GR Yaris: Ukován v žáru světového rallyového šampionátu

Když v roce 2015 ohlásila návrat do světového rallyového šampionátu (WRC), součástí plánu byla i myšlenka postavit sportovní vůz inspirovaný rallyovými speciály. Vizí konstruktérů bylo využít technické poznatky a zkušenosti z mezinárodních soutěží na nejvyšší úrovni a aplikovat je na nový vůz schválený do běžného provozu, vhodný však i k soutěžnímu nasazení a zároveň cenově dostupný.

Sportovní vůz vyráběný samotnou Toyotou – první po 20 letech – zároveň zhmotňoval osobní ambice Akia Toyody, prezidenta automobilky Toyota. V souvislosti se ziskem mistrovského titulu WRC 2018 v kategorii továrních týmů byl Akio Toyoda toho názoru, že vítězný vůz je klíčový k dosažení celosvětového uznání.

Právě takovým vozem je GR Yaris, navržený a vyráběný zcela od nuly a určený k vítězství na těch nejvyšších úrovních. Jedná se o druhý globální model Toyoty s označením GR, navazující na úspěšné uvedení Toyoty GR Supra v roce 2018.

Pokud jde o technické know-how a vznik vozu, o jehož koupi by zákazníci měli zájem, bylo nutné splnit několik základních podmínek. Tým vývojářů od počátku úzce spolupracoval s firmou Tommi Mäkinen Racing s cílem pochopit, jak vytyčených cílů vlastně dosáhnout. Jednalo se o detailní a velmi pracný proces, který však přinesl přesvědčivé výsledky v podobě vozidla, které se chlubí ideálním spojením tuhé a lehké konstrukce, agilního podvozku se skvělou odezvou a výkonného, nicméně kompaktního přeplňovaného motoru.

Volantu vyrobených prototypů se chopili profesionální rallyoví jezdci, včetně členů továrního týmu WRT (World Rally Team), kteří vývojářům následně poskytli cennou zpětnou vazbu. Testování se zúčastnil i Akio Toyoda v odborné roli tzv. jezdeckého mistra Toyoty.

GR Yaris je postaven na jedinečné platformě, která kombinuje novou podvozkovou platformu GA- B (poprvé představenou s novou generací Toyoty Yaris) a zadní partii s úpravami převzatou z platformy GA-C (používané pro modely Corolla a C-HR). Rallyový tým zdůrazňoval význam nízké hmotnosti, což se odrazilo v nasazení hliníkových panelů karoserie a střechy z kovaného uhlíkového kompozitu, jakožto i podrobném zkoumání možností snížit hmotnost jednotlivých komponent v rámci celého vozidla.

Jedinečná je i samotná karoserie, jejíž návrh stavěl na požadavku nejlepších možných aerodynamických vlastností: přestože vychází z nového hatchbacku Yaris, model je třídveřový (namísto standardního pětidveřového provedení) s nižší zkosenou linií střechy. Střecha byla vytvarována speciálně tak, aby směřovala proud vzduchu na velký zadní spoiler pro extra velký přítlak, podobně jako u rallyových vozů. Spodní partie stejně jako u soutěžního speciálu účinně vede proud vzduchu dolů podél boků vozidla.

Strana 1 z 18 Kontakt pro média TCE-CZ Jitka Jechová, PR Manager TOYOTA CENTRAL EUROPE-CZECH E-mail: [email protected] | Tel.: + 420 731 626 250 Bavorská 2662/1 CZ newsroom: www.toyotanews.eu 155 00 Praha 5

Zbrusu nový je i motor v podobě přeplňovaného tříválce 1,6 litru. Tento celosvětově nejvýkonnější tříválec je současně nejlehčí a nejmenší přeplňovanou jednotkou 1,6 litru. Motor s maximálním výkonem 261 koní a točivým momentem 360 Nm splňuje technické regule WRC2 a umožňuje Toyotě GR Yaris zrychlit z místa na 100 km/h již za 5,5 sekundy a rozjet se (s elektronickým omezovačem) až na 230 km/h. Konstrukce pohonné jednotky využívá technologie přímo odvozené z motoristického sportu, jako např. turbodmychadlo s kuličkovými ložisky, výfukové ventily s velkým průměrem nebo chlazení pístů pomocí olejových trysek.

Díky pohotovostní hmotnosti pouhých 1280 kg se GR Yaris chlubí mimořádným kilogramovým výkonem 4,9 kg/k.

Výkon motoru se na vozovku přenáší prostřednictvím nového elektronicky řízeného systému stálého pohonu všech kol Toyota GR-FOUR. Systém pohonu, jenž se rovněž inspiroval světem závodních vozů, nabízí tři různé jízdní režimy s odlišným poměrem rozdělování hnacího momentu mezi nápravy podle jízdních podmínek – Normal, Track a Sport.

DESIGN A KAROSERIE

• Navržen v souladu s požadavky mezinárodních rallyových soutěží • Jedinými prvky exteriéru převzatými z nové Toyoty Yaris jsou přední a zadní světla, vnější zpětná zrcátka a anténa • Třídveřový formát karoserie se sníženou křivkou střechy a aerodynamickým stylistickým ztvárněním pro optimální proudění vzduchu • Pracoviště řidiče koncipováno pro sportovní způsob jízdy

Design exteriéru

Vývoj karoserie Toyoty GR Yaris zohledňoval výkonnostní limity a vycházel z podrobných konzultací konstrukčního týmu s pracovníky firmy Tommi Mäkinen Racing, která je partnerem závodního týmu TOYOTA GAZOO Racing, účastníka světového rallyového šampionátu.

Ačkoli předlohou Toyoty GR Yaris byl nový hatchback Yaris, v oblasti exteriéru se beze změny využily pouze světlomety, vnější zpětná zrcátka, zadní skupinové svítilny a anténa ve tvaru žraločí ploutve. Vše ostatní bylo přepracováno nebo upraveno s ohledem na vysoké požadavky stran přítlaku, aerodynamických vlastností a jízdní stability.

Při nezměněném rozvoru 2 560 mm je nový model s délkou karoserie 3 995 mm o 55 mm delší než standardní Yaris. Po přepracování nárazníků se zvětšil přední i zadní převis karoserie o 40, resp. 15 mm. Celková šířka činí 1 805 mm (+60 mm) a výška 1 455 mm (-45 mm).

Klíčovou změnou je přechod od pětidveřového k třídveřovému provedení karoserie. GR Yaris je jediným zástupcem nové generace Yarisu v této karosářské variantě a zároveň splňuje soutěžní regule WRC, které žádají, aby dveře vozu zůstaly beze změny či použití dalších aerodynamických prvků.

Strana 2 z 18 Kontakt pro média TCE-CZ Jitka Jechová, PR Manager TOYOTA CENTRAL EUROPE-CZECH E-mail: [email protected] | Tel.: + 420 731 626 250 Bavorská 2662/1 CZ newsroom: www.toyotanews.eu 155 00 Praha 5

Požadavek na maximální přítlak a aerodynamické vlastnosti se odrazil ve snížení křivky střechy vozu – ve srovnání se standardním hatchbackem až o 95 mm (v bodě zcela vzadu). Díky upravenému profilu se zvýšil objem vzduchu přiváděného k hornímu spoileru na výklopné zádi ve prospěch většího přítlaku. Provedení spodní partie karoserie se drží požadavků na aerodynamické vlastnosti soutěžního vozu a směřuje proud vzduchu od podběhů předních kol těsně podél boků vozidla.

