Auktion 230.Indd
FRIMÄRKSKOMPANIET INTERNATIONELL KVALITETSAUKTION 230 Lördag 19 mars 2005, kl. 10:00, insläpp från 9:45 Hotel Victory, Lilla Nygatan 5, Stockholm (T-bana Gamla Stan) Visning: AB Philea, Götgatan 23 Avhämtning: AB Philea, Götgatan 23 Måndag-fredag 14–18 mars kl 10:00–18:00 Auktionsdagen, därefter vardagar 10-13, 14-17. Auktionsdagen 9-14 för långväga kunder Det åligger anbudsgivare som skall hämta att själv To our foreign customers kontrollera om anbud lett till köp. The buyers commission is 20 %. Bids should reach us by March 18th, 2005. Use the bid form on page 97 or Osålda objekt säljes för utrop+20 % efter auktionen bid through Internet, www.philea.se. Tel: +46-8-6781920, fax +46-8-6432238. Resultatlista presenteras på Internet och skickas till Frimärkskompaniet is a part of AB Philea, so all invoi- budgivare/köpare som ej anmält e-postadress till oss. cing will be made by AB Philea. Innehållsförteckning / hålltider Börjar tidigast 13:00 Table of contents / auction schedule Danmark med områden / Denmark 1575 - 1674 Finland med områden / Finland 1675 - 1802 Beroende på intresset i salen kan tidvis den amerikanska Island / Iceland 1803 - 1916 auktioneringsmetoden användas, då 10 nummer i taget ropas upp. Norge / Norway 1917 - 2043 Norden-samlingar / Nordic collections 2044 - 2078 10:00 Sverige / Sweden Förfilateli / prephilately 1 - 30 Börjar tidigast 14:30 Frimärken / stamps 31 - 534 Europa-samlingar / European collections 2079 - 2115 Stämpelmärken, stadslösen, lokalpost 535 - 655 Hela Världen-samlingar / All World 2116 - 2232 Häften 656 - 728 Motivsamlingar / Thematic collections 2233 - 2302 Stämplar, diverse 729 - 802 Utomnorden A-Z / Non-Scandinavia A-Z 2303 - 3164 Försändelser 803 - 897 Börjar tidigast 16:00 Börjar tidigast 11:30 Övrigt, bl.a. autografer / Miscellaneous 3165 - 3315 Samlingar/Partier 898 - 1390 Mynt, Sedlar / Coins, banknotes 3316 - 3518 Samlingar/Partier försändelser 1391 - 1552 Kilovaror, diverse 1553 - 1574 Anbudsblankett / Bid form sid. 97 FRIMÄRKSKOMPANIET, c/o AB Philea, Götgatan 23, 116 46 Stockholm Telefon: 08-678 19 20, Fax: 08-643 22 38, E-post: [email protected], Internet: http://www.philea.se AB Phileas postgiron och bankkonton: Sverige: Postgiro 60 29 89-6; Danmark: Postgiro 1-680-0619; Norge: DNB 7877.08.18876 Finland SEB Helsinki 330100-01210384; Deutschland: Postbank Hamburg (BLZ 200 100 20) Nr. 7090 30-205 IBAN number: SE98 5000 0000 0523 1102 2385, BIC/Swift code: ESSESESS 3 FRIMÄRKSKOMPANIET Ordlista och teckenförklaring Symbols and Signs Glossar und Zeichenerklärung Svenska English Deutsch Svenska English Deutsch Svenska English Deutsch = brev cover, envelope Brief inklippt cut into beschnitten påtryck surcharged überdruckt ∆ = brevklipp piece Briefstück inl(ämnare) vendor Einlieferer ram frame Rahmen () =brevframsida cover front Briefvorderseite innehåll contents Inhalt rek-brev registered R-Brief (x) = ostpl utan mint without gum ungebraucht ohne intyg certificate Attest ren clean sauber gummering Gum klipp on piece Briefstück rep, reparerad repaired repariert x = ostämplat mint, hinged or ungebraucht korsband wrapper Streifband reparation repair Reparation trace kort short kurz riss tear Riss