AUKCE 37 NEDĚLE 19. 10. 2014 VÝTVARNÉ UMĚNÍ, STAROŽITNOSTI, DESIGN A ČESKÉ UMĚLECKÉ SKLO

AUKCE INFORMACE

PALÁC ŽOFÍN Ing.arch. Irena Velková +420 608 958 322 SLOVANSKÝ OSTROV 226, 110 00 PRAHA 1 [email protected] NEDĚLE 19. 10. 2014 od 13.30 hodin www.sypka.cz

PŘEDAUKČNÍ VÝSTAVY - PRAHA

BRNO PRAHA PRAHA (v den konání aukce)

Výtvarné umění, Výtvarné umění, Výtvarné umění, starožitnosti, design a sklo starožitnosti, design a sklo starožitnosti a design Aukční dům Sýpka Galerie U Betlémské kaple Palác Žofín Údolní 70, Brno Betlémské náměstí 8, Praha 1 Slovanský ostrov, 110 00 Praha 1 6. - 9. 10. 2014 › 9 - 17 hod. 11. 10. 2014 › 15 - 18 hod. 19. 10. 2014 › 12.30 - 13.30 hod. 10. 10. 2014 › 9 - 15 hod. 12. - 17. 10. 2014 › 10 - 18 hod. 18. 10. 2014 › 10 - 15 hod. Sklo po předchozí domluvě Galerie U Betlémské kaple Betlémské náměstí 8, Praha 1 19. 10. 2014 › 11 - 12 hod. INFO & KONTAKT AUKČNÍ DŮM SÝPKA

Aukční dům Sýpka, Galerie Sýpka Aukční dům Sýpka, Galerie Sýpka Palác Žofín

Údolní 70, 602 00 Brno Tržiště 3, Praha 1, 110 00 Slovanský ostrov, Praha 1, 110 00 po - pá 9 - 17 hod. po - pá 10 – 17 hod. tel. +420 542 210 973 tel. +420 542 210 973 mob. +420 608 958 322 mob. +420 608 958 322 mob. +420 608 958 322 email [email protected] email [email protected] email [email protected] JMENNÝ A FIREMNÍ PROGRAM REJSTŘÍK AUKCE VÝTVARNÉ UMĚNÍ, STAROŽITNOSTI, DESIGN A ČESKÉ UMĚLECKÉ SKLO VÝTVARNÉ UMĚNÍ, STAROŽITNOSTI, DESIGN A ČESKÉ UMĚLECKÉ SKLO

VÝTVARNÉ UMĚNÍ STAROŽITNOSTI A DESIGN VÝTVARNÉ UMĚNÍ ČESKÉ UMĚLECKÉ SKLO

Anýž Franta 146. Palcr Zdeněk 77,82.,83.,89. Adam Stegner Schulmöbel fa 346. Současné výtvarné umění Autorské sklo Bauch Jan 88., 136., 137.,138. Panuška Jaroslav 151. 154. Anýž František 249., 258.,284., 285., 287. Vybraná díla českých malířů 20. století Pavlík Václav 141. Biscaino Bartolomeo 182. Bednář Miroslav 348. Sbírka akad. mal. Karla Těšínského STAROŽITNOSTI A DESIGN Boehm Gustav 168. Pernica Vojtěch 198. Boch Keramis 239. Boštík Václav 16., 32. Písecký Josef 173. Tradiční hodnoty českého výtvarného umění Pittermann Emil 169. Ceasar Stoffi 356. Coubine Othon 72. Procházka Antonín 68. Čejka J. 336. Krajinomalba Užité umění versus design, autorské a solitérní kusy Černý Karel 84., 87. Procházka Jaro 166.,167. 170. Černoch Jiří 321. Naivní umění Nábytek, starožitnosti, stříbro Daněk Sedláček František 157., 162. Desury fa 250. Plakáty Meziválečný a moderní design Dvořák Karel 203. Rada Vlastimil 175. 176. 177. 180. Rasmussen Aage 217. Fischel Söhne D.G. 303. Famíra Emanuel, 149. Ranný Michal 46. Franta Anýž, 247.,110 Fára Libor, 50. Reiter Gustav 161. Gothein Werner 281. Fila Rudolf 118., 119.,120., 121., 122., 123., Rajlich Jan 216. Graniton 241. 124., 125., 126., 127., 128., 129.,130.,57 Filko Stano 41.,42. Saudek Karel 220., 158. Haerdtl Oswald 268. Filla Emil 78.,79.,80.,81. Schmidtová Natálie 208., 209. Hoffmann Josef 265. Flieher Karl 181. Slavíček Jan 64. Horová Julie 314. Foltýn František 90. 92. Souček Karel 143. Hynek Gottwald 292., 323., 326., 342. Frolka Antoš 201. Stratil Václav 40. Ilse - Möbel 359. Stretti-Zamponi Jaromír 186.,192., 194., Industriewerk Auma Ronneberger & Gabriel Michal 52. Fischer 302. Gromnickij Pavel Antonovič 61. 197. Grus Jaroslav 140. Süsser František 139., Janák Pavel 238., 240., 243., 244. VÝTVARNÉ UMĚNÍ Světlík Eduard 148. John Stuart inc. 347. Hapka Josef 144. Sýkora Zdeněk 1., 2.,3. Háša Jaroslav 178. Šíma Josef 91. Kovařík Hubert 237. Havelka Roman 155. Šimon František Tavík 185., 187., 188., 189., Kybal Antonín 277., 278., 282., 279. Hedvika Zaorálková 70. 191., 193., 195., 196. Lišková Věra 310. Hlavín Jindřich 213. Šimotová Adriena 6., 7. Hliněnský Robert 51. Šítalová Marie 210. Max Krause 255. Holan Karel 171. Škrabánek František 156. Meier Emil 252. 1. Sýkora Zdeněk (1920-2011) 2. Sýkora Zdeněk (1920-2011) Holub Josef 150.,164., 165. Špálová Milada 142. Míčková Jana 349. Bez názvu Linie č. 146, 2001 Houser Milan 105. Šrámek Jano 152. Moser 335. Mücke Melder 293., 295. Chadima Jiří 95. Švabinský Max 65., 183., 184. serigrafie, papír (přeloženo), rám, sklo, 30 x 20,5 cm serigrafie, papír Excudit Plzeň (250g), 10/50, rám, sklo Chatrný Dalibor 9., 33., 38., 39. Švankmajer Jan 37. Niklová Libuše 362. sign. PD tužkou Sýkora 31 x 22 cm sign. PD tužkou Sýkora Chlupáč Miloslav 86., 94., 96., 97. Tichý František 66., 67. Oeslauer Porzellan-Manufactur 344. 5 000 Kč / € 182 Titlová-Ylovsky Margita, 56. Opatrný Karel 254. Janoušek Vladimír, 27. Serigrafie byla vydána jako pozvánka. 15 000 Kč / € 545 Janoušková Věra 23., 24., 26. Trampota Jan 159. Otruba Jaroslav 351., 352., 353. Trinkewitz Karel 4., 5.,20., 21., 45., 111., Část obrazu Linie č. 146 z r. 1998. Tisk byl vydán v limitovaném Jiránek Miloš 202. Poláček K. 339. John Jiří 43. 44. 85. 112., 116., 117., 131., 132., 133. nákladu 50 ks jako příloha katalogu Zdeňka Sýkory, vydané Royal Dux 328. v nakl. Aulos, Praha 2001, tiskl Ant. Komárek a René Řebec. Kalvoda Alois 62. 63. Úprka František 199. Kars Georges 69. Uprka Joža 200. Scheiner Arthur 366., 367., 368., 369. 1 2 Kaván František 163. Urbásek Miloš 30., 31. Siemens AG 272. Kintera Kryštof 106. Vaca Karel 108. Smrčková Ludvika 312., 315. Koblasa Jan 22. Váchal Josef 205., 206. Sucharda Vojta, 262. Kokolia Vladimír 8., 17.,107. Vaic Josef 190. Thonet, 274., 301., 304., 305., 306., 307. Kolář Jiří 99. 100., 101.,104. Valenta Jiří 53.,54. Kolíbal Stanislav 10.,14. 15. 28. Vaněk Jan 327. Vasarely Viktor 11., 12. Vichr a spol. 297. Koreček Miloš 34. 35. 36. Volman Josef 145. Kovanda Jiří 18. 19. Villeroy & Boch 263. Kovařík Hubert 204. Zívr Ladislav 98. Wagenfeld Wilhelm 288., 313. Kratina Radoslav 13. Zrzavý Jan 71., 73.,74., 75.,76.,38 Wagner Otto 266. Kreibich Vilém 172. Zykmund Václav 93. Kremlička Rudolf 57., 60. Žák Václav 207. Zukov 291. Kuba Ludvík 58. Županský Vladimír 211. Kubíček Jan 29. Kučerová ALena 47., 109., 110. Lada Josef 134. ČESKÉ UMĚLECKÉ SKLO Lamr Aleš 115. Lebeda Otakar 59. Eliáš Bohumil 227.,233. Macoun Gustav 160. Exnar Jan 223. Matal Bohumír 25. Hlavička Tomáš 225., Mautnerová Pavla 55. Hlava Pavel 226. Mervart Augustin 153. Mikulka Alois 135. Míčková Jana 222. Načeradský Jiří, 48., 49. Oth Antonín 228. Nejedlý Karel 174. Plesl Rony 230. Novák Ladislav 102. Novotný Albín 147. Ryba Jiří,229. Ochrymčuk Leonid 113., 114. Šuhájek Jiří 232., 234. Ovčáček Eduard 103. Vašíček Aleš 224. Wasserbauer Jaroslav 231. strana 4 strana 5 3 3 3. Sýkora Zdeněk (1920-2011) Bez názvu – 3 ks serigrafie, papír, 15,5 x 21,5 cm sign. PD tužkou Sýkora dohromady 15 000 Kč / € 545 Serigrafie byly vydány jako pozvánky k příležitosti vydání knihy Stephen Hawking - Roger Penrose - Povaha prostoru a času v nakl. Aulos v r. 2003.

6 7 6. Šimotová Adriena (1926-2014) 7. Šimotová Adriena (1926-2014) 3 Strážci stolu - Vidlička, 1992 Strážci stolu - Lžíce, 1992 lept ze tří měděných desek, papír, 34/50, pasparta, rám, sklo, lept ze tří měděných desek, papír, 41/50, pasparta, rám, sklo, 39,5 x 29,5 cm 39,5 x 29,5 cm sign. PD tužkou Adriena Šimotová 92 sign. PD tužkou Adriena Šimotová 92 20 000 Kč / € 726 20 000 Kč / € 726

8. Kokolia Vladimír (*1956) 4. Trinkewitz Karel (1931-2014) Mail Art, 2004 Bez názvu, 1993 barevný linoryt, papír, 28/29, pasparta, rám, sklo, 43 x 59,5 cm kombinovaná technika, papír, 11 x 17 cm sign. PD tužkou Kokolia sign. Karel Trinkewitz 2004 10 000 Kč / € 363 2 000 Kč / € 73 8 Mail art je forma uměleckého projevu spočívající v zasílání drobných uměleckých děl, často ve velikosti pohlednice, ve formě kresby, textu, koláže, asambláže apod. poštou. Hlavním principem této tvorby je možnost přímé komunikace a zapojení umění do reálného života mimo vymezený elitní 5. Trinkewitz Karel (1931-2014) prostor galerií a muzeí. Průkopníkem mail artu byl v Mail art, 2003-2004 50. a 60. letech 20. stol. R. Johnson z New Yorku. V 70. letech 20. stol. se stal mezinárodním hnutím také v souvislosti kombinovaná technika, papír, 11 x 17 cm s hnutím Fluxus a konceptuálním uměním. sign. Karel Trinkewitz K propagátorům mail artu u nás patří J. Valoch. 2 000 Kč / € 73

4 5

strana 6 strana 7 10

9. Chatrný Dalibor (1925-2012) Bez názvu, 1980 kombinovaná technika (textilie, nit, tužka), papír, rám sklo 9 36 x 49,5 cm sign. UD tužkou D. Chatrný 80 15 000 Kč / € 545

10. Kolíbal Stanislav (*1925) Tao,1993 lept, papír, 179/200, pasparta, rám, sklo, 32,5 x 23 cm sign. PD Kolíbal 93 4 000 Kč / € 145

11. Vasarely Viktor (1908-1997) Bez názvu, 60. léta 20. stol. serigrafie, papír, rám, sklo, 19,5 x 15,5 cm 4 000 Kč / € 145

12. Vasarely Viktor (1908-1997) Bez názvu, 60. léta 20. stol. – 2 ks serigrafie, papír, rám, sklo, 13,5 x 19,5 cm a 17,5 x 11 cm 11 dohromady 6 500 Kč / € 236 12 12

13

foto: z archivu autora 13. Kratina Radoslav (1928-1999) Variabilní objekt – Úhlové sklony, 80. léta 20. stol. kovová plastika, dural, aluminium, podstava 15 x 15 cm, výška 48 cm 150 000 Kč / € 5 449 (odhadní cena 170 000 - 220 000 Kč) Přiložena kopie Prohlášení o pravosti díla od Heleny Kratinové. Vystaveno: Galerie Delta, Frýdek-Místek, 14. 10. - 5. 11. 1992. Lit.: Radek Kratina 1928-1999. katalog výstavy v GHMP 2013, Gallery 2013.

R. Kratina (1928-1999) patří mezi klíčové představitele české konstruktivní a kinetické plastiky. Variabilní objekty a reliéfy, nazvané variabily, vytvářel Kratina od r. 1964 nejdříve ze dřeva a později od 70. let 20. stol. z kovu. Objekty, tvořené kovovými elementy, umožnily Kratinovi větší přesnost a exaktnost konstrukce, jež byla současně více pohyblivá a proměnlivá. strana 8 strana 9 14 15

16 14. Kolíbal Stanislav (*1925) Bez názvu, 1997-1998 lept, papír, 12/25, zn. Aulos, 39,5 x 29,5 cm sign. PD tužkou Kolíbal 17 8 000 Kč / € 291

15. Kolíbal Stanislav (*1925) 18. Kovanda Jiří (*1953) 19. Kovanda Jiří (*1953) Bez názvu, 1997-1998 Zig zag I, 1996 Zig zag II, 1996 lept, papír, 12/25, zn. Aulos, 39,5 x 29,5 cm akryl, plátno, rám, 20,5 x 20,5 cm akryl, plátno, rám, 20,5 x 20,5 cm sign. PD tužkou Kolíbal sign. na rubu na rámu J. Kovanda Zig zag I, 1996 sign. na rubu na rámu J. Kovanda Zig zag II, 1996 8 000 Kč / € 291 22 000 Kč / € 799 22 000 Kč / € 799 18 19 16. Boštík Václav (1913-2005) z cyklu Večerní mraky, 1992 ručně kolorovaná suchá jehla, papír, pasparta, rám, sklo, 17,5 x 13,5 cm sign. UD Boštík 92 12 000 Kč / € 436 Soubor pěti ručně kolorovaných suchých jehel ke knize Hermanna Hesse Večerní mraky. Vydal Supraphon a Lyra Pragensis. Publikováno: Karel Srp: Václav Boštík. Galerie Zdeňka Sklenáře 2011, s. 380.

17. Kokolia Vladimír (*1956) Bez názvu, 2013 olej, plátno, rám, 97 x 80,5 cm sign. na rubu na rámu Kokolia 2013 120 000 Kč / € 4 359 (odhadní cena 140 000 - 180 000 Kč)

strana 10 strana 11 20 21 20. Trinkewitz Karel (1931-2014) 21. Trinkewitz Karel (1931-2014) Mail art, 2004 Mail art, 2003-2004 kombinovaná technika, papír, 11 x 17 cm kombinovaná technika, papír, 11 x 17 cm sign. Karel Trinkewitz 2004 sign. K. Trinkewitz 2 000 Kč / € 72 2 000 Kč / € 73 22 22. Koblasa Jan (*1932) Apokalypsa, 1969 barevná litografie, papír, 177/180, 50 x 70 cm sign. PD JK. 469 4 500 Kč / € 163

23. Janoušková Věra (1922-2010) Hlava, 1998 kombinovaná technika, koláž, papír, rám, sklo, 83,5 x 59 cm sign. PD VJ. 98 14 000 Kč / € 509

(1922-1988) 25. Matal Bohumír 26 Hlava, 1987 kombinovaná technika, papír, pasparta, rám, sklo, 32,5 x 20,5 cm sign. LD Matal 87 23 15 000 Kč / € 545

25

27

26. Janoušková Věra (1922-2010) Bez názvu bronz, výška 44 cm rytá sign. V. JANOUŠKOVÁ 65 000 Kč / € 2 361

27. Janoušek Vladimír (1922-1986) Mobil v krajině, 1979 kvaš, tuš, rám, sklo, 29,5 x 42 cm sign. PD VJ 79 16 000 Kč / € 581

strana 12 strana 13 28. Kolíbal Stanislav (*1925) Asymetrická shoda č. 1, 1978 tužka, papír, rám, sklo, 49 x 63 cm sign. UD tužkou Kolíbal 30.XI.78 20 000 Kč / € 726

29. Kubíček Jan (1927-2013) Kompozice, 1988/2007 serigrafie, papír, 26/26, rám, sklo, restaurováno, 62 x 44 cm sign. UD tužkou Jan Kubíček 1988/2007 3 000 Kč / € 109

30. Urbásek Miloš (1932-1988) Bez názvu, 1981- 2 ks serigrafie, papír, 100/150, rám, sklo, 20,5 x 21 cm, 24,5 x 18 cm sign. UD tužkou Miloš Urbásek, 1 tisk s vročením 81 dohromady 5 000 Kč / € 182

31. Urbásek Miloš (1932-1988) Téma O, 60. léta 20. stol. litografie, papír s vodoznakem BFK RIVES, rám, sklo, 37,5 x 28 cm sign. PD Urbásek 3 500 Kč / € 127 Litografii vydala k příležitosti Nového roku Erker galerie a nakladatelství v St. Gallen, Švýcarsko.

32. Boštík Václav (1913-2005) Bez názvu, 1993 pastel, papír, pasparta, rám, sklo, 23 x 20 cm sign. UD tužkou Boštík 93 30 000 Kč / € 1 090

33. Chatrný Dalibor (1925-2012) 28 Bez názvu, 1980 oboustranné dílo kombinovaná technika (mačkaný papír, lak, sprej), papír, kazeta z plexiskla, 31 x 36 cm sign. PD D. Chatrný 80, na jedné straně zbytky izolepy z původního uchycení 9 000 Kč / € 327 Provenience: Pozůstalost výtvarného teoretika prof. PaedDr. Igora Zhoře, CSc. 32 33 33 29 30 31

strana 14 strana 15 34 35 34. Koreček Miloš (1908-1989) 35. Koreček Miloš (1908-1989) Bez názvu, 1988/89 Bez názvu, 1988/89 černobílá bromostříbrná fotografie - fokalk, černobílá bromostříbrná fotografie - fokalk, na barytovém na barytovém papíře, 40 x 29,5 cm papíře, 40 x 29,5 cm sign. na rubu Miloš Koreček sign. na rubu Miloš Koreček 10 000 Kč / € 365 10 000 Kč / € 365 M. Koreček (1908-1989) vystudoval na brněnské univerzitě 36. Koreček Miloš (1908-1989) matematiku a deskriptivní geometrii a poté působil jako Mini Rapolero, 1987 středoškolský profesor. Veřejně poprvé vystoupil ve 40. letech s brněnskou avantgardní skupinou Ra (s V. Reichmannem, černobílá fotografie - fokalk, 16 fotografií, J. Istlerem, B. Lacinou a dalšími), ale poté tvorby zanechal poskládáno do leporela, 12 x 9 cm a vrátil se k ní až v r. 1971. Hlavní tvůrčí technikou se mu staly sign. PD Miloš Koreček, Ludvík Kundera fokalky, využívající tvárné vlastnosti fotografické emulze, 6 000 Kč / € 218 která reaguje pohybem na působení tepla. Prvek náhody, který je v díle obsažen, je korigován autorským záměrem, Leporelo s texty Ludvíka Kundery a fokalky Miloše Korečka jehož výsledkem je nezobrazivá struktura s širokou vrstvou s názvem Mini Rapolero bylo vydáno k čtyřicátému výročí asociací. Koreček patří mezi významné představitele Manifestu skupiny Ra 1947-1987. experimentální fotografie, jehož význam dosud nebyl doceněn.

