Kvalitetsauktion 273 Kvalitetsauktion Auktionshuset.com auktion 273

Eftersyn: Søndag 19. juni kl. 12:00 - 16:00 Mandag 20. juni kl. 10:00 - 17:00 Tirsdag 21. juni kl. 10:00 - 17:00 Onsdag 22. juni kl. 10:00 - 19:00 Torsdag 23. juni kl. 10:00 - 17:00 Fredag 24. juni kl. 10:00 - 12:00

Auktion: Lørdag 25. juni kl. 11:00 201 6

International auction Auktionshuset.com auction 273

Preview: Sunday 19th June, 12 am - 4 pm Monday 20th June, 10 am - 5 pm Tuesday 21st June, 10 am - 5 pm Wednesday 22nd June, 10 am - 7 pm Thursday 23rd June, 10 am - 5 pm Friday 24th Juni, 10 am - 12 pm

Auction: Saturday 25th June, 11 am 2016

1 2 Velkommen til Kvalitetsauktion i Hørsholm

Vi glæder os til at byde velkommen til årets sommerauktion d. 25. juni. Eftersynet starter søndag d. 1 9. juni og byder på et stort udvalg af moderne design og mange spændende antikviteter. En del af de udbudte genstande stammer fra en dansk herregård herunder et imponerende antikt Saksisk blomst spisestel, sølv, 1 700-tals malerier af blandt andre Struense og Tordenskjold med meget mere. På auktionen findes et fint udvalg af Georg Jensen sølv både i den klassiske skønvirkestil samt Henning Koppels store frugtfad. Også en smuk barok kaffekande af Jochum Henrik Bøtticher har fundet plads på auktionen. På malerisiden kan fremhæves en fin P.S.Krøyer fra Skagen strand, tidligere i Alfred Benzons samling og ikke siden udbudt til salg, et smukt italiensk byparti af Martinus Rørbye samt et par samtidige portrætter af Caroline Mathilde og Struense. Desuden har vi fornøjelsen af at udbyde et meget spændende studie til det ikoniske værk ”Medusas flåde” af Theodore Gericault, som har været i en dansk privatsamling siden 1 940erne. Endelig er der selvfølgelig de moderne klassikere hvor i blandt kan nævnes Wegners ”Swivel Chair” og Jørgen Høvelskovs skulpturelle ”Harpestol” samt et fint udvalg af dekorativ kunst herunder Kai Nielsens smukke skulptur ”To søstre”. Der er selvfølgelig mulighed for allerede nu at lægge kommissionsbud på de udbudte genstande på vores hjemmeside, og der vil, som altid, være mulighed for at byde med live under auktionen. På glædeligt gensyn til eftersyn og auktion.

Med venlig hilsen Auktionshuset

Welcome to Auktionshuset's summer auction 25th of June. We are pleased to present the varied catalogue. It includes fine antiques, many of which come from a Danish manor house as well as several paintings and a beautiful beach scene på P. S. Krøyer. There is also a fine selection of both antique and Georg Jensen silver. And last but not least a preparatory sketch for the Raft of the Medusa by Théodore Géricault.

The full catalogue can be found on our website and it is possible to leave commision bids, as well as to bid live during the auction. You are always welcome to contact us for further information on how to bid or with questions about specific items.

Sincerely Yours Auktionshuset

3 1 Hans J. Wegner: ”Knoglestolen” model CH-22 Stel af mørkerødtlakeret træ med skalformet ryg og flet i sæde. Udført hos Carl Hansen & Søn, Odense. Stolen blev præsenteret på ”Købestævnet” i Fredericia, august 1950. Litteratur: Dansk Kunsthåndværk nr. 11, november 1950, side 195-196. Litteratur: Per H. Hansen & Klaus Petersen, ”Den store danske møbelguide”, 2005, side 315

dkk 5.000-6.000

2 Hans J. Wegner: Et par ”Kina”-stole, model FH 4283 Af kirsebærtræ, løs vendbar knapsyet hynde i sæde betrukket med rød patineret skind. Udf. for Fritz Hansen. Formgivet 1943. H. 80, B. 57, D. 46 cm Litteratur: Noritsugu Oda, "Hans J. Wegner's 100 Chairs", s. 22-23.

dkk 12.000-15.000

3 Alvar Aalto: Vase af mundblæst let gulligt glas Sign. Alvar Aalto 3030. H. 15. L. 21. Ca. 1935-1940. Proveniens: I arv fra nuværende ægtepars forældre, disse født omkring 1900

dkk 3.000-5.000

4 Christian Poulsen (1911-1991): Vase af stentøj Lys grøn krakelé glasur. H. 10,5 cm

dkk 4.000

4 5 Arne Jacobsen: ”Ægget” Skalstol betrukket med lyst brunt skind. Firpas drejefod af stål. Udført for Fritz Hansen. Produceret nov. 1963, etiket herfra. Betrækket senere, ca. 1990. Litteratur: Carsten Thau & Kjeld Vindum, "Arne Jacobsen", 1998, "Ægget" bl.a. omtalt s. 144, 432, og gengivet s. 433, 438-439. 467, 471-47

dkk 40.000

6 Arne Jacobsen: Sofabord med plade af palisander På formstøbt søjlefod af aluminium, H. 47, dia. 90 cm. Model 3513, udført hos Fritz Hansen i slutning af 1960erne / 1970erne

dkk 8.000

7 Gutte Eriksen: Stor ti-sidet krukke Stentøj med sortgrå glasur. H. 31 cm. Sign. Gutte

dkk 4.000-6.000

5 8 Jørgen Høvelskov: ”Harpestolen” Stel af ask, sæde og ryg af udspændt flagline. Formgivet i 1968. Udført for Christensen & Larsen. Denne et tidligt eksemplar. Litteratur: Noritsuga Oda, ”Danish Chairs”, 1999, s. 178

dkk 8.000-12.000

9 Hans J. Wegner: ”Swivel chair” Kopstykke af eg, sæde beklædt med lyst læder, stel med fempas fod og på hjul. Fremstillet hos Johannes Hansen, etiketmrk. herfra. Litteratur: "Dansk kunsthåndværker leksikon", vol. II, 1978, s. 621. Litteratur: Grete Jalk, "Dansk Møbelkunst gennem 40 Aar", vol. III, s. 324-327. Litteratur: Dansk Design Center, "Hans J. Wegner: En Stolemager", 1989, s. 56-57. Litteratur: Johan Møller Nielsen, "Wegner - en Dansk Møbelkunstner", s. 56.

dkk 40.000-50.000

6 10 Niels O. Møller: Tre stole, model 79 Stel af palisander. Gråt betræk på sæder. Cites certifikat medfølger

dkk 4.000130

11 Tofløjet barskab, palisander Indvendigt med spejl, flaske- og glashylder. Under døre udtrækkelig afsætningshylde. På høje, lige tilspidsede ben. 80 x 40,5 cm. H: 114 cm. Cites certifikat medfølger

dkk 6.000

12 Skænk, palisander Fire skydedøre bag hvilke skuffer, rum og hylde. Bagklædning indvendigt med spejlglas. To yderste skydedøre med konvekse sider mod midten. På medeben. 220 x 45 cm, H: 110 cm. Cites certifikat medfølger

dkk 8.000

7 13 Niels O. Møller: Fire stole, model 70 Stel af palisander, sæder med grønligt betræk. Cites certifikat medfølger

dkk 6.000

14 Ole Wanscher: Et par armstole, model PJ 301 Mahogni, ryg med flet, sæder udspændt med gjorde, løse sædehynder betrukket med uldstof. Udført hos P. Jeppesen

dkk 6.000-8.000

15 16 Børge Mogensen: Tremmesofa, model 1789 Børge Mogensen: Tremmestol, Stel af bøg, nedfældelig side, regulérbar ved hjælp model 1788 af flettede læderkæder. Puder betrukket med Af bøg, løse hynder i sæde og ryg sandfarvet vævet uld. Udf. Fritz Hansen. L. 160 cm. betrukket med sandfarvet vævet Litteratur: Grete Jalk, ”40 Years of Danish Furniture uld, stropper af kernelæder. Design”, vol. 2, p. 260-261 Udført hos Fritz Hansen

dkk 10.000-15.000 dkk 1.500-2.500

8 17 Aage Porsbo: Stor lysekrone af messing Stel af messing med arme til 13 hængende pendler; disse med cirkulære profiler, symmetrisk forskudt. Tegnet til Skovlunde Kirke, udført i 28 eksemplarer for Kemp & Lauritzen 1971-72. Heraf er der i dag ca. 20 lysekroner ophængt i kirkerummet H. 116, Diam. ca. 140 cm. (pendler h. 26.,diam. ca. 15.) Skovlunde Kirke blev opført 1972 og er tegnet omkring 1968-69 af M.A.A. Aage Porsbo. ”Kirken er bygget op om trekanter, hvilket kommer til udtryk i arkitekturen og i en del af inventaret. Alt kirkens inventar er tillige tegnet af arkitekt Aage Porsbo. Kilde: Skovlundekirke.dk

dkk 15.000-20.000

18 Aage Porsbo: Stor lysekrone af messing Stel af messing med arme til 13 hængende pendler; disse med cirkulære profiler, symmetrisk forskudt. Tegnet til Skovlunde Kirke, udført i 28 eksemplarer for Kemp & Lauritzen 1971-72. Heraf er der i dag ca. 20 lysekroner ophængt i kirkerummet H. 116, Diam. ca. 140 cm. (pendler h. 26.,diam. ca. 15.)

dkk 15.000-20.000

9 19 Poul Kjærholm (1929-1980): Tidligt sæt indskudsborde, model PK 71 Sæt på tre indskudsborde med stel af matforcromet stål, kvadratiske plader af sort perspex. Designet 1957. Dette eksemplar udført omkring 1958-59 hos E. Kold Christensen. H. 28,5 cm. B./L. 28,5 cm. Proveniens: Erhvervet af nuværende ejer i 1959

dkk 12.000-15.000

20 Axel Salto (1889-1961): Dobbelt gourdformet bordlampe Af stentøj, modelleret i let cirkulær relief, dekoreret med blålig glasur. Sign. Salto, bølgelinjer for Kgl. P. H. excl. montering: 41 cm

dkk 12.000-15.000

21 Poul Kjærholm (1929-1980): Tidlig taburet, model PK 33 Stel af matforcromet stål, siddehynde af originalt patineret skind. Stemplet monogram for Kold Christensen. Designet i 1958. Manufactured and stamped by E. Kold Christensen. Litteratur: ”Poul Kjærholm”, Arkitektens Forlag, 1999, gengivet. s. 100-103. Proveniens: Erhvervet af nuværende ejer i 1959

dkk 25.000-30.000

10 23 Kay Bojesen/Garder Fanebærer stående på plint. H: 177 cm med plint og fane

dkk 12.000

22 Just Andersen: Stor bordlampe af diskometal Kantet stamme med stiliserede kornaks, rund fod. Stemplet Just A 1858. H. 43, 67 cm inkl. fatning

dkk 8.000-10.000

25 Dansk snedkermester: Skab af mahogni Indvendig med hylder og bakke.131 x 47 cm, H. 136 cm

dkk 6.000

24 Just Andersen: Bordlampe af diskometal Kanelleret stamme og profileret fodstykke på ottekantet fod. Stemplet Just A 2288. H. 42 cm eksl. fatning

dkk 3.000-4.000

11 26 Ole Wanscher: Et sæt spisestuestole, palisander Med krydser i ryg, let profilerede forben. Hestehår på sæder. Udført hos Slagelse Møbelværk, 1960erne. Cites certifikat medfølger

dkk 6.000-8.000

27 Henry Rosengren Hansen/Bronné: Skrivebordsstol Palisander. Let kehlede armlæn og top af bagerste ben. Sæde og kop med læder. H. 75 cm

dkk 4.000

28 Henry Rosengren Hansen/Bronné: Skrivebordsstol Palisander. Let kehlede armlæn og top af bagerste ben. H. 75 cm

dkk 4.000

29 Hans Hansen: Lille æske af palisander Med indlægninger af sterlingsølv. 18 x 11 x 3,5 cm. Cites certifikat medfølger

dkk 1.000

12 30 Et par højryggede kinesiske stole Stel af paduk med lige ben, åben sarg med sprosser. Let buede armlæn og ryg. Løse knapsyede hynder af sort skind. 20. årh.