Přední partie vozu působí velmi cílevědomě i díky charakteristické a funkční masce chladiče. Čerstvý vzduch se přivádí k chladiči, mezichladiči stlačeného vzduchu a do motorového prostoru prostřednictvím velkého obdélníkového otvoru ve spodní části nárazníku, zakrytého mřížkou s voštinovou konstrukcí. Výrazný spoiler svým tvarem zvyšuje přítlak; jeho zvýšená centrální část směřuje proud vzduchu do prostoru pod vozidlem. Můžeme si povšimnout i hlubokých lemů nahoře a dole po obou stranách spoileru, plnících funkci žeber pro zvýšení přítlaku v zatáčkách. Maska chladiče je lemována velkými vertikálními přívody pro brzdové vedení a mezichladič; na samotných krajích nárazníku jsou pak kulatá mlhová světla s technologií LED. Ve spodní části masky chladiče, na předních blatnících a výklopné zádi (vedle skupinových LED svítilen vpravo) najdeme decentní označení GR.

Přítlak a aerodynamické vlastnosti zadní části vozu zajišťuje zkosení střechy a zadních sloupků společně s hlubokým spoilerem nahoře na výklopné zádi. Širokou a přikrčenou siluetu vozu zdůrazňuje široký rozchod kol společně s lemy zadních blatníků. Na zadních blatnících se používají ploché boční povrchy a minimální zaoblení v rozích k vyhlazení proudu vzduchu od vozidla ve prospěch menších odporových sil. Aerodynamiku dále vylepšuje tvar zadního difuzoru (aerodynamický stupínek), začleněného do samotného nárazníku.

Neméně pozornosti věnovali konstruktéři aerodynamice spodku vozidla – zakrytování pod motorem, krytům po levé i pravé straně spodku vozu a malým spoilerům před každým kolem.

Pro GR Yaris jsou k dispozici čtyři odstíny karoserie sladěné s válečným zbarvením týmu TOYOTA GAZOO Racing: standardním odstínem je bílá Čistá; na přání se nabízí bílá perleťová, červená Karmínová a černá Klasická.

Design interiéru

Návrh interiéru Toyoty GR Yaris je odrazem jízdních schopností vozu, jak ostatně dokládá samotné pracoviště řidiče.

Kaplička přístrojů má stejné uspořádání s dvojicí kruhových ukazatelů jako standardní Yaris, avšak s dalšími funkcemi, které jsou spojeny s výkonnostním potenciálem tohoto vozu. Barevný multi- informační TFT displej o velikosti 4,2" přidává ukazatel pohonu všech kol se zobrazováním rozdělení hnacího momentu a navoleného režimu systému GR-FOUR, jakožto i ukazatel tlaku přeplňování. Analogové kruhové ukazatele používají bílé číslice a červené ručičky pro snadnou čitelnost již při letmém pohledu.

Řadicí páka je posazena vysoko na středovém panelu (o 50 mm výše než standardně) a svým blízkým postavením u volantu usnadňuje řidiči rychlé řazení. Plusem při sportovní jízdě je lehký chod řadicí páky a krátké dráhy řazení. GR Yaris používá mechanickou ručně ovládanou parkovací

Strana 3 z 18 Kontakt pro média TCE-CZ Jitka Jechová, PR Manager TOYOTA CENTRAL EUROPE-CZECH E-mail: [email protected] | Tel.: + 420 731 626 250 Bavorská 2662/1 CZ newsroom: www.toyotanews.eu 155 00 Praha 5

brzdu, která najde uplatnění i při rychlém zdolávání zatáček v rallyových soutěžích. Právě toto umožňuje speciální funkce spojky systému GR-FOUR, kdy při každém použití ruční brzdy dojde k úplnému rozpojení.

Bezprostředně před voličem převodovky je volič režimů systému GR-FOUR pro snadné přepínání mezi režimy Normal, Sport a Track.

Interiér je vyveden v černé barvě s ozdobnými obklady v kouřově stříbrném tónu kolem klik dveří, středového panelu, volantu a bočních výdechů ventilace.

Zavazadelník nabízí objem 174 litrů. Po sklopení opěradel zadních sedadel je zde dost místa pro čtyři velké pneumatiky nebo jízdní kolo. Vzhledem k tomu, že se baterie přestěhovala pod podlahu zavazadelníku, GR Yaris namísto rezervního kola používá sadu na opravu pneumatiky.

NÍZKÁ HMOTNOST PRIORITOU

• Snížení hmotnosti vozidla klíčem ke špičkovým jízdním vlastnostem • Využití lehkých materiálů v rámci celé struktury karoserie, včetně hliníku a nového kovaného uhlíkového kompozitu pro střechu • Úspora hmotnosti pro mimořádný kilogramový výkon 4,9 kg/k

Při navrhování Toyoty GR Yaris se obecně kladl důraz na úsporu hmotnosti pro maximální výkonový potenciál vozu bez negativních dopadů na pevnost a bezpečnost. Tento důsledný přístup je evidentní zejména z konstrukce vozu se širokým uplatněním lehkých kovů a materiálů na všech klíčových místech. O úspěchu opatření ke snížení hmotnosti svědčí výsledná pohotovostní hmotnost pouhých 1280 kg a kilogramový výkon 4,9 kg/k.

Skelet karoserie

GR Yaris jako první model značky Toyota používá střechu vyrobenou z nového kovaného (nikoli tkaného) uhlíkového materiálu C-SMC (zkr. Carbon Sheet Moulding Compound), čímž se oproti oceli podařilo ušetřit 3,5 kg a současně snížit těžiště vozu.

K výrobě kapoty, výklopné zádě a předních dveří posloužil hliník (hmotnostní úspora dalších 24 kg). Skelet karoserie jako celek obsahuje cca. 10 % hliníku a váží o 38 kg méně než v případě Yarisu předchozí generace. K výrobě blatníků a podélníků rámu slouží tenký oceloplech; na klíčových místech se používá lehká a pevná vysokopevnostní ocel, aby konstrukce vozu v případě nehody bezpečně pohlcovala a rozptylovala nárazové síly.

Konstrukce hard-top dveří s bezrámovými okny

Dveře Toyoty GR Yaris ve třídveřovém provedení představují prvek, který v rámci soutěží WRC nelze nijak upravovat ani vyměňovat. Komponenty z lehkého hliníku používají hard-top konstrukci s bezrámovými okny, díky které se zmenšil odskok a sklo těsněji přiléhá ke karoserii. Vylepšila se tak kvalita utěsnění za vysokých rychlostí a též není nutné používat další prvky k zesílení dveří.

Jiný tvar výklopné zádě a lehký zadní nárazník

Strana 4 z 18 Kontakt pro média TCE-CZ Jitka Jechová, PR Manager TOYOTA CENTRAL EUROPE-CZECH E-mail: [email protected] | Tel.: + 420 731 626 250 Bavorská 2662/1 CZ newsroom: www.toyotanews.eu 155 00 Praha 5

Výklopná záď – další část karoserie, kterou nelze pro soutěžní účely měnit – byla přepracována tak, aby umožňovala zástavbu s ohledem na nižší linii střechy a tvary třídveřové karoserie Toyoty GR Yaris. Vnitřní i vnější panely jsou kvůli další úspoře hmotnosti vyrobeny z hliníku.

Zadní nárazník je z plastu TSOP (zkr. Toyota Super Olefin Polymer), jenž umožňuje použít tenčí konstrukci a snižuje hmotnost o 38 %. Další výhodou TSOP je snadná recyklovatelnost tohoto materiálu.

GR Yaris s paketem Sport používá lehká kola z kované slitiny s velmi tuhými paprsky. To se opět odrazilo ve snížení celkové hmotnosti vozidla.

POHON

• Zbrusu nový přeplňovaný tříválec 1,6 litru o výkonu 261 k/192 kW a točivém momentu 360 Nm • Celosvětově nejvýkonnější tříválec a současně nejlehčí a nejmenší přeplňovaná jednotka 1,6 litru • Akcelerace z místa na 100 km/h za 5,5 sekundy, nejvyšší rychlost 230 km/h (s omezovačem) • Konstrukce využívající technologie z motoristického sportu včetně turbodmychadla s kuličkovými ložisky, výfukových ventilů s velkým průměrem a chlazení pístů pomocí olejových trysek • Šestistupňová manuální sportovní převodovka

Základním požadavkem na pohon pro GR Yaris byla sportovní jednotka zprostředkující mimořádné zrychlení se silným zátahem a opojným pocitem nepolevujícího výkonu v souladu s označením „GR“ tohoto provedení. Výsledkem je nový řadový tříválec se všestrannými kvalitami pro pohodlné každodenní použití i úspěšné zápolení na závodních tratích.