36 36 36

37

Objekt Láhev-utonulá z r. 1964 hraje v Švankamjerově tvorbě nezastupitelnou roli. Podobně jako v několika dalších objektech foto: z archivu autora ze 60. let 20. stol. zde Švankmajer poprvé formuloval estetiku 37. Švankmajer Jan (*1934) symptomatickou pro celou jeho následující tvorbu. Zájem o materiál, v 60. letech 20. stol. příznačný pro široký Láhev-utonulá, 1964 okruh autorů, je pro Švankmajera především příležitostí sledovat objekt, 50 x 22 x 22 cm časový a fyzický aspekt hmoty. Proces stárnutí, rozpadu, na dně láhve pap. štítky s popisem díla, rozkladu a vyjevení vnitřních a skrytých vlastností předmětů štítek s č. 13356 je současně blízký surrealistické poetice. Exponování objeků do lahví, skleněných vitrín a tabulí prozrazuje autorovu fascinaci 120 000 Kč / € 4 359 uměním manýristické Prahy a jejích kunskomor. (odhadní cena 150 000 - 200 000 Kč) Objekt Láhev-utonulá byl od 60. let 20. stol. v soukromé Publikováno: ed. Fr. Dryje: Jan Švankmajer: zahraniční sbírce a dnes je u nás poprvé veřejně prezentován. Možnosti dialogu/Mezi filmem a volnou P r á c e z t o h o t o o b d o b í s e n a t r h u t a k ř k a n e o b j e v u j í . tvorbou. Arbor Vitae 2013, s. 117. strana 16 strana 17 40. Stratil Václav (*1950) Žlutá hvězda kombinovaná technika, papír, rám, sklo, 61 x 40 cm sign. na rubu Stratil 30 000 Kč / € 1 090

38

38. Chatrný Dalibor (1925-2012) 39. Chatrný Dalibor (1925-2012) Vida Vida, 1988 In memoriam, 1988 kombinovaná technika, lepenka, rám, 62,5 87 cm kombinovaná technika, lepenka, rám, 62,5 87 cm sign. UD na rubu D. Chatrný 88 Vida vida e deux mains sign. UD na rubu D. Chatrný 88 In memoriam e deux mains 20 000 Kč / € 726 20 000 Kč / € 726

39

40

41. Filko Stano (*1937) 42. Filko Stano (*1937) Realita z cyklu Mapy Československa Realita z cyklu Mapy Československa s ženskými figurami I., 1966 s ženskými figurami I., 1966 kombinovaná technika, papír, rám, sklo, 35,5 x 59,5 cm kombinovaná technika, papír, rám, sklo, 35,5 x 59,5 cm sign. PD Stano Filko 1966, LD Realita sign. PD Stano Filko 1966, LD Realita 18 000 Kč / € 654 18 000 Kč / € 654 Cyklus Realit z r. 1966 obsahuje 6 různých variant map Československé republiky, červeného terče a leptu s ženskými akty. 41 42

strana 18 strana 19 43 44 43. John Jiří (1923-1972) 44. John Jiří (1923-1972) Bez názvu, 1968 Přezimování, 1968 suchá jehla, papír, rám, sklo suchá jehla, papír, rám, sklo, 41 x 29,5 cm sign. PD Jiří John 68 sign. PD tužkou Jiří John 68 18 000 Kč / € 654 20 000 Kč / € 726

45. Trinkewitz Karel (*1931) 46. Ranný Michal (1946-1981) Bez názvu, 90. léta 20. stol. Bez názvu, 1968 koláž, papír, karton, 48,5 x 38,5 cm akvarel, tužka, papír, rám, sklo, 29,5 x 21 cm sign. LD Trinkewitz sign. PD hlubotiskem MR, tužkou listopad 68 47 10 000 Kč / € 436 5 000 Kč / € 182 45 46

A.Kučerová (1935) patří k mimořádným osobnostem českého 47. Kučerová ALena (*1935) výtvarného umění 2. pol. 20. stol. Její raná grafická tvorba, vznikající perforováním kovových matric, se blíží tendencím mezinárodní skupiny Odpočinek, 1967/ 2001 Zero. Kovové perforované matrice vystavovala Kučerová současně spolu barevně lakované dřevo, matrice, 92 x 66 cm s grafickými listy a v následujícím období některé z nich adjustovala sign. na rubu tužkou Alena Kučerová, Odpočinek 1967-2001 do expresivních autorských rámů, dřevěných či pestře lakovaných. Nabízené dílo Odpočinek spojuje figurální perforovanou matrici 180 000 Kč / € 6 538 z r. 1967 s dřevěným rámem, který původně sloužil jako skříňka fotbalo- (odhadní cena 200 000 - 240 000 Kč) vého družstva z místní vesnice. Lit.: Klimešová Marie: Alena Kučerová, Galerie Pecka, 2006. strana 20 strana 21 48 49 48. Načeradský Jiří (1939-2014) 49. Načeradský Jiří (1939-2014) Běžící muž, 1989 Kudlanka zlatá, 2009 kvaš, tuš, karton, 43 x 60,5 cm olej, plátno, rám, 65 x 81 cm sign. PD Načeradský sign. PD Načeradský 6 000 Kč / € 218 40 000 Kč / € 1 453

50. Fára Libor (1925-1988) 50 Obkreslování mýthu, 1978 kombinovaná technika, lepenka, pasparta, rám, sklo, 39,5 x 22 cm sign. PD tužkou Fára 78, LD Obkreslování mýthu 15 000 Kč / € 545 Provenience: Pozůstalost akad. mal. Karla Těšínského.

51. Hliněnský Robert (1908-1979) Bez názvu olej, sololit, rám, 25,5 x 15 cm foto: z archivu autora sign. PD R. Hliněnský 14 000 Kč / € 509 Provenience: Soukromá sbírka, získáno darem od autora.

51

52. Gabriel Michal (*1960) Bez názvu, 2003 bronz, 98 x 53 x 54 cm sign. Gabriel 2003 90 000 Kč / € 3 269

M. Gabriel (*1960) patří k výrazným představitelům umělecké generace 80. let 20. stol. Jeho ranou sochařskou tvorbu ovlivnila vlna neoxepresionismu, transavantgardy a postmoderny, která se stala hlavním tvůrčím impulzem i ostatním členům skupiny Tvrdohlavých, které byl Gabriel v r. 1987 zakládajícím členem. V r. 1995 získal cenu Jindřicha Chalupeckého. Od r. 1998 působí jako vedoucí Ateliéru sochařství 1. na Fakultě výtvarnéh o umění VUT v Brně. V r. 2009 byl jmenován profesorem a v letech 2007 - 2011 byl zvolen děkanem FaVU VUT v Brně.

52

strana 22 strana 23 53 54

53. Valenta Jiří (1936-1991) 54. Valenta Jiří (1936-1991) Bez názvu, 1968 Z cyklu Ruce, 1972 tuš, papír, 60 x 41,5 cm tužka, tuš, papír, 70 x 49,5 cm sign. PD J.V. 15.9.68 sign. PD J. V. 72 6 000 Kč / € 218 8 000 Kč / € 291 Papír na jednom místě poškozen.

55

56

foto: z archivu autora 56. Titlová-Ylovsky Margita (*1957) Transfer, 1984 kombinovaná technika, papír, podlepeno textilií, 188 x 150 cm sign. PD Titlová M. Ylovsky 84 150 000 Kč / € 5 449 (odhadní cena 170 000 - 200 000 Kč) Kresba Transfer z r. 1984 pochází ze souboru velkých rtěnkových, uhlových a pastelových kreseb, které vznikaly 55. Mautnerová Pavla (*1919) na začátku 80. let 20. stol. M. Titlová-Ylovsky je poprvé vystavila na akci - tehdy ještě režimem neakceptovatelné Kompozice, 1972 výstavě - ve vyhořelém Veletržním paláci v r. 1984. kombinovaná technika na skle, rám, sklo, Stejná kresba se do Veletržního paláce NG v Praze vrátila 33 x 32,5 cm v r. 1995, kde byla vystavena při slavnostním zahájení sign. PD PM 72, provozu moderní sbírky na Výstavě otevření stálé expozice. zn. na rubu Pavla Mautnerová 72 M. Titlová-Ylovsky patří ke generaci malířů a sochařů jedna prasklina na skle 80. let 20. stol., kresby z osmdesátých a devadesátých let jsou zastoupené ve sbírkách tuzemských i zahraničních galeriích. 8 000 Kč / € 291 strana 24 strana 25 VYBRANÁ DÍLA MALÍŘŮ 20. STOL.

s. 27 - 35

57

Z posudku:

Krajinomalba představuje v uměleckém odkazu Rudolfa Kremličky jedno z klíčových témat vinoucích se od juvenilií až po předčasný skon. Prvotní 57. Kremlička Rudolf (1886-1932) příklon k Antonínu Slavíčkovi dokázal po r. 1910 pod vlivem mnoha cest po celé Evropě i Rusku rozhojnit o intuitivní jemné modulace vycházející Ves Hamry, Slovensko, 1919 zvláště z francouzských umělců Corota, Maneta či Renoira. Jako člen olej, plátno, rám, 68 x 76 cm umělecké skupiny Tvrdošíjní uplatňoval po r. 1915 principy vitalismu sign. PD Kremlička 1919, zn. na rubu na rámu 76, autorský název a chvály života a přírody jako celku, kdy „člověk a svět jedno jsou.“ 750 000 Kč / € 27 243 V těchto letech ovlivnila řadu umělců poesie S. K. Neumanna, zejména (odhadní cena 800 000 - 850 000 Kč) básnická sbírka Kniha Lesů, vod a strání, jejíž verše se prolnuly i do krajinomaleb Rudolfa Kremličky. Přiložen znalecký posudek PhDr. Michaela Zachaře.

Roku 1919 maloval s Janem Trampotou pro Památník odboje motivy slovenské krajiny. Odlehlost východoslovenských osad, krajina kolem Margecan a Košických Hamrů, rezonovaly v jeho tvorbě jako místa svobody a touhy, jako zázemí pro nový život po trudných letech války. Jeho krajinomalby směřují k formě prozářené světlem, v rozostřené optice vidění sublimuje kouzlo barev, valérových přechodů až na pomezí reálného a nadreálného. Smyslovost umělcova prožitku přesahuje intenzivně prostou realistickou vedutu. Prezentovaná slovenská krajina náleží k jedněm z nejkrásnějších Kremličkových krajin vůbec a vřazuje se do známé série po generace deponované ve Vojenském historickém ústavu, Národní Galerii a dalších veřejných sbírkách. Jde o prvotřídní obraz nesporné galerijní hodnoty. strana 26 strana 27 58

59

O. Lebeda (1877-1901) patří spolu s A. Slavíčkem 59. Lebeda Otakar (1877-1901) a Fr. Kavánem k nejvýznamějším českým krajinářům. Žák J. Mařáka na Akademii výtvarných umění byl zpočátku své Motolské údolí, 1894-95 tvorby ovlivněn realismem. Po absolvování stipendia v Paříži olej, karton, pasparta, rám, sklo, 20 x 25 cm a v Barbizonu v r. 1898 se přiklonil k impresionismu. pozdější zn. PD Lebeda O., na rubu popsáno a vročeno V poslední fázi své tvorby se zabýval také figurální malbou. V r. 2009/2010 se konala jeho rozsáhlá retrospektivní výstava 120 000 Kč / € 439 ve Valdštejnské jízdárně Národní galerie v Praze. (odhadní cena 140 000 - 180 000 Kč) Pravost potvrzena PhDr. Michaelem Zachařem.

58. Kuba Ludvík (1863 – 1956) V slunci pod kostelem, 1939 olej, plátno na kartonu, pasparta, rám, sklo, 39 x 35 cm sign. LD L. Kuba, sign. na rubu tužkou Ludvík Kuba, V slunci pod kostelem 22 000 Kč / € 799 Pravost potvrzena PhDr. Michaelem Zachařem. strana 28 strana 29 60. Kremlička Rudolf (1886-1932) Soubor litografií – 3 ks (Dívčí poloakt, 1921; Po koupeli, 1923; Toaleta, 1923) litografie, papír, rám (2 ks rámovány), sklo 20 x 15 cm, 33 x 25 cm, 19 x 15 cm sign. PD tužkou RKremlička s vročením 8 000 Kč / € 291

60

61

61. Gromnickij Pavel Antonovič (1889-1977) Rozkvetlá zahrada, 1937 olej, plátno, rám, 99 x 120 cm sign. PD azbukou, 1937 90 000 Kč / € 3 269 Pravost potvrzena PhDr. Michaelem Zachařem. Významný ukrajinský a ruský malíř P. A. Gromnickij studoval na Petrohradské akademii umění (třída I. Repina), po emigraci do Československa byl žákem a asistentem F. Engelmüllera. V letech 1922 - 1925 studoval u H. Matisse v Paříži. V r. 1945 odjel do SSSR, do Prahy se vrátil až v r. 1952. Je uveden ve všech prestižních slovnících umělců ruské a ukrajinské emigrace v zahraničí.

strana 30 strana 31 62

Z posudku: Břízu jako symbol panenské přírody uvedl do krajinářského arzenálu až sklonek devatenáctého století. Pro zjitřenou dobu symbolismu a secese jde o motiv dosti hojný a v našich zemích proslavený zejména skvostným velkým plátnem Slavíčkovým. Právě s ním ovšem tehdy na podzim r. 1897 maloval onen motiv v oboře Hvězda za Prahou 62. Kalvoda Alois (1875-1934) i mladý kolega Alois Kalvoda. A tomu břízy učarovaly na celý život. Zvláště v prvé dekádě po roce 1900 jimi zabydloval svá plátna, aby Krajina s břízami mezi ně nejednou vetknul i literárně působící stafáž. Postupně zostřil olej, plátno, rám, 64 x 84 cm kontury, přijasnil kolorit a vysytil zejména zelené a žluté. Barevná sign. LD Al. Kalvoda, na rubu pap. štítek i formální výtvarná nadsázka přitáhly publikum a Kalvodu těšil jeho Jednoty výtvarných umělců zájem natolik, že břízové partie tvořily jeho základní krajinářskou 63 nabídku. Uvedený již za první republiky vystavovaný obraz vystihující 63. Kalvoda Alois (1875-1934) 90 000 Kč / € 3 269 náladu bujného léta vznikl někdy po roce 1905 a ve slohové adjustaci Přiložen znalecký posudek PhDr. Michaela Zachaře. představuje referenční příklad typické vyzrálé Kalvodovy malířské žně. Léto na vsi, po r. 1905 olej, karton, rám, 46,5 x 34,5 cm sign. LD Al. Kalvoda 30 000 Kč / € 1 090 Přiložen znalecký posudek PhDr. Michaela Zachaře.

Z posudku: Akademický malíř Alois Kalvoda patří k nejvýznamnějším představitelům Mařákovy školy. V celé své mnohostranné tvorbě neopustil realistickou metodu, kterou ovšem ozvláštňoval nejen secesním stylismem či impresionistickým štětcovým způsobem, ale experimentoval až na samou mez fauvismu či expresionismu. Nebýt jisté zprofanovanosti Kalvodova obrázkaření let dvacátých a třicátých, byl by jedním z nejuznávanějších malířů své doby, což dokládají některá mimořádná díla chovaná vesměs ve veřejných galeriích. Posuzovaný obraz z doby po roce 1905 je půvabnou nejspíš plenérovou impresí z konkrétního nám dosud neznámého místa. Malířsky s gustem vyvedená a sytými barvami vyživená krajinářská partie evokuje realitu počasí v kontrastech prosluněných a zastíněných částí, zdařile jsou vystiženy jednotlivé materiálie, charak- ter stavebních substancí , přičemž esencí léta je efekt provzdušněné lehce větrné oblohy. Obraz tak není nikterak banální, nýbrž hraje umnou kombinací světelných a vzduchových valérů míšených po- dle aktuálního lomu světla. Kalvoda takovými obrazy oslovil nejedno středoevropské pódium již kolem roku 1900 a začlenil se tak do početného chóru krajinářů vzývajících současné směry jako opozitum vůči staré škole ateliérové zahnědlé malby. Jde o kvalitní umělcovu práci věrohodného provedení z jeho vyzrálé tvůrčí periody nepoznamenané ještě nadprodukcí. Potvrzuji pravost raného obrazu Aloise Kalvody. strana 32 strana 33 64

65 64. Slavíček Jan (1900-1970) Zátiší s kovovým pohárem olej, plátno, rám, sklo, 38 x 46 cm sign. LD Jan Slavíček, na rubu razítko ČFVU, zn. S 9658, (1873-1962) zn. tužkou Jan Slavíček 65. Švabinský Max 85 000 Kč / € 3 088 V zahradě, 1921 Pravost potvrzena PhDr. Michaelem Zachařem. olej, karton, rám, 24 x 32,5 cm sign. PD MŠ 1921 Provenience: Soukromá sbírka, v r. 1966 zakoupeno na prodejní výstavě v Bílé Labuti (přiložen dopis z Díla – Podniku českého 60 000 Kč / € 2 179 fondu výtvarných umění o koupi obrazu). Pravost potvrzena PhDr. Michaelem Zachařem.

M. Švabinský (1873-1962) studoval Akademii výtvarných umění v Praze u M. Pirnera (1891-98), jež výrazně ovlivnil jeho malířskou tvorbu. Od r. 1891 byl členem Spolku výtvarných umělců Mánes. Malba M. Švabinského byla zpočátku silně pod vlivem akademického historismu a neoromantismu, na přelomu století se v ní objevily secesní prvky, později však převážila akademičtější realistická malba. Nabízený obraz z r. 1921 patří k malířským privatissimům, v němž je idyla letního horkého dne podaná suverenním a uvolněným rukopisem. strana 34 strana 35 71

71. Zrzavý Jan (1890-1977) Ile de Sein lept, papír, pasparta, rám, sklo, 10,5 x 6 cm 6 000 Kč / € 218 Pozdější tisk ze 70.-80. let.

66 72. Coubine Othon (1883-1969) Okolí Aptu (Campagne de Vauchese), 1924 67 lept, suchá jehla, papír, rám, sklo, 21/30, 11,5 x 16,5 cm 66. Tichý František (1896-1961) sign. PD Coubine Vysoká škola III., 1947 6 000 Kč / € 218 V soupisu J. Siblíka uvedeno pod č. 59. Vydáno v nákladu 30 ks. suchá jehla, papír, 43/300, pasparta, rám, sklo, 41,5 x 32 cm sig. UD tužkou Tichý 47, zn. ELK 73. Zrzavý Jan (1890-1977) 55 000 Kč / € 1 998 Čekánov, 1939 Vydáno 300 tisků pro vydavatelství ELK. tužka, papír, pasparta, rám, sklo, 12,5 x 8,5 cm 72 V soupisu F. Dvořáka uveden pod č. 147, s. 114. sign. PN na rubu 27., Čekánov, J.Z., 12.VIII.39 14 000 Kč / € 509 67. Tichý František (1896-1961) 73 Bílá černoška, 1938/1942 suchá jehla, papír, pasparta, rám, sklo, 18 x 13,5 cm sign. UD Tichý 42 22 000 Kč / € 799 68 V soupisu F. Dvořáka uvedeno pod č. 14. 70 První variantu Bílé černošky vytvořil Tichý v r. 1938, další v r. 1947. 69 68. Procházka Antonín (1882-1945) Dívčí akt akvarel, papír, pasparta, rám, sklo, 28 x 23 cm sign. LD AP 18 000 Kč / € 654

69. Kars Georges (1882-1945) V divadle, kolem r. 1911 suchá jehla, papír, rám, sklo, 20 x 14 cm 6 000 Kč / € 218 Grafický list je studií obrazu V divadle z r. 1911. Lit.: Siblík Jiří: Georges Kars. Odeon Praha 1999, obr. 27.