dkk 6.000-8.000

31 Børge Mogensen: Øreklapstol, model 2204 Ryg, sider og løs hynder betrukket med rødt læder, ben af teak træ, fremstillet hos Fredericia Furniture

dkk 12.000

32 Børge Mogensen: trepersoners sofa, model 2213 Ryg, sider og løse hynder betrukne med rødt læder, ben af teaktræ , H. 76, L. 220, D. 80 cm. Fremstillet hos Fredericia Furniture

dkk 15.000-18.000

33 Børge Mogensen: Tremmesofa, model 1789 Hynder med carryfarvet stof. Stel af bøg, nedfældelig side, regulerbar ved hjælp af flettede læderkæder. Udført hos Fritz Hansen. L. 160 cm Litteratur: Grete Jalk, "40 Years of Danish Furniture Design", vol. 2, s. 260-261

dkk 10.000-12.000

13 34 Børge Mogensen: Øreklapstol, model 2204 Ben af egetræ, ryg, sider og løse hynder betrukket med brunt læder. Udført hos Fredericia Furniture, mærkat herfra. H. 107, B. 70, D. 90 cm

dkk 10.000-12.000

35 Børge Mogensen: Lænestol, model 2207 Ben af egetræ, ryg, sider og løse hynder betrukket med brunt læder. Udført hos Fredericia Furniture. H. 85, B. 70, D. 80 cm

dkk 4.000-6.000

36 Børge Mogensen: Højt skab, model BM 67 Af teaktræ. Front med fire døre med messingbeslag bag hvilke hylder og rum. Fremstillet hos P. Lauritsen og Søn. To nøgler medfølger. H. 203, B. 110, D. 38 cm

dkk 6.000-8.000

37 Rud Thygesen, Johnny Sørensen: Otte stole, ”Kongeserien” Sæt på otte stole af lakeret egetræ, ryg og sæde med flet, hynder med sort skind

dkk 4.000-6.000

14 38 Et par kinesiske horsehoe stole Stel af paduk med lige ben og svungen ryg. Løse knapsyede hynder af rødt skind. 20. årh.

dkk 6.000-8.000

39 Et par kinesiske horsehoe stole Stel af paduk med lige ben og svungen ryg. Løse knapsyede hynder af rødt skind. 20. årh.

dkk 6.000-8.000

40 H. Skjalm-P: Spisebord og tæppe Marmorplade med buede sider, grålakeret stel af stål med firpasfod afsluttet med højdejusterbare runde fødder af messing. H. 72, L. 200, B. 106 cm. Formgivet 1959-1960. To senere tilvirkede tillægsplader af lyst træ à 38 cm medfølger. Ifølge rekvirenten produceret for Skjalm P. i tre eksemplar. Tilhørende spisebordstæppe formgivet som bordpladen i beige uld med olivengrøn frise. L. 330 cm, B: 247 cm medfølger. Litteratur: The Antiques Yearbook 1961-62, s. 278

dkk 10.000-15.000

41 Bjørn Wiinblad: Spisebord Navona grande-plus Blå/hvid. Ovalt. Penseldekoreret. 166 x 119 cm, H. 69 cm. Unika. Kopi af faktura fra Brita Drewesen og Bjørn Wiinblad, dateret den 30. januar 1968 kan medfølge

dkk 15.000

42 Carl Auböck: Papirkurv af kernelæder Kernelæder med hank af messing. Udført for Illums Bolighus. H. 29,5 cm

dkk 2.000-3.000

15 43 Robert Storm Petersen (1882- 1949): ”Indisk Fakirkunst” Bd. 1-4. Tusch. Gengivet i ”Verden & Vi” nr. 13, 4. årg., 27. marts 1914

dkk 6.000

44 Robert Storm Petersen (1882-1949): ”Elskende i måneskin” Sign. monogram. Gouache og vandfarve på collage og assemblage. I samtidig ramme. Mål i ramme 33 x 42. Proveniens: Foræret af kunstneren som tak for hjælp til arkitekt og maler Louis Adelhart Hjarne. Siden i familiens eje. Ikke tidligere udbudt i offentlig handel

dkk 15.000-20.000

45 CD Wilhelm Wils (1880-1960): Caféinteriør med dansende par Olie på lærred. Sign. Wils. 170 x 132 cm

dkk 4.000-6.000

16 46 Kai Nielsen (1882-1924): To søstre, 1916 Skulptur af kunststen, usign. H: ca. 170 cm Litteratur: Christian Gether: ”Billedhuggeren Kai Nielsen 1882- 1924”, København 1986, version i marmor tilhørende Ny Carlsberg Glyptotek, København, geng. som kat. 15, s. 139

dkk 30.000-35.000

47 CD Olaf Rude (1886-1957): Landskab med spredte huse Olie på lærred, 73 x 100 cm., sign. Olaf Rude

dkk 25.000

48 CD Helen C. Stein (1896-1964): Opstilling med valmuer Olie på lærred, 51 x 41 cm. Sign. Helen C. Stein 29

dkk 1.500-1.800

17 49 CD Elna Steen-Hertel (1872-1947): ”Ave Maria”, figurgruppe af patineret bronze Sign. E Steen-Hertel 1908. H: 41, dia: 27 cm

dkk 6.000-8.000

50 CD Gino Scarpa (1942-): ”Bianco I” Relief af træprofiler, hvidpigmenteret, ca. 1965-70. Sign. G. Scarpa. Gave fra kunstneren til familien Suenson. 67 x 130

dkk 12.000-15.000

51 CD Helge Ernst (1916-1991), tilskrevet: Badepiger Sign. monogram. Olie på lærred. 180 x 181

dkk 8.000-10.000

18 52 CD Asger Jorn (1914-1973): ”Drømmebillede no 14 - Prins Karneval” Sign. Jorn, samt på bagsiden betitlet og sign. Asger Jorn 55. Olie på lærred. 47 x 40. Litteratur: Guy Atkins, ”The Crucial years 1954-1964, cat. no. 898. Udstillet: Galerie Birch, ”Drømmebilleder”, , kat. nr. 14. Literature, Atkins p 247: This exhibition housed the complete series of 23 ”dream pictures” all compositions in small format painted in Italy and France during 1954-55.

dkk 300.000-350.000

53 Pablo Picasso, Jaime Sabartés: A los toros Udg. André Sauret, Monte Carlo 1961. Rigt illustreret og med fire originallitografier af Picasso før teksten. ”La Pique”, ”Jeu de la Cape”, ”Les Banderilles” og ”Le Picador”, det ene i farver. Lærredsindbinding og i kassette. 25,4 x 33 cm

dkk 6.000

19 54 CD Kurt Trampedach (1943-2013): ”Annette” Portræt, bly på kraftigt papir. Uden ramme. Sign. Kurt Trampedach og dateret Pays Basque 1985. 45 x 34. Proveniens: Kunstnerens niece

dkk 10.000

55 CD Helge Ernst (1916-1991): Komposition Olie på lærred, sign. HE, 75 x 42

dkk 8.000

56 Kurt Trampedach (1943-2013): ”Ulve” Stoftryk på kraftigt lærred. Proveniens: Kunstnerens niece

dkk 8.000-12.000

57 Ubekendt kunstner: Portræt af Jørgen Rygs mor i ”Harvey” på Aarhus Teater Olie på lærred, rammemål 98 x 71

dkk 2.000-3.000

20 58 CD Folmer Bendtsen (1907-1993): Parti fra Sydhavnen Olie på lærred, 80 x 105 cm. Sign. Folmer Bendtsen 55

dkk 12.000-15.000

59 CD Helge Christoffersen (1925-1965): Kvinde med kat Stentøj med blå og hvid glasur. Kgl. Porcelæn. H: 31 cm

dkk 4.000

60 CD Svend Engelund (1908-2007): Landskab Olie på plade, 36,5 x 51,5. Sign. monogram SE

dkk 12.000

61 CD Kurt Trampedach (1943-2013): Mandsportræt Tegning, bly usign. UR. På bagsiden akvarel Proveniens: Kunstnerens niece

dkk 4.000-6.000

21 62 Kaffeservice af sølv, empireform, 19. årh. Service bestående af kande, sukkerskål og flødekande. Vaseformet korpus, tud på kande i form af ørnehovede. Lågknop som pinjekogle. Hanke afsluttede med maskeroner. Vægt ca. 1.296 g. Kande h. 29,5 cm

dkk 5.000

63 Martin J. Oppermann (Borgerskab 1806): Et par danske senempirestager af sølv Runde profilerede fodstykker med stilliserede acantusblade i let relief. Guardeinstemplet Fabritius, københavnerstemplet 1809. H. 25. Vægt i alt 664 g

dkk 3.000-5.000

64 Mester Jochum Henrik Bøtticher (f. 1716): Stor barokkande og sættebakke af sølv Ligeknækket korpus samt bakke af sølv med samme profil som kandens fod. Begge mesterstemplede IB 1744 for mester Jochum Henrik Bøtticher (f. 1716, borgerskab i Ribe 1745). H. 29. Bakke L. 27. Vægt kande: 924g, bakke 458g, ialt 1382 g Proveniens: Dansk herregård

dkk 25.000-35.000

22 65 A. Dragsted: Centerpiece bestående af en stor og to mindre jardinierer Ovale, Louis XVI form, gennembrudte, smedet med guirlander, sløjferanker og medaljon graveret med våbenskjold. Ovale indsatser af blåt glas. Stemplet 1909. Sølvvægt 1768 g, L. hhv. 38 og 22 cm

dkk 6.000-8.000

66 Et par lave barokstager af sølv, 18. årh. Graveret med monogram. Uidentificerede stempler. H. 10 cm. Vægt. 437 g

dkk 3.000-5.000

67 P. Hertz: Komplet nyrokoko the- og kaffeservice af sølv Bestående af svingkedel, kaffekande, tekande, mælkekande, vandkande, konfektskål, sukkerskål, flødekande og fad. Stemplet P. Hertz, ca. 1927. Fad. L: 60 cm, svingkedel H: 31 cm. Vægt i alt 7.875 g. Proveniens: Dansk herregård

dkk 18.000-22.000

23 68 Georg Jensen: Bæger af let hammerslået sterlingsølv Rund fod, stamme med drueklaser i relief, let hammerslået bæger. Des.nr. 296A, Georg Jensen & Wendel A/S. Gravering på fodrand dateret 1949. H: 10 cm, vægt ca. 225 g

dkk 2.000-3.000

69 Johan Rohde: Tre serveringsdele Fiskeserveringssæt samt ske af let hammerslået sterling sølv. Fiskesættet i æske. Stemplede Georg Jensen 830S samt guardeinmrk. og Københavnerstempel 1926-27. L. 25-26,5 cm, vægt ca. 382 g

