15 VI 2013 WARSZAWA

DOM AUKCYJNY OKNA SZTUKI AUKCJA 28 (178) 15 czerwca 2013 Maria i Andrzej Ochalscy Dom Aukcyjny OKNA SZTUKI 05-822 Milanówek ul. Grodeckiego 17 okl_3385x235s5g85_192str.qxd 5/17/13 12:30 AM Page 1 Page AM 12:30 5/17/13 okl_3385x235s5g85_192str.qxd okl_3385x235s5g85_192str.qxd 5/17/13 12:30 AM Page 2 Maria i Andrzej Ochalscy Dom Aukcyjny OKNA SZTUKI

Aukcja 28 (178)

w sobot´, 15 czerwca 2013 w sali Pompejaƒskiej Hotelu Europejskiego w Warszawie Krakowskie PrzedmieÊcie 13 Rozpocz´cie aukcji o godz. 11

Wystawa przedaukcyjna w Hotelu Europejskim w dniu aukcji od godz. 8.00 fotografi a cyfrowa – Agata Ciołek (tel. 22 822 73 74)

opracowanie grafi czne – ALFA T¸UMACZENIA i DTP D. Stukach i V. Stukach Spó∏ka Jawna – 0 601 156 866

katalog dost´pny w internecie: www.artinfo.pl, www.ochalscy.eu

bliższe informacje, zamówienia pocztowe,telefoniczne i mailowe w Domu Aukcyjnym, 05-822 Milanówek, ul. Grodeckiego 17 tel. 503 122 535 tel. (22) 755 83 11 [email protected] [email protected]

katalog płatny 20 PLN przelewem na konto lub bezpośrednio w dniu aukcji

konto: Dzieła Sztuki, Maria Ochalska 66 1020 1097 0000 7902 0003 2409 Wydawca: Maria Ochalska, Dzieła Sztuki, Dom Aukcyjny OKNA SZTUKI Z księgozbioru Andrzeja Ryszkiewicza str. 4 Literatura str. 31 Książki dla dzieci i młodzieży 50 Satyra, groteska, żart 53 Historia str. 61 Judaica 83 Regionalia 93 Pamiątki historyczne 105 Książki o sztuce str. 107 Film, fotografi a 114 Teatr 116 Książki o książce str. 120 Ikonografi a str. 128 Stare druki str. 142 Autografy, listy, dokumenty rękopiśmienne str. 151 Czasopisma str. 161 Inter arma str. 166 Varia str. 171 Indeks str. 180

3 4 Z księgozbioru Andrzeja Ryszkiewicza

Profesor Andrzej Ryszkiewicz (1922- „Latem 1945 wróciłem z obozu do War- 2005), wybitny badacz i znawca malarstwa szawy. Mój „potencjał intelektualny” sprowa- polskiego, dziejów kolekcjonerstwa, francu- dzał się do matury uzyskanej w warunkach sko-polskich związków artystycznych oraz półlegalnych. Majątku żadnego, zawód – nie kultury artystycznej XVIII-XIX wieku. Ini- dotyczy. Miałem tylko doświadczenia bi- cjator Słownika Artystów Polskich, Polskiej bliofi lskie i żyłkę kolekcjonerską wyrośniętą Bibliografi i Sztuki, a także serii wydawniczej wysoko ponad możliwości. Moja receptą na „Źródła do dziejów sztuki polskiej”. Wykła- życie było otworzyć antykwariat „papiero- dał na Uniwersytetach w Kolonii i w Mona- wy”: książki, grafi ka, rysunki. Podjąłem pracę chium, Wolfenbüttel, Mińsku, Wiedniu i Pra- bibliotekarza i zacząłem gromadzić pierwsze dze, ponadto w Berlinie, Rzymie i Sofi i, także obiekty przyszłego antykwariatu. Pochodziły na KUL-u i Uniwersytecie Warszawskim. z zakupów u warszawskich preantykwariuszy W końcu lat 90. współpracował czynnie w witrynach wypalonych sklepów oraz z tzw. z Ośrodkiem Ochrony Zbiorów Publicznych ziem wyzyskanych. Jak podczas okupacji, tak (Narodowa Instytucja Kultury), publikując i teraz chodziłem po wszelkich możliwych w periodyku ’Cenne, bezcenne / utracone’. „handlach antykami” i zaczątkach antykwa- Ceniony dydaktyk, wychowawca kilku po- riatów. Równocześnie studiowałem historię koleń polskich historyków sztuki, człowiek sztuki; pracę magisterską napisałem o począt- skromny, niezwykłej wrażliwości i wielkiego kach handlu obrazami w Warszawie. Pisałem serca. Również wybitny kolekcjoner. o antykwariatach i odżywałem w ich atmos- W „Kartce z nienapisanego pamiętnika”, ferze. Myśl o własnym przedsiębiorstwie z 1998 roku zamieszczonej w części wspo- wyperswadowano mi do cna. Pozostało, na mnieniowej (z okazji 10-lecia fi rmy) Katalo- ogół platoniczne, odwiedzanie wszelkich an- gu LXXXIX Domu Aukcyjnego UNICUM), tykwariatów, artystycznych i książkowych”. Profesor wspomina m.in: […]Jestem prawdziwie wdzięczny losowi, że pozwolił mi przeżywać wciąż nową przygodę […], wśród interesujących ludzi, pięknych (lub ciekawych) obrazów i pasjonujących mnie problemów”. My też jesteśmy wdzięczni losowi, że pozwolił nam spotkać na drodze zawodowej profesora Andrzeja Ryszkiewicza i korzystać z Jego wiedzy oraz szczycić się Jego przyjaź- nią. Maria i Andrzej Ochalscy

5 Z dziejów grafi ki polskiej.

1 GRABOWSKI Ambroży – Początek ikonografi i naszéj. W spisie małego zbioru ry- cin i obrazków w odciskach z blach miedzia- nych, które przedstawiają wizerunki królów polskich i znakomitych mężów, tudzież SS. Patronów naszych i błog. Polaków. Dodane są prace rytowników naszych…, s. 50 [współoprawne:] tenże – Przyczynek do ikonografi i naszéj, s. 51-54; [współoprawne:] tenże – Fryderyk JOHN, rytownik polski i jego prace, s. [3-]16; [współoprawne:] tenże – Zbieranka pomniejszych wiadomo- ści w dziedzinie sztuk nadobnych, s. 1-16. Nadbitka rozpraw z „Biblioteki Warszaw- skiej”, 1857 i 1858. 20,5 cm. Opr. papier; zawiera też litografi czny portret A. Gra- bowskiego, sygn. „Z portretu malow. przez W. K. Stattlera 1858 rys. K. Balicki”. Na wy- 1 klejce, odręcznie: „Ze zbiorów prof. Michal- ski”. Na k. tytułowych i wyklejce ołówkowe notatki prof. Andrzeja Ryszkiewicza. Jedno z pierwszych opracowań grafi ki polskiej, zwłaszcza portretu. 300 2 ŻEBROWSKI Teofi l – Spis cząstko- wy rycin polskich jako materiał do ogólnego katalogu tychże. {Odbicie z Rocznika Tow. Naukowego Krakowskiego, 1858, t. 25]. 21 cm, s. 400-450. Opr. ppł. Pieczątki “Bi- blioteka Nowina Konopków”. Podpis wł. “ARyszkiewicz /8. V. [19]46”. Ekslibris An- drzeja Ryszkiewicza (proj. Z. Kamińskiego). Z przedmowy autora: “… Szanowny Am- broży Grabowski ogłosił był w zeszłym roku w Bibliotece Warszawskiej spis rycin własne- go zbioru […]. Posiadając niegdyś podobny zbiorek, który później wcielony został do Medyckiego [t. j. Gwalberta Pawlikowskiego], zachowałem ich katalog, a idąc w ślad szan. Ambroż. Grabowskiego, wypisałem z tegoż katalogu ryciny spisem Jego nieobjęte…”. 150 3 [KRASZEWSKI Józef Ignacy] CA- TALOGUE d’une Collection Iconographique Polonaise, composée des dessins originaux, gravures, xylographies, litographies, illustrant l’histoire, la géographie, antiquités, costumes, moeurs, armes, meubles etc. de l’ancienne Po- logne, de ses provinces et pays limitrophes. Dresde [Drezno] [1865] Imprimerie de Hel- 3

6 lmuth Henkler [na okł.: Libraire de L. Wolf]. 21 cm, s. [4], 292. Opr. wtórna: ppł.; okładki broszury wydawniczej zachowane. Katalog kolekcji Józefa Ignacego Kraszew- skiego. E. 2, 478. Rzadkie!. „Pasją Kraszewskiego było kolekcjonowa- nie dzieł sztuki. Przez ponad 20 lat zebrał znaczny zbiór rysunków i rycin. Zbiór ten wywiózł ze sobą do Drezna, gdzie uzupełnił go polonikami. Kraszewski opracował swoją kolekcję publikując CATALOGUE d’une Col- lection Iconographique Polonaise…w 1865 r. Zmuszony warunkami materialnymi, sprzedał tę kolekcję w 1869 r. hr. Władysławowi Bra- nieckiemu z Suchej (zbiór przechodził różne koleje losu, znacznie uszczuplony, znajduje się w Gabinecie Rycin Muzeum Narodowego w Warszawie)” (Wincenty Danek, PSB). 200 4 KOŁACZKOWSKI Julian, inżynier – Słownik rytowników polskich tudzież ob- cych w Polsce zamieszkałych lub czasowo w niej przebywających, od najdawniejszych do najnowszych czasów jako przyczynek do historii sztuk pięknych w Polsce. Lwów 1874 4 nakładem autora. Z drukarni Towarzystwa imienia Szewczenki pod zarządem F. Sar- nickiego. 23,5 cm, s. 78. Opr. wtórna: ppł. Liczne dawne dopiski i uzupełnienia (atra- mentem). Piecz. „Biblioteka Nowina Konop- ków”. Ekslibris Andrzeja Ryszkiewicza (proj. K. Wiszniewskiego, 1946). E. 6, 327 (podaje: „odbicie w 100 egzemp. z Rocznika dla Ar- cheologów”) 100 5 [LEWICKI] Władysław Bartynow- ski – Krótkie wspomnienie o życiu i pracach artystycznych Jana Lewickiego skreślił… Po- znań 1880 Nakładem Księgarni Jana Kon- stantego Żupańskiego. 24 cm, s. 20. Broszura wydawnicza. E. XIX, II, 115. Jan Lewicki (1795-1871), rysownik, li- tograf, powstaniec listopadowy; osiadł w Pa- ryżu, sześć lat pracował też w Lizbonie, w Warszawie kierował krótko zakładem drze- worytniczym „Tygodnika Illustrowanego”. Zginął przypadkowo w egzekucji 25 V 1871 po stłumieniu Komuny paryskiej. M.in. ilu- strował Pamiętniki Paska i Zienkowicza Peuple Polonais… poz. 819 w tym katałogu 80 6 RASTAWIECKI Edward – Słownik rytowników polskich tudzież obcych w Pol- sce osiadłych lub czasowo w niej pracujących. Poznań 1886 Wydany staraniem Towarzy- 5

7 stwa Przyjaciół Nauk Poznańskiego z fundu- szów śp. Norberta Bredkrajcza. Z Drukarni J. I Kraszewskiego. (Dr. W. Łebiński). 24 cm, s. VIII, 316. Opr. wtórna: ppł.; okładki bro- szury wydawniczej zachowane. Ekslibris [Marianny i Andrzeja] Ryszkiewiczów. Liczne ołówkowe glosy, uzupełnienia i komentarze Andrzeja Ryszkiewicza w tekście książki. Do- łączony maszynopis „Ryciny Gotfryda Pri- xnera” (s. 4), podpisany „H. Widacka” oraz maszynopisowe uzupełnienia haseł Marstal- ler i Prixner oraz rkps – C. C. Klopsch. 240 7 BERSOHN Mathias – O rytowni- kach gdańskich. Podręcznik dla zbierających sztychy polskie. Warszawa 1887 Drukiem S. Lewentala. 21 cm, s. 70. Opr. wtórna: karton; okł. tylna broszury wydawn. zachowana [nie- wielki ubytek reperowany]. E. XIX, II, 219. 100 8 [PILIŃSKI] Adam Piliński et ses tra- vaux. Gravures, Dessins, Lithographies et re- productions en fac-similé. Par un bibliophile. 6 Ouvrage orné d’un portrait et accompagné de reproductions en fac-similé. 1890 Labit- te, Ém. Paul & C-ie. 28 cm, s. 48, tablica re- produkcji, tablica z reprod. fotografi i portre- towej Pilińskiego. Broszura wydawnicza, brak grzbietu; okładki reperowane, z ubytkami. Napis wł. „ARyszkiewicz”. Na k. przedtytu- łowej dopisek właściciela: „Pilińskimi zajmuje się dr Irena Poniatowska (Zakł. Muzykologii UW), monografi stka syna Adama, Stanisła- wa – muzyka”. Autorem jest zapewne Gustaw PAWŁOWSKI, jak podaje Słownik pseudoni- mów… Ossolineum, lub Stanisław PILIŃSKI, syn i współpracownik Adama (wg A. Ryszkie- wicza i L. Gocla). Andrzej Ryszkiewicz jest autorem hasła „Adam Piliński” w PSB. 150 9 ALBUM Portretów, Rycin i Wido- ków, odnoszących się do Konstytucji 3 Maja zebrał Kazimierz BARTOSZEWICZ. Kraków 1892 nakładem Kazimierza Bartoszewicza. 20,5 cm, s. [4], 35 tablic z 42 reprodukcjami oraz kopia pierwszej strony „Gazety Warszaw- skiej” z 7 maja 1791 r. Opr. wtórna: pł., złoco- ne napisy na licu i grzbiecie oprawy; zachowa- ne okładki broszury wydawniczej. E. XIX, II, 109. Piecz. „Biblioteka Nowina Konopków”. 100 10 SPIS rycin przedstawiających portre- ty przeważnie polskich osobistości z zbiorze Emeryka Hrabiego HUTTEN-CZAPSKIEGO 7

8 w Krakowie. Z rękopisu Ś. P. Emeryka hr Hut- ten-Czapskiego. Kraków 1901 Nakładem Hr. Emerykowej Hutten-Czapskiej. Czcionkami Drukarni „Czasu”. 29,5 cm, s. [4], szpalt 368 [druk dwuszpaltowy], 369-382 [druk trójsz- paltowy]; papier czerpany. Oprawa wtórna: psk ze złoc. napisem na grzbiecie i monogra- mem poprzedniego właściciela „A. Ł.”; okład- ki broszury wydawniczej zachowane. Ekslibris [Marianny i Andrzeja] Ryszkiewiczów. Drob- ne przetarcia grzbietu oprawy; zaplamione okł. Wewnątrz stan bardzo dobry. 280 11 ZBIORY grafi czne Dominika WIT- KE-JEŻEWSKIEGO opisał Michał Fede- rowski, były delegat na Litwie krakowskiego „Towarzystwa opieki nad polskimi zabytkami sztuki i kultury”. Warszawa 1913 nakład au- tora. Czcionkami A. Pęczalskiego i K. Mar- szałkowskiego, Erewańska 2/4. 19 cm, s. 124, [3], liczne ilustr., inicjały, winiety, ekslibrisy [rysunku Piotra STACHIEWICZA]. Opr. wtórna: pł., napisy złoc.; okładki broszury 10 wydawniczej zachowane. Ekslibris [Marianny i Andrzeja] Ryszkiewiczów. Dominik Witke- Jeżewski (1862-1944), ziemianin, znawca sztuki, jeden z najznakomitszych kolekcjone- rów grafi ki, autor opracowań i katalogów. 120 12 PAMIĘTNIK wystawy starych ry- cin polskich ze zbioru Dominika WITKE- JEŻEWSKIEGO urządzonej staraniem To- warzystwa Opieki nad Zabytkami Przeszłości w r. 1914. Przedmowa Józefa Weyssenhoffa. Warszawa 1914 Towarzystwo Opieki nad Za- bytkami Przeszłości. 24 cm, s. XI, [1], 143, [3], 48 tablic ilustr. z 56 reprodukcjami. Opr. wtórna: pł., napisy złoc.; okładki broszury wydawniczej zachowane. Ekslibris [Marianny i Andrzeja] Ryszkiewiczów. Blok książki polu- zowany; liczne rdzawe plamki na wewnętrz- nych marginesach [pozostałość metalowych spinaczy]. Niektóre plansze ilustr. luzem. Przetarcia płóciennej oprawy. Na k. tytuło- wej, ołówkiem: „ rec. W. Tatarkiewicz Kurier Warszawski 1914 nr 145, s. 3-6”. 120 13 SPIS miedziorytów polskich obej- mujący przeważnie portrety polskich osobi- stości oraz widoki miast polskich i mapki geo- grafi czne z 16., 17., 18. i 19. wieku w zbiorze Zygmunta Rosińskiego, z 106 ilustracyami. Opracował właściciel zbioru. Przedmowa Ma- cieja Wierzbińskiego. Poznań 1918 nakładem autora; czcionkami Drukarni „Dziennika Po- 13

9 znańskiego”. 22 cm, s. [16], 163, 106 repro- Nakład 300 egz. Ekslibris Andrzeja Ryszkie- dukcji na 53 tablicach. Opr. wtórna: ppł.; wicza (proj. Z. Kamińskiego). okładki broszury wydawn. zachowane. Eks- 100 libris [Marianny i Andrzeja] Ryszkiewiczów. Uwagi, dopiski ołówkiem na marginesach. 18 [NORBLIN] Jana Piotra Norblina Opis 868 obiektów. prace rytownicze. Opracował i chronolo- 160 giczno-opisowym wykazem prac opatrzył Przecław SMOLIK. Z 30 ilustracjami. Łódź 14 RULIKOWSKI Mieczysław – Lite- 1934 Nakładem Tow. Bibliofi lów w Łodzi. 25 ratura polska lub Polski dotycząca z zakresu cm, s. 53, [3], 2 ilustr. w tekście, 28 ilustr. grafi ki. Wydanie drugie przejrzane i uzupeł- na 14 tablicach, [2]. Broszura wydawnicza. nione. [Wyd. 1 – 1912]. Warszawa 1922 Na- Nakład 500 egz. Minimalny ubytek grzbietu kładem i drukiem Tłoczni Wł. Łazarskiego. broszury. 24 cm, s. [8], 56 [druk dwuszpaltowy]. Brosz. 160 wydawnicza. Ubytki grzbietu; część górna okładki zabrudzona. Wewnątrz stan dobry. 19 PLASTYKA. Organ Bloku Zawodo- Nakład 500 egz. Tom trzeci Biblioteki Zawo- wego Artystów Plastyków. Miesięcznik. Wy- dowej Grafi cznej. Zawiera opisy bibliografi cz- dawca: Mieczysław Schulz. R. III:1936 nr 5 ne 660 pozycji. (17-18-19), grudzień. Numer poświęcony 100 drzeworytowi. M.in. teksty: H. Blumówna – Podstawy drzeworytu nowoczesnego; A. Wie- 15 JAKUBOWSKI Jan – Tomasz MA- czorkiewicz – Drzeworytnictwo Wincentego KOWSKI sztycharz i kartograf nieświeski Smokowskiego; St. Rogoyski – II Międzyna- (przyczynek do dziejów sztuki i nauki na Li- rodowa Wystawa Drzeworytów w Warszawie; twie; k. tytułowa i streszczenie także w jęz. W. Podoski – Uwagi o drzeworycie rosyjskim; francuskim. Warszawa 1925 Wydawnictwo Z. Ameisenowa – Bibliografi a drzeworytnic- Instytutu dla Badania Ziem Wschodnich Rze- twa. Liczne reprodukcje drzeworytów. Bro- czypospolitej Polskiej Nr. 1. 24,5 cm, s. 29, szura wydawn. Podpis wł. „ARyszkiewicz”. [1], ilustr. w tekście, 3 tablice ilustr. z ośmio- 80 ma reprodukcjami [w paginacji], mapa rozkł. Broszura wydawnicza. 20 [SMOKOWSKI] Olga Reichenstein- Uzupełniona wersja artykułu Z dziejów Mehlerowa – Wincenty Smokowski. Warsza- Księcia Sierotki. Geograf polski Tomasz Makowski, wa 1936 Wydanie Doświadczalnej Pracowni zamieszczonego w piśmie zbiorowym „Odgło- Grafi cznej Salezjańskiej Szkoły Rzemiosł. 21 sy” (Moskwa 1916). Nakład 1050 egz. cm, s. 46, [2], liczne reprodukcje drzeworytów 100 w tekście, 1 tablica z akwafortą.. Broszura wy- dawnicza. Nakład 700 egz. numerowanych; 16 [katalog wystawy] Portret królewski egz. nr 341. Podpis wł. „ARyszkiewicz”. Na w grafi ce. Katalog wystawy Tow. Opieki nad wielu kartach liczne ołówkowe komentarze, Zabytkami Przeszłości urządzonej ze zbiorów sprostowania i uzupełnienia Profesora. Brosz. Dominika Witke-Jeżewskiego w roku 1925 reperowana; ubytki grzbietu brosz. w Warszawie. Rynek Starego Miasta Nr 32. 150 Kamienica Baryczków. 17 cm, s. 95, [1], 30 tablic ilustr. z sześćdziesięcioma reprodukcja- 21 OPAŁEK Mieczysław – Drzeworyt mi. Opis 828 obiektów. Broszura wydawnicza w czasopismach polskich XIX stulecia. Wro- [drobny ubytek grzbietu brosz.]. Ekslibris An- cław 1949 Wydawnictwo Zakładu Naro- drzeja Ryszkiewicza (proj. Z. Kamińskiego). dowego im. Ossolińskich. 25 cm, s. 69, [2], Do tego egzemplarza dołączony „Skorowidz tablic ilustr. 20. Broszura wydawnicza. Eks- artystów i wydawców” (w maszynopisie), za- libris Andrzeja Ryszkiewicza (proj. K. Wisz- wierający 295 nazwisk. niewski, 1946). Na marginesach liczne glosy, 120 sprostowania i uzupełnienia, ręką prof. A. Ryszkiewicza. Dołączony wycinek z „Kuriera 17 [ŁOPIEŃSKI] W. Zwierowicz – Codziennego” (24.VIII. 1950) z jego recen- Ignacy Łopieński. Szkic biografi czny, z 11 zją niniejszej książki. Drobne ubytki grzbietu reprodukcjami. Warszawa [1931] Nakładem i okładek broszury. Związku Polskich Artystów Grafi ków. 24 cm, 90 s. 16, tablic ilustr. 10, reprod. autoportretu artysty [w paginacji]. Broszura wydawnicza.

10 22 RYLSKA Irena – Grafi ka lwowska w okresie 20-lecia międzywojennego (Stresz- czenie pracy doktorskiej). Praca wykonana pod kierownictwem Prof. dr Zdzisława Kę- pińskiego na Wydziale Historyczno-Filozo- fi cznym Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, 1964. 24 cm, s. 7, [1]. Broszura wydawn. Nakład 100 egz. 50 23 TESSARO-KOSIMOWA Irena – Hi- storia litografi i warszawskiej. Warszawa 1973 Państwowe Wydawnictwo Naukowe. 20,5 cm, s. 301, [3], 55 ilustr. w tekście. Opr. wy- dawnicza: pł. z obwolutą. Odręcznie na wyklejce: „Panu Profesoro- wi Andrzejowi Ryszkiewiczowi z serdeczną prośbą o przyjęcie i nie bardzo surową ocenę, autorka /Warszawa 17 /VIII. 73”. Niewielkie ubytki obwoluty. Egzemplarz z wieloma ołów- kowymi dopiskami, komentarzami i popraw- kami Andrzeja Ryszkiewicza – począwszy od dopisku na k. tytułowej: „zob. Z. Batowski, Malarstwo warszawskie, rkps. Bibl. IS PAN nr 50 (kopia), s. 135”. Dołączone notatki A. Ryszkiewicza (do recenzji książki) na 5 luźnych kartkach oraz nadbitka z Rocznika Warszawskiego XIII z 1976 r., zawierająca ową recenzję (s. 366-368). 150 25 24 WIDACKA Hanna – Grafi ka Cypria- na NORWIDA. Nadbitka z rocznika „Studia Norwidiana”, nr 3-4, 1985-1986. 24 cm, torskiego i zasadach wydania. T. I A – s. [12], s. 153-180, 12 tablic ilustr. Dedykacja: „Dro- 381, [3], współopr. z T. I B – s. [8], 175 (fot. giemu Panu Profesorowi Andrzejowi Ryszkie- 317). T. II A – s. [4], 577, [3]. T. II B – s. X, wiczowi, który zachęcił mnie do napisania [2], 287 (fot. 533). T. III A – s. [4], 391. T. tego (i nie tylko tego) artykułu – autorka III B – s. [12], 200 (fot. 357). T. IV A – s. [4], W-wa, 13. XI. 88”. 616. T. IV B – s. XI, [1], 327 (fot. 600). T. V A – s. [6], 769. T. V B – s. X, [2], 379 (fot. 60 684). T. VI A – s. [4], 412. T. VI B – s. IX, [1], 25 AFTANAZY Roman – Materiały do 280 (fot. 490). T. VII A – s, [4], 696. T. VII dziejów rezydencji, pod redakcją Andrzeja B – s. [4], 432 (fot. 698). T. VIII A – s. [4], J. Baranowskiego. Tomy 1 A – 11 B + [tom] 429. T. VIII B – s. [12], 301 (fot. 491). T. mapy. Warszawa 1986-1993 Polska Akademia IX A – s. [4], 461. T. IX B – s. [4], 230 (fot. Nauk, Instytut Sztuki. Wydanie 1. Nakład: 420), [9]. T X A – s. [4], 518. T. X B – s. 12, tomy I-IV – 500 egz., następne 1000 egz. 311 (fot. 552). T. XI A – s. [4], 717, [2]. T. XI Opr. jednolita: pł., złoc. tytulatura na grzbie- B – s. [14], 288 (fot. 562). Mapy (oprac. Tere- cie; okładki broszury wydawn. zachowane. sa i Stanisław Wawrzyniakowie) – s. [2], 102 Każdy z tomów „A” zawiera opisy, w tomach [15 map w paginacji; indeks]. „B” jest ikonografi a. Cz. I: Wielkie Księstwo Monumentalne dzieło Romana Aftana- Litewskie, Infl anty, Kurlandia (tomy I A – IV zego (1914-2004), wieloletniego kustosza B). Cz. II: Ziemie ruskie Korony (tomy V A Ossolineum, o dziejach rezydencji na daw- – XI B). Cz. III: Mapy. Łącznie całość tworzą nych kresach Rzeczypospolitej – ratuje od 23 wolumeny. W tym zespole tomy I A i I B zapomnienia udział polskiego ziemiaństwa są współoprawne, stąd 22 wol. W tomie XI i polskiej inteligencji w cywilizacyjnym roz- A znajduje się Posłowie A. J. Baranowskiego, woju tych ziem. informujące pokrótce o historii zamysłu edy- 1 200

11 ginacji]. Opr. wydawnicza: pł. z szyldzikami, obwoluta z ilustr. 80 29 BANDROWSKI Juljusz Kaden – Rzymianie Wschodu. Warszawa 1928 Sekcja Bibljofi lów Koła Polonistów S. U. W., tłoczo- no w Drukarni Wł. Łazarskiego. 21 cm, s. 54. Broszura wydawnicza. Nakład 1000 egz. numerowanych, w tym 50 na ręcznie czer- panym papierze mirkowskim; pierwsze 250 egz. z własnoręcznym podpisem autora; egz. nr 35. Polski tekst wystąpienia w Berlinie 18 grudnia 1927 r., gdzie Kaden-Bandrowski na zaproszenie niemieckiego Penclubu mówił o cechach swoistych literatury polskiej. Na k. przedtytułowej, odręcznie: „Kochanemu Panu Andrzejowi Ryszkiewiczowi świetnemu bibliotekarzowi z uściskiem dłoni ofi arowuje M. Toporowski [?] XII. 1947”. Niewielkie za- gniecenia i zabrudzenia okładki. 150 30 BAŃKOWSKI Piotr – Rękopisy re- windykowane przez Polskę z Z.S.R.R. na 27 podstawie traktatu ryskiego i ich dotychcza- sowe opracowanie. Kraków 1937 nakładem 26 BADECKI Karol – Zbiory Bolesła- „Przeglądu Bibliotecznego” i Bibljoteki Naro- wa Orzechowicza opisał… Okładka projektu dowej im. Józefa Piłsudskiego. 24 cm, s. 51. Rudolfa Mękickiego (sygn.). Lwów 1922 Wy- Broszura wydawnicza. dawnictwo Muzeum Narodowego im. Króla 60 Jana III. 21 cm, s. XIX, [1], 83, tablic ilustr. 30. Broszura wydawnicza. Okładki i pierw- 31 BIAŁOSTOCKI Jan – Maria Hisz- sze karty zaplamione, ubytki grzbietu; egz. pańska-Neumann. Warszawa 1963 Arkady. częściowo rozszyty. Napis wł. „ARyszkiewicz 33,5 cm, s. 19, [3], 58 tablic ilustr., 4 tablice 12. IX. 1955”. barwne. Opr. wydawnicza: pł. z obwolutą. Na 60 wyklejce dedykacja (długopisem): „Andrzejo- wi Ryszkiewiczowi do bibliografi i / z pozdro- 27 BANACH Andrzej – O ilustracji. wieniem 22. I. 64” [sygnowana nieczytelnym Układ grafi czny, okładka i zdobienia Adama monogramem]. Obwoluta reperowana; ubytki Młodzianowskiego. Kraków 1950 Wydaw- grzbietu i niewielkie – górnych krawędzi obw. nictwo M. Kot. 25,5 cm, s. 170, 103 ilustr., 60 w tym wiele drzeworytów odbitych z orygi- nalnych klocków. Ilustracja na okładce sy- 32 [BUKOWSKI] Jana Bukowskiego pra- gnowana „Młodzianowski”. Broszura wydaw- ce grafi czne. Zebrał i opracował Przecław Smo- nicza. Nakład 2000 egz.. Ekslibris Andrzeja lik. Łódź MCMXXX [1930] Nakładem Tow. Ryszkiewicza (proj. Kazimierza Wiszniew- Bibljofi lów w Łodzi z zasiłkiem Departamentu skiego z 1946 r., sygn.). Drobne naddarcia Kultury i Sztuki Ministerstwa Wyznań Rel[i- i przetarcia okładki i grzbietu; wewnątrz stan gijnych] i Oświecenia Publ[icznego]. 31,5 cm, bardzo dobry. s. 47, [1], liczne ilustr. w tekście, 41 barwnych 90 reprod., częściowo naklejonych na osobne ta- blice. Nakład 650 egz. numerowanych; egz. nr 28 BANACH Andrzej – Warszawa CIE- 242. Oprawa wtórna: karton. Zachowana tylna ŚLEWSKIEGO syna. Warszawa 1962. Układ okł. broszury wydawniczej. Podpis wł. „ARysz- grafi czny, projekt obwoluty i okładki – An- kiewicz”. Nieliczne plamy, naddarcia margine- drzej Banach. Warszawa 1962 Wydawnictwa sów niektórych kart tekstu. Stan tablic ilustr. Artystyczne i Filmowe. 17 cm, s. 269, [3], 78 bardzo dobry. Egzemplarz do oprawy. ilustr. w tekście [także całostronicowe, w pa- 400

12 33 [JABŁCZYŃSKI] Feliks Jabłczyński 1865-1928. Monografi a zbiorowa. Warszawa 1938 b. wyd.; Zaklady Drukarskie Galewski i Dau. 24 cm, s. 66, 15 ilustr. w tekście, 2 tablice z reprod. barwnymi. Papier kredowy. Brosz. wydawnicza z ilustr. na okładce. Eksli- bris Andrzeja Ryszkiewicza (projektował Zyg- munt Kamiński). Zawiera teksty Franciszka Siedleckiego, Cezarego Jellenty i Brunona Winawera. 100 34 CZUBEK Jan – Rękopisy hr. Morsti- nów w Krakowie. Kraków 1911 Nakładem Akademii Umiejętności. 24 cm, s. VII, 21. Broszura wydawnicza. Opis 100 dokumen- tów. 60 35 GIORDANO BRUNO przed trybu- nałem inkwizycji. Akta procesu. Przełożył z włoskiego Wacław Zawadzki. Warszawa 1953 „Książka i Wiedza”. 20,5 cm, s. 167, [1], tablica ilustr. 1. Broszura wydawnicza. Na odwrocie okładki, odręcznie: „Andrzejowi Ryszkiewiczowi z szczerymi wyrazami przy- jaźni od małego tłumacza wielkiego Giorda- 39 na. W-wa 8. VII. 1953” [Juszczak] /24. 04. 79”. Drobne naddarcia 100 i uszkodzenia obwoluty; poza tym stan bar- 36 GDULA Paweł – Drukarstwo lubel- dzo dobry. skie. Lublin 1957 Nakładem Uniwersytetu 90 Marii Curie-Skłodowskiej. 24,5 cm, s. [39- ]112, 9 ilustr. w tekście. Broszura wydawn. 39 KALOTA-SZYMAŃSKA Maria – Nakład 725 egz. Osobne wydanie rozprawy Miniatury zwierzęce. Drzeworyty Teresy zamieszczonej w Annales Universitatis…, vol. JAKUBOWSKIEJ. Toruń 1957 b. wyd. Tło- VIII, 2, w 1953. Na s. [39] podpis wł. A. czono w Toruńskiej Drukarni Dziełowej. 189 Ryszkiewicza z adnotacją: „XII. 57 / od W. cm, s. 21, [3], 6 drzeworytów odbitych z ory- Ziółkowskiego”. Na wewnętrznej stronie tyl- ginalnych kloców gruszkowych. Nakład 200 nej okładki obszerna dedykacja W. Ziółkow- egz. numerowanych i ręcznie sygnowanych skiego dla Andrzeja Ryszkiewicza. przez autorkę; egz. nr 12. 80 200 37 JAKIMOWICZ Irena – Polska grafi ka 40 KATALOG archiwum opactwa cy- współczesna. Obwoluta i opracowanie grafi cz- stersów w Mogile, opracowali Dr Kazimierz ne – Jerzy Jaworowski. Warszawa 1961 Wy- Kaczmarczyk i X. Gerard Kowalski zak. cyst. dawnictwa Artystyczne i Filmowe. 18,5 cm, Kraków 1919 Wydawnictwo Sekcyi Archi- s. 57, [3], 24 tablice z 48 reprod. czarnobia- walnej Krajowego Grona Konserwatorskiego łymi i 5 tablic barwnych. Brosz. wydawnicza. w Krakowie nr. 1, z zasiłku OO. Cystersów w Mogile. 24 cm, s. XXXII, 434, [2], repro- 60 dukcja dyplomu rozkł. Broszura wydawnicza. 38 JUSZCZAK Wiesław – Młody Weiss. Opis 1024 dokumentów, rękopisów muzycz- Warszawa 1979 Państwowe Wydawnictwo nych oraz 45 map i planów. Okł. tylna pod- Naukowe. 18,5 cm, s. 196, [2], liczne ilustr. klejona, ubytki grzbietu broszury. Wewnątrz w tekście, XXIV tablice reprod. barwnych. stan bardzo dobry. Opr. wydawnicza: pł. z obwolutą. Na k. ty- 120 tułowej odręcznie: „Mariannie i Andrzejowi Ryszkiewiczom z ucałowaniami / Wiesław

13 43 [katalog ofertowy] Antykwariat polski w Warszawie, Hieronim WILDER i S-KA. Hr. Berga Nº 8. Katalog Nº 5 – SZTU- KA. 1908. 20 cm, s. IV, 66, 8 tablic ilustr. Okładka reperowana, podklejona bibułką. Oprawa: pł. [współoprawne:] Katalog Nº 10 – SZTUKA (część druga), 1910. 21 cm, s. IV, 50, 16 tablic ilustr. Okład- ki broszury wydawniczej zachowane. [współoprawne:] Katalog Nº 15 – SZTUKA (część trzecia), 1913. 21 cm, s. 40, 16 tablic ilustr. Okładki broszury wydawniczej zachowane. [współoprawne:] Katalog Nº 16 – NOWOCZESNA GRAFI- KA POLSKA, 1913. 21 cm, s. 19, [1]. Okład- ki brosz. wydawniczej zachowane. Okładka zabrudzona, podklejona taśmą; poza tym stan bardzo dobry. 200 44 [katalog wystawy] Alfred Brossig – Współczesna polska GRAFIKA wojskowa. Po- znań 1939 Wydawnictwo Towarzystwa Mi- łośników Grafi ki w Poznaniu, Nr 12. 24 cm, s. 32, 6 tablic reprod., [6]. Broszura wydawni- cza. Okładka sygnowana „J. J. Wroniecki”.

44 100 45 [katalog wystawy] Dawny portret 41 KATALOG rękopisów Biblioteki dziecka ze zbiorów polskich. Katalog wy- Publicznej im. Łopacińskiego w Lublinie. stawy, Olsztyn – maj-październik 1976 rok. Zestawił Dr. Aleksander Jaworowski. Lublin Opracowanie katalogu: Kamila Wróblewska. 1913 Wydawnictwo Tow. Bibl. publ. im. Olsztyn 1976 Muzeum Warmii i Mazur. Łopacińskiego. Nº 1; Druk i Lit. J. Pietrzy- 24 cm, s. 95, [1], 55 ilustracji czarnobiałych kowskiego. 21 cm, s. [4], 145, [2]. Broszura [w paginacji]. Brosz. wydawnicza z barw- wydawn. Zawiera opis 1314 pozycji. W eg- ną obwoluta. Nakład 700 egz. Na odwrocie zemplarzu dopisanych ręcznie pięć poprawek k. przedtytułowej, odręcznie: „Panu prof. w erracie. Drobne ubytki okładki i grzbietu dr hab. Andrzejowi Ryszkiewiczowi Kamila broszury. Plamy w dolnej części okładki. We- Wróblewska 12 VI 1976”. wnątrz stan dobry. 80 100 46 [katalog wystawy] Konstanty 42 KATALOG Wystawy obrazów mala- BRANDEL. Katalog wystawy grafi ki i malar- rzy dawnych i współczesnych urządzonej stwa. Opracowały Irena Jakimowicz, Maria staraniem Andrzejowej Księżnej LUBOMIR- Rogoyska, Halina Piprek. Teksty w katalogu: SKIEJ na dochód Towarzystwa im. Dzieciąt- Władysława Jaworska, St. Piotr Koczorowski. ka Jezus we Lwowie, zestawił Mieczysław Warszawa, czerwiec-lipiec 1958 Muzeum TRETER. Lwów 17. lutego 1909. (Wydanie Narodowe. 21 cm, s. 23, [1], 5 tablic reprod. pierwsze tymczasowe). Drukarnia Józefa Broszura wydawn. z ilustr. na okładce. Chęcińskiego, Lwów. 20,5 cm, s. 39, papier 60 czerpany. Broszura wydawn. Na okładce na- pis własnościowy „Lubomirska”. Ekslibris 47 [katalog wystawy] Wystawa typo- Andrzeja Ryszkiewicza (proj. Z. Kamiński). grafi czna Jana BUKOWSKIEGO urządzo- Rzadkie. na staraniem Dyrekcji Miejskiego Muzeum 150 Przemysłu Artystycznego Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych i Towarzystwa Miłośni-

14 ków Książki w Krakowie, w gmachu Muzeum Przemysłu Artystycznego od 27 kwietnia do 11 maja 1947 r. Kraków 1947 nakład i druk Drukarni Uniwersytetu Jagiellońskiego. 15,5 cm, s. 16, tabl. 1 – fotografi a artysty. Broszu- ra wydawn. Zawiera fragment z książki Prze- cława Smolika Jana Bukowskiego prace grafi czne oraz przemówienie Karola Homolacsa z oka- zji uroczystości uczczenia zasług prof. Jana Bukowskiego w 1938 r. Dołączono zaprosze- nie na otwarcie wystawy. 60 48 [katalog wystawy] Jan Kotłowski – Jerzy HOPPEN rytownik. Katalog grafi ki, akwarel i rysunków w zbiorach Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu. Wystawa w setną rocznicę urodzin artysty (Muzeum Okręgo- we w Toruniu, październik – listopad 1991). Opracowanie grafi czne katalogu – Zygfryd Gardzielewski. Toruń 1991 Ofi cyna Dru- karska Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Książnicy Miejskiej im. M. Kopernika. 24 cm, s. 59, [1], k. 26 tablic ilustr. Broszura wy- dawn. z obwolutą. Nakład 500 egz. 90 49 [katalog wystawy] Wystawa prac Janiny KONARSKIEJ (1900-1975). Wa r- szawa-Kraków [1977] Muzeum Narodowe w Warszawie; Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. 17,5 x 24 cm, s. [16], 47 fot. artystki, 10 reprod. w paginacji. Wkładka, 51 [katalog wystawy] Wystawa grafi ki s. 4 z opisem 33 prac grafi cznych zachowa- Józefa PANKIEWICZA. Ze zbiorów Biblio- nych w zbiorach Muz. Narodowego w War- teki Zakładu Narodowego imn Ossolińskich szawie. Broszura wydawnicza z ilustracją na Maj-Czerwiec 1959 Opracował i wstepem okładce. Nakład 500 egz. poprzedził Mieczysław Radojewski. Wrocław 60 1955 Wydawnictwo Ossolineum. 20,5 cm, s. 24, [2], 9 reprodukcji na 5 tablicach. Bro- 50 [katalog wystawy] Katalog wystaw- szura wydawnicza z ilustr. na okładce. ki Oforty Ign. NIWIŃSKIEGO s pojasni- telnym tekstom i wosproizwedenijami: 5-ju 50 na otdelnych listkach i 3-mja w tekstie. {Mo- 52 [katalog wystawy] Wiktor PODO- skwa] MCMXXV [1925] Gosudarsstwiennyj SKI 1901-1970. Opracowała Maryla Sit- Muzej Izjaszcznych Iskusstw, Kabinet Gra- kowska. Warszawa, marzec-kwiecień 1979 wiur. 26 cm, s. 31, 3 ilustr. w tekście, 5 re- Muzeum Narodowe. 21 cm, s. 44, [4], il. 1, produkcji akwafort na osobnych tablicach. 15 reprodukcji na 8 tablicach. Broszura wy- Broszura wydawnicza. Minimalny ubytek dawnicza. grzbietu, niewielkie rozdarcie okładki bro- szury. Wewnątrz stan bardzo dobry. M.in. 60 tekst Pawła Ettingera Niwinskij kak ofortist. 53 [katalog wystawy] Grafi ka Walen- Ignatij Niwiński (ur. 1881), malarz, sceno- tego ROMANOWICZA. Wystawę przy- graf i akwaforcista pochodzenia polskiego, gotował i katalog opracował Jan Kotłowski. działający w Moskwie w l. 20.-30.-tych XX w. To r u ń, październik-listopad 1987 Biblioteka Rzadkie. Uniwersytecka. 24 cm, s. 19, [3], 5 tablic 100 ilustr. z 8 reprodukcjami grafi k i fotografi ą ar- tysty. Broszura wydawnicza z obwolutą. Druk w nakładzie 300 egz. wykonała Ofi cyna Dru-

15 karska Książnicy Miejskiej im. M. Kopernika „Panu Profesorowi Andrzejowi Ryszkiewiczo- w Toruniu. wi z podziękowaniem za «sygnał» do działa- 60 nia Jan Kotłowski 4. 06. 94”. 80 54 [katalog wystawy] Konstanty Ma- ria SOPOĆKO. Książka i rycina 1924-1987. 59 [katalog wystawy] GRY barwne. Ko- Wstęp i opracowanie Joanna Brańska. War- mitet Paryski 1923-1939. Kraków czerwiec-w- szawa 1987 Biblioteka Narodowa. 19,5 cm, rzesień 1996 Muzeum Narodowe. Koncepcja s. 57, [3], 39 ilustr. w tekście. Broszura wy- i scenariusz wystawy oraz tekst katalogu – dawnicza. Stefania Krzysztofowicz-Kozakowska. 27 cm, 50 s. 96, [2], [tekst także w jęz. angielskim], liczne ilustr. w tekście, 83 reprod. barwne na 55 [katalog wystawy] Witold WOJT- osobnych tablicach. Broszura wydawnicza. KIEWICZ 1879-1909. Katalog wystawy, Napis wł. „ARyszkiewicz”. Ręką właściciela tom 2. Kraków 1989 Muzeum Narodowe. w tekście poprawki błędów i omyłek druku. 22 x 21 cm, s. 168, liczne reprodukcje. Za- 70 wiera opis 306 obiektów. „Katalog przygo- towany w związku z wystawą prac Witolda 60 [katalog wystawy plakatu] Od Wojtkiewicza zorganizowaną przez Muzeum MŁODEJ POLSKI do naszych dni. Kata- Narodowe w Krakowie w 1976 roku…(z Noty log pod redakcją Jerzego Zanozińskiego. War- objaśniającej)”. szawa 1966 Muzeum Narodowe. 16,5 cm, 60 s. 165, [3], tablice ilustr. czarnobiałe z 64 reprodukcjami, tablice repr. barwnych I - IX. 56 [katalog wystawy] MEZZOTINTA Brosz. wydawnicza z obwolutą. Drobne nad- XVII – XIX w. Katalog pod redakcją Mieczy- darcia górnych krawędzi obwoluty; poza tym sława Radojewskiego. Muzeum Narodowe we stan bardzo dobry. Wrocławiu, wrzesień – październik 1971. 21 cm, 80 s. 136, [4], 40 reprod. na 29 tablicach [w pagina- cji]. Broszura wydawnicza z ilustr. na okładce. 61 [katalog wystawy] Inspiracje sztu- 90 ką Japonii w malarstwie i grafi ce polskich modernistów. Katalog przygotowali Zofi a 57 [katalog wystawy] KSZTAŁCENIE Alberowa i Łukasz Kossowski. Kielce-Kraków artystyczne w Wilnie i jego tradycje. Re- 1981 Muzeum Narodowe w Kielcach, Mu- dakcja: Jerzy Malinowski, Michał Woźniak, zeum Narodowe w Krakowie. 22 x 24,5 cm, Rūta Janonienė. Toruń 15 marca – 5 maja s. [84], reprodukcje I - VI oraz 101 ilustr. na 1996; Wilno 7 czerwca – 7 lipca 1996. Mu- osobnych tabl. (w tym 5 reprod. barwnych). zeum Okręgowe w Toruniu; Uniwersytet Mi- Broszura wydawnicza. Napis wł. „ARyszkie- kołaja Kopernika; Akademia Sztuk Pięknych wicz”. Niewielkie zażółcenia okładek broszu- w Wilnie. 29,5 cm, s. XVII, [1], 408, [6]. ry. Tekst także w jęz. litewskim. Liczne ilustr. 80 czarnobiałe w tekście i na tablicach, w pagi- nacji; 16 tablic z reprod. barwnymi. Oprawa 62 [katalog wystawy] Malarstwo hisz- wydawnicza: tekt. Na wyklejce, ołówkiem, pańskie XIV-XVIII wieku w zbiorach pol- dopisek prof. Andrzeja Ryszkiewicza: „moja skich. Katalog wystawy opracowała Anna obszerna, krytyczna recenzja: Muzealnictwo, Dobrzycka. Poznań 1967 Muzeum Narowo- 38: 1996, s. 105-108”. we w Poznaniu. 22,5 cm, s. 79, tablic ilustr. 100 80. Broszura wydawnicza. Opis 83 pozycji. Napis wł. „ARyszkiewicz”. Drobne uszkodze- 58 [katalog wystawy] Jan Kotłow- nia grzbietu broszurowej oprawy. ski – WILNO w grafi ce dwudziestolecia 60 międzywojennego. Wystawa w celi Konra- da w Wilnie maj-czerwiec 1994. Biblioteka 63 [katalog wystawy] Sostojaszczaja Uniwersytecka w Toruniu; Muz. Okręgowe pod Awgustiejszim pokrowitielstwom Jeja w Toruniu; Biblioteka Wileńskiego Uniwersy- Imperatorskogo Wysoczestwa Wielikoj Knia- tetu Technicznego; Ambasada polska w Wil- gini Marii Pawłowny – Wystawka anglijskich nie. 20,5 cm, s. 73, [3] – tekst także w jęz. i francuzkich GRAWIUR XVIII wieka w za- litewskim. 41 ilustr. na 21 tablicach. Broszura łach Imperatorskoj Akademii Chudożestw. wydawnicza. Na k. przedtytułowej odręcznie: Piotrogród 1916 Krużok Liubitelej Russkich

16 Izjaszcznych Izdanij. Wydanie 2. 16 cm, s. 60, [2]. Broszura wydawnicza reperowana. Drobne ubytki okł. i grzbietu. 80 64 [katalog wystawy] W kręgu „Chime- ry”. Sztuka i literatura polskiego modernizmu. Katalog-pamiętnik wystawy 25. IX. 1979 – 30. V. 1980 r. Opracowanie katalogu: Mirosława Puchalska, Wojciech Chmurzyński. Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warsza- wie. 22,5 x 21,5 cm, s. 166, ilustr. w tekście, 57 ilustr. czarnobiałych na osobnych tablicach, X tablic ilustr. barwnych. Brosz. wydawnicza: okł. tłoczone, z obwolutą. 80 65 [katalog wystawy] MINIATURY XVI – XIX wieku z dawnej kolekcji w Dzi- kowie. Depozyt rodziny Tarnowskich w Mu- 69 zeum Narodowym w Krakowie. Opracowała 68 [katalog wystawy] Współczesna Lucyna Lencznarowicz. Wystawa w Zamku GRAFIKA polska. Opracowanie – Aurelia Królewskim w Warszawie 19 grudnia 1994 Borucka-Nowicka, Albina Bartoszyńska-Po- – 29 stycznia 1995. 29 cm, s. 15 (opis 75 temska. Wstęp Andrzeja Jakimowicza. Byd- obiektów), 5 ilustr. barwnych. Brosz. wydaw- goszcz 1965 Galeria Muzeum im. Leona nicza. Wyczółkowskiego. 15,5 x 20 cm, s. [128], 81 40 reprodukcji na osobnych tablicach. Broszura wydawn. z obwolutą. 66 [katalog wystawy] MINIATURY Wincentego Lesseura i Walerii Tarnow- 80 skiej z dawnej kolekcji Tarnowskich 69 [katalog wystawy] Współczesna z Dzikowa w zbiorach Muzeum Polskiego GRAFIKA angielska. Wystawa zorganizowana w Rapperswilu. Katalog opracowała Halina przez British Council. Okładka i układ grafi cz- Kamińska-Krassowska. Zamek Królewski ny Jana Białostockiego. Warszawa 1947 Mu- w Warszawie 1994. 29 cm, s. 203 [tekst tak- zeum Narodowe Drukarnia Wł. Brasse Warsza- że w jęz. niemieckim], ilustr. w tekście, 110 wa, ul. Miedziana 8. 25 cm, s. 27, [3], 8 tablic reprod. barwnych na osobnych tabl., w pagi- reprodukcji. Zachowane bibułki ochronne. nacji. Brosz. wydawnicza. Broszura wydawnicza. Drobny ubytek grzbietu 80 brosz., poza tym stan bardzo dobry. 67 [katalog wystawy] Wileńskie śro- 80 dowisko artystyczne 1919-1945. Wystawa 70 [katalog wystawy] Złoty Wiek An- pod patronatem prof. Stanisława Lorenza. twerpii, wystawa ze Zbiorów Gabinetu Rysun- Malarstwo, grafi ka, rzeźba, rysunek, fotogra- ków i Rycin Miasta Antwerpii. Katalog opraco- fi a. Olsztyn 1989 Biuro Wystaw Artystycz- wał Léon Voet. Warszawa, październik 1980 nych w Olsztynie. 22 x 22 cm, s. 187, [1], Muzeum Narodowe. 23,5 m, s. 38, [2], 46 tablic ilustracje (także reprod. barwne) na s. 97 reprod. Broszura wydawn. Ekslibris Andrzeja -174. Broszura wydawnicza. Zawiera m.in.: Ryszkiewicza (proj. Henryk Zwolakiewicz). Jerzy Malinowski Kultura artystyczna Wilna 1893-1945; Lech Lechowicz Wilno i fotografi - 60 ka; Tadeusz Chrzanowski Gdzie leżą kresy? oraz 71 [katalog zbiorów] MUZEUM Ży- składy WSP Uniwersytetu Stefana Batorego dowskiego Instytutu Historycznego. Zbiory w Wilnie, członków WTAP i innych grup ar- artystyczne. Wstęp Renata Piątkowska i Mag- tystycznych. Na k. przedtytułowej, odręcznie: dalena Sieramska. Warszawa 1995 Auriga, „Panu Profesorowi Andrzejowi Ryszkiewiczo- Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe. 28 cm, wi na pamiątkę sesji wileńskiej 7 VI 1989 / s. 48, [2], k. 87 (tablic ilustr. ze 189 reprod. Jerzy Malinowski”. i tekstem objaśniającym). Brosz. wydawnicza. 90 90

17 1973). Niewielkie naddarcie broszurowej okładki, plamy w dolnej części okł. tylnej. 50 74 OLSZEWICZ Bolesław – Polskie zbiory kartografi czne. Warszawa 1926 To- warzystwo Biblijofi lów Polskich, w drukarni Wł. Łazarskiego. 20 cm, s. 118, [2]. Broszura wydawnicza. Odbito 414 egz. ręcznie nume- rowanych, sygnowanych przez autora, egz. nr 200. Piecz. „dar Księdza Regensa Kanonika Romana Archutowskiego dla Swego Semina- rium Duchownego w Warszawie.” Podpis wł. „A. Ryszkiewicz”. 120 75 OLSZEWSKI Maryan – Quousque tandem… w sprawie Miejskiej Galeryi Ob- razów we Lwowie. Komentarz do dzisiejszej kultury artystycznej Lwowa. Lwów [1907] Nakładem Dra Witolda Olszewskiego. 24 cm, s. 31. Broszura wydawn., zszyta metalowymi spinaczami przy grzbiecie. Piecz. „Zbiór prac Marjana Olszewskiego”. 80 76 [OPRAWY] Modern Book-Bin- 72 dings & their Designers. [numer specjalny:] 72 [MOCARSKI] Zygmunt Mocarski. Winter Number of “The Studio”. Oprac. grafi czne – Zygmunt Gardzielewski. 1899-1900. Zawiera artykuły o oprawach To r u ń 1946 Wydawnictwo Książnicy Miej- książek w Wielkiej Brytanii, USA, Fran- skiej im. Kopernika. cji, Holandii, Belgii, krajach skandynaw- V. 21,5 cm, s. 51, [6], ekslibris Z. Mocar- skich, bogato ilustrowane. 5 tablic ilustr. skiego w drzeworycie Aleksandra Krawczenki; barwnych, z bibułkami ochronnymi. Ponadto 3 inicjały w drzeworycie i fi nalik drzeworytni- teksty rozpraw w jęz. francuskim. Opr. wtór- czy Z. Gardzielewskiego. Brosz. wydawnicza na: pł.; okładki broszury wydawniczej za- z obwolutą (obw. przybrudzona, wypłowiała, chowane. Liczne przykłady pięknych opraw wewnątrz stan bardzo dobry). Treść: Janina secesyjnych. Przybyłowa – W służbie książki; Stanisław 100 Lisowski – Z lat studenckich; Emma Skobej- ko – Bibliografi a [zawiera 99 pozycji]. Zyg- 77 PAMIĘTNIK II Zjazdu Bibljofi lów munt Mocarski (1894-1941), bibliotekarz, Polskich w Warszawie (31. X – 2. XI. 1926). bibliograf, wydawca, współzałożyciel (1920 Warszawa 1928 Towarzystwo Bibljofi lów Pol- Towarzystwa Bibliofi lów Polskich w Warsza- skich w Warszawie; wytłoczono w drukarni wie i Towarzystwa Bibliofi lów im. Lelewela Wł. Łazarskiego. Nakład 450 egzemplarzy w Toruniu (1926); wieloletni dyrektor Książ- numerowanych; egz. nr 120. 23,5 cm, s. 160, nicy Miejskiej w Toruniu. [3], reprod. w tekście. Broszura wydawnicza. Niewielkie naddarcia i minimalne ubytki bro- 120 szurowej okładki. 73 OKOŁO-KUŁAKOWA Władysława 200 – Warszawa jako warsztat naukowy w zakre- sie kartografi cznym. Treść, stan opracowania 78 PAMIĘTNIK wystawy MINIATUR, i rozmieszczenie warszawskich zbiorów kar- oraz tkanin i haftów, urządzonej w domu tografi cznych. Kraków 1936 Nakładem Bibl- własnym w Warszawie przez Towarzystwo joteki Narodowej Józefa Piłsudskiego. 24 cm, Opieki nad Zabytkami Przeszłości w czerw- s. 29. Brosz. wydawnicza. Ekslibris Andrzeja cu i lipcu 1912 roku. Ze 126 reprodukcyami Ryszkiewicza (proj. Henryk Zwolakiewicz, światłodrukowemi i fotografi cznemi. Warsza- wa 1912 Nakład Tow. Opieki nad Zabytkami

18 Przeszłości; druk Wł. Łazarskiego. 19,5 cm, s. [4], 118, [2], XIX, [1], 121-175, XXXV tablic ilustr., tablica z repr. fotografi cznymi. Opr. wtórna: psk, złoc. Stan bardzo dobry. Opisano 1582 eksponaty w działach: Ilumina- cje; Miniaturzyści polscy i w Polsce pracujący; Miniatury i małe portrety; Emalie; Sylwety; Płaskorzeźby; Tabakierki i puzderka; brosze; medaliony; pierścionki; Tkaniny i hafty; Pasy; Wachlarze. 200 79 POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZ- NY. Warszawa – Kraków 1935 – 2004 Polska Akademia Nauk, Polska Akademia Umiejęt- ności. Tomy I - XLII (do hasła „Stawiarski Seweryn”). 29 cm. Tomy I – XIV i XIX – XLI w oprawie wtórnej: pł. ze złoc. napisami na grzbiecie; w t. XV – XVIII opr. plast., imitują- ca czerwone płótno. T. XLII – cztery zeszyty, brosz. wydawnicze. Dołączone: Uzupełnienia i sprostowania do tomów I – XL, Warszawa – Kraków 2002. W t. I – IX ekslibris M.A. Ryszkiewiczów (sygn. na klocku monogra- mem „OW”oraz ołówkiem i dat. 1962). W t. XV – XVIII minimalne naddarcie górnej części grzbietu oprawy. 76 2 000 80 POTOCKA Maria Małgorzata z Ra- dziwiłłów, Franciszkowa – Z moich wspo- mnień (Pamiętnik). Opracował, przedmową i przypisami opatrzył Eligiusz Kozłowski. Londyn 1984 Katolicki Ośrodek Wydaw- niczy Veritas. 19 cm, s. 510, [2], 26 tablic fotograf., frontispisowa reprodukcja fotogra- fi i naklejona, 2 tablice genealogiczne, rozkł. Opr. wydawnicza: pł. czerwone, tłocz., złoc. napisy i herby na licu i grzbiecie oprawy. Ob- woluta [podniszczona; reperowana]. Tom 97 Serii Czerwonej „Biblioteki Polskiej”. Eksli- bris Andrzeja Ryszkiewicza (w miedziorycie Wojciecha Jakubowskiego). 150 81 PRZEWODNIK po zbiorach Mu- zeum Przemysłowego im. dra A. Baraniec- kiego w Krakowie. Kraków MCMXXVIII [1928] Nakładem Muz. Przemysłowego im. dra Adrjana Baranieckiego. 24 cm, s. 106, [6], 5 planów rozkł., 8 tablic ilustr., 2 tabl. z na- klejonymi reprod. barwnymi, s. [8]. Broszu- ra wydawnicza. Nakład 400 egz. Niewielkie zbrązowienia okładek. 90 82 RACZYŃSKI Edward – Ro- galin i jego mieszkańcy. Londyn 82

19 1964 Wydawnictwo „The Polish Ressearch akwatinta Maxa Klingera „Alegoria” Centre” w Ofi cynie Stanisława Gliwy. Układ [repro dukcja na sąsiedniej stronie], typografi czny i linoryt na obwolucie – Sta- akwaforta Emila Orlika „Handel (Gali- nisława Gliwy. 22,5 cm. s. [8], 227, [4], 20 cja)”, tablic ilustr., wklejony frontispis z portretem akwaforta Otto Fischera „Pejzaż znad autora. Papier żeberkowy, czerpany. Ekslibris Łaby w Czechach” autora – z oryginalnego klocka drzeworytni- mezzotinta Franza Augusta Boermana czego – Stefana Mrożewskiego. Oprawa wy- „Studium portretowe”. dawnicza: pł. tłocz., złoc. na licu i grzbiecie Opr. wydawnicza: pł., tekt. złocone napi- oprawy, obwoluta. Dziesiąty druk Ofi cyny sy na grzbiecie. Hiersamann’s Handbücher, Stanisława Gliwy. Ekslibris Andrzeja Ryszkie- Band IX. Ekslibris [Marianny i Andrzeja] wicza, rylca Janusza Tłomakowskiego, sygn. Ryszkiewiczów. Ślady zawilgocenia; okładki monogramem „JT’. Naddarcia i drobne ubyt- przybrudzone. Stan grafi k bardzo dobry. ki obwoluty. Poza tym stan bardzo dobry. 600 240 87 SKIERSKI Kazimierz Zenon – Sztu- 83 RADZISZEWSKI Franciszek – Wia- ka umierania. Okładkę projektowała D. Go- domość historyczno-statystyczna o znamie- styńska. Kraków 1946 Nakładem Księgarni nitszych bibliotekach i archiwach publicznych Stefana Kamińskiego. 22,5 cm, s. 183, [1]. i prywatnych… w Królestwie Polskiem, Gali- Broszura wydawnicza. Ekslibris Andrzeja cyi, W. Ks. Poznańskiem i Zachodnich guber- Ryszkiewicza (proj. Zygmunta Kamińskiego). niach Państwa Rossyjskiego. Porządkiem abe- Na k. przedtytułowej odręcznie: „Panu An- cadłowym miejsc ułożona przez… Kraków drzejowi Ryszkiewiczowi z uściskiem dłoni 1875 Nakładem autora. 21,5 cm, s. [4], 124, Kaz. Z. Skierski Warszawa 4. 9. 46”. Grzbiet [2]. Opr. wtórna; ppł. biblioteczne; okładki broszury poplamiony, z drobnymi ubytkami. broszury wydawniczej zachowane. Ekslibris Wewnątrz stan dobry. [Marii i Andrzeja] Ryszkiewiczów. E 4,16. 80 120 88 SŁOWNIK pracowników książki 84 ROSENBERG Aleksander – Zbio- polskiej. Warszawa-Łódź 1972 Państwowe ry rękopiśmienne Miejskiego Muzeum Hi- Wydawnictwo Naukowe. Słownik pracow- storii i Sztuki im. J. i K. Bartoszewiczów ników książki polskiej. Suplement. War- w Łodzi (doraźne zestawienie tyczące się szawa-Łódź 1986 Państwowe Wydawnictwo powstania i zawartości zbiorów). Łódź 1938 Naukowe. 24 cm, s. XVIII, [2], 1042 [druk Nakładem Zarządu Miejskiego w Łodzi. 25 dwuszpaltowy], [2]; 414 [druk dwuszpal- cm, s. 25. Broszura wydawn. Drobny ubytek towy], [2]. Opr. wydawnicza, w 2 wol.: pł. broszurowej okładki. z obwolutą. Stan bardzo dobry. Na k. przed- 80 tytułowej tomu z 1972 r. dedykacja dla prof. Andrzeja Ryszkiewicza: „JWPanu Regimen- 85 RUTOWSKI Tadeusz Dr. – W spra- tarzowi od Samodzielnej Brygady Wojska wie Galeryi Miejskiej z planem „Pałacu Sztu- Kwartalnego Andrzej Wysiński, Jerzy Timo- ki”. Lwów 1907 Księgarnia H. Altenberga; szewicz, Warszawa 17 III 1973”. Drukarnia i Litografi a Pillera, Neumanna 200 i Sp. 25 cm, s. [4], 100, 4 tablice ilustr. Bro- szura wydawn. Ubytki grzbietu brosz. , nie- 89 SMOŁKA Jan – Katalog starożytnego wielkie – okładki. K. przedtyt. zaplamiona. Archiwum Miejskiego i Towarzystwa Przyja- Wewnątrz stan dobry. ciół Nauk w Przemyślu. I. Dyplomy perga- 120 minowe. Przemyśl 1921 Nakładem Towarzy- stwa Przyjaciół Nauk w Przemyślu. (Odbitka 86 SINGER Hans W. – Handbuch für z Rocznika III. T.P.N.); czcionkami Drukarni Kupferstichsammler. Technische Erklärungen Zagajewskiego i Łazora w Przemyślu. 23 cm, Ratschläge für das Sammel und das Aufbe- s. 59. Broszura wydawn. Na okładce odręcz- wahren. Mit 11 orginalgraphiken. Zweite, nie: „od prof. J. Smółki /24. 4. 1921”. veranderte Aufl age. Leipzig 1922. Verlag von 80 Karl W. Hiersemann. 23 cm, s, XIII, [1], 201, [1], ilustr. w tekście, 11 tablic z oryginalnymi 90 [STAFF] Cztery spóźnione wier- grafi kami, m. in.: sze do Księgi pamiątkowej ku czci Leopolda Staffa. Warszawa 1949

20 86 [Związek Zawodowy Literatów Polskich]. Brosz. wydawnicza. 25 cm, s. [8]. Zawie- ra: Władysław BRONIEWSKI – ***; Artur CHOJECKI – Poznanie; Mieczysław GURA- NOWSKI – Sonet jesienny; Zuzanna RAB- SKA – Książki na Harendzie. Na s.[8] u góry ołówkiem: „wyd. w 12 egz. (poza cenzurą egz. obowiązkowy) 29/1949 A. Ryszkiewicz”. Drobne naddarcia u góry broszury. Wielka rzadkość. 150 91 SZTAUDYNGER Jan – Ludzie. Po- znań 1931 Nakładem i czcionkami Drukarni Mieszczańskiej T. A. w Poznaniu, Murna 2. 22,5 cm, s. 28, [1]. Całostronicowy drzewo- ryt sygnowany [J.J.] „Wroniecki”. Broszura wydawn. z obwolutą. M.in.: Ballada o Stani- sławie Wysockiej; Irenie Solskiej komplement strzelisty; Piłsudski – wiersz dydaktyczny; Fortepian Feliksa Jasieńskiego; Wyczółkow- ski; Przeprowadzka Jacka Malczewskiego; Po- między ziemią a niebem – Emil Zegadłowicz; Kuźnia skrzydeł – Wlastimilowi Hofmanno- wi. Naddarcia obwoluty, także ubytek z przo- du, u dołu. Na k. przedtytułowej odręczna dedykacja: „Andrzejowi Ryszkiewiczowi / mi- łemu bibliotekarzowi / z uściskiem dłoni / Jan Sztaudynger / Łódź 6 /III 1950”. 300

91

21 92 TOMKOWICZ Stanisław – Galerya portretów biskupów krakowskich w krużgankach klasztoru OO. Franciszkanów w Krakowie. Kra- ków 1905 Nakładem Tow. Miłośników Historyi i Zabytków Krakowa [Bibljoteka Krakowska]. 20,5 cm, s. 239, 14 tablic ilustr. Opr. wtórna: ppł., złoc. napisy na grzbiecie. Na k. tytuł. odręcznie: „Dubl. Kupione na licytacji z bib. sem. 7 /VI / [19]10…”. Na wyklejce napis wł. „Andrzej Rysz- kiewicz /Kraków 25. IV. 1956”. 100 93 TRZPIS H. – Próchno Berenta. Wra- żenia psychologiczno-estetyczne. Kraków 1907 nakładem autora. Czcionkami Dru- karni A. Kozańskiego w Krakowie. Skład gł. G. Gebethner i Spółka. 19 cm, s. 51. Broszura wydawnicza. Nowy Korbut 13, 231 [błędny podtytuł: „Wrażenia psychologiczno-lite- rackie”]. Recenzję tej rozprawki zamieściła w „Książce” z 1908 r. J. Dicksteinówna. Egz. nierozcięty. Ekslibris Andrzeja Ryszkiewicza (proj. Zygmunta Kamińskiego). Rzadkie. 90 94 TUWIM Julian – Cztery wieki fraszki polskiej. Wybór i wstęp… Przedmo- wa Aleksandra Brücknera. Układ grafi czny Kazimierza Piekarskiego. Obwoluta i tłocze- nia – Edward Manteuffel i Antoni Wajwód. [Wyd. drugie, poprawione – pierwsze było 93 w 1935 r.]. Warszawa 1957 Czytelnik. 21 cm, s. XXXI, [1], 531, [1], liczne ilustr. w tekście [z zasobu typografi cznego tłoczni polskich z XVI i XVII wieku]. Opr. wydawnicza: pł. tłocz., barwione z obwolutą. Ekslibris A. Ryszkiewicza w miedziorycie Wojciecha Ja- kubowskiego, sygnowany ołówkiem. Naddar- cia, minimalne ubytki przy górnej krawędzi obwoluty. Wewnątrz stan bardzo dobry. 120 95 WYGODZKI Stanisław – Pamięt- nik miłości [wiersze]. Okładkę projekto- wał Zdzisław Rychlicki. Warszawa 1948 Spółdzielnia Wydawnicza „Książka”. 20 cm, s. 54, [3]. Brosz. wydawnicza. Na k. przed- tytułowej, odręcznie: „Panu Ryszkiewiczowi StWygodzki Warszawa 20. 6. 48”. 60 96 WYSTAWA miniatur i sylwetek we Lwowie 1912 [Opracowali:] Władysław Bu- chowski i Mieczysław Tretter. Wydanie dru- gie, uzupełnione, z 20 reprodukcyami w dru- ku trójbarwnym i 85 w autotypii. Lwów 1912 Nakładem Komitetu. Skład główny: Księgarnia Gubrynowicz i Syn. 20 cm, s. XXXIX, [1], 266,

94 22 20 tablic z reprodukcjami barwnymi, 80 tablic z reprodukcjami czarnobiałymi. Opr. wtórna: pł. ze złoc. napisami; okł. broszury wydawniczej za- chowana. Brzegi kart marmoryzowane. Komitet wystawy: protektorowie – Andrzejowa Księżna Lubomirska, Marya ze Stadnickich hr. Tyszkiewi- czowa, Prof. Dr. Jan Bołoz-Antoniewicz, Prof. Dr. Jerzy hr. Mycielski; przewodniczący – Stanisław Zarewicz. Na s. XV – XXXIX: W. Bachowskiego Rzut oka na rozwój miniatury portretowej. Opisano 926 obiektów. Tablice czarnobiałe ze śladami zalania u góry kart, bez szkody dla reprodukcji; poza tym stan wewnątrz bardzo dobry. Oprawa z przetarciami, naderwany grzbiet. 300 97 [ZBIÓR NUT] Duos, Trios, Quartette, Quintette, Sextette, Septett und Concerte von L. van BEETHOVEN. Für Pianoforte zu 4 Hän- den. Leipzig & b. r. C. F. Peters, Bureau de Musique. 22,5 x 31 cm, s. 36, nuty litografowane. Okładka w litografi i, sygn. „Inst. C. G. Röder”. Oprawa wydawn.: ppł., tekt. ze złoceniami na licu. [współoprawne:] Jos. HAYDN – 12 Sinfonien für das Carl CZERNY. Leipzig-London b.r. Fr. Kistner; 96 R. Cocks & Cº. S. 31, [1], nuty w miedzio- rycie. Okładka w litografi i sygn. „Fr. Krätz- schmer”. Suchy tłok: Księgarnia i Skład nut Gustawa Sennewalda”.

