Del 1: Måndag 11 Februari 2013 Kl. 17:00 Låd- Och Partiauktion, Objekt 1–181 Nordostpassagen 61 B, Göteborg Del 2: Måndag 11 Februari 2013 Kl
Del 1: Måndag 11 februari 2013 kl. 17:00 Låd- och partiauktion, objekt 1–181 Nordostpassagen 61 B, Göteborg Del 2: Måndag 11 februari 2013 kl. 18:00 Mynt och övrigt (ej filateli), objekt 301-963 Svartensgatan 6, Stockholm Del 3: Lördag 16 februari 2013 kl. 11:30 Filateli, objekt 1001–5129 Svartensgatan 6, Stockholm 4384 AB PHILEA Svartensgatan 6, SE-116 20 Stockholm, Sweden Telefon: 08 - 640 09 78 och 08 - 678 19 20 Fax: 08 - 643 22 38 E-post: [email protected] Internet: http://www.philea.se Sverige: PG 60 29 89-6. Danmark: Nordea 4376 333 839. Reg.nr (sort code) 2040. Norge: Nordea 6021.05.08077. Finland: Nordea 182030-12575. IBAN number: SE71 9500 0099 6042 0602 9896, BIC/Swift code: NDEASESS Innehållsförteckning Table of Contents To Our Foreign Customers (Bid deadline = day before auction) 2 Information, förkortningar Info, abbreviations 4 Låd-/partiauktion i Box/accumulation The buyer´s commission is 23 % for all lots. Please use the bid form at the end of the catalogue, or bid through Internet: (http://www.philea.se). Our Göteborg (lot 1–180) auction (lot 1–180) telephone num bers are +46-8-640 09 78 and +46-8-643 43 31, the fax is 8 Internationell auktion i International auction +46-8-643 22 38. AB Philea uses the margin scheme, hence no VAT is Stockholm (lot 1001–5129): (lot 1001–5129): specified on invoices. 8 Sverige Sweden 61 Övriga Norden Nordic countries Customers receive a pro forma invoice. Known customers buying for about 77 Nordensamlingar Nordic collections SEK 1000 receive lots against invoice. Credit card payments adds no extra charge. We accept Visa, Eurocard and 78 Europasamlingar European collections Mastercard. 79 Hela Världen-samlingar Worldwide collections 83 Motivsamlingar Thematic collections Bids are binding. Lots are sold to the highest bidder for the second highest 85 Utomnorden A–Ö Non-Nordic A–Z bid + an advance (of about 5-10 %). The auctioneer reserves the right to 140 Mynt, sedlar; övrigt, diverse Coins, banknotes; miscellany refuse bids without giving reasons. måndag 11 feb (lot 301–963): Monday 11 Feb (lot 301–963): Complaints on lots have to be made within a week from delivery. Complaints 166 Anbudsblankett, villkor Bid form, conditions are considered only if the lot content or quality differs substantially from the description. If an invoice is paid too late the right to complain is voided. For further conditions or information please contact us or visit Budgivning: Se anbudsblanketten. Anbud bevakas på förmånligaste sätt. www.philea.se Köparprovisionen är 23 % för alla objekt. Förkortningar Abbreviations , mnh postfriskt mint unhinged Avhämtning: I Stockholm, under pågående auktion, därefter vardagar obegagnat hinged 10–17. I Göteborg och Kalmar efter överenskommelse per telefon (Obs! () obeg. utan gummi mint without gum Kalmarkontoret stängt 9–24 februari). Vill man hämta skall man själv kon- stpl, stämplat used trollera om anbud lett till köp. För hämtning i Kalmar tillkommer en avgift kt en kort tand short perforation på 100 kr för leveranser över 2 kg och 200 kr för leveranser över 20 kg. ktt flera korta tänder more than one short perf. Utskick: Förskottsfaktura. Kända kunder som handlar för c:a SEK 1000 op övertryck overprint får material mot räkning. tn, t. tandning perforation Vid kortbetalning tillkommer ingen avgift. Vi tar: Visa, Mastercard, tfl tunn fläck thin spot Eurocard, Köpkort och Sparbankskort. s/s block souvenir sheet Snc, sc snedcentrerat off-centered Osålda objekt säljes för utropspris + provision fram till helgen innan cancellation nästa auktion. cds stämpel Kataloger - Catalogues Resultatlista presenteras omgående efter auktionen på Internet och skic- kas till budgivare/köpare som ej anmält e-postadress till oss. F Facit Y, Yv Yvert & Tellier Mi Michel SG Stanley Gibbons Bokstavskoder Vissa objektnummer innehåller bokstäver. Detta anger vilken typ av Nummer inom parentes vid objekt = ungefärligt antal märken. objekt det är fråga om så att vi lättare hittar dem: Number within parenthesis for lots = approximate number of stamps. A = Album K = Kuvert L, F = Låda som visas i form av ”självservering” Om ni vill fråga om objekt, per telefon eller via Internet, ber vi er ange P = Plastficka hela lotnumret inklusive aktuell bokstav, så att vi snabbt hittar objektet. V = Objekt i kassaskåp Utan bokstav = singelmonterat objekt Om ni besöker vår visning ber vi er att även här skriva hela lotnumret inklusive eventuella bokstäver. Vi erbjuder våra inlämnare ett svårslaget koncept: AB Phileas, Frimärkskompaniets, Nova Frimärkens, Göteborgs Frimärkslagers och Lars-Tore Erikssons kundregister har lagts ihop till det största i branschen i Sverige. Detta innebär att våra auktioner når ett rekordstort antal kunder. Lägg till alla våra internetkunder, och Dina objekt ses av tiotusentals kunder över hela världen. Alla våra kataloger trycks helt i färg. Det gäller både kvalitetsauktioner (2 ggr per år) och internationella auktioner (4 ggr per år). Alla kataloger sänds gratis till aktiva kunder, och samtliga auktioner visas i sin helhet på Internet med tusentals bilder. Information i korthet – Vi redovisar c:a 5–6 veckor efter varje auktion. – Vår hemsida på Internet är den mest besökta i branschen i norra Europa. – Vi har mycket bred filatelistisk kunskap, vilket borgar för korrekta beskrivningar. – Förskott lämnas vid större inlämningar, och vi kan naturligtvis även erbjuda kontantköp. – Större inlämningar hämtas över hela landet. – Provision 20 % inkl moms. För stora inlämningar och dyra objekt kan provisionen diskuteras. – Varje inlämning ska ha ett samlat utrop på minst 2000:- – Vi har kontor i Stockholm, Göteborg, Malmö, Kalmar, Skara och Vindeln, och representanter i Danmark och Finland. Allt detta innebär att vi kan planera och dela upp Din inlämning på bästa sätt så att Du får så bra betalt som möjligt för dina frimärken och mynt. Ring gärna för en första kontakt. Tel: Stockholm 08-640 09 78 eller 08-678 19 20, Göteborg 031-13 51 05, Malmö 072-208 42 78, Kalmar 0480-150 90, Skara 0511-128 91, Umeå/Vindeln 070-246 79 39, Köpenhamn +45-38 79 10 77, Helsingfors +358-9-694 50 70. Vår verksamhet har de senaste åren haft en synnerligen positiv utveckling. Vår omsättning föregående år uppgick till över 68 milj. kr, och med en vinst före skatt på ca 4 milj. kr. kan vi erbjuda ekonomisk trygghet för Dig som inlämnare. Välj en stark och stabil samarbetspartner då Du skall sälja