DOM AUKCYJNY OSTOYA SZTUKA DAWNA, ANTYKI, SZTUKA WSPÓŁCZESNA

203 aukcja, 19 czerwca 2021 r. godz. 17 Salon aukcyjny D.A. Ostoya ul. Gen. J. Zajączka 8 Warszawa

Wystawa przedaukcyjna od 12 czerwca do 19 czerwca od poniedziałku do piątku w godzinach od 1100 do 1900 w sobotę od 1100 do 1500 w salonie aukcyjnym D. A. Ostoya przy ul. Gen. J. Zajaczka 8 oraz do galerii przy ulicy Freta 25

Nowy numer telefonu: 787 050 920

www.aukcjeostoya.pl e-mail: [email protected] tel.: 22 839 24 06 Wydawca: DOM AUKCYJNY OSTOYA Roman Jacenty Przesmycki POLSKA 00-227 Warszawa ul. Freta 25/1 tel. (22) 635 55 78 tel./fax. (22) 831 26 95

Autorzy katalogu: Tomasz Lewicki, magister historii sztuki, Dominika Przesmycka-Karbowska Mikołaj Przesmycki – numizmatyka oraz zespół DA Ostoya

Nadzór merytoryczny w zakresie malarstwa: Irena Bal, magister historii sztuki, biegły sądowy, rzeczoznawca Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Ocena stanu zachowania i autentyczności malarstwa: Anna Komorowska-Sławiec

Opracowanie graficzne: Barbara Lendzion

należymy do

Nasze konto: Bank Pekao S.A. PL 02 1240 6218 1111 0000 4620 7706 SWIFT: PKOPPLPW

ISBN: 978-83-63619-91-6 Wszelkie prawa zastrzeżone Nakład: 450 egz. Sza­now­ni Pań­stwo, oglądają Państwo nasz najnowszy katalog. Mamy nadzieję, że spośród wyselekcjonowanej przez nas bogatej oferty znajdziecie ­ Państwo dla siebie obiekty godne uwagi. Zapraszamy wszystkich kolekcjonerów i miłośników sztuki ­ na naszą 203 aukcję sztuki dawnej, antyków oraz sztuki współczesnej. Jesteśmy rodzinną firmą, która powstała z zamiłowania do dzieł sztuki i historii, ­ już drugie pokolenie kontynuuje rodzinną tradycję. Od 31 lat specjalizujemy się w profesjonalnym handlu antykami i sztuką współczesną, mamy za sobą sprzedaż wielu znaczących przedmiotów związanych z historią polski, ­ a także licznych dzieł sztuki. Od 1990 roku Dom Aukcyjny Ostoya istniał pod nazwą Galeria na Freta, gdzie mieści się do dziś nasza pierwsza siedziba. Z czasem firma z jednej galerii rozwinęła się, a nazwę zmieniono. Nasze aukcje, początkowo odbywały się w hotelu Bristol w Warszawie, a dziś organizujemy je w salonie aukcyjnym­ przy ulicy Generała Józefa Zajączka 8. Oglądając nasz katalog prosimy zwrócić uwagę na oznaczenie kolorystyczne­ poszczególnych działów, które ułatwią Państwu poruszanie się po katalogu.

SZTUKA DAWNA SZTUKA WSPÓŁCZESNA POLONIKA, MILITARIA, ODZNACZENIA SZTUKA ROSYJSKA RZEMIOSŁO ARTYSTYCZNE SZTUKA ORIENTALNA Z powodu panującej epidemii aukcja odbędzie się bez udziału publiczności. Licytować można: telefonicznie, online oraz ustalonym limitem.

BEZPOŚREDNIO: ONLINE: 1. Zgłoś zainteresowanie 1. Prześlij swoje zgłoszenie mailem: telefonicznie 22 839 24 06 [email protected] 2. Wszystkie obiekty można obejrzeć przed 2. Zarejestruj się na stronie aukcją w naszym salonie przy www.ostoya.onebid.pl ul. Gen. Zajączka 8. Można też pozostawić by licytować online nam zlecenie na wybrane w czasie wizyty obiekty.

Do naszych salonów zapraszamy w godzinach 11-19, a w soboty do 15. Aukcja rozpoczyna się o godzinie 17.

Ostatnie zgłoszenia przyjmujemy do godziny 15 w dniu aukcji. SZTUKA DAWNA

Kazimierz SICHULSKI 1879 Lwów - 1942 Lwów

1 DWA KWIATY MAKU W CERAMICZNYM WAZONIE, 1917 Pastel, karton naklejony na tekturę; 96 x 68 cm (w świetle p-p) Sygnowany p.g.; Sichul917 na odwrocie napis autorski Sichulski Kraków / pastel / „Maki” / cena kor 2 tysiące / Kremerowska 8 II p; nalepka wystawowa TPSP Kraków z 1917 r, drukowana, wypełniona piórem: Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie / Autor Sichulski Nr2428 / Dzieło p.t. „KwiatyII. / Rodzaj pastel cena 2000 K

Obraz wystawiany: TPSP Kraków 1917

ształcił się w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem J. Mehoffera, L. Wyczółkowskiego i S. Wyspiańskiego. Jeszcze w czasie studiów odbył dłuższą podróż po Europie - był we Włoszech, w Paryżu i w Wiedniu. W r. 1904 wspólnie z F. Pautschem K i W. Jarockim po raz pierwszy wyjechał na Huculszczyznę. Odtąd, przez lata, naczelnym tema- tem jego obrazów były sceny rodzajowe ukazujące malowniczość huculskich strojów, zwycza- jów i obrzędów. Po studiach stale mieszkał we Lwowie. W czasie I wojny światowej walczył w Legionach, brał też udział w obronie Lwowa. W dwudziestoleciu międzywojennym nauczał rysunku i malarstwa w lwowskiej Szkole Przemysłowej; od r. 1930 był profesorem krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jego wcześniejsze prace odznaczają się dekoracyjnością, secesyjną stylizacją i wyrazistą linią, która z czasem zanika na rzecz niespokojnych, postrzępionych form. Artysta był także projektantem witraży, tkanin i plakatów. Zajmował się ilustratorstwem.

Cena wywoławcza 47 100 Estymacja 60 000 – 70 000

EugÝne KONOPATZKY (Jewgenij Igantowicz Konopacki) 1987 Łuck – 1962 Paryż

2 MARTWA NATURA Z JARZYNAMI NA STOLE Olej, płótno; 46,5 x 60,5 cm Sygnowany p.d.: E. Konopatzky Na odwrocie nalepka wystawowa Salon Berruyer, Burges z opisem pracy

alarz rosyjski kręgu awangardy i Ecole de . Od 1910 r. wystawiał Cherzońskim Towarzystwie Miłośników Sztuk Pięknych. W latach 1913-1914 w kubo-futurystycznym ugrupowaniu Kolco. W latach 1917-19 w Odessie wystawiał w w Towarzystwie Artystów Niezależnych. w 1919 r. wyjechał do Paryża. Od 1925 r. wystawiał w Paryżu na Salonie M Niezależnych i Salonie Jesiennym. Od 1937 r. kie- rował kursa- mi na Rosyjskim Uniwersytecie Ludowym. Zajmował się też ilustracją książkową.

Cena wywoławcza 2 800 Estymacja 3 500 – 4 000 Stanisław WOCJAN 1903 Warszawa – 1974 Świder

3 W ŚWIĄTYNI ŚWIATOWIDA, 1963 Olej, płótno; 55 x 30 cm Sygnowany l.d.: Stanisław Wocjan 1963 Na krośnie: „W ŚWIĄTYNI ŚWIATOWIDA” | STANISŁAW WOCJAN 1963 | dwukrotnie data 1963 oraz daty miesięczne od 23 VIII do 25 X

alarz i inżynier. W latach 1922-23 studiował w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych. Następnie w latach 1925-30 uczył się u Mariana Wawrzenieckiego. Był wykładowcą na Politechnice Warszawskiej. Wystawiał od 1928 roku (Salon Kulikowskiego). W latach 1928-36 członek Polskiego Towarzystwa Artystycznego. Od 1931 roku regularnie ekspo- M nował swoje prace na wystawach w Zachęcie, której był członkiem w latach 1934-39. Od roku 1945 członek ZPAP. W 1946 roku wraz z Zygmuntem Badowskim powołał Związek Artystów Niezależnych. Od roku 1956 należał do grupy „Zachęta”, której był współorganizatorem. Za tryptyk Odwieczne pieśni Karłowicza otrzymał w 1934 roku wyróżnienie TZSP. Autor dwóch prac poświęconych Marianowi Wawrzenieckiemu. Jego twórczość inspirowana była muzyką kom- pozytorów polskich (Chopin, Karłowicz) oraz podobnie jak u Mariana Wawrzenieckiego - mitologią słowiańską. Cena wywoławcza 1 500 Estymacja 2 500 – 3 000

Max LOOSE 1869 – ?

4 PNĄCA RÓŻA, 1915 Gwasz, papier; 48,5 x 32 cm Sygnowany p.d.: M. Loose 15

Cena wywoławcza 2 500 Estymacja 3 500 – 4 000

Stanisław KAMOCKI 1875 Warszawa – 1944 Zakopane

5 W KUŹNICACH Olej, płótno; 73 x 94 cm Sygnowany l.d.: Stkamocki Na odwrocie papierowa nalepka wypełniona piórem: Stanisław Kamocki / W Kuźnicach / fab olej / Cena

ył pejzażystą uważa- nym za jednego z naj- B wybitniejszych malarzy ze „szkoły Stanisławskiego“. Syn architekta Kazimierza, rysunku uczył się od ojca. W latach 1891-1900 studio- wał w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, m.in. pod kierunkiem Leona Wyczółkowskiego, Jacka Malczewskiego i Jana Stanisławskiego. W 1900 wyróżniono go srebrnym medalem za krajobrazy. Po studiach podróżował do Paryża (1901-1902) i do Włoch (1904-1905). W latach 1915-1919, podczas służby w I Brygadzie Legionów, rysował i malował portrety legionistów. Od 1920 był profesorem malarstwa krajobrazowego w macierzystej uczelni i wielokrotnie wyjeżdżał ze stu- dentami na plenery. Był członkiem kilku stowarzyszeń twórczych, wśród nich Tow. Artystów Polskich „Sztuka“, Tow. Polska Sztuka Stosowana, Tow. Sztuka Podhalańska. Lata okupacji spędził w Zakopanem, nadal zajmując się nauczaniem. Malował przed wszystkim krajobrazy z okolic Krakowa i Podhala, ale także z wyjazdów na Podole i Wołyń oraz ze swoich podróży zagranicznych. Rzadziej malował martwe natury i wnętrza. Jego obrazy odznaczają się wybitnymi walorami dekoracyjnymi. Cena wywoławcza 15 000 Estymacja 20 000 – 25 000

Antonio GUIDOTTI 1881 Piza – 1958 Florencja

6 WENECJA Akwarela, papier; 47 x 28 cm Sygnowany l.d.: Guidotti A

alarz i rzeźbiarz włoski, absolwent M florenckiej ASP. Wystawiał regularnie od 1903 r. malował olejno i akwarela pejzaże, szczególnie często widoki weneckie.

Cena wywoławcza 2 000 Estymacja 2 500 – 3 000 Malarz włoski

7 TARAS KLASZTORU KAPUCYNÓW W AMALFI, 2. poł. XIX w. Akwarela, papier; 27,5 x 40,5 cm

Cena wywoławcza 2 000 Estymacja 2 500 – 3 000

Malarz nierozpoznany

8 WENECJA, 1. poł. XX w. Akwarela, papier; 38 x 28 cm ( świetle p-p) Sygnowany p.d.; V(...)

Cena wywoławcza 1 500 Estymacja 1 800 – 2 000 G. SCHULZ

9 ASTRY, poł. XX w. Olej, płótno naklejone na tekturę; 27 x 18 cm Sygnowany p.d.; G.Schulz

Cena wywoławcza 800 Estymacja 1 000 – 1 200

A. FACCHETTI

10 JESIEŃ W LOTARYNGII, ok. 1930 Olej, sklejka; 30 x 40 cm Sygnowany p.d.: A.Facchetti Na odwrocie drukowana nalepka wypełniona piórem: Facchetti / 07 / Automne en Lorraine

Cena wywoławcza 2 000 Estymacja 2 500 – 3 000 Van HOUTVEN

11 PELARGONIE, ok. 1940 Olej, płótno; 60 x 50,5 cm Sygnowany l.d.: Van Houtven

Cena wywoławcza 3 800 Estymacja 4 500 – 5 000

Oskar ROTHKIRCH 1880 – 1961

12 KŁADKA NAD POTOKIEM, 1910 Olej, płótno; 24 x 26,5 cm Sygnowany p.d.: O.Rothkirch / 1910

alarz śląski. Studiował w Dreźnie u Richarda Müllera. Osiedlił sie M w Brazylii. Oskar Rothkirch był uczniem Richarda Müllera w Dreźnie, a następnie przez długi czas praco- wał w Brazylii.

Cena wywoławcza 2 000 Estymacja 2 500 – 3 000 Sophie KONER 1855 Londyn – 1929 Berlin

13 POLNE KWIATY, 1925 Olej, płótno; 104 x 83 cm Sygnowany p.d.: Spohie Koner 1925

alarka niemiecka. Uczyła się w Paryżu u Carolus-Durana i później w Berlinie u Maxa Konera, za którego wyszła za mąż w 1886 r. Wystawiała regularnie w Berlinie od 1888 r. Specjalizowała się w portretach, zwłaszcza dzieci. Otrzymywała prestiżowe zamówienia, w tym od rodziny cesar- M skiej. Rzadziej tworzyła pejzaże i martwe natury.

Cena wywoławcza 3 000 Estymacja 4 000 – 5 000 J. de MEYER

14 PRYMULKA, ok. 1930 Olej, płótno; 50,5 x 35,5 cm Sygnowany p.d. De Meyer. J

Cena wywoławcza 2 500 Estymacja 3 000 – 3 500

Ignacy STRUBEL 1872 – 1928 Warszawa

15 OWOCE Olej, tektura; 24 x 34 cm Sygnowany p.d.: J. Strubel

alarz. Malował pejzaże, martwe M natury i kwia- ty. W roku 1925 wysta- wiał obrazy na marcowej wystawie oddziału TZSP w Lublinie.

Cena wywoławcza 1 500 Estymacja 1 800 – 2 000 Edward OKUŃ 1872 Wólka Zegrzyńska – 1945 Skierniewice

16 ULICZKA VIA MAIOLI W ANTICOLI CORRADO, 1938 Olej, płótno; 63 x 47 cm Sygnowany l.d.: EOKUŃ 1938 (monogram imienia wiązany) Na płótnie z boku napis: VIA MAIOLI Na odwrocie, na krośnie stempel: Artystyczna Pracownia Ram / oraz / oprawa obrazów / Jan Rajewski / Warszawa ul. Nowogrodzka nr 18

czeń Wojciecha Gersona w latach 1890-91 w Warszawskiej Klasie Rysunkowej, w latach 1891-93 w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie u Izydora Jabłońskiego i Jana Matejki. Kontynuował studia w 1893 w Monachium u A. Abe`go i w Paryżu w Académie Julian u J.P.Laurensa. W 1897 ożenił się z Zofią Wandą Tolkemit, córką ziemianina. Razem U wyjechali do Monachium, a następnie przez Węgry do Rzymu. Tam mieszkali, z małymi przerwami, przez 20 lat. Tam Okuń brał udział w życiu polskiej kolonii arty- stycznej. Podróżował po Italii, był w Sorrento, Amalfi, Wenecji, Padwie, Rawennie, Florencji i Sienie. Powrócił do kraju w 1921 i został profe- sorem w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych, w latach 1933-34 został jej dyrektorem. W Warszawie został wicepre- zesem Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. Był mala- rzem i grafikiem, którego styl został wykształcony w okre- sie Młodej Polski.. Malował pejzaże i portrety utrzymane w manierze secesyjnej. Jego winiety zdobiące wytworny tygodnik o sztuce Chimera, są klasycznymi przykładami tego stylu.

Włoskie, malownicze mia- steczko Anticoli Corrado uwieczniał na swoich obra- zach wielokrotnie.

Cena wywoławcza 60 000 Estymacja 80 000 – 90 000 Spyridon SCARVELLI 1868 – 1942

17 WILLA NA KORFU Akwarela, papier; 23,5 x 47 cm (w świetle p-p) Sygnowany l.d.: Scarvelli

alarz grecki. Studiował archi- tekturę w Państwowej Szkole M Przemysłowej w Trieście. Tworzył akwarele z pejzażami i zabytkami Egiptu, Włoch i Grecji.

Cena wywoławcza 4 000 Estymacja 5 000 – 6 000 18 TRYPTYK NEAPOLITAŃSKI WYBUCH WEZUWIUSZA, 1792 Gwasz papier; 41 x 24 cm Napis u dołu: Molo di Napoli con eruzione del Vezuvio accaduto fi 16 Dicembro 1792 CRYPTA NEAPOLITANA, 1. poł.XIX w. Gwasz, papier; 58 x 41 cm ŚWIĄTYNIA DIANY W BAJE, ok. 1790 Gwasz, papier; 43 x 24 cm Napis u dołu: Avanzi del Tempio di Diana, a Baja presso Pozzuoli

Crypta Neapolitana to starożytny rzymski tunel drogowy niedaleko Neapolu we Włoszech. Został zbudowany w 37 roku pne i ma ponad 700 metrów długości.

rólestwo Neapolu i Sycylii było od 1735 r. pod panowaniem młodszej linii Burbonów hiszpańskich. w 1759 r. na tron K wstąpił Ferdynand IV. W 1768 r. ożenił się z córką cesarzo- wej Marii Teresy - Marią Karoliną. Wkrótce oddał w jej ręce rządy. W 1748 r. rozpoczęto wykopaliska archeologiczne w Pompejach pod Neapolem, które stały się wielka atrakcja turystyczną i ściągały zwiedzających z całej Europy. Inną atrakcją był od czasu do czasu aktywny Wezuwiusz. Akwarele te powstały w tym okresie.

Cena wywoławcza 20 000 Ferdynand IV Estymacja 24 000 – 25 000

Tadeusz KINOWSKI 1920 – 1990 Oświęcim

19 SIECI NA PLAŻY, 1947 Olej, tektura; 60 x 71 cm Sygnowany l.d.; Kinowski; p.d.; 1947 Na odwrocie akt kobiecy

alarz i gra- M fik. Absolwent (1949) kra- kowskiej ASP. Mieszkał i tworzył w Oświęcimiu. Cena wywoławcza 2 000 Estymacja 2 500 – 3 000

Tadeusz NARTOWSKI 1892 Zaręby Kościelne – 1971 Szczecin

20 KWIATY MAKU W KRYSZTAŁOWYM WAZONIE Akwarela, papier; 49 x 37 cm Sygnowany p.d.: TNartowski l.d. sucha pieczęć producenta papieru: Aquarell NoA / Baumgart Hannover

kończył warszawską Szkołę Sztuk Pięknych studiując u Kazimierza U Stabrowskiego, Ferdynanda Ruszczyca i Konrada Krzyżanowskiego. Był biegłym akwarelistą cenionym za rysu- nek i subtelną modulację kolorystycz- ną. Od 1912 roku wystawiał regularnie w „Zachęcie”. Z innych galerii warszaw- skich pokazywały jego akwarele Salony Abe Gutnajera i Czesława Garlińskiego. Wystawiał także w Krakowie, Lublinie, Gdyni. W 1935 roku miał wystawę w Berlinie. Twórczość Nartowskiego była wielokrotnie nagradzana, m.in. otrzymał brązowy i złoty medal TZSP w latach 1927 i 1933.

Cena wywoławcza 2 000 Estymacja 2 500 – 2 700

January SUCHODOLSKI 1797 Grodno – 1875 Bojmie

21 WYSPA ISCHIA, ok. 1835 Olej, płótno dublowane; 54 x 76 cm Ekspertyza Ireny Bal

oczątkowo zajmował się malarstwem amatorsko. Lata 1832-1837 spędził w Rzymie. W 1939r. został członkiem ASP w Petersburgu. Pozostawał pod dużym wpływem swojego nauczyciela H. Verneta. Popularność zdobył jako malarz obrazów historyczno-batalistycznych, malował też P sceny rodzajowe, portrety konne i wizerunki koni oraz sceny z życia ludu włoskiego i pejzaże morskie. Pobyt we Włoszech i studia w prowadzonej przez Horacego Verneta Akademii Francuskiej przy- niósł w jego twórczości m.in romantyczne, idealizujące naturę, pejzaże. Malownicze, widoki morskiego wybrzeża oświetlonego promieniami zachodzącego słońca. Częsty jest w nich tak modny w okresie romantyzmu motyw ruin. Charakterystyczne jest też gładkie wykończenie typo- we dla jego nauczyciela - Verneta. Cena wywoławcza 48 000 Estymacja 60 000 – 70 000

Samuel HIRSZENBERG 1865 Łódź – 1908 Jerozolima

22 ZAUŁEK Olej, płótno naklejone na tekturę; 28 x 18,5 cm Sygnowany l.d.: Hirszenberg Samuel

czył się w Szkole Rzemiosł w Łodzi, później stu- diował w krakowskiej SSP oraz w Monachium. U Przyjaźnił się z Olgą Boznańską. W 1889 wyje- chał na studia do paryskiej Academie Colarossi. W 1892 powrócił do Łodzi i związał się z tamtej- szym środowiskiem artystycznym. W1907 wyjechał do Jerozolimy, gdzie został nauczycielem malarstwa w Szkole Rzemiosł Artystycznych „Bacalel”. Jego twór- czość jest wielonurtowa i obejmuje zarówno monu- mentalne kompozycje, jak i niewielkie sceny rodzajo- we, pejzaże czy portrety.

Cena wywoławcza 3 000 Estymacja 3 600 – 4 000

Naśladowca Davida Teniersa

23 SCENA W KARCZMIE, 2. poł. XIX w. Olej, deska; 32 x 41 cm

Cena wywoławcza 5 000 Estymacja 6 000 – 7 000 Franciszek SUNDERLAND

24 WĄSKI DUNAJ, ok. 1930 Akwarela, papier; 17 x 14,5 cm Sygnowany p.d.: Fr. Sunderland

Cena wywoławcza 2 000 Estymacja 2 500 – 2 800

Marian PUCHALSKI 1912 – 1970

25 PAŁAC NA WYSPIE W ŁAZIENKACH KRÓLEWSKICH Akwarela, gwasz, papier; 11,5 x 9,5 cm Sygnowany p.d.: M.Puchalski

Cena wywoławcza 400 Estymacja 500 – 600 Franciszek TUREK 1882 Kraków – 1947 Kraków 26 RÓŻE W SZKLANYM WAZONIE, 1946 Akwarela, papier; 28 x 43 cm Sygnowany p.d.: Z najlepszymi Życzeniami / na dzień 26. V.1946 r / FrTurek / 21646

Cena wywoławcza 2 000 Estymacja 2 500 – 2 800 Ignacy ZYGMUNTOWICZ 1875 Warszawa – 1947 Warszawa 27 DOROŻKA NA PLACU TRZECH KRZYŻY W WARSZAWIE, przed 1937 Olej, płótno; 33,5 x 46,5 cm Sygnowany p.d.: I Zygmuntowicz

Cena wywoławcza 12 000 Estymacja 15 000 – 17 000 Ferdynand RUSZCZYC 1870 Bohdanów – 1936 Bohdanów 28 KOŚCIÓŁEK NA LITWIE, 1903 Autolitografia barwna, papier; 38 x 46 cm ( w świetle p-p) Sygnowana z kamienia p.d.: F. Ruszczyc Z: Teka Stowarzyszenia Polskich Artystów Grafików (Staraniem Feliksa Jasieńskiego), Kraków 1903 (nakład 120 egzemplarzy), odbita w Litografii A. Pruszyńskiego. Stan: ślady złożenia

Lit.: M. Grońska, Grafika w książce, tece i albumie, Warszawa 1994 r., poz. 5, s.189-190

Piękna i bardzo rzadka grafika, pochodząca z jednej z pierwszych wydanych na ziemiach polskich tek z grafiką artystyczną. Cena wywoławcza 2 000 Estymacja 2 500 – 3 000

Oskar ALEXANDROWICZ 1885 Drohobycz – po 1939

29 BRODATY MĘŻCZYZNA W KRYZIE Olej, płótno; 45 x 34 cm Sygnowany l.d.: Alexandrowicz

ysownik i krytyk. W latach 1904-05 studiował w krakow- skiej Szkole Sztuk Pięknych u Józefa Mehoffera. W roku R 1906 został wybranym przewodniczącym Towarzystwa Młodzieży Żydowskiej Makabea w Drohobyczu. Wystawiał w kra- kowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych. W okresie mię- dzywojennym publikował w prasie recenzje i artykuły o artystach i sztuce żydowskiej.

Cena wywoławcza 2 000 Estymacja 4 000 – 5 000

Malarz nierozpoznany

30 BABCIA I WNUCZEK Olej, płótno; 20,5 x 16,5 cm Sygnowany p.d.: A. Co(...)

Cena wywoławcza 2 000 Estymacja 2 500 – 3 000 Bolesław NAWROCKI 1877 Łódź – 1946 Pabianice

31 PORTRET PANI M. R., 1915 Pastel, papier naklejony na płótno, 115 x 90 cm Sygnowany jasnozielonym pastelem p. d.: B Nawrocki 1915. Na odwrocie blejtramu nalepka wystawowa TZSP, Warszawa: nr 29494 | Nawrocki Bolesław Portret Pani M. R. | pastel| 29 IV 1915.

Obraz wystawiany: TZSP, Warszawa, 1915

olesław Nawrocki uczył się w warszawskiej Klasie Rysunkowej u W. Gersona, następnie studiował w Monachium - od 1895, w prywatnej pracowni S. Grocholskiego i w tamtejszej Akademii; w Krakowie w 1897, przez kilka mie- sięcy w Szkole Sztuk Pięknych u L. Wyczółkowskiego oraz w Paryżu - od końca roku 1897 w akademiach: Julian, B Vitti, Colarossi. Przez pewien czas mieszkał w Rzymie. W latach 1912 - 1917 przeby- wał w Moskwie, na Krymie i na Kaukazie. W 1918 powrócił do kraju, mieszkał w Warszawie. Poznaniu i Pabianicach. Podczas okupacji przebywał w Warszawie. Po wojnie powrócił do Pabianic. Pierwsze prace Bolesława Nawrockiego to nokturnowe pejza- że z Paryża, Rzymu i Warszawy oraz sym- boliczne kompozycje malarskie i poetyckie. Uznanie publiczności, zwłaszcza francuskiej i włoskiej, przynio- sły mu portrety. Duża część dorobku arty- sty uległa zniszczeniu podczas rewolucji w Rosji w latach 1917 - 1918 i podczas wojny światowej. Kolekcja jego prac: oleje, paste- le, akwarele, rysunki, płaskorzeźby w meta- lu, a także utwory literackie, znajduje się w posiadaniu syna artysty. Była ona pre- zentowana w Muzeum Narodowym w Warszawie w 1994 (Patrz katalog: Muzeum Narodowe w Warszawie. Kolekcja Bolesława i Liny Nawrockich. Malarstwo polskie, Warszawa1994). Cena wywoławcza 40 000 Estymacja 50 000 – 60 000 Irena HASSENBERG (RENO) 1884 Warszawa – 1953

32 PORTE ST. DENIS Litografia barwna, papier; 34 x 40 cm (w świetle p-p) Sygnowany ołówkiem p.d.: Reno; l.d.: 57/100 PP IX Z teki: Paris par Reno Oprawiona

Wojciech Aleksander DUREK 1888 Mała – 1951 Kielce

33 IDYLLA FANTASTYCZNA, 1918 Olej, tektura; 35 x 49 cm Sygnowany p.d.: WA. Durek 918

olski rzeźbiarz i malarz. Studia arty- styczne odbył w Wyższej Szkole P Przemysłowej w Krakowie, kon- tynuował w szkole zawodowej w Laas w Tyrolu oraz w Accademia di Belle Arti w Mediolanie, którą ukończył w 1911. Odbył również praktykę rzeźbiarską w Grazu (1915). W okresie międzywo- jennym mieszkał w Toruniu, gdzie działał w miejscowej Konfraterni Artystów. Opuścił Toruń ok. 1930 r. Po II wojnie osiadł w Kielcach. Był twórcą głównie rzeźb pomnikowych i o tematyce religijnej.

Cena wywoławcza 3 500 Estymacja 4 500 – 5 000

Zofia STRYJEŃSKA 1891 Kraków – 1976 Genewa

34 POLONEZ Rotograwiura wielobarwna, papier, 39 x 30 cm (arkusz) Sygnowany z płyty: 1927 Z. STRYJEŃSKA Z teki: Tańce Polskie Oprawiony

Cena wywoławcza 400 Estymacja 700 – 800 Stanisław DĄBROWSKI 1884 Albertyn – 1944 Warszawa

35 TANCERKA – MARIA CHMURKOWSKA, 1931 Gips malowany na biało, wys.41 cm Sygnatura ryta: Grodno 1931 | S Dąbrowski

alarz, grafik i rzeźbiarz. Ukończył architekturę w szkole Sztuk Pięknych w Kazaniu. W latach M 1909-13 studiował malarstwo na krakowskiej ASP u Weissa i Mehoffera. Naukę kontynuował w Paryżu. Zaangażowany w rewolucję 1905 r. Od 1926 r. dyrektor Szkoły Przemysłu Graficznego w Warszawie.