97

23 [współoprawne:] [Apoll. de Kontski] MAZUR, b. r. wyd. s. 9, nuty w miedziorycie. Zabrudzenia wie- lu kart, przetarcia oprawy. Także polonik ze względu na Apolinarego KĄTSKIEGO (1825 -1879), skrzypka, kompozytora i pedagoga, popularnego w całej Europie. 200 98 ALBUM rysunkowy Marii z d. My- słowskiej, później Hohendorffowej, z lat 1868-1880, Lwów. K. 40 formatu 16,5 x 25 cm z amatorskimi rysunkami ołówkiem, kred- ką, węglem: najczęściej szkice postaci, kilka pejzaży. Nieliczne sygnowane: „Marja My- słowska”, „Marja Mysłowska 1880”, „Mery Mysłowska Lwów”; Dwa datowane: „1868”. Niektóre mogą być innej ręki, na co wskazuje rys. sygnowany „Fr. Mysł”. Nieliczne wpisy: 98 po niemiecku (z nutami), wierszyk po ukra- ińsku, dwa teksty polskie. Opr. z epoki: skóra tłoczona, ornamenty fl orystyczne, złocenia; na licu złocony napis „Album”. Brzegi k. zło- cone. Przetarcia narożników oprawy, drobne wgniecenia. Wewnątrz kilka k. luzem. 400

24 KATALOG ZABYTKÓW sztuki w Pol- 112 cz. 2: Kościoły i klasztory śródmie- sce. Warszawa 1951 - . Polska Akademia ścia, 1: 1971. 3 wol.: Tekst, Ilustracje [w 2 Nauk, Instytut Sztuki PAN. 17 cm. wol.]. Opr. j. w. Drobne ubytki obwoluty. Glosy i dopiski, ręką prof. Andrzeja Rysz- 100 kiewicza. 99 Tom I – województwo krakowskie. 113 cz. 3: Kościoły i klasztory śródmie- 1952, 2 wol: Tekst; Ilustracje. Opr. wydawnicza: ścia, 2: 1978 /79. 3 wol.: Tekst, Ilustracje pł. W tomie zawierającym teksty – grzbiet czę- [w 2 wol.]. Opr. j.w. ściowo odchodzi od bloku oprawy. W każdym 100 z tomów ekslibris [M. i A.] Ryszkiewiczów. 114 cz. 4: Kazimierz i Stradom. Kościo- 200 ły i klasztory, 1; 1987. 3 wol., j.w. Opr. j.w. 100 Tom. II – województwo łódzkie, 1954. 100 2 wol: Tekst. Ilustracje. Opr. wydawnicza: pł. W tomie zawierającym teksty – grzbiet czę- 115 cz. 5: Kazimierz i Stradom. Kościo- ściowo odchodzi od bloku oprawy. Podpisy ły i klasztory, 2; 1994. 2 wol.: Tekst, Ilustra- wł. „ARyszkiewicz /15. X. 1955”; W każdym cje. Opr. j.w. z tomów ekslibris Andrzeja Ryszkiewicza. 100 200 116 cz. 6: Kazimierz i Stradom. Juda- Tom III – województwo kieleckie: ica: bożnice, budowle publiczne i cmentarze. 101 z. 1 – powiat buski, 1957 1995. Opr. j.w. 40 100 102 z. 2 – powiat iłżecki, 117 cz. 7: Zwierzyniec, Nowy Świat, Półwsie zwierzynieckie. 1995. 2 wol.: Tekst, 40 Ilustracje. Opr. j.w. 103 z. 3 – powiat jędrzejowski, 1957. Do- 100 łączona k. maszynopisu z indeksem. 118 cz. 8: Kleparz. Kościoły i klasztory. 40 2000. Opr. wydawnicza: tekt. 104 z. 4 – powiat kielecki, 1957 60 50 T. V – województwo poznańskie: 105 z. 5 – powiat konecki, 1958 119 z. 1 – powiat chodzieski, 1965 50 30 106 z. 6 – powiat kozienicki, 1958 120 z. 2 – powiat czarnkowski, 1966 50 40 107 z. 9 – powiat pińczowski, 1961 121 z. 3 – powiat gnieźnieński, 1963 60 80 108 z. 10 – powiat radomski, 1961 122 z. 4 – powiat gostyński, 1961 50 40 109 z. 11 – powiat sandomierski, 1962 123 z. 5 – powiat jarociński, 1959 80 40 110 z. 12 – powiat włoszczowski, 1966; 124 z. 6 – powiat kaliski, 1960 okł. zaplamiona. 50 60 125 z. 7 – powiat kępiński, 1958 T. IV miasto Kraków: 40 111 cz. 1: Wawel, 1965. 2 wol.: Tekst; Ilu- stracje. Opr. wydawnicza: pl. z obwolutą. 126 z. 8 – powiat kolski, 1960 100 40

25 127 z. 9 [błędnie wydrukowano: z. 8] – 147 z. 29 – powiat wrzesiński, 1960 powiat koniński, 1952 40 50 T. VI – województwo katowickie: 128 z. 10 – dawny powiat kościański, 1980 148 z. 1 – powiat będziński, 1961 100 50 129 z. 11 – powiat krotoszyński, 1973 149 z. 2 – powiat bielsko-bielski, 1967 80 60 130 z. 12 – powiat leszczyński, 1975 150 z. 3 – miasto Cieszyn i powiat cieszyń- 90 ski, 1974 100 131 z. 13 – powiat międzychodzki, 1968 50 151 z. 4 – dawny powiat częstochowski, 1979 132 z. 14 – powiat nowotomyski, 1969 80 50 152 z. 5 – powiat gliwicki, 1966 133 z. 15 – powiat obornicki, 1965 100 40 153 z. 7 – powiat kłobucki, 1963 134 z. 16 – powiat ostrowski, 1958 100 40 154 z. 8 – powiat lubliniecki, 1960 135 z. 17 – powiat ostrzeszowski, 1958 40 40 155 z. 9 – powiat myszkowski, 1962 136 z. 18 – powiat trzcianecki, 1966 50 40 156 z. 10 – powiat pszczyński, 1961 137 z. 19 – powiat pleszewski, 1959 60 40 157 z. 11 – powiat rybnicki, 1964 138 z. 20 – dawny powiat poznański, 1977 50 60 158 z. 12 – powiat tarnogórski, 1968 139 z. 21 – powiat rawicki, 1971 50 50 159 z. 13 – powiat tyski, 1964 140 z. 22 – powiat słupecki, 1960 40 50 160 z. 14 – powiat wodzisławski, 1960 141 z. 23 – powiat szamotulski, 1966 50 50 161 z. 15 – powiat zawierciański, 1962 142 z. 24 – powiat średzki, 1964 40 50 T. VII – województwo opolskie: 143 z. 25 – powiat śremski, 1961 162 z. 1 – powiat brzeski, 1961 50 60 144 z. 26 – powiat turecki, 1959 163 z. 2 – powiat głubczyński, 1961 40 60 145 z. 27 – powiat wągrowicki, 1964 164 z. 3 – powiat grodkowski, 1964 50 80 146 z. 28 – powiat wolsztyński, 1970 165 z. 4 – powiat kluczborski, 1960 60 50

26 166 z. 5 – powiat kozielski, 1965 185 z. 11 – dawny powiat lubartowski, 60 1976 90 167 z. 6 – powiat krapkowicki, 1963 50 186 z. 13 – powiat opolski, 1962 50 168 z. 7 – powiat namysłowski, 1965 70 187 z. 14 – powiat parczewski, 1970 30 169 z. 8 – powiat niemodliński, 1962 50 188 z. 17 – Tomaszów Lubelski i okolice, 1982 170 z. 9 – powiat nyski, 1963 90 100 189 z. 18 – powiat włodawski, 1975 171 z. 10 – powiat oleski, 1960 90 40 T. IX – województwo szczecińskie: 172 z. 11 – miasto Opole i powiat opolski, 190 z. 8 – powiat myśliborski, 1952 1968 40 120 T. X – województwo warszawskie: 173 z. 12 – powiat prudnicki, 1960 191 z. 1 – Ciechanów i okolice, 1977 60 40 174 z. 13 – powiat raciborski, 1967 192 z. 2 – powiat garwoliński, 1967 70 40 175 z. 14 – powiat strzelecki, 1961 193 z. 3 – dawny powiat gostyniński, 50 1975 60 T. VIII – województwo lubelskie: 176 z. 1 – powiat bełżycki, 1960 194 z. 4 – powiat grodzisko-mazowiecki, 40 1967 50 177 z. 3 – powiat biłgorajski, 1960 40 195 z. 5 – powiat grójecki, 1971 70 178 z. 4 – powiat bychowski, 1960 30 196 z. 6 – powiat łosicki, 1965 40 179 z. 5 – powiat chełmski, 1968 70 197 z. 7 – Maków Maz. i okolice, 1982 50 180 z. 6 – powiat hrubieszowski, 1964 60 198 z. 8 – powiat mińsko-mazowiecki, 1968 181 z. 7 – powiat janowski, 1964 60 30 199 z. 9 – Mława i okolice, 1985 182 z. 8 – powiat krasnostawski, 1964 60 60 200 z. 10 – Nowy Dwór Maz. i okolice, 183 z. 9 – powiat kraśnicki, 1961 1987 50 60 184 z. 10 – powiat lubelski, 1967 201 z. 11 – Ostrołęka i okolice, 1983 60 60

27 202 z. 12 – powiat ostrowsko-mazowiecki, 221 z. 4 – dawny powiat chełmiński, 1974 1976 50 100 203 z. 13 – powiat otwocki, 1963 222 z. 5 – Chojnice, Czersk i okolice, 1979 40 80 204 z. 14 – powiat piaseczyński, 1963; 223 z. 6 – powiat golubsko-dobrzyński, drobne ubytki grzbietu brosz. 1973 40 60 205 z. 15 – okolice Płocka, 1992 224 z. 8 – powiat inowrocławski, 1974 50 80 206 z. 16 – Płońsk i okolice, 1979 225 z. 9 – powiat lipnowski, 1969 60 60 207 z. 17 – powiat pruszkowski, 1879 226 z. 10 – Mogilno, Strzelno, Trzemeszno 40 i okolice, 1982 80 208 z. 18 – Przasnysz i okolice, 1980 50 227 z. 11 – powiat radziejowski, 1968 30 209 z. 20 – Pułtusk i okolice, 1999 60 228 z. 12 – powiat rypiński, 1971 30 210 z. 21 – powiat rycki, 1967 40 229 z. 13 – powiat sępoleński, 1970 50 211 z. 22 – powiat siedlecki, 1965 50 230 z. 14 – Szubin i okolice, 1977 50 212 z. 23 – powiat sierpecki, 1971 50 231 z. 15 – powiat świecki, 1970 60 213 z. 24 – powiat sochaczewski, 1973 40 232 z. 16 – powiat toruński, 1972 80 214 z. 25 – powiat sokołowski, 1965 40 233 z. 17 – Tuchola i okolice, 1979 50 215 z. 26 – powiat węgrowski, 1964 50 234 z. 18 – Włocławek i okolice, 1988; w 2 wol.: Tekst ; Ilustracje 216 z. 27 – powiat wołomiński, 1969 100 30 235 z. 19 – powiat wąbrzeski, 1967 217 z. 28 – powiat wyszkowski, 1974 60 30 236 z. 20 – Wyrzysk, Nakło i okolice, 218 z. 29 [błędnie wydrukowane: 28] – 1989 powiat żuromiński, 1975 50 40 237 z. 21 – Żnin i okolice, 1979 Tom XI – województwo bydgoskie: 60 219 z. 1 – powiat aleksandrowski, 1969 50 T. XIII – województwo rzeszowskie: 238 z. 2 – powiat brzozowski, 1974 220 z. 2 – powiat brodnicki, 1971 60 60

28 Katalog zabytków sztuki w Polsce. Se- Tom VI – miasto Częstochowa: ria nowa 251 cz. 1: Stare i Nowe Miasto; Często- T. I – województwo krośnieńskie: chówka i przedmieścia, 1995. Opr. wydawni- 239 z. 2 – Lesko, Sanok, Ustrzyki Dolne cza: tekt. z obwolutą i okolice, 1982 80 90 Tom VII – miasto Poznań: T. II – województwo elbląskie: 252 cz. 1: Ostrów Tumski i Środka z Ko- 240 z. 1 – Braniewo, Frombork, Orneta mandorią, 1983. 2 wol.: Tekst; Ilustracje. Opr. i okolice, 1980-1981. 2 wol.: Tekst; Ilustracje. wydawnicza: plast. z obwolutą. 100 100 T. III – województwo rzeszowskie: 253 cz. 2, 1: Śródmieście, kościoły i klasz- 241 z. 1 – Ropczyce, Strzyżów i okolice, tory, 1. 1998. Opr. wydawnicza: tekt 1978 100 80 254 cz. 2, 2: Śródmieście, kościoły i klasz- 242 z. 3 – Kolbuszowa, Mielec i okolice, tory, 2. 2002. Opr. wydawnicza: tekt. 1991 80 50 Tom IX – województwo łomżyńskie: 243 z. 4 – Leżajsk, Sokołów Małopolski 255 z. 1 – Łomża i okolice, 1982 i okolice, 1989. 2 wol.: Tekst; Ilustracje 70 70 256 z. 2 – Ciechanowiec, Zambrów, Wyso- 244 z. 5 – Łańcut i okolice, 1994. 2 wol.: kie Mazowieckie i okolice, 1986 j.w. 60 60 257 z. 3 – Kolno, Grajewo i okolice, 1988 Tom IV – województwo wrocławskie: 50 245 z. 1 – Oleśnica, Bierutów i okolice, 1983 Tom XI – miasto Warszawa: 70 258 cz. 1: Stare Miasto, 1993. 2 wol.: Tekst; Ilustracje. Opr. wydawnicza: tekt. z ob- 246 z. 2 – Sobótka, Kąty Wrocławskie wolutą. i okolice, 1991. 2 wol.: j.w. 100 90 259 cz. 2: Nowe Miasto, 2001. Opr. wy- 247 z. 3 – Milicz, Żmigród, Twardogóra dawnicza: tekt. i okolice, 1997 60 70 Tom XII – województwo białostockie: Tom V – województwo gdańskie: 260 z. 1 – Siemiatycze, Drohiczyn i oko- 248 z. 1 – Pruszcz Gdański i okolice, lice 1986 60 50 249 z. 2 – Puck, Żarnowiec i okolice, 1989 60 250 z. 3 – Kościerzyna, Skarszewy i oko- lice, 1993 60

29 30 Literatura

261 ANCZYC Wł[adysław] L[udwik] – Obrazki dramatyczne ludowe. Kraków 1873 W drukarni Leona Paszkowskiego. 18,5 cm, s. [6], 289, opr. z epoki: psk z tłocz. i złoc. tytulaturą i monogramem B.P. na grzbiecie. Wydanie 1. „Pierwsze, rzeczywiste i praw- dziwe w polskim teatrze odbicie ludowego życia”. Dramaty: Chłopi arystokraci (utwór wystawiony na krakowskiej scenie pod koniec 1849 r.), Łobzowianie (1854), Błażek opętany (1856), Flisacy (1855). Władysław Ludwik Anczyc (1823-1883), dramatopisarz, wydaw- ca, tłumacz, działacz ludowy. Ekslibris Stefa- na Strusia i pieczątka Stefana Wesołowskie- go. Otarcia oprawy; stan dobry. Ładna oprawa z epoki. 120

262 ANTOLOGIA liryki angielskiej 267 (1300-1950). Wybrał i przełożył Jerzy Pietrkiewicz. Londyn 1958 Nakładem Ka- tolickiego Ośrodka Wydawniczego „Veritas”. okładki. Od Renesansu do lat 1917/1918 – 21,5 cm, s. 237, [1]. Opr. wydawnicza: pł. wiersze (jak chcą autorzy wyboru) „postępo- czerwone, złoc. napisy na grzbiecie; obwoluta we, światłe, burzliwe”. (niewielkie uszkodzenia). Stan dobry. Tom 60 XXXVII serii czerwonej „Biblioteki Polskiej”. 265 [antologia} Literatura na emigracji. Od anonimowej poezji XIII w. do Eliota i Dy- Antologia „Nowej Polski” pod redakcją lana Thomasa; ponad sześćdziesięciu autorów, Antoniego Słonimskiego. Łódź 1946. Wy- 120 przekładów wraz z tekstami oryginałów. dawnictwo „Poligrafi ka”. Okładkę i obwolutę 100 projektował Roman Szałas. 25,5 cm, s. 380, 263 ANTOLOGIA 120-tu. Wiersze na [3]. Broszura wydawn. z obwolutą [nieznacz- obchody, uroczystości i rocznice. Zebrał ny ubytek obw.]. Podpis wł. „H Bojarska”. i opracował Adam Galiński. Łódź 1947 Wy- Część pierwsza – Poezje [m.in. Józef Wittlin, dawnictwo „Poligrafi ka”. 25 cm, s. 366, [2]. Maria Pawlikowska, Julian Tuwim, Stanisław Broszura wydawnicza. Podpis wł. „H Bojar- Baliński, Antoni Słonimski]. Część druga – ska Wieczorkiewicz”. Wydanie drugie zmie- Proza [Karol Estreicher, Ksawery i Mieczy- nione. Pierwsze ukazało się w 1939 r., liczyło sław Pruszyńscy, Stefan Themerson, Bolesław wówczas 321 wierszy 120 autorów [stąd ty- Pomian, Feliks Topolski]. Część trzecia – Za- tuł] i było rezultatem – jak zapewnia autor gadnienia społeczne [Oskar Lange, Eugeniusz wyboru – przeglądu 1186 tomów i tomików Cękalski, Olgierd Górka, Antoni Slonimski polskiej poezji. Tytuł zachowano, choć w wy- – O nacjonaliźmie ]. Wybór z miesięcznika daniu drugim są 344 wiersze 130 autorów – „Nowa Polska”, ukazującego się od 1940 r. ułożone tematycznie, wg kryterium treści. w Londynie. 90 100 264 [antologia] Jan Kott, Adam Ważyk – 266 ASNYK Adam (El…y) – Dzieła po- Wiersze które lubimy. Antologia. Okładkę etyckie. Wydanie zupełne. Opracował Zyg- projektował Jan S. Miklaszewski. Warszawa munt Michałowski. T. 1-3. Warszawa [1947] 1951 „Czytelnik”. 21,5 cm, s. XIV, [2], 340, Wydawnictwo J. Kubickiego. 19,5 cm; s. 294, [2]. Broszura wydawn. Niewielkie przetarcia ]1]; 304, [8]; 267, [8]. Opr. wydawnicza (w 3

31 wol.): pł. tłocz., złoc. napisy na licu i grzbie- cie, szyldziki. Stan bardzo dobry. 120 267 BAR Adam – Kumoszki na Parnasie. Stronę grafi czą [także okładkę, sygnowaną] opracował Jerzy Bandura. Kraków 1947 Nakładem Księgarni Stefana Kamińskiego. 16,5 cm, s. 442, [2]. Opr. wydawnicza: tekt., z ilustracją na okł. Kulisy walki klasyków z romantykami w l. 1818-1830. 70 268 BAUDELAIRE Karol – Moje ser- ce obnażone. Dzienniki poufne. Tłumaczył z francuskiego Czesław Jastrzębiec-Kozłow- ski. Warszawa 1923 Tow. Wydawnicze „Ignis” Sp. Akc. 17 cm, s. 83, [5]. Książki Ignisa, tom VIII. Podpis wł. „WJKasińscy”. Glosy ołówko- we J. Kasińskiego na s. [2] dotyczą ustalenia dziennej daty śmierci Charlesa Baudelaire’a, błędnie podanej przez redakcję. Oprawa wtór- na: pł., złoc. napisy. [współoprawne:] Charles BAUDELAIRE 271 – Kwiaty grzechu. Przełożył Czesław Ko- złowski. Warszawa-Kraków MCMXX [1920] Wydawnictwo J. Mortkowicza. 17 cm, s. 275, [4]. Podpis wł. „WJKasińscy”. Głosy i po- prawki (ołówkiem i kredką) J. Kasińskiego, odnotowującego również wersy opuszczone w tłumaczeniu. Tytuł ”Kwiaty grzechu” nie przyjął się w polszczyźnie, zastąpiony przez „Kwiaty zła”. 90 269 BÉRANGER [P. J., de] – Dernières chansons de P. J. de… 1834 à 1851 avec une lettre et une prèface de l’auteur. Paris MDCC- CLVII [1857] Perrotin, Éditeur. 23,5 cm, s. [4], III, [1], 374. Oprawa wtórna: psk (sy- gnowana “Foch”), złoc. na grzbiecie; brzegi kart złocone. Pierre Jean de Béranger (1780- 1857), poeta, klasyk piosenki francuskiej. W Polsce pieśni do jego tekstów komponował m.in. Stanisław Moniuszko. 100 270 BIEŃKOWSKA Flora – Wiosna 1944. Sztuka w 3 aktach. [Łódź] 1945 Spół- dzielnia Wydawnicza „Książka”. 20,5 cm, s. 80. Broszura wydawn. 50 271 BOROWSKI Tadeusz – Do młodych agitatorów pokoju. Warszawa 1951 Książka i Wiedza. 20,5 cm, s. 15 [1]. Broszura wydaw- nicza. Ekslibris St. Marczaka-Oborskiego. 50 274

32 272 BOROWSKI Tadeusz – Pożegnanie z Marią. Opowiadania. Okładkę projektowa- ła M[aria] HISZPAŃSKA. Warszawa 1948 Spółdzielnia Wydawnicza „Wiedza”. 21 cm, s. 178, [2]. Wyd. 1. Ekslibris St. Marczaka- Oborskiego. Grzbiet broszury oryg. reperowa- ny, z drobnymi ubytkami. Zawiera, poza opo- wiadaniem tytułowym, Dzień na Harmenzach, Proszę państwa do gazu, Śmierć powstańca i Bitwę pod Grunwaldem. 90 273 BOROWY Wacław – Dziś i wczoraj. Warszawa 1934 Towarzystwo Wydawnicze „Rój”. 19 cm, s. 269, [2]. Brosz. wydawni- cza z obwolutą. Szkice o Żeromskim i jego krytykach (J. E. Skiwski, A. Adamczewski); o Kasprowiczu, Langem, Perzyńskim, Słoń- skim, Porębowiczu. Najobszerniejszy szkic początkowy: Łazienki a” Noc Listopadowa”. Obwoluta reperowana, zaplamiona. 100 274 BROSZKIEWICZ Jerzy – Kartki z notesu. Opowiadania. Ilustrował Marek Oberländer. Okładkę i kartę tytułową projek- tował A. Radziejowski. Warszawa 1955 Spół- dzielnia Wydawnicza „Czytelnik”. 17,5 cm, s. 159, [1], liczne ilustr. w tekście. Broszura wydawnicza, z ilustr. na okładce. Niewielkie zaplamienia okładek. 281 60 275 BUNIKIEWICZ Witołd – Sowi- artystycznym Krakowa. Ekslibris Stanisława zdrzały. Komedya w trzech aktach. Okładkę Marczaka-Oborskiego. Stan dobry. zdobił Kajetan Stefanowicz. Lwów-Warsza- 90 wa 1919 Wydawnictwo Polskie we Lwowie; E. Wende i Ska. 17,5 cm, s. 114, [2]. Broszu- 277 CHMIELOWSKI Piotr – Nasza litera- ra wydawnicza. Egzemplarz nierozcięty. Pre- tura dramatyczna. Szkice nakreślone przez… miera „Sowizdrzałów” – w Teatrze Miejskim Tom I-II. Petersburg 1898 Nakładem Księgar- we Lwowie 4 września 1918 r. ni K. Grendyszyńskiego. 18,5 cm, s. [4], 521, [2]; [4], 536, [1]. Opr. wtórna, w 2 wol.: ppł., 70 tekt., napisy na grzbiecie. Brzegi k. barwio- 276 BUNSCH Adam – Przyszedł na zie- ne. Napis wł. Dedykacja z r. 1970. Przetarcia mię święty. Kraków 1947 Nakładem Krajowej i drobne ubytki na krawędziach tekt. oprawy. Centrali Caritas. 21 cm, s. 63, brosz. wydaw- Wewnątrz stan dobry. nicza. 120 Dedykacja z autografem autora dla A. Żu- lińskiego. Rzecz o Adamie Chmielowskim 278 CZAJKOWSKI Bogdan – Sura. Lon- (1845-1916) – polskim zakonniku, założycie- dyn 1961 Ofi cyna Poetów i Malarzy. Projekt lu zgromadzenia albertynów, powstańcu stycz- okładki Anna Daker-Czerniawska. 22 cm, niowym, artyście, malarzu, świętym Kościoła s. 16, [2]. Broszura wydawnicza z ilustr. na katolickiego – znanym z pełnej poświęcenia okładce. pracy dla biednych i bezdomnych. Postacią 40 brata Alberta był również zafascynowany 279 [DANTE], napisał Edward PORĘ- Karol Wojtyła. (dramat Brat naszego Boga). BOWICZ, z 73 illustracyami. Lwów – War- Adam Bunsch (1896-1969), malarz, drama- szawa [1906] Towarzystwo Nauczycieli Szkół topisarz, pedagog, związany ze środowiskiem Wyższych we Lwowie. 25 cm, s. [4], 170, 72

33 ilustr. w tekście, 1 tabl. ilustracyjna rozkł. Opr. wydawnicza: pł. tłocz., złoc. W tym egz. brak k. przedtytułowej. Wyklejka i k. tytu- łowa z niewielkimi plamami; poza tym stan dobry. Nauka i Sztuka, T. II. 60 280 DAUDET Leon – Tragiczny żywot Wiktora Hugo. Z upoważnienia autora prze- łożył Gabryel Karski. Warszawa 1939 Towa- rzystwo Wydawnicze „Rój”. 23 cm, s. 309, [2]. Opr. wtórna: ppł., tekt. 80 281 DOŁĘGA-MOSTOWICZ Tadeusz – Profesor Wilczur. Powieść-fi lm. Tom I-II. Do- datek bezpłatny dla stałych prenumeratorów (abonentów) „Orędownika”. Poznań 1939 Drukarnia Polska Spółka Akcyjna, Poznań, św. Marcina 70. 23 cm, s. 160; liczne ilustr. [w paginacji] – fotosy z fi lmu „Profesor Wil- czur” (premiera 18 X 1938) w reżyserii Mi- chała Waszyńskiego, wg scenariusza Anatola Sterna na podstawie powieści T. Dołęgi-Mo- stowicza. Broszura wydawnicza (w 2 wol.), na okładkach fotosy z fi lmu. Z Biblioteki Ksią- żek Ciekawych i Pożytecznych. Stan bardzo 283 dobry. Rzadkie. Obsada fi lmu: Kazimierz Junosza-Stępowski (profesor Wilczur), Elżbieta Barszczewska (Ma- rysia), Jacek Woszczerowicz (Jemioł), Józef Wę- grzyn (dr Dobraniecki), Mieczysława Ćwiklińska (Szkopkowa), Aleksander Bardini (lekarz) i inni. 240 282 DZIEJE literatur europejskich pod redakcją Władysława Floryana. Tom 1-3. War- szawa 1977 – 1991 Państwowe Wydawnictwo Naukowe. 24 cm. T. I: (1979: wyd.2), s. 576; 577-1243; T.II: s. 781, [2]; 559. [8]; T. III: s. 1008; 944. Liczne ilustr. w tekście. Opr. wy- dawnicza: pł., tłocz., z obwolutami. Wszystkie tomy w 2 wol. [łącznie 6 wol.]. Stan idealny. 360 283 EVERS Hans Heinz – Mrówki. Z upoważnienia autora przełożył Stanisław Warski. Warszawa 1932 Towarzystwo Wy- dawnicze „Rój”. 18 cm, s. 332, [4]. Opr. wtór- na: ppł.; wyklejki marmoryzowane. Okładka wydawnicza zachowana, sygn. „H. Czerny”. Ekslibris St. Marczaka-Oborskiego. Na kil- ku kartach plamy. Henryk Nowina Czerny (zm. 1957), grafi k, malarz. Jeden z założy- cieli Koła Artystów Grafi ków Reklamowych. „Około 1930 wykonał szereg prac grafi cznych dla Wyd.[awnictw] Ignis i Rój” (SAP). 80 287

34 284 FELDMAN Wilhelm – Współczesna literatura polska. Wydanie ósme. Okresem 1919 – 1930 uzupełnił Stefan Kołaczkow- ski. Kraków 1930 Nakładem Krakowskiej Spółki Wydawniczej. 19,5 cm, s. VII, [1], 714 Opr. wtórna: psk, grzbiet pięciopolowy, złoc. napisy. Stan dobry. 100 285 FLUKOWSKI Stefan – Horyzonty Afrodyty. Kraków 1947 Spółdzielnia księgar- ska „Czytelnik”. 23 cm, s. 156, [4]. Broszura wydawnicza. Na k. tytułowej napis wł. „HBo- jarska”. Biblioteka Dramatyczna Nowy Teatr nr 2. Zawiera: „Tęsknota za Julią” (komedia w 1 akcie); „Gwiazdy dwóch horyzontów” (komedia w 1 akcie); „Chwile królewskiej nie- mocy” (dramat w 2 aktach). Dołączony pro- spekt Biblioteki Dramatycznej „Nowy Teatr”. Okładki przybrudzone, wewnątrz stan dobry. 80 286 FRID L. – Realizm socjalistyczny a współczesna dekadencka literatura Zachodu. Rozprawa ze zbioru Problemy socjalisticzeskowo realizma, Moskwa 1948. Na prawach rękopi- su. Tłumaczył z rosyjskiego W. K. Warszawa 291 [1949] Biblioteczka Naukowa „Po prostu”, Ze- szyt 10. 22 cm, s. 36, [2]. Broszura wydawni- cza. Ekslibris St. Marczaka-Oborskiego. 50 287 GAŁCZYŃSKI Konstanty Ildefons, TUWIM Julian – Listy. Opracował Tadeusz Januszewski. Okładkę, obwolutę i stronę ty- tułową projektował Henryk Tomaszewski. Warszawa 1969 PIW. 18,5 cm, s. 39, [1], 3 tablice ilustr. Opr. wydawnicza: pł. z obwolu- tą. Reprodukcja okładki: 1000 polskich okła- dek, poz. 495. Stan bardzo dobry. 80 288 GAŁCZYŃSKI K[onstanty] I[lde- fons] – Wit Stwosz. Okładkę projektowała Jadwiga Umińska. Warszawa 1952 Państwo- wy Instytut Wydawniczy. 20,5 cm, s. 23, [2]. Broszura wydawnicza. Wydanie 1. 80 289 GAŁCZYŃSKI Konstanty Ildefons – Pieśni. Ilustrował Marian Stachurski. Warszawa 1965 Czytelnik. 17,5 cm, s. 21, [3], 11 całostronicowych ilustr. (w paginacji). Opr. wydawnicza: tekt. z barwną obwolu- tą. Dołączona fotografi czna reprodukcja [k. 2, 12,5 cm] dedykacji poety z Nieborowa z 1952 /1953 r. 70 292

35 292 GROSSMAN Wasyli – Lata wojny (1941-1945). Moskwa 1946 Wydawnictwo Literatury w Językach Obcych. 21,5 cm, s. 439, [1], tablica z fot. autora. Opr. wydaw- nicza: pł. tłocz. z obwolutą. Podpis wł. „HBo- jarska”. Wydanie 1. polskie. 80 293 HAUPTMANN Gerhart – Hanneles Himmelfahrt. Traumdichtung in Zwei Teilen. 24. – 26. Aufl age. Berlin 1914 S. Fischer Verlag. 17,5 cm, s. [8], 95, [1]. Opr. wydawnicza: pł., tłocz., złoc. Brzegi kart złocone. Przykład secesyjnej oprawy. Gerhart Hauptmann (1862-1946), wybitny dramaturg i prozaik niemiecki, laureat nagrody Nobla (1912). Prezentowany tu dramat symbo- liczny z 1894 r. przełożyła na polski Maria Ko- nopnicka, ukazał się w r. 1899 jako „Hanusia”. Zmarł w swojej karkonoskiej posiadłości w Ja- gniątkowie (obecnie muzeum Hauptmanna). 100 294 HERTZ Jan Adolf – Młody las. Sztuka w 4-ch aktach za słowem wstępnem Wacława Grubińskiego. Wydanie 2-gie, uzupełnione. Warszawa 1934 Nakładem Księgarni F. Ho- esicka. 18 cm, s. 120, fot.1. [współopr. ppł:] TENŻE – Ksiąźe [!] Józef Poniatowski. Sztu- ka historyczna w 4-ch aktach. Trylogii część 293 I-sza. Warszawa 1931 Nakładem Księgarni F. Hoesicka. s. [8], 132, [3], 8 tablic ilustr. (w większości z premiery w Teatrze Rozmaito- 290 GAŁCZYŃSKI K[onstanty] I[lde- ści 1 XI 1917). [współopr:] Maciej R.WIERZ- fons] – Zaczarowana dorożka. Opracowanie BIŃSKI – Hrabina Olesia. Komedja w 3-ch grafi czne Jerzy Desselberger. Warszawa 1957- aktach. Warszawa 1929 Skł. gł. w Księgarni F. 1958 Czytelnik [„wydanie noworoczne” pra- Hoesicka. S. XII, [23], 97. Rzadkie! [współ- cy dyplomowej obronionej w katedrze grafi ki opr:] KONCZYŃSKI Tadeusz – Demostenes. książki w krakowskiej ASP, u prof. Witolda Tragedya. Warszawa – Kraków 1911 Tow. Akc. Chomicza]. 15,5 x 8 cm, k. [10], opr. wydaw- S. Orgelbranda Synów. S. [4], 178, [1]. nicza: tekt. z ilustr. obwolutą. Stan dobry. 200 50 295 [HEZJOD] Hezyoda Tarcza Herakle- 291 GEORGE Stefan – Das neue Reich. sa. Przełożył Artur Górski. Warszawa-Kraków Berlin [1928] Georg Bondi. 20,5 cm, s. 149, MCMXIX [1919] Nakład Gebethnera i Wolf- [3]. Opr. wydawnicza: pł., tłocz., złoc. Wyda- fa; G. Gebethner i Spółka. Tłocznia Wł. Łazar- nie 1. [jako Tom 9. wydania zbiorowego]. Ste- skiego. 22,5 cm, s. [4], 37, [2]. Broszura wy- fan George (1868-1933), symbolista niemiec- dawnicza. Ekslibris St. Marczaka-Oborskiego. ki, wydawca i redaktor „Blätter für die Kunst”, Poematy starogreckie, tom pierwszy. przywódca grupy pisarzy, fi lozofów i history- ków – tzw Georgekreis. Ze względu na głoszo- 60 ną teorię „heroizmu nadczłowieka” – głównie 296 HOŁUJ Tadeusz – Wiersze z obozu. w prezentowanym tu dziele – był uznawany Łódź 1946 Spółdzielnia Wydawnicza „Książ- za prekursora literatury III Rzeszy, jednakże ka”. 21,5 cm, s. 69, [2]. Broszura wydawni- w 1933 r. potępił narodowy socjalizm i wy- cza z ilustr. na okładce. Piecz. „Wydano z du- emigrował. bletów Biblioteki Uniw. KUL” i nieaktualne 240 piecz. biblioteczne. Drobne ubytki grzbietu broszury i tylnej okładki. 60

36 297 HORZYCA Wiliam – Dzieje Konrada. Warszawa 1930 Bibljoteka Drogi. Okładka pro- jektu Władysława Daszewskiego. 19,5 cm, s. 137, [2], fot. Broszura wydawnicza. Zawiera szkice , poza tytułowym: Wieszcz wolnej Polski (C. K. Norwid), Półbogi i sie- lanka (rzecz o Achilleidzie), Między dawne- mi a przyszłymi laty [o duchowym klimacie polskiej niepodległości], Karmazynowy po- emat [Jana Lechonia]. Okładki przybrudzo- ne, minimalny ubytek grzbietu brosz. Brak k. przedtytułowej. W wielu miejscach nakle- jone karteczki zasłaniające dawne podpisy własnościowe. Okładka reperowana: Repro- dukcja okładki: P. Rypson, s. 327. 80 298 IWANOW Wsiewołod – Powrót Bud- dy. Zbiegła wyspa. Przekład z rosyjskiego Jana Barskiego [pseud., właściwie Jadwiga Barba- nell]. Warszawa 1927 Wydawnictwo „Alfa”. 19 cm, s. [4], III, 4 – 168, [1]. Broszura wy- dawnicza. Współczesna beletrystyka rosyjska. Tom I. Odręcznie na s. 5 („Powrót Buddy”) – 297 „to tłumaczyłam ja”; na „Zbiegłej wyspie” (s. 97) „a to Kazio”. Piękna, konstruktywistyczna, anonimowa okładka. Niewielkie zagniecenia krawędzi okła- dek, poza tym stan bardzo dobry. Rzadkie. Wsiewołod Iwanow (1895-1963), pisarz, uczestnik wojny domowej na dalekim Wscho- dzie, autor „Pociągu pancernego”, klasyczne- go utworu radzieckiej dramaturgii (premiera w MChAT, 1927), ale także opowiadań „egzo- tycznych”, nawiązujących do tradycji rosyjskiej prozy psychologicznej – m.in. „Powrót Buddy”. 100 299 IWASZKIEWICZ Jarosław – Odbudo- wa Błędomierza. Sztuka w trzech aktach. Okład- kę projektował Jan S. Miklaszewski. Warszawa 1951 „Czytelnik”. 21 cm, s. 101, [3]. Broszura wydawnicza. Podpis wł. „HBojarska”. Wydanie 1. Premiera odbyła się w Starym Teatrze w Kra- kowie 31 VI 1951 r. w reżyserii Ireny Babel. 70 300 JANTA Aleksander – Flet i apoka- lipsa. Okładka Anatola GIRSA. Nowy Jork- Londyn-Paryż 1964 nakładem Czytelników. 21,5 cm, s. 342, [1]. Broszura wydawnicza z ilustracją na okładce (sygn. „Girs”). Nie- znaczne plamki na okładce, poza tym stan bardzo dobry. Zbiór opowiadań Aleksandra Janty-Połczyńskiego (1908-1974), dziennika- rza, pisarza, bibliofi la, po II wojnie światowej przebywającego na emigracji.

90 298

37 301 JANTA Aleksander – Pisma przy- godne opus drugi. Pochwała własnych nóg, czyli Niech nam stoją!, z licznymi docinka- mi w tekście. Opracowanie grafi czne Anatola Girsa. Detroit, Mich. 1951 Anatol Girs Press. 25,5 cm, s. 31. Nakład 333 egz. numerowa- nych; egz. nr 309. 120 302 JANTA Aleksander – Znak tożsamo- ści (Wybór z trzydziestolecia). Układ i oprac. grafi czne Ofi cyny Poetów i Malarzy w Londy- nie. New York 1958 Polish Book Importing Co. 21,5 cm, s. 128, [4]. Opr. wydawnicza: pł. złoc. napisy na grzbiecie. Nakład 1040 egz. Wybór wierszy z l. 1929-1956. 80 303 JÁROSY Fryderyk – Mumje. Przekład z niemieckiego Mariana Hemara. Okładka projektu Jana MUCHARSKIEGO. Warszawa 1930 Wydawnictwo Alfa. 20,5 cm, s. 167, [4]. Wyd. 1 polskie. Przedmowa Mariana Hemara. Okładka reprodukowana: P. Rypson, s. 323. 90 299 304 KAŁUŻYŃSKI Zygmunt – Listy zza trzech granic. Okładkę projektował Jan Młodożeniec. Warszawa 1956 „Czytelnik”. 20 cm, s. 432. Broszura wydawnicza. Okładki nieznacznie przybrudzone. 60 305 KARPOWICZ Tymoteusz – Żywe Wy- miary. Rysunki i proj. okładki Guido de RECK. Szczecin [1948] „Polskie Pismo i Książka”. 20,5 cm, s. 70, [2], 6 ilustr. całostronicowych (w paginacji). Broszura wydawnicza z ilustr. na okładce (sygnowaną „Reck 48”). Guido Olgierd (de) RECK (1919-1981), malarz. 60 306 [KOLĘDY i pastorałki] W żłobie leży. Wybór 26 kolęd i pastorałek. Wybór i opraco- wanie tekstów literackich – Zofi a Rothertowa. Wybór i opracowanie tekstów muzycznych – Feliks Rybicki. O obrzędach Bożego Narodze- nia w dawnej Polsce napisał Michał Walicki. Ilustrował drzeworytami i rysunkami Andrzej Jakimowicz. Warszawa 1946 Towarzystwo Wydawnicze „Łuk”. 20 cm, s. 126, [2], liczne ilustr. w tekście, nuty. Dwa oryginalne drze- woryty: Andrzeja JAKIMOWICZA (s. 102) i Jana BIAŁOSTOCKIEGO na okładce. Bro- szura wydawnicza. Nieaktualne piecz. biblio- teczne; minimalny ubytek grzbietu broszury i tylnej okładki. Na s. 43-44 drobne przetar- 304

38 cie, bez szkody dla tekstu. Okładka naderwa- na, reperowana. Poza tym stan dobry. 160 307 KOŁACZKOWSKI Stefan – Dwa studia. Fredro. Norwid. Warszawa 1934 Wy- dawnictwo Droga. 24,5 cm, s. 75, [2]. Brosz.. wydawnicza, reperowana, podklejona, grzbiet całkowicie zastąpiony tekturą. Brak k. przed- tytułowej. Na wielu k., zwłaszcza szkicu o Fredrze, liczne zaznaczenia na marginesach. Szkice: „Osobowość i postawa poetycka Fre- dry” oraz „Ironja Norwida”. 60 308 KOSZYC Marja – Od Uśmiechu do Zmór. Na marginesie trzydziestolecia pracy pisarskiej Emila Zegadłowicza. Szkic popu- larny. Bielsko MCMXXIX [1929] Nakładem Klubu Demokratycznego w Bielsku. 22,5 cm, s. 31, 3 fotografi e Emila Zegadłowicza [tabli- ce w paginacji]. Broszura wydawnicza. 60 309 KUBIAK Tadeusz – Żołnierze i ro- botnicy. Okładka, oprac. grafi czne i inicja- ły – Marian Bogusz. Warszawa 1948 Wy- dawnictwo Prasa Wojskowa”. 20,5 cm, s. 29, [1]. Brosz. wydawnicza. Biblioteka Poetycka Domu Wojska Polskiego. Podpis wł. i eksli- 306 bris St. Marczaka-Oborskiego. Okładka re- produkowana: P. Rypson, s. 400 50 310 KWIATKOWSKI Tadeusz – Lu- napark. Okładka i ilustracje Anny Seifert. Kraków 1946 Spółdzielnia Księgarska „Czy- telnik” w Krakowie. 18,5 cm, s. 167, [1], ilustracje całostronicowe w paginacji. Broszu- ra wydawn. z barwną obwolutą. Podpis wł. „HBojarska-Wieczorkiewicz”. Na k. przed- tytułowej odręcznie: „Kochanej Halince / najrówniejszej dziewczynie /pod słońcem sza- tana /Tadeusz Kwiatkowski /Kraków 27. VI. 1947.” Właścicielka (i adresatka dedykacji) poczyniła wiele uwag ołówkiem na margi- nesach – najczęściej pojawia się epitet „pre- tensjonalne”. Na końcu stwierdza: „Całość jednak dobra chyba […] książka artystowska i artystyczna. Czyt[ałam] VII. 47”. Karty 14- 15 z nieznacznymi plamami. Obwoluta nad- darta, z przetarciami, reperowana. Okładka, właściwie – część obwoluty, reprodukowana: 1000 polskich okładek, poz. 28. 100 311 LAM Stanisław – Współcześni pisa- rze polscy. Literatura piękna. Krytyka lite-

39 310 racka. Warszawa b. r. [po 1922] Nakładem 314 LEWIN Leopold – Sny o powrocie. Polskiego Posterunku Wydawniczego „Pla- Warszawa-Kraków 1948 Wydawnictwo Euge- cówka”. 23 cm, s. 63, [2]. Broszura wydawn.; niusza Kuthana. 20,5 cm, s. 45, [2]. Broszura drobne ubytki okładek i grzbietu. Pieczątki wydawnicza z ilustr. na okładce sygnowana wł. „Z księgozbioru Aleksandra Olkiewicza”. „Witold Kalicki 47”. Na k. przedtytułowej 60 atramentem: „Kochanemu Bronisławowi Wie- czorkiewiczowi serdecznie - Leopold Lewin, 312 LANGE Antoni – Pochodnie w mro- Warszawa, marzec 1949 r.” Wiersze w tym ku. Żeromski – Reymont – Kasprowicz. Okład- zbiorku powstały w l. 1941-1944 w Kazach- kę projektował Jan POHOSKI. Warszawa stanie. Witold KALICKI (1915-1983), ma- [1927] Bibljoteka Domu Polskiego. 17,5 cm, larz, drzeworytnik, autor plakatów i oprawy s. 160. Broszura wydawnicza. Drobne ubytki grafi cznej wielu książek; w l. 1945 -1992 grzbietu broszury. współpracował z wydawnictwem E. Kuthana. 60 80 313 LEJKIN N[ikołaj] A. – Nasi za gra- 315 LITTERARIA studenckie. Gdańsk nicą. Humorystyczny opis podróży do Pary- 1973 Koło Naukowe Polonistów, Instytut ża i z powrotem Mikołaja i Głafi ry Iwanowów Filologii Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. tłumaczył z rosyjskiego Stanisław Miłkowski. 24 cm, s. 32 [maszynopis powielany]. Bro- Tom I-II. Kraków 1901-1902 Spółka Wydaw- szura spięta zszywkami. Zawiera: wiersze nicza Polska. 19 cm, s. 198; 198. Opr. wtór- Krzysztofa Kamila Stolza, Waldemara Zie- na, (w 1 wol): pł. Kilka kart reperowanych; mińskiego, Anny Czekanowicz, Bogumiły k. przedtytułowe obu tomów zabrudzone. Klein, Macieja Kraińskiego, Andrzeja Grzy- Piecz. „M. F. Majewski”, „D. E. Friedlein / ba; prozę Aleksandra Jurewicza i Waldemara Księgarnia”. Ekslibris Stanisława Zielińskie- Ziemińskiego; rozprawki: Zdzisławy Woźniak go. o Trenach na śmierć miłości M. Kaloty-Szymań- Mikołaj Lejkin (1841-1906), powieściopi- skiej i M. Malinowskiej o Andrzeju Trzebiń- sarz, dramaturg i humorysta rosyjski. skim. Nakład 300 egz. 90 100

40 316 LORENTOWICZ Jan – Spojrzenie wstecz. Okładkę projektował Adam Półtaw- ski [fot. na s. 45]. Warszawa 1935 nakładem Funduszu Wydawniczego Leopolda Wellisza; skład gł. w Księgarni J. Mortkowicza. 21 cm, s. 351, [3]. Broszura wydawnicza. M.in. o Reymoncie, Prusie, Zapolskiej, Żeromskim, a także np. esej o dedykacjach. Drobne ubyt- ki grzbietu broszury, przybrudzenia okładek. 90 317 LOUŸS Pierre – Les aventures du Roi Pausole. Édition illustrée par Lucien Méti- vent. Paris b. r.[1906] Fasquelle Éditeurs. 19 cm, s. VIII, 380, liczne ilustr. w tekście. Opr. wtórna: psk ze złoceniami na grzbiecie, z szyldzikiem; górne obcięcia k. złocone, wy- klejki marmoryzowane. Pierre LOUŸS (1870- 1925) [wł. Pierre-Felix Louis],poeta i powie- ściopisarz. Poematy prozą „Pieśni Bilitis” ogłosił jako tłumaczone z greckiego utwory starożytnej poetki. „Przygody króla Pausola” to libertyńskia powiastka, zręcznie wplatająca w sceny haremowe krytykę zakłamania wobec spraw erotyki. Istnieje przekład polski, anoni- mowy, wydany we Lwowie w 1921 r. Według opowiadania „Kobieta i pajac” (1898) powstał fi lm Luisa Buñuela „Mroczny przedmiot po- żądania” (1977). 314 100 318 ŁADNOWSKI Aleksander – Pan browski. Nakład 100 egz., jak podaje Estre- Kasper z Łęczycy. Monodram w jednym icher. E. 3, 325. akcie oryginalnie wierszem napisany przez… 120 Bochnia 1863 Nakład i druk Wawrzyńca Pi- sza. 19,5 cm, s. 16. Brosz. wydawnicza [przy- 321 MALCZEWSKI Antoni – Marya. brudzenie okł., tylna okł. luzem]. Ekslibrisy Powieść ukraińska. Z 8 fotodrukami podług Ewy Olesiówny i Stanisława Marczaka-O- rysunku E. M. Andriollego. Warszawa [1878] borskiego. E. 3,4. Autor osławionego „Berka Nakład Gebethnera i Wolffa. 15,5 cm, fron- zapieczętowanego”. Rzadkie. tispis (fotodruk), s. [4], 83, [1], tabl. ilustr. 60 8 (fotodruki). Oprawa wydawnicza: z grzbie- tem późniejszym, ze złoc. na licu i grzbiecie, 319 ŁAWRENIEW B[orys] – Na szla- brzegi k. złoc. kach wojny. Opowiadania. Moskwa 1943 „Ukraina, odmalowana w Marii barwami Wydawnictwo Literatury w Językach Obcych. niezwykle wyrazistymi, jako kraj melancholij- 16,5 cm, s. 43, [1]. Broszura wydawnicza. nego czaru, zmieniła się w swoistą literacką Minimalny ubytek i niewielkie zabrudzenia ziemię obiecaną, pełną rodzimej egzotyki, i to okładki. Ekslibris i napis wł. St. Marczaka- właśnie stało się punktem wyjścia dla uwag Oborskiego. o szkole ukraińskiej, za której twórcę i mi- 50 strza poczytywano Malczewskiego” (J. Krzy- żanowski, Dzieje literatury polskiej). Wydanie 320 [MACPHERSON James] Pieśni z ilustracjami wg rysunków Michała Elwiro Ossyjana przekład nowy z angielskiego. Kra- Andriollego (1836-1893). Tekst w deko- ków 1875 Drukiem Fr. Ksaw. Pobudkiewicza. racyjnej ramce z licznymi ozdobnikami. Na 18 cm, s. 122 [E. podaje 123]. Opr. wtórna: licu przedniej okładki bogato złocony motyw plast., złoc. napis na grzbiecie. Nieaktual- zaczerpnięty z frontispisu poematu. Opra- na pieczęć wł. Słynna mistyfi kacja literacka wa sygnowana: „Karol Wójcik…” (na tylnej z 1773 r. Autorem przekładu był Te o fi l Że- okładce). Egzemplarz z księgozbioru Cza-

41 putowiczów (pieczątki), wpis własnościowy (Marysi Zawadzkiej, 1914). Fachowo doro- biony współcześnie grzbiet i wyklejki, spo- radyczne zażółcenia, miejscami podkreślenia i dopiski ołówkiem i kredką, ogólnie stan do- bry. Piękny złocony motyw na licu. 240 322 MARLOWE Krzysztof – Tragiczne dzieje Doktora Fausta. Przekład Jana Kaspro- wicza. Lwów – Warszawa MCMVIII [1908] Nakładem Tow. Wydawniczego; E. Wende i Spółka; H. Altenberg. 21,5 cm, s. 113. Dol- ny róg k. przedtytułowej obcięty bez szkody dla tekstu. [współoprawne ppł. wtórne:] Per- cy Bysshe SHELLEY– Oedipus Tyrannus czyli Opuchłołydziec Król. Tragedya w dwóch ak- tach z oryginału doryckiego przetłomaczona. Z angielskiego przełożył Jan KASPROWICZ. Lwów – Warszawa MCMVII [1907] Nakła- dem Tow. Wydawniczego; E. Wende i Spółka; H. Altenberg. S. 51 W przekładach Jana Kasprowicza dwa klasyczne dramaty angielskie: naj- 321 ważniejszy utwór elżbietańskiego poety Christophera Marlowe’a (1564-1593) oraz trawestacja znanego mitu dokonana przez poetę romantycznego P. B. Shelleya (1792-1822). 80 323 MICKIEWICZ Adam – Histoire po- pulaire de POLOGNE par… publiée Avec Préface, Notes et Chapitre complémentaire par Ladislas Mickiewicz. Paris 1867 J. Hetzel, Libraire-Éditeur. Bibliothèque d’Education et de Récréation. 18 cm, s. 4], XXIV, 617, [2-er- rata]. Opr. wtórna: psk z epoki, na grzbiecie tytulatura złoc.; okładki broszury wydawni- czej zachowane. Wyklejki i górne obcięcie kart marmoryzowane. Ekslibrisy Paula Herol- da (1849 – 1899), adwokata w Auxerre; także naklejona kartka z datami życia jego córki, zięcia, datami urodzin wnuczki i jej męża. E. 3, 111. Rzadkie. 900 324 [MICKIEWICZ Adam] Pamiątka odsłonięcia pomnika Adama Mickiewicza w Warszawie 28 stycznia 1950. Warszawa 1950 „Czytelnik”. 20,5 cm, s. 18, [2], 3 ilustr. całostronicowe [w paginacji]. 40 325 MICKIEWICZ Adam – Poezje. Opracował Tadeusz Pini. Wydanie komplet- ne. Ilustrowane. Oraz Księgi Narodu i Piel- grzymstwa Polskiego. Wydane staraniem Ko- 323

42 mitetu Mickiewiczowskiego w Nowogródku, z okazji 75 letniej rocznicy zgonu Wieszcza. Nowogródek 1931. 23 cm, s. XXXIX, 448 [druk dwuszpaltowy], 4 tablice ilustr. oraz tablica z portretem Mickiewicza. Opr. wy- dawnicza: pł. czerwone ze złoc. napisami na licu i grzbiecie, introligatorsko reperowana. Wewnątrz kartka maszynopisu: ”Introliga- tornia /Warszawa ul. Dobra 7”. Reperowane brzegi kilku kart: V /VI, VII /VIII, 311 /312. Przestawione w oprawie karty 147 /148 i 145 /146. Piecz. „Małgorzata Anna Waśniewska / Warszawa”. 160 326 MIŁOSZ Czesław – Kontynenty. Pa- ryż 1958 Instytut Literacki. 20,5 cm, s. 387, [2]. Opr. wtórna: imitacja pł. ze złoc. tytułem na grzbiecie. Biblioteka “Kultury” Tom XXIX. Wydanie 1. 70 327 MISCELLANEA literackie 1866 -1910 pod redakcją Stanisława Pigonia. Wro- cław 1957 Zakład im. Ossolińskich Wydaw- 328 nictwo PAN. 24 cm, s. 486, [2], 14 tablic ilustr. Opr. wydawnicza: pł., tłocz. Zawiera: korespondencję Ignacego Maciejowskiego (Sewera) z Mieczysławem Pawlikowskim; Listy Ign. Maciejowskiego do Tadeusza Mi- cińskiego oraz do Marii i Wacława Wolskich; pierwodruk ocalałych fragmentów młodzień- czej powieści Elizy Orzeszkowej „Beata”, z rę- kopisu; polski pierwodruk jednoaktówki Ta- deusza Rittnera „Jedna chwila”, ze wstępem Zbigniewa Raszewskiego. Archiwum Literac- kie, t. II. 90 328 NIEMCEWICZ [Julian Ursyn] – Śpiewy historyczne Niemcewicza. Nº 22. Stefan Batory. [Charków b. r., ok. 1915] Typ. Bengis. 13 cm, s. 8, ilustr. na okładce broszur- ki. „Biblioteczka dla wygnańców”. Wydaw- nictwo ks. kanonika Feliksa Sznarbachow- skiego. Na s. [8]: Zachęta do „Biblioteczki dla wygnańców”. Dolny prawy róg broszurki przycięty, bez szkody dla tekstu. Rzadkie. 50 329 NIEMOJEWSKI Andrzej – Rokita. Poemat dramatyczny w sześciu aktach. Kra- ków 1901 Drukarnia Narodowa. 18,5 cm, s. [8], 171. Opr. wtórna: karton; okładki broszury wydawniczej zachowane. Piecz. „A. Krzyżanowski. Księgarnia i skład nut. Kra- ków”. 80 329

43 Mrożewskiego [w paginacji]. Opr. wtórna: karton. Biblioteka Arcydzieł 4. 70 332 NORWID Cyprian – Vade-mecum. Podobizna autografu z przedmową Wa c ława Borowego. Warszawa 1947 nakładem Towa- rzystwa Naukowego Warszawskiego. 29,5 cm, s. XXIII, ]1], 127, [1]. Broszura wydawnicza. Drobne naddarcia i ubytki okładek. We- wnątrz stan bardzo dobry. 90 333 NOWACZYŃSKI Adolf – Wielki Fryderyk. Powieść dramatyczna. Pierwszy tysiąc. Warszawa-Kraków 1910 Gebethner i Wolff, G. Gebethner i Spółka. 21 cm, s. VIII, 352. Opr. wtórna: ppł., złocona tytulatura na grzbiecie. Piecz. „Ze zbiorów Wojciecha Za- krzewskiego”. Wyd. 1 najsłynniejszego dzieła wielkiego pamfl ecisty. 90 334 [OPPMAN] Kronika mieszczańska Imćpanów Barwinków kupców krakowskich. Peregrynacya do Ziemie Świętej roku od przyjścia Zbawiciela na świat 1548 napisał Artur Oppman. W Warszawie 1922. Gebe- thner i Wolff; Tłocznia Wł. Łazarskiego. Na- kład 3149 egz. 22 cm, s. 30. Broszura wydaw- nicza. Zbrązowienia papieru na wyklejkach, 331 poza tym stan bardo dobry. 70 330 NORWID Cyprian – Dzieła (Drob- ne utwory poetyckie – poematy – utwory 335 [OPPMAN] Kronika mieszczańska: dramatyczne – legendy, nowele, gawędy O Malchrze Gąsce rajcy warszawskim, o pięk- – przekłady – rozprawy wierszem i pro- nej Zofce córze Gąskowej i o Piórkosie z Fran- zą). Wydał, objaśnił i wstępem krytycznym cyej historya wielce żałosna lata Pańskiego poprzedził Tadeusz Pini. Z czterdziestu ilu- 1574 napisał Artur Oppman. W Warszawie stracjami w tekście i poza tekstem i pięciu 1922. Gebethner i Wolff; Tłocznia Wł. Ła- [!] podobiznami autografów. Warszawa 1934 zarskiego. Nakład 3149 egz. 22 cm, s. 29. Nakładem Spółki Wydawniczej „Parnas Pol- Broszura wydawnicza. Zbrązowienia na wy- ski”. 24 cm, s. XLVIII, 648 [druk dwusz- klejkach, poza tym stan bardzo dobry. paltowy], ilustr. w tekście, 14 tablic ilustr., 70 4 tablice z podobiznami autografów (piąta w paginacji). Opr. wydawnicza: ppł., tekt., 336 OPPMAN Artur (Or-Ot) – Pieśń złoc. napisy na grzbiecie. Przetarcia grzbietu o Rynku i Zaułkach. Wydanie trzecie. oprawy. Brak części przedniej wyklejki. We- Okładka projektu Krystyny Czeremańskiej. wnątrz stan dobry. Zdobniki wykonała Maria Mackiewiczówna. Warszawa-Kraków 1947 Wydawnictwo Eu- 160 geniusza Kuthana. 22 cm, s. 59, [4], liczne 331 NORWID Cyprian – Trzy miłości. ilustr. w tekście. Broszura wydawnicza. Pod- Wybór poezji z przedmową Dra Zbigniewa pis wł. „Stanisław Zieliński”. Zaniewickiego i drzeworytami St. Mrożew- 60 skiego. Paryż b. r. [ l. 40-te]. Księgarnia Pol- ska w Paryżu, 123 Boulevard Saint-Germa- 337 OSSENDOWSKI F[Ferdynand] An- in. 16,5 cm, s. 87, [3], 4 drzeworyty Stefana toni – Biesy. Powieść. Poznań b. r. [ok. 1937] Wydawnictwo Polskie (R. Wegner). 20 cm,

44 s. [4], 255, [1]. Broszura wydawnicza. Bibljo- teka Autorów Polskich, tom 17. Wydanie 1. 90 338 [OSTROWSKI Krystyn] Badęgiada czyli XIII, poemat heroi-komicz- ny w dwudźestu pieśniach (1871). Wydańe trzeće. Paryż 1877 Auguste Ghio. 14 cm, s. 298, 2 tablice ilustr., [1]. Broszura wydaw- nicza; znaczne ubytki grzbietu brosz. E. 6, 574; NK 8, 545. Wydanie pierwsze w 1871 r; poemat był wielokrotnie wznawiany, do roku 1882 (wyd. ósme). Na s. 297-298 autor objaśnia reguły „zastosowanej w tém dźełku pisowni”, naśladującej pisownię fonetyczną. Krystyn Ostrowski (1811-1889), poeta, dramaturg, publicysta, tłumacz, po upadku powstania listopadowego emigrant, czynny w Paryżu. 100 339 PAWLIKOWSKA [-JASNORZEW- SKA] Maria – Dancing. Karnet balowy. Opracowanie grafi czne, obwoluta i rysun- ki Jerzego JAWOROWSKIEGO. Warszawa 1958 Czytelnik. 19,5 cm, s. 41, [4], liczne ilustr. w tekście. Broszura wydawn. z obwolu- tą barwną. Minimalny ubytek grzbietu obw., wewnątrz stan bardzo dobry. 60 316 340 PIASECKI Stanisław – Prosto z Mo- stu. Projekt obwoluty – Tadeusz Gronowski. 342 PILECKI Antoni – Poezye. War- Warszawa 1934 Towarzystwo Wydawnicze szawa 1892 Nakład „Biblioteki Romansów „Rój”. 19 cm, s. 222, [2]. Brosz. wydawnicza i Powieści”. 18,5 cm, s. 282, II. Opr. wtórna: z obwolutą. Zbiór esejów i recenzji literackich psk z epoki, ze złoc. napisami na grzbiecie. drukowanych w l. 1929-1933, przeważnie na Stan bardzo dobry. NK 15, 244. Antoni Pi- łamach „ABC” – rodzaj notatnika literackie- lecki (1853 – 1921), poeta, krytyk literacki, go, wedle autora. M.in. głos w sporze o śmierć współpracownik „Przeglądu Tygodniowego”. Mickiewicza; krytyka „starego stylu” – Staf- Wiersze z niniejszego tomu przedrukowane fa w liryce, Berenta w prozie; entuzjastycz- zostały w antologiach „Księga wierszy pol- na ocena Kariery Nikodema Dyzmy, powieści skich XIX w.” Juliana Tuwima i „Zbiór poetów wówczas przemilczanej. Znaczne ubytki ob- polskich XIX w.” Pawła Hertza. woluty. 150 100 343 PULS. nieregularny kwartalik lite- 341 PIECHOCKI Jan – Norwidowa kon- racki, nr 2 – marzec 1978. Warszawa. Re- cepcja sztuki - pracy. (Prace polonistyczne dagują: Jacek Bierezin, Tomasz Filipczak, Wi- studentów Uniwersytetu Poznańskiego. Nr told Sułkowski, Tadeusz Walendowski. 30 cm, 1). Poznań 1929 Wydane z Zasiłku Mini- s. 124, [2]. Maszynopis powielany. Wydawnic- sterstwa W.R i O.P. 24 cm, s. 107, [3], brosz. two poza cenzurą PRL. Zawartość m.in.: wier- wydawnicza. sze Aleksandra Galicza w przekładach Wiktora Egzemplarz częściowo nierozcięty. Grzbiet Woroszylskiego, Stanisława Barańczaka, Jacka po konserwacji z niewielkimi ubytkami. Stan Bierezina; Jacka Woźniakowskiego Prawa czło- dobry. wieka a kultura; Adama Michnika Poeta epoki 50 paskiewiczowskiej; Jacka Bocheńskiego fragment powieści o Tyberiuszu;

45 w Paryżu przyjaźnił się z Picassem i Strawiń- skim, w 1914 wrocił do rodzinnego Vaud, gdzie przebywał do śmierci. Realista, wprowadził do powieści francuskiej poezję natury, elementar- nych związków człowieka z przyrodą. 80 346 „ROCZNIK LITERACKI” [T. III:] 1934, pod redakcją Zofji Szmidtowej. War- szawa MCMXXXV [1935] Instytut Literac- ki. 20,5 cm, s. 330, [3]. Opr. wtórna: plast. Okładki broszury wydawn. zachowane. Na- pis wł. „Stanisław Zieliński 54”. 80 347 ROJEK Tadeusz – Stefan Witwicki w Warszawie. Kraków 1908. Osobne odbicie ze Sprawozdania I-szego prywatnego Gimna- zjum żeńskiego w Krakowie. 22,5 cm, s. 43. Broszura wydawnicza. Podpis wł. „WłMichal- ski”. Drobne ubytki grzbietu; okł. podklejo- na. Wewnątrz stan dobry. 50 348 ROSTAND Edmond – Chantecler. Pièce en quatre actes, en vers. Paris 1910 Li- braire Charpentier et Fasquelle, Eugène Fasqu- elle, Éditeur. 20 cm, s. [8], 244. Opr. wtórna: psk ze złoc. na grzbiecie i szyldzikiem; górne obcięcia k. złocone. Premiera „Koguta” odby- 344 ła się 7 lutego 1910 r. w Paryżu. Wydanie 1. Stanisława Barańczaka Fasada i tyły; wier- „Błyskotliwy pogrobowiec teatru romantycz- sze J. Bierezina, Lecha Dymarskiego, Zdzisła- nego” (G. Lanson). wa Jaskuły; felieton Kisiela Jedność czy podziel- 100 ność (odrzucony przez cenzurę w „Tygodniku Powszechnym”). 349 ROSTAND Edmond – Les Romane- 200 sques. Comédie en trois actes en vers. Paris 1923 Libraire Charpentier et Fasquelle. Eugène 344 PUTRAMENT Jerzy – Dwa łyki Ame- Fasquelle, Éditeur. 20 cm, s. [8], 155, [2]. Opr. ryki. Okładkę projektował Jan Młodożeniec. wtórna: psk ze złoc. na grzbiecie i szyldzikiem; Warszawa 1956 „Czytelnik”. 17 cm, s. 193, wyklejki marmoryzowane; górne obcięcia [3], 23 fotografi e w tekście. Broszura wydaw- k. złocone. Premiera sztuki „Romantyczni” od- nicza z barwną okładką. Odwilżowy, jeszcze była się w Comédie Française 21 maja 1894 r. przed-październikowy reportaż politruka lite- Edmund Rostand (1868-1918) – autor m.in. ratury PLR. Rozdział „Coś z Miłosza” (s. 135- „Cyrana de Bergerac” (1897), który zrobił za- 163) zawiera interesujące wspomnienia o kole- wrotną karierę na scenach całego świata. dze z Wilna, który w „Zniewolonym umyśle” 100 sportretował Putramenta bez sentymentu. 350 SANDAUER Artur 60 – Śmierć libera- ła. Okładkę projektował Stefan Bernaciński. 345 RAMUZ C[harles] F[erdinand] – Hi- Warszawa 1949 Książka i Wiedza. 17,5 cm, storja o żołnierzu. Przełożył Juljan Tuwim. War- s. 177, [2]. Broszura wydawnicza. Wydanie szawa 1935 Bibljoteka Dramatyczna „Drogi” 1. Egz. nierozcięty. Tom opowiadań – oprócz Nr. 10. 20 cm, s. 29, [2]. Broszura oryg. z nakle- tytułowego: Spółka z ograniczoną odpowie- jonym tytułem na licu. Napis własn. Libretto do dzialnością; Noc praworządności; Pamiętnik „Historii żołnierza” Igora Strawińskiego (1918). bezsensu; Radio; Sprawa godności. Tylna okł. Ch. F. Ramuz (1878-1947), pisarz szwajcar- zabrudzona, z minimalnymi ubytkami. ski tworzący w jęz. francuskim. Przed 1. wojną 60