dina objekt! Välkommen till något av våra kontor! Välkommen till oss med din inlämning – vi är aldrig långt borta Vi reser i samband med aktuell auktion runt i Götaland och Svealand för att ta emot inlämningar – kontakta oss för ett sammanträffande på er hemort! Umeå (Vindeln): Uppsala: Krister Jakobsson Dan Hörnell Tel. 070-246 79 36 Väderkvarnsgatan 35 Tel. 018-10 12 65 Örnsköldsvik: Mattias Nilsson Tel. 076-113 22 07 Stockholm: AB Philea / Frimärkskompaniet Svartensgatan 6 Tel. 08-640 09 78 Skara: Gösta Karlsson Nova Frimärken AB Tel. 070-321 85 00 Rådmansgatan 22 Tel. 08-10 83 62 Myntkompaniet Göteborg: Svartensgatan 6 Klas Norlén Tel. 08 - 678 32 17 (Göteborgs Frimärkslager) Nordostpassagen 61 C Tel. 031-13 51 05 Helsingfors: Seppo Laaksonen Tel. +358-9-694 50 70 Köpenhamn: Preben Jørgensen Gotland: Tel. +45-38 79 10 77 Kaj Lundmark Tel. 073-626 82 97 Malmö: Kalmar: Magnus Adler Lars-Tore Eriksson Frimärksauktioner Södergatan 13 Polhemsgatan 1 Tel. 072-208 42 78 Tel. 0480-150 90 Information om Phileas inlämningsresor och medverkan på utställningar och mässor Vi kan ta emot inlämningar på plats eller på vägen dit eller tillbaka. Vid större inlämningar – boka gärna tid! Vi är med på: Datum Utställning/mässa Ansvarig hos oss Telefon 2013-02-02 Frimärksmässa Göteborg Klas Norlén 031-13 51 05 2013-02-03 Frimärksmässa Falköping Gösta Karlsson 070-321 85 00 2013-03-16 Mälardalsträffen, Västerås Gösta Karlsson 070-321 85 00 2013-04-06 Frimärksmässa, Göteborg Klas Norlén 031-13 51 05 2013-04-27 Frimynt, Helsingborg Peter Vik 073-627 73 3 Vi arbetar för närvarande på att färdigställa kvalitetsauktionen den 11:e maj – och det finns fortfarande lite tid att lämna in objekt till den. Inlämningsstopp är 15:e mars. Exempel på ett redan inlämnat objekt: Obs! För objekt som visas och auktioneras i Stockholm, se sid. 8! Låd- och partiauktion i Göteborg (objekt 1–180) Nordostpassagen 61 B, Göteborg, måndag 11 februari kl. 17:00 Visning: Skriftliga bud måste vara oss tillhanda senast vardagen innan Nordostpassagen 61 B, Göteborg auktionen. (Det går utmärkt att lämna bud på auktionerna i Söndag 10 februari kl. 12:00–17:00 Stockholm och Göteborg samtidigt om det görs senast vardagen Måndag 11 februari kl. 12:00–17:00 innan första auktionsdelen). Objekt som auktioneras i Göteborg kan avhämtas i Göteborg på auktionsdagen eller senare efter överenskommelse på telefon 031-13 51 05, samt i Stockholm enligt senare meddelande. Måndagen den 11 februari, kl. 17:00 15L Diverse i lösvikt 1970–90-tal samt tre böcker (med frim) Images of Sweden. Nom. drygt 3000. 1.000:- Sverige / Sweden 16L Årssatser 1977×10, 1978×9, 1979×7 samt album häften 1970–90-tal. Frimärken / Stamps (även stämplade häften). Nom. 2800. 800:- I huvudsak ostämplade frimärkssamlingar Sverige 17P Häften, från omkring år 2000. Nom. 1800. 600:- Mainly unused stamp collections Sweden 18P Liten lot mest häften 1966–2000-tal. Nom. drygt 1000. 300:- éé 1A . Samling 1911–95 i två visiralbum. Flera högvalörer 1940-tal Årssatser, årsböcker, etc. / Year sets, year books, etc. inkl. fyrsid 5 kr Slottet och 20 kr Svanar. 800:- 19L Årsböcker, två av varje 1988/89 t.o.m. 1994/95 + extra 1989/90 2L éé. RULLAR. Lot 37 st mellan F 231–493 bl.a. 278, 345, 407, samt 1990/91, totalt 16 st till nominal 3700.-.