Cena wywoławcza 2 800 Estymacja 3 500 – 4 000

Stanisław DĄBROWSKI 1884 Albertyn – 1944 Warszawa

36 MYSZ KOŚCIELNA – PORTRET MARII CHMURKOWSKIEJ, 1930 Tusz, piórko, akwarela; 40,5 x 31 cm Sygnowany l.d.: MYSZ KOŚCIELNA / GRODNO 1930 / St. Dąbrowski

Cena wywoławcza 2 800 Estymacja 3 500 – 4 000 Wojciech Aleksander DUREK 1881 Mała – 1951 Kielce

37 PORTRET MARII CHMURKOWSKIEJ, ok. 1925 Rzeźba w stylu art deco Brąz, 56 x 19 x 19 cm Sygnatura ryta: W A DUREK

Znakomita rzeźba w stylu art deco artysty, który tworzył przede wszystkim w duchu symbo- lizmu i neoromantyzmu bliskiego szkoły mediolańskiej Medardo Rosso. Na 32 aukcji Domu Aukcyjnego Ostoya (14.02.2004) oferowana była jego rzeźba Salome z głową Jana Chrzciciela.

olski rzeźbiarz i malarz. Studia artystyczne odbył w Wyższej Szkole Przemysłowej w Krakowie, P kontynuował w szkole zawodowej w Laas w Tyrolu oraz w Accademia di Belle Arti w Mediolanie, którą ukończył w 1911. Odbył również praktykę rzeźbiarską w Grazu (1915). W okresie międzywojen- nym mieszkał w Toruniu, gdzie działał w miejscowej Konfraterni Artystów. Prowadził przez pewien czas wspólną pracownię z zaprzy- jaźnionym artystą Ignacym Zelkiem - atelier „Rzeźba”. Opuścił Toruń ok. 1930 r. Po II wojnie osiadł w Kielcach. Wielokrotnie prezentował publicznie swoje prace. Wystawy miał m.in. w Krakowie (1920), Warszawie (1920), Toruniu (1922, 1928), Bydgoszczy (1924), Lublinie (1931), Kielcach (1945, 1949). Maciej Szukiewicz tak pisał o nim w 1920 r. w recenzji o wymownym tytule „Czyżby narodziny polskiej rzeźby?: W każdej z rzeźb przebi- ja się ogromna łatwość koncepcji i dążenie do kompozycji, to jest do tego, czego w dotychczasowej rzeźbie polskiej prawie nie widzie- liśmy. Artysta taki, jak W. Durek, mający za sobą prócz ukończonej architektury, znajomość wszystkich technik w drzewie, stiuku, marmu- rze i brązie, osiada w kraju, aby mu oddać wą pracę i niepośledni talent. Był twórcą głównie rzeźb pomni-

Cena wywoławcza 55 000 Estymacja 65 000 – 70 000 kowych i o tematyce religijnej. M.in wykonał rzeźby do 12 kaplic kalwarii w Wielu koło Kościerzyny (1915-1924), pomnik Moniuszki w Toruniu (1923), pomnik na cześć poległych żoł- nierzy 8. toruńskiego pułku saperów w Toruniu (1928), figurę Chrystusa Króla na placu Królowej Jadwigi w Chojnicach (1931), płaskorzeźbę w kaplicy Matki Boskiej w Chełmży (1932), kompleks rzeźbiarski na terenie garnizonu w Komorowie (1932-1933), monumentalną rzeźbę Chrystusa Króla w Małej (1936), rzeźby w parku biskupim w Pelplinie (1937) pomnik pomordowanych w 1939 r. w Chełmży.

Maria Chmurkowska (1901-1973) aktorka teatralna i filmowa. Po ukończeniu szkoły wyjecha- ła do Wilna, gdzie grała w T. Powszechnym i T. Polskim. Następnie wróciła do Warszawy (T. Praski), grała także w Lublinie, Grodnie (1924-25, 1936-37) , Łodzi, Grudziądzu, Poznaniu. W 1931 r. osiadła w Warszawie. Grała w „Qui Pro Quo”, „Mirażu”, T. Letnim, „Wielkiej Rewii” i in. Od 1932 r. coraz częściej występowała jako artystka estrado- wa i jeszcze przed wojną zasłużyła na miano najlepszej polskiej mono- logistki. Podczas okupacji wystę- powała w teatrach jawnych: „Ul”, „Maska”, „Nowości”. Pracowała w konspiracji jako łącznicz- ka ZWZ-AK. Podczas Powstania Warszawskiego była sanitariuszką w powstańczym szpitalu i opuściła płonące miasto wraz z rannymi. Po wojnie występowała przede wszyst- kim jako aktorka estradowa, wygła- szając monologi, często własne- go autorstwa. Współpracowała ze stołecznymi teatrami, występowała też w programach „Podwieczorek przy mikrofonie” i „Karuzela war- szawska”. Grala w filmach: Kocha, lubi, szanuje (1934), Jego wielka miłość (1936), Bolek i Lolek (1936), 30 karatów szczęścia (1936), Skłamałam (1937), Szczęśliwa trzy- nastka (1938), Dziewczyna szuka miłości (1938), Kłamstwo Krystyny (1939), Dwa żebra Adama (1963), Mocne uderzenie (1966). Paul GERICKE 1876 Berlin – 1949 Berlin

38 WNĘTRZE LASU Olej, tektura; 24 x 32 cm Na odwrocie dedykacja od Marianne Bisi

Fritz LATTKE (Fryco LATK) 1895 Neundorf – 1980 Weimar

39 PEJZAŻ WIOSENNY Z ŁUŻYC, 1945 Olej, tektura; 32 x 41 cm Sygnowany p.d.: F.Lattke 1945

Cena wywoławcza 1 600 Estymacja 2 000 – 2 500 Ch. LÜDERITZ

40 PEJZAŻ Z KWITNĄCĄ GRUSZĄ, 1944 Olej, tektura; 50 x 63 cm Sygnowany l.d.; Ch. Lüderitz / 1944

41 WYSPA Olej, tektura; 31,5 x 45 cm Sygnowany l.d.: F.Lattke

użycko-niemiecki malarz, grafik, ilu- Ł strator. Jeden z naj- bardziej znaczących pejzażystów niemieckich XX w. Pochodził z biednej rodziny chłopskiej. Dzieki stypendium w 1910 r rozpoczął naukę w berlińskiej Kunstgewerbeschule. Zmobilizowany w 1914 r. wałczył na fron- tach wschodnim i zachod- nim. W latach 1921-29 studiował Akademii Sztuk Pięknych w Weimarze u Walthera Klemma i Alexandra Olbrichta. Zyskał renomę utalentowa- nego ilustratora i karykatu- rzysty. Po wyjazdach do Czech i Jugosławii w 1932 r. osiadł w Weimarze. Regularnie wyjeżdżał na plenery na Łużyce. Malował błotniste ścieżki, zalane pola. Jego obrazy emanują melancholijnym, poetyc- kim nastrojem. Wypracował własny styl z wrażliwą paletą kolorów. Cena wywoławcza 1 600 Estymacja 2 000 – 2 500 Ritta BOEMM 1868 Lewocza – 1948 Budapeszt

42 LALKA Z JABŁKAMI Olej, tektura; 44 x 33 cm Sygnowany l.d.: Boemm Ritta

alarka węgierska, córka i uczennica malarza Tivadara. M po studiach w Dreźnie i Paryżu osiadła w 1899 r. Budapeszcie. Regularnie do 1940 r. wystawiała w Műcsarnok i Towarzystwie Sztuk Pięknych. Jej ulubionym tematem były dzieci i martwe natury. Malowała też wnętrza i obrazy ołtarzowe.

Cena wywoławcza 1 250 Estymacja 2 000 – 2 500

Karol FRYCZ 1877 Cieszkowce – 1963 Kraków

43 SZLACHCIC Z KIELICHEM WINA Tusz, piórko, akwarela, papier; 24 x 29,5 cm Sygnowany p.d.: F.K.

Cena wywoławcza 1 500 Estymacja 2 000 – 2 500 Jerzy MILLER 1921 – 1985

44 WYROK NA MATEJKĘ, 1951 Olej, płótno; 49 x 39 cm Sygnowany p.d.: Jerzy Miller / 1951 r Oprawiona Jest to kopia obrazu Jana Matejki „Wyrok na Matejkę” z 1867 r. Był on reakcją na ataki konserwatystów na obraz „Rejtan”.

bsolwent warszawskiej ASP. Uprawiał grafikę warsztatową A i użytkową m.in znaczki pocztowe, pocztówki, ilustracja książkowa. Był projek- tantem papierów wartościowych. Autorem rysunku układu słonecznego na rewersie banknotu 1000 złotowego. W 1964 roku odbyła się w Warszawie indywidualna wystawa artysty. Cena wywoławcza 1 500 Estymacja 2 000 – 2 500 Stefan ŻECHOWSKI 1912 Książ Wielki – 1984 Książ Wielki

45 WĘDROWIEC Olej, tektura; 17,5 x 27,5 cm Sygnowany p.g.; S.Z.; na odwrocie: St. Żechowski / („Ziemin z Książa”) / własność A. Worutowicz

czył się w l. 1929-32 w Państwowej Szkole Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego w Krakowie. W 1929 wstąpił do „Szczepu Rogate Serce”, przyjmując starosłowiańskie miano Ziemina z Książa. W l. 1930-36 brał udział we wszystkich wystawach grupy. W 1936 poznał U Emila Zegadłowicza, który zaproponował mu ilustrowanie swej powieści Motory. Po wojnie przeniósł się do Zabrza, gdzie wstąpił do ZPAP i mieszkał do 1970, po czym ponownie osiedlił się w Książu Wielkim. W 1968 otwarto stałą ekspozycję jego prac w Muzeum Emila Zegadłowicza w Gorzeniu Górnym. Najbardziej znane z jego prac są rysunki, w których osią- gał efekty bliskie fotografii pod względem dokładności odwzorowania. Z drugiej stro- ny jego twórczość zadziwia fantazją ujęć i tematyki.

Cena wywoławcza 1 500 Estymacja 1 900 – 2 000 Adolf van der VENNE 1828 Wiedeń – 1911 Schweinfurt

46 MASZTALERZ Z DWOMA KOŃMI, 1877 Olej, płótno dublowane; 79 x 62,5 cm Sygnowany p.d.: A. van der Venne / 877

rtysta austriacki znany przede wszystkim jako malarz koni i scen rodzajowych. Pochodził z rodziny emigrantów holenderskich. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu. Swoje obrazy poka- zywał przede wszystkim na wystawach austriackiego Kunstvereinu. I tak w roku 1852 pokazał np. A obraz „Konie u wodopoju”, w 1855 „Konne polowanie z ogarami” i „Martwa łania z jelonkiem”, a w 1856 „Węgierska furmanka” i „W puszcie”. W latach późniejszych wyjechał do Monachium.

Cena wywoławcza 10 000 Estymacja 12 000 – 14 000 Naśladowca Pauwelsa Casteelsa

47 BITWA, ok. 1700 Olej, płótno dublowane; 50 x 62 cm Cena wywoławcza 10 000 Estymacja 12 000 – 14 000

Ludwig FRIESEN

48 PEJZAŻ Z ZAMKIEM I WÓZKIEM NA DRODZE, poł. XIX w. Olej, płótno; 55,5 x 75,5 cm Sygnowany l.d.: L. Friesen

ejzażysta monachijski P specjalizujący się w malowniczych pejzażach.

Cena wywoławcza 2 800 Estymacja 3 500 – 4 000 Charles COTTET 1863 Puy-en-Velay – 1925 Paryz

49 ŁODZIE W ŚWIETLE KSIĘŻYCA Akwaforta, papier;12 x 17 cm (kompozycja)

Cena wywoławcza 200 Estymacja 400 – 500

N. LEOPOLD

50 PEJZAŻ ALPEJSKI, 1900 Olej, płótno; 41 x 68 cm Sygnowany p.d.: N. Leopold Mnch 1900

Cena wywoławcza 900 Estymacja 1 200 – 1 500

Karl KAUFMANN 1843 Nueplachowitz – 1905 Wiedeń

51 NORWESKI FIORD Olej, płótno; 66 x 105,cm Sygnowany p.d.: Dolci

ustriacki pejzażysta i malarz wedut, znany jako twórca wielu widoków Wenecji, Rzymu, Florencji, A Wiednia, Salzburga, Alp, norweskich fiordów. Artysta używał wielu pseudonimów. Cena wywoławcza 8 000 Estymacja 12 000 – 14 000 Jan J. KASPROWICZ ur. 1920

52 MORZE Olej, płótno; 61 x 90 cm Sygnowany l.d.: J. J. Kasprowicz 1938.

alarz pejzaży morskich i scen orientalnych bliskich stylem do twórczości Feliksa Michała M Wygrzywalskiego. Cena wywoławcza 5 000 Estymacja 6 000 – 7 000

Malarz nierozpoznany

53 WĘDROWCY, poł. XIX w. Olej, płótno; 43,5 x 32,5 cm

Cena wywoławcza 5 000 Estymacja 6 000 – 7 000

Luigi BARTOLINI

54 NA BRZEGU MORZA, po 1776 Olej, płótno; 66 x 83,5 cm Napis p.d.: Luigi Bartolini

Kopia obrazu Claude-Joseph Verenta z 1776, który znajduje się londyńskiej National Gallery.

Cena wywoławcza 15 000 Estymacja 18 000 – 20 000

Johannes GLAUBER 1646 Utrecht – 1726 Schoonhoven

55 PEJZAŻ Z KOBIETAMI NAD WODĄ Olej, płótno dublowane; 76 x 98 cm

alarz holenderski. Uczył się u Nicolaesa Berchema w Amsterdamie. W 1670 r. wyjechał na rok do Paryża, by potem przenieść się do Lyonu. Potem przniósł się do Włoch, gdzie spędził 2 lata w Rzymie, rok w Padwie i 2 lata w Wenecji. W 1679 r. wyjechał do Hamburga, gdzie mieszkał M do 1684 r., wyjeżdżając na krótko do Kopenhagi. W 1684 r. wrócił do Amsterdamu. Gdzie wykonywał dekoracje ścienne w rezydencjach patrycjatu. Johannes Gottlieb w tym samym roku przeniósł się do Wiednia i potem do Wrocławia. Malował idylliczne pejzaże włoskie z pastusz- kami, stadami bydła, robotnikami w nadmorskich portach i ludźmi na wydmach z tłem w postaci klifów, statków, wzgórz i drzew. Rzadziej malował alegoryczne sceny mitologiczne i biblijne. Cena wywoławcza 22 000 Estymacja 26 000 – 30 000

Malarz nierozpoznany 56 PEJZAŻ, 1946 Olej, sklejka; 50 x 59,5 cm Sygnowany p.d.: A. Szp.; l.d.: 46 Cena wywoławcza 1 000 Estymacja 1 500 – 2 000 Czesław SŁANIA 1921 Czeladź – 2005 Kraków 57 BITWA POD GRUNWALDEM, 1951 Staloryt, papier; 192 x 114 mm (kompozycja) Sygnowany ołówkiem pod ryciną; Matejko pinx. staloryt Słania sc. Oprawiona

Praca dyplomowa artysty, za którą otrzymał odznaczenie Summa Cum Laude. Została wydana w 1953 r. formie znaczka pocztowego.

eden z najwybitniejszych na świecie grafików rytujących znaczki poczto- we. Nadzwyczajne zdolności do rysunku przejawiał już w dzieciństwie. J W czasie okupacji wstąpił do partyzantki. Pracował na rzecz podziemia wykonując kenkarty, ausweisy i inne dokumenty. Studia grafiki na krakowskiej ASP ukończył w 1951 r. W 1956 roku wyjechał do Szwecji. Wykonywał ryty dla 30 państw i zarządów pocztowych na świecie. Tworzył też matryce do dru- kowania banknotów, ilustracje do książek, miniatury graficzne. Zaprojektował i wykonał blisko 1500 znaczków pocztowych. Cena wywoławcza 600 Malarz nierozpoznany Estymacja 1 000 – 2 000 58 PEJZAŻ, 1832 Olej, deska; 33,5 x 40,5 cm Sygnowany p.d.: JFGR 1832

Znakomite dzieło, bliskie twórczości malarzy z kręgu Caspara Davida Friedricha. Cena wywoławcza 8 000 Jan Mirosław PESZKE (Jean PESKÉ) Estymacja 12 000 – 15 000 1870 Gołta – 1949 Le Mans 59 PEJZAŻ Z WYBRZEŻA PROWANSJI Olej, płótno; 65,5 x 85,5 cm Sygnowany p.d.: Peské,

czył się początkowo w Szkole Malarstwa Nikołaja Muraszki w Kijowie, a następnie w latach 1886-1889 w Szkole Sztuk Pięknych w Odessie. W 1890 został uczniem Wojciecha Gersona w Warszawie. W 1891 wyjechał do Paryża, gdzie kontynuował studia w Académie Julian pod kierunkiem Jean-Paula Laurensa i Benjamina Constanta. Osiadł tam na stałe, U wrastając zarówno w środowisko Polonii paryskiej jak też nawiązując znajomości ze środowiskiem francuskich malarzy i grafików. Od 1894 uczestniczył w Salonach: Niezależnych, Société Nationale des Beaux-Arts, Tuileryjskim, w 1901 miał pierwszą wystawę indywidualną w redakcji „La Revue Blanche”. Uczestnicząc intensywnie w życiu artystycznym Paryża, utrzymywał też kontakty z krajem, gdzie wystawiał w Zachęcie w Warszawie (1892) oraz w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych we Lwowie (1900) i Krakowie (1910), uczestniczył też w wystawie sztuki polskiej w Grand Palais w Paryżu w 1921. Pracował wiele na plenerach na południu Francji – w Bormes, gdzie do 1926 miał pracownię i w Collioure, gdzie utworzył muzeum współczesnej sztuki francuskiej (obecnie jego imienia i z kolekcją jego prac). Malarstwo artysty ukształtowało się w kręgu oddziaływania postimpresjonistów i nabistów, a także secesyjnej stylizacji. Chętnie podejmował temat macierzyństwa, malował martwe natury, sceny rodzajowe i pejzaże z południa Francji. Cena wywoławcza 14 500 Estymacja 30 000 – 40 000

Wlastimil HOFMAN 1881 Karlino – 1970 Szklarska Poręba

60 SZKIC DWÓCH POSTACI Olej, tektura; 13,5 x 17,5 cm (w świetle ramy) Sygnowany p.d.: WH (monogram wiązany)

Cena wywoławcza 1 500 Estymacja 2 000 – 4 000

Iwan Iwanowicz KOWALSKI 1839 – 1937

61 PEJZAŻ JESIENNY, 1908 Pastel, papier; 32 x 50 cm Sygnowany l.d.: Ivan Kovalsky- / 1908

alarz rosyjski M aktyw- ny w Paryżu. Podróżował też do Hiszpanii, Włoch i Holandii.

Cena wywoławcza 3 000 Estymacja 4 000 – 4 500 Michał STAŃKO 1901 Sosnowiec – 1969 Zakopane

62 ZAKOPANE POD ŚNIEGIEM Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: M.Stańko

Cena wywoławcza 4 400 Mieczysław Karol HEBENSTREIT Estymacja 5 500 – 6 000 1887 – 1932

63 CZARNY STAW, 1931 Akwarela, papier; 50 x 74,5 cm Sygnowany p.d.: K. Hebenstreit 1931

alarz polski specjali- M zujący się akwarelach przed- stawiających naj- częściej górskie pej- zaże.

Cena wywoławcza 1 200 Estymacja 2 000 – 2 500 Johann NUSSBIEGEL 1750 – 1829

64 NORNIK PÓŁNOCNY, ok. 1780 Miedzioryt kolorowany akwarelą, 24 x 19 cm Sygnowany z płyty: I. Nussbiegel fc Opis: Mus oeconomus Pall. Tablica CXLV z: Johann Christian Daniel von Schreber, Die Säugthiere in Abbildungen nach der Natur mit Beschreibungen Cena wywoławcza 200 Estymacja 250 – 300

Johann NUSSBIEGEL 1750 – 1829

65 DYDELF CZARNOUCHY, ok. 1780 Miedzioryt kolorowany akwarelą, 24 x 19 cm Sygnowany z płyty: I. Nussbiegel fc, I.E. Ihle ad. nat. pinx. Opis: Didelphys Marfupialis. Linn. Tablica CXC z: Johann Christian Daniel von Schreber, Die Säugthiere in Abbildungen nach der Natur mit Beschreibungen

Cena wywoławcza 200 Estymacja 250 – 300 Henryk FILIPOWICZ 1842 – po 1915

66 DZIEWCZYNA PRZY STOLE Z GLINIANYM DZBANEM, 1888 Olej, płótno; 71 x 86 cm Sygnowany l.d.: H Filipowicz 1888

otograf, malarz i rzeźbiarz, teoretyk fotografii. Po studiach w Paryżu osiadł najpierw w 1872 r. Lublinie, gdzie pracował w zakładzie fotograficznym Wandy Chicińskiej. W 1874 r. otworzył własne atelier w Warszawie. Potem przeniósł się do Tyfilisu. W 1888 roku przywiózł do Warszawy wystawę swoich prac fotograficznych, wśród których wiele było wykona- F nych przezeń wymyśloną techniką, nazwaną "fotorzeźby". Owe fotorzeźby to znany później relief fotograficzny.

Cena wywoławcza 8 000 Emil KRCHA Estymacja 10 000 – 12 000 1894 Kałusza – 1972 Kraków

67 CERKIEW ŚW. MIKOŁAJA W HOSZOWIE Olej, płótno; 67 x 82 cm Sygnowany l.d.: E. Krcha

tudia w krakowskiej ASP pod kierunkiem T. Axentowicza, S. Kamockiego, I. Pieńkowskiego. Przez kilka lat mieszkał i tworzył w Paryżu, tu też w 1931 r miał pierwszą wystawę indywidualną w Galerii Zborowskiego. Członek Zrzeszenia Artystów Plastyków Zwornik skupiającego kolorystów. Malował krajobrazy, sceny rodzajowe, portrety, martwe natury, S sięgał po akwarelę i rysunek. Po wojnie zajmował się pracą dydaktyczną w WSSP we Wrocławiu, pracę tę kontynuował w krakowskiej ASP. Cena wywoławcza 10 500 Estymacja 13 000 – 15 000

Alfons MUCHA 1860 – 1939

68 TANIEC, 1898 (ed. współczesna) Inkografia, papier; 33 x 53 cm (kompozycja) Pod ryciną faksymile podpisu, ołówkiem 81/100 wyd.: La Plume Societe Anonyme, Paryż Certyfikat Oprawiona

Cena wywoławcza 1 350 Estymacja 1 600 – 1 800

Alfons MUCHA 1860 – 1939

69 ZMIERZCH, 1899 (ed. współczesna) Inkografia, papier; 26 x 49 cm (kompozycja) Pod ryciną faksymile podpisu, ołówkiem 99/100 wyd.: La Plume Societe Anonyme, Paryż Certyfikat Oprawiona

Cena wywoławcza 1 350 Estymacja 1 600 – 1 800 Józef PRESSER 1907 Lubin – 1967 Paryż

70 KOBIETA I PTAK Litografia, papier różowy; 22 x 30,5 cm Sygnowany z płyty l.g.: Presser; p.d.: Greetings from Tommy Langbert Oprawiona Cena wywoławcza 430 Estymacja 550 – 600

Edgar DEGAS 1834 – 1917

71 TANCERKA Światłodruk, pochoir (procede Jacomet), papier; 47 x 33,5 cm

Cena wywoławcza 200 Estymacja 300 – 400

Auguste RENOIR 1841 – 1919

72 POSTACIE NA PLAŻY Akwatinta, papier; 20 x 24 cm (kompozycja) Sygnowany z płyty p.d. Renoir Grafika z poł. XX w. wg obrazu z 1890 r. Oprawiona

Cena wywoławcza 1 500 Estymacja 1 800 – 2 000 Edvard MUNCH 1863 – 1944

73 KRZYK, 1893 (1990) Druk artystyczny, papier; 53,5 x 42 cm (kompozycja) Pod ryciną faksymile podpisu, ołówkiem: 53/200, sucha pieczęć: tres / Edizioni Pregiate Cena wywoławcza 1 200 Edycja: La Tres Spa, Rzym Estymacja 1 500 – 1 600 Oprawiona Certyfikat Edvard MUNCH 1863 – 1944

74 NIEPOKÓJ, 1894 (1990) Druk artystyczny, papier; 53 x 42 cm (kompozycja) Pod ryciną faksymile podpisu, ołówkiem: 76/200, sucha pieczęć: tres / Edizioni Pregiate Edycja: La tres Spa, Rzym Oprawiona Certyfikat Cena wywoławcza 1 200 Estymacja 1 500 – 1 600

Jean-Francois RAFFAELI 1850 Paryż – 1924 Paryż

75 NA SPACERZE Akwaforta kolorowana akwarelą, papier; 15,5 x 17 cm (odcisk płyty) Sygnowany ołówkiem pod ryciną: No-37 / J.V. Raffaeli Oprawiona Cena wywoławcza 400 Estymacja 600 – 700

Zdzisław CYANKIEWICZ 1912 Białystok – 1981 Paryż

76 KOMPOZYCJA Kredka, papier; 13 x 28 cm (w świetle p-p) P.d. faksymile podpisu Oprawiony Cena wywoławcza 320 Estymacja 400 – 500 Maria EPSTEIN-WLAZŁOWSKA 1911 Urzejowice – 1971 Gdynia

77 KOMPOZYCJA Technika własna, papier; 28 x 8 cm Sygnowana na odwrocie: Maria Wlazłowska Epstein Oprawiona

bsolwentka krakowskiej ASP oraz zasłużona artystka dla środowiska plastycznego na Wybrzeżu. Po ok. dwuletnim pobycie we Lwowie A powróciła do rodziców i zamieszkała na Słotwinie. W 1945 r., z chwi- lą uruchomienia brzeskiego Gimnazjum, artystka na ponad pół roku podjęła w nim pracę nauczyciela rysunku, po czym przeniosła się do Szczurowej, a następnie do Gdyni, gdzie stała się jednym z filarów tworzącego się tam śro- dowiska plastycznego. Cena wywoławcza 320 Estymacja 400 – 500

Gustav KLIMT 1862 – 1918

78 POCAŁUNEK, 1908 (1990) Druk artystyczny, papier; 44 x 30 cm (kompozycja) Pod ryciną faksymile podpisu, ołówkiem: 157/200, sucha pieczęć: tres / Edizioni Pregiate Edycja: La Tres Spa, Rzym Oprawiona Certyfikat

Cena wywoławcza 1 400 Estymacja 1 700 – 2 000

Gustav KLIMT 1862 – 1918

79 PRZYJACIÓŁKI, 1917 (1990) Druk artystyczny, papier; 35 x 35 cm (kompozycja) Pod ryciną faksymile podpisu, ołówkiem: 183/200, sucha pieczęć: tres / Edizioni Pregiate Edycja: La Tres Spa, Rzym Oprawiona Certyfikat

Cena wywoławcza 1 400 Estymacja 1 700 – 2 000 Ludwik KONARZEWSKI 1885 Wilanów – 1954

80 BOŻE NARODZENIE – tryptyk Olej, płótno; 46,5 x (30,5 x 65 x 30 cm) Sygnowany na rancie środkowej kwatery: L Konarzewski

olski malarz, rzeźbiarz i peda- gog. Edukację artystyczną roz- P począł w Szkole Sztuk Pięknych w Warszawie ok. 1904 roku, w której malarstwa uczył się pod kierunkiem Ferdynanda Ruszczyca i Konrada Krzyżanowskiego, a zdobnictwa i meblarstwa artystycznego u Karola Tichego. W związku z zaangażowaniem się w zryw wol- nościowy w 1905 roku w Warszawie, zmu- szony był opuścić ówczesne Królestwo Polskie i wyjechać do Krakowa, gdzie kontynuował studia plastyczne w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Uczył się tam m.in. pod kierunkiem Józefa Mehoffera, Ferdynanda Ruszczyca, Jana Stanisławskiego i jakiś czas też – Stanisława Wyspiańskiego. Podczas studiów w Krakowie poznał Jana Wałacha, z którego siostrą się ożenił. Młodzi małżonkowie wyjechali w podróż poślub- ną do ojca Ludwika – Stanisława na Mazowsze, gdzie zastał ich wybuch I wojny światowej. Tutaj zostali internowani przez władze carskie i zesła- ni w głąb Rosji, w okolice Buzułuku. Do Polski wrócili w 1920 r. Zamieszkali w Ustroniu, a dwa lata później przenieśli się do Istebnej. Otworzył tam szkołę artystyczną. malo- wał pejzaże, portrety i alegorie religij- no-narodowe oraz polichromie i rzeź- bione wystroje kościelne. Rozwijał w indywidualny sposób sztukę młodo- polską, stanowiącą punkt początkowy jego biografii artystycznej.

Cena wywoławcza 3 300 Estymacja 5 000 – 6 000 Jan Czesław MONIUSZKO 1853 Wilno – 1908 Warszawa

81 PO BACHANALIACH, 1895 Olej, płótno; 95,5 x 146 cm Sygnowany śr. d. I. Moniuszko A 1895

yn kompozyto- ra Stanisława. S Od roku 1871 uczył się malar- stwa w warszawskiej Klasie Rysunkowej u Wojciecha Gersona i Antoniego Kamińskiego, a także prywatnie u Gersona i B. Dziadulewicza. W roku 1878 stu- diował w Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu. Malował sceny rodzajowe, histo- ryczne, historyczno- -rodzajowe i religijne. Jego dzieła wyróżniają się dobrą kompozycją, barwnością, wyczu- ciem nastroju i stylu epok historycznych, przy czym najbliższe były mu czasy stanisła- wowskie. W1879 r. na wystawie w warszaw- skiej Zachęcie, zwrócił uwagę krytyki obra- zem Pierwsze spotka- nie Jadwigi z Jagiełłą. Wielokrotnie wystawiał w Zachęcie, w Salonie Krywulta, Salonie Ungra i Salonie Artystycznym gdzie w roku 1905 odbyła się wystawa jego prac. Wystawiał także w Krakowie, w Łodzi i w Kijowie.

Cena wywoławcza 45 000 Estymacja 55 000 – 60 000 SZTUKA WSPÓŁCZESNA

Leon TARASEWICZ ur. 1957 Waliły

82 KOMPOZYCJA, 2006 Akryl, technika własna, sklejka; 9 x (34 x 34 cm) Sygnowany na opisany na odwrocie pierwszego elementu: „L. Tarasewicz 2006 Akryl. | 113 x 113 | 9 x 34 x 34 | PRZERWA POMIĘDZY ELEMENTAMI OBRAZU 5 CM. | NR 1.” Każdy moduł numerowany na odwrocie (1-9).

braz ten reprezentuje cechy znamienne dla twórczości Leona Tarasewicza. Jego wyraz opiera się na kontraście plam czystych barw – czerwieni i błękitu z pojedynczymi O akcentami żółci i zieleni. W dziele tym wyczuwalne są echa tradycji koloryzmu oraz wyraźnie odniesienia artysty do pejzażu, stanowiącego jego główną inspirację od samego początku pełnej sukcesów drogi twórczej.

Leon Tarasewicz; fot. Tadeusz Rolke

Cena wywoławcza 83 500 Estymacja 105 000 – 110 000

Tadeusz GRONOWSKI 1894 Warszawa – 1990 Warszawa

83 AKT SFERYCZNY, 1977 Gwasz, papier; 84 x 57,5 cm (w swietle p-p) Sygnowany śr.: gronowski 77

rafik, malarz i ilustrator. W latach 1917- 25 odbył studia na Wydziale Architektury G Politechniki Warszawskiej. Techniki malarskie studiował w paryskiej École Supérieur des Beaux-Arts. Jako grafik współpracował z czasopismami, m.in. „Skamander” (od 1920) i „Życie Literackie” (od 1924). Projektował reklamy dla wielu firm, m.in. Wedla i Orbisu. Jego afisze reklamowe są znakomitym przykła- dem stylu art deco. W swym malarstwie z póź- nych lat 50. nawiązał do estetyki kubizmu. Pod koniec lat 60. tworzył abstrakcyjne, zgeometry- zowane kompozycje.