70. Hedvika Zaorálková (1900-1982) Chlapec s míčem, 30. léta 20. stol. patinovaná sádra, výška 45 cm 8 000 Kč / € 291 strana 36 strana 37 74 SBÍRKA AKAD. MAL. KARLA TĚŠÍNSKÉHO

s. 39 - 43

K. Těšínský (*1925) studoval na Vysoké škole uměleckoprůmyslové (prof. J. Bauch a E. Filla) a na Akademii výtvarných umění u prof. O. Nejedlého, jejichž školení mělo výrazný vliv na autorovu další tvorbu. Během svého života Těšínský pedagogicky působil na Střední škole uměleckoprůmyslové v Praze. Ve své tvorbě se věnoval především krajinomalbě a zátiší.

Sbírka akad. malíře K. Těšínského obsahuje kresby, grafické listy, sochy a reliéfy českých 74. Zrzavý Jan (1890-1977) umělců, mezi nimiž vynikne především soubor několika původních patinovaných sádrových figurálních soch Z. Palcra z konce 50. let a 4 původní sádrové reliéfy E. Filly z cyklu Boje Ověnčená hlava, 1973 a Zápasy z let 1938-39. Ze sbírky budou nabídnuty také práce J. Baucha, litografie, papír, (zkušební tisk) pasparta, K . Č e r n é h o n e b o J . J o h n a . rám, sklo, 35,5 x 26,5 cm sign. UD tužkou Jan Zrzavý, zn. LD P. 16. VI. 73 48 000 Kč / € 1 744 foto: z archivu autora Vydala gelerie Platýz k poctě Senefeldera. V soupisu F. Dvořáka uvedeno pod č. 46.

75. Zrzavý Jan (1890-1977) Anděl (malý), 1974 lept, papír, pasparta, rám, sklo, 15 x 9,5 cm sign. PD tužkou J. Zrzavý, LN v tisku JZ 15 000 Kč / € 545 Vydal Spolek českých bibliofilů. V soupisu F. Dvořáka uvedeno pod č. 41.

76. Zrzavý Jan (1890-1977) Benátský motiv, 1964 litografie, papír, 60/200, rám, sklo, 19,5 x 25,5 cm sign. PD tužkou Jan Zrzavý 23 000 Kč / € 835 V soupisu F. Dvořáka uvedeno pod č. 31.

77 Palcr Zdeněk (1927-1996) Hlava, 1959 černě patinovaná sádra, 1 oťuk na temeni, výška 38 cm 75 76 rytá sign. Palcr 59 50 000 Kč / € 1 816 Provenience: Pozůstalost akad. mal. Karla Těšínského. Pravost potvrzena PhDr. Marií Klimešovou, PhD.

Tvorba Z. Palcra patří mezi významané projevy poválečného českého sochařství. Z. Palcr (1927-1996) studoval v ateliéru J. Wagnera na pražské VŠUP spolu s M. Chlupáčem, V. A J. Janouškovými, E. Kmentovou, O. Zoubkem a dalšími. V rané etapě své tvorby v 50. a zač. 60. let 77 20. stol. usiloval Palcr především o důslednou redukci tvaru zobrazující především ženskou postavu. Kolem r. 1958 začíná původně oblé a plné tvary postupně zplošťovat a kubizovat, až se v nich postupně v 60. letech stala plošná frontálně pojatá stéla. Nabízený soubor prací z let 1957-59, provedených v patinované sádře, pocházející z tohoto krátkého přechodného období, představují mimořádně kvalitní ukázku Palcrovy sochařské zkratky. Díla byla dosud veřejnosti neznámá a dnes jsou proprvé veřejně prezentována. strana 38 strana 39 82. Palcr Zdeněk (1927-1996) 83. Palcr Zdeněk (1927-1996) Sedící dívka, 1958 Stojící plavkyně, 1957 černě patinovaná sádra, 1 nepatrný oťuk na zadní straně sochy, černě patinovaná sádra, restaurováno, v.17,5 cm v. 47,5 cm na dně rytá sign. Palcr 57 rytá sign. Palcr 58 13 000 Kč / € 472 50 000 Kč / € 1 816 Provenience: Viz pol. 77. Provenience: Viz pol. 77. Pravost potvrzena PhDr. Marií Klimešovou, PhD. Pravost potvrzena PhDr. Marií Klimešovou, PhD. Dosud neznámá studie plastiky Stojící plavkyně (v. 136 cm), která se nachází ve sbírkách Národní galerie v Praze.

79 78

80 81

83 82 78. Filla Emil (1882-1953) 79. Filla Emil (1882-1953) Reliéf z cyklu Zápasy a boje, 1938-39 Portrét, 1938 patinovaný sádrový reliéf, šelak, Ø 15 ,5 cm patinovaný sádrový reliéf, šelak, Ø 20,5 cm sign. na rubu E. Filla rytá sign. Emil Filla 38, odborně restaurováno 8 000 Kč / € 291 8 000 Kč / € 291 Provenience: Viz pol. 77. Provenience: Viz pol. 77.

80. Filla Emil (1882-1953) 81. Filla Emil (1882-1953) Reliéf z cyklu Zápasy a boje, 1938-39 Reliéf z cyklu Zápasy a boje, 1938-39 patinovaný sádrový reliéf, šelak, Ø 18,5 cm sádrový reliéf, Ø 15 cm na rubu 3 malé oťuky 7 000 Kč / € 254 10 000 Kč / € 365 Provenience: Viz pol. 77. Provenience: Viz pol. 77.

Cyklus kresebných, malířských a drobných sochařských děl Emila Filly s názvem Zápasy a boje z let 1938-39 vznikl jako reakce na vzůstající nebezpečí nacismu. Náměty reliéfů jsou inspirovány řeckou mytologií, souboji Herakla a Thesea s mytologickými zvířaty. Kubistické tvarosloví reliéfů je doplněno výraznou expresivní složkou. Dvanáctidílný cyklus reliéfů byl podle sádrových předloh odlit do bronzu k dvacetiletému výročí založení Československa. strana 40 strana 41 84

85 84. Černý Karel (1910-1960) Vzkříšení (PF 1941), 1940 suchá jehla, papír, rám, sklo, 18,5 x 28 cm sign. PD tužkou K. Černý, LD v tisku KČ 6 000 Kč / € 218 Provenience: Viz pol. 77.

85. John Jiří (1923-1972) Pole, 1968 suchá jehla, papír, 30/30, 23 x 27 cm sign. PD Jiří John 1968 8 000 Kč / € 291 88 Provenience: Viz pol. 77. 88. Bauch Jan (1898-1995) 86. Chlupáč Miloslav (1920 -2008) Hlava klauna, 1975 Dívčí portrét akvarel, tuš, papír, pasparta, rám, sklo, 34,5 x 23 cm sign. PD tužkou Bauch 1975 perokresba, papír, rám, sklo, 41,5 x 29 cm sign. PD Chlupáč M. 12 000 Kč / € 436 5 000 Kč / € 182 Provenience: Viz pol. 77.

87. Černý Karel (1910-1960) 89. Palcr Zdeněk (1927-1996) Milenci Sedící žena, 1958 litografie, papír 56/200, 54 x 43 cm, zn. PD Původní patinovaná sádra, v. 14,4 cm 86 litografie Karla Černého z pozůstalosti – ČFVU. rytá sign. Palcr 58 14 000 Kč / € 509 15 000 Kč / € 545 Provenience: Viz pol. 77. Provenience: Viz pol. 77. Pravost potvrzena PhDr. Marií Klimešovou, PhD.

89

87 strana 42 strana 43 91

90

92

93 90. Foltýn František (1891-1976) Abstraktní kompozice, kolem r. 1970 94 tužka, akvarel, papír, pasparta, rám, sklo, 28 x 18,5 cm sign. PD Ff 18 000 Kč / € 654 Provenience: Soukromá sbírka, získáno darem od autora. 93. Zykmund Václav (1914-1984) 91. Šíma Josef (1891-1971) Slepý Oidipus, 1945 Krystal, 1960 lavírovaná tuš, pastel, karton, pasparta, rám, sklo, 54 x 35,5 cm litografie, papír, pasparta, rám, sklo, 31 x 23,5 cm sign. PD V. Zykmund, 45, PD tužkou Slepý Oidipus s věnováním PD J. Šíma 60 20 000 Kč / € 276 10 000 Kč / € 365 Pravost potvrzena Alenou Zykmundovou.

92. Foltýn František (1891-1976) 94. Chlupáč Miloslav (1920 -2008) Zátiší, 1970 Hlava, 1989 tužka, akvarel, papír, pasparta, rám, sklo, 28 x 18,5 cm kresba, papír, pasparta, rám, sklo, 29,5 x 36 cm sign. PD tužkou Foltýn 1970 sign. UD tužkou Chlupáč 89 Miloš 18 000 Kč / € 654 5 000 Kč / € 182 strana 44 strana 45 97 97. Chlupáč Miloslav (1920-2008) Ve skoku rudka, papír, pasparta, rám, sklo, 45 x 62 cm 6 000 Kč / € 218

98. Zívr Ladislav (1909-1980) Žena se třemi prsy, 1974 pálená polychromovaná hlína, výška 45 cm rytá sign. Zívr 1974 95 60 000 Kč / € 2 179 95. Chadima Jiří (*1923) 96. Chlupáč Miloslav (1920-2008) Přiložen dopis s potvrzením pravosti PhDr. Sůvy, Rybárna, 1967 Zátiší s vajíčkem, 1989 bývalého ředitele moderního umění v Hradci Králové. tempera, sololit, rám, 33 x 58 cm olej, sololit, rám, 41 x 42 cm sign. PD Chadima 67, na rubu pap. štítek s popisem, sign. PD M. Chlupáč, sign. na rubu PN M. Chlupáč 1989 razítko ČFVU, štítek s č. 9216 45 000 Kč / € 1 635 18 000 Kč / € 654

96

Pozdní dílo L. Zívra vznikalo v ústraní v ateliéru ve Ždírci u Staré Paky. Vycházelo především z dlouholetého studia přírody, 98 z něhož autor převzal biomorfní a vegetabilní formy a uplatnil je ve svých hliněných antropomorfních plastikách. Současně se v jeho pozdní tvorbě zůročuje důkladně poznaná a osobitě pojatá verze kubismu a surrealismu, jež tvořily důležité inspirační zdroje v rané fázi jeho tvorby. Přestože bývá Zívr řazen především ke generaci autorů Skupiny 42, jeho pozdní sochařská práce patří k významným hodnotám poválečného sochařství. strana 46 strana 47 101. Kolář Jiří (1914-2002) Hommage á Picasso, 1972 litografie, papír, 61/90, 35,5 x 63,5 cm sign. PD tužkou J. Kolář 72 8 000 Kč / € 291 Portfólio Hommage á Picasso vydané v r. 1973 v Ateliérur Haas, Korntal/Stuttgart obsahovalo litografie 59 růz- ných autorů. Publikováno: Pantheon Presse, Agno/Schweiz a Propyläen Verlag, Berlin.

102. Novák Ladislav (1925-1999) Ruce 100 černobílá fotografie, rám, sklo, 28 x 38 cm sign. na rubu tužkou Ladislav Novák 2 000 Kč / € 73

103. Ovčáček Eduard (*1933) Kolážovaná antropometrie, 1981 kolážovaný sádrový objekt na dřevěné desce, 43 x 37 x 17 cm zn. na rubu Eduard Ovčáček, Kolážovaná antropometrie 1981 28 000 Kč / € 1 017

104. Kolář Jiří (1914-2002) Objekt, 1982 kolážovaný objekt, dřevěná deska, skleněná schránka, 24 x 12 x 10 cm sign. na dně JK 82 99 20 000 Kč / € 726 103 101 99. Kolář Jiří (1914-2002) 100. Kolář Jiří (1914-2002) Hommage á Picasso, 1972 Hommage á Picasso, 1972 litografie, papír, 61/90, 63,5 x 24 cm litografie, papír, 61/90, 23,5 x 63,5 cm sign. PD tužkou J. Kolář 72 sign. PD tužkou J. Kolář 72 8 000 Kč / € 291 8 000 Kč / € 291

102

104

strana 48 strana 49 105. Houser Milan (*1971) Bez názvu, 2009 litý lak, plátno, rám, 80,5 x 60 cm sign. na rubu M. Houser 09 25 000 Kč / € 908

106. Kintera Kryštof (*1973) Z cyklu One or Two or Crowd, 2008 stříkaná kresba, papír, rám, sklo, 75 x 108 cm sign. na rubu Krištof Kintera 14 000 Kč / € 509

107. Kokolia Vladimír (*1956) Bez názvu barevný linoryt, papír, 21/49, pasparta, rám, sklo, 31 x 44 cm sign. PD tužkou Kokolia 6 000 Kč / € 218

105 108. Vaca Karel (1919-1989) Asonance, 1964 109 olej, plátno, rám, 50,5 x 56,5 cm sign. PD Vaca 64, sign. na rubu K. Vaca, Asonance 1964 110 106 28 000 Kč / € 1 017

109. Kučerová Alena (*1935) Krajina, 1987 1. stav, aut. tisk 2/4, pasparta, rám, sklo, 57,5 x 78 cm sign. PD tužkou Alena Kučerová 1987 16 000 Kč / € 581

110. Kučerová Alena (*1935) Drezura, 1986 tisk z perforovaného plechu, papír, 16/60, rám, sklo, 36 x 47 cm sign. PD Alena Kučerová 1986 10 000 Kč / € 363 108

107

strana 50 strana 51 113. Ochrymčuk Leonid (1929-2005) Ptáček, 1969 polychromovaná dřevěná socha, v. 39 cm na dně zn. Leonid Ochrymčuk, Ptáček, 1969, z výstavy v BJK, 1979 výstava v Jihlavě 6 000 Kč / € 218 Provenience: Pozůstalost výtvarného teoretika prof. PaedDr. Igora Zhoře, CSc.

114. Ochrymčuk Leonid (1929-2005) Objekt - červená postava polychromovaná dřevěná socha, v. 65,5 cm 111 112 7 000 Kč / € 254 111. Trinkewitz Karel (1931-2014) 112. Trinkewitz Karel (1931-2014) Provenience: Pozůstalost výtvarného teoretika Mail art, 2003 Mail art, 2003 prof. PaedDr. Igora Zhoře, CSc. kombinovaná technika, papír, 11 x 17 cm kombinovaná technika, papír, 11 x 17 cm 2 000 Kč / € 73 sign. UD Trinkewitz K. 115. Lamr Aleš (*1943) 2 000 Kč / € 73 Objekt polychromovaná dřevěná socha, v. 84 cm 12 000 Kč / € 436 Provenience: Pozůstalost výtvarného teoretika prof. PaedDr. Igora Zhoře, CSc.

116. Trinkewitz Karel (1931-2014) Mail art, 2003 kombinovaná technika, papír, 11 x 17 cm sign. UD Trinkewitz K. 2 000 Kč / € 73

117. Trinkewitz Karel (1931-2014) Mail art, 2000 115 kombinovaná technika, papír, 11 x 17 cm sign. UD Trinkewitz 2000 2 000 Kč / € 73 116

117

113 114

strana 52 strana 53 118 119

123 121. Fila Rudolf (*1932) , 1995 120 121 olej, papír (list z kalendáře Gustava Klimta), 40 x 31 cm sign. R. Fila 95 4 500 Kč / € 163 118. Fila Rudolf (*1932) Gustav Klimt, 1995 122. Fila Rudolf (*1932) olej, papír (list z kalendáře Gustava Klimta), rám, sklo, 40 x 31 cm sign. R. Fila 95 Gustav Klimt, 1995 4 500 Kč / € 163 olej, papír (list z kalendáře Gustava Klimta), 40 x 31 cm sign. R. Fila 95 119. Fila Rudolf (*1932) 4 500 Kč / € 163 Gustav Klimt, 1995 olej, papír (list z kalendáře Gustava Klimta), rám, sklo, 40 x 31 cm 123. Fila Rudolf (*1932) sign. R. Fila 95 Meduzino pobrežie, 1998 4 500 Kč / € 163 olej, plátno na lepence, 41 x 45,5 cm sign. PD R. Fila 98, na rubu RUDOLF FILA 120. Fila Rudolf (*1932) "MEDUZINO POBREŽIE" 1998, sign. PD J. KELLNEROVÁ Gustav Klimt, 1995 22 000 Kč / € 799 olej, papír (list z kalendáře Gustava Klimta), rám, sklo, 40 x 31 cm Provenience: Soukromá sbírka, získáno darem od autora. sign. R. Fila 95 4 500 Kč / € 163 124. Fila Rudolf (*1932) Z barokního cyklu, 1991 R. Fila (*1932) patří mezi nejvýznamnější slovenské umělce 2. pol. 122 20. stol. V letech 1952-1958 vystudoval Vysokou školu výtvarných kombinovaná technika, papír, sklo, rám, 40,5 x 63,5 cm umění v Bratislavě, kde poté vyučoval na Střední škole uměleckého sign. PD tužkou R. Fila 91 průmyslu (1960-1990). Vedle své malířské tvorby se proslavil svými 18 000 Kč / € 654 apropriacemi a reinterpretacemi existujících uměleckých děl. Meziná- 124 rodně známé jsou především jeho reinterpretace děl Gustava Klimta. strana 54 strana 55 125 126

131 132 125. Fila Rudolf (*1932) 131. Trinkewitz Karel (*1931) Eurocard, 2007 Ovečka, 1990 olej, papír (list z kalendáře Eurocard), rám, sklo, 47 x 46 cm kolorovaná černobílá reprodukce, papír, 28 x 21 cm sign. R. Fila 07 sign. LD Witz 90 4 000 Kč / € 145 2 000 Kč / € 73

126. Fila Rudolf (*1932) 132. Trinkewitz Karel (*1931) Eurocard, 2007 Bez názvu, 1998 olej, papír (list z kalendáře Eurocard), 47 x 46 cm koláž, papír, lepenka, 39,5 x 31 cm sign. R. Fila 07 sign. PN Trinkewitz 1998, na rubu sign. Karel Trinkewitz 4 000 Kč / € 145 10 000 Kč / € 363

127. Fila Rudolf (*1932) 133. Trinkewitz Karel (*1931) 127 128 Eurocard, 2007 Nový román, 2001 olej, papír (list z kalendáře Eurocard), 47 x 46 cm koláž, papír, karton, 22 x 30 cm sign. R. Fila 07 věnování 6.5.2001, podpis Michala Viewegha 4 000 Kč / € 145 7 000 Kč / € 254

128. Fila Rudolf (*1932) Eurocard, 2007 133 olej, papír (list z kalendáře Eurocard), rám, sklo, 47 x 46 cm sign. R. Fila 07 4 000 Kč / € 145

129. Fila Rudolf (*1932) Eurocard, 2007 olej, papír (list z kalendáře Eurocard), 47 x 46 cm sign. R. Fila 07 4 000 Kč / € 145

130. Fila Rudolf (*1932) Eurocard, 2007 olej, papír (list z kalendáře Eurocard), rám, sklo, 47 x 46 cm sign. R. Fila 07 4 000 Kč / € 145 129 130 strana 56 strana 57 134

Z posudku: Předložená práce nebyla dosud odbornou literaturou evidována, nejsou známy ani údaje o případném zastoupení na výstavách. 135 Přestože nemá na první pohled „typicky ladovský“ rozverný výraz a kresebný rukopis založený na výrazných a pevných konturách, zapadá organicky do celku Ladovy tvorby. Její výtvarné pojetí, charakterizované měkkými štětcovými konturami a ztlumenými barevnými tóny s bohatou škálou jemných nuancí, je příznačné pro periodu čtyřicátých let, kdy Ladovo malířské dílo dospívá do vrcholné fáze. Mezi desítkami Ladových venkovských motivů ze čtyřicátých let má tato nostalgicky laděná kvaš poměrně výjimečné postavení. Mimořádné je už to, že jde o krajinnou scenérii bez figur. Pokud se u Lady objevují obrazy bez figurální stafáže, jsou to většinou opuštěné venkovské návsi. Zde je však hlavním ikonografickým prvkem polní cesta s Božími mukami. Jde zřejmě o zachycení konkrétní krajinné partie, což je u Lady velmi vzácné. Patrně to bylo místo, k němuž měl vyhraněný osobní vztah. Stejná scenerie se totiž objevuje na třech verzích jeho významné kompozice Před bouří (1945, 1948, 1951).

fota: z archivu autora

134. Lada Josef (1887-1957) 1945 1948 1951 135. Mikulka Alois (*1933) Hrusice, 1947 První skica ke kvaši Před bouří, jejíž temný a dramatický výraz Krajina tvrdě spících řemeslníků, 1977 kvaš, lepenka, kresba 24,5 x 38 cm, formát lepenky 35,5 x 50 cm neodpovídá známým ladovským idylkám, vznikla v roce 1945, olej, sololit, rám, 100 x 122 cm signováno PD Jos. Lada 47. kdy za únorového náletu na Prahu zahynula Ladova mladší dcera Eva, zn. UD State Louis 1977, sign. na rubu A. Mikulka definitivu z roku 1948 Lada věnoval své ženě Haně a druhou verzi 110 000 Kč / € 3 966 kompozice Před bouří namaloval v roce 1951, kdy jeho žena zemřela. 120 000 Kč / € 4 359 (odhadní cena 130 000 - 160 000 Kč) Do tohoto okruhu Ladových intimnějších osobních malířských (odhadní cena 150 000 - 200 000 Kč) Přiložen znalecký posudek PhDr. Pavly Pečinkové. výpovědí náleží i kvaš Boží Muka. Provenience: Soukromá sbírka, získáno z atelieru autora. strana 58 strana 59 136 137 138 136. Bauch Jan (1898-1995) Klaun kombinovaná technika, papír, pasparta, rám, sklo, 37 x 24 cm, sign. PD J. B. 10 000 Kč / € 365

137. Bauch Jan (1898-1995) Milenci, 1973 141 kombinovaná technika, papír, pasparta, rám, sklo, 44 x 28 cm sign. PD Jan Bauch 973

10 000 Kč / € 365 142

138. Bauch Jan (1898-1995) 139. Süsser František (1890-1956) Paganini Kytice, 1930 kombinovaná technika, papír, pasparta, rám, sklo, olej, plátno, rám, 43 x 37 cm 41,5 x 27 cm sign. PD Süsser 30 sign. PD J. Bauch, LD Paganini 16 000 Kč / € 581 16 000 Kč / € 581 139 140. Grus Jaroslav (1891-1983) Cesta do vsi, 1975 140 tempera, pastel, karton, rám, sklo, 60 x 87,5 cm sign. PD J. Grus, LD 1975 15 000 Kč / € 545 Provenience: Soukromá sbírka, získáno darem od autora.

