Nagyaukció 29. numizmatika Az árverés anyaga megtekinthető weboldalunkon és irodánkban ( VI. Andrássy út 16. III. emelet. Nyitva tartás: H-Sz: 10-17, Cs: 10-19 óráig, P: Zárva) 2018 május 7-19 között. AJÁNLATTÉTELI HATÁRIDŐ: 2018. május 19. 18:00. A magyar filatélia a teremben 9:30 kor kezdődik, a külföldi filatéliára 18:00 ig lehet online ajánlatot tenni. Ajánlatokat elfogadunk írásban, személyesen, vagy postai úton, telefonon a 317-4757, 266-4154 számokon, faxon a 318-4035 számon, e-mailben az [email protected], illetve honlapunkon (darabanth.com), ahol on-line ajánlatot tehet. ÍRÁSBELI (fax, email) ÉS TELEFONOS AJÁNLATOKAT 17:00-IG VÁRUNK. A megvásárolt tételek átvehetők 2018. május 23-án 10 órától. Irodánk május 21-22-én egész nap zárva tart. (Nyitvatartási időn kívül honlapunkon vásárolhat a megmaradt tételekből). Az árverés MAGYAR FILATÉLIA, KÉPESLAP, NUMIZMATIKA és az EGYÉB GYŰJTÉSI TERÜLETEK tételei külön katalógusokban szerepelnek!

A vásárlói jutalék 22% Részletes árverési szabályzat weboldalunkon és irodánkban megtekinthető.

Tisztelt Ügyfelünk!

Megtekintés: május 7-19 között. (19-én szombaton a magyar filatélia kivételével megtekinthető az árverés anyaga irodánkban 10-14 óra között!) Tételek átvétele május 23-án 10 órától! Irodánk május 21-22-én egész nap zárva tart!

Minden tétel rengeteg igényes fotóval megtalálható honlapunkon, ahol online ajánlatot is tehet.

Kérjük tekintse meg nagyárverésünk többi kategóriáját is, mert rendkívül színvonalas filatéliai, fotó, nyomtatvány, könyv, numizmatika és művészeti anyag kerül egyidejűleg kalapács alá. Az árverés összes tétele sok képpel megtalálható honlapunkon, vagy megtekinthető irodánkban.

Tartalomjegyzék: Magyar és külföldi aranypénzek és emlékveretek 30000-30012 Magyar és külföldi bankjegyek 30025-30074 Erdélyi Fejedelemség pénzei 30085-30094 Magyar és magyar verdejelű fém- és ezüstpénzek 30105-30157 Magyar emlékveretek, plakettek 30167-30266 Külföldi fém- és ezüstpénzek 30277-30371 Külföldi emlékveretek, plakettek 30382-30446 Ókori államok 30457-30474 Militária 30485-30545 Falerisztika: Kitüntetések, jelvények 30554-30579 Papír és fém szükségpénzek 30590-30611 Numizmatikai irodalom, numizmatikával kapcsolatos egyéb tételek 30622-30639 Gyűjteményes tételek 30650-30656 Numizmatikai tartásfokok Fémpénzek, érmék, plakettek:

PP - "Proof", az érménél a tükrösített alapfelületből kiemelkedő részek mattírozottak ex PP - PP-ből (néhány kis karccal) 1 - verdefényes/stempelglanz - az érme forgalomban gyakorlatilag nem volt, hibátlan 2 - kiváló/vorzüglich - a legkiemelkedőbb részeken kopott vagy picit karcos 3 - nagyon szép/sehr schön - a kiemelkedő részek nagyobb területei kopottak, de az érme világosan felismerhető 4 - szép/schön - a felület erősen laposra kopott 5 - jó/gut - azonosítható

Minőségi, ill. anyagi rövidítések:

Ag - ezüst Br - bronz Al - Alumínium Au - arany M - fém (nem nemesfém) Ff - Fehér fém ah - anyaghiba jav - javított m - mart, savazott fé - fényesített, polírozott k - karc ph - peremhiba f - füles kcs - körbecsiszolt rep - repedt fny - fülnyom ki - kitörés ü - beütés fo - foltos kny - korróziónyom v - vágás h - hajlított lh - lapkahiba zh - zománchiba j - jusztírozási nyom ly - lyukas

Bankjegyek:

I - új bankjegy, hajtatlan, forgalomban nem volt II - egyszer-kétszer hajtva, sarkak hibátlanok, bankjegy anyaga és színe sértetlen III - többször hajtva, sarkok lekerekítve, enyhén szennyezett, kopott IV - szakadt, lyukas, szennyezett, foltos, erősen gyűrött, hajtott

Egyéb jelzések: DN - Dátum nélkűl

Szakirodalom:

Adamo - Adamovszky István: Magyar szükségpénz katalógus 1723-1959. Budapest 2008. Adamo - Magyar bankjegy katalógus 1795-1925. Budapest 2009. Adamo - Magyar bankjegy katalógus 1926-2009. Budapest 2009. Adamo - Magyar bankjegy katalógus 1846-2009. Budapest 2009. Adamo - Az érem 1901-2011. Budapest 2011. Adamo - Bankjegyek alkalmi felülbélyegzései. Budapest 2009. Adamo - Magyar érme katalógus 1848-2012. Budapest 2012. Davenport - John S. Davenport: World Crowns and Talers 1484-1968. Iola 1984. Friedberg - Arthur Friedberg: Gold Coins of the World. New York 2003. Huszár - Huszár Lajos: Münzkatalog Ungarn von 1000 bis Heute. Budapest/München 1979. HP - Huszár Lajos – Procopius Béla: Die Medaillen- und Plakettenkunst in Ungarn. Budapest 1932. HP II - Török Pál: Magyarországi érem- és plakettművészet 1850-1945. Budapest 2011. HTÉ - Huszár Lajos: A régi magyar emlékérmek katalógusa I-VI. Budapest 1975-1984. Hessler-Chambliss - Gene Hessler – Carlson Chambliss: Comprehensive Catalog of U.S. Paper Money. Port Clinton 2006. HV - Huszár Lajos – Varannai Gyula: Medicina in Nummis - Hungarian coins Related to Medicine. Budapest 1977. Kodnar - Johann Kodnar – Norbert Künstner: Katalog der österreichischen Banknoten ab 1759. 2. kiadás. H.n. 2010. Kopicki - Edmund Kopicki: Ilustrowany skorowidz pieniędzy polskich i z Polską związanych I-II. Varsó 1995. Klimek - Zenon Klimek: Ceny Monet Polskich 1506-1795. Gdansk 2001. Krause - Standard Catalog of World Coins 1601-1700, 1701-1800, 1801-1900, 1901-2000, 2001-. Iola 2008-2012. Krause - World Paper Money 1368-1960, 1961-. Iola 2008. MIB - Wolfgang Hahn: Moneta Imperii Byzantini I-III. Bécs 1973-1981. NMK - Bodrogi Péter – Molnár József – Zeidler Sándor: Nagy magyar kitüntetéskönyv. H.n. 2005. Rayman - Rayman János: Pécs szükségpénzei (1919-1921). Pécs 2008. Resch - Adolf Resch: Siebenbürgische Münzen Und Medallien 1538-1898. Herrmannstadt 1901. RIC - The Roman Imperial Coinage I-X. London 1984-1994. RSC - H. A. Seaby - David R. Sear: Roman Silver Coins I-V. London 1978-1987. Sallay - Sallay Gergely Pál: Seregszemle fémben, zománcban. A Magyar Királyi Honvédség és a leventemozgalom jelvényei 1938-1945. Budapest 2009. Sear - David R. Sear: Roman Coins and their Values I-III. London 2000-2005. SB - David R. Sear: Byzantine Coins and Their Values. London 1974. Unger - Unger Emil: Magyar éremhatározó I-II. 2. kiadás. Budapest 1980. Unger - Magyar éremhatározó I-III. Budapest 1997-2001. Magyar és külföldi aranypénzek és emlékveretek 30000.1458-1490K-P Aranyforint Au "Mátyás" (3,45g) T:2,2- kissé hajlott lemez / Hungary 1458-1490K-P Forint Au "Matthias" (3,45g) C:XF,VF slightly bent Huszár: 688., Unger I.: 546.a ....160 000 30001.1584N-B Aranyforint Au "Rudolf" Nagybánya (3,46g) T:2- kis ph. / Hungary 1584N-B Goldgulden Au "Rudolf" Baia Mare (3,46g) C:VF small edge error Huszár: 1005., Unger II.: 774...... 220 000 30002.1848. Dukát Au "V. Ferdinánd" (3,44g/0.989), szétcsavarható 1848KB 20kr Ag "kémpénzben" tárolva T:1-,2 R! / Hungary 1848. Ducat Au "Ferdinand V" (3,44g/0.989) in a 1848KB 20 Kreuzer Ag spy coin C:AU,XF RARE! Huszár: 2075., Unger III.: 1414...... 360 000 30003.1848. Dukát Au "V. Ferdinánd" (3,45g/0.989) T:2,2- ph., kis ü. / Hungary 1848. Ducat Au "Ferdinánd V" (3,45g/0.989) C:XF,VF edge error, small ding Adamo B6 ...... 80 000 30004.1913KB 10K Au "Ferenc József" (3,37g/0.900) T:1-,2 / Hungary 1913. 10 Korona Au "Franz Joseph I" Kremnitz (3,37g/0.900) C:AU,XF Unger III.: 1491., Adamo K8 ...... 44 000 30005.1996. 20.000Ft Au "Honfoglalás 1000. évfordulója" dísztokban (6,99g/0.986) T:PP / Hungary 1996. 20.000 Forint Au "1000th Anniversary of the Hungarian Landtaking" in case (6,99g/0.986) C:PP Adamo EM142 ...... 70 000 30006.2001. 20.000Ft Au "Ezeréves a magyar pénzverés" dísztokban tanúsítvánnyal (6,96g/0.986) T:PP Hungary 2001. 20.000 Forint Au "1000th Anniversary of the Hungarian coinage" in case with certificate (6,96g/0.986) C:PP Adamo EM171 ...... 80 000 30007.2001. 100.000Ft Au "Államalapító Szent István" (31,1g/0.986) T:PP / Hungary 2001. 100.000 Forint Au "Saint Stephen" (31,1g/0.986) C:PP Adamo EM177 ...... 380 000 30008.Amerikai Egyesült Államok 1908. 10$ Au "Indián fej" (16,76g/0.900) T:2 / USA 1908. 10 Dollars Au "Indian head" (16,76g/0.900) C:XF Krause KM#130 ...... 200 000 30009.Bahamák 1985. 100$ Au "Kolombusz felfedezi Amerikát" tanúsítvánnyal, eredeti tokban (6,48g/0.900) T:PP / Bahamas 1985. 100 Dollars Au "Columbus' Discovery of America" with certificate, in original case (6,48g/0.900) C:PP Krause KM#111 ...... 80 000 30010.Jugoszlávia 1982. 5000D Au "1984 Téli Olimpia" (8g/0.900) + 1983. 5000D Au "1984 Téli Olimpia" (8g/0.900) + 1984. 5000D Au "1984 Téli Olimpia" (8g/0.900) + Amerikai Egyesült Államok 1984. 10$ Au "XXIII. Los Angeles-i Nyári Olimpia" (16,71g/0.900) az érmék együtt "Olympische Spiele 1984" díszdobozban, tanúsítvánnyal T:PP / Yugoslavia 5000 Dinara Au "1984 Winter Olympics" (8g/0.900) + 1983. 5000 Dinara Au "1984 Winter Olympics" (8g/0.900) + 1985. 5000 Dinara Au "1984 Winter Olympics" (8g/0.900) + USA 1984. 10 Dollars "Los Angeles XXIII Olympiad" (16,71g/0.900) the coins together in "Olypmpische Spiele 1984" case with certificate C:PP Krause KM#95, KM#104, KM#111 KM#211 ...... 500 000 30011.Nagy-Britannia 2014. 1/4 Sovereign Au (1,99g/0.916) + 1/2 Sovereign Au (3,99g/0.916) + 1 Sovereign Au "II. Erzsébet" (7,98g/0.916) mindhárom eredeti, gyűjtői díszdobozban, tanúsítvánnyal és leírással T:PP / Great Britain 2014. 1/4 Sovereign Au (1,99g/0.916) + 1/2 Sovereign Au (3,99g/0.916) + 1 Sovereign Au "Elizabenth II" (7,98g/0.916) ) all three in collector's case with certificate and information C:PP Krause KM#1117, KM#1001.1, KM#1002.1 .140 000 30012.Német Birodalom 1889A 20M Au "II. Vilmos" (7,95g/0.900) T:2 / German Empire 1889A 20 Mark Au "Wilhelm II" (7,95g/0.900) C:XF Krause KM#516 ...... 85 000