Franciszek MAŚLUSZCZAK ur. 1948 Kotlice

84 PORTRET DZIEWCZYNKI W NIEBIESKIEJ SUKNI, 1993 Olej, płótno; 38 x 33 cm Sygnowany p.g.: Fr. Maśluszczak 1993; na odwrocie dedykacja autorska

1974 r. ukończył studia na warszawskiej ASP. Jego domeną jest malarstwo, rysu- W nek i grafika. Jest także wykładowcą na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Jego malarstwo jest, z założenia metaforycz- ne; maluje ludzi na tle odrealnionego pejzażu. Charakterystyczne postacie z obrazów artysty to liryczne, zagubione, nieśmiałe osoby pełne smutku i swoistego komizmu. Cena wywoławcza 4 500 Estymacja 6 000 – 7 000 Emil KRCHA 1894 Kałusza – 1972 Kraków

85 OWOCE, 1966 Olej, płótno naklejone na tekturę; 24 x 20 cm Sygnowany p.d.: Krcha Na odwrocie długopisem: 8. VII 1966 r / Emil Krcha /„Owoce” 1966 r. / 24 x 20 cm, fot. T.K.; papierowa nalepka z maszynopisem: Muzeum Okręgowe Bydgoszcz / listopad 1978 r. / Emil Krcha / „Owoce” / olej-tektura 24 x 20 r. wyk. 1966 Obraz wystawiany: Emil Krcha 1894-1972. Malarstwo. Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy, Bydgoszcz 1978

tudia w krakowskiej ASP pod kierunkiem T. Axentowicza, S. Kamockiego, I. Pieńkowskiego. Przez kilka lat mieszkał i tworzył w Paryżu, tu też w 1931 r miał pierwszą wystawę indywidualną S w Galerii Zborowskiego. Członek Zrzeszenia Artystów Plastyków Zwornik skupiającego kolory- stów. Malował krajobrazy, sceny rodzajowe, portrety, martwe natury, sięgał po akwarelę i rysu- nek. Po wojnie zajmował się pracą dydaktyczną w WSSP we Wrocławiu, pracę tę kontynuował w krakowskiej ASP.

Cena wywoławcza 2 500 Estymacja 3 100 – 3 500 Felicja PACANOWSKA 1907 Łódź – 2002 Rzym

86 KOMPOZYCJA Akwatinta barwna; 12 x 8,3 cm (kompozycja) Sygnowany ołówkiem pod ryciną: 52/95 F. Pacanowska

Cena wywoławcza 1 050 Estymacja 1 300 – 1 400

87 PINGWIN, Polska, Ćmielów, po 1957 proj. Mieczysław Naruszewicz, 1957 Figurka, porcelana, czarna farba naszkliwna; wys. 9,5 cm Sygnowany zielonym drukiem: Ć w trójkącie / Ćmielów / made / in ; czarną farbą naszkliwnie: 786 – 7 Stan: minimalny odprysk na czubku dzioba Cena wywoławcza 400 Estymacja 500 – 600 Zofia WOLSKA 1934 Zagnańsk –2016 Warszawa

88 POSTAĆ LEŻĄCA Brąz, dł. 6,7 cm Sygnowany: ZW

tudiowała w krakowskiej ASP w pracowni prof. Xawerego Dunikowskiego. Była ostatnią jego S uczennicą. Wczesny i uhonorowany nagrodą debiut artystyczny – w 1951 r rzeźba „Nad Konstytucją”. Uprawiała rzeźbę monumentalną i kameralną. Głównym tematem jej twórczości był człowiek - portrety, kompo- zycje, pomniki. Miała ponad 50 wystaw indywidualnych w kraju i na świecie. Otrzymała nominację American Biographical Institute do tytułu „Kobieta Roku 1995”. Cena wywoławcza 3 200 Estymacja 3 800 – 4 000 Marek CZARNECKI

89 NEPTUN, 2010 Brąz patynowany, granit; wys. całk. 54 cm

bsolwent warszawskiej ASP. two- rzy unikatowe rzeźby w brązie A w technice traconego wosku.. Cena wywoławcza 2 500 Estymacja 3 000 – 4 000

90 ŁYŻKA I WIDELEC, Polska, 2. poł. XX w. Plater na nowym srebrze, bursztyn; waga 42 g, dł. 21 i 20 cm Puncowanie: MET

Cena wywoławcza 200 Estymacja 240 – 250 Jan LEBENSTEIN 1930 Brześć – 1999 Kraków

91 FIGURA OSIOWA, 1961 Tusz, pastel, papier szary; 23,5 x 23,5 cm (w świetle p-p) Sygnowany p.d.: Lebenstein 1961; l.d.: figure

Jan LEBENSTEIN 1930 Brześć – 1999 Kraków

92 FIGURA OSIOWA, ok. 1960 Tusz, papier; 23 x 22 cm Sygnowany p.d.; Lebenstein; l.d. figure

Cena wywoławcza 3 500 Estymacja 4 500 – 5 000 Jan LEBENSTEIN 1930 Brześć – 1999 Kraków

93 KLĘCZĄCA KOBIETA, 1966 Tusz, pastel, papier; 51 x 37 cm (w świetle p-p) Sygnowany p.d.: Lebenstein 1966; na odwrocie: Lebenstein / 1966 / „Nu (...)” / encre et pastel;

Cena wywoławcza 7 000 Estymacja 10 000 – 12 000

94 ARTYSTA PRZY PRACY, 1969-72 Litografia barwna, papier; 44 x 33,5 cm (kompozycja) Sygnowany ołówkiem p.g.: Lebenstein; l.g.; 40/100

Cena wywoławcza 1 100 Estymacja 1 300 –1 500 Wiktor ZIN 1925 Hrubieszów – 2007 Rzeszów

95 WIERZBY W ŻELAZOWEJ WOLI, 1978 Tusz, papier; 15 x 27,5 cm (w świetle p-p) Sygnowany p.d.; WiktorZin / 1978. Na odwrocie stempel z odręcznym opisem autorskim

Cena wywoławcza 1 000 Estymacja 1 500 – 1 800 Wiktor ZIN 1925 Hrubieszów – 2007 Rzeszów

96 DRZEWA W PARKU Tusz, papier; 20,5 x 31 cm (w świetle p-p) Sygnowany p.d.: Wiktor Zin

Cena wywoławcza 1 200 Estymacja 2 000 – 2 500 Rafał OLBIŃSKI ur. 1943 Kielce

97 PIERROT (EXPLICIT INTROSPECTION) Inkografia, papier, 57,5 x 56 cm Sygnowany ołówkiem pod ryciną: 29/350 Olbiński

Cena wywoławcza 1 900 Estymacja 2 300 – 2 500 Dawid LANDBERG (David LAN-BAR) Rawa Ruska 1912 – 1987 Paryż

98 PORTRET, 1952 Tusz, piórko, papier; 62,5 x 48 cm Sygnowany p.g.: Lan-Bar / 19 II 52

olski malarz pochodzenia żydowskiego two- rzący we Francji. w 1934 opuścił rodzinne P miasto i wyjechał do Jerozolimy. Studiował u Mirona Sumy na Uniwersytecie Hebrajskim i w tal Awiwie u Aharona Avni. W 1948 wyjechał do Paryżą, gdzie studiował na Ecole des Beux-Arts. Wcześniejsze prace Dawida Landberga charakte- ryzowały ostre kontury i powściągliwe stosowanie palety barw, po wyjeździe do Francji obiekty na jego obrazach miały rozmyte kontury, ale za to artysta stosował bogatą gamę kolorów.

Cena wywoławcza 1 150 Estymacja 1 500 – 1 600

Tomasz MATCZAK ur. 1977 Łódź

99 O ŚWICIE NAD STAWEM, 2012 Olej, płótno; 50 x 61,5 cm Sygnowany p.d.; T.K.Matczak '12

bsolwent (2003) Wydziału Grafiki i Malarstwa łódzkiej ASP. Od 2004 r. asystent prof. Witolda Warzywody w tejże pracowni. Tematyką jego twórczości jest naturalny pejzaż, jego zmienność A i nastrojowość. Cena wywoławcza 1 250 Estymacja 2 000 – 2 500 Adam MARCZUKIEWICZ ur. 1958 Olkusz

100 PEJZAŻ TOSKAŃSKI, 2004 Olej, pilśnia; 21,5 x 44,5 cm Sygnowany l.d.: Marczukiewicz 2004

kończył ASP w Krakowie na Wydziale Grafiki. Malarstwo studiował w pracowni prof. Jana Świderskiego i prof. Zbysława Maciejewskiego. Dyplom w pracowni prof. Włodzimierza Kunza U obronił w 1986 roku. W latach 1988-1990 był asystentem na Wydziale Grafiki. Cena wywoławcza 1 400 Estymacja 2 000 – 2 300

Zygmunt MENKES 1896 Lwów – 1986 Riverdale

101 MARTWA NATURA Z KWIATAMI, MASKĄ I FLETEM Olej, płótno, 66 x 56 cm; Sygnowany p. d.: Menkes; na odwrocie: Menkes

tudia artystyczne rozpoczął w 1912 r. w Szkole Przemysłowej we Lwowie. W l. 1919-1922 kon- tynuował naukę w krakowskiej ASP; w 1922 r. uczęszczał do prywatnej pracowni A. Archipenki w Berlinie. W 1923 r. wyjechał do Paryża, gdzie związał się z kręgiem École de Paris, mieszkając S z E. Zakiem i M. Chagallem. Dwa lata później osiadł we Francji na stałe. Wystawiał na paryskich Salonach: Jesiennym, Niezależnych, Tuilleries. Uczestniczył w paryskich Salonach, wystawiał w wielu galeriach Paryża m.in.: Bernheim, de France, Le Portique. W 1930 r. pokazywał swe prace w Stanach Zjednoczonych: w Cleveland i Nowym Jorku. Eksponował swą twórczość także w Kanadzie i Anglii. Związany z źyciem artystycznym w Polsce. Należał do ugrupowania Nowa Generacja, był członkiem Zrzeszenia Artystów Plastyków Zwornik. Malował pejzaże, kompozycje figuralne, akty, portrety, martwe natury, sceny z życia Żydów. Poza malarstwem olejnym, tworzył gwasze, akwarele, rysunki. W 1935 r. wyjechał do Nowego Jorku. Współpracował z Associated American Artists Gallery i French Art Gallery; przez wiele lat wykładał w Art Students League. W początkowej fazie sztuka Menkesa bliska była estetyce fowizmu. Powracającym wciąż tema- tem były także sceny z życia Żydów. Z czasem ekspresja obrazów artysty pogłębiła się; Menkes zaczął budować formy wyłącznie plamą barwną, nakładając farbę szybko i spontanicznie. Gama kolorystyczna uległa zawężeniu do nasyconych brązów, żółcieni, czerwieni, zieleni i aksamitnej czerni; mocny, zmysłowy kolor artysta rozgrywał w wielu niuansach nadając mu wewnętrzny blask. Syntetycznie traktowane postacie, ujęte w neutralnej, abstrakcyjnej przestrzeni, obrysowy- wał wyrazistym, miejscami zanikającym konturem.

Cena wywoławcza 102 200 Estymacja 140 000 – 150 000

Stanisław ŁAZOREK 1938 Aksamanice – 2000 Kazimierz Dolny

102 KAZIMIERZ DOLNY, 1982 Olej, płótno; 60 x 73 cm Sygnowany l.d.: Łazorek 82

Cena wywoławcza 2 000 Estymacja 3 000 – 3 500 Stanisław MAZUŚ ur. 1942

103 NAD STAWEM, 1987 Olej, płótno; 51 x 70 cm Sygnowany p.d.: S Mazuś 87 Na odwrocie nalepka autorska z opisem pracy

czeń warszawskiej ASP, dyplom w 1967 w pracowni E. U Eibischa, dwukrotny stypendy- sta Ministerstwa Kultury i Sztuki. Brał udział w licznych wystawach zbioro- wych, miał ponad 100 wystaw indywi- dualnych. W swoich wyciszonych pej- zażach i martwych naturach posługuje się najchętniej oszczędną paletą barw.

Andrzej KOŁODZIEJEK 1935 Włodawa – 2001

104 NAD WISŁĄ, 1982 Olej, płótno; 60,5 x 73 cm Sygnowany p.d.: A. Kołodziejek 82

oczątkowo studiował w krakowskiej Akademii P Sztuk Pięknych po czym przeniósł się do warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie kształcił się w pracowni prof. Artura Nachta-Samborskiego. W latach 1970 - 1978 był pre- zesem Oddziału Lubelskiego ZPAP oraz wykładowcą w Instytucie Wychowania Artystycznego UMCS. Swoje prace wystawiał wielokrotnie na wystawach indywidualnych oraz zbiorowych. Na przełomie 1965 i 1966 roku w lubelskim BWA odbyła się retrospektyw- na wystawa malarska artysty

Cena wywoławcza 2 000 Estymacja 3 000 – 3 500 Henryk PŁÓCIENNIK 1933 Łódź – 2020 Łódź

105 NA MORZU, 1963 Linoryt, papier; 43,5 x 49 cm (kompozycja) Sygnowany ołówkiem pod ryciną: „Na morzu” (AP.) linoryt 1963 Henryk Płóciennik.

Cena wywoławcza 2 000 Estymacja 2 400 – 2 500

Henryk PŁÓCIENNIK 1933 Łódź – 2020 Łódź 106 POŁÓW I, 1963 Linoryt, papier; 42 x 50,5 cm (kompozycja) Sygnowany ołówkiem pod ryciną: „Połów ” A.P. linoryt 1963. Henryk Płóciennik.

Mieczysław WEJMAN 1912 Brdów – 1997 Kraków

107 OPAD, 1962 Technika własna, papier; 50 z 29 cm (kompozycja) Sygnowany ołówkiem pod ryciną : „Opad” Mieczysław Wejman 1962 Oprawiona

tudiował w ASP w Krakowie i Warszawie. Uprawiał grafikę warsztatową i malarstwo. Członek grupy „9 Grafików”. Brał S udział w licznych wystawach, ma na swoim koncie 25 wystaw w różnych miastach Europy. Przez wiele lat był rektorem w ASP w Krakowie. Zdobył wiele nagród m.in.: na IV Międzynarodowym Biennale Grafiki w Lublanie; Nagrodę Krytyki na wystawie „Współczesna grafika polska”w Essen; nagrodę na I Międzynarodowym Biennale Grafiki w Krakowie; nagrodę na Międzynarodowym Biennale „Sport w sztuce” zorganizowanym w Madrycie. Laureat Nagrody Ministra Kultury i Sztuki oraz Nagrody Państwowej. Cena wywoławcza 700 Estymacja 900 – 1 000 Malarz nierozpoznany

108 UKRZYŻOWANIE, 3. ćw. XX w. Olej, płótno; 61,5 x 47 cm Na odwrocie: Łącko k/ Nowego Sącza; wg George Roualt / Chrystus i 2ch oprawców / 1935 / 1932

Malarz nierozpoznany

109 MADONNA, 3. ćw. XX w. Olej, płótno; 48 x 38 cm Sygnowany l.d.: JN.

Cena wywoławcza 1 000 Estymacja 1 200 – 1 400 Armand BOUVIER 1913 – 1997

110 PORTRET KOBIETY Olej, płótno; 46 x 33 cm Sygnowany l.d.: ABouvier

Cena wywoławcza 1 050 Estymacja 1 300 – 1 500

Malarz nierozpoznany

111 KWIATY, poł. XX w. Olej, płótno naklejone na pilśnię; 38 x 26,5 cm Sygnowany p.d.: nieczytelnie

Cena wywoławcza 670 Estymacja 1 000 – 1 200 Henryk GRODZKI ur. 1939

112 BUKIET KWIATÓW W WAZONIE, 2020 Olej, tektura; 21 x 29,5 cm Sygnowany p.d.: H. Grodzki

Cena wywoławcza 1 600 Estymacja 1 900 – 2 000

Henryk GRODZKI ur. 1939

113 RÓŻA, 2020 Olej, tektura; 21,5 x 15 cm Sygnowany l.d.: H.Grodzki

Malarz. Absolwent (1964) warszawskiej ASP.

Cena wywoławcza 1 400 Estymacja 1 700 – 1 800 Małgorzata LESZCZEWSKA-WŁODARSKA ur. 1953

114 PIELGRZYMI wg Xięgi Bałwochwalczej Brunona Schulza, 1991 Akwaforta, papier; 19 x 25 cm (odcisk płyty) Sygnowana ołówkiem pod ryciną: Pielgrzymi wg cliché-verre B. Schulza 249/300 akwaforta M.L.Włodarska 1991

Cena wywoławcza 500 Estymacja 700 – 800

Małgorzata LESZCZEWSKA-WŁODARSKA ur. 1953

115 XIĘGA BAŁWOCHWALCZA II wg Brunona Schulza, 1992 Akwaforta, papier; 16 x 24,8 cm (odcisk płyty) Sygnowana ołówkiem pod ryciną: Xięga Bałwochwalcza II wg cliché-verre B. Schulza 242/300 akwaforta M.L.Włodarska 1992

Cena wywoławcza 500 Estymacja 700 – 800 Małgorzata LESZCZEWSKA- WŁODARSKA ur. 1953

116 BESTIE wg Xięgi Bałwochwalczej Brunona Schulza, 1991 Akwaforta, papier; 24 x 19 cm (odcisk płyty) Sygnowana z płyty p.d.; B. Schulz; ołówkiem pod ryciną: Bestie wg cliché- verre B. Schulza 205/300 akwaforta M.L.Włodarska 1991

Cena wywoławcza 500 Estymacja 500 – 700

Małgorzata LESZCZEWSKA-WŁODARSKA ur. 1953 117 CYRK wg Xięgi Bałwochwalczej Brunona Schulza, 1991 Akwaforta, papier; 14 x 19 cm (odcisk płyty) Sygnowana ołówkiem pod ryciną: Cyrk wg cliché-verre B. Schulza 238/300 akwaforta M.L.Włodarska 1991

Cena wywoławcza 500 Estymacja 700 – 800 Andrzej ŁOBODZIŃSKI ur. 1931 Łódź

118 NIEBIESKA ABSTRAKCJA, 1992 Olej, płótno; 41 x 27 cm Sygnowany na odwrocie: A. Łobodziński 1992 B

alarz i grafik. Uzyskał dyplom w PWSSP w Łodzi w 1955 roku. Związany był i wystawiał razem z arty- M stami skupionymi w grupie „Piąte Koło”. Wystawiał w Salonie Towarzystwa Fotograficznego w Łodzi, a także w 1961 roku w Krzysztoforach w Krakowie. Uczestniczył w wystawach w „Krzywym Kole” i Galerii Foksal w Warszawie. Po okresie poszukiwań na bazie taszyzmu, od 1958 roku jego malarstwo zbli- żyło się do abstrakcji geometrycznej, dyscyplinowanej swoistym zbiorem reguł i „sposobów”, doprowadzając go do problematyki struktur czasoprzestrzennych.

Cena wywoławcza 3 000 Estymacja 3 800 – 4 000 Ewa MOŚCISZKO ur. 1978

119 MERCEDES, 2021 Akryl, płótno; 50 x 40 cm Sygnowany p.d.: E. Mościszko

Cena wywoławcza 1 300 Estymacja 1 600 – 1 800 Ewa MOŚCISZKO ur. 1978 Lublin

120 MARIA MAGDALENA, 2021 Akryl, płótno; 50 x 50 cm Sygnowany p.d.: E. Mościszko Cena wywoławcza 1 800 Estymacja 2 200 – 2 500 Joan MIRÓ 1893 Barcelona – 1983 Palma de Maiorca

121 SCULPTURE 1 Litografia barwna, papier; 28 x 56,5 cm Sygnowany z kamienia p.d.: Miró Z: A. Jouffroy, J. Teixidor "Joan Miro Sculptures ", Paris, Meaght 1980 Mourlot 948

Cena wywoławcza 1 600 Estymacja 1 900 – 2 000 Joan MIRÓ 1893 Barcelona – 1983 Palma de Maiorca

122 SCULPTURE 2 Litografia barwna, papier; 28 x 56,5 cm Sygnowany z kamienia p.d.: Miró Z: A. Jouffroy, J. Teixidor „Joan Miro Sculptures ”, Paris, Meaght 1980 Mourlot 948

Cena wywoławcza 1 600 Estymacja 1 900 – 2 000 123 L'ART GRAPHIQUE POLONAIS wyd. Eduard Stichnote, Poczdam 1948 38 tabl. (winno być 40, brak Pankiewicza i Cieślewskiego); druk, 34 x 24,5 cm teka oryg. tekt.

Cena wywoławcza 2 800 Estymacja 3 300 – 3 500 Paweł JARODZKI ur. 1958 Wrocław

124 PORTRET Serigrafia, papier; 21,5 x 21,5 cm Sygnowany odręcznie p.d.: Jarodzki, l.d.: 4/100

Cena wywoławcza 200 Estymacja 250 – 300

Rafał OLBIŃSKI ur. 1943 Kielce

125 PIERROT (EXPLICIT INTROSPECTION) Inkografia, papier, 57,5 x 56 cm Sygnowany ołówkiem pod ryciną: 261/350 Olbiński

Cena wywoławcza 1 600 Estymacja 2 300 – 2 500

126 NOKTURN As-moll Inkografia, papier; 84,5 x 66,5 cm (kompozycja) Sygnowany ołówkiem pod ryciną 30/350 Olbinski

Cena wywoławcza 1 900 Estymacja 2 300 – 2 500 TADEUSZ KANTOR 1915 Wielopole – 1990 Kraków

127 POSTAĆ Z OKNEM (z "Umarłej klasy"), 1975 Flamaster, kredka; papier 30 x 21 cm Sygnowany p.d.: T. Kantor Papier ze znakiem wodnym: quovadis

tudiował scenografię w ASP w Krakowie w latach 1934- 1939. W 1942 założył Teatr Podziemny, który działał S do 1944. W trakcie prac nad spektaklami zawiązało się grono artystów, którzy w 1945 utworzyli pod wodzą Kantora „Grupę Młodych Plastyków“. Ta z kolei stała się zalążkiem eks- perymentalnego teatru Cricot 2 (utworzonego w 1955), jak i dru- giej „Grupy Krakowskiej“ (utworzonej w 1957). W 1947 Kantor przebywał na rocznym stypendium w Paryżu, po powrocie był jednym z organizatorów I Wystawy Sztuki Nowoczesnej, Kraków 1948/49. W latach 1950-1954 nie uczestniczył w wystawach. Od 1955 jego twórczość biegła dwutorowo. Z jednej strony działał jako malarz, twórca „ambalaży“, od 1965 happeningów, z drugiej - poświęcał się pracy nad kolejnymi spektaklami Cricot 2, z któ- rych każdy był wydarzeniem artystycznym. Był teoretykiem sztuki i teatru, autorem wielu manifestów. Uczestniczył w wystawach międzynarodowych najwyższej rangi, jak Documenta w Kassel (1959, 1965), Biennale w Wenecji (1960), Biennale w Sao Paulo (1967). Otrzymał m.in. Prix Rembrandt Fundacji Goethego, Bazylea 1978, Medal „Arts et Lettres“ Ministra Kultury Francji 1982, nagrodę Fundacji im. Alfreda Jurzykowskiego, Nowy Jork 1982 i wiele nagród teatralnych.

Cena wywoławcza 10 000 Estymacja 13 000 – 15 000 TADEUSZ KANTOR 1915 Wielopole – 1990 Kraków

128 OTWARTE WROTA Gwasz, papier; 13 x 23 cm

Cena wywoławcza 10 000 Estymacja 13 000 – 15 000 Rafał OLBIŃSKI ur. 1943 Kielce 129 GIACOMO PUCCINI, LA BOHEME Inkografia, papier, 23,3 x 17,6 cm (kompozycja), 29 x 23 cm (arkusz) Sygnowany ołówkiem pod płytą p.d.: Olbiński, opisany l.d.: 19/250 W skórzanej teczce Deluxe Edition

Cena wywoławcza 2 200 Estymacja 2 600 – 3 000

Ludwik KLIMEK 1912 Skoczów – 1992 Nicea

130 DOLCE VITA Olej, płótno; 92,5 x 73,5 cm Sygnowany p.d.: Klimek na odwrocie nalepka Galerie Saint-Paul de Vence, La Placette

Skoczowie był jednym z uczniów Gustawa W Morcinka. Po zdaniu matury rozpoczął studia malar- skie w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Wiosną 1939 r. uzy- skał stypendium i wyjechał do Paryża, gdzie postanowił zostać dowiadując się o wybuchu wojny. Po zajęciu Paryża przez Wehrmacht schronił się w Aix-en- Provence, gdzie z Paryża przenio- sła się filia Akademii Krakowskiej prowadzona już wówczas przez prof. Wacława Zawadowskiego. Po 1947 r. przeniósł się do Menton. Podczas prac malarskich w latach 1951/52 w Vallauris poznał Pabla Picassa, który tam wówczas miesz- kał i tworzył. Klimek przyjaźnił się również z Chagallem i Matissem, z tym ostatnim założył w 1951 r. i prowadził Biennale Internationale d’Art de Menton. Jego dzieła zosta- ły nagrodzone srebrnym medalem w latach 1951 oraz 1953. Miał wystawy w renomowanych gale- riach na całym świecie. W jego sztuce widać wpływ Picassa oraz Chagalla.

Cena wywoławcza 10 000 Estymacja 13 000 – 15 000 Andy WARHOL 1928 Pittsburg – 1987 Nowy Jork

131 OSTATNIA WIECZERZA Serigrafia, papier; 60 x 60 cm Sygnowany z płyty p.d; Andy Warhol; odręczna numeracja l.d.: 157/2400 Oprawiona

Cena wywoławcza 1 600 Estymacja 2 000 – 2 500

Andy WARHOL 1928 Pittsburg – 1987 Nowy Jork

132 JOHN LENNON Serigrafia, papier; 60 x 60 cm Sygnowany z płyty p.d; Andy Warhol; odręczna numeracja l.d.: 220/2400 Oprawiona

Cena wywoławcza 1 600 Estymacja 2 000 – 2 500 Andy WARHOL 1928 Pittsburg – 1987 Nowy Jork

133 MOTYL Serigrafia, papier; 60 x 60 cm Sygnowany z płyty l.d; Andy Warhol; odręczna numeracja p.d.: 263/2400 Oprawiona

134 TYGRYS Serigrafia, papier; 60 x 60 cm Sygnowany z płyty l.d; Andy Warhol; odręczna numeracja p.d.: 143/2400 Oprawiona

135 SŁOŃ Serigrafia, papier; 60 x 60 cm Sygnowany z płyty l.d; Andy Warhol; odręczna numeracja p.d.: 302/2400 Oprawiona

Cena wywoławcza 1 600 Estymacja 2 000 – 2 500 Pablo PICASSO 1881 – 1973

136 KOBIETA W KAPELUSZU, 1938 (2010) Inkografia, papier; 45 x 36 cm (kompozycja) Pod ryciną faksymile podpisu; ołówkiem: 50/200; sucha pieczęć wydawcy Wyd. Pablo Picasso Museum Oprawiona Certyfikat

Pablo PICASSO 1881 – 1973

137 SIEDZĄCY MĘŻCZYZNA, ed. 2010 Inkografia, papier; 48 x 36 cm (kompozycja) Pod ryciną faksymile podpisu; ołówkiem: 68/200; sucha pieczęć wydawcy Wyd. Pablo Picasso Museum Certyfikat Oprawiona

Pablo PICASSO 1881 – 1973

138 MATADOR, ed. 2010 Inkografia, papier; 35 x 46,5 cm (kompozycja) Pod ryciną faksymile podpisu; ołówkiem: 83/200; sucha pieczęć wydawcy Wyd. Pablo Picasso Museum Oprawiona Certyfikat

Cena wywoławcza 1 400 Estymacja 1 700 – 2 000 Pablo PICASSO 1881 – 1973 139 PANNY Z AWINION, 1907 (2010) Inkografia, papier; 41,5 x 40 cm (kompozycja) Pod ryciną faksymile podpisu; ołówkiem: 184/200; sucha pieczęć wydawcy Wyd. Pablo Picasso Museum Cena wywoławcza Oprawiona 1 400 Certyfikat Estymacja 1 700 – 2 000

Jerzy MILLER 1921 – 1985 140 „RYTM” HENRYKA KUNY W PARKU SKARYSZEWSKIM, 1953 Akwaforta, papier; 20 x 15,3 cm Sygnowana z płyty p.d.: J.Miller / 9-IX-53; ołówkiem pod ryciną: akwaforta / „Imp” 10/150 / „Mój Park” / „Warszawa - Park Paderewskiego na Pradze” / Jerzy Miller / 1953 r. Oprawiona

bsolwent warszawskiej ASP. Uprawiał grafikę warsztatową i użytkową m.in znaczki pocztowe, pocztówki, ilustracja książkowa. A Był projektantem papierów wartościowych. Autorem rysunku układu słonecznego na rewersie banknotu 1000 złotowego z Kopernikiem z 1963 r. W 1964 roku odbyła się w Warszawie indywidualna wystawa artysty. Cena wywoławcza 600 Estymacja 750 – 800 Jerzy MILLER 1921 – 1985 141 POMNIK ELIZY ORZESZKOWEJ W PARKU PRASKIM, 1953 Akwaforta, papier; 19,5 x 14,7 cm (kompozycja) Sygnowany z płyty p.d.: J.Miller / 12-IX-53 r; ołówkiem pod ryciną: akwaforta / Warszawa / „pomnik Elizy Orzeszkowej na Pradze” / Jerzy Miller / 1953 r. Oprawiona

Pomnik autorstwa Henryka Kuny odsłonięto w 1938 r. Cena wywoławcza 600 Estymacja 750 – 800 Jerzy MILLER 1921 – 1985 142 LEGNICA, 1980 Miedzioryt dwubarwny, papier; 35,5 x 17,5 cm (odcisk płyty) Sygnowany z płyty: Delin. et sculp. Jerzy Miller; ołówkiem pod ryciną: miedzioryt 6/100 Jerzy Miller Oprawiona Cena wywoławcza 1 000 Estymacja 1 200 – 1 400 Zygmunt HYŻY 1911 – 1983

143 PLAŻA NAD WARTĄ W UNIEJOWIE, 1965 Olej, tektura; 47,5 x 57,5 cm Sygnowany p.d.: Z. Hyży 65 R.

rtystą blisko związany z Łodzią, gdzie odebrał edukację artystyczną w Szkole A Rysunku, Malarstwa, Rzeźby i Przemysłu Artystycznego im. Cypriana Kamila Norwida. Następnie kontynuował naukę w pracowni Maurycego Trębacza. Najczęściej oddawał się malarstwu pejzażowemu, inspirowanemu krajo- brazem prowincjonalnych miasteczek i łąk ota- czających Łódź. Tworzył w duchu koloryzmu. Zajmował się też projektowaniem reklam oraz polichromii budynków użytku publicznego. Cena wywoławcza 1200 Estymacja 1 500 – 1 600

Maja BEREZOWSKA 1898 Baranowicze – 1978 Warszawa

144 DOBRANOC, 1955 Tusz, piórko, papier; 30 x 20,5 cm (w świetle p-p) Sygnowany p.d.: majaberezowska / 55

Cena wywoławcza 2 500 Estymacja 3 200 – 3 500

Salvador DALI 1904 Figueres – 1989 Figueres

145 BABAOUO, 1978 Akwaforta barwna, 26,5 x 21 cm (odcisk płyty) Sygnowany ołówkiem pod ryciną: Dali, numeracja: 66/90 Ed. Jean Capelle Lopsinger 932 Certyfikat Fine Prints Art, Nowy Jork Cena wywoławcza 5 000 Estymacja 6 000 – 7 000 Salvador DALI 1904 Figueres – 1989 Figueres

146 ŚWIĘTY JERZY, 1962 Litografia kolorowana, papier japoński; 57 x 77 cm (akusz); 41 x 57,5 (odcisk kamienia) Sygnowany ołówkiem pod ryciną XCI / CXLV Dali Sucha pieczęć: GDali Oprawiona

Cena wywoławcza 6 500 Estymacja 8 000 – 9 000

147 TARG NIEWOLNIKÓW ZE ZNIKAJĄCYM POPIERSIEM WOLTERA Litografia, papier; 41,5 x 57,5 cm (kompozycja) Sygnowany ołówkiem pod ryciną: 284/300 Dali Oprawiona

Cena wywoławcza 5 500 Estymacja 7 000 – 8 000 Andrzej STRUMIŁŁO 1927 Wilno – 2020 Suwałki

148 EURYDYKA, 2006 Inkografia, papier; 30 x 21 cm (arkusz) Sygnowana ołówkiem pod ryciną: Andrzej Strumiłło Na odwrocie typograficznie: Wydawnictwo Edyty Wittchen

Projekt kostiumu do opery Christopha Willibalda Glucka „Orfeusz i Eurydyka”. Cena wywoławcza 670 Estymacja 800 – 900

Andrzej STRUMIŁŁO 1927 Wilno – 2020 Suwałki

149 JASZA, 2006 Inkografia, papier; 30 x 21 cm (arkusz) Sygnowana ołówkiem pod ryciną: Andrzej Strumiłło Na odwrocie typograficznie: Wydawnictwo Edyty Wittchen

Projekt kostiumu do Wiśniowego Sadu Antoniego Czechowa

Cena wywoławcza 670 Estymacja 800 – 900

150 GÓRA MERU, 210 Inkografia, papier; 21 x 30 cm (arkusz) Sygnowana ołówkiem pod ryciną: Andrzej Strumiłło Na odwrocie typograficznie: Wydawnictwo Edyty Wittchen Cena wywoławcza 670 Estymacja 800 – 900 Andrzej STRUMIŁŁO 1927 Wilno – 2020 Suwałki

151 CZERWONY PAS, 1983 Inkografia, papier; 30 x 21 cm (arkusz) Sygnowana ołówkiem pod ryciną: Andrzej Strumiłło Na odwrocie typograficznie: Wydawnictwo Edyty Wittchen Cena wywoławcza 670 Estymacja 800 – 900 Bencion (Benn) RABINOWICZ 1905 Białystok – 1989 Paryż

152 TEKA 14 LITOGRAFII BARWNYCH, Paryż, 1964 Benn 14 lithographies originales en couleurs 56 x 43 cm (arkusze) Opr. pł.

latach 1926- 30 był deko- W ratorem teatralnym. W 1927 miał pierwszą wysta- wę w Białymstoku, od 1928 wysta- wiał w Warszawie. W 1929 otrzymał 3-letnie stypen- dium na studia w Paryżu, gdzie od 1930 uczęszczał do pracowni Fernanda Légera. Pozostał w Paryżu na stałe, zmieniając obywatel- stwo na francuskie. Współtworzył szeroki nurt międzynarodowej Ecole de Paris okresu międzywojennego. Pozostawał wierny figuracji ze skłon- nością do stylizacji geometrycznej.