Dvanáctiventilová jednotka o zdvihovém objemu 1618 cm3 splňuje požadavky kategorie Rally 2 (dříve R5) světového rallyového šampionátu v návaznosti na jednání Toyoty s řídicím orgánem WRC ohledně udělení souhlasu s tříválcovým uspořádáním. Vysvětluje vedoucí projektu vývoje Atsunori Kumagaja: „Upřednostňovali jsme tento motor kvůli jeho nízké hmotnosti a kompaktním rozměrům, díky čemuž se jednoduše instaluje; také se snáze dosahuje výkonu, neboť nedochází ke vzájemnému rušení účinku výfukových plynů.“

Uvedená jednotka je de facto nejobjemnějším a nejvýkonnějším tříválcem ze současné automobilové produkce, ale současně jde o rozměrově nejmenší a nejlehčí přeplňovaný motor 1,6 litru. Nejvyšší výkon činí 261 k/192 kW při 6500 ot/min a maximum točivého momentu je 360 Nm v pásmu od 3000 do 4600 ot/min – výkonové parametry tak odpovídají přeplňované jednotce 2,0 litru.

GR Yaris je sice lehkým hot-hatchem segmentu B (s pohotovostní hmotností 1280 kg), ale chlubí se výkonem srovnatelným se sportovními modely segmentu C. Z místa na 100 km/h vůz akceleruje za 5,5 s a rozjede se až na 230 km/h (s elektronickým omezovačem).

Strana 5 z 18 Kontakt pro média TCE-CZ Jitka Jechová, PR Manager TOYOTA CENTRAL EUROPE-CZECH E-mail: [email protected] | Tel.: + 420 731 626 250 Bavorská 2662/1 CZ newsroom: www.toyotanews.eu 155 00 Praha 5

Díky zaměření konstruktérů na výkon a nízkou hmotnost se GR Yaris chlubí mimořádným kilogramovým výkonem 4,9 kg/k (DIN). Hmotnost surové karoserie je o 12 % nižší než v případě nové generace Toyoty Yaris, neboť konstrukce využívá lehké materiály vč. hliníku k výrobě kapoty a dveří, resp. kompozitu z uhlíkových vláken pro střechu vozidla (podrobněji viz výše). V porovnání se standardním Yarisem se pohonná jednotka posunula v motorovém prostoru o 21 mm dozadu ve prospěch rozložení hmotnosti vozidla, dynamického vyvážení a nízkého těžiště.

Tým vývojářů čerpal z poznatků a zkušeností pracovníků TOYOTY GAZOO Racing s cílem dosáhnout co nejlepších parametrů motoru, a využil za tímto účelem celou řadu technologií odvozených od soutěžních vozů. Jedná se např. o turbodmychadlo s kuličkovými ložisky, výfukové ventily s velkým průměrem nebo chlazení pístů pomocí olejových trysek.

Konstrukce

Při navrhování nového motoru se konstruktéři vedle vysokého výkonu zaměřili na nízkou hmotnost, vysokorychlostní spalování, jízdní vlastnosti, dokonalejší chlazení a spotřebu paliva.

Opatření pro vysokorychlostní spalování zahrnují vysoce účinné kanály se zvětšeným úhlem ventilů, excentrická sedla ventilů a výfukové ventily o velkém průměru (s využitím řešení pro motorsport). Ve snaze snížit hmotnost pohonné jednotky byla optimalizována tuhost bloku motoru a klikového hřídele; krom toho má vnější stěna bloku motoru nejmenší možnou tloušťku. Optimalizace se týkala i vyvážení klikového hřídele. Další hmotnost se podařilo ušetřit použitím samostatných krytů rozvodového řetězu (nahoře a dole) a mělkého bloku pláště válců.

V zájmu nižší spotřeby paliva se používá speciální povrchová úprava pístů v části pod pístním čepem s cílem snížit kluzný odpor; hlavní ložisko bylo optimalizováno tak, aby nevyžadovalo tolik oleje.

Přestože jde o sportovní pohonnou jednotku, i zde bylo možné využít společné komponenty a technologie Toyota TNGA, jako např. vysokopevnostní velká oka ojnice, hydraulické vymezování vůle, lehké písty, vačkový hřídel (s mírně vyklenutým zakřivením) a vysokonapěťové zapalování.

Turbodmychadlo

Jednokomorové turbodmychadlo muselo vykazovat dostatečnou kapacitu s ohledem na vysoký výkon motoru, avšak nasazení jednotky o vysoké kapacitě by mohlo narušit jízdní schopnosti vlivem turbo efektu. Řešením zde bylo použít otěruvzdorná těsnění a kuličková ložiska ke zvýšení účinnosti kompresoru a snížení třecích sil. Ovládací prvky jsou blízko u obtokového ventilu výfukových plynů, takže plyny protékají na straně turbodmychadla, čímž se zkracuje nežádoucí prodleva po sešlápnutí akceleračního pedálu.

V zájmu snížení hmotnosti tvoří turbodmychadlo jeden celek se sběrným výfukovým potrubím; využívá se regulace obtoku výfukových plynů ke zvýšení efektivity zahřívání katalyzátoru. Ovládací prvky byly vylepšeny tak, aby se plně zužitkoval účinek přeplňování již od nízkého objemu proudění vzduchu v zájmu rychlé odezvy při akceleraci. Přepouštěcí ventil vzduchového vedení reguluje tlak přeplňování a zamezuje nežádoucím rázům. Velký mezichladič s příčným průtokem

Strana 6 z 18 Kontakt pro média TCE-CZ Jitka Jechová, PR Manager TOYOTA CENTRAL EUROPE-CZECH E-mail: [email protected] | Tel.: + 420 731 626 250 Bavorská 2662/1 CZ newsroom: www.toyotanews.eu 155 00 Praha 5

používá dlouhé jádro a vnitřní lamely ke snížení tlakových ztrát s cílem zajistit vysoký výkon motoru, rychlou odezvu a vysokou kapacitu chlazení.

Mazání a chlazení

Kapalinový chladič oleje je kvůli úspoře hmotnosti a vysoké účinnosti výměny tepla vyroben z hliníku; vysoká schopnost odvádět teplo odpovídá nárokům vysoce výkonného motoru. Jednotka je zabudována ještě před hlavním olejovým filtrem, čímž se snižuje riziko zadření ložiska kvůli nečistotám v oleji.

Chladicí soustava motoru s ohledem na vysoký výkon pohonné jednotky používá velkokapacitní vodní čerpadlo poháněné řemenem. S ohledem na co nejlepší parametry chlazení a účinnost systému je chladič oleje zabudován u výstupu vodního čerpadla.

Palivová soustava

Vysokotlaká soustava přímého vstřikování D4-S využívá zvýšený tlak (22 MPa) ve prospěch jemnějšího rozstřikování paliva. Intenzivní vířivé proudění vzduchu ve spalovací komoře zvyšuje rozptyl vstřikovaného paliva pro zvýšení výkonu motoru. Konstrukce se šesticí vstřikovacích otvorů zamezuje konfliktům s ventily a rovněž pomáhá snižovat emise díky precizní regulaci.

Vstřikování do sacího kanálu se realizuje pomocí vstřikovacích ventilů s dlouhou tryskou a 10 otvory. Optimalizace proudění v sacím kanálu zamezuje ulpívání paliva na stěnách, a přispívá tak k dalšímu snížení spotřeby a emisí. Díky optimalizaci pohyblivých dílů a magnetického okruhu se podařilo dosáhnout vynikajících provozních parametrů za vysokých teplot, což se opět odráží v nižší spotřebě a emisích.