Magyar és külföldi bankjegyek 30025.1848. 10Ft "Kossuth Bankó" rontott és javított sorszámozással T:I- / Hungary 1848. 10 Forint "Kossuth Note" with miswritten serial number C:AU Adamo G111 ...... 10 000 30027.1849. 2Ft "Kossuth bankó" sorszám és hátlap nélkül. Nem katalogizált sajtóhiba! T:III-,IV / Hungary 1849. 2 Forint "Kossuth bankó" without serial and backside. Not catalogued printing error! C:VG,G Adamo G108h.var ...... 100 000 30028.1866. 1G "STN" vízjeles T:III- / Austrian Empire 1866. 1 Gulden "STN" watermark C:VG Adamo G97 ...... 8 000 30029.1900. 20K "1929 037649" T:restaurált / Hungary 1900. 20 Corona "1929 037649" C:restored Adamo K15 ...... 20 000 30030.1902. 50K "1341 29794" T:III kis szakadás / Hungary 1902. 50 Korona "1341 29794" C:F small tear Adamo K23 ...... 20 000 30031.1913. 20K "Fehértemplom" felülbélyegzéssel + 1913. 20K "Dálnok - Főjegyző" felülbélyegzéssel T:III / Hungary 1913. 20 Korona with "Fehértemplom" cancellation + 1913. 20 Korona with "Dálnok - Főjegyző" cancellation T:F ...... 8 000 30032.1913. 20K "Nagykárolyfalva" felülbélyegzéssel + 1913. 20K csehszlovák 20h bélyeggel T:III egyiken szakadás / Hungary 1913. 20 Korona with "Nagykárolyfalva" cancellation + 1913. 20 Korona with Czechoslovakian 20 Halerov stamp C:F one with tear ...... 8 000 30033.1913. 20K (4xklf) nehezen olvasható felülbélyegzésekkel T:III,III- kis szakadás, fo. / Hungary 1913. 20 Korona (4xdiff) with hardly readable cancellations C:F,VG small tear, spotted ...... 4 600 30034.1913. 20K (4xklf) nehezen olvasható felülbélyegzésekkel T:III,III- kis szakadás / Hungary 1913. 20 Korona (4xdiff) with hardly readable cancellations C:F,VG small tear ...... 4 600 30035.1913. 20K (4xklf) nehezen olvasható felülbélyegzésekkel T:III,III- kis szakadás / Hungary 1913. 20 Korona (4xdiff) with hardly readable cancellations C:F,VG small tear ...... 4 600

3 30036.1913. 20K (4xklf) nehezen olvasható felülbélyegzésekkel T:III,III- kis szakadás / Hungary 1913. 20 Korona (4xdiff) with hardly readable cancellations C:F,VG small tear ...... 4 600 30037.1913. 20K (4xklf) nehezen olvasható, cirill betűs felülbélyegzésekkel T:III,III- szakadás / Hungary 1913. 20 Korona (4xdiff) with hardly readable cyrillic cancellations C:F,VG tear ...... 4 600 30038.1913. 20K (4xklf) nehezen olvasható, cirill betűs felülbélyegzésekkel, egyik jugoszláv bélyeggel T:III kis szakadás / Hungary 1913. 20 Korona (4xdiff) with hardly readable cyrillic cancellations, one with Yugoslavian stamp C:F small tear ...... 4 600 30039.1913. 20K (4xklf) nehezen olvasható, cirill betűs felülbélyegzésekkel, egyik jugoszláv bélyeggel T:III / Hungary 1913. 20 Korona (4xdiff) with hardly readable cyrillic cancellations, one with Yugoslavian stamp C:F ...... 4 600 30040.1918. 200K "A 1001" sima hátlappal T:III szép papír / Hungary 1918. 200 Korona "A 1001" with blank backside C:F fine paper Adamo K31/2 ...... 8 000 30041.1920. 5000K "MINTA" perforációval és piros "000 000000" számozással T:II / Hungary 1920. 5000 Korona with "MINTA (SPECIMEN)" perforation and red "000 000000" serial C:XF Adamo K38M1a ...... 200 000 30042.1922. 25.000K "Orell Füssli Zürich" T:restaurált / Hungary 1922. 25.000 Korona "Orell Füssli Zürich" paper with silk threads C:restoration Adamo K43/1 ...... 20 000 30043.1923. 5000K T.W. jelöléssel, nyomdahely jelölés nélkül "40 FILLÉR NEGYVEN FILLÉR" felülbélyegzéssel T:III / Hungary 1923. 5000 Korona "T.W." with "40 FILLÉR NEGYVEN FILLÉR" overprint C:F Adamo K39B ...... 5 000 30044.1930. 100P (10x) sorszámkövetők "E915 058460 - E915 058469" T:I / Hungary 1930. 100 Pengő (10x) sequential serials "E915 058460 - E915 058469" C:UNC Adamo P17 ...... 7 000 30045.1930. 100P (100x) sorszámkövetők "E915 058701 - E915 058800" T:I / Hungary 1930. 100 Pengő (100x) sequential serials "E915 058701 - E915 058800" C:UNC Adamo P17 ...... 70 000 30046.1944. 1P (2xklf) egyik sorszámmal és kisebb méretű, a másik sorszám nélkül és kisebb hátoldali képpel + 2P + 5P + 10P + 20P + 50P eltérő méret + 100P + 1000P "A Vörös Hadsereg Parancsnoksága" teljes sor T:I,I-,III kis szakadások (csak a sorszámozott 1P hajtott!) / Hungary 1944. 1 Pengő (2xdiff) one with serial and smaller size the other without serial and smaller reverse picture + 2 Pengő + 5 Pengő + 10 Pengő + 20 Pengő + 50 Pengő different size + 100 Pengő + 1000 Pengő "Headquarter of the Red Army" complete serie C:UNC,AU,F small tears (the only folded piece is the 1 Pengő with serial!) Adamo P41,41A,42,43,44,45,46,47,48 ...... 55 000 30047.1946. 10Ft (2x) sorszámkövetők "A 019 036626 - A019 036627" T:I,I- / Hungary 1946. 10 Forint (2x) sequential serials "A 019 036626 - A019 036627" C:UNC,AU Adamo F1 ...... 260 000 30048.1946. 100Ft T:I,I- / Hungary 1946. 100 Forint C:UNC,AU Adamo F26 ...... 50 000 30049.1947. 10Ft (3x) sorszámkövetők "A513 093783 - A513 093785" T:I / Hungary 1947. 10 Forint (3x) sequential serials "A513 093783 - A513 093785" C:UNC Adamo F2 ...... 90 000 30050.1949. 100Ft T:I- halvány fo. a jobb alsó sarokban / Hungary 1949. 100 Forint C:AU faint spot in the lower right corner Adamo F28 ...... 5 000 30051.1960. 20Ft T:I,I- / Hungary 1960. 20 Forint C:UNC,AU Adamo F12 ...... 80 000 30052.1975. 10Ft (17x) sorszámkövetők (A120 109701 - A120 109717), nyomdai papírráncokkal T:I / Hungary 1975. 10 Forint (17x) sequential serials (A120 109701 - A120 109717) with printing creases C:UNC Adamo F8 ...... 20 000 30053.1975. 100Ft (5x) sorszámkövetők "MINTA" felülnyomással és perforációval "B000 000477 - B000 000481" sorszámmal T:I / Hungary 1975. 100 Forint (5x) sequential serials "MINTA (SPECIMEN) overprint and perforation "B000 000477 - B000 000481" serials C:UNC Adamo F33Ma ...... 30 000 30054.1983. március 25. 1000Ft (3x) sorszámkövetők "MINTA" felülnyomással és perforációval "A 30001153 - A 30001155" sorszámmal T:I / Hungary 1983. March 25th 1000 Forint (3x) sequential serials with "MINTA(SPECIMEN)" overprint and perforation "A 30001153 - A 30001155" serial number C:UNC Adamo F44M ...... 30 000 30055.1983. november 10. 1000Ft (3x) sorszámkövetők "MINTA" felülnyomással és perforációval "C 00000244 - C 00000246" sorszámmal T:I / Hungary 1983. November 10th 1000 Forint (3x) sequential serials with "MINTA(SPECIMEN)" overprint and perforation "C 00000244 - C 00000246" serial number C:UNC Adamo F45.1M ...... 30 000 30056.1984. 100Ft (5x) sorszámkövetők "MINTA" felülnyomással és perforációval "B000 000229 - B000 000233" sorszámmal T:I / Hungary 1984. 100 Forint (5x) sequential serials "MINTA (SPECIMEN)" overprint and perforation "B000 000229 - B000 000233" serials C:UNC Adamo F34Ma ...... 30 000 30057.1984. 100Ft (5x) sorszámkövetők "MINTA" felülnyomással és perforációval "B000 000353 - B000 000357" sorszámmal T:I / Hungary 1989. 100 Forint (5x) sequential serials "MINTA (SPECIMEN)" overprint and perforation "B000 000353 - B000 000357" serials C:UNC Adamo F35Ma ...... 30 000 30058.1989. 100Ft (5x) sorszámkövetők "MINTA" felülnyomással és perforációval "B000 000663 - B000 000667" sorszámmal T:I / Hungary 1989. 100 Forint (5x) sequential serials "MINTA (SPECIMEN)" overprint and perforation "B000 000663 - B000 000667" serials C:UNC Adamo F36Ma ...... 30 000 30059.1990. 500Ft (3x) sorszámkövetők "MINTA" felülnyomással és perforációval "E000 000775 - E000 000775" sorszámmal T:I / Hungary 1990. 500 Forint (3x) sequential serials "MINTA (SPECIMEN)" overprint and perforation "E000 000775 - E000 000775" serials C:UNC Adamo F43Ma ...... 20 000 30060.1992. 1000Ft (4x) sorszámkövetők "MINTA" felülnyomással és perforációval "D 0000163 - D 0000166" sorszámmal T:I / Hungary 1992. 1000 Forint (4x) sequential serials with "MINTA (SPECIMEN)" overprint and perforation "D 0000163 - D 0000166" serials C:UNC Adamo F46M .....44 000 4 30061.1993. 100Ft (5x) sorszámkövetők "MINTA" felülnyomással és perforációval "B000 000634 - B000 000638" sorszámmal T:I / Hungary 1993. 100 Forint (5x) sequential serials "MINTA (SPECIMEN)" overprint and perforation "B000 000634 - B000 000638" serials C:UNC Adamo F38Ma ...... 30 000 30062.1993. 1000Ft (3x) sorszámkövetők "MINTA" felülnyomással és perforációval "D 0000275 - D 0000277" sorszámmal T:I / Hungary 1993. 1000 Forint (3x) sequential serials with "MINTA (SPECIMEN)" overprint and perforation "D 0000275 - D 0000277" serials C:UNC Adamo F45.2Ma ...... 30 000 30063.1993. 1000Ft (4x) sorszámkövetők "MINTA" felülnyomással és perforációval "E 0000170 - E 0000173" sorszámmal T:I / Hungary 1993. 1000 Forint (4x) sequential serials with "MINTA (SPECIMEN)" overprint and perforation "E 0000170 - E 0000173" serials C:UNC Adamo F47.1Ma .40 000 30064.1999. 20.000Ft (2x) sorszámkövetők "GA 6271320 - GA 671319" T:I / Hungary 1999. 20.000 Forint (2x) sequential serials "GA 6271320 - GA 671319" C:UNC Adamo F59 ...... 60 000 30065.2007. 2000Ft (4x) sorszámkövetők "MINTA" "CA 0000178 - CA 0000181" sorszámmal T:I / Hungary 2000 Forint (4x) sequential serials "MINTA (SPECIMEN)" "CA 0000178 - CA 0000181" serials C:UNC Adamo F56CM2 ...... 40 000 30066.2008. 500Ft (3x) sorszámkövetők "MINTA" felülnyomással "EA 0000287 - EA 0000289" sorszámmal T:I / Hungary 2008. 500 Forint (3x) sequential serials "MINTA (SPECIMEN)" overprint "EA 0000287 - EC 0000289" serials C:UNC ...... 18 000 30067.2008. 500Ft (5x) sorszámkövetők "MINTA" felülnyomással "EC 0000128 - EC 0000132" sorszámmal T:I / Hungary 2008. 500 Forint (5x) sequential serials "MINTA (SPECIMEN)" overprint "EC 0000128 - EC 0000132" serials C:UNC ...... 26 000 30068.2009. 1000Ft (3x) sorszámkövetők "MINTA" "DB 0000291 - DB 0000291" sorszámmal T:I / Hungary 1000 Forint (3x) sequential serials "MINTA (SPECIMEN)" "DB 0000291 - DB 0000291" serials C:UNC ...... 24 000 30069.Vegyes 8db-os kiváló tartású forint bankjegy tétel, benne: 1957-1960. 10Ft (2xklf) + 1962-1965. 20Ft (2xklf) + 1965. 50Ft + 1957-1962. 100Ft (3xklf) T:I,I- / Mixed 8pcs of Forint banknotes in exceptional condition, with: 1957-1960. 10 Forint (2xdiff) + 1962-1965. 20 Forint (2xdiff) + 1965. 50Ft + 1957-1962. 100 Forint (3xdiff) C:UNC,AU ...... 5 000 30070.Franciaország 1792. 25s "Assignata" (2x) vízjellel és szárazpecséttel T:III szakadás, vágott / 1792. 25 Sols "Assignat" (2x) with watermark and embossed stamp C:F tear, cut Krause A55 ...... 3 000 30071.Jugoszlávia / Bácska magyar megszállás 1941. (1931) 1000D rajta magyar 1000P-s bélyeggel T:I- csak sarokhajlás! RRR! / Yugoslavia / Hungarian occupation of Backa 1941. (1931) 1000 Dinara with Hungarian 1000 Pengő stamp C:AU only folded corner, VERY RARE! Krause R9A ....380 000 30072.Német Birodalom / Bajorország 1900. 100M vízjeles papíron T:II / German Empire / Bavaria 1900. 100 Mark on watermarked paper C:XF ...... 3 000 30073.Orosz Polgárháború / Kelet-Szibéria 1921. (1918) 100R hátoldalán kék felülbélyegzés T:III szép papír / Russian Civil War / East Siberia 1921. (1918) 100 Rubles with blue overprint on back C:F nice paper Krause S1197 ...... 20 000 30074.Románia 1945. 100.000L (2x) sorszámkövetők T:I,I- / Romania 1945. 100.000 Lei (2x) sequential serials C:UNC,AU Krause 58.a ...... 3 000