Cena wywoławcza 5 700 Estymacja 7 000 – 8 000 Stanisław POSKROBKO ur. 1960

153 PEJZAŻ NADNARWIAŃSKI, 1986 Kredki, papier; 30 x 22 cm Sygnowany śr. d.: St. Poskrobko 86

Cena wywoławcza 540 Estymacja 700 – 800

Stanisław POSKROBKO ur. 1960

154 RYBAKI, 1982 Kredki, papier milimetrowy; 18 x 27,5 cm Sygnowany śr. d.: 82 St. Poskrobko

Zygfryda DEMEL-BĄKOSZ 1940 – 2000

155 GŁOWA DZIECKA Akwarela, pastel, papier; 42 x 30 cm Sygnowany p.d.: Z. Demel Bąkosz

Cena wywoławcza 670 Estymacja 900 – 1 000 Leszek LEWANDOWSKI ur. 1960 Świerklaniec

156 BEZ TYTUŁU, ok. 1988 Miedzioryt, papier; 30,5 x 20,5 cm (odcisk płyty) Sygnowany ołówkiem pod ryciną „Bez tytułu” miedzioryt E.A. Lewandowski

Cena wywoławcza 1 050 Estymacja 1 400 – 1 500 Leszek LEWANDOWSKI ur. 1960 Świerklaniec

157 BEZ TYTUŁU, ok. 1988 Mezzotinta, miedzioryt, papier; 26 x 20 cm (odcisk płyty) Sygnowany ołówkiem pod ryciną „Bez tytułu” mezzotinta, miedzioryt E.A. Lewandowski

bsolwent katowickiego Wydziału Grafiki ASP w Krakowie. Dyplom Wyróżniony. Doktorat na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu – 2011. A Artysta i kurator, animator życia kulturalnego z zakre- su sztuki alternatywnej. Prowadził galerie Kronika (Bytom) w latach 1992 do 1998, w Górnośląskim Centrum Kultury powołał do istnienia galerię Sektor 1 otwartą na fenomeny powstające na styku sztuk wizualnych i nowych technologii, na instalacje mul- timedialne oraz Fundację Sektor działającą na rzecz galerii, autor koncepcji Biennale Sztuki Współczesnej – Art Sektor. Wykładowca Intermediów na wydziale rzeźby ASP w Krakowie.

Cena wywoławcza 1 050 Estymacja 1 400 – 1 500

Annie PROSZYNSKA

158 NOT WAR Akwaforta, akwatinta barwna; 43,5 x 59,5 cm (odcisk płyty) Sygnowana ołówkiem pod ryciną: 2/40 Not war Proszynska Cena wywoławcza 1 050 Estymacja 1 300 – 1 500 Jakob KIKOINE (Jacques YANKEL) 1920 – 2020

159 PEJZAŻ MISTYCZNY Litografia barwna, papier; 67 x 50 cm Sygnowany ołówkiem pod ryciną: 144/175 Paysage mystique Yankel Oprawiona

Cena wywoławcza 700 Estymacja 900 – 1 000

Andre INGLOT ur. 1948

160 KUTER RYBACKI Akwarela, papier; 27 x 37 cm Sygnowany p.d.: A. Inglot Cena wywoławcza 1 130 Malarz francuski urodzony w Polsce. Estymacja 1 400 – 1 500

Andre INGLOT ur. 1948

161 MOST Akwarela, papier; 29 x 39 cm Sygnowany p.d.: A. Inglot

Cena wywoławcza 1 130 Estymacja 1 400 – 1 500 Wayne ENSRUD ur. 1934

162 HAUT BRON Litografia kolorowana, papier; 56 x 70 cm (papier) Sygnowany ołówkiem p.d.: W. Ensrud; l.d.: 186/300

Cena wywoławcza 1 150 Estymacja 1 400 – 1 500

Guy CHARON ur. 1927

163 MIASTO NAD MORZEM Litografia barwna, papier; 56 x 43,5 cm (kompozycja) Sygnowany ołówkiem pod ryciną: 20 / 250 Charon

Guy CHARON ur. 1927

164 ŁÓDŹ NA PLAŻY Litografia barwna, papier; 53,5 x 69 cm Sygnowany ołówkiem p.d.: 154 / 260 Charon

Cena wywoławcza 1 050 Estymacja 1 300 – 1 500 Jaremi PICZ ur. 1955 Lewin Brzeski

165 EPICENTRUM (niebieskie), 2018 Inkografia, papier; 40 x 40 cm (kompozycja) Sygnowany ołówkiem pod ryciną: HC Epicentrum Jaremi Picz 2018

Cena wywoławcza 550 Estymacja 650 – 700

Jaremi PICZ ur. 1955 Lewin Brzeski

166 EPICENTRUM (szare), 2018 Inkografia, papier; 40 x 40 cm (kompozycja)

Sygnowany ołówkiem pod ryciną: HC Epicentrum Jaremi Picz 2018

Sz. GŁUSZYŃSKI

167 KOMPOZYCJA I, 1995 Kredka, gwasz; 69 x 50 cm Sygnowany p.d.: SC 95 Ołówkiem na p-p: Sz. Głuszyński 95 Kompozycja I Oprawiona

Cena wywoławcza 800 Estymacja 1 000 – 1 200 Joan MIRO 1893 Barcelona – 1983 Palma de Mallorca

168 LITOGRAFIA VI Ed. Maeght, Paris, 1972 Litografia barwna; 32 x 24,5 cm Mourlot 862

Joan MIRO 1893 Barcelona – 1983 Palma de Mallorca

169 LITOGRAFIA II, 1972 Litografia barwna; 32 x 24,5 cm Ed. Maeght, Paris, 1972

Cena wywoławcza 1 050 Estymacja 1 400 – 1 500 Joan MIRO 1893 Barcelona – 1983 Palma de Mallorca

170 CZERWONE SŁOŃCE Litografia barwna; 32 x 24,5 cm Ed. Maeght, Paris, 1972 Mourlot 859

Cena wywoławcza 1 050 Estymacja 1 400 – 1 500 Pablo PICASSO 1881 – 1973

171 DWIE KOBIETY PRZY OKNIE, 1959 Linoryt, papier; 27 x 33 cm (kompozycja) Ed. Cercle d'Art, Paris, 1962 Bloch 924 Certyfikat Fine Prints Art, Nowy York

Pablo PICASSO 1881 – 1973

172 GITARZYSTA I ŚPIĄCA KOBIETA Linoryt, papier; 27 x 33 cm (kompozycja) Ed. Cercle d'Art, Paris, 1962 Bloch 918 Certyfikat Fine Prints Art, Nowy York

Pablo PICASSO 1881 – 1973

173 ZŁAMANA PIKA, 1959 Linoryt, papier; 27,5 x 33 cm (kompozycja) Ed. Cercle d'Art, Paris, 1962 Bloch 921 Certyfikat Fine Prints Art, Nowy York Cena wywoławcza 2 000 Estymacja 2 400 – 2 500 Pablo PICASSO 1881 – 1973

174 POPIERSIE KOBIETY, 1946 Akwaforta, litografia barwna; 25 x 19 cm (odcisk płyty) Ed. Braun et Cie, Paris, 1952 Certyfikat Fine Prints Art, Nowy York

Cena wywoławcza 1 900 Estymacja 2 300 – 2 400

Pablo PICASSO 1881 – 1973

175 PARA, 1946 Akwaforta, litografia barwna; 25 x 19 cm (odcisk płyty)

Ed. Braun et Cie, Paris, 1952 Certyfikat Fine Prints Art, Nowy York

Pablo PICASSO 1881 – 1973

176 POSTAĆ, 1946 Akwaforta, 24 x 18 cm (odcisk płyty) Ed. Braun et Cie, Paris, 1952 Certyfikat Fine Prints Art, Nowy York Cena wywoławcza 1 900 Estymacja 2 300 – 2 400 Pablo PICASSO 1881 – 1973

177 VIEIL HOMME AU CHAPEAU TONKINOIS, 1968 (1988) Litografia, papier; 33 x 50 cm (arkusz) Sygnowany z kamienia pod ryciną: Picasso, ołówkiem: 129 / 1200 Certyfikat

Pablo PICASSO 1881 – 1973

178 LE GENTILHOMME ET LA MUSE, 1968 (1988) Litografia, papier; 50 x 33 cm (arkusz) Sygnowany z kamienia pod ryciną: Picasso, ołówkiem: 129 / 1200 Certyfikat

Cena wywoławcza 1 150 Estymacja 1 400 – 1 500 Pablo PICASSO 1881 – 1973

179 LA MERE INNOCENTE ET LES NOBLES EXCITES, 1968 (1988) Litografia, papier; 50 x 33 cm (arkusz) Sygnowany z kamienia pod ryciną: Picasso, ołówkiem: 223 / 1200 Certyfikat Cena wywoławcza 1 150 Estymacja 1 400 – 1 500 Pablo PICASSO 1881 – 1973

180 RZYMSKI RYDWAN I NAGA KOBIETA, 1968 (1988) Litografia, papier; 33 x 50 cm (arkusz) Sygnowany z kamienia pod ryciną: Picasso, ołówkiem: 130 / 1200 Certyfikat Cena wywoławcza 1 150 Estymacja 1 400 – 1 500

Pablo PICASSO 1881 – 1973

181 ODPOCZYNEK, 1942 Akwaforta, papier; 19 x 24 cm (odcisk płyty) Ed. Braun et Cie, Paris, 1952 Certyfikat Fine Prints Art, Nowy York

Cena wywoławcza 1 900 Estymacja 2 300 – 2400

Jozsef VERTEL 1922 Dömös – 1993 Budapeszt

182 MOST ELŻBIETY W BUDAPESZCIE, 1964 Staloryt, papier 120 x 52 mm (kompozycja) Sygnowany ołówkiem pod ryciną: Vertel J. Oprawiona

Projekt znaczka pocztowego. Cena wywoławcza 600 Estymacja 750 – 800 BANKSY 183 DZIEWCZYNKA Z BALONIKIEM, 2019/2020 Offset, papier; 70 x 50 cm (arkusz) Sygnowana ołówkiem śr. d.: Banksy; sucha pieczęć P.O.W. PRINTMAKING z numeracją ołówkiem: 53/150; sucha pieczęć GRAFIART UK Certyfikat Aviomar Italia Spa Oprawiona

Cena wywoławcza 1 400 Estymacja 2 000 – 3 000

BANKSY 184 KRÓLOWA WIKTORIA, 2019/2020 Offset, papier; 57 x 40 cm (kompozycja) Sygnowana z płyty p.d.: Banksy; ołówkiem pod ryciną Banksy; sucha pieczęć P.O.W. PRINTMAKING z numeracją ołówkiem: 42/150; sucha pieczęć GRAFIART UK Certyfikat Aviomar Italia Spa Oprawiona

BANKSY 185 ZAMACHOWIEC Z BUKIETEM, 2019/2020 Offset, papier; 35 x 50 cm (kompozycja) Sygnowana ołówkiem pod ryciną: Banksy; sucha pieczęć P.O.W. PRINTMAKING z numeracją ołówkiem: 61/150; sucha pieczęć GRAFIART UK Certyfikat Aviomar Italia Spa Oprawiona Cena wywoławcza 1 400 Estymacja 2 000 – 3 000 BANKSY 186 NO BALL GAMES, 2019/2020 Offset, papier; 45 x 48 cm (kompozycja) Sygnowana ołówkiem pod ryciną: Banksy; sucha pieczęć P.O.W. PRINTMAKING z numeracją ołówkiem: 48/150; sucha pieczęć GRAFIART UK Certyfikat Aviomar Italia Spa Oprawiona

BANKSY 187 POLICE 2019/2020 Offset, papier; 40 x 57 cm (kompozycja) Sygnowana ołówkiem pod ryciną: Banksy; sucha pieczęć P.O.W. PRINTMAKING z numeracją ołówkiem: 46/150; sucha pieczęć GRAFIART UK Certyfikat Aviomar Italia Spa Oprawiona

BANKSY 188 DZIEWCZYNKA TULĄCA BOMBĘ, 2019/2020 Offset, papier; 48 x 45 cm (kompozycja) Sygnowana ołówkiem śr. d.: Banksy; sucha pieczęć P.O.W. PRINTMAKING z numeracją ołówkiem: 53/150; sucha pieczęć GRAFIART UK Certyfikat Aviomar Italia Spa Oprawiona Cena wywoławcza 1 400 Estymacja 2 000 – 3 000 Marc CHAGALL 1887 Łoźna – 1985 Saint-Paul-de-Vence

189 AKROBACI Litografia barwna, papier; 22 x 24,5 cm Fernand Maurlot; Chagall Litograph 1957-1962; Verlag Andre Sauret, Monte Carlo, 1963 Cena wywoławcza 1 100 Estymacja 1 300 – 1 500

Marc CHAGALL 1887 Łoźna – 1985 Saint-Paul-de-Vence

190 INSPIRACJA Litografia barwna, papier; 22 x 24,5 cm Fernand Maurlot; Chagall Litograph 1957-1962; Verlag Andre Sauret, Monte Carlo, 1963

Cena wywoławcza 1 100 Estymacja 1 300 – 1 500

191 MALARZ PRZY SZTALUGACH Litografia barwna, papier; 32,5 x 53,5 cm Obwoluta: Fernand Maurlot; Chagall Litograph 1957-1962; Verlag Andre Sauret, Monte Carlo, 1963

Cena wywoławcza 1 100 Estymacja 1 300 – 1 500 Marc CHAGALL 1887 Łoźna – 1985 Saint-Paul-de-Vence

192 BUKIET KWIATÓW Litografia offsetowa, papier; 64 x 53 cm (kompozycja) Pod ryciną faksymile podpisu, ołówkiem: 294/500 Oprawiona

Cena wywoławcza 1 500 Estymacja 2 500 – 3 000 Kiro URDIN ur. 1945 Strumica

193 POUR JACQUE Serigrafia, papier; 38 x 50 cm (kompozycja) Sygnowany ołówkiem pod ryciną: Kiro Urdin / pour Jacque . mon amo / eternels / et imortels / ... / 26 / 160

Cena wywoławcza 1 050 Estymacja 1 300 – 1 500 Felicja PACANOWSKA 1907 Łódź – 2002 Rzym

194 KOMPOZYCJA Akwatinta; 7 x 9 cm (odcisk płyty) Sygnowany ołówkiem pod ryciną: 24/50 F. Pacanowska

Stefan MROŻEWSKI

194A LES SONNETS DU TOUBIB Bois originaux de Stephane Mrozewski, 1946 La Tournelle, Paris 1946; 8° (19,5 x 13,5 cm), s. 46. opr. br. Wydawnictwo zawiera 37 oryginalnych drzeworytów artysty Lit.: A. Pietrzak, „Czarodziej rylca”, Warszawa 2004, poz. 304. Cena wywoławcza 500 Estymacja 600 – 700 POLONIKA, MILITARIA Stanisław STUDENCKI 1900 Nowy Sącz – 1944

195 MARSZAŁEK PIŁSUDSKI NA KASZTANCE Olej, tektura; 50 x 35 cm Sygnowany p.d.: St. Studencki

ształcił się w krakowskiej K Akademii Sztuk Pięknych w latach 1921-26. Od 1933 roku był człon- kiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Studencki upodobał sobie tematykę batalistyczną, parady wojskowe, sylwet- ki koni. Wykonał też sze- reg wizerunków Marszałka Piłsudskiego. Artysta uległ fascynacji twórczością Wojciecha Kossaka, w któ- rego pracowni przez kilka lat malował.

Cena wywoławcza 4 400 Estymacja 5 500 – 6 000 MALARZ NIEROZPOZNANY

196 PORTRET PIOTRA CZARNOMSKIEGO, ok. 1820 Olej, deska; 22 x 17,7 cm Na odwrocie papierowa naklejka z maszynopisem: Piotr Czarnomski, h. Jastrzębiec / major Wojsk Polskich, kaw. Ord. Virturi Militari, zm. 1850, wł. Maj. Tłuchówek, syn Aleksandra i Nepomuceny z Skąpskich, h. Jelita /żona Józefa Maciejewska h. Ciołek / portret wcześniejszy.

Sportretowany ma mundur rosyjski praposzczi- ka (najniższy stopień oficerski) artylerii konnej gwardii.

iotr Czarnomski (zm. 1850), major Wojska Polskiego Królestwa Kongresowego. Służył P w 2. Pułku Strzelców Konnych. Uczestnik Powstania Listopadowego, odznaczony Virtuti Militari. Syn Aleksandra i Nepomuceny ze Skąpskich, właścicieli majątku Tłuchówek k. Lipna. Jego braćmi byli Franciszek (1783 - 1855) generał wojska polskiego, dowódca Szkoły Podchorążych Jazdy w Warszawie, uczestnik wojen napoleoń- skich (1806-14) i Powstania Listopadowego oraz Roman (1800 - 1892) oficer wojska polskiego (służył jak Piotr w 2. pułku Strzelców Konnych), uczestnik Powstania Listopadowego, Powstania

wielkopolskiego 1846, Powstania Styczniowego, wojny fran- cusko-niemieckiej ( po stronie francuskiej), generał Komuny Paryskiej.

197 PLAKIETA, IGNACY JAN PADEREWSKI, 1935 Brąz; 27,5 x 17,5 cm Napis: Ignacy Jan Paderewski / w 75 rocznicę urodzin / wielkiego mistrza i męża stanu 1860-6.XI-1935 Stan: dwie perforacje Cena wywoławcza 2 500 Estymacja 3 000 – 3 500 198 Medal, JÓZEF PIŁSUDSKI, 10 ROCZNICA ZAWIESZENIA BRONI, 1930 Autor: Józef Aumiller Brąz; śr. 55 mm A: Popiersie w lewo. w otoku: MARSZAŁEK JÓZEF PIŁSUDSKI R: Mapa terytorium Polski. W otoku: MĘSTWEM ŻOŁNIERZA — WYSIŁKIEM NARODU — GENIUSZEM WODZA. Na górze: 1920—1930 18/X.

Cena wywoławcza 150 Estymacja 200 – 250

199 Medal, JÓZEF PIŁSUDSKI, 10 ROCZNICA ZAWIESZENIA BRONI, 1930 Autor: Józef Aumiller Brąz; śr. 55 mm A: Popiersie w lewo. w otoku: MARSZAŁEK JÓZEF PIŁSUDSKI R: Mapa terytorium Polski. W otoku: MĘSTWEM ŻOŁNIERZA — WYSIŁKIEM NARODU — GENIUSZEM WODZA. Na górze: 1920—1930 18/X. Cena wywoławcza 150 Estymacja 200 – 250

200 ODZNAKA 10 PUŁKU STRZELCÓW KONNYCH Mosiądz srebrzony, śr. 5 cm; słupek, nakrętka sygnowana: W.Gontarczyk Warszawa Miodowa 19 Cena wywoławcza 2 500 Estymacja 3 000 – 3 200 201 ORZEŁEK NA CZAPKĘ POLICJI PAŃSTWOWEJ wz. 1927 Brąz; 37 x 32 mm, kontra Mocowanie na wąs Cena wywoławcza 150 Estymacja 180 – 200

202 ORZEŁEK LEGIONOWY NA CZAPKĘ Biały metal srebrzony; 35 x 29 mm, kontra, mocowanie na miedziane wąsy

Cena wywoławcza 400 Estymacja 500 – 600

203 PAMIĄTKOWY SZPADEL, Budowa Kopca Józefa Piłsudskiego, 1935 Mosiądz; 13,5 x 7,5 cm Napis: BUDOWA KOPCA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO KRAKÓW SOWINIEC 1935

Cena wywoławcza 200 Estymacja 250 – 300 204 MINIATURKA KRZYŻA SREBRNEGO VIRTUTI MILITARI, okres międzywojenny Srebro, próba 3, emalia; 31 x 15 mm, słupek, nakrętka sygnowana; Z.Preisner Kraków Stan: ubytki emalii Puncowanie: głowa w chuście z cyfrą 3 Cena wywoławcza 1 800 Estymacja 2 200 – 2 500 205 ORZEŁEK NA CZAPKĘ MARYNARKI WOJENNEJ RP wz 1920 Biały metal, mosiądz, emalia; 41 x 29 mm, kontra, mocowanie na wąsy Stan: ubytki emalii Cena wywoławcza 850 Estymacja 1 000 – 1 200 206 ŻETON PAMIĄTKOWY PŁOCKIEGO TOWARZYSTWA WIOŚLARSKIEGO, 1921 Biały metal; 38 x 43 mm Cena wywoławcza 1 500 Na rewersie wyryte: 28 / VIII / 21 / Płock / E. Ł. / Bieg półbąków Estymacja 1 800 – 2 000 207 RYNGRAF Z MATKĄ BOŻĄ OSTROBRAMSKĄ, Polska, Warszawa, A. Chyliński, poł. XX w. Cena wywoławcza 400 Biały metal srebrzony; 7 x 6 cm, dwuczęściowy, łańcuszek Estymacja 500 – 600 Puncowanie: ACh 208 ODZNAKA NAGRODOWA 1. PUŁKU STRZELCÓW KONNYCH, Polska, 1933 Brąz, emalia, 34 x 27 mm, łańcuszek Na rewersie wyryte: RAID / 1933 r. / Dęblin Cena wywoławcza 2 000 Estymacja 2 500 – 2 600 209 RYNGRAF Z MATKĄ BOŻĄ KARMIĄCĄ, Polska, 1. poł. XX w. Cyna srebrzona; 7 x 6 cm Cena wywoławcza 300 Trzyczęściowy, łańcuszek Napis: Pamiątka z Częstochowy Estymacja 360 – 400

210 RYNGRAF Z MATKĄ BOŻĄ OSTROBRAMSKĄ, ok. 1930 Cyna; śr. 85 mm Cena wywoławcza 200 Estymacja 240 – 250 211 ODZNAKA PAMIĄTKOWA NA STULECIE ŚMIERCI FRYDERYKA CHOPINA, 1949 Brąz; 18 x15 mm, słupek, nakrętka sygnowana : Mennica Państwowa Cena wywoławcza 150 Estymacja 180 – 200 212 Józef PIŁSUDSKI, ok. 1935 Druk, papier; 31 x 23,5 cm Fot. W. Pikiel, nakładem Głównej Księgarni Wojskowej Stan: papier rozdarty

Cena wywoławcza 300 Estymacja 360 – 400 213 JÓZEF PIŁSUDSKI, 1935 Druk, papier; 24 x 18 cm U góry i u dołu napisy typograficzne; piórem: „Zwyciężyć i spocząć na laurach - to klęska. Być zwyciężonym i nie ulec - to zwycięstwo” Oprawiony

Cena wywoławcza 300 Estymacja 400 – 450

Heinrich JANDAUREK 214 PORTRET ŻOŁNIERZA 31. PUŁKU PIECHOTY AUSTRO-WĘGIER, pocz. XX w. Fotografia; 14 x 9,8 cm Na firmowej tekturce sygnowanej: Kais. u. kön. Hof- und Kammer-Photograph / Heinr. Jandaurek, Teschen Oprawiona

Heinrich Jandaurek otworzył swoje atelier w Cieszynie w 1870 r. Cena wywoławcza 150 Estymacja 200 – 250 215 ODZNAKI POLSKIE Odznaka honorowa „Za Ofiarną Pracę” Brąz, śr. 30 mm Brak słupka Dla komisarzy spisu powszechnego 1931 Odznaka Związku Zawodowego Pisarzy Polskich, IIRP Mosiądz srebrzony; 22 x 20 mm, słupek, brak nakrętki Miniatura Krzyża Walecznych wz. 1944 Brąz, emalia; 35 x 17 mm Słupek, nakrętka Odznaka Związku Bojowników o Wolność i Demokrację, PRL Brąz, emalia; 20 x 17 mm, mocowanie na szpilkę Miniatura Medalu X Lat Polski Ludowej, 1954 Odznaka Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej, PRL Odznaka Polskiego Związku Piłki Nożnej, IIIRP Odznaka Pożyczki Narodowej, 1933 Brąz; śr. 200 mm, mocowanie na szpilkę Odznaka instruktorska ZHP „Dębowe liście, IIRP” Brąz, 35 mm, słupek, brak nakrętki Cena wywoławcza 500 Estymacja 700 – 800 216 SZTYLET OFICERSKI wz. 1935, Niemcy, Solingen, F.W. Höller, po 1935 Stal, alpaka, masa plastyczna; dł. całk. w pochwie 39,5 cm, bez pochwy 37 cm, głowni 25,5 cm Sygnowany na głowni: F.W. Höller Solingen Stan: drobny ubytek okładziny rękojeści

Cena wywoławcza 2 500 Estymacja 3 000 – 3 500 217 FRANCUSKA SZPADA PODOFICERA ŻANDARMERII wz. 1871 oraz EPOLETY i SZNUR Stal, mosiądz, skóra; dł. całk. w pochwie 91 cm, bez pochwy 89,5 cm, głowni 75 cm Na kabłąku wybite: 1471 A.CT Epolety i sznur; jedwab, bajorek, aksamit, mosiądz, złocenie Epolety adjudant-chefa z guzikami z herbem Paryża

218 PAŁASZ KIRASJERSKI M1854, Francja, Klingenthal, Coulaux & Co, po 1895 Stal, niklowanie, mosiądz, bakelit; dł. całk. w pochwie 105 c, bez pochwy 102 cm, głowni 87,5 cm Na grzebiecie głowni wyryte: Coulaux & Cie Klingenthal; na płazie wybite: C pod gwiazdką; B pod gwiazdką; na rękojeści wyryty monogram wiązany: HL

Cena wywoławcza 2 500 Estymacja 3 000 – 3 200 219 SZABLA LEKKIEJ KAWALERII M1822, Francja, Klingenthal, Coulaux & Co (głownia); Paryż, G. Barre (rękojeść), po 1845 Stal, niklowanie, brąz, mosiądz, drewno; dł. całk. w pochwie 104 cm, bez pochwy 103 cm, głowni 88,5 cm Na grzbiecie głowni wyryte: Coulaux & C Klingenthal; na płazie głowni wybite: G. Barre Fabr A Paris Stan: spękania drewnianych okładzin rękojeści

Cena wywoławcza 2 500 Estymacja 3 000 – 3 200 220 PAŁASZ OFICERA PIECHOTY PRUSKIEJ wz 1889, Niemcy, Solingen, Hörster, 1914 Stal, mosiądz, skóra (jaszczur), biały metal (oplot); dł. całk. w pochwie 99,5 cm, bez pochwy 96 cm, głowni 81 cm na głowni wybite: E & F Hörster / Solingen; korona / W / 14 / C pod koroną; na rękojeści S pod koroną

Cena wywoławcza 2 500 Estymacja 3 000 – 3 200

221 PAŁASZ OFICERA PIECHOTY PRUSKIEJ wz 1889, Niemcy, Solingen, Weyersberg, Kirchbaum Stal, mosiądz, skóra, jaszczur, jedwab, bajorek (temblak); dł. całk. w pochwie 101,5 cm, bez pochwy 93 cm, głowni 78 cm na głowni wybite: głowa króla, głowa rycerza / W. K. & C Stan: skóra temblaka rozdarta

Cena wywoławcza 2 500 Estymacja 3 000 – 3 200 Stanisław POLAKIEWICZ

222 IGRZYSKA VII-MEJ OLIMPJADY, PARYŻ 1924 ORAZ DZIEJE OLIMPIZMU W ZARYSIE 275 ilustracyj, 36 tabel Lwów, Warszawa, Kraków, Wydawnictwo Zakładu Narod. im. Ossolińskich, 1926 24 cm, opr. pł. s. 461 Cena wywoławcza 150 Estymacja 180 – 200

223 XXXV LAT DZIAŁALNOŚCI TOWARZYSTWA DORAŹNEJ POMOCY LEKARSKIEJ W WARSZAWIE (1897-1932) opr. Józef zawadzki Towarzystwa Doraźnej Pomocy Lekarskiej, Warszawa, 1932 31 cm, opr. br. s. 82 Stan: naddarcia oprawy, zdarte rogi

Cena wywoławcza 150 Estymacja 180 – 200

Jan DOLENSKť 224 PRŮVODCE PRAHOU [ok. 1914] V. Neubert, Praha, bd 14 x 22 cm, opr. br. s. 72. 12 pocztówek, rozkładany plan

Cena wywoławcza 100 Estymacja 120 – 150 225 PRZEPISY KULINARNE, ok. 1930 10 zeszytów 16 kartkowych z zapiskami piórem i ołówkiem w 4 przepisy kulinarne, w 1 skorowidz przepisów, w 1 rózne wiadomości praktyczne, w 4 nauką języka angielskiego Sygnowane: M Cena wywoławcza 1 000 Estymacja 1 200 – 1 400 226 NAGRODY TADEUSZA KOŁECZKA 1. Puchar, mosiądz, wewnątrz srebrzony; wys. 20, śr.11 cm, wyryte: Mistrzowi Klubu w wyścigach motocyklowych / w roku 1948 zdobył Kołeczek Tadeusz / Zarząd K K S tramwajarz 2. Plakieta z motocyklistą, mosiądz; śr. 12 cm, zamocowana do deski, niżej tabliczka mosiężna z napisem: III miejsce w turystyce w roku 1948 / zdobył Kołeczek Tadeusz / przejeżdżając 7.000 km / Zarząd K.K.S. Tramwajarz - Łódź 3. Plakieta z motocyklistą, mosiądz; śr. 12 cm, zamocowana do deski, niżej tabliczka mosiężna z napisem: Kołeczkowi Tadeuszowi, czołowemu zawodnikowi Łodzi / i repr. Polski w wyścigu Holandia - Polska / Koleżanki i koledzy K.K.S. Ogniwo / Łódź 26.VII.49

adeusz Kołeczek (1922-50_ polski żużlowiec. Pasja do motocykli zrodziła się w nim podczas okupacji niemieckiej podczas II wojny światowej, jako 17-letni chłopak wraz z bratem Witoldem dostał nakaz pracy w zakładzie motoryzacyjnym. Kiedy Niemcy uciekali przed Rosjanami z Łodzi T udało mu się z bratem skompletować z różnych części dwa wojskowe motocykle: BMW 500 i Zündappa 600, a ponieważ trudno wtedy było zarejestrować prywatny motocykl obaj zapisali się do klubu sportowego. Sport żużlowy uprawiał zaledwie przez 3 lata, reprezentując barwy klubu Ogniwo (Tramwajarz) Łódź. W 1949 r. po raz pierwszy w karierze wystąpił w rozegranym w Lesznie finale indywidualnych mistrzostw Polski, zajmując X miejsce. W 1950 r. ponow- nie zakwalifikował się do finału mistrzostw kraju, zdobywając w Krakowie srebrny medal. Reprezentował Polskę w meczach międzynarodowych przeciwko Czechosłowacji (1948, 1950), Szwecji (1949) oraz Holandii (1949). Zmarł 29 grudnia 1950 r. w wyniku tragicznego wypadku, któremu uległ podczas wykonywania robót remontowych w łódzkim ZOO.

