Auktion 231.Indd
Innehållsförteckning Table of Contents To Our Foreign Customers (deadline for bids - see first page) 3 Information, förkortningar Info, abbreviations The buyer´s commission is 20 %. Please use the bid form at the end of 4 Anbudsblankett, villkor Bid form, conditions the catalogue, or bid through Internet: (http://www.philea.se). Our tele- 5 Sverige Sweden phone numbers are +46-8-640 09 78 and +46-8-643 43 31, the fax is 17 Övriga Norden Nordic Countries +46-8-643 22 38. 21 Nordensamlingar Nordic Collections Foreign customers receive a pro forma invoice. Known customers buying 21 Europasamlingar European Collections for about SEK 1000 receive lots against invoice. 22 Hela Världen-samlingar Worldwide collections Credit card payments adds 4 % to the invoice total. We accept Visa, Euro- 23 Motivsamlingar Thematic Collections card, MasterCard and Diners. 23 Utomnorden A-Ö Non-Nordic A-Z 35 Övrigt, diverse Miscellaneous Förkortningar Abbreviations 37 Mynt, sedlar Coins, banknotes xx postfriskt mint unhinged x obegagnat hinged Budgivning: Se anbudsblanketten. Anbud bevakas på förmånligaste sätt. (x) obeg. utan gummi mint without gum stpl, o stämplat used Köparprovision: 20 %. kt en kort tand short perforation Avhämtning: Vard. 10-13, 14-17 fr.o.m. vardagen efter auktionen. Ej ktt flera korta tänder more than one short perf. avhämtat inom två veckor efter auktionen går mot postförskott. Vill op övertryck overprint man hämta skall man själv kontrollera om anbud lett till köp. tn, t. tandning perforation tfl tunn fläck thin spot Utskick: Postförskott/förskottsfaktura inom Sverige. Förskottsfaktura till s/s block souvenir sheet utlandet. Kända kunder som handlar för c:a SEK 1000 får material mot Snc, sc snedcentrerat off-centered räkning. cds stämpel cancellation Vid kortbetalning tillkommer 4 %. Vi tar: Visa, Diners Club, Mastercard, Kataloger - Catalogues Eurocard, Köpkort och Sparbankskort. F Facit Y, Yv Yvert & Tellier Osålda objekt säljes för utropspris + provision fram till helgen innan Mi Michel SG Stanley Gibbons nästa auktion. Nummer inom parentes vid objekt = ungefärligt antal märken. Resultatlista presenteras omgående efter auktionen på Internet och Number within parenthesis for lots = approximate number of stamps. skickas till budgivare/köpare som ej anmält e-postadress till oss. Vi erbjuder våra inlämnare ett svårslaget koncept: Phileas, Frimärkskompaniets och Lars-Tore Erikssons kundregister har nu lagts ihop till det största i branschen i Sverige. Detta innebär att våra auktioner når ett rekordstort antal kunder. Lägg till alla våra internetkunder, och Dina objekt ses av tiotusentals kunder över hela världen. Katalogerna för Frimärkskompaniets och Lars-Tore Erikssons kvalitetsauktioner (4 ggr per år) trycks helt i färg och med många bilder, medan de för Phileas auktioner (7 ggr per år) har färgomslag och svartvit inlaga. Alla kataloger sänds gratis till aktiva kunder, och samtliga auktioner visas i sin helhet på Internet med tusentals bilder och med budmöjlighet. Information i korthet – Vi redovisar c:a 30 dagar efter varje auktion. (Kvalitetsauktioner 45 dagar) – Vår hemsida på Internet är den mest besökta i branschen i norra Europa. – Vi har mycket bred filatelistisk kunskap, vilket borgar för korrekta beskrivningar. – Förskott lämnas vid större inlämningar, och vi kan naturligtvis