Erdélyi Fejedelemség pénzei 30085.1580K-B 1/2 Tallér Ag "Rudolf" Rendkívül ritka, a kevés ismert példány egyike, az Unger Éremhatározóban nem szereplő évjárat! (13,9g) T:3 RRR! / Hungary 1580K-B 1/2 Thaler Ag "Rudolf' Extremly rare, one of the few existing coins, not covered by Emil Unger's "Éremhatározó" (13,9g) C:F RRR! ...... 350 000 30086.1601N-B Denár Ag "Rudolf" (0,44g) T:2,2- patina / Hungary 1601N-B Denar Ag "Rudolf" (0,44g) C:XF,VF patina Unger II.: 816.var...... 50 000 30087.Erdélyi Fejedelemség / Brassó 1613B Városi Garas Ag (1,22g) T:2- patina / Principality of Transylvania / Brasov 1613B City Groschen Ag (1,22g) C:VF patina Unger (Erdély).: 35.a var...... 180 000 30088.Erdélyi Fejedelemség 1659N-B Tallér Ag "II. Rákóczi György" (28,48g) T:2 / Principality of Transylvania 1659N-B Thaler Ag "Georg Rákóczi II" (28,48g) C:XF Unger (Erdély).: 353...... 550 000 30089.Erdélyi Fejedelemség 1660N-B Tallér Ag "II. Rákóczi György" Nagybánya (29,2g) T:2 kis ph. / Principality of Transylvania 1660N-B Thaler Ag "Georg Rákoczi II" Baia Mare (29,2g) C:XF small edge error Huszár (Erdély): 564...... 850 000 30090.Erdélyi Fejedelemség 1673S-V Kettősgaras Ag "Apafi Mihály" (3,42g) T:2- lyuktömött / Principality of Transylvania 1673S-V Double Groschen Ag "Michael I Apafi" (3,42g) C:VF plugged hole Huszár 810...... 50 000 30091.1687N-B/P-O 15kr Ag "I. Lipót" Nagybánya (5,77g) T:2,2- enyhén hajlott / Hungary 1687N-B/P-O 15 Kreuzer Ag "Leopold I" Baia Mare (5,77g) C:XF,VF slightly curved Huszár: 1435, Unger II.: 1066.c ...... 10 000 30092.1687N-B/P-O 15kr Ag "I. Lipót" Nagybánya (5,27g) T:2,2- enyhén hajlott / Hungary 1687N-B/P-O 15 Kreuzer Ag "Leopold I" Baia Mare (5,27g) C:XF,VF slightly curved Huszár: 1435, Unger II.: 1066.c ...... 12 000 30093.1723N-B 1/4 Tallér Ag "III. Károly" Nagybánya (7g) T:2 kis rep. a peremén / Hungary 1723N-B 1/4 Thaler Ag "Charles III" Baia Mare (7g) C:XF small crack on edge Huszár: 1621.; Unger II.: 1193.a ...... 15 000 5 30094.1734N-B 1/4 Tallér Ag "III. Károly" Nagybánya (7,07g) T:2,2- juszt., hajlott / Hungary 1734N-B 1/4 Thaler Ag "Charles III" Baia Mare (7,07g) C:XF,VF just., curved Huszár: 1623.; Unger II.: 1194...... 15 000

Magyar és magyar verdejelű fém- és ezüstpénzek 30105.997-1038. Denár Ag "I. István" (0,55g) T:1-,2 / Hungary 997-1038. Denar Ag "Stephen I" (0,55g) C:AU,XF Huszár: 1., Unger I.: 1...... 34 000 30106.1063-1074. Denar Ag "Salamon" (0,47g) T:2 / Hungary 1063-1074. Denar Ag "Solomon" (0,47g) C:XF Huszár: 17., Unger I.: 10...... 16 000 30107.1077-1095. Denár Ag "I. László" (0,8g) T:2 enyhén hajlott / Hungary 1077-1095. Denar Ag "Ladislaus I" (0,8g) C:XF slightly wavy Huszár: 29, Unger I.: 18...... 36 000 30108.1095-1116. Denár Ag "Kálmán" (0,46g) T:1- kis patina / Hungary 1095-1116. Denar Ag "Coloman" (0,46g) C:AU small patina Huszár: 37., Unger I.: 28...... 8 000 30109.1116-1131. Denár Ag "II. István" (0,47g) T:1- / Hungary 1116-1131. Denar Ag "Stephen II" (0,47g) C:AU Huszár: 76., Unger I.: 42...... 4 000 30110.1141-1162. Denár Ag "II. Géza" (0,17g) T:1- / Hungary 1141-1162. Denar Ag "Géza II' (0,17g) C:AU Huszár: 152., Unger I.: 72...... 4 800 30111.1141-1162. Denár Ag "II. Géza" (0,23g) T:1- kis patina / Hungary 1141-1162. Denar Ag "Géza II' (0,23g) C:AU small patina Huszár: 150., Unger I.: 74...... 3 800 30112.1180-1240. Bracteata Ag "III. Béla - IV. Béla" (0,25g) T:1- pereme enyhén hajlott / Hungary 1180-1240. Bracteata Ag "Bela III/IV" (0,25g) C:AU edge slightly curved Huszár: 192., Unger I.: 122...... 4 000 30113.1235-1270 Szlavón Denár Ag "IV. Béla" (0,87g) T:2 / Hungary 1235-1270. Slavonian Denar Ag "Bela IV" (0,87g) C:XF Unger: Sz. 4...... 8 000 30114.1272-1290. Denár Ag "IV. László vagy Friesachi?" (0,48g) T:2- / Hungary 1272-1290. Denar Ag "Ladislaus IV or Friesach?" (0,48g) C:VF Huszár: 399.?, Unger I.: 309.? ...... 24 000 30115.1624P-P Garas Ag "II. Ferdinánd" (2g) T:2-3 ly., ki. / Hungary 1624P-P Groschen Ag "Ferdinand II" (2g) C:VF hole, cracked Huszár: 1195.var, Unger II.: 910.var ...... 75 000 30116.1526. Denár Ag "II. Lajos" kassai veret (0,43g) T:2 / Hungary 1526. Denar Ag "Louis II" Kosice mint (0,43g) C:XF Huszár: 841., Unger I.: 673.i ...... 8 000 30117.1675K-B 15kr Ag "I. Lipót" (6,27g) T:1- / Hungary 1675K-B 15 Kreuzer Ag "Leopold I" (6,27g) C:AU Huszár: 1423., Unger II.: 1060.a ...... 10 000 30118.1677K-B 15kr Ag "I. Lipót" Körmöcbánya (5,93g) T:1-,2 patina / Hungary 1677K-B 15 Kreuzer Ag "Leopold I" Kremnitz (5,93g) C:AU,XF patina Huszár: 1425., Unger II.: 1060.a ...... 7 000 30119.1678K-B 3kr Ag "I. Lipót" Körmöcbánya (1,3g) T:2,2- rep. / Hungary 1678K-B 3 Kreuzer Ag "Leopold I" Kremnitz (1,3g) C:XF,VF cracked Huszár: 1465., Unger II.: 1084...... 5 000 30120.1697C-H 3kr Ag "I. Lipót" Pozsony (1,75g) T:1- / Hungary 1697C-H 3 Kreuzer Ag "Leopold I" Bratislava (1,75g) C:AU Huszár: 1478., Unger II.: 1086.b ...... 8 000 30121.1697C-H 3kr Ag "I. Lipót" Pozsony (1,75g) T:2 / Hungary 1697C-H 3 Kreuzer Ag "Leopold I" Bratislava (1,75g) C:XF Huszár: 1478., Unger II.: 1086.b ...... 8 000 30122.1699K-B 1/4 Tallér Ag "I. Lipót" Körmöcbánya (7,1g) T:2 ph., enyhén hajlott lemez / Hungary 1699K-B 1/4 Thaler Ag "Leopold I" Kremnitz (7,1g) C:XF edge error, slightly curved Huszár: 1410., Unger II.: 1050...... 20 000 30123.1701K-B 1/4 Tallér Ag "I. Lipót" Körmöcbánya (7,2g) T:1-,2 anyagfelesleg,juszt., kis ph. / Hungary 1701K-B 1/4 Thaler Ag "Leopold I" Kremnitz (7,2g) C:AU,XF excess material,just.,small edge error Huszár: 1412., Unger II.: 1052.a ...... 24 000 30124.1740K-B Tallér Ag "III. Károly" (28,81g) T:1-,2 ph., apró ü. / Hungary 1740K-B Thaler Ag "Charles III" (28,81g) C:AU,XF edge error, small ding Huszár: 1606, Unger II.: 1185 ...... 26 000 30125.1746K-B Denár Ag "Mária Terézia" (0,47g) T:2 enyhén hulláms / Hungary 1746K-B Denar Ag "Maria Theresia" Kremnitz (0,47g) C:XF slightly wavy Huszár: 1746., Unger III.: 1266...... 5 000 30126.1750K-B 15kr Ag "Mária Terézia" (5,9g) T:1,1- / Hungary 1750K-B 15 Kreuzer Ag "Maria Theresia" (5,9g) C:UNC,AU Huszár: 1714; Unger III.: 1247.b ...... 12 000 30127.1767. 1/2 Rézdenár "Madonna" T:2 / Hungary 1767. 1/2 Denar Cu "Madonna" C:XF Huszár: 1757., Unger III.:1279...... 6 000 30128.1795E 12kr Ag "II. Ferenc" (4,67g) T:2- kis anyagfelesleg / Hungary 1795E 12 Kreuzer Ag "Franz II" (4,67g) C:VF small excess material Huszár: 2011., Unger III.: 1394.c ...... 8 000 30129.1823G Tallér Ag "I. Ferenc" Nagybánya (27,75g) T:2-,3 fülnyom,patina / Hungary 1823G Thaler Ag "Franz I" Baia Mare (27,75g) C:VF,F earmark Huszár: 1946., Unger III.: 1364c...... 20 000 30130.1824B Tallér Ag "I. Ferenc" Körmöcbánya (27,98g) T:1-,2 kis juszt. / Hungary 1824B Thaler Ag "Franz I" Kremnitz (27,98g) C:AU,XF small just. Huszár: 1944., Unger III.: 1364.a ...... 46 000 30131.1824B Tallér Ag "I. Ferenc" Körmöcbánya (28,10g) T:2 / Hungary 1824B Thaler Ag "Franz I" Kremnitz (28,10g) C:XF Huszár: 1944., Unger III.: 1364.a ...... 26 000 30132.1838B 20kr Ag "V. Ferdinánd" magyar verdejel, de osztrák címer! (6,67g) T:2 / Hungary 1838B 20 Kreuzer Ag "Ferdinand V" Hungarian mint mark, but Austrian Coat of Arms! (6,67g) C:XF Huszár: 2083., Unger III.: 1421.a ...... 10 000