Cena wywoławcza 1 500 Estymacja 1 800 – 2 000 227 RONDEL Z HERBEM LELIWA HRABIÓW CZAPSKICH, Polska, Warszawa, Norblin, 1896-1914 Plater na mosiądzu, wys. 9, śr. 18 cm Puncowanie: dwugłowy orzeł; N; Norblin&Co Galw Warszawa; C; 1950, KM Wyryty herb Leliwa pod koroną hrabiowską

Cena wywoławcza 1 200 Estymacja 1 500 – 1 600

228 TRZY WIDELCE Z HERBEM GLAUBICZ, Francja, Christofle, XIX/XX w. Plater na nowym srebrze, dł. 21,5 cm Puncowanie: waga miedzy literami CC; Christofle

Cena wywoławcza 1 000 Estymacja 1 200 – 1 400

229 TEODOLIT, Polska, Warszawa, Gerlach, 1. tercja XX w. Mosiądz, szkło, wys. 30 cm Sygnowany: Gerlach Warszawa / No 33077 Cena wywoławcza 2 500 Estymacja 3 000 – 3 200 Jan Chrzciciel LAMPI – według

230 HETMAN FRANCISZEK KSAWERY BRANICKI Z SYNAMI ALEKSANDREM I WŁADYSŁAWEM, po 1788 Olej, płótno; 52 x 38 cm

est znany reprezentacyjny portret Branickiego z synami J autorstwa Lampiego z 1791 r., który znajduje się w muzeum w Ałupce (inw.211), oraz dwa szkice - w Muzeum Narodowym w Warszawie (MP 4418 MNW) oraz w Landesmuseum Joanneum w Grazu. Oferowany najbliższy jest wersji war- szawskiej.

Cena wywoławcza 23 500 Estymacja 28 000 – 30 000

231 HALABARDA, XVII w. Stal, drewno; dł. całk. 118 cm, żeleźce z wąsami dł. 114 cm, szer. 17 cm Hak i topór ażurowe, w formie gryfów, z rytym rysunkiem; u nasady głowni poprzecznie osadzony hak Stan: drzewce zachowane fragmentarycznie, ułamany poprzeczny hak

Cena wywoławcza 7 000 Estymacja 8 000 – 9 000 January SUCHODOLSKI 1797 Grodno – 1875 Bojmie

232 UŁAN 15 PUŁKU KSIĘSTWA WARSZAWSKIEGO (UŁAN I DZIEWCZYNA), ok. 1840 Olej, płótno dublowane; 136 x 97 cm Na odwrocie: Buyno / Żołnierz 15. Pułku Ułanów Xięstwa Warszawskiego

Obraz o wysokiej randze artystycznej i dekoracyjnej. Ułana z dziewczyną, scenę wywodzącą się z popularnej piosenki „Tam na błoniu błyszczy kwiecie...”, malo- wał Suchodolski kilkakrotnie. Jeden z jego obrazów o tym temacie znajduje się obecnie w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Oferowany ma wyjątkowo duży format. Jeździec ma mundur 15 Pułku Ułanów Księstwa Warszawskiego. W tle widać panoramę Krakowa. azy- wany N „pol- skim Vernetem” malarz-bata- lista January Suchodolski we wcześniej- szym okresie swojej twór- czości był samoukiem, który służąc w wojsku amatorsko zajmował się malarstwem. Uczestniczył w powstaniu listopadowym, a po jego upadku wyje- chał w roku 1832 do Rzymu, gdzie studiował w pracowni i pod kierun- kiem Horace’a Verneta. Do Warszawy wrócił w roku 1837. W 1839 wyjeżdżał do Petersburga, mianowany członkiem tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych. W roku 1847 podróżował do Paryża. Był jednym z założycieli warszawskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych (1859). Malował obrazy batalistyczne, najczęściej z wojen napoleońskich, portrety konne i sceny rodzajowe z moty- wem żołnierzy i smukłych, pięknych koni arabskich. Patriotyczne treści, żywy koloryt i precyzyjny rysunek obrazów Suchodolskiego przyniosły mu prawdziwą sławę i powodzenie.

Cena wywoławcza 150 000 Estymacja 180 000 – 200 000 233 ŻELEŹCE HALABARDY, XVII w. Stal; dł. całk. 78 cm, szer. 31 cm Hak i topór ażurowe Cena wywoławcza 5 000 Estymacja 6 000 – 7 000 234 TACA, Polska, Warszawa, Karol Filip Malcz, 1867 Srebro, próba 84. waga 3815 g, 84 x 57 cm Puncowanie: Malcz; I.S./1867; 84; dwugłowy orzeł; kotwica

ajsłynniejszy polski złotnik. Synem imigran- ta z Saksonii i córki warszawskiego złot- N nika - Anny Doroty Bandau. Początkowo był uczniem warszawskiego złotnika Jana Macieja Szwarca. W latach 1818-27 praktykował w warsz- tatach we Francji, Włoszech, Anglii, Holandii, Niemczech, Austrii i na Węgrzech. Po powrocie do Warszawy otworzył własną pracownię i sklep. Wyrabiał srebrne tace, patery, cukiernice, solniczki i inne naczynia stołowe, imbryki do herbaty, dzba- nuszki, lichtarze, kandelabry, sztućce itp. Za swe wyroby otrzymał wiele nagród i rozwinął swoją pracownię w dużą firmę, zatrudniając 50 osób, w tym profesjonalnych artystów. Jednak większość wyrobów była projektowana i wiele z nich wykonanych przez niego osobiście. Wczesne dzieła Malcza wykonane są w stylu Empire, późniejsze często neorenesansowe i neorokokowe, późne stają się bardziej eklektyczne. W 1864 roku Karol Malcz przekazał kierowanie pracownią swojemu wspólnikowi Augustowi Teodorowi Wernerowi. Cena wywoławcza 20 000 Estymacja 25 000 – 28 000 235 KUBEK, Polska, Warszawa, Karol Filip Malcz, ok. 1830 Srebro, próba 12; waga 54,4 g, wys. 7 cm Puncowanie: 12; Malcz Wyryty monogram: WU

Cena wywoławcza 1 500 Estymacja 1 800 – 2 000 236 ZESTAW DO WÓDKI, Polska, Warszawa, Krupski i Matulewicz, 1929 Taca, karafka i 12 kieliszków, srebro, próba 3, waga 1067 g, śr. tacy 27 cm, wys. karafki 26 cm Puncowanie: KiM; w kształcie baryłki 3, głowa w chuście W Na wszystkich obiektach wyryty monogram CS’ na tacy wyryte: Od pracowników stolarni i straży ogniowej w Chodakowie dn. 8 maja 1929 r.

Chodaków – od 1977 dzielnica Sochaczewa, wcześniej samodzielne Cena wywoławcza 5 000 miasto. Estymacja 6 000 – 7 000 237 PATERA Z HERBEM ŁODZIA, Polska, Warszawa, Ludwik Nast, 1858 Srebro, próba 84, waga 1004 g; 9 x 41 x 31 cm Puncowanie: L Nast; W.K/1858; 84, dwugłowy orzeł Cena wywoławcza 5 000 Estymacja 6 000 – 7 000 238 BRANSOLETA Z MICKIEWICZEM, Kaukaz, pocz XX w. Srebro, niello, za szkłem portet Mickiewicza; waga całk. 35,3 g Wyryty napis: Кавказъ Stan: uszkodzony zawias

Cena wywoławcza 2 500 Estymacja 3 000 – 3 200 239 KARAFKA, Polska, Warszawa, Krupski i Matulewicz, 1921-31 Srebro, próba 3, waga 187 g, wys. 22,5 cm Punce: KiM, 3, głowa w chuście W

Cena wywoławcza 2 000 Estymacja 2 500 – 2 800 240 WIELKI ATLAS GEOGRAFICZNY ze skorowidzem nazw i tekstem objaśniającym; oprac. wedle najnowszych źródeł pod red. Wacława Nałkowskiego i Andrzeja Świętochowskiego. Warszawa 1904. Nakł. Księgarni Saturnina Sikorskiego k. tyt., 53 kolorowe rozkładówki w litografiach, s. [4, 203] (indeks, tekst), 50 cm, opr. płsk z epoki. Stan: zabrudzenia, przetarcia oprawy, rozdarcia grzbietu, przebarwienia papieru

kale różne. Podstawą opracowania atlasu była trzecia edycja wielkiego nie- mieckiego atlasu Kieperta z lat 1892-1900, uzupełniona w polskim wyda- Sniu mapami klimatycznymi świata, etnograficznymi Europy i świata oraz Galicji i Królestwa Polskiego. Każda mapa otrzymała osob- ny skorowidz ze spolszczo- nym nazewnictwem geogra- ficznym. Atlas wydawano w zeszytach, w ramach sub- skrypcji w latach 1897-1906 (rok oficjalny 1904 stano- wi datę rosyjskiej cenzury). Zeszyty nie zachowywały kolejności numerowanych tablic, a spis treści umieszczony na początku dzieła nie uwzględniał z kolei numeracji stron. Było to wynikiem zmiany przez wydawców koncepcji edytorskiej pod wpływem geografa W. Nałkowskiego. Wydawnictwo obejmuje łącznie zgodnie ze spisem 53 tablice map (liczonych po rozłożeniu podwójnie wskutek zastosowanej numeracji) Cena wywoławcza 2 000 Estymacja 2 500 – 3 000 241 PUDEŁKO Z WIEZIENIA NA ZAMKU LUBELSKIM, 1944 Drewno, snycerka w stylu zakopiańskim; 7 x 21 x 12 cm Na bokach napisy: Lublin; 1944 Wewnątrz piórem: 2.II.44. Uśmiechnij się. Uszy do góry / Kazik Stan: wygięte dno

udełko wykonane przez Kazimierza Wiśniewskiego, osadzonego w lutym 44 przez Niemców za działalność konspiracyjną w więzieniu zamku P w Lublinie. Adresatka dedykacji jest Halina Jastrzębska ps. Karolina. Cena wywoławcza 500 Estymacja 700 – 1 000 242 ZEGAREK Z HERBAMI POLSKI I LITWY, Szwajcaria, Genius, ok. 1880 Kieszonkowy, trzkopertowy, zewnętrzne koperty złote, pr. 585, śr. 5 cm, waga całk. 84,25 g Puncowanie: Głowa lewo / Genius; 108724; 4 KA orzeł - węgierska cecha importowa stosowana od 1937 r; na wewn. kopercie: Ancre 16 Rubis / Spiral Breguet / Chaton; Metal Cena wywoławcza 5 300 Estymacja 6 500 – 7 000 243 PIASTRA (TALAR), Królestwo Sycylii i Neapolu, Ferdynand IV, 1798 Srebro, waga 27,35 g, śr. 40 mm Dav. 1409, CNI XX/602/264 Cena wywoławcza 1 500 Estymacja 1 800 – 2 000 244 5 LIRÓW, Sardynia, Karol Albert, 1844 Srebro, waga 24,69 g, śr. 37 mm

245 5 FRANKÓW, Francja, Napoleon, 1811 A, Paryż Srebro, 24,42 g, śr. 37 mm Gaudry 584 Cena wywoławcza 1 000 Estymacja 1 200 – 1 400 246 5 FRANKÓW, Francja, Ludwik Filip, 1838 K, Bordeaux Srebro, waga 24,62 g, śr. 37 mm Popiersie autorstwa Domarda

Cena wywoławcza 700 Estymacja 850 – 900

247 10 RUBLI, Rosja, Mikołaj II, 1899 AГ, Petersburg Złoto, waga 8,54 g, śr. 23 mm Stan III Cena wywoławcza 2 800 Estymacja 3 300 – 3 500 248 DOKUMENTY JÓZEF POZNAŃSKIEGO List Franciszka Poznańskiego do Administracji Dóbr Maciejowickich, 23.08.1845 z życiorysem Zaświadczenie, Podzamcze 14.04.1860 pracy w latach 1858-60 na stanowisku pomocnika ogrodnika w Podzamczu, majątku Stanisława Zamoyskiego rękopis po niemiecku i polsku Zaświadczenie, 14.04.1860 pracy w ogrodzie Dóbr Maciejowickich Stanisława Zamoyskiego przez lat siedem rękopis Świadectwo, Warszawa, 7.01.1882 pracy w latach 1859-70 Zakładzie Ogrodniczym Braci Hoser w Warszawie rękopis Umowa z Piotrem i Pulcherią Sarnowskimi, 1870 O przyjęciu obowiązków Naczelnego Ogrodnika w zakładzie Ogrodniczym Nowy Sad rękopis Sprawozdanie (projekt), 1873 Karola Spormanna, H. Cybulskiego i Karola Szawłowskiego z oględzin Nowego Sadu po zarządzaniu nim przez Józefa Poznańskiego rękopis Świadectwo, 20.02.1891 Komisja Warzywnictwa Towarzystwa Ogrodniczego Warszawskiego uznaje za wzorowo wychowane nasiona z Nowego Sadu Ocena stanu Nowego Sadu, 9.10.1901 rękopis Zaproszenie, 22.09.1888 Zarząd Muzeum Przemysłu i Rolnictwa w Warszawie zaprasza na sędziego wystawy nasion Świadectwo, 21.02.1891 Bracia Hoser zaświadczają, że Poznański od kilku lat dostarcza znakomite nasiona Zaproszenie, 12.11.1892 na Członka Komisji Sądzącej działu nasion ogrodniczych i działu kartofli wystawy rolniczej Muzeum Przemysłu i Rolnictwa w Warszawie Zaproszenie, 1900 Komitet Wystawy Towarzystwa Ogrodniczego Warszawskiego prosi o przyjęcie funkcji sędziego warzyw sezonowych List od Towarzystwa Ogrodniczego Warszawskiego, 5.06.1916 maszynopis Powiadomienie o dożywotnim zwolnieniu opłaty członkowskiej Do członków Towarzystwa Ogrodniczego Warszawskiego, 1921 druk. s. 4 Sprawozdanie Zarządu z zebrania rocznego Rachunek z Fabryki Kamieniarskiej Henryka Żydok, Warszawa, 1,04.1897 na nagrobek List do dzieci i wnuków List Mari Poznańskiej do rodziców List Elizy do matki, Czersk 1899 Podziękowania, 1921 Dekret Nobilitacyjny Józefa Poznańskiego przez Stanisława Augusta kopia, maszynopis Genealogia rodziny Poznańskich maszynopis s.2 Fotografia ze ślubu Mari Poznańskiej i Konstantego Wiśniewskiego, Służew 24.04.1900 12 x 17 cm Józef Poznański fotografia; 10 x 17 cm Tekst trzech pieśni, rękopis Cztery zaświadczenia Konstantego Wiśniewskiego, Warszawa, 1892-1899, po rosyjsku

Cena wywoławcza 700 Estymacja 1 500 – 2 000 249 KOBIETA W SZTUCE wydawnictwo M. ARCTA w Warszawie, [1910] 53 Reprodukcje Barwne Obrazów Najwybitniejszych Malarzy Współczesnych opisy dla obrazów podał Boyer D'Agen przedmowę napisał d'Armand Dayot - Inspektor Generalny Sztuk Pięknych 37 cm, opr. płsk. s. XX, tbl. 51 Stan: przetarcia oprawy

Doborowy wybór najlepszych europejskich obrazów przedstawiających piękno aktów kobiecych. Cena wywoławcza 1 500 Estymacja 2 000 – 2 500 250 TOWARZYSTWO ZACHĘTY SZTUK PIĘKNYCH W WARSZAWIE LXXV Warszawa, 1936 31,5 cm, opr. pl. tł. zł. s. 163, tbl. 64 Stan: przetarcia oprawy, przebarwienia papieru

tablice w rotograwiurze z malarstwem polskim przełożone 64bibułkami z opisem, każda bibułka posiada znak wodny TZSP, 39 fotografii pamiątkowych na oddzielnych wklejkach, m.in. Axentowicz, Kossak, Mehoffer, Wyczółkowski, Karpiński, noty biograficzne wszystkich artystów ze zbiorów Zachęty, dodatkowo tekst w jęz. francuskim i angielskim Cena wywoławcza 500 Estymacja 800 – 900 251 BITWA POD RACŁAWICAMI DNIA 4 KWIETNIA 1794 Malowali: W. Kossak i Jan Styka Jakubowski i Zadurowicz, Lwów, 1894 15 x 22 cm, opr. płpł. s. 16, tbl.VIII Stan: przetarcia krawędzi oprawy, luźny grzbiet, przebarwienia papieru Cena wywoławcza 100 Estymacja 120 – 140 252 100 POCZTÓWEK Z REPRODUKCJAMI MALARSTWA, pocz. XX w. Polska, Francja, Niemcy, w większości akty kobiece

Cena wywoławcza 700 Estymacja 900 – 1 000 Stefan SONNENWEND

253 LWÓW Z KARYKATURZE Lwów 1914, nakładem własnym 25 cm, opr. pł. s. 120 Stan: ślady zalania na oprawie

Cena wywoławcza 500 Estymacja 600 – 700 254 DZIAŁACZE POLSKI „WSPÓŁCZEŚNI” Instytucja Wydawnicza "Odrodzenie Polski, Warszawa [1926] 24 cm, s. 232, tbl. 24 Stempel własnościowy: Legja Inwalidów Wojsk Polskich; wpis piórem Stan podklejony grzbiet, ślady zalania Cena wywoławcza 100 Estymacja 120 – 140 Anton Friedrich BÜSCHINGS

255 NEUE ERDBESCHREIBUNG Des zweiten Theils zweiter Band Italien, Groβbritannien enthalt Johann Carl Bohn , Hamburg, 1768 17 cm, opr. sk. s. 774-1386, Register, Index Stan Przetarcia oprawy

Cena wywoławcza 400 Estymacja 600 – 650

Józef SOPOTNICKI

256 KAMPANIA POLSKO-UKRAIŃSKA doświadczenia operacyjne i bojowe z 12 szkicami Spółka nakładowa "Odrodzenie" Lwów, 1921 23 cm, s. 139 Stan: ślady zalania Cena wywoławcza 100 Estymacja 120 – 140 Władysław ŁOZIŃSKI

257 ZŁOTNICTWO LWOWSKIE z 30 rycinami w tekście Wydawnictwo Towarzystwa Miłośników Przeszłości Lwowa, 1921 23 cm, opr. pł. Dedykacja autorska piórem: Stefani Zielińskiej / Lwów luty 1919 Wklejona Niedilia, cz.21, rik 2 Stan: ślad zalania Cena wywoławcza 350 Estymacja 400 – 500 258 15 POCZTÓWEK LEGIONOWYCH I PATRIOTYCZNYCH il. m.in.Rozwadowski, Korpal, Setkowicz, Nowicki, Ryszkiewicz, Grużewski wyd.:„Pocztówki” Kraków; Karpowicza Salon Warszawski, Stefan Granke, Warszawa; Akropol, Kraków; Salon malrzy Polskich w Krakowie; A.Chlebowski, Warszawa; Z.G.B. Wierzbicki; „Ars”; Polonia, Kraków; Wydawnictwo „Podhale”Zakopane Ze zbiorów Stanisława Radziuna

Cena wywoławcza 300 Estymacja 400 – 500

259 ZAPROSZENIE NA FILM „JADZIA”, 1936 Druk, papier; 15 x 10,5 cm Autograf Jadwigi Smosarskiej piórem, stempel Kina "Srebrny Ptak" Rembertów

Cena wywoławcza 500 Estymacja 600 – 700 Jerzy MILLER 1921 – 1985

260 ŻYCZENIA OD POLSKIEGO RADIA, 1958 Litografia, papier; 24,5 x 16 cm

Cena wywoławcza 500 Estymacja 600 – 700

261 KARTA POLOWA LEGIONÓW, 1914-18 Rysunek gwaszem; pejzaż z rzeką i gęsiarką, 9 x 13 cm Na rewersie druk: Karta Polowa Legionów. / Feldpostkarte Ze zbiorów legionisty Stanisława Radziuna Cena wywoławcza 150 Estymacja 300 – 400 262 TRZY POCZTÓWKI PATRIOTYCZNE, Wilno, 1914-16 Dwie: A. Rutkowski, jedna: Lichtmacher druk barwny, papier Ze zbiorów legionisty Stanisława Radziuna Cena wywoławcza 300 Estymacja 400 – 500

263 CZTERY POCZTÓWKI LEGIONOWE Z ILUSTRACJAMI ZYGMUNTA ROZWADOWSKIEGO Nakładem Naczelnego Komitetu Narodowego na cele Legionów / Serya V. Legiony Z. Rozwadowski Podpisane: Radziun Wilno 27 VIII 28 r.

tanisław Radziun, żołnierz II Brygady Legionów, jeden z pierwszych ochotni- S ków z Wilna. Na pogrzebie serca Józefa Piłsudskiego na cmentarzu na Rossie niósł urnę.

Cena wywoławcza 200 Estymacja 300 – 400 SZTUKA ROSYJSKA

264 FILIŻANKA Z PEJZAŻEM, Rosja, Kuziajewo, Bracia Nowych, po 1820 Porcelana, farby naszkliwne, złocenie; wys. 7, śr. 7 cm Sygnowana kobaltem podszkliwnie: Н Stan: włosowe pęknięcie Cena wywoławcza 1 200 Estymacja 1500 – 1 600

265 FILIŻANKA ZE SPODKIEM, Rosja, Wierbiłki, Gardner, ok. 1825 Porcelana, zielona farba naszkliwna, złocenie postacie w stylu chińskim; wys. 9,2, śr. spodka 13,8 cm Sygnowane kobaltem poszkliwnie: G

Cena wywoławcza 1 200 Estymacja 1500 – 1 600 266 FILIŻANKA ZE SPODKIEM, Rosja, Wierbiłki, Gardner, ok. 1830 Porcelana, kobalt podszkliwny, farby naszkliwne, złocenie; wys. 5,8 cm, śr. spodka 14,6 cm Sygnowane kobaltem podszkliwnie: G

267 FILIŻANKA Z KLASYCYSTYCZNYM PAŁACEM, Rosja, Moskwa, Aleksander Popow, ok. 1830 Porcelana, farby naszkliwne, złocenia, wys.9,3 cm Sygnowana wyciskiem: AП; 12; Y

Cena wywoławcza 1 000 Estymacja 1 200 – 1 400 268 ŚWIECZNIK, Cesarstwo Rosyjskie, Ryga, 1850-70 Srebro, waga 416 g, 37 x 13,5 x 13,5 cm Puncowanie: herb Rygi; 84; ИPC; П.K / (...); punce powtórzone wielokrotnie na elementach świecznika Cena wywoławcza 4 000 Estymacja 5 000 – 5 500 269 MODLITEWNIK, Rosja, XVIII w. 23 x 17,5 cm, opr. sk. tł. Stan: brak grzbietu Stan: oderwany grzbiet

270 PATERA NA OWOCE, Petersburg, Friedrich Edvard Suchich, 1862 Srebro, próba 84; waga 503 g; 10 (21) x 27,5 x 22 cm Puncowanie: F.S; skrzyżowane kotwice i berło; 84; З.Б. / 1862 – cecha probierza Eduarda Brandenburga

Cena wywoławcza 5 000 Estymacja 6 000 – 6 500 Gieorgij Kreskientiewicz ŁUKOMSKI 1884 Kaługa – 1952 Nicea

271 SOBÓR ZAŚNIĘCIA MATKI BOSKIEJ NA WYSPIE SWIAŻSK , 1904 Węgiel, akwarela, złota farba; 22 x 27,5 cm (w świetle p-p) Sygnowany p.d.: Лукомскiй; l.d.: Cвiaжcкъ 904 Na odwrocie orzeczenie Kazimierza Buczkowskiego i Feliksa Kopery z 6.07.1944, potwierdzenie autorstwa.

osyjski grafik, R rysow- nik, historyk architektury. W latach 1903- 15 studiował architekturę z Cesarskiej Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu. Podróżował po Francji, Włoszech, Szwajcarii, Niemczech i Polsce. brał lekcje rysun- ku w Moskwie u k.F.Juona. Podróżował po Rosji studiując starą architek- turę, co owoco- wało licznymi publikacjami. Zmobilizowany w 1915 r. służył o oddziałach inżynieryjnych. W 1920 r. emigrował do Francji. Tu też aktywnie działał jako artysta, krytyk i pisarz. Cena wywoławcza 10 000 Estymacja 15 000 – 18 000

272 TALERZ Z RÓŻOWYM KOŁNIERZEM, Rosja, Moskwa, Aleksander Popow, poł. XIX w. Porcelana, farby naszkliwne, złocenia; śr. 22,5 cm Sygnowany kobaltem podszkliwnie: AП, czarna farbą naszkliwnie: 52

Cena wywoławcza 1 000 Estymacja 1 200 – 1 500 Malarz rosyjski

273 POLOWANIE NA WILKI, XIX/XX w. Olej, płótno; 55 x 76 cm Sygnowany p.d. cyrylicą nieczytelnie

274 TALERZ Z BEŻOWYM KOŁNIERZEM, Rosja, Moskwa, Aleksander Popow, poł. XIX w. Porcelana, farby naszkliwne, złocenia; śr. 22,5 cm Sygnowany kobaltem podszkliwnie: AП, czerwoną farbą naszkliwnie: 104 Stan: szczerbka

Cena wywoławcza 1 000 Estymacja 1 200 – 1 500 275 IKONA MARIA MAGDALENA I DWIE ŚWIĘTE, Rosja, 1. poł. XIX w. Tempera, złocenie, deska; 26,7 x 21,8 cm

Cena wywoławcza 2 000 Estymacja 2 500 – 2 000

276 IKONA, CHRYSTUS PANTOKRATOR, Rosja, 2 poł. XIX w. Tempera, złocenie, deska; 36 x 30 cm

Cena wywoławcza 1 500 Estymacja 1 800 – 2 000

277 IKONA MATKI BOŻEJ „WSZYSTKICH STRAPIONYCH RADOŚĆ”, Rosja, 2. poł. XIX w. Tempera, deska, okład miedziany, srebrzony, złocony; 18 x 15 cm Cena wywoławcza 1 500 Estymacja 1 800 – 2 000

278 PATERA NA OWOCE, Rosja, Moskwa, 1859 Srebro, próba 84; waga 306 g, 18 x 20,5 x 16,5 cm Puncowanie: KT; ИA / 1859; 84, św. Jerzy Wyryte: M Cena wywoławcza 3 000 Estymacja 3 500 – 3 800 279 IKONA PODRÓŻNA, MATKA BOŻA KAZAŃSKA, Rosja, XIX w. Cena wywoławcza 400 Mosiądz; 10,8 x 7 cm Estymacja 500 – 600

280 IKONA, ŚWIĘCI MATEUSZ, ZOSIMA I SAWACJUSZ SOŁOWIECCY, Rosja, 2. poł. XIX w. Tempera, deska, okład srebrzony, nimby mosiężne; 17 x 13 cm

281 IKONA PODRÓŻNA, SKRZYDŁO POLIPTYKU, Rosja, XIX w. Mosiądz, emalia; 18 x 11 cm Cena wywoławcza 400 Estymacja 500 – 600 282 IKONA, ŚWIĘTY SERAFIN SAROWSKI, Rosja, pocz. XX w. Okład żelazny z nadrukiem barwnym i mosiężnym wieńcem przybity do deski; 13,5 x 11 cm, Cena wywoławcza 400 Estymacja 500 – 600