Nový systém sání

Konstruktéři vyvinuli nový systém sání v souladu s vysokým výkonem motoru a požadavky na odpovídající sportovní zvuk.

Jelikož se baterie přesunula do zavazadlového prostoru, zbylo dost místa pro větší vzduchový filtr, jenž napomáhá snížit tlakové ztráty. Jednotka o objemu 10,8 litru obsahuje materiál z jemných vláken, dobře pohlcující zvuk. Filtr používá novou konstrukci se směsí papíru a jemných vláken, která účinně váže prach a napomáhá snižovat tlakové ztráty. Konstrukce pro separaci vzdušné vlhkosti zamezuje v pronikání vody nebo sněhu do systému sání.

Funkce Stop & Start

Vůz je vybaven funkcí Stop & Start, která v případě zastavení vozidla automaticky vypíná motor (je-li volič převodovky v poloze N). Motor se hladce a automaticky spouští ihned po sešlápnutí pedálu spojky. Uvedená funkce snižuje spotřebu paliva a emise.

Uložení motoru

Strana 7 z 18 Kontakt pro média TCE-CZ Jitka Jechová, PR Manager TOYOTA CENTRAL EUROPE-CZECH E-mail: [email protected] | Tel.: + 420 731 626 250 Bavorská 2662/1 CZ newsroom: www.toyotanews.eu 155 00 Praha 5

Z důvodu potlačení hluku a vibrací se u konstrukce motoru používá kompletně přepracovaný systém uložení. Uložení je na pravé straně hydraulické kvůli vyššímu jízdnímu pohodlí a menším vibracím na volnoběh. Ke snížení hlučnosti i hladiny vibrací přispěla volba správné charakteristiky pryžového materiálu a jeho optimální umístění. Dvojice vzpěr k zachycení momentu je vyrobena z lehkého hliníku.

Změna tuhosti pryžového materiálu zlepšuje reakce a zpětnou vazbu při zrychlování, resp. potlačuje vyosení motoru ve směru klopení po sešlápnutí akceleračního pedálu. Podobně pak vyšší tuhost v bočním směru zlepšuje odezvu a zpětnou vazbu od řízení.

Zvuk motoru

Klíčovou součástí požitku z jízdy s Toyotou GR Yaris je sportovní zvukový doprovod motoru. U Toyoty GR Yaris se efekt vylepšuje řízeným směrováním zvuku přes zesilovač audiosystému s cílem zvýšit akustické kvality motoru. Akustický systém ASC (Active Sound Control) pomocí mikrofonu detekuje hluk vznikající v důsledku otáčení motoru; počítačem se přes palubní reproduktory vytváří zvuk s opačnou fází k vyrušení účinku.

NOVÝ SYSTÉM POHONU VŠECH KOL GR-FOUR

• První originální systém pohonu všech kol od Toyoty v posledních 20 letech • Elektronicky řízený systém GR-FOUR se třemi jízdními režimy – Normal, Track a Sport • Konstrukce přenáší výkon motoru na vozovku při zachování vysokých záběrových schopností s věrnou odezvou na pokyny od řidiče

Nový systém pohonu GR-FOUR je prvním originálním sportovním systémem pohonu všech kol od Toyoty za posledních 20 let. Řešení vyvinuté speciálně pro GR Yaris zachovává stabilní postavení karoserie vozidla a umožňuje využít výkon vozu prostřednictvím vysokých záběrových schopností a spolehlivého zatáčení bez ohledu na kvalitu povrchu.

Systém stálého pohonu je konstrukčně jednoduchý a současně lehký – lehčí než alternativní soustavy s dvojicí spojek nebo centrálním diferenciálem. Ovládání pohonu se řídí elektronicky, přičemž řidič může volit mezi třemi jízdními režimy podle osobních preferencí nebo aktuální situace. U spojky s rychlou odezvou a zadního diferenciálu se používají poněkud odlišné převodové poměry, které umožňují posílat na zadní kola větší hnací moment i za situací, kdy přední kola neprokluzují.

Volitelné režimy: režim Track 50:50, vhodný pro rychlou jízdu na jakékoli vozovce, od suchého povrchu až po sníh; režim Sport 30:70 s upřednostňováním jízdního chování zadokolky; a režim Normal 60:40 (výchozí) pro běžné každodenní ježdění.

Součástí rozdělovací převodovky z hliníku je hypoidní převod s vylepšenou tuhostí díky optimalizaci opěry ložiska. Lehký hliník se uplatnil i v případě diferenciálu zadní nápravy, jenž tvoří jeden celek s elektronicky řízenou lamelovou spojkou. Obě komponenty propojuje hnací hřídel se třemi klouby a dvěma osami.

Strana 8 z 18 Kontakt pro média TCE-CZ Jitka Jechová, PR Manager TOYOTA CENTRAL EUROPE-CZECH E-mail: [email protected] | Tel.: + 420 731 626 250 Bavorská 2662/1 CZ newsroom: www.toyotanews.eu 155 00 Praha 5

Systém pomocí řídicí jednotky (ECU) ovládá rozdělování hnacího momentu podle aktuální situace, kdy využívá data jízdních systémů vozidla, např. rychlost, zrychlení, brzdění a řízení. Systém elektronického řízení lamelové spojky používá informace od senzorů rychlosti otáčení kol, senzorů zrychlení (G) a senzoru teploty spojky.

GR Yaris s paketem Sport je dále vybaven samosvornými diferenciály Torsen na obou nápravách, které zajišťují lepší vlastnosti a záběrové schopnosti při zdolávání zatáček s řízeným rozdělováním hnacího momentu mezi levé a pravé kolo na obou nápravách.

KAROSERIE A PODVOZEK S DŮRAZEM NA JÍZDNÍ SCHOPNOSTI

• Velmi tuhá konstrukce karoserie s dodatečnými bodovými svary a širokým uplatněním strukturálních lepidel • Lehká a tuhá soustava zavěšení kol, vpředu vzpěry McPherson, vzadu dvojité lichoběžníky s vlečenými rameny • Výkonné sportovní brzdy • Řízení odladěné ve prospěch rychlé odezvy, ovladatelnosti a lineární zpětné vazby

Vysoká tuhost karoserie

Jedním z klíčových požadavků na GR Yaris byla vysoká tuhost karoserie, která má zásadní dopad na jízdní chování vozidla a potažmo i potěšení za volantem.

Kvůli dosažení požadované úrovně tuhosti výrazně narostl počet svarových míst, zejména v oblastech, kde to má dopad na zesílení spojů. Svarových míst je celkem 4175, tedy o 259 více než v případě standardní Toyoty Yaris. Další zlepšení přineslo široké uplatnění strukturálních lepidel ve prospěch tuhosti spojů mezi jednotlivými součástmi, což přispělo k vynikající stabilitě v rámci ovládání vozidla (např. stáčivá odezva vozidla, zpětná vazba řízení a pocit solidního záběru zprostředkovaný řidiči). Celkově se používá 35,4 m lepených spojů, tedy o 14,6 m více než v případě standardního Yarisu.

Zvláštní pozornost byla zaměřena na konstrukci spojů v zadní části vozidla, kde se uplatnila výztuha v úhlu 45°, pohlcující síly působící na tlumič. Uvedené řešení, které potlačuje kymácení v místě podběhů zadních kol, pomáhá dosáhnout vynikající úrovně torzní tuhosti. Mezi zadním příčníkem střechy a zadními sloupky se používá souvislý zvětšený profil, jenž potlačuje deformace při otevření výklopné zádě a přispívá k ještě vyšší tuhosti karoserie. Další zlepšení přineslo prodloužení vnitřního panelu u podběhu zadního kola, nyní spojeného přímo s vnitřním panelem zadního sloupku.

S ohledem na lepší rozložení hmotnosti v podélném směru se baterie nachází vzadu pod podlahou zavazadlového prostoru.

Zavěšení kol

Na přední nápravě se používá nová konstrukce vzpěr McPherson, nabízející nízkou hmotnost a vysokou tuhost pro maximální využití záběrových schopností pneumatik.