46 351 SŁOBODNIK Włodzimierz – Świa- tła na trasie. [Wiersze]. Okładkę projekto- wał Aleksander Bernaciński. Warszawa 1950 Książka i Wiedza. 17,5 cm, s. 70, [4]. Bro- szura wydawnicza. Wydanie 1. M.in. „Noc na trasie W-Z”, „Ku czci Chopina”, „Ballada o normandzkim kościele Wang w Bierutowi- cach” oraz cykl wierszy o komunie paryskiej. 70 352 SŁONIMSKI Antoni – Teatr w wię- zieniu. Powieść. Warszawa 1922 Towarzystwo Wydawnicze „Ignis”. 17,5 cm, s. 190. Opr. wtórna: ppł. Piecz. wł. „Julian Marynowski”. Wydanie 1. 80 353 SPASOWICZ Włodzimierz – Dzieje literatury polskiej. Przekład z rosyjskiego [Antoniego Gustawa Bema]. Wydanie trzecie przejrzał i uzupełnił A. G. Bem. Kraków-War- szawa 1891 nakład G. Gebethnera i Spółki; Gebethner i Wolff. 19,5 cm, s. XIV, 540, [1]. Opr. wtórna: pł. Zabrudzenia, zaplamienia oprawy i wyklejek. Wewnątrz stan dobry. Wy- 351 danie 1 w Charkowie w 1885 r. 120 354 STAFF Leopold – Tęcza łez i krwi. Wydanie drugie. Warszawa 1921 Instytut Wydawniczy „Bibljoteka Polska”. 15,5 cm, s. 197, [3]. Opr. wydawnicza: pł. tłocz., na licu i grzbiecie napisy złoc. Niewielkie prze- tarcia i rozbarwienia lica i grzbietu oprawy; wewnątrz stan bardzo dobry. Na wyklejce, odręcznie: ”Nagroda udzielona przez Redak- cję Kuriera Warszawskiego panu inż. Józefowi Modrzejewskiemu (Lublin), za rozwiązanie wszystkich szarad…” i podpis Ferdynanda Hoesicka; dat. 14 /I 1929. Wydanie 1. tego zbioru wierszy ukazało się w Charkowie w 1918 r. 90 355 STĘPOWSKI Janusz – Na mor- skich szańcach Rzplitej. Kronika historyczna 1635 roku w 6 odsłonach. Układ grafi cz- ny St. Brzęczkowskiego. Warszawa 1935 Wydawnictwo Ligi Morskiej i Kolonialnej. 20,5 cm, s. 143, ilustracje. Oprawa wydaw- nicza: karton. Na k. przedtytułowej autograf autora. Okładka reprodukowana w: Tysiąc polskich okładek…, s. 41. Drobne ubytki grzbietu i tylnej okładki. 100

355

47 358 SZLAGOWSKI Antoni ks. – Lilla Weneda w świetle Biblji. Mowa wygło- szona podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego 1927-28 w dniu 23 paździer- nika 1927. Warszawa 1928 Nakładem Uni- wersytetu. Skład główny: „Książnica-Atlas”. 24,5 cm, s. 20 [także streszczenie w jęz. fran- cuskim]. Broszura wydawnicza. Uniwersytet Warszawski – Mowy Rektorskie 6. 50 359 SZOŁOCHOW Michał – Nauka nienawiści. Moskwa 1945 Wydawnictwo Literatury w Językach Obcych. 14 cm, s. 29, [2]. Broszura wydawnicza z fotomontażem na okładce. Motto: «„Nie można pokonać wroga, nie nauczywszy się nienawidzić go z całej du- szy» – z pierwszomajowego rozkazu Komisa- rza Ludowego Obrony towarzysza Stalina”. 50 360 TAGORE Rabindra Nath – Poczta. Odtworzył Jan Stur. Lwów 1922 Wydawnic- two „Monsalwat”. Księgarnia Nowości. Dru- karnia A. Goldmana we Lwowie. 29 cm, s. 48. Broszura wydawnicza. Sygnet wydawnictwa „Monsalwat” w drzeworycie na k. przedty- tułowej i tylnej okładce. Piecz. „Księgarnia Nowości Lwów Kopernika 3”. Okł. broszury i grzbiet – podniszczone. Wewnątrz stan do- bry. Rzadkie. 356 120 356 SUDERMANN Hermann – Die 361 TETMAJER Kazimierz Przerwa – Ehre. Schauspiel in vier Akten. Stuttgart und Poezje. Serja ósma. Warszawa 1924 Insty- Berlin 1914 J. G. Cotta’sche Buchhandlung tut Wydawniczy „Bibljoteka Polska”. 17 cm, Nachfolger. 18,5 cm, s. 160, [8]. Opr. wydaw- s. 202. Oprawa wtórna: pperg., pł., szyldzik. nicza: pł., tłoczenia, złoc. Brzegi kart marmo- 80 ryzowane. Przykład secesyjnej oprawy. Hermann Sundermann (1857-1928), 362 TETMAJER Kazimierz Przerwa – popularny autor dramatów mieszczańskich Poezje. Serja ósma. Warszawa 1924 Instytut z elementami naturalizmu; prezentowany tu Wydawniczy „Bibljoteka Polska”. Okładkę dramat „Honor” z 1890 r. został w Polsce wy- rysował A[ntoni] S. Procajłowicz. 17 cm, stawiony tuż po prapremierze, podobnie jak s. 202. Okładka barwna, sygnowana „A.P”. „Niech żyje życie” i „Gniazdo rodzinne”. Au- Broszura wydawnicza. Podpis wł. „Kamiń- tor powieści i nowel („Jons i Erdme”, 1917). ski”. [Por. poz.] 100 70 357 SWINARSKI Artur Marja – Dęby 363 TETMAJER de Przerwa J. K.[azi- w Rogalinie. Poznań 1933 Nakładem J. Dip- mierz] – Pustynia. Warszawa 1923 Nakła- pla. 23 cm, s. 71. Broszura wydawnicza. dem J. R. Skład główny w Księgarni Paszkow- Wiersze pisane w l. 1930-1932. Podpis wł. skiego i Hulewicza, Krucza 42. 15 cm, s. 39, „J. St. Marczak-Oborscky”. Odręcznie na s. 1: [4]. Broszura wydawnicza; złoc. na okładce. „egzemplarz własnoręcznie poprawiony przez Ekslibris St. Marczaka-Oborskiego. Wydanie autora w r. 1960”. W tekście wiele poprawek 1 dramatu o Mojżeszu napisanego w 1919 r. ołówkowych, m.in. na s. 21, 23, 53-55, 65. Włączony do ósmego tomu „Poezji”. [Por. po- przednie.] 100 50

48 364 TICHONOW Mikołaj – Lenin- szura wydawnicza. Minimalne ubytki grzbie- gradzkie opowiadania 1942. Moskwa 1942 tu i okladki broszury. Wydawnictwo Literatury w Językach Obcych. 60 14,5 cm, s. 57, [3]. Broszura wydawnicza. 50 368 WEYSSENHOFF Józef – O sztuce pisarskiej Pawła Cazin z dołączeniem czte- 365 TYSZYŃSKI Aleksander – Wize- rech jego nowel, z pięcioma ilustracjami. runki polskie. Zbiór szkiców literackich. Warszawa 1928 Gebethner i Wolff. 18 cm, Warszawa 1875 Nakład i druk S. Lewentala. s. 137, [2], 5 tablic ilustr. Opr. wtórna: ppł., 20 cm, s. 302, [1]. Sylwetki: Kadłubka, Biel- złoc. napisy na grzbiecie. Odręczna dedyka- skiego, Reja, Szymonowica, Starowolskiego, cja z 1928 r. Stan bardzo dobry. Na s. 53-137 Drużbackiej, Kondratowicza (Syrokomli), opowiadania. w przekładzie J. Weyssenhoffa: Pola, także szkic o komedii polskiej w XVIII Msza na górze Beuvray; Wesele pod szronem; w. Chleb w górach Morwanu; Zwierzęta świętej [współoprawne:] WISZNIEWSKI Michał pustyni. – Charaktery rozumów ludzkich. Warszawa Paul Cazin (1881-1963), francuski pisarz 1876 Nakład i Druk S. Lewentala. S. 123,[4] osiadły w Prowansji, wybitny historyk i tłu- [współoprawne:] macz literatury polskiej, m.in. Pana Tadeusza Michał WISZNIEWSKI – Bakona me- /przekład prozą/, Pamiętników Paska, Żywych toda tłómaczenia natury. Z dodaniem wia- kamieni Berenta. W 1930 laureat nagrody pol- domości o Sędziwoju, alchemiku polskim. skiego Pen Clubu za przekład Sobola i panny Warszawa 1876 Nakład i druk S. Lewentala. Weyssenhoffa. S. 136, 2. 90 Współopr. psk z epoki; grzbiet naderwa- ny, okł. tekturowe podniszczone. Wewnątrz 369 WEYSSENHOFF Józef – Sprawa niewielkie ślady zalania u dołu kart w poz. Dołęgi. Powieść. Poznań [1930-1931] Wy- pierwszej (Tyszyński) oraz na ostatnich kar- dawnictwo polskie (R. Wegner). 20 cm, s. [4], tach poz. 3 [od. s. 112], poza tym stan do- 352. Oprawa wtórna: ppł. biblioteczne. Dzie- bry. We wszystkich tytułach – liczne pieczęcie ła zebrane, t. II. „Bibljoteka Gimn. im. J. Lelewela w Wilnie”. 90 Seria „Biblioteka Najcelniejszych Utworów Literatury Europejskiej. Literatura Polska”. 370 WIERSZE i pieśni Armii Ludowej. Wydawnictwo Oddziału Propagandy Główne- 120 go Zarządu Polityczno-Wychowawczego Woj- 366 WAROWNIA. Zeszyt zbiorowy. ska Polskiego, 1945. Biblioteczka Utworów Moskwa 1916 Wydawnictwo Zarządu Koła Literackich nr 3. Utwory „powstały w pod- Literacko-Artystycznego Domu Ppolskie- ziemiu pod okupacją niemiecką”. Autorzy: go w Moskwie. Okładka, winiety i ozdoby Maria Castellatti, Zofi a Jaroszewicz, Helena J. F. Boguckiego, K. Homolacsa i M. Rozbic- Jaworska, Wanda Żółkiewska, Mieczysław kiej. Kierownictwo literackie H. St. Pytliń- Jastrun, Stanisław Jerzy Lec, Borowy, ppor. ski, kierownictwo artystyczne J. F. Bogucki. Ekslibris St. Marczaka-Oborskiego. 31,5 cm, s. 76, [4]. Opr. wtórna: karton, za- 60 chowane okł. broszury wydawn. Pieczątki: „Z biblioteki inż. M. Werweczko”, „M. We- 371 ZEGADŁOWICZ Emil & Czytelni- rweczko /inżynier budowlany /Wilno”. Stan cy „Zmór” – piszemy listy. Warszawa 1937 dobry. Teksty m.in. Mieczysława Limanow- księgarnia powszechna. 21 cm, s. 194. Bro- skiego „Zwiastowanie”; wiersz Franciszka szura wydawnicza. Egz. częściowo nierozcię- Ksawerego Pusłowskiego „Wybudowanie ka- ty. Nieznaczne zabrudzenia tylnej okładki. tedry”; Mariana Morelowskiego rozprawka 80 „Artyści polscy na wychodźtwie w Rosji wie- ku XVII”; pierwodruk obszernego fragmentu 372 ZIELIŃSKI Eryk – Świat Janeczki. „W nurtach Elstery (Urywek z tradedii) Xiążę Opowieść wychodźcza. Brema – Hamburg Józef Poniatowski” Tadeusza Micińskiego. – Lubeka 1946 Książnica Domu Polskiego. 20,5 cm, s. 48. Broszura wydawn. Zdenerwo- 160 wany wychodźca dopisał ołówkiem na stronie 367 WEINTRAUB Jerzy Kamil – Wrogi tytułowej (nieortografi cznie): „Na tego jałopa czas. [Wiersze]. Warszawa 1939 Nakładem i bomba atomowa – zamało”. księgarni F. Hoesicka. 24 cm, s. 39, [1]. Bro- 50

49 Książki dla dzieci i młodzieży

375 DROMLEWICZOWA Zofi a – Zła Felunia. Powieść dla młodzieży z ilustra- cjami. Warszawa 1935 Nakładem Księgarni J. Przeworskiego. 19 cm, s. 238, ]1], 4 tablice ilustr. czarnobiałych. Oprawa wydawnicza: ppł., tekt. Ilustracja barwna na okładce. Wyd. 1. Narożniki i krawędzie oprawy z przybru- dzeniami. Nieznaczne zaplamienia okładek. Wewnątrz stan bardzo dobry. BLDM 1918- 1939, poz. 1629. 90 376 EEDEN Fryderyk van – Mały Janek. Tłómaczyła i przedmową opatrzyła F. L. Lu- bodziecka. Warszawa 1904 Biblioteka Dzieł Wyborowych (Nº 335). 18 cm, s. 152. Opr. wydawnicza: pł. Drobne przetarcia i zabru- dzenia oprawy. Na tylnych wyklejkach ba- zgroły ołówkiem. Frederik Willem Eeden (ur. 1860) – holenderski dramaturg, poeta i publicysta. Małego Janka (1885) tłumaczka określa jako bajkę symboliczno-realistyczną „tak oryginalną, iż śmiało można powiedzieć, że nie ma nic w żadnej literaturze, co by się obok niej postawić dało”. Wydanie 1 polskie. BLDM 1901-1917, poz. 1235. 80 377 [FARRAR Frederic William] Światła i cienie. Opowiadanie historyczne według F. W. Ferrera [!] opracowała Teresa Jadwiga [T. J. Papi]. T. 1-2 Warszawa 1907 Nakład 375 Redakcyi „Przyjaciela dzieci”. 15 cm, s. [1], 183, [3];[6], 221. Opr. wydawnicza: pł. czer- wone, tłocz. czarne napisy i ornamenty. Na 373 ŻEROMSKI Stefan – O Adamie k. przedtyt. w obu tomach – podpis wł. „Irena Żeromskim wspomnienie. Warszawa- Kosierkiewicz /1907 /Kamienna”. W obu to- Kraków MCMXXVI [1926] Wydawnictwo mach blok poluzowany. W t. 1 tylna okład- J. Mortkowicza; Towarzystwo Wydawnicze ka ze śladami zalania. BLDM 1901-1917, w Warszawie. 19,5 cm, s. 124, [3]. Broszura poz. 1268. Rzadkie. wydawnicza. Piecz. „Z księgozbioru Jakoba Akcja rozgrywa się w starożytnym Rzy- Weinbergera”. Wydanie drugie; pierwsze, na mie, w 54 r. po narodzeniu Chrystusa. prawach rękopisu, w nakładzie 55 egz. ukaza- ło się w 1919 r., po śmierci ukochanego syna 120 pisarza. 378 KRASZEWSKI Józef Ignacy – Mistrz 60 Twardowski. Powieść z podań ludowych we- dług… Opracował dla młodzieży Stefan 374 ŻEROMSKI Stefan – Duma o het- Gębarski. Warszawa 1907 Nakład redakcyi manie. Wydanie drugie. Warszawa 1909 „Przyjaciela dzieci”. 15 cm, s. [1], 119, [3], Nakładem Kasy Przezorności i Pomocy War- opr. wydawnicza: pł. czerwone, tłocz., na szawskich Pomocników Księgarskich. 21 cm, k. przedtyt. napisy własn. „Irena Kosierkie- s. 217, [2]. Opr. wtórna: psk, złoc. napisy wicz/7 /Kamienna”. Lekkie przetarcia oprawy. na grzbiecie. Wydawniczy ekslibris (projekt BLDM 1901-1917, poz. 2302. Rzadkie. Edwarda Okunia) z odręcznym monogra- mem Żeromskiego i numerem 1354. 100 xx

50 379 MORAWSKA Z[uzanna] – Na zgliszczach Zakonu. Powieść dla młodzieży z 9 ilustracjami [Stanisława Bagieńskiego]. Wydanie drugie. Warszawa 1928 Nakład Ge- bethnera i Wolffa. 18 cm, s. 246, [1], 9 tablic z ilustracjami czarnobiałymi sygnowanymi „St. B.”. Oprawa wydawnicza: ppł., tekt., z ilustr. na okładce. Blok książki poluzowany. Okładki przybrudzone. Wewnątrz stan do- bry. BLDM 1918-1939, poz. 5059. Wydanie 1 ukazało się w 1911 r. 90 380 OSTROWSKA Bronisława – Szkla- na góra. Z ilustracjami Kazimierza Grusa. Warszawa [1922] Instytut Wydawniczy „Bi- bljoteka Polska”. 20 cm, s. 47, liczne ilustr. w tekście, 5 tablic z ilustracjami barwnymi w litografi i sygn. „Grus”. Opr. wtórna: ppł. bi- blioteczne. W tekście liczne plamy, zabrudze- nia; stan tablic dobry. Częściowo nieczytelna, zamazana pieczątka: „Zakład Opiekuńczy… w Kiełczewicach gm. Piotrowice…”. Kazimierz GRUS (1886-1955), rysow- nik, karykaturzysta, ilustrator publikujący m.in. w „Cyruliku Warszawskim”, „Kolcach”, 380 a później w „Szpilkach” i „Przekroju”. Pod- czas II wojny rysował dla prasy podziemnej. Mąż Maji Berezowskiej. Ilustracje do Szklanej góry wymienia Słownik artystów polskich… (II, 500). BLDM 1918-1939, poz. 5809. 100 381 SNOPEK. Powiastki, opowiadania, komedyjki dla młodocianego wieku opra- cowała M[aria] J[ulia] Zaleska. Z 8 drzewo- rytami. Warszawa 1884 Nakład Maurycego Orgelbranda. 17,5 cm, s. [2], 286, II, 8 tablic ilustr. w drzeworycie. Opr. wydawnicza: ppł., tekt. Grzbiet uszkodzony; zerwany fragment papierowej okleiny na tylnej okładce. Na kil- kunastu kartach nieznaczne plamy. Strony 33 /34 obcięte od góry, ze szkodą dla tekstu (brak 3 wierszy druku). NK 16 /I, 256. 150 382 ŚWIATEŁKO. 1907. Zbiór po- wiastek i wierszyków dla małych dzieci. Łwów 1907 Z drukarni „Dziennika Polskie- go”. Dodatek do „Małego Światka” [czaso- pismo dla dzieci ukazujące się we Lwowie w l. 1887-1914]. 23,5 cm, s. 128, [2], liczne ilustracje. Oprawa wtórna: pł., złoc. napis na grzbiecie. Egzemplarz niekompletny, bez wie- lu kart, zwłaszcza na początku; po starannej konserwacji: liczne karty podklejone w cało- ści bibułką. Prezentowany z powodu wielkiej rzadkości tej edycji. Braki: s. 1-10, 13-16, 25- 381

51 28, 40-42, 47-48, 109-110, 113-120. Karta tytułowa i spis treści zachowane. Autorzy: Se- weryna Beaupré, Z. Jarzewska, Maria Konop- nicka, Jadwiga Lewicka, Wanda Piotrowska, Janina Porazińska, Jadwiga Strokowa, Ignacy Nowicki, Stefan Zaleski i in. 100 383 WOLICKA Janina Łada – Wierna straż (Z walk Listopadowych). Z przedmową Michała Rollego. Lwów – Warszawa – Poznań 1919 H. Alterberg, G. Seyfart; E. Wende i Sp.; M. Niemierkiewicz. 22 cm, s. 51, [1]. Opr. wtórna: ppł. tekt. z naklejonymi okładkami broszury wydawniczej, z ilustracją sygnowaną „KURCZYŃSKI Z.”. Liczne skreślone pieczę- cie „Biblioteka Sejmiku powiatu lubelskiego”. Zabrudzenia, także okładki. Zygmunt Kur- czyński (1886 Lwów – 1953 Wrocław), rzeź- biarz, rysownik. Uczeń Konstantego Laszcz- ki w krakowskiej ASP. We Lwowie ok. 1918 sekretarz Tow. Przyjaciół Sztuk Pięknych; od 1920 kierownik artystyczny czasopisma 382 satyrycznego „Szczutek”. Jako rzeźbiarz wy- stawiał we Lwowie w l. 1910-1918, 1931 i 1933. 120 384 ZAKRZEWSKA Helena – Zaklęty dwór. Ilustrowała Janina Muszanka. Kra- ków [1943] Księgarnia Stefana Kamińskie- go. 21 cm, s. 240, 6 tablic ilustr. Oprawa wydawnicza: ppł. z tłocz. i złoc. napisami na grzbiecie, okładka tekturowa z barwną ilustr. sygnowaną „J. Muszanka”. Rzadkie wydanie okupacyjne. Wydania przedwojenne Zaklętego dworu: 1. – 1923 z il. E. Bartłomiejczyka; 2. – 1928; 3. – 1934 z il. Jerzego Fedkowicza. 100

383

52 Satyra, groteska, żart…

385 [antologia] OD ZAGŁOBY do WIE- CHA. Humor w literaturze polskiej. Londyn 1941 Aleksander Wilmot. 18,5 cm, s. [IV], 180. Broszura wydawnicza. Okładka sygno- wana „Poliński”. Drobny ubytek grzbietu broszury. M. in. Pasek, Sienkiewicz, Wilkoń- ski, Prus, Boy, Makuszyński, Nowaczyński, Małaczewski, Wiech; wybór fraszek od Reja do Gałczyńskiego: „Nową odznakę wymyślił B. Smierdzieli- na, a Gronowski wykonał projekt: w wieńcu z wawrzynu pudełko z wazeliną, a u dołu podpis: Ja się boję”. 100 386 [antologia] POŻEGNANIE Z HI- TLEREM. Opracowali Eryk Lipiński i Jan Szeląg. [Okładka – Eryk Lipiński]. Warsza- wa 1945 Społdzielnia Wydawnicza „Czytel- nik”. 21 cm, s. 64, liczne ilustracje. Broszu- ra wydawnicza. Biblioteka „Szpilek” tom 1. Ekslibris i napis własnościowy St. Marczaka- Oborskiego. Zbiór fraszek, wierszy i rysun- ków satyrycznych antyhitlerowskich, głów- nie drukowanych w „Szpilkach”, przeważnie sprzed 1 września 1939 r. M.in. St. J. Lec, Z. Ginczanka, M. Hemar, Ś. Karpiński, J. Minkiewicz, L. Pasternak, J. Tuwim. Okład- 386 ka reprodukowana: 1000 polskich okładek, poz. 61. 100 387 ANTOLOGIA satyry polskiej 1944- 1955. Pod redakcją Antoniego Marianowicza. Ilustracje – Eryk Lipiński. Warszawa 1955 Państwowy Instytut Wydawniczy. 20 cm, s. 675, [1], ilustr. w tekście. Opr. wydawnicza: pł. z ilustr. na licu oprawy. W dziale Poezja – wiersze 56. autorów; w dziale Proza – utwory 48. pisarzy. 100 388 BARTOSZEWICZ Kazimierz – Słownik prawdy i zdrowego rozsąd- ku. Warszawa 1905 Druk i Lit. Jana Cotty. 17,5 cm, s. [4], 142. Broszura wydawnicza; brak grzbietu, niewielkie uszkodzenia obu okładek. „Alfabet” znanego owcześnie humo- rysty. 80 BIBLIOTEKA Satyryczna. Opracowa- nie grafi czne Karola Baranieckiego. Redaktor Jan Śpiewak. Warszawa 1950 Wydawnictwo „Prasa Wojskowa”. 12 x 17 cm, s. 64, liczne ilustr., także barwne. Broszury wydawnicze. 385

53 1975. 20 cm, s. [20], liczne ilustr. Broszura wydawnicza. Maszynopis powielony, nakład 320 egz. 60 393 CZERMAŃSKI Zdzisław (1900- 1970) – „Jak prawica przedstawia rządy Mar- szałka Piłsudskiego”. Litografi a, 37 x 28 cm, 13 plansza z teki „13 karykatur”, wydanej w latach 30. XX w. Grafi ka reprodukowana m.in.: Andrzej Garlicki, Jerzy Kochanowski – Józef Piłsudski w karykaturze, Warszawa [1991] Wydawnictwo Interpress, s. 200. Zdzisław Czermański, malarz i rysownik urodzony w Krakowie, zmarł w Nowym Jor- ku. Zyskał sławę jako karykaturzysta Piłsud- skiego. Współpracował z „Cyrulikiem War- szawskim”, i „Wiadomościami Literackimi”. Autor dwóch tek rysunków poświęconych J. Piłsudskiemu, albumu „Mars w karykatu- rze” oraz wspomnień „W pluszowej wannie” i „Kolorowi ludzie”. 360 394 DOBRZYŃSKI Stanisław – Sein Kampf. 41 karykatur politycznych. Jero- zolima 1944 Wydawnictwo „W Drodze”. 393 19,5 cm, s. 46, il. 41. Broszura wydawnicza, ilustracje, sygnowane. 389 ODKRYCIE Ameryki. Teksty m.in. 100 A. M. Swinarskiego, W. L. Brudzińskiego, A. Marianowicza, J. Prutkowskiego; rysunki 395 ENCYKLOPEDJA humoru i satyry J. Lenicy, J. Zaruby, Z. Lengrena, E. Lipińskie- polskiej pod redakcją Antoniego ORŁOW- go. Także tłumaczenia i przedruki z zagrani- SKIEGO (Krogulca). Tom II. H – M. Warsza- cy. wa 1914 Nakład Tygodnika „Mucha”. 24 cm, s. [2], 352 [druk dwuszpaltowy]. Opr. wtór- 60 na: płótno bez napisów. Tylko tom 2 (z czte- 390 W KLESZCZACH dolara. Teksty rech). m.in. W. L. Brudzińskiego, J. Minkiewicza, 90 S. Krysiaka, A. M. Swinarskiego, St. Wygodz- kiego; rysunki Charliego, K. Grusa, J. Zaruby. 396 GAŁCZYŃSKI K[onstanty] I[lde- Ta k że tłumaczenia i przedruki z zagranicy. fons] – Satyra, groteska, żart liryczny. Wy- bór i redakcja Ziemowit Fedecki. Ilustrował 60 Henryk TOMASZEWSKI. Warszawa 1955 391 BRZECHWA Jan – Cięte bańki. Czytelnik. 19,5 cm, s. 406, [6], tablica z fot. Okładka Jana S. MIKLASZEWSKIEGO. Ilu- autora; liczne ilustr. w tekście. Oprawa wy- stracje Jerzego Zaruby. Warszawa 1952 Czy- dawnicza: pł. tłocz. z obwolutą. Minimalne telnik. 20,5 cm, s. 84, [2], 8 ilustr. całostroni- naddarcia i przetarcia grzbietu obwoluty. Stan cowych [w paginacji]. Broszura wydawnicza dobry. z ilustracją na okładce; minimalne ubytki 120 grzbietu, okł. podklejona na marginesie. 397 HEMAR Marjan – Adolf Wielki. 70 Pamfl et i dygresje. Okładka proj. LEWITT- 392 BYCZKI refl eksyjne. Organ Związ- HIM. Londyn 1943 M. I. Kolin (Publishers) ku Artystów i Filozofów Sporadycznych Ltd. 18,5 cm, s. [4], 49. Broszura wydawni- D[yskusyjnego] K[lubu] F[ilmowego] PUSB cza; okładka w kilku miejscach podklejona ta- we Wrocławiu. Red. naczelny Ryś Uklański. śmą; minimalny ubytek dolnego rogu okładki. Red. grafi czny [pseud.] Trąba Je-je. Kwiecień Broszura oryginalna w dodanym ochronnym

54 kartonie. Na pierwszych kartach niewielkie s. [2], 61, [1]. Broszura wydawnicza z ilustr. plamy. na okładce. Grzbiet broszury z drobnymi 60 ubytkami, reperowany. Kazimierz Laskowski (1861-1913) poeta, dziennikarz, satyryk. 398 HEMAR Marjan – Marchewka. Pa- 90 miętnik satyryczny. Wydanie drugie. Londyn 1947 Orbis. 18 cm, s. [2], 137, [3]. Broszura 403 PLĄSKOWSKI Włodzimierz – Sa- wydawn. z ilustracją na okładce. Minimalny tyry. Wybór dokonany przez Władysława ubytek grzbietu. Buchnera i Brunona Wincentego Korotyń- 60 skiego. Warszawa 1903 Nakładem przyjaciół. Skład główny w Księgarni Jana Fiszera Nowy 399 HEMAR Marjan – Siedem lat chu- Świat Nº 9. 19 cm, s. XII, 320, III. Opr. dych. Rys. na obwolucie i k. tytułowa – Ire- wtórna: karton z reprodukcją strony tytuło- na LORENTOWICZ. Nowy Jork 1955 Roy wej na licu okładki. Brak k. przedtytułowej. Publishers. 20,5 cm, s. 399. Oprawa wydaw- Wewnątrz stan dobry. Wybór z siedemnastu nicza:pł. z obwolutą. Obwoluta uszkodzona, roczników „Kurjera Świątecznego” i pięciu z ubytkami; podklejona. Wewnątrz stan do- roczników „Muchy”. Wstęp Edwarda Lubow- bry. Pamiętnika satyrycznego tom drugi (po skiego [s. V – XII]. „Marchewce”). 80 90 404 RÖDIGER Bolesław – Karykatura 400 HERTZ-BARWIŃSKI Henryk – Augusta Potockiego „Gucia”. Tusz, piórko, Woyska polskiego konterfektów gładkich 20 16,5 x 11,5 cm. August Potocki (1847-1905), gwoli uciechy komiltonów swoich wyimagino- pionier sportu, znany birbant warszawski. wał – a gwoli pożytku nierycerskiego pospól- Dziedzic Jabłonnej i Zatora. Jedna z charak- stwa w tysiącznej mnogości wytłoczyć zezwolił terystycznych postaci arystokracji warszaw- Henryk Hertz Barwiński ppor. 1 Brygady L[e- skiej przełomu wieków. gionów] P[olskich], serya 1, nakład 2, Litogra- 900 fi a Inż. W. Krzepowski. Kraków [1917]. 20 litografi i barwnych z portretami legio- nistów, sygn. i częściowo dat. na kamieniu, wymiar arkuszy: 28 x 21,5 cm, brosz. wydaw- nicza szyta, reperowana (przetarcia na brze- gach). Zawiera m.in. wizerunki: Józefa Pił- sudskiego, Edwarda Rydza-Śmigłego, Stefana Felsztyńskiego [malarz], Jana Skotnickiego [malarz]. Wszystkie portrety wymienione i częściowo reprodukowane w Katalogu portre- tów osobistości polskich i obcych w Polsce działają- cych, BN Warszawa 1990-1997. 420 401 JANTA Aleksander – Klapa Bezpie- czeństwa czyli Humor Zakurtynowy. Ze- brał, Opracował i Przedmową Opatrzył… Al- manach dowcipów i anegdot opowiadanych w dzisiejszej Polsce oraz Wybór najlepszych ostatnich kawałów warszawskich o sytuacji, stosunkach i Sowietach. Buffalo 1953 nakła- dem autora; drukiem Sunrise Press, Buffalo, N. Y. 20,5 cm, s. XV, [1], 234. Broszura wy- dawnicza. Grzbiet broszury reperowany: pod- klejony taśmą. 90 402 LASKOWSKI K[azimierz] (El) – Sa- tyry polityczne. Warszawa 1907 Skład głów- ny w księgarni Gebethnera i Wolffa. 26,5 cm, 400

55 ppł. tekt. Piecz. własnościowa „Z Księgozbio- ru Bł.Włodarza”. Drobne przetarcia płótna na grzbiecie opr. O karykaturze jako takiej; o polskich ka- rykaturzystach; wspomnienia z pracy zagra- nicą. 100 409 SZOPKA krakowska „Zielonego Ba- lonika”. Napisał Boy [Tadeusz Żeleński] & Taper [Witold Noskowski]. [Kraków 1911] Nakładem autorów. Skład główny: Kraków – S. A. Krzyżanowski; Warszawa – E. Wen- de [Wyd. 1 – wydanie drugie miało częścio- wo zmienioną k. tytułową; patrz poz. 414]. 22 cm, s. [4], 76. Oprawa wtórna: karton, fragment okł. oryginalnej naklejony na lico oprawy. Premiera „W Jamie Michalikowej” 5 stycznia 1911 r. 60 410 SZOPKA nad Szopkami. Satyra sceniczna. [Napisał] K[azimierz] Laskowski (El). Warszawa 1908 Skład główny w „Księ- garni Popularnej” Ś-to Krzyska Nº 42. Druk 404 E. Skowrońskiego, Nowy Świat 43. 19,5 cm, s. 64. Opr. wydawnicza: ppł., tekt. z ilustr. 405 SICHULSKI Kazimierz – Karykatu- na okładce. Uszkodzony dolny róg okładki. ry współczesne. Legiony – Politycy. Literaci. Liczne piecz.: „Biblioteka publicznego semi- Malarze. Aktorzy. Kraków 1919 Księgarnia narium nauczycielskiego w Solcu nad Wisłą”; J. Czerneckiego. 20 cm, s. 38, liczne ilustr. „Państwowe Liceum Pedagogiczne i Gimna- w tekście, 32 tablice ilustr. z 63 reprodukcja- zjum Koedukacyjne w Solcu n/Wisłą”. Napis mi karykatur. Broszura wydawnicza; ubytki wł. „Foremniak”. grzbietu, podklejone. Zawiera także szkice: 60 Artur Schöder, Rozwój karykatury; Władysław Kozicki Karykatury Sichulskiego. 411 [SZOPKA] Polityczna szopka Cyru- 100 lika Warszawskiego pióra Marjana Hemara, Jana Lechonia, Antoniego Słonimskiego, Ju- 406 SŁONIMSKI Antoni – Heretyk na liana Tuwima. Warszawa 1927 Skład główny: ambonie. Warszawa 1934 Wydawnictwo Administracja „Cyrulika Warszawskiego”. J. Przeworskiego. 18 cm, s. 345, [1]. Oprawa 18 cm, s. 63, [1]. Broszura wydawnicza. Za- wtórna: pł. ze złoc. napisami na grzbiecie. plamienia okładek; minimalny ubytek naroż- Grzbiet reperowany. Wyd. 1. nika okładki. 70 70 407 SWINARSKI Artur Marya – Pam- 412 SZOPKA polityczna 1945/1946 Ja- fl ety, parodie, paradoksy 1926-1946. nusza Minkiewicza i Jana Brzechwy. Ilustra- Okładkę, ilustracje i znak wydawniczy ryso- cje Jerzego Zaruby. Łódź 1945 Spółdzielnia wał A. M. Swinarski. Katowice [1946] Wy- Wydawnicza „Czytelnik” 21,5 cm, s. 54, [2], dawnictwo Awir. 20,5 cm, s. 57, [6], liczne ilustr. w tekście. Broszura wydawnicza. Napis ilustr. w tekście; tablica z fotografi ą autora. wł. „NBojarska”; piecz. „Paweł Piotr Wieczor- Broszura wydawnicza z barwną okładką. kiewicz”. Biblioteka „Szpilek” tom 2. Ślady za- 60 lania na okładce i pierwszych kartach. Ilustra- cje w sposób amatorski kolorowane kredkami. 408 SZWAJCER Jerzy (Jotes) (1892- Grzbiet opr. naderwany, okładki zabrudzone. 1967) – OKIEM KARYKATURZYSTY. War- Premiera w Teatrze „Syrena”, gmach Grand szawa [1930] Bibljoteka Groszowa, 17,5 cm, Hotelu w Łodzi, w listopadzie 1945. s. [4], 223, 22 tablice il. Opr. wydawnicza: 60

56 413 SZOPKA satyryczna 1956. [Napi- sali] A[ntoni] Marianowicz, J[anusz] Min- kiewicz, M[arian Załucki]. Ilustrował Jerzy ZARUBA. Warszawa 1956 Spółdzielnia Wydawnicza „Czytelnik”. 19,5 cm, s. 70, [2], ilustr. w tekście. Broszura wydawnicza z barwną okł. Jerzego Zaruby. Minimalny ubytek grzbietu broszury. Biblioteka Satyry. 60 414 [SZOPKA] Warszawska szopka poli- tyczna. [Napisali:] Światopełk KARPIŃSKI, Janusz MINKIEWICZ. Wydanie II. [Warsza- wa] 1936 Drukarnia Współczesna. 19,5 cm, s. 45, [1]. Oprawa wtórna: ppł. biblioteczne. [współoprawne:] Światopełk KARPIŃSKI, Janusz MINKIEWICZ – Warszawska szopka polityczna 1937, s. 46, [1] [współoprawne:] SZOPKA krakowska „Zielonego Balonika” wykonana po raz pierw- szy „W Jamie Michalikowej” dnia 5 stycznia 1911 roku. Napisali Boy {Tadeusz Żeleński] & Taper [Witold Noskowski]. [Wydanie drugie:] Trzeci tysiąc. [Kraków 1911] Nakła- dem autorów. [Skład główny:] Kraków – S.A. Krzyżanowski; Warszawa – E. Wende, s. [4], 405 76. Wyd. 1 – zob. poz. 409. [współoprawne:] SZOPKA krakowska „Zielonego Balonika” na rok 1912. Napisa- li: Boy [Tadeusz Żeleński] & Taper [Witold Noskowski]. [Kraków – Warszawa 1912] S. A. Krzyżanowski; E. Wende i Ska. S. 79, nuty. 120 415 [SZOPKA] Włodzimierz TETMA- JER – Szopka polityczna (Ridendo castigat mores). Kraków 1926 Nakładem przyjaciół autora; czcionkami Drukarni Ludowej w Kra- kowie. 18,5 cm, s. 40. Brosz. wydawnicza; ilustr. na okładce. 70 416 ŚMIESZNY Anatol [pseudonim] – Sto i jeden kawałów. Wybór anegdot i dowci- pów zebrał Profesor h. c. … przy pomocy mgr. Jana Makolągwy. Część I. Monachium 1947 Nakładem „Irka”. 20,5 cm, s. 51. Broszura wydawnicza z ilustr. na okładce. Liczne za- kreślenia, kredką i piórem na marginesach; na ostatniej karcie kilka dowcipów dopisanych ołówkiem. Drobne ubytki grzbietu broszury. 80 417 [WASYLEWSKI Stanisław] Jan Bury – Świadczenia wojenne pani Muszki i inne humoreski. Lwów 1921 Spółka Na- kładowa „Odrodzenia”. 20 cm, s. 78, [1]. 408

57 Broszura wydawnicza; grzbiet uzupełniony. Rzadkie. 90 418 WIECH [wł. Stefan Wiechecki] – Do wyboru do koloru. 100 felietonów. Okładkę i ilustracje projektował Jerzy ZARU- BA. Warszawa 1950 Nakładem Gebethnera i Wolffa. 20,5 cm, s. 339, [1], ilustr. całostro- nicowe w paginacji. Opr. wydawnicza: ppł., tekt. Okładki tekturowe zabrudzone. Nielicz- ne plamy wewnątrz. 60. 419 WROCZYŃSKI Kazimierz Bujwid – Podparnasie polskie. Serja I. Warsza- wa 1930 Nakładem Księgarni F. Hoesicka. 24 cm, s. 43, [3]. Broszura wydawnicza. Ob- cięty dolny róg k. przedtytułowej, bez szkody dla tekstu. Zbiór parodii literackich piętnastu poetów współczesnych. Osłonim Antkowski [= Antoni Słonimski]: „Muzykalny na brawa, tantiem nigdy syty, prę przez fl ukty życia zwrotnym argonautą. Gdy bywam autorem – dureń każdy krytyk! Kiedy bywam krytykiem – dureń każdy autor!”. Rzadkie. 413 120 420 ZAGÓRSKI Włodzimierz – Wybór poezyi. Z przedmową Wiktora Gomulickie- go. Warszawa 1899 Biblioteka Dzieł Wybo- rowych Nº 88. 17,5 cm, s. 154, II, [3]. Opr. wydawnicza: pł. czerwone, tytulatura na grzbiecie. Autor publikował pod pseudoni- mem Chochlik w l. 1860 – 1880 w czasopi- smach galicyjskich. Następnie wydał „Piosnki i żarty” pod nagłówkiem „Z teki Chochlika” we Lwowie. 80 421 ZAŁĘSKI Grzegorz – Satyra w kon- spiracji 1939-1944. Przedmowę napisał St. R. Dobrowolski. Wstępem zaopatrzył An- drzej Ryszkiewicz. Warszawa 1948 Spółdziel- nia Wydawnicza „Wiedza”. 29,5 cm, s. 251, [5]; liczne il. w tekście, faksymilia, fotografi e, rys., reprod. dokumentów. Opr. pł. wt., obwo- luta częściowo zach., naklejona. Wydanie 1. 200 422 SATYRA w konspiracji 1939-1944. Opracował Grzegorz Załęski. Warszawa 1958 Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodo- wej. 29,5 cm, s. 350, [2], liczne ilustr. Opr. wydawnicza: pł. z obwolutą. Wydanie 2 – znacznie obszerniejsze od pierwszego, zawierające m.in. nowy dział: 415

58 „Piosenka uliczna”. Warszawska, okupacyjna twórczość satyryczna obejmująca: wiersze, fraszki, drobne pamfl ety, dowcipy i rysunki. Interesujące, bogato ilustrowane varsavianum – liczne przedruki z gazet, faksymilia, fotogra- fi e, rysunki, reprodukcje dokumentów. Stan bardzo dobry; obwoluta podniszczona. 280 423 ZARUBA Jerzy – Prawda w oczy kole. Karykatury. Opracowanie grafi czne – Henryk TOMASZEWSKI. Warszawa 1954 Wydaw- nictwo Artystyczno-Grafi czne RSW „Prasa”. 24 cm, s. XXX, 107 tablic ilustr. [prace z lat 1918-1954], s. [20]. Broszura wydawnicza, okł. z barwną ilustr. Wstęp Zbigniewa Mit- znera i spis ilustracji – także w jęz. rosyjskim i francuskim. 120 424 ZBIERZCHOWSKI Henryk – Żon- gler. Rzeczy wesołe i smutne. Okładkę wyko- nał Zygm[unt] KURCZYŃSKI. Lwów 1922 Nakładem „Szczutka”. 21,5 cm, s. 94, [2], liczne ilustr. w tekście [różnych autorów, sygn. monogramami]. Broszura wydawnicza 416 z barwną ilustr. na okładce, uszkodzoną przy grzbiecie; grzbiet i tylna okł. zastąpione pa- pierem przyklejonym taśmą; kilka kart repe- rowanych, podklejonych. 60

422

59 60 Historia

425 ARSKI Stefan – Uwaga! Radiody- wa- wersja! Warszawa 1953 Książka i Wiedza. cji; 22,5 cm, s. 31, [1], 3 ilustr. Broszura wydaw- nicza. Biblioteczka „Trybuny Wolności”. 50 426 BALICKI Zygmunt – Egoizm naro- dowy wobec etyki. Lwów 1902 Nakładem Towarzystwa Wydawniczego. 20,5 cm, s. 63. Opr. wtórna: ppł. ze złoc. napisem na grzbie- cie. Pieczątki i napis wł. „Stefan Węgleński”. S. 23 – 28 z niewielkimi uszkodzeniami bez szkody dla tekstu. Wydanie 1. 80 427 BALIŃSKI Michał, LIPIŃSKI Ty- moteusz – Starożytna Polska pod wzglę- dem historycznym, jeografi cznym i staty- stycznym opisana przez… Wydanie drugie, poprawione i uzupełnione przez F. K. Marty- nowskiego. T. 1-4. Warszawa 1885-1887 Na- kład i druk S. Orgelbranda Synów. 21,5 cm, s. [4], VIII, 888, VIII; 985, X; [4], 535, VIII, 296, III, [1], XXI; 876, XIII, drzeworytowe 425 herby. Opr. wtórna: ppł., tekt., papierowe okł. ochronne naklej. na oprawę, podarte, egz. częściowo nierozcięte. Brudne wyklejki; we- wnątrz stan dobry. Cztery tomy do oprawy. 600 428 BARS Henry – Polityka według Ja- cques Maritaine’a. Wstęp Jacques Marita- in. Przedmowa Jana Tokarskiego. Przełożyła z francuskiego Jolanta Łoś. Londyn 1964 Odnowa. 18,5 cm, s. 293, [2]. Broszura wy- dawn. 50 429 BARTOSZEWICZ Julian – Znako- mici mężowie polscy w XVIII wieku. Wi- zerunki historycznych osób skreślone przez… T. 3 (z 3). Petersburg 1856 B. M. Wolff. 18,5 cm, s. [4], VII, [1], 309, [2]. Oprawa z epoki: psk z tłocz. Sylwetki: Ignacego Kra- sickiego, Eustachego Potockiego, Kazimie- rza Karasia, Krzysztofa Hilarego Szembeka, Stanisława Poniatowskiego, Adama Nałęcza Małachowskiego. Proweniencje: „W. O Bier- nacki-Poraj” (ekslibris); pieczątki: „Lubo- widzki”, „A. Dubiecka”. Grzbiet po konser- 427

61 błąd w oprawie (s. 157-180 po s. 204); miej- scami zażółcenia w tekście, stan dobry. 120 430 BOREISZA Jerzy – Hiszpania (1873- 1936). Z wstępem prof. Stefana Zygmunta Czarnowskiego. Warszawa 1937 Nowa Bi- blioteka Społeczna. 20,5 cm, s. [4], IV, 5-277, [7]. Broszura wydawn.; ubytek górnej części grzbietu. Wewnątrz stan bardzo dobry, egz. częściowo nierozcięty. Wydanie 1. … „Studiu- jąc Hiszpanię w sobie samej, autor nie zapo- mina o innych rewolucjach, przede wszystkim o francuskiej i rosyjskiej. […]. Jest ona [książ- ka Boreiszy] przyczynkiem do teorii rewolucji. Poza tym jest najlepszą […] książką o wy- padkach hiszpańskich ostatniej doby, spośród ogłoszonych dotychczas w języku polskim” (ze wstępu). Hiszpania J. Borejszy została opubli- kowana ponownie w roku 1946. 90 431 BORKOWSKI Henryk – Zdradze- ni i zaprzedani. Jak oszukano naród polski. Rewelacje w świetle faktów i dokumentów. 430 Warszawa 1940 Wydawnictwo Nowoczesne Sp. z o.o. 20,5 cm, s. 69, [2], liczne fot., repro- dukcje artykułów i dokumentów, rys. Broszu- ra wydawnicza z fotomontażem na okładce. grzbiet broszury i tylna okładka zaplamione; niewielkie przetarcia przy krawędziach okład- ki. Wewnątrz stan dobry. Propagandowy, oku- pacyjny druk niemiecki. 100 432 BRANDES Jerzy – Rosya. Za ze- zwoleniem autora przełożyła z angielskiego M. Sarnecka. Lwów 1905 Nakładem Księgar- ni Polskiej (B. Połoniecki). 18 cm, s. X, 352. Oprawa wtórna: pł., tekt. Zachowana barwna okładka broszury wydawniczej, sygnowana „W.W.” – Wacław WIEDIGER. Przetarcia grzbietu oprawy. 100 433 BUJAK Franciszek – Studja Geogra- fi czno-Historyczne. Warszawa 1925 Nakład Gebethnera i Wolffa. 24 cm, s. XI, [1], 299, 1 tablica ilustr., podwójna. Brosz. wydawni- cza; grzbiet reperowany. Osiem studiów po- święconych historii geografi i (m.in. Geogra- fi a kronikarzy polskich; Początki kartografi i w Polsce; O średniowiecznych mapach żeglar- skich) i dwa z zakresu geografi i historycznej: W sprawie kartografi i…; Stolice Polski. W tej problematyce praca klasyczna. 120 432

62 434 BURCKHARDT Jakub – Kultura Odrodzenia we Włoszech. Próba ujęcia. Przełożyła Maria Kreczowska. Wstępem opa- trzył prof. dr Mieczysław Brahmer. Warszawa 1961 Czytelnik. 24 cm, s. XIV, s. 374, [4], tabl. (fotografi a autora). Opr. wydawnicza: pł. tłocz. z obwolutą. Drobne naddarcia krawę- dzi obwoluty, poza tym stan bardzo dobry. 60 435 CHOŁODECKI Białynia Józef – Zborów. Pole chwały czesko-słowackiego oręża. Lwów MCMXXIV [1924] Księgarnia Naukowa; Polskie Towarzystwo Pedagogiczne Lwów 18 cm, s. 46, [1]. Broszura wydawni- cza. Plamy na okładce. 2 lipca 1917 r., dzień zwycięstwa pod Zborowem, uważany był za początek wskrzeszenia państwa po trzech wie- kach supremacji niemieckiej i austriackiej. 60 436 CHOŁONIEWSKI Antoni – Istota walki polsko-rosyjskiej. Kraków 1916 Nakła- dem Księgarni G. Gebethnera i Sp. 21,5 cm, s. 45. Broszura rozszyta, podniszczona. Piecz. „M. Niemierkiewicz. Księgarnia. Skład mat. Poznań”. 90 437 CZYŃSKI J., DEMOLIÈRE H. – Le Czarewitz Constantin et Jeanette Grudzińska ou les Jacobins Polonais. Paris (Paryż) 1833 Guillaumin, libraire. Druk: Henri Dupuy; 23 cm, s. [4], XXIV, 324. Opr. wtórna: psk ze ślepo tłocz. tytułem na grzbiecie ; oraz: 437 CZYŃSKI J., DEMOLIÈRE H. – Le Grand Duc Constantin ou les Jacobins Polo- do niego wiadomość wzywającą do wstąpie- nais. Paris (Paryż) 1834 Guillaumin, libraire. nia na tron, tytułując go cesarzem Konstan- Druk: H. Dupuy. 23 cm, s. (4), 416. Opr. wtór- tym I. Konstanty odmówił wtedy ponownie. na: psk ze ślepo tłocz. tytułem na grzbiecie. W latach 1815-1830 był wodzem naczelnym Zbeletryzowane dzieje Konstantego Paw- wojska polskiego i faktycznym wielkorządcą łowicza (1779-1831), wielkiego księcia rosyj- Królestwa Polskiego. Zasłynął zaprowadze- skiego z dynastii Romanowów, następcy tronu niem w armii niezwykle surowej dyscypliny, rosyjskiego w latach 1801-1823, wielkorządcy dawał przykłady niewybrednego sadyzmu, Królestwa Polskiego i jego drugiej żony Joan- będącego przyczyną wielu samobójstw uno- ny Grudzińskiej. Tom drugi poświęcony jest szących się honorem polskich ofi cerów. Zwal- spiskowcom z Wolnomularstwa Narodowego czał polskie ruchy wolnościowe, rozbudował i jego przywódcy majorowi Walerianowi Łu- siatkę tajnej policji rosyjskiej w Polsce. Po kasińskiemu. Obydwa tomy miały wyjaśnić wybuchu powstania listopadowego na czele w sposób popularny czytelnikowi francusko- korpusu rosyjskiego uszedł do Rosji, gdzie języcznemu powody wybuchu i upadku Po- wkrótce zmarł na cholerę. Jego pierwszą żoną wstania Listopadowego. była księżna Julia Sachsen-Coburg, z którą Carewicz Konstanty był drugim synem cara rozwiódł się w 1820 roku, by poślubić Joannę Pawła I i bratem carów: Aleksandra I i Mikoła- Grudzińską, którą uczynił księżną łowicką. ja I. W 1823 roku zrezygnował z praw do tro- Tytułowi Jakobini, to spiskowcy z Wolnomu- nu rosyjskiego, przysługujących mu na wypa- larstwa Narodowego pod przywództwem ma- dek śmierci starszego brata. Niemniej w 1825 jora Waleriana Łukasińskiego (ur. 15 kwiet- roku, po śmierci Aleksandra I, Mikołaj wysłał nia 1786 roku w Warszawie – zm. 27 lutego

63 1868 roku w Szlisselburgu) – polskiego dzia- 440 DMOWSKI Roman – Polityka pol- łacza niepodległościowego, żołnierza 4 Pułku ska i odbudowanie państwa. Z dodaniem Piechoty liniowej (Czwartaków). Jako twórca memoriału „Zagadnienia środkowo- i wschod- Wolnomularstwa Narodowego i Towarzystwa nio-europejskie” i innych dokumentów po- Patriotycznego, został aresztowany w 1822 lityki polskiej z lat 1914-1919. Warszawa roku i skazany 14 czerwca 1824 roku na 7 1925 Nakładem Księgarni Perzyński, Nikle- lat ciężkiego więzienia. Za próbę wzniecenia wicz i Ska. 23 cm, s. XVI, 631. Opr. wtórna: buntu w więzieniu w Zamościu wyrok został pł., okł. broszury wydawn. naklejone na lico przedłużony do 14 lat. W czasie powstania oprawy; zaplamienia. Wewnątrz stan bardzo listopadowego wywieziony do twierdzy Szlis- dobry. Piecz. „Z księgozbioru X. St. Wilko- selburskiej, gdzie spędził resztę życia. Umarł szewskiego”. w więzieniu po 44 latach. 120 Miejscowe zażółcenia papieru, w obu tomach owalne, ozdobne pieczęcie z epo- 441 DOKUMENTY Mówią… Konfl ikt ki: księgarza francuskiego Colinette-Fleury, polsko-sowiecki w dokumentach i wypowie- à Baugé. Stan dobry. Rzadkie wydawnictwo dziach ofi cjalnych luty 1943 – luty 1944 r. patriotyczne. Warszawa [Komenda Główna AK BIP] 1944. Egz. nieobcięty w oprawie. E. 1, 279; 23 x 15 cm, s. 31, [1]. Wydane pod krypto- E. XIX, III, 545. Były – oprócz polskiego – nimem: S. K. A. Druk konspiracyjny Choj- przekłady: angielski (1834) i portugalski nacki, 188. (1850). 100 1 200 442 DUNIN-WĄSOWICZ Krzysztof 438 CZY WIESZ, kto to jest? Pod ogól- – Stutthof. Ze wspomnień więźnia obozu ną redakcją Stanisława Łozy. Warszawa 1938 koncentracyjnego. Wstęp – Stanisław Płoski. Wydawnictwa Głównej Księgarni Wojskowej. Warszawa 1946 Państwowy Instytut Wydaw- 24 cm, s. [12], 858 [druk dwuszpaltowy], licz- niczy. 21 cm, s. V, [3], 103, [1], mapka i plan ne fotografi e. Oprawa wydawnicza: psk, pł., na osobnych kartach. Broszura wydawnicza. grzbiet spięty na śruby. Grzbiet opr. u dołu Ekslibris St. Marczaka-Oborskiego. Minimal- i góry naderwany, przetarcia płótna na krawę- ny ubytek dolnego rogu okładki. Poza tym dziach. Ekslibris Stanisława Zielińskiego. W stan dobry. egzemplarzu dołączone - lub doklejone – do 60 biogramów, liczne nekrologi (wycinki prasowe) z lat powojennych; także dopiski właściciela 443 EHRLICH Stanisław Dr – Następ- [np. sprostowanie miejsca urodzenia K. I. Gał- stwa przewrotu majowego. Lublin 1945 czyńskiego]. Na dwu kartach ślady po taśmie Urząd Informacji i Propagandy w Lublinie. klejącej (763 /764 i 827 /828). Karta 857 /858 23,5 cm, s. 8. Broszura wydawnicza. „Prze- podklejona. Karty: przedtyt. i tytułowa z nie- wrót majowy był zalążkiem wrześniowej ka- wielkimi przetarciami i zabrudzeniami. tastrofy”, brzmi konkluzja szkicu. Pierwsze polskie wydawnictwo typu „who 50 is who”. Zawiera ponad 4 000 not biografi cz- nych postaci czynnych w życiu publicznym 444 EILE Henryk – Rok 1830. Wojsko – międzywojnia; w wielu przypadkach są to prasa – sprawy polityczne – oświata, nauka, jedyne znane informacje o danej osobie. Sta- literatura – sztuka, muzyka – teatr – sprawy nisław Łoza (1888-1956) – historyk, autor ekonomiczne, komunikacyjne, społeczne licznych opracowań biografi cznych. – wynalazki – zabawy – czasy i ludzie – po- wstanie. Warszawa 1930 Nakładem Tow. Wy- 300 dawniczego „Polska Zjednoczona”. 20,5 cm, 439 DMOWSKI Roman – Myśli nowo- s. 128, [3]. Broszura wydawnicza. Dolny pra- czesnego Polaka. Wydanie trzecie powięk- wy róg okładki zaplamiony. Na k. przedtytu- szone. Lwów – Warszawa 1907 Nakładem łowej odręcznie: ”O ile Pani ma odwagę prze- Towarzystwa Wydawniczego, H. Altenberg; czytać, to bardzo proszę o przyjęcie. Wwa 20. E. Wende i Spółka. 17 cm, s. [4], XXV, [1], II. 1936 Eile płk”. 279. Opr. wtórna: ppł. Piecz. „Archidiecezjal- 100 ny Instytut Akcji Katolickiej w Warszawie”. Napis wł. „Stanisław Zieliński”. Kilka kart 445 [GARBIŃSKI Andrzej] La France zabrudzonych; podkreślenia w tekście. et les Polonais, aperçu historique depuis le dixième siècle jusqu’a nos jours. Par un Ami 60

64 des deux nations [pseud.]. Strasbourg 1875 cie, okładki broszury wydawn. zachowane. typograhie de G. Fischbach succr de G. Sil- Encyklopedia Polska. Wydawnictwo PAU. bermann. 22 cm, s. [4], 164. Opr. wtórna: Tom V. Część I. pł. Pieczęć wł. heraldyczna, nałożona na po- 220 przednią piecz. „Jak. Kaz. Gieysztor”. Na k. przedtytułowej, odręcznie: „ Z ksiąg Jak. 450 HISTORJA polityczna Polski. Część Gieysztora”. E. XIX, VIII, 65. Popularny za- II. Od 1506 do r. 1775. Opracowali: Oskar rys historii związków polsko-francuskich od Halecki, Waclaw Sobieski, Józef Gustaw Kra- średniowiecza po emigrację popowstaniową. jewski, Władysław Konopczyński. Kraków Pierwotny właściciel książki – Jakub Kazi- 1923 Nakładem Polskiej Akademii Umiejęt- mierz Gieysztor (1827-1897), publicysta, ności. 25 cm, s. VIII, 583. Opr. wtórna: pł., powstaniec, księgarz, autor Pamiętników z lat okładka przednia broszury wydawn. zacho- 1857-1865 (Wilno 1913). wana. Encyklopedia Polska. Wydawnictwo 100 PAU. Tom V. Część II. 220 446 [GDYNIA] Der Hafen von Gdy- nia. Übersetzt von Edmund Wojciechowski. 451 HOLZER Jerzy – Kryzys politycz- [Warszawa – Gdynia] 1936 Verlag des Mini- ny w Niemczech 1928-1930. Partie i masy. steriums für Industrie und Handel; herausge- Warszawa 1970 Wydawnictwa Uniwersytetu geben von Instytut Wydawniczy Państwowej Warszawskiego. 24 cm, s. 255, liczne tabele Szkoły Morskiej in Gdynia. 23,5 cm, s. 59; 28 w tekście [maszynopis powielany]. Brosz. wy- tablic z 56 całostronicowymi fotografi ami, 2 dawnicza. Dissertationes Universitatis Varso- tablice wykresów, 3 plany rozkł., w tym barw- viensis, 45. Rozprawa habilitacyjna przedło- ny plan portu gdyńskiego. Opr. wydawnicza: żona Radzie Wydziału Historii UW. Nakład tekt. Niemieckojęzyczne polskie wydawnic- 600 egz. two propagandowe z bogatym materiałem 60 informacyjnym oraz ikonografi cznym. 452 HORAK A[lojzy] – Edward Śmi- 60 gły-Rydz generalny inspektor sił zbrojnych 447 GRABSKI Władysław – Idea Pol- i naczelny wódz, przed i podczas kampanii ski. Warszawa 1935 Skład główny w Domu wrześniowej z przedmową płk. [Ignacego] Książki Polskiej. 20 cm, s. 189, [2]. Broszura Narbutta. [Łódź] 1945 Nakładem Spół- wydawnicza. Napis wł. nieczytelny. Dołączo- dzielni „Książka”. Pieczątki: „Rzeczpospolita ny wycinek prasowy („Słowo Powszechne”, Polska /Ministerstwo Oświaty” i „Stanisław nr 177 z. 9-11 IX 1988 r.) z przedrukiem Zieliński”. Na odwrocie okładki wklejony fragmentu tej książki. nekrolog – zawiadomienie o nabożeństwie 60 w 35 rocznicę zamordowania przez hitlerow- ców autora [z 31 VIII 1978 r.]. Komendant 448 GUARNIERI Lyno – Faszyzm a su- Obszaru Warszawskiego AK, a następnie szef mienie. Dane historyczne i zasady moralne. Oddziału III Komendy Głównej Batalionów Ze wstępem senatora Pietro Nicollini. Przeło- Chłopskich opublikował (pod inicjałami ) żyła na język polski S. Sapieżanka. Katowice tę broszurę jako wydawnictwo podziemne 1931 Nakład i własność Polskiego Instytutu w 1943 roku. Por. Chojnacki 317. Przedmo- Wydawniczego Sp. z o.o. 23,5 cm, s. [11], wa płk. Narbutta do przedruku powojennego 12-179, 14 tablic fotogr., górne obcięcia kart zawiera propagandowy komentarz do „klęski barwione. Opr. wydawnicza: pł. tłocz., złoc. wrześniowej”. napisy; na licu opr. tłoczony portret Musso- 50 liniego. Na okł. ślady zalania; wewnątrz stan dobry. Blok oprawy reperowany. 453 HOROSZKIEWICZ R. W. – 120 W pierwszym pułku. Notatki legionisty. Warszawa 1935 Wojskowy Instytut Oświa- 449 HISTORYA polityczna Polski. Część towy. 20,5 cm, s. 106. Broszura wydawnicza; I Wieki średnie. Opracowali Stanisław Za- okładka sygnowana „Horowicz”. Artur HO- krzewski, Stanisław Zachorowski, Oskar Ha- ROWICZ (1898 Warszawa – 1962 Londyn), lecki, Jan Dąbrowski, Stanisław Smolka, Fry- rysownik, grafi k reklamowy, ilustrator; m.in. deryk Papée. Kraków 1920 Nakładem Polskiej 22 linoryty do Wierszy o Komendancie (1938), Akademii Umiejętności. 25 cm, s. VIII, 656. ilustr. Dywizjonu 303 A. Fiedlera. Autor – je- Opr. wtórna: pł. ze złoc. napisem na grzbie- den z najstarszych legionistów – był m.in.