6 30133.1846E 20kr Ag "V. Ferdinánd" T:1- / Hungary 1846E 20 Kreuzer Ag "Ferdinand V" C:AU Huszár: 2084., Unger III.: 1421.b ...... 4 000 30134.1848KB 20kr Ag "V. Ferdinánd" T:1- juszt., kis anyagfelesleg / Hungary 1848KB 20 Kreuzer Ag "Ferdinand V" C:AU adjust, small excess material Adamo B5 ...... 8 000 30135.1861E 1kr Cu szélesebb veret (21mm) T:2- / Hungary 1861E 1 Kreuzer Cu wider strike (21mm) C:VF Adamo M4 ...... 6 000 30136.1861E 1kr Cu T:2 / Hungary 1861E 1 Kreuzer Cu C:XF Adamo M4 ...... 6 000 30137.1869KB 1Ft Ag "Ferenc József / Angyalos címer" Körmöcbánya (12,34g) T:1-,2 / Hungary 1869KB 1 Forint Ag "Franz Joseph" Kremnitz (12,34g) C:AU,XF Huszár: 2136., Unger III.: 1463.a, Adamo M15 ...... 14 000 30138.1878KB 1Ft Ag "Ferenc József / Középcímer" T:2 kis ph. / Hungary 1878KB 1 Forint Ag "Franz Joseph / Coat of Arms" C:XF small edge error Adamo M15 ...... 4 000 30139.1880KB 1Ft Ag "Ferenc József / Középcímer" T:1-,2 / Hungary 1878KB 1 Forint Ag "Franz Joseph / Coat of Arms" C:AU,XF Adamo M15 ...... 4 000 30140.1881KB 1Ft Ag "Ferenc József / Középcímer" T:1-,2 / Hungary 1881KB 1 Forint Ag "Franz Joseph / Coat of Arms" C:AU,XF Adamo M15 ...... 4 000 30141.1886KB 1Ft Ag "Ferenc József / Barokk címer" T:1-,2 ph. / Hungary 1886KB 1 Forint Ag "Franz Joseph" C:AU,XF edge error Adamo M15 ...... 5 000 30142.1889KB 1Ft Ag "Ferenc József / Fiume címer" T:1-,2 / Hungary 1889KB 1 Forint Ag "Franz Joseph / Fiume Coat of Arms" C:AU,XF Adamo M15 ...... 4 000 30143.1896KB 1K Ag "Millenium" eredeti bordó "Milleniumi Koronaérem - 1896" díszdobozban T:2 / Hungary 1896KB 1 Korona Ag "Millenium" in original, wine-red case C:XF Adamo K5.2 ...... 18 000 30144.1896. Denár Ag, fantáziaveret I. István denár mintájára, melyet a Millennium alkalmából adtak ki (0,8g) T:1- R! / Hungary 1896. Denar Ag fantasy coin minted for the 1000th Anniversary of the Hungarian states, based upon the coin minted by Stephen I (0,8g) C:AU RARE! Adamo KE8 ...... 80 000 30145.1900KB 2f Br Körmöcbánya (3,21g) T:2,2- ph. / Hungary 1900KB 2 Fillér Br Kremnitz (3,21g) C:XF,VF edge error Adamo K2 ...... 38 000 30146.1901KB 1f Br T:1- / Hungary 1901KB 1 Fillér Br C:AU Adamo K1 ...... 6 000 30147.1913KB 1K Ag "Ferenc József" Körmöcbánya (4,96g) T:1- / Hungary 1913KB 1 Korona Ag "Franz Joseph" Kremnitz (4,96g) C:AU Adamo K5.1 ...... 44 000 30148.1929. 1f Br T:2 / Hungary 1929. 1 Fillér Br C:XF Adamo P1 ...... 8 000 30149.1968. 50Ft Ag (20,18g) + 100Ft Ag (28,13g) "Semmelweis pár" T:1-,2 / Hungary 1968. 50 Forint Ag (20,18g) + 100 Forint Ag (28,13g) "Semmelweis pair" C:AU,XF Adamo EM27; EM28 ...... 15 000 30150.1976. 200Ft Ag "II. Rákóczi Ferenc" (2xklf) jelzett próbaveret tervezet pár, "PRÓBAVERET" a hátlap bal oldalán T:BU,PP oxidáció, patina / Hungary 1976. 200 Forint Ag "Ferenc Rákóczi II" (2xdiff) a pair of marked trial strike plan, "PRÓBAVERET" mark on reverse, left side C:BU,PP corrosion, patina Adamo EME16 ...... 220 000 30151.1977. 200Ft Ag "Magyar Nemzeti Múzeum / Sólyom" (2xklf) jelzett próbaveret tervezet pár, "PRÓBAVERET" a hátlap bal felső részén T:BU,PP oxidáció, kis patina / Hungary 1977. 200 Forint Ag "Hungarian National Museum / Falcon" (2xdiff) a pair of marked trial strike plan, "PRÓBAVERET" mark on reverse, upper left C:BU,PP corrosion, small patina Adamo EME18.1 ..220 000 30152.1977. 200Ft Ag "Magyar Nemzeti Múzeum / Tarsolylemez" jelzett próbaveret tervezet, "PRÓBAVERET" a hátlap alsó részén T:BU oxidáció, kis patina / Hungary 1977. 200 Forint Ag "Hungarian National Museum / Sabretache" marked trial strike plan, "PRÓBAVERET" mark on reverse below C:BU corrosion, small patina Adamo EME18 ...... 110 000 30153.1979. 100Ft Ni "Űrrepülés" T:1 / Hungary 1979. 100 Forint Ni "Space Flight" C:UNC Adamo EME24.1 ...... 120 000 30154.1983. 100Ft alpakka "Széchenyi István" jelzett próbaveret tervezet, "PRÓBAVERET" az előlap jobb felső oldalán T:PP oxidáció / Hungary 1983. 100 Forint Alpacca " István Széchenyi" marked trial strike plan, "PRÓBAVERET" mark on obverse, upper right C:PP corrosion Adamo EME26 ....200 000 30155.1983. 100Ft alpakka "Széchenyi István" jelzett próbaveret tervezet, "PRÓBAVERET" az előlap jobb felső oldalán T:BU oxidáció / Hungary 1983. 100 Forint Alpacca " István Széchenyi" marked trial strike plan, "PRÓBAVERET" mark on obverse, upper right C:BU corrosion Adamo EME26 ...... 70 000 30156.2000. 3000Ft Ag "125 éves a Zeneakadémia" T:PP felületi karc / Hungary 2000. 3000 Forint Ag "125th Anniversary of the Liszt Academy" C:PP slightly scratched Adamo EM168 ...... 30 000 30157.2000. 3000Ft Ag "125 éves a Zeneakadémia" T:BU / Hungary 2000. 3000 Forint Ag "125th Anniversary of the Liszt Academy" C:BU Adamo EM168 ...... 20 000

Magyar emlékveretek, plakettek 30167.Asszonyi Tamás (1942-) 1973. "Budapest MDCCCLXXIII / 1873-1973 Pest-Buda egyesítésének emlékére" kétoldalas öntött Br emlékérem (425,06g/86mm) T:1- / Hungary 1973. "Budapest MDCCCLXXIII / 1873-1973 For the unification of Pest-Buda" double-sided, cast commemorative plaque (425,06g/86mm) C:AU ...... 4 000 30168.Berán Lajos (1882-1943) 1930. "Gróf Klebelsberg Kunó, a Nemzeti Sportuszoda megteremtője 1930.XII.7. / Magyar Úszó Szövetség 1907" Br emlékérem, "LUDVIG" gyártói jelzéssel (98,52g/61mm) T:1- / Hungary 1930. "Count Kunó Klebelsberg, the Founder of the National Swimming Pool 1930.XII.7. / Hungarian Swimming Association 1907" Br commemorative medallion, with "LUDVIG" maker's mark. Sign.: Lajos7 Berán (98,52g/61mm) C:AU ...... 12 000 30169.Berán Lajos (1882-1943) DN "Fadrusz János" Br emlékérem. "JOANNI FADRVSZ SCVLPTORI ARTE NATI INCLYTVM POSONIVM" (33,83g/41mm) T:2 / Hungary ND "János Fadrusz" Br commemorative medallion. Szign.: Lajos Berán (33,83g/41mm) C:XF HP 1105...... 5 000 30170.Blaskó János (1945-) DN "Leonardo Da Vinci 1452-1519 - Pitt. E Scvltor-Fiorenza" egyoldalas Br plakett (825g/133mm) T:1- / Hungary ND "Leonardo Da Vinci 1452-1519 - Pitt. E Scvltor-Fiorenza" one-sided Br plaque. Szign.: János Blaskó (825g/133mm) C:AU ...... 8 000 30171.Bognár György (1944-) 1996. "Honfoglalás Millecentenárium" nagyalakú vastag Ag emlékérem, peremén "135" sorszámmal (1000g/0.999/100mm) T:1-,2 (eredetileg PP) ph. / Hungary 1996. "1100th Anniversary of the Hungarian Conquest" piefort pure Ag medallion with serial number "135" on the edge. Sign.: György Bognár (1000g/0.999/100mm) C:AU,XF (originally PP) edge error ...... 150 000 30172.Boldogfai Farkas Sándor (1907-1970) 1951. "Jajaczay János / Allor si mosse ediogli tenni dietro" kétoldalas Br plakett (148,9g/68,5mm) T:2 kis patina / Hungary 1954. "János Jajczay / Allor si mosse ediogli tenni dietro" double-sided Br plaque. Sign.: Farkas Sándor Boldogfai (148,9g/68,5mm) C:XF small patina ...... 5 000 30173.~1990. "Gr. Széchenyi István (1791-1860) A Legnagyobb Magyar / A Közlekedési, Hírközlési és Vízügyi Miniszertől" Ag és aranyozott Ag emlékérem pár (2x) peremen jelzett, sorszámozott. Kiadatlan típus, az éremképet később megváltoztatták. Szign.: Bozó/SzG. (36,50g és 36,11g/0.925/42,5mm) T:1- / Hungary ~1990. "Count István Széchenyi (1791-1860) The Greatest Hungarian" Ag and gilt Ag commemorative medal pair (2x) marked and numbered on edge. Unissued type, the image on the coin was later changed. Sign: Bozó/SzG. (36,50g és 36,11g/0.925/42,5mm) C:AU ...... 24 000 30174.Bődy Kálmán (1885-1956) ~1930. "Magyarország éghajlatának megismeréséért a Magyar Meteorológiai Társaság - Hegyfoky Kabos emlékezetére 1847-1919" Br emlékérem, eredeti tokban, hátoldalon "42" sorszámmal (91,13g/59mm) T:1- / Hungary ~1930. "For the cognition of the cilmate of Hungary - Hungarian Meteorological Society" Br commemorative medal, in original case, with "42" number on back. Sign.: Kálmán Bődy (91,13g/59mm) C:AU ...... 3 000 30175.Josef Daniel Boehm (1794-1865) 1846. "József nádor 50 éves nádori jubileum" Ag emlékérem. "JÓZSEF MAGYAR ORSZÁG NÁDORA ÉS FŐ KAPITÁNYA - VÁLASZTATOTT NOV. 12 1796 / EMLÉKÜL FÉL SZÁZADOS ÉRDEMÉRT 1846" (70,18g/53mm) T:2 ü., ph. / Hungary 1846. "Election jubilee of Joseph Archduke" Ag commemorative medallion. Sign.: Josef Daniel Boehm (70,18g/53mm) C:XF ding, edge error HP 284...... 16 000 30176.Cséri Lajos (1928-) 1968. "Semmelweis Ignác születése 150. évfordulójára 1968 / Pest Megyei Tanács Semmelweis / Rókus/ Kórháza" kétoldalas öntött Br plakett (232,2g/89mm) T:2 / Hungary 1968. "150th Anniversary of Birth Ignác Semmelweis 1968 / Pest County Council's Semmelweis / Rókus/ Hospital" double-sided cast Br plaque (232,2g/89mm) C:XF ...... 20 000 30177.Csíkszentmihályi Róbert (1940-) 1966. "Sebestyén Gyula 1864-1946" egyoldalas Br plakett, hátoldalon gravírozva (85,62g/58mm) T:1- / Hungary 1966. "Gyula Sebestyén 1864-1946" one-sided Br plaque, engraved on reverse (85,62g/58mm) C:AU ...... 4 000 30178.Csillag István (1881-1968) 1906. "Dante" öntött, egyoldalas Br plakett (141g/82x107mm) T:2 / Hungary 1906. "Dante" cast, one-sided Br plaque (141g/82x107mm) C:XF ...... 12 000 30179.Csóka Zsuzsanna (1962-) 1996. "Millecentenárium" aranyozott ezüst emlékérem sorozat bársony dísztokban a Babits Kiadótól, összesen 1kg, a következő felosztásban: "Árpád fejedelem / Csodaszarvas és Lehel kürtje" (313g/0.925) + "Szent Korona / Rakamazi Korong" (313g/0.925) + "Attila kardja / Tarsoly" (315g/0.925) + "Szent István pénze / Lovasíjász" (31g/0.925) + "Szent István szobor / Turul" (31g/0.925) az aranyozás több helyen lekopott T:PP karc, oxidáció R! / Hungary 1996. Commemorative medallions for the Millecentenary of Hungary. Complete set with 5 pieces of different gold plated silver (0.925) medallions in orginal case, all in all 1kg. Sign.: Zsuzsanna Csóka C:PP worn gilding, oxidation, scratched R! ...... 230 000 30180.Csúcs Ferenc (1905-1999) 1938. "Nagy Bercsényi" öntött Br emlékérem (90,43g/48,5mm) T:2 / Hungary 1938. "Miklós Bercsényi" cast commemorative Br medallion. Sign: Ferenc Csúcs (90,43g/48,5mm) C:XF HPII 558...... 8 500 30181.Csúcs Ferenc (1905-1999) 1947. "Kun Mihály 50 éves nyomdászságának emlékére / Tanfolyam hallgatói 1947" két félből álló Br emlékplakett (887g/~157mm) T:2,2- a két fél elvált egy részen / Hungary 1947. "Mihály Kun 50th Anniversary of Printing" commemorative Br plaque made of two pieces. Sign.: Ferenc Csúcs (887g/~157mm) C:XF,VF a section of the two parts are apart from each other ...... 11 000 30182.Csúcs Ferenc (1905-1999) 1954. "Jajaczay János Dr. / 1954" kétoldalas Br plakett (292,62g/70mm) T:2 / Hungary 1954. "János Jajczay Dr / 1954" double-sided Br plaque. Sign.: Ferenc Csúcs (292,62g/70mm) C:XF ...... 5 000 30183.Csúcs Ferenc (1905-1999) 1972. "Zolnay László" Br emlékplakett, peremén sorszám (813g/105mm) T:2 / Hungary 1972. "László Zolnay" Br commemorative plaque, serial on edge. Sign.: Ferenc Csúcs (813g/105mm) C:XF ...... 6 000 30184.Csúcs Ferenc (1905-1999) 1988. "Szentgyörgyi István 1881-1938" Br plakett (500g/76x99mm) T:2 / Hungary 1988. "István Szentgyörgyi 1881-1938" Br plaque. Sign.: Ferenc Csúcs (500g/76x99mm) C:XF ...... 8 000 30185.Csúcs Ferenc (1905-1999) 1989. "Dr. Csillag István" egyoldalas, öntött Br plakett (337,47g/100mm) T:2 ph. / Hungary 1989. "István Csillag Dr" one-sided, cast Br plaque. Sign.: Ferenc Csúcs (337,47g/100mm) C:XF ph...... 16 000