xx = postfriskt mint, never hinged postfrisch ohne kpl, komplett complete komplett rost rust spots Rost Falz kritpapper chalky paper Kreidepapier rostfläckar stain Rostfleck ass brev insured cover Wertbrief kt = kort tand short perforation kurzer Zahn rulle coil Automatmarke automathäfte slot machine Automatheftchen ktt = korta tänder short perforations kurze Zähne räknat counted gezählt booklet lyx highest possible Luxusstück S Scott Scott baksidan reverse Hinterseite luxury samling collection Sammlung bht = bruten bent corner Ecke mit Bruch l(ätt) light, slight leicht sammantryck se-tenant Zusammendruck hörntand lösen postage due Porto serie set Satz blandad mixed gemischte marg(inal) margin Rand SG Stanley Gibbons Stanley Gibbons bläck ink Tinte med with mit sign expertised signiert/geprüft brev letter/cover Brief Mi Michel Michel storlek size grösse brev med innehåll entire Brief mit Inhalt militärpost field post Feldpost stpl = stämpel cancellation Stempel bruksbrev commercial cover Gebrauchsbrief mycket gott very fine Sehr fein, feinst strip strip Streife bruksmärken definitives Dauerserie mkt, mycket very sehr stämpel postmark/cachet/ Stempel/Sonder bunt bundle Bündel märke item Marke/Los cancellation centr(erat) centered zentriert N = efter/nytryck reprint Neudruck svag weak schwach dubbel double doppel nedanför below unten sällsynt scarce/rare selten dubbeltryck re-entry Doppeldruck nytryck reprint Neudruck t(andning) perforation Zahnung dyr expensive teuer några few einige tidig early früh F Facit Facit nålstick pin hole Nadelstich tjänste official Dienst fastsättare hinge Falz nära klippt touched/close cut berücht/eng tunn thin dünn fel error Fehler geschnitten tunn fläck = tfl thin spot ”Fenster” feltryck error/printing error Fehldruck obeg(agnad) mint, unused ungebraucht ug = utan gum- without gum ohne Gummi fina marginaler full margins vollrandig ob(etydlig) insignificant belanglos mering fl(äck) spot Fleck obj(ekt) item/lot Marke/Los undantag exception Ausnahme framsida front Vorderseite olika different verschiedene urval selection Auswahl frimärke stamp Briefmarke omfattande comprehensive ausgedehnte utan without ohne fyrbl(ock) block of four Viererblock omv(änt) inverted kopfstehend utgåva issue Ausgabe fåtal few einige ot(andat) imperforated ungezähnt vacker beautiful schön färg colour Farbe ovanför above oben variant variety Variante förfalskning fake/forgery Fälschung ovanlig scarce ungewöhnlich vattenmärke watermark Wasserzeichen förfil(ateli) pre-philately Vorphilatelie P = provtryck proof Probedruck veck crease Bug gummering gum Gummi par pair Paar vertikal vertical senkrecht halverat bisected halbiert parti accumulation/lot Posten/Los vht = vikt hörn corner crease Ecke mit Bug halvering bisect Halbierung plåtfel plate flow Plattenfehler vikt with crease mit Bug helark sheet Bogen postfrisk never hinged Falzlos vikt weight Gewicht helsak postal stationery Ganzsache prakt superb in every Kabinettstück vm = vattenmärke watermark Wasserzeichen horisontal horizontal liegend respect värde value Wert ht = hörntand corner perforation Eckzahn prakt superb Prachtstück Y Yvert Yvert häfte booklet Heftchen punkt spot Fleck åtskilliga several