65 uczestnikiem wyprawy na Kielce w sierpniu 1914, z ułanami Beliny. 90 454 [HUBERT Leopold] Pamiętniki hi- storyczne wydał… Tom drugi [brak tomu pierwszego]. Warszawa 1861 Nakładem i Drukiem Jana Jaworskiego. 19,5 cm, s. [8], 352, [1 – errata]. Opr. wtórna: pł. Ekslibris Stanisława Zielińskiego. Zawiera m. in.: Punkta od wojska poda- ne do sejmu 1622 r.; Zatargi z Turcją w 1667 roku i poselstwo Hieronima Radziejowskiego; O zamiarach uspławienia rzek za czasów Sta- nisława Augusta; O Sądzie Konfederacji gene- ralnej obojga narodów od roku 1773 do roku 1775; Regulamen przepisany regimentom ka- waleryi (1767). E. XIX, X, 425. 90 455 JANOWSKI Kazimierz Dr – Wol- nomularstwo (Masoneria) na podstawie najnowszych źródeł zebrał… Wydanie dru- gie. Lwów-Warszawa-Poznań b.r. [po 1918] 453 Wydawnictwo Kultura i Sztuka. 19 cm, s. 66, [2]. Opr. wtórna: tekt.; okładki broszury wy- dawniczej zachowane, naklejone na oprawę. 60 456 KAINDL R. F. – Polen. Mit einem geschichtlichen Überblick über die polnisch- rutchenische Frage. Leipzig und Berlin 1916 Verlag und Druck von B. G. Teubner. 18 cm, s. IV, [2], 109, [1]; 16, 16 [zapowiedzi wy- dawnicze i katalog pozycji wydanych], 6 ma- pek w tekście. Opr. wydawnicza: ppł., tekt. Liczne podkreślenia ołówkiem w tekście. Aus Natur und Geisteswelt, 547 Bändchen. 60 457 KALENDARZ Niepodległości. Kro- nika 3.900 wydarzeń w okresie lat 1914- 1939 w układzie chronologicznym na każdy dzień kalendarza. 20 map historycznych. Ka- lendarium na lata 1939-1940-1941. Redak- cja ogólna i całkowite opracowanie lat 1914- 1939: M[aciej] Wieliczko. Warszawa 1939 Polskie Towarzystwo Opieki nad Sierotami po Poległych Wojskowych i Dziećmi Inwali- dów; M. Arct S. A. 18 cm, s. [8], 366, [2], 20 map w tekście. Opr. wydawnicza: pł., złoce- nia. Brak rozkładanej tablicy – skorowidza na końcu tomu. Przetarcia i zaplamienie oprawy, niewielkie rozdarcie grzbietu. Wewnątrz stan dobry. 150

457

66 458 KALENDARZ Robotniczy P.P.S. Rok 1920 – rys. i wykresy w tekście, tabli- ce ilustr., mapa rozkł. Broszura wydawnicza; drobne ubytki grzbietu brosz. 90 459 Rok 1922. Broszura wydawnicza. 90 460 Rok 1923. Broszura wydawn. Napis wł. „A. Napiórkowskiej”. 90 461 KALENDARZYK polityczny na 1929 rok pod redakcją St. Cieszkowskiego. Warszawa 1928 Tow. Wyd. WOREYD Sp. z o.o. 15,5 cm, s. [2], 375, [1]. Opr. wydaw- nicza: pł., złoc. tytuł i znak wydawcy na licu oprawy. Piecz. „Kons. Gen. R.P. Rzym /Biblio- teka”. Podręczne wydawnictwo zawierające in- formacje o ustroju państwowym, politycznym, społecznym i gospodarczym, uwzględniające imienne wykazy osób piastujących urzędy, godności i stanowiska w Rzeczypospolitej. Poprzednie roczniki wyszły w l. 1923, 1924, 1925. 120 462 KARPIŃSKI Ignacy – Krótki rys 464 ustroju dawnej Polski i poglądy na prze- szłość. Wiązarek przyrzeczony niegdyś Uczniom moim, dziś poważnym ojcom ro- dzin dla synów ich i wnuków. Napisał … Rek- tor Emeryt, Obywatel Sandomierza. Tom II [brak t. I]. Warszawa 1887 Nakładem Auto- ra, W Drukarni „Kupieckiej”, Elektoralna Nr. 8, róg Orlej. 20,5 cm, s. 509, [3], VI [lista prenumeratorów]. Opr. wtórna: psk z epoki, złoc. napisy na grzbiecie. E XIX, XIV, 166 180 463 [katalog wystawy] Die Türken vor Wien. Europa und die Entscheidung an der Donau 1683. Historischen Museums der Stadt Wien, 5. Mai bis 30. Oktober 1983. 22 cm, s. 411, [10] (druk dwuszpaltowy); liczne ilustr. w tekście, 24 tablice reprod. barwnych, 4 plany. Brosz. wydawnicza. Stan bardzo dobry. Liczne polonica. 90 464 KISIELEWSKI Józef – Ziemia gro- madzi prochy. Wydanie drugie, ósmy ty- siąc. Poznań [1939] Księgarnia św. Wojcie- cha. 25 cm, s. 486, [10], liczne ilustracje, reprodukcje obrazów, fotografi e, karykatury [Kazimierz GRUS], fotomontaże [Wacław BORATYŃSKI, Leon PRAUZIŃSKI, Gwi-

67 don MIKLASZEWSKI, Wacław ŚWIER- CZYŃSKI], rysunki; mapa rozkładana. Opr. wydawnicza: brosz., brak obwoluty, okładki luzem. Wewnątrz stan bardzo dobry. Napi- sy wł.; dedykacja. 1 wydanie w tym samym, 1939 r. 240 465 KLACZKO Julian – Notatki z po- dróży (osobne odbicie z „Przeglądu Polskie- go”). Kraków 1871 w Drukarni Uniwersytetu Jagiellońskiego. 23 cm, s. 54. Opr. wtórna: karton; okładki broszury wydawniczej zacho- wane, naklejone. Egz. nierozcięty. Dziennik paryski z końca marca i pierwszej połowy kwietnia 1871 – czasu Komuny paryskiej. 80 466 KONFERENCJA polsko-czeska. (Przedruk z „Pobudki” Lipiec 1942). [Warsza- wa 1942] [Druk:] TWZW. 17,5 x 12,5 cm, s. 27, [1]. Druk konspiracyjny: Chojnacki, 506. W ochronnym kartonie. Stan bardzo dobry. Piecz.: „Zbiór inż. Leopolda Kumman- ta”. 90 467 467 KORMANOWA Żanna, Dr. – Grun- wald, 15 lipca 1410 roku. Okładkę projekto- wał Mieczysław Berman. Moskwa 1943 Na- kładem Związku Patrjotów Polskich w ZSRR. 17 cm, s. 39, [1], 2 tablice ilustr. Broszura wy- dawn. Niewielkie zabrudzenia okładki. Napis wł. „Stanisław Marczak-Oborski”. 70 468 KOWALSKI J. – Polska walczą- ca. Z walk partyzanckich w kraju. Moskwa 1944 Nakładem Związku Patrjotów Polskich w ZSRR. 16,5 cm, s. 55, [2]. Brosz. wydawni- cza. Napis wł. ”Stanisław Marczak-Oborski”. Stan bardzo dobry. 60 469 KRAHMER G. – Syberia i znacze- nie wielkiej kolei Syberyjskiej, podług dzieł W. T. Kowalewskiego, P. P. Semenowa, pułk. Wenjukowa, Habenichta i Domanna opraco- wał… W tłómaczeniu i z przedmową Włodzi- mierza Trąmpczyńskiego. Warszawa 1898 Bi- blioteka Dzieł Wyborowych (nr 51). 18 cm, s. 150, [1]. Opr. wydawnicza: pł. czerwone z czarnymi napisami na grzbiecie. Napisy wł. 60 470 KRAUSHAR Alexander – Echa przeszłości. Szkice, wizerunki i wspomnie- nia historyczne. Z illustracyami. Warszawa 468 1917 Nakład i druk Tow. Akc. S. Orgelbranda

68 Synów. 21,5 cm, s. [4], 503,[1], VII, 153 ilustr. w tekście. Opr. wtórna: pł., napisy na grzbiecie złoc. Imponująca rozległością zainteresowań i bogactwem wykorzystanych materiałów źró- dłowych praca Alexandra Kraushara (1843 -1931), historyka, badacza dziejów Polski XVI – XIX w. M.in.: Zawieruszony rękopis tomu II dzieła Maurycego Mochnackiego O literaturze polskiej w wieku XIX; Adam Mickiewicz i Ze- najda księżna Wołkońska; Złota księga chłopów i mieszczan polskich; Królewicz polski na dwo- rze Ludwika XIV-go; Ostatni dzień z życia Józe- fa księcia Poniatowskiego; Czartoryscy; Z dzie- jów kultury polskiej; Kraszewiciana; Z dziejów emigracji polistopadowej. Liczne varsaviana, m.in. Warszawa nowożytna (1815-1830); Po- sąg Kazimierza Wielkiego w Warszawie; Festyn w Łazienkach. Przedwojenna dedykacja. Stan dobry 100 471 KRAUSHAR Alexander – Zarysy li- teracko – historyczne. I. Krytyka literacka i jej dzieje w literaturze polskiej. II. Naukowość polska w trzydziestoleciu 1831-1861. Warsza- wa-Kraków 1911 Gebethner i Wolff, G. Gebe- thner i Spółka. 21,5 cm, s. [8], V, 6-118, [1]. Egz. nierozcięty. Okładki broszury oryginalnej naklejone na karton, grzbiet wtórny. 472 80 s. 64. Broszura wydawnicza. „Universum” 472 KROPOTKIN Piotr – Etyka spół- R. III Nr 75. czesna. Przekład H. A. Warszawa 1929 Skład Główny w Spółdzielni Księgarskiej „Książka”, 40 Warszawa, Krucza 26. 22 cm, s. 40, [1]. Bro- 475 KRYCZYŃSKI Leon – Czarny Mi- szura wydawnicza. Znakomity, anonimowy chał (Aleksander Sulkiewicz) 1867-1916. projekt okładki, w stylu konstruktywizmu. Wierny żołnierz Marszałka Piłsudskiego. 90 Krótki życiorys z portretem Sulkiewicza. Wil- no 1932 Odbitka z „Rocznika Tatarskiego”, 473 KROPOTKIN Piotr – Państwo 1932; Druk. „Lux”, Wilno. 24,5 cm, s. 15, i jego rola historyczna. Warszawa 1924 [3], tablica fot. 1. Broszura wydawnicza. Wydawnictwo „Wyzwolenia Integralnego” Ucięty dolny narożnik tylnej okładki. pod redakcją Edwarda Godwina. Skład dla księgarń w Spółdzielni Księgarskiej „Książ- 50 ka”. 22,5 cm, s. 60, [4]. Broszura wydawni- 476 KSIĘGA jazdy polskiej. Warszawa cza. Górny róg okładki i s. 1-30 - przycięte, MCMXXXVIII [1938] b. wyd. Red. Bolesław bez szkody dla tekstu. Drobny ubytek grzbie- Wieniawa-Długoszowski [i in.]. Oprac. grafi cz- tu broszury; niewielka plama na okładce. We- ne Stanisław HAYKOWSKI. Druk: Zakłady wnątrz stan dobry. Praca z 1896 r., ogłoszona Grafi czne Instytutu Wydawniczego „Biblioteka po francusku. Tłumacz (anonimowy) posłu- Polska” w Bydgoszczy. 32 cm, s. 429, [3], liczne giwał się także przekładem rosyjskim sporzą- ilustr. w tekście, mapki, plany bitew; 22 tabli- dzonym pod redakcją autora. ce ilustr. barwnych [zamiast 24: brak ilustracji 100 przedstawiających Ułana Księstwa Warszaw- skiego i Ułanów Nadwiślańskich]. Oprawa wy- 474 [KROPOTKIN] St. DOMAŃSKI – dawn.: pł. tłocz., złocenia. Zabrudzenia okła- Piotr Kropotkin wódz anarchistów. War- dek, przetarcia i naderwania grzbietu oprawy. szawa b. r. [po 1934] „Universum”. 15,5 cm, 300

69 477 KUCHARZEWSKI Jan – Od Białego Caratu do Czerwonego, t. I – VII, Warszawa 1923-1935 Wydawnictwo Kasy im. Mianowskie- go – Instytutu Popierania Nauki, Pałac Staszica. Cztery z siedmiu tomów [planowanych było dziesięć] monumentalnej, nieukończo- nej historii politycznej Rosji i ZSRR. Tom I. Epoka Mikołaja I. MCMXXIII [1923]. 23 cm, s. [4], 431, [1], ilustracja frontispiso- wa. Oprawa wydawn.: pł. ze złoc. napisami na licu i grzbiecie. Wydanie 1 [drugie wyda- nie tego tomu ukazało się, w niezmienionej postaci, jedynie bez ilustracji, w 1926 r.]. 120 478 Tom II. Cz. I. Geneza maksymalizmu. Chłop w poddaństwie. Chłop po reformie. Ludzie zbyteczni. Emigracja wewnętrzna. Ba- kunin. Cz. II. Dwa światy. Sprzymierzeńcy. Panslawizm. Rocznice. Na wspólnym szlaku. Przestrogi. Warszawa MCMXXV [1925], 24 cm, s. 456, [3]. Broszura wydawn. Stan bardzo dobry. 100

483 479 Tom VI. Rządy Aleksandra III. Ku re- akcji. Testament ojca. Drużyna Święta. Spra- wa żydowska. Warszawa 1933. 24 cm, s. [4], 521, [2]. Broszura wydawn. Minimalny uby- tek grzbietu, nieliczne plamy na okładce. We- wnątrz stan bardzo dobry. 100 480 Tom VII. Tryumf reakcji. Pięć szubienic. Aleksander III i jego ludzie. Zawiedzione nadzie- je. Diegajew. Odrębna droga. Przyjęcie marksi- zmu. Demokracja socjalna. W matni. Ułaska- wieni. Warszawa 1935. 24 cm, s. [4], 367, [1]. Broszura wydawn. Stan bardzo dobry. Na IV okładce spis treści siedmiu tomów dzieła. 100 Jan KUCHARZEWSKI (1876-1952), hi- storyk, publicysta, polityk (premier gabinetu ministrów XII. 1917 – II. 1918). „Kucharzewski postanowił poświęcić całe swoje dalsze życie naukowemu wykazaniu, że droga od białego caratu do czerwonego pro- wadzi w nieubłaganej konsekwencji rozwoju dziejowego Rosji do katastrofy, grożącej nie tylko Polsce, ale całemu wolnemu światu. W siedmiu monumentalnych tomach, które napisał na ten temat, zebrał materiał tak ob- fi ty i wymowny, że nawet najbardziej uprze- dzona krytyka rosyjska i komunistyczna nie zdołała obalić jego tezy o nieprzerwanej cią- głości despotyzmu i imperializmu moskiew- skiego” (Oskar Halecki). 484

70 W powstaniu warszawskim spłonął rę- kopis ostatnich [od 8 do 10] trzech tomów Caratu, obejmujący panowanie Mikołaja II, początki bolszewizmu oraz jego rozwój w Ro- sji i na Zachodzie.

481 KUCHARZEWSKI Jan – Epoka paskiewiczowska. Losy oświaty. Warszawa – Kraków 1914 Skład główny w Księgarni Gebethnera i Wolffa. 23 cm, s. [2], 635, [2]. Oprawa wtórna: ppł;. z szyldzikiem złoc. na grzbiecie, zachowana przednia okładka bro- szury wydawn. Cenne źródłowe studium o represjach i intensywnej rusyfi kacji Królestwa Polskiego, podjętych przez władze carskie po upadku powstania listopadowego. W działalności tej wyróżniał się znany z okrucieństwa dowódca rosyjski Iwan Fiodorowicz Paskiewicz (1782- 1856), który za stłumienie powstania otrzy- mał tytuł księcia warszawskiego i został na- miestnikiem Królestwa Polskiego. 120 488 482 KUKIEL Maryan – W setną roczni- cę 1812-1912. Dzieje oręża polskiego w epo- 485 KWIATKOWSKI Eugeniusz – Wczo- ce napoleońskiej. Wydanie drugie na nowo raj, dziś i jutro Polski na morzu. Okładkę opracowane i uzupełnione. Poznań 1912 Na- projektował J. Słomczyński. Warszawa 1946 kładem Zdzisława Rzepeckiego i Ski. 25 cm, Spółdzielnia Wydawnicza „Wiedza”. 20,5 cm, s. VIII, 475, liczne ilustracje w tekście, 10 ta- s. 29. Broszura wydawn.; minimalny ubytek blic barwnych z reprodukcjami obrazów bata- okładki. Referat wygłoszony 12 lipca 1946 r. listycznych, 5 map i planów bitew. Opr. wtór- w Sali Ratusza Staromiejskiego w Gdańsku na: pł. z naklejoną wydawniczą okładką (pł. na I Zjeździe Związku Gospodarczego Miast tłocz., złoc., projektu A. S. PROCAJŁOWI- Morskich. CZA). Na grzbiecie szyldzik, także pochodzą- 50 cy z opr. wydawniczej. Zabrudzenia oprawy; wewnątrz wiele k. zaplamionych. Egz. kom- 486 LAM Stanisław – Stroje pań pol- pletny, choć w średnim stanie zachowania. skich (wiek XV – XVIII). Warszawa [1922] Nakład Gebethnera i Wolffa. 18,5 cm, s. 86, 150 [1], liczne ilustr. w tekście, 4 tablice z wklejo- 483 KULCZYCKI Ludwik – Anarchizm nymi ilustracjami. Oprawa wydawnicza: tekt., współczesny. Lwów 1902 Polskie Towarzy- złocenia. Grzbiet wtórny, płótno ze złoc. ty- stwo Nakładowe. 21 cm, s. XVI, 331, [2]. tułem. Opr. wydawnicza: ppł., tekt.; dwubarwna 90 ilustr. na okładce. Przetarcia płótna na grzbie- cie oprawy. 487 LANDAU Ludwik – Bezrobocie i sto- pa życiowa ludności dzielnic robotniczych 120 Warszawy. Warszawa 1936 Instytut Spraw 484 [KUTUZOW] Michał Kutuzow Społecznych, opracowano z zasiłku Fundu- (w 200-letnią rocznicę urodzin). Moskwa szu Pracy. Sprawy Rynku Pracy i Bezrobocia 1945 Wydawnictwo Literatury w Językach Nr. 8. 23,5 cm, s. 136; 12 wykresów w tekście; Obcych. 14 cm, s. 46, [1]. Broszura wydawn. w osobnej oprawie – Załączniki; tablice i ma- Apoteoza „jednego z największych i najbar- teriały, s. 72. Druga k. tytułowa i streszczenie dziej utalentowanych synów narodu rosyj- w j. angielskim. Oprawa wtórna: pł. Okładki skiego”, Michaiła Goleniszczewa-Kutuzowa broszury wydawn. zachowane, naklejone. K. (1745-1813). tytułowe i ostatnie reperowane, podklejone. Ekslibris Michała Kaczorowskiego. 50 70

71 489

488 LAS CASES Emmanuel-Augustin- 489 LEYNADIER Camille – Histoire des Dieudonné-Joseph, hr. de – Le mémorial de Sa- peoples et révolutions de l’Europe depuis inte Hélène. T. I. B.m. b.r. b.w. 18 cm, s. 311, 1789 jusqu’a nos jours. Ouvrage illustrée de [1], liczne ilustr. w tekście, opr. wydawnicza: quarante Gravures sur acier, par Th. Guérin, psk ze złoc. na grzbiecie i licach wyklejonych Eugéne Leguay et L[ouis] Marvy. T. I – II [tyl- welurem, ramka ozdobna tłoczona radełkiem ko 2 tomy z ośmiu] Paris 1846 Au Bureau de na złocie wokół lustra okładzin z czterema la Librairie Historique. 23,5 cm, T. I – s. 401, pszczołami napoleońskimi w narożnikach 6 tablic (staloryty). Brak k. tytułowej i przed- i jednej na grzbiecie (nawiązującymi do tra- tyt. T. II – s. [4], 404, 4 tablice (staloryty). dycji galijskiej dynastii Merowingów). Oprawa wtórna: ppł., tekt. (w 2 wol.) Tom Jedynie t. 1. Pełna anegdot relacja od ab- pierwszy, poza obszernym Wprowadzeniem dykacji Napoleona w czerwcu 1815 r. do de- (s. 1-154), jest poświęcony w całości „Rewo- cyzji o jego internowaniu na Wyspie Świętej lucji w Polsce 1789-1792”. Ilustracje: portre- Heleny na południowym Atlantyku w miej- ty Stanisława Augusta i Kościuszki; sceny scowości Longwood, gdzie Napoleon I Bona- historyczne; przysięga Kościuszki i Kościusz- parte przebywał 6 lat i gdzie zmarł 5 maja ko pod Maciejowicami. W tomie II – dokoń- 1821 r. o godzinie 17.49, w wieku 52 lat. czenie spraw polskich: Revolution de Pologne Autor dzieła Emmanuel-Augustin-Dieudon- 1795 – na s. 1 – 23 oraz : rewolucje w Holan- né-Joseph, hr. de Las Cases (1766-1842) był dii, Belgii i we Włoszech. E. wymienia dzieło francuskim arystokratą i towarzyszem Napo- jedynie w odnośniku, błędnie zresztą podając leona na wyspie św. Heleny. Drobne naddar- nazwisko autora. cie skóry u góry grzbietu. Stan bardzo dobry, 300 efektowny egzemplarz. 180

72 490 LIBELT Karol Dr – Koalicya kapi- 14 cm, s. 62, [2]. Broszura wydawn. Liczne tału i pracy napisał… Cena sklepowa 12 podkreślenia ołówkiem w tekście. Biblioteka srebrników. Poznań 1868 Nakładem Auto- Zrzeszenia Prawników Demokratów Nr 1. ra. Czcionkami drukarni N. Kamieńskiego 60 i Spółki. 21 cm, s. [6], 74. Opr. wtórna z epo- ki: ppł., tekt. Kartka wł. „Z księgozbioru Wła- 496 MAUROIS André – Dzieje An- dysława Wszelaczyńskiego” i odręcznie: „Nº glii. Przekład Wacława Rogowicza. [Londyn 2354”. Grzbiet oprawy z ubytkami płótna, 1947] Published by The Strand Published niewielkie przetarcia tekt. Wydanie 1. E. 2, Co. for All Art Circle Ltd. 18,5 cm, s. 641, 596. [1], 5 tablic genealogicznych w tekście. Opr. 100 wydawnicza: pł., złocone napisy na grzbiecie. Oprawa nieznacznie poplamiona, wewnątrz 491 [LIGA Morska i Kolonialna] 20 lat stan dobry. Reprint emigracyjnego wydania działalności L. M. K. Na „Dni Morza” 1938 z 1943 roku. Pieczątki wł. „Mgr. Tadeusz R. Warszawa 1938 Wydawnictwo Ligi Mor- Ciećkiewicz”. Dedyk. odręczna z 1950 r. skiej i Kolonialnej. 17,5 cm, s. 32. Broszura 80 wydawnicza bez oprawy. Tę nazwę organiza- cja przyjęła dopiero w październiku 1930 r.; 497 NAJWYŻSZA Izba Kontroli. Uwa- działacze liczą dwudziestolecie od powstania gi kontroli państwowej o zamknięciach ra- Towarzystwa „Bandera Polska” (wielokrotnie chunków państwa i wykonaniu budżetu za zmieniającego nazwę). 1933/34 rok. Warszawa 1935 drukowane na 60 prawach rękopisu. 31 cm, s. 379. Broszura wydawnicza. Piecz. Okręgowej Izby Kontroli 492 LISTA strat kultury polskiej w Krakowie. Egz. Nr 147. (1.IX.1939 – 1.III.1946). Zestawił Bolesław 120 OLSZEWICZ, profesor Uniwersytetu Wro- cławskiego. Warszawa 1947 Wydawnictwo S. 498 NITOWSKI J. – Za Sasów (szkol- Arcta. 17,5 cm, s. XVI, 336. Broszura wydaw- nictwo, sądy, sejmy) według J. Kitowicza nicza z barwną okładką, sygnowaną „M. Bi- streścił… Warszawa 1914 Skład główny Ge- lińska”. Okładka reprodukowana: 1000 bethner i Wolff. 16 cm, s. 96. Broszura wy- polskich okładek…, poz. 69. Maria Bilińska dawnicza; grzbiet reperowany bibułką. Egz. (1912-1990), malarka, grafi czka, autorka pla- nierozcięty. Popularna Bibljoteka Historycz- katów, znaków fi rmowych. na Nº 7. 80 50 493 ŁEMPICKI Stanisław – Rola wieku 499 O NADUŻYCIACH w stanie du- złotego w dzisiejszym procesie formowa- chownym prawu przeciwnym a Skarbowi nia się polskiej kultury duchowej. Lwów Publicznemu szkodliwych. Warszawa 1831 1938 Nakład i własność K. S. Jakubowskie- b. wyd. 18 cm, s. 47. Bez oprawy, jedynie kar- go. 18 cm, s. 39. Broszura wydawnicza. Piecz. ton ochronny. Liczne rdzawe plamy na wielu „St. Malinowski /Antykwarnia polska /pl. Ha- kartach, okładka poplamiona. Kilka dopisa- licki, róg Batorego”. nych atramentem uwag poza tekstem, nie- 50 liczne poprawki w tekście. E. 3, 199 podaje tylko „autor ksiądz”. Projekt ograniczenia do- 494 MACKIEWICZ Józef – Watykan chodów duchowieństwa, zwłaszcza wyższego, w cieniu czerwonej gwiazdy. Londyn 1975 a w zakończeniu (Uwaga na przyszłość) – także Kontra. 21,5 cm, s. 314, [1]. Broszura wy- zasadniczej reformy, ku „Kościołowi Polskie- dawnicza. Niewielka plama na okładce. Wy- mu” (z liturgią polską, zniesieniem celibatu danie 1. i spowiedzi indywidualnej). Rzadkie. 60 100 495 MANIFEST Lipcowy Polskiego Ko- 500 O WOJNIE imperialnej. Lwów 1934 mitetu Wyzwolenia Narodowego i Konsty- Państwowe Wydawnictwo Książek Szkol- tucja z dnia 17 marca 1921 roku. Słowem nych. Biblioteka Klasyczna Filomaty [okładka wstępnym zaopatrzył Stefan Bancerz, Dyrek- ochronna, właściwie:] Warszawa 4. 4. [19]44 tor Departamentu Ustawodawczego Minister- Komenda Główna AK BIP. 20,5 x 15 cm, stwa Sprawiedliwości. Warszawa 1945 Na- s. 47. Broszura wydawnicza [tylna okładka kładem Zrzeszenia Prawników Demokratów. z zagnieceniami]. Druk konspiracyjny: Choj-

73 nacki, 831. Zawiera: I. Istota imperializmu totalnego. II. Kanony imperium, III. Impe- rializm pruski. IV. Polska przeszkodą antyim- perialistyczną. V. Imperializm żydowski. VI. Imperializm moskiewski. VII. Imperializm japoński. VIII. Imperializm anglosaski. IX. Wojna anglosasko-rosyjska. X. Stanowisko Polski. Posłowie do rozważnego Czytelnika. Rzadkie. 150 501 OSADA Stanisław (opracował) – Sześć Odczytów o Stronnictwie Demokra- tyczno-Narodowem i Lidze Narodowej. Chicago 1905 Nakładem autora; drukiem „Zgody”, organu Zw. Nar. Pol. 20,5 cm, s. 144. Opr. wtórna: psk, pł. Kartka: „Ol- szowy i Spółka, Zakład Introligatorski 814 Milwaukee Avenue, Chicago, Illinois”. Liczne pieczątki „Biblioteki i Czytelni im. J. Słowac- kiego w Chicago, Ill.” Na wyklejce koperta biblioteki, z drukowaną „Przestrogą dla Czy- telników”. Psk. podniszczony, przetarcia, na- derwany przy grzbiecie oprawy. Wewnątrz, 502 poza niewielkimi plamami na pierwszych kil- ku kartach, stan dobry. Rzadkie. 120 502 OSTROWSKI Tadeusz – Więźniowie czapki zdjąć! Pamiętnik dziennikarza z poby- tu w obozach koncentracyjnych. Warszawa 1945 Spółdzielnia Wydawnicza „Czytelnik”. 21 cm, s. 44, brosz. wydawnicza. Wspomnienia autora z pobytu w obozach w Dachau i Gusen. Stan dobry. Ciekawa gra- fi cznie okładka wydawnicza projektu Olgi Siemaszkowej. 80 503 PARITIUS Christian Fridericus – Commentatio brevis ex historia literaria, qua de quibusdam Silesia eruditis in Polonia muneribus functis paucula disserit. Craco- viae, Typis Academicis. MDCCCXVI [1816]. 23,5 cm, s. 24. Broszura bez okładek. Przy- brudzenia, naddarcia k. tytułowej. Ekslibris heraldyczny Zbigniewa Rzeszotarskiego de Lehndorff. Omawia życie i dzieła osiemnastu duchownych luterańskich związanych z Pol- ską w XVI – XVIII w. E. 3, 354. 100 504 [PIERACKI] Bronisław Pieracki. Generał brygady, minister spraw wewnętrz- nych, poseł na , żołnierz, mąż stanu, człowiek. Warszawa 1934 Instytut Propa- gandy Państwowo-Twórczej. 18 cm, s. 126, tablica z portretem B. Pierackiego. Oprawa 505

74 wydawnicza: pł. granatowe z tytułem i sy- dowi polskiemu „połączenie się w jedno ciało gnetem Instytutu Propagandy na licu oprawy. pod berłem Cesarza rosyjskiego”. Interesujące Dedykacja z 1 sierpnia 1934 r. na k. przed- wyjątki z prasy rosyjskiej, jak też rzewne wier- tytułowej. 15 czerwca 1934 r. do Pierackiego sze o zgodzie – Walerego Briusowa i Teodora strzelał na ul. Foksal w Warszawie zamacho- Sołłohuba – świetnych poetów, nagle rozmi- wiec ukraiński. łowanych w „Wielkiej Polsce”. 80 90 505 PIŁSUDSKI Józef – Moje pierw- 508 POLSKA na morzu. Warszawa 1935 sze boje. Wspomnienia, spisane w twierdzy Główna Księgarnia Wojskowa. 32 cm, s. XV, magdeburskiej, z trzema mapkami. Wydanie 235, tabl. 4 (reprodukcje 2 miedziorytów i 2 trzecie. Warszawa b. r. Instytut Wydawniczy akwafort); tabl. ilustr. 12 (kolor). Opr. wydaw- „Bibljoteka Polska”. 21 cm, s. [6], VI, 182, nicza: pł. z tłocz. i złoc. na licu i grzbiecie. K. [1], trzy barwne mapki rozkł. Opr. wtórna: 36 /37 luzem. Bogato ilustrowana monografi a pł., okładki broszury wydawniczej zachowa- ne. Na okł. reprodukcja obrazu Wojciecha Kossaka. Stan bardzo dobry. Wyd. 1. było w 1925 r. 90 506 POLSKA, jej dzieje i kultura, od czasów najdawniejszych do chwili obecnej. T. 1-3. Warszawa [1932] Nakł. Księg. Trza- ski, Everta i Michalskiego, 32,5 cm, s. XIV, [2], 590, k. tabl. [36], ilustr.; XI, [1], 598 k. tabl. [47], ilustr.; XVI, 977, k. tabl. [23], ilustr., . Opr. wydawnicza: psk bogato złoc. i tłocz. Monumentalne, bogato ilustrowane, opracowanie dziejów polskich, autorstwa lub redakcji najwybitniejszych historyków i hu- manistów polskich okresu międzywojenne- go (Włodzimierz Antoniewicz, Aleksander Brückner, Jan Stanisław Bystroń, Bronisław Gembarzewski, Oskar Halecki czy Marian Gumowski). T. 1 obejmuje okres od pradzie- jów do roku 1572; t. 2: 1572-1795; t. 3 od 1796 do 1930. Bogata ikonografi a w postaci tablic kolorowych i czarno-białych, map oraz licznych ilustracji w tekście. Opr. wydawni- cza Franciszka Joachima RADZISZEWSKIE- GO. Stan bardzo dobry. W każdym z tomów ekslibris Marii i Bohdana Gajewiczów. 3 600 507 [POLSKA] Pro Polonia. Zbiór do- kumentów, odezw, głosów prasy europejskiej i osób wybitnych o Polsce i Polakach w okresie Wojny Europejskiej. Warszawa 1915 nakła- dem Księgarni Mazowieckiej, ul. Senatorska Nº 32. 14 cm, s. 32. Broszura wydawnicza. Stan bardzo dobry. Publikacja z początku drugiego roku Wielkiej Wojny, kontrolowana jeszcze przez władze rosyjskie („dozwolono Wojennoju Cenzuroju”, 17 lutego 1915). Kontynuacja projektu znanego z odezwy (za- mieszczonej również w tej broszurze) Wodza Naczelnego do Polaków, obiecującego naro- 506

75 polskiej obecności nad Bałtykiem w okresie międzywojennym. Praca zbiorowa wydana pod protektoratem Ligii Morskiej i Kolonial- nej. Współautorami byli m.in. gen. Gustaw Orlicz-Dreszer, budowniczy portu w Gdyni Eugeniusz Kwiatkowski, Mieczysław Bogucki, Władysław Kosianowski, Stanisław Poraj, Ka- zimierz Demel. W treści m. in. Walka o morze; Polskie porty morskie (Gdynia, Gdańsk); Ma- rynarka wojenna; Ludność Pomorza; Morze w sztuce polskiej; Liga Morska i Kolonialna. Całkowite opracowanie grafi czne, kolorowe plansze, oprawa oraz niektóre fotografi e Ate- lier Grafi czne GIRS-BARCZ w Warszawie. 300 509 POLSKA obrazy i opisy. T. 1-2. (Wydaw- nictwo Macierzy Polskiej; nr 83. Z Fundacyi im. Tadeusza Kościuszki; nr 4). Lwów 1906-1909 Nakładem Macierzy Polskiej. 28 cm, s. [2], XXX, 930, [1], map 2 (chromolitografi e, winno być 3), ilustr. 370 (w tym rozkł. i dwustronicowe); [2], 1032, [1], ilustr. 435 (w tym rozkł. i kolor.). Opr. późniejsza: plast. ze złoc. na grzbiecie. Pieczątka: „Towarzystwo Polskie w Lon- dynie”. Strona 173-174 (w t. 1) uzupełniona; 506 w t. 2 błędy w paginacji, ciągłość tekstu za- chowana, oprócz tego stan dobry. 400 510 POPIEL Karol – Na mogiłach przy- jaciół. London 1966 Odnowa. 19 cm, s. 189, brosz. wydawnicza. Relacje z rozmów, prze- prowadzonych w latach 1945-1947 z licznymi przywódcami Podziemia i z rodzinami poległych i pomordowanych w czasie II wojny światowej. Karol Popiel (1887-1977), polityk chadecki, działacz Narodowego Związku Robotniczego, potem Centrolewu. Z powodu infi ltrowania Stronnictwa Pracy przez czynniki prokomuni- styczne, w lipcu 1946 r. zawiesił działalność par- tii i w 1947 r. opuścił kraj – przebywał w USA, Francji, we Włoszech. Stan bardzo dobry. 90 511 [TRAUGUTT] Proces Romualda Trau- gutta i członków Rządu Narodowego. Akta Audytoriatu Polowego z lat 1863/1864. Pod redakcją Emanuela Halicza. [Wstęp Franciszki Ramotowskiej].Tom I-IV [w 5 wol.] Warszawa 1960-1961 Państwowe Wydawnictwo Nauko- we. 24 cm, s. LXXXVI, 323, [2], 6 tablic ilustr.; 344, [2], 4 tablice ilustr.; 345, [2], 4 tablice ilustr.; 284, [2], 4 tablice ilustr..; 86, [4]. Oprawa wydawnicza: pł. z tłoczeniami na licu i napisami na licu i grzbiecie. Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych. Źródła historyczne. Tom 2.

515 200

76 512 PRACA Polityczno-Wychowawcza w Wojsku. Nr. 1 – Styczeń 1945. Wydawca: Oddz[iał] Prop[agandy] Gł. Zarz. P[olitycz- no] – W[ychowawczego] W.P. 21 cm, s. 32. Broszura wydawn., podklejenia. Wstęp za- tytułowany „Na wyższy poziom” podpisany „M. Wągrowski, ppłk.”. M.in.: I. Grosz, kpt. – Mobilizacja nienawiści; M. Szwajcer, por. – Z doświadczeń pracy agitacyjnej wśród sa- perów; F. Maliszewski, por. – Z doświadczeń pracy nad pogadanką; l. Grosfeld, kpt. – Kuli- sy „łagodności” w stosunku do Niemiec. 90 513 PRZYBYSZEWSKI Stanisław – Moi współcześni. Wśród swoich. Z rękopisu wy- dał i przedmową zaopatrzył Konrad Górski. Warszawa 1930 Instytut Wydawniczy „Bi- bljoteka Polska”. 23 cm, s. VIII, 184, tablica z portretem autora. Broszura wydawnicza. Tom drugi „Moich współczesnych”, wydany z nieukończonego rękopisu. 60 514 [REFERENDUM 1946] Co zyskała Polska na zachodzie? Projekt i układ typo- grafi czny – Mieczysław Berman. Warszawa [1946] b. wyd. 14 cm, s. [16], liczne fot. Bro- szura wydawn. 60

515 [REFERENDUM 1946] Czy potrzeb- 518 ny jest Polsce Senat? Projekt i układ typogra- fi czny – Mieczysław Berman. Warszawa [1946] Skład główny Gebethner i Wolff. 19,5 cm, b. wyd. Druk. A. P. A. „Rotofot”. 14 cm, s. [16], s. 58. Opr. wtórna: pł. ślepe; okładki orygi- liczne fot., fotomontaże. Broszura wydawn. nalna zachowana. Okładka reprodukowana: 60 P. Rypson, s. 20. 516 ROK 1846 w Galicji. Materiały źró- 90 dłowe. Zebrali i opracowali Józef Sieradzki 519 SAKOWSKI Juliusz – Asy i damy. i Czesław Wycech. Warszawa 1958 PWN; Portrety z pamięci. Paryż [1962] Księgarnia Instytut Historii PAN. 24 cm, s. 488, mapa Polska w Paryżu. 21 cm, s. 324, [2]. Broszura rozkł. („Mapa chłopskich najść na dwory wydawnicza. Karol Zbyszewski zatytułował w Galicji r. 1846”). Broszura wydawn. Na- recenzję innej książki Sakowskiego w londyń- kład 850 +150 egz. Najobszerniejszy wybór skich „Wiadomościach”: „Było wręcz przeciw- źródeł do dziejów rabacji galicyjskiej. nie, ale się czyta z rozkoszą”. 100 90 517 RYBARSKI Roman – Idee przewod- 520 SEIGNEUR Georges – La Pologne et nie gospodarstwa Polski. Warszawa 1939 b. l’Europe. Paris 1863 Victor Palmé, E. Dentu. wyd., Zakł. Druk. F. Wyszyński i S-ka. 21 cm, 25 cm, s. 48. Broszura wydawnicza. Egz. nie- s. 212, [3]. Broszura wydawnicza, okł. i grzbiet rozcięty. Pieczęcie pobrania podatku skarbowe- poplamione, wewnątrz stan dobry. Pieczątka go przez urząd francuski. E. 4, 220. Rozprawka wł. „K. Gliński /komisarz skarb.” adwokata przy dworze cesarskim Napoleona 100 III. Autor sympatyzuje z nadziejami Polaków i wskazuje możliwe kierunki działań mocarstw 518 RZYMOWSKI Wincenty – Roman zachodnich w celu osłabienia Rosji. Dmowski: czciciel djabła. Okładka – Woj- ciech JASTRZĘBOWSKI. Warszawa 1932 90

77 521

521 SĘKOWSKI J[ózef] J. S., Profesor mowę napisał Zygmunt Berling. Katowice Zwyczajny Języków Wschodnich w Cesar- 1932 Nakład i własność Polskiego Instytutu skim Uniwersytecie S. Petersburgskim – Col- Wydawniczego Sp. z o.o. 25,5 cm, s. XXX, lectanea z Dziejopisów Tureckich rzeczy do [2], 407, 23 tablice ilustr., górne obcięcia historyi polskiey służących, z dodatkiem kart barwione. Opr. wydawnicza: pł. tłocz., objaśnień potrzebnych i krytycznych uwag. złocenia na grzbiecie i licu opr. Stan dobry; Tom drugi z wizerunkami odbijanemi na ka- wewnątrz liczne zażółcenia papieru. mieniu. Warszawa 1825 nakładem Zawadz- 180 kiego i Węckiego Uprzywilejowanych Dru- karzy i Xięgarzy Dworu Królestwa Polskiego. 523 SIMONOW Konstanty – Obóz za- 20,5 cm, s. [2], XVI, 308, [3], tablica w lito- głady. Moskwa 1944 Wydawnictwo Literatu- grafi i, sygnowana „inv. et del. Smokowski”. ry w Językach Obcych. 22 cm, s. 22, ]2], 2 fot. Opr. wtórna: psk z epoki. Tylko tom 2 [brak t. w tekście, 4 tablice ilustr. [fotografi e]. Broszu- 1 wydanego rok wcześniej]. Zawiera wczesną ra wydawnicza z barwną okładką. Pierwsze litografi ę Wincentego SMOKOWSKIEGO relacje, dokumenty, fotografi e o niemieckim (wówczas studenta petersburskiej akademii). obozie koncentracyjnym na Majdanku. E. 4, 221-222. Banach, 118. Bardzo rzadkie. 70 360 524 SKRZYŃSKI Aleksander – Polska 522 SFORZA Carlo – Twórcy nowej Eu- a pokój. Warszawa 1924 Towarzystwo Wy- ropy. Przekład autoryzowany Dr Marji Fre- dawnicze „Ignis” (E. Wende i Ska) Sp. Akc. dro-Bonieckiej i Dr Michała Janika. Przed- 25,5 cm, s. X, 116, [2]. Broszura wydawni-

78 cza [reperowana, grzbiet uzupełniany]. Tłu- maczenie własne książki „ and Peace”, którą Skrzyński opublikował w Anglii w 1923 r., wkrótce po ustąpieniu z urzędu ministra spraw zagranicznych (w rządzie Sikorskiego). Wydanie polskie zamieszcza przegląd opinii prasy angielskiej; książkę Skrzyńskiego re- cenzowały obszernie wszystkie poważniejsze czasopisma angielskie. 80 525 SKRZYPEK Stanisław dr. – Ukra- iński program państwowy na tle rzeczywi- stości. Wydanie drugie. Londyn 1967 Koło Lwowian. 21 cm, s. [2], 104, mapka rozkł. (zasięgu terytorialnych aspiracji ukraińskiego ruchu niepodległościowego). Przedruk fotoli- tografi czny wyd. pierwszego z 1948 r. uzupeł- niony przedmową Stanisława Kuniczaka, pre- zesa Koła Lwowian, datowaną 3 maja 1967. 80 526 SŁOWNICZEK polityczny dla żoł- nierzy. Maj 1945 r. Wydawnictwo Oddziału Propagandy Głównego Zarządu Polit.-Wych. W[ojska] P[olskiego]. 14,5 cm, s. 32. Broszu- ra wydawn. Z hasła „Armia Krajowa (AK)”: „Walcząc z państwem demokratycznym, AK przeszła do faktycznej współpracy z Niemca- 530 mi. Dokonała szeregu zabójstw żołnierzy W.P. i działaczy demokratycznych”. Por. też hasła pł. z szyldzikem. K. przedtytułowa zaplamio- „Endecja” i „Katyń”. na. Sprawa północna w wiekach XVI i XVII. 60 Część I. Walka o Bałtyk. 80 527 SŁOWNICZEK polityczny dla żoł- nierzy (Wydanie drugie, uzupełnione i roz- 530 SZPANOW N. – Dyplomaci „plasz- szerzone). Sierpień 1945. Nr. 24. Wydawnic- cza i sztyletu”. Tłumaczył z jęz. rosyjskiego two Oddziału Propagandy Głównego Zarządu Jan Guranowski. Okładka – Piotr Baro. War- Polit.-Wych. W[ojska] P[olskiego]. 15,5 cm, szawa 1952 „Iskry”. 20,5 cm, s. 108, [4]. s. 51. Broszura wydawnicza. Na 4. stronie Broszura wydawnicza. okładki – spis broszur „Biblioteczki Żołnie- 50 rza”. Pouczające będzie porównanie haseł „Armia Krajowa” i „Powstanie Warszawskie” 531 [UKRAINA] Ludność ukraińska w wyd. 1 i 2. Z.S.R.R. Rozprawy T. Olesiewicza, O. Ryte- 60 la, W. Sadowskiego i O. Czubenki. Warszawa 1931 Prace Ukraińskiego Instytutu Nauko- 528 STEBLIK Władysław – Zarys dzia- wego [tom pierwszy]. Karta tytułowa, wstęp łań wojennych armii „Kraków” w kam- i spis rzeczy także w jęz. ukraińskim i fran- panii wrześniowej 1939 roku. Londyn 1949 cuskim. Rozprawy w jęz. ukraińskim. 25 cm, Polski Instytut Historyczny. 24 cm, s. 454, s. 160, [3]. Broszura wydawnicza. Piecz. szkice pod okładką: ogólny oraz 1 – 24. Bro- „Znaki biblioteczne unieważniono…”. szura wydawnicza. 100 100 532 UWAGA! Uwaga!... podajemy komu- 529 SZELĄGOWSKI Adam – Walka nikat wojenny. Komunikaty Wojenne krajowe o Bałtyk (1544-1621). Lwów 1904 Nakła- i zagraniczne oraz głosy prasy i radia Paryż – dem Księgarni Polskiej B. Połonieckiego. Londyn – Berlin – Warszawa. Warszawa 1940 20 cm, s. XI, [1], 399, errata. Opr. wtórna: Wydawnictwo Nowoczesne Sp. z o.o. 20 cm,

79 1944 r. Autor srogo polemizuje z uprzedze- niami – wobec ZSRR – „ludzi wczorajszych, typów zadawnionych, umysłowych i ducho- wych karłów, niezdolnych do przyjęcia nowej rzeczywistości społecznej”. 50 534 WASYLEWSKI Stanisław – Mada- me Zajączek. Bajka o szczęściu. Lwów b. r. H. Altenberg. 12,5 cm, s. 91. Brosz. wydawni- cza; okładki brosz. pobrudzone. 50 535 WASYLEWSKI Stanisław – U Księż- nej Pani. Wydanie drugie przejrzane i uzupeł- nione. Przedmowę napisał Józef Kallenbach. Okładkę rysował Władysław WITWICKI. Lwów – Warszawa [1927] Wydawnictwo Pol- skie we Lwowie; E. Wende i Ska. 20 cm, s. [4], IV, 213, [3], 10 tablic ilustr. Oprawa wtórna: pł., tłoczenia, sygnowana „K. WÓJCIK /In- trolig. Kraków”. Okładka broszury wydawn. naklejona na lico oprawy, sygn. „W W 1917”. Blok książki poluzowany. Naddarcie grzbietu oprawy. Podpis wł. „Jadwiga Pilecka”. 100 536 [WERTHEIM Bronisław] Rozłuc- ki – O przyszłym wojsku polskim. [War- 532 szawa lipiec 1943] WRN [Druk:] TWZW. 17 x 12 cm, s. 27, [1]. WRN = Wolność Rów- s. 61, fot. 15 w tekście, brosz. wydawnicza. ność Niepodległość (PPS); TWZW = Tajne T. I „Serii Warszawskiej”. Wydawca: Jan Po- Wojskowe Zakłady Wydawnicze w Warsza- wierza. wie. Egz. przebity dziurkaczem. Poza tym Publikacja omawiająca z niemieckim stan bardzo dobry. Druk konspiracyjny: Choj- obiektywizmem „wypadki poprzedzające nacki, 1510. wybuch wojny, przebieg kampanii oraz towa- 100 rzyszącą jej propagandę krajową i zagranicz- ną”. Zamieszczono również mowę Kanclerza 537 [WESTERPLATTE] 4. 47 – otwo- Hitlera w Reichstagu dnia 6 pażdziernika rzyć ogień na Westerplatte! Dziennik dzia- 1939 r. Kanclerz „liczył się z przypuszcze- łań bojowych pancernika „Schleswig-Holste- niem, aczkolwiek okazało się ono złudne, in” od 25. 08. do 7. 09. 1939. [K. tytułowa że po stronie polskiej może przynajmiej raz i tekst w jęz. polskim i niemieckim]. Opraco- weźmie górę świadomość odpowiedzialności wanie i tłumaczenie Janusz Roszko i Jacek Że- i rozsądek nad nieodpowiedzialnym szaleń- browski. Wstęp Janusza Roszki. Kraków 1995 stwem”. Świetny fotomontaż na okładce (być Wydawnictwo Sponsor. 24,5 cm, s. 143, [1], może artysty polskiego?). Stan dobry. Okład- 20 ilustracji na 8. tablicach, rozkł. mapa. Opr. ka podklejona; reprodukowana: P. Rypson, wydawnicza: tekt., ilustr. Nakład 500 egz. s. 380. ręcznie numerowanych; egz. nr 455. 120 120 533 WASOWSKI Józef – Podróż do 538 WEZWANIE Zwierzchniego Wodza Z.S.R.R. Lublin 1945 Nakładem Towarzy- Naczelnego, Generała-Adjutanta MIKOŁA- stwa przyjaźni polsko-radzieckiej. 18 cm, JA do Polaków, z dnia 1 (14) sierpnia 1914 s. 42, [1]. Broszura wydawnicza. Wycięty roku. Kartka pocztowa, 14 x 9,5 cm, z tek- fragment s. 27/28, bez szkody dla tekstu. stem odezwy i wizerunkiem Wielkiego Księcia Drobne przetarcia i zabrudzenia okładek. Mikołaja Mikołajewicza. Na odwrocie: Dru- Wrażenia z podróży „delegacji inteligencji karnia Józefa Zawadzkiego w Wilnie, Wyda- polskiej” do Moskwy i Kijowa w listopadzie

80 nie Antoniego Narbutta. Odręczny dopisek 542 [WIOSNA LUDÓW] W STULECIE obok sylwetki Wodza Naczelnego: „szczerość Wiosny Ludów 1848-1948. Wydawnictwo Moskiewska”. zbiorowe pod red. Natalii Gąsiorowskiej. 50 Tom I: Wiosna Ludów na ziemiach polskich. Tom II: Wiosna Ludów w Europie. 25 cm, 539 WIELKA Historja Powszechna. Wy- s. 417, [3]; 502, [1]. Broszury wydawnicze. dawnictwo zbiorowe ilustrowane, opracowa- Egz. nierozcięte. W t. 1 drobne ubytki grzbie- ne pod red. Jana Dąbrowskiego, Oskara Ha- tu. Teksty m.in. Natalii Gąsiorowskiej, Ste- leckiego, Marjana Kukiela i Stanisława Lama. fana Kieniewicza, Witolda Kuli, Leona Prze- T. 5 . Czasy nowożytne. Cz. 1: Odkrycia, mskiego. humanizm, odrodzenie i reformacja. Napisali 120 Kazimierz Chodynicki i Kazimierz Piwarski. Cz. 2: Wojny religijne i absolutyzm. Napisali 543 WROCKI Czesław – W Imię Krzy- Kazimierz Piwarski i Władysław Konopczyń- ża! Krótki rys dziejów inkwizycji powszech- ski. Warszawa [ok. 1938] Nakładem Księ- nej. Kraków 1908 Drukarnia Władysława garni Trzaski, Everta i Michalskiego. 28 cm, Teodorczuka. 17,5 cm, s. 88. [4] , il. 4. Bro- s. VIII, 610; VII, [1], 494, liczne ilustr. w tek- szura oryginalna. Rozprawka antykościelna. ście, opr. wydawnicza: pł. z tłocz. i złoc. na W „Zakończeniu” czytamy: „Wiemy, do cze- licu i grzbiecie, górny brzeg kart barwiony. go oni dążą, o czem oni śnią i marzą, o co Tom 5 monumentalnego wydawnictwa oni w imię tego samego hasła, w imię którego Trzaski, Everta i Michalskiego specjalizują- wczoraj mordowali, i dziś walczą, choć robota cego się w publikacjach encyklopedycznych ich dzisiejsza bezbarwna i cicha, lecz tem bar- (tom 1-7, 1934-1939). Obejmuje lata 1492- dziej obłudna, bo krecia. i dziś im pachnie 1788. Stan bardzo dobry. władza, I dziś im stosy pachną i ludzkie mie- 120 nie!”. Rzadkie. 90 540 WIELKA Wojna 1914-1918 na podstawie najnowszych źródeł opracował 544 ZAJĄCZKOWSKI Stanisław – Zarys Jan DĄBROWSKI, z 1256 ilustracjami, 24 dziejów Zakonu Krzyżackiego w Prusach tablicami rotograwjurowemi i 76 mapami. opracował… Profesor Uniwersytetu Stefana Warszawa 1937 Nakładem Księgarni Trzaski, Batorego w Wilnie. Toruń 1934 Nakładem Everta i Michalskiego. Tom I – II. 27,5 cm, Instytutu Bałtyckiego. 17 cm, s. 74, [1]. Bro- s. XII, 504; [4], 505 – 1026. Opr. wydawnicza szura wydawnicza. Bibljoteka Bałtycka. w 2 wol.: pł. złoc. Na okładkach i grzbietach 50 oprawy przetarcia, zabrudzenia; w t. I dolne obcięcia kart z plamami od atramentu. We- 545 ZAKRZEWSKI Kazimierz – Kry- wnątrz stan dobry, z wyjątkiem s. 609 /610 zys demokracji. Okładka Władysława DA- z naderwanymi brzegami, bez szkody dla tek- SZEWSKIEGO. Warszawa 1930 Bibljoteka stu. Tabl. między s. 400 a 401 luzem. Zali- Drogi. 19,5 cm, s. 173, [2]. Broszura wy- czana często jako tom 7 do Wielkiej Historii dawnicza. Okładki zaplamione, z niewiel- Powszechnej, Wielka Wojna… ma jednak od- kimi ubytkami, u dołu podklejone wąskim rębną tytulaturę i stanowi uzupełnienie tam- paskiem papieru. Wewnątrz stan dobry. Kry- tej monumentalnej publikacji. tyka liberalizmu, apoteoza syndykalizmu 280 jako programu organizowania wytwórczości poza konfl iktem kapitału i pracy; również - 541 WIERZEJSKI Witold Kazimierz – najbardziej racjonalnego sposobu wyłaniania Fragmenty z dziejów polskiej młodzieży aka- elit społecznych. demickiej w Kijowie 1834-1920. Warszawa 70 1939 Instytut Józefa Piłsudskiego poświęco- ny badaniu najnowszej historii Polski. 24 cm, 546 ZAKRZEWSKI Zdzisław, ks. – Z tej s. [8], 160, 19 tablic ilustr. Opr. wtórna: biednej ziemi… (wierszem i prozą). Ku uczcze- pł., okładka broszury wydawn. zachowana. niu 500-letniej rocznicy Grunwaldu. Kraków W tekście liczne podkreślenia, na margine- 1910 Skład główny w Księgarni Katolickiej Dra sach dopiski, ołówkiem i kredką. Okł. broszu- Władysława Miłkowskiego. 21 cm, s. 25, [3]. rowa zaplamiona; wewnątrz stan dobry. Broszura wydawnicza. Wiele kart zaplamio- 120 nych. Także przy grzbiecie broszury, na kartach rdzawe plamy (od metalowych zszywaczy). 50

81 547 ZBIERAŃSKI Czesław M. – O na- rodzinach lotnictwa polskiego. New York 1958 Czas Publishing. 22 cm, s. 131, [1], papier kredowy, liczne fotografi e archiwal- ne i reprod. dokumentów w tekście. Broszu- ra wydawnicza z ilustr. na okładce (sygn. „T. BENDA”). Książka polemiczna wobec dotychczas publikowanych materiałów do historii pol- skiego lotnictwa przed I wojną światową. Au- tor, pionier lotnictwa i konstruktor lotniczy, prostuje wiele błędów i przeinaczeń, których źródło dostrzega w księdze zbiorowej z 1933 r. – „Ku czci poległych lotników”. Szczególne zasługi Czesława Tańskiego, przez niektórych autorów określanego mianem „ojca polskiego lotnictwa”, widzi w znacznie skromniejszych wymiarach. 120 548 ZBYSZEWSKI Karol – Wczoraj na wyrywki. Okładkę projektowała Danuta LASKOWSKA. Londyn 1964 Nakładem Pol- skiej Fundacji Kulturalnej. 18 cm, s. 159, [1]. Broszura wydawnicza z barwną okładką, sy- gnowana „DA-LA”. M.in. eseje o Kazimierzu Pułaskim – „Bohater znający tylko klęski”, 548 o Stanisławie Leszczyńskim – „Król-emi- grant”. 60 549 ZIELIŃSKI Eryk – Gromada – to siła. Drogowskazy. Brema – Hamburg -= Lubeka 1946 Księgarnia Domu Polskiego. 19,5 cm, s. 94, [2]. Broszura wydawn. 60 550 ŻOŁNIERZ Legionów i P.O.W. 6.VIII 1914 – 6. VIII. 1939. Rok III, Nr 3 i 4. Warszawa, maj – sierpień 1939 Komenda Na- czelna Związku Legionistów i Zarząd Główny Związku Peowiaków. Redaktor: Wacław Jan- kiewicz. 25,5 cm, s. 336 [druk dwuszpalto- wy], 3 fot., ilustr. w tekście. Broszura wydaw- nicza; grzbiet reperowany. S. 65-80 oprawione mylnie po s. 81-96. M. in.: Materiały do hi- storii I Brygady; T. Pelczarski – Próba utwo- rzenia Rządu Narodowego w sierpniu 1914; Bolesław Wieniawa-Długoszowski – Ze wspo- mnień o Komendancie; Wł. Niemczynowski – Polowe Drużyny Sokole; W. Kiedrzyńska - Polskie organizacje wojskowe w przededniu wojny światowej. 120 551 ŻÓŁKIEWSKI Stanisław – Począ- tek i progres wojny moskiewskiej. Wyda- nie piąte. Paryż 1867 Księgarnia Luxembur- 551

82 ska. 12,5 cm, s. 76. Broszura wydawnicza 556 DEDIO Stanisław – Pochodzenie Ży- [na 4. okładce spis „dzieł dotąd wydanych”]. dów w świetle tradycyj zachowanych u po- Egzemplarz nierozcięty. Stan bardzo dobry. gańskich autorów łacińskich. Poznań 1927 Miniaturowe, emigracyjne wydanie pamiętni- Nakładem Poznańskiego Tow. Przyjaciół ka z l. 1609-1611 zdobywcy Kremla, hetma- Nauk. 24 cm, s. 38, [1]. Odbitka z III. tomu na i kanclerza. „Prac Komisji Filologicznej” Poznańskiego 60 Tow. Przyjaciół Nauk. Egz. nierozcięty. 50 552 ŻYWULSKA Krystyna – Przeżyłam Oświęcim. [Okładka i 5 ilustr. – Maria HISZ- 557 EKSTERMINACJA Żydów na zie- PAŃSKA]. Warszawa 1946 Spółdzielnia Wy- miach polskich w okresie okupacji hitlerow- dawnicza „Wiedza”. 21 cm, s. 276, [2], tabl. skiej. Zbiór dokumentów. Zebrali i opracowa- il. [5]. Broszura wydawnicza; niewielkie prze- li T. Berenstein, A. Eisenbach, A. Rutkowski. tarcia okładki; kilka ostatnich kart zaplamio- Warszawa 1957 Żydowski Instytut Histo- nych. ryczny. 24 cm, s. 378, [1]. Broszura wydawn., 50 podklejenia okładek i grzbietu. Wydawnic- two źródłowe, zawierające 187 dokumentów w oryginale, w jęz. niemieckim, z podaniem Judaika źródeł, następnie przypisy i objaśnienia oraz przekład polski. 553 [Antologia] Pieśń ujdzie cało… 90 Antologia wierszy o Żydach pod okupacją 558 GŁOS Młodzieży. Pismo poświęcone niemiecką. Opracował i szkicem wstępnym zagadnieniom asymilacji [organ Związku Ide- poprzedził Michał M. Borwicz. Okładkę pro- owego Młodzieży Polskiej]. Warszawa 1917; jektował Alfred ŻMUDA. Warszawa-Łódź- N˚ 2. Dnia 21 Marca. 22 cm, s. 16, na k. tyt. Kraków 1947 Centralna Komisja Historycz- pieczątka wł. na przy Centralnym Komitecie Żydów w Pol- W numerze: Antysemityzm a asymilacja; sce (Nr 32). 24 cm, s. 288, 10 tablic ilustr. Żydzi – antysemici; Asymilacya; Przywilej ży- Broszura wydawnicza. Drobne przetarcia dowski z r. 1264; Orędzie Wilsona a odezwa grzbietu. Podpis wł. i ekslibris St. Marczaka- Traugutta; Obchód powstania styczniowego; Oborskiego. Kronika związkowa. 150 Znane są tylko nr z 17. I. 1917 i prezen- 554 BAŁABAN Majer, Dr – Historja i li- towany tu nr 2. Podtytuł nr 1 brzmiał: Organ teratura żydowska ze szczególnym uwzględ- młodzieży polskiej w[yznania] m[ojżeszowe- nieniem historii Żydów w Polsce, dla klas go] poświęcony sprawom asymilacji w Polsce. wyższych szkół średnich. Tom I – III. Lwów- Redaktor: Konrad Lacki. BCW II, 3063. Warszawa-Kraków 1925 Wydawnictwo Za- 60 kładu Narodowego imienia Ossolińskich. 559 MARK Bernard – Walka i zagłada war- 22 cm. T. I: wyd. 3 przerobione i rozszerzo- szawskiego getta. Obwolutę, okładkę i kartę tytu- ne, s. [4], 343, 31 map i rycin. T. II: wyd. 2 łową projektował Jerzy KĘPKIEWICZ. Warszawa przerobione i uzupełnione, s. 384, 29 ilustr. 1959 Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Naro- w tekście. T. III: s. [4], 446, [1-errata], 50 dowej. 21 cm, s. 507, [1], liczne ilustr. w tekście, ilustr. w tekście. REPRINT. Warszawa 1982 plan rozkładany. Broszura wydawn., z obwolutą Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe. Opr. [część podklejona]. Stan dobry. ( w 3 wol.) plast., tekt., złocone napisy na grzbiecie. Nakład 1500 egz. 60 180 560 MARTWA fala. Zbiór artykułów o an- tysemityzmie, z przedmową St. R. Dobrowol- 555 BENDA Julien – Antysemita z prze- skiego. J. Andrzejewski, S. Flukowski, J. Gó- konania, ze wstępem Władysława Broniew- recki, M. Kann, S. Otwinowski, J. Przyboś, skiego. Łódź [1946] Spółdzielnia Wydawnicza J. Zawieyski. Okładkę projektowali E[wald] „Książka”, 16,5 cm, s. 23. Broszura wydawni- i S. GUYSCY. Warszawa 1947 Spółdzielnia cza; zachowana opaska: „Julien Benda, znany Wydawnicza „Wiedza”. 16 cm, s. 83, [2]. pisarz francuski, o antysemityzmie”. Podpis Broszura wydawnicza. Podpis wł. „Stanisław wł. „Stanisław Marczak-Oborski”. Marczak-Oborski”. 60 60

83 561 MELEZIN Abraham Dr – Przyczynek do znajomości stosunków demografi cznych wśród ludności żydowskiej w Łodzi, Krako- wie i Lublinie podczas okupacji niemieckiej. Łódź 1946 Wydawnictwa Centralnej Żydow- skiej Komisji Historycznej przy CK Żydów Polskich [Nr 29]. 20,5 cm, s. 76, tabele w tek- ście, 1 tablica rozkł. Broszura wydawn. 70 562 MĘCZEŃSTWO, walka, zagłada Żydów w Polsce 1939-1945. Scenariusz, teksty, wybór zdjęć i dokumentów Adam Rut- kowski. Koncepcja grafi czna, obwoluta, okład- ka, strona tytułowa – Mieczysław BERMAN. Warszawa 1960 Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej. 28 cm, s. XIX, [2]; 541 fotografi i i dokumentów na 150 k. nieliczbo- wanych; s. 11, [3]. Dołączony zbroszurowany tekst przekładu na jęz. niemiecki, s. 33, [1]. Opr. wydawnicza: pł. tłocz. z obwolutą (obw. reperowana). Słowo wstępne Tadeusza Kotar- bińskiego, przedmowa Bernarda Marka. 120 559 563 NOWACZYŃSKI Adolf – Mocarstwo anonimowe (Ankieta w sprawie żydowskiej). Zebrał… Motto: Tolerancja, ale i dla prawdy! Warszawa 1921 Nakładem Księgarni i Skła- du Nut Perzyński, Niklewicz i S-ka. 23,5 cm, s. 415, [1], opr. wtórna: ppł., okładka broszu- ry oryg. zachowana [sygn. „J. F. B.”]. Piecz. wł. „Z biblioteki Kazimierza Szłapki”. 240 564 OTWINOWSKI Stefan – Wielkanoc. Dramat w trzech aktach z prologiem. Wstęp – Michał Maksymilian Borwicz.. Okładka i ry- sunki – Antoni Uniechowski. Kraków 1946 Centralny Komitet Żydów Polskich. 22 cm, s. 91, [5], errata, 6 ilustr. w tekście. Książki Wojewódzkiej Żydowskiej Komisji Historycz- nej w Krakowie [Nr 7]. 80 565 PIOTROWSKI Stanisław – Spra- wozdanie Juergena Stroopa o zniszczeniu get- ta warszawskiego. Warszawa 1948 Spółdziel- nia Wydawnicza „Książka”. 20 cm, s. 101, [5], 27 tablic ilustr. w paginacji: dokumenty, fotografi e, reprodukowane z raportu Stro- opa. Broszura wydawnicza; niewielkie ubytki grzbietu. 60 566 [pocztówka] Juliusz KOSSAK pinx. – Poznańscy ułani z 1831. Schwytanie szpiega; tytuł także w jęz. francuskim i nie- 568

84 mieckim. Kraków [ok. 1925] Wydawnictwo „Sphinx”. Reprodukcja barwna akwareli z 1892 r. (28,5 x 36,5 cm, w Bibl. Ossoli- neum), 9,5 x 14 cm. Na reprod. nadruk „Jabł. i Sp.”. 40 567 SARTRE Jean-Paul – Rozważania o kwestii żydowskiej. Tłumaczył Jerzy Li- sowski. Warszawa 1957 Książka i Wiedza. 16,5 cm, s. 146, [2]. Broszura wydawnicza. Biblioteczka „Po prostu”. 60 568 SŁOWA niewinne. Opracował Na- chman Blumental. Okładkę projektował Al- fred ŻMUDA. Kraków-Łódź-Warszawa 1947 Centralna Żydowska Komisja Historyczna przy Centralnym Komitecie Żydów w Polsce (Nr 34). 19,5 cm, s. 271. Broszura wydaw- nicza. „Zwięzły leksykon do badań losów Żydów pod hitlerowską okupacją” (red.). Mi- nimalny ubytek grzbietu broszury, poza tym stan bardzo dobry. 90 563 569 SZECHTER Szymon – Czas zatrzy- many do wyjaśnienia. Londyn 1972 Kon- tra. 18 cm, s. 187. Broszura wydawn. z ob- wolutą (z niewielkim ubytkiem). Groteskowa powieść współczesna o paradoksach antyse- mityzmu. 100 570 ZADERECKI Tadeusz – Talmud w ogniu wieków. Warszawa [ok. 1936] Na- kład Księgarni F. Hoesicka. 25 cm, s. VII, [1], 112, opr. wydawnicza: karton. Wydanie 3. Książka obalająca tezy o wro- gości Talmudu wobec innych wyznań – prze- ciwieństwo opracowań Andrzeja Niemojew- skiego (1864-1921), traktujących krytycznie o etyce żydowskiej. Bibliografi a (s. 107-108). Zabrudzenia okładki, stan dobry. 100

570

85 Pamiątki historyczne

571 AUTOMOBILKLUB Wielkopolski – Zjazd gwiaździsty [WILNO-WARSZAWA- ŁÓDŹ-LWÓW-KRAKÓW-KATOWICE] na Powszechną Wystawę Krajową do Poznania 27 lipca 1929. Plakieta, mosiądz, 12 x 7,5 cm (owal). Na rewersie wycisk „Mennica Pań- stwowa.” 800 572 [CZARTORYSKI] „Adam Xią- że Czartoryski…”. Mezzotinta (po 1860), 18,5 x 13 cm, sygnowana „L. Massard”. Pod wizerunkiem herb Pogoń i faksymile autografu: „Katolicyzm nie powinien bydź z miłości Oj- czyzny, ale Patriotyzm z miłości Boga. A. Czar- toryski”. Katalog portretów… BN, 1, 833. Jerzy Adam CZARTORYSKI (1770-1861), mąż stanu, rosyjski minister spraw zagranicz- nych (1804-1806), senator-wojewoda Kró- lestwa Polskiego, prezes Rządu Narodowego 1831 r., przywódca obozu Hôtel Lambert na Wielkiej Emigracji; Léopold MASSARD 573 (1812-1889), portrecista, malarz miniatur, sztycharz ze znanego paryskiego rodu grafi - 573 „KOŚCIUSZKO Pulaski walczyli ków. o wolność w Ameryce. Czy ty pomożesz Ame- 680 ryce walczyć o wolność w Polsce? Jedz Mniej Pszenicy – mięsa – tłuszczy – cukru abyśmy mogli pomoc naszym braciom walczacym w Armiach Alianckich. Zarząd Spożywczy Stanów Zjednoczonych”. Plakat z l. 1916- 1918, z portretem Tadeusza Kościuszki, 71 x 52 cm, sygnowany „ILLION”. Po pra- wej, u dołu, częściowo zatarta nazwa zakładu litografi cznego „…ATHAN LITHO & P.T.G. CO”. Po konserwacji. Minimalne uszkodze- nie na dolnej krawędzi. Stan dobry. 1 400 574 [MEDALION] Antoni SŁUGOC- KI – Głowa polskiego rycerza, 1914. Meda- lion płaskorzeźbiony kuty w miedzi, 17,3 cm (średnica), sygnowany p.d. „ASługocki 1914”. Rama dębowa 25 x 25 cm. Antoni Sługocki (1881-1939), rzeźbiarz, legionista.W 1912 roku zapisał się do Polo- wych Drużyn Sokolich we Lwowie. W 1914 wstąpił do Legionów. Więziony przez Rosjan w Moskwie na Butyrkach. Działał w l. 1919- 1923 w wywiadzie. Jego twórczość artystycz- na związana była też z tematyką wojskową. 700

572

86 577

MONUMENTA Regum Poloniae Craco- viensia. Varsoviae 1822-1827. Wydanie 1. Akwaforty z akwatintą. Rytował Fryderyk Krzysztof DIETRICH (1779-1847) wg rys. Michała STACHOWICZA (1768-1825); sy- gnatury na płycie. Papier z fi ligranem „CR. Real: OSER”. 575 POMNIK nagrobny kardynała Fry- deryka Jagiellończyka. 48 x 35 cm na arku- szu 59,5 x 43 cm. Ślady zagnieceń papieru. Katalog portretów…BN 1, 1229, reproduko- wany: 6, s. 140. Fryderyk Jagiellończyk (1468 – 1503), syn Kazimierza Jagiellończyka, kar- dynał i arcybiskup gnieźnieński. 700 576 SARKOFAG Zygmunta Augusta. 57,5 x 35 cm, na arkuszu 59,5 x 43 cm. Ślady zagnieceń papieru. 600 577 GROBOWIEC Kazimierza i Wła- dysława Jagiellończyków. 40,5 x 54,5 cm, na arkuszu 45 x 59,5 cm. Ślady zagnieceń papieru. Katalog portretów…BN, 2, 2095 i 5, 5887. 800 575

87 578 NAPOLEON Bonaparte, cesarz Fran- 580 [PONIATOWSKI] Ks. Józef Ponia- cuzów. Francja, około połowy XIX w. Brąz pa- towski żegna się z rodziną ( „La Princesse Po- tynowany na podstawie z czarnego marmuru, niatowski, apprend la Mort de son Epoux.”). wysokość 17,5 cm (z podstawą 24 cm). Talerz fajansowy, Francja, 1. ćwierć XIX w. 2 200 Wycisk „PJ” na odwrocie. Stan bardzo dobry. 700 579 [PONIATOWSKI] Kolekcjonerska łyżeczka upamiętniająca śmierć księcia Jó- 581 „TRYUMFALNE WKROCZENIE zefa Poniatowskiego, koniec XIX w. Berlin, WOJSK FRANCUSKICH DO WARSZA- złotnik Vollgold, srebro, próba „800”, długość WY 28 LISTOPADA 1806” (Entrée Triom- 14,7 cm. Na trzonku medalion z popiersiem phante des Français […] le 28 Novembre wodza. Poniżej napis: „Józef Xsiaze Poniatow- 1806”), ok. 1810, miedzioryt z akwafor- ski”. Poniżej medalionu panoplium z hełmem tą, 41,5 x 53 cm /odcisk płyty/ na arkuszu oraz skrzyżowanymi sztandarami i mieczami. 43,5 x 54,2 cm, sygnowany na płycie l.d. Pod nimi inskrypcja: „Bóg mi powierzył ho- „Naudet del.” i p.d. „Lebeau Sc.” Wg rysunku nor Polaków, iemu go tylko oddam”. Analo- Thomasa Charlesa NAUDETA (1773-1810), giczna łyżeczka reprodukowana w „Poradni- paryskiego malarza i grafi ka, sztychował Pier- ku polskiego kolekcjonera”, Wydawnictwo re Adrien LEBEAU (1744-1818), nadwor- Kluszczyński, s. 227. ny rytownik diuka Chartres, później twórca 1 000 m.in. cyklu rycin o tematyce napoleońskiej zatytułowanego „Bitwy kampanii włoskiej”. „Stosował akwafortę i miedzioryt, często

581

88 łącząc obie techniki” (Izabela Żak, Grafi ka chez Codoni J-ne et C-ie rue des Gravilliers francuska XVI-XIX w. Katalog zbiorów. Cz. II. n 23”. Poniżej kompozycji tytuł i opis w ję- Wrocław 1998 Muz. Narodowe, s. 160). zyku francuskim. W bitwie starły się wojska Reprodukowana: polskie dowodzone przez Franciszka Żymir- – Imago Poloniae… w zbiorach Tomasza skiego i Piotra Szembeka z I korpusem armii Niewodniczańskiego, t. I. Warszawa 2002, Iwana Dybicza. s. 132-133 1 200 [w opisie błędnie podano „staloryt”]. Bardzo rzadka rycina, m.in. w zbiorach 583 CODONI (jeune) – Szarża kawale- krakowskiego Muzeum Narodowego [w opi- rii polskiej pod dowództwem generała Fran- sie błędnie rozpoznany sztycharz]. Grafi ka po ciszka Morawskiego na oddziały rosyjskie. starannej konserwacji. Epizod z bitwy o Olszynkę Grochowską, 1 500 25 II 1831. Akwaforta ręcznie kolorowana akwarelą, 25,5 x 33 cm, lata 30.-te XIX w. Sy- POWSTANIE LISTOPADOWE. Wojna gnowana l. d.: „A Paris chez Codoni J-ne et polsko-rosyjska, 1830-1831 C-ie rue des Gravilliers n 23”. Poniżej kompo- zycji tytuł i opis w języku francuskim. 582 CODONI (jeune) – Szarża polskiej Franciszek Morawski (1783-1861), gene- kawalerii na oddziały rosyjskie w bitwie pod rał dywizji, minister wojny w Rządzie Narodo- Wawrem, 19 /20 luty 1831 roku. Akwaforta, wym. Także poeta, krytyk teatralny, tłumacz. ręcznie kolorowana akwarelą, 25, 5 x 33 cm, Bitwa o Olszynkę Grochowską – najbardziej lata 30.-te XIX w. Sygnowana l.d. „A Paris krwawa bitwa powstania listopadowego. Ma-

582

89 1831. Drzeworyt kolorowany szablonem, 42 x 64 cm, sygnowany na klocku „Georgin”. U dołu po prawej „Fabrique de PELLERIN, Imprimeur Libraire, à Épinal”.François GEO- RGIN (1801-1863), drzeworytnik w znanej fi rmie Jeana Charlesa Pellerina w Épinal. Specjalizowała się w barwnych rycinach o te- matyce historycznej i patriotycznej, z czasem także – wydawnictwach dla dzieci. 1 400 585 [CHŁOPICKI] Józef Chłopicki i Ro- man SOŁTYK. Dwa portrety odbite z jednej płyty. Staloryt, 20,3 x 12,5 cm, sygnowany u dołu „Carl Mayer Sc.” i „Hamburg bei B.S. Berendsohn”. Pochodzą z: Erinnerungen an Polen (1830-1831), Hamburg 1838, tabl. 583 2; Katalog portretów…BN, 1, 641 i 4, 4980. Józef Chłopicki (1771-1854), generał, dykta- szerującej traktem brzeskim na Warszawę 59- tor powstania listopadowego; Roman Sołtyk tysięcznej armii feldmarszałka Iwana Dybicza (1791-1843), poseł na Sejm Królestwa Pol- drogę zastapiła w rejonie Grochowa blisko skiego, ofi cer, powstaniec. 40-tysięczna armia polska. Główną pozycją 100 polską był lasek Olszynka, otoczony mokra- dłami, które blokowały podejście do Pragi. 586 MAŁACHOWSKI Juliusz. Staloryt, 1 200 Monachium 1869, 17,5 x 11 cm w świetle passe-partout, sygnowany „Henryk REDLICH 584 BITWA Polaków z Rosjanami – ryt[ował]” i monogramem wiązanym na pły- „Combat des Polonais contre les Russes”, po cie. Katalog portretów… BN, t. 3, poz. 3214,

584

90 reprodukowany w t. 6, s. 376. Juliusz Mała- chowski (1801-1831) pułkownik, poeta, zginął 18 kwietnia 1831 roku w Kazimierzu Dolnym. Dowodził batalionem strzelców sandomier- skich, który wystawił własnym kosztem. 160 587 [RÓŻYCKI] „SAMUEL RÓŻYCKI Generał…”. Litografi a ręcznie kolorowana akwarelą, 36 x 27 cm na arkuszu 49 x 34 cm, sygnowana na kamieniu p.d. „w Krakowie w Litog. P. Wyszkowskiego”. W Katalogu portretów… BN nie notowana. Rzadkie! Po starannej konserwacji. Liczne rdzawe plamki. Samuel Różycki (1784-1834), generał bryga- dy, po powstaniu na emigracji w Szwajcarii. 400 588 „SKRZYNECKI. Wódz naczelny woyska polskiego” (także po niemiecku), ok. 1833/1836. litografi a, 44,5 x 34,5 cm, sygnowa- na na kamieniu l.d. „de Wiśniewski del. ad vi- vum in campo 1831” [rysował z natury, w obo- zie wojskowym], p.d. „lith. von A. Menzel”. Jan Zygmunt SKRZYNECKI h. Bończa (1787-1860) ofi cer napoleoński, generał ar- mii polskiej i belgijskiej, wódz naczelny po- wstania listopadowego. Adolf MENZEL (1815 Wrocław – 1905 587 Berlin) niemiecki malarz, rysownik i grafi k. Po śmierci ojca w 1832 r. odziedziczył warsz- tat litografi czny w Berlinie; w l. 1833 /36 stworzył wiele litografi i, m.in. cykle z historii Prus, Brandenburgii i o czynach wojennych Fryderyka Wielkiego. Katalog portretów… Biblioteki Narodowej nie notuje. Biogram Skrzyneckiego w Polskim Słowniku Biografi cznym również nie wymie- nia tego wizerunku. Stan dobry. Niewielki ślad zalania, drobne zaplamienia. Wielka rzadkość antykwaryczna. 950 589 UMIŃSKI Jan Nepomucen i Anto- ni Jan OSTROWSKI. Dwa portrety odbite z jednej płyty. Staloryt, 20,3 x 12,5 cm, sy- gnowany u dołu „Carl Mayer Sc.” i „Ham- burg bei B. S. Berendsohn”. Pochodzą z: Erin- nerungen an Polen (1830-1831), Hamburg 1838, tabl. 4; Katalog portretów…BN, 5, 5658 i 3, 3822. Jan Nepomucen Umiński (1780-1851), generał, uczestnik wojen napoleońskich, po- wstaniec; Jan Antoni Ostrowski (1782-1845), senator wojewoda, dowódca Gwardii Narodo- wej w powstaniu. Założyciel Tomaszowa Ma- zowieckiego.