8 30186.Edvi Illés György (1911-) 1935. "Kunffy Lajos" öntött, egyoldalas Br plakett (322g/128x154mm) T:1-,2 / Hungary 1935. "Lajos Kunffy" cast, one-sided Br plaque. Sign.: György Edvi Illés (322g/128x154mm) C:AU,XF ...... 24 000 30187.Edvi Illés György (1911-) 1940. "Géza" Br lemezplakett (259,16g/139mm) T:2 Hungary 1940. "Géza" Br plaque. Sign.: György Edvi Illés (259,16g/139mm) C:XF ...... 3 000 30188.Edvi Illés György (1911-) 1941. "Farkas Sándor" Br lemezplakett (195,37g/116mm) T:2 / Hungary 1941. "Farkas Sándor" Br plaque. Sign.: György Edvi Illés (195,37g/116mm) C:XF ...... 3 000 30189.Edvi Illés György (1911-) 1942. "Dr. Baktay Ervin" Br plakett (72,44g/72mm) T:2 / Hungary 1942. "Dr. Baktay Ervin" Br plaque. Sign.: György Edvi Illés (72,44g/72mm) C:XF ...... 3 000 30190.Eölvedi Gachal József (1889-1972) 1966. "IOSEPHVS GACHAL ALIAS EÖLVEDY PICTOR AETATIS SVAE LXXVI." önarckép, egyoldalas, öntött Br plakett (1030g/190mm) T:2 / Hungary 1966. "IOSEPHVS GACHAL ALIAS EÖLVEDY PICTOR AETATIS SVAE LXXVI." self-portrait, one-sided cast Br plaque. Sign.: József Eölvedi Gachal (1030g/190mm) C:XF ...... 20 000 30191.Eölvedi Gachal József (1889-1972) 1966. "Doctor Melinda Kaba - Archaeolgvs 1966" egyoldalas, öntött Br plakett, Kaba Melinda régész arcképe (~152mm/711g) T:2 / Hungary 1966. "DOCTOR MELINDA KABA - ARCHAEOLGVS 1966" one-sided Br plaque with the portrait of Melinda Kaba archeologist. Sign.: József Eölvedi Gachal (~152mm/711g) C:XF ...... 16 000 30192.Erdey Dezső (1902-1957) 1948. "Aquinói Szent Tamás" Br emlékérem (107mm/233g) T:2 / Hungary 1948. "Saint Thomas Aquinas" Br commemorative medal. Sign.: Dezső Erdey (107mm/233g) C:XF ...... 20 000 30193.Farkas Ferenc (1958- ) 2004. "Rodin" Br kisplasztika, peremen jelzett "ÉKE", sorszámozott "26/35" (523g/~72mm) T:1- / Hungary 2004. "Rodin" Br figurine marked on edge "ÉKE" and "26/35" serial number. Szign.: Ferenc Farkas (523g/~72mm) C:AU ...... 36 000 30194.Fehér József (1909- ) 1939. "Józsi" egyoldalas, öntött Br plakett, márványlapra erősítve. A Török Pál katalógusban nem szerepel! (2291g/139x180mm) T:2 R! / Hungary 1939. "Józsi" one-sided, cast Br plaque on marble sheet. Not listed by Pál Török's catalogue! Sign.: József Fehér (2291g/139x180mm) C:XF R! ...... 20 000 30195.Fehér József (1909-?) 1942. "Isten segítségével hazánkért és embertársainkért - R.V.K.V.SZ - Phöbus Villamos Művei Tűzoltó Testülete 1932-1942" nagyalakú, öntött, egyoldalas Br plakett (687g/107x164mm) T:1- / Hungary 1942. "Isten segítségével hazánkért és embertársainkért - R.V.K.V.SZ - Phöbus Villamos Művei Tűzoltó Testülete 1932-1942 (For Our Country and Fellow Man with God's help - Phöbus Electricity Works Firefighters 1932-1942)" large size, cast, one-sided Br plaque. Sign.: József Fehér (687g/107x164mm) C:AU ...... 24 000 30196.Ferenczy Béni (1890-1967) 1943. "Entz Béla" Br emlékérem (170,26g/70mm) T:2 / Hungary 1943. "Béla Entz" Br commemorative medal. Sign.: Béni Ferenczy (170,26g/70mm) C:XF HP II: 900...... 8 000 30197.Fritz Mihály (1947-) 1987. "Operafesztivál Szeged 1987" Br emlékérem eredeti bőrtokban (503g/130mm) T:1- / Hungary 1987. "Opera Festival of Szeged 1987" Br commemorative medal in original leather case. Sign.: Mihály Fritz (503g/130mm) C:AU ...... 14 000 30198.Gácsik Lajos (1905-1981) 1942. "S. Josephus Calasanctius Pater Parvulorum / Scholae Piae Hungarie 1642-1942 (Kalazanci Szent József)" fém emlékérem (75,72g/59mm) T:1- apró patina / Hungary 1942. "S. Josephus Calasanctius Pater Parvulorum / Scholae Piae Hungarie 1642-1942" metal commemorative medallion. Sign.: Lajos Gácsik (75,72g/59mm) C:AU tiny patina ...... 6 000 30199.Gajdácsné (Tokayné) Borbély Gizella (1880-1958) 1913. "Oberleutnant Eugen Berenyi (Berényi János főhadnagy)" öntött, egyoldalas Br plakett. (108g/107mm) T:1- R! / 1913. "Oberleutnant Eugen Berenyi" cast, one-sided Br plaque. Sign.: Gizella Gajdácsné (Tokayné) Borbély (108g/107mm) C:AU Rare! HP 2418...... 28 000 30200.Hetés György (1921-1998) 1980. "Magyari Béla - Farkas Berci - Űrhajósainknak" egyoldalas öntött Br plakett. (253,21g/88mm) T:2 / Hungary 1980. "For our Astronauts Béla Magyar - Berci Farkas" one-sided cast Br plaque. Sign.: György Hetés (253,21g/88mm) C:XF ...... 30 000 30201.Imrey Lajos (1879-19??) DN "Gyermek fej jobbra" Br plakett falra akasztható táblán (589g/a plakett 134mm) T:2 / Hungary ND "Head of a child right" Br plaque on a base. Sign.: Lajos Imrey (589g/ the plaque 134mm) C:XF ...... 8 000 30202.Kiss Nagy András (1930-1997) ~1980. "Erkel Ferenc-Díj" öntött Br díjérem. (158,2g/69mm) T:1- / Hungary ~1980. "Award of Ferenc Erkel" commemorative Br cast medallion. Sign: András Kiss Nagy (158,2g/69mm) C:AU ...... 14 000 30203.Kiss Nagy András (1930-1997) DN "Krúdy Gyula" kétoldalas Br emlékérem (48,24g/45mm) T:1- / Hungary ND "Gyula Krúdy" double-sided Br commemorative medallion (48,24g/45mm) C:AU ...... 4 000 30204.August Kleeberg 1867. "I. Ferenc József budai koronázására" Sn emlékérem. "LELJE NÉPE BOLDOGSÁGÁN ÖRÖMET, HÍR, SZERENCSE KOSZORÚZZA SZENT FEJÉT / DEÁK EMLÉKE BENNÖK" (49,43g/52mm) T:1-,2 / Hungary 1867. "For the Coronation of Franz Josef" Sn commemorative medallion. Sign.: A. Kleeberg (49,43g/52mm) C:AU,XF Montenuovo 2725...... 12 000 30205.Kopits János (1872-1944) DN "Női mellkép" egyoldalas, öntött Br plakett (589g/195mm) T:2 / Hungary ND "Womans portrait" one-side cast Br plaque. Sign.: János Kopits (589g/195mm) C:XF .18 000 30206.Koren István (1911-1994) 1937. "Gyóni Géza - A GYÓNI HAMVAK HAZAHOZATALA EMLÉKÉRE" Br egyoldalas plakett (447g/104x156mm) T:2 / Hungary 1937. "Géza Gyóni - Commemorating the return of his ashes" Br one-sided plaque. Sign.: István Koren (447g/104x156mm) C:XF ...... 10 000