283 PATERA NA OWOCE, Rosja, Petersburg, Adolf David Masche, 1857 Srebro, próba 84, waga 646 g; 21 x 30 x 25,5 cm Puncowanie: Э.Б / 1857; AM; 84, skrzyżowane kotwice i berło; 26 Cena wywoławcza 5 000 Estymacja 6 000 – 7 000 284 SECESYJNY DZBANUSZEK, Rosja, Moskwa, Wasilij Iwanow, 1899-1908 Srebro, próbna 84, drewno (uchwyt), waga całk. 306 g, wys. 12,5 cm Puncowanie: BИ; 84, głowa w kokosznik, ИЛ Stan: naprawiane izolatorki

285 MLECZNIK, Rosja, Moskwa, Iwan Dmitriewicz Sałtykow, ok. 1900 Srebro, próba 84, waga 146,5 g, wys. 10 cm Puncowanie: ИC; 84, głowa w kokoszniku,ИЛ Wyryty ozdobny monogram wiązany

Cena wywoławcza 1 000 Estymacja 1 200 – 1 400 286 PARA SOLNICZEK, Rosja, Moskwa, Petersburg, Ilia Iwanow Katorski, 1882-1900, ok. 1880 Srebro, próba 84, waga 38,6 g, wys. 2,5, śr. 3,5 cm Puncowanie: ИK, 84, św. Jerzy

Cena wywoławcza 800 Estymacja 1 100 – 1 200 287 PARA SOLNICZEK Z ŁYŻECZKAMI, Rosja, Petersburg, Ilia Iwanow Katorski, 1882-1900 Srebro, próba 84, waga 44,4 g, wys. 2,5, śr. 3,5 cm Puncowanie: ИK, 84, skrzyżowane kotwice i berło Łyżeczki dobrane

Cena wywoławcza 800 Estymacja 1 100 – 1 200

288 SOLNICZKA, Rosja, Moskwa, Aleksandr Fiedorowicz Gołowin, 1899-1908 Srebro, próba 84, waga 46,1 g, wys. 4, śr. 6,2 cm Puncowanie: AГ; 84, głowa w kokoszniku, ИЛ

Cena wywoławcza 560 Estymacja 700 – 800

289 SOLNICZKA, Rosja, Moskwa, Ilia Kuzmicz, ok. 1880 Srebro, próba 84, waga 43,2 g, wys. 4, śr. 6,5 cm Puncowanie: ИK; ИK / 188. ; 84, św. Jerzy

Cena wywoławcza 560 Estymacja 700 – 800 290 SOLNICZKA, Rosja, Moskwa, 1896 Srebro, próba 84, złocenie, waga 29,4 g, wys. 3,3, śr. 5,5 cm Puncowanie: Л.C; Л.O / 1896; 84; św. Jerzy

291 SOLNICZKA, Rosja, Moskwa, Pietr Jewstratowicz Abrosimow, ok. 1885 Srebro, próba 84, waga 40,4 g, wys. 3,5, śr. 5,5 cm Puncowanie: 84, św. Jerzy; ПA Wyryty monogram: M.M. Cena wywoławcza 560 Estymacja 700 – 800 292 SOLNICZKA, Rosja, Moskwa, po 1908 Srebro, próba 84, waga 35,3 g, wys. 4, śr. 5 cm Puncowanie: S.F.; Δ, głowa w kokoszniku, 84 Cena wywoławcza 560 Estymacja 700 – 800

293 SOLNICZKA, Rosja, Petersburg, 4. ćw. XIX w. Srebro, próba 84, waga 13,3 g, wys. 3, śr. 4 cm Puncowanie: 84, skrzyżowane kotwice i berło, nieczytelny monogram Wyryty monogram: TB Cena wywoławcza 400 Estymacja 500 – 550 294 SOLNICZKA Z ŁYŻECZKĄ, Rosja, Moskwa, 1885 Srebro, próba 84, waga 40,95 g, wys. 4,5, śr. 6 cm, dł. łyżeczki 8,6 cm Puncowanie: MГ; A.P / 1885; 84; św. Jerzy ; na łyżeczce: JAL; П.M / 1868; 84 Dekoracja ryta w stylu staroruskim Łyżeczka dobrana, złocona, Odessa, 1868 Cena wywoławcza 560 Estymacja 800 – 900 295 FILIŻANKA, Rosja, Moskwa, Aleksandr Muchin, 1871 Srebro, próba 84, niello (na łyżeczce), waga 194,4 g wys. 7,7 cm, śr. spodka 13 cm, dł. łyżeczki 14 cm Puncowanie: B.C / 1871, 84, św. Jerzy; AM; na łyżeczce: B.C. 1867; 84, św. Jerzy, BC Wyryty monogram ЕM Łyżeczka dobrana: Wasilij Semenow, 1867

Cena wywoławcza 3 150 Estymacja 3 800 – 4 000 296A PUCHAREK, Cesarstwo Rosyjskie, Kijów, Israil Zachodier, ok. 1890 Cena wywoławcza 300 Srebro, próba 84, waga 59,55 g, wys. 10 cm puncowanie: 84, archanioł Michał; И3 Estymacja 360 – 400

296B KUBEK, Cesarstwo Rosyjskie, Kijów, spadkobiercyIisraila Zachodiera, po 1908 Srebro, próba 84, waga 47,2 g, wys. 7,2 cm Puncowanie: ι, głowa w kokoszniku, 84; między medalami H / ИE3

Cena wywoławcza 300 Estymacja 360 – 400 296C KUBEK, Cesarstwo Rosyjskie, Kijów, Israil Cena wywoławcza 300 Zachodier, 1896 Srebro, próba 84, waga 65,6 g, wys. 7,5 cm Estymacja 360 – 400 Puncowanie: ИE3; A.B / 1896; 84, archanioł Michał 297 PUCHAREK, Rosja, Moskwa, Gawriła Ustinow, 1839 Srebro, próba 84, wewn. złocony, niello; waga 146 g; wys. 12,5, śr. 8,5 cm Puncowanie: ГY; 84; H Д / 1839 Cena wywoławcza 2 250 Estymacja 2600 - 3000 Estymacja 2 600 – 3 000 298 PUCHAR SECESYJNY, Rosja, Moskwa, 5 Artel, po 1908 Cena wywoławcza 1 250 Srebro, próba 84, waga 173,7 g, wys. 17,5 cm Ryte kwiaty Estymacja 1 500 – 1 600 Puncowanie: Δ, głowa w kokoszniku, 84; 5A Stan: wgniecenia 299 SOLNICZKA, Cesarstwo Rosyjskie, Kijów, Israil Zachodier, 1893 Srebro, próba 84, wag 33,7 g, wys. 3,7, śr. 5 cm Puncowanie: ИE3; C.O / 1893; 84; archanioł Michał Cena wywoławcza 300 Estymacja 360 – 400 300 SECESYJNY NÓŻ, Rosja, Moskwa, Maria Iwanowna Sokołowa, 1899 - 1908 Srebro, stal nierdzewna (ostrze), dł. 23,5 cm, waga całk. 93,8 g Puncowanie: MC; 84, głowa w kokoszniku, ИЛ Stan: ostrze wtórne Cena wywoławcza 670 Estymacja 800 – 850 301 KARAFKA Z KORKIEM, Rosja, Moskwa, 1894 Srebro, próba 84, waga 233 g, wys. 23 cm Puncowanie: Л.O / 1894, 84, św. Jerzy, XП Wyryty monogram: ПБ Cena wywoławcza 1 500 Estymacja 1 800 – 2 000 302 SITKO DO HERBATY, Rosja, Petersburg, Gustav Alexander Sohlman, 1882 Srebro, próba 84, złocenie; waga 50,5 g, dł. 16,5 cm Puncowanie: G.A.S.; A.Ф / 1882; 84; skrzyżowane kotwice i berło Wyryty monogram EC pod koroną Cena wywoławcza 700 Estymacja 850 – 900 303 ZEGAREK ZARIA, ZSRR, ok. 1970 Damski, na rękę, koperta złota, próba 583, 30 x 17 mm, bransoleta złocona Waga całk. 18,35 g, zegarka ok. 11 g Sygnowany na tarczy: Зapя; puncowanie na kopercie: gwiazdka, 583 / MДMФ.1 / 119659; na bransolecie: Au 8p50k Cena wywoławcza 1 200 Estymacja 1 400 – 1 500 304 PIERŚCIONEK Z MONOGRAMEM JJ, Związek Radziecki, Cena wywoławcza 700 Kijowskie Zakłady Estymacja 850 – 900 Jubilerskie, 1975 Złoto waga 3 g, rozmiar 17,25 mm Puncowanie: 5KЮ; K, gwiazdka z sierpem i młotem, 583 305 BAROKOWY KUBEK Z PUTTEM I ZWIERZĘTAMI, Cena wywoławcza 6 500 Rosja, Moskwa, ok. 1750 Estymacja 8 000 – 9 000 Srebro, niello, wewnątrz złocony, waga 80 g, wys. 8,2 cm, śr. 7,5 cm Puncowanie: ЯС – cecha złotnika; AK – cecha Anisima Kuzmicza, probierza do 1752 r; w prostokącie święty Jerzy walczący ze smokiem z data 17(…) – cecha miejska stosowana do 1751 r. Wyryta późniejsza dedykacja: 11 Мaя 1824 ФЮ

306 KUBEK Z WIDOKAMI MIEJSKIMI, Rosja, Moskwa, 1827 Srebro, próba 84, złocenie, niello, waga 125 g, wys. 8, śr.7 ,2 cm Puncowanie: ДШ; 84; H.Д / 1827; św. Jerzy Cena wywoławcza 3 500 Estymacja 4 200 – 4 500 307 KUBEK ROKOKOWY Z GOŁĘBIAMI, Rosja, Moskwa, Grigorij Łakomkin, 1765 Srebro, próba 84, waga 94,8 g, wys. 8,5, śr. 7 cm Puncowanie: AӨ / П – cecha kontrolera Fiedora Pietrowa; ГЛ – cecha złotnika; św. Jerzy / 1765 – cecha miejska; B.A – cecha probierza Cena wywoławcza 3 500 Estymacja 4 000 – 4 500 308 GALOPUJĄCY KOZAK, Rosja, XIX/XX w. Brąz; 10 x 19 x 9 cm, podstawa kamienna

Cena wywoławcza 3 000 Estymacja 4 000 – 4 500 RZEMIOSŁO ARTYSTYCZNE

309 WISIOREK Z KSZTAŁCIE SERCA Białe złoto, próba 585, 50 diamentów, 1,54 ct, nowy szlif, W/Si, waga całk. 4,5 g; 25 x 26 cm Punce: 585; 6 Łańcuszek srebrny, pr. 925, waga 15,5 g Punce: 925; B Certyfikat niemiecki z 1986 r.

Cena wywoławcza 6 000 Estymacja 7 000 – 8 000 310 ZEGAREK, Szwajcaria, Rotary, ok. 1950 Męski, na rękę, złoty, pr. 375, 32 x 35 mm, z datownikiem (dzień tygodnia i miesiąca), skórzany pasek Na tarczy: Rotary / 21 Jewels automatic; na kopercie wybite: SL; 8; 375; S Cena wywoławcza 1 100 Estymacja 1 500 – 1 800 311 PIERŚCIONEK Złoto, próba 585, koral, waga całk. 4,14 g, rozmiar 17,3 mm Puncowanie: 585 H Cena wywoławcza 1 200 Estymacja 1 500 – 1 700

312 WISIOREK – GŁOWA WILKA, Polska, Poznań, W. Kruk, ok. 2000 Srebro, próba 925, waga 31 g, dł. głowy 38 mm Puncowanie: P/925, głowa w chuście Sygn.: W.Kruk / Freedom Cena wywoławcza 400 Estymacja 500 – 600 313 BRANSOLETKA Srebro, próba 925, bursztyn, waga 23,6 g Puncowanie; AK925 Cena wywoławcza 400 Estymacja 500 – 600 314 BRANSOLETKA Srebro, malachit, waga 22,3 g Puncowanie: JN Cena wywoławcza 400 Estymacja 500 – 550 315 PIERŚCIONEK Z KRZYŻEM, Rosja, po 1994 Srebro, próba 925, granat, waga całk. 4,4 g, rozmiar 16,6 mm Napis: СПАСИ СОХРАНИ Puncowanie: ДΛO, Л, głowa w kokoszniku, 925 Cena wywoławcza 270 Estymacja 350 – 400 316 ZEGAREK, Doxa, ok. 1960 Męski na rękę, śr. 35 mm Sygnowany na tarczy: Doxa; na kopercie: 5457836 skórzany pasek Cena wywoławcza 500 Estymacja 600 – 700

317 ZEGAREK, USA, Lord Elgin, ok. 1965 Męski, na rękę, koperta złocona, śr. 30 mm Sygnowany na tarczy: Lord Elgin / Schockmster Skórzany pasek Cena wywoławcza 600 Estymacja 800 – 900

318 ZEGAREK, ZSRR, ZARIA, ok. 1970 Męski, na rękę, koperta złocona, śr. 33 mm Sygnowany na tarczy: Zaria / made in USSR; na kopercie: 7357257 Cena wywoławcza 400 Estymacja 500 – 600

319 ZEGAREK, 3. ćw. XX w. Męski, na rękę, śr. 33 mm Bransoleta Cena wywoławcza 400 Estymacja 500 – 600

320 ZEGAREK, ZSRR, Rakieta, ok. 1960 Męski, na rękę, koperta złocona, śr.35 mm Sygnowany na tarczy: Raketa / 21 jewels; na kopercie: Противударные Cena wywoławcza 600 Estymacja 750 – 800 321 ZAPALNICZKA, Szwajcaria, Dunhill Biały metal złocenie; waga 80,7 g; 64 x 13 x 11 mm Puncowanie: Dunhill/ Swiss Made

322 ZEGAREK KIESZONKOWY, Szwajcaria, Eterna, 1918 Dwukopertowy, zewnętrzna koperta srebrna, pr. 800 Na zewnętrznej kopercie wybite: pardwa, 0,800; półksiężyc, korona, ETERNA; 2058884; na wewnętrznej: Weihnachten / 1918 / Metal / 2058884 / 9; na mechanizmie: 2149114 Na kopercie wyryte: HG Cena wywoławcza 400 Estymacja 500 – 600 323 PODSTAWKA NA NOŻYKI, Polska, Warszawa, Schiffers, ok. 1900 Plater na mosiądzu, wys. 26 cm Puncowanie; Schiffers Cena wywoławcza 1 600 Estymacja 1 900 – 2 000

324 SERWETNIK, Polska, Warszawa, Bracia Henneberg, ok. 1930 Plater na nowym srebrze; 9 x 12,5 x 3,5 cm Puncowanie: Bcia Henneberg / 2684 Cena wywoławcza 800 Estymacja 1 000 – 1 100

325 ZEGAREK, Szwajcaria, Tissot, ok. 1950 Męski, na rękę, śr. 35 mm Sygnowany na tarczy Tissot / Swiss made; na kopercie: Tissot Non magnetic Schockabsorber Waterprof Skórzany pasek Cena wywoławcza 500 Estymacja 600 – 700 326 ZEGAREK BENRUS, ok. 1960 Męski, na rękę, koperta pokryta złota folią, śr. 33 mm Sygnowany na tarczy: Benrus / Shock-Absorber; na kopercie: 856219 / Benrus / pat. 2.302340; 10K R.G.P. TOP-St. Steel back/ Waterproof / Shock absorbingdust proof Cena wywoławcza 800 Estymacja 1 000 – 1 100 327 ZEGAREK, Szwajcaria, TITUS, ok. 1970 Męski, na rękę, śr. 35 mm Sygnowany na kopercie: Titus / 1521763; Swiss, Non Magnetic, Incabloc, Water Proof, Steinless Steel

Cena wywoławcza 500 Estymacja 600 – 700 328 ZEGAREK TIMEMASTER, Szwajcaria, Atlantic, ok. 1960 Męski, na rękę, śr. 35 mm Sygnowany na tarczy: Atlantic / Timemaster / 17 jewels / Incabloc / Swiss made; na kopercie: Incabloc / 350404 / 486 / Swiss made / Waterproof / Anti-magnetic / Stainless steel Cena wywoławcza 600 Estymacja 750 – 800 329 NASZYJNIK Z GRANATÓW Potrójny sznur; waga całk. 71 g, dł. 69 cm,

330 WISIOREK, Czechy, XIX/XX w. 14 granatów, 8 perełek, koral, srebro; waga całk. 7,67 g, 45 x 21 mm

331 BROSZKA Z GRANATAMI W FORMIE WIEŃCA, Czechy, XIX/XX w. Biały metal, miedź, granaty, waga całk. 10,56 g, 3,5 x 4 cm Stan: jeden kamień luzem Cena wywoławcza 400 Estymacja 500 – 600 332 PIERŚCIONEK, Czechosłowacja, po 1957 Srebro, próba 900, złocenie, granaty, waga całk. 4,82 g, 20 x 17 mm, rozmiar 19 mm Puncowanie: G; głowa królika z cyfrą 3 Cena wywoławcza 800 Estymacja 1 000 – 1 200

333 PUZDERKO W KSZTAŁCIE SERCA, Francja, Paryż, Renaud, 1896 Porcelana, farby naszkliwne, złocenie, okucie brąz złocony Sygnowany kobaltem podszkliwnie; znak wytwórni Cena wywoławcza 550 Estymacja 650 – 700

334 PIERŚCIONEK, Związek Radziecki, Kaliningradzki Kombinat Bursztynowy, 1970 Słoto, próba 583, bursztyn, waga całk. 3,79, rozmiar 17,75 mm; oczko dł. 27mm Puncowanie: 0ЯK; P gwiazdka z sierpem i młotem, 583 Cena wywoławcza 950 Estymacja 1 150 – 1 200 335 SERWIS DO KAWY I HERBATY, Anglia, Londyn, Richard Sibley I, 1825 Srebro, próba sterling (925), cukiernica i mlecznik wewnątrz złocone, kość (izolatorki), waga całk. 2640 g, w składzie: dzbanek do kawy (wys. 24,5 cm), dzbanek do herbaty (wys. 15 cm), mlecznik (wys. 9 cm), cukiernica (wys. 10,5 cm) Puncowanie: lew kroczący, głowa lwa, k, głowa w lewo, RJ Wyryty monogram: GWF Obiekt wyjątkowej, europejskiej klasy. Wykonany solidnie i perfekcyjnie wykonany. Para kraterów do chłodzenia wina tego złotnika (5065 g) uzyskało w londyńskim Christie’s w 2010 r. 23750 funtów

TACA Z HERBEM RODZINY GARDNER, Anglia, Londyn, Rebecca Emes & Edward Barnard, 1826 Srebro, próba sterling (925), waga 3186 g; 62 x 39 cm Punce: RE / EB; lew kroczący, głowa lwa; l; głowa w prawo W lustrze wyryty herb rodziny Gardner z dewizą: Deo Non Fortuna (tł. Bóg nie szczęście)

Obiekt wyjątkowej, euro- pejskiej klasy. Wykonany solidnie i perfekcyjnie wykonany. W nowojorskim Christie’s taca 3,76 kg tej firmy uzyskała 6875 USD

Cena wywoławcza 36 000 Estymacja 45 000 – 50 000 336 FILIŻANKA DO KAWY, Saksonia, Miśnia, 2. poł. XX w. Porcelana, kobalt podszkliwny, farby naszkliwne, złocenia, wys. 5 cm, śr. spodka 11 cm Sygnowany kobaltem podszkliwnie: skrzyżowane miecze Stan: dwa drobne odpryski Cena wywoławcza 400 Estymacja 500 – 600

337 ZESTAW FAJEK GŁÓWKA FAJKI W FORMIE WĄSATEJ GŁOWY, XX w. GŁÓWKA FAJKI W FORMIE SOWY, XX w. Wrzosiec, dł. 6,5 cm Wrzosiec, dł. 6 cm

GŁÓWKA FAJKI W FORMIE GŁOWY BYKA, XX w. FAJKA Z GŁÓWKA W FORMIE PSIEJ GŁOWY XX w. Wrzosiec, szkło (oczy), dł. 7 cm Wrzosiec, ebonit, dł. 14 cm Sygnowana: Real Briar / Hand Carved / Foreign FAJKA Z GŁÓWKĄ W FORMIE KOCIEJ GŁOWY, XX w. Wrzosiec, ebonit, dł. 12 cm FAJKA, XX w. Sygnowana: Real Briar Foreign Wrzosiec, ebonit, biały metal, dł. 14 cm Sygnowana: Real Briar FAJKA, XX w. Wrzosiec, ebonit, dł. 10 cm FAJKA, Francja, L. Valat, XX w. Wrzosiec, ebonit, dł. 14,5 cm Sygnowana: Bruyere / L. Valat

Cena wywoławcza 2 200 Estymacja 2 600 – 3 000 338 KOMPLET SZTUĆCÓW na 12 osób model Rapsodia, Polska, Warszawa, Hefra, ok. 1965 Srebro, próba 3, stal (ostrza noży); waga bez noży 2983 g, w składzie po 12 łyżek, widelców, noży, łyżeczek, łyżeczek do kawy, widelczyków do ciasta, serwingowe: łyżka wazowa, łyżka i widelec półmiskowe, chochelka, łopatka, łyżka do cukru, dwa wielce do wędlin, razem 80 sztuk Puncowanie: W, głowa w chuście, 3, znak Hefry Dwupoziomowa kantyna firmy Jubiler

Cena wywoławcza 15 000 Estymacja 30 000 – 35 000

339 ŁYŻECZKA I WIDELCZYK, Szwecja 1961 Srebro, waga 33 g, dł. 15,5, 12,5 cm Puncowanie widelczyka: 800, łyżeczki: JLH; SC; głowa, trzy korona; S; L9 Cena wywoławcza 300 Estymacja 400 – 450 339A SZCZYPCE DO CUKRU, Niemcy, Universum, 2. poł. XX w. Srebro, próba 800, waga 17,8 g, dł. 10 cm Puncowanie: Universum, półksiężyc, korona 800 Cena wywoławcza 200 Estymacja 250 – 280 340 PIĘĆ ŁYŻECZEK, Polska, Warszawa, Stefan Klimowicz, 1885 Srebro, próba 84, waga 150,3 g, dł. 15,5 cm Puncowanie: Klimowicz; O.C / 1885; 84, dwugłowy orzeł Wyryty monogram: J S Cena wywoławcza 800 Estymacja 1 000 – 1 200 341 PIĘĆ ŁYŻECZEK, Polska, Lwów, Jan Jarzyna, po 1872 Srebro, próba 3, waga 69 g, dł. 11,5 cm Puncowanie: J. Jarzyna; w pięcioliściu głowa Diany z cyfrą 3 i literą F Wyryty monogram SR Cena wywoławcza 500 Estymacja 600 – 700 342A ŁYŻECZKA, Anglia, Londyn, 1837 Srebro, próba 925, waga 13 g, dł. 13,5 cm Puncowanie: głowa lwa, lew, B, głowa króla, nieczytelny monogram Cena wywoławcza 100 Estymacja 120 – 140 342B ŁYŻECZKA, USA, Brattleboro, VT, Daniel Thomson, ok. 1840 Srebro; waga 19,9 g, dł. 15 cm Puncowanie: Thomson Cena wywoławcza 400 Estymacja 500 – 600 342c ŁYŻECZKA, USA, Nowy Jork, Albert Coles, ok. 1850 Srebro; waga 20,3 g, dł. 14,5 cm Puncowanie: ptak, A/C, głowa Cena wywoławcza 100 Estymacja 120 – 140 343 TABAKIERKA, przed 1931 Srebro, szylkret, wewnątrz złocona; waga 55,9 g, 5,5 x 5,5 cm Puncowanie: głowa w chuście / W / 2

344 LAMPA PODŁOGOWA W STYLU ART DEKO, ok. 1930 Mosiądz niklowany; wys. 137 cm Puncowanie: 1558 / E H Przedwojenny wystrój mieszkania na warszawskim Mokotowie.

Cena wywoławcza 3 500 Estymacja 4 200 – 4 500

345 LAMPA PODŁOGOWA W STYLU ART DECO, Polska, poł. XX w. Biały metal; wys. 171,5 cm

Cena wywoławcza 3 500 Estymacja 5 000 – 6 000 346 KOMPLET SZTUĆCÓW model Rapsodia, Polska, Warszawa, Hefra, po 1986 Srebro, próba 800, stal nierdzewna (ostrza noży); waga bez noży 1097 g, w składzie po 6 łyżek, widelców, noży, łyżeczek, widelczyków, razem 30 sztuk Cena wywoławcza 4 000 Estymacja 5 000 – 6 000

347 KOMPLET SZTUĆCÓW NA 6 OSÓB model Rapsodia, Polska, Warszawa, Hefra, ok. 1970 Srebro, próba 3, stal nierdzewna (ostrza noży); waga bez noży 1221 g; w składzie; po 6 łyżek, noży, widelców, łyżeczek, widelczyków, łyżeczek do kawy, łopatka, łyżka do cukru; razem 38 sztuk Pudełko firmy Jubiler

348 SZCZYPCE DO CUKRU, Niemcy, kon. XIX w. Srebro, próba 800; waga 41,6 g, dł. 16 cm Puncowanie: półksiężyc, korona, 800 Cena wywoławcza 400 Estymacja 500 – 600

349 10 ŁYŻECZEK SECESYJNYCH, Niemcy, Berlin, Körner & Poll, ok. 1900 Srebro, próba 800; waga 117,5 g Puncowanie: półksiężyc, korona, 800, skrzydlate koło Cena wywoławcza 600 Estymacja 750 – 800 350 SZEŚĆ NOŻYKÓW DO OWOCÓW, USA, CT, Watrous Mfg Co, XX w. Srebro, próba 925, waga 125,1 g, dł. 13 cm Sygnowane; CW Sterling Cena wywoławcza 1 200 Estymacja 1 500 – 1 600 351 ŁOPATKA W FORMIE LIŚCIA, Niemcy, Pforzheim, Christoph Widman, po 1919 Srebro, próba 800, waga 31,2 g, dł. 19 cm Puncowanie: 800; CW Stan: ślady napraw Cena wywoławcza 200 Estymacja 240 – 250 352 ŁOPATKA Z TRZONKIEM ZAKOŃCZONYM PTASIĄ GŁOWĄ, Polska, Warszawa, Schiffers, ok. 1900 Plater na mosiądzu, dł. 32 cm Puncowanie: Schiffers & Co Galw Warszawa Cena wywoławcza 300 Estymacja 400 – 450 353 ŁYŻKA I WIDELEC SERWINGOWY, USA, CT, Meriden, International Silver Co, XX w. Srebro, próba 925, waga 97,9 g, dł. 18 i 22 cm Cena wywoławcza 400 Estymacja 500 – 600 354A ŁYŻECZKA ZE SZKOŁA INDIAŃSKĄ FLANDREAU, USA, MA. Newburyport, Towle Silversmiths, XX w. Srebro, próba 925, waga 20,5 g, dł. 14,3 cm Napisy: Flandreau S.D. Indian School, South Dakota Cena wywoławcza 300 Estymacja 400 – 450 354B ŁYŻECZKA Z HERBEM MONACHIUM, XX w. Srebro, próba 800, emalia, waga 9 g, dł. 11 cm Puncowanie: 800; SM Cena wywoławcza 200 Estymacja 240 – 250 355 SZEŚĆ ŁYŻECZEK, USA, Syracuze, NY, Hotchkis & Schreuder, ok. 1850 Srebro, waga 88 g, dł. 14,5 cm Puncowanie: H & S A; O. G. Carter Wyryty monogram: CEJ Cena wywoławcza 500 Estymacja 600 – 700 Pierre Jules MÊNE 1810 Paryż – 1879 Paryż

356 SOKOLNIK ARABSKI NA KONIU, 1873 (odlew kon. XIX w.) Stop metali patynowany barwnie; 68 x 60 x 23 cm

Cena wywoławcza 10 000 Estymacja 12 000 – 14 000

357 KUFEL DO PIWA, Niemcy, pocz. XX w. Fajans, relief, farby naszkliwne, pokrywka cynowa; wys. 31 cm Sygnowany wyciskiem: Germany / 1911 / 24 Stan: włosowe pęknięcie przy górnej krawędzi

358 PUTTO Z ZEGAREM, kon. XIX w. Figura; stop metali patynowany na zielono; wys. 20,5 cm, sygnowany: Aug. Moreau; PE Z Stan: brak kciuka Zegar: obudowa brąz, w formie beczki na wstędze, wys. 12 cm, wokół tarczy pierścień szlifowanych szkiełek, tarcza emaliowana z malowanym wieńcem, mechanizm o naciągu sprężynowym z regulatorem balansowym, wybite: 71097

Autorem rzeźby jest Auguste Moreau (1834 Dijon-1917 Malesherbes). Cena wywoławcza 700 Estymacja 850 – 900

359 SZKLANICA Z CESARZEM W OTOCZENIU ELEKTORÓW, XIX w. Szkło bezbarwne, farby emaliowe; wys. z pokrywką 16 cm Cena wywoławcza 1 250 Estymacja 1 500 – 1 600 Gustav DORÉ 1832 Strasburg – 1883 Paryż

360 OBRONA NARODOWA Brąz; wys. 55 cm Sygnowany: G. Doré Stan: brak pistoletu za pasem, grotu sztandaru, ułamane: palec wskazujący kobiety, głownia szabli

łynny francuski grafik, malarz ilustrator i rzeźbiarz. Już w gimnazjum uzyskał uznanie za swoje rysunki i publikował ilustracje w czasopismach. W 1848 r. debiutował na S Salonie Paryskim. od 1851 r. zaczął rzeźbić. Zilustrował ponad 500 książek (najbar- dziej znane to ilustracje do Biblii i Boskiej komedii). Malował tez wielkoformatowe obrazy o tematyce biblijnej i mitologicznej. Jego styl znajduje się na pograniczu romantyzmu i realizmu. Cena wywoławcza 10 000 Estymacja 13 000 – 15 000

361 POPIERSIE WANITATYWNE, kon. XIX w. Czerwony i czarny marmur, alabaster; wys. 27 cm

362 GŁÓWKA DZIEWCZYNKI, XIX/XX w. Alabaster; wys. 23,5 cm Sygnowana na figurze: Römhild; Na spodzie okrągły znak wytwórcy: B&W oraz trzy kartusze herbowe w okręgu.