100 588

91 574

578

571 579

92 Regionalia

590 [ALGERIA] Emil Lucjan MIGA- SIŃSKI – Na progu pustyni. Projekt okładki – Atelier „Grafi k”. Warszawa 1925 Bibljote- ka Domu Polskiego. 18 cm, s. 120, [6], 20 ilustr. w tekście. Broszura wydawn. Reportaż z podróży. 60 591 [AMERYKA PŁD.] Mieczysław B[ohdan] LEPECKI – W sercu czerwonego lądu. Przygody z podróży po Paragwaju, Bo- liwji i Brazylji. Okładkę projektował Stani- sław BOBIŃSKI. Warszawa [1927] Instytut Wydawniczy „Bibljoteka Polska”. 22,5 cm, s. [4], 290, [3], liczne fotografi e w tekście, 16 tablic ilustr. Oprawa wydawnicza: pł. ze złoc. napisami i wklejoną ilustr. na okładce. Niewielkie przetarcia grzbietu i krawędzi oprawy. 100 592 [BYDGOSKIE] „X. Prov: Posen. Reg: Bez: 2. BROMBERG”, pocz. XX w. Mapka okręgu bydgoskiego prowincji Posen, mie- dzioryt, 24 x 30 cm, kolorowany konturowo. 590 100 593 [GRECJA] Tadeusz SINKO – Od 596 [KAZIMIERZ Dolny] Stanisław Ra- Olimpu do Olimpji. Wrażenia i rozważania czyński – Fara. Drzeworyt, 29,5 x 22,3 cm, z podróży greckiej. Z 200 rycinami i mapka- na arkuszu 29,3 x 21,5 cm, sygnowany pod mi w tekście. Lwów-Warszawa 1928 Książni- klockiem, ołówkiem „St. Raczyński”. ca-Atlas. 20,5 cm, s. XII, 432, ilustr. w tekście Z teki „Zabytki polskich miast…” Poznań 200, w tym mapki. Opr. wtórna: ppł. Okładka 1928. brosz. wydawniczej zachowana. Stan dobry. 100 Piecz. „Kolegjum Serafi ckie OO. Kapucynów w Rozwadowie nad Sanem”. 597 [KORYTNICA na Podlasiu] „W dzie- 100 siątą rocznicę odparcia Bolszewików i usta- lenia granic wskrzeszonej Polski naszej, 594 INOWROCŁAW. Zdrojowisko… Fol- postanowiliśmy nazwać na wieczne czasy, der reklamowy, sześcioczęściowy (22 x 11,5 cm), Szkołę naszą Korytnicką imieniem Marszał- ilustr. fot. Zawiera m.in spis lekarzy. Dołączo- ka Józefa PIŁSUDSKIEGO…”. Ulotka, k. 1, no „Informator…” na r. 1937/38, k. 2 forma- 31,5 x 12 cm [druk dwustronny]. Niepodpi- tu 21 x 16 cm oraz jednokartkowe: Spis pen- sana. [Korytnica 1930] Druk. „Estetyczna” sjonatów i Taryfa opłat. Węgrów, ul. Narutowicza Nr. 4. Ślady złoże- 50 nia, poza tym stan dobry. 100 595 [IWONICZ] Prof. Dr. med. Zenon ORŁOWSKI (Wilno) – Naukowe podstawy 598 [KRAKÓW] Stefania DRETLER- zdrojownictwa. Zdroje i zdrojowiska polskie. FLIN – Dziesięć drzeworytów, z przedmową Iwonicz. Odbitka. Warszawa 1936 Nakładem Krystyny Grzybowskiej. II wydanie, Kraków Warszawskiej Ajencji Wydawniczej „Delta” 1948. K. 2, 10 drzeworytów w tekt. tece, Sp. z. o. 24 cm, s. 13, [3], 2 fotografi e. Bro- 15 x 19 cm na arkuszach 30 x 21 cm. Odbito szura wydawnicza. Odbitka z obszernej pracy z oryginalnych klocków gruszkowych. 1. Wi- Z. Orłowskiego pod tym samym tytułem. zja. 2. Rynek Krakowski. 3. Kaplica Przemie- 50 nienia Pańskiego w Kościele N. M. P.4. Plac

93 601 [LWÓW] H. KOBER – „Stary Lwów”, tusz, piórko, 16 x 10 cm, sygno- wany p.d. „H. Kober”, naklejony na karton 30 x 19,5 cm. Na kartonie l.d. ołówkiem – tytuł rysunku. 200 602 [ŁÓDŹ] Archiwum Akt Dawnych m. Łodzi 1926-1928. Odbito w Zakł. Graf. Z. Manitiusa w Łodzi. 30 cm, k. [2], 22 tabli- ce z fotografi ami [papier kredowy]. Broszura wydawnicza. U dołu ślady zalania. 60 603 [ŁÓDŹ] E. O. KOSSMANN – Śla- dami dawnej Łodzi. [W tekście 14 linory- tów Antoniego SZYDŁOWSKIEGO]. Łódź 1934 Wydawnictwo Tow. Przyrodniczego im. St. Staszica w Łodzi. 22 cm, s. 32, mapa i plan, 14 ilustracji w drzeworycie, sygn. „Ant. Szydłowski”. Broszura wydawnicza. 120 604 [NOWE Miasto Lubawskie] Fo- tografi a zbiorowa uczestników balu w Ko- 598 werni (?), 1921. 12,5 x 17 cm, na kartonie 22,5 x 27,5 cm. Sygnowana p.d. „foto. Lu- Mariacki. 5. Biblioteka Jagiellońska. 6. Lajko- bowiecki /Kowernia (?) 21”. Lewy dolny róg nik. 7. Wieża Ratuszowa. 8. Ulica Kanoni- zdjęcia urwany; poza tym stan dobry. Na cza. 9. Wawel. 10. Dziedziniec arkadowy na odwrocie pieczątka „Zakład Fotografi czny / Wawelu. Feliks Lubowiecki /Nowemiasto n. Drw. Ko- ścielna 7”. 180 100 599 [KRAKÓW] W piętnastolecie 1909 -1923. V Sprawozdanie Akademickiego 605 „Zarząd miasta Nowego Sącza za- Związku Sportowego w Krakowie. Kraków wiadamia, że z okazji IMIENIN Najdo- 1923 Nakładem Wydziału Głównego A.Z.S. stojniejszego Prezydenta Rzeczypospolitej Za Komitet Redakcyjny: Stanisław Fächer. IGNACEGO MOŚCICKIEGO na intencję Druk W. L. Anczyca i Spółki. 22 cm, s. 156, Jego pomyślnych rządów odbędzie się w śro- liczne fotografi e w tekście oraz 5 tablic foto- dę dnia 1 lutego 1939 r. […] Uroczyste NA- grafi i (w tym krajobrazy tatrzańskie); fot. Ta- BOŻEŃSTWO […]. Wszystkich właścicieli deusz CYPRIAN. Liczne inseraty w tekście. realności wzywa się o udekorowanie w dniu Opr. wtórna: ppł., tekt. Okładka broszury 1 lutego b. r. swych domów fl agami o bar- wydawniczej naklejona na lico oprawy. wach narodowych. Prezydent miasta mgr St. Nowakowski”. 47,5 x 82,5 cm. Drukarnia 100 Katolicka Alojzego Mółki w Nowym Sączu 600 [KRZEMIENIEC] Rysunkowe Ogni- [druk czcionką czerwoną]. Ślady składania. sko Wakacyjne Liceum Krzemienieckiego, 80 Lwów, ul. Nabielaka 22. Program Kursu Korespondencyjnego. (Oprac.) Władysław 606 ODESSA. Vue prise du cote oriental. Lam. Krzemieniec [1939] Druk. W. Ćwika. [Widok uchwycony od strony wschodniej]. Plakat z programem kursu i ręcznymi dopi- Rys. i lit. F. Gross. Odessa [lata 50.-60. XIX skami oraz poprawkami, 35 x 50 cm. Ślady w.] Lith. A. Braun. Litografi a, 31,5 x 48,0 cm. składania i podklejenia. Autograf Kazimierza Widok miasta, jego pałaców i znaczniej- Rutkowskiego (1899-1949), malarza i grafi - szych budowli. Przybrudzenia na obrzeżach, ka, wykładowcy na tych kursach. po konserwacji, stan dobry. 120 600

94 607 [OŚWIĘCIMSKO-ZATORSKIE Księstwo] „Ducatus Oswieczensis, et Zato- riensis, descriptio”, XVI w. Mapa z Theatrum Orbis Terrarum Abrahama Orteliusa (1527- 1598). Miedzioryt 33 x 25 cm (w ramie). 800 608 [PARYŻ, Ambasada RP] Par yż [1938- 1939] Photographie d’art et Industrielle… Witczak… Portret zbiorowy kilkunastu osób. Fotografi a 12,8 x 17,5 cm. Na zdjęciu m.in.: 1) Wanda z Królów Franciszkowa Ksawerowa Pinińska (1909-1980), żona attaché milita- ire ambasady RP w Paryżu; 2) Prochaskowa, pracownik ambasady [nie fi guruje w Roczni- ku MSZ na rok 1939, Warszawa 1938]; 3) Czajkowski, malarz; 4) Aleksandrowicz, ma- larka; 5) Wanda z Rubkiewiczów Jurgielewicz (1898-1960), rzeźbiarka czynna we Francji od 1924 r. Sygnowana pieczęcią autorską na odwrocie z podpisami ołówkiem. Rozkwit balów wydawanych przez am- basadę polską w Paryżu trwał do września 1939 r. Stan bardzo dobry. 120

609 [POMORZE] Morze polskie i Po- 609 morze w pieśni. Zebrał, ułożył oraz słowem wstępnem i objaśnieniami zaopatrzył dr. Wła- dysław Pniewski. Okładka i drzeworyty St. Brzęczkowskiego. Gdańsk 1931 Staraniem i nakładem Towarzystwa Przyjaciół Nauki i Sztuki w Gdańsku (Am Weissen Turm 1) z zasiłku Ministerstwa W. R. i O. P. 23,5 cm, s. 197, [1], 8 drzeworytów. Górne brzegi kart barwione na czerwono. Opr. wydawnicza: błękitny karton, tłocz. i złocenia na okładce. Stan bardzo dobry. Na wyklejce dedykacja z lutego 1945 r. Teksty sześćdziesięciu auto- rów, od Kochanowskiego po współczesnych poetów kaszubskich. 120 610 [POLSKA] Poland (Polska) Diveded into Eight Palatinates or Woïwodies. London 1831 Published by Baldwin & Gradock. Mie- dzioryt, 40 x 34 cm, konturowo kolorowany, sygnowany “J. & C. Walker sculpt”. Mapa Królestwa Polskiego. 200 611 [POLSKA] „Von dem Königreich Po- la[n]dt das in Sarmatia auch begriffen wird /sampt andern Ländern diesem Königreich zugehörig”, ok. 1550. Drzeworytnicza mapka Rzeczypospolitej i krajów sąsiednich - ilu- stracja do rozdziału poświęconego „Króle- stwu Polskiemu”. 12 x 15,5 cm, na karcie 611

95 612

27 x 20 cm. Reperowana, częściowo podkle- Z wydawnictwa okolicznościowego na jona bez szkody dla mapy. Pochodzi z Seba- Millenium Rusi – Déscription ethnografi ques stiana Münstera Kosmografi i. Niewodniczań- des peuples de la Russie, S.-Petersburg 1862, ski podaje, że wszystkie wydania tego dzieła, (folio, 62 tablice i mapa). drukowane w Bazylei po 1550 r., zawierają 800 tę mapę. Tamże – reprodukcja: Imago Polo- niae…, t. II, K6 /2. STRYJEŃSKA Zofi a ((1891-1976) – Po- 300 lish Peasants Costumes. With Introduction and Notes by Dr. Thadee Seweryn Curator 612 [POLSKIE stroje] „Polonais de dif- of Etnographical Museum in Cracow, Nice férents Gouvernements. Poljaki raznych Guber- (France) 1939. Published by C. Szwedzicki. nij. Radom. Lublin. Varsovie. Plotsk. Augustovo Teka, 51 x 41 cm, karty 50 x 39,5 cm. Obra- [!]. Radom. Ljùblin. Warszawa. Płock. Augusto- zek naklejony na okładce – malowany szablo- wo. Litografi a barwna, 22 x 31,5 cm na arkuszu nem (w niektórych egzemplarzach drukowa- 37 x 51,5 cm: „Lith. par Winkelmann et fi ls à ny). Nakład 400 egz. Berlin. Rysowali - z natury – różni artyści, pod „Wydana w 1939 roku Polish Peasants Co- kierunkiem Charlesa [Karola] Huhna (1830 – stumes to ostatnia z ważnych tek grafi cznych 1877), malarza i rysownika, Infl antczyka wy- Zofi i Stryjeńskiej i jednocześnie najobszer- kształconego w Akademii Petersburskiej, który niejsze jej dzieło w tej dziedzinie. […]. Jako od lat 60. robił karierę w zachodniej Europie. artystka zajmująca się sztuką książki mogła

96 znać, przynajmniej od czasu studiów w Mo- nachium, poświęcone modzie współczesnej czasopisma ilustrowane w technice szablonu (pochoir) […]. W Polsce, gdzie preferowano litografi ę, ten pracochłonny sposób wykony- wania ilustracji, polegający na kolorowaniu całego nakładu przez wyspecjalizowanych malarzy, nie przyjął się. Stryjeńska, poszu- kując zawsze oprawy wydawniczej jak naj- bardziej wysublimowanej, wybrała właśnie pochoir jako formę wydania swojej największej objętościowo teki. […]. Nie przez przypadek teka ta została wydana przez Szwedzickie- go – doświadczonego wydawcę działającego w Nicei. Zasłynął on głównie cieszącymi się dużą popularnością, wydawanymi w latach 1929-1952 sześcioma tekami poświęcony- mi Indianom amerykańskim, zawierającymi plansze z ilustracjami w technice szablonu. Teka Stryjeńskiej nawiązuje do nich grafi cz- nym rozwiązaniem okładki: z ilustracją [sza- blon] wklejoną na jednolitym kolorystycznie tle” [Światosław Lenartowicz, kat. wystawy monografi cznej Stryjeńskiej, MN Kraków 2008, s. 265]. 6 plansz litografi cznych (z 20-tu): 613 613 Strój panny i pana młodego. Litogra- fi a ręcznie kolorowana gwaszem, na planszy 50 x 39,5 cm, sygnowana na kamieniu p.d. „Zofi a Stryjeńska” oraz na odwrocie „Copyri- ght by C. Szwedzicki 1939”. Plansza nr 4. 900 614 Strój panny i pana młodego z oko- lic Krakowa. Litografi a ręcznie kolorowana gwaszem, na planszy 50 x 39,5 cm, sygnowa- na na kamieniu p.d. „Z. Stryjeńska” oraz na odwrocie „Copyright by C. Szwedzicki 1939”. Ta k że na odwrocie ołówkiem: „Kraków / Bri- de – Bridegroom”. Plansza nr 8. 900 615 Stroje ludowe z Kujaw. Litografi a ręcznie kolorowana gwaszem, na planszy 50 x 39,5 cm, sygnowana na kamieniu l.d. „Z. Stryjeńska” oraz na odwrocie „Copyright by C. Szwedzicki 1939”. Plansza nr 10. Re- produkcja: Zofi a Stryjeńska 1891-1976. Wy- stawa w Muzeum Narodowym w Krakowie, Kraków 2008, s. 359. 900

614

97 616 Stroje ludowe z Kujaw. Litografi a ręcznie kolorowana gwaszem, na planszy 50 x 39,5 cm, sygnowana na kamieniu p.d. „Z.Stryjeńska” oraz na odwrocie „Copyright by C. Szwedzicki 1939”; Plansza nr 28. Reprodukcja j.w., s. 359. Przedstawiony na tej planszy strój męski był także projek- tem kostiumu do baletu „Korowaj”. W kata- logu wystawy pisze o tym Światosław Lenar- towicz: „Wydaje się, że większość kompozycji, zarówno do części litografi cznej jak i malowa- nej gwaszem, powstała kilka lat przed wyda- niem teki. Wśród plansz z projektami do ba- letu Korowaj, nad którymi artystka pracowała w latach 1934-1935, znalazła się górna część litografi cznej planszy nr 6 z tej teki (różdżki weselne) i dolny fragment tablicy nr 28 (ko- stium męski)”. 900 617 Chłopi z regionu kujawskiego. Lito- grafi a ręcznie kolorowana gwaszem, na plan- szy 50 x 39,5 cm, sygnowana na kamieniu u dołu, pośrodku „Z. Stryjeńska” oraz na od- wrocie „Copyright by C. Szwedzicki 1939”. Plansza nr 30. 615 Reprodukcja j.w., s. 153. 900 618 Stroje ludowe z Polesia. Litogra- fi a ręcznie kolorowana gwaszem, na planszy 50 x 39,5 cm, sygnowana na kamieniu p.d. „Z. Stryjeńska” oraz na odwrocie: „Copyright by C. Szwedzicki 1939”. Plansza nr 32. 900 619 [PODOLE] Wawrzyniec MARCZYŃ- SKI – Statystyczne, topografi czne i historycz- ne opisanie Guberni Podolskiej z rycinami i mappami przez X. …, kaznodzieię katedral- nego kamienieckiego i kapelana szkoły po- wiatowey. Tom I. [brak t. II i III]. Wilno 1820 Drukiem Józefa Zawadzkiego Typografa Im- peratorskiego Uniwersytetu. 21,5 cm, s. [16], 349, [3]. Oprawa wydawnicza: tekt. oklejo- na papierem. Tylko tom pierwszy z trzech. [Ryciny i mapy są w t. II i III]. S. 177/178 uszkodz., reperowana, z minimalnym ubyt- kiem tekstu. Edycja niezmiernie rzadka, stąd i ten tom stanowi wartość antykwaryczną. 600 620 POZNAŃ. Napisał Nikodem PAJZ- DERSKI. W tekście 152 ilustrcyj. Okładka i wyklejki – wg rysunku A. Harland-Zającz- kowskiej. Lwów-Warszawa MCMXXII [1922) Książnica Polska. 24,5 cm, s. 129, [3], 152 616

98 ilustr., w tym 2 osobne tabl. barwne i rozkł. plan m. Poznania. Papier kredowy. Opr. wydawnicza: pł., tekt., obwoluta. Okł. sy- gnowana „Harland-Zajączkowska”, rys. na obwolucie sygn. „HZ”. Nauka i Sztuka. Wy- dawnictwo Tow. Naucz. Szkół Wyższych we Lwowie pod redakcją Zygmunta Harlanda. Tom XIV. Obwoluta z naddarciami, z niewiel- kim ubytkiem grzbietu. Poza tym stan bardzo dobry. 150 621 [POZNAŃSKIE] „X. Prov: POSEN Reg: Bez: 1. Posen”, pocz. XX w. Mapka okrę- gu poznańskiego prowincji Posen, miedzioryt 24 x 30 cm, kolorowany konturowo. 100 622 [RADOM] Bronisław Józef TOMEC- KI (1905-1944) – „RADOM KOŚC[IÓŁ] GARNIZONOWY”, linoryt, 19 x 14,5 cm sygnowany p.d. ołówkiem „B. J. Tomecki”, po lewej tytuł grafi ki. 150 623 [RADOM] Bronisław Józef TOMEC- KI (1905-1944) – „RADOM RATUSZ” lino- 617 ryt, 27 x 20 cm, sygnowany p.d. ołówkiem „B. J. Tomecki”, po lewej tytuł grafi ki. 120 624 [SANDOMIERZ] Edward GÓRSKI, ks. dr. – Przewodnik po Katedrze Sandomier- skiej opracowany na podstawie Inwentarza Sandomierskiego Kościoła Katedralnego spo- rządzonego w 1933 r. przez Ks. Prał. Andrzeja Wyrzykowskiego. Sandomierz 1935 b. wyd. 16,5 cm, s. 40. 50 625 [SIENNICA] W. S. LASKOWSKI – Siennica na Mazowszu (zarys monogra- fi czny). B.m. 1923 Skład: w Bratniej Pomo- cy Uczniów Seminarium Nauczycielskiego w Siennicy p[owiat] Mińsk Mazowiecki. Drukarnia Wacława Paszkowskiego w Ostro- wie. 17,5 cm, s. 25. Brosz. wydawnicza. Mini- malne rozdarcia brzegów okł. 70 626 [ŚNIATYŃ] ABITURENCI Państw. Gimn(azjum) w Śniatynie – 1938. Fot. [J.] Schmitzler. Mal. [Stanisław] Bober. Tableau 12 osobowej kadry nauczycielskiej i 45 absolwen- tów gimnazjum z widokiem ogólnym gmachu gimnazjalnego oraz jednej z klas. Fotografi a, 16,5 x 22 cm, naklejona na ozdobny karton, opr. ramka złoc. 28 x 36 cm. Z lewej strony tablicy wizerunek greckiego olimpijczyka z lirą

99 628 i ręka trzymająca laur wg projektu malarza 628 KOŘISTKA Carl – Die Hohe Tatra i fotografi ka Stanisława Bobera (1908-1990), in den Central-Karpaten. Eine geographi- czynnego na Pokuciu. Na każdej z fotografi i sche Skizze verfasst auf Grundlage einer Be- stylizowany podpis (przeważnie trudny do od- reisung. Gotha 1864 Justus Perthes. 28 cm, czytania). Śniatyń – miasto powiatowe w wo- s. [4], 36, tabl. 2 (litografi e kolor., w tym 1 jewództwie stanisławowskim, gdzie w okresie dwustronicowa, wg rys. autora, wyk. C. Hel- międzywojennym działało Państwowe Gimna- lfarth, Gotha); mapa (litografi a kolor. rozkł. zjum im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. sygn. C. Hellfarth, Gotha), opr. współczesna: 180 imitacja pł. ze złoc. na grzbiecie. Monografi a napisana przez prof. geodezji 627 [TARNOBRZEG] XI. Sprawozdanie Szkoły Technicznej w Pradze, Karla Kořistkę Dyrekcji Państwowego Gimnazjum im. Het- (1825-1906). Ryciny przedstawiają stawy mana Jana Tarnowskiego w Tarnobrzegu za rok tatrzańskie oraz dwie panoramy gór (w tym szkolny 1927 /28. Tarnobrzeg 1928 Nakładem jedna to widok z Szafl ar). Na uwagę zasłu- Dyrekcji Państwowego Gimnazjum, z Drukar- guje jedna z najważniejszych map tatrzań- ni Franciszka Cwynara. 23 cm, s. 78. Broszu- skich XIX w., wykonana przez autora książki ra wydawnicza. Zawiera także rozprawy: Prof. na podstawie jego własnych pomiarów oraz Michał Marczak – Obecny powiat tarnobrzeski ckich zdjęć wojskowych z lat 1840- w świetle metryk parafi alnych z XVII i XVIII 1864. Zastosowano w niej po raz pierwszy wieku; Prof. ks. Tomasz Gunia – Dziesięciole- nowatorski system tzw. regionalnego podbar- cie Państwowego Gimnazjum im. Hetm. Jana wiania pięter wysokości, oparty o występujące Tarnowskiego w Tarnobrzegu. Podpis wł. „Mi- faktycznie w naturze kolory poszczególnych chał Marczak”. Dołączony bilet wizytowy Dr. obszarów, co dodatkowo wzbogaca mapę wa- Michała Marczaka. Drobne przetarcia i ubytki lorem dużej dekoracyjności. Mapa otrzymała papieru na grzbiecie oprawy broszurowej; poza najwyższe odznaczenie na wystawie kartogra- tym stan bardzo dobry. fi cznej w Paryżu w 1875 r., a ocenę tę podzie- 90 lają współcześni specjaliści. Witold Henryk Paryski uznaje ją za najlepszą spośród map

100 tatrzańskich powstałych pomiędzy 1830 Drobne ubytki grzbietu; poza tym stan do- a 1879 r. (Wielka Encyklopedia Tatrzańska, bry. s. 717). Stan bardzo dobry. Bardzo rzadkie. 100 1 600 633 WARSZAWA bohaterska 1939- 629 [TATRY] Józef OPPENHEIM – Szlaki 1945. Antologia poezji i prozy. Opracowali narciarskie Tatr polskich i główne przejścia na Mieczysław Czerwiński i Kazimierz Pasz- południową stronę. Rysunki Wanda GENTI- kowski. Rysunki w tekście – Marian Puchal- L-TIPPENHAUER. Kraków 1936 Nakładem ski. Układ grafi czny – Kazimierz Paszkowski. Polskiego Związku Narciarskiego. 15 cm, Okładkę projektował Roman SZAŁAS. Łódź s. 100, [12], 11 rys. „dróg narciarskich”. Bro- 1946 Wydawnictwo „Poligrafi ka”. 25,5 cm, szura wydawnicza; grzbiet reperowany. Prze- s. 191, [1], liczne rys. w tekście. Broszura wy- wodnik narciarski po Tatrach i Karpatach, dawnicza z ilustr. na okładce. Nieliczne nad- tom VI. Na odwrocie k. tytułowej odręczna darcia i przetarcia okładek. Wewnątrz stan dedykacja „Kochanej naszej Zosieńce – praw- bardzo dobry. dziwej i pierwszej inicjatorce przewodnika 80 a towarzyszce naszych wypraw narciarskich – urzędowy i nieurzędowy autor przewodnika, 634 KALENDARZYK polityczno-histo- na wieczną rzeczy pamiątkę księgę tę ofi aru- ryczny m. stoł. Warszawy na rok 1917. jemy… Wanda [Gentil-Tippenhauer], Józef – Komitet Obywatelski m. st. Warszawy. 12 cm, półautor-pomagier [Oppenheim] 28. IV. 36”. s. [4], 644, k. tabl. 12. Opr. wyd. pł. ze złoty- 160 mi tłocz. Kalendarzyk zawiera obszerny dział informacyjny, kronikę wydarzeń Warszawy 630 [TATRY] Pamiętnik Towarzystwa Ta- w latach 1915-1916 z uwzględnieniem obec- trzańskiego. Rok 1915 /1916. Rok założenia ności w mieście Legionów Polskich; artykuł 1873. Wydawnictw Towarzystwa Tom XXXV. Aleksandra Kraushara („Pomniki publiczne”) Kraków 1916 Nakład i własność Towarzy- i studium historyczne Władysława Korotyń- stwa Tatrzańskiego. 24 cm, s. [4], XIX, [1], skiego („Jak i z czego Warszawa powstała”). 31, tabl. rozkł., 3 tablice fotogr. [portrety Sta- Fot. Saryusz-Wolskiego. Oprawa nieco wy- nisława Witkiewicza, Jerzego Żuławskiego, płowiała, złocenia w dużej części wyblakłe Dr. Stanisława Ponikło – zmarłych członków (jedynie na odwrocie dobrze zachowany tło- Tow. Tatrzańskiego]; tabl. reklamująca sanato- czony złotem herb miasta). Na przednim licu rium Dra K. Dłuskiego w Zakopanem. Brosz, niewielkie zaplamienia i minimalne nadpęk- wydawnicza; reperowana, ubytki grzbietu nięcie krawędzi grzbietu. Brak s. 641-642 (ze broszury – poza tym stan bardzo dobry. spisem treści). Wewnątrz czysty egz. 80 150 631 [TATRY] Andrzej TENCZYŃSKI – 635 WARSZAWA. Przewodnik krajoznaw- Tatry dobrem ogółu czy folwarkiem snobów czy pod redakcją Dr R. Danysz Fleszarowej i kombinatorów? (Parę słów wyjaśnienia w po- i Józefa Kołodziejczyka. Warszawa 1938 Od- lemice o Tatrzański Park Narodowy). Kraków dział Warszawski Polsk. Tow. Krajoznawcze- 1934 Nakładem Sekcji Taternickiej Klubu go. 16,5 cm, s. X, 279, [16], 5 planów składa- Sportowego „Tatry” w Zakopanem. 23,5 cm, nych. Brak planu miasta. Brosz. wydawnicza. s. 14. Brosz. wydawnicza. Piecz. „Muzeum Plan Łazienek podklejony taśmą; nieznaczny Tatrzańskie. Dublet”. ślad taśmy klejącej również na s. 243/244. 60 90 632 WARSZAWA. Album o zabytkach 636 [WARSZAWA] Franciszek REINSTE- architektonicznych stolicy, z 66 ilustracjami, IN – Dzieje zgromadzenia kuśnierzy miasta słowem wstępnym i szkicem historycznym stołecznego Warszawy. W setną rocznicę usta- miasta do XIX wieku, w opracowaniu Kry- wy rzemieślniczej. W 440-tą swego istnienia. styny USZAŃSKIEJ ppor. O.W. i Gabrieli W roku 3-cim wojny światowej. Warszawa J. LUBOMIRSKIEJ YMCA Field Secretary. [1916] Nakładem Zgromadzenia Kuśnierzy. Stuttgart 1947 Kreuz Verlag; wyd. World’s 21 cm, s. 46, [2], dwa ozdobne inicjały. Opr. Alliance of YMCA. 20,5 x 29 cm, s. 82; od wtórna: karton. Historia warszawkiego cechu s. 9 do s. 74 fotografi e. Tekst i k. tytułowa kuśnierzy, założonego najprawdopodobniej także w jęz. angielskim. Broszura wydawnicza w roku 1476 za czasów Kazimierza Jagiel- z reprodukcją sztychu Dahlberga na okładce. lończyka. Opis archiwum cechowego, ksiąg

101 i inwentarzy, licznych przywilejów, zasad zdobywania zawodu, rozstrzygania sporów, np. dotyczących miejsca na targowiskach. Na końcu zamieszczono spis majstrów w dniu ju- bileuszu. Franciszek Reinstein (1856 – 1925), dziennikarz, literat, autor m. in. wydawanej w latach 1917-1925 serii artykułów z dziejów rzemiosła warszawskiego. Sporadyczne zażół- cenia, stan dobry. Rzadkie. 100 637 [WARSZAWA] Kordian TARASIE- WICZ – Kawa po warszawsku. Dzieje fi rmy „Pluton”. Obwolutę projektował Jan Marcin SZANCER. Warszawa 1971 Gospodarczy Instytut Wydawniczy. 20,5 cm, s. 255, ilustr. w tekście. Broszura wydawn. z obwolutą. Na k. tytułowej dedykacja. Towarzystwo Mi- łośników Historii w Warszawie. Biblioteka Historyczna im. Tadeusza Korzona Nr 34. Naddarcia i drobne ubytki obwoluty w części górnej. Poza tym stan dobry. 50 638 [WARSZAWA] Sprawozdanie z inau- guracyjnej sesji Naczelnej Rady Odbudowy m. st. Warszawy w dniu 4 stycznia 1946 r. 21 cm, s. 98, [1]. Broszura wydawnicza. Eks- libris Michała Kaczorowskiego. Interesujący 641 materiał źródłowy, m.in. wystąpienie Bole-

642

102 sława Bieruta, apel hołdowniczy uczestników po podklejeniu. Zdjęcie nieco wyblakłe z kil- sesji do generalissimusa Stalina, ale i dzięk- koma odbarwieniami, poza tym stan dobry. czynny Szwedzkiemu Komitetowi Pomocy 180 Międzynarodowej. W uchwalonych wnio- skach m.in. taki: „wystąpi do ONZ […] aby 642 [WARSZAWA – Plac Zamkowy] wszystkie miasta niemieckie, wobec złośliwe- Varsovie. Plac Zamkowy z widokiem Zamku go [!] zniszczenia przez Niemców stolicy pań- Królewskiego i kolumny Zygmunta. 1. poł. stwa Polskiego bez konieczności strategicz- XIX w. Staloryt ręcznie kolorowany akware- nych, były obciążone specjalnym podatkiem lą, 20,5 x 15 cm (sam widok: 15 x 10,5 cm), na koszta odbudowy Warszawy” (s. 94). sygn. Rouargue i Chardon. 100 Piękny widok na Plac Zamkowy z paradą huzarów w strojach z okresu Księstwa War- 639 [WARSZAWA] Sprawozdanie z dru- szawskiego i mieszkańcami miasta, którzy giej sesji Naczelnej Rady Odbudowy m.st. od zawsze uwielbiali parady wojskowe. Po Warszawy w dniu 21 lipca 1946 r. 21 cm, lewej stronie jednokonny lekki powóz zwany s. 119, [1]. Broszura wydawn. Ekslibris Mi- kariolką. Nastrojowe i rzadkie varsavianum. chała Kaczorowskiego. Interesujący materiał Stan bardzo dobry źródłowy. M.in. wystąpienie gen. Mariana 300 Spychalskiego, wówczas Przewodniczącego Komitetu Wykonawczego N.R.O.W., zatytu- 643 WARSZAWA 1945 w rysunkach łowane było „Zniszczenie Warszawy jest sła- Tadeusza KULISIEWICZA. Warszawa bością demokracji światowej”. MCMXLVII [1947] Spółdzielnia Wydawni- 100 cza „Czytelnik”. 40,5 x 52 cm, s. [4]: k. tyt. i wiersz Zbigniewa Bieńkowskiego „Warsza- 640 WARSZAWA. Elewacja frontowa wo!”; 32 tablice z reprodukcjami słynnego kościoła Wszystkich Świętych przy pl. Grzy- cyklu rysunków T. Kulisiewicza. Brosz. wy- bowskim w Warszawie. [B.m. 2 poł. XIX w.]. dawnicza. Drobne przetarcia broszurowej Fotografi a 18,8 x 16,2 cm, naklejana na kar- okładki. ton z epoki (23,2 x 20,5). W prawym dolnym 120 rogu podpis z epoki: „H. Marconi”. Projekt elewacji frontowej autorstwa Henryka Mar- 644 [WARSZAWA] W sprawie osiedla coniego (1792-1863), architekta włoskiego szkolnego „Rejówka”. Gimnazjum im. M. pochodzenia, jednego z najwybitniejszych Reya Zboru Ewangelicko-Augsburskiego i najbardziej płodnych polskich architektów w Warszawie. Plac Małachowskiego Nr 1. 1. poł. XIX w. Przedstawia pierwotne założe- Warszawa 1930 Drukarnia Współczesna, nie, którego ostateczna realizacja po śmierci Szpitalna 10. 24,5 cm, s. 10. Broszura wy- autora odbiegła nieco od zamysłu twórcy. dawn. Przybrudzenia na krawędziach i odwrocie. Odezwa dyrektora gimnazjum Adolfa Samo zdjęcie nieco wyblakłe, poza tym stan, Rondthalera do rodziców uczniów w spra- poza kilkoma odbarwieniami, dobry. wie oddania do dyspozycji osiedla szkolnego 180 „Rejówka” w Banioszce pod Górą Kalwarią, które miało spełniać rolę „zielonej szkoły”. 641 [WARSZAWA – WILANÓW] Ele- Nowatorski pomysł spotkał się z aprobatą wacja frontowa kościoła św. Anny w Wilano- licznych rodziców, ufundowali oni cegiełki wie wg projektu Henryka Marconiego. [B.m. imienne i znaleźli się na liście zamieszczonej 2 poł. XIX w.]. Fotografi a 20,3 x 13,4 cm, w tej broszurce. Grzbiet po konserwacji, nie- naklejana na karton z epoki (24,5 x 17,4). wielkie rozdarcia okładki, stan dobry. Bardzo W prawym dolnym rogu podpis piórkiem rzadkie! z epoki: „H. Marconi”. Henryk Marconi był 100 autorem przebudowy w latach 1857-1870 kościoła parafi i w Wilanowie, przy współ- 645 [WARSZAWA] Wystawa exlibrisów pracy Leonarda Marconiego i Jana Hussa, na o motywach warszawskich. Katalog opraco- zlecenie Aleksandry i Augusta hr. Potockich. wała i wstępem opatrzyła Maria GROŃSKA. Przedstawia pierwotne założenie projektu, Okładka Zbigniewa DOLATOWSKIEGO. którego realizacja odbiegła nieco od zamysłu Warszawa listopad 1962 Koło Miłośników twórcy. Przybrudzenia na krawędziach i od- Exlibrisu przy Polskim Tow. Archeologicznym; wrocie dodatkowo ślady oderwania kartonu, Muzeum Historyczne m. stołecznego Warsza- wy. 21,5 cm, s. 39, [1]. Maszynopis powiela-

103 ną „W. St.”. Okładka zaplamiona, z ubytkiem grzbietu i narożników. Nieznacznie zaplamio- ne niektóre fotografi e. 90 648 WILNO [Album pocztówek]. Wilno [przed 1939] Wyd. A. Fiałko. 9,5 x 15,2 cm, tabl. [10]. Opr. wydawnicza: karton. Zawie- ra widok ogólny oraz różne miejsca i zabyt- ki (Góra Trzech Krzyży, Ko śc. św. Katarzyny, kośc. Św. Kazimierza, kośc. św. Piotra i Pawła, Most Zwierzyniecki, Ostra Brama, widok na Snipiszki, Teatr Letni i Zamek w Trokach). Drobne zaplamienia okł., poza tym stan wię- cej niż dobry. 90 646 649 [WROCŁAW] Jerzy Drużycki – Ratusz. POEZJA I GRAFIKA. Linoryty Jerzego Dru- ny. Zawiera opis 201 obiektów. Wklejone na życkiego. Wiersz Ratusz Tadeusza Zelenaya. k. nienumerowanych oryginalne ekslibrisy: Wrocław 1976 Ośrodek Kultury i Sztuki. Ar- Bogusława BRANDTA dla Z. Filara (miedzio- kusz papieru czerpanego formatu A2 złożo- ryt, sygnowany; Tadeusza CIEŚLEWSKIE- ny na czworo. Nakł. 500 + 500 egz. ręcznie GO syna dla Zofi i Cieślewskiej (drzeworyt, numerowanych; egz. nr 53, sygnowany ołów- 1942); Zbigniewa DOLATOWSKIEGO dla kiem. Exlibris Lecha Kokocińskiego. Jana Chojny (linoryt); Stanisława ŁUCKIE- 100 WICZA dla Wł. Egiersdorffa (drzeworyt); Adama MŁODZIANOWSKIEGO dla Jerzego 650 [WYBRZEŻE polskie] PRZEWOD- Pędowskiego (drzeworyt, 1944); Wojciecha NIK po Wybrzeżu. Gdańsk, Sopot, Gdynia, NOWAKOWSKIEGO – własny (linoryt); Ta- Hel. Gdańsk [1947] Wyd. Fronik Romuald – deusza TUSZEWSKIEGO dla Jana Berezyń- stud. med. – b. więzień polit. 14,5 cm, s. 164, skiego (drzeworyt, 1943); Kazimierza WISZ- [14], 10 planów miast (w tym 4 rozkł.) ze NIEWSKIEGO dla Andrzeja Ryszkiewicza spisami ulic, dział adresowy, liczne inseraty. (drzeworyt, 1946). Broszura wydawn. Rzadkie. 300 90 646 WILNO w fotografi ach J. BUŁHA- 651 [ZIEMIE RZECZYPOSPOLITEJ] KA, 1916. Zespół 6 fotografi i z tej edycji: Thomas KITCHIN – Poland with its Di- „Kościół św Jana”, 16,6 x 11 cm; „Widok z Za- smember’d Provinces, 1784. London 1784 rzecza na kośc. Bernardyński”, 10,5 x 15 cm; Wyd. Thomas Cadell. Miedzioryt, 41 x 50 cm. „Góra Zamkowa”, 11,5 x 16 cm; „Dookoła Po prawej, pośrodku, legenda z trzema pozy- Ś. Kazimierza”, 10 x 16 cm; „Katedra i Anto- cjami: oznaczone cyframi kraje uczestniczą- kol”, 11,5 x 15 cm; „Katedra”, 10,5 x 7,5 cm. ce w pierwszym rozbiorze. Przygotowana do Odbitki autorskie, naklejone (częściowo) na książki Williama Coxe’a „Travels into Poland, karton (33 x 25 cm). Na odwrocie kartonów: Russia, and Denmark”, 1784 (trzy autorskie, drukowane naklejki z nazwą cyklu wydania do 1792 r.). Opis mapy i reproduk- zdjęć i datą. Tytuły wpisane tamże, odręcz- cja: Imago Poloniae…, t. II, K /65 (8). nie przez artystę. Pieczątki „Jan BUŁHAK 600 FOTOGRAF, WILNO, Portowa 6” oraz piecz. copyright. 652 [ZWIĄZEK MIAST POLSKICH] Materiały na Ogólne [XIII] Zebranie człon- 800 ków Związku Miast Polskich (Zjazd Miast) 647 WILNO. Piętnaście widoków według w Warszawie, w dniach 6-7 kwietnia 1935 r. zdjęć fotografi cznych. Wydanie czwarte. Warszawa 1935. 24 cm, s. [2], 200. Broszu- Wilno 1922 Nakładem Księgarni Józefa Za- ra wydawn. Ekslibris Michała Kaczorowskie- wadzkiego. 28,5 cm, s. [2], 15 tablic ilustr. go. M.in. referaty Wacława Drojanowskiego, – fotografi e. Opr. wydawnicza: karton, zwią- prezydenta m. Lwowa (s. 51-124); Leona zany na grzbiecie; okł. z ilustracją, sygnowa- Barciszewskiego, prezydenta m. Bydgosz-

104 619 649 czy (s. 125-159); Dr. Józefa Zawadzkiego – „Zagadnienie opieki społecznej i bezrobocia w miastach” (s. 160-185). 120 653 [ZWIĄZEK MIAST POLSKICH] Materiały na XIV Nadzwyczajne Zebranie Ogólne członków Związku Miast Polskich (Zjazd Miast) w dn. 26-27 kwietnia 1937 r. Warszawa 1937. 23,5 cm, s. 47. Broszura wydawn. Ekslibris Michała Kaczorowskiego. Minimalne naddarcia broszurowych okładek. Dołączone zaproszenie dla „JWielmożnego Pana Michała Kaczorowskiego, Naczelnika Wydziału w Ministerstwie Skarbu”. Por. poz. 652. 80

607

105 660

106 Książki o sztuce

654 [AXER] Otto Axer. Opracowanie gra- fi czne Hubert Rudziński. Wstęp Julia HAR- TWIG. Warszawa 1978 Wydawnictwa Arty- styczne i Filmowe. 18 x 19 cm, s. [8], [9-68: reprodukcje rysunków artysty]. Oprawa wy- dawnicza: tekt. Przetarcia grzbietu oprawy. 50 655 BANACH Andrzej – Lekcja z nut. Kraków 1971 Polskie Wydawnictwo Muzycz- ne. 21 cm, s. 327, [5], liczne ilustr. w tekście. Opr. wydawnicza: pł. tłocz. z obwolutą. Waż- ny przyczynek do historii kultury dziewięt- nastego i początków dwudziestego wieku: o grafi ce ilustrującej utwory muzyczne. Jedy- na taka monografi a. 100 656 [CIEŚLEWICZ] Roman Cieślewicz. Opracowanie Aleksandra Wojciechowskie- go. Projekt okł. Stanisław i Wojciech ZA- MECZNIKOWIE. Oprac. grafi czne Roman Cieślewicz i Bolesław Penciak. Warszawa 655 1966 Wydawnictwo Artystyczno-Grafi cz- ne RSW „Prasa”. 20 x 20 cm, k. tyt., s. [8] (tekst także w jęz. francuskim), k. 12 z repro- dukcjami. Broszura wydawn. Seria : Współ- czesna grafi ka polska. 50 657 [CYRK] Witold FILLER – Cyrk czy- li emocje pradziadków. Obwoluta, okładka i strona tytułowa Roman CIEŚLEWICZ. Warszawa 1963 Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe. 20,5 cm, s. 152, [3], liczne ilustr. w tekście. Brosz. wydawnicza z obwolutą. Niewielki ubytek górnej części obwoluty; k. tytułowa i kilka innych kart zabrudzone. 90 658 [GIELNIAK] Mariusz Hermansdor- fer – Józef Gielniak. Wrocław 1972 Ossoli- neum. W tece tekturowej 41 x 30 cm z 51 reprodukcjami na 40 tablicach oraz broszura z tekstem: 30 cm, s. 27, [5]. 80

657

107 Okładki oryginalne zachowane. S. 8 /9 w nr 4 zabrudzone. Dołączony spis treści I i II Rocz- nika. 400 661 [katalog] Jan MŁODOŻENIEC. Plakaty. Grafi ka użytkowa. Katalog wysta- wy opracował Zdzisław Schubert. Muzeum Narodowe w Poznaniu, październik 1979. 22 x 23,5 cm, s. 88, 46 tablic reprod. czarno- białych. Broszura wydawnicza. 70 662 [katalog wystawy] Mieczysław BERMAN. Scenariusz wystawy i opracowa- nie katalogu – Krystyna Bartnik. Wrocław 1990 Muzeum Narodowe. 22,5 x 21,5 cm, s. 150, [2], 108 ilustracji [w paginacji]. Brosz. wydawnicza z ilustr. na okładce. Stan bardzo dobry. 661 100 663 [KATALOG] Wystawa dzieł artystów 659 GŁOS PLASTYKÓW. Czasopismo żydowskich 1918-1939. Projekt grafi czny ilustrowane poświęcone sztuce plastycznej. katalogu Paweł Udorowiecki. Biuro Wystaw Wydawnictwo Związku Zawodowego Pol- Artystycznych w Olsztynie, Żydowski Insty- skich Artystów Plastyków w Krakowie. Pre- tut Historyczny w Polsce. Olsztyn czerwiec zes Komitetu Redakcyjnego: prof. dr Adolf – sierpień 1987. 22 x 22,5 cm, s. 118, [4], il. Szyszko-Bohusz. Redaktor: Jan Cybis. Re- [84] w paginacji, brosz. wydawn. daktor odpowiedzialny: Eugeniusz Geppert. R. VI: półrocze 1. czerwiec 1938. Liczne 90 ilustr. w tekście, 3 tabl. ilustr. barwne. Opr. 664 [katalog wystawy] Instytut Propagan- wtórna: ppł. biblioteczne. W znacznej części dy Sztuki. Wystawa polskiego malarstwa ba- poświęcony malarstwu Aleksandra Gierym- talistycznego VI – IX 1939. Wydanie drugie. skiego: Jerzy Stempowski – Graniczne punkty Warszawa, ul. Królewska 13. 21 cm, s. 42, sztuki u naturalistów; Jan Cybis – Naturalizm [6], tablic ilustr. XVI. Broszura wydawn. Eg- Aleksandra Gierymskiego; Józef Czapski – zemplarz Henryka Szczyglińskiego – wysta- Gierymskiego „cnoty przeciwne”; Jerzy Wolff wiał obraz z 1919 r. „Starych ojców naszych – Aleksander Gierymski malarz przestrzeni; szlakiem” (poz. 53 w katalogu, także repro- Z. Abakanowicz-Pstrokońska – Gierymski dukcja na tabl. XIV). Malarz znęca się tu nad u Abakanowiczów; Władysław Wankie – „Słowem wstępnym” Juliusza Starzyńskiego, Kartka z życia Aleksandra Gierymskiego. opatrując tekst wieloma krytycznymi uwaga- 100 mi, podkreślając całe fragmenty, na szczęście ołówkiem. Na koniec zauważa: „Kochany Pa- 660 „GRAFIKA”. Organ Związku Polskich nie Starzyński. Żeby pisać o sztuce polskiej Artystów Grafi ków i Zrzeszenia Kierowników trzeba JĄ znać i JĄ kochać a Pan o niej nie ma Zakładów Grafi cznych. Dwumiesięcznik. pojęcia. H. Szczygliński.” Warszawa. Naczelny Redaktor: Franciszek Siedlecki. Wydawcy Tadeusz Gronowski 80 i Franciszek Siedlecki. 665 [katalog wystawy] 50 ans d’art mo- R. II: 1932, z. IV i Z. V. Okładki obu zeszy- derne, 17 avril – 21 juillet 1958 Exposition tów – Tadeusz Gronowski. W z. IV oryginal- Universelle et Internationale de Bruxelles ny drzeworyt Tadeusza CIEŚLEWSKIEGO 1958. 25 cm, s. [84], XXXII tablice reprod. syna („Drzeworyt z remarką”) i autolitografi a barwnych, tabl. XXXIII – XL i 1-219 – reprod. Ludwika TYROWICZA „Przy stole”. W z. V czarnobiałych. Broszura wydawnicza. Podpis autolitografi a Juliana BOHDANOWICZA wł. „19 M. Wallis 58”. Okł. przybrudzone. „Na Wiśle”. Teksty: J. Neuman – Znaki wod- Wewnątrz stan bardzo dobry. ne (nr 40), A. Bojarski – Papier (nr 4 i 5). Re- produkcje plakatów. Współoprawne psk, tekt.

108 Mieczysław Wallis (1895-1975), estetyk, wybitny historyk, krytyk sztuki. 100 666 [katalog wystawy] Sztuka warszaw- ska od średniowiecza do połowy XX wieku. Katalog wystawy jubileuszowej zorganizo- wanej w stulecie powstania Muzeum 1862- 1962. Warszawa maj-wrzesień 1962 Mu- zeum Narodowe. 22 cm, s. LI, [1], 122, 49 ilustr. na osobnych tablicach; s. 70, [2], 627, [1], 183 ilustr. na osobnych tablicach. Opr. wydawnicza: pł. z napisami na licu i grzbie- cie. Stan bardzo dobry. 180 667 [katalog wystawy] Wystawa współ- czesnej sztuki religijnej. Okładka i układ grafi czny katalogu Wojciech ZIEMBIŃSKI. Warszawa maj-czerwiec 1959 Dolny Kościół Świętego Krzyża. Organizator wystawy – Klub Inteligencji Katolickiej w Warszawie. Wstęp Stanisława Grabska. 15,5 x 16,5 cm, s. 27, [3], [18] tablic ilustr. Broszura wydaw- nicza z ilustr. na okładce. 60

668 KLACZKO Julian – Wieczory fl o- 669 renckie. (Causeries fl orentines). (Revue des deux Mondes. Styczeń, Luty, Marzec 1880). 670 KOPERA Feliks – Dzieje malarstwa Z upoważnieniem Autora tłumaczył St. Tar- w Polsce ilustrowane licznemi rycinami w tek- nowski. Warszawa 1881 Nakładem Księgarni ście, tablicami barwnemi i rotograwjurami. Ludwika Polaka. 21 cm, s. 188. Opr. wtórna: T. 1-3. Kraków – Warszawa [1925-1929] Dru- pl. ślepe. Na k. tytułowej i k. ostatniej notat- karnia Narodowa w Krakowie; Trzaska, Evert ki ołówkowe. Wydanie 1 polskie. E. 6, 362. i Michalski. 27 cm, s. VII, [1], 250, [2], 211 Por. poz. następną. ilustr. w tekście, tablic ilustr. 24 (w tym 5 rozkł. i 7 barwnych; [4], 345, 313 ilustr. w tekście, 60 tablic ilustr. 52 (w tym 4 rozkł. i 15 barwnych; 669 KLACZKO Julian – Wieczory fl o- XII, 572, 556 ilustr. w tekście, tablic ilustr. 103 renckie. Dzieło uwieńczone przez Akademię (w tym 30 barwnych, 2 rozkł.).Opr. wydawni- Francuską. Z upoważnienia autora przeło- cza w 2 wol: pł. tłocz., złocenia na licu i grzbie- żył St. Tarnowski. Wydanie piąte. [Warsza- cie oprawy. Przetarcia złoceń na grzbietach obu wa] 1917 Nakładem Księgarni F. Hoesicka. tomów oprawy. 24,5 cm, s. VIII, 207, 10 tablic z reproduk- Najlepsza historia malarstwa rodzimego, cjami. Opr. artystyczna: pergamin, z or- z imponującą ikonografi ą. namentem złoconym na licu i czarnym na 2 400 okładce tylnej; grzbiet sześciopolowy, napisy złocone, ornament. Na obcięciach kart malo- 671 KOPERA Feliks – Dzieje malarstwa wane wzory kwiatowe(„fore-edge painting”). w Polsce ilustrowane licznemi rycinami Sygnowana wklejoną kartką: „Introlig. artyst. w tekście, tablicami barwnemi i rotograwju- /KARPIŃSKA HELENA /Cieszyn”. rami. Część pierwsza – Średniowieczne ma- H. Karpińska (1909-1997), wybitna in- larstwo w Polsce. Kraków – Warszawa [1925] troligatorka, bibliofi l. W 1983 r. Muz. Naro- Trzaska, Evert i Michalski; Drukarnia Naro- dowe we Wrocławiu zorganizowało wystawę dowa w Krakowie. Część druga – Malarstwo jej opraw artystycznych. w Polsce od XVI do XVIII wieku (renesans, barok, rokoko). Kraków – Warszawa [1926] 400 j.w. 27 cm, s. VII, [1], 250, [2], 211 ilustr. w tekście, tablic ilustr. 24 (w tym 5 rozkł. i 7 barwnych); [4], 345 , 313 ilustr. w tekście,

109 tablic ilustr. 52 (w tym 4 rozkł. i 15 barw- nych). Współoprawne: psk z tłocz. i złoc. na grzbiecie, projektu Joachima Radziszew- skiego. Str. 31/32 uzupełniona. Tylna wyklej- ka z zagnieceniami; poza tym stan oprawy i wnętrza bardzo dobry. Dwa pierwsze tomy monumentalnej hi- storii malarstwa polskiego, z bardzo bogatą stroną ilustracyjną. 1 200 672 KÜMMEL Otto – Das Kunstgewerbe in Japan. 3. Aufl age mit 168 Textabbildungen und 4 Markentafeln. Berlin 1922 Richard Carl Schmidt & Co. 23 cm, s. VI, [2], 200, XXIV [inseraty], 168 ilustr. w tekście, tabli- ce znaków fi rmowych. Opr. wydawnicza: pł., tłoczenia; drobne uszkodzenie grzbietu opra- wy. Bibliothek für Kunst– und Antiquitäten- Sammler, Band II. 120 673 LEWANDOWSKI Stanisław – Hen- ryk Siemiradzki. Z dziewięćdziesięcioma trzema illustracyami w tekście, dziesięcioma heliograwiurami, dwoma kolorowemi facsymi- liami szkiców olejnych i portretem. Warszawa – Kraków 1904 Nakład i własność Gebethnera i Wolffa; Gebethner i Sp. 34 cm, s. [4], 125, ]3], ilustr. w tekście, 13 tablic ilustr. w tym 2 rozkł. i 2 barwne [zachowane bibułki ochron- ne]. Opr. wydawnicza: pł. z medalionem (por- tret artysty) i złoc. podobizną sygnatury na licu, złoc. napisy na grzbiecie, sygnowana „In- troligatornia J. F. PUGET w Warszawie”. Lico oprawy zaplamione, grzbiet postrzępiony u dołu i góry opr. Wewnątrz stan bardzo dobry. 120 674 [MALEWICZ] Larissa A. SHADO- WA – Malewitsch. Kasimir Malewitsch und sein Kreis. Suche und Experiment. Aus der Geschichte der russischen und sowjetischen Kunst zwischen 1910 und 1930. München 1982 Schirmer /Mosel. 27 cm, s. 371, licz- ne ilustr. w tekście, 286 tablic ilustr., w tym barwne (w paginacji), 39 fotografi i. Opr. wy- dawnicza: pł. tłocz. z obwolutą. Tłumaczenie z jęz. rosyjskiego. Przedruk wydania z Drezna (Verlag der Kunst, 1978), zatytułowanego Suche und Experiment. Podstawowa monografi a suprematyzmu na tle sztuki lat 1910-1930. 120 675 [MEHOFFER] Józef Mehoffer. [Tekst: Marcin Samlicki]. Kraków [1912] Nakła- dem Księgarni J. Czerneckiego w Wieliczce. 671

110 Współczesne malarstwo polskie Z. IV. 23 cm, s. 19, tabl. z naklejonymi reprod. barwnymi 18, portret. Broszura wydawn. z naklejoną re- prod. barwną na okładce. 60 676 MOLMENTI Pompeo – La peintu- re VÉNITIENNE. Traduite de l’italien par M. J. de Crozals. Florence [Florencja] 1904 Alinari Frères. 24 cm, s. [4], 200, ponad 100 ilustr. w tekście, 8 tablic reprodukcji w helio- grawiurze. Opr. artystyczna, secesyjna: skóra cielęca tłocz. z motywami fl orystycznymi; czte- ropolowy grzbiet z wyprowadzonymi ku tło- czeniom rzemieniami; na licu napisy tłoczone; dwie klamry mosiężne [brak jednej sprzączki]. Drobne przetarcia grzbietu oprawy. 280 677 MUZEUM sztuki europejskiej. Zbiór celniejszych obrazów galeryj europejskich w kopiach na stali. Życiorysy i portrety mala- rzy przez S. K. [Stanisław Krzemiński]. Tom I – II. Belweder, Galerya drezdeńska, Galerya Lichtensteina i Czernina w Wiedniu, Muzeum berlińskie, Pinakoteka mnichowska. Warszawa 1871-1872 Nakład Michała Glücksberga Księ- garza. 29 cm, s. VIII, 91, [2], 36 tablic w sta- 676 lorycie, 12 portretów malarzy; VIII, 99, [2], 36 tablic w stalorycie, 13 portretów malarzy. Współopr: ppł., złocone napisy na grzbiecie. Dwa tomy z czterech. Stan dobry. Na tabli- cach liczne rdzawe plamy – na marginesach, nie na sztychach – ślad utleniania związków metali. Reprodukcje czyste, wyraźne. Łącznie 72 staloryty i 25 świetnych portretów najwy- bitniejszych malarzy europejskich. 400 678 MUZEUM sztuki europejskiej. Ga- lerie włoskie. Zbiór celniejszych obrazów w kopjach na stali z dodaniem rysu dziejów sztuki włoskiej przez A. S. [Antoni Sygietyń- ski]. Tom II. Muzeum Watykańskie i Kapi- tolińskie w Rzymie, Narodowe w Neapolu, Galerye Pitti i Uffi zi we Florencyi, Galerye Pałaców Borgese, Rospigliosi, Sciarra w Rzy- mie, Pinakoteka bolońska, freski Sykstyńskie i t.p. Warszawa 1876 Nakładem Michała Glücksberga, Księgarza. 30 cm, s. 32, [2], k. 43 [zamiast 47] stalorytów, 6 tablic drzeworytów [o dwa więcej niż w spisie, gdzie podano 4], s. 126. Brzegi kart złocone. Opr. wtórna: plast. Oryginalne lico oprawy: pł. tłocz. i złocone, zachowane i naklejone na oprawę wtórną. 280 679

111 z reprodukcjami 83 plakatów (także reprod. barwne). Broszura wydawn. z obwolutą barw- ną. Prace 47 autorów, m.in.: Mieczysław Berman, Waldemar Borowczyk, Władysław Daszewski, Wojciech Fangor, Tadeusz Gro- nowski, Szymon Kobyliński, Jan Lenica, Bro- nisław Linke, Eryk Lipiński, Józef Mroszczak, Julian Pałka, Konstanty Sopoćko, Waldemar Świerzy, Jan Marcin Szancer, Jan Tarasin, Henryk Tomaszewski, Tadeusz Trepkowski, Ignacy Witz, Włodzimierz Zakrzewski, Woj- ciech Zamecznik, Jerzy Zaruba. 120 682 ROCZNIK Architektoniczny. Prace uczni prof. Szyszko-Bohusza w Szkole po- litechnicznej lwowskiej. Lwów 1912-1913 nakładem A. Szyszko-Bohusza. 26 cm, s. 12, 24 tablice ilustr. w tym 2 barwne, s. [6 – inse- raty]. Broszura wydawn. /lekkie zabrudzenie okładki/. Rzadkie. 120 683 RUTKOWSKI Szczęsny – Jacek MIERZEJEWSKI. Z 32 reprodukcjami. Warszawa 1927 Nakład Gebethnera i Wolffa. 18 cm, s. 16, 32 tablice reprodukcji. Broszura 680 wydawnicza z reprodukcją na okładce. Mono- 679 MYCIELSKI Jerzy – Sto lat dziejów grafi e artystyczne pod redakcją Mieczysława malarstwa w Polsce 1760-1860. Z okazji Tretera, tom XII. Wystawy retrospektywnej malarstwa polskie- 36 go we Lwowie 1894 r. Wydanie trzecie nie- zmienione. Kraków 1902 Nakładem autora. 684 SALON Sztuki Współczesnej – Maria Skład główny u Spółki Wydawniczej Polskiej. Rakowska, Warszawa, ul. Warecka 11. Karta 21,5 cm, s. VIII, [V]- XXVI (błąd w pagina- korespondencyjna reklamowa fi rmy [Warsza- cji), 737, [2]. Opr. wtórna: psk z epoki, złote wa 1941 Maria Rakowska]. Karta składana, napisy na grzbiecie. ilustr., 20,5 x 15,5 cm. Oferta najprzedniej- szych malarzy polskich w Salonie Jesiennym 200 (m.in. Józef Brandt, Jacek Malczewski, Artur 680 PIĄTKOWSKI Henryk – Album sztu- Grottger, Aleksander Gierymski, Alfred Wie- ki polskiej. (Wystawa retrospektywna w War- rusz-Kowalski). Ze znaczkiem pocztowym szawie 1898). Opracował… Warszawa 1901 „Generalnej Guberni” datowanym, wysłana Nakład Drukarni P. Laskauera & W. Babic- do klienta w Warszawie. Interesujący dowód kiego i Zakładu Fotochemicznego B. Wierz- działalności antykwarycznej w warunkach bickiego i S-ki. 37,5 cm, s.[4], 192, [2]; druk okupacji niemieckiej. dwuszpaltowy; liczne reprodukcje (ponad 100 200) w tekście i całotablicowe, w paginacji. Opr. wydawnicza: pł. tłoczone, złocony tytuł 685 SŁOWNIK artystów polskich na licu oprawy. Blok częściowo poluzowany; i obcych w Polsce działających. Malarze, zabrudzenia okładek, przetarcia i rozerwania rzeźbiarze, grafi cy. Instytut Sztuki Polskiej fragmenów grzbietu. Wewnątrz stan bardzo Akademii Nauk, Zakład Narodowy imienia dobry. Ossolińskich. 25 cm, opr. wydawnicza: płót- no, złoc. 120 Tom I: A – C, 1971, s. XXII, 418 [druk 681 PLAKAT polski 1944-1953. Warsza- dwuszpaltowy], errata. wa [1953] Wydawnictwo Artystyczno-Gra- 200 fi czne R. S. W. „Prasa”. 35 cm, s. [4], 16 tabl.