även erbjuda kontantköp. – Större inlämningar hämtas över hela landet. – Provision 20 % inkl moms. För stora inlämningar och dyra objekt kan provisionen diskuteras. – Lägsta utrop är 200:- per objekt. Varje inlämning ska ha ett samlat utrop på minst 2000:- Allt detta innebär att vi kan planera och dela upp Din inlämning på bästa sätt så att Du får så bra betalt som möjligt för dina frimärken och mynt. Vi tar emot inlämningar till Frimärkskompaniets kvalitetsauktion t.o.m. 4 februari, och Lars-Tore Erikssons t.o.m. 15 mars. Ring gärna för en första kontakt. Tala med Christer Svensson, Hans Obermüller, Peter Johansen eller Bertil Rafting. Tel: 08-640 09 78, 08-643 43 31, mobil 073-980 60 03. E-post: [email protected] 3 AB PHILEA 20/4-2005 Budblankett / Bid Form Auktion 231 Lämnas i butiken, sänds per brev/fax 08-643 22 38 till: AB Philea, Götgatan 23, 116 46 Stockholm. OBS! Ni kan lämna bud via E-post: [email protected] eller via Internet http://www.philea.se/SE Bud kan även ringas in på 08-640 09 78 eller 08-643 43 31 Önskad leveransform / Form of delivery Var god texta / Please use block letters Förskottsfaktura Postförskott Om du inte redan har ett, Pro forma invoice C.O.D Ev Kundnummer: lägger vi upp ett nytt. Hämtas i butiken Bilbud Namn Adress Betalas via kort Pay by credit card Korttyp Type of card Kortnummer Telefon Card No. Sista datum Fax Exp. date E-post Kontakta mig angående INLÄMNING: Please contact me about consignment : Jag vill ha lö- Nej tack, skicka inga papperskataloger. pande E-post Det räcker med Internet, och vi spar miljön. Jag vill ha information om dataprogrammet PSD 2003.2: Please send information about PSD 2003.2: Ev. maximal inköpssumma: Max purchase sum: Vid behov, höj mina bud med: Härmed ger jag AB Philea i uppdrag att för min räkning, och till lägsta möjliga pris, bjuda på ned- anstående objekt på angiven auktion. Bud är exkl. provision. Jag godkänner auktionsvillkoren. If necessary, increase my bids by: 10 % 20 % 30 % Datum: Namnteckning: Obj. Nr. Bud (SEK) Obj. Nr. Bud (SEK) Obj. Nr. Bud (SEK) Obj. Nr. Bud (SEK) Obj. Nr. Bud (SEK) Obj. Nr. Bud (SEK) AUKTIONSVILLKOR 6. Vid postbefordran tillkommer porto. Likvid skall erläggas inom 14 dagar från fakturadatum. Vid senare betalning debiteras ränta med 2 % per månad samt krav- 1. Auktionen är offentlig och sker för inlämnares räkning och sker i AB Phileas avgift 30 kr. Äganderätten till inropat objekt övergår inte på köparen förrän full namn. Angivna utropspriser är minimipriser, underbud accepteras ej. AB Philea likvid inkl. provisioner och kostnader erlagts. Det åligger anbudsgivaren att själv använder sig av vinstmarginalsystemet (VMB-Margin scheme). kontrollera om anbud lett till köp. 2. Objekt säljes till högstbjudande för näst högsta bud + fast höjning. Finns bara 7. Anbud är bindande och innebär godkännande av auktionsvillkoren. Vid bud för ett bud säljes objekt för utrop. Vid lika bud har först inkomna företräde. annan svarar budgivaren för att auktionsvillkoren följs som för eget bud. 3. Vid auktionen tillämpas fasta höjningar enligt följande: 8. Om likvid ej erlagts inom 30 dagar äger auktionären rätt att häva köpet, varvid Upp till 500:- är lägsta höjning 10:- auktionären äger rätt att erhålla ersättning för utebliven säljar- och köparprovision. Från 500:- till 1000:- är lägsta höjning 25:- Auktionären äger att utan