141. Pavlík Václav (1901-1966) Kytice, 1935 olej, plátno, rám (na jednom místě plátno podlepeno), 51,5 x 38 cm sign. PN V. Pavlík 35 143 10 000 Kč / € 365 Pravost potvrzena PhDr. Michaelem Zachařem.

142. Špálová Milada (1884-1963) Bramboříky, 1931 olej, plátno, lepenka, karton, 46 x 53,5 cm sign. PD M Špálová 6 000 Kč / € 218

143. Souček Karel (1915 - 1982) Dívčí akt v krajině, 1955 olej, lepenka, rám, 34 x 46,5 cm sign. PD K. Souček 60 000 Kč / € 2 179 strana 60 strana 61 147 148 144

144. Hapka Josef (1912-1987) 147. Novotný Albín (1909-) 148. Světlík Eduard (1903-) Zlatá ulička Plaketa 5.-9. V. 1945, 1945 Mengušovská dolina, 1940 tempera, papír, rám, sklo, 30 x 41 cm reliéf z obecného kovu, 26 x 20 cm olej, lepenka, rám, 24 x 28 cm sign. PD Jos. Hapka, na rubu papírový štítek z výstavy rytá sign. PD Albín Novotný sign. LD Světlík, na rubu tužkou a perem věnování z r. 1942 5 000 Kč / € 182 4 000 Kč / € 145 5 000 Kč / € 182 Vystaveno na autorově výstavě březen-květen 1989 Provenience: Viz pol. 77. v zámku Kinských, Valašské Meziříčí. 149. Famíra Emanuel (1900-1970) Cihelna (1), 1941 olej, plátno, rám, 55 x 33 cm sign. PD Famíra, na rubu 12.V.41, zn. DKP 2187, pap. štítek s popisem 146 24 000 Kč / € 872

149

145

145. Volman Josef (1883-1943) Slévač, 20. - 30. léta 20. stol. bronz, mramorová podstava, v. 15,5 cm na podstavě vyryto J. Volman, Čelákovice 5 500 Kč / € 200 Volman J. byl úspěšný podnikatel a mecenáš, který v r. 1910 založil v Čelákovicích strojařské závody na součástky a později i na moderní stroje.

146. Anýž Franta Plaketa řediteli městské spořitelny v Kralupech n. Vltavou, 1938 bronzový reliéf, semišový rám, 30,5 x 17,8 cm ražená zn. PD Franta Anýž 7 000 Kč / € 254 strana 62 strana 63 150. Holub Josef (1870-1957) Zámek nad řekou, 1929 akvarel, běloba, karton, rám, sklo, 30 x 40 cm sign. LD J. Holub, 1929 9 000 Kč / € 327 Pravost potvrzena PhDr. Michaelem Zachařem.

151. Panuška Jaroslav (1972-1958) Letní krajina, 1920 olej, karton, rám, sklo, 48 x 66 cm sign. PD Panuška 35 000 Kč / € 1 271 Pravost potvrzena PhDr. Michaelem Zachařem.

152. Šrámek Jano (1886-1957) Jezero v horách, kolem r. 1930 150 olej, plátno na lepence, rám, 35 x 49 cm sign. PD Šrámek 6 000 Kč / € 218 Provenience: Viz pol. 77. Pravost potvrzena PhDr. Michaelem Zachařem.

153 153. Mervart Augustin (1889-1968) Pohled na starý Přerov, 1919 olej, karton, rám, 51 x 66 cm sign. PD Aug. Mervart 19 50 000 Kč / € 1 816 Pravost potvrzena PhDr. Michaelem Zachařem. Obraz pochází z doby, kdy se Mervart v Přerově usadil a po prvních kresbách a akvarelech namaloval i olejomalby 151 z okolí města. Sběratelsky cenný obraz.

154

154. Panuška Jaroslav (1972-1958) U řeky olej, karton, rám, sklo, 26 x 33,5 cm sign. PD Panuška 16 000 Kč / € 581 152 Pravost potvrzena PhDr. Michaelem Zachařem. strana 64 strana 65 155. Havelka Roman (1877-1950) Mezi chalupami, 1912 olej, karton, rám, sklo, 21,5 x 30 cm sign. LD ROM. HAVELKA, 1912 16 000 Kč / € 581 Pravost potvrzena PhDr. Michaelem Zachařem.

156. Škrabánek František (1901-1974) Zimní krajina, kolem r. 1940 olej, překližka, rám, 54 x 63 cm sign. PD F. Škrabánek 16 000 Kč / € 581 Pravost potvrzena PhDr. Michaelem Zachařem.

155 157. Daněk Sedláček František (1892-1974) Pod Štrbským štítem, kolem r. 1915 olej, plátno, rám, odborně restaurováno, 50 x 76,5 cm sign. LD Daněk Sedláček 16 000 Kč / € 581 Pravost potvrzena PhDr. Michaelem Zachařem.

158. Schadt Karel (1888-1950) Nad tůní, po r. 1920 olej, karton, rám, 35 x 50 cm sign. PD K. Schadt, na rubu autorský štítek z ateliéru 10 000 Kč / € 363 Pravost potvrzena PhDr. Michaelem Zachařem.

159 159. Trampota Jan (1889-1942) 160. Macoun Gustav (1892-1934) Letní vyhlídka, kolem r. 1940 Zimní motiv, 1919 olej, plátno, rám, 38 x 57 cm olej, karton, rám, sklo, 48 x 55 cm sign. PD Trampota sign. LD tužkou Gustav Macoun 1919 156 20 000 Kč / € 276 19 000 Kč / € 690 Pravost potvrzena PhDr. Michaelem Zachařem. Pravost potvrzena PhDr. Michaelem Zachařem.

160

157

158 strana 66 strana 67 161

161. Reiter Gustav (1915-1990) Krajina s břízami, 1935 olej, plátno, rám, 75 x 98 cm sign. PD G. Reiter. 1935 14 000 Kč / € 509

162. Daněk Sedláček František (1892-1974) Krajina s mokřady, kolem r. 1925 olej, překližka, pův. rám, 39 x 59 cm sign. LD F.D. Sedláček 30 000 Kč / € 1 090 Pravost potvrzena PhDr. Michaelem Zachařem.

163. Kaván František (1866-1941) Prosinec na Jančouře, kolem r. 1890 olej, karton, rám, sklo, 40 x 52,5 cm sign. PD Kaván Prosinec na Jančouře, na rubu papírový štítek z výstavy v Hlinsku v r. 1941, č. kat. 380 32 000 Kč / € 1 162 Pravost potvrzena PhDr. Michaelem Zachařem.

162 164 163

165

164. Holub Josef (1870-1957) Procházka v krajině, po r. 1900 olej, karton, rám, 28,5 x 21,5 cm sign. PD J. Holub 22 000 Kč / € 799 Pravost potvrzena PhDr. Michaelem Zachařem.

165. Holub Josef (1870-1957) Zákoutí s břízami a říčkou, po r. 1900 olej, karton, rám, 23 x 23 cm sign. PD J. Holub 20 000 Kč / € 726 Pravost potvrzena PhDr. Michaelem Zachařem. strana 68 strana 69 166. Procházka Jaro (1886 - 1949) Pohled na Hradčany od Karlova mostu, kolem r. 1920 olej, plátno na překližce, rám, sklo, 41 x 47,5 cm sign. PD J. Procházka 25 000 Kč / € 908 Pravost potvrzena PhDr. Michaelem Zachařem.

167. Procházka Jaro (1886 - 1949) Staroměstské náměstí, kolem r. 1920 olej, plátno na lepence, rám (opravovaný), sklo, 40 x 47,5 cm sign. LD J. Procházka 25 000 Kč / € 908 Pravost potvrzena PhDr. Michaelem Zachařem.

168. Boehm Gustav (1885 - 1974) V uličce, 1911 akvarel, karton, rám, sklo, 34 x 16 cm 166 sign. LD GUSTAV BOEHM 1911 11 000 Kč / € 400

169. Pittermann Emil (1885-1933) Pražská ulička kombinovaná technika, karton, rám, sklo, 44 x 33 cm sign. PD E. Pittermnann 16 000 Kč / € 581

170 170. Procházka Jaro (1886-1949) Trh na Kladně v Praze, 1920-1925 olej, plátno, rám, 51 x 70,5 cm sign. LD Jaro Procházka 28 000 Kč / € 1 017 167 Pravost potvrzena PhDr. Michaelem Zachařem.

168 169

171

171. Holan Karel (1893 - 1953) Čertovka, 1950 olej, plátno, rám, 56 x 71 cm sign. PD K. Holan 50, narubu na rámu zn. Karel Holan, č. 7836 70 000 Kč / € 2 543 strana 70 strana 71 172

172. Kreibich Vilém (1884-1955) 173. Písecký Josef (1878-1954) Fürstenberská zahrada Skalnaté pobřeží, 1926 olej, karton, rám, 50,5 x 71 cm olej, plátno, rám, 100 x 122 cm 174 sign. PD V. Kreibich sign. LD J. Písecký 1926 10 000 Kč / € 365 15 000 Kč / € 545 Pravost potvrzena PhDr. Michaelem Zachařem. 173

174 174 K. Nejedlý (1877-1927), malíř a ilustrátor, vystudoval 174. Nejedlý Karel (1873-1927) v letech 188-1894 Akademii výtvarných umění v Praze u J. Mařáka a J. Schikanedera. V letech 1900-1905 byl členem Najády, kolem r. 1910 Spolku výtvarných umělců Mánes. Z jeho tvorby jsou známé olej, karton, pasparta, rám, sklo především krajinomalby, v nichž se přiklonil k symbolistickému (3 výjevy oddělené paspartou), 34,5 x 105 cm a imppresionistickému stylu Ant. Slavíčka a Ant. Hudečka. sign. PD Nejedlý K. Jeho největším dílem je malba opony ochotnického spolku v Rybné v Orlických horách. 28 000 Kč / € 1 017 Pravost potvrzena PhDr. Michaelem Zachařem. strana 72 strana 73 175 175. Rada Vlastimil (1895 - 1965) Portrét Josefa Sudka, 40. léta 20. stol. olej, plátno, 49 x 39 cm sign. PD Vlast. Rada, na rubu na rámu zn. 38, tužkou 49 20 000 Kč / € 726 Provenience: Pozůstalost akad. mal. Jiřího Karmazína.

176. Rada Vlastimil (1895 - 1965) Portrét mladé dívky, 1938 179 180 179. Zákoutí se skálou a loďkou, 19. stol. 180. Flieher Karl (1881-1958) olej, plátno, 60 x 52,3 cm na rubu pozůstalostní razítko, štítek XXI Exposi- Francie, olej, plátno na kartonu, rám, 45 x 32 cm Gastein s vysokým mostem sign. PD F. Quercia 176 tion Biennale Internationale Des Beaux-Arts kvaš, papír, rám, sklo, 38,5 x 28 cm - Venise 1938, perem popis díla na rubu na rámu 7 000 Kč / € 254 sign. LD K. Flieher, Gastein Hohe Brucke, na rámu plechový tužkou 52/60 rám a tužkou r6. štítek se jménem autora 20 000 Kč / € 726 181. Rada Vlastimil (1895 - 1965) 15 000 Kč / € 545 Provenience: Pozůstalost akad. mal. Koně ve stáji, 40. léta 20. stol. Jiřího Karmazína. olej, plátno, rám, 44,5 x 62,5 cm Vystaveno na XXI expozici Bienále mezinárodního sign. PD Vlast. Rada, na rubu pozůstalostní razítko, na rámu umění v Benátkách v r. 1938. tužkou 45/63, 76, štítek Morilos, štítek 1370, štítek 25 18 000 Kč / € 654 177. Rada Vlastimil (1895 - 1965) Provenience: Pozůstalost akad. mal. Jiřího Karmazína. Na poli, 40. léta 20. stol. olej, plátno, 41,5 x 77,5 cm 181 sign. PD Vlast. Rada., na rubu pozůstalostní razítko, na rámu tužkou 41/77, 8/10 16 000 Kč / € 581 Provenience: Pozůstalost akad. mal. Jiřího Karmazína. 177 178. Háša Jaroslav (1890-1953) Cesta do vesnice, kolem r. 1930 olej, sololit, rám, 26,5 x 42,5 cm sign. PD Háša Jaroslav 10 000 Kč / € 363 Provenience: Soukromá sbírka, získáno darem od autora. Pravost potvrzena PhDr. Michaelem Zachařem.

178 strana 74 strana 75 182

183

182. Biscaino Bartolomeo (1621-1657) Sv. František z Assisi přebírající malého Ježíše od Panny Marie, 1. polovina 17. století autorský vlastnoruční lept, papír, pasparta, rám, sklo, 33 x 23 cm 184 zn. UN sběratelským číslem 44, zn. na rubu tužkou del., orig. Bolognese, nečit. název sbírky v vročením 1871 10 000 Kč / € 363 184. Švabinský Max (1873-1962) Velmi vzácný, vlastnoruční lept autora. Tajemství lesa, 1899 Bartolomeo Biscaino (1632- 1657) byl italský malíř a rytec. uhel, papír, pasparta, rám, sklo, 42 x 25,5 cm Absolvoval učení u svého otce Giovanni Andrea a poté sign. UD ŠM 99, na rámu plechový štítek prof. Max Švabinský u Valeria Castella. Z jeho nepočetného díla se řada tisků 22 000 Kč / € 799 nachází ve významných sbírkách, např. v Galerii Uffizi ve Florencii, nebo v Metropolitním muzeu v New Yorku. Šimon František Tavík (1877-1942) Publikováno: The Illustrated Bartsch, 47 (Commentary, 185. Part 1), Italian Masters of the Seventeenth Century, Strečno na Váhu, Slovensko, 1932 Abaris Book, s. 349, obr. 065. lept, papír, 21 x 30 cm Pravost potvrzena Tomášm Valešem, PhD. sign. PD T. F. Šimon 3 000 Kč / € 109 183. Švabinský Max (1873-1962) V soupisu A. Nováka uvedeno pod. č. 589. Ranní lov, 1911 Z cyklu Hory a řeky Československa, lept, suchá jehla, papír, rám, sklo, 36 x 30 cm vydáno v nákladu 500 ks ve Státním nakladatelství. sign. PD tužkou MŠvabinský 185 9 000 Kč / € 327 strana 76 strana 77 186. Stretti-Zamponi Jaromír (1982-1959) Pohled na Pražský hrad přes řeku akvatinta, papír, rám, sklo, 41 x 42 cm sign. PD tužkou J. Stretti-Zamponi 6 500 Kč / € 326

187. Šimon František Tavík (1877-1942) Prameny: Z hor, 1917 barevná akvatinta, papír, pasparta, rám, sklo, 15,5 x 19 cm sign. PD T.F. Šimon, LD razítko TFŠ, LD v tisku TFŠ 4 000 Kč / € 145 V soupisu A. Nováka uvedeno pod č. 280. Vydáno v nákladu 60 tisků.

188. Šimon František Tavík (1877-1942) Hradčany pod sněhem, 1916 barevný lept, papír, 16 x 14 cm sign. PD T.F. Šimon 7 000 Kč / € 254 V soupisu A. Nováka uvedeno pod č. 263h. Ze sbírky Hradčany (12 ks), vydáno v nákladu 150 listů.

186 189. Šimon František Tavík (1877-1942) Katedrála z Lumbeových sadů, 1916 barevný lept, papír, 14 x 16 cm sign. PD T.F. Šimon. LD razítko TFŠ 28, LD v tisku TFŠ 7 000 Kč / € 254 V soupisu A. Nováka uvedeno pod č. 267. Ze sbírky Hradčany (12 ks), vydáno v nákladu 150 listů.

190. Vaic Josef (1884-1961) Mikulášský kostel na Malostranském náměstí v Praze olej, karton, rám, 87,5 x 75 cm sign. PD Vaic 9 000 Kč / € 327

190

191. Šimon František Tavík (1877-1942) 191 Nokturno z Českého Krumlova, 1917 187 barevný lept, papír, pasparta, rám, sklo, 29 x 19 cm 188 189 sign. PD T.F.Šimon, LD razítko TFŠ 14 000 Kč / € 509 V soupisu A. Nováka uvedeno pod č. 277. Vydáno v nákladu 60 tisků.

192. Stretti-Zamponi Jaromír (1882-1959) Zimní krajina s chalupami akvatinta, papír, pasparta, rám, sklo, 17,5 x 21,5 cm sing. PD tužkou Jar. Stretti Zamponi, LD v tisku Jar. Stretti Zamponi 4 000 Kč / € 145

192

strana 78 strana 79 193

193. Šimon František Tavík (1877-1945) 194. Stretti-Zamponi Jaromír (1982-1959) Crémerie à deux sous, 1911 Ulice, 1910 barevný lept, papír, rám, sklo, 22 x 26,5 cm akvatinta, papír, rám, sklo, 27,5 x 23,5 cm sign. PD tužkou T.F.Šimon, LD razítko TFŠ, 104., UD v tisku TFŠ sign. PD tužkou J. Stretti-Zamponi 10 000 Kč / € 365 5 000 Kč / € 182 V soupisu A. Nováka uvedeno pod č. 169. V nákladu 300 tisků vydal G. Petit, Paříž. 195. Šimon František Tavík (1877-1942) Z Nového světa v Praze, 1912 barevný lept, papír, pasparta, rám, sklo, 30 x 27 cm 196 194 sign. PD tužkou T.F.Šimon, LD razítko TFŠ, Šimon František Tavík (1877-1942) Stretti-Zamponi Jaromír (1982-1959) LD v tisku TFŠ 1912 196. 197. 12 000 Kč / € 436 New York – Brooklyn Brigde, 1927 Hradčany od Karlova mostu v zimě, 1919 barevný lept, papír, pasparta, rám, sklo, 35,5 x 41 cm akvatinta, papír, 25 x 31 cm V soupisu A. Nováka uvedeno pod č. 194. zn. 112, sign. PD T.F. Šimon, UD v tisku TFŠ 27 sign. PD tužkou J. Stretti-Zamponi, Vydáno v nákladu 150 tisků pro Klub přátel umění v Brně. 30 000 Kč / € 1 090 PD v tisku Jar. Stretti Zamponi 1919 V soupisu A. Nováka uvedeno pod č. 460. 6 500 Kč / € 236 195 Vydáno v nákladu 200 tisků, z toho 125 Kennedy Co. v New Yorku.