dkk 3.000-4.000

70 Georg Jensen: Skønvirke vase med indfattede sten Tragtformet bæger på rund fod. Perlekant langs fod og top samt bort med gennembrudte bladslyngninger isat cabochonsleben rav og grønne sten. H: 17,5 cm, vægt ca. 387 g. Georg Jensen des. nr. 132. Stemplet Georg Jensen mellem 1915-1930

dkk 12.000-15.000

24 71 Henning Koppel: Stor frugtskål af sterlingsølv Glat skål på skulpturelt svungent fodstykke. Georg Jensen dessin nr. 980. 39 x 40,5 cm, H: 16 cm. Georg Jensen efter 1945. Vægt 3.919 g. Formgivet 1948. Litteratur: Niels-Jørgen Kaiser, ”Henning Koppels Verden”, ill. s. 65

dkk 80.000-100.000

72 Hans Hansen: Art deco skål af sterlingsølv Let hammerslået skål med stiliserede greb med kugle. Rund fod. Stemplet Hans Hansen Anno 1935. Vægt ca. 458 g, H. 9, dia. 16,5 cm

dkk 6.000

73 Frantz Hingelberg: Funkis sukkerskål og flødekande, af sterlingsølv Rund fod, hanke afsluttede med cirkulære ører. H. 6 - 7,5 cm. Vægt ca. 403 g

dkk 1.800

25 74 Johan Rohde: Kaffeservice af let hammerslået sterlingsølv Udført hos Georg Jensen, dessin nr. 28 og 28A. Bestående af oval kaffekande samt flødekande og sukkerskål, lågknopper af ibenholt. Georg Jensen mellem 1915-1930. Kandens h. 23 cm, vægt ca. 1058 g

dkk 10.000-12.000

75 Georg Jensen ”Kaktus”: Sennepskrukke, ske og peberbøsse, sterlingsølv Sennepskrukke med emalje indvendigt samt ske med laf af ben, dessin nr. 629 og peberbøsse, dessin nr. 629B. Begge stemplede Georg Jensen 1933-1945. Vægt i alt ca. 107 g, H. hhv. 5,3 og 7 cm. Sennepskrukke graveret i bund

dkk 1.800

76 P. Hertz: ”Osteklokke” af sølv Trekantet, smedet som ost, top prydet med mus. Indvendigt forgyldt. Heri tilhørende osteske. Udført 1951. Vægt 635 g. H. 10,5 cm

dkk 1.500-2.500

77 Georg Jensen: ”Kugle” fiskebestik af sølv 12 fiskeknive og 14 -gafler. Georg Jensen stempler 1915-1930 samt københavnerstemplede omkring 1925. Vægt 1.156 g

dkk 5.000

26 78 Puiforcat: Fransk the- og kaffeservice af sølv Buttet korpus med kanelleringer. Hanke og lågknopper af mørkt træ. Franske sølvstempler. Vægt 2.313 g. Kaffekande H. 21 cm

dkk 6.000-8.000

79 Håndspejl, sølv, Østrig Håndtag i form af prydvase, vædderhoveder og draperier. L. 21,5 cm. I originalt etui mrk. Schwarz & Steiner Juweliere Wien Kärnthnerst. 10

dkk 1.800

80 Rokokonecessaire af sølv Rigt prydet med rocailler, bladværk m.m. Af indhold er kun kniv tilbage. Ustemplet. L: 9,5 cm

dkk 1.500

81 Russisk cigaretetui af sølv Indvendigt forgyldt. Rigt ciseleret og med imposant bygning på front. Mrk. Lev Fridrikhovitch Oleg 1896. 12,5 x 7,5 cm, vægt ca. 183 g

dkk 2.500

27 82 Nøstetangen? Et par bryllupsglas, 18. årh. Cuppa slebet med cartouche graveret med kronet dobbeltmonogram. Modsat med cartouche omkransende hhv mande- og kvindefigur. H. 17,5. Et glas repareret. Proveniens: Dansk herregård

dkk 4.000-6.000

83 Ovalt musselmalet fad hidrørende fra kongeskibet Dannebrog Fadet med guldkant og bagsiden stemplet med kronet Dannebrog samt Kgl. Porcelæn. 1. sort. L. 44, B. 34. Foræret som jubilæumsgave til P.O. Nielsen ”40 år i søværnet 7. jan. 1946- 7. jan. 1986” - graveret sølvplakette på bagsiden. Proveniens: P.O. Nielsens enke

dkk 4.000

84 Ostindisk tallerken Prydet med kronet monogrameret våbenskjold. Dia. 23 cm

dkk 1.200

85 Stort imarifad Traditionel dekoration i form af blomster, fliget bort. Dia. 47 cm

dkk 2.500

28 86 Johanne Hänschell: Urtepotterskjuler Dekoreret med krabber og vandmænd i tangskov. Kgl. Porcelæn. H. 21 cm. Sign. og dateret 1907

dkk 2.000

87 Fanny Garde (1855-1928): Lågskål af porcelæn Modelleret i let relief med blomster og bladværk. Gennembrudt låg modelleret med blomsterknopper. Sign. F. Garde. 1434/IS. Bing & Grøndahl. H. 16. Dia. 20. Proveniens: Givet i 1929 til prokurist Harald Wederking og hustrus bryllup

dkk 18.000-22.000

88 Bing & Grøndahl: Juleplatte ”Bag den frosne rude”, 1895 Første årgang, tegnet af Frans August Hallin

dkk 15.000

89 Bing & Grøndahl: Fire juleplatter Årgang 1896, 1898, 1899 og 1900

dkk 2.000

29 90 Kgl. Porcelæn: Ti dybe tallerkener, 19. årh. Fanen med gennembrudt kant. Dekorerede med blomster, sommerfugle, insekter mm. i farver. 19. årh. Dia. 25,5 cm. Proveniens: Dansk herregård

dkk 1.500-2.000

91 Saksisk blomst: Spisestel, Kgl. Porcelæn 19. årh. 12 middagstall., 12 frokosttall., 12 dybe tall., 11 suppetall., dia. 21,5-25 cm, to sovsekander, stort stegefad L. 52 cm, to ovale fade L. 40 cm, to runde fade dia. 33 cm, to mindre ovale fade L. 31,5 samt to lågfade med lågknopper i form af putti holdende skjold med navnetræk, L. hhv. 32 og 35 cm. I alt 58 dele. Kgl. Porcelæn, alle dele 19. årh.s begyndelse. Proveniens: Dansk herregård

dkk 10.000-12.000

92 Saksisk blomst: Pragtterrin på underfad, 19. årh. Delvist forgyldt og rigt dekoreret med blomster. Lågknop i form af putto holdende medaljon med forgyldt kronet monogram. Kgl. Porcelæn, 19. årh.s første halvdel. H. 34, L. 45. Proveniens: Dansk herregård

dkk 3.000-4.000

30 93 Saksisk blomst: Pragtterrin af porcelæn, 19. årh. Delvist forgyldt og rigt dekoreret med blomster. Lågknop i form af putto holdende medaljon med forgyldt kronet monogram. Kgl. Porcelæn, 19. årh.s første halvdel. H. 34, L. 45. Proveniens: Dansk herregård

dkk 3.000-4.000

94 Saksisk blomst: Dele til spisestel, Kgl. Porcelæn, 19. årh 21 middagstall. Dia. 25 cm, 2 frokosttall., to runde fade Dia. 30 cm og to Dia. 35 cm, to stegefade L. 48 cm, to skåle Dia. 20 cm, sovsekande samt to lågfade med lågknopper i form af putti holdende plakette med forgyldt monogram. Kgl. Porcelæn, alle dele 19. årh.s første halvdel. I alt 34 dele. Proveniens: Dansk herregård

dkk 6.000-8.000

95 Saksisk blomst: Spisestel, Kgl. Porcelæn, 19. årh. 14 middagstall., 14 suppetall., 14 frokosttall., 14 dybe tall. dia. 21,5-25 cm, to sovsekander, to ovale stegefade L. 44,5, to ovale fade L. 32, to runde fade dia. 33, tre lave ovale skåle L. 21,5, to lågfade med lågknopper i form af putti holdende skjold, L. 31,5 og 35 cm. I alt 69 dele. Kgl. Porcelæn 19. årh.s første halvdel. Proveniens: Dansk herregård

dkk 10.000-12.000

31 96 Et par engelske salonstole Stel af palisander. Rygge dekorerede med intarsia i form af vifter, sløjfer, prydvaser m.m. af ben og lyse træsorter. Ryghøjde 89 cm

dkk 5.000

97 Stort bogskab, Chippendale-stil, 19. årh. Firefløjet med glasdøre med ornamenterede sprosser. Udskårne, gennembrudte topprydelser. Underdel med fire profilerede døre. Mahogni. England 19. årh. H. 275 cm, D. 55 cm, B. 240 cm. Litteratur: "Samtaler med en samler", s. 76. Anskaffelsespris 18.000 kr. på antikvitetshandlernes udstilling ca. 1965 Proveniens: Ejler Ruge

dkk 30.000-40.000

98 Engelsk standur i kasse af mahogni Buet top prydet med udskårne drager samt tre opsatser med messingkugler. Fritsiddende kannelerede søjler ved værk. Låge udskåret med rocailler i relief. Nederst bronzemontering i form af blomsterkurv. Messingskive sign. John Meredith, London. Minut, dato og slag. H. 240 cm

dkk 6.000

32 99 Salon i rokokostil Bestående af sofa, fire armstole og taburet. Rigt udskårne og forgyldte kopstykker med rocailler og malede motiver i form af musicerende og legende englebørn. Sofa L. 160 cm

dkk 25.000

100 Bergere, Louis XVI form Malet og forgyldt stel, rigt udskåret kop med blomsterfyldt vase, armlæn, sarg m.m. med bladskæringer. Lige, tilspidsede ben med kannelering

dkk 8.000

101 Salonbord, ovalt med fliget pladekant Udskåret sarg og cabriole ben ligeledes med skæringer. Brun- og hvidbroget marmorplade. 98 x 65 cm, H. 75 cm

dkk 3.500

33 102 Baltisk Louis XVI prismekrone Prismekæder og kvaster, bundplade af spejlglas. Otte lysarme til stearinlys. 18. årh. H. 120 cm. Dia. ca. 90 cm. Proveniens: Dansk herregård

dkk 50.000-75.000

103 Rokokospejl med gennembrudt top- og bundprydelse Rigt ornamenteret forgyldt ramme. H. 117, B. 73 cm. Proveniens: Dansk herregård

dkk 8.000-10.000

34 104 Et par rokokospejle, 18. årh. Forgyldte rammer med blomster, bladværk og rocailler. Hver med to lysholdere. Det ene spejl facetslebet. 92 x 45 cm Proveniens: Dansk herregård

dkk 20.000-30.000

105 Skønvirke bergèrer af mahogni Kop med svungne kanneleringer. Spiralformede armlæn med afstandsklods sluttende i volutter. Let svungne forben også med skæring. H. 85 cm

dkk 6.000-8.000

106 Dansk rokokokommode af nøddetræ. 18. årh. Ligeknækket bombéform. Delvist forgyldt, front med tre skuffer. Top med senere løs hvid marmorplade. H. 80, B. 72, D. 49. Proveniens: Dansk herregård

dkk 6.000-8.00

35 107 Michael Gottlieb Bindesbøll (1800- 1856): Et sæt spisestuestole Fem stole med stel af mahogni med buede kopstykker og profilerede runde ben. Ens broderede sæder. Lignende stole med samme broderi på sæder på Thorvaldsens Museum, hvortil M.G. Bindesbøll tegnede møblementet

dkk 10.000-15.000

108 Dronning Alexandrines skrivebord Brændstemplet med kronet monogram. Plade med profileret og delvist forgyldt kant, fyrretræ. Front med en skuffe. H. 75, B. 86, D. 60 cm

dkk 6.000-8.000

109 Fransk skrin af halvædelsten, 19. årh. Facetslebet skrin af agat eller lignende halvædelsten, indfattet i forgyldt ramme af bronze/messing. H. 7, B. 9, L. 16 cm. Proveniens: Dansk herregård

dkk 2.000-2.500

110 Kandisskrin, hvid opaline Messingmonteret. 12,5 x 7,5 x 9,5 cm

dkk 4.000

36 111 Lågkiste, eg Beslag og låsebeslag af messing, beslag på top med kronet monogram EH for Emilie Holsten, gift med Ove Sehestedt Juul. Fladt låg. 106 x 52 cm, H: 68 cm Proveniens: Ravnholt på Fyn

dkk 3.000

112 Almuestol ”Køje” Rigt udskåret og bemalet. Tekst: Ponsignd 1823 og ”Sid på mig og hvil dig”

dkk 4.000

113 Sønderjysk barokchatol, eg. 18. årh. Skrå klap bag hvilken aftrappede skuffer og rum. Ligeknækket front med 4 skuffer. Lave cabriole ben. Bærehåndtag. Intarsia i form af stjerner udvendigt på klap. B. 119,5, D. 54, H, 120

dkk 6.000

114 Et par bordstager af malm Kvadratiske baser på kugleben. H: 19,5 cm

dkk 3.500

37 115 Stort hollandsk barokskab, 18. årh.