9 30207.Kovács Dezső (1921-) 1970. "JOHANN THADDAUS PEITHNER / A SELMECI BÁNYÁSZATI AKADÉMIA ALAPÍTÁSÁNAK EMLÉKÉRE 1770" peremen jelzett Ag emlékérem (130,5g/0.935/69,5mm) T:2 patina / Hungary 1970. "Johann Thaddäus Peithner / To the Memory of the Foundation of the Selmec Mining Academy 1770" Ag commemorative medallion with hallmark on the edge. Szign.: Dezső Kovács (130,5g/0.935/69,5mm) C:XF patina ...... 28 000 30208.Körmendi Frimm Jenő (1886-1959) 1913. "M.T.K. (Magyar Testgyakorlók Köre) 1888-1913" Br plakett (108,75g/ 82x48mm) T:1- / Hungary 1913. "M.T.K 1888-1913" Br sports club's plaque. Sign.: Jenő Körmendi Frimm (108,75g/82x48mm) C:XF ...... 16 000 30209.Kunvári Lilla (1897-1984) 1957. "Kandó Kálmán" nagyméretű, öntött, egyoldalas Br plakett (725g/~177mm) C:1,1- / Hungary 1957. "Kálmán Kandó" large size, cast, one-sided Br plaque. Sign.: Lilla Kunvári (725g/~177mm) C:UNC,AU ...... 20 000 30210.Lapis András (1942-) DN "Hevesy György 1885-1966 / Magyar Orvostudományi Nukleáris Társaság" kétoldalas Br plakett öntőminta (504g/100mm) T:1,1- / Hungary ND "György Hevesy 1885-1966 / Hungarian Medical Doctors Nuclear Science Society" double-sided Br plaque casting form. Sign.: András Lapis (504g/100mm) C:UNC,AU ...... 30 000 30211.Leimdörferné Gráber Mária (1895-?) 1938. "Klári" öntött, egyoldalas Br plakett (296g/148mm) T:1-,2 R! / Hungary 1938. "Klári" cast, one-sided Br plaque. Sign.: Mária Leimdörferné Gráber (296g/148mm) C:AU,XF Rare! ...... 24 000 30212.Ligeti Erika (1934-2004) DN "Ikrek hava" kétoldalas Br érem (54,54g/39mm) T:2 / Hungary ND "Month of Gemini" Br medal. Sign.: Erika Ligeti (54,54g/39mm) C:XF ...... 4 000 30213.Lóránfi Antal (1856-1927) 1906. "Hilibi Haller József 1906 II/4." egyoldalas fém plakett (61,34g/47x61mm) T:2- hajlott lemez, ph. / Hungary 1906. "József Hilibi Haller 1906 II./4." one-sided metal plaque. Sign.: Antal Lóránfi (61,34g/47x61mm) C:VF bent, edge error ...... 5 000 30214.Madarassy Walter (1909-1994) 1935. "Bárdos Ilonka" öntött, kétoldalas Br érem. (159g/69,5mm) T:1- kis ü. R! / Hungary 1935. "Ilonka Bárdos" cast, double-sided Br commemorative medallion. Sign.: Walter Madarassy (159g/69,5mm) C:AU small ding Rare! ...... 24 000 30215.Madarassy Walter (1909-1994) 1935. "Gombocz Zoltán 1877-1935 / Az Eötvös Collegium volt tagjainak Szövetsége in memoriam - Magna Hungaria" kétoldalas Br emlékérem (185,32g/70,5mm) T:1 kis patina / Hungary 1935. "Zoltán Gombocz 1877-1935 / Alliance of the former members of the Eötvös Collegium in memoriam - Magna Hungaria" two-sided Br commemorative medallion. Sign.: Walter Madarassy (185,32g/70,5mm) C:UNC small patina ...... 5 000 30216.Madarassy Walter (1909-1994) 1942. "Dr. Vitéz József Ferenc Királyi Herceg / Örökös elnökének hálája jeléül az Országos Magyar Iparművészeti Társulat 1927-1942" öntött, egyoldalas Br érem. (170g/75mm) T:1- R! / Hungary 1942. "Dr. Vitéz József Ferenc Királyi Herceg / Örökös elnökének hálája jeléül az Országos Magyar Iparművészeti Társulat 1927-1942" cast, one-sided Br commemorative medallion. Sign.: Walter Madarassy (170g/75mm) C:AU Rare! ...... 18 000 30217.Madarassy Walter (1909-1994) 1973. "Petőfi Sándor / A költő születésének 150 évfordulója emlékére" kétoldalas öntött Br plakett (385,45g/89mm) T:2 kis patina / Hungary 1973. "Sándor Petőfi / 150th Anniversary of Birth" double-sided cast Br plaque. Sign.: Walter Madarassy (385,45g/89mm) C:XF small patina ...... 22 000 30218.Madarassy Walter (1909-1994) 1997. "Európai Tudományos és Művészeti Akadémia - Őszi ülés 1997. november 7-8." kétoldalas Br plakett (779g/98mm) T:2 / Hungary 1997. "European Academy of Sciences and Arts (Academia Scientiarum et Artium Europaea) - Plenum of Autumn, 7-8 November, 1997" Br plaque. Sign.: Walter Madarassy (779g/98mm) C:XF ...... 19 000 30219.Mátrai Lajos (1875-1966) 1911. "Zichy Nándor grófnak fáradhatatlan elnökének a Szent-István Társulat / Quattuor Lustris Praesidi Societas Sti Stephani." Br emlékplakett eredeti dísztokban (144g/57x79mm) T:2 / Hungary 1911. "To count Nándor Zichy the president of the Saint Stephen Company / Quattuor Lustris Praesidi Societas Sti Stephani." Br commemorative plaque in original case. Sign.: Lajos Mátrai (144g/57x79mm) C:XF HP 3539...... 6 000 30220.Paál István (1935-2010) 1989. "Bábolna 1789-1989 / Ültetve 1710" kétoldalas Br emlékérem (349,56g/95mm) T:1 / Hungary 1989. "Bábolna 1789-1989 / Planted 1710" double-sided Br plaque. Sign.: István Paál (349,56g/95mm) C:UNC ...... 4 000 30221.Idősebb Pál Mihály (1911-1971) DN Egyoldalas bronz plakett, férfi alak mellett angyalok (1648g/187mm) T:2 / Hungary ND "One sided Br plaque, man with angelic figures. Sign.: Mihály Pál the elder (1648g/187mm) T:2 ...... 10 000 30222.Pátzay Pál (1896-1979) DN "Mathias Rex Hungariae" préselt réz plakett márványlapon, hátoldalán "LUDWIG ÉREMVERŐ" gyártói matricával (386g/78x61mm) T:2 / Hungary ND "Mathias Rex Hungariae" Cu plaque on marble base with "LUDWIG ÉREMVERŐ" manufacturers sticker on back. Sign.: Pál Pátzay (386g/78x61mm) C:XF ...... 3 000 30223.Osváth Mária (1921- ) 1974. "Aba-Novákné Kató 1896-1958" egyoldalas Br plakett (794g/148mm) T:1,1- / Hungary 1974. "Kató Aba-Novákné 1896-1958" one-sided Br plaque. Sign.: Mária Osváth (794g/148mm) C:UNC,AU ...... 14 000 30224.Reményi József (1887-1977) 1934. "Országos Magyar Dalosszövetség Budapest 1867 / Zur erinnerung des Ungarischen Sängerkonzertes (A magyarországi énekkoncert emlékére)" ezüstözött Br emlékérem, Reményi jelölés nélkül! (191,55g/80mm) T:2 / Hungary 1934. "Hungarian National Singing Association Budapest 1867 / Zur erinnerung des Ungarischen Sängerkonzertes (In commemoration of the Hungarian Singer Concert)" silver plated Br medallion, without Reményi mark (191,55g/80mm) C:XF ...... 15 000

10 30225.Rónay Kázmér (1883-) ~1930-1940. "A Szent István Gimnázium kitűnő tanulójának" Br emlékérem (64,11g/51mm) T:1- / Hungary ~1930-1940. "For the exceptional student of the St. Stephens Grammar School" Br commemorative medallion. Sign.: Kázmér Rónay (64,11g/51mm) C:AU ...... 6 500 30226.Anton Scharff (1845-1930) 1910. "Az Országos Iparegyesülettől" jelzetlen Ag emlékérem, hátoldalán gravírozással, "Knopp és Steiner Budapesten" gyártói jelzéssel, tokban (44,82g/55mm) T:1-,2 ph. / Hungary 1910. "From the National Industry Association" Ag commemorative medallion without hallmark, engraved on reverse, with "Knopp és Steiner Budapesten" makers mark, in case. Sign.: Anton Scharff (44,82g/55mm) C:AU,XF edge error ...... 17 000 30227.Anton Scharff (1845-1930) 1910. "Az Országos Iparegyesülettől" Br emlékérem, hátoldalán gravírozással, "Knopp és Steiner Budapesten" gyártói jelzéssel(61,32g/54mm) T:2 ph., patina, ü. / Hungary 1910. "From the National Industry Association" Br commemorative medallion, engraved on reverse, with "Knopp és Steiner Budapesten" makers mark. Sign.: Anton Scharff (461,32g/54mm) C:XF edge error, patina, dings ...... 5 000 30228.Seregély Dezső (1867-1948) 1924. "Dr. Nagy Emil orvos 1924" ovális Br plakett (816g/161-132mm) T:2 / Hungary 1924. "Dr. Emil Nagy physician 1924" oval Br plaque. Sign.: Dezső Seregély (816g/161-132mm) C:XF HV 483...... 26 000 30229.Seregély Dezső (1867-1948) 1925. "Adiuves Fortes Invalidus 1914-1918" nagyalakú Br lemez plakett (1345g/159x295mm) T:1- / Hungary 1925. "Adiuves Fortes Invalidus 1914-1918" large size Br plaque. Sign.: Dezső Seregély (1345g/159x295mm) C:AU ...... 20 000 30230.Solymári Valkó László (1909-1984) 1954. "Esze Tamás" Br plakett (215g/64x87mm) T:2 saroknál ph. / Hungary 1954. "Tamás Esze" Br plaque. Sign.: László Solymári Valkó (215g/64x87mm) C:XF edge error at corner ...... 5 000 30231.Solymári Valkó László (1909-1984) 1954. "Dózsa György" Br plakett (209g/66,5x90,5mm) T:2 / Hungary 1954. "György Dózsa" Br plaque. Sign.: László Solymári Valkó (209g/66,5x90,5mm) C:XF .5 000 30232.Solymári Valkó László (1909-1984) 1955. "Hubay Jenő 1858-1937" öntött, egyoldalas Br emlékérem (325,01g/91mm) T:2 / Hungary 1955. "Jenő Hubay" one-sided Br medallion. Sign.: László Solymári Valkó (325,01g/91mm) C:XF ...... 8 000 30233.Schwartz István (1851-1924) 1885. "Országos Általános Kiállítás Budapesten 1885 / Újváry Ödönnek Bihar-Diószeg - Az érdem jeléül" kétoldalas Br emlékérem (143,56g/65mm) T:1- ph. / Hungary 1885. "National Exposition at Budapest in 1885 / For Ödön-Újvári from Bihar-Diószeg - As the sign of merit" double-sided Br commemorative medallion. Sign.: István Schwartz (143,56g/65mm) C:AU edge error ...... 5 000 30234.Szentgyörgyi István (1881-1939) DN Férfi portré Br plakett (241g/88x112mm) T:1- / Hungary ND Man's portrait Br relief. Sign.: István Szentgörgyi (241g/88x112mm) C:AU HP 5141...... 12 000 30235.Telcs Ede (1872-1948) 1907. "Görgey Arthur 1907 VII-18." egyoldalas Br lemezplakett (180,51g/120mm) T:1- / Hungary 1907. "Görgey Arthur 1907 VII-18." one-sided Br plaque. Sign.: Ede Telcs (180,51g/120mm) T:AU ...... 130 000 30236.Torbágyi Novák Györgyi (1916-?) 1931. "Justice for Hungary" Br plakett felakasztható falemezre rögzítve, táblán "EMLÉKÜL NEKTEK AZ IGAZSÁG ÉS BÁTORSÁG SZÁRNYAIN HOZTÁTOK NEKÜNK A DICSŐSÉGET BUDAPEST 1931 JUL. 16" (83mm, falemez:176x150mm) T:2 / Hungary 1931. "Justice for Hungary" Br plaque on wooden plate, with slab. Sign.: Györgyi Torbágyi Novák (83mm, plate:176x150mm) C:XF ...... 50 000 30237.Tóth Sándor (1933-) 1982. "Bocskai István / MÉE Hajdú-Bihar Megye" jelzett Ag piefort emlékérem (72,56g/0.835/42,5mm) T:2 / Hungary 1982. "István Bocskai" hallmarked Ag piefort commemorative medal. Sign.: Sándor Tóth (72,56g/0.835/42,5mm) C:XF Adamo DE3 ...... 12 000 30238.Tóth Sándor (1933-) DN "Csongrád megye" Br plakett gyűjtői tokban (744g/124mm) T:1 / Hungary ND "Csongrád County" Br plaque in collector's case. Sign.: Sándor Tóth (744g/124mm) C:UNC ...... 6 500 30239.Törzsök Károly (1906-1964) 1947. "Dr. Szoboszlay Ferenc tanácsnok" egyoldalas, öntött Br plakett (434g/198mm) T:2 / Hungary 1947. "Ferenc Szoboszlay, Dr., Councilman" one-sided, cast Br plaque. Sign.: Károly Törzsök (434g/198mm) C:XF ...... 18 000 30240.Vadász György (1924-1997) 1992. "Vadász György az Árpád-házi pénzek kedvelője" Br emlékplakett (527g/96mm) T:2 / Hungary 1992. " György Vadász" Br commemorative plauqe. Sign.: György Vadász (527g/96mm) C:XF ...... 12 000 30241.Vigh Ferenc (1881-1948) DN "Férfi mellkép" egyoldalas, öntött Br plakett, szakirodalomban nem jegyzett (1085g/179x227mm) T:1- R! / Hungary ND "Man's portrait" one-sided, cast Br plaque, not catalogued. Sign.: Ferenc Vigh (1085g/179x227mm) C:AU Rare! ...... 18 000 30242.Habsburg Birodalom / Pozsony 1830. szeptember 28. Koronázási zseton Ag "I. Ferenc - V. Ferdinánd" (3,26g) T:1-,2 / Habsburg Monarchy / Bratislava 28 September 1830. Coronation Silver Jeton Ag "Franz I - Ferdinand V" (3,26g) C:AU,XF HTÉ.: 899...... 10 000 30243.1860. "Széchényi István - 1860 április 8án" ón halotti érem (6,85g/29mm) T:2- ph. / Hungary "István Széchényi - 8th April 1860" tin mortuary medal (6,85g/29mm) C:VF edge error ...... 6 000 30244.1865. "Emlékérem a pesti országgyűlésre" ezüstözött Br emlékérem "ÉLJEN A HAZA - ES LEBE DAS VATERLAND / EMLÉKÜL AZ 1865. ÉVI ORSZÁG GYÜLÉS MEGNYITÁSÁRA - ORSZÁG HÁZ", a peremen: "UNGARISCHE DENK MÜNZE - MAGYAR EMLÉK PÉNZ" (26,88/39mm) T:2 / Hungary 1865. "Commemorative Medallion for Parliament of 1865 at Pest" silver plated Br commemorative medallion "ÉLJEN A HAZA - ES LEBE DAS VATERLAND / EMLÉKÜL AZ 1865. ÉVI ORSZÁG GYÜLÉS MEGNYITÁSÁRA - ORSZÁG HÁZ (Long live the Country / In memory of the opening of the Parliament of 1865 - The Parliament)", on the edge: "UNGARISCHE DENK MÜNZE - MAGYAR EMLÉK PÉNZ (Hungarian Commemorative Coin)" (26,88g/39mm) C:XF ...... 5 000