197

strana 80 strana 81 198. Pernica Vojtěch (1886-1977) Krojačka, 1941 olej, překližka, rám, 22 x 26 cm sign. PN Pernica 41 5 000 Kč / € 182

199. Úprka František (1868-1929) Krojovaná dívka pálená patinovaná hlína, v. 50 cm sign. na podstavě F. Úprka 12 000 Kč / € 436

198 200. Uprka Joža (1861-1940) Pánské kožuchy, 1920 kompletní album 30ti litografií v deskách, rozměr listů 46,5 x 30 cm, každý list zn. v tisku 6 500 Kč / € 236 Vydalo nakladatelství v Kroměříži. Úvodní text napsal František Kreutz. (7 stran textu)

201. Frolka Antoš (1877-1935) Národopisné dny, 1930 202 barevný tisk, plakát, 99 x 67 cm zn. PD A. Frolka 1 000 Kč / € 36 199 203. Dvořák Karel (1893-1950) 202. Jiránek Miloš (1875-1911) Krejčí, 20. - 30. léta 20. stol. pálená hlína, výška 40 cm Růženka Šalounová, 1900 sign. K Dvořák pastel, papír, rám, sklo, 35 x 30,5 cm 6 000 Kč / € 218 sign. PD M. J. 1900 Návrh jednu ze čtyř soch Obchodní akademie 25 000 Kč / € 908 na Vinohradské třídě v Praze. 200 200 201 204. Kovařík Hubert (1888-1958) Příprava nevěsty, 1949 olej, překližka, rám, 59,5 x 73 cm sign. PD H Ko 49, zn. na rubu na rámu Hubert Kovařík 8 000 Kč / € 291

204

203

strana 82 strana 83 206

205. Váchal Josef (1884-1969) Šumavská Madona, 1949 dřevoryt a linoryt, papír, rám, sklo, 38 x 35,5 cm sign. PD J. Váchal 1949, UD Šumavská madona, 208. Schmidtová Natálie (1895-1981) LD Lipové dřevo a linoleum, č. tisku třetí Dívka s flétnou 32 000 Kč / € 1 162 tempera, karton, rám, sklo, 36 x 30,5 cm 12 000 Kč / € 436 206. Váchal Josef (1884-1969) 208 Akt v krajině Provenience: Soukromá sbírka, získáno darem od autora. dřevoryt, papír, pasparta, 17,7 x 12,7 cm Schmidtová Natálie (1895-1981) sign. PD JVáchal 209. 205 15 000 Kč / € 545 Řeka tempera, kvaš, karton, rám, sklo, 40 x 58 cm 14 000 Kč / € 509 Provenience: Soukromá sbírka, získáno darem od autora.

NAIVNÍ UMĚNÍ 210. Šítalová Marie (1904-1979) Koupil jsem ti pouti…, 1976 s. 84 - 85 olej, sololit, rám, 35 x 49 cm sign. PD Marie Šítalová, na rubu autorský popis 10 000 Kč / € 363 Provenience: Soukromá sbírka, získáno darem od autora. 207. Žák Václav (1906-1986) Vesnice, 1962 209 malba na skle, rám, sklo, 48 x 45 cm sign. LD V. Žák 1962 210 9 000 Kč / € 327

207 strana 84 strana 85 PLAKÁTY

s. 86 - 90

211

212 213 212. Plakát Svatováclavské jubilejní oslavy, 1929 214. Konvolut výstavních plakátů - 6 ks barevný tisk, papír, 150 x 80 cm barevný tisk, papír, 6 ks: 2 000 Kč / € 73 Výstava mladých Brno, 1966, zn. I. Štěpán (84,5 x 60,5 cm); České umění XX. století, 1967 (82,5 x 59 cm); Vladimír Drápal, 1979 (83 x 82,5 cm); 213. Hlavín Jindřich (1877-1958) Miloš Slezák: Užitá grafika, 1967 (58 x 82,5 cm); Plakát Severočeská výstava Mladá Boleslav, 1912 Výstava užité grafiky, 1960, zn. Hadlač (86 x 59,5 cm); Sbírka moderního umění, zn. F. Tichý (95 x 63 cm) barevný tisk, papír, 126 x 92,5 cm zn. PD Hlavín dohromady 2 000 Kč / € 73 2 000 Kč / € 73 214 214 214

211. Županský Vladimír (1869-1928) Plakát Souborná výstava děl sochaře Augusta Rodina, 1902 barevný tisk 160 x 84,5 cm, zn. Županský 1902 odborně restaurováno, část chybí 30 000 Kč / € 1 090 strana 86 strana 87 215 215 215

216 217. Rasmussen Aage (1889-1983) Plakát SAS, Scandinavian airlines 215. Konvolut politických barevný tisk, papír, 100 x 62 cm plakátů - 9 ks zn. Aage Rasmussen barevný tisk, papír, 9 ks: 6 000 Kč / € 218 Krajská mírová slavnost v Líšni, 1961, nečit. zn. (83,5 x 59 cm); Pětiletý plán (84 x 56,5 cm); 218. Konvolut mírových plakátů - 3 ks X. Strážnice, 1955, zn. Minář 55 (81 x 58,5 cm); barevný tisk, papír, 3 ks: Únor 1948 - 1968, 1967, zn. M. Slezák 67 ČEDOK (84 x 59 cm); (57,5 x 80 cm ); Přijeď i ty, zn. FOLL (86 x 59,5 cm); Říjen 1917 - 63, zn. W. Schlosser (54 x 82,5 cm); Štafeta přátelství a míru, 1962, zn. Žaloudek Se Sovětským svazem na věčné časy, 1963, (82,5 x 58 cm) zn. Rajlich63 (58 x 82,5 cm); 1967 - 1917, 1966, zn. V. Nováková (82 x 58 cm); dohromady 2 000 Kč / € 73 Výstava Již nikdy Mnichov, 1963 (59,5 x 83,5 cm); 217 Velká říjnová socialistická revoluce 1917 - 1967, zn. M. Slezák (81,5 x 57,5 cm) dohromady 4 000 Kč / € 145

216. Rajlich Jan (*1920) 218 218 218 Plakát v boji české dělnické strany, 1961 barevný tisk, papír, 84,5 x 60 cm zn. Jan Rajlich 500 Kč / € 18

strana 88 strana 89 ČESKÉ UMĚLECKÉ SKLO

219 219 219. Konvolut plakátů české sklo - 2 ks 221. Konvolut filmových plakátů - 10 ks barevný tisk, papír, 2 ks: barevný tisk, papír, 10 ks: České lisované sklo, 1972, nečit. zn. (86 x 61,5 cm); Život a doba soudce Roy Beana, 1974, zn. Vik 74 (77 x 58 cm); Současné české sklo, 1958, zn. PT Hadlač 58 (83 x 58 cm) Poznamenaná, zn. Zavadil (82 x 58 cm); dohromady 1 000 Kč / € 36 Kdo je ve vajíčku (79 x 57,5 cm); Výbojná děvčata (82 x 58,5 cm); Vládce džungle, 1979, zn. Kadrnožka 79 (82,5 x 57,5 cm); 220. Saudek Karel (*1935) Záře na Drávou (84 x 58 cm); Vzdálené hřmění, 1975, zn. L. Zíková 75 (83,5 x 57,5 cm); Okna vesmíru dokořán Conrack, 1974, zn. K. Machálek 1974 (85,5 x 60 cm); barevný tisk, papír, plakát, 96,5 x 66,5 cm Po stopách tajemství, 1974, zn. Kadrnožka 74 (82,5 x 57,5 cm); zn. PD Karel Saudek Výběrové příbuzenstvo, 1974, zn. Sládek 1974 (82 x 58,5 cm) 3 500 Kč / € 127 dohromady 2 000 Kč / € 73

220

221 221

222. Míčková Jana Bez názvu, 1969 čiré sklo s hutními nálepy, výška 25 cm drobené oťuky 5 000 Kč / € 182

strana 90 strana 91 223. Exnar Jan (*1951) 224. Vašíček Aleš (*1947) Ženské torzo, 1994 Objekt I., 1996 tavená, broušená a leštěná skleněná plastika, rozměry 80 x 20 x 12 cm tavené medové sklo, výška 42 cm, šířka 100 cm sign. zespodu Ex 94 sign. LN Aleš Vašíček 1996 45 000 Kč / € 1 635 70 000 Kč / € 2 543 Provenience: Soukromá sbírka. Provenience: Soukromá sbírka. strana 92 strana 93 225. Hlavička Tomáš (*1950) 226. Hlava Pavel (1950-2003) Akvárium, 2014 Žardiniéra tavené a broušené sklo se zatavenou zlatou a měděnou fólií, foukané sklo se zatavenou skelnou tkaninou rozměry 27,5 x 20 x 9,5 cm výška 18 cm, délka 29,5 cm rytá sign. Hlavička 2014 10 000 Kč / € 363 35 000 Kč / € 1 271 Provenience: Z majetku rodiny. Provenience: Z ateliéru autora. strana 94 strana 95 227. Eliáš Bohumil (1937-2005) Objekt, 1987 malované, tištěné, lepené a matované broušené sklo, nálepy pískem, výška 25 cm, šířka 67 cm sign. Eliáš 35 000 Kč / € 1 271

Provenience: Soukromá sbírka. strana 96 strana 97 228. Oth Antonín (*1933) 229. Ryba Jiří (*1938) Objekt I., 1995 Kontakt - dvoudílná plastika, 1990 broušené a leštěné medové sklo, výška 13 cm tavené zelené a medové sklo, výška 19 cm, šířka 21 cm sign. na dně OTH 1995 sign. Jiří Ryba 1990 8 000 Kč / € 291 11 000 Kč / € 428 Provenience: Soukromá sbírka. Provenience: Soukromá sbírka. strana 98 strana 99 230. Plesl Rony (*1965) 231. Wasserbauer Jaroslav (*1962) Velká váza-objekt, 1997 Objekt, 1996 zelené hutní sklo s nataveným řerveným hrdlem, výška 49 cm tavené kobaltové sklo s kovovým listrem, výška 28,5 cm, šířka 28 cm sign. RONY PLESL 97 sign. LD Wasserbauer J. 96 30 000 Kč / € 1 090 18 000 Kč / € 654 Provenience: Soukromá sbírka, získáno z ateliéru autora. Provenience: Soukromá sbírka. strana 100 strana 101 232. Šuhájek Jiří (1943) 233. Eliáš Bohumil (1937-2005) Sedící, 2004 Chodec, 1999 hutní sklo, rubín (měděný), rozměry 35,5 x 28 x 28 cm čiré a zeleně tónované broušené, lepené, leštěné sklo, rozměry 44,5 x 48 cm sign. Jiří Šuhájek 2004 sign. ze spodu Eliáš 99 20 000 Kč / € 726 40 000 Kč / € 1 453 Provenience: Z atelieru autora. Provenience: Soukromá sbírka, získáno od autoraze sklářského symposia Glaverbel Teplice v r. 1999. strana 102 strana 103 STAROŽITNOSTI A DESIGN

234. Šuhájek Jiří (1943) Chaos, 2013 235. Náramkové hodinky Eterna hutní stékané sklo, obecný kov, délka 72 cm, sign. Jiří Šuhájek 2013 zn. ETERNA SONIC, puncováno, Švýcarsko, 235 235 40 000 Kč / € 1 453 od 70. let 20. stol., ryzost 750/1000, hmotnost 118,10 g, hodinky s datumovkou Provenience: Z atelieru autora. 110 000 Kč / € 3 060 Přiložen posudek Puncovního úřadu. strana 104 238. Janák Pavel (1882-1956) Kreslené návrhy tužkou sign. Janák 1911, nápis a razítko Majitel: Zasloužilý umělec Prof. Dr. Karel Tondl akad. malíř a grafik, kombinovaná technika, papír, pasparta, rám, sklo, rozměr 29,5 x 19 cm 28 000 Kč / € 1 017

239. Boch Keramis, Belgie Váza – 2 ks zn. Boch Keramis, Belgie, bělnina, váza se zhraněným 24 stěnným tělem, černé a cihlové glazury, výška 17 cm dohromady 18 000 Kč / € 654 238

236

236. Kubistická stolní lampa 237. Kovařík Hubert (1888-1958) Čechy, 10./20. léta 20. stol., dřevěná profilovaná podstava, Čajová souprava – 10 ks odjímatelné mosazné tělo, celková výška 29,5 cm vtlač. zn. KK Made in Czechoslov., Kunštát, Československo, 4 000 Kč / € 145 1. pol. 20. stol., návrh H. Kovařík, bělnina, kubistické tvarosloví se stylizovanými úchyty a oušky, malovaný květinový dekor, 10 ks: konvice s víčkem (2 ks), dóza, cukřenka, 4 šálky s podšálky, max. výška 19,5 cm, drobně opraveno dohromady 7 000 Kč / € 193

237

239 239

strana 106 strana 107 foto: z archivu autora 240

244

241 244. Janák Pavel (1882-1956) Kávový servis – 7 ks zelená podglaz. zn. Schnabel-Desná, Flekna a Strádal (malírna), Čechy, 20. léta 20. stol., návrh P. Janák, porcelán, 240. Janák Pavel (1882-1956), Graniton fa 241. Graniton fa černooranžový geometrický dekor, zlaceno, 7 ks: podnos (40,5 x 30 cm), konvička (výška 15 cm), cukřenka, Váza Dózička 4 šálky s podšálky tištěná zn. Graniton, Rydl & Thon Svijany-Podolí, 1911, vtlač. číslice 984, Československo, Svijany, Podolí u Turnova, dohromady 28 000 Kč / € 1 017 č. modelu 702, návrh tvaru P. Janák, měkká kamenina, 1. třetina 20 stol., výroba fa Graniton Werke Svijany Podolí tělo členěno dvanácti fazetami, nízká noha, dole zvoncově Rydl & Thon, kolem r. 1911, pórovina, glazováno, válcovité Lit.: Český kubismus 1991, s. 288, č. k. 244, varianta dekoru. rozevřená, vysoká kupa, dekor lidových květů, výška 13 cm, kanelované tělo na čtyřech kulových nožkách, malovaný jedna vlasová trhlina florální dekor, výška 10 cm, drobné oťuky 245. Velký pohár 9 000 Kč / € 327 3 000 Kč / € 109 Čechy, 30. léta 20. stol., čiré broušené sklo, masivní provedení Lit.: FRONEK, J.,BROŽKOVÁ, H. Artěl: Umění pro všední den, s celoplošným hluboce broušeným dekorem, výška 26 cm 1908-1935. Praha: Uměleckoprůmyslové museum, 2009, s. 83. 242. Dóza 5 000 Kč / € 182 KIESLING, N. Pavel Janák. Řevnice: Arbor vitae, 2011, s. 205. nápis Z výstavy, Čechy, Petrusovy Dílny Třebíč, kolem r. 1920, lakované dřevo, stylizovaný florální a geometrický dekor, 246. Hodiny 245 výška 11,5 cm Čechy, 10./20. léta 20. stol., dýhované dřevo, kov, broušené 3 000 Kč / € 109 sklo, ciferník s arabskými číslicemi, klíček, výška 21 cm, bez záruky funkčnosti 243. Janák Pavel (1882-1956) 5 000 Kč / € 182 Kávová souprava – 8 ks zelená podglaz. zn. Schnabel-Desná, Flekna a Strádal (malírna), 159/m, Čechy, 20. léta 20. stol., návrh tvaru P. Janák, porcelán, dekor se zlidovělým florálním motivem, zlaceno 8 ks: konvička (výška 15 cm), cukřenka, 6 šálků s podšálky dohromady 20 000 Kč / € 554 Lit.: Český kubismus 1991, s. 288, č. k. 244, varianta dekoru.

242

246

243 strana 108 strana 109 247

247. Franta Anýž fa Zábradlí Rudolfinum – 21 ks Čechy, vyhotovila pravděpod. fa Franta Anýž v letech 1922-32, bronz, tombak, celková délka cca 20 m, výška 121 cm, původní stav, 21 ks dohromady 250 000 Kč / € 9 084

Franta Anýž (1876 – 1934), návrhář a výrobce kovových uměleckých Obnova budovy Rudolfina proběhla v letech 1990 - 92 podle předmětů a svítidel, měl společný ateliér s Prokopem Nováčkem. projektu arch. Karla Pragera, kterou realizovala Konstruktiva Praha. Spolupracoval s předními architekty jako byli např. J. Kotěra, Příprava probíhala již před revolucí. O rehabilitaci budovy A. Balšánek, O. Polívka, J. Fanta , J. Gočár, Fr. Roith aj. s obnovou předělených výstavních sálů v severní části budovy Interiérové vybavení (kovové tepané mříže, lustry, kandelábry) dle jeho a tedy i s odstraněním vloženého schodiště bylo rozhodnuto návrhů se nacházely v četných dobových novostavbách (Obecní dům na Úřadu České vlády v létě 1989. v Praze, Národní dům na Smíchově, Vinohradské divadlo, divadlo v Plzni, K přestavbě Rudolfina pro Parlament - Poslaneckou sněmovnu Městská knihovna v Praze, byt primátora, radnice a posléze i budova došlo v několika etapách. První v letech 1919 - 20 vedl arch. Václav Živnostenské banky na Příkopech). Pro pražský Svatovítský chrám Roštlapil. Druhá probíhala v letech 1922 - 32 pod vedením arch. zhotovil stříbrný relikviář. Pro mohylu Míru u Slavkova monumentální Rudolfa Kříženeckého (ze které pravděpodobně pochází schodiště), Ukřižování. dokončené r. 1934. V r. 1908 byl v Praze oceněn stříbrnou medailí na výstavě Architektura foto: z archivu autora a inženýrství. Od r. 1911 se zabýval výrobou elektrických svítidel pro domácnosti. K tomuto účelu vznikaly zejména ve 20. letech 20. stol. firemní vzorkové prodejny (Praha, Brno, Ostrava, a Teplice). Od r. 1926 jeho slévárna, v té době největší v Evropě, realizovala velké zakázky předních sochařů a architektů a takřka všechny významné bronzové plastiky a reliéfy, např. socha prezidenta Masaryka, prezidenta 247 Wilsona, Myslbekova socha Krista pro Hannauerovu hrobku, Bílkova socha pro hrob Otokara Březiny, sochy zavraždění sv. Václava a českých patronů pro Starou Boleslav podle modelů Vosmíka, bronzová vrata do pražského Svatovítského chrámu dle návrhu sochaře O. Španiela, socha Motocyklového závodníka sochaře Švece aj. Počátkem 20. let 20. stol. navrhoval podstatnou část svítidel jeho syn Jaroslav a to pod zn. IAS - Ing. Anýž Svítidla. Od r. 1932 nesla firma název FRANTA ANÝŽ A SPOL. Po smrti Franty Anýže byla slévárna vedena společně jeho syny Jaroslavem a Františkem. Firma zanikla v r. 1948, kdy byla včleněna do závodů Zukov. strana 110 strana 111 248

250 249 251

248. Stojan na dopisy Střední Evropa, počátek 20. stol., velký stojan na dopisy s reliéfním secesním dekorem s motivem ryby, patinovaná mosaz, výška 14,5 cm foto: z archivu autora 2 500 Kč / € 91

249. Anýž František (1876-1934) Stolní lampa s látkovým stínítkem Čechy, výroba fa Franta Anýž v letech 1922 - 1927, patinovaná mosaz, původní textilní stínidlo, typ 5471 s modifikací spodní části, nově elektrifikováno, 250. Desury fa výška 43 cm 6 000 Kč / € 218 Velká váza s bodláčím zn. pap. nálepkou Desury, Saint Brieuc, Francie, Lit.: Srov. Výstavní katalog, Obecní dům v Praze fa Desury, škola Nancy, konec 19. stol., rubínové sklo 2004-2005, Praha, Obecní dům 2004, s. 114. v bronzové tepané montáži s dekorem bodláků, výška 44,5 cm 25 000 Kč / € 908

251. Secesní židle Střední Evropa, počátek 20. stol., mořené řezbované dřevo, polstrovaný sedák a opěrák s původním koženým čalouněním s vytlačovaným dekorem (poškozeno), rozměr sedáku 44 x 44 cm, max. výška 97 cm 3 000 Kč / € 109 strana 112 strana 113 254. Opatrný Karel (1881–1961) Meluzína Čechy, Bechyně, Výrobní družstvo keramické, návrh K. Opatrný kolem r. 1903–1904, vtlačeno zespod VDKB 179, pálená keramika, malováno, zlaceno, velká váza dekorovaná figurami nymf, mužskými postvavami a dětmi, výška 61,5 cm, okraj misky, kterou drží dítě min. odborně restaurován 15 000 Kč / € 545 Karel Opatrný studoval na UMPRUM u prof. S. Suchardy v Praze. Byl členem Jednoty umělců výtvarných v Praze. Svou tvorbou se dotkl všech druhů sochařských prací, zabýval se pomníky, plaketami i sochařskou karikaturou.

