203 Aukcja, 19 Czerwca 2021 R. Godz
DOM AUKCYJNY OSTOYA SZTUKA DAWNA, ANTYKI, SZTUKA WSPÓŁCZESNA 203 aukcja, 19 czerwca 2021 r. godz. 17 Salon aukcyjny D.A. Ostoya ul. Gen. J. Zajączka 8 Warszawa Wystawa przedaukcyjna od 12 czerwca do 19 czerwca od poniedziałku do piątku w godzinach od 1100 do 1900 w sobotę od 1100 do 1500 w salonie aukcyjnym D. A. Ostoya przy ul. Gen. J. Zajaczka 8 oraz do galerii przy ulicy Freta 25 Nowy numer telefonu: 787 050 920 www.aukcjeostoya.pl e-mail: [email protected] tel.: 22 839 24 06 Wydawca: DOM AUKCYJNY OSTOYA Roman Jacenty Przesmycki POLSKA 00-227 Warszawa ul. Freta 25/1 tel. (22) 635 55 78 tel./fax. (22) 831 26 95 Autorzy katalogu: Tomasz Lewicki, magister historii sztuki, Dominika Przesmycka-Karbowska Mikołaj Przesmycki – numizmatyka oraz zespół DA Ostoya Nadzór merytoryczny w zakresie malarstwa: Irena Bal, magister historii sztuki, biegły sądowy, rzeczoznawca Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ocena stanu zachowania i autentyczności malarstwa: Anna Komorowska-Sławiec Opracowanie graficzne: Barbara Lendzion należymy do Nasze konto: Bank Pekao S.A. PL 02 1240 6218 1111 0000 4620 7706 SWIFT: PKOPPLPW ISBN: 978-83-63619-91-6 Wszelkie prawa zastrzeżone Nakład: 450 egz. SzanowniPaństwo, oglądająPaństwonasznajnowszykatalog. Mamynadzieję,żespośródwyselekcjonowanejprzeznasbogatejofertyznajdziecie Państwodlasiebieobiektygodneuwagi. Zapraszamywszystkichkolekcjonerówimiłośnikówsztuki nanaszą203aukcjęsztukidawnej,antykóworazsztukiwspółczesnej. Jesteśmyrodzinnąfirmą,którapowstałazzamiłowaniadodziełsztukiihistorii, jużdrugiepokoleniekontynuujerodzinnątradycję. Od31latspecjalizujemysięwprofesjonalnymhandluantykamiisztukąwspółczesną,mamyzasobą sprzedażwieluznaczącychprzedmiotówzwiązanychzhistoriąpolski, atakżelicznychdziełsztuki. Od1990rokuDomAukcyjnyOstoyaistniałpodnazwąGalerianaFreta,gdziemieścisiędodziś naszapierwszasiedziba.Zczasemfirmazjednejgaleriirozwinęłasię,anazwęzmieniono.Naszeaukcje, początkowoodbywałysięwhoteluBristolwWarszawie,adziśorganizujemyjewsalonieaukcyjnym przyulicyGenerałaJózefaZajączka8. Oglądającnaszkatalogprosimyzwrócićuwagęnaoznaczeniekolorystyczne poszczególnychdziałów,któreułatwiąPaństwuporuszaniesiępokatalogu. SZTUKA DAWNA SZTUKA WSPÓŁCZESNA POLONIKA, MILITARIA, ODZNACZENIA SZTUKA ROSYJSKA RZEMIOSŁO ARTYSTYCZNE SZTUKA ORIENTALNA Z powodu panującej epidemii aukcja odbędzie się bez udziału publiczności. Licytować można: telefonicznie, online oraz ustalonym limitem. BEZPOŚREDNIO: ONLINE: 1. Zgłoś zainteresowanie 1. Prześlij swoje zgłoszenie mailem: telefonicznie 22 839 24 06 [email protected] 2. Wszystkie obiekty można obejrzeć przed 2. Zarejestruj się na stronie aukcją w naszym salonie przy www.ostoya.onebid.pl ul. Gen. Zajączka 8. Można też pozostawić by licytować online nam zlecenie na wybrane w czasie wizyty obiekty. Do naszych salonów zapraszamy w godzinach 11-19, a w soboty do 15. Aukcja rozpoczyna się o godzinie 17. Ostatnie zgłoszenia przyjmujemy do godziny 15 w dniu aukcji. SZTUKA DAWNA Kazimierz SICHULSKI 1879 Lwów - 1942 Lwów 1 DWA KWIATY MAKU W CERAMICZNYM WAZONIE, 1917 Pastel, karton naklejony na tekturę; 96 x 68 cm (w świetle p-p) Sygnowany p.g.; Sichul917 