11 30245.1867. "Honvéd Emlék - Az 1867. évi honvéd egyletek alakításának emlék zálogául / A Buda Pesti koronázás emlékül 1867 június 8-án " ezüstözött Br emlékérem (19,33g/38mm) T:1-,2 / Hungary 1867. "Honvéd Memorabilia - For the founding of Honvéd Associations / In memory of the crowning at Buda Pest in 8th June 1867" silver plated Br commemorative medallion (19,33g/38mm) C:AU,XF ...... 8 000 30246.Arad 1874. "Az aradi vértanúk kivégzésének 25. évfordulójára" jelzetlen Ag emlékérem. "SZABADSÁG, EGYENLŐSÉG, TESTVÉRISÉG - 1848 Mart. 15. / A NEMZET 13 VÉRTANÚJA 25. ÉVI GYÁSZEMLÉKÉRE - ARAD 1874 Octob. 6." (12,39g/35,5mm) T:2- patina, ü., durva ph. / Hungary / Arad 1874. "25th Anniversary of the Execution of the Arad Martyrs" Ag commemorative medallion without hallmark (12,39g/35,5mm) C:VF patina, dings, strong edge error ...... 20 000 30247.Arad 1874. "Az aradi vértanúk kivégzésének 25. évfordulójára" Br emlékérem. "SZABADSÁG, EGYENLŐSÉG, TESTVÉRISÉG - 1848 Mart. 15. / A NEMZET 13 VÉRTANÚJA 25. ÉVI GYÁSZEMLÉKÉRE - ARAD 1874 Octob. 6." (17,02g/35,5mm) T:2,2- patina, durva ph. / Hungary / Arad 1874. "25th Anniversary of the Execution of the Arad Martyrs" Br commemorative medallion (17,02g/35,5mm) C:XF,VF patina, strong edge errors ...... 7 000 30248.1881. "Országos Nőiparkiállítás Budapesten" Br emlékérem "Knopp J. és Steiner" gyártói jelzéssel. "KOBURG HERCEGNÉ AZ ORSZ.NŐIPARKIÁLLÍTÁS VÉDNÖKE" (25,70g/35,5mm) T:2 enyhe patina, durva ph. / Hungary 1881. "National Exhibition of Industry of Women in Budapest" Br commemorative medal with "Knopp J. és Steiner" makers mark (25,70g/35,5mm) C:XF slightly patina, strong edge error ...... 3 000 30249.1890. "Az érdem jeléül / Alföldi és Délmagyarországi Általános Kiállítás Aradon" ezüstözött Cu emlékérem "Knopp és Steiner Budapesten" gyártói jelzéssel (42,86g/44,5mm) T:2,2- patina, ph., kopott ezüstözés / Hungary 1890. "As the Sign of Merit / General Exhibition of Alföld and South Hungary in Arad" silvered Cu commemorative medal with "Knopp és Steiner Budapesten" makers mark (42,86g/44,5mm) C:XF,VF patina, edge error, worn silver plating ...... 20 000 30250.1890. "Az érdem jeléül / Alföldi és Délmagyarországi Általános Kiállítás Aradon" fém emlékérem "Knopp és Steiner Budapesten" gyártói jelzéssel (40,39g/44,5mm) T:2,2- patina, ph. / Hungary 1890. "As the Sign of Merit / General Exhibition of Alföld and South Hungary in Arad" metal commemorative medal with "Knopp és Steiner Budapesten" makers mark (40,39g/44,5mm) C:XF,VF patina, edge error ...... 7 000 30251.1899. "Ferenc József / A kertészet és gyümölcsészet terén szerzett érdem elismeréseül - Gróf Berchtold Richárd - 1899" Br díjérem gravírozással (103,86g/62mm) T:2 ph. / Hungary 1899. "Franz Joseph / Award for recognition in horticulture - Count Richárd Berchtold - 1899" Br award medal, engraved (103,86g/62mm) C:XF edge error ...... 8 000 30252.1907. "Nemzetközi Sütő-Czukrász és Rokonipari Kiállítás" Br plakett (87,26g/47x57mm) T:2 patina / Hungary 1907. "International Pastry and Related Professions Exhibiton" Br plaque (87,26g/47x57mm) C:XF patina ...... 3 000 30254.Osztrák-Magyar Monarchia 1914. "Az első világháború kezdete" Br emlékérem. Szign.: Rudolf Neuberger / Arnold Hartig (52,9g/50mm) T:2 kis patina / Austro-Hungarian Monarchy 1914. "The Beginning of World War I" Br commemorative medallion. Sign: Neuberger / Hartig (52,9g/50mm) C:XF small patina ...... 6 000 30255.1920. "Dr. Fleischmann Sándorné MCMXX" egyoldalas Br plakett. Szign.: FP (475g/183mm) T:1-,2 fo. / Hungary 1920. "Dr. Fleischmann Sándorné MCMXX (Mrs. Alexander Fleischmann, MD. MCMXX)" one-sided Br plaque. Sign.: FP (475g/183mm) C:AU,XF spotted ...... 15 000 30256.~1928. "Hódmezővásárhelyi Torna és Vívó Egylet - Tennisz Szakosztály 1888-1928" egyoldalas Br plakett, két csavarral képkeretbe rögzítve, gravírozva "1926 VIII 20 - Vegyes páros II. díj" (117x162mm) T:2 / Hungary ~1928. "Sports and Fencing Association of Hódmezővásárhley - Tennis Faculty 1888-1928" one-sided Br plaque, fastened to a frame with two screws, engraved "1926 VIII 20 - Mixed pair 2nd place" (117x162mm) C:XF ...... 18 000 30257.1932-1950. "Tiszta erkölcs és munka-bírás a sport eredménye" Br plakett, márványlapra erősítve, rajta "Tycho Rudolf társelnök Úrnak a Phöbus S.E. football szakosztálya" felirattal (2010g/162x171mm) T:2 / Hungary 1932-1950. "Tiszta erkölcs és munka-bírás a sport eredménye (Pure Moral and Workload bearing are the result of Sport)" Br plaque fastened on marble sheet, with "Tycho Rudolf társelnök Úrnak a Phöbus S.E. football szakosztálya (For Co-President Mr. Rudolf Tycho from the Phöbus S.E.'s Football Section)" inscription (2010g/162x171mm) C:XF ...... 12 000 30258.1934. "A Magyar Királyi Posta Üzemi Tisztviselők Országos Egyesületének Örökös Vándordíja - Postás S.E. 1934" Br emlékplakett. Szign.: Böjthe Gábor (80,8g/54x79mm) T:2 / Hungary 1934. "Royal Hungarian Postal Sports Club Award 1934" Br commemorative plaque. Sign.: Gábor Böjthe (80,8g/54x79mm) C:XF ...... 3 000 30260.1941. "Debrecen Sz. Kir. Város Zeneiskolája" kétoldalas Br plakett, gravírozva (87,12g/58mm) T:1- / Hungary 1941. "Music School of Debrecen Free City" double-sided Br plaque, engraved (87,12g/58mm) C:AU ...... 4 400 30261.1945. "Szent-Györgyi Albert Emlékérem 1945 VI. 9." két oldalas Br öntőforma (182,09g/65mm) T:1- / Hungary 1945. "Albert Szent-Györgyi Commemorative Medallion 1945. VI. 9." double-sided Br casting piece (182,09g/65mm) C:AU ...... 22 000 30262.1983. "Budapesti városszépítő Egyesület 1983" Br plakett, fel nem használt díjplakett terve (282g/75x99mm) T:2 / Hungary 1983. "Budapest City Beautification Assocation" Br plaque, not used award plaque trial (282g/75x99mm) C:XF ...... 12 000 30263.1990. "Cházár András / Cházár András Óvoda, Általános Iskola és Diákotthon Vác - 1990" kétoldalas Br öntőminta (255,88g/93mm) T:1- / Hungary 1990. "Cházár András / Cházár András Óvoda, Általános Iskola és Diákotthon Vác - 1990" double-sided Br casting form (255,88g/93mm) T:AU ...... 3012 000 30264.DN "Dr. Batthány Strattmann László - Isten szolgája 1870-1931" kétoldalas Br öntőminta (395,58g/98mm) T:2 / Hungary ND "László Batthány Strattmann Dr - God's servant 1870-1931" double-sided Br casting piece (395,58g/98mm) C:XF ...... 36 000 30265.DN Az Aranybulla függőpecsétjének jó minőségű másolata, aranyozott vörösréz, üreges, fúrt lyukkal a felfüggesztéshez (42,52g/65mm) T:1- / Hungary ND Good quality copy of the "Aranybulla" gilt Cu, hollow with holes for hanging (42,52g/65mm) C:AU ...... 10 000 30266.DN "Könyves Kálmán - Az előítéletek legyőzéséhez - 1872.I.24." Szabadkőműves Páholy aranyozott Br érme füllel (41,1g/53mm) T:2 / Hungary ND "Coloman the Learned - For overcoming of prejudices" freemason gilt Br medallion with ear (41,1g/53mm) C:XF ...... 10 000