Rodfiner og nøddetræ. To-fløjet overdel med svungen top og profilerede døre. Bombéformet underdel med affasede hjørner, to store og to mindre skuffer. Overskabet indrettet med hylder og skuffer. Beslag med løver og vaser. H: 257, B: 190, D: 68 cm

dkk 15.000-18.000

116 Kommode, egetræ Konveks front med fire skuffer, profilerede skuffefronter. 18. årh. Nyere understel. B: 74 cm, D: 34 cm, H: 53 cm, 101 cm inkl. understel

dkk 4.000-5.000

117 Erindringsbog bestående af løsblade i kartonomslag Tilhørende J. Günther 1814 AV. Indeholder diverse vers, hilsner og smukt gjorte kolorerede tegninger i tusch. 5,5 x 9,5 x 1,5 cm

dkk 1.500

38 118 Stor Maria Theresia lysekrone Lysekrone af glas behængt med prismer. 12 parvist monterede lysarme. Dia. 80 cm, H. inkl. baldakin 120 cm. Monteret til el. 20. årh.

dkk 6.000-8.000

119 Stort spejl i forgyldt ramme med udskæringer og søjler Spejl i rigt dekoreret, forgyldt ramme med bladværk og perlestaf flankeret af fritstående kanellerede søjler. 20. årh. H. 235, B. 124 cm

dkk 3.000-4.000

120 Et par japanske porcelænslamper, 19. årh. Cremefarvet porcelæn, rigt dekoreret i farver med blomster, insekter, sommerfugle og forgyldte friser. Balusterformede. Med lampemonteringer af messing til to lys. H. inkl. fatninger 76 cm. Proveniens: Dansk herregård

dkk 3.000-5.000

39 121 Stor Maria Theresia lysekrone Lysekrone af glas med facetslebne prismer. 15 lysarme, de ti monteret parvis og fem herover. Dia. 95, H. inkl. baldakin 125 cm. Monteret til el. 20. årh.

dkk 4.000-6.000

122 Empire chatol, mahogni Mahogni rigt dekoreret med intarsia af lyst og mørkt træ. Underdel med tre skuffer og skriveklap, herover skuffe. Overdel med to skuffer og højt midterstykke med dør flankeret af søjler. På hjørnerne vaser. Bag klap talrige rum og skuffer med intarsia og spejl. Knopper af ben. 19. årh.s begyndelse. H. 193, B. 109, D. 47 cm

dkk 6.000-8.000

123 Tofløjet skab, 19. årh. Nøddetræsfiner på fyr, intarsia på front og sider, affasede hjørner. Nøgleskjold ciselerede og gennembrudte. B. 147, D. 62, H. 185 cm.

dkk 10.000

40 124 Rokokospejl, 18. årh. Gennembrudt ramme prydet med blomster og rocailler. H. 97 cm. Dele mangler. Proveniens: Dansk herregård

dkk 4.000-6.000

125 Stort engelsk twopillar bord, mahogni Udtræk til fire plader. Søjleben med messingsko. L. 248-464 cm, B. 120, H. 72. Fire tillægsplader á 54 cm. Proveniens: Dansk herregård

dkk 10.000-15.000

126 Et sæt på 12 stole, rokokoform, 19. årh. Af nøddetræ, gennembrudte rygge med udskåret rygbræt, kopstykke udskåret med rocailler. Løse sæder betrukket med brunt skind. Proveniens: Dansk herregård

dkk 15.000-20.000

41 127 Merskumspibe, sekssidet hoved Rør og spids af rigt udskåret ben, bl.a. jæger holdende bjergged i det ene horn. På sølvmontering graveret: Fra det Slesviske Gendarmeri 1. juni 1851 - 30. November 1864. L. ca. 60 cm

dkk 2.000

128 Opiumspibe Rundt hovede af mørk stenart, spids af ben. L. 10 cm

dkk 800

129 Emaljearbejder En lille skål, dia. 8 cm samt fire runde æsker, dia. 3,7-5 cm. Skål med inskription i bund: Theresianisten Picknick 1912. Æske med kronet anker indvendig: Flottenvereinsball 12. Jänuar 1913. Dåse med kronet monogram: Picknick 1914. Grøn dåse: Juristen Picknick 27.1.1912

dkk 2.500

130 Signet i grøn stenart og sølv Nisidet med oval signet ligeledes i grøn sten og med kyriliske skrifttegn. H. 5,5 cm

dkk 1.000

131 Trefløjet ”rejsespejl” Sammenklappeligt og i læderbeklædt ramme. Messingmontering samt hjørnedekoration i emaljearbejde. H. 31, B. 27,5 cm

dkk 1.200

42 132 Kirkekrone, messing, 18/19. årh. Otte arme, herover lampeskjold. Topprydelse i form af ørn. Nyere baldakin. Eftermonteret til el. H. 88 cm inkl. baldakin, dia. 50 cm Proveniens: Dansk herregård

dkk 3.000-5.000

133 Rundt bord på stel af smedejern Tre sprossede ben i form af løver. Plade af glas. Dia. 130, H. 75 cm

dkk 6.000

134 Orientalsk nomadetæppe, semiantikt 20. årh.s første halvdel. Pletvist noget slidt. Frynser slidt. Ca. 300 x 150 cm

dkk 3.000-5.000

135 Lysberg, Hansen & Therp: Sofabord Plade af facetslebet glas båret af fire forgyldte skæringer i form af ananas. Base af forgyldt træramme hvori indsat facetslebet spejlglas. L. 125, B. 75, H. 42

dkk 2.800

136 Bokhar tæppe, semiantikt Rødbrunt. 300 x 220 cm. Skade på hjørne. Proveniens: Dansk herregård

dkk 3.000

43 137 Senempire karaffelskrin, mahogni Intarsia i form af skaller og snoninger, messinggreb. Seks karafler med forgyldning. Nøgle medfølger. 19. årh. Kassen D. 18, B. 25,5, H. 20 cm. Proveniens: Dansk herregård

dkk 1.500

138 Fransk senempire ur Forgyldt bronze. Prydet med fløjtespiller, nodestativ ” Air du troubadour” og guitar, emajleret urskive med romertal, H. 38, B. 31, D. 11 cm. Nøgle og pendul medfølger. Proveniens: Dansk herregård

dkk 4.000-6.000

139 Senempire klapbord Tilspidsede ben på hjul, skuffe i sarg. Klap og plade med intarsia af lyst træ. B. 66, D. 51, H. 74 cm

dkk 3.000

140 Kinesisk vase Dekoreret i blåt med blomster- og dyremotiver, H. 44 cm eksl. senere montering

dkk 2.500

141 Et par ens kinesiske vaser Dekorerede i blåt med blomstermotiver. Monterede som lamper. H: 37 cm

dkk 3.000

44 142 Dørstykke i form af forgyldt relief Forgyldt pilekogger, blomster og sløjfer på blå bund. 19/20. årh. L. 92, H. 45 cm Proveniens: Birte Tove og Karen Lykkehus

dkk 1.500-1.800

143 Svensk spejl i rigt udskåret og forgyldt ramme Ramme af forgyldt gesso prydet med vaser, blomsterranker, sløjfe mm. 19. årh. H. 163, B. 80 cm

dkk 8.000

144 145 Et par obelisker Et par kinesiske lågvaser Grønbroget marmor, bronzemonterede. H. 105 Hvid krakeléglasur og løvemotiver i blåt. cm. Ægypten starten af 1900-tallet H. 32 cm

dkk 6.000-8.000 dkk 3.000

146 Et par franske senempire stager af forgyldt bronze Profilerede fodstykker, rigt støbte med vinranker, acantusblade, maskeroner og ornamentik. 19. årh. H. 33 cm

dkk 4.000-6.000

45 147 Et par spejllampetter Slebne spejlglas monterede på plader, hver med en lysarm. 19. årh. H. 60 cm

dkk 3.000

148 Spejl og konsol af mahogni med messinglister Halvcirkulær konsol, lige tilspidsede ben med sko. Spejlet med todelt facetslebet spejlglas. Pladekant og sarg samt spejlramme monteret med brede messingbånd, kanellerede forgyldninger og rosetter. Rusland?, 19.årh. Konsol B. 73, D. 35, H. 70 cm, spejl H. 191 cm

dkk 6.000

149 Et par engelske sideboards, mahogni Buet front, fire skuffer indlagt med liste og tofarvet mahogni. Let tilspidsede ben afsluttet med klodser. 19. årh. H. 85, B. 100, D. 43 cm Proveniens: Dansk herregård

dkk 2.500-3.500

150 Et par orientalske ”bouquetièrres” af porcelæn, 19. årh. Ottesidet korpus. Modellerede med hanke og prydranker, dekorerede bleu sur blanc med drager, fugle, blomster og bladværk. Løse gennembrudte låg. H. 27 cm. Proveniens: Dansk herregård

dkk 4.000-6.000

151 Fladvævet orientalsk tæppe Kaukasisk? Omkring 1930-50. 297 x 208 cm

dkk 3.000 46 152 Bord af marmor Plade rigt dekoreret i mønstre med bladværk, blomster og andet. Gavle og gullig marmor med rosa medaillon omkranset af rocailler og volutter. L. 210, B. 95, H. 78 cm

dkk 20.000

153 Bord med plade af rødbroget marmor Stel af patineret træ med sprossede balusterben. L. 210, B. 95, H. 73 cm

dkk 12.000-15.000

154 To præparater: Blæksprutte og fisk I cylindre af glas. H. 36 cm

dkk 1.500-1.800

155 Isfugl Udstoppet og monteret i tableau i glaskasse. Kassen: 35 x 26,5 x 26,5 cm

dkk 2.000-3.000

47 156 Japansk smykkeskrin, 20. årh.s begyndelse Lakarbejde med gulddekoration i form af blomster, fugle og sommerfugle. En stor og tre mindre skuffer. Låge bag hvilken yderligere to skuffer. 23,5 x 12,5 x 26,5 cm. Nøgle medfølger.