112 689

686 Tom II: D – G, 1975, s. VIII, [2], 532 689 STACHIEWICZ Piotr – Boży rok. [druk dwuszpaltowy], errata. Warszawa-Kraków b.r. Nakładem autora 200 w 300 egzemplarzach numerowanych. Ge- bethner i Wolff; Gebethner i Spółka. 12 re- 687 SŁOWNIK sztuki XX wieku napisa- produkcji barwnych [obrazów przypisanych ny pod kierunkiem Gérarda Durozoi. Tłu- do kolejnych miesięcy], ok. 17 x 21 cm na- maczyli z francuskiego Halina Andrzejewska klejonych na kartony 30 x 39,5 cm, w tece i inni. Opracowanie naukowe wersji polskiej: płóciennej. Teka 31,5 x 40,5 cm, pł. tłoczone, Teresa Sowińska, Anna Stepnowska, Hanna napisy złoc., na licu naklejona reprodukcja Wróblewska. Warszawa 1998 Arkady 29 cm, barwna, sygnowana „Introligatornia J. F. PU- s. XVI, 676, [4] – druk trzyszpaltowy, liczne GET w Warszawie”. Stan plansz bardzo dobry. ilustracje. Oprawa wydawnicza: pł. z obwolu- Teka z kilkoma niewielkimi plamami, zaryso- tą. Stan wydawniczy. waniem reprodukcji iokładkowej. Niewielkie 120 przetarcia płótna u dołu oprawy teki. 160 688 [SREBRO – punce] Les POINÇONS de Garantie Internationaux pour L’ARGENT 690 SZTUKA polska. Historja architek- réunis par TARDY. Paris 1968 Collection Tar- tury, rzeźby i malarstwa od czasów najdaw- dy [vol. 116]. 16 cm, s. [4], 495, [1]. Opr. niejszych, aż do chwili obecnej. Opracowali: wydawnicza: pł. Szczęsny Dettloff, Wacław Husarski, Włady- 120 sław Tatarkiewicz, Michał Walicki, Stefanja

113 nia na okładce [niewielkie naddarcia grzbie- tu]. Przedmowa Feliksa Kopery, dat. 12 XII 1904. 280 692 SZTUKA polska. Malarstwo, pod kierownictwem Feliksa Jasieńskiego i Adama Łady Cybulskiego. Wydanie drugie. Pięć- dziesiąt reprodukcyj dzieł najwybitniejszych przedstawicieli malarstwa polskiego. Lwów [1907 ?] Nakładem Księgarni H. Altenberga; Skład w Księgarni E. Wende i Spółka w War- szawie. 34 cm, s. [8] (m.in. powtórzona przed- mowa Feliksa Kopery do wydania pierwsze- go), k. [51], 50 tablic reprodukcji barwnych, naklejonych na karton. Opr. wydawnicza: pł. tłocz., złocenia, na licu naklejona reproduk- cja. Drobne przetarcia grzbietu i narożników oprawy. 180 693 [UNIERZYSKI] Jozef Unierzyski. [Tekst: Władysław Prokesch]. Kraków [1916] Nakładem J. Czerneckiego w Wieliczce. Współczesne malarstwo polskie Z. IX. 23 cm, s. 11, [2], tablic z naklejonymi reprodukcja- mi barwnymi 18 [zamiast 20]. Broszura wy- 692 dawn. z naklejoną reprod. barwną na okładce. Ślady zalania. Ilustr. na okładce z zagniece- Zahorska. Warszawa b.r. (około 1930) Wy- niami. Brak 2 ilustr. barwnych. dawnictwo „Wiedza o Polsce”. 30,5 cm, s. [4], 60 193 [druk dwuszpaltowy], [2], liczne ilustr. w tekście, 64 tablice ilustr. Opr. wydawnicza: 694 [ŻECHOWSKI] Plakat: Muzeum pł. tłocz., złocenia na licu i grzbiecie. Prze- Górnośląskie w Bytomiu. Stefan Żechowski tarcia i drobne rozdarcia grzbietu oprawy. Str. 1912-1984. Wystawa monografi czna [1988]. 183 /186 podklejone przy grzbiecie. Ofset, tekst z ilustracją, 70 x 50 cm. Nakład Wydawany również osobno, fragment 300 egz. Ślady zagnieceń. tomu II wydawnictwa encyklopedycznego 90 „Wiedza o Polsce” (całość w czterech to- mach). Film. Fotografi a. 280 691 SZTUKA polska. Malarstwo, pod 695 BOLSZAKOW I. – Dwadzieścia pięć kierownictwem Feliksa Jasieńskiego i Ada- lat fi lmu radzieckiego. Tłumaczenie A. Si- ma Łady Cybulskiego. Sześćdziesiąt pięć drańskiej. Łódź [1945] Spółdzielnia Wy- reprodukcji dzieł najwybitniejszych przed- dawnicza „Książka”. 28,5 cm, s. [32], liczne stawicieli malarstwa polskiego. Lwów [1905] ilustr. w tekście, fotosy z fi lmów. Broszura Nakładem Księgarni H. Altenberga; Skład wydawn. Podpis wł. „Stanisław Marczak- w Księgarni E. Wende i Spółka w Warszawie. Oborski”. 38 cm, s. [8], k. [65], 64 tablice reprodukcji 90 barwnych [zamiast 65] naklejonych na kar- ton. Litografi czna okładka projektu Stanisła- 696 [FILM polski] Przegląd fi lmów polskich wa DĘBICKIEGO. Tablica 26 [A. Gierymski 1944-1954. Opracowanie grafi czne Tadeusz – Luwr] oraz 19 [S. Masłowski – Zima] uzu- Kowalski. Warszawa [1954] Filmowa Agencja pełnione. S. [1/8] luzem, naddarcia margine- Wydawnicza. 28,5 cm, s. [32], liczne ilustr., fo- sów, bez szkody dla tekstu. K. 47 podklejona. tosy z fi lmów, portrety aktorów. Broszura wy- Opr. wydawnicza [jedna z kilku znanych]: dawn. Przetarcia krawędzi i grzbietu broszury. pł. na tekt. przewiązane na grzbiecie, tłocze- 60

114 697 GOLD-FILM-BILDER. Album foto- 701 ZESTAW 11 fotosów z fi lmów francu- grafi i aktorów fi lmowych. 180 barwnych zdjęć skich. Fotografi e czarnobiałe, 24 x 30 cm. Wy- formatu 6 x 4 cm, z podpisami, na 23 kartach dawcy: Centrala Wynajmu Filmów; ZRF. Lata 60.- albumu do wklejania oraz 4 tablice barwnych 70.-te XX w. Filmy: Miłość nad morzem; Mieć 20 fotosów z fi lmów wytwórni Ufa. Wydaw- lat w Aures; Moja noc z Maud; Mur; Nie ma dymu nictwo z serii albumów reklamowych nie- bez ognia; Otalia z Bahii; Porwanie; Stara strzelba; mieckiej wytwórni papierosów: „Constantin Tomasz; Sekcja specjalna; Skradzione pocałunki. Nº23”, „Gold-Film-Bilder. Album 1.”. [Berlin, 80 l. 30-te XX w. ]. 22 x 31 cm, k. [1], 23, tabl. [4]. Oprawa wydawnicza: tekt., przewiązana 702 ZESTAW 12 fotosów z polskich filmów na grzbiecie; okł. barwna: karton tłoczony, fabularnych. Fotografie czarnobiałe, 24 x 30 cm. Wy- złocenia, ilustracja wklejona. Stan bardzo do- dawcy: Polfilm; ZRF. Filmy: Epitafium dla Barbary Ra- bry, jedynie okładki z niewielkimi plamami. dziwiłłówny; Fort 13; Haracz szarego dnia; Kamienne Ikonografi cznie cenne, mimo czysto reklamo- tablice; Pastorale heroica; Przeklęte oko proroka; Wiecz- wego przeznaczenia, źródło do historii kina, ne pretensje; Wir; Wizja lokalna 1901; Yesterday. zwłaszcza niemieckiego i amerykańskiego. 100 120 703 ZESTAW 4 fotosów z polskich fi l- 698 KINEMATOGRAFIA polska w XXV- mów fabularnych. Fotografi e czarnobiałe, leciu PRL. Wydanie specjalne „Filmowego 17,5 x 24 cm. Wydawca: Polfi lm. Filmy: Bo- Serwisu Prasowego”. Opracowanie: Jerzy hater roku; Cudowne dziecko; Dziewczynka Wittek, Wacław Świeżyński, Wanda Werten- z Hotelu Excelsior; Weryfi kacja. stein, Jerzy Trafi sz. Okładka – Julian PAłKA. 40 Warszawa 1969 Redakcja Wydawnictw Fil- mowych Centrali Wynajmu Filmów. 29,5 cm, 704 AMERYKA w fotografi i. Pamiątka s. 261 [maszynopis powielany]. Broszura z wystawy „Duch Ameryki” w Ambasadzie USA wydawnicza z barwną okładką, sygn. „J. Pał- w Warszawie. Wystawa składała się z 264 fotogra- ka”. M. in: Diariusz 1945-1968; Szkolnictwo fi i 92. artystów. B. m.r. [lata 70.-te XX w.]. B. wyd. fi lmowe, badania nad fi lmem, prasa i publi- 18 x 24,5 cm, s. [20], liczne fot. Broszura wydaw- kacje; Polskie fi lmy fabularne (1945-1968); nicza z ilustrowaną okładką. Autorzy reproduko- Filmy zagraniczne wyświetlane na polskich wanych fotografi i, m. in.: Anselm Adams, Youssuf ekranach (1945-1968). Karsh, Al Monner, Laura Gilpin, Miriam Young. 100 50 699 [SMOSARSKA] Zaproszenie na fi lm 705 [katalog wystawy] Geschichte der Fo- „Jadzia” [1936]. Autograf Jadwigi Smosar- tografi e in Ősterreich, t. 1-2. Bad Ischl 1983 skiej. Na odwrocie fot. aktorki, sygn. „DORYS Museum moderner Kunst, Wien. 23 cm, s. 574; Warszawa”. Piecz. „Kinoteatr CZARODZIEJ- 220. Opr. wydawnicza (w dwu wol.): brosz. KA Gdynia”. 15 x 10,5 cm. Naddarcia, uszko- z ilustr. okładkami. Opracowanie towarzyszące dzenie narożników. Premiera fi lmu w reż. Mie- wystawom w Wiedniu i sześciu innych mia- czysława Krawicza odbyła się 11 IX 1936 r. stach, w l. 1983-1985. Setki reprodukcji zdjęć; leksykon fotografów działających w Austrii. 60 120 700 HISTORIA sztuki fi lmowej, t. I-VI. Warszawa 1955-1990 Państwowy Instytut 706 [katalog wystawy] II Ogólnopolska Sztuki, Filmowa Agencja Wydawnicza [t. I-II]; Wystawa Fotografi ki P. T. F. Wrocław marzec Instytut Sztuki PAN, Wydawnictwa Arty- – kwiecień 1950 Polskie Towarzystwo Foto- styczne i Filmowe [t. III-VI]. 24 cm, s. 251, 81 grafi czne Oddział we Wrocławiu. 20,5 cm, fot. na tablicach ilustracyjnych; 467, 199 fot.; s. 16, k. 4 (reprodukcje fot.). Broszura wy- 511, 155 fot,; 536, 138 fot.; 555, 163 fot.; dawn. Piecz. poznańskiego oddziału P.T.F. 839, [1], 223 fot. Opr. wydawnicza, w 6 wol.: 50 pł. ze złoc. napisami na grzbiecie i licu opra- wy; w t. VI – plast., imitacja skóry. Obwolu- 707 PAWEK Karl – Totale Photographie. ty do wszystkich tomów zachowane. Całość Die Optik des neuen Realismus. Olten und monumentalnie zakrojonej historii kina, któ- Freiburg in Breisgau 1960 Walter-Verlag. rą autor zdążył doprowadzić do 1953 roku. 28 cm, s. 247, 40 tablic fotografi i. Opr. wy- W wydawniczym stanie zachowania. dawnicza: ppł., tekt., w tekturowym futerale. 300 100

115 Teatr 711 Od zespołu z niewielkiego Meiningen AFISZ Starego Teatru. Miesięcznik. w Niemczech datuje się reforma teatru. Me- Kraków 1945-1946. Wydawca: Dyrekcja Sta- inigeńczycy występują w 1874 w Berlinie rego Teatru. Redaktor: Wojciech Natanson. i później – do 1890 w całej Europie; także 21 cm. w Warszawie. 708 Nr 1 – październik 1945, s. 14. Bro- 70 szura wydawnicza. M. in. ankieta Prace i za- mierzenia polskich autorów dramatycznych; 711 BARBA Eugenio – Expériences du K. Grzybowska o Starym Teatrze; Z. Leśno- Théâtre-Laboratoire 13 Rzędów, Opole 1962 dorski o Pigmalionie G. B. Showa. Teatr „13 Rzędów”. Opracowanie techniczno- grafi czne – Mieczysław Stankiewicz. 20,5 cm, 50 s. 29, [2], 9 fotografi i, 2 plany sceny i widow- 709 Nr 2 – 1945/1946, s. 20. Broszura ni. Nakład 400 egz. wydawnicza [papierowe okładki luzem]. C.d. E. Barba (ur. 1936), włoski reżyser, an- ankiety; Piszą m.in. W. Natanson, W. Gorec- tropolog i teoretyk teatru, w 1961 r. odbywał ki, Z. Leśnodorski (o Jerzym Zawieyskim). staż w warszawskiej szkole teatralnej pod kierunkiem Jerzego Grotowskiego. Zafascy- 50 nowany jego metodą, napisał m. in. krótki 710 BRAUMER Wiktor – Meinigeńczycy. tekst – manifest, tu prezentowany. W 1965 Lwów b.r. [po 1930] Państwowe Wydawnictwo opublikował książkę o teatrze Grotowskiego, Książek Szkolnych we Lwowie. 22 cm, s. 55, [2], Alla ricerca del teatro perduto (1965). 4 tablice ilustr. Broszura wydawnicza z ilustr. na 120 okładce. Wiedza o teatrze. Zbiór podręczników teatrologicznych wydany z inicjatywy Związku 712 [GROTOWSKI] Na drodze do kul- Artystów Scen Polskich. Tom II. Podklejony ta- tury czynnej. O działalności instytutu Gro- śmą grzbiet broszury. Minimalny ubytek i nie- towskiego Teatr Laboratorium w latach 1970- wielkie zaplamienie okładki. 1977. Opracowanie i dokumentacja prasowa Leszek KOLANKIEWICZ. Wrocław 1978 In-

116 stytut Aktora - Teatr Laboratorium. 16,5 cm, s. 120, [4]. Broszura wydawnicza. W krótkim wstępie Ludwik Flaszen stwierdza: „Publika- cję niniejszą traktujemy jako wewnętrzne wy- dawnictwo informacyjne”. 100 713 [GROTOWSKI] tragiczne dzieje dok- tora fausta. Słowa Christophera Marlowe’a sce- nariusz i reżyseria Jerzy Grotowski. Premiera kwiecień 1963. Tytuł okładkowy: Materiały – dyskusje. Opole kwiecień 1963. Teatr – Labora- torium 13 Rzędów. 15 x 21 cm, s. [16] + k. 1. 120 714 JEWRIEINOW N[ikołaj] – Tieatr kak takowoj. Rysunki i okładka A. ARNSZTAMA. Berlin 1923 Academia. 24 cm, s. 116, [4], licz- ne ilustracje. Broszura wydawnicza, okł. barw- na sygn. „A. Arnsztam 1923”. Na kilku pierw- szych kartach, u dołu – ślady zalania. Poza tym stan dobry. Piecz. wł. „M. Niemierkiewicz i Sp.”, „Tow. NASZE SŁOWO”. Dramatopisarz, reżyser, historyk i teore- tyk teatru. W 1925 wyemigrował, mieszkał głównie we Francji; uważany za jednego z naj- wybitniejszych rosyjskich autorów teatral- nych, wystawiany również w Polsce, był też oryginalnym twórcą idei teatralnych. W tej edycji autor zamieszcza również przedmo- 714 wę do 1 wydania ksiązki (1912). Aleksander Arnsztam (Arnstam), ur. 1881 w Moskwie, czynny do ok. 1940 w Berlinie, rosyjski ilu- strator, scenograf teatralny i fi lmowy. 240 715 KRASSOWSKI Feliks – Scena nara- stająca. Zasady i projekty. Układ typografi cz- ny Kazimierz PODSADECKI (?). Kraków 1926 Wydawnictwo Czasopisma „Zwrotni- ca”, Druk W. L. Anczyc. 23,5 cm, s. 31, [5], ilustracje [od s. 5 do 31]. Opr. tekt., okładki broszury wydawniczej zachowane, naklejone na tekturę. W katalogu wystawy „druk funk- cjonalny” (W kręgu Władysława Strzemiń- skiego), Łódź 1975 Muzeum Sztuki, Scena narastająca ujęta jest jako poz. 65. 200 716 [NOWY SĄCZ] Towarzystwo Dra- matyczne w Nowym Sączu 1918-1928. Nowy Sącz [1929] Nakładem Tow. Drama- tycznego. 22 cm, s. 173, liczne fot. Oprawa wtórna: ppł. Piecz. „Bibljoteka Antoniego Nawrockiego”. Brak k. przedtytułowej. Poza tym stan bardzo dobry. Szczegółowe informacje o powstaniu Towarzystwa Dramatycznego, zespole aktor- 714

117 722 SIMON Ludwik – Teatr warszawski za powstania listopadowego. Warszawa 1931 Nakładem Związku Artystów Scen Polskich. 24,5 cm, s. 26, [1]. Broszura wydawnicza. Uzupełniona odbitka ze „Sceny Polskiej”, Rok X: 1930, nr 23 i 24. 60 723 [TEATR STS] Studencki Teatr Saty- ryków. 15 lat [wydawnictwo okolicznościowe 723 na piętnastolecie Teatru]. Zawiera teksty Ta- deusza Kotarbińskiego i Andrzeja Jarockiego, skim, administracji, historia inscenizacji i wy- repertuar teatru w l. 1954-1963 (46 tytułów), stępów gościnnych. Także szczegółowy reper- listę autorów, reżyserów i aktorów, kalenda- tuar dziesięciolecia. rium. Opracowanie grafi czne – Henryk TO- 60 MASZEWSKI. 14,5 x 14,5 cm, s. [32], ilu- stracje. Broszura wydawn. 717 PŁONKA-FISZER Stan[isław] – Jak należy pisać na scenę? (Teoria i technika 100 utworu scenicznego). Poznań 1937 Księgar- 724 [TEATR STS]. Studencki Teatr Sa- nia Wł. Wilak. 23 cm, s. 24. Broszura wy- tyryków. Program widowiska „Kochany Pa- dawn. Naddarcia broszurowej okładki. nie Ionesco!” Stanisława Tyma (premiera VI. 80 1968). Folder, 30 cm, fot. SCENA LWOWSKA. Ukazuje się 40 w związku z ważniejszymi premierami teatrów 725 [TEATR STS] „Wszystko co nasze” – miejskich we Lwowie. Wydawca: Wilam Ho- program minimum. Rewia. [Teksty Ziemowi- rzyca. Redaktor: Dr. Leopold Kielanowski. ta Fedeckiego, Andrzeja Jareckiego, Agnieszki Osieckiej, Stanisława Tyma. Muzyka Jarosła- 718 Sezon 1932/1933. Zeszyt VI. wa Abramowa i Marka Lusztiga. Reżyseria 22,5 cm, s. 103-118. Broszura wydawnicza. Jerzego Markuszewskiego i Olgi Lipińskiej]. Poświęcony „Ślubom panieńskim” Fredry. Premiera 24 marca 1963. Program, 21 cm, 40 k. [2]; zagniecenia, minimalne ubytki dolne- go brzegu kart. 719 Sezon 1934/1935. Zeszyt II 23,5 cm, s. 13-32, liczne inseraty. Broszura wydawnicza. 40 O dramaturgii G. B. Shawa. Egz. nierozcięty. 726 SZYJKOWSKI Marjan – Dzieje no- 40 wożytnej tragedii polskiej. Typ szekspirowski. Kraków 1923 Nakładem Krakowskiej Spółki 720 SCHROEDER Artur – Awantury te- Wydawniczej. 19, 5 cm, s. 343, [1]. Oprawa atralne. Rysunki [i okładka] Kazimierza KO- wtórna: ppł. z szyldzikiem. STYNOWICZA. Lwów – Warszawa – Kraków 1927 Wydawnictwo Zakładu Narodowego 80 im. Ossolińskich. 19,5 cm, s. 183, [2], ilustr. 727 TEATR Wołyński im. J. Słowac- w tekście. Opr. wtórna: ppł., tekt.; okładka kiego. 1931-1936. Wydano z okazji 5-lecia broszury wydawniczej zachowana, naklejona działalności Dyr. Al.[eksandra] Rodziewicza na lico oprawy. Nieczytelne podpisy własn. na stanowisku dyrektora Teatru Wołyńskiego, Artur Schroeder – wieloletni kierownik lite- a 20-lecia Jego pracy artystycznej. Łuck 1936 racki Teatrów Miejskich we Lwowie. Druk. „Spółdruk”. 24 cm, s. [62], liczne fot., 90 mapka. Broszura wydawnicza. Ekslibris St. Marczaka-Oborskiego. 721 SCHROEDER Artur – Tajemnice Teksty m.in. Zofi i Nałkowskiej, Tadeusza teatru. Zebrał i ułożył… Lwów 1922 Na- Boya-Żeleńskiego, Stanisławy Wysockiej. kładem Polskiego Towarzystwa „Nowa Era”. Ta k że skład zespołu artystycznego (z foto- 21 cm, s. 99, [1]. Okładka według rysunku grafi ami), repertuar, objazdy, statystyki. Fre- Zygmunta BALKA, sygnowana „ZB”. Broszu- kwencja Teatru Wołyńskiego w ciągu 5-ciu lat ra wydawnicza; minimalny ubytek grzbietu – 872 426 widzów. broszury. 120 90

118 731

728 [TEATR] CHEFS-D’OEUVRE des zachowana [z niewielkim ubytkiem w dolnej théâtres étrangers…: Chefs-d’oeuvre du części]. théâtre polonais. Félinski, Wenzyk, Niem- 70 cowitz, Oginsky, Mowinsky, Kochanowsky. Paris (Paryż) 1824 Chez Ladvocat, Libraire. 730 WÓJCICKI Kazimierz Władysław 20,5 cm, s. [6], 550, [2], opr. z epoki: skóra, – Teatr starożytny w Polsce. Tom II. War- 2 szyldziki ze złoc i tłocz. na grzbiecie, brzegi szawa 1841 Nakładem Gustawa Sennewal- k. barwione. da Księgarza. W drukarni L. Maxymiliana Zawiera francuskie przekłady tragedii: Chmielewskiego. 20 cm, s. 378, [4]. Brosz. Alojzego Felińskiego Barbara Radziwiłłówna wydawnicza [z okł. papierowymi ochronny- (z błędem w nazwisku autora: Zeliński, potem mi, do oprawy]. Od „Teatru za Władysława poprawionym w erracie); tragedię Franciszka IV 1632-1648” do „Augusta III. 1733 – Wężyka Gliński; Juliana Niemcewicza (w tek- 1763”. Podpis wł. „JKamiński [?]”. E. 5, 134. ście: Niemcowitz) Wanda; komedię hrabiego Brak T. I. Rzadkie. M. Ogińskiego Imieniny; komedię A. Mowiń- 150 skiego Ciosy losu oraz Jana Kochanowskiego Odprawę posłów greckich. Drobne pęknięcie skó- 731 BEREZOWSKA Maja (1898-1978) ry opr. przy grzbiecie, poza tym stan bardzo „Portret Csato”, piórko, tusz, 21 x 30 cm, na dobry. Ładny egzemplarz. Rzadkie. odwrocie, ołówkiem, skreślony dwuwiersz: „Artur M. Swinarski/ Rekompensata/ Położy- 280 ła aktorka sztukę wieczorem/ więc się w nocy 729 TENNER Juljusz – O twórczości ak- położyła z jej autorem”. Poniżej, długopisem: torskiej. Trzy rozprawy z dwunastoma ilu- „Portret Csato/ album II/ Sztaudynger/ A ja stracjami. Lwów-Warszawa [1912] Nakładem nie Plato/ a ja na to, jak na lato /jak Csato Księgarni H. Altenberga; E. Wende i Ska. (portret Csato )”. 18 cm, s. 94, [2], [8 – opinie o innej książce J. Edward Csato (1920-1968), krytyk i hi- Tennera, Estetyce żywego słowa], 12 tablic ilustr. storyk teatru, w latach 1952-1968 red. na- Opr. wtórna: pł., złocony tytuł na grzbiecie; czelny czasopisma „Teatr”. okładka fotografi czna broszury wydawniczej 600

119 Książki o książce

732 ALMANACH „Bibljoteki Polskiej” ANTYKWARYCZNY katalog – cennik. na rok 1925. Okładkę rysował A[ntoni] Warszawa 1968 – 1972 Centrala Księgarstwa S. PROCAJŁOWICZ. Warszawa 1925 Insty- „Dom Książki”. 23 cm, papier żeberkowy. tut Wydawniczy „Bibljoteka Polska”. 19 cm, Broszura wydawn. z obwolutą; projekt gra- s. 180, winieta Tadeusza GRONOWSKIEGO, fi czny – Leon URBAŃSKI. 12 tablic ilustr., w tym drzeworyt Władysława SKOCZYLASA do „Legendy” Reymonta. Bro- 733 Z. 3: Nauki społeczno-polityczne szura wydawnicza. Poezja Kasprowicza, Staffa, i ekonomiczne. Prawo, Handel. Warszawa Tetmajera, Tuwima; proza Przybyszewskiego, 1968, s. 36, [3]. Nakład 580 egz. Opis 1009 Reymonta, Żeromskiego. Wspomnienie Kor- pozycji. nela Makuszyńskiego „Mój pierwszy wiersz”. 60 Obszerny katalog wydawnictw „BP”. U dołu kart ślad zalania, poza tym stan dobry. 734 Z. 5: Sztuka. Estetyka, Architektura. 100 Grafi ka, Malarstwo, Rzeźba, Urbanistyka, Zdobnictwo, Muzyka, Śpiew, Teatr, Taniec, Kino, Fotografi ka. Warszawa 1970, s. 60, [3]. Nakład 1080 egz. Opis 995 pozycji. 60 735 Z. 6: Filozofi a, Etyka, Psychologia, Re- ligioznawstwo, Teozofi a, Okultyzm. Warsza- wa 1970, s. 56, [3]. Nakład 1080 egz. Opis 987 pozycji. 60 736 Z. 7: Matematyka, Przyroda, Techni- ka, Przemysł. Warszawa 1970, s. 61, [3]. Na- kład 1080 egz. Opis 1005 pozycji. 60 737 Z. 8: Kultura, Nauka, Oświata, Szkol- nictwo, Wychowanie. Warszawa 1970, s. 64, [1]. Nakład 1080 egz. Opis 997 pozycji. 60 738 Z. 9: Geografi a, Krajoznawstwo. Po- dróże, Turystyka. Warszawa 1970, s. 62, [4]. Nakład 1080 Egz. Opis 1002 pozycji. 60 739 Z. 10: Cracoviana. Warszawa 1971, s. 86, [4]. Nakład 1080 egz. Opis 1000 poz. 60 740 Z. 11: Życiorysy. Warszawa 1970, s. 78, [4]. Nakład 1080 egz. Opis 999 pozycji (s. 75-78 indeks osobowy). 60

732

120 741 Z. 12. Pamiętniki i wspomnienia. pełniona odbitka z 32 zeszytu „Przeglądu Warszawa 1970, s. 79, [3]. Nakład 1080 egz. Współczesnego” wytłoczona w trzystu pięć- Opis 999 pozycji. dziesięciu egzemplarzach. 60 120 742 Z. 13 Varsaviana I. Warszawa 1971, 751 CHOJNACKI Władysław – Biblio- s. 76, [6]. Nakład 1080 egz. Opis 999 poz. grafi a zwartych druków konspiracyjnych wy- 60 danych pod okupacją hitlerowską w latach 1939-1945 Warszawa 1970 PWN. 21 cm, 743 Z. 14: Bibliologia, Prasoznawstwo. s. 309, [2], oprawa wydawnicza: pł. Wyda- Dziennikarstwo. Warszawa 1971, s. 84, [6]. nie 1. Cenne źródło dokumentujące dorobek Nakład 1080 egz. Opis 1000 poz. wydawniczy polskiego podziemia. Opisy bi- 60 bliografi czne 1069 książek i broszur. Egzem- plarz z ekslibrisem Stanisława Marczaka-O- 744 Z. 15: Miasta, miejscowości, regiony. borskiego (1921-1987) – poety, teatrologa, Warszawa 1971, s. 78, [4]. Nakład 1080 egz. dziennikarza, tłumacza. Stan bardzo dobry. Opis 993 poz. (s. 73-78 skorowidz ). 90 60 752 DĘBICKI Zdzisław – Książka i czło- 745 Z. 16: Varsaviana II. Warszawa 1971, wiek. Wydanie drugie. Warszawa 1923 Na- s. 78, [4]. Nakład 1080 egz. Opis 998 poz. kład Gebethnera i Wolffa. 18 cm, s. 119, [1]. 60 Broszura wydawn.; drobne ubytki grzbietu brosz. Wewnątrz stan bardzo dobry. Na k. 746 Z. 17: Varsaviana III. Warszawa 1971, tytułowej pieczątka heraldyczna Zbigniewa s. 75, [3]. Nakład 1080 egz. Opis 1001 poz. Rzeszotarskiego de Lehndorff. 60 48 747 Z. 18: Ludoznawstwo. Warszawa 753 ENCYKLOPEDIA wiedzy o książce. 1972, s. 87, [3]. Nakład 1080 egz. Opis 996 Wrocław-Warszawa-Kraków 1971 Zakład Na- pozycji. rodowy im. Ossolińskich. 25,5 cm, s. XXII, 60 1437 (szpalt 2874), [1], liczne tabl. ilustr. (w tym kolor.), opr. wydawnicza: pł. 748 BALICKI Stanisław Witold – Mi- Bogato ilustrowane kompendium współ- sterjum na Rynku Krakowskim. Poznań czesnej wiedzy o książce. Jedna z podstawo- MCMXXXII [1932]. 16 cm, s. 13, ]3]. Bro- wych pozycji w warsztacie bibliofi la. Liczy po- szura wydawn. Znak na okładce rysował nad 1500 stron, około 6000 haseł. Okładkę Stanisław KUGLIN. Nakład 120 egz. nume- i strony tytułowe zaprojektował Leon Urbań- rowanych; egz. nr 20. Ekslibris Stanisława ski. Stan bardzo dobry. Marczaka-Oborskiego. 200 120 754 ESTREICHER Karol – Günter Za- 749 BOCHEŃSKI Aleksander – List do iner i Świętopełk Fiol. (Oddruk z Biblioteki bibliofi lów o Braciach Załuskich. Opracował Warszawskiej). Warszawa 1867 W Drukar- grafi cznie Zygfryd Gardzielewski. Warszawa- ni Gazety Polskiej. 23,5 cm, s. [4], 66, [1], To r u ń 1978 Towarzystwo Przyjaciół Książki 5 tablic litografi cznych [w „Lit. F. Szuster w Warszawie; Towarzystwo Bibliofi lów im. J. Krak. Przedm. Nº427”]. Opr. wtórna: karton, Lelewela w Toruniu. 24 cm, s. 13, [3], 4 ta- okładki broszury wydawniczej zachowane, blice ilustracyjne. Broszura wydawnicza z ob- naklejone. Egz. częściowo nierozcięty. E. 1, wolutą. Nakład 300 egzemplarzy ręcznie nu- 476. merowanych, z czego egzemplarze opatrzone Praca doktorska „ojca bibliografi i pol- numerami 101-149 przeznaczono dla wybra- skiej”. Erudycyjna, dotyczy spornych faktów nych liceów. Egz. nr 245. z początków drukarstwa polskiego. Gün- 100 ter Zainer, drukarz augsburski; Światopełk [Szwajpolt] Fiol, wydawca druków tłoczo- 750 BRAHMER Mieczysław – Anatol nych czcionką cyrylicką czynny w końcu XV France i książka. Kraków 1925 Nakładem wieku w Krakowie. Towarzystwa Miłośników Książki. 23,5 cm, s. 37, [3]. Broszura wydawnicza. Drobny 120 ubytek grzbietu i narożnika okładki. Uzu-

121 755 [ESTREICHER] Z „prehistorii” Pol- (15 października), 20, 21, 22 oraz Biuletyn skiej Akademii Umiejętności, czyli jak Karol Gwiazdkowy; R.III: 1949, nr 1-16 [komplet] Estreicher St. zaważył na charakterze, skła- oraz Biuletyn Gwiazdkowy i z datą czerwco- dzie i nazwie najwyższej instytucji nauko- wą „Książki na nagrody”. Współoprawne pł., wej w Polsce. [Kraków 1948]. 24 cm, s. 18, złoc. napisy na grzbiecie oprawy. [1]. Broszura wydawnicza. Druk bibliofi lski, 80 okolicznościowy, złożony w hołdzie Polskiej Akademii Umiejętności na jubileusz 75-lecia 760 GERMAIN Wanda – Muzeum Plan- przez pracowników Drukarni Uniwersyte- tyna. Kraków 1925. „Odbitka z I-go zeszytu tu Jagiellońskiego. Zawiera: „Zdanie Karola Silva Rerum wytłoczona w drukarni W. L. An- Estreichera z 8 lipca 1871, wypowiedziane czyca i Spółki w Krakowie w stu pięćdzie- na posiedzeniu Towarzystwa Naukowego”, sięciu egzemplarzach”. 18 cm, s. 13. Brosz. poprzedzone wstępem Henryka Barycza. wydawnicza. Piecz. okrągła „Rudolf Mękicki Nakład 500 egz. numerowanych; egz. nr 4. Lwów”. Piecz. wł. „Stanisław Zieliński”. Zabrudzenia Historia Muzeum Sztuki Drukarskiej i naddarcia okładek brosz. oryg. w Antwerpii, opis sławnej, założonej w 1549 100 r. ofi cyny Krzysztofa Plantyna oraz jej najcen- niejszych druków. Nieznaczne zabrudzenia 756 ESTREICHER Leon – Bibliografi a okładki. polska Karola Estreichera. Odczyt wygłoszony 60 w 160 rocznicę urodzin wielkiego bibliogra- fa. Wałbrzych 1989 Towarzystwo Przyjaciół 761 [IWASZKIEWICZ] Lesław M. Bar- Książki. 18 cm, s. 12, [2], tabl. 1 [reprodukcja telski – Jarosławowi Iwaszkiewiczowi. War- portretu Karola Estreichera; malował Kazi- szawa 1974 Doświadczalna Ofi cyna Gra- mierz Pochwalski]. Nakład 300 egzemplarzy, fi czna PSP. 19,5 cm, k. [4], tabl. rozkładana z czego 200 przekazano Bibliotece Publicznej z faksymile listu J. Iwaszkiewicza do Tadeusza w Radkowie. Odczyt wygłoszony 17 X 1987 Ficowskiego z 3 XII 1914 r. Broszura wydawn. r. w bibliotece w Radkowie na wyjazdowym z obwolutą. Nakład 300 egz. spotkaniu oddziału Wałbrzyskiego TPK. 50 100 762 JAKUBOWSKI Stanisław – Odna- 757 FOLKIERSKI Władysław – Kłopo- wianie zniszczonych druków. Kraków – War- ty francuskiego autora XVII wieku z polsz- szawa 1947 Wydawnictwo F. Pieczątkowski czyzną. Kraków MCMXXV [1925]. 20 cm, i Ska. 20 cm, s. 56, 2 ilustr. w tekście. Oprawa s. 12. Broszura wydawn.; drobne uszkodzenia wydawn.: pł. okładki. „Odbitka z V-go zeszytu Silva Rerum 60 wytłoczona w drukarni W. L. Anczyca i Spół- ki w Krakowie w stu pięćdziesięciu egzempla- 763 JAROSŁAWIECKA Marja – Oprawy rzach”. Rozprawka dotyczy Fr. Dalairaca, po- dyplomów XVII I XVIII wieku w Bibljotece wiernika Marysieńki Sobieskiej j jego dzieła Jagiellońskiej. Kraków 1929 Nakładem Towa- Les anecdotes de Pologne… (wyd. 1 w Amsterda- rzystwa Miłośników Książki. 30,5 cm, s. [4], mie, 1699). 111 – 119, [3], tablice ilustr. XXX – XXXVI. Broszura wydawn.; okładki luzem. Zeszyt 3 60 tomu VII “Exlibrisu”. Nakład 450 egz. nume- 758 FONTAINE Jean-Paul – L’Aventure rowanych; egz. nr 346. du livre. Du manuscript médiéval à nos jours. 80 Paris 1999 Bibliothèque de l’Image. 31,5 cm, s. 191, [1], liczne ilustr. barwne w tekście, 764 JEZIORAŃSKI Franciszek – Papier także całostronicowe (w paginacji). Oprawa i jego znaczenie. Kielce 1929 Drukarnia „Jed- wydawnicza: tekt. ilustr. z obwolutą barwną. ność”. 21,5 cm, s. 43, [1], broszura wydawn. Popularna historia książki, druku, ilustracji, Historia papieru, ładnie wydana na papierze opraw – na materiale francuskim, cenna iko- czerpanym. Niewielkie zabrudzenia okładki, nografi cznie. wewnątrz stan bardzo dobry. 100 90 759 [GEBETHNER i Wolff] Biuletyn Nowości. Uzupełnienie Katalogu Składowe- go, 1948 /1949. 24,5 cm. R. II: 1948, nr 19

122 [katalogi] Antykwarjat „Placówka” w War- szawie, ul. Świętokrzyska Nr. 26. 22,5 cm.

765 Katalog Antykwarski Nº 3. 1936 r. , s. 74. Brosz. wydawnicza. Na okładkach ba- zgroły kredką; wewnątrz stan bardzo dobry. 60 766 Katalog Antykwarski Nº 4. 1938 r., s. 63, [1]. Brosz. wydawnicza. 60 [katalogi] Antykwariat K. Fiszlera, Świę- tokrzyska 5. Dział Antykwarski książek daw- nych i wyczerpanych. Warszawa. 22,5 cm.

767 Katalog Nr 22. 1931, s. 72. Broszura wydawnicza; na okładce czerwony nadruk: „Ceny znacznie zniżone”. Dołączona broszu- ra „Dodatek do katalogu Nº 22”, s. 24. 60 768 Katalog Nº 24. 1933, s. 64. Brosz. wydawnicza. 764 60 769 [katalog] Bazar Literacki Jakób JABŁON- KO. Warszawa, Świętokrzyska 36. Katalog Nr 23-24. Dział Antykwarski książek dawnych i wyczerpanych. Ceny wyprzedażowe. Warszawa 1935. 22,5 cm, s. 44, 22 [katalog wycinków]. Brosz. wydawnicza. 60 770 KATALOG działu antykwarskiego Księgar- ni Powszechnej (JONASZA) Nr. 6. Warszawa, Ś-to Krzyska Nr. 4. B.r. 22 cm, s. 48. Broszura wydawn. 50 771 [katalog] HISTORJA Polski. Kata- log systematyczny dzieł XVI – XX w. Kra- ków 1930 b. wyd. 22,5 cm, s. [4], 119, [3]. Broszura wydawn. [drobne ubytki grzbietu brosz.]. Obejmuje 1658 pozycji. 100 772 [katalog] R. KLEINSINGER. Księ- garnia i Antykwarnia. Świętokrzyska 1. Ka- talog Antykwarski Nr. 22. Warszawa 1937. 23 cm, s. 74. Brosz. wydawnicza. Drobne ubytki okładek i grzbietu broszury. 50 773 KATALOG książek nakładowych i komisowych Nr. 16. Wydawnictwo i Księ- garnia „Pomoc Szkolna” H. Wajnera. Czer- wiec 1927. Warszawa, Bielańska 5. 16,5 cm, s. 64. Broszura wydawn. 40 767

123 777 [katalog wystawy] Książka polska za- granicą (w językach obcych). Literatura, pla- styka, muzyka. 1900-1933. Wystawa listo- pad – grudzień 1933, Warszawa [okładka, k. tytułowa i teksty wprowadzające także w jęz. francuskim]. Katalog opracowali: Aleksander Guttry, Jan Muszkowski. Warszawa 1933 b. wyd. Broszura wydawnicza, 19 cm, s. XXXVI, [4], 279, [1]. Przedmowa J. Kadena-Bandrow- skiego. Opisano 2434 pozycje. 90 778 KATALOG Wystawy Wołyńskiej. Warszawa MCMXXXVI [1936] Bibljoteka Narodowa. 23,5 cm, s. 126, [2], 3 tablice ilustr. Broszura wydawn. Opis 930 pozycji. Drobny ubytek grzbietu brosz., niewielkie plamy na okładce. 90 779 LAM Stanisław – Książka wytworna. Rzecz o estetyce druku. Warszawa 1922 Na- kładem i drukiem Tłoczni Wł. Łazarskiego. 24 cm, s. 123, od s. 51 do 111 reprodukcje okładek i rozwiązań typografi cznych czter- dziestu pięciu książek i czasopism. Nakład 779 800 egz. numerowanych, na papierze Mir- 774 [katalog] SZTUKA KSIĄŻKI. Wy- kowskim [czerpanym]; egz. nr 179. Opr. stawa ilustracji i książki artystycznej, maj wtórna, artystyczna: półpergamin, tektura. ]19]95. Salon „art”, galeria ZPAP. Warszawa Okładka broszury wydawniczej zachowana. [1995]. 21 cm, s. [120], liczne ilustr. barwne, Na odwrocie broszurowej okładki oraz na s. reprodukcje prac ponad 50 artystów [m.in. Je- 17 i 123 – nieaktualne pieczątki biblioteczne. rzy Flisak, Adam Kilian, Zbigniew Makowski, Na s. [3] ślady po usuniętym ekslibrisie. Stan Jan Młodożeniec, Janusz Stanny, Jan Tarasin, bardzo dobry. Józef Wilkoń, Jacek Yerka]. 240 60 780 LIBRORUM in Polonia editorum 775 [katalog] TOWARZYSTWO Wy- deliciae, czyli wdzięk i urok polskiej książki. dawnicze „IGNIS”. Marzec 1921. [Warsza- Warszawa 1974 Wydawnictwa Artystyczne wa]. 11,5 cm, s. 23, [1]. Informacje o kilku- i Filmowe. 33 cm, s. 31, tabl. ilustracyjnych, nastu książkach wydanych oraz zapowiedzi barwnych 106. Oprawa wydawnicza: plast., wydawnicze. tłoczenia, złoc. napisy na licu i grzbiecie oprawy. „W roku Pięćsetlecia Drukarstwa Pol- 40 skiego wydano nakładem Wydawnictw Arty- 776 KATALOG wydawnictw Wacława stycznych i Filmowych dla uczczenia trudu WIEDIGERA. Kraków 1906 Nakład i układ drukarzy, księgarzy i nakładców”. Wa c ława Wiedigera. 21 cm, s. [20], papier 100 czerpany, 6 barwnych reprodukcji okładek projektowanych przez W. Wiedigera. Broszu- 781 MENZ Gerhard – Der europäische ra wydawnicza z drzeworytem na okładce. Buchhandel seit dem Wiener Kongress. Würz- „Odbito osobno dwadzieścia pięć egzempla- burg 1941 Konrad Triltsch Verlag. 22,5 cm, rzy numerowanych na papierze czerpanym s. [8], 164, liczne wykresy w tekście. Broszu- do nabycia tylko u wydawcy”; egz. nr 19. ra wydawnicza. Das Buch im Kulturleben der Minimalny ubytek tylnej okładki; niewielkie Völker, Band 1. Handel książką w XIX-wiecz- zabrudzenia marginesów okładek. Wewnątrz nej Europie. stan bardzo dobry. 60 180

124 782 MICKIEWICZ Adam – Pani Twar- dowska. Tekst i podobizna autografu. Wy- dał Józef Kallenbach. Kraków MCMXXVIII [1928] Towarzystwo Miłośników Książki. 26,5 cm, s. 20, [12]. Broszura wydawnicza. Odbitka z „Silva Rerum” T. III: 1927, zesz. 8/9, powiększona podobizną całego autogra- fu. Nakład 500 egz. numerowanych; egz. nr 31. Zabrudzenia broszurowej okładki, we- wnątrz stan bardzo dobry. 100 783 MUSZKOWSKI Jan – Kształcenie bibliotekarzy. Warszawa-Łódź 1946 b. wyd. (uzupełniona odbitka z mies. „Bibliotekarz” Nr 2-3, 1945). 14,5 cm, s. 28. Broszura wy- dawnicza. 40 784 MUSZKOWSKI Jan – Życie książki. Wydanie drugie ilustrowane i rozszerzone. Kraków 1951 Wiedza-Zawód-Kultura, Ta- deusz Zapior. 18 cm, s. 467, [1], 117 ilustr. w tekście, XVI tablic ilustr., 1 plansza barw- na. Oprawa wtórna: pł. z napisem złoc. na grzbiecie. 100 789 785 [NIEMCY] Deutsche Bücherei und sem bibliografi cznym i konserwacją. Ważna Bibliophilie 1913-1933. Leipzig 1985 Deut- praca dla wszystkich parających się książką. sche Bücherei. 25 cm, s. 42 (druk dwuszpal- 180 towy), [2], 8 tablic ilustr. z 21 reprodukcjami. Broszura wydawnicza. 788 PAWIŃSKI Adolf – Michał Gröll. 80 Obrazek na tle epoki stanisławowskiej z do- daniem spisu wydawnictw Grölla ułożonego 786 OGÓLNOPOLSKI Zjazd Bibliofi - przez Zygmunta Wolskiego. Kraków 1896 lów w Łodzi 18-20 września 1987. Łódź Nakład G. Gebethnera i Spółki. 19,5 cm, s. 1989 Łódzkie Towarzystwo Przyjaciół Książ- [4], 125. Oprawa wtórna: karton, okładki ki. 24,5 cm, s. 136, ilustr. w tekście, 8 tablic brosz. wydawniczej zachowane, naklejone. fot. Broszura wydawnicza. Nakład 444 egz. Działalność wybitnego drukarza, księgarza ręcznie numerowane; egz. nr 56. Zawiera ma- i nakładcy Michała Grölla (1722-1798), sto- teriały zjazdowe oraz referaty, m.in.: Michał sującego nowatorskie formy handlu i rekla- Kuna – Z listów Przecława Smolika; Maria my, aukcje, stałe ceny katalogowe, recenzje Majzner – Łódzki Ruch Bibliofi lski po 1945; wydawnicze. Obszerny spis jego wydawnictw Stanisław Tyszkiewicz – Nad kolekcją tysz- z lat 1753-1798. Stan dobry. kiewiczianów; Edmund Puzdrowski – Znak 100 czcionki – znak życia (o Stanisławie Gliwie); Roman Tomaszewski – Druki i druczki; Grze- 789 [prospekt wydawniczy] KSIĘGA jaz- gorz Matuszak – Listy o bibliofi lach. dy polskiej. Warszawa [1937] Główna Księ- 100 garnia Wojskowa. 31 x 24,5 cm, s. [8], ilustr. barwne w tekście, rysunki czarnobiałe St. 787 ORNE Jerrold – The Language of the HAYKOWSKIEGO i X. KOŹMIŃSKIEGO. Foreign Book Trade. Abbreviations, Terms, Rzadkie! Phrases. Second Edition. Chicago 1962 Ame- 120 rican Library Association. 24 cm, s. VI, [2], 213, [1], oprawa wydawnicza: pł. ze złoc. na 790 ROTTEROWA Maria – Księgarnia licu i grzbiecie. Wielojęzyczny słownik termi- i wydawnictwo Zygmunta Schlettera we Wro- nów związanych z obrotem książką, jej opi- cławiu 1833-1855. Wrocław 1956 PWN. 25 cm, s. 105, [6], 6 tablic ilustr. z 12 re-

125 792 produkcjami. Broszura wydawnicza. Nakład librisów poprzednich właścicieli z najprzed- 1100 egz. Wrocławskie Towarzystwo Nauko- niejszych rodów polskich. Gmach Biblioteki we. Śląskie Prace Bibliografi czne i Biblioteko- Uniwersyteckiej wg rys. Kamila Misyrowicza, znawcze, tom III. Zawiera m.in. wykaz dru- w Litografi i L. Wattsona w Warszawie. Pierw- ków polskich Z. Schlettera. sza w Polsce praca o znakach własnościo- 60 wych. Stan bardzo dobry. Rzadkie! 480 791 SEDLACZEK Franciszek – Rachun- kowość w bibliotece. Lwów 1935 Nakładem 793 SIENNICKI Stanislas Joseph Towarzystwa Szkoły Ludowej Sekcja Wschod- – Recueil des éditions des imprimeurs nia. 18 cm, s. 35, tablice w tekście. Broszura célèbres de l’Italie, de la France et de la wydawnicza. A. B. C. Bibljotekarza Nr. 2. Belgique, conservées dans la Bibliothèque 40 de l’Université Impériale de Varsovie. Varso- vie (Warszawa) 1878 Proprièté de l’auteur. 792 SIENICKI Stanisław Joseph – Les 23,5 cm, s. [4], 263, [5], 42 k. tabl. ilustr. Elzevir de la Bibliothèque de l’Université i faksymiliów, [1] tabl. (litografi a). Bibliogra- Impériale de Varsovie. Par… Varsovie (War- fi a książek wydawanych we Włoszech, Bel- szawa) 1874 Nakładem autora. Imprimerie gii i Francji w XV-XVI w., przechowywanych du Journal „Wiek” (de Jean Noskowski). 21 w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego. cm, s. [6], 221, [5], k. tabl. [22] faksymiliów, Z tablicami przedstawiającymi ich niezwykłe tabl. [1] (litografi a), opr. wtórna: pł. z szyl- proweniencje, w tym autografy i ekslibrisy. dzikiem. Litografi a (L. Wattson) z medalem na cześć Katalog setek książek domu założonego Aleksandra I z 1818 r., gdy wyraził zgodę w 1580 r. Obejmuje książki z XVI – XVIII w. na powstanie Uniwersytetu Warszawskiego. znajdujące się ówcześnie w zbiorach Biblio- Wraz z poprzednią pozycją dzieło stanowi teki Uniwersyteckiej w Warszawie. Zawiera pierwszą w Polsce pracę o znakach wła- reprodukcje autografów, proweniencji i eks- snościowych. Okł. brosz. wyd. nieco uszko-

126 dzone, wewnątrz lekki ślad zalania na obrze- 797 [WARSZAWA] Trzysta lat drukar- żach litografi i. Poza tym czysty i częściowo stwa warszawskiego 1578-1877. Katalog nierozcięty egz. wystawy urządzonej przez Tow[arzystwo] Bi- 480 bljofi lów Polskich w Warszawie 31 X – 7 XI 1926. Warszawa 1926 Towarzystwo Bibljofi - 794 SPIS druków epoki jagiellońskiej lów Polskich. 18 cm, s. 37, broszura wydawni- w zbiorze Emeryka hrabiego Hutten-Czap- cza. Wystawa retrospektywna zorganizowana skiego w Krakowie. Opracował Felix Kopera. w związku z II Zjazdem Towarzystwa Bibljo- Kraków MCM (1900) Nakładem hr. Emery- fi lów Polskich w Warszawie. Obejmuje 354 kowej Hutten-Czapskiej. 27 cm, s. [8] szpalt książki, z podziałem na ofi cyny, w których się 232 [druk dwuszpaltowy], s. [8], 94 repro- ukazały. Stan dobry. dukcje w tekście. Oprawa wtórna: ppł., tekt. 90 Ekslibrisy: Rudolfa Mękickiego we Lwowie; Julii Mękickiej. Piecz. okrągła: „Rudolf Mę- 798 WENDT Bernhard – Der Antiqua- kicki Lwów”. riatslehrling. Eine Einweisung in die buch- 200 händlerische Arbeit. Mit 14 Abbildungen und einer Korrekturtabelle. Leipzig 1938 Verlag 795 SUCHCITZ Andrzej – Informator des Börsenvereins der Deutschen Buchhän- Studium Polski Podziemnej 1947-1997. Lon- dler. 23,5 cm, s. 182, ilustr. w tekście, tabl. dyn 1997 Studium Polski Podziemnej; druk znaków korektorskich. Broszura wydawnicza. Caldra House Ltd. 21 cm, s. 213, 8 tablic fot.. Zwięzły podręcznik dla antykwariuszy. Broszura wydawnicza. 60 60 799 ZBIORY Batignolskie i Towarzystwa 796 TOMASZEWSKI Roman – Druki Przyjaciół Polski w Londynie, [poz.] 2300- i druczki. Toruń 1987 Towarzystwo Bibliofi - 2666. Opracowała Helena Więckowska. War- lów im. J. Lelewela 24,5 cm, s. 25, [3]. Nakład szawa MCMXXXIII [1933]. Bibljoteka Naro- 300 egz. numerowanych, ten egzemplarz bez dowa. 24,5 cm, s. 232. Broszura wydawnicza. numeru. Dołączona wizytówka z autografem Katalog rękopisów Bibljoteki Narodowej. III. autora. Niewielkie zabrudzenia okładki. 90 60

127 Ikonografi a

800 BARTOSZEWICZ Kazimierz – Dzieje insurekcji kościuszkowskiej. Wiedeń [1909] Franciszek Bonde. 25,5 cm, s. [2], 368, 25 k. tabl. (w tym 12 kolor. i rozkł., czę- ściowo naklejane), liczne ilustr. w tekście, opr. wydawnicza, pł. z tłocz. i złoc. na grzbiecie oraz srebrzeniami na przednim licu. Ekslibris Władysława Trzaskalskiego. Pieczątki tegoż, również w tekście. Seria Powstania Polskie. Bo- gato ilustrowane dzieje powstania kościusz- kowskiego w ozdobnej oprawie. 360 801 BOGINI DIANA, wg obrazu Tycja- na (Tiziano Vecellio, 1485-1576), sztych z połowy XVIII w., miedzioryt z akwafortą, 22,2 x 16,4 cm obcięty do odcisku płyty (za- pewne w XIX w.), częściowo naklejony na ar- kusz starego papieru czerpanego, 29 x 21 cm, z notatkami kolekcjonerskimi, sygnowany p.d. „L. Vorsterman iunior S.[cilicet]”. Sztycharz Lucas Vorsterman mł., ur. 1624 w Antwerpii, tamże czynny w l. pięćdziesią- tych XVII w. 801 400

800

128 802 CHODOWIECKI Daniel (1726 W rzeczywistości ten dramat był też spo- Gdańsk – 1801 Berlin) – „Pożegnanie Calasa wodowany osobistymi rozgrywkami politycz- z rodziną”, 1768. Akwaforta, 34 x 44,5 cm; nymi pomiędzy Ludwikiem XV i stronnictwem sygnowana na płycie i datowana „1768”. Pod mieszczańskim Parlamentu Tuluzy, który na ryciną tytuł w języku francuskim. Stan dobry. złość królowi, nie chciał zgodzić się na ułaska- Po starannej konserwacji. wienie niesłusznie skazanego i torturowanego nieszczęśnika, o jakie zabiegał monarcha” (Iza- „Sukces komercyjny dwóch akwafort wyko- bela Wiercińska). Obraz i rycina omówione w: nanych przez niego [Chodowieckiego] według Thieme-Becker, T. VI, s. 520. własnego obrazu olejnego Pożegnanie Calasa 800 z rodziną, 1765/1766 (obecnie w zbiorach ber- lińskiej Gemäldegalerie) – namalowanego na 803 CHODZKO Léonard – La Pologne hi- podstawie współczesnej mu bliżej nieokreślonej storique, littéraire, monumentale et pittoresque ryciny francuskiej, jednej z wielu ilustrujących ou scènes historiques, monumens monnaies, to smutne wydarzenie – zdecydował o tym, że médailles, costumes, armes… Rédigée par une poświęcił się [artysta] prawie wyłącznie grafi ce. Société de Littérateurs sous la direction de Léo- Sprawa Calasa (1698-1762) głośnym echem nard CHODZKO. Publiée par Ignace-Stanislas odbiła się w całej Europie […] jako przykład Grabowski. T. I-III. Paris 1835-1842 [wyda- nietolerancji religijnej we Francji. nie 1]. 27,5 cm; w każdym tomie s. [4], 480; w każdym sztychowana okładka Antoniego OLESZCZYŃSKIEGO. W t. I. (1835-1836), 60 tablic (staloryty, akwatinty), w tym 55 z wido- kami i portretami, 2 tablice nut, 2 mapy, 1 plan bitwy (pod Wiedniem). T. II (1836-1837), 60 tablic (staloryty),w tym 2 mapy i 2 tablice nut, 56 widoków i portretów. T. III (1839-1842), 58 tablic (staloryty, 1 akwatinta).

129 178 grafi k (formatu 26,5 x 18,5 cm), au- torstwa m.in. Antoniego OLESZCZYŃSKIEGO i Adama PILIŃSKIEGO, a także rytowników francuskich, jak Auguste François Alès czy Émile Rouargue. Zwłaszcza widoki miast i zabytkowych budowli, pałaców i kościołów budzą podziw dla grafi cznego kunsztu autorów. „La Pologne…” zna- komicie propagowała sprawę polską i osiągnięcia naszej kultury na zachodzie Europy. Do dziś naj- większą wartością dzieła jest bogata ikonografi a. Literatura: Waldemar Łysiak, Empireum…, t. I, s. 126 i następne. 3 000 804 [DZIEJE Polski i Słowiańszczyzny do X w.] Wiktor CZERMAK – Illustrowa- ne dzieje Polski od początków do X wieku. Opracował… Warszawa 1935 Nakładem Franciszka Bondego. 25 cm, s. [4], VIII, 337, 93 ilustr. w tekście, 14 tablic ilustr., w tym 7 chromolitografi i rozkł. i 1 mapa. Opr. wtórna: pł., złoc. napis na grzbiecie. Wyd. 2. Ekslibris Henryka Janczewskiego. Stan bardzo dobry. Ostatni tom – pierwszy poświęcony Polsce; więcej nie wyszło – Dziejów powszechnych ilu- strowanych (Wiedeń 1894-1901, 15 tomów). 180 805 [HIERONIM św.] Boel Quirinus (1622-1686) – Św. Hieronim. Miedzioryt na podstawie malowidła D. de Feraero. Przycięty do odcisku płyty: 16,5 x 22,5 cm. 803 Flamandzka grafi ka inspirowana włoskim malarstwem. Ukazuje Św. Hieronima w betle- Oprawa wtórna: jednolita, psk z epoki, jemskiej grocie z otwartą księgą Biblii, którą w 3 woluminach; tłoczenia, złocone napisy na przełożył na łacinę. Połamane kolumny, kości grzbiecie. E. 1, 199-200. NK 7, 213. Banach trupie wskazują na marność świata, ukazanego 229, 253, 273. w tle. Ekspresyjna XVII-wieczna grafi ka z fl a- Proweniencja: Podpisy wł. „Johan Vinter- mandzko-włoskiego środowiska kulturowego. skog, Vastervik” [Szwecja]; naklejki „Bibliothe- Czysta mocna odbitka. Stan bardzo dobry. que-Deprins”; kartki: Hieronim Wilder /Polski 480 Antykwariat Naukowy /Warszawa, ul. Traugut- ta 8” – wszystkie w każdym z trzech tomów. Kompletny, dobrze zachowany egzemplarz. Stan rycin bardzo dobry. Jedynie w t. II por- tret Czackiego z podniszczonymi marginesami, bez szkody dla stalorytu, a portret Sobieskiego z licznymi, żelazistymi plamami. Na s. 417 /418 niewielki ubytek marginesu, bez szkody dla tek- stu. Zwłaszcza w t. III nieco zażółceń papieru, charakterystycznych dla tego wydawnictwa. Minimalny ubytek grzbietu oprawy tomu dru- giego; naderwana górna część grzbietu oprawy t. III. Przetarcia skóry we wszystkich tomach. Monumentalne dzieło obejmujące na po- nad tysiącu stronach dzieje Polski, literaturę, monografi e miast i siedzib historycznych, bio- grafi e wybitnych Polaków. 805

130 806 HOPPEN Jerzy – „Czaty”. Miękki werniks, akwaforta w tonie szarobłękitnym na kar- tonie. 34 x 26,5 cm, na arkuszu 41 x 29,5 cm, sygnowany pod płytą ołówkiem, p.d. „Czaty”, l.d. „JHoppen”. Z serii rycin powstałych w latach pięćdziesiątych XX w., nawiązujących do Ballad i romansów Adama Mickiewicza. Serię artysta wykonał z okazji setnej rocznicy śmierci wieszcza. Grafi - ka opisana i reprodukowana m.in.: Jan Kotłowski – Jerzy Hoppen. Rytownik, Toruń 1991, s. 42, poz. 70; Wielość w jedności. Techniki wklęsłodrukowe w Polsce po 1900 roku. Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy, 2012, w katalogu wystawy poz. 199; Wojciech Jakubowski – Jerzy Hoppen. Epitafi um, Rocznik Toruński nr 5 (1971), s. 185. Inne odbitki tej grafi ki w zbiorach Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu oraz w Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy. 1 500

131 807 JAN KAZIMIERZ (1609-1672), król polski. „Casimirus Princeps Poloniae, & c.”, 1647, miedzioryt, 15 x 11 cm (odcisk płyty), owal. Pochodzi z Theatrum Europaeum, t. 5, Frankfurt 1647. Katalog portretów… BN, t. 2, poz. 1710. Reprodukowany w t. 6, s. 205. 320 808 MAJERSKI Stanisław, Prof. – Opis Ziemi, t. I – III. Wiedeń b. r. [ok. 1905] Na- kładca Franciszek Bondy. 25,5 cm, s. [2], 317, 163 ilustr. w tekście, 23 tabl. w chromolitogra- fi i; s. [4], 306, 158 ilustr. w tekście, 14 tablic w chromolitografi i; s. [2], 319, [1], 159 ilustr. w tekście, 15 tablic ilustr. Opr. wydawnicza: ppł. tłocz. /w 3 wol./. Na grzbietach opraw niewiel- kie przetarcia. Kilkanaście kart w całej edycji przybrudzonych, zwłaszcza na początku t. I. 300 809 OFICER POLSKICH JANCZARÓW, 1771. Akwatinta z akwafortą, 19 x 15,5 cm w świetle passe-partout, sygnowana l.d. „Le Prince 1771”. Jean-Baptiste Le Prince (1734- 1781), malarz, grafi k, ilustrator francuski; 809 pracował również w Rosji. We Lwowie (1911) i w Berlinie (1908) wystawiono jego portrety Izabelli Czartoryskiej. 800

808

132 810 PISMO Święte w obrazach. Dzie- je Starego i Nowego Testamentu. Na język polski przełożył X. Józef Kłos, Ojca św. Tajny Podkomorzy, Redaktor „Przewod- nika Katolickiego” w Poznaniu… Z 236 wielkiemi ilustracjami podług oryginałów najlepszych mistrzów. Z aprobatą Wysokiej Władzy Duchownej. Poznań [1926] Księ- garnia i Instytut Sztuk Pięknych S. A. 42 cm, k. przedtytułowa, k. tytułowa, s. [16], 17-255; 236 drzeworytów. Wewnętrzne okładki w chromolitografi i, z wizerunkami i symbolami czterech ewangelistów. Opra- wa wydawnicza: pł. złocone, tłoczenia, malowane złotem i brązem, sygnowana: E. A. ENDER Buchbinderei LEIPZIG”. Edycja wzorowana na słynnej biblii w ob- razach (Die Bibel in Bildern, Leipzig 1860, 240 ilustracji) Juliusa SCHORRA von Ca- rolsfeld (1794-1872) – nazareńczyka, pro- fesora malarstwa historycznego w Akademii monachijskiej - który w swoich późnych latach podjął z gronem współpracowników zadanie zilustrowania całej Biblii.

133 Stamtąd materiał ilustracyjny zaczerpnął wydawca poznański, poprzez liczne wzno- wienia niemieckie, np. berlińskie wydanie W. Herlata (1909). Ilustracje wykonane w technice drzeworytu przez kilkunastu au- torów, m.in. Richarda J. Jungtowa, Leonharda Jocha, a przede wszystkim Gustava R. Stein- brechera (1828-1887) i Augusta Gabera (1823-1894), sygnujących ryciny zamiesz- czone w Piśmie świętym w obrazach. Stan zachowania dobry. Po bardzo sta- rannej konserwacji niektórych, nieznacznie uszkodzonych kart. Ślady zalania na dol- nych marginesach: wyklejek wewnętrznych, k. przedtytułowej, s. 254/255; minimalne zacieki także na kilkunastu innych kartach. Reperowane strony, m.in. 17/18, 19-24 [uzu- pełnione narożniki], 65-72, 97 /98, 183 /184; s. 254 /255 podklejone pośrodku. Ogólnie stan dobry. 500 811 PŁOŃSKI Michał (1778-1812) – 14 akwafort z „Recueil de 19 planches études des fi gures Dessinées d’après nature à Amster- dam en 1702 [! – wlaściwie: 1802] et Gravées spirituellement à l’eau forte par M. Plonski à Paris”. Wydanie paryskie, “chez Jean édi- teur” [ok. 1806]. 811 Oferowany zbiór zawiera czternaście z 19 w tym wydaniu akwafort Michała Płońskiego; pierwsze wydanie amsterdam- skie miało ich też dokładnie 14. Na 6 plan- szach (na papierze żeberkowym z fi ligranem „D”) artysta umieścił następujące ryciny: Por- tret Rembrandta wg obrazu mistrza; Chłopiec czytający [2], Żebrak o kuli [4], Typy i ka- rykatury [7], Popiersia starców z białą bro- dą [8, 9], Żyd amsterdamski [10], Dziecko z klatką [12], Piesek [13], Rycerz w zbroi, Czytająca, Trzy głowy męskie – z autoportre- tem [11], Głowa kobiety w czepcu [1], Głowa starca [3]. Większość sygnowana na płycie „MPloń- ski f”, w kilku przypadkach dat. „1802”. Wy- miary akwafort od 17 x 13,7 cm ( Żyd amster- damski) do 4,6 x 3,7 cm (Kobieta w czepcu). Dołączona oryginalna okładka (niewielkie naddarcia krawędzi papieru, reperowane). Piękny zbiór rycin ucznia Norblina – arty- sty, który „robotą swoją najsłuszniej na nazwę polskiego Rembrandta zasłużył”, wedle słów J. G. Pawlikowskiego z 1829 r. Wykonał przy tym jedynie 36 rycin w ciągu życia; tu do- stajemy zatem znaczną część mistrzowskiego dorobku. 9 600

134 812 GOETEL Ferdynand (słowo wstęp- ne, wybór zdjęć) – Polska. Oprac. grafi cz- ne Anatol Girs i Bolesław Barcz. Warszawa 1938 Główna Księgarnia Wojskowa. 31,5 cm, s. [18], 177, [8]. Opr. wydawnicza: tekt., ppł., z tłocz. na okładce. Tytuł i tekst wstępu tak- że w jęz. francuskim. Podpisy do zdjęć czte- rojęzyczne – także po angielsku i niemiecku. Wśród autorów reprodukowanych fotografi i – Jan Bułhak, J. Jaroszyński, St. Kolowiec, H. Poddębski. 200 813 PRUS Bolesław – Faraon. Z 10 ilu- stracjami J. Holewińskiego. Warszawa- Kra- ków-Lublin [1923] Nakład Gebethnera i Wolffa. 33 cm, s. [4], 274, tabl. ilustr. 10 na osobnych nienumerowanych kartach, każda poprzedzona bibułką z fragmentem tekstu. opr. wydawnicza: pł. złocone, tłoczone na licu i grzbiecie. (grzbiet po konserwacji). Na wyklejce dedykacja datowana „Dubno 25 XI 25” Jedna z najpiękniej ilustrowanych edy- cji powieści Bolesława Prusa (1847-1912). Wydana in folio, odbita na dobrym papierze w kolumnach dwułamowych, ujętych w orna- 813 ment drukarski. Dwutonowe reprodukcje ry- sunków Józefa Holewińskiego (1848-1917), malarza, drzeworytnika, ilustratora. 400

135 814 RUBENS Z RODZINĄ, wg Jaco- ba Jordaensa (1593-1678), sztychował Ja- mes WATSON (1740-1790), mezzotinta, 55 x 40 cm, sygnowana p.d. „James Watson sculpsit”, l.d. „Jacques Jordans Pinxit /G.Fa- rington delint”, wydawca John Boydell, Lon- dyn 1780. Rycina po konserwacji /m.in. lewy mar- gines uzupełniony, bez szkody dla sztychu/; stan więcej niż dobry. Piękny przykład klasycznej mezzotinty angielskiej – zbiorowego portretu wielkiego malarza i jego rodziny. 1 000 Sceny bitewne z XVII wieku sztycho- wane przez Christiana RUGENDASA (1708- 1781), ze słynnego rodu artystów w Au- gsburgu, syna Georga Philipa I Rugendasa (1666-1742), wg obrazów i rysunków ojca. Akwatinty, ok. 1740.