Główka dziewczynki o półdługich włosach umieszczona na cokole w formie ściętego ostrosłupa. Cena wywoławcza 1 200 Estymacja 1 500 – 1 600 363 POPIERSIE MŁODEJ KOBIETY, XIX/XX w. Alabaster, granit; wys. 29,3 cm Sygnowany (napis wydrapany): 123 I | Madar (...)

opiersie młodej kobiety w sukni z lamówką dekorowaną ornamentem roślinnym w stylu secesyjnym, osadzone na czarnym granitowym cokole w formie ściętego P graniastosłupa. Cena wywoławcza 1 200 Estymacja 1 500 – 1 600 364 ZESTAW SZTUĆCÓW, USA, XX w. Srebro, próba 925, waga 494,5 g 17 łyżeczek, dwa nożyki i widelczyk

365 ŁYŻKA i SZEŚĆ ŁYŻECZEK, Austro-Węgry, 1867-1872 Srebro, próba 3, waga 281,7 g, dł. 25 i 16 cm Puncowanie na łyżeczkach: GK; w pięcioliściu głowa Diany z cyfrą 3 Puncowanie na łyżce: 12; LB (łyżka dobrana) Wyryty monogram L.J. pod koroną

366 TRZY SREBRNE ŁYŻKI SERWINGOWE 1. Półmiskowa, poł. XIX w. pr. 750, waga 89,8 g, dł. 29,5 cm Puncowanie: A W 750 Wyryty monogram W P 2. Czerpak, Polska, Kraków, Władysław Glixelli, 1872-95 Próba 4, waga 59,8 g, dł. 21 cm Puncowanie: w pięciokącie głowa Diany; W. Glixelli Wyryty monogram AZ 3. Wazowa, Polska, Lwów, Jan Jarzyna, 4 ćw. XIX w. Próba 3, waga 254,3 g, dł. 32 cm Puncowanie: w pięcioliściu głowa Diany; RS; J.Jarzyna Wyryty monogram AZ Cena wywoławcza 2 000 Estymacja 2 400 – 2 500

367 SZTUĆCE DO RYB, Sheffield, Harrison Brother & Howson, 1873 Srebro, próba 925, kość; w składzie 3 widelce 19,3 cm, 3 noże 22,5 cm, 1 nóż 17,7 cm, razem 7 sztuk. waga całk. 342 g Puncowanie: HH, korona, lew, głowa w lewo, C lub F, Jeden nóż dobrany, Londyn, 1864, Puncowanie: WK, głowa lwa, lew, i, głowa w prawo Cena wywoławcza 600 Estymacja 750 – 800 368 ZEGAREK WISIORKOWY, Szwajcaria, ok. 1900 Dwukopertowy, srebro, pr. 800, złocenie; śr. 31 mm Puncowanie: pardwa; dwie szyszki; 0,800, półksiężyc, korona; 13143; na mechanizmie: korona /8809 Na kopercie serce gorejące, kotwica, krzyż Cena wywoławcza 550 Estymacja 650 – 700

369 POPIERSIE KOBIECE, XVII/XVIII w. (?) Relief, marmur; 15 x 12 cm (owal) Stan: pęknięcie kamienia

370 POPIERSIE DZIEWCZYNY W CZEPCU, Włochy, kon. XIX w. Marmur; 36 x 35 x 15 cm Stan zachowania: pęknięta przez szyję i na głowie, obity róg cokołu

Cena wywoławcza 4 000 Estymacja 5 000 – 6 000 371 JELONEK, Niemcy, Allach, po 1935 model Theodor Kärner Figurka, porcelana; wys. 6,5, dł. 7,5 cm Sygnowany zielenią chromu druk podszkliwny: SS / Allach; wyciskiem: T. Kärner 14 Stan: ułamane poroże i noga

Cena wywoławcza 1 250 Estymacja 1 500 – 1 600

372 BARAN, Niemcy, Allach, po 1935 model Theodor Kärner Figurka, porcelana; wys. 6,5, dł. 10,5 cm Sygnowany zielenią chromu druk podszkliwny: SS / Allach; wyciskiem: 18 T. Kärner Stan: ułamane koniuszki rogów

Otto POERTZEL 1876 Scheibe – 1963 Coburg

373 ORACZ, 1935 Cyna srebrzona, relief, 21 x 34,5 cm Sygnowany p.d.: Prof. Poertzel Napis: Was du erebt von deine Vatern, erwib es um es zu besitzen Na ramie tabliczka z dedykacją: Zum 4 mai 1935 / Führer u. Mannsch. der Abt. 12/276

Cena wywoławcza 400 Estymacja 500 – 600 374 BARAN, Niemcy, Allach, po 1935 model Theodor Kärner Figurka, porcelana; wys. 6,5, dł. 10,5 cm Sygnowany zielenią chromu druk podszkliwny: SS / Allach; wyciskiem: 18 T. Kärner Stan: ułamane rogi

375 KOZIOŁEK, Niemcy, Allach, po 1935 model Theodor Kärner Figurka, porcelana; wys. 8, dł. 11 cm Sygnowany zielenią chromu druk podszkliwny: SS / Allach; wyciskiem: T. Kärner 102 Stan: ułamane ucho

Cena wywoławcza 4 400 Estymacja 5 200 – 5 500

376 JELONEK, Niemcy, Allach, po 1935 model Theodor Kärner Figurka, porcelana; wys. 6,5, dł. 7,5 cm Sygnowany zielenią chromu druk podszkliwny: SS / Allach; wyciskiem: T. Kärner 14 Stan: ułamane poroże

Cena wywoławcza 1 900 Estymacja 2 300 – 2 500 377 FOTOGRAFIE BOGUMIŁA KŁOSA I JEGO RODZINY, lata 30. XX w. 167 fotografii w albumie, jedna na tekturce i 46 luzem Większość z Wilna lat 30. oraz m. in. Troki, Warszawa, Falenica, Skierniewice, Łódź, Głowno, Nadliwie, Augustów

Rotmistrz Bogumił Kłos, jego siostra Jadwiga de voto Gedych i ich rodzice kamienicznicy warszawscy

Cena wywoławcza 1 500 Estymacja 2 000 – 2 500 378 DZBAN Z HISTORIĄ JUDYTY, Westerwald, 1. ćw. XVII w. Pokrywka: Norymberga, XVII Kamionka, kobalt, szkliwo solne, pokrywka cynowa, wys. 4 cm Puncowanie na pokrywce: herb Norymbergi z literami B H Stan: uchwyt popękany, odpryski na górnej i dolnej krawędzi

Cena wywoławcza 12 000 Estymacja 15 000 – 18 000

379 DZBAN DEKOROWANY W KWIATY, Śląsk, Bolesławiec, 1803 Kamionka, szkliwo ołowiowe, nakładki białe, szkliwo ziemne, okucie cynowe Na pokrywce wyryte: J.G.F.B / 1803

Cölestin BRÜGNER - przypisywany 1824 – 1887

380 PARA PEJZAŻY GÓRSKICH, 2. poł. XIX w. Olej, blacha cynowa; 35 x 22 cm Na odwrocie napis: Brügner Cena wywoławcza 1 250 Estymacja 1 600 – 1 800 381 DZBANEK, Westerwald, XVII/XVIII w. Kamionka, kobalt, szkliwo solne, pokrywka cynowa; wys. 20,5 cm Wyryte: I.ICHRIST Na pokrywce wyryte: J. J. C

Cena wywoławcza 4 000 Estymacja 5 000 – 5 500

382 KUFEL, Bolesławiec, XVII/XVIII w. Kamionka, pokrywka cynowa; wys. 22 cm Puncowanie: ptak na skale (cecha Złotoryi ?), znak z monogramem SR

383 KOMODA, Północne Włochy, XVIII w. Konstrukcja: świerk, modrzew; okładziny: modrzew, intarsje: cis, buczyna, jawor, klon pawie oczko; 88,5 x 116,2 x 64,2 cm Trójszufladowa, prostopadłościenna, intarsjowana we wzory geometryczne i gwiazdy (okładzina od 2 do 5 mm); ze schowkiem za górną szufladą dostępnym po przesunięciu blatu. Mebel barokowo-klasycystyczny.

Cena wywoławcza 9 000 Estymacja 11 000 – 12 000 384 SKRZYNIA POSAGOWA, Polska, 1795 Drewno (dębina), żelazo (okucia i zamek); 68 x 63 x 121 cm Na wieku napis (ANNO) 1795

Cena wywoławcza 7 000 Estymacja 9 000 – 10 000

385 KOMODA BAROKOWA, Polska (?), poł. XVIII w. Dąb, sosna (wnętrza szuflad), uchwyty i szyldy zamków mosiężne, zamki żelazne; 81 x 123 x 60,5 cm

385A KOMODA PÓŹNOBAROKOWA, Europa Środkowa, 3. ćw. XVIII w. Masyw sosna, fornir: orzech, jawor, mahoń, zamki żelazne, okucia mosiężne; 89 x 111 x 63 cm Stan: ubytki forniru, otworki po owadach

Cena wywoławcza 8 000 Estymacja 10 000 – 12 000 386 STOLIK POMOCNICZY, Francja, 2. poł. XIX w. Drewno mahoń, jesion barwiony, szkło fazowane (blaty), mosiądz (uchwyty); 93 x 78 x 59 c, Górny blat zdejmowany, tafla przezroczysta; tafla dolnego blatu lustrzana Cena wywoławcza 4 800 Estymacja 6 000 – 7 000 387 TOALETKA W TYPIE ANGIELSKIM, pocz. XIX w. Konstrukcja sosna, fornir mahoń, okucia mosiężne; 71 x 69 x 41 cm Na prostych nóżkach, oskrzynia

prostopadłościenna, przykryta uchylnym blatem na zawiasach pod którym 11 przegródek; niżej dwie szufladki Stan zachowania: brak jednego zawiasu blatu i jednej wysuwanej podpórki podtrzymującej uchylony blat, jednego bocznego uchwytu, lusterka we wnętrzu; przetarcia, zarysowania forniru Cena wywoławcza 3 000 Pochodzenie: zbiory Rotwandów Estymacja 4 000 – 4 500 388 STOLIK POMOCNICZY DO HERBATY, 1845-1855 Masyw sosna, fornir orzech; 58 x 55 x 46 cm Szuflada pod uchylnym blatem, dekorowany intarsjami z masy perłowej: kwiaty Ubytki forniru, brak zamka Mebel w stylu późnego biedermeieru, do stawiania przed kanapą.

Pochodzenie: rezyden- cja Nowina Chrzanowskich w Opaczy.

Cena wywoławcza 3 500 Estymacja 4 200 – 4 500 389 SZAFKA NAROŻNA, Francja, 3. ćw. XIX w. Drewno liściaste, malowane na czarno, inkrustacje masą perłową, malowane złotem; 67 x 56 x 37,5 cm Dwudrzwiowa, o falistym froncie, wewnątrz trzy półki, u dołu dwie szufladki Stan zachowania: ubytki, uzupełnienia malatury Pochodzenie: kolekcjoner zegarów, Warszawa

Cena wywoławcza 2 800 Estymacja 3 400 – 3 800

390 STOLIK POMOCNICZY W TRADYCJI LUDWIKA FILIPA, Niemcy, Berlin, ok. 1860

Masyw, sosna, świerk, mahoń, fornir mahoń; 65 x 66 x 56 cm Na czterech kabriolowych nogach zakończonych szponami trzymającymi kule, dekoracja snycerska -motywy kwiatowe, w oskrzynieniu trzy szuflady, w górnej 11 przegródek, owalny blat o falistej krawędzi

Cena wywoławcza 2 000 Estymacja 2 400 – 2 600 391 SERWANTKA BAROKOWA, Monarchia Habsburska, 1730-50 Konstrukcja świerk; fornir orzech; intarsja bukszpan; 104 x 77 x 25,5 cm Na giętych nóżkach, o ściętych przednich narożach, drzwi przeszklone, wewnątrz trzy półki z lustrami, gzyms koronujący w części środkowej podniesiony, drzwi i ściany boczne intarsjowane - motywy roślinne. Mebel stosowany jako nastawa na sekreterę, komodę lub szafkę. Pochodzenie: kolekcjoner zegarów, Warszawa Ten rodzaj mebla stanowi dużą rzadkość kolekcjonerską.

Cena wywoławcza 8 500 Estymacja 11 000 – 12 000 392 STÓŁ W STYLU BIEDERMEIER, Polska, Warszawa, ok. 1835-1840 Konstrukcja brzoza, sosna; fornir mahoń; stolarka, snycerka, fornirowanie, toczenie; 76 x 130,1 x 75,7 cm Prostokątny, mahoniowy, wsparty na dwóch policzkowych podporach spiętych toczoną łączyną, z szufladą w jednym z długich boków oskrzynienia. Blat o falistym zarysie, z obrzeżem o profilu platki, połączony z oskrzynieniem baczkami. Podpory złożone z graniastych słupków ujętych esownicami, tworzącymi lirę, osadzone na płozach. Esownice u dołu i u góry zakończone wolutami, w dolnej partii zdobione liśćmi akantu. Łączyna w formie dwóch symetrycznych bereł połączonych pośrodku nodusem. Stan zachowania: dobry; przetarcia, zarysowania i drobne wybicia; niewielkie spękania forniru na blacie; ubytki forniru w dolnej partii podpór (na płozach); dwa guzy-knopiki na podporach uszkodzone; spęcherzenie forniru w prawym frontowym narożu oskrzynienia i spękanie w lewym; szuflada z uschniętym dnem i uszkodzoną prawą prowadnicą.

tół z charakterystycznym dla okresu biedermeieru motywem liry, pełniącym zarówno funkcję dekoracyjną jak i konstrukcyj- S ną. Ze względu na falisty zarys blatu oraz snycerską dekorację podpór (nałożone na graniaste elementy plastyczne liście akantu i rozdwojone woluty), można go datować na lata 1835-1840. Cena wywoławcza 9 500 Estymacja 12 000 – 13 000 393 KOMODA ROKOKOWA, Francja, poł. XVIII w. Konstrukcja świerk, sosna; fornir: palisander, róża, mahoń, bukszpan; intarsje; okucia mosiężne (wtórne), blat marmurowy (wtórny); 85 x 116 x 60 cm Stan zachowania: ubytki forniru

Cena wywoławcza 18 500 Estymacja 25 000 – 30 000

394 SEKRETARZYK ŻALUZJOWY W STYLU KLASYCYSTYCZNYM, kon. XVIII w. Masyw: sosna, świerk; fornir: mahoń, jawor, okucia mosiądz; 157 x 107 x 70 cm Stan: ubytki forniru

Cena wywoławcza 25 000 Estymacja 30 000 – 35 000 395 SZAFA UBRANIOWA, Europa Środkowa, ok. 1850-1860 Konstrukcja – sosna; fornir – mahoń; 171 x 105 x 52 cm

Szafa bieliźniarka mahoniowa, prostopadłościenna, ze spiralnymi kolumienkami w przednich narożach, zamknięta jednoskrzydłowymi drzwiami, wsparta na niskich, klockowych nóżkach (przednich wzbogaconych bazami kolumienek). Gzyms wieńczący z wąską profilowaną i karbowaną listwą u dołu i uskokiem u góry. Wewnątrz półka i drążek. Konstrukcja korpusu skrzyniowa. Ścianki boczne, dno i daszek deskowe; plecy i skrzydło drzwi ramowe z 2 płycinami. Zamek stalowy wpuszczany, jednoryglowy. Stan zachowania: dobry, półka i drążek wewnątrz nieoryginalne; ślady w wkrętach mocujących pierwotny wieszak z kołkami- hakami; bardzo drobne ubytki i uzupełnienia forniru.

zafa ubraniowa wykona- na okresie przejściowym S pomiędzy biedermeierem a stylem Ludwika Filipa, z charak- terystycznymi smukłymi kolumien- kami nawiązującym do baroku. Dekoracja oparta na układach wzo- rzystego mahoniu rozmieszczone- go na ramie skrzydła drzwiowego w kopertę i lustrzanie na płycinach. Wewnątrz, pierwotnie wieszak w formie listwy z rozmieszczonymi pod kątem kołkowymi haczykami, mocowany w górnej partii pleców.

Pochodzenie: rezydencja Nowina Chrzanowskich w Opaczy.

Cena wywoławcza 3 000 Estymacja 3 500 – 4 000 396 SZAFA W STYLU BIEDERMEIER, Niemcy Północne lub Gdańsk, ok. 1820-1835 Konstrukcja – sosna; fornir – mahoń; 179 x 110 x 54 cm Szafa bieliźniarka mahoniowa, prostopadłościenna, z zaokrąglonymi przednimi narożami, ze schodkowym zwieńczeniem, zamknięta jednoskrzydłowymi drzwiami imitującymi front sekretery (podział na głęboką szufladę dolną, klapę i płytką szufladę górną). Nóżki niskie, klockowe. Gzyms wieńczący o profilu skocji, od frontu wzbogacony listwą o kształcie spłaszczonego trójkąta. Pośrodku trzech niskich stopni zwieńczenia szufladka o falistym licu. Front zafornirowany 2 liściami okleiny przechodzącej przez partię cokołową, ramę i płyciny skrzydła i gzyms wieńczący Wewnątrz, w narożnych ramiakach listwy zębate stanowiące wsporniki półek. Konstrukcja wieńcowa spinana zamkiem stolarskim z przesuwnym suwakiem. Ścianki boczne, dno i daszek deskowe; plecy i skrzydło drzwi ramowe z 2 płycinami. Zamek stalowy wpuszczany, jednoryglowy. Znaki na plechach: G.32. / G / Cu….n – tuszem; fragment nalepki papierowej w jęz. niemieckim; Dostawić do Urz …./ Zoppot / Urząd Celny nada... - fragment nalepki przewozowej na plecach Stan zachowania: dobry, półka i drążek wewnątrz nieoryginalne; drobne ubytki i uzupełnienia forniru; uschnięta lewa płycina pleców.

iewielka szafa imitująca sekreterę, stanowiąca N do niej pendant, czyli harmonijną, symetryczną kom- pozycję w wyposażeniu wnę- trza, często gabinetów i pokoi pracy ludzi wolnych zawodów. Rozpowszechniona w dobie bie- dermieru i w okresie dominacji stylu Ludwika Filipa (odwołu- jącym się do baroku i rokoka), szczególnie w krajach niemiec- kojęzycznych, gdzie nadano jej nazwę Blenderschrank.

Cena wywoławcza 4 500 Estymacja 5 500 – 6 000 397 BIURKO W STYLU LUDWIKA XV, Francja, kon. XIX w. Masyw sosna, olcha, fornir palisander, blat skóra barwiona, okucia brąz; 78 x 149 x 79 cm

Cena wywoławcza 12 000 Estymacja 15 000 – 20 000

398 BAREK NAROŻNY W STYLU ART DECO, Polska lub Niemcy, ok. 1930 Masyw sosna, fornir orzech; 180 x 122 x 74 cm Na trzech połączonych prostopadłościennych nogach, u doły dwie szuflady z uchylnymi klapami. Nastawa dwudrzwiowa o zaokrąglonych narożach. Fornirowany nie tylko przód i wierzch, ale też tył i boki – mebel wysokiej klasy.

Cena wywoławcza 8 500 Estymacja 11 000 – 12 000 399 STOLIK DO KART, kon. XIX w. Orzech, mahoń, świerk, sukno; 77 x 85 x 42 (83) cm Blat rozkładany, z szufladą pod spodem

400 BIURKO W FORMIE NERKI, dwudziestolecie międzywojenne Konstrukcja – sosna, fornir – dębina, okucia mosiężne; 80 x 177 x 93 cm Stan zachowania: ślady używania.

Cena wywoławcza 1 500 Estymacja 1 800 – 2 000 401 PRZYRZĄDY GEODEZYJNE TEODOLIT, Anglia, Londyn, Stanley, ok. 1900 Mosiądz, szkło;16 x 26 cm Sygnowany: H3410 / Stanley, Great Turnstile, Holborn, London

LUPA NA TRÓJNOGU, Polska, Warszawa, Polskie Zakłady Optyczne, po 1930 Mosiądz, czarna farba, szkło; śr. 46 mm Napis biała farbą: Z.S.O.4.

LUPA, Polska, Warszawa, Polskie Zakłady Optyczne, po 1930 Mosiądz, niklowanie, czarna farba, szkło; śr. 26 mm

LUPA Z RĄCZKĄ, ok. 1930 Mosiądz, szkło, czarna farba; dł. 8 cm

KRZYWIK Z MIARKĄ I KĄTOMIERZEM, XIX/XX w. Mosiądz; 8,6 x 7,5 cm

POZIOMICA KĄTOWA, ZSRR, 3. ćw. XIX w. Stal, biały metal, szkło; 9 x 10,5 x 10,5 cm

Cena wywoławcza 2 000 Estymacja 2 500 – 2 800 402 KOMPAS GEOLOGICZNY Z KLINOMETREM, Austria, Wiedeń, Neuhöfer & Sohn, ok. 1900 Mosiądz, drewno, szkło; 10 x 10 cm Sygnowany: Neuhöfer & Sohn / Wien

403 BAROMETR, Szwecja, pocz. XX w. Wiszący, obudowa drewniana; wys. 61 cm, z termometrem

404 BAROMETR SECESYJNY, Francja, ok. 1900 Wiszący, z termometrem, obudowa drewniana; wys. 52 cm

405 BAROMETR NA RYNEK NIDERLANDZKI, Francja, La Haye, J. Loos, pocz. XX w. Wiszący, obudowa drewniana; dł. 71 cm, z termometrem

Cena wywoławcza 800 Estymacja 1 000 – 1 200 406 BAROMETR, Śląsk, Jelenia Góra, F. Hapel, pocz. Xx w. Wiszący, obudowa drewniana; śr. 17,5 cm

Cena wywoławcza 600 Estymacja 800 – 900

407 BUDZIK W STYLU ART DECO Obudowa drewniana; 9,5 x 13 cm Sygnowany na tarczy C w kole zębatym; na tylnej płycie: Made in Czechoslovakia Stan: obluzowana wskazówka godzinowa Cena wywoławcza 400 Estymacja 500 – 600 408 WAZA DO ZUPY I SOSJERKA, Polska, Ćmielów, ok. 1930 Porcelana, nadruk barwny, złocenie Waza, 34 x 19,5 x 14; sosjerka 9,5 x 25 x 15 cm Sygnowane zielonym drukiem naszkliwnym: Ć w trójkącie / F.w Ćmielowie

409 LORNETKA TEATRALNA, ok. 1920 Biały metal, masa plastyczna, masa perłowa, szkło, emalia na giloszu; szer. 9 cm Skórzane etui wyścielone jedwabiem, z lusterkiem

Cena wywoławcza 470 Estymacja 600 – 650 410 LOTERYJKA, ok. 1930 Drewno, karton, w tekturowym pudełku E. Wedel w Warszawie

Cena wywoławcza 1 000 Estymacja 1 200 – 1 400 411 KUFEL, Kopenhaga, Dania, Sven Toxvaerd,ok. 1968 Srebro próby 830; waga: 764 g., wys. 16 cm Puncowany: SvT | 830S Na pokrywie imitacja pieczęci kopenhaskich stolarzy z cyrklem i kątownikiem. Na brzuścu dedykacja dla Oskara Hansena z datami 1943 i 1968 oraz faksymile podpisów członków cechu.

Cena wywoławcza 3 300 Estymacja 3 900 – 4 000

412 KUFEL, XX w. Srebro próby 830; wys. 17,5 cm; waga: 505 g. Puncowany: próba srebra 830 | w prostokącie o ściętych rogach kogut i cyfra 2

ufel o formie cylindrycznej, na płaskiej, karbowanej stopie. Na brzuścu dwie rezerwy ze scenami z puttami, ujęte K w ornament z wici akantu, między rezer- wami rozety. Pokrywa dekorowana ornamentem w formie liści akantu oraz kwiatów, zwieńczona postacią rycerza w zbroi, połączona z uchem zawiasem dekorowanym głową w kartuszu. Cena wywoławcza 3 500 Estymacja 4 000 – 4 500

413 DWIE ŁOPATKI FASON ALEKSANDRA, Polska, Warszawa, Norblin, ok. 1920 Plater na mosiądzu; dł. 27,5 i 28 cm Puncowanie: NorbliniSkaBM

Cena wywoławcza 1 500 Estymacja 1 800 – 2 000 414 SOLNICZKA KLASYCYSTYCZNA, Lipsk, Heinrich Christoph Carl Westermann, ok. 1820 Srebro, złocenie; waga 315 g; 14 x 17 x 6 cm Puncowanie: skrzyżowane klucze; HCCW

415 SERWETNIK, Niemcy, Brema, Bremer Silberwarenfabrik, po 1905 Srebro, próba 800; waga 37,2 g, dł. 6,5 cm Puncowanie: 800, półksiężyc, korona, znicz, 133 Wyryty monogram: SN Cena wywoławcza 300 Estymacja 400 – 450 416 PAPIEROŚNICA, ok. 1930 Srebro, próba 900, złocenie; waga 132,4 g, 10,3 x 7,5 cm Puncowanie: 900; K.W; 1

Cena wywoławcza 600 Estymacja 750 – 800

417 SZEŚC WIDELCZYKÓW DO OWOCÓW, Polska Warszawa, Bracia Henneberg, ok. 1920 Plater na nowym srebrze, stal nierdzewna (ostrza); dł.16,7 m Puncowanie: B waga H Warszawa, na ostrzach; Br. Henneberg nierdzewne Podstawka dobrana, niklowana, sygnowana: niedźwiedź B C Cena wywoławcza 1 000 Estymacja 1 200 – 1 400 418 SERWIS W STYLU ART DECO, Polska, poł. XX w. Plater na nowym srebrze, złocenie, w składzie: dzbanek (12 cm), mlecznik (5,5 cm), sześć filiżanek (4 cm), ze spodkami (śr 11,5 cm), 6 łyżeczek (8 cm), taca (śr. 27,5 cm)

Cena wywoławcza 500 Estymacja 1 000 – 1 500

419 SZEŚĆ PUCHARKÓW DEKOROWANYCH LIŚCIEM MIŁORZĘBU, Polska, Biamet, po 1986 Srebro, próba 925; waga 583 g, wys. 9,5 cm, śr. podstawek 6,7 cm puncowanie: W/ 925 głowa w chuście; B

420 PÓŁMISEK SECESYJNY, Niemcy, Nymphenburg, 1900-1910 Proj. Max Rossbach, 1900 Porcelana, nadruk barwny; 47 x 28 cm Sygnowany wyciskiem; herb / 7; kobaltem podszkliwnie: herb / Nymphenburg; czerwonym stemplem naszkliwnie: Gesetzlich geschütz; czerwoną farba naszkliwnie: 1344 / XVIII / O.M.34.

Cena wywoławcza 400 Estymacja 500 – 600 421 SIEDEM TALERZYKÓW Z WIDOKAMI ŚLĄSKA, Śląsk, pocz XX w. Szkło bezbarwne, szlifowane, sześć lazurowanych miodowym; śr. 17-16 cm Przedstawione: Altwasser (Wałbrzych) Warmbrunn (Cieplice), Weihrichsberg (Jelenia Góra), Schneekoppe (Śnieżka), Elbfall (Wodospad Łaby), Prudelberg (Góra Witosza)

Cena wywoławcza 3 900 Estymacja 4 600 – 5 000

422 KINKIET W STYLU ART DECO, ok. 1940 Elektryczny, metal niklowany, szkło mleczne; wys. 27,5 cm

423 PUDEŁKO, ok. 1930 Tektura, druk barwny; 3,7 x 18 x 13 cm Nalepka drukowana: SA Co

Cena wywoławcza 300 Estymacja 400 – 500 424 SZEŚĆ ŁYŻECZEK model Carmen, Polska, Warszawa, Wytwórnia Wyrobów Srebrnych, ok. 1960 Srebro, próba 3; waga 86,76 g, dł. 11 cm Puncowanie: WW / S; 3, głowa w chuście, W Pudełko

425 SZEŚĆ ŁYŻECZEK, Sląsk, Wrocław, Hugo Sanding, ok. 1920 Srebro, próba 800; waga 170,1 g, dł. 14 cm Puncowanie: półksiężyc, korona, 800 SH Pudełko

Cena wywoławcza 650 Estymacja 800 – 900

426 CUKIERNICA, Związek Radziecki, ok. 1970 Srebro, próba 916, złocenie, waga 187 g, śr. 11,5 cm Puncowanie: Д TJ 3 gwiazdka z sierpem i młotem 916 Dobrana metalowa łyżeczka Cena wywoławcza 700 Estymacja 800 – 900

427 KAWIORNICA, Polska, Warszawa, Fraget, 1896-1914 Plater na mosiądzu; wys. 8, śr. 8,5 cm Puncowanie: dwugłowy orzeł, Fraget N Plaque; a; skrzyżowane młotki; a; 2997 Stan: brak wkładu Cena wywoławcza 1 200 Estymacja 1 400 – 1 500 428 NACZYNIE NA MAŁŻE, Niemcy, kon. XIX w. Srebro, próba 800; złocenie; 1491 g, wys. 24 cm Puncowanie: półksiężyc, korona, punce nieczytelne

Cena wywoławcza 14 200 Estymacja 17 000 – 18 000

429 SECESYJNY NÓŻ DO PAPIERU, Austro-Węgry, ok. 1900 Srebro, próba 4, kość słoniowa; waga całk. 46,8 g, dł. 20 cm Puncowanie: głowa lwa z cyfrą 4, znak nieczytelny Cena wywoławcza 400 Estymacja 500 – 600 430 ŁYŻKA DO CUKRU fason paryski, Polska, Warszawa, Bracia Henneberg, ok. 1920 Plater na mosiądzu, dł. 17,5 cm Puncowanie: Br. Henneberg Cena wywoławcza 300 Estymacja 400 – 450 431 NÓŻ DO PAPIERU Z SYRENKĄ, Polska, Ryt, po 1950 Brąz; dł. 15,7 cm puncowanie: RYT

Cena wywoławcza 400 Estymacja 500 – 600 432 PUCHAR PAMIĄTKOWY, Szwecja, 1885 Srebro, próba 830, wewnątrz złocone; waga 857 g, wys. 42 cm Wyryta dedykacja: Minne frŲn Vãnner och tacksamma Patienter inom Inlands Nordre Hãrad till Doktor E. A. Rehnberg; 24 12 1885 Puncowanie: 2271; sześcioramienna gwiazdka; w prostokącie FIH&Co; trzy korony; w owalu G; w prostokącie G6 Cena wywoławcza 4 500 Estymacja 5 500 – 6 800

433 LAMPA, ok. 1930 Mosiądz, płótno (abażur); wys. całk. 57,5 cm

434 BRANSOLETKA, 2. poł. XX w. Cena wywoławcza 400 Srebro, próba 835; waga 26 g, 7 x 6 cm Estymacja 500 – 600 Dwusegmentowa 435 BRELOCZEK Z DWUZŁOTÓWKĄ z 1934 r., Polska, Warszawa, Warmet, ok. 1990 Srebro, próba 925; waga 11 g Puncowanie: znak Warmetu, 925 Cena wywoławcza 100 Estymacja 140 – 150 436 CUKIERNICA W FORMIE WAZKI, Polska, Warszawa, Fraget, 1896 - 1914 Plater na mosiądzu; wys. 13 cm puncowanie: dwugłowy orzeł Cena wywoławcza 1 200 / Fraget N Plaque Estymacja 1 500 – 1 600 / skrzyżowane młotki / 4189 / krzyż; 2 437 PAPIEROŚNICA, Szwajcaria, Achef, 1. poł. XX w. Srebro, próba 800; waga 91,8 g; 8 x 10 cm Na wieczku dwie aplikacje: herb z orłem w koronie, corona muralis; monogram wiązany SH Puncowanie: 0,800; H, serce F; AcheF Cena wywoławcza 700 Estymacja 850 – 900 SZTUKA ORIENTALNA