dkk 2.000

157 Rødmalet og forgyldt seksfløjet skærm af udskåret træ, Kina 19. årh. Hvert panel med syv sektioner, øverst dekoreret med blomster, to rigt udskårne gennembrudte sektioner og tre med scener med mennesker og guder, nederst ornamentik. 19. årh.s slutning. H. 185, B. ca. 240 cm

dkk 6.000-8.000

158 159 Kinesisk tofløjet kabinet Kinesisk tofløjet kabinet i rødt lakarbejde Skuffe under døre. Rødt lakarbejde med Bag døre hylde samt ”hemmeligt rum” i blomsterdekoration på front. . B. 50, D. 35, H, 77 bund. Rigt dekoreret med personer, dyr og cm blomster. Smukt udskåret sarg. B. 62, D. 38,

dkk 2.800 H. 84 cm dkk 3.600

48 160 R. V. Paponia: Haveskulptur Kvinde modelleret i klassisk maner, muligvis Hebe, mundskænk for de græske guder og gudinder på Olympos. Sign. på sokkel. H. 168 cm inkl. sokkel

dkk 6.000-8.000

161 Dekorativ brunglaseret kolosalvase Med riflet dekoration. H. 68 cm

dkk 2.500

162 Et par kinesiske lågvaser Hvid krakeléglasur. Dekorerede med personer i blåt, H. 28 cm

dkk 2.000

163 Stor dekorativ daybed af træ Udskåret af kinesisk Narra træ. L. 225, H. 122 cm

dkk 25.000

49 164 Sjældent tysk maritimt U-båds ur i kasse af massiv messing, ”Kriegsmarine Uboot N/G Clock Uhr Schiffsuhr” Skive graveret med timetal, samt tysk bevinget ørn med hagekors, denne tidligere dækket af metalplade. Nr. M 778. Dia. 22, D. 10 cm. Foræret som jubilæumsgave til Kaptajn P.O. Nielsen for 40 år i søværnet (1946-1986)

dkk 8.000-12.000

165 Narhvalstand Monodon monocerus. L. 157 cm, vægt 2124 g. Cites certifikat medfølger

dkk 12.000

166 Isbjørneskind Hovedmonteret og med klør. Stof på bagside. L. 210 cm. Tilladelse til salg indenfor EU medfølger

dkk 20.000

50 167 Franz Poltz, Carlsbad: Et par officersflintlåspistoler, ca. 1800 Omgjort til perkussion. Nr 1 & 2. Proveniens: Dansk herregård

dkk 10.000-12.000

168 Georg Christensen: Salonpistol, ca. 1850 Ottekantet løb. Fuldskæfte rigt udskåret med ornamentik i form af rocailler og bladværk. Våbentilladelse påkrævet. Proveniens: Dansk herregård

dkk 3.000

169 Krudtprøver, 18. årh. Med flintlås. Skæfte af nøddetræ indlagt med ornamentik, beslag af messing. Ved krudtantænding fremspringer anordning, der viser krudtets sprængkraft. Iflg. oplysninger havde krudtprøveren også anvendelse i forbindelse med dueller. Således skulle en beskeden krudtmængde sikre at duellanterne kun led overfladisk skade. Proveniens: Dansk herregård

dkk 3.000

170 En samling kongelige medaljer 21 medaljer tildelt Kgl. Jæger Gunnar Aage Børjesen i perioden 1948-82. De fleste medaljer (17) med tilhørende korrespondance. 2 originale fotografier medfølger, bl.a. med Kong Frederik IX, Dronning Anne-Marie, Kong Konstantin II og Dronning Ingrid. Medaljerne er fra følgende lande: Island, Jugoslavien, Norge (2), Etiopien, Italien, Danmark (4), Østrig, England, Sverige, Vesttyskland, Belgien, Finland (2), Thailand, Persien, Spanien og Holland.

dkk 20.000-25.000

51 171 Ubekendt kunstner: Et par portrætter, antagelig Chr. V og og dronning Charlotte Amalie Ovale. Olie på kobber. H. 19, B. 15 cm. 17/18. århundrede. Mrk. med inv. nr. 68. Proveniens: Dansk herregård

dkk 6.000-8.000

172 Sèvres porcelænsfigur efter Augustin Pajou (1730 - 1809) Figur af biscuit porcelæn forestillende teolog og biskop Jacques Bénigne Bossuet (1627-1704). Figuren er en kopi efter marmorskulptur af Augustin Pajou. Manufacture royale de porcelaine de Sèvres, 19. årh.s begyndelse, stemplet Sèvres samt sign. AB (P?) 12 J V 8. H. 46 cm. Figuren er en senere udgave af ”Les grands Hommes de la France”, en skulptur serie bestilt til Louvre museet i Paris. Original marmorskulptur i samme størrelse findes i Louvres arkiver.

dkk 4.000-6.000

173 Ubekendt kunstner: Den døde Kristus begrædes af tre engle Olie på lærred. Antagelig Italien, 16/17. årh. Monogramsigneret POL B. 72 x 56 cm

dkk 6.000

52 174 Balthasar Denner (1685-1749)?: Stående halvportræt af ”Tordenskjold” Peter Jansen Wessel Tordenskiold (1690-1720). Usign. Olie på lærred. 77 x 57 cm. Iflg. etiket på bagsiden formentlig malet af Balthasar Denner omkring 1719. Senere prydramme, har givet oprindeligt været monteret i oval ramme. 18. årh. Proveniens: Oprindeligt Nørholm Gods, siden dansk herregård. Har ikke siden været udbudt i offentlig handel

dkk 15.000-25.000

175 176 Ubekendt kunstner: Portræt af Caroline Ubekendt kunstner: Portræt af Struense i Mathilde i hermelinsbesat kjole mørk jakke med kant af guldbrokade, om Olie på lærred, 75 x 55 cm. 18. årh. Efter halsen lyserødt ordensbånd Pilo? Mrk. med inv. nr. 394. Olie på lærred, 65 x 54 cm. Proveniens: Dansk herregård Proveniens: Dansk herregård

dkk 6.000-8.000 dkk 6.000-8.000

53 177 Martinus Rørbye (1803-1848): Parti fra Seremoneta, 1834 Olie på lærred, usign., men med kunstnerens skrift betegnet "Sermoneta 1834". På blændrammen betegnet Rørbye. Litteratur: "Fortegnelsen over M. Rørbyes Arbejder, Vejledning til Udstillingen Marts- April 1905", s. 10, omtalt under kat. nr. 55. Udstillet: Kunstforeningen 1905, kat. nr. 55. Proveniens: Tidligere i Apoteker Alfred Benzons samling, siden videre i familien på dansk herregard. Ikke tidligere udbudt i offentligt salg.

dkk 150.000-200.000

178 Ubekendt dansk kunstner: Et par empire 179 portrætter Ubekendt kunstner: Portræt af Christian Conrad Hun i sort kjole med kniplingskrave og kyse, han Sophus Greve Daneskiold Samsøe i rød uniform. Damborg rammer. Olie på lærred. 16 x 14 cm Proveniens: Dansk herregård Proveniens: Dansk herregård

dkk 3.000 dkk 2.000

54 180 Fritz Petzholdt (1805-1838): Kystparti, Capri Olie på lærred, 38 x 52 cm. Usign. Betegnet på bagsiden Petzholdt. Capri. Mrk. med inv. nr. 360 Proveniens: Dansk herregård

dkk 4.000-6.000

181 Ubekendt kunstner: Roser og forglemmigej på stenkarm Olie på plade, 25 x 37 cm. 19. århundrede. Usign.

dkk 6.000

182 Henrik Olrik (1830-1890): Portræt af Chatrine Marie Weber Olie på lærred. 58 x 46 cm. Sign. H. Olrik 1872

dkk 5.000

183 Fritz Petzholdt (1805-1838): Munke og et par rejsende ved et vejkrucifix, Sicilien Olie på lærred, 34 x 48 cm. Usign. Betegnet bagsiden Petzholdt Sicilien. Mrk. med inv. nr. 359 Proveniens: Dansk herregård

dkk 4.000-6.000

55 184 Jørgen Sonne (1801-1890): Soldater på vagt Akvarel, lysmål 23 x 33 cm. Usign. Proveniens: Dansk herregård

dkk 1.500

185 Ubekendt kunstner: Den rosenkransede Jesus Olie på plade, 22 x 16 cm. Utydelig skrift på bagside samt årstal 1814

dkk 1.500 186 Monogramist: Kronprinz Friedrich Wilhelm i felten til hest. Bly. 22,5 x 17,5 cm, sign. monogram

dkk 2.500 187 Aller første udbrud af Kjöbenhavns ilds vaade den V iunii MDCCXCV om eftermiddagen imellem III og IV Ved Dæle Haven på Gammel Holm Kobberstik. Rammemål 37 x 42 cm

dkk 1.200

188 Andreas Flint (1767-1824): Forestilling af Branden i Kiøbenhavn som den viiste sig den 5 Juni om Aftenen Andreas Flint efter C. F. Stanley. Kobberstik. Rammemål 30 x 44,5 cm

dkk 1.000

189 F. C. Kiærschou (1805-1891): Parti fra Jægersborg Hegn Bly, sign. samt dateret 1860, 23 x 28,5 cm

dkk 1.000

56 190 Théodore Géricault (Rouen 1791-Paris 1824), tilskrevet/ascribed to: Studie til hovedgruppen i ”Medusas Flåde” (Louvre) Olie på lærred. 80,4 x 63,7 cm. Hidrører fra dansk privatsamling. Ifølge oplyst af arvinger er maleriet erhvervet omkring 1940 hos antikvitetshandler Holger Ferlov (1877-1954). Undersøgt af Géricault-ekspert Bruno Chenique og endvidere af Jean Penicaut (Lumiere Technology), blandt andet under anvendelse af multi-spektral teknik. Efter flere års undersøgelser meddeler Brune Chenique, at maleriet efter hans vurdering er ægte. Underskrevet undersøgelsesrapport samt rapport om de tekniske undersøgelser kan rekvireres ved henvendelse til Auktionshuset. Udstillet 2. juni - 2. september 2012 i Clermont-Ferrand - afbilledet på katalogets forside. Restaureret, forestået af Mme Laurence Baron-Callegari, Paris 2008-2009. Bruno Chenique udarbejder pt. et catalogue raisonne om Géricault og iflg. oplysning indgår nærværende maleri heri. Ifølge Art's Loss Register, september 2014, er maleriet ikke meldt stjålet. Der er af Kulturværdiudvalget givet tilladelse til at udføre maleriet. For dette katalognummer gælder eksplicit: Værket hidrører fra et dansk dødsbo og maleriet skal ifølge kendelse fra Østre Landsret af 10. maj 2016 (B-940-16) sælges ved auktion efter reglerne i dødsboskifterlovens § 58,2.pkt. Værket sælges som beset og bortauktioneres således uden ansvar for boet, arvinger, bobestyrer, skifteretten, Auktionshuset A/S og auktionsleder. Salget sker på begæring af autoriseret bobestyrer, advokat Janne Glæsel, Gorrissen Federspiel. Oil on canvas. 80,4 x 63,7 cm. Provenance: A Danish private collection. According to information from the heirs the painting was bought around 1940 from Danish arts dealer Holger Ferlov (1877-1954). The painting has been examined by Géricault expert Bruno Chenique who concludes that the painting is genuine. According to infomation the painting will be included in the forthcoming Catalogue Raissoné on Géricault. The painting has also been examined using multi-spectral techniques by Jean Penicaurt at Lumiere Technology. Copies of these reports available on request. Restored by Mme Laurence Baron-Callegari, Paris 2008-2009. Exhibited 2. June-2. September 2012 in Clermont-Ferrand. Reproduced on the cover of the catalogue. According to the Art Loss Register (September 2014) the painting is not reported stolen. World wide export permission is granted by the Danish Kulturværdiudvalg. For this piece, lot number 190 the below explicitly applies: The piece in question stems from the estate of a Danish deceased person, and the painting must according to the ruling of Østre Landsret of 10th of May, 2016 (B-940-16) be sold at auction according to the regulations of the estate administration law’s (dødsboskifterlovens) section 58-2 The lot is sold as is and the buyer purchases the lot at its own risk. The estate, the heirs, the public appointed authorized administrator, Gorissen Federspiel, the Head Auctioneer, Auktionshuset A/S and the Probate Court exclude all liability whatsoever for the sale of the piece.The sale is made at the request of public appointed authorized administrator, attorney Janne Glæsel, Gorissen Federspiel.