815 DOBIJANIE RANNYCH, wg obrazu i rysunku sporządzonego 12 kwietnia 1696 r. w Augsburgu, 15,5 x 22,5 cm w świetle passe- partout, sygnowana na płycie. 480 814

816

136 817

818 nę z rękoma przywiązanymi od tyłu do ko- lumny, przeszyta dwoma strzałami. Św. Sebastian (zm. ok. 287), dowódca przybocznej gwardii cesarskiej, męczennik za wiarę chrześcijańską. Antonello da Mes- sina (1430-1479), sycylijski malarz okresu 815 włoskiego quattrocenta. Giovanni Bellini 816 WALKA JAZDY Z PIECHOTĄ, wg (1427/1430-1516), malarz włoski epoki obrazu namalowanego w Rzymie w 1694 r., Odrodzenia, któremu błędnie przypisywano 26 x 20 cm w świetle passe-partout, sygnowa- powyższy obraz (atrybucja pod sztychem). na na płycie. David Teniers Junior (1610-1690), malarz i sztycharz, czynny w Antwerpii i Brukseli. 760 Lucas Vorsterman Junior (1624-po 1666), 817 ZBIERANIE RANNYCH Z POLA malarz, rysownik i grafi k, czynny w Antwer- BITWY, wg rysunku sporządzonego 17 lute- pii, gdzie założył Akademię Sztuk Pięknych. go 1698 r., 14 x 16,5 cm w świetle passe-par- Rycina stanowi jedną z 246 w katalogu tout, sygnowana na płycie. arcyksięcia Leopolda Wilhelma, ówczesnego regenta Niderlandów, znanego kolekcjonera 480 dzieł sztuki. Katalog podług rysunków Davi- 818 [SEBASTIAN św.] Według obrazu da Tenniersa Juniora Theatrum pictorum wyda- Antonella da Messina, niegdyś przypisywa- no w 1660 r. Stan bardzo dobry. nego Giovanniemu Belliniemu; rys. David 500 Teniers, Junior; ryt. Lucas Vorsterman, Ju- nior. Ok. 1656-1660. Akwaforta. Plansza 23,0 x 16,5 cm (odcisk płyty 21,5 x 14,8 cm). Półpostać świętego przekręcona w prawą stro-

137 819 [STROJE polskie] LEON ZIENKO- jowa.; dwie tablice litografowanych nut (15 WICZ – Die Trachten des polnischen Volkes utworów). nebst einer genauen Beschreibung seiner Sit- Frontispis zamieszczony w tej edycji to li- ten, Gebrauche und Gewohnenheiten. Ein tografi czna wersja słynnego Kołacza królewskie- pittoreskes Werk verfasst und herausgegeben go [Der Königs-Kuchen]. Alegoria pierwsze- von… Paris-Strassburg-Leipzig 1841 in der go rozbioru Polski, przedstawia monarchów Polnischen Buchhandlung; bei dem Heraus- państw rozbiorowych rozdzielających między geber; bei F. A. Brockhaus. 29 x 23 cm; s. [4], siebie wielką mapę ziem Rzeczypospolitej 120, frontispis w litografi i, 33 tablice litogra- i zrozpaczonego Stanisława Augusta. Odla- fi czne [zamiast 39], tablice nut 2. Opr. wtór- tuje Fama, dmąc w trąby. Wg Niewodniczań- na: tekt. z epoki. E. 5, 301. Banach, 308. skiego, autorem ryciny jest N. Lemire (por. Edycja niemieckojęzyczna jednej z naj- reprodukcja, Imago Poloniae…, t. I, H /39,2). piękniej ilustrowanych książek polskich – Niezwykle popularna, była powtarzana przez były też wydania francuskie i polskie, w tym różnych artystów w końcu XVIII i do połowy samym roku. Tekst napisał Leon ZIENKO- XIX w. Litografi a tu zamieszczona - sygnowa- WICZ (1808-1870), powstaniec listopadowy, na na kamieniu „wg ryciny L. Perrina”. emigrant, publicysta i krytyk literacki. Ilustra- Stan książki dobry, litografi i – bardzo cje litografi czne są wybitnym dziełem Jana dobry., z wyjątkiem zażółconego marginesu Nepomucena LEWICKIEGO (1795-1871), Wieśniaków z okolic Grodna i minimalnego rysownika, rytownika, litografa, również emi- uszkodzenia prawego marginesu Sitarzy od granta. Oferowany egzemplarz nie zawiera Zamościa; w obu przypadkach ilustracje po- ilustracji zamieszczonych w części końcowej zostają nieuszkodzone. Żelaziste plamki na wszystkich edycji: sześciu litografi i przedsta- marginesach litografi i i niektórych kart są wiających umundurowanie formacji wojsko- charakterystyczne dla użytego papieru. Opra- wych.Czarnobiałe litografi e sygnuje zakład wa z przetarciami; blok książki częściowo po- „Simon fi ls à Strasbourg”. Podpisane są na luzowany. kamieniu „J. Lewicki” – z wyjątkiem trzech, 6 000 sygnowanych „A. Wittman” są to: Mieszcza- nie ode Lwowa, Bojki i Żebrak z okolic Ki-

819

138 820 SYN LAOKOONA, 1538 (fi gura ser- pentinata), miedzioryt (przycięty do płyty), 16 x 5,3 cm, sygnowany i datowany u dołu, na płycie: „C. B. 1538”. Minimalny ubytek ryciny pod datą; podklejony. 500

821 ŚCIĘCIE św. Jana Chrzciciela, 1633. Akwaforta [obcięta do odcisku płyty], 31,5 x 21,5 cm, sygnowana na płycie: „Fran- ciscus Perier Burgundus inv. sculp. [rysował i rytował] 1633” oraz „Le Blond excudit” [wydawca]. Na odwrocie ołówkowe notatki kolekcjonerskie w jęz. niemieckim. François PERRIER (1590-1660), malarz scen histo- rycznych, grafi k pracujący w Rzymie i Pary- żu. 1 200

139 823 UNIECHOWSKI Antoni (1903- 1976) – PROJEKTY ilustracji do książki córki, Krystyny Uniechowskiej – Antoni Unie- chowski opowiada czyli tajemnice mafi i antykwar- skiej wydanej w 1975 roku. Autorka na pierw- szych kartach tej wspomnieniowej opowieści pisze: „Kiedy jest się koronnym świadkiem […] łatwo wpaść w panikę. A cóż dopiero, kiedy delikwent stwierdzi nagle, że oprócz „worka wspomnień” otacza go groźna mate- ria, od architektonicznych budowli po szczo- teczki do zębów, i że jest się bezsilnym wobec tej pozornie martwej potęgi.[…]. Anegdoty rodzinne zaczęły się plątać z przypowieścia- mi o tajemnicach rzeczy, plotki „O sobie i in- nych” z dziejami tworzonych przez pokolenia przedmiotów, które biorą wraz z nami udział w podróży zwanej życiem. Bowiem, jak mówi któryś z fi lozofów: „sterta rzuconych byle jak przedmiotów stanowi najpiękniejszy porzą- dek świata”. Ponad 100 rysunków tuszem i piórkiem, różne formaty, większość na papierze A-4, wszystkie z doklejonymi metryczkami z dru- karni (Dom Słowa Polskiego w Warszawie); pod rysunkami autorskie dyspozycje skali i umieszczenia ilustracji. Prawie komplet pro- jektów do uroczej opowieści wybitnego kolek- cjonera o ludziach i otaczających ich przed- 822 miotach. Ze zbiorów rodzinnych. Unikat. 5 000 822 [SZEWCZENKO] Taras Szewczen- ko (1814-1861) – Autoportret, 1853, ry- tował Bronisław Zaleski Paryż [po 1860]. Akwaforta, 19,5 x 14 cm, sygnowana na pły- cie: „Br. Zaleski aq. fort.” Pod wizerunkiem napis: „TARAS SZEWCZENKO /Według jego własnego rysunku /zrobionego w stepie kirgizkim 1853 roku”. Taras Szewczenko (1814 - 1861), ukraiń- ski wybitny poeta i malarz. Bronisław Zaleski (1819/20-1880), pisarz, uczestnik konspiracji na Wileńszczyźnie. W l. 1847-1856 na zesła- niu, gdzie zaprzyjaźnił się z Tarasem Szew- czenko. Od 1862 w Paryżu. 200

140 141 Stare druki

824 ANECDOTES du Nord, comprenant wpis własnościowy z epoki. Stan bardzo do- la Suède, le Danemarck, la Pologne, & la Rus- bry. Ładny egzemplarz. sie depuis l’origine de ces monarchies jusqu’à 600 present. Paris (Paryż) 1770. Chez Vincent, Imprimeur – Libraire rue S. Severin, 8º, s. IV, 825 [BENIOWSKI Maurycy-August] 216; 156; 215, [1], 208, [2], opr. z epoki: Voyages et mémoires de Maurice-Auguste skóra, grzbiet sześciopolowy bogato zdobiony Comte de BENYOWSKY, Magnat des Roy- tłocz. złotem ornamentem roślinnym, ze skó- aumes d’Hongrie et de Pologne, etc. etc. rzanym szyldzikiem, wyklejki marmoryzowa- CONTENANT ses Opérations militaires en ne, brzegi k. barwione. Pologne, son exil au Kamchatka, son Evasion Anegdotyczne dzieje Szwecji, Danii, Pol- et son Voyage à travers l’Océan pacifi que, au ski i Rosji doprowadzone do czasu wydania Japon, à Formose, à Canton en China, et les dzieła. Obok tekstu tabele dynastii panują- détails de l’Etablissement qu’il fut chargé par cych w poszczególnych krajach. Nieaktualny la Ministère François de former à Madagascar. T. I – II. A Paris 1791 Chez F. Buisson.

824 825

142 8˚, s. [4], VIII, 466; [4], 486. Opr. skó- ra, w 2 woluminach, z szyldzikami. W T. I od s. 430 do końca i w t. II od s. 431 – nie- znaczne ślady zalania. Poza tym stan bardzo dobry. E. 12, 476.Wydanie 1 francuskie, choć pierwodruk w języku angielskim (1790) był przekładem francuskiego rękopisu. 2 500 826 [CASTELLIUS (Castellio) Seba- stian] Sebastiani Castellionis Sacrorum Dialogorum Libri Quatuor, quos postremo ipse recognovit: Argumenta singulis dialogis praeposuit, et sententias subiecit, ex quibus pueri discant offi cium... Francofurti & Lipsiae 1761. Apud Frid. August. Hartwigium, 8˚, s. [8], 324, [4], fi nalik w drzeworycie, opr. współcz. płótno ze złoc. tytulaturą. Ekslibris heraldyczny Zbigniewa Rzeszotarskiego de Lehndorff. 828 200 statutis Regni Poloniae Adversus Impugnato- 827 FELIBIEN DES AVAUX André – En- res suos propugnata. à R.P. Ignatio Głowacki, tretiens sur les vies et sur les ouvrages des plus Societatis Jesu Theologo Anno Domini 1725. excellens peintres anciens et modernes. T. 3. Calissii [Kalisz]. Typis Collegii Karnkoviani Londres 1705. David Mortier, 8˚, s. 418, [6], Societatis Jesu. 4°, k. [4], 425, [2]. Opr. wtór- tabl. ryc. 4 (miedzioryty), opr. skóra z epoki, na pł. Napisy własn.: „Ex Libris Joannis Wę- tytulatura i grzbiet ze złoc., brzegi k. prószone. drychowski” z r. 1730 i pieczęć: „Biblioteka Tylko tom trzeci. Zawiera wykłady 5-7 na XX. Węgrowskich”. E. XVII, 190. temat życia i dzieł najsłynniejszych malarzy Ignacy Głowacki (1667-1729), rektor dawnych i żyjących w czasach autora. André kolegiów jezuickich w Rawie i Grudziądzu. Felibien des Avaux ojciec (1658-1733), był Tytuł dzieła na miarę epoki: Miecz wydoby- Sekretarzem Akademii Nauk i historiografem ty ku obronie nietykalności kościelnej. Czyli królewskim. nietykalność kościelna prawem tak boskim 200 jak i ludzkim w czymkolwiek, także statutami Królestwa Polskiego, przeciwko prześladow- 828 GIRARD [Gabriel] – Synonymes com swym występująca. françois... Nouvelle édition... Tome second. Ubytek połowy tekstu na k. [2], drobne À la Haye (Haga) 1776. Chez Les Libraires ubytki u dołu karty tyt. (poza tekstem), ślady Associés. 8°, s. 350, opr. skóra z epoki, grzbiet po zalaniu na kilkunastu pierwszych kartach. ze złoc., szyldzik, brzegi k. barwione. Tylko Poza tym stan dobry. t. 2 [brak t. 1]. Na k. przedtyt. pieczęć heral- 240 dyczna z h. Rawicz i Topór pod koroną hra- biowską, z napisem „Stępel [!] ekonomiczny 830 [HAMILTON Wiliam, HANCA- IW. Antoniego hr. Ostrowskiego. 1818”. RVILLE Pierre François Hugues d’] AN- Proweniencja: Antoni Jan Ostrowski TIQUITÉS ÉTRUSQUES, grecques et ro- (1782-1845) gen., senator, wojewoda, zało- maines… Gravées par. F. A. David, avec leurs życiel Tomaszowa Maz., pisarz i ekonomista. Explications par d’Hancarville. Tome I-II [tyl- Od s. 298-350: Table alphabétique des ko dwa tomy z pięciu w tej edycji]. Paris 1785 synonymes contenus dans les deux volumes; -1787 Chez l’Auteur, F. A. David. od s. 351-600: D’OLIVET – Remarques sur la 4o, t. I: s. [4], frontispis, 105, [3], 72 ta- langue françoise. blice ilustr. z 73 miedziorytami, w większości 200 kolorowanymi ręcznie akwarelą; t. II: s. [4], frontispis, 134, tablic 72 j.w. /tablice 68-70 829 GŁOWACKI Ignacy – Gladius Eva- oprawiono omyłkowo po spisie treści/. Brzegi ginatus pro Defensione Immunitatis Eccle- k. złocone. Opr. introligatorska: skóra z szyl- siasticae. Seu Immunitas Ecclesiastica Jure dzikami na grzbietach; przednia okł. t. II tum Divino tum Humano in aliquibus, etiam luźna; drobne ubytki skóry na krawędzi opra-

143 wy. Stan rycin i tekstu bardzo dobry. Daw- DAVIDA (1741-1824), miały znaczny wpływ ne napisy własn. „C. Fr. Radloff” i nowsze, na smak i wzornictwo epoki klasycyzmu. „ks. Eug. Kapusta”. Dedykacja tegoż księdza, Pierre François Hugues d’Hancarville, z Ostrowca 17 V. 1931, dla Ks. Prał. J. Ro- znawca sztuki antyku, dopomógł W. Hamil- kosznego: „Mojemu Kochanemu Ruskinowi, tonowi w kupnie wielkiej kolekcji waz staro- który mi otworzył oczy na piękno natury żytnych od włoskiej rodziny Porcinari. Kolek- i sztuki”. cję tę Hamilton powiększył, opisał i sprzedał Pierwsze wydanie ukazało się w Neapolu do British Museum. w l. 1766-67, z tekstem francuskim i angiel- 1 200 skim; jest zaliczane do najpiękniejszych ksią- żek epoki. Niniejsze wydanie drugie [tu tylko dwa z pięciu tomów] jest również antykwa- ryczną rzadkością. Piękne odwzorowania waz etruskich, greckich i rzymskich, wykonane przez świetnego sztycharza, Françoisa Anne

144 831 [JUNGSCHULTZ Jan Zygmunt] Licciocara, e il conte Rifi ela, tutti due Viag- Leben des Cardinals Michael Radzieiowski giatori incogniti per le diverse Corti dell’Eu- Erz-Bischofs zu Gnesen, und Primas Regni ropa. Num I. In Europa 1782. 8˚, s. 136, opr. in Polen, aus bewährten Nachrichten und perg. z epoki. Ex libris z epoki opata Tomasza Urkunden mit unpartheyischer Feder entwor- Caracciola oraz napis polskiego kolekcjonera, fen Von einem genauen Kenner der polni- który zakupił egz. w Rzymie w 1974 r. schen Geschichte. Stockholm 1737 auf Ko- Anonimowo wydane refl eksje polityczne sten Olaus Karlaknapp. Carlskron, gedruckt w formie imaginacyjnych listów z Europy. durch Adalbert de Groy. 8˚, k. [6], s. 94, Stan bardzo dobry. Bardzo rzadkie portret Radziejowskiego w miedziorycie. Psk 240 z epoki, grzbiet czteropolowy, złoc. napisy. Stan dobry. 834 MARTIALIS (Marcjalis) M[arcus] Jan Zygmunt Jungschultz (Neodicus de Val[erius] – [Epigrammata] Ex Museo Pe- Roebern), profesor szkół elbląskich, znawca tri Scriverii. Amstelredami (!) [Amsterdam]. historii Polski. Wydał „ważne dla historii Prus 1621. Apud Guiljel: Iansonium, 16°, s. 318, k. zachodnich i rzeczy polskich dzieło De incre- tyt. w miedziorycie, opr. pergamin współcz. mentis studiorum per Polonos Ac Prussos, Edycja w typie miniatur „Elzewira”. Od- Lipsk 1723…” {Sobieszczański). Literatura: ręcznie: „Henr./Elver/A.1645” oraz grecka Enc. Orgelbranda XIII, 531; NK 1, 23; E 18, sentencja u dołu karty. Dwie pierwsze i dwie 666-667. Rzadkie. ostatnie karty książki zaplamione, z lekko Michał RADZIEJOWSKI (1641 Ra- postrzępionymi od używania marginesami. dziejowice – 1705 Gdańsk, syn Hieronima), Poza tym stan dobry. Po k. tyt. następuje „De kardynał, arcybiskup gnieźnieński i prymas. nova Martialis editione HVGONIS GROTII W 1673 kapelan Jana Sobieskiego pod Cho- Carmen ad PETRVM SCRIVERIVM”. Stan cimiem, po elekcji jego współpracownik. dobry. Niewielki ślad zalania. W r. 1704 zawiązał proszwedzką konfede- 300 rację generalną i zdetronizował Augusta II. Znawca sztuki, odbudowywał rezydencje ar- 835 [MASONERIA] Benedykt XIV (Pro- cybiskupie. sper Lambertini, 1675-1758) – Constitutio Sanctissimi in Christo Patris Benedecti Divi- 600 na Providentia Papae XIV. Nonnullas Societa- 832 KOTFICKI Benedykt – Superior Re- tes, sun conventicula De Liberi Muratori seu gularis qua pater, qua Judex. In duas partes Francs Maçons, vel aliter nuncupata, iterum divisus, seu Synopticum Compendium eorum damnams & prohibens. Konstytucya Oyca omnium, quae a Superioribus Regularibus Świętego Benedykta Boskiey Opatrzności Pa- desiderantur, Tam in Regimine Conventuum, pieża XIV. Niektóre Towarzystwa albo schadz- quam etiam in peragendis Canonicis Paternis ki De liberi Muratori albo des Francs Maçons Visitationibus, ac demum in formandis Juri- znowu potępiająca i zakazująca. Drukiem Ka- dicis Processibus... Auctore A.R.P. Benedic- mery Apostolskiey. [Wilno 1779]. 4˚, s. [16], to Kotfi cki (...) Berdiczoviae (Berdyczów) broszura. Tekst dwuszpaltowy, łaciński i pol- 1773. Typis Fortalitii B.MV de Monte Car- ski. Na odwrocie k. tyt. Imprimatur, dat. melo cum Privilegio s. Reg. Majestatis. Pars 25 czerwca 1779 r. w Wilnie, przez kanonika prima. 4°, s. [20], 255, [9], opr. skóra z epoki, katedralnego Franciszka Gzowskiego (w jęz. 4 zwięzy wypukłe, brzegi k. barwione (pró- łacińskim). szone); Pars secunda: s. [10], 262, [10], opr. Ustawa Benedykta XIV z 18 maja 1751 r. skóra z epoki, 4 zwięzy wypukłe, brzegi k. powołująca się na poprzednika, Klemensa XII prószone. E. XlX, 165 [błędna data cz. 1]. i jego list apostolski z 15. IV. 1738 r. potę- Ekslibris heraldyczny Zbigniewa Rzeszotar- piający masonerię i pod groźbą ekskomuniki skiego de Lehndorff. zakazujący katolikom przynależności do towa- Poradnik dyscyplinarny dla przełożone- rzystw wolnomularskich. Rzadkie! E. 12, 467. go klasztoru. Drobne ślady po owadach. Na 400 s. 143 cz. 2 odręcznie: „Ex Bibliotheca Dub- nensi Frum[=Fratrum] Regularis Observan- 836 [MIRABEAU Gabriel Honoré Riquet- tiae P:P: Francisci”. Stan dobry. ti de]. Des lettres de cachet et des prisons d’état. Ouvrage posthume, composé en 1778. Ham- 480 bourg (Hamburg), właściwie: Neuchâtel, 1782. 833 LO SPIONE Italiano o sia corrispon- B. w. 8º, s. XIV, [2], 366, [2]; 237, [3], współopr. denza segreta, e famigliare fra il March. di skóra z epoki.

145 Pierwsze wydanie. Komplet. Miał być napisany przez hr. de Mirabeau (1749-1791) w czasie jego pobytu w donżonie w zamku Vincennes pod Paryżem w latach 1777-1780. Trudno bliżej określić datę powstania tego dzieła, ale hr. Mirabeau znał doskonale ten typ więzienia, gdzie za skandaliczne prowa- dzenie się był zamykany przez swego ojca (Barbier II, 1247). Oferowana książka jest nie tylko wymownym świadectwem protestu przeciwko despotyzmowi, ale stanowi gorącą i osobistą mowę na rzecz wolności indywidu- alnej i głębokie dzieło erudycyjne, w którym zebrano wymowne świadectwa historyczne. Stanowi także przejmujący obraz administra- cji penitencjarnej rozpadającej się Monarchii Francuskiej. Po uwolnieniu kariera polityczna Mirabeau była bardzo krótka, gdyż trwała za- ledwie od 1789 do 1791, ale miał ogromny wpływ na przebieg wydarzeń. Oferowany tom jest tym cenniejszy, że posiada drugą część, która była niszczona przez władze i policję pruską na prośbę władz francuskich. Osadze- nia we francuskich więzieniach stanu takich 835 jak Bastylia, lub Zamek w Vincennes pod Pa- ryżem jedynie na podstawie listu z podpisem i pieczęcią króla, były uważane wówczas za symbol despotyzmu monarchii francuskiej i stały się jednym z powodów rewolucji fran- cuskiej w 1789 r.

Spękania skóry przy grzbiecie, wycię- ta ostatnia pusta karta. Poza tym stan we- wnętrzny bardzo dobry. Literatura: Ciorane- scu 45191, Barbier II 1246, Quérard VI-156. Lettre de cachet – opieczętowany list, w którym władca skazuje bez sądu na więzie- nie. Od kary związanej z takim listem można było odwoływać się jedynie do króla. 800 837 [MODLITEWNIK Królowej] L’Offi - ce de la Semaine Sainte, en latin at en français, selon le Missel et la Breviaire Roman, & le nouveau Missel & Bréviaire de Paris. Avec des Refl exions et Meditations, Prieres & Instruc- tions sur la Coffesion & Communion. Dédié à la Reine, pour l’usage de sa Maison. A Paris M DCC.LVI [1756] Chez Jean-Baptiste Gar- nier Imprimeur-Libraire de la Reine & de Ma- dame la Dauphine. Modlitewnik na Wielki Tydzień, teksty brewiarza, psalmy pokutne, litanie … – de- dykowane krolowej Marii Leszczyńskiej (1703-1768), małżonce Ludwika XV, do użytku dworu królewskiego. 8˚, s. XL, 580. Teksty liturgiczne po łacinie i po francusku. Opr. z epoki, pełna skóra, na sześciopolowym 836

146 grzbiecie lilie burbońskie i szyldzik z tytułem. Centralnie umieszczone dwa superekslibrisy heraldyczne królowej Marii jako żony Lu- dwika XV: herby Francji i Rzeczypospolitej z herbem Leszczyńskich (Wieniawa) pośrod- ku zwieńczone koroną królewską. Krawędzie oprawy i obcięcia kart złocone. 1 400 838 NEINER Johann Valentin – Neu ausgelegter Curioser Tändl-Marckt der jetzigen Welt. In allerhand Waaren und Wahrheiten vorgestellt. Aus den Tändler -Butten Lustiger Einfäll heraus geklaubt. Und mit verschiedenen Realien und Moralien, Ge- schichten und Gedichten, vielen Merckwür- digkeiten… Ein Werck, welches nicht allein zu einem Haus-Buch sehr nutzlich, sondern auch wegen vielfältiger untermischten Bi- blischen Concepten und Sitten-Lehren vie- len Predigern auf denen Canzeln dienlich… Wienn u. Brünn 1734 J.P. Krauß. 4°, fronti- spis (miedzioryt), s. [10], 421, [28], ozdobne inicjały w drzeworycie. Opr. karton z epo- 837 ki. Pieczęć XIX w. „Arcyprezbiterat Jelenia Góra”, wcześniejsze podpisy własnościowe oraz ekslibris heraldyczny Z. Rzeszotarskiego de Lehndorff.. Autor dzieła, właściwie J. V. Neuner (1679-1748) był popularnym satyrykiem, a jego praca stanowi również źródło do histo- rii regionalnej Wiednia. Efektowny frontispis przedstawiający życie miejskie (lekko uszko- dzony w górnej części). Str. 274-280 uzu- pełnione ręcznie w epoce. Brak kilku stron końcowej bibliografi i oraz ubytki przy lite- rach indeksu. Grzbiet opr. postrzępiony, blok książki zwarty. 250 839 [PÖLLNITZ Karl Ludwig] La Saxe galante. À Amsterdam 1735. Aux Dépens de la Compagnie. 8°, k. tyt., s. 416, opr. karton z epoki. XVIII-wieczna kartka wł. z napisem „Bibliothecae Joannis Canonici Wodzicki Ab- batis Cla…”. Wiele edycji (wyd. 1 z r. 1734) w ciągu kilku lat, nasza odmienna od pięciu francu- skojęzycznych opisanych przez E. XXIV, 420. Sławny w epoce opis romansów i skandali miłosnych Augusta Mocnego; Załuski pisał: „W Dreznie zakazana. Po polsku ktoś przeło- żył, ale w druk nie podał”. Stan wewnętrzny bardzo dobry. Egz. nieprzycięty. Interesujący polonik. Rzadka edycja. 240

838

147 tekstu. Przy grzbiecie – ślady po owadach. Na niewielu k. ślady zalania u dołu. Zaplamienia, zwłaszcza s. 148-151, bez szkody dla tekstu. Na s. 257-258 ubytek tekstu u dołu karty. „Do czytelnika łáskáwego. Po czwarte tenże Státut Wielk: X. Lit: Xięgę práwá pospolitego, uważny Czytelniku, w niedostatku Exempla- rzow, dla potrzeby każdego y Rzeczyposp: na świat z druku wydáiąc, nie godziło mi się nic od szczyrego przełożenia z Ruskiego, ábo ráczey Słowieńskiego ięzyka, ná rzecz Polską, odstępo- wáć, y sens popráwowáć, gdyż to nie moia rzecz cudze słowá poćiosywáć…”. E 29, 238. 600 841 TRYBUNAŁ Obywatelom Wielkiego Xsięstwa Litewskiego na Seymie Warszaw- skim dany Roku, Tysiąc Pięćset ośmdzieśią- tego pierwszego. Wprzod w Warszawie Roku Pańskiego 1648. przedrukowány. A teraz Cum Gratia & Privilegio S. R. M. w WILNIE W Drukárni Akádemickiey Societatis Iesv Roku Páńskiego 1693. Folio, k. tyt., s. 30. K. tytułowa podklejona. Egz. ze śladami zala- nia, rozszyty. Na k. tytułowej drzeworytnicze herby Polski i Litwy. Na k. 30 wiersz Stanisła- wa Gałąski „Do Łaskáwego Czytelniká”. Na k. 30 także rękopiśmienna notatka Michała Kieleckiego z 1748 r. E. 31, 341. 300 842 VALERIUS Maximus – Dictorum factorumq[ue] memorabilium Lib[ri] IX. 841 Cum I.[usti] Lipsii Notis et indice uberrimo. Lugd (uni) Batav:(orum) [Lejda] 1640. Apud 840 [STATUT litewski] Statut Wielkiego Franciscum Hegerum. 12°, s. [12], 525, [23]; Xsięstwa Litewskiego, Naprzód, zá Náiáśniey- frontispis w miedziorycie; szego Hospodara Zygmvnta III. w Krakowie adl. [BURGERSDIJK F.] Franconis Bur- w Roku 1588, Drugi raz w Wilnie, w Roku gersdici. Institutionum metaphysicarum libri 1619, z pokazaniem zgody y W. X. L. Trzeci duo. Opus Posthumum. Lugduni Batavorum raz, zá Náiáśnieyszego K. I. M. Władysława [Lejda] 1640. Apud Hieronymum de Vogel, IV, w Warszawie. w Roku 1648, Z przydaniem 12°, s. [4], 367, [3], współopr. perg. z epoki, Constitucyi od Roku 1550, do 1647. Teraz brzegi k. barwione. Ekslibris heraldyczny Zbi- zaś, Czwarty raz, zá Szczęśliwie Pánuiącego, gniewa Rzeszotarskiego de Lehndorff. Náiáśnieyszego Krola Iego Mosci Jana Trzecie- Poz. 1. Jedyne dzieło autora pochodzące- go Z przyłożeniem pod Artykuły, Constitucyi go ze starego rzymskiego rodu patrycjuszy; Sejmowych od Seymu Roku 1550, aż do Sey- napisane w l. 28-32 n.e. Jest to zbiór anegdot mu Roku 1690. Oboygu Národom służących, i „sławnych wydarzeń”. Autor czerpie obfi cie (Textu samego niczym nie naruszáiąc) Druko- z pism Cycerona, Salustiusza i Liwiusza. Cie- wany, w Wilnie, w Drukarni Akademiey Socie- szyło się wielką poczytnością od starożytno- tatis Iesv. Roku Pańskiego 1693. Folio, k. tyt. ści. Pomyłki w paginacji: po s. 144 następuje i k. [20]. s., 421, [1], 54, [10]. s. 151, po s. 222 s. 225 (continuum tekstu W egzemplarzu brak k. tyt. i k. z dedyka- zachowane). cjami oraz na końcu – ostatnich k. Regestru Poz. 2. Traktat metafi zyczny w dwóch rozdziałów [są s. 1-48] oraz Regestru alphabe- księgach. towego [s. 10]. Brak oprawy. Egzemplarz roz- Defekt: zamiast s. 265-288 wprawione szyty. Pierwsza k. w zachowanym egzempla- w epoce puste karty. rzu: Do Czytelnika – podklejona ze szkodą dla 300

148 834

149 150 Autografy, dedykacje, listy, dokumenty rękopiśmienne

843 GAŁUSZKA Józef Aleksander – „PO- tych Sta y siedem, którą w miesiącu Marzu EZYE”, 1910. Zeszyt formatu 16 x 16,5 cm, w roku 1785 temuż Panu […] zapłacić przy- k. [20], papier czerpany [z fi ligranem „Antique rzekam, bezpieczeństwa tey summy na Do- Mill”], zapisany obustronnie. Okładka kartono- brach moich zapisuję…”. „…W Warszawie, wa, z rysunkiem kolorowanym akwarelą, sygn. d. 29 Novembris 1784, Hieronim Grabowski „J. Zając”. Zawiera 18 wierszy, dat. od 4 IV Szambelan JKMci”. Bifolium; 35 x 25 cm. 1909 do 16 XII 1910. Na k. 1 dedykacja dla Tylko górna połowa pierwszej karty zapisana. stryja, z prośbą o przyjęcie „nieudolnych prób Stempel opłaty skarbowej: 3 złote. moich”, dat. w Krakowie 22. XII. 1910. Autor 180 był w tym czasie uczniem gimnazjalnym. Juvenilia – nieznane! – poety popularne- 845 KĘDZIERSKI Apoloniusz (1861- go w międzywojniu, potem doszczętnie za- 1939), malarz – List do nieustalonych adre- pomnianego; nie bez powodu – jego książki satek (inc. „Wielce Szanowne Panie”). K. 1, usuwano po 1945 r. z bibliotek. J.A. Gałusz- 28 x 22 cm. Lata 20.-te XX w. ka (1893-1939) należał w Krakowie do grupy „Był u mnie Fr[anciszek] Eismond [Ej- Helion, w l. 1931-1934 redaktor „Gazety Li- smond] i oglądał z polecenia Sz Pań odnowio- terackiej”. Debiutował w 1914 r. Opublikował nego Rewerę, co udało się nadspodziewanie 10 tomików poetyckich. Za pierwsze: Promień pomyślnie, […] a to dzięki doskonałej repe- i grom (1920) i Biesiadę kameleonów (1921) do- racyi płótna przez Garbarczyka w Zachęcie stał nagrodę ministra kultury i sztuki. Popeł- i następnie litografi i Hanstaengla użyczonej nił samobójstwo po wkroczeniu Niemców do przez Józefa Potockiego. […] Łakomie spoglą- Polski. dał hrabia na Rewerę i zapytywał, czy obraz 300 byłby do nabycia, gdyż skradziono im dwa ob- razy Kossaka Juliusza i Józefa Brandta Bitwę 844 GRABOWSKI Hieronim, szambelan pod Cudnowem. […]. Znanym był w Warsza- króla Stanisława Augusta – List zastawny [Po- wie handlarz Hejman, który przewoził z gra- kwitowanie pożyczki i zastaw], 1784 nicy Sowieckiej – wycięte z ram płótna i opra- „…Pożyczanym sposobem u Pana Karola wiane następnie na Daniłowiczowskiej ulicy Krystiana Burgera Summę Czerwonych Zło- u ramiarza Twardego i wreszcie wywożone na Gdańsk do Hamburga i Londynu. Widy- wałem arcydzieła. Tą drogą mogło Cudnowo wyjechać.” Niezwykle interesujące informa- cje o przemycie dzieł sztuki i handlu anty- kwarycznym w Warszawie. Obraz, o którym Kędzierski pisze to z całą pewnością portret Stanisława Rewery Potockiego (1579-1667), wielkiego hetmana koronnego, uczestnika bi- twy pod Cudnowem. Przydomek Rewera zy- skał z powodu częstego używania łacińskich słów re vera (w rzeczy samej). 240 846 KOTARBIŃSKI Miłosz (1854- 1914), TROJANOWSKI Edward (1873-1930), ma- larze – Zaświadczenie stwierdzające profesurę Ignacego Pieńkowskiego w byłej Warszaw- skiej Szkole Sztuk Pięknych, dat. Warszawa 30.X 1930. Maszynopis k. [1], 24, x 17,5 cm) z odręcznymi podpisami malarzy . 360 843

151 847 MALEWSKI I[gnacy] – Żurawiej- ki. Warszawa 1964. 15 x 20,5 cm, k. [41]. Opr. karton, teka ppł. Rękopis. Zbiór 40 ta- blic zawierających kolorowe ilustracje do po- szczególnych pułkowych żurawiejek 40 puł- ków kawaleryjskich II Rzeczypospolitej wraz z ich barwami. Rysunki piórkiem, kolorowane akwarelą. Autor, z wykształcenia inżynier rol- nik, pochodził z ziemiańskiej rodziny z oko- lic Radomska. Odziedziczył talent po matce malarce, Antoninie z Kozłowskich, był rów- nież ochotnikiem w wojnie z bolszewikami w 1920 r. w szeregach 206 Pułku Ułanów. Rysownik amator (pejzaże, portrety, konie), związany z warszawskim środowiskiem „Bro- ni i Barwy”, wykonywał własnym sumptem podobne teki w niewielkich nakładach. 847 480 848 [MODLITEWNIK] Wybór modlitw czyli krótki sposób nabożeństwa Codzien- nego. 1847 roku. Rękopis. K. tyt., frontispis, s. 168, 2 [rejestr], 4 karty rysunków tuszem i piórkiem, 2 rysowane fi naliki w tekście (s. 125, 133). Oprawa skóra; tłocz. i złoc. na licu inicjały „L. O.”, na odwrocie data „1848”. Lico oprawy z niewieloma śladami po owa- dach, nieznaczne przetarcia, plamy. Stan okładziny tylnej i grzbietu dobry. Unikat. 600 849 MÓWCA Polski. Na wszystkie akty kościelne i polityczne albo nagłe i niespo- dziewane opatrzony to iest przygotowany. 8º, k. 177, opr. psk z epoki, brzegi k. barwione. Nieaktualne znaki własnościowe, w tym „Co- nventus Wlodaviensis”(?) z epoki i ekslibris heraldyczny Zbigniewa Rzeszotarskiego de Lehndorff. Podręczne notatki kaznodziejskie niezna- nego kompilatora w typie staropolskiego Si- lva rerum wybrane tematycznie ze wszystkich dziedzin nauki: teologia, historia, rolnictwo, fi lozofi a. Teksty pisane kaligrafi cznie zarówno po polsku, jak i po łacinie (większość). 2. poł. XVII w.? Datowanie jest trudne, chociaż można w przybliżeniu określić wiek powsta- nia rękopisu: ostatni polski władca, o którym wspomina autor w części historycznej to Wła- dysław IV; pisze jeszcze o rzekomych proroc- twach w sprawie koronacji króla Michała Ko- rybuta Wiśniowieckiego, czyli autor musiał je skompilować przed wstąpieniem na tron króla Jana III Sobieskiego. Dzieło podręczne w stylu Nowych Aten ks. Chmielowskiego odzwiercie- dlające poziom naukowy duchowieństwa gło- szącego wówczas kazania dla ludu, lekko tylko przeplecione wątkami erudycyjnymi.

152 Stan tekstu dobry – czytelne drobne pi- 853 RADZIWIŁŁ Jerzy książę kardynał smo. Po stanie zachowania oprawy można (1556-1600), biskup wileński, później kra- sądzić jak przydatne było to dzieło dla korzy- kowski, gubernator Infl ant – List do urzęd- stających z niego kaznodziei. Blok pęknięty ników ziemskich nowogrodzkich: Józefa wewnątrz. Ślady po owadach. Hołowni h. własnego, sędziego, Kaspra Kier- 700 snowskiego h. Pobóg, podsędka i Jana Ho- łowni h. własnego, pisarza, wyjaśniający oko- 850 ORŁOWSKI Aleksander – List ze liczności sporu między działającymi z jego Lwowa, dat. 8 stycznia 1875, do nieznanego rozkazu „bojarami i leśnikami” Stanisławem adresata. Bifolium, 22,5 x 14 cm. Michniewiczem i Kasprem Jakubowiczem „ Pan Kossak pisał do mnie […] względem oraz wójtem parczewskim Niedźwieckim, obrazów mnie przyżeczonych [!]… prosiłbym a ziemianinem Janem Mikołajewiczem Ło- tylko ażeby malowidło mogło być wysłane dziatą h. Wadwicz, dat. Kraków 15 V 1591. do Warszawy na expozycję […] Wiadome Z odręcznym podpisem księcia kardyna- są Panu trudności jakich doznają od Cenzu- ła Jerzego Radziwiłła i pieczęcią z h. Trąby ry Rossyjskiej osoby, przywożące malowidła (Radziwiłłów), Odrowąż (Szydłowieckich), z zagranicy. […] Pojutrze wracam do Kraju Tarnawą (Targowickich) i Dąbrową (Kisz- i oczekuję łaskawej odpowiedzi Pańskiey pod ków) pod mitrą książęcą i kapeluszem kardy- adresem: Empire de Russia, Gent de Podolia, nalskim. Karta 33,5 x 21,3 cm. Język polski. à Jarmolińce”. Aleksander Orłowski (1816- Papier z fi ligranem h. Jelita. Dwa pierwsze 1893), właściciel dóbr jarmolińskich na Po- herby słabo czytelne, pozostałe elementy pie- dolu, ofi cer rosyjskiej gwardii cesarskiej; żona- częci wraz z tytułem i nazwiskiem wystawcy ty z Klementyną de Talleyrand-Perigord. Ich wyraźnie odbite. Ślady składania i drobne syn, Ksawery Franciszek, otrzymał w 1903 r. przetarcia. Tekst czytelny, stan dobry. Rzad- w Bawarii potwierdzenie tytułu hrabiowskie- kość. go – którego i ojciec niekiedy używał. 600 180 854 SAPIEŻYNA Anna z Kopciów, 851 OSTROWSKI Juliusz hr. – ZA- Wojewodzina Wileńska, hetmanowa Wiel- ŚWIADCZENIE, 1901. Kartka 18 x 11,5 cm, ka W. X. L: [Oznajmienie darowizny, 1620] czarna ramka, zapisana jednostronnie, pieczęć „Szlachetnie urodzonemu […] Piotrowi herbowa, uszk. „Zaświadczam niniejszym, Starzeckiemu”, „gdyż mi służył podcziwie jako Józef Rojek po przyuczeniu się kuchar- lat dwadzieścia”, [rozkazałam] „nadać Plac stwa w naszym domu przebywał na służbie pusty Rogowy leżący pod kościołem…” [w u mojej Matki przez rok jeden od maja 1899 mieście Kossowie Lackim]. „Jemu y sukceso- do tegoż miesiąca 1900 i sprawował się do- rom Jego wolno […] przedać, darować y jako brze. Warszawa 1 lutego 1901 r. Juliusz hr Swoim własnym władać” […]. „…ten zaś Ostrowski”. Juliusz OSTROWSKI (1854- Plac od wszelkich powinności Dwornych y 1917), heraldyk, autor Księgi herbowej rodów Mieyskich uwalniam na co się podpisuie dla polskich (1896-1914). W 1901, gdy pisał ni- lepszey wiary Ręką swą W Wilnie R. 1620 niejsze zaświadczenie, jego matka – Helena ze Dn. 13 X-brem [grudnia]”. Podpis odręczny Skrzyńskich – już nie żyła (zm. w 1900 r.). „Anna Sapieżyna /W Wileńska” i pieczęć la- 60 kowa heraldyczna, litery A K S, pod koroną książęcą). Dopisek u dołu, po prawej, dat. na 852 PIOTROWSKI Antoni (1853-1924), lipiec 1802: „Czyniąc zadość temu zapisowi, malarz – List do księdza („Carissime Domine”) Sukcesorów Starzeckiego Piotra […] Brygi- o nieustalonym nazwisku; początek XX wieku. dy ze Starzeckich y Katarzyny Sióstr rodzo- K.2, 21 x 13 cm, zapisane jednostronnie, z pod- nych – z powinności Plebańskiej uwalniam /X pisem. „Jeden tylko brak w nauce seminaryjnej, Adam Kukiel […] Prob: Kossowski”. a mianowicie brak nauki historyi sztuki, choćby Karta pap. przerwana na zgięciach, podklejo- tylko kościelnej. Dotąd ciągle się spotyka gruba na, podniszczona, zaplamiona. Tekst czytel- nieświadomość, która jest przyczyną niszczenia ny, podpisy, pieczęć dobrze zachowane. bezcennych zabytków naszej kultury. Przemalo- 240 wywanie starych cennych obrazów przez parta- czy, pozbywanie się starych ksiąg, ornatów, zamia- na starych naczyń na nowe tandetne i t.d. Czy by temu się nie dało zapobiec?”. Skąd my to znamy. 160

153 855 SIEMIRADZKI Henryk (1843- W. K. Stattler – przedstawiciel malarstwa 1902), malarz – Cztery, odręcznie pisane listy akademickiego, pedagog, profesor krakow- do Konrada Wentzla, radcy miasta Krako- skiej Szkoły Sztuk Pięknych. wa w sprawie wykonania kurtyny dla Teatru 360 Miejskiego [obecnie im. J. Słowackiego]. Dat. Rzym 23 I; 24 IV; 16 V; 29 XI 1892 r.; po 857 Henryk STAŻEWSKI – TRZY RĘ- dwie karty, 21 x 13 cm. Ślady składania, licz- KOPIŚMIENNE NOTATKI Z LAT 80-tych ne zażółcenia papieru. Kurtyna Siemiradzkie- XX w. naklejone na arkusze brązowego pa- go należy do najwspanialszych dzieł sztuki pieru. dekoracyjnej w Polsce. Wielka rzadkość! (inc.) „Najszczęśliwszym narodem na 4 800 Świecie są Polacy…”, tusz na papierze, 12,5 x 10,2 cm. 856 STATTLER Wojciech Korneli „Plener w Osiekach”, długopis na papie- (1800-1875) – Zaświadczenie o przebiegu rze, 12,5 x 10,5 cm, podpisane „H. Stażew- nauki w krakowskiej Szkole publicznej Sztuk ski”. Pięknych od r. 1841 do chwili obecnej [1849] (inc.) „Brat mój przed wojną praco- dla Saturnina Świerzyńskiego, „wysoko uspo- wał…”, atrament na papierze kratkowanym, sobionego” w malarstwie, w szczególności – 27,5 x 20,5 cm, podpisane „H. Stażewski biegłego artystę portretowego. Świadectwo 1983”. potwierdza – z datą 21 czerwca 1849 – „J. Po- Proweniencja: ze zbiorow Tadeusza Ko- dolski (C. K. Dyr: Just: Tech”. Pismo odręcz- walskiego z Radości, przyjaciela artysty. ne, k. [1], 39 x 25 cm; pieczęć opłatkowa. 560 Dokument podklejony na bibułkę, stan do- bry. Por. poz. 858. 858 ŚWIERZYŃSKI Saturnin (1820- 1883) – Wniosek o przyznanie funduszów ma wydawnictwo wzorów „systematycznej

855

154 Praca podzielona na 54 rozdziały. Pismo jednolite piórkiem. Cztery karty niezapisane, z czego trzy wewnątrz częściowo w ołówku (innym charakterem, późniejsze dopiski). Na koniec rodzaj registru. Tekst w jęz. polskim (w przeważającej części) i łacińskim. Miejsca- mi (na obrzeżach) zagniecenia i zabrudzenia. Tekst czysty i czytelny. Nieznany rękopis wybitnego fi lologa czynnego w Poznaniu i w Krakowie. 500 860 WANKIE Władysław (1860-1925), malarz – Karta pocztowa dat. 12 XI 1922 z Warszawy do Heleny z Woyciechowskich Brandtowej, wdowy po malarzu. 9 x 13 cm, obustronnie zapisana, z podpisem. „Łaska- wa Pani! Mówiła mi pani Tyszkiewiczowa, że ostatnia moja krytyka o Wojciechu Kossaku – nie podobała się SzPani, z tego powodu, że pisząc o koniach Kossaków uznałem je za najlepsze w malarstwie Polskiem. Tak nie było napisane, tylko: „Koń wojskowy polski zupełnie udawał się tylko Kossakom”. Co jest faktem, koń rycerski, koń bałagulski, lub zwy- kły wierzchowiec współczesny był specjalno- ścią prof. Brandta. Wojskowego współczesne- 857 go konia nawet nie lubił, unikał go – wcale Szkoły Rysunkowej”. Ułożony przez S. Świe- takiego nigdy nie widziałem malowanego. rzyńskiego, został przedstawiony „na ręce JW. Proszę przyjąć wyrazy […] WWankie”. Prezydenta Dietla zyskawszy uznanie ich za 180 dobre i odpowiednie”. Pismo odręczne, k. [1] zapisana obustronnie, 34 x 21 cm. Masoneria (wolnomularstwo) Malarz wnętrz i architektury, także por- trecista. Był nauczycielem rysunków w gim- nazjum św. Jacka, a także bibliotekarzem 861 [WIELKA LOŻA KAPITULARNA i konserwatorem zbiorów hr. Piotra Moszyń- BRACIA ZJEDNOCZENI POD GWIAZDĄ skiego. „Za Kraków nigdy nie wyjeżdżał, ma- WSCHODU] Dyplom dla Franciszka Ma- luje wyłącznie swoje rodzinne miasto”, pisał jewskiego, członka loży „Świątynia Izis” po- o nim Emanuel Swieykowski. Obrazy wysta- świadczający jego przynależność do szkockiej wiał przede wszystkim w krakowskim TPSP Najwyższej Kapituły w Edynburgu, datowany: (w l. 1854-1894), ale także we Lwowie i War- Varsovie [Warszawa] 7 VI 5817 [1817]. Blan- szawie. kiet papierowy (33 x 41 cm), z ryt. w miedzi 280 ramą o bogatej symbolice masońskiej na obrze- żach, ręcznie wypełniany, pismo kaligrafi czne 859 [TROJAŃSKI Jan Kajetan] Uwa- z epoki, z pieczęciami loży (tuszową, średnica: gi gramatyczne o poezyi polskiej. Przez … 5 cm i lakową, średnica: 6 cm) oraz czerwono- 1834/5. 18 cm, k. tyt. (okł.), k. 33. Rękopis czarną wstęgą, przeplecioną przez papier. na pap. czerpanym. Ekslibris heraldyczny Język francuski. A(u) N(om) E(t) A L(a) Nowina Konopków z Modlnicy na okł. G(loire) PIECZĘĆ D(u) G(rand) A(rchitecte) Jan Kajetan Trojański, fi lolog klasyczny, D(e) L’U(nivers) (W imię i na chwałę – pieczęć dr h.c. i rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego – Wielkiego Architekta Wszechświata) oraz prezes Towarzystwa Naukowego Kra- Dokument będący świadectwem zgodnego kowskiego (1841-1843). Autor m.in. pod- z moralnością i pryncypiami wolnomularskimi ręczników gramatyki łacińskiej i niemieckiej prowadzenia się, wystawiony przez warszaw- oraz słownika polsko-niemieckiego i polsko- ską Lożę „Braci zgromadzonych pod Gwiazdą łacińskiego. Wschodu”dla Franciszka Majewskiego, człon- ka tej Loży oraz „Loży św. Jana”, zwaną dalej

155 861

„Lożą Świątyni Izydy”, należącą do Warszaw- nego, zaczęto naciskać na Majewskiego, aby po- skiego Wschodu, oraz potwierdzający jego wy- łączył swoją lożę z tym Towarzystwem. Jednak do sokie stopnie inicjacji w hierarchii. połączenia tego nigdy nie doszło wskutek oporu Z autografami Jerzego Wilczewskiego, pre- Majewskiego pragnącego zachować pozycję „wiel- zesa; Stanisława Kłossowskiego, I Dozorcy; korządcy”. Prowadzone rozmowy z Towarzystwem Adriana Łuczyńskiego, skarbnika; Johanna Patriotycznym nie przyniosły ostatecznie rezul- Antoniego Noffocka; Walentego Wilkoszew- tatu. Jego związek działał głównie na Ukrainie skiego, sekretarza; Józefa Elsnera [nauczyciel (gdzie wyjeżdżał na zakupy koni wojskowych) i w Chopina]; Franciszka Dornfelda i Fryderyka mniejszym stopniu w Królestwie Polskim. Według Pfaffa. charakterystyki ordynata Stanisława Zamoyskiego Franciszek Majewski (1781 – po 1837), ofi - był „człowiekiem bardzo pospolitym, handlarzem cer napoleoński z Legii Nadwiślańskiej. Będąc końmi, mający zwyczaj kłamać, aby imponować”. w angielskiej niewoli miał wstąpić do loży rytu Oferowany tu dyplom skonfi skowany został szkockiego i jako różokrzyżowiec otrzymać pra- w 1826 r. podczas rewizji u Majewskiego dokona- wo samodzielnego udzielania niższych stopni nej przez policję polityczną Nowosilcowa. Choć masońskich. Kapituła Edynburska miała mu rze- sam oskarżony wykpił się zaledwie trzymiesięcz- komo nadać prawo nadawania wyższych stopni ną odsiadką, odesłaniem do Petersburga na dalsze i kreowania nowych lóż. W 1817 r. przyjęto go do śledztwo i wreszcie jako urodzony w Rosji został warszawskiej loży „Światynia Izis”. Zasiadający we zesłany na Kaukaz, to jego aresztowanie wywołało władzach W.W.P. W. Wilkoszewski wydał mu ni- groźne reperkusje dla wolnomularzy polskich łącz- niejszy dyplom potwierdzający jego członkostwo nie z falą aresztowań w kręgach wolnomularstwa w tejże kapitule. Dzięki swojej legendzie szkockiej patriotycznego i okrutnymi, wieloletnimi kator- potwierdzonej polskim dyplomem założył Towa- gami. Powodem tego była antymonarchistyczna rzystwo Templariuszy i ułożył ich ustawy. Swoją działalność neotemplariuszy europejskich, których lożę oddał pod opiekę Wielkiego Mistrza Templa- angielscy agenci wywołali i poprowadzili rewolu- riuszy, ks. Kentu. Z uwagi na fakt, że większość cję francuską ze strąceniem nie tylko korony, ale Templariuszy weszła do Towarzystwa Patriotycz- i głowy władcy, który ją nosił. Nowosilcow słusz-

156 862 nie więc podejrzewał, że taka tajna działalność narożnika, na stronie verso wolnomularskie ad- w Królestwie Polskim oraz na terenach dawnych notacje archiwalne z epoki, poza tym stan bardzo ziem polskich może zagrażać również monarchii dobry. rosyjskiej. Niezwykły historyczny dokument z dziejów Jednym z sygnatariuszy oferowanego dokumen- patriotycznego – i jak widać z dziejów rekomendo- tu i kanclerzem Loży, który osobiście przyłożył na wanej tu postaci, naiwnego w swej dobroduszności nim pieczęć (jak to napisał: „Scellé par moi Joseph wolnomularstwa polskiego, wystawiającego oszu- Elsner”), był Józef Antoni Franciszek Elsner stowi świadectwo moralności. Duża rzadkość. (ur. 1 czerwca 1769 r. w Grodkowie, zm. 18 kwietnia 2 800 1854 r. w Elsnerowie) – kompozytor, pedagog i teo- retyk muzyki, znany dziś głównie jako nauczyciel 862 [DYPLOM WOLNOMULARSKI Fryderyka Chopina. Jako członek masonerii należał WIELKIEGO WSCHODU FRANCJI] do warszawskiej, opozycyjnej loży „Pod złotym lich- Nominacja … dla Karola [Charles] Schu- tarzem”, później był namiestnikiem katedry w loży berta z Warszawy wystawiona w Paryżu „Świątyni Stałości”, potem członkiem najwyższej dnia 27 miesiąca czwartego roku 5778, czyli kapituły, pod koniec piastując stanowisko mistrza 27 kwietnia 1778 r. Formularz do wypełnie- katedry. Nauczyciel sławnych polskich muzyków nia wykonany w miedziorycie [sygn. na pły- Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego oraz Fryderyka cie: L. Aubert scripsit C. Baron Scul(psit)] od- Chopina, który dedykował mu swoją Sonatę c-moll bitym na arkuszu pergaminu: 51,5 x 57 cm, op. 4 na fortepian. dwie pieczęcie lakowe (średnica: 2,5 cm) Loża „Braci Zjednoczonych pod Gwiaz- Język francuski. Wśród podpisów wolno- dą Wschodu”, założona 4 VI 1812 r. przez mularzy przyjmujących, najważniejszy z histo- St. Kostkę Potockiego (przez połączenie dwóch rycznego punktu widzenia jest podpis Prefekta lóż kapitularnych). Pracowała po francusku. Wielkiego Wschodu Francji dra Guillotin. Członkiem honorowym tej loży był Ks. Józef Joseph-Ignace Guillotin (ur. 28 maja 1738 r. Poniatowski. Pracowała do kasaty w 1821 r. w Saintes, zm. 26 marca 1814 r. w Paryżu), fran- Dokument ze śladami wielokrotnego składa- cuski lekarz, od nazwiska którego nazwano przy- nia, przetarcia na złożeniach, wycięty fragment rząd do wykonywania kary śmierci – gilotynę.

157 W roku 1789 został wybrany członkiem francuskiego Zgromadzenia Narodowego. Maksymilian Robespierre rozkazał uwięzić Guillotina, jednak zaraz po jego obaleniu zo- stał on uwolniony. Karol Schubert (1748-?), rodem z Drezna, kupiec warszawski, członek i skarbnik warszaw- skiej loży masońskiej „Le Parfait Silence” (Do- skonałe milczenie) w latach 1777-1783. Pergamin wykruszony na zgięciach i w kil- ku miejscach na powierzchni u dołu, brak jed- nej pieczęci (z trzech), inkaust wyblakły, ale tekst czytelny. Literatura: L. Hass; Sekta farmazonii war- szawskiej…, Warszawa 1980, s. 528; analo- giczny dokument przechowywany w AGAD: fi g. 35. 2 600 863 LWOWSKA [LOŻA „PRZYJAŹŃ SZCZERA”] List władz lwowskiej loży do bliżej niezidentyfi kowanego odbiorcy. Dato- 863 wane: Lemberg [Lwów] 4 X 5784 (1784) r. Bifolium papierowe, w czarnych, żałobnych 865 [autograf] DUDA-GRACZ Jerzy ramkach (miejscami wykruszone, gdyż prze- (1941-2004) Autograf artysty na reproduk- żarte przez inkaust), s. [4], 23,5 x 19,5 cm. cji obrazu „Jeźdzcy Apokalipsy, czyli Fucha” Z tuszową pieczęcią loży (średnica: 3,5 cm) z 1977 r. 18 x 37 cm na arkuszu 30 x 41,5 cm. w nagłówku. 50 Dotyczy m.in.sytuacji w wolnomularstwie po zgonie Wielkiego Mistrza Wielkiego 866 Stanisław GLIWA, dat. „15. 7. 76” na Wschodu Polskiego Andrzeja Mokronow- fi rmowym druku Ofi cyny, 10 x 13,5 cm: „Krysi skiego (1713-1784). Autografy: (Jakuba) do łóżka, z najlepszymi życzeniami szybkiego wy- Glaire, Mistrza katedry, i Johanna Gottfrieda zdrowienia Marysia [Gliwowa] i Staszek” Schulza, 1. Dozorcy. Język niemiecki. Loża 40 „Przyjaźń Szczera” („zur aufrichtigen Freund- schaft”) we Lwowie pod zaborem austriackim 867 [OSIECKA Agnieszka] Krystyna podlegała w latach 1784-1788 Wielkiemu Sienkiewicz – Haftowane gałgany. Wiersze – Wschodowi Polski. Ślady składania, poza tym Agnieszka Osiecka. Wydanie 1. [Warszawa] stan bardzo dobry. 1988 MAW. 19 cm, s. 84. Broszura wydawni- cza. Na k. tytułowej dedykacja: „Od czasu do 1 800 czasu jest zima, /raz na rok albo i dwa /nie na- 864 [LOŻA „GÖTTIN VON ELEUSIS”] rzekajmy na klimat /i bierzmy co los nam dał Zaproszenie dla (Fryderyka Bogumiła) Leon- /Agnieszce /Agnieszka Osiecka /piosneczka /z hardi, kupca, na posiedzenie w sprawach eko- Cyrku Piosenek /z STS-u /Wwa 10.XI. 88” nomicznych, dat. [Warszawa] 1784 (?). Blan- 200 kiet na papierze 21,5x17 cm, ryt. w miedzi, ręcznie wypełniany. Z autografem sekretarza 868 [WYSZYŃSKI Stefan (1901-1981), (podpis nieczytelny). kardynał, prymas Polski w l. 1948-1981. Pismo Język niemiecki. Göttin von Eleusis (Bo- Święte Nowego Testamentu. Wstęp, nowy prze- gini Eleuzis, czyli Demeter) – loża powstała kład z Wulgaty, komentarz przez ks. Eugeniusza w Warszawie jesienią 1780, podległa Wielkie- Dąbrowskiego… Wydanie drugie, poprawione mu Wschodowi Polski. Język niemiecki. Na i uzupełnione. Warszawa 1949 „PAX”. 14,5cm, odwrocie ręcznie wpisany adres odbiorcy. Śla- s. XIX, [1], 1032. Opr. wydawnicza: tekt. dy składania, stan dobry. Na wyklejce odręcznie: „Słowo Żywota / na Boże Narodzenie /z błogosławieństwem 200 /† Stefan Wyszyński /Prymas Polski /Wwa, Roku Świętego 1950”. 100

158 Dedykacje dla Jerzego DIATŁOWIC- 872 KOBYLIŃSKI Szymon – noniusz. KIEGO (ur. 1941 w Kazachstanie), socjolo- Wspominki z życia zewnętrznego. Warszawa ga, scenarzysty, dziennikarza, autora progra- 1986 Iskry. 19,5 cm, s. 255, [5], liczne ilustr., mu Rzeczpospolita druga i pół w TVP. fot. Brosz. wydawnicza. „Panu Diatłowickie- mu na pamiątkę nagrania. SzKobyliński” oraz „z podziwem – Andrzej Osęka, Anatol Potem- 869 BOCHEŃSKI Aleksander – Pseudo- kowski”. sapiens – albo sens i bezsens ludzkiej pracy. 80 Warszawa 1979 PAX. 16,5 cm, s. 96. Brosz. wydawnicza z obwolutą. „Panu Jerzemu Dia- 873 MARIANOWICZ Antoni – Polska, tłowickiemu ofi arowuję tę broszurkę – a wraz Żydzi i cykliści. Dziennik roku przestępnego. z nią wyrazy wielkiej wdzięczności za nasze Warszawa 1999 Iskry. 20 cm, s. 285, [3], licz- rozmowy telewizyjne, których był inicjatorem ne tablice fotografi czne. Opr. pł. z obwolutą. i niezrównanym realizatorem! Aleksander Bo- „Jurkowi bardzo serdecznie na lata 2000- cheński /Warszawa 30. XI. 1983 r.‘’. 3000. 17 /2 99 AMarianowicz”. 80 90 870 FILLER Witold – Tele-Dynastia. Od 874 MICEWSKI Andrzej – Dziennik Klossa do Owsiaka. Warszawa 2000 Philip idącego samotnie (czerwiec 1993 – wrzesień Wilson. 23,5 cm, s. 288, liczne fot. Opr. wy- 1998), Warszawa 1998 Wydawnictwo „Pro- dawnicza: tekt. Także sylwetka J. Dziatłowic- jekt”. 23,5 cm, s. 310. Brosz. wydawn. „Jerze- kiego – s. 42-44. „Panu Jerzemu Diatłowic- mu Diatłowickiemu (pseudo Diabolo), jedne- kiemu z przekonaniem, że nasz fi lm będzie mu z najinteligentniejszych ludzi w Polsce, równie genialny, jak ta książka! 7. 12. 2000 ale chodzącemu także samotnie 22 XII. 1998 WFiller”. Andrzej Micewski”. 80 80 871 GIEDROYC Jerzy – Autobiografi a na 875 RYSZKIEWICZ Andrzej – Wizerun- cztery ręce. Opracował i posłowiem opatrzył ki Stefana Żeromskiego. Odbitka z: Stefan Krzysztof POMIAN. Warszawa 1994 Czytel- Żeromski 1864-1925. Szkice i materiały, nik. 21,5 cm, s. 325, [3], liczne ilustr. Bro- Warszawa 2003. „Panu Diatłowickiemu ser- szura wydawn. „P. Jerzemu Diatłowickiemu decznie. ARyszkiewicz”. J. Giedroyc /Krzysztof Pomian 28. 1. 95”. 40 160

159 800 800

160 Czasopisma

CHIMERA – legendarne czasopismo Mło- dej Polski propagujące nowe kierunki w lite- raturze i sztuce. Wychodziło w latach 1901- 1907 (łącznie 30 zeszytów w 10 tomach), w nakładzie ok. 620 egz. Piękny przykład se- cesyjnej sztuki wydawniczej i typografi cznej. Stworzone i redagowane przez Zenona Prze- smyckiego (1861-1944). Współpracowało z wieloma wybitnymi grafi kami i malarzami.

876 Tom II – kwiecień-czerwiec 1901, zeszyty 4-5, 6. 22 cm, s. 526. Okładki Edwar- da Okunia (z. 4-5) i Mariana Wawrzeniec- kiego (z. 6), tychże ilustracje, winiety, inicja- ły – także St. Dębickiego, J. Mehoffera, K. Krzyżanowskiego, J. Stanisławskiego. Inicjały i rysunki Gustawa KLIMTA, Kolo MOSERA, Felixa VALLOTONA. Pierwodruki wariantów „Króla Ducha” J. SŁOWACKIEGO, „Próch- na” W. Berenta [c.d. w tomie III], J. Kaspro- wicza („Salve Regina”), St. Przybyszewskiego (fragmenty „Synów ziemi”), wierszy Leopolda Staffa, Stanisława K. Brzozowskiego, Broni- sławy Ostrowskiej. Opr. wtórna, pł. z szyldzi- kiem, oryginalne okładki zeszytów zachowa- 876 ne. Stan dobry. 500 877 T. V – lipiec-wrzesień 1902, z. 13, 14, 15. Okładka J. MEHOFFERA (z. 13), w z. 15 okładka E. OKUNIA; tychże ilustracje i winiety. Pierwodruki m.in. Milczenia NOR- WIDA i Micińskiego W mroku gwiazd. Poezje M. Komornickiej, B. Leśmiana, K. Zawistow- skiej. Przekłady G. d’Annunzia, Ch. Baudela- ire’a, J. Zeyera. Stan średni: broszury rozszy- te, okł. zaplamione. Brak okładek do z. 14. Wewnątrz stan dobry. 240 878 T. VII – kwiecień-czerwiec 1904, z. 19, 20, 21. Zachowane oryginalne okład- ki broszur: w z. 19 litografi a wg rysunku J. MEHOFFERA, sygnowanego i dat. „1899” wykonał Edward Okuń; litografi ę w z. 20-21 sygnował E. OKUŃ („EOkuń 1903”). Tabli- ca z odtworzonym w światłodruku drzewo- rytem Dürera Melancholia [I]. Dwa rysunki witrażowe J. Mehoffera. Pierwodruki: Marii Komornickiej, Zofi i Nałkowskiej, Bolesława Leśmiana, Tadeusza Micińskiego, Cypriana

161 NORWIDA. Przekłady Dytyrambów dionizyj- skich Nietzschego, wierszy Baudelaire’a i Rim- bauda. Brak: litografi i Jana Stanisławskiego Sad ukraiński oraz odbitki faksymilowej Kró- lowej Ginewry A. Beardsleya. Z. 19 rozszyty; okładki obu zeszytów. przybrudzone. 240 879 T. VIII – lipiec-wrzesień 1904, z. 22/23/24. W całości poświęcony Cypria- nowi NORWIDOWI. Wiele pierwodruków. Portret poety w akwaforcie Fr. Siedleckiego [na tablicy z tą grafi ką liczne, rdzawe plam- ki]. Oprawę grafi czną tomu opracowali Stani- sław Dębicki, Kazimierz Sichulski i Jan Stani- sławski. Brak okładki – reprodukcji rysunku J. Mehoffera. Egz. rozszyty, przybrudzony: k. tytułowa i zachowana tylna okładka. We- wnątrz stan dobry. 240 880 T. IX – październik-grudzień 1905, z. 25, 26, 27. Okładka z. 25 z litografi ą E. OKUNIA uszkodzona; okładka z. 26, lito grafi a wg rysunku J. Mehoffera; z. 27, lito grafi a E. Okunia. W z. 25 ekslibrisy w auto litografi i (A. Procajłowicz, T. Rychter) 877 i akwaforcie (F. Siedlecki). Pierwodruk Powie- ści o udałym Walgierzu Żeromskiego; ponadto W. Berent, M. Komornicka, T. Miciński, J. Le- mański, W. Tatarkiewicz. Przekłady G. d’An- nunzia, José de Heredii, H. von Hofmann- stahla, S. Mallermégo. Materiał kompletny, stan średni: zeszyty rozszyte, bez grzbietu, przybrudzone. Wewnątrz stan dobry. 240 881 KRONIKA ruchu rewolucyjnego w Polsce. Organ Stow. B. Więźniów Poli- tycznych. Kwartalnik poświęcony dziejom walk o niepodległość i socjalizm. Warszawa 1935-1939. Redaktorzy: Jan Krzesławski, Adam Próchnik. Tomy I-V, nr 1-19 [komplet]. 24,5 cm, ca s. 64, tablice ilustr. W każdym numerze zamieszczano, z odrębną paginacją, „Ksiegę życiorysów działaczy rewolucyjnych”, objętości arkusza druk. W nr. 18 rozpoczęto druk tomu drugiego „Księgi życiorysów…”. Wydawnictwo źródłowe do dziejów ruchu so- cjalistycznego w Polsce. Rzadkie w całości. 700

877

162 TYGODNIK Illustrowany – warszaw- skie czasopismo kulturalno-społeczne, wy- dawane w latach 1859-1939, założone przez Józefa Ungera. Pismo nie było związane z żadną opcją polityczną, publikowało wiele materiałów historycznych i utworów literac- kich, zamieszczało również reprodukcje dzieł plastycznych. Z pismem współpracowało wie- lu pisarzy, m.in. Henryk Sienkiewicz, Eli- za Orzeszkowa, Bolesław Prus. W okresie pozytywizmu był to najbardziej popularny tygodnik ilustrowany w Polsce, dzięki m.in. zastosowaniu pionierskiej wtedy, na terenach polskich, techniki drzeworytniczej. Wydaw- ca założył własną drzeworytnię na potrzeby pisma, co pozwoliło publikować w „Tygodni- ku…” liczne reprodukcje malarstwa (m.in. obrazów Matejki, Chełmońskiego, Stanisława Witkiewicza i Gierymskiego). Zamieszczano również humorystyczne szkice Franciszka Kostrzewskiego, a z inicjatywy Juliusza Kos- saka (kierownika artystycznego pisma w la- tach 1862-1868) wprowadzono stałą rubry- kę Dawne ubiory i uzbrojenie, poszerzając i tak obszerny dział historyczny. Pismo wyróżniał również nietypowy jak na owe czasy format (35 x 27 cm). W „Tygodniku Illustrowanym” ukazywały się w odcinkach m.in. Ogniem i mieczem, Nad Niemnem, Faraon. W 1858 roku liczba prenumeratorów 882 wynosiła 3000, natomiast pod koniec wieku zbliżała się do 11000. Przez 80 lat ukazywa- nia się „Tygodnik…” był głównym pismem polskiej inteligencji. Wiele uwagi poświęcał kształtowaniu świadomości historycznej i zja- wiskom nowoczesnej cywilizacji, postępowi technicznemu, podróżom i odkryciom.

883

163 882 R. 1862. Kompletny, zachowany T. J e ż publikuje w odcinkach Pamiętniki stara- w bardzo dobrym stanie rocznik, współopr.: jącego się, z ilustracjami Juliusza Kossaka. Opr. tekt., pieczątki wł. „Tomasz Cissowski Tom- psk w 2 wol., grzbiety podniszczone, z ubyt- kowo”. kami. Wewnątrz stan bardzo dobry – jedynie Rocznik Juliusza Kossaka: „zebrał i ryso- na marginesach kilkunastu kart dawne ślady wał” dawne ubiory i uzbrojenia [w odcinkach], zalania. ponadto wiele innych rycin, m.in. zilustrował 1 800 K. Wł. Wójcickiego Podanie o czarno księżniku Twardowskim, wreszcie – został kierownikiem 884 R. 1872. Kompletny rocznik, współ- artystycznym tygodnika. opr. psk. Piszą: J. Bartoszewicz, F. Faleński, Powieści Józefa Ignacego Kraszewskiego – K. Wł. Wójcicki, Wł. L. Anczyc (Obrazy kra- Morituri, T. T. J e ża – Narzeczona Harambaszy. kowskie). Stałe rubryki: Kronika sztuk pięk- Przekłady Goethego: Herman i Dorota – „pol- nych; Przegląd polityki zagranicznej; Życiory- skim heksametrem” przełożył Ludwik Janike, sy; Opisy miejscowości, zamków, kościołów. Wiktora Hugo poemat Straszny rok. Kronika 1500 zagraniczna Józefa Ignacego Kraszewskiego. Rysunki Franciszka Kostrzewskiego, Ksawe- 883 R. 1865 w 2 wol., kompletny. Dzie- rego Pillatiego, Jana Matejki. Drzeworyty wg siątki drzeworytów towarzyszących opisom obrazów Maksymiliana Gierymskiego „Po- zamków, kościołów, gmachów na całym ob- chód Kawalerii…” i „Stadnina”, Juliusza Kos- szarze Rzeczypospolitej. Także – Dawne saka „O koniku żołnierskim”. Cykl „Z teki ś.p. ubiory i uzbrojenia, cykl Juliusza Kossaka; Grottgera”, numery specjalne:moniuszkowski Szkice i typy warszawskie Fr. Kostrzewskie- i poświęcony Wincentemu Polowi. Świetne, go. Ilustracje Wojciecha Gersona do tatrzań- drzeworytnicze widoki miast, a w nich zabyt- skich opowieści M. Bałuckiego. Piszą m.in.: ków: Wilna, Odessy, Kamieńca Podolskiego, Wł. Anczyc, K. Wł. Wójcicki, J. Bartosze- Pińska, Monachium, Skierniewic; wicz, O. Kolberg, F. M. Sobieszczański. T.