255. Max Krause, Schweidnitz Velká secesní lampa vtlač. zn., Polsko, Svídnice, výroba Max Krause, glazovaná keramika, mosaz, sklo s česaným částečně irisovaným dekorem (nepůvodní - sklárna Durand, USA, po r. 1925?), výška 55 cm, nově elektrifikováno 18 000 Kč / € 654

Richard Max Krause založil továrnu na nádobí, svícny a figurky v r. 1882, orientovanou především pro vývoz do zahraničí. K tomuto účelu byly zřízeny pobočky v Miláně, Barceloně, Kyjevě, Lodži, Bruselu, Paříži, Londýně a v Kodani. Své výrobky pravidelně vystavoval na veletrzích a výstavách, kde obdržel řadu ocenění - Schweidnitz r. 1885 (stříbrná medaile), Görlitz r. 1885 (diplom), Schweidnitz r. 1892 (stříbrná medaile) a Breslau r. 1904 (stříbrná medaile). Firma ukončila svoji činnost v r. 1930 v důsledku hospodářské krize.

252

253 254 252. Meier Emil, Goldscheider fa Putti s jaguárem sign. Meier, zn. Goldscheider, F.Q. , Rakousko, Vídeň, fa Goldscheider, návrh E. Meier, glazovaná bělnina, malováno, 255 výška 21 cm 7 000 Kč / € 254

253. Zrcadlo pap. nálepka s číslkem 42a, Asie, konec 19. stol.?, dřevěný lakovaný rám s malovaným dekorem, pod sklem jemná malba na zrcadle, rozměry 32 x 41 x 46 cm 9 000 Kč / € 327 Provenience: Pozůstalost malíře Josefa Verise Zamazala. foto: z archivu autora

strana 114 strana 115 257 256. Sv. Jan Nepomucký Čechy, 1. pol. 18. stol., dřevěná plastika, zbytky polychromie, konzervováno, výška 49 cm, některé fragmenty chybí 20 000 Kč / € 726 259 257. Miniatura Starý muž Střední Evropa, 18./19. stol., olejomalba na plechu v mosazném stojacím rámečku, rozměry 10,8 x 9,5 cm 3 000 Kč / € 109

258. Anýž František (1876-1934) Sv. Václav litá zn. Franta Anýž, Čechy, výroba fa Anýž 1. třetina 20. stol., litý bronz, polychromovaný dřevěný podstavec, výška 33 cm, chybí jeden atribut 259. Likérová sklenice 4 000 Kč / € 145 Střední Evropa, kolem r. 1750?, čiré broušené sklo, malovaný zlacený dekor s figurálním motivem a rokajovým ornamentem, výška 14 cm 7 500 Kč / € 727

261

260. Pouzdro Dálný Východ, slonovina s jemnou detailní řezbou, krabička s vysouvacím víčkem, rozměry 8,5 x 4,5 x 1 cm

258 3 500 Kč / € 127

261. Putti Čechy, 30. léta 18. stol., barokní dřevěná socha anděla, řezbované dřevo kompletně restaurováno, výška 70 cm 38 000 Kč / € 1 380 256 Přiložena zpráva NPÚ. 260 Přiloženo Rozhodnutí Ministerstva kultury o prohlášení předmětu za Kulturní památku České republiky. strana 116 strana 117 262. Sucharda Vojta (1866-1916) V. Sucharda studoval na pražské Uměleckoprůmyslové škole. 262 262 Spolupracoval na sochařských dílech svého bratra Stanislava Kotěra Jan (1871-1923) (např. pomník Františka Palackého, budova nádraží Franze Josefa, Klenáčky s figurálními motivy – 9 ks Nové radnice aj.). Od r. 1907 spolupracoval s arch. K. Hilbertem na dostavbě katedrály sv. Víta na Pražském hradě. Dále pracoval Čechy, návrh V. Sucharda ve spolupráci s J. Kotěrou na výzdobě několika kostelů a staveb po celých Čechách (výzdoba pro výzdobu Štěchovického kostela, patinovaná sádra, ze zadní chrámu sv. Jana Nepomuckého ve Štěchovicích, výzdoba chrámu strany v horní části vždy jeden otvor, výška 8,5 - 10 cm, oťuky sv. Jiljí v Nymburce, výzdoba chrámu sv. Petra a Pavla v Mělníku, dohromady 8 000 Kč / € 291 dřevořezby pro pražský kapucínský klášter aj.). Od r. 1913 se podílel také na sochařské výzdobě pražského paláce V soupisu katalogu výstavy Vojtěch Sucharda Český sochař, Koruna. V r. 1920 založil divadlo Říše loutek, pro něž vytvořil Stará radnice Praha, květen/červen 1978. 350 loutek a výpravu pro 137 her. V letech 1912, 1936 a 1948 se podílel na rekonstrukci Staroměstského orloje v Praze, pro který vytvořil dvanáct nových sošek apoštolů.

262 262

262 262

262 262

262

strana 118 strana 119 266. Wagner Otto (1841-1918), Thonet Křeslo Rakousko-Uhersko, pap. nálepka Thonet, razítko, návrh O. Wagner v r, 1902, ohýbané dřevo, ručně leštěná šelaková politura, rozměry 82 x 58 x 52 cm, výška sedáku 47 cm, odborně restaurováno 12 000 Kč / € 436

263 267. Košík Argentor zn. Argentor, Rakousko-Uhersko, kolem r. 1905, výroba fa Argentor, silně stříbřená slitina mědi, prolamovaný košík se skleněnou vložkou, výška 18 cm, ouško min. opraveno 3 000 Kč / € 109

263. Villeroy & Boch fa Secesní podnos Iris zn. VILLEROY & BOCH, Iris, Německo, Mettlach, počátek 20. stol., výroba fa Villeroy & Boch, glazovaná keramika, dřevěný rám s řezbovaným secesním dekorem, malovaný dekor Iris s motivem kosatců, rozměr 35,5 x 53 cm 4 000 Kč / € 145

266

268. Haerdtl Oswald (1899-1959), Alexandr Sturm fa Mísa zn. puncem fy Alexander Sturm, 800, zespod 72365, Víděň, návrh O. Haerdtl pro fu A. Sturm ve 30. letech 20. stol, stříbro 800/1000, váha 556,75 g, mělká mísa na noze s celoplošnými kanelurami a jemným kladívkovým dekorem, ø 30 cm 34 000 Kč / € 1 227 Přiložen Posudek Puncovního úřadu. 264 267

264. Váza Rakousko-Uhersko, počátek 20. stol., světle modré sklo, výška 25 cm, dva oťuky 3 000 Kč / € 109 Provenience: Vila Fritze Grohmana ve Vrbně.

265. Hoffmann Josef(1870-1956) Křeslo "Fledermaus" Rakousko-Uhersko, Vídeň, návrh Josef Hoffmann v r. 1906 pro kabaret Fledermaus, ohýbané bukové dřevo, ručně leštěná šelaková politura, rozměry 76 x 41,5 x 49 cm, výška sedáku 44,5 cm, odborně restaurováno 11 000 Kč / € 400 268 265 Lit.: Uhlíř Jiří: Ohýbaný nábytek v období secese, Vídeňská secese a moderna 1900–1929, Moravská galerie 2005, s.175. strana 120 strana 121 269

269. Svítidlo 270. Velké secesní květináče - 2 ks Německo, 20.-30. léta 20. stol., neleštěná mosaz, mléčné sklo, Střední Evropa, po r. 1900, vyraženo 4084/5, mosaz, částečně pískované, výška 34 cm, ø 30 cm kladívkový a pásový dekor, výška 29 cm, ø 40 cm, 4 000 Kč / € 145 jedno dno drobně restaurováno z vnější strany dohromady 28 000 Kč / € 1 017 271

271. Křeslo s otočným sedákem Střední Evropa, počátek 20. stol., dřevo, původní čalounění, polohovací opěradlo, otočný sedák, nastavitelná podpěrka hlavy, ručně leštěná šelaková politura, 102 x 57 x 60 cm, výška sedáku 46,5 cm, restaurováno 9 000 Kč / € 327

272. Siemens AG Ventilátor kovový štítek Siemens, Německo, Berlín, 1. třetina 20. stol., typ C250T, lakovaný obecný kov, mosaz, dvoupolohový přepínač otáček, nastavitelný sklon ventilátoru, výška 34 cm 272 4 000 Kč / € 145

270 270

strana 122 strana 123 273. Funkcionalistický čtyřplamenný lustr Čechy, 30. léta 20.stol., patinovaná mosaz, mléčné skleněné válce, výška lustru 97 cm 6 000 Kč / € 218

274. Thonet 275 Otočné křeslo typu Capua № B 669 nálepka Thonet, Rakousko, výroba fa Thonet po r. 1913, 273 ohýbané bukové dřevo, obecný kov, návrh horní části židle vychází z návrhu židlí pro Café Capua od A. Loose, výška 90 cm 35 000 Kč / € 1 271

275. Funkcionalistické stropní světlo Čechy, kolem r. 1935, patinovaná lakovaná mosaz, původní skleněné trubice (1 funkční), rozměry 48 x 48 cm 8 000 Kč / € 291

276. Šperkovnice Střední Evropa, přelom 19./20. stol., uzamykatelná schránka s víkem na stěžejce, intarzované lakované dřevo s šachovnicovým dekorem, ve víku vsazeno zrcadlo, funkční zámek s klíčkem, rozměry 12 x 12 x 12 cm 2 500 Kč / € 91

276

foto: z archivu autora

274

strana 124 strana 125 277 279

278. Kybal Antonín (1901-1971) 278 Předložka 277. Kybal Antonín (1901-1971) Československo, 30. léta 20. stol., Velký koberec návrh A. Kybal pravděpod. pro Krásnou Československo, 30. léta 20. stol., návrh A. Kybal, Jizbu Družstevní Práce, tkaný vlněný pravděpod. pro Krásnou Jizbu Družstevní Práce, koberec s vetkanými hovězími chlupy, tkaný vlněný smyčkový koberec s vetkanými hovězími chlupy, rozměry 88 x 62 cm rozměry 410 x 275 cm 5 000 Kč / € 181 35 000 Kč / € 1 264

A. Kybal - profesor Vysoké školy umělecko - průmyslové v Praze 279. Kybal Antonín (1901-1971) (VŠUP), malíř a textilní výtvarník. Člen SČSD a Umělecké Besedy, od r. 1930 práce pro Družstevní Práci. Autor návrhů pro Koberec průmyslovou výrobu, ručně tkaných a vázaných koberců Československo, 30. léta 20. stol., a gobelínů pro reprezentační interiéry (Společnost národů, Ženeva; návrh A. Kybal pravděpod. pro Krásnou velvyslanectví ČR v Moskvě; Staroměstská radnice; návrhy opony Jizbu Družstevní Práce, tkaný vlněný a tapisérie pro československý pavilón na EXPO ’58 v Bruselu). koberec s vetkanými hovězími chlupy, Lit.: Kapitoly o textilním umění, O textilním výtvarném projevu. rozměry 420 x 170 cm 28 000 Kč / € 1 010 strana 126 strana 127 280

280. Velký koberec Čechy, po r. 1940, strojově tkaný geometrický vzor, oboustranný, rozměr 226 x 316 cm 7 000 Kč / € 193

281. Gothein Werner (1890-1968) Soubor misek – 7 ks Německo, Karlsruhe, návrh W. Gothein v r. 1927, keramika, oranžovo-červená glazura, 7 ks: 6 dezertních talířků (ø 17 cm), mísa na třech nožkách (ø 31 cm), jeden kus restaurován dohromady 5 000 Kč / € 182 Werner Gothein byl německý malíř a dřevorytec, jehož tvorbu ovlivnila umělecká expresionistická skupina Die Brücke, zejména Ernst Ludwig Kirchner. Ve 20. letech 20. stol. se W. Gothein věnoval také návrhům keramiky, kterou v letech 1924–1936 283 282 realizovaly Staatlichen Majolika Manafaktur v Karlsruhe a Steingutfabrik Velten-Vordamm. 282. Kybal Antonín (1901-1971) Velký koberec 281 Československo, 30. léta 20. stol., návrh A. Kybal, pravděpod. pro Krásnou Jizbu Družstevní Práce, tkaný vlněný smyčkový koberec s vetkanými hovězími chlupy, rozměry 196 x 96 cm 15 000 Kč / € 152

283. Otočná židle Čechy, 2. třetina 20. stol., chromovaný obecný kov, lakovaná překližka, kruhová podnož lemovaná gumou, rozměry 69 x 52 x 40 cm 3 500 Kč / € 127 strana 128 strana 129 284

foto: z archivu autora 284. Anýž František (1876-1934), Anýž Jaroslav (1902-1985) Stolní lampa IAS 5977 – 2 ks 285. Anýž František (1876-1934), Čechy, 30.léta 20. stol., návrh J. Anýž, výroba fa Franta Anýž, niklovaný obecný kov, stolní lampy s patentovaným otočným Anýž Jaroslav (1902-1985) kloubem a polohovatelným stínidlem, původní elektrifikace, Stolní lampa 6182 výška 22,5 a 24 cm, úchyt jednoho stínidla opraven Čechy, 30. léta 20. stol., návrh J. Anýž, výroba fa Franta Anýž, dohromady 4 000 Kč / € 145 do r. 1948, niklovaný obecný kov, patentovaný otočný kloub v podstavě, výklopné stínidlo, původní elektrifikace, Lit.: Franta Anýž 1876-1934, Obecní dům, 2004, s. 118, obr. 134. výška 37 cm 4 000 Kč / € 145

287

foto: z archivu autora

285

Jaroslav Anýž studoval na Elektrotechnické fakultě pražské techniky. 287. Anýž František (1876-1934), 286. Květinový stolek Roku 1930 nastoupil do otcova závodu jako technický úředník a věnoval se návrhům a konstrukci svítidel. Ve spolupráci s inženýrem Miroslavem Anýž Jaroslav (1902-1985) Čechy, 30. léta 20. stol., výroba pravděpod. fa Vichr a spol., a.s. 286 Prokopem založil výrobu svítidel, která se stala známá tradičními Praha, chromovaný obecný kov, černý opaxit, výška 99 cm Stolní svítidlo výrobky firmy Anýž. Návrhy označoval zkratkou IAS – Ing. Anýž Světla. 5 000 Kč / € 182 Spolupracoval s předními českými architekty. V r. 1934 byl J. Anýžovi Čechy, 30. léta 20. stol., výroba do r. 1948, návrh J. Anýž, udělen patent č. 47046. na otočný kloub pro stolní svítidla. výroba fa Franta Anýž, niklovaný obecný kov, čiré sklo Jeho technicky nejvýznamnějším projektem je konstrukce bezestinného podjímané mléčným, původní elektrifikace, výška 47 cm operačního svítidla pro nemocnice. V 30. letech 20. stol. byl J. Anýž 7 000 Kč / € 254 jmenován soudním znalcem v oboru osvětlení (v r. 1948 odvolán.) Největší zakázkou, které se podnik po r. 1937 pod vedením bratrů Anýžových věnoval, bylo odlévání sochy Štefánika a Lva od Bohumila Kafky pro Bratislavu. Firma byla znárodněna r. 1948. R. 1956. J. Anýž byl zaměstnán v Ústavu bytové a oděvní kultury (ÚBOK), spolupracoval s arch. P. Grosem a sklářskou profesorkou L. Smrčkovou na návrzích svítidel. Publikoval v časopise Domácnost, Elektrotechnik a Naše domácnost . V r. 1969 zaměstnán v oddělení výzkumu osvětlení národního podniku Tesla Holešovice. strana 130 strana 131 288. Wagenfeld Wilhelm (1900-1990) Dózy Kubus – 12 ks některé kusy značeny litou značkou XXX v rámečku (značka používaná pouze v odbobí mezi 1938 - 1941), Německo, 30. léta 20. stol., návrh W. Wagenfeld v r. 1938 pro VLG Vereinigte Lausitzer Glaswerke AG, čiré lisované sklo, 12 ks: 5 (18 x 18 x 9 cm), 2 (18 x 18 x 5 cm), 1 (18 x 9 x 9 cm), 2 (18 x 9 x 5,5 cm), 1 (12 x 12 x 6 cm), 1 (9 x 9 x 9 cm), oťuky dohromady 8 000 Kč / € 289 Ve sbírkách: The Museum of Modern Art, New York, The Metropolitan Museum of Art, New York; Die Neue Sammlung, Mnichov, Brooklyn Museum, New York aj. 290. Velké polokřeslo Lit.: Manske, B., Scholz, G. (Hrsg.), Täglich in der Hand, Industrieformen von W. Wagenfeld aus sechs Jahrzehnten, Německo, Thonet, 30. léta 20. stol., buková překližka, 3. Aufl., Bremen 1994, s.108/109. Wilhelm Wagenfeld und die chromovaná ocel, výška 93 cm, sedák 56 x 56 cm, moderne Glasindustrie, Scheiffele Walter, Stuttgart 1994, s.122, původní dřevo vyčištěno, restaurováno - povrch fládrován 'Sammlungskatalog Bauhaus-Archiv, Museum für Gestaltung, dle původního vzhledu, původní chrom přeleštěn Berlin 1981. 290 22 000 Kč / € 799

288

290

289. Malé nástěnné světlo Čechy, 30. léta 20. stol., chromovaný obecný kov, sklo, délka 23 cm 2 000 Kč / € 73

289

strana 132 strana 133 293. Mücke Melder Polokřesla – 2 ks Čechy, Fryštát, výroba fa Mücke-Melder, 1933-1936, chormovaný obecný kov - původní, původní potahy - tkanina s ocelovými vlákny, dřevěné područky (restaurovány), rozměry 85,5 x 56 x 56 cm dohromady 50 000 Kč / € 1 816

291

293

292

291. Zukov Velké stropnice – 3 ks zn. Zukov, Čechy, po r. 1948, chromovaný a lakovaný obecný kov, mléčné sklo, ø 46 cm dohromady 23 000 Kč / € 835

292. Hynek Gottwald fa Konferenční stolek Fb 12 Čechy, 30. léta 20. stol., vyrobila fa Hynek Gottwald, Brandýs nad Orlicí, dřevo s novou ořechovou dýhou, ohýbaná chromovaná ocel, výška 70,5 cm, ø 60 cm, odborně restaurováno, dřevo vyčištěno, lakováno, 293 nově chromováno 38 000 Kč / € 1 380

strana 134 strana 135 294. Funkcionalistický lustr tříplamenný Čechy, chromovaný obecný kov, čiré a částečně matované sklo, výška 23,5 cm 6 000 Kč / € 118 294

296

295. Mücke Melder fa Pojízdný servírovací stolek Čechy, Fryštát, výroba fa Mücke-Melder, 1933-1936, chrom, laťová překližka, dýha jatobe, trubková chromovaná ocel, pryž, výška 71 cm, odborně restaurováno, nově dýhováno, šelaková politura s vysokým leskem 296. Velká stolní lampa 18 000 Kč / € 654 Čechy, 30. léta 20. stol., chromovaný kov, matované sklo, stínidlo s husím krkem, výklopné nastavitelné stínidlo, výška 66 cm 5 000 Kč / € 182

295

298

297

297. Vichr a spol. fa Podlahové otočné zrcadlo Čechy, 30. léta 20. stol., výroba fa Vichr a spol. Praha a Lysá nad Labem, kat. č. 1266, chromovaná ocel, broušené zrcadlo, překližka, výška 175 cm, zrcadlo, 40 x 130 cm, původní stav chromu a zrcadla 48 000 Kč / € 1 744

298. Malá stolička Čechy, 30. léta 20. stol., chromovaný obecný kov, lakované dřevo, výška 34 cm 2 500 Kč / € 91 strana 136 strana 137 299. Stolní lampa ve stylu Bauhaus 303. D.G. Fischel Söhne Německo, 30. léta 20. stol., obecný kov, dřevěné Houpací podnožka № 1 madlo, černě lakováno, výška 43 cm, Rakousko-Uhersko, přelom 19./20. stol., ohýbaná dřevěná nově elektrifikováno konstrukce, nový rotangový výplet, výška 39 cm, šířka 36,5 cm, 3 500 Kč / € 127 hloubka 70 cm 12 000 Kč / € 433 300. Flakon Lit.: Thonet, Porýní – Vídeň – Morava, Jiří Uhlíř, Museum umění Střední Evropa, 2. pol. 19. stol., skleněné broušené Olomouc 2001, s. 147., Katalog Fischel 1890, s. 42. tělo v barvě kobaltové modři, jemně tepaná kovová 302 montáž s víčkem na stěžejce, zabroušená skleněná zátka, výška 7,5 cm, jeden min. oťuk 304. Thonet 3 000 Kč / € 109 Dětská lavička zn. R.S. 80, Rakousko-Uhersko, po r. 1904, výroba fa Thonet, ohýbané bukové dřevo, mořené a lakované, výška 57,5 cm, výška sedáku 24,5 cm, restaurováno 4 500 Kč / € 163 Lit.: Thonet Bentwood & Other Furniture: The 1904 Illustrated Catalogue by Thonet Co., Christopher Wilk, Kindermoöbell.