dkk 500.000 57 191 Elie Delaunay (1828-1891): Opstilling med lågkrus, glas, kop, messingfad og grøn skål på orientalsk tæppe Olie på lærred, 50 x 68 cm. Sign. E. Delaunay 1877. Proveniens: Viceadmiral Edouard Suenson (1805 - 1887) - siden i familiens eje

dkk 12.000-15.000

192 Josef Beaume (1796-1885): Genremaleri - Soldater og køkkenpige ved et veldækket bord Olie på lærred. Usign.?, betegnet på blændrammen Josef Beaume. 49 x 38 cm

dkk 4.000-6.000

193 Mandetorso af kunststen Iklædt kappe. På plint af kunststof. H: 37 cm incl. plint

dkk 2.000 194 Et par siddende løver To ikke ens siddende løver af kunststen. Italien. Indgraveret Papini. A. samt Riproduzione Vietata. A. H. 93-95 cm

dkk 8.000

195 Oluf Hartmann (1879-1910): Opstilling med flaske, frugter og kobberkar Olie på lærred, 38 x 46 cm. Usign. Betegnet på blændrammen Oluf Hartmann og Kunstforeningen, Udstillet ....Nr. 89? (på etiket angivet nr. 63)

dkk 8.000-12.000

58 196 Elsa Spehr?: Portræt af pige i rødprikket kjole Olie på lærred, 58 x 47 cm. Sign. MIS-13

dkk 3000

197 August Wilhelm Saabye (1823-1916): Dansende faun Figur af patineret bronze i form af dansende faun med Bacchus på armen. H. 25 cm. Signeret A. W. Saabye samt bronzestøberstempel L. Rasmussen København

dkk 4.000

198 Konstantin Semenovic Vysotskij (1864-1938): Elge i sne Olie på lærred, 46 x 67 cm. Sign. og dateret verso 1928. Udstillet: Art Exhibitions AG København febr. 1929. Katalog nr. 129 Proveniens: Dansk herregård

dkk 8.000-12.000

199 Alfred Benzon (1855-1932): Parti fra Christiansholms Mose Olie på lærred, 89 x 142 cm. Udført omkring 1905 Proveniens: Dansk herregård

dkk 6.000-8.000

59 200 Vilhelm Bissen (1836-1913): Billedehuggeren Rasmus M. Andersen, 1910 Kunstneren modellerer en figur. Soklen med ryttere i relief. Gips. H. 63, sokkel 30 x 30 cm. Proveniens: Dansk herregård

dkk 2.000-3.000

201 Holger Lübbers (1850-1931): Parti fra Københavns Havn. Kaserneskibe ved Holmen Olie på lærred, 26 x 41,5 cm. Sign. H. Lübbers

dkk 4.000

202 Chr. Benjamin Olsen (1873-1935): Dansk krydser udfor Skt. Petersborg Olie på lærred, 28 x 42 cm. Signeret

dkk 4.000

203 Vilhelm Arnesen (1865 - 1948): Orlogsskibene Niels Iuel og Heimdal på Helsingfors Red 1925 Olie på lærred, 33,5 x 52 cm. Sign. Vilh. Arnesen 1925

dkk 4.000

60 204 Peder Severin Krøyer (1851-1909): ”Skagen 16. Juli” Sign med dedikation: Til Hanne og Alfr Benzon fra P.SK 94. Olie på lærred. 37 x 70. Proveniens: Apoteker Alfred Benzon, siden i familiens eje, og ikke tidligere udbudt i offentligt salg.

dkk 250.000-350.000

205 Holger Lübbers (1850-1931): Rejestryger omgivet af både og joller Olie på lærred, 48 x 65 cm. Sign. H. Lübbers

dkk 6.000

61 206 207 Viggo Langer (1860-1942): Skovparti med hvidmalet Godfred Christensen (1845-1928): Parti fra låge i stendige Hornbæk Olie på lærred, 35 x 31 cm. Sign. Olie på lærred, 23 x 34. Sign. monogram 93

dkk 1.800 dkk 5.000

208 Skulptur af marmor: Siddende dreng med blomster H. 50 cm, B. 35 cm

dkk 6.000-8.000

209 Christian Berthelsen (1839-1909): Sommerdag ved Langkildegaard Passiar foran Langkildegaard Gods i forgrund sø med andefugle, sign. monogram. Olie på lærred. 90 x 63. DR's dramaserie ”Arven”, er optaget på og i omgivelserne omkring Langkildegaard Gods.

dkk 12.000-15.000

210 Luplau Janssen (1869-1927): Haveparti med kvinder der plukker blomster Olie på plade, 25 x 43 cm

dkk 2.000

62 211 Opiumsgemme i form af paraply Håndtag i form af ørnehovede. Perlemor/guld?. H. 10 cm

dkk 800

212 Vagn Drachmann: Lang perlekæde I forløb. En del af kæden kan (40 cm) kan af- og påmonteres. Perlediam. 8 mm. Lås med grå south sea perle med dia. 13 mm. L. ialt 112 cm. Tilhørende æske.

dkk 5.000-7.000

213 Armbånd med ametyster Leddelt. 18k guld. Hvert andet led med facetslebet ametyst. L. 18,5 cm, vægt 27 g

dkk 6.000

214 Georg Jensen: "Magic" ring Ring af 18k guld med perle og to diamanter. Original æske. Ringstr. 54

dkk 6.000-7.000

215 A. Michelsen: Et par manchetknapper af 14 kt. guld Cirkulære, med $-tegn i negativt relief, Stemplet AM 585. Vægt ialt 17 g Proveniens: Givet som jubilæumsgave til medarbejder hos Stålvalseværket.

dkk 3.000

63 216 Georg Jensen: Armbånd af sterling sølv Blad- og frugtformede led, lukke i form af poleret oval. Georg Jensen efter 1945. Dessin nr. 30. L. 19,5 cm. I flot stand, original emballage.

dkk 12.000-15.000

217 Bent Knudsen: Halskæde af sterling sølv Leddelt halskæde, Stemplet Bent K 46. L: 40 cm. Vægt ca. 97 g

dkk 2.000

218 Lina Falkesgaard: Collier af guld med diamanter Collier af 18k guld med lang kæde med justerbar lukning og besat med 5 diamanter. Georg Jensen. Stemplet GJ 750. L. 112 cm, vægt 28,2 g

dkk 8.000

64 219 Solitaire ring af hvidguld med diamant på 0,505 ct. Str. 54. Vægt 5 gr. Diamant SI 1, Top Wesselton. Erhvervet hos Harmann's. Certifikat, fra Ruben Svart (marts 2005) med anslået forsikringsværdi på dkk 25.700 medfølger

dkk 7.000-10.000

220 Broche af rød og hvidguld med brillianter Tre brillianter i alt ca. 0,4 ct. L. 6 cm, vægt 4,8 g

dkk 2.500

221 Broche med smaragd og diamanter Rødguld med smaragd omkranset af 10 brilliantflusser. L. 7,5 cm, vægt ca. 79 g

dkk 2.500

222 Minkpels, CKN of Scandinavia Canadisk mink. Med høj krave og opslag på ærmer. Mrk. Nafa Mink og CKN od Scandinavia. L: 132, indvendig ærmelængde 50 cm. Ca. 2 år gammel, fremstår næsten ubrugt. Udsalgspris 58.000 kr.