Strana 9 z 18 Kontakt pro média TCE-CZ Jitka Jechová, PR Manager TOYOTA CENTRAL EUROPE-CZECH E-mail: [email protected] | Tel.: + 420 731 626 250 Bavorská 2662/1 CZ newsroom: www.toyotanews.eu 155 00 Praha 5

Požadavkem bylo, aby systém zavěšení dokázal zprostředkovat přenos celého výkonu motoru na vozovku a maximálně zužitkoval schopnosti obutí v zatáčkách na všech površích, a řidič tak dokázal vůz spolehlivě ovládat za všech okolností.

S ohledem na vysokou celkovou tuhost se vývoj zaměřil na ložiska nábojů kol a pouzdra spodních ramen přední nápravy. Tuhost se podařilo zvýšit u obou těchto komponent; na spodní rameno přední nápravy též byla doplněna výztuha v podobě destičky. Součástí konstrukce jsou speciálně navržené přední kulové čepy s vysokou tuhostí.

Geometrie zavěšení kol i její odladění maximálně podporuje záběrové schopnosti pneumatik. Nové kulové čepy s níže uloženými kulovými klouby se promítly do většího úhlu odklonu kol a optimální charakteristiky samořízení klopením. Optimalizace se dotkla i uspořádání stabilizátorů a charakteristiky pružin; konstrukce používá exkluzivní nastavení tlumičů s velmi rychlou odezvou.

Nová platforma odvozená od GA-C umožnila navrhnout specifický systém zavěšení zadních kol v souladu s požadavky na jízdní schopnosti Toyoty GR Yaris, včetně zástavby pohonu všech kol k dosažení vysoké agility a stability. Konstrukce využívá vlečená ramena/dvojité lichoběžníky namísto uspořádání s torzní příčkou, které najdeme u standardního hatchbacku Yaris. Podobně jako u zavěšení předních kol se konstrukce chlubí nízkou hmotností a vysokou tuhostí se zaměřením na maximální přilnavost pneumatik.

Uvedená konstrukce napomáhá k pevnému usazení kol na zemi s vynikajícím držením vozidla za jízdy s většími odpory vůči bočním silám a torznímu momentu, což je klíčovou podmínkou pro ovládání vozidla a větší pružnost ve svislém směru. K tuhosti přispívají dva kulové klouby na spodní straně a tužší ložiska a pouzdra vlečeného ramene zadní nápravy. Ke zvětšení úhlu odklonu kol napomohla nová horní ramena s kratší roztečí; podobně jako u zavěšení předních kol jsou osazeny speciální tlumiče a pružiny s upravenou charakteristikou ve prospěch co nejlepších záběrových schopností.

Kola a pneumatiky

GR Yaris standardně vyjíždí na 18" litých kolech s více paprsky, nízkou hmotností a vysokou tuhostí; tvar paprsků připomíná křivky tradičních japonských mečů. Kola obouvají pneumatiky Dunlop SP Sport MAXX 050 o rozměru 225/40 R18.

Paket Sport pro GR Yaris zahrnuje lehčí desetipaprsková kola BBS z kované slitiny, obutá do sportovních pneumatik Pilot 4S s vyšší přilnavostí ve prospěch stability a ovladatelnosti za vysokých rychlostí. Aby bylo možné výkonnostní potenciál pneumatik využít skutečně na maximum, paket Sport přináší jinak odladěné zavěšení s tužšími pružinami a stabilizátory, přizpůsobenými tlumiči a jinak nastaveným elektrickým posilovačem řízení.

Brzdy

Je důležité zmínit, že brzdy použité u modelu GR Yaris jsou dimenzovány podobně jako u Toyoty GR Supra – průměr předních kotoučů je dokonce ještě větší. Brzdová soustava je navržena tak, aby garantovala příkladné brzdné schopnosti při zachování stabilního postavení karoserie vozidla

Strana 10 z 18 Kontakt pro média TCE-CZ Jitka Jechová, PR Manager TOYOTA CENTRAL EUROPE-CZECH E-mail: [email protected] | Tel.: + 420 731 626 250 Bavorská 2662/1 CZ newsroom: www.toyotanews.eu 155 00 Praha 5

v souladu se záměry řidiče. Brzdy zprostředkují okamžitou zpětnou vazbu a snadné dávkování účinku, včetně příjemně hladké odezvy a vyváženosti při jízdě stylem brzda-zatáčka-plyn.

Na přední nápravě najdeme kotouče s odvětráváním o průměru 356 mm v kombinaci s lehkými čtyřpístkovými třmeny z hliníku; vzadu jsou použity kotouče s odvětráváním o průměru 297 mm s dvoupístkovými hliníkovými třmeny. Součástí paketu Sport pro GR Yaris jsou červeně lakované třmeny zkrášlené logem GR.

Na obou nápravách se používá brzdové obložení s vyšším koeficientem tření. Vysoká schopnost brzd odvádět teplo vyhovuje nárokům jízdy na okruzích; parametry v tomto případě odpovídají spíše těžším a výkonnějším vozům automobilového segmentu C.

Řidič ocení krátký zdvih brzdového pedálu a jeho odladění pro spolehlivou zpětnou vazbu. Brzdy zprostředkují lineární zpětnou vazbu s velmi malým rozdílem při jízdě po městě nebo sportovním stylem.

Systém kontroly tlaku v pneumatikách

Systém sledování tlaku v pneumatikách (TPWS) u Toyoty GR Yaris nepřetržitě monitoruje tlak v každém kole a varuje řidiče při poklesu tlaku na úroveň, která by již mohla mít dopad na spotřebu paliva nebo bezpečnost. Kromě toho umožňuje řidiči nastavit a sledovat ideální tlak v pneumatikách s ohledem na danou trať nebo individuální styl jízdy.

Řízení

Soustava řízení byla navržena s ohledem na vynikající kontrolu a lineární zpětnou vazbu, a pomáhá tak v řidiči pěstovat pocit souznění s automobilem i samotnou vozovkou.

Hliníkový sloupek řízení kromě vyšší tuhosti pomáhá snižovat hmotnost. Konstruktéři zvýšili převodový poměr řízení a věnovali pozornost i charakteru třecích sil, aby řidiči zprostředkovali optimální zpětnou vazbu již při velmi malých změnách natočení volantu. Jízdní schopnosti ještě přiostřuje minimální prodleva před aktivací posilovače v okamžiku, kdy řidič otočí volantem. Reakce jsou rychlé a hbité, příslušející sportovnímu vozu.

Převodový poměr řízení činí 13,6:1 a mezi krajními polohami volantu je 2,36 otáčky.

CESTA K IDEÁLNÍ POLOZE ZA VOLANTEM

• Dobrá poloha za volantem jako klíčová podmínka optimálního ovládání vozidla a radosti z jízdy • Přední sportovní sedadla koncipovaná s ohledem na co nejlepší oporu a pohodlí při sportovní jízdě • Speciálně navržený sportovní volant GR a hliníkové sportovní pedály

Klíčovou součástí požitku z jízdy s Toyotou GR Yaris je ideální poloha za volantem, kdy řidič získává pocit dokonalého propojení s automobilem i vozovkou s potřebnou jistotou k využití výkonnostního potenciálu vozu skutečně na maximum. Za pocitem dokonalé kontroly a spojení s

Strana 11 z 18 Kontakt pro média TCE-CZ Jitka Jechová, PR Manager TOYOTA CENTRAL EUROPE-CZECH E-mail: [email protected] | Tel.: + 420 731 626 250 Bavorská 2662/1 CZ newsroom: www.toyotanews.eu 155 00 Praha 5

vozidlem dále stojí zpětná vazba od podvozku, řízení, pneumatik a brzd, zprostředkovaná sedadlem řidiče, volantem a pedály, jakožto i skvělá opora díky dokonalému obepnutí postavy samotným sedadlem.