885

164 „Sceny i obrazki z Saskiej Kępy pod War- 887 R. 1908. Rocznik, psk z epoki, złoc. szawą”, rysował z natury Henryk Pillati. i tłocz. napisy na grzbiecie, lekkie przetarcia Kilka kart oprawionych nie w kolejności; dolnej krawędzi grzbietu, grzbiet poluzowany, część nr 251 wszyta w oprawę dwukrotnie. kilka kart luźnych, poza tym stan dobry. Grzbiet z drobnymi ubytkami; narożniki Zawiera m.in. powieści Bolesława Prusa, oprawy podniszczone; kilka pierwszych kart Wł. St. Reymonta (Chłopi); poezje Leopolda z zagnieceniami; poza tym stan rocznika do- Staffa, Jana Kasprowicza; reprodukcje obra- bry. zów Józefa Rapackiego, Alfreda Wierusza Ko- 1 400 walskiego, Wojciecha Kossaka. 600 885 R. 1894. Rocznik kompletny. Opr. w 2 wol., pierwsze półrocze: ppł., drugie: psk. 888 R. 1930. Kompletny rocznik w 2. wol.: Brak 1 k. (s. 123-124). ppł. Nr. specjalne: o Gdyni, polskich uzdrowi- Poezje K. Tetmajera, Sonety włoskie M. Ko- skach, o Wilnie, automobilowy. Braki: s. 531- nopnickiej, A. Podczaskiego Listy z Paryża, 532, 553-554. E. Orzeszkowej Pieśń przerwana. Piszą Dyga- 480 siński, Wiktor Gomulicki, Rodziewiczówna. Henryk Rodakowski (tuż przed śmiercią) 889 ZIARNO. Jedniodniówka. Warszawa ogłasza uwagi i malarstwie XIX w. Rysują 1880 W drukarni S. Lewentala. 37,5 cm, m.in. Józef Rapacki (Z teki humorystycznej), s. 52, liczne ilustr. w tekście, opr. wtórma: pł. Piotr Stachiewicz (Nowy Rok), M. E. An- Wydawnictwo powstało z zamiarem wspo- driolli (Kazimierz Dolny). Obrazy w wersji możenia głodujących na Górnym Śląsku. drzeworytniczej: A. Wierusza-Kowalskiego Setki autorów zamieszcza tu listy, wiersze, Napad wilków; F. Żmurki Pieśń wieczorna, Prze- fragmenty powieści, apele; malarze i rysow- budzenie, Natchnienie; Fałata Powrót z łowów, nicy dostarczają ilustracje; są też nuty, np. Japonka, Siemiradzkiego Sąd Parysa i Święto autografy Zygmunta Noskowskiego i Oskara Bachusa, Wyczółkowskiego Druid skamieniały. Kolberga. Ponad 250 faksymiliów podpisów Pojawiają się liczne fotografi e, a nawet pierw- największych postaci życia kulturalnego i ar- sze fotoreportaże: z uroczystości poświęcenia tystycznego; blisko 50 drzeworytów wg naj- pomnika Chopina w Żelazowej Woli. Z zagra- wybitniejszych malarzy i rysowników. Na okł. nicy: aeroplan Maxima nie wzbił się w powie- całostronicowy drzeworyt „Dla głodnych” – trze, niestety… rys. Andriollego, ciął Holewiński. Stan średni: 1 200 wewnątrz nieco zabrudzeń, opr. z naddarcia- mi. Jednak komplet zawartości, bez ubytków. 886 R. 1898. Kompletny rocznik (ponad 240 1000 stron tekstów i ilustracji) Opr. psk, stan całości bardzo dobry. Pierwodruki: „Krzyżaków” Sienkiewicza, W. Sieroszewskiego „Risztau”, wierszy Ko- nopnickiej, „Cieniów” Żeromskiego. Z teki pośmiertnej Matejki. Sylwetki i reprodukcje malarzy: Wł. Czachórskiego, J. Mehoffera, J. Stanisławskiego. Z notatek myśliwskich Jó- zefa hr. Potockiego z il. P. Stachiewicza. 1 000

165 Inter arma…

[KANTOR] Tadeusz Kantor (1915- „[…] Balladyna, parokrotnie powtarzana 1990) – Inscenizacja „Balladyny” w krakow- w pracowni Ewy Siedleckiej przy ulicy Szew- skim tajnym Teatrze Niezależnym młodych skiej, stała się prawdziwą sensacją podziem- plastyków, styczeń 1943. Dwie fotografi e, nego Krakowa, który od lat nie pamiętał tak 23,5 x 17,2 cm, papier fotografi czny. Na od- rewolucyjnego i zarazem doskonałego przed- wrocie ołówkiem informacje o przedstawio- stawienia […]. Właśnie FORMY, decydują- nych osobach. cej w jego pojęciu o artyzmie, szukał Kantor „W Krakowie […] w pierwszym okresie oku- w rozwiązaniach scenografi cznych. Główną pacji zebrała się grupa początkujących malarzy, bohaterką przedstawienia Balladyny stała się zbuntowanych przeciw staroświecczyźnie Aka- sprawa Goplany, wokół której ogniskowały demii Sztuk Pięknych i dyktaturze Kapistów się wszystkie wydarzenia sceniczne. Goplany […] Tadeusz Brzozowski, Ali Bunsch, Andrzej nie grała zresztą żadna aktorka; był to dziw- Cybulski, Zbigniew Grochot, Adam Hoffman, ny, pełen wyrazu […] srebrno-biały kształt Angelika Kraupe, Kazimierz Mikulski, Jerzy plastyczny z jedną napiętą struną o wibrują- Nowosielski, Mieczysław Porębski, Jerzy Skar- cym dźwięku. Zawsze obecny wśród aktorów, żyński, Marcin Wenzel – stanowili trzon tego uosabiał świat fantastyczny sztuki, jej żywioł ośrodka. Inicjatorem i pierwszym wodzem był poetycki, pojęcie losu, nade wszystko zaś entuzjasta Picassa – Jerzy Kujawski. Po jego stanowił dominantę formalną inscenizacji” wyjeździe na czoło grupy wysunął się Tadeusz (St. Marczak-Oborski, Teatr czasu wojny, War- Kantor…[który] uznał teatr za sztukę auto- szawa 1967 PIW, s. 147-148). nomiczną i chciał, by wszystkie jego elementy uzyskały stopień ekspresji własnej, nadający im wartość niezależną…”.

890 891

166 890 Lila Proszkowska-Krasicka jako BAL- LADYNA i Franciszek Puget – kanclerz, w przedstawieniu w Teatrze Niezależnym. 1 100 891 Marcin Wenzel jako Filon w przedsta- wieniu „BALLADYNY”, j.w. 1 100 892 [KANTOR] Tadeusz Kantor (1915- 1990). Zespół tajnego Teatru Niezależnego młodych plastyków w Krakowie po przed- stawieniu Powrotu Odyseusza Stanisława Wy- spiańskiego w reżyserii Tadeusza Kantora, 1944. Fotografi a 9 x 13,6 cm, papier fotogra- fi czny „Agfa”. 893 [JAKIMOWICZ Andrzej] André Na odwrocie ołówkiem (oraz innej ręki, Ander [pseud.] – Paul Valéry – O nagości. piórem) informacje o przedstawionych oso- Fragment z książki Degas Dance Dessin. Tłu- bach. maczył André Ander. Warszawa 1 X 1943, s. Na zdjęciu – Tadeusz Brzozowski /stoi/, od 7, [1], 21 x 15 cm, maszynopis na przebitce. lewej: Janina Lauowa, Marta Stebnicka, Anna Chojnacki, 1442. Chwalibożanka, Marcin Wenzel, Franciszek Biblioteka Kolektywu Białych Małp nr 4. Puget, Adam Bunsch. Siedzą na podłodze Ta- „Odbito ręcznie cztery egzemplarze nume- deusz Kantor i Andrzej Cybulski. rowane od jeden do cztery. Układ grafi czny Fotografi a reprodukowana w książce według projektu tłumacza. […] Egzemplarz St. Marczaka-Oborskiego Teatr czasu wojny, numer trzy”. il. 77. Literatura: J. Czachowska, M. K. Macie- 1 200 jewska, T. Tyszkiewicz – Literatura polska i teatr w latach II wojny światowej. Bibliogra- fi a. Ossolineum 1983, poz. 2038. Najprawdo- podobniej unikat. 300

892

167 SZTUKA I NARÓD. Warszawa, 1942- 1944. Wydawca: grupa młodych polonistów związana z Konfederacją Narodu. Redaktor: Bronisław Kopczyński – do stycznia 1943; Wa c ław Bojarski – do maja 1943; Andrzej Trzebiński – do listopada 1943; Tadeusz Gaj- cy do lipca 1944.

895 Nr 3-4, sierpień-wrzesień, 1942. Ma- szynopis hektografowany, 30 x 21 cm, k. tyt., s. 36, k. 1 ilustracji. Zeszyt rozszyty. Zawiera: [Bronisław Onufry Kopczyński] Witold Bu- kowski – Kultura i granice; Rozstrzygnięcie konkursu poetyckiego „SiN” z omówieniem prac; publikacja utworów nagrodzonych (I miejsce – A. Trzebiński, II – Witold Ko- złowski, III – T. Gajcy); artykuł programowy [Andrzej Trzebiński] Stanisława Łomienia Udajemy, że istniejemy gdzie indziej i tegoż Sno- pek życia i ostu (z cyklu Z walk o współczesną lirykę); opowiadanie [Wacława Bojarskiego] Wojciech Wierzejski – Jeden dzień z życia Wi- tolda Grabca; recenzje, m.in. Werbli wolności (krytyczna). Rysunek podpisany „August” jest ilustracją tej polemiki. 1 800 894 [POHOSKA Ewa] Halina Sosnow- ska – Schyłek amonitów. [Utwór dramatycz- 896 Nr 6 – luty 1943. Maszynopis hekto- ny. Warszawa 1944] Wydawnictwo „Droga”. grafowany, 30 x 21 cm, s. 22, ilustracja („tekst Cena 15 zł. 29 x 20 cm, k. tyt., k. 15, maszy- i rysunek August 43”). Egzemplarz rozszy- nopis hektografowany. Na okładce drzeworyt ty. Zawiera: Jan Marzec i Karol Topornicki Andrzeja JAKIMOWICZA. [T. Gajcy] Sztuka a państwo; Juliusz Oborski Ewa Pohoska (1918-1944), siostrzenica [St.Marczak]– Nieznany list NORWIDA Jana Rzepeckiego, łączniczka (i maszynist- (i pierwodruk jego Listu do Bronisława Zale- ka) w Biurze Informacji i Propagandy KG skiego); Karol Topornicki [T. Gajcy] – Widma AK, była pierwszym naczelnym redaktorem (fragment poematu); Wojciech Wierzejski „Drogi” (dwu pierwszych numerów pisma, [W. Bojarski] – Powrót (proza); kronika wy- XII 1943 i II 1944). Pisała wiersze, poświę- dawnicza, m.in. dwugłos o cyklu poetyckim cone m.in. pamięci ojca rozstrzelanego w Pal- Gdziekolwiek ziemia [T. Borowskiego]; nekrolo- mirach w 1940 r. Była aktorką zespołu Sceny gi (B. Schulza i L. Piwińskiego). Eksperymentalnej, który wystawił konspi- 1 800 racyjnie w 1943 r. „Mężczyznę w damskim kapeluszu” K.I. Gałczyńskiego. Studiowała 897 Nr 11-12, wrzesień-październik socjologię i konspiracyjną Akademię Sztuk 1943. Cena 5 zł. Pierwszy numer drukowa- Pięknych. Właśnie podczas wykładu socjo- ny /poprzednie ukazywały się w formie po- logii na tajnym Uniwersytecie Ziem Zachod- wielanych zeszytów/, 21,5 x 15,5 cm, s. 16. nich, w jej mieszkaniu na Żoliborzu aresz- Zawiera: Stanisław Łomień [Andrzej Trzebiń- towano wszystkich uczestników kompletu. ski] – „Polska fantastyczna”; Karol Topornic- Uwięziona na Pawiaku, w nocy z 10 na 11 lu- ki [Tadeusz Gajcy] – „Czas” [wiersz]; Roman tego 1944 Ewa Pohoska została wraz z gru- Oścień [Tadeusz Gajcy] – „Paweł”[proza]; pą trzydziestu sześciu kobiet zamordowana Karol Topornicki [Tadeusz Gajcy] – „Już nie przez Niemców w ruinach getta. Chojnacki, potrzebujemy”. Numer zamykają: przegląd 980; nie zna egzemplarzy w bibliotekach. „Z ruchu wydawniczego” podp. „J. Oborski” 2 800 [St. Marczak – Oborski] i nekrologia. Numer redagowany przez Andrzeja Trze- bińskiego; otwiera go jego programowa „Pol- ska fantastyczna”. Jest to jednak nade wszyst- ko numer Tadeusza Gajcego, publikującego tu

168 poezję, prozę i głośny, publicystyczny tekst „Już nie potrzebujemy”, w którym stwierdza m.in. „bankructwo Skamandra” i „beznadziej- ną ekwilibrystykę intelektualną awangardy”, korzystnie przeciwstawiając tym prądom po- ezję nurtu katastrofi cznego. Ostatnie zdanie artykułu brzmi: „Katastrofi czna koncepcja świata zdobędzie swych budowniczych”. 1 800 898 Nr 13 – listopad 1943. Cena 5 zł. Druk, 21,5 x 15,5 cm, s. 15. Numer otwiera nekrolog Andrzeja Trzebińskiego [Stanisława Łomienia], rozstrzelanego na ulicy 12 listo- pada. Ostatni tekst Trzebińskiego „W kli- macie kultury imperialnej”, gdzie czytamy m.in.: „Dopiero te dwa momenty: mit i re- alizm, związane ze sobą strukturalnie, obda- rzają kulturę męską równowagą, dojrzałością i dyscypliną”. Ponadto proza – „Fragment opowiadania” Romana Ościenia [T. Gajcy]; tegoż wiersz „Do zmarłej”, pod pseud. Karol Topornicki, Marka Chmury [wł. Zdzisław Stroiński] proza poetycka „Chwila” i „U kre- su”; wiersz „Ballada najkrótsza” Bronisła- wa Łuskiego [wł. Jerzy Zagórski]; dwugłos o „Oknie” M. Chmury [Z. Stroińskiego]; J. Oborskiego [St. Marczak] recenzje „Dywi- zjonu 303” i „Kamieni na szaniec”, wydanych konspiracyjnie. Zamyka numer recenzja Gaj- cego (podpisana „k. top.”) o sierpniowym wy- daniu londyńskich „Wiadomości Polskich”. Pierwszy numer redagowany przez Tade- usza Gajcego. Dobroszycki, 838 [lokalizuje po 3 egz. każdego z tych nr.] 1 800

169 924 170 Varia

899 [BATORY M /S] List of Passengers. 904 DRYJSKI A., prof. dr – mózg i dusza, M. S. Batory. From New York: Tuesday, Au- z 58 ilustracjami; s. [VIII], 288, [2], 58 ilustr. gust 4, 1936. From Halifax: Wednesday, Au- w tekście. Biblioteka Wiedzy tom 34. gust 5, 1936 – to and GDYNIA. 80 Gdynia – America Line. 19 cm, s. [32]. Bro- szura wydawn.; okładki luzem, zaplamione; 905 ZISCHKA Anton – Italia dzisiejsza, wewnątrz stan dobry. z 25 ilustracjami. Przełożył Jan Furuhjelm; 100 s. [8], 351, [3], 13 tablic ilustr. z 25 fot. Pie- czątka wł. „Dr med. Romuald Łuczyński”. 900 BELL Daniel – Praca i jej gorycze. Biblioteka Wiedzy tom 37. (Kult wydajności w Ameryce). Przekład 80 z amerykańskiego Czesława Miłosza. Paryż 1957 Instytut Literacki. 21,5 cm, s. 68, [3]. 906 KIRKPATRICK F. A. – Zdobywcy Brosz. oryginalna. Niewielkie ślady zalania. Ameryki. Z 32 ilustracjami i mapami. Prze- Biblioteka „Kultury” tom XXV. łożył Jan Furuhjelm; s. [8], 342, [2], ilustr. Klasyczne „noty o pracy”, przeciwko i mapki w tekście, 10 tablic ilustr., 2 mapy „podstawowemu pojęciu […] we wszystkich rozkł. Piecz. „Z księgozbioru A. Z. Widzow- przemysłowych ustrojach, zarówno kapitali- skiego”. Biblioteka Wiedzy tom 42. stycznych jak komunistycznych – mianowicie 80 pojęciu wydajności”, aby uznać pracę „za to, czym być powinna, za podnietę ducha ludz- 907 NACHTWEY Robert, dr – Świat kiego, a nie za środek, który go miażdży”. w kropli wody, z 41 mikrofotografi cznymi zdjęciami i 12 rysunkami. Przełożył dr Wi- 120 told Adolph; s. VII, [1], 157, [3], 57 ilustr. BIBLIOTEKA WIEDZY. Warszawa, w tekście. Biblioteka Wiedzy tom 45. l. 30-te XX w. Trzaska, Evert i Michalski S. A. 60 21,5 cm. Górne obcięcia kart barwione. Opr. wydawnicza: pł. z tłocz. Wszystkie tomy bez 908 BOUCHET H. – Skauting i indywi- obwolut wydawniczych. Stan bardzo dobry. dualność. Przekład [z francuskiego] Marii 901 PORĘBSKI Eugeniusz, inż. – Wielcy Ziembińskiej. Przejrzał i wstęp napisał Sta- twórcy nauki …; s. VII, [1], 298, [6], 48 ta- nisław Sedlaczek. Lwów – Warszawa [1937] blic ilustr. z 58 portretami. Biblioteka Wiedzy Książnica-Atlas. 21,5 cm, s. 271. Broszura tom 8. wydawn., grzbiet i tylna okładka wtórne. Pieczęcie bibl. „5 Druż. Harc. im. T. Rejtana 80 w Kutnie. Z.H.P.” 902 FRISCH K. – Życie pszczół. Z 96 Biblioteka Przekładów Dzieł Pedagogicz- ilustracjami. Z drugiego wydania przełożył nych T. 30 pod redakcją dr Zygmunta Ziem- dr W[itold] Adolph; s. VIII, 155, 96 ilustr. bińskiego. w tekście. Biblioteka Wiedzy tom 16. Zawiera także przedmowę autora do pol- 60 skiego wydania. W obszernym wstępie St. Se- dlaczek omawia historię polskiego harcerstwa i 903 VIBRAYE Henri de – Mitologia z 32 ruchów pokrewnych [s. 8-42]. Okł. poplamio- rotograwiurami. Przełożył [z francuskiego] na, podklejana. Wewnątrz stan bardzo dobry. Karol Dąbrowski. Z przedmową Dra Ta- 80 deusza Sinki prof. Uniw. Jagiell[ońskiego]; s. XVI, 211, [3], tablic ilustr. 12. Biblioteka 909 BRZEZIŃSKI Józef – Hodowla wa- Wiedzy tom 27. rzyw. Warszawa – Kraków 1910 Gebethner 120 i Wolff; G. Gebethner i Sp. 21,5 cm, s. [4], 361, 200 ilustr. w tekście. Opr. wtórna: pł. ze złoc. napisami na grzbiecie. Wyd. 1. 90

171 910 DISSLOWA Marja – Jak gotować. Praktyczny podręcznik kucharstwa. Poradnik we wszelkich sprawach odżywiania, zestawia- nia menu, urządzania przyjęć, dekoracji stołu. Przejrzała i uzupełniła Pani Elżbieta [Elżbieta Kiewnarska]. Wydanie drugie, poprawione, zaaprobowane przez Instytut Gospodarstwa Domowego. 261 ilustracyj jedno i wielobarw- nych według dzieła: „Les secrets culinaires” F. Nietlispach, nagrodzonego Złotym Meda- lem na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Kucharskiej w Zurychu 1930 r. Poznań b.r. [przed 1938] Wydawnictwo Polskie R. We- gnera. 24 cm, s. XII, 870, [1], druk dwusz- paltowy. Bardzo liczne tablice ilustr. w tekście (w tym barwne). Opr. wydawnicza: pł. tłocz., złocenia. Przetarcia, minimalny ubytek płót- na u dołu grzbietu oprawy, przetarcia naroż- ników. Poza tym stan dobry. Dołączono frag- menty (podklejone) obwoluty. 200 911 ERKENNTNIS. Herausgegeben von Rudolf Carnap und Hans Reichenbach. Vier- ter Band 1934. Leipzig, Verlag von Felix Me- iner. 23 cm, s. [4], 422. Opr. wtórna: imitacja 912 pł., oryginalny grzbiet pł. ze złoc. tytulaturą zachowany. W tekście liczne glosy niemiecko- języczne i podkreślenia ołówkiem. Słynne czasopismo neopozytywistów. W tym roczniku m.in. rozprawy Morit- za Schlicka, Otto Neuratha, recenzje pióra R. Carnapa, a także polonik: pierwodruki dwóch obszernych artykułów Kazimierza Aj- dukiewicza: „Sprache und Sinn” i „Das Welt- bild und die Begriffsappartur”. 500 912 KAISER C. W. – Raiffeiseńskie wie- czory. Dyalog o krajowych stowarzyszeniach kas pożyczkowych podług systemu Reiffe- isena. IV. wydanie. Przekład Tomasza Rajew- skiego w Ostrzeszowie… Ostrów 1897 Na- kład Reiffeisena i Cons. Drukiem T. Hoffana spadkobierców. 21,5 cm, s. 40, tablica fot. [F. W. Reif feisen, 1818-1888]. Broszura wy- dawnicza; zabrudzenia okładek. Wewnątrz stan bardzo dobry. Rzadkie. 90 913 KALENDARZYK kieszonkowy na rok 1933. Warszawa, nakładem Samorządowego Instytutu Wydawniczego. Okładkę projekto- wał Stefan NORBLIN. 11 cm, s. 80. Broszura wydawn., okł. barwna, sygnowana „S. Nor- blin”, na okładkach reklamy ”Komunalnej Kasy Oszczędności pow. Kieleckiego”. Termi- narz, pożyteczne wiadomości, dużo o kasach 913

172 oszczędności, oszczędzaniu, procentach i t.p. Stan bardzo dobry. 120 914 [KANAREK Eliasz] Mr. PICKWICK in Timberland. 14 drawings by Elias Kanarek with a Preface by James Laver. (War- szawa) 1937 Published by the Polish State Forests. 23 cm, s. 12, [2], k. tabl. ilustr. 14, brosz. wydawnicza przewiązana na grzbiecie ozdobnym sznurkiem. Żartobliwe wydawnictwo reklamowe Lasów Państwowych z ilustracjami Eliasza KANARKA (1902-1969), malarza, członka Bractwa św. Łukasza, współautora siedmiu obrazów historycznych przeznaczonych do sali honorowej pawilonu polskiego na Wysta- wie Światowej w Nowym Jorku w 1939 r. Po wybuchu wojny pozostał w USA i kontynu- ował działalność artystyczną. Miejscami zażółcenia w tekście, tablice z ilustracjami w stanie bardzo dobrym. Rzad- kie. 480

915 [katalog fi rmy] F. PFEFERBERG. 914 Warszawa. Czasy, czasowyje pribory, instru- menty…, 1910. 26 cm, s. 128, liczne ilustr. Broszura wydawn., okładki zaplamione, brak grzbietu. Firma oferująca zegarki kieszonko- we oraz sprzęt dla zegarmistrzów i jubilerów mieściła się na ul. Granicznej 11. 90 916 NAUTICUS. Jahrbuch für Deutsch- lands Seeinteressen. Herausgegeben auf Veran lassung des Oberkommandos der Kriegsmarine von Gottfried Hansen Admiral a. D. Zweiundzwanzigster Jahrgang 1939. Berlin 1938 Verlag von E. S. Mittler & Sohn. 23 cm, s. 513, liczne ilustr. w tekście, XXIV tablice il., 3 wykresy rozkł., inseraty (s. 1-46, dodatkowe). Opr. wydawnicza: pł., złoc. Prze- tarcia grzbietu, niewielkie zabrudzenia okła- dek. Piecz. „Stadtische Oberrealschule Lan- genbielau [Bielawa]”. 100 917 NEHRING Edward – Zasady łyżwiar- stwa. Okładkę projektowało Atelier Grafi czne GIRS-BARCZ. Warszawa 1934 Główna Księ- garnia Wojskowa, 17 cm, s. VI, 138, 49 ilustr. w tekście; tabele, w tym 2 rozkł. Broszura wydawnicza; okł. sygnowana przez Atelier. Bibljoteka Sportowa Nr 30. Okładka repro- dukowana: P. Rypson, s. 287. 60 917

173 OFICYNA Stanisława GLIWY w pięciu odsłonach (różne typy druków). 918 Pierwszy druczek okolicznościowy z okazji miłej nam wizyty naszych przyja- ciół Witolda ZAHORSKIEGO i Ryszarda ZAKRZEWSKIEGO, którzy własnoręcznie wykonali tłoczenia „antiquo modo” na ręcz- nej prasie ALBION (z roku 1872) w ofi cynie Marii i Stanisława Gliwów w dniu 28 maja millenijnego roku 1966. Druk jednostronny na papierze żeberkowym, sygnet Ofi cyny; 31 x 23,5 cm. Niniejszy druczek zainaugu- rował wieloletnią tradycję druków okoliczno- ściowych, wykonywanych przez gości odwie- dzających Stanisława Gliwę w jego ofi cynie. 100 919 DRUK okolicznościowy z okazji wi- zyty Tadka SZUMAŃSKIEGO „Dziada” Kry- styny i Ryszarda ZAKRZEWSKICH Bozenki [!], Zachariasza i Andrzeja JAWORSKICH, którzy własnoręcznie wykonali tłoczenia „antiquo modo” na ręcznej prasie ALBION (z roku 1872) w ofi cynie Marii i Stanisława Gliwów w dniu 28 maja millenijnego roku 1966. Druk jednostronny na papierze żeber- kowym, sygnet Ofi cyny; 31 x 23,5 cm. 918 100 920 AGÓRRIZ-MELGAR José – Poussière mienne. Southend-on-Sea 1965 Ofi cyna Sta- nisława Gliwy. 20 cm, s. 27, [4]. Na s. nlb. 1 [28] – portret autora w linorycie, sygnowany „s.gliwa”. Nakład 250 egz., z czego 222 ręcz- nie numerowanych, pozostałe 28 jako „spéci- men”; ten egzemplarz – spécimen. 120 921 Władysław BRONIEWSKI – Komu- na Paryska, fragmenty poematu. Konstan- ty Maria SOPOĆKO – drzeworyty. Londyn 1975 nakładem i drukiem Ofi cyny Stanisła- wa Gliwy. 21,5 cm, s. 18, [2], 9 drzeworytów w tekście, linoryt na okładce, powtórzony na obwolucie. Nakład 333 egzemplarze numero- wane ręcznie; egz. nr 326. 180 922 [Zaproszenie] Na Wystawę FOUR PRIVATE PRESS PRINTERS Londyn 9-27 September 1968. 21,7 x 27 cm, 2 linoryty St. GLIWY. W wystawie wzięły udział 3 pry- watne drukarnie angielskie, oprócz Gliwy tak- że Jim Hill Press (Essex), Taurus Press of Wil- low Dene (Paul Peter Piech) i jedna z USA: Glad Hand Press (Robert W. Jones). 120 920

174 923 POLSKA Macierz Szkolna. Organ Polskiej Macierzy Szkolnej poświęcony spra- wom Towarzystwa. Rok. XXII, nr 2: maj 1938. [tytuł okładkowy:] Sprawozdanie z działal- ności Towarzystwa Polskiej Macierzy Szkol- nej w 1938 roku. Warszawa. Wydawca: Józef Świeżyński. Redaktor: Józef Stemler. 23 cm, s. 107, ]2], liczne tablice i wykresy w tekście. Brosz. wydawnicza; okł. zaplamione. 50 924 POWINSZOWANIA imieninowe – 6 ozdobnych, czterostronicowych kart z od- ręcznie pisanymi życzeniami dla babci od wnuków z rodziny Wiśniewskich (z lat 1892 -1897). 21,5 x 14 cm. Drobne przetarcia i niewielkie zaplamienia. Karta dat. „1897” sklejona taśmą; w karcie z 1892 r. brak apli- kacji. Rzadkość! 160 925 ROSPOND Stanisław – Słownik nazw geografi cznych Polski zachodniej I północnej według uchwał Komisji Ustalania Nazw Miejscowości pod przewodnictwem Stanisława Srokowskiego. Część II niemiec- ko-polska. Uzupełnienia. Wrocław-Warsza- wa 1951 Polskie Towarzystwo Geografi czne. 930 24 cm, s. 419-794. Opr. wtórna: psk z szyl- dzikiem; okładka broszury wydawn. zacho- święcone Polsce z ilustracjami prac m.in. Maji wana. Stan bardzo dobry. Tylko część II, bez Berezowskiej, Stefana Żechowskiego, Stefana pierwszej, polsko-niemieckiej. Mrożewskiego, Franciszka Starowieyskiego. 300 Piękny egzemplarz wydany na papierze kre- dowym w pełnej skórze. 926 [SEKSUOLOGIA] Nouveau dictio- naire de sexologie (Sexologia-Lexikon). Se- 350 xologie générale, sexualité, contre-sexualité, 928 [SŁOWNIK] Dictionnaire encyc- érotisme, érotologie, bibliographie universel- lopédique usuel, publié sous la direction de le; realize sous la direction de Lo Duca. Paris Charles SAINT-LAURENT. Paris 1844 Ma- (Paryż) 1967 J. J. Pauvert. 20,5 x 19,5 cm, gen et Comon, Libraires-Éditeurs. 26 cm, s. XI, [1], 566, [4], liczne ilustr. w tekście, s. [4], 1470 [druk trzyszpaltowy], [1 – erra- oprawa wydawn.: skóra ze złoc. na licu ta]. Oprawa: psk z epoki, grzbiet sześciopolo- i grzbiecie. Niezwykle atrakcyjne ilustracje o wy, złoc. Stan dobry. tematyce erotycznej nawiązujące do literatu- ry światowej, mitów, historii i sztuki. Piękny 200 egzemplarz wydany na papierze kredowym w 929 [SŁOWNIK] M[ichała] Arcta słow- pełnej skórze. nik ilustrowany języka polskiego. Wydanie 350 trzecie. Tomy I – II. Warszawa 1929 Wydaw- nictwo M. Arcta. 23,5 cm, s. [8], 1-640, tabl. 927 [SEKSUOLOGIA] Nouveau dictio- z portretem M. Arcta; [4], 641-1211; druk naire de sexologie. Supplément A-Z (Sexo- trzyszpaltowy; liczne ilustr. w tekście. Opr. logia-Lexikon). Sexologie générale, sexualité, wtórna w 2 wol.: psk ze złoceniami i złoc. contre-sexualité, érotisme, érotologie, biblio- tytulaturą na grzbiecie. Pieczątki: „Bibljoteka graphie universelle; realize sous la direction Gimnazjum Państwowego im. Adama Mickie- de Lo Duca. Paris (Paryż) 1967 J. J. Pauvert. wicza w Wilnie”. 20,5 x 19,5 cm, s. 420, [2], liczne ilustr. w tekście, oprawa wydawn.: skóra ze złoc. 280 na licu i grzbiecie. Na s. 308-320 hasło po-

175 930 [STOLZ] Albana Stolza zaproszenie do loterii, w której każdy los wygrywa, prze- łożone przez Ks. W. F. [Władysław Fudalew- ski ?] w Raciborzu. Racibórz 1885 nakładem szląskiego związku św. Bonifacego. Drukiem Rudolfa Müntzberga (Marcellus-Druckerei). 20,5 cm, s. [10]. Broszura wydawnicza; stan bardzo dobry. Rzadkie! Związek św. Bonifa- cego, założony w połowie XIX w przez hr. Jó- zefa Stolberga, miał zadanie wspierać modli- twą i jałmużną katalików żyjących w krajach protestanckich. 60 931 SZANTER Stanisław – Socjologia kobiety. Z przedmową Jana St. Bystronia. Warszawa 1948 Wydawnictwo B. Kądziela. 25,5 cm, s. 452. Broszura wydawn. z obwolu- tą (znaczny ubytek lica obwoluty). Wewnątrz stan bardzo dobry. Odręczna dedykacja na k. przedtytułowej (z grudnia 1950). 100 932 932 TISCHLER Ignacy – W oczekiwaniu wielkich wydarzeń. Warszawa [1932] Na- kład Wydawnictwa „Poliglot” Sp. z ogr. odp. w Warszawie. 19 cm, s. 64, 6 ilustr. w tekście, w tym 3 reprodukcje fotografi i P.A.T. Broszu- ra wydawnicza, okładka barwna (sygnowa- na „D.”). Stan dobry; minimalne przetarcia okładki broszury przy grzbiecie i krawędziach. Pieczęć „Komisarjat Rządu m. st. Warszawy. Egzemplarz obowiązkowy. Nakład [ręcznie wypełnione: 10 000 ] dnia [7 – nieczytelnie – 1932]”. Publikacja adwentystów: „na zegarze świata bije północ!” [ze wstępu]. 50 933 ZAWADA Roman – Książka RE- ZERWISTY. Napisał do użytku rezerwistów wszystkich rodzajów broni … kapral rezerwy. Warszawa 1936 Wojskowy Instytut Nauko- wo-Oświatowy. 20,5 cm, s. [8], 443, liczne ilustr., fotografi e, mapki i szkice w tekście, 1 mapa Polski rozkł. Broszura wydawnicza. Stan bardzo dobry, jedynie minimalne ubytki u dołu tylnej okładki. 100

933

176 WIZERUNKI świętych

934 ŚWIĘTA ANNA, Niemcy, 2. ćwierć XIX w. Miedzioryt punktowy, ręcznie koloro- wany akwarelą, 12,2 x 7,4 cm. 120 935 [ŚWIĘTY BERNARD] MODLI- TWA… do Przenajświętszej Panny Maryi, Częstochowa, 2. ćwierć XIX w. Miedzio- ryt punktowy, ręcznie kolorowany akware- lą, 15 x 19 cm, sygnowany l.d. pod ryciną: „w Częstochowie T. J.”. Zagięcia papieru, za- brudzenia. Rzadkie. 200 936 ŚWIĘTA KATARZYNA ALEKSAN- DRYJSKA w otoczeniu świętych: Cecylii, Emilii, Franciszka Salezego i Antoniego Pa- dewskiego, ok. 1850. Miedzioryt punktowy, ręcznie kolorowany akwarelą, 11,5 x 8 cm, sygnowany „Pr. b. W. Hoffman” i „N. 347”. 150 937 ŚWIĘTA MARYA MAGDALE- NA, 1875. Druk J. Cotty w Warszawie, 13,5 x 10 cm. Zezwolenie cenzury warszaw- skiej (cyrylicą), dat. 31 lipca 1875. Zagięcia papieru, plamki. 934 90

935

177 938 NÓŻ do otwierania kopert, 2. połowa XIX w., Europa zachodnia. Srebro, kość, dłu- gość 11 cm. Rękojeść z plastycznym wizerun- kiem św. Jerzego konno, pokonującego smoka. Napis pod płaskorzeźbą; „Ss. GEORGIUS”. Na odwrocie zatarte, nieczytelne punce. 400 939 NÓŻ do papieru w stylu art dèco, brąz, długość 25,5 cm, waga 310 g. Sygno- wany i datowany „LUCIEN BAZOR 1928” (na końcu rękojeści, pod stopami kobiety). Efektowna dekoracja rękojeści : płaskorzeźba nagiej kobiety podtrzymującej na ramieniu uskrzydlone putto; na rewersie – stylizowana geometrycznie draperia. Stan dobry: natural- na patyna, drobne przetarcia ostrza. Lucien G. Bazor (1889-1974), rzeźbiarz, medalier, rytownik. Grand Prix w roku 1923 w Rzymie za grawerunek medali. W latach 1930-1958 kierował pracownią rytowniczą w paryskiej mennicy. 1 200 940 NÓŻ do papieru, Francja, początek XX w. Brąz, długość 24,5 cm. Rękojeść za- kończona popiersiem myśliciela, pod nim: „J.J. ROUSSEAU”. 380 941 NÓŻ do papieru, l. 20. XX w., z ręko- jeścią w formie leżącej postaci kobiecej wspar- tej na ręce. Cyna ze śladami złocenia, 29 cm. 938 Na rewersie wygrawerowana dedykacja: „Panu Czesł. O. w dniu imienin /1927 /W. N.” 350

941

178 936

179 Indeks osobowy

AFTANAZY Roman 25 BOROWSKI Tadeusz 271 CHOŁODECKI Białynia AGORRIZ-Melgar J. 920 272 Józef 435 AMEISENOWA Zofi a 19 BOROWY Wacław 273 CHOŁONIEWSKI Antoni ANCZYC Władysław L. 261 BOY patrz Żeleński Tadeusz 436 ARSKI Stefan 425 BRANDES Jerzy 432 CODONI 582 583 ASNYK Adam 266 BRONIEWSKI Władysław CZAJKOWSKI Bogdan 278 AXER Otto 654 921 CZARTORYSKI Adam 572 BADECKI Karol 26 BROSZKIEWICZ Jerzy 274 CZERMAK Wiktor 804 BAŁABAN Majer 554 BRUMER Wiktor 710 CZERMAŃSKI Zdzisław 393 BALICKI Stanisław W. 748 BUJAK Franciszek 433 CZUBEK Jan 34 BALICKI Zygmunt 426 BUKOWSKI Jan 32 47 CZYŃSKI Jan 437 BALIŃSKI Michał 427 BUNSCH Adam 276 DANTE Alighieri 279 BANACH Andrzej 27 28 655 BUNIKIEWICZ Witołd 275 DAUDET Leon 280 BANDROWSKI Juliusz BURCKHARDT Jakub 434 DĄBROWSKI Jan 540 Kaden 29 BURY Jan patrz Wasylewski DEDIO St. 556 BAŃKOWSKI Piotr 30 Stanisław DEMOLIÈRE Hippolit 437 BAR Adam 267 BOY Tadeusz 385 409 DIATŁOWICKI Jerzy 869- BARBA Eugenio 711 BOUCHET H. 908 875 BARS Henry 428 BRANDEL Konstanty 46 DISSLOWA Maria 910 BARTOSZEWICZ Julian 429 BRANDES Jerzy 432 DMOWSKI Roman 438 518 BARTOSZEWICZ Kazimierz BROSSIG Alfred 44 DOBRZYŃSKI Stanisław 394 9 388 800 BRZECHWA Jan 391 412 DOŁĘGA-MOSTOWICZ BARTYNOWSKI Władysław BRZEZIŃSKI Józef 909 Tadeusz 281 5 BUŁHAK Jan 646 DŻBICKI Zdzisław BAUDELAIRE Charles 268 BUNIKIEWICZ Witołd 275 DRETLER-FLIN Stefania 598 BELL Daniel 900 BURGERSDIJK Franciszek DROMLEWICZOWA Zofi a BEM Antoni Gustaw 353 842 375 BENDA Julien 555 CSATO Edward 731 DRYJSKI A. 904 BENIOWSKI Maurycy 825 CASTELLIUS Sebastian 865 DUNIN-WĄSOWICZ Krzysz- BERANGER P. J. dé 269 CAZIN Paul 368 tof 442 BEREZOWSKA Maja 731 CHMIELOWSKI Piotr 277 EEDEN Fryderyk 376 BERSOHN Mathias 7 CHMURZYŃSKI Wojciech EHRLICH Stanisław 443 BIAŁOSTOWSKI Jan 31 64 EILE Henryk 444 BIEŃKOWSKA Flora 270 CIEŚLEWICZ Roman 656 EL zob. Laskowski Kazimierz BLUMENTAL Nachman 568 CIEŚLEWSKI Tadeusz 645 575 BLUMÓWNA Hanna 19 CHŁOPICKI Józef 585 EVERS Hans 283 BOCHEŃSKI Aleksander 749 CHODOWIECKI Daniel 802 FARRAR Frederic W. 377 BOLSZAKOW I. 695 CHODŹKO Leonard 803 FELDMAN Wilhelm 284 BOREJSZA Jerzy 430 CHOJNACKI Władysław FELIBIEN Andrè 827 BORKOWSKI Henryk 431 FLASZEN Ludwik 712

180 FLUKOWSKI Stefan 285 HUTTEN-CZAPSKI Emeryk KONCZYNSKI Tadeusz 294 FOLKIERSKI Władysław 10 KOPERA Feliks FRID L. 286 IWANOW Wsiewołod 298 KORMANOWA Żanna 467 FRISCH K. 902 IWASZKIEWICZ Jarosław KOŘISTKA Carl 628 GAJCY Tadeusz 815 896-898 299 KOSSMANN E. O. 603 GAŁCZYŃSKI Konstanty JABŁCZYŃSKI Feliks 33 KOSZYC Maria 309 Idelfons 287 288 290 289 JAKIMOWICZ Andrzej 893 KOŚCIUSZKO Tadeusz 573 385 396 JAKIMOWICZ Irena 37 KOTARBIŃSKI Miłosz 846 GAŁUSZKA Józef 843 JAKUBOWSKI Jan 15 KOTFICKI Benedykt 832 GARBIŃSKI Andrzej 445 JAN KAZIMIERZ 807 KOTŁOWSKI Jan 48 58 GDULA Paweł 36 JANOWSKI Kazimierz 455 KOTT Jan 264 GEORGE Stefan 291 JANTA Aleksander 300 301 KOWALSKI J. 468 GEORGIN François 584 302 401 KOWSKA Stefania 59 GIELNIAK Józef 658 JÁROSY Fryderyk 303 KRAHMER G. 469 GIERYMSKI Aleksander 659 JELLENTA Cezary33 KRASSOWSKI Feliks 715 GIRARD Gabriel 828 JEWRIEINOW Nikołaj 714 KRASZEWSKI Józef Ignacy GLIWA Stanisław 865 918- JEZIORAŃSKI Franciszek 3 378 922 JOHN Fryderyk KRAUSHAR Aleksander 470 GŁOWACKI Ignacy 829 JUNGSCHULTZ Jan Zyg- 471 GÓRSKI Edward 624 munt 831 KROPOTKIN Piotr 472 473 GRABOWSKI Ambroży 1 JUSZCZAK Wiesław 38 474 GRABOWSKI Hieronim 844 KAINDL R. F. 456 KRYCZYŃSKI Leon 475 GRABSKI Władysław 447 KAISER C. W. 912 KRZYSZTOFOWICZ-KOZA- GROSSMAN Wasyli 292 KAŁUŻYŃSKI Zygmunt 304 KUBIAK Tadeusz 309 GROTOWSKI Jerzy 711 712 KANAREK Eliasz . 914 KUCHARZEWSKI Jan 713 KANTOR Tadeusz 890-892 477 478 479 480 481 GUARNIERI Lyno 448 KARPIŃSKA Helena 671 KUKIEL Marian 482 HAMILTON William 830 KARPIŃSKI Ignacy 462 KULCZYCKI Ludwik 483 HAUPTMANN Gerhardt 293 KARPIŃSKI Światopełk 414 KUTUZOW Michał 484 HEMAR Marian 397 398 KARPOWICZ Tymoteusz 305 KWIATKOWSKI Eugeniusz 399 411 KASPROWICZ Jan 312 322 485 HERTZ Adolf 294 KAZIMIERZ Jagiellończyk KWIATKOWSKI Tadeusz HERTZ-BARWIŃSKI Henryk 577 310 400 KĘDZIERSKI Apoloniusz 845 LAM Stanisław 311 486 HEZJOD 295 KIRKPATRICK F. A.906 LANDAU Ludwik 487 HISZPAŃSKA-NEUMANN KISIELEWSKI Józef 464 LANGE Antoni 312 Maria 31 272 552 KLACZKO Julian 465 670 LAS Cases 488 HOLZER Jerzy 451 671 LASKOWSKI Kazimierz (El) HOŁUJ Tadeusz 296 KOBER H. 601 402 410 HOPPEN Jerzy 48 806 KOLANKIEWICZ Leszek 712 LASKOWSKI W. S. 625 HORAK Alojzy 452 KOLATA-SZYMAŃSKA LEC Stanisław Jerzy HOROSZKIEWICZ R. W. Maria 39 LECHOŃ Jan 297 411 453 KOŁACZKOWSKI Julian 4 LEJKIN Nikołaj A. 313 HORZYCA Wilam 297 KOŁACZKOWSKI Stefan LEPECKI Mieczysław B. 591 HUBERT Leopold 454 307 284 LESZCZYŃSKA Maria 837

181 LEWICKI Jan 5 MOCARSKI Zygmunt 72 PAJZDERSKI Nikodem 620 LEWIN Leopold 314 MORAWSKA Zuzanna 379 PANKIEWICZ Józef 51 LEYNADIER Camille 489 MUSZKOWSKI Jan 783 784 PARITIUS Christian F. 503 LIBELT Karol 490 MYCIELSKI Jerzy 679 PAWEK Karl 707 LIPIŃSKI Eryk 386 387 MYSŁOWSKA-Hohendorffo- PAWLIKOWSKA-JASNO- LIPIŃSKI Tymoteusz 427 wa Maria 98 RZEWSKA Maria 339 LORENTOWICZ Jan 316 NACHTWEY Robert 907 PIASECKI Stanisław 340 LORENTOWICZ Irena 643 NAPOLEON Bonaparte 578 PIĄTKOWSKA Renata 71 LOUŸS Pierre 317 NEHRING Edward 917 PIĄTKOWSKI Henryk 680 LUBOMIRSKA Gabriela 632 NEINER Johan 838 PIECHOCKI Jan 341 ŁADNOWSKI Aleksander NIEMCEWICZ Julian Ursyn PIERACKI Bronisław 504 318 328 PILECKI Antoni 342 ŁAWRENIEW Borys 319 NIEMOJEWSKI Andrzej 329 PILIŃSKI Adam 8 ŁEMPICKI Stanisław 493 NITOWSKI J. 498 PIŁSUDSKI Józef 505 597 ŁOPIEŃSKI Ignacy 127 NIWIŃSKI Ignacy 50 PIOTROWSKI Antoni 852 MACKIEWICZ Józef 494 NORBLIN Jan Piotr 18 PIOTROWSKI Stanisław 565 MACPHERSON 320 NORWID Cy- PLĄSKOWSKI Włodzimierz MAJERSKI Stanisław 808 prian 24 297 307 403 MALCZEWSKI Antoni 321 330 331 332 341 878 879 PŁONKA-FISZER Stanisław MALEWICZ Kazimierz 674 NOSKOWSKI Witold 717 MALEWSKI Ignacy 847 409 414 PŁOŃSKI Michał 812 MALINOWSKI Jerzy NOWACZYŃSKI Adolf 333 PODOSKI Wiktor 19 52 MAŁACHOWSKI Juliusz 586 385 563 POHOSKA Ewa 894 MARCZYŃSKI Wawrzyniec OKOŁO-KUŁAKOWA Wła- PONIATOWSKI Józef 579 619 dysława 73 580 MARK Bernard 559 OLSZEWICZ Bolesław 74 POPIEL Karol 510 MARIANOWICZ Antoni OLSZEWSKI Marian 76 PORĘBSKI Eugeniusz 901 387 413 OPAŁEK Mieczysław 21 POTOCKA Maria Małgorzata MARLOWE Krzysztof 322 OPPENHEIM Józef 629 80 MARTIALIS Marcus 834 OPPMAN Artur 334 335 336 POTOCKI August „Gucio” MNARTIALIS Marcus 834 ORŁOWSKI Aleksander 850 404 MAUROIS Andrè 496 ORŁOWSKI Zenon 595 PÖLLNITZ Karl 839 MELEZIN Abraham 561 ORNE Jerrold 787 PRUS Bolesław 813 MICIŃSKI Tadeusz 366 OSADA Stanisław 501 PRZYBYSZEWSKI Stanisław MICKIEWICZ Adam OSIECKA Agnieszka 867 513 323 324 325 OSSENDOWSKI Ferdynand PUCHALSKA Mirosława 64 MIERZEJEWSKI Jacek 683 Antoni 337 PUŁAWSKI Kazimierz 573 MIGASIŃSKI Emil Lucjan OSTROWSKA Bronisława PUTRAMENT Jerzy 344 590 380 RACZYŃSKI Edward 82 MIŁOSZ Czesław 326 OSTROWSKI Juliusz 851 RACZYŃSKI Stanisław 596 MINKIEWICZ Janusz 412 OSTROWSKI Krystyn 338 RADZIEJOWSKI Michał, 413 414 OSTROWSKI Tadeusz 502 kardynał 831 MIREBEAU 836 ORŁOWSKI Antoni 395 RADZIWIŁŁ Jerzy 853 MŁODOŻENIEC Jan 304 ORZESZKOWA Eliza 327 RADZISZEWSKI Franciszek 344 OTWINOWSKI Stefan 564 J. 83 506

182 RAMUZ Charles F. 345 SINGER Hans W. 86 TENNER Juliusz 728 RASTAWIECKI Edward 6 SINKO Tadeusz 593 TESSARO-KOSIMOWA Irena RASSALSKI Stefan 596 SKIERSKI Kazimierz Zenon 23 REICHENSTEIN-MEHLE- 87 TETMAJER Kazimierz Prze- REYMONT Władysław 312N SKRZYNECKI 588 rwa 361 362 363 RITTNER Tadeusz 327 SKRZYŃSKI Aleksander 524 TETMAJER Włodzimierz 415 ROGOYSKI Stanisław 19 SKRZYPEK Stanisław 525 TICHONOW Mikołaj 354 ROJEK Tadeusz 347 SŁOBODNIK Włodzimierz TISCHLER Ignacy 932 ROMANOWICZ Walenty 53 351 TOMECKI Bronisław J. 622 ROSENBERG Aleksander 84 SŁONIMSKI Antoni 265 352 623 ROSIŃSKI Zygmunt 13 406 411 TOMKOWICZ Stanisław 92 ROSPOND Stanisław 925 SŁUGOCKI Antoni 574 TRETER Mieczysław 96 ROSTAND Edmond 348 349 SMOKOWSKI Wincenty 19 TROJANOWSKI Edward 846 ROTTEROWA Maria 306 20 TROJAŃSKI Jan K. 859 ROWA Olga 20 SMOLIK Przecław18 32 TRZEBIŃSKI Andrzej 315 ROZŁUCKI patrz Wertheim SMOŁKA Jan 89 895 897 898 Bronisław SPASOWICZ Włodzimierz TRZPIS H. 93 RÓŻYCKI Samuel 587 353 TUWIM Julian 94 287 411 RÖDIGER Bolesław 404 STAFF Leopold 90 354 TYSZYŃSKI Aleksander 365 RUGENDAS Christian STATTLER Wojciech 856 UMIŃSKI Jan 589 815 816 817 STAŻEWSKI Henryk 857 UNIECHOWSKI Antoni 564 RULIKOWSKI Mieczysław STEBLIK Władysław 528 823 14 STĘPOWSKI Janusz 355 UNIERZYSKI Józef 695 RUTOWSKI Tadeusz 85 STOLZ Alban 930 USZAŃSKA Krystyna 632 RYBARSKI Roman 517 STRYJEŃSKA Zofi a 613 614 VALERIUS Maximus 842 RUTKOWSKI SZCZĘSNY 615 616 617 618 VIBRAYE Henri 903 683 SUCHCITZ Andrzej 795 WANKIE Władysław 860 RYLSKA Irena 22 SUDERMANN Hermann 356 WASOWSKI Józef 533 RZYMOWSKI Wincenty 518 SWINARSKI Artur. M. 357 WASYLEWSKI Stanisław SAKOWSKI Juliusz 519 407 417 534 535 SANDAUER Artur 350 SZECHTER Szymon 569 WAŻYK Adam 264 SAPIEŻYNA Anna 854 SZELĄGOWSKI Adam 529 WEITRAUB Jerzy Kamil 367 SARTRE Jean-Paul 567 SZEWCZENKO Taras 822 WEISS Wojciech 38 SCHRODER Artur 720 721 SZLAGOWSKI Antoni 358 WERTHEIM Bronisław 536 SEIGNEUR Georges 520 SZOŁOCHOW Michał 359 WEYSSENHOFF Józef SĘKOWSKI Józef 521 SZPANOW N. 530 368 369 SFORZA Carlo 522 SZTAUDYNGER Jan 91 WIDACKA Hanna 24 SICHULSKI Kazimierz 405 SZWAJCER Jerzy 408 WIECH [Stefan Wiechecki] SIEDLECKI Franciszek 33 SZYJKOWSKI Marian 726 385 418 879 880 SZYSZKO-BOHUSZ A. 682 WIECZORKIEWICZ SIEMIRADZKI Henryk 673 ŚWIERCZYŃSKI Saturnin Aleksander 19 855 858 WIERZBIŃSKI Maciej 294 SIERAMSKA Magdalena 71 TAGORE Rabindra Nath 360 WIERZEJSKI SIMON Ludwik 722 TARASIEWICZ Kordian 637 Witold Kazimierz 541 SIMONOW Konstanty 523 TENCZYNSKI Andrzej 631 WINAWER Brunon 33

183 WISZNIEWSKI Michał 365 ZAGÓRSKI Włodzimierz 420 ZEGADŁOWICZ WITKE-JEŻEWSKI Dominik ZAJĄCZKOWSKI Emil 308 371 11 12 16 Stanisław 544 ZIELIŃSKI Eryk 372 549 WITWICKI Stefan 347 ZAKRZEWSKA Helena 384 ZIENKOWICZ Leon 819 WOJTKIEWICZ ZAKRZEWSKI ZISCHKA Anton 905 Witold 55 Kazimierz 545 ZWIEROWICZ W. 17 WOLICKA Janina Łada 383 ZAKRZEWSKI Zdzisław 546 ŻEBROWSKI TEOFIL 2 WÓJCICKI Kazimierz W. 730 ZALESKA Maria Julia 381 ŻELEŃSKI WROCKI Czesław 543 ZAŁUCKI Marian 413 Tadeusz (BOY] 414 WROCZYŃSKI ZARUBA Jerzy 423 ŻEROMSKI Stefan 312 Kazimierz 419 ZAWADA Roman 933 373 374 WYGODZKI Stanisław 95 ZBIERAŃSKI Czesław 547 ŻÓŁKIEWSKI WYSZYŃSKI Stefan, ZBIERZCHOWSKI Stanisław, hetman 551 Prymas 868 Henryk 424 ZYGMUNT August 576 ZADERECKI Tadeusz 570 ZBYSZEWSKI Karol 548 ŻYWULSKA Krystyna 552

184 Indeks ilustratorów

ANDRIOLLI Michał E. 321 DOLATOWSKI Zbigniew LENGREN Zbigniew 885 889 645 LENICA Jan ARNSZTAM Aleksander 714 DRUŻYCKI Jerzy 649 LEWITT-HIM 397 ATELIER GIRS-BARCZ FISCHER Otto 86 LIPIŃSKI Eryk 386 387 508 590 917 GARDZIELEWSKI Zygmunt LORENTOWICZ Irena 643 BAGIEŃSKI Stanisław 379 72 749 KANAREK Eliasz 914 BALK Zygmunt 721 GENTIL-TIPPENHAUER KLIMT Gustaw 876 BANACH Andrzej 28 Wanda 629 KLINGER Max 86 BANDURA Jerzy 267 GERSON Wojciech 883 KOSSAK BARANIECKI Karol 389 390 GIRS Anatol 300 301 Juliusz 566 882-884 BARO Piotr 530 GLIWA Stanisław 82 918-922 KOSTRZEWSKI Franciszek BEREZOWSKA Maja GOSTYŃSKA D. 87 883 884 927 731 GRONOWSKI KOSTYNOWICZ Kazimierz BERMAN Mieczysław 467 Tadeusz 340 732 720 514 515 562 662 GRUS Kazimierz 380 464 KUGLIN Stanisław 748 BERNACIŃSKI Aleksander GÓYSKI Ewald 560 KULISIEWICZ Tadeusz 399 351 HARLAND-ZAJĄCZKOW- KURCZYŃSKI Zygmunt 383 BERNACIŃSKI Stefan 350 SKA A 620 424 BIAŁOSTOCKI Jan 69 306 HAYKOWSKI Stanisław 476 LEBEAU Adrien 581 BILIŃSKA Maria 492 789 MALEWSKI Ignacy 847 BOBER Stanisław 626 HELLFARTH C. 628 MASSARD Léopold 572 BOERMAN Franz August 86 HOPPEN Jerzy 48 MEHOFFER Józef 876-880 BOGUSZ Marian 309 HOROWICZ Artur 453 MENZEL Adolph 588 BOBIŃSKI Stanisław 591 HISZPAŃSKA-NEUMAN MĘKICKI Rudolf 26 BORATYŃSKI Wacław 464 Maria 272 552 MIKLASZEWSKI Gwidon BRZĘCZKOWSKI Stanisław JAKIMOWICZ Andrzej 464 355 609 306 894 MIKLASZEWSKI Jan S. CHARLIE 404 JAKUBOWSKA Teresa 39 264 299 391 CIEŚLEWICZ Roman 657 JAKUBOWSKI Wojciech 80 MŁODZIANOWSKI Adam CZERMAŃSKI Zdzisław 393 94 27 CZERNY Henryk 283 JASTRZĘBOWSKI Wojciech MŁODOŻENIEC Jan DASZEWSKI Władysław 518 304 344 297 545 JAWOROWSKI Jerzy 37 339 MOSER Kolo 876 DAVID Francois A. 830 KALICKI Witold 314 MROŻEWESKI Stefan 331 DESSELBERGER Jerzy 290 KĘPKIEWICZ Jerzy 559 927 DĘBICKI Stanisław 691 876 KONARSKA Janina 49 MUCHARSKI Jan 303 879 KRZYŻANOWSKI Konrad MUSZANKA Janina 384 DIETRICH Krzysztof 575 876 NAUDET Thomas 581 576 577 KULISIEWICZ Tadeusz 643 NORBLIN Stefan 913 DOBRZYŃSKI Stanisław 394 KURCZYŃSKI Zygmunt 383 OBERLÄNDER Marek 274 LASKOWSKA Danuta 548

185 OKUŃ Edward 374 876- SIEDLECKI ŚWIERCZYŃSKI Wacław 878 880 Franciszek 879 880 464 ORLIK Emil 86 SIEMASZKOWA Olga 502 TŁOMAKOWSKI Janusz 82 PAŁKA Julian 698 SKOCZYŁAS Władysław 732 TOMASZEWSKI Henryk PILLATI Ksawery 884 SŁOMCZYŃSKI J. 485 287 396 423 723 POHOSKI Jan 312 SMOKOWSKI Wincenty19 UNIECHOWSKI Antoni 564 PODSADECKI Kazimierz 20 521 UMIŃSKA Jadwiga 288 715 SOPOĆKO Konstanty M. 54 URBAŃSKI Leon 733-747 PÓŁTAWSKI Adam 316 921 753 PROCAJŁOWICZ Antoni S. STACHIEWICZ Piotr 11 689 VALLOTON Felix 876 362 482 732 880 885 886 WAWRZENIECKI PRAZIŃSKI Leon 464 STACHOWICZ Michał 575- Marian 876 PUCHALSKI Marian 633 577 WAJWOD Antoni 94 RADZIEJOWSKI A. 274 STACHURSKI Marian 289 WIEDIGER Wacław 432 776 RAPACKI Józef 885 STANISŁAWSKI Jan 876 878 WITWICKI Wladysław 535 RECK Guido 305 STEFANOWICZ Kajetan 275 WOJTKIEWICZ Witold 55 REDLICH Henryk 586 STRYJEŃSKA Zofi a 613-618 WRONIECKI J. J. 44 91 ROMANOWICZ Walenty 53 SWINARSKI ZAMECZNIK Stanisław RYCHLICKI Zdzisław 95 Artur Maria 407 i Wojciech 656 RYCHTER Tadeusz 880 SZANCER Jan Marcin 637 ZARUBA Jerzy 391 412 SEIFERT Anna 310 SZAŁAS Roman 265 633 413 418 SICHULSKI Kazimierz 879 SZYDŁOWSKI Antoni 603 ZIEMBIŃSKI Wojciech 667 ŻMUDA Alfred 553 568

186 Indeks rzeczowy

ALMANACH 732 520 521 524 800 803 804 OPRAWY SYGNOWANE 76 ANTOLOGIE 262 263 264 812 819 824 83 283 293 305 321 356 501 265 385 386 387 553 HISTORIA POWSZECHNA 506 669 671 673 689 ARCHITEKTURA 803 433 435 437 448 451 465 PAMIĘTNIKI i WSPOMNIE- ARCHIWISTYKA 40, 41 83 477-480 489 495 520 522 NIA 80 470 513 519 590 89 602 539 542 824 833 533 551 591 825 ARMIA „KRAKÓW” 528 HISTORIA ZIEMI 808 PLAKAT POLSKI 60 661 BIOGRAFIE 17 79 88 365 IMPERIALIZM 500 681 429 437 438 452 470 474 KARTOGRAFIA 592 621 593 POLITYKA 428 430 439 440 475 484 504 518 548 803 607 610 611 651 451 473 477-480 483 507 901 KARYKATURA 685 514 515 526 527 545 833 DEDYKACJE 36 38 58 67 76 KASY Pożyczkowe 912 913 POWSTANIA NARODOWE 87 91 95 289 314 354 368 KOMUNA Paryska465 444 511 516 582 583 584 664 865-875 KONSTYTUCJA 3 MAJA 9 585 586 587 588 589 DRUKI KONSPIRACYJNE KRYTYKA LITERACKA 311 POWSZECHNA Wystawa 800 898 471 Krajowa 571 DUCHOWIEŃSTWO 499 KUCHNIA 910 PRAWO 498 503 LEGIONY PIŁSUDSKIEGO PROPAGANDA 425 431 446 DZIECKO W MALARSTWIE 453 475 505 550 512 514 515 526 533 538 45 LIGA Morska i Kolonialna PSYCHOLOGIA 904 EKONOMIA 490 497 517 491 PRZEWODNIKI 624 636 545 900 LOTNICTWO 547 650 EMIGRACJA 470 MARYNISTYKA 446 485 REKLAMA 594 ETNOGRAFIA 819 508 529 609 650 899 RELIGIA 35 499 667 810 ETYKA 448 472 MUZEUM PRZEMYSŁOWE 934-937 FASZYZM 448 im. A. Baranieckiego 81 RĘKOPISY 30 34 40 41 84 FILM POLSKI 696 698 699 MUZYKA 97 306 655 664 843-875 700 702 703 MINIATURY 65 66 78 96 SATYRA 385-434 FILM ZAGRANICZNY 695 MITOLOGIA 903 SEKSUOLOGIA 926 927 697 700 701 MODERNIZM POLSKI 60 SKAUTING 908 FOTOGRAFIA 604 640 641 61 64 SŁOWNIKI 526 527 687 642 646 647 648 704705 NOŻE DO PAPIERU 938- 688 689 925 929 705 707 941 SOCJOLOGIA 487 GEOGRAFIA 73 74 433 906 ODSIECZ WIEDEŃSKA 463 STROJE LUDOWE 612 613- HARCERSTWO i SKAU- 803 618 TING 908 OBOZY ZAGŁADY 442 523 STRONNICTWO Demokra- HISTORIA POLSKI 9 427 552 tyczno-Narodowe 501 431 436 439 440 441 443 OBYCZAJE 306 486 505 535 SUPREMATYZM 674 444 445 447 449 450 452 689 691 SYBERIA 469 454 457 462 462 470 481 SZKOLNICTWO 481 498 492 495 507 508 514 515

187 SZTUKA EUROPEJSKA 665 TEATR 682 708-731 716 WOJSKOWOŚĆ 476 482 512 674 676 677 678 689 718 719 723-725 727 728 526 527 536 SZTUKA POLSKA 9 42-61 64 890-892 WOLNOMULARSTWO 455 68 101-260 659 660 663 664 UKRAINA 537 835 861-864 666 670 671 679 680 68 690 UZDROWISKA 594 595 ZAKON Krzyżacki 544 691 692 693 694 WATYKAN 494 ZEGARMISTRZOSTWO 915 TATRY 628-631 708-730 WILNO 58 67 647-649 WOJNY ŚWIATOWE 440 441 452 468 492 507 528 537 538 540

188 189 WYKAZ SKRÓTÓW

acc. = accessit (współwydane/y) NK = Nowy Korbut adl. = adligat (współoprawne/y) opr. = oprawa akw. = akwaforta pap. = papier b.a. = bez autora perg. = pergamin b.m. = bez miejsca wydania pl. = plansza, karta BN = Biblioteka Narodowa pł. = płótno b.r. = bez roku wydania p.-p. = passe-partout b.w. = bez wydawcy PSB = Polski Słownik Biografi czny brosz. = broszura psk= półskórek ded. = dedykacja ppł. = półpłótno drzew. = drzeworyt pperg. = półpergamin E. = Estreicher ryc. = rycina egz. = egzemplarz rys. = rysował faksym. = faksymile, faksymilia ryt. = rytował fot. = fotografi e s. = strona/y ilustr. = ilustracje sygn. = sygnował/sygnatura j.w. = jak wyżej t. = tom k. = karta tabl. = tablica/e k. tyt. = karta tytułowa tłocz. = tłoczenia litogr. = litografi a wol. = wolumin/y łac. = łaciński/a/e współopr. = współoprawny miedz. = miedzioryty wyd. = wydanie/wydał złoc. = złocenia

190 191 WARUNKI SPRZEDAŻY

1. Przedmiotem aukcji są książki i obiekty kolekcjonerskie, powierzone przez Klientów Domowi Aukcyjnemu. 2. Dom Aukcyjny OKNA SZTUKI podejmuje się sprzedaży, w imieniu Właścicieli, przed- miotów będących ich wyłączną własnościa, nie objętych postępowaniem sądowym i skarbo- wym, wolnych od zajęcia i zastawu oraz jakichkolwiek praw osób trzecich. 3. Ceny podane w katalogu są cenami wywołania rozpoczynającymi licytacje. 4. Aukcja jest prowadzona zgodnie z polskimi przepisami prawnymi przez upoważnioną osobę – Aukcjonera. 5. Aukcjoner ma prawo wycofać dowolne obiekty bez podania przyczyny, decyduje o tzw. postąpieniu w licytacji, a także rozstrzyga sytuacje sporne. 6. Opisy zawarte w katalogu mogą być uzupełnione lub zmienione przez Aukcjonera przed rozpoczęciem licytacji. 7. W licytacji biorą udział wyłącznie osoby, które posiadają numer licytacyjny. Odbiór numeru licytacyjnego jest równoznaczny z zaakceptowaniem Regułaminu aukcji i warunków sprzedaży. 8. Osoby, które nie biorą osobiście udziału w aukcji, mogą dokonać zakupu za pośrednic- twem organizatora, lub korespondencyjnie z podaniem oferowanej ceny – limitu, który po- zostaje informacją ściśle poufną. Zgłoszenie udziału w aukcji za pośrednictwem organizatora zobowiązuje Klienta do kupna obiektu co najmniej po cenie wywołania. 9. W zamówieniach korespondencyjnych prosimy podać nr katalogowy, nazwisko autora i pierwsze słowo tytułu oraz najwyższą oferowaną cenę (limit). Informacje te mają charakter ściśle poufny. Korespondencję prosimy kierować na adres: Dom Aukcyjny OKNA SZTUKI, 05-822 Milanówek, ul. Grodeckiego 17, e-mail: [email protected], [email protected] 10. Zakończenie licytacji danego obiektu następuje w momencie uderzenia mlotkiem przez Aukcjonera i jest równoznaczne z zawarciem umowy kupna-sprzedaży. 11. Do wartości kontraktu doliczamy 7% opłaty organizacyjnej. 12. Kupione przedmioty wysyłamy pocztą kurierską; można je także odebrać w siedzibie Domu Aukcyjnego, w Milanówku, ul. Grodeckiego 17. 13. Całość należności za kupione przedmioty powinna być zapłacona gotów- ką lub przelewem, nie później niż po siedmiu dniach od daty Aukcji. Po tym terminie Dom Aukcyjny ma prawo anulować kontrakt i obciążyć Nabywcę kosztami wynikły- mi z tego tytułu. Wpłaty prosimy kierować na konto: Dzieła Sztuki, Maria Ochalska 66 1020 1097 0000 7902 0003 2409. 14. Prawo własności zakupionego obiektu przechodzi na Nabywcę w momencie dokonania całej wpłaty. 15. Dom Aukcyjny OKNA SZTUKI gwarantuje zgodność opisu katalogowego ze stanem faktycznym. W przypadku wykazania rażącej niezgodności stanu przedmiotu kupionego z opi- sem, nabywca ma prawo zwrotu takiego obiektu do 14 dni od daty aukcji. 16. Dom Aukcyjny OKNA SZTUKI nie ponosi odpowiedzialności za wady prawne i ukryte wady fi zyczne wystawionych na aukcję przedmiotów. 17. Biblioteka Narodowa, Biblioteka Jagiellońska, Archiwum Główne Akt Dawnych oraz Muzea Narodowe mają prawo pierwokupu po najwyższej wylicytowanej cenie.

Dom Aukcyjny przypomina: zgodnie z obowiązującymi przepisami gromadzimy dane osobowe Klientów dokonujących transakcji o wartości powyżej 15 000 euro.

192 okl_3385x235s5g85_192str.qxd 5/17/13 12:30 AM Page 2 15 VI 2013 WARSZAWA

DOM AUKCYJNY OKNA SZTUKI AUKCJA 28 (178) 15 czerwca 2013 Maria i Andrzej Ochalscy Dom Aukcyjny OKNA SZTUKI 05-822 Milanówek ul. Grodeckiego 17 okl_3385x235s5g85_192str.qxd 5/17/13 12:30 AM Page 1 Page AM 12:30 5/17/13 okl_3385x235s5g85_192str.qxd