299

foto: z archivu autora

300

301. Thonet Stojan na noviny pap. nálepka Thonet Wien 2. typu od roku 1881, Rakousko-Uhersko, Vídeň, přelom 19./20. stol., ohýbané, bukové, černě lakované dřevo, překližka, rozměry 52 x 46 x 52 cm 6 500 Kč / € 236

302. Industriewerk Auma Ronneber- ger & Fischer, Curt Fischer fa Lampa zn., Německo, 20. léta 20. stol., fa Industriewerk Auma Ronneberger & Fischer, podle návrhu C. Fischera, hliník, ocel, stínítko (rozměry 17 x 16,5 cm), max. délka 122 cm 3 500 Kč / € 127

304

301

303

strana 138 strana 139 305. Thonet Židle № 14 zn. firemní nálepkou typu 1b, výroba mezi léty1870-1880 , Rakousko-Uhersko, fa Thonet, ohýbané dřevo, restaurováno (politura vyčištěna a ošetřena restaurátorským voskem, jemně restaurovaný původní výplet, výška 92 cm 12 000 Kč / € 433

307. Thonet 305 Hnízdové stolky № 10 – 4 ks pap. nálepka Jan Stoupa, Jindřišská ulice čís. 1, Praha, Rakousko-Uhersko, 1911-1920, výroba 306 fa Thonet, ohýbané dřevo, barva ořech (střední), max. výška 70 cm, šířka 52 cm, hloubka 38 cm, restaurováno dohromady 18 000 Kč / € 654

308. Květinový stojan Rakousko-Uhersko, Vídeň, výroba pravděpod. fa Thonet, hnědé mořené dřevo, kruhová podstava se zkoseným obvodem, výška 121 cm, restaurováno 18 000 Kč / € 654 306. Thonet Židlička pro panenky Rakousko-Uhersko, výroba fa Thonet kolem r. 1890, mahagonově mořené ohýbané dřevo, původní rotangový výplet, výška 33 cm, sedák 19 cm, restaurováno 8 500 Kč / € 307 Lit.: Katalog Thonet z r.1888.

309

308

307

309. Svítidlo Střední Evropa, 30. léta 20. stol., mosaz, dřevo mořené, nastavitelný sklon stínidla, výška 44 cm, nově elektrifikováno 4 000 Kč / € 145 strana 140 strana 141 310. Lišková Věra (1924–1985) Závěsná váza Čechy, návrh pravděpod. V. Lišková pro sklárny Železný Brod v 50./60. letech 20. stol., foukané čiré sklo s otvory pro aranžování květin, výška 24 cm 3 000 Kč / € 109 Srov.: Corning Museum of Glass, USA, Chandelier by Vera Liskova, 1968.

V. Lišková (1924-1985) studovala Grafickou školu v Praze a poté VŠUP u profesorů K. Štipla a J. Kaplického. Byla členkou skupiny Bilance. Spolupracovala se sklárnou Lobmeyer v Kamenickém Šenově a dále pak se sklárnou Moser v Karlových Varech. Specializovala se na tenkostěnné užitkové sklo, ale vytvářela i figurální broušené plastiky. Ve svých návrzích rytého skla uplatňovala své grafické zkušenosti. Od 60. let 20. stol. se zaměřila na tvarování trubkového skla, z něhož vyráběla unikátní nádoby a plastiky s přírodními náměty. 311 Její dílo je zastoupeno v UPM v Praze, Východočeském muzeu v Pardubicích, Severočeském muzeu v Liberci a ve světových sbírkách. 314

311. Vázička Čechy, návrh pravděpod. V. Lišková, růžové foukané sklo, celoplošně kanelované tělo, výška 21 cm 2 000 Kč / € 73 H. Johnová studovala v Praze na Uměleckoprůmyslové škole 314. Horová Julie (1906-1978) 310 312. Smrčková Ludvika (1903-1991), u J. Schikanedera, dále pak ve Vídni na Uměleckoprůmyslové škole Johnová Helena (1884-1962) Družstevní Práce u profesora M. Powolného. Byla vůbec první ženou přijatou na keramickou školu v Bechyni. V r. 1908 se podílela na založení Miska a váza – 2 ks Mísa uměleckého družstva Artěl. O dva roky později založila ve Vídni spolu s R. Neuwirthovou a I. Schwetz-Lehmannovou firmu Čechy, keramika s reliéfní glazurou, miska - zespodu Čechy, kolem r. 1936, výroba Družstevní Keramische Werksgenossenschaft G.m.b.H. Vyučovala na Pražské sign. Original Horová, výška 5 cm, ø 15,5 cm, váza - návrh práce, návrh L. Smrčková pro Krásnou UPŠ spolu s P. Janákem, Fr. Kyselou, J. Horejcem aj. H. Johnová v letech 1937-1938, výška 12,5 cm Jizbu, mléčné sklo s bublinkami, přejímané a podjímané čirým s česaným dekorem, J. Horová vystudovala Uměleckoprůmyslovou školu v Praze pod dohromady 6 000 Kč / € 218 výška 8,5 cm vedením J. Mařatky a H. Johnové. Mezi r. 1931 až 1939 působila jako profesorka keramického oddělení na Škole uměleckých 2 500 Kč / € 91 315. Smrčková Ludvika (1903-1991) řemesel v Bratislavě. Do r. 1945 byla členkou Umělecké besedy slovenské, poté i české Umělecké besedy. V r. 1950-1951 vedla Věneček na květy, Váza 313. Wagenfeld Wilhelm jeden z ateliérů keramiky na Vysoké škole uměleckoprůmyslové Čechy, 40. léta 20 stol., podle návrhu L. Smrčkové pro Krásnou (1900-1990) v Praze. Její dílo se nachází např. ve sbírkách jizbu, výroba Družstevní práce, čiré sklo, ø 15,5 cm, Umělecko-průmyslového muzea v Praze, Slovenské národní jedna vlasová trhlina, dva min. oťuky Nápojový servis – 7 ks galerie v Bratislavě, Muzeu keramiky v Sevres, 4 000 Kč / € 145 zn. Feuerfest Saale-Glas, Německo, Muzeu Ariana v Ženevě či Muzeu keramiky ve Faenze. 1958-1981, návrh W. Wagenfeld Lit.: Holubová Miloslava, Ludvika Smrčková, Praha 1961, obr. 9. pro Jeaner Glas, žárovzdorné sklo, 312 7 ks: 6 šálků s podšálky, konvice s víčkem, max. výška 17 cm dohromady 5 000 Kč / € 181

313

315 315

strana 143 317

316. Podlahová lampa Čechy, 30. léta 20. stol., niklovaný a stříkaný obecný kov, výška 183 cm 18 000 Kč / € 654

317. Nástěnná svítidla – 2 ks Čechy, 2. třetina 20. stol., chromovaný obecný kov, 320 mléčné sklo, 2 ks, délka 38,5 cm a 35 cm, původní elektrifikace dohromady 5 000 Kč / € 182

321. Černoch Jiří, Royal Dux Dívka ve větru zn. zespod Royal Dux, ze strany Černoch, Československo, 60. léta 20. stol., závěsná figura, porcelán, bílý fond, růžový dekor, výška 40,5 cm 4 000 Kč / € 145 322. Breuer Marcel (1902-1981) Křeslo Wassily návrh Marcel Breuer v r. 1925-1927 pro Bauhaus, výroba kolem r. 2000, konstrukce z chromovaných ohýbaných trubek, sedák i opěrák z lisované kůže, výška 72 cm, šířka 78 cm, hloubka 69 cm 318 12 000 Kč / € 436

321

319

318. Velký nástěnný věšák Čechy, 30. léta 20. stol., chromovaná mosaz, pět pohyblivých závěsných háčků, max. délka 84 cm 322 4 000 Kč / € 145

319. Velký nástěnný věšák 316 Čechy, 30. léta 20. stol., chromovaná mosaz, pět pohyblivých závěsných háčků, max. délka 84 cm 4 000 Kč / € 145

320. Velká stolní lampa Čechy, obecný niklovaný kov, dřevěna válcová noha, polohovatelný krk, výška 65 cm 4 500 Kč / € 163 strana 144 strana 145 325

323

325. Gauč pro panenky Čechy, 2. třetina 20. stol., obecný lakovaný kov, plast, koženka, rozměr 39 x 21,5 x 18 cm, lakování poškozeno 2 000 Kč / € 72

323. Hynek Gottwald fa 326. Hynek Gottwald fa Židle – 2 ks Křesla – 2 ks pap. nálepka Gottwald, Čechy, Ústí nad Orlicí, 30. léta Čechy, Ústí nad Orlicí, 30. léta 20. stol., fa Gottwald, 20. stol., fa Gottwald, ohýbaná dřevěná překližka, područky, ohýbaná dřevěná překližka, ohýbaná trubková ohýbaná trubková kontrukce, nepůvodní lak na kovu, sedák konstrukce, nepůvodní lak na kovu, sedák zbaven zbaven původního laku, přelakován transparentním původního laku, přelakován transparentním dohromady 8 000 Kč / € 291 323 dohromady 7 000 Kč / € 254

324. Odkládací stolek Čechy, 30. léta 20.stol., chromovaný obecný kov, nová světlá dubová dýha, rozměry 70 x 70 x 46 cm 4 500 Kč / € 163

326

326

324 strana 146 strana 147 327

330

330. Žena 331 Čechy, po r. 1930?, čiré sklo, částečně matované, ženský akt s drapérií, výška 26,5 cm 3 000 Kč / € 109

331. Velká váza (1891-1962) 327. Vaněk Jan 328. Royal Dux, Duchcov tištěná zn. Keramia made in , Čechy, Znojmo, Stůl Ptáči – 2 ks po r. 1933, glazovaná terakotová keramika, 332. Malý servírovací stolek abstraktní dekor, restaurováno, výška 32 cm, , , mořená a lakovaná dýha, Čechy, 30. léta 20. stol., lakované dřevo, návrh arch. J. Vaněk zn. Royal Dux, Československo, Duchcov, 1918-1938, 2 ks, Čechy 30. léta 20. stol. jedna odborně restaurovaná trhlina kovová kolečka, rozměry 63 x 81 x 29 cm pro Družstevní Práci Krásnou Jizbu, r o z m ě r 6 0 x 6 2 x 6 2 c m porcelán, oranžová a bílá glazura, výška 15,5 cm a 10 cm / € 109 / € 182 4 500 Kč / € 162 dohromady 2 500 Kč / € 91 3 000 Kč 5 000 Kč Lit.: Katalog Panorama XXII, 3-4s. 51, nabídkový leták Krásné jizby Družstevní Práce. 329. Váza Čechy?, čiré sklo podjímané býlým, červená lazura s proškrabávaným dekorem, výška 15,6 cm, jeden oťuk 3 000 Kč / € 109

328

332

329

strana 148 strana 149 333. Stolní lampa 334 334 Čechy, 30. léta 20. stol., chromovaný a stříkaný obecný kov, výška 36 cm 3 500 Kč / € 127

336. Čejka J., Schowanek fa Kocour Felix Čechy, 30. léta 20. stol., návrh J. Čejka pro firmuSchowanek , soustružené malované dřevo, kožené uši, jednotlivé díly pospojovány pružnou gumičkou, výška 10 cm 336 1 500 Kč / € 54 Lit.: Nabídkový katalog fy Schowanek.

337. Stolní/nástěnné hodiny Střední Evropa, 2. třetina 20. stol., chromovaný obecný kov, kouřové sklo, měděné číslice, výklopný ciferník otáčející se podél své horizontální osy, nastavitelná poloha ciferníku pro uchycení na zeď či položení na stůl, výška 26 cm 3 000 Kč / € 209

338. Dvojité trubicové světlo - čtyřplamenné 333 Čechy, 30. léta 20. stol., chromovaný obecný kov, mořené dřevo, mléčné sklo, délka 59 cm, šířka 18 cm, ø trubice 5 cm 334. Funkcionalistický lustr - 2 ks 7 000 Kč / € 253 Střední Evropa, 2. třetina 20. stol., niklovaný obecný kov, mléčné sklo, celková délka cca 90 cm dohromady 6 000 Kč / € 218

335. Moser Soubor vinných sklenic Adele Melikoff - 6 ks Čechy, Karlovy Vary, výroba fa Moser, návrh v r. 1922-1923, broušené křišťálové sklo, výška 14 cm dohromady 4 000 Kč / € 145 337

335

338

strana 150 strana 151 343. Svítidlo Čechy, 30. léta 20. stol., chromovaný obecný kov, dřevo, sklo, polohovatelné stínidlo, výška 19 cm 4 000 Kč / € 144

344. Oeslauer Porzellan-Manufactur Fa Teriéři vtlač. zn. Oeslauer Porzellan-Manufactur, Německo, Rödental (Oeslau), porcelán, výška 9 cm 3 000 Kč / € 109

343

340 339

339. Poláček K., Ludvíček M. Muži v offsidu - gramofonové desky Čechy, vydal Supraphon pro Gramofonový klub v r. 1964, napsal K. Poláček, dramatizace a režie J. Horčička, připravil J. Kuneš, ilustrace a obálka 344 M. Ludvíček, 4 ks gramofonových desek v původním obalu (rozměr 26 x 27 cm) 3 000 Kč / € 109

340. Pytlíček Čechy, podle návrhu M. Roubíčkové, hutní sklo, oranžově a zeleně tónované, výška 13 cm 2 000 Kč / € 73 345. Květinový stolek 341. Funkcionalistická lampička Čechy, 30.léta 20. stol., chromovaný obecný kov, nové dřevěné odkladní desky mořené, výška 56 cm Čechy, 30. léta 20. stol., chromovaný obecný kov, papírové kónické stínidlo (nové), výška 35 cm, 6 000 Kč / € 217 nově elektrifikováno 2 500 Kč / € 91

342. Hynek Gottwald Fa Podlahový popelník Fs 38 Čechy, 20./30. léta 20. stol., výroba fa Gottwald, chromovaný obecný kov, černě lakované dřevo, výška 67 cm 3 000 Kč / € 109

341 342 345

strana 152 strana 153 346 346

349

349. Míčková Jana Motýlí křídlo čiré lité sklo se zrnkovým dekorem, zrcadlo, mosaz, obecný kov, výška 32 cm, délka 38 cm 7 000 Kč / € 254

350. Malý konferenční stolek 346. Adam Stegner Schulmöbel fa Střední Evropa, 60. - 70. léta 20. stol., obecný kov, čtvercová Dětské židle – 2 ks dýhová deska, výška 27,5 cm zn. štítkem ASS Schulmöbel, Německo, Stockheim, 4 000 Kč / € 145 fa Adam Stegner Schulmöbel, návrh v r. 1956, ohýbaná mořená překližka, , 2 ks 348 rozměry 29,5 x 66,5 x 36 cm dohromady 5 000 Kč / € 182

347. John Stuart inc. fa Servírovací stolek zn. Made in Denmark, John Stuart inc., Sole Distributors for United States, Canada and Mexico, 60. léta 20. stol, dřevo, dvoupatrový servírovací stolek, spodní police ze dřeva, horní z umakartu, gumová kolečka, rozměry 65,5 x 69,5 x 41 cm 8 000 Kč / € 291 350 348. Bednář Miroslav (*1963) Lustr raketa 347 Čechy, návrh M. Bednář v r. 2001 pro interiér obchodu Ad Wood v Mikulandské ul., mosazné plechy, trojplamenný lustr, celková délka 128 cm 11 000 Kč / € 397

strana 154 strana 155 strana 156 dohromady 100000Kč /€3632 velikost šablony 50x4,5cm champagne, zelinkavě zlatá,56ks-14mčtverečních, zlatá,zlatavá hliníkové stříkanévbarvě výlisky, linky A, obložení navrženo původněprointeriérpražského metra Čechy, návrhJ. Otrubameziléty1973-1978,interiérové pražského metra–56ks Obkladové kazety prointeriér 352. dohromady 100000Kč /€3632 velikost šablony 50x4,5cm champagne, zelinkavě zlatá,56ks-14mčtverečních, zlatá,zlatavá hliníkové stříkanévbarvě výlisky, linky A, obložení navrženo původněprointeriérpražského metra Čechy, návrhJ. Otrubameziléty1973-1978,interiérové pražského metra–56ks Obkladové kazety prointeriér 351. Otruba Jaroslav Otruba Jaroslav (*1916) (*1916) dohromady 100000Kč /€3632 velikost šablony 50x4,5cm champagne, zelinkavě zlatá,56ks-14mčtverečních, zlatá,zlatavá hliníkové stříkanévbarvě výlisky, linky A, obložení navrženo původněprointeriérpražského metra Čechy, návrhJ. Otrubameziléty1973-1978,interiérové 353. zakonzervovaly avsoučasnosti setaknachází vdobrémstavu. Právě podhled tím,žetvořily stropu,sedokonale 8metrůvysoký kulturního zařízenívMoravském Šternberku uOlomouce . v rámci socialistické spolupráce následně použityproobklad stropu a vypouklých desekmělo zacíl tříštitzvukové vlny. Obklady byly Barevné ztvárněnínavrhlgrafik JiříRathouský. Střídánídutých metra Jaroslavem Otrubou. k obložení stanicmetra linkyAhlavním architektem pražského Tyto originálníobklady ze70.let byly původněnavrženy pražského metra–56ks Obkladové kazety prointeriér Otruba Jaroslav (*1916)

foto: z archivu autora 351 352 353 354. Lustr Sputnik 354 357 Střední Evropa, 60. léta 20. stol., chromovaný obecný kov, plast, výška 17,5 cm, ø 44 cm 8 500 Kč / € 309

355. Velká stolní lampa Itálie, 80. léta 20. stol., stříkaná litina, mléčné plexisklo, výška 41 cm 4 000 Kč / € 145

356. Ceasar Stoffi, Fritz Nagel, BMF (Bayerische Metallwaren Fabrik) Svícny stohovatelné – 17 ks Německo, 1965-70, návrh C. Stoffi, F. Nagel, sada modulových kovových chromovaných svícnů a misek, které mohou být libovolně uspořádány, 15 ks a 2 ks, výška jednoho svícnu 6,5 cm, Ø misky 13,5 cm dohromady 8 500 Kč / € 307