Design sedadel

Přední sportovní sedadla skýtají vynikající oporu ve prospěch stabilní pozice za volantem i při sportovním stylu jízdy. Rámy sedadel jsou lehké, ale současně i mimořádně tuhé.

Silnější uretanová vrstva čalounění přispívá k menším tlaku v místě přímo pod pánví; na druhé straně vycpávka pod základnou páteře je o něco tenčí a zadní rameno uvnitř sedadla se posunulo kupředu pro zvýšení tlaku a lepší oporu těla. Materiál čalounění byl vybrán s ohledem na stabilitu povrchu a účinné rozptýlení tlakových sil, aby řidič za všech okolností snáze našel pohodlnou pozici.

Sedadlo řidiče nabízí velkorysé rozpětí manuálního nastavení ve svislém i podélném směru, resp. úpravy sklonu opěradla.

Přístup na zadní sedadla třídveřové Toyoty GR Yaris usnadňuje větší úhel sklápění předních sedadel směrem vpřed. Dvoumístná zadní lavice, dělená a sklopná v poměru 60:40, nabízí i úchyty dětských autosedaček Isofix se třetím kotevním bodem (Top Tether).

Volant

Sportovní tříramenný volant GR je obšitý na omak příjemnou kůží s jemnou texturou a zaujme i speciálním profilováním věnce v průřezu (úchop GR) vypočteným tak, aby řidiči dokonale padl do ruky v souladu s nároky sportovní jízdy a snadného ovládání vozidla při zachování správného držení těla.

Ve snaze zachovat tenká ramena jsou pomocné přepínače na volantu navrženy jako páčkové. Spodní rameno v kouřově stříbrném tónu zkrášluje logo GR v chromovém rámečku.

Pozice sloupku řízení umožňuje pohodlnou polohu za volantem vč. širokého rozsahu manuálního nastavení (v podélném směru 40 mm, výškově 50 mm).

Sportovní pedály

Návrh polohy za volantem zohledňuje velikost, tvar, umístění a úhel pedálů s cílem zajistit správnou zpětnou vazbu a ovladatelnost příslušející vozu s jízdními schopnostmi Toyoty GR Yaris.

Vrtané sportovní pedály z hliníku o šířce 45 mm svým uspořádáním vyhovují obvyklému způsobu ovládání při sportovní jízdě, včetně používání meziplynů. Aby byla zajištěna přesná rozteč mezi brzdovým a akceleračním pedálem, ještě před montáží vozidla se vždy kontroluje střed nášlapné plochy.

Pozice pedálů, úhel nášlapné plochy a úhel sešlápnutí byl vypočten na základě vztažného bodu kyčelního kloubu řidiče kvůli dosažení co nejlepší ovladatelnosti. Pedály lze používat i jednoduše

Strana 12 z 18 Kontakt pro média TCE-CZ Jitka Jechová, PR Manager TOYOTA CENTRAL EUROPE-CZECH E-mail: [email protected] | Tel.: + 420 731 626 250 Bavorská 2662/1 CZ newsroom: www.toyotanews.eu 155 00 Praha 5

vytáčením v kotníku, bez nutnosti měnit pozici paty. Ze zajímavých detailů jmenujme zpracování pravé hrany brzdového pedálu, která zabraňuje tomu, aby řidič nechtěně tento pedál zachytil chodidlem při přesouvání nohy z akcelerátoru.

U spojky se používá tužší nastavení s potřebou silnějšího sešlápnutí k dosažení zpětné vazby očekávané od sportovního vozu.

MODELOVÁ ŘADA A PRVKY VÝBAVY

• GR Yaris dostupný ve dvou verzích • Standardní výbava zahrnuje pohon všech kol GR-FOUR, 18" litá kola, LED světla, čalounění sedadel materiálem Alcantara, dvouzónovou klimatizaci a multimediální systém s konektivitou pro chytré telefony a 8" dotykovým displejem • Volitelně v nabídce jeden ze dvou paketů výbavy na přání • Paket Sport zahrnuje lehká 18" kola z kované slitiny se sportovním obutím Michelin Pilot 4S, jinak naladěný systém odpružení, samosvorný diferenciál na obou nápravách a červeně lakované brzdové třmeny • Paket VIP obsahuje prémiový audiosystém JBL, satelitní navigaci, parkovací senzory, ambientní osvětlení kabiny a head-up displej

GR Yaris je dobře vybaveným vozem, ať již z hlediska jízdních schopností, bezpečnosti, pohodlí a praktičnosti, nicméně zájemci mohou tento automobil dále vyprofilovat prostřednictvím dvou volitelných paketů – VIP nebo Sport – nad rámec standardní výbavy vozidla.

GR Yaris při pohledu zvenčí zaujme 18" litými koly s 15 paprsky, obutými do pneumatik Dunlop SP Sport MAXX050. Elektricky ovládaná vnější zpětná zrcátka s černými kryty disponují funkcí automatického sklápění. Ze sportovních detailů jmenujme zdvojené výfukové potrubí, anténu ve tvaru žraločí ploutve, černý zadní spoiler, střechu z uhlíkových vláken, zatmavená zadní okna, loga GR a spodní část masky chladiče v provedení GR. Automatické LED světlomety jsou vybaveny adaptivním přepínáním dálkových světel; LED technologii využívají i přední mlhová světla.

Přední sportovní sedadla jsou čalouněna materiálem Alcantara s kontrastním červeným prošíváním; na integrovaných hlavových opěrkách najdeme loga GR. Označení GR rovněž zkrášluje koberečky na podlaze vozidla a tříramenný sportovní volant obšitý kůží. Multimediální systém zahrnuje 8" dotykový displej, podporu digitálního vysílání DAB, systém eCall, připojení chytrých telefonů přes Apple CarPlay a Android Auto, USB port a ozvučení se šesti reproduktory. Ve výbavě dále najdeme duální klimatizaci, bezklíčový nástup do vozidla a spouštění motoru tlačítkem, vnitřní zpětné zrcátko s automatickou clonou, zadní sedadla dělená a sklopná v poměru 60:40 nebo automatické stěrače čelního skla.

Paket VIP přidává hned několik prvků komfortní výbavy, jako např. prémiový hudební systém JBL s osmi reproduktory, satelitní navigaci, ambientní osvětlení kabiny, head-up displej, přední i zadní parkovací senzory, systém sledování slepého úhlu a systém monitorování provozu za vozidlem.

Paket Sport se zaměřuje výhradně na ještě lepší jízdní schopnosti – představuje speciální sportovní odladění podvozku a řízení GR, samosvorné diferenciály Torsen na obou nápravách,

Strana 13 z 18 Kontakt pro média TCE-CZ Jitka Jechová, PR Manager TOYOTA CENTRAL EUROPE-CZECH E-mail: [email protected] | Tel.: + 420 731 626 250 Bavorská 2662/1 CZ newsroom: www.toyotanews.eu 155 00 Praha 5

lehká 18" kovaná kola s obutím Michelin Pilot 4S, spodní kryt motoru a červeně lakované brzdové třmeny s logem TOYOTA GAZOO Racing GR.

BEZPEČNOST A KONEKTIVITA

• Nejnovější generace bezpečnostního paketu Toyota Safety Sense včetně předkolizního bezpečnostního systému s asistentem pro odbočování na křižovatkách, inteligentním adaptivním tempomatem a asistentem pro udržení v jízdním pruhu • Multimediální systém s podporou připojení chytrých telefonů přes Apple CarPlay a Android Auto • Systém eCall pro automatické informování záchranných složek v případě nehody

SYSTÉM TOYOTA SAFETY SENSE

Klíčovou výhodou Toyoty GR Yaris je pevná struktura karoserie navržená tak, aby se v případě kolize řízeným způsobem deformovala, pohltila a rozptýlila nárazové síly při zachování neporušeného prostoru pro posádku. Stejně jako u všech nových osobních vozů Toyota je standardem bezpečnostní paket Toyota Safety Sense s řadou systémů aktivní bezpečnosti a systémů na podporu řízení, napomáhajících předcházet nejčastějším rizikům při cestování automobilem.