438 PARA Z CHRYZANTEMAMI, Chiny, XX w. Kość słoniowa, waga 3082 g, drewniane podstawki; wys. całk. 50 i 49 cm Sygnowane ideogramami chińskimi

Cena wywoławcza 14 200 Estymacja 17 000 – 18 000 439 FUXING, Chiny, XX w. Kość, podbarwiana; wys. 20 cm, waga 215 g

440 KRÓTKA SZABLA DAO, Chiny, XIX/XX w. Stal, mosiądz, miedź, kość słoniowa, rzeźbiona figuralnie, podbarwiana; dł. całk. w pochwie 75 cm Stan: brak inkrustacji, spękania, ślady napraw

Cena wywoławcza 5 000 Estymacja 6 000 – 7 000 441 FUXING, Chiny, XX w. Kość, podbarwiana; wys. 20 cm, waga 262 g

442 UŚMIECHNIĘTY MNICH, Chiny, XX w. Kość słoniowa; wys. 28 cm, waga 836 g Sygnowana rytymi ideogramami chińskimi Cena wywoławcza 3 800 Estymacja 4 500 – 5 000 443 OKIMONO, RYBAK Z DZIECKIEM, Japonia, XX w. Kość słoniowa, podbarwiana czernią; wys. 18 cm, waga 305,6 g Sygnowany ideogramami japońskimi

444 TRZY FIGURKI, Ghana, XX w. Mosiądz; wys. 6,5-7,5 cm Stan: jedna figurka z ułamaną ręką

Cena wywoławcza 300 Estymacja 500 – 600 445 POJEMNIK NA ZŁOTY PYŁ, Ghana, XX w. Mosiądz; wys. 19 cm

Cena wywoławcza 300 Estymacja 500 – 600

446 KOŃ, Indie, XIX/XX w. Brąz; 36 x 23,5 x 11,5 cm

Cena wywoławcza 1 050 Estymacja 1 500 – 2 000

447 TALERZ, Chiny, XIX w. Porcelana, kobalt podszkliwny; farby naszkliwne, złocenia, śr. 38 cm Cena wywoławcza 1 500 Estymacja 1 800 – 2 000

448 TALERZ Z KWITNĄCYMI KWIATAMI I DRZEWAMI, Chiny, XIX w. Porcelana, kobalt podszkliwny, czerwona i zielona farba naszkliwna, złocenia; śr. 39,5 cm Cena wywoławcza 1 500 Estymacja 1 800 – 2 000 449 SHOULAO, Chiny, XX w. Kość, podbarwiana; wys. 19,5 cm, waga 319,6 g Cena wywoławcza 3 800 Estymacja 4 500 – 5 000

450 OKIMONO, RYBAK Z DZIECKIEM I PSEM, Japonia, XX w. Kość słoniowa, podbarwiana czernią; wys. 22,5 cm, waga 324 g Sygnowany ideogramami japońskimi

451 OKIMONO, WESOŁY BĘBNIARZ, Japonia, XX w. Kość słoniowa, podbarwiana czernią; wys. 19,5 cm, waga 402,6 g Sygnowany ideogramami japońskimi Cena wywoławcza 3 800 Estymacja 4 500 – 5 000 Dom Aukcyjny Ostoya Indeks (POZYCJA W ALBUMIE)

Artel 298 Fotografie 377 Landberg D. 98 Pałasz 219, 220, 221 Stolik 386, 388, 390, 399 Abrosimow P. 291 Fraget 427, 436 Lattke F. 39, 41 Papierośnica 416, 437 Stół 392 Alexandrowicz O. 29 Friesen L. 48 Lebenstein J. 91-94 Patera 237, 270, 278, 283 Strubel I. 15 Allach 371-376 Frycz K. 43 Leliwa 227 Peszke J. 59 Strumiłło A. 148-151 Amalfi 7 Gardner 265, 266 Leopold N. 50 Picasso P. 136-139, Stryjeńska Z. 34 Atlantic 328 Genius 242 Leszczewska- 171-181 Studencki S. 195 Atlas 240 Gericka P. 38 -Włodarska M. 114-117 Pich J. 165, 166 Suchich F. 270 Aumiller J. 198, 199 Gerlach 229 Lewandowski L. 156, 157 Pierścionek 304, 315, 334 Suchodolski J. 21 Banksy 183-188 Glauber J. 55 Loose M. 4 Piłsudski J. 198, 199, Sunderland F. 24 Barek 398 Glaubicz 228 Lornetka 409 203, 212, 213 Szabla 219, 440 Barometr 403-406 Głuszyński Sz. 167 Loteryjka 410 Pingwin 87 Szafa 395, 396 Bartolini L. 54 Gołowin A. 288 Luderitz Ch. 40 Płóciennik H. 105, 106 Szafka 389 Benrus 326 Grodzki H. 112, 113 Łakomkin G. 307 Pocztówki 252, 261-263 Szczypce 339A Berezowska M. 144 Gronowski T. 83 Łazorek S. 102 Poertzel O. 373 Szklanica 359 Biamet 419 Guidotti A. 6 Łobodziński A. 118 Polakiewicz S. 222 Szpada 217 Biurko 397, 400 Halabarda 233, 239 Łodzia 237 Popow A. 267, 272, 274 Szpadel 203 Boemm R. 42 Hassenberg I. 32 Łopatki 413 Poskrobko S. 153, 154 Sztućce 90, 338-342, Bolesławiec 379, 382 Hebenstreit M. 63 Łoziński W. 257 Poznański J. 248 346-355, 365-367 Bouvier A. 110 Hefra 338, 346, 347, 424 Łukomski G. 271 Półmisek 420 Sztylet 216 Branicki F. 230 Henneberg 324, 417, 430 Łyżeczki 340-342, Presser J. 70 Świecznik 268 Bransoleta 238, 313, 314 Hirszenberg S. 22 424-426 Proszynska A. 158 Tabakierka 343 Breloczek 435 Hofman W. 60 Łyżka 430 Puchalski M. 25 Taca 234 Broszka 331 Holler F. 216 Malcz K. 234, 235 Puchar 432 Talerze 272, 274, 421, Brugner C. 380 Horster 220 Marczukiewicz A. 100 Pucharki 296A, 297, 298, 447, 448 Budzik 407 Houtven 11 Masche A. 283 419 Tarasewicz L. 82 Buschings A. 255 Hyży Z. 143 Maśluszczak F. 84 Pudełko 241, 423 Teniers D. 23 Carmen 424 Ikona 275-282 Matczak T. 99 Putto 358 Teodolit 229 Casteels P. 47 Inglot A. 160, 161 Matejko J. 44, 57 Puzderka 333 Tissot 325 Caulaux 218, 219 Iwanow W. 284 Mazuś S. 103 Rabinowicz B. 152 Titus 327 Chagall M. 189-192 Jandaurek H. 214 Mene P. 356 Racławice 251 Toaletka 387 Charon G. 163, 164 Jarodzki P. 124 Menkes Z. 101 Radziun S. 258, 261-263 Toxvaerd S. 411 Chmurkowska M. 35-37 Jarzyna J. 341 Meyer J. 14 Raffaeli J. 75 Turek F. 26 Chopin F. 211 Jastrzębska H. 241 Micha A. 68, 69 Rakieta 320 Universum 339A Christofle 228 Kamocki S. 5 Mickiewicz A. 238 Rapsodia 338, 346, 347 Urdin K. 193 Chyliński A. 207 Kantor T. 127, 128 Miller J. 44, 140, 260 Renaud 333 Ustinow G. 297 Cottet Ch. 49 Karafka 236, 239, 301 Miro J. 121, 122, 168-170 Renoir A. 72 Venne A. 46 Cukiernica 436 Kasprowicz J. 52 Miśnia 336 Rondel 227 Vernet C. 54 Cyankiewicz Z. 76 Katorski I. 286, 287 Mlecznik 285 Rotary 310 Vertel J. 182 Czapski 227 Kaufmann K. 51 Modlitewnik 269 Rothkirch O. 12 Virtuti Militari 204 Czarnecki M. 89 Kawiornica 427 Moneta 243-247 Rozwadowski Z. 263 Warhol A. 131-135 Czarnomski P. 196 Kieliszki 236 Moniuszko J. 81 Ruszczyc F. 28 Warmet 435 Ćmielów 408 Kikoine J. 159 Mościszko E. 119, 120 Ryngraf 207, 209, 210 Wejman M. 107 Ćmielów 87 Kinkiet 422 Mrożewski S. 194A Sałtykow I. 285 Westermann H. 414 Dali S. 145-147 Kinowski T. 19 Muchin A. 295 Sanding H. 425 Westerwald 378, 381 Dao 440 Klimek L. 130 Munch E. 73, 74 Scarvelli S. 17 Widelce 228 Dąbrowski S. 35, 36 Klimowicz S. 340 Nartowski T. 20 Schiffers 323, 352 Widelczyki 417 Degas E. 71 Klimt G. 78, 79 Naruszewicz M. 87 Schulz B. 114-117 Wisiorek 309, 312, 330 Demel-Bąkosz Z. 155 Kłos B. 377 Nast 237 Schulz G. 9 Wiśniewski K. 241 Dolensky J. 224 Kołeczek T. 226 Naszyjnik 329 Sekretarzyk 393 Wocjan S. 3 Dore G. 360 Kołodziejek A. Nawrocki B. 31 Serwantka 391 Wolska Z. 88 Doxa 316 Komoda 383, 385, 393 Neapol 18 Serwetnik 324, 415 Wyersberg 221 Dunhill 321 Kompas 402 Norblin 227, 413 Serwis 335, 418 Yankel J. 159 Durek W. 37 Konarzewski L. 80 Nowych B. 264 Sibley R. 335 Zachęta 250 Dzban 378, 379 Koner S. 13 Nóż 300, 429, 431 Sichulski K. 1 Zachodier I. 296 Dzbanuszek 284 Konopatzky E. 2 Nussbiegel J. 64, 65 Sitko 302 Zapalniczka 321 Elgin 317 Kowalski I. 61 Nymphenburg 420 Skrzynia 384 Zaria 303, 318 Ensrud W. 162 Kozak 308 Odznaka 200, 208, 211, Słania Cz. 57 Zawadzki J. 223 Epstein- Krcha E. 67, 85 215 Smosarska J. 259 Zegar 358 -Wlazłowska M. 77 Krupski 236 Okimono 438-451 Sohlman G. 302 Zegarek 242, Eterna 322 Kubek 235, 296, 305-307 Okuń E. 16 Sokołowa M. 300 303, 310, 316-320, 322, Facchetti A. 10 Kufel 357, 411, 412 Olbiński R. 97, 126, 129 Solniczki 286-294, 299, 325-328, 368 Fajki 337 Kuna H. 140-142 Orzełek 201, 202, 205 414 Zin W. 95, 96 Filipowicz H. 66 Kuźmicz I. 289 Orzeszkowa E. 141 Sonnenwend S. 253 Zygmuntowicz I. 27 Filiżanka 264-267, 295, Lampa 344, 345, 433 Pacanowska F. 86, 194 Sopotnicki J. 256 Żechowski S. 45 336 Lampi J. 230 Paderewski I. 197 Stańko M. 62 Żeton 206 WYCIĄG Z REGULAMINU AUKCJI

organizowanych przez Dom Aukcyjny “OSTOYA” ustalony zarządzeniem Nr 1/98 właściciela Domu Aukcyjnego z dnia 21 marca 1998 r.

Wszystkie­ obiekty­ sprzeda­ wa­ ne­ na aukcji­ można­ oglądać­ w salo­ nach­ Domu­ Aukcyj­ ne­ go­ „OSTOYA” oraz na wysta­ wie­ poprze­ dza­ ją­ cej­ aukcję.­ Dom Aukcyjny „OSTOYA” gwarantuje zgodność opisanych w katalogu cech obiektów ze stanem faktycznym, ale nie ponosi odpowiedzialności za ukryte wady fizyczne i prawne obiektów oraz niezgodność opisanych w katalogu cech obiektów ze stanem faktycznym, jeżeli one wynikają z oczywistych błędów drukarskich lub zostały skorygowane przez Aukcjonera przed rozpoczęciem licytacji danego obiektu. Z regulaminem aukcji można zapoznać się w salonach Domu­ Aukcyj­ ne­ go­ „OSTOYA” oraz miejscach przeprowadzania aukcji. Interpretacja regulaminu aukcji należy do właściciela Domu­ Aukcyj­ ­ nego­ „OSTOYA”. 1. Postanowienia ogólne l Aukcję prowadzi upoważniona przez Dom Aukcyjny osoba, działająca w imieniu i na rachunek Domu Aukcyjnego – zwana dalej „Aukcjonerem”. l Obiekt wystawiony na aukcję ma określoną cenę wywoławczą, która jest ogłoszona w katalogu oraz ustaloną ze Sprzeda-jącym cenę rezerwową, znaną wyłącznie Domowi Aukcyjnemu i Sprzedawcy. l Zamieszczone w katalogu ceny nie są ofertą handlową w rozumieniu Kodeksu Cywilnego czy też prawa handlowego. Ceny nie są ofertą w rozumi- eniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. l Obiekty zakwalifikowane do sprzedaży aukcyjnej są opisane w katalogu. Prawdziwość opisów jest potwierdzona przez rzeczoznawców Domu Aukcyjnego lub rzeczoznawców i konsultantów z nią współpracujących. l Sprzedającym jest właściciel wystawionego na aukcję obiektu. l Uczestnikiem licytacji staje się osoba zainteresowana nabyciem wystawionych na aukcję obiektów po spełnieniu warunków określonych w dalszej części niniejszego regulaminu. l Nabywcą – z zastrzeżeniem postanowień regulaminu – staje się uczestnik licytacji, który zaoferował najwyższą cenę. Wydanie obiektu następuje dopiero po jego wykupieniu, tj. po wpłaceniu jego pełnej ceny ustalonej w licytacji. Udział w aukcji mogą wziąć tylko osoby wyrażające zgodę na stosowanie postanowień regulaminu. W razie potrzeby Dom Aukcyjny może uzależnić udział w aukcji lub licytacji od pisemnego potwierdzenia znajomości i akceptacji postanowień regulaminu. 2. Przyjęcie obiektów do sprzedaży aukcyjnej l Dom Aukcyjny podejmuje się sprzedaży wyłącznie obiektów będących rzeczywistą własnością Sprzedającego, nie objętych postępowaniem sądowym lub skarbowym, wolnych od zajęcia, zastawu i jakichkolwiek praw osób trzecich. l Zasady i waruki przyjęcia obiektów stanowią tajemnicę handlową i mogą być udostępniane osobom trzecim tylko za zgodą obu stron. 3. Uczestnicy licytacji l Uczestnikami licytacji mogą być osoby fizyczne i osoby prawne, które zaakceptowały postanowienia niniejszego regulaminu oraz załączonych do niego wzorcowych umów kupna oraz wpłaciły wadium. l Uczestnik licytacji otrzymuje numer identyfikacyjny oraz tabliczkę zgłoszeniową z tym numerem. Przed otrzymaniem tabliczki uczestnik zapoznaje się z niniejszym regulaminem. Odbiór tabliczki jest równocześnie potwierdzeniem zapoznania się z niniejszym regulaminem i zaakceptowania jego postanowień. l Udział w licytowaniu obiektów jest możliwy wyłącznie przy użyciu tabliczki zgłoszeniowej. W przypadku, gdy zgłoszenie uczestnika nie zostanie dostrzeżone przez Aukcjonera, uczestnik ma prawo zwrócić na siebie jego uwagę głosem. l Uczestnik licytacji jest odpowiedzialny za skutki udostępnienia wydanej mu tabliczki osobom trzecim. l Wszystkie dane dotyczące uczestnika licytacji pozostają do wyłącznej wiadomości upoważnionych pracowników Domu Aukcyjnego. l Dom Aukcyjny może odmówić rejestracji uczestnika lub wydania tabliczki zgłoszeniowej osobom, które wcześniej nie wywiązały się z zobowiązań wobec Domu Aukcyjnego, lub z innych istotnych przyczyn w szczególności zagrażających prawidłowemu przebiegowi aukcji. l Po uzyskaniu zgody Domu Aukcyjnego oraz podpisaniu stosownej umowy, uczestnicy licytacji nie mogący osobiście wziąć udziału w aukcji lub pragnący zachować anonimowość, mogą uczestniczyć w aukcji korzystając z telefonu lub mogą zlecić Domowi Aukcyjnemu licytowanie w ich imieniu. l Uczestnik licytacji w umotywowanych przypadkach ma prawo wnioskowania o przeprowadzenie ponownej licytacji, obiektów, które były już licytowane, lecz nie zostały sprzedane. Decyzję w tej sprawie podejmuje Aukcjoner. 4. Wadium l Wysokość wadium wynosi 10 % planowanych zakupów z tym, że najniższa kwota wadium wynosi 1000 zł i upoważnia do nabycia obiektów o cenie wylicytowanej nie większej niż 10 000 zł. l Z chwilą nabycia obiektu limit zakupów danego uczestnika licytacji, wynikający z wysokości wpłaconego przez niego wadium, ulega zm- niejszeniu o 10% wylicytowanej ceny nabytego obiektu. l W przypadku, gdy Nabywca nie zapłaci pełnej ceny wylicytowanego obiektu w terminie określonym w treści niniejszego regulaminu, wadium może być przez Dom Aukcyjny zachowane. l Uczestnikom licytacji, którzy nie stali się Nabywcami w rozumieniu postanowień zawartych w regulaminie, wadium jest zwracane bezpośrednio po zakończeniu aukcji, lub w dniach następnych w siedzibie Domu Aukcyjnego. 5. Licytacja l Licytację prowadzi Aukcjoner, który określa postąpienie w licytacji (podwyższenie stawki), rozstrzyga wszelkie spory, ogłasza sprzedanie obiektu oraz wskazuje jego nabywcę. l Zakończenie licytacji danego obiektu następuje w momencie trzeciego uderzenia młotkiem przez Aukcjonera. l W przypadku, gdy zakończenie licytacji następuje w sytuacji sporu, Aukcjoner ma prawo spór roztrzygnąć lub ponownie przeprowadzić licytację. l Aukcjoner ogłasza sprzedaż Obiektu i wskazuje Nabywcę, jeżeli w chwili zakończenia licytacji oferowana cena była nie niższa od ceny wywoławczej i ceny rezerwowej. l Wskazanie Nabywcy jest równoznaczne z zawarciem z nim umowy sprzedaży, w której obowiązujące obie strony warunki zawiera załącznik nr 2 do niniejszego regulaminu – z tym, że sprzedaż uważa się za dokonaną dopiero z chwilą wpłacenia przez Nabywcę pełnej ceny. l Jeżeli w chwili zakończenia licytacji cena oferowana była niższa od ceny wywoławczej, Aukcjoner ogłasza, że obiekt nie został sprzedany. l Jeżeli w chwili zakończenia licytacji cena oferowana była niższa od ceny rezerwowej, Aukcjoner ogłasza ten fakt i wskazuje uczestnika licytacji (Nabywcę warunkowego), który będzie mógł kupić Obiekt za wylicytowaną cenę, po jej zaakceptowaniu przez Sprzedającego. l Wskazanie Nabywcy warunkowego jest równoznaczne z zawarciem z nim przedwstępnej umowy sprzedaży warunkowej, której warunki – obowiązujące obie strony - zawiera załącznik nr 2 do niniejszego regulaminu – z tym, że sprzedaż uważa się za dokonaną dopiero po uzyskaniu akceptacji ceny przez Sprzedającego i z chwilą wpłacenia przez Nabywcę pełnej ceny. 6. Nabywca l Nabywca jest zobowiązany do wykupienia wylicytowanego obiektu bezpośrednio po zakończeniu licytacji, a Nabywca warunkowy do podpisa- nia umowy przedwstępnej warunkowej z wykorzystaniem formularza stanowiącego załącznik nr 3 do niniejszego regulaminu. l Nabywca, a także Nabywca warunkowy, z którym podpisywana jest umowa przedwstępna zobowiązany jest do zapłaty zadatku w wysokości 10 % ceny zakupionego Obiektu. l W przypadku, gdy Nabywca nie wykupi obiektu bezpośrednio po zakończeniu licytacji, ani nie podpisze umowy przedwstępnej lub też nie zapłaci zadatku w pełnej wysokości, Dom Aukcyjny ma prawo uznać, że umowa sprzedaży została zerwana przez Nabywcę z jego winy. l Wpłacone przez Nabywcę wadium zaliczane jest odpowiednio na poczet ceny lub zadatku. W przypadku Nabywcy warun-kowego cała kwota wadium jest zaliczana na poczet zadatku. l Wydanie obiektu Nabywcy może nastąpić dopiero po uzyskaniu przez niego prawa własności. Prawo własności zakupionego obiektu przechodzi na Nabywcę w momencie zapłaty całej ceny. Koszty odbioru obiektu obciążają Nabywcę. l W przypadku zapłaty czekiem potwierdzonym, przelewem lub wpłatą gotówkową na rachunek – zapłatę uznaje się za dokonaną odpowiednio z chwilą realizacji czeku lub potwierdzenia wpłaty przez bank Domu Aukcyjnego. l Zadatek jest zaliczany na poczet ceny lub zachowywany przez Dom Aukcyjny jeżeli Nabywca lub Nabywca warunkowy nie spełnił warunków określonych w umowie przedwstępnej, a w szczególności nie zapłacił w wyznaczonym terminie pełnej ceny kupowanego obiektu. l Zadatek wpłacany przez Nabywcę warunkowego zostanie mu bezzwłocznie zwrócony, jeżeli w ciągu 5 dni po dniu przeprowadzenia aukcji Sprzedający nie zaakceptuje wylicytowanej ceny (niższej od ceny rezerwowej). l Nabywca ma prawo w ciągu 10 dni zwrócić zakupiony obiekt jeżeli jego stan faktyczny – nie zmieniony od dnia wydania – różni się od opisu katalogowego. Zakwestionowanie opisu katalogowego powinno być poparte conajmniej dwiema wiarygodnymi i bezspornymi ekspertyzami. l Zerwanie przez Nabywcę umowy kupna, zawartej z chwilą zakończenia licytacji i wskazania Nabywcy upoważnia Dom Aukcyjny do dochodze- nia zwrotu poniesionych z tego powodu kosztów, strat i utraconych zysków z zastosowaniem wszelkich dostępnych form prawnych. l Dane identyfikujące Nabywcę pozostają do wyłącznej wiadomości Domu Aukcyjnego. l Do ceny zakupu doliczana jest 18%-owa prowizja od nabywcy. Symbol – oznacza obiekty, podlegające opłacie tzw. droit de suite, tj prawa twórcy i jego spadkobierców do otrzymywania wynagrodzenia z tytułu dokonanych zawodowo odsprzedaży oryginalnych egzemplarzy dzieł. Powyższa opłata jest doliczana zgodnie z art. 19 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity Dz.U. z 2006r. Nr 90, poz. 631 z późn. zmianami) R - oznacza, że obiekt posiada cenę rezerwową. Informujemy, że na podstawie art. 20 ust. 2 z Ustawy o muzeach, z dnia 21.XI. 1996 r. Dziennik Ustaw nr 5, poz. 24 z 1997 r., muzea rejestrowane posiadają prawo pierwokupu bezpośrednio na aukcjach, po cenie wylicytowanej. Przypominamy, iż zgodnie z Ustawą z dnia z dnia 23 lipca 2003 r. o Ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, istnieje koniecznosć uzyskania u odpowiednich władz, zezwolenia na stały wywóz za granicę dział sztuki zgodnie z Rozdziałem 5 Wywóz zabytków za granicę. Zgodnie z obowiązującymi przepisami Dom Aukcyjny jest zobowiązany do zbierania danych osobowych klientów dokonujących transakcji w kwo- cie powyżej 15 000 Euro.

1. W związku ze świadczonymi usługami oraz wymogami prawa związanymi z przeprowadzeniem aukcji Dom Aukcyjny może wymagać od klientów podania danych osobowych lub w niektórych przypadkach (np. w celu sprawdzenia wypłacalności, poświadczenia tożsamości klienta lub w celu uniknięcia fałszerstwa) pozyskać dane o kliencie od osób trzecich.

2. Dom Aukcyjny jest uprawniony do wykorzystania dostarczonych przez klienta danych osobowych w celach marketingowych, w szczególności poprzez dostarczanie materiałów o produktach, usługach bądź wydarzeniach organizowanych przez Dom Aukcyjny. Klient wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Dom Aukcyjny w celu marketingu własnych produktów i usług.

3. Klient wyraża zgodę na otrzymanie od Domu Aukcyjnego informacji handlowych drogą elektroniczną.

4. Klient wyraża zgodę na wykorzystywanie przez Dom Aukcyjny telekomunikacyjnych urządzeń końcowych, w tym telefonów i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego

5. Jeśli klient chciałby uzyskać więcej informacji o polityce prywatności, skorygować swoje dane lub zrezygnować z dalszej korespondencji marketingowej, prosimy o kontakt pod adresem e-mail: [email protected] Telefon: email: i Adres (Firma): Nazwisko i Imię Klient wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Dom Aukcyjny w Aukcyjny Dom przez osobowych danych przetwarzanie na zgodę wyraża Klient w w osobowych danych klienta przez dostarczonych wykorzystania do uprawniony jest Aukcyjny Dom 2. w lub w lub osobowych danych podania klientów W 1. wysokości: w wadium Wpłacam Ostoya Aukcyjny Dom przez organizowanych aukcji regulaminu treść mi jest znana że Oświadczam, 5. Jeśli klient chciałby uzyskać więcej informacji o informacji więcej uzyskać chciałby klient Jeśli 5. i w końcowych, urządzeń telekomunikacyjnych Aukcyjny Dom przez wykorzystywanie na zgodę wyraża Klient 4. elektroniczną. drogą handlowych informacji Aukcyjnego Domu od otrzymanie na zgodę wyraża Klient 3. # o prosimy marketingowej, Data i podpis: i Data Oświadczam, że zapoznałem się z licytowanymi obiektami. licytowanymi z się zapoznałem że Oświadczam, objętych. nią obiektach przy suite de droit tytułu z opłatę Akceptuję wylicytowanej. ceny od naliczaną organizacyjną opłatę 18% Akceptuję automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego marketingu celów dla wywołujących systemów automatycznych szczególności poprzez dostarczanie materiałów o materiałów dostarczanie poprzez szczególności pozycji Nr związku ze świadczonymi usługami oraz wymogami prawa związanymi z związanymi prawa wymogami oraz usługami świadczonymi ze związku celu uniknięcia fałszerstwa) pozyskać dane o dane pozyskać fałszerstwa) uniknięcia celu ...... [email protected] e-mail: adresem pod kontakt . . Proszę o licytowanie w moim imieniu następujących pozycji: następujących imieniu moim w licytowanie o Proszę niektórych przypadkach (np. w (np. przypadkach niektórych Autor, tytuł Autor, polityce prywatności, skorygować swoje dane lub zrezygnować z zrezygnować lub dane swoje skorygować prywatności, polityce . . kliencie od osób trzecich. osób od kliencie POLECENIE ZAKUPU LUB LICYTACJI LUB ZAKUPU POLECENIE produktach, usługach bądź wydarzeniach organizowanych przez Dom Aukcyjny. Dom przez organizowanych wydarzeniach bądź usługach produktach, Aukcja nr 203, 19 czerwca 2021 r. 2021 czerwca 19 203, nr Aukcja celu sprawdzenia wypłacalności, poświadczenia tożsamości klienta tożsamości poświadczenia wypłacalności, sprawdzenia celu tel. (22) 635 55 78; tel./fax. (22) 831 26 95 26 831 (22) tel./fax. 78; 55 635 (22) tel. tel. (22) 839 24 06; tel./fax. (22) 839 24 80 24 839 (22) tel./fax. 06; 24 839 (22) tel. przeprowadzeniem aukcji Dom Aukcyjny może wymagać od wymagać może Aukcyjny Dom aukcji przeprowadzeniem ul. Gen. J. Zajączka 8, 01-522 Warszawa 01-522 8, Zajączka J. Gen. ul. celu marketingu własnych produktów i produktów własnych marketingu celu ul. Freta 25, 00-227 Warszawa 00-227 25, Freta ul. (zgodnie z regulaminem) z (zgodnie celach marketingowych, celach tym telefonów tym dalszej korespondencji dalszej Limit usług.

Terminy aukcji w 2021 roku

pn wt śr cz pt so nd pn wt śr cz pt so nd pn wt śr cz pt so nd 1 1 2 3 6 1 2 3 4 5 6 7 10 1 2 3 4 5 6 7 2 4 5 6 7 8 9 10 7 8 9 10 11 12 13 14 11 8 9 10 11 12 13 14 3 11 12 13 14 15 16 17 8 15 16 17 18 19 20 21 12 15 16 17 18 19 20 21 4 18 19 20 21 22 23 24 9 22 23 24 25 26 27 28 13 22 23 24 25 26 27 28 15 25 26 27 28 29 30 31 2 314 29 30 31

pn wt śr cz pt so nd pn wt śr cz pt so nd pn wt śr cz pt so nd 14 1 2 3 4 18 1 2 23 1 2 3 4 5 6 15 5 6 7 8 9 10 11 19 3 4 5 6 7 8 9 24 7 8 9 10 11 12 13 16 12 13 14 15 16 17 18 20 10 11 12 13 14 15 16 25 14 15 16 17 18 19 20 17 19 20 21 22 23 24 25 21 17 18 18 20 21 22 23 26 21 22 23 24 25 26 27 418 26 27 28 29 30 522 24 25 26 27 28 28 30 627 28 29 30 23 31

pn wt śr cz pt so nd pn wt śr cz pt so nd pn wt śr cz pt so nd 27 1 2 3 4 31 1 36 1 2 3 4 5 28 5 6 7 8 9 10 11 32 2 3 4 5 6 7 8 37 6 7 8 9 10 11 12 29 12 13 14 15 16 17 18 33 9 10 11 12 13 14 15 38 13 14 15 16 17 18 19 30 19 20 21 22 23 24 25 34 16 17 18 19 20 21 22 39 20 21 22 23 24 25 26 731 26 27 28 29 30 31 835 23 24 25 26 27 28 29 940 27 28 29 30 36 30 31

pn wt śr cz pt so nd pn wt śr cz pt so nd pn wt śr cz pt so nd 40 1 2 3 45 1 2 3 4 5 6 7 49 1 2 3 4 5 41 4 5 6 7 8 9 10 46 8 9 10 11 12 13 14 50 6 7 8 9 10 11 12 42 11 12 13 14 15 16 17 47 15 16 17 18 19 20 21 51 13 14 15 16 17 18 19 43 18 19 20 21 22 23 24 48 22 23 24 25 26 27 28 52 20 21 22 23 24 25 26 1044 25 26 27 28 29 30 31 1149 29 30 1253 27 28 29 30 31

Przez cały rok przyjmujemy obiekty na kolejne aukcje. POLSKA 190 PLN