na odwrocie napis autorski Sichulski Kraków / pastel / „Maki” / cena kor 2 tysiące / Kremerowska 8 II p; nalepka wystawowa TPSP Kraków z 1917 r, drukowana, wypełniona piórem: Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie / Autor Sichulski Nr2428 / Dzieło p.t. „KwiatyII. / Rodzaj pastel cena 2000 K Obraz wystawiany: TPSP Kraków 1917 ształcił się w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem J. Mehoffera, L. Wyczółkowskiego i S. Wyspiańskiego. Jeszcze w czasie studiów odbył dłuższą podróż po Europie - był we Włoszech, w Paryżu i w Wiedniu. W r. 1904 wspólnie z F. Pautschem K i W. Jarockim po raz pierwszy wyjechał na Huculszczyznę. Odtąd, przez lata, naczelnym tema- tem jego obrazów były sceny rodzajowe ukazujące malowniczość huculskich strojów, zwycza- jów i obrzędów. Po studiach stale mieszkał we Lwowie. W czasie I wojny światowej walczył w Legionach, brał też udział w obronie Lwowa. W dwudziestoleciu międzywojennym nauczał rysunku i malarstwa w lwowskiej Szkole Przemysłowej; od r. 1930 był profesorem krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jego wcześniejsze prace odznaczają się dekoracyjnością, secesyjną stylizacją i wyrazistą linią, która z czasem zanika na rzecz niespokojnych, postrzępionych form. Artysta był także projektantem witraży, tkanin i plakatów. Zajmował się ilustratorstwem. Cena wywoławcza 47 100 Estymacja 60 000 – 70 000 EugÝne KONOPATZKY (Jewgenij Igantowicz Konopacki) 1987 Łuck – 1962 Paryż 2 MARTWA NATURA Z JARZYNAMI NA STOLE Olej, płótno; 46,5 x 60,5 cm Sygnowany p.d.: E. Konopatzky Na odwrocie nalepka wystawowa Salon Berruyer, Burges z opisem pracy alarz rosyjski kręgu awangardy i Ecole de Paris. Od 1910 r. wystawiał Cherzońskim Towarzystwie Miłośników Sztuk Pięknych. W latach 1913-1914 w kubo-futurystycznym ugrupowaniu Kolco. W latach 1917-19 w Odessie wystawiał w w Towarzystwie Artystów Niezależnych. w 1919 r. wyjechał do Paryża. Od 1925 r. wystawiał w Paryżu na Salonie M Niezależnych i Salonie Jesiennym. Od 1937 r. kie- rował kursa- mi na Rosyjskim Uniwersytecie Ludowym. Zajmował się też ilustracją książkową. Cena wywoławcza 2 800 Estymacja 3 500 – 4 000 Stanisław WOCJAN 1903 Warszawa – 1974 Świder 3 W ŚWIĄTYNI ŚWIATOWIDA, 1963 Olej, płótno; 55 x 30 cm Sygnowany l.d.: Stanisław Wocjan 1963 Na krośnie: „W ŚWIĄTYNI ŚWIATOWIDA” | STANISŁAW WOCJAN 1963 | dwukrotnie data 1963 oraz daty miesięczne od 23 VIII do 25 X alarz i inżynier. W latach 1922-23 studiował w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych. Następnie w latach 1925-30 uczył się u Mariana Wawrzenieckiego. Był wykładowcą na Politechnice Warszawskiej. Wystawiał od 1928 roku (Salon Kulikowskiego). W latach 1928-36 członek Polskiego Towarzystwa Artystycznego. Od 1931 roku regularnie ekspo- M nował swoje prace na wystawach w Zachęcie, której był członkiem w latach 1934-39. Od roku 1945 członek ZPAP. W 1946 roku wraz z Zygmuntem Badowskim powołał Związek Artystów Niezależnych. Od roku 1956 należał do grupy „Zachęta”, której był współorganizatorem. Za tryptyk Odwieczne pieśni Karłowicza otrzymał w 1934 roku wyróżnienie TZSP. Autor dwóch prac poświęconych Marianowi Wawrzenieckiemu. Jego twórczość inspirowana była muzyką kom- pozytorów polskich (Chopin, Karłowicz) oraz podobnie jak u Mariana Wawrzenieckiego - mitologią słowiańską. Cena wywoławcza 1 500 Estymacja 2 500 – 3 000 Max LOOSE 1869 – ? 