Paket zahrnuje i nejnovější vylepšení systémových funkcí. Jedná se např. o schopnost předkolizního bezpečnostního systému rozpoznávat chodce v dráze vozidla, a to za denního světla i v noci, resp. cyklisty během dne.

Systém PCS zahrnuje i asistenta pro odbočování na křižovatkách, jenž pomáhá snižovat riziko střetu s jinými vozidly či chodci při odbočování na křižovatkách. Rozpozná-li chodce přecházejícího vozovku, na kterou se právě chystáte odbočit, resp. hrozí-li nebezpečí, že zkřížíte dráhu jinému protijedoucímu vozidlu, aktivuje zvukovou výstrahu, a pokud nijak nereagujete, použije se automatické nouzové brzdění. Systém funguje za rychlostí jízdy 10 až 25 km/h.

Inteligentní adaptivní tempomat pracuje při vysokých i nízkých rychlostech a automaticky přizpůsobuje rychlost vozidla vzhledem k provozu před vámi. Když je systém aktivní, funkce bude pokračovat, dokud řidič nepoužije spojku k zařazení rychlostního stupně. Pro restartování systému musí řidič jednoduše znovu stisknout tlačítko ACC.

Asistent upozornění na opuštění jízdního pruhu pomáhá zamezovat tomu, aby GR Yaris nechtěně vyjel z daného dopravního pruhu – v takových případech aktivuje zvukovou výstrahu a dokáže též aktivně zasáhnout do řízení pro návrat vozidla zpět (tato funkce je volitelná). Asistent pro udržení v jízdním pruhu automaticky udržuje vozidlo uprostřed daného jízdního pruhu na základě rozpoznávání a sledování vodorovného dopravního značení na povrchu vozovky, jakožto i jejích okrajů (obrubníky, tráva nebo hlína). Balíček Toyota Safety Sense krom toho zahrnuje systém rozpoznávání dopravních značek, který na multi-informační displej před řidičem promítá nejdůležitější výstražné a příkazové dopravní značky na hlavních trasách; dále je zde automatické přepínání dálkových světel pro optimální osvětlení vozovky pomocí LED světlometů bez rizika oslňování dalších účastníků silničního provozu.

Strana 14 z 18 Kontakt pro média TCE-CZ Jitka Jechová, PR Manager TOYOTA CENTRAL EUROPE-CZECH E-mail: [email protected] | Tel.: + 420 731 626 250 Bavorská 2662/1 CZ newsroom: www.toyotanews.eu 155 00 Praha 5

Paket VIP pro GR Yaris pomáhá řidiči s bezpečným manévrováním díky funkci sledování slepého úhlu, systému monitorování provozu za vozidlem a předním i zadním parkovacím senzorům. GR Yaris je standardně vybaven zadní parkovací kamerou.

Multimédia a konektivita

Palubní multimediální systém v podobě 8" displeje nahoře na přístrojové desce se ovládá prostřednictvím tlačítek a prvků dotykového ovládání. V úvodní grafice po spuštění se zobrazuje logo GR.

Ve standardu nabízí připojování chytrých telefonů přes Apple CarPlay a Android Auto, a umožňuje tak řidiči nebo spolujezdci synchronizovat telefon s palubním systémem pro přímý přístup k hudbě, aplikacím, asistentům a funkcím volání. Standardní audiosystém zahrnuje šest reproduktorů; součástí balíčku VIP pro GR Yaris je systém prémiového ozvučení JBL s osmi reproduktory (společně se satelitní navigací). V základní výbavě je též připojení přes Bluetooth a USB port.

GR Yaris pro evropské trhy je vybaven systémem eCall, jenž v případě nehody automaticky informuje záchranné složky o poloze vozidla (podmínkou je aktivace airbagu při nehodě). Dále je zde tlačítko SOS, jehož stiskem lze kontaktovat zákaznické centrum a přivolat si pomoc v nouzi.

VÝROBA

• Produkce Toyoty GR Yaris v novém výrobním závodu TOYOTA GAZOO Racing v Japonsku • Montážní linka zahrnuje individuální stanoviště bez použití systému dopravníků • Velmi precizní kvalita dílenského zpracování a malosériová výroba • Výroba v rukou speciálně vybraných a mimořádně zkušených techniků

Toyota již v rané fázi vývoje modelu připustila, že pro GR Yaris bude nutné zajistit nový výrobní systém určený pro malosériovou výrobu sportovních vozů. Vůz pochází výhradně z nového výrobního závodu TOYOTA GAZOO Racing, vybudovaného v rámci japonského závodu Motomači automobilky Toyota.

Výrobní linku tvoří řada samostatných montážních stanovišť, navzájem propojených automaticky naváděnými vozidly, která nahrazují klasické dopravníky známé z automobilových výrobních linek. Tento mimořádně flexibilní způsob práce, zahrnující řadu postupů ruční montáže, dovoluje precizně sladit odpružení s karoserií při minimálním kolísání rozměrů nebo hmotnosti vozidel. Dosáhnout takto vysoké míry přesnosti a úrovně zpracování mimořádně tuhé karoserie Toyoty GR Yaris by na standardní velkosériové výrobní lince bylo mnohem obtížnější.

TOYOTA GAZOO Racing v souladu se svým zasazením o rozvoj pracovníků koncentrovala v závodu vysoce zkušené techniky z celé firmy, a tak zde najdeme výhradně mimořádně pečlivé pracovníky s vyhlášenými schopnostmi. Tito pracovníci se rovněž zapojí do školení řemeslného zpracování a technických dovedností, která závod GR bude poskytovat zaměstnancům z jiných závodů Toyoty.

Strana 15 z 18 Kontakt pro média TCE-CZ Jitka Jechová, PR Manager TOYOTA CENTRAL EUROPE-CZECH E-mail: [email protected] | Tel.: + 420 731 626 250 Bavorská 2662/1 CZ newsroom: www.toyotanews.eu 155 00 Praha 5

TOYOTA GAZOO Racing

• Zasazení pomáhat Toyotě vyrábět stále lepší automobily, rozvíjet dovednosti pracovníků a získávat nové fanoušky značky • Několik zisků titulu mistra světa za krátké období od založení v roce 2015 • GR Yaris je prvním modelem od TOYOTY GAZOO Racing, který navrhla a vyrábí samotná Toyota

Aktivní úspěšné působení Toyoty ve světě motoristického sportu sahá více než 60 let do historie. Automobilka se zapojuje na všech úrovních, od lokálních akcí motorsportu až po nejvýznamnější mezinárodní soutěže; krom toho stojí za vznikem a výrobou celé řady skvělých sportovních vozů pro běžné silnice, od průkopnických modelů S800 a 2000GT až po modely Celica, Supra a MR2.

V roce 2015 byla založena společnost TOYOTA GAZOO Racing, jejímž prostřednictvím se výrazně posílilo zapojení Toyoty v motorsportu s příslibem mnoha výhod nad rámec samotných sportovních trofejí. Toyota od samotného počátku plánovala poznatky a zkušenosti získané na závodních okruzích nebo rallyových tratích využít k výrobě stále lepších automobilů a rozvoji dovedností a schopností vlastních pracovníků. Uvedené aktivity mají současně získávat a zapojovat nové fanoušky cestou nově získaného nadšení a zájmu o značku Toyota.

Co se motoristického sportu týče, TOYOTA GAZOO Racing úspěšně získala tituly mistra světa v kategorii závodních jezdců i továrních týmů a dojela si hned pro tři vítězství v závodu Le Mans v rámci světového šampionátu vytrvalostních soutěží FIA. Po svém návratu do světového rallyového šampionátu v roce 2017 pak Toyota dosáhla celé řady vítězství, jakožto i titulů mistra světa mezi továrními týmy i závodními jezdci.