357. Lustr Střední Evropa, šestiplamenný lustr, chromovaný obecný kov, 359. Ilse - Möbel fa Ø 36 cm, délka se závěsem 94 cm Konferenční stolek 12 500 Kč / € 454 nálepka Ilse zn. Model-numer 3665, Německo, 60. léta 20. stol., kovová podnož, bílý umakart, 358. Věšák výška 49,5 cm, ø 55 cm Střední Evropa, 70. léta 20. stol., chromovaný obecný kov, 4 000 Kč / € 145 věšák s fixními háčky na čtyřech ramenech, 16 posuvných háčků, výška 176,5 cm 7 000 Kč / € 271 355

359

358

356

strana 158 strana 159 363. Trojplamenný lustr Střední Evropa, plexisklo, chromovaný obecný kov, výška 37 cm, ø 41 cm 4 000 Kč / € 145

364. Stolek servírovací dvoupatrový Střední Evropa, chromovaný obecný kov, niklované krytky koleček, dvě zapuštěné plastové odkládací plochy, výška 63 cm 4 500 Kč / € 163

360

360. Jídlení servis Bohemia Moser – 23 ks 363 zn. Bohemia Moser, Made in Czechoslovakia, Čechy, 60. léta 20. stol., porcelán, 23 ks: 2 oválné mísy, omáčník, velká mísa, polévková mísa s poklicí (výška 15 cm), 6 desertních, polévkových a mělkých talířů, jedna vlasová trhlina dohromady 5 000 Kč / € 182

361. Servírovací stolek na kolečkách 365. Křeslo Střední Evropa, chromovaný obecný kov, Čechy?, 60. léta 20. stol., chromová konstrukce, koženka, dvě volně ložené odkládací plochy z kouřového vysoké čalounění, rozměry 85 x 70 x 100 cm skla, výška 73 cm 6 000 Kč / € 218 5 500 Kč / € 200

361 364

362. Niklová Libuše (1934-1981) Beránek firemní zn.F , čs. patent č. 115236, Československo, návrh L. Niklová v r. 1963?, výroba fa Fatra Napajedla, barevný plast, dětská hračka s varhánkovitým trupem, při stlačení píská, délka 20 cm, výška 21 cm 2 500 Kč / € 91

362 365

strana 160 strana 161 368

368. Scheiner Arthur (1863-1938) 369. Scheiner Arthur (1863-1938) Návrhy k ilustracím Návrh k ilustraci Kulihrášek Kulihrášek v hlubinách mořských – 2 ks sign. PD Art. Scheiener, tuš, akvarel, papír (zn. Monopol), jedno vyobrazení z příběhu, rozměry 20 x 34,58 cm sign. PD Art. Scheiner, před r. 1932 (vč.), tuž, akvarel, papír, dvě vyobrazení z příběhu, rozměry 13,2 x 35 cm (1 kresba) 4 000 Kč / € 145 dohromady 4 000 Kč / € 145

369

366

367

366. Scheiner Arthur (1863-1938) Libuše vyjíždí do noci sign. PD Sch 39, akvarel, tužka, papír, pasparta, 20 x 14,5 cm 4 000 Kč / € 145

367. Scheiner Arthur (1863-1938) Vlasta hrdě odchází od Libuše a mnohá děva s ní sign. PD Sch/43, akvarel, tužka, papír, pasparta, 11 x 14,5 cm 4 000 Kč / € 145 strana 162 strana 163 AUKČNÍ ŘÁD AUKČNÍ DŮM SÝPKA, S.R.O.

1. Tento aukční řád je vydán za účelem organizace prodeje uměleckých děl aukčním domem AUKČNÍ DŮM SÝPKA, s.r.o. formou aukcí. Aukce pořádané dle tohoto aukčního řádu jsou organizované dle mezinárodních zvyklostí v oblasti obchodu s uměním a v souladu s právními normami České republiky. Aukce jsou přístupné pouze pro klienty aukční síně a další osoby se souhlasem aukční síně. Aukční síní se rozumí společnost Aukční dům Sýpka s.r.o. se sídlem Údolní 70, 602 00 Brno, IČ: 277 52 682, která provádí dražbu na žádost vlastníků dražených předmětů: v neděli 19. 10. 2014 ve 13:30 hodin, Praha 1, Palác Žofín, Slovanský ostrov 226. Tento aukční řád je pro všechny osoby zúčastněné na aukci závazný a účastí na aukci se osoby zavazují ho dodržovat. Celý auční řád je k dispozici na výstavě dražených předmětů v Galerii U Betlémské kaple 8, Praha 1 a Galerii Sýpka, Údolní 70, Brno.

2. Dražební předměty jsou označeny a popsány včetně uvedení nejnižšího podání (vyvolávací cena) v dražebním katalogu, který je přílohou a nedílnou součástí tohoto dražebního řádu. Informace k jednotlivým položkám v katalogu jsou poskytnuty prodávajícím a jsou konzultovány s odborníky. Důraz je kladen na maximální přesnost údajů. Aukční dům Sýpka neručí za správnost a úplnost těchto údajů. Dražitel má možnost seznámit se se všemi předměty před konáním aukce na předaukčních výstavách. Na reklamace ohledně ceny, stavu, popisu a funkčnosti předmětů, nebude po udělení příklepu brán zřetel. Předměty budou draženy v pořadí uvedeném v katalogu. Společnost zajistí při dražbě vyvolání předmětu jeho pořadovým číslem. Po vyvolání předmětu mohou dražitelé činit příhozy zvednutím dražebního čísla. Za příhozy se přitom považuje: • 500 Kč, činí-li okamžitá aukční cena méně než 10 000 Kč • 1 000 Kč, činí-li okamžitá aukční cena alespoň 10 000 Kč, ale méně než 20 000 Kč • 2 000 Kč, činí-li okamžitá aukční cena alespoň 20 000 Kč, ale méně než 50 000 Kč • 5 000 Kč, činí-li okamžitá aukční cena alespoň 50 000 Kč, ale méně než 100 000 Kč • 10 000 Kč, činí-li okamžitá aukční cena alespoň 100 000 Kč, ale méně než 500 000 Kč • 50 000 Kč, činí-li okamžitá aukční cena 500 000 Kč a více • 100 000 Kč, činí-li okamžitá aukční cena 5 000 000 Kč a více. O pořadí příhozů rozhoduje osoba pověřená konáním dražby.

3. Vydražitel je povinen vyřídit své závazky ihned po vydražení, nejpozději však po skončení aukce. Vydražiteli je účtován k vydražené ceně akukční poplatek: dosažená cena aukční poplatek do 1 000 000 Kč 20% nad 1 000 000 Kč 18% Tyto provize jsou konečné a obsahují 21% DPH. Při platbě platební kartou je provize zvýšena o 3%. Po dohodě s dražebníkem je možno zaplatit celkovou částku bankovní převodem, nebo hotově při převzetí věci v kanceláři dražebníka, nejpozději do deseti dnů po skončení aukce, pokud není dohodnuto jinak.

4. Dražitel může dražit kteroukoli věc i bez osobní přítomnosti na dražbě: • vyhotoví-li písemnou plnou moc na společnost AUKČNÍ DŮM SÝPKA, s.r.o. k zastoupení na dražbě. • určí-li věci, které za něho má Aukční dům Sýpka dražit • určí-li limit, do kterého za něho Aukční dům Sýpka má přihazovat, a to pro každou věc zvlášť • dražit po telefonu lze po písemné dohodě

5. Vydražené předměty budou vydány ihned po zaplacení v místě konání dražby nebo na základě "potvrzení o zaplacení ceny“ v galerii Aukční dům Sýpka s.r.o. v Praze, Tržiště 3, nebo v Brně, Údolní 70, nejpozději do deseti dnů ode dne konání dražby.

6. Aukční síň neodpovídá za případné tiskové chyby a barevné odchylky v sazbě katalogu.

Pokud není uvedeno jinak, je stav předmětů úměrný jejich věku. If not stated otherwise the condition of each item corresponds to its age. strana 164 VÝSLEDKOVÁ LISTINA AUKCE 36 25. 5. 2014

VÝTVARNÉ UMĚNÍ ASIATIKA

1. Malich Karel (*1924) - Bez názvu, 20040 15 000 208. Kvetoucí strom 3 000 2. Boštík Václav (1913-2005) - Bez názvu 10 000 209. Párové postavy s atributy bohatství - 2 ks 4 000 3. Šerých Jan - Bez názvu, 60.léta 5 000 210. Japonské necuke 3 000 6. .Šimotová Adriena (*1926) - Hlava II., 1987 26 000 213. Geser 8 000 7. Šimotová Adriena (*1926) - Strážci stolu - Vidlička, 1992 18 000 214. Avalókiteshvara 3 000 8. Boštík Václav (1913-2005) - Večerní mraky, 1992 12 000 217. Podhlavník Cch´-Čou jao 8 000 12. John Jiří (1923-1972) - Bez názvu, 1968 30 000 15. Balcar Jiří (1929-1968) - Deska VI., 1962 4 000 16. Balcar Jiří (1929-1968) - Deska VIII., 1963 4 000 ČESKÉ UMĚLECKÉ SKLO 18. Chatrný Dalibor (1925-2012) - Bez názvu, 1988 15 000 21. Hliněnský Robert (1908-1979) - Konec dne, 1969 6 500 218. Eliáš Bohumil (*1937) - Objekt 55 000 23. Toyen - Marie Čermínová (1902-1980) - Radovan Ivsic: , 1967 8 000 223. Vízner František (1936-2011) - Modrá mísa, 1991 250 000 25. Zoubek Olbram (*1926) - Velká žena, 1962 16 000 224. Hlava Pavel (1924-2003) - Váza, 1994 25 000 29. Koreček Miloš (1908-1989) - Seifert J.: Poutní místo 11 000 225. Hlavička Tomás (*1950) - Akvárium, 2006 55 000 32. Kupka František (1871-1957) - Studie pro dvoubar. fugu, 1913 20 000 36. Filko Stano (*1937) - Mapy světa s ženskými figurami I., 1967 28 000 37. Filko Stano (*1937) - Mapy světa s ženskými ?figurami I., 1968 28 000 38. Filko Stano (*1937) - Realita z cyklu Mapy Československa 18 000 STAROŽITNOSTI A DESIGN 39. Filko Stano (*1937) - Realita z cyklu Mapy Československa 18 000 231. Zrcadlo slunce 9 000 45. Pěchouček Michal (*1973) - Gefion, 2013 60 000 234. Arthur Krupp, K. K. Kunst - Erzgiesserei Wien - Kalamář 7 000 48. Lamr Aleš (*1943) - Bez názvu, 1994 5 000 235. Hoffmann Josef (1870-1956) - Miska 13 000 49. Rotrekl Teodor (1923-2004 ) - Bez názvu, 60. léta 18 000 236. Janák Pavel, Rydl & Thon fa, ARTĚL - Váza 38 000 50. Typlt Lubomír (*1975) - Vany, 2002 130 000 239. Svícen 1 500 51. Nitsch Hermann (*1938) - Bez názvu, 2009 9 000 241. Powolny Michael (1871-1954) - Nástolec 36 000 55. Načeradský Jiří (*1939) - Postavy, 1991 7 500 243. Teschner Richard (1879-1948) - Kontra C, 1914-1916 7 000 61. Balcar Jiří (1929-1968 ) - Ulice, 1956 6 000 244. Siegel Gustav, J. & J. Kohn - Předsíňová sedací souprava 29 000 63. Lamr Aleš (*1943) - Bez názvu, 1982 140 000 245. Wiener Werkstätte, Moser - Váza 24 000 67. Plakát Dílo Josefa Čapka 500 248. Reinstein Hans Günter (1880-1938) - Křeslo - 2 ks 24 000 72. Starec Miloslav (1927-) - Busta Karla Čapka, 1954 9 000 249. Reinstein Hans Günter (1880-1938) - Stolek 11 000 88. Vasarely Viktor (1908-1997) - Bez názvu – 2 ks 5 000 250. Sika Jutta (1877-1964) - Kávová konvička 19 000 89. Kolář Jiří (1914-2002 ) - Pocta Baudelairovi XXIII., 1963/1972 8 000 256. Křeslo Družstevní práce 6 000 90. Kubíček Jan (1927-2013) - Bez názvu – 10 ks, 1969-2012 5 000 258. Odkládací stolek - malý 6 500 91. Hoffmeister Adolf (1902-1973) - Vražda, 1972 28 000 260. Kybal Antonín (1901-1971) - Koberec 30 000 93. Kolář Jiří (1914-2002 ) - Bez názvu, 1980 28 000 264. Pětiplamenný lustr 12 000 94. Kolář Jiří (1914-2002 ) - Čokoládové karamely, 1974 10 000 269. Sarfatti Gino (1912 - 1984), Arteluce - Nástěnné svítidlo 8 000 95. Kolář Jiří (1914-2002 ) - Motýli, 1971 6 000 272. Kalf Luis, Philips - Stolní lampa 8 000 96. Hoffmeister Adolf (1902-1973) - Fotogenická krajina, 1965 35 000 274. Nástěnné svítidlo 4 000 98. Kolář Jiří (1914-2002 ) - Bez názvu, 1975 18 000 275. Wilhelm Wagenfeld, WMF - Podlahová nádoba na šampaňské 7 99. Kolář Jiří (1914-2002 ) - Loutnista, 1968 38 000 500 101. Chatrný Dalibor (1925-2012) - Bez názvu, 1975 12 000 277. Chocholatý František (1902 - 1973) - Souprava obří číše - 6 ks 7 000 105. Grus Jaroslav (1891-1983) - U řeky 19 000 278. Nástěnná lampa s lístky 6 000 107. Mikulka Alois (*1933) - Bloudění kontrolora plynoměrů 180 000 279. Sutnar Ladislav (1897-1976) - Velká čajová souprava - 18 ks 14 000 108. Urbánek Josef (1914-1980) - Obuvník, 1962 13 000 281.Hračky Dlouhý, Široký, Bystrozraký - 3 ks 6 500 110. Schwarzerová-Kriseová Zdenka (1908-1997) - Spolupráce 12 000 283. Lauda Jan (1898-1959) - Dívka 3 500 111. Makovský Vincenc (1900-1966) - Návrh stroje 36 000 286. Eichler Rudolf, Moser - Soubor vinných sklenic - 6 ks 8 000 112. Makovský Vincenc (1900-1966) - Vítězství - žena s drapérií 10 000 287. Odkladní stolek - velký 6 000 113. Makovský Vincenc (1900-1966) - Vítězství - pasačka 9 500 291. Stropní svítidlo 8 500 114. Makovský Vincenc (1900-1966) - Hlava dívky I, 1942 16 000 294. Gebrüder Hepp, fa - Pohárky na zmrzlinu - 6 ks 4 000 115. Obrovský Jakub (1882-1949) - Antonín Švehla, 1935 15 000 298. Gray Eileen - Odkladní stolek E 1027 4 500 118. Chlupáč Miloslav (1920-2008) - Tanečnice, 1961 4 000 299. Koník 2 000 120. Pitterman-Longen Emil Artur (1885-1936) - Pražská ulička 23 000 300. Párová nástěnná funkcionalistická svítidla 3 000 121. Procházka Antonín ?(1849-1903) - Dívčí akt s amforou 6 000 302. Smrčková Ludvika (1903-1990) - Váza 3 500 124. Král Jaroslav (1883-1942) - Zátiší s chlebem a jablky, 1930 4 500 305. Kalamář s kolébkou a odkladní plochou - 3 ks 6 000 131. Držkovic Valentin (1888-1969) - V dědině, 1927 9 000 310. Mísa 4 000 137. Gassler Josef (1893-1978 ) - Útesy, 1927-1930 19 000 311. Geb. Thonet - Stoleček pro panenky 7 000 138. Mervart Augustin (1889-1968) - Staré hrušně, 1935 5 000 313. Ernst Bohne Söhne - Pagoda 16 000 142. Horejc Jaroslav (1886-1983) - Samson a Dalila 24 000 314. Hůl 4 000 151. Mervart Augustin (1889-1968) - Pohled do krajiny, 1951 22 000 315. Hůl s osmi nesmrtelnými 4 500 153. Jambor Josef (1887-1964) - Předjaří, 1934 16 000 316. Polokřeslo Thonet 9 500 155. Havelka Roman - Řeka na kraji lesa, 1924 20 000 320. Stříbrný příbor na salát - 2 ks 5 000 158. Panuška Jaroslav (1872-1958) - Říčka v lukách, 1920 16 000 323. Váza 3 500 162. Anglická škola - Přímořská veduta 10 000 325. Malá stropnice 4 000 163. Mařák Julius (1832-1899) - Cesta v horách, 1870 50 000 326. Vázy a dóza s víčkem - 3 ks 7 500 165. Kaván František (1866-1941) - Rozkvetlá louka 24 000 327. Jaroněk Alois - Čajová a kávová souprava - 15 ks 24 000 172. Macoun Gustav (1892 - 1934) - Podvečer u řeky, 1916 13 000 328. Geb. Thonet - Stojan na noviny ? 33 7 000 173. Macoun Gustav (1892 - 1934) - Schůzka, 1909 12 000 330. Nástěnné svítidlo velké - 2 ks 42 000 178. Filla Emil (1882-1953) - Zápas lva s koněm 9 000 337. Slavkov - Šálek s podšálkem 12 000 179. Šimon František Tavík (1877-1942) - Žena při toaletě, 1942 5 000 338. Letadlo - Noční světlo 14 000 180. Procházka Jaro (1886-1949) - Pohled 55 000 339. Lampa 6 000 181. Šimon František Tavík (1877-1942) - Pohled na Hradčany 7 000 340. Fischel - Stojan na noviny ? 5 7 000 182. Šimon František Tavík (1877-1942) - Kluziště 16 000 341. Pohár s víkem 4 000 184. Šimon František Tavík (1877-1942) - Obchodní ulice v Kiotu 15 000 342. Nástěnné svítidlo 6 000 185. Šimon František Tavík (1877-1942) - Bric a Brac, Bretonsko 14 000 346. Podlahová lampa pro SAS Royal Hotel 40 000 187. Šimon František Tavík (1877-1942) - Západ slunce 7 000 348. Eckert Otto, Royal Dux - Váza 2 500 188. Šimon František Tavík (1877-1942) - Z okna 7 000 351. Radová Jindřiška, Keramo Kožlany - Servis Brusel - 9 ks 3 000 189. Šimon František Tavík (1877-1942) - Cour du Dragon 9 500 353. Stolní lampa velká 4 000 191. Šimon František Tavík (1877-1942) - Notre Dame 9 500 357. Velké stolní lampy - 2 ks 8 000 192. Šimon František Tavík (1877-1942) - Katedrála 10 500 359. Vingler Vincenc (1911-1981) - Liška a vrána - 2 ks 7 500 193. Šimon František Tavík?(1877-1942) - Quai d'anjou 11 000 360. Scheiner Arthur (1863-1938) - Návrhy k ilustracím 11 000 197. Šimon František Tavík (1877-1942) - Příjezd prezidenta 12 000 361. Trnka Jiří (1912-1969) - Zvířátka a petrovští, 1946 22 000 198. Šimon František Tavík (1877-1942) - Podzimní alej 14 000 362.Návrhy k ilustracím ?Kulihrášek sportovcem - 4 ks 5000 200. Konůpek Jan (1883-1950) - Konvolut tisků 5 000 201. Uprka Joža (1861-1940) - Pánské kožuchy 6 500 202. Konvolut grafik 15 000 203. Plakát Zájezd Československé obce Sokolské, 1929 11 000 204. Konvolut politických plakátů – 6 ks 15 000 205. Konvolut výstavních plakátů – 6 ks 13 000

strana 166 AUKCE 38 15. ÚNOR 2015 PALÁC ŽOFÍN, SLOVANSKÝ OSTROV, PRAHA

Dovolujeme si Vás pozvat na příští aukci. Aukce se bude konat 15. února na obvyklém místě - Palác Žofín, Praha 1.

POLOŽKA VYDRAŽENÁ V AUKCI 36 25. 5. 2014

Vízner František Modrá mísa, 1991 tavené kobaltové sklo, broušené, leštěné a matované, sign. Vízner 91 Celková cena: 300 000 Kč

TEXT © Mgr. Marika SVOBODOVÁ, © Nora VELKOVÁ FOTO © Vladimír NOVOTNÝ · KIVA FOTO GRAFIKA © Tomáš VRBA, asistence Miroslav JIŘELE TISK Tiskárna Helbich, a.s.