4 PNĄCA RÓŻA, 1915 Gwasz, papier; 48,5 x 32 cm Sygnowany p.d.: M. Loose 15 Cena wywoławcza 2 500 Estymacja 3 500 – 4 000 Stanisław KAMOCKI 1875 Warszawa – 1944 Zakopane 5 W KUŹNICACH Olej, płótno; 73 x 94 cm Sygnowany l.d.: Stkamocki Na odwrocie papierowa nalepka wypełniona piórem: Stanisław Kamocki / W Kuźnicach / fab olej / Cena ył pejzażystą uważa- nym za jednego z naj- B wybitniejszych malarzy ze „szkoły Stanisławskiego“. Syn architekta Kazimierza, rysunku uczył się od ojca. W latach 1891-1900 studio- wał w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, m.in. pod kierunkiem Leona Wyczółkowskiego, Jacka Malczewskiego i Jana Stanisławskiego. W 1900 wyróżniono go srebrnym medalem za krajobrazy. Po studiach podróżował do Paryża (1901-1902) i do Włoch (1904-1905). W latach 1915-1919, podczas służby w I Brygadzie Legionów, rysował i malował portrety legionistów. Od 1920 był profesorem malarstwa krajobrazowego w macierzystej uczelni i wielokrotnie wyjeżdżał ze stu- dentami na plenery. Był członkiem kilku stowarzyszeń twórczych, wśród nich Tow. Artystów Polskich „Sztuka“, Tow. Polska Sztuka Stosowana, Tow. Sztuka Podhalańska. Lata okupacji spędził w Zakopanem, nadal zajmując się nauczaniem. Malował przed wszystkim krajobrazy z okolic Krakowa i Podhala, ale także z wyjazdów na Podole i Wołyń oraz ze swoich podróży zagranicznych. Rzadziej malował martwe natury i wnętrza. Jego obrazy odznaczają się wybitnymi walorami dekoracyjnymi. Cena wywoławcza 15 000 Estymacja 20 000 – 25 000 Antonio GUIDOTTI 1881 Piza – 1958 Florencja 6 WENECJA Akwarela, papier; 47 x 28 cm Sygnowany l.d.: Guidotti A alarz i rzeźbiarz włoski, absolwent M florenckiej ASP. Wystawiał regularnie od 1903 r. malował olejno i akwarela pejzaże, szczególnie często widoki weneckie. Cena wywoławcza 2 000 Estymacja 2 500 – 3 000 Malarz włoski 7 TARAS KLASZTORU KAPUCYNÓW W AMALFI, 2. poł. XIX w. Akwarela, papier; 27,5 x 40,5 cm Cena wywoławcza 2 000 Estymacja 2 500 – 3 000 Malarz nierozpoznany 8 WENECJA, 1. poł. XX w. Akwarela, papier; 38 x 28 cm ( świetle p-p) Sygnowany p.d.; V(...) Cena wywoławcza 1 500 Estymacja 1 800 – 2 000 G. SCHULZ 9 ASTRY, poł. XX w. Olej, płótno naklejone na tekturę; 27 x 18 cm Sygnowany p.d.; G.Schulz Cena wywoławcza 800 Estymacja 1 000 – 1 200 A. FACCHETTI 10 JESIEŃ W LOTARYNGII, ok. 1930 Olej, sklejka; 30 x 40 cm Sygnowany p.d.: A.Facchetti Na odwrocie drukowana nalepka wypełniona piórem: Facchetti / 07 / Automne en Lorraine Cena wywoławcza 2 000 Estymacja 2 500 – 3 000 Van HOUTVEN 11 PELARGONIE, ok. 1940 Olej, płótno; 60 x 50,5 cm Sygnowany l.d.: Van Houtven Cena wywoławcza 3 800 Estymacja 4 500 – 5 000 Oskar ROTHKIRCH 1880 – 1961 12 KŁADKA NAD POTOKIEM, 1910 Olej, płótno; 24 x 26,5 cm Sygnowany p.d.: O.Rothkirch / 1910 alarz śląski. Studiował w Dreźnie u Richarda Müllera. Osiedlił sie M w Brazylii. Oskar Rothkirch był uczniem Richarda Müllera w Dreźnie, a następnie przez długi czas praco- wał w Brazylii. Cena wywoławcza 2 000 Estymacja 2 500 – 3 000 Sophie