V souladu se svým zasazením o stále lepší automobily a na oslavu ryzí radosti a vzrušení za volantem pak automobilka v roce 2018 vytvořila svůj první globální sportovní vůz GR Supra. Nyní otevírá další kapitolu produktového vývoje prostřednictvím modelu GR Yaris, ryzího sportovního vozu od Toyoty, vyvinutého v souladu s homologačními požadavky rallyových soutěží. Výkonná nejatraktivnější varianta v rámci nové čtvrté generace Toyoty Yaris byla navržena s potenciálem vyhrávat rallye a posloužit coby základ pro potenciální budoucí soutěžní vůz WRC, zprostředkující mimořádný požitek z jízdy na běžných silnicích.

GR YARIS: Z POHLEDU PROFESIONÁLNÍCH JEZDCŮ

• Do testování prototypů Toyoty GR Yaris se aktivně zapojili a Jari-Matti Latvala, jezdci týmu Toyota Gazoo Racing WRT (World Rally Team) • „Na dnešních silnicích těžko najdete jiný vůz, který by se svými vlastnostmi tak blížil vozům WRC.“ – Latvala • Jezdci hodnotí jízdní schopnosti a ovladatelnost vozu z pohledu profesionálů

Jari Matti Latvala a Kris Meeke vnesli do projektu GR Yaris roky zkušeností na nejvyšší úrovni rallyových soutěží a přispěli cennou zpětnou vazbou v rámci testování prototypů ve fázi vývoje vozidla. Právě takovýto postup je dokonalou ukázkou toho, jak Toyota Gazoo Racing dokáže

Strana 16 z 18 Kontakt pro média TCE-CZ Jitka Jechová, PR Manager TOYOTA CENTRAL EUROPE-CZECH E-mail: [email protected] | Tel.: + 420 731 626 250 Bavorská 2662/1 CZ newsroom: www.toyotanews.eu 155 00 Praha 5

technické poznatky a zkušenosti předávat zpět do vývoje, aby Toyota mohla nabízet stále lepší automobily pro běžné řidiče.

Komentuje Meeke (člen týmu Toyota Gazoo Racing World Rally Team v závodní sezóně 2019): „Poprvé jsme testovali na zamrzlých finských jezerech, a když jezdíte po ledě na obutí s hřeby, tak skutečně cítíte, jak hbitý a agilní tento vůz je. Když jej ovládáte a hrajete si s ním, odmění se vám neuvěřitelným pocitem za volantem.“

Latvala, jenž za Toyotu jezdil tři sezóny po návratu automobilky do WRC v roce 2017, uvedl: „GR Yaris se hodně blíží vozům kategorie World Rally Car; posuzujeme-li reakce na plyn a jízdní chování, vlastně na dnešních silnicích těžko najdete jiný model [tak podobný vozům WRC].“

Níže naleznete tři pohledy na vybrané klíčové vlastnosti a kvality Toyoty GR Yaris.

Pohon všech kol GR-Four

Latvala: „Bylo rozhodnuto o tom, že vůz bude mít tři nastavení. Pro normální ježdění je určeno rozdělení hnacího momentu mezi nápravy v poměru 60:40. Pak tu je rozdělení 50:50, což je podle mne optimální pro jízdu na zledovatělém povrchu a šotolině s rovnoměrným rozdělením hnací síly mezi nápravy. A dále je tu 30:70, což bych nazval závodním režimem – když chcete s autem pořádně vykroužit zatáčku, potřebujete více hnací síly na zadní nápravě. Je to vlastně totéž, co používáme u Yarisu WRC v rallyových soutěžích.“

Aerodynamika

Meeke: „U Toyoty GR Yaris se podařilo dokonce upravit linii střechy. Vzadu je o 95 mm nižší, což znamená, že můžete použít velké zadní křídlo, a zlepšit tak aerodynamiku. Také je vidět práce, kterou odvedli na předním nárazníku s velkým přívodem vzduchu pro chlazení motoru.“

Nízká hmotnost

Latvala: „Střecha je vyrobena z uhlíkového polymerního kompozitu, velmi lehkého materiálu. Oproti oceli se také dost výrazně podařilo snížit hmotnost použitím hliníkových blatníků, výklopné zádě a kapoty. Vozidlo váží 1280 kg a s ohledem na nárůst výkonu, který máte k dispozici, je o to lepší zrychlení. Je to ta nejlepší kombinace – spousta výkonu a velmi lehké auto.“

Meeke: „Autu to dodává pozoruhodný říz, a tak při změnách směru působí hbitě – to vše také díky lehkým komponentám.”

Motor

Meeke: „Motor zcela nové konstrukce nabízí výkon 261 k a krouticí moment 360 Nm, což je pozoruhodné – a tím spíše, když je auto tak lehké. Vlastně i motor samotný je velmi lehký. Takže když to vše shrneme, kilogramový výkon je kolem 4,9 kg/k, což je v tomto automobilovém segmentu celkem pozoruhodné.“

Podvozková platforma a zavěšení kol

Strana 17 z 18 Kontakt pro média TCE-CZ Jitka Jechová, PR Manager TOYOTA CENTRAL EUROPE-CZECH E-mail: [email protected] | Tel.: + 420 731 626 250 Bavorská 2662/1 CZ newsroom: www.toyotanews.eu 155 00 Praha 5

Latvala: „GR Yaris se vyrábí v Motomači, jednom z nejprogresivnějších automobilových výrobních závodů na světě. Spousta práce se zde vykonává ručně. To znamená, že to zabere více času, ale jako řidič poznáte výhody – vůz je hodně, opravdu hodně stabilní a tužší odpružení dává dobrou zpětnou vazbu při nájezdu do zatáčky. U ryzího sportovního vozu musí být precizní detaily, protože v rallyových soutěžích a závodění záleží právě na detailech.“

Meeke: „Máte-li podobný vůz, malý a lehký s vlastní jedinečnou platformou, vše samozřejmě muselo projít optimalizací ve prospěch co nejlepšího jízdního chování, což také bezpochyby pocítíte, když sednete za volant. Nezávislé zavěšení všech kol přispívá k nejlepší možnému záběru a dopřednému pohybu, a to tom je sportovní vůz především. Tento vůz původem z rallyových soutěží se dokáže přizpůsobit všem podmínkám.“

Převody

Latvala: „Převodové poměry byly pečlivě promyšleny. Převod hraje velkou roli při zrychlování ze zatáček, takže si s ním vždy hrajete, abyste za daných podmínek dostali maximum výkonu. To bylo u GR Yarisu pečlivě promyšleno, protože bylo nutné poměry napasovat na charakteristiku turbo motoru.“

Paket Sport

Latvala: „S paketem Sport pro GR Yaris se maximálně přiblížíte k Yarisu WRC, aniž byste přímo nastoupili u rallyového týmu. Samosvorný diferenciál Torsen zajišťuje optimální rozdělení hnacího momentu mezi nápravami. To vám zajišťuje hladké dopředné zrychlování a stabilitu, protože se otáčí všechna čtyři kola najednou, a nic vás tak netáhne ke straně. Na výjezdu ze zatáčky vůz nezačne trpět přetáčivostí nebo nedotáčivostí a drží se optimální trajektorie, po které chcete jet.“

„Odpružení je tužší, a tak je vůz velmi stabilní v zatáčkách a snáze se ovládá. Vůz je díky tomu agilnější a je rozhodně rychlejší. Kola jsou ultra lehká, ale současně pevná, a pneumatiky Michelin Pilot Sport 4S zaručují dobrý záběr. Jsou hodně lepivé a když je použijete na dráze, zajišťují opravdu hezký záběr při brzdění a zatáčení, kdy si vůz udržuje stabilitu.“

Strana 18 z 18 Kontakt pro média TCE-CZ Jitka Jechová, PR Manager TOYOTA CENTRAL EUROPE-CZECH E-mail: [email protected] | Tel.: + 420 731 626 250 Bavorská 2662/1 CZ newsroom: www.toyotanews.eu 155 00 Praha 5