vidare meddelande sälja ej betalda objekt på ny auktion Från 1000:- till 2000:- är lägsta höjning 50:- på köparens bekostnad. Från 2000:- till 5000:- är lägsta höjning 100:- Från 5000:- till 10000:- är lägsta höjning 200:- 9. Reklamation av objekt skall meddelas auktionären inom en vecka efter leverans Över 10000:- höjs med ca 5 % i taget. om inget annat avtalas. Reklamation godtages om objektet avviker från beskriv- ningen i auktionskatalogen och felet ej är av ringa betydelse. Reklamationer av 4. På antaget anbud/klubbat pris tillkommer köparprovision med 20 %. samlingar och partier beaktas om objektet väsentligt avviker från katalogbeskriv- ningen. Kommentarer om prakt- eller lyxkvalitet är våra personliga omdömen om 5. Auktionären äger rätt återuppta budgivning vid missförstånd. Auktionären har objekt. också rätt att ej antaga bud utan att ange skäl därför. 4 Vägbeskrivning till Philea Tunnelbana Station Slussen. Välj uppgång Götgatan och gå till vänster när du kommer upp på Götgatan. Vi finns på vänster sida efter ca 50 m. Bil Trafiken på Götgatan är omlagd och man har delvis förvandlat Götgatan till gågata. Emellertid har man rätt att köra runt vårt kvarter, lasta in och ur och köra vidare. Vi tycker att vi har numera betydligt lättare att få plats för lastning (ej parkering) än tidigare – oftast finns det plats just utanför porten. Om du kommer från norr, och kör över Slussen: Om du kommer från väster, på Hornsgatan: — Kör förbi Götgatan och fortsätt på Hornsgatan — Sväng höger på Timmermansgatan — Sväng vänster efter Mariatorget: Swedenborgsgatan — Sväng vänster på Högbergsgatan — Sväng vänster en kort bit på Sankt Paulsgatan — Samma som ovan — Sväng höger och fortsätt på Swedenborgsgatan — Sväng vänster på Högbergsgatan Om du kommer från söder på Götgatan från Globen: — Om du kommer FÖRE 11:00, sväng vänster på Götgatan och stanna — Sväng höger på Folkungagatan utanför oss på höger sida. — Sväng vänster på Östgötagatan och kör upp till Mosebacke torg. — Om du kommer EFTER 11:00, kör förbi Götgatan, och ta nästa — Sväng vänster på Svartensgatan vänster: Östgötagatan. — Sväng höger på Götgatan och stanna utanför oss på höger sida. — Sväng vänster uppe på Mosebacke torg: Svartensgatan — Sväng höger på Götgatan och stanna utanför oss på höger sida. Onsdagen den 20 april 2005, kl. 17:30 Lokalmärkestyp / Local stamps 30 13 stpl, 1862 Lokalpost 3 öre brun medelgod centrering, men ½ kort Sverige / Sweden tand. F 3800 400:- Förfilateli / Prephilately 1P Tre tidningar Söndagen 1855-56 samt ett omslag, med Liggande lejon / Lying lion tidningsbevillningsstämplar 1 1/4 Rst typ 10, vackra avtryck. 200:- 31 14A x, 1862 Liggande Lejon 3 öre brun, typ I snedcentrerad. Ojämn 2P Evangelisk-Luthersk Kyrko-tidning utgiven dec. 1872 med rufftandning. F 7000 (Färgfoto) 900:- tidningsbevillningsstpl i svart färg (ovanligt), sista månaden som 32 14A (x), 1862 Liggande Lejon 3 öre brun, typ I snedcentrerad. Utan gummi. 400:- dessa användes. 200:- 33 14Aa stpl, 1862 Liggande Lejon 3 öre orangebrun, typ I. 2 brutna ht. Sned centrering. F 5500 (Färgfoto) 600:- Frimärken / Stamps 34 14B x, 1863 Liggande Lejon 3 öre brun, typ II. Några fläckade Skilling Banco tänder. F 1700 300:- 3 5b stpl, 1856 Skilling Banco 24 skill orangeröd, tunt papper. Intyg 35 14B (x), 1863 Liggande Lejon 3 öre brun, typ II god centrering. HOW från 1987.