dkk 15.000

65 § 1. Budgivning § 7. Forsendelse Køber er den byder, der får hammerslag. Den, der byder for andre, hæfter som selvskyldnerkautionist for Såfremt Auktionshuset påtager sig at emballere og fremsende købte varer, sker dette på købers regning og berigtigelsenafkøbet. risiko. Auktionshuset kan således ikke drages til ansvar for skader forvoldt på købte varer under På opfordring fra Auktionshuset A/S (herefter benævnt Auktionshuset), skal alle bydere, hvadenten de øn- forsendelseellerforforsvundneforsendelser. sker at afgive et bud ved personligt fremmøde på auktionsstedet eller afgive en kommission pr. brev, fax § 8. Kunstnerafgift til Copydan eller hjemmeside eller byde direkte pr. telefon eller hjemmeside, kunne dok-umentere deres betal- Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der opkræves følgeretsvederlag for værker af nyere ingsdygtighed samt til enhver tid identificere sig. Auktionshuset er altid berettiget til at nægte at acceptere danske og visse udenlandske kunstnere, som enten er nulevende eller ikke har været døde i mere end 70 et bud, hvis på forlangende ikke tilstrækkelig sikkerhed er stillet eller en passende à conto betaling har år. Følgeretsvederlaget opkræves af Auktionshuset på vegne af kunstnernes organisation Copydan. Disse fundetsted. værkerermærket(CD)forCopydanudforkatalognummeret. Bud afgives af byderen ved personligt fremmøde på auktionsstedet eller ved skriftlig kommission enten pr. Den såkaldte Copydan-afgift tillægges hammerslagsprisen inkl. salær, når beløbet overstiger 300 euro. brev, fax eller hjemmeside. På net-auktioner afgives bud direkte fra hjemmesiden. Afgivelse af bud pr. Copydan-afgiftener: telefon er muligt under visse forudsætninger, der afgøres af Auktionshuset. Auktionshuset påtager sig intet •5%afdendelafhammerslagsprisenogsalæret(ekskl.moms),derudgørindtil50.000euro. ansvar for eventuelle fejl eller fejltagelser, der måtte opstå ved brug af denne service. Auktionarius be- • 3% af den del af hammerslagsprisen og salæret (ekskl. moms), der ligger mellem 50.000 euro og stemmeroverbuddetsstørrelseogtræfferligeledesafgørelseialletvivlstilfældeombudgivningen. 200.000euro. ForatkunnebydepåAuktionshusetsauktionerkrævesforudgåenderegistrering. • 1% af den del af hammerslagsprisen og salæret (ekskl. moms), der ligger mellem 200.000 euro og § 2. Betaling 350.000euro. Ved køb på alle net-auktioner tillægges hammerslagsprisen 25%, der dækker salær på 20% samt moms af • 0,5% af den del af hammerslagsslagsprisen (ekskl. moms), der ligger mellem 350.000 euro og 500.000 salæret. euro. Ved køb på alle traditionelle auktioner tillægges hammerslagsprisen 25% der dækker salær på 20% samt •0,25%afdendelafhammerslagsprisen(ekskl.moms),derliggerover500.000euro. momsafsalæret. Copydan-afgiftenkanikkeoverstige12.500eurofordetenkeltekunstværk. Visse numre handles efter særlige regler i fuldmoms, så udover salær på 20%, beregnes moms på 25% af Euro-kursenerfastsatafCopydani2015tilkurs744,01(7,4401kr.pr.euro). bådehammerslagogsalær.Dissenumreermærketmedenstjerne(*). § 9. Eksporttilladelse Danske momsregistrerede købere skal overfor Auktionshuset oplyse deres SE-/CVR-nr. (moms-nr.), da Kulturværdiudvalget er blevet ansøgt om eksporttilladelse, hvor dette kræves iflg. gældende dansk lov- detteskalanførespådefakturaer,hvorvarenkøbesifuldmoms. givning om sikring af kulturværdier i Danmark. Foreligger en sådan ikke, vil dette blive meddelt den uden- For visse udenlandske købere gælder der særlige regler for afgiftsfritagelse jvf. § 4. Afgiftsfritagelse omfatter landske køber umiddelbart efter hammerslaget. Derefter vil Auktionshuset igen ansøge ikke EU private købere, som ligestilles med danske købere jvf. gældende dansk lovgivning om handel med Kulturværdiudvalget på købers vegne, nu hvor prisen kendes. Gives eksporttilladelse ikke, er Kulturværdi- brugtevarer,kunstgenstande,samlerobjekterogantikviteter. udvalget forpligtet til at overtage det købte til den opnåede pris, hvilket betyder at købet bliver hævet for Købesummen forfalder til betaling ved tilslaget. Der kan betales kontant op til DKK 50.000 eller med køber. Dankort, banknoteret check, rejsechecks, Visa-, Master- eller Eurocard. Personlige udenlandske checks kan § 10. Beskrivelse af emner kunanvendesefterforudgåendeaftale. Alt sælges i den stand, hvori det ved hammerslaget er at forefinde og som beskrevet i katalog eller Betalingkanogsåfindestedviabankoverførsel. hjemmesidemedsenereoffentliggjorteændringerogmodifikationer. På de traditionelle auktioner skal betaling af købte emner finde sted under eller umiddelbart efter auk- Beskrivelsen er foretaget efter bedste overbevisning og under anvendelse af de anførte katalogiserings- tionen og under alle omstændigheder senest 8 dage efter fakturadatoen. På net-auktionerne tilsendes principper. køberfaktura. De solgte effekter er ofte af en alder eller af en art, der bevirker, at de kan være behæftet med fejl, man- Betaleskøbesummenikkerettidigt,skaldersvaresrenteherafmed1,5%pr.påbegyndtmåned. gler, restaurering eller beskadigelser, der ikke nødvendigvis angives i katalog eller på hjemmesiden. Afb- Betales købesum og renter ikke inden 8 dage efter at Auktionshuset har afsendt påkrav herom til køber, er ildninger i katalog eller på hjemmesiden er blot til identifikation og kan ikke anvendes til vurdering af Auktionshuset berettiget til at annullere købet og bortsælge det købte på ny auktion hos Auktionshuset effekternesstand. eller underhånden og afkræve køber ethvert herved opstået tab. Et eventuelt overskud tilfalder den, der Enhver der ønsker at byde på auktion, bør derfor ved selvsyn på de før auktionen afholdte eftersyn forvisse harindleveretdetkøbtetilauktion. sigomdeønskedeeffektersstand. Har den misligholdende køber tilgodehavender fra salg af effekter hos Auktionshuset, er Auktionshuset Beskrivelsenerudtrykfordenpåsalgstidspunktetblandtlærdeogeksperterherskendeopfattelse. berettigettilatberigtigeethverttilgodehavendehoskøbervedmodregning. Skulle der efter købet opstå tvivl om det købtes ægthed eller dettes overensstemmelse med beskrivelsen, Har den misligholdende køber indleveret andre effekter til salg, er Auktionshuset berettiget til at bortsælge skaldettestraksmeddelestilAuktionshuset. sådanne effekter på auktion hos Auktionshuset uden at være bundet af en af den misligholdende køber Såfremt det må erkendes, at det købte er en forfalskning, eller såfremt beskrivelsen har været behæftet fastsat mindstepris. Den misligholdende køber er ikke berettiget til at kræve udlevering af effekter ind- med væsentlige fejl, der har medført en væsentlig højere hammerslagspris, end en korrekt beskrivelse må leveret til salg, så længe forfalden gæld til Auktionshuset ikke er betalt, uanset om værdien af sådanne ef- antages at ville have resulteret i, er køber berettiget til at annullere købet, hvorefter den samlede erlagte fektermåansesatoverstigeforfaldengæld. købesumtillagtauktionsomkostningerogevt.moms,vilbliverefunderetkøber. Auktionshuset er berettiget til at afvise bud afgivet af en køber, der er i misligholdelse med sine betalings- Væsentligefejlibeskrivelsenrelaterettilmålellervægterstatteskunprocentueltiforholdtildifferencen. forpligtelser over for Auktionshuset eller et bud afgivet af en anden på den pågældendes vegne, ligesom Retten til under de her anførte betingelser at annullere et køb kan kun udøves af den, der købte den Auktionshuseterberettigettilatkræveetdepositumsombetingelseforacceptaffremtidigebud. pågældende effekt hos Auktionshuset og er betinget af, at krav om annullering fremsættes skriftligt over for § 3. Fortrydelsesret Auktionshuset inden 2 år efter købsdagen, og af at det købte inden samme frist returneres til Auk- For privatkøb af emner på en net-auktion gælder loven om fjernsalg, herunder også 14 dages fortry- tionshusetidensammestandienhverhenseende,somdetkøbtevaripåhammerslagstidspunktet. delsesret. Eventuelle omkostninger forbundet med transport af købte emner retur fra køber, betales af Køber kan i tilfælde af annullering ikke gøre krav på betaling af renter af købesummen og er ej heller ber- køberselv. ettigettilatkræveandenudgiftellertab,herundereventuelmistetvideresalgsfortjeneste,dækket. Såfremt køber benytter sig af sin fortrydelsesret, refunderer Auktionshuset betalingen umiddelbart efter, at Etkøbkanikkekrævesannulleretefterovenståendebestemmelser,såfremt: varen er sendt retur og modtaget af Auktionshuset. Auktionshuset gør opmærksom på, at det herefter er a. beskrivelsen i katalog eller på hjemmesiden på hammerslagsdagen var i overensstemmelse med den optilbankerne/kreditkortselskaberne,hvornårrefusionenindgårpåkøberskonto. pådettetidspunktgældendeopfattelseblandtlærdeogeksperter. § 4 Momsfritagelse b. den eneste måde til på salgstidspunktet at få fastslået et falskneri var iværksættelsen af videnskabelige Udenlandske købere, der opfylder en af nedenstående betingelser, betaler de gældende salærsatser jf. processer, hvis gyldighed først blev anerkendt efter salgstidspunktet, eller som ville have været ovenstående, men bliver ikke belastet af dansk moms. Den danske moms deponeres dog hos uforholdsmæssigt omkostningskrævende eller uigennemførlige uden beskadigelse af den pågældende Auktionshuset,indtileksportenergennemførtpådokumenteretlovpligtigvis. effekt. Købere, som er momsregistreret i et andet EU-land, kan fritages for at betale dansk moms, når det kan I tillæg til ovenstående frist gælder de almindelige forældelsesregler i forældelsesloven, efter hvilke køber dokumenteres, at købet er transporteret til den adresse, som køber har angivet over for Auktionshuset og ikke under nogen omstændigheder kan gøre noget krav gældende over for Auktionshuset, når der er som er anført på fakturaen. I sådanne tilfælde skal der afregnes moms i henhold til de gældende regler i forløbetmereend5årfrakøbsdagen. det land, hvor virksomheden er momsregistreret. Det tilrådes at søge oplysning hos de lokale myn- digheder. AuktionshusetA/S Købere med bopæl uden for EU kan fritages for dansk moms, når det kan dokumenteres, at købet er Kommissioner transporteret ud af EU. Auktionshuset udsteder så vidt muligt de fornødne eksportpapirer, som skal frem- Auktionshuset påtager sig at byde i kommission for bydere, der ikke kan være til stede ved auktionen. Det vises ved toldmyndighederne, og forbeholder sig ret til at opkræve et gebyr herfor. Foretages eksporten af er en forudsætning, at kommissioner indleveret pr. brev eller fax er Auktionshuset i hænde i 24 timer før enafAuktionshusetgodkendtspeditørskalmomsenikkedeponeres. auktionens start, så om nødvendigt bydernes kreditværdighed kan undersøges. Via hjemmesiden er det muligt at afgive kommissionsbud helt frem til auktionsstart. Auktionshuset påtager sig intet ansvar for § 5 Momsbetaling eventuellefejltagelser,dermåtteopståvedbrugafdenneservice. Momsregistrerede virksomheder i andre EU-lande kan undlade at gøre brug af muligheden for momsfrit- agelse og i stedet betale dansk brugtmoms/fuldmoms. Dette skal meddeles Auktionshuset inden kl. 10 Konditionsrapporter dagenefterkøbet. Auktionshuset påtager sig, hvis det er muligt, at orientere nærmere om numrenes kondition og tilstand. Momsregistrerede virksomheder i Danmark kan vælge at betale fuldmoms jf. ovenstående. Dette skal Dette er ment som en service for kunder, der ikke selv har mulighed for ved selvsyn at undersøge numrene meddelesAuktionshusetindenkl.10dagenefterkøbet. på eftersynet. Det understreges, at de givne oplysninger ikke kan gøres til genstand for reklamationer; her henvisestilbeskrivelsen. § 6. Udlevering Købesummen skal være betalt, inden det købte kan udleveres til køberen. Det købte henligger fra ham- Fritagelsefordanskfuldmoms merslaget for købers regning og risiko. For varer, der ikke afhentes ifølge aftale efter hammerslaget, vil Købere skal ifølge § 2 betale fuldmoms af de varer der i katalog eller på hjemmesiden er markeret med blive kørt på fjernlager på købers regning og risiko. Købte varer, der er betalt, men ikke afhentet, vil efter 1 stjerne(*). årblivevideresolgtforkøbersregningvedauktionellerunderhånden. Når virksomheder, der er momsregistrerede i andre EU-lande, køber hos Auktionshuset og videresælger til private, skal der ikke betales dansk moms, men moms i henhold til de regler der gælder, hvor den uden- landskevirksomhedermomsregistreret.Dettilrådesatsøgeoplysninghosdelokalemyndigheder. 