mehrere hörn corner Ecke på on auf övertryck overprint Überdruck Kataloger / Catalogues F = Facit (Norden/Nordic countries) Mi = Michel (Utomnorden/Non-Scandinavian countries) SG = Stanley Gibbons Nummer inom parentes vid objekt = ungefärligt antal märken Number within parenthesis at lots = approximate number of stamps 4 7 3 12 5 25 21 16 1 17 15 LÖRDAGEN DEN 19 MARS, KL. 10:00 12K Brev med innehåll daterat Stockholm 1798. Troligen privat postat i Hamburg (rakstpl), ank.notering i Frankrike 3 jan SVERIGE / SWEDEN 1799. (Foto) 400:- FÖRFILATELI / PREPHILATELY 13 Brev 1805 till Uddevalla med rak stpl STOCKHOLM typ 10, 1K STOCKHOLM typ 6. Fräscht brevomslag till Strängnäs, ngt fullst. text angående parti sill. 200:- svag men ovanlig stpl. (Foto) 550:- 14 Brev från Amsterdam till Åbo via Stockholm 1817, röd rak 2K RUNNEBY rakstpl på mkt fräscht brevomslag. 325:- stämpel AMSTERDAM, två olika Hamburgstämplar, 3K Brevomslag till Christiensson Horn. Notering ankom till anteckningar “Öfver Stockholm” och “franco Hamb”, ovanlig krigsrätten 28 maj.. blifa wid Landshövdingens resolution. försändelse. 250:- Troligen 1635. (Foto) 1.000:- 15K HUDIKSVALL 7.10.31. PRAKT-stpl på framsida. Katv 3000. 4P Brev 1675 till Her Riks Cantzlern från Per Brahe på (Foto) 475:- Bogeund, textinnehåll med tack för att brev från kungen 16 Vackert brev stpl Hörby 22.6.1833, bågstpl. Adresserat sänts per express. Trevligt objekt. (Foto) 500:- till Norrkiöping. (Foto) 500:- 5 Brev från Stockholm till Uppsala 1697, till Wälbetrodde 17 Brev till Nora med sällsynt bågstpl STOCKHOLM 15/6 1834 Ingenieur Lars Hofstet., ovanligt tydlig F-stämpel typ 2, (typ 4)., vackert brev med innehåll. F 2000,- (Foto) 500:- karteringsnummer 25, inga stämplar. F 4000,- (Foto) 950:- 18 Sverige Facit stpl, Bågstämpel. SÄTHER 1.x.1835, typ 2, 6K Tre st vackra brevomslag till ”Commanduer af Kongl Svärds 1835. F 1000. 250:- Orden” Du Rietz i Göteborg. Ca 1700-tal. 250:- 19K Kronobrevomslag (beskuret) till Kårstorp med föreskrift om 7K Brevomslag till Ammiralitetz Collegium uti Carlskrona, med vite. På baksidan sigill med rester av 2 fjädrar samt ovanligt tydlig bandeaustämpel STOCKHOLM typ 1, notering ankom till Sandtorp 27 augusti (1835). blyertsdatering (vanligtvis trovärdig). F 1500,- (Foto) 700:- Åldersanlupet samt lagat riss. 200:- 8K Karterat brev med innehåll från Hamburg till Stockholm, 20K Brevomslag sänt till karantäns commisionen i Göteborg. På daterat 30 Juni 1733. Tidigt objekt! 275:- baksidan stpl K.S.N.P.C. HAMBURG 10 FEB 37 och en 9K Tre brev med innehåll till Norrala/Söderala 1751-83+ ett konsulatstämpel. Brevet är lösenbelagt med 35 skilling. 250:- handbrev Malmö-Köpenhamn 1844. 325:- 21 Sverige Facit stpl, Bågstämpel. RUNNEBY 1.3.1838, typ 2, 10K Kronobrev med innehåll till Norrala, daterat 1 mars 1754. där 7 i 1837 är ändrat till 1838. F 6000 (Foto) 1.500:- På framsidan det ovanliga tecknet för NB + kronoslinga. 200:- 22 Brev till Stockholm med röd bågstpl GRISSLEHAMN 11/2 11K Fräscht brevomslag med rakstpl STOCKHOLM typ 3 sänt till 1850, innehåll angående vittnesmål i rättssak. 300:- Tavastehus. Daterad 1755. 300:- 23K Kronobrevomslag med vites föreskrift om att brevet skall nå adressaten inom