<<

Mendiko pista honetatik zoazela Oriotik Eskeltzuko gainetik gertuko inguruak miatzen badituzu, Getariarainoko kostaldearen panoramika harri horma zirkular eta sakon bat aurkituko duzu; ederra ikusteko aukera izango duzu eta elurzulo bat da. Lurrazpiko biltegi honetan inguruko Udalerriaren goi lurraldetatik igarotzen den ibilbide honek eskaintzen dituen interes nagusienak paisaia eta mendiko larreak dira. Oso itsasoko urdinak mendi maldako udaberriko elurra sartzen zuten eta zapaldu egiten zuten izotz erraza, motza eta zirkularra da eta Usurbiltik datorren GR 34 berdea edo udazkeneko marroixkekin egiten bihurtu arte. Gero gurdietan kargatu eta Donostiara Ganaduarentzako manga ibilbidearen zati txiki baten alternatiba bezala erabil daiteke. duen kontrasteaz disfrutatu ahal izango duzu. eramaten zuten izozkiak egiteko. Tartean, nahiz herrien estruktura trinkoetan Este itinerario que transcurre por las tierras altas del municipio tiene interés nahiz isolatuetan, paisaian gure eragina Si exploras los alrededores de la cima del monte Ezkeltzu, encontrarás una pared de piedra subterránea y circular; se sobre todo por sus panorámicas y pastos de montaña. Es muy sencillo, corto nabarmentzen dela konturatuko zara. Sarobeharria y circular se puede utilizar como alternativa a un tramo reducido de la GR trata de un nevero. En este almacén profundo introducían la nieve que se acumulaba alrededor y la aplastaban hasta Ezkeltzu 34 que viene de Usurbil. Cuando vayas caminando por la pista podrás convertirla en hielo. Luego la cargaban en carros que Ezkeltzuko elurzuloa contemplar una hermosa panorámica de la costa transportaban a Donostia para elaborar helados. guipuzcoana, desde Orio hasta Getaria y disfrutar los contrastes del azul del mar con los verdes primaverales o pardos del otoño. Entre tanto, desde los compactos pueblos hasta los caseríos desperdigados resalta nuestra influencia en el paisaje. Inguru hauetan nagusi basoa zenean, abeltzainek larre zirkular batzuk eratzen Azarola zituzten ganaduaren aprobetxamendurako, herri-lurretan batik bat. Lur eremu hauek mugatzeko erdian harri bat jartzen zuten zutik eta bere azpian lurperatuta errautsak, hortik izena: “Haustarria”. Honen gainean, puntu kardinaletara begira, 4 edo 8 punta zituen izarra grabatzen zuten. Seinale hauek jarraituz lur eremu hauen periferiako mugarriak aurkitzen ziren.

Sarobe honetaz dugun aurreneko datu idatzia XIII. mendekoa da eta garai horretan Orreagako Santa Maria Ospitalarena k zirela adierazten digu; baina Mendian bazkatzen ari den azienda biltzeko oraindik sarobeen jatorria denboran galtzen den misterioa da. instalakuntza bat aurkituko duzu Ezkeltzura igo aurretik. Erabilera desberdinak ditu: Cuando en estas tierras dominaba el bosque, los pastores provocaban claros circulares abereak banantzea, markatzeko eta osasun para el aprovechamiento del ganado, principalmente en terrenos comunales. Para limitarlos tratamenduak emateko eustea edota kamioian colocaban una piedra en el centro bajo la que enterraban cenizas: “la piedra cenizal”, sartzeko lekuz aldatzea. y sobre ella grababan una estrella de 4 u 8 puntas dirigidas a los puntos cardinales. Siguiendo estas señales se encontraban los mojones de la periferia que marcaban el límite Antes se comenzar la subida a Ezkeltzu encontrarás de estos terrenos. una sólida instalación utilizada para reunir el ganado que allí se encuentra pastando, con diversos fines: El primer dato escrito sobre estos seles es del siglo apartar el ganado, sujetar al ganado para su marcaje XIII y demuestran que eran propiedad del Hospital o tratamiento sanitario o cargar el ganado al camión Santa María de Roncesvalles; pero todavía el origen para su posterior traslado. de los Seles es un misterio que se pierde en el tiempo.