66 § 1. Bidding by contemporary Danish artist and some international artists who are either still alive or who have been The buyer shall be the highest bidder at the “hammer price”. Any person bidding on behalf of a third party dead for less than 70 years. The additional royalty fee will be collected by Auktionshuset on behalf of Co- shallbeliableinsuretyforcompletionofthesale. pydan, which is a Danish-based joint collecting society. Such works are marked with (CD) for Copydan next At the request of Auktionshuset A/S (hereinafter called Auktonshuset), all bidders, whether they wish to tothelotnumber. make bids in person at the place of auction or commission bids by letter, fax or the homepage direct te- The Copydan royalty fee is added to the auction price including the buyer’s premium when the total exce- lephone bids or the homepage, should be able to document their ability to pay and be able to provide eds€300. proof of identity at any time. Auktionshuset is entitled to refuse to accept a bid if, when requested, Copydanroyaltyfees: adequatesecurityoradequatepaymentonaccounthasnotbeenrendered. •5%oftheauctionpriceandbuyer’spremium(excludingVAT)totallingupto€50,000. Bids should be made by the bidder in person at the place of auction or by written commission by letter, •3%oftheauctionpriceandbuyer’spremium(excludingVAT)oftotalsbetween€50,000and€200,000. fax or the homepage. For online auctions alle bids are submitted via the homepage. Telephone bidding is •1%oftheauctionpriceandbuyer’spremium(excludingVAT)oftotalsbetween€200,000and€350,000. possible within certain conditions made out by Auktionshuset. Auktionshuset is not to be held responsible • 0.5% of the auction price and buyer’s premium (excluding VAT) of totals between €350,000 and for any errors that may occur using this service. The auctioneer shall have absolute discretion as to the in- €500,000. crementofthebids.Theauctioneerwillalsomakedecisionsinallcasesofdoubtregardingthebidding. •0.25%oftheauctionpriceandbuyer’spremium(excludingVAT)oftotalsabove€500,000. BuyermustberegisteredwithAuktionshusetbeforebidscanbesubmitted. Copydanroyaltiesmustnotexceed€12,500foranindividualartwork. § 2. Payment TheeuroexchangeratehasbeensetbyCopydanfor2015atDKK744,01per€100. Purchases made at all Auktionshuset’s online auctions are subject to a 25% fee, which covers 20% buyer’s premiumandVATofthepremium. § 9. Export licence Purchases made at all Auktionshuset’s traditional salesroom auctions are subject to a 25% fee, which Applications for an export licence must be made to the Danish Cultural Assets Committee when required in covers20%buyer’spremiumplusVATofthepremium. accordance with current Danish legislation on the protection and preservation of cultural assets in Den- mark. Where such a licence has not been obtained, the foreign buyer will be informed thereof immedia- Certain lots are sold in accordance with specific rules on normal VAT arrangement (hereinafter called nor- tely after the lot has been knocked down to the buyer. Another application will subsequently be sent to the mal VAT), so that the purchase price is the hammer price plus an additional 24% (for online auctions, wi- Danish Cultural Assets Committee by Auktionshuset on behalf of the buyer, now that the price is known. ne, coins and stamps 20%) in buyer’s premium and VAT of 25% levied on both the hammer price and the Should an export licence not be granted, the Danish Cultural Assets Committee would be obliged to buyer’s premium. The lots subject to Full VAT are indicated as such in the catalogue and on the homepage acquirethepurchasedlotatthepurchaseprice,andthebuyerwouldthusnotbeboundtothepurchase. withanasterisk(*). Danish VAT registered buyers shall provide Auktionshuset with documentation of their SE-/CVR -number § 10. Description of lots (VATNo.)asthishastobequotedontheinvoiceforgoodsboughtatfullVAT. All lots are sold in the condition in which they are found when knocked down and as described in the ca- talogue and on the homepage with subsequently published changes and modifications. Description is For some foreign buyers, specific VAT-exemption rules apply (cf. Article 3). VAT-exemption does not apply doneaccordingtothebestofAuktionshuset’sknowledgeandonthecataloguingprinciplesstated. to private buyers from the EU who are considered as Danish buyers (cf. current Danish legislation on Spe- cialVATSchemeforSalesofWorksofArt,Collectors’itemsandAntiquesbyPublicAuction). The lots auctioned are often of some age or of a kind which makes it possible that they may contain de- fects, deficiencies, or may have been subject to restoration or damage not necessarily stated in the cata- The purchase price falls due for payment when the goods have been knocked down. Payment may be logue and on the homepage. Pictures are for identification only and cannot be used for an evaluation of made in cash up to DKK 50,000, by Dankort, banker’s cheque, traveller’s cheque, Visa-, Master- or Euro- theconditionofthegoods. card.Personalforeignchequesmayonlybeusedforpaymentbypriorarrangement. Any person who wishes to bid at an auction should therefore satisfy himself of the condition of the lots for Paymentcanalsobemadebybanktransfer. which he intends to bid by personal inspection at the preview held prior to the auction. The description is At traditional auctions payment for purchased items must be made during or immediately after the an indication of the prevailing opinion of scholars and expert at the time of the sale. If any doubts should auction. Under all circumstances payment must be made no later than eight days from the date of the in- arise after the purchase regarding the genuineness of the purchased lot or its conformance with the voice.Withonlineauctionsaninvoicewillbesenttothepurchaser. description,Auktionshusetshouldimmediatelybeinformedthereof. Shouldthepurchasepricenotbepaidbytheduedate,interestat1.5%pernewmonthwillbecharged. Should the purchased lot be proved to be a forgery, or if the description contains material errors which le- If the purchase price and interest are not paid within eight days after Auktionshuset has sent its demand to ad to a considerably higher hammer price than that which a correct description would presumably result the buyer, Auktionshuset shall be entitled to rescind the sale and resell the goods at a Auktionshuset in, the buyer shall be entitled to cancel the purchase, after which the buyer shall be reimbursed for the to- auction or privately, and to demand reimbursement of any related losses from the defaulting buyer. Any talpurchasepricepaidplusbuyer'spremiumandVAT,whenapplicable. furtherprofitonthesaleshallbepayabletothepersonwhohaddepositedthegoodsforsalebyauction. For material errors in the description in respect to measurements or weight, compensation shall only be If the defaulting buyer is entitled to proceeds from a sale of goods by Auktionshuset, Auktionshuset shall paidonapercentagebasisinproportiontothedifference. beentitledtosetoffitsreceivablesagainstitspayablestothedefaultingbuyer. The right of cancellation of a purchase in pursuance of the present conditions can only be exercised by the If the defaulting buyer has deposited other goods for sale, Auktionshuset shall be entitled to sell such party who has bought the lot in question at Auktionshuset and shall be subject to the presentation of a goods at an Auktionshuset auction without being bound by the reserve stipulated by the defaulting buyer. claim for cancellation in writing to Auktionshuset within 2 years of the purchase date and to the purchased The defaulting buyer shall not be entitled to demand the surrender of goods deposited for sale as long as lot being returned to Auktionshuset in the same condition in any and all respects which the purchased lot the debt payable to Auktionshuset has not been discharged, regardless of whether the value of such goods wasinatthetimeofthelotbeingknockeddowntothebuyer. maybedeemedtoexceedthedebtpayable. In the event of cancelation the buyer shall not be entitled to claim payment of interest on the purchase Auktionshuset shall be entitled to refuse a bid made by a buyer who is in default in respect to his payment price nor shall the buyer be entitled to claim compensation for any other expenses or loss incurred, inclu- obligations to Auktionshuset, as well as a bid made by a third party on behalf of such a defaulting buyer. dinganypossiblelossofprofitinconnectionwithreselling. Auktionshuset shall further be entitled to demand a deposit as a condition of accepting any future bids Itshallnotbepossibletostatecancellationofapurchaseinpursuanceoftheaboveprovisionsif: fromsuchapurchaser. a. the description on the day the lot was knocked down to the buyer was in accordance with the then ge- § 3. Return rights nerallyacceptedopinionofscholarsandexperts; Online purchase of items by private individuals is subject to Danish consumer law, which extends 14 days b. the only way of establishing whether the lot was a forgery at the time of the sale was the implementation ofmoney-backguarantee.Thepurchaserisliableforanycostsrelatedtothetransportofreturneditems. of scientific processes, the validity of which was only acknowledged after the time of the sale, or which Should a purchaser seek to avail himself or herself of the money-back guarantee, Auktionshuset will re- would have required a disproportionate amount of cost, or which would have been impossible to carry fund the payment on receiving the returned items. Please note that the date on which accounts are debi- outwithoutdamagingthelotinquestion. tedissubjecttothepolicyofthepurchaser’sbank/creditcardcompany. In addition to the time-limits stated above, all purchases are subject to the Statute of Limitations stipulated § 4. VAT Exemption by danish law by which Auktionshuset is under no circumstance liable for purchases after 5 years from the Foreign buyers who meet the following conditions pay the applicable auction fees, cf. above, but are not dateofpurchase. charged Danish VAT. However, the Danish VAT must be deposited at Auktionshuset until documentation AuktionshusetA/S hasbeenprovidedtoshowthatthegoodshavebeenexportedasrequiredbylaw. Buyers who are VAT-registered in another EU country are exempt from paying Danish VAT when it can be Commission documented that the item purchased has been transported to the address declared by the buyer to Auktionshuset undertakes to execute commission bids for bidders who are unable to be present at the Auktionshuset and specified on the invoice. In such cases, VAT must be settled in accordance with the rules auction. It is a prerequisite that Auktionshuset receives the commissions by letter, fax or telephone 24 in force in the country where the company is VAT-registered. It is advisable to check with the relevant local hours before the start of the auction for the bidders’ credit to be checked, if necessary. Commission bids by authorities. the homepage are possible until the auction starts. Auktionshuset is not to be held responsible for any er- Buyers domiciled outside the EU may be exempt from Danish VAT when it can be documented that the rorsthatmayoccurusingthisservice. purchase has been transported out of the EU. As far as possible, Auktionshuset issues the necessary export Conditionreports documentstobepresentedtothecustomsauthorities,andreservestherighttochargeafeefordoingso. Auktionshuset undertakes to provide further information about the state and condition of the lots if pos- If the goods are being exported by a freight forwarder authorised by Auktionshuset, the VAT need not be sible. This is regarded as a service for customers who are unable to make a personal inspection of the lots deposited. at the preview. Auktionshuset stresses that the information given cannot be used as the basis for com- § 5. VAT Payment plaints;complaintscanonlybebasedonthedescription. VAT-registered businesses in other EU Member States may opt out of exercising the option of VAT exemp- ExemptionfromVAT tion and instead pay Danish VAT on second-hand goods/full VAT. Auktionshuset must be informed of this Buyersshall,accordingto§2,payfullVATonlotsmarkedwithanasterisk(*). before10amonthedayafterthepurchase. No Danish VAT is to be paid when VAT registered companies from other EU countries buy at Auktionshuset VAT-registered businesses in may choose to pay full VAT, cf. above. Auktionshuset must be infor- and resell to private buyers, The private buyer then only has to pay VAT according to the rules in force in the medofthisbefore10amonthedayafterthepurchase. country where the foreign company is VAT registered. For further information please consult your local § 6. Collection of purchases authorities. The purchase price must be paid in full before the purchased lot can be passed over to the buyer. From The above is an English translation of the Danish version of the Conditions of Purchase. In case of dispute, the time of the lot being knocked down to the buyer, until its collection, the purchased lot will be held at onlytheDanishversionofthepresentConditionsofPurchaseofAuktionshusetisvalid. thebuyer’sownexpenseandrisk. A storage fee will be charged for lots which have not been collected according to agreement. Lots which have been paid for but not collected will be storaged at buyers expense. Lots not collected within 1 year willberesoldatauctionorprivatelyatthebuyer'sexpense. § 7. Dispatch Should Auktionshuset undertake the packaging and forwarding of purchased goods, this shall be done at the buyer’s own expense and risk. Auktionshuset shall thus not be held liable neither for any damage cau- sedtopurchasedgoodsduringdispatchnorforanymissingconsignments. § 8. Droit de Suite In accordance with Danish copyright law, an additional royalty fee is to be paid for the purchase of works 67 Tekst og registrering: Ole Steen Christensen Peter Christmas-Møller Birgitte de Roepstorff Eva Bundgaard Dorthe Häggblom

Foto og billedbehandling: Jesper Schwarz-Nielsen Niels Emmersen Zadine Boulekbache

Layout og databehandling: Peter Christmas-Møller Birgitte de Roepstorff Niels Emmersen

Auktionshuset, 2016

68