Külföldi fém- és ezüstpénzek 30277.Amerikai Egyesült Államok 1838. 1c Cu "Koronás cent" (10,98g) T:2 / USA 1838. 1 Cent Cu "Coronet Cent" (10,98g) C:XF Krause KM#45 ...... 5 000 30278.Amerikai Egyesült Államok 1893. 1/2$ Ag "Kolombusz Kristóf" német nyelvű tanúsítvánnyal (12,51g) T:2 / USA 1893. 1/2 Dollar Ag "Christopher Colombus" with certificate in German (12,51g) C:XF Krause KM#117 ...... 5 000 30279.Amerikai Egyesült Államok 1925. 1/2$ Ag "Stone Mountain Memorial" német nyelvű tanúsítvánnyal (12,46g) T:1-,2 / USA 1925. 1/2 Dollar "Stone Mountain Memorial" with certificate in German (12,46g) C:AU,XF Krause KM#157 ...... 6 000 30280.Amerikai Egyesült Államok 1983-1984. 1$ Ag "Los Angeles-i Olimpia" (2xklf) + Jugoszlávia 1982-1984. 100D Ag "Szarajevói Olimpia" (5xklf) + 250D Ag "Szarajevói Olimpia" (5xklf) + 500D Ag "Szarajevói Olimpia" (5xklf) Minden érme együtt egy "Olimpische Spiele 1984" gyűjtői tokban T:PP patina / USA 1983-1984. 1 Dollar Ag "Los Angeles Olympics" (2xdiff) + Yugoslavia 1982-1984. 100 Dinara Ag "Sarajevo Olympics" (5xdiff) + 250 Dinara Ag "Sarajevo Olympics" (5xdiff) + 500 Dinara Ag "Sarajevo Olympics" (5xdiff) All coins are in the same collectors case "Olimpische Spiele 1984" C:PP patina Krause KM#209, KM#210, KM#90, KM#98, KM#99, KM#105, KM#106, KM#91, KM#100, KM#101, KM#107, KM#108, KM#92, KM#102, KM#103, KM#109, KM#110 ...... 100 000 30281.Ausztrália 1989. 10$ Ag "Kacagójancsi" piefort (40,56g/0.925/34mm) T:PP kis fo., felületi karc / Australia 1989. 10 Dollars "Kookaburras" piefort (40,56g/0.925/34mm) C:PP small spot, slightly scratched Krause KM#P1 ...... 16 000 30282.Ausztrália 1990. 10$ Ag "Sárgabóbitás kakadu" piefort, lezárt kapszulában (40,76g/0.925/34mm) T:PP kis fo. / Australia 1990. 10 Dollars "Sulpher-crested cockatoo" piefort, in sealed capsule (40,76g/0.925/34mm) C:PP small spot Krause KM#P2 ...... 16 000 30283.Ausztrália 1991. 10$ Ag "Feketenyakú gólya" piefort, lezárt kapszulában (40,08g/0.925/34mm) T:PP kis fo. / Australia 1991. 10 Dollars "Black-necked stork" piefort, in sealed capsule (40,08g/0.925/34mm) C:PP small spot Krause KM#P3 ...... 16 000 30284.Ausztrália 1992. 10$ Ag "Császárpingvinek a fiókákkal" piefort, lezárt kapszulában (40,23g/0.925/34mm) T:PP kis fo. / Australia 1992. 10 Dollars "Emperor Penguins with chicks" piefort, in sealed capsule (40,23g/0.925/34mm) C:PP small spot Krause KM#P4 ...... 16 000 30285.Ausztrália 1994. 10$ Ag "Ékfarkú sas" piefort, lezárt kapszulában (40,19g/0.925/34mm) T:PP kis fo. / Australia 1994. 10 Dollars "Wedge-tailed eagle" piefort, in sealed capsule (40,19g/0.925/34mm) C:PP small spot Krause KM#P6 ...... 16 000 30286.Ausztria ~1202-1256. Denár Ag "II. Bernhard" (1,06g) T:2 / Austria ~1202-1256. Denar Ag "Bernhard II" (1,06g) C:XF ...... 6 000 30287.Ausztria / Karintia / Sankt Veit ~1202-1256. Denár Ag "II. Bernhard" (0,96g) T:2 / Austria / Carinthia / Sankt Veit ~1202-1256. Denar Ag "Bernhard II" (0,96g) C:XF ...... 8 000 30288.Ausztria / Karintia ~1202-1256. Denár Ag "II. Bernhard" (0,91g) T:2 / Austria / Carinthia ~1202-1256. Denar Ag "Bernhard II" (0,91g) C:XF ...... 8 000 30289.Ausztria / Karintia ~1202-1256. Denár Ag "II. Bernhard" (0,86g) T:2,2- / Austria / Carinthia ~1202-1256. Denar Ag "Bernhard II" (0,86g) C:XF,VF ...... 6 000 30290.Ausztria / Karintia / Sankt Veit ~1202-1256. Denár Ag "II. Bernhard" (0,95g) T:2,2- / Austria / Carinthia / Sankt Veit ~1202-1256. Denar Ag "Bernhard II" (0,95g) C:XF,VF ...... 6 000 30291.Ausztria / Salzburg 1200-1246. Friesachi Denár Ag "II. Eberhard" (0,9g) T:2,2- / Austria / Salzburg 1200-1246. Friesach Denar Ag "Eberhard II" (0,9g) C:XF,VF ...... 6 000 30292.Ausztria 1564-1595.Tallér Ag "II. Ferdinánd főherceg" Hall (28,5g) T:2- juszt.,ph. / Austria 1564-1595. Thaler Ag "Ferdinand II Archduke" Hall (28,5g) C:VF justiert, edge error Davenport 8099...... 20 000 30293.Ausztria 1564-1595. 3kr Ag "II. Ferdinánd főherceg" (2,25g) + 1670. 3kr Ag "I. Lipót" (1,7g) T:2-,1- kis ph. / Austria 1564-1595. 3 Kreuzer Ag "Ferdinand II Archduke" (2,25g) + 1670. 3 Kreuzer Ag "Leopold I" (1,7g) C:VF,AU small edge error Krause KM#1115 ...... 7 500 30294.Ausztria 1624. 3kr Ag "II. Ferdinánd" (1,54g) + 1670. 3kr Ag "I. Lipót" (1,28g) T:2-,2 hajlott / Austria 1624. 3 Kreuzer Ag "Ferdinand II" (1,54g) + 1670. 3 Kreuzer Ag "Leopold I" (1,28g) C:VF,XF curved Krause KM#493; KM#1245 ...... 7 500 30295.Ausztria 1646. 3kr Ag "Ferdinánd Károly" (1,4g) + Német Államok / Württemberg 1808. 6kr Ag (2,2g) T:2-,2 / Austria 1646. 3 Kreuzer Ag "Ferdinand Charles" (1,4g) + German States / Wurttemberg 1808. 6 Kreuzer Ag (2,2g) C:VF,XF Krause KM#852; KM#495 ...... 7 500

13 30296.Ausztria 1677. 3kr Ag (1,5g) + Csehország / Történelmi tartomány 1668. 3kr Ag "I. Lipót" (1,5g) T:2,2- ph. / Austria 1677. 3 Kreuzer Ag (1,5g) + Bohemia 1668. 3 Kreuzer Ag "Leopold I" (1,5g) C:XF,VF edge error Krause KM#1245; KM#487 ...... 7 500 30297.Ausztria 1731. 3kr Ag "VI. Károly" (1,37g) + Osztrák Államok / Olmütz 1666. 3kr Ag "II. Károly" (1,4g) T:2,2- / Austria 1731. 3 Kreuzer Ag "Karl VI" (1,37g) + Austrian States / Olmutz 1666. 3 Kreuzer Ag "Karl II" (1,4g) C:XF,VF Krause KM#1606; KM#227.2 ...... 7 500 30298.Ausztria 1772A IC-SK 20kr Ag "II. József" (5,91g) T:2 / Austria 1772A IC-SK 20 Kreuzer Ag "Joseph II" (5,91g) C:XF Krause KM#2067.1 ...... 4 000 30299.Ausztria 1826A 3Kr Ag "I. Ferenc" (1,66g) T:2 / Austria 1826A 3 Kreuzer Ag "Franz I" (1,6g) C:XF Krause KM#2119 ...... 11 000 30300.Ausztria 1843E 3kr Ag "I. Ferdinánd" (1,66g) T:1-,2 / Austria 1843E 3 Kreuzer Ag "Ferdinand I" (1,66g) C:AU,XF Krause KM#2191 ...... 8 000 30301.Ausztria 1846A 3kr Ag "I. Ferdinánd" (1,71g) T:1- / Austria 1846A 3 Kreuzer Ag "Ferdinand I" (1,71g) C:AU Krause KM#2191 ...... 3 200 30302.Ausztria 1847A 5kr Ag "V. Ferdinánd" (2,21g) T:2 / Austria 1847A 5 Kreuzer Ag "Ferdinand V" (2,21g) C:XF Krause KM#2196 ...... 5 000 30303.Ausztria 1848A 2kr Cu T:1-,2 ph., patina / Austria 1848A 2 Kreuzer Cu C:AU,XF edge error, patina Krause KM#2188 ...... 3 000 30304.Ausztria 1873. 1Fl Ag "Ferenc József" T:1-,2 ph. / Austria 1873. 1 Florin Ag "Franz Joseph" C:AU,XF edge error Krause KM#2222 ...... 4 000 30305.Ausztria 1879. 1Fl Ag "Ferenc József" T:1-,2 apró ph. / Austria 1879. 1 Florin Ag "Franz Joseph" C:AU,XF tiny edge error Krause KM#2222 ...... 3 600 30306.Ausztria 1879. 2G Ag "I. Ferenc József és Erzsébet királynő / Ezüstlakodalom" (24,66g) T:2 / Austria 1879. 2 Gulden Ag "Franz Joseph and Elisabeth / Silver Jubilee" (24,66g) C:XF Krause X#M5 ...... 20 000 30307.Ausztria 1883. 1Fl Ag "Ferenc József" T:1- / Austria 1883. 1 Florin Ag "Franz Joseph" C:AU Krause KM#2222 ...... 3 000 30308.Ausztria 1884. 1Fl Ag "Ferenc József" T:1- kis patina / Austria 1884. 1 Florin Ag "Franz Joseph" C:AU small patina Krause KM#2222 ...... 3 000 30309.Ausztria 1887. 1Fl Ag "Ferenc József" T:1- / Austria 1887. 1 Florin Ag "Franz Joseph" C:AU Krause KM#2222 ...... 3 000 30310.Ausztria 1892. 1Fl Ag "Ferenc József" (12,3g) T:1- / Austria 1892. 1 Florin Ag "Franz Joseph" (12,3g) C:AU Krause KM#2222 ...... 8 000 30311.Ausztria 1892. 1Fl Ag "Ferenc József" T:1-,2 apró ph. / Austria 1892. 1 Florin Ag "Franz Joseph" C:AU,XF tiny edge error Krause KM#2222 ...... 4 000 30312.Ausztria 1906. 1K Ag "Ferenc József" T:2- halvány patina R! / Austria 1906. 1 Corona Ag "Franz Joseph" C:VF faint patina R! Krause KM#2804 ...... 30 000 30314.Ciprus 1879. 1/2P Br "Viktória" T:2 / Cyprus 1879. 1/2 Piastre Br "Victoria" C:XF Krause KM#2 ...... 5 000 30315.Ciprus 1879. 1P Br "Viktória" T:1-,2 / Cyprus 1879. 1 Piastre Br "Viktória" C:AU,XF Krause KM#3.1 ...... 6 000 30316.Csehország / Prága 1278-1305. Prágai Garas Ag "II. Vencel" (3,76g) T:2 / Bohemia / Prague 1278-1305. Prague Groschen Ag "Wenceslaus II" (3,76g) C:XF ...... 9 000 30317.Csehország / Történelmi tartomány 1739. 3kr Ag "VI. Károly" (1,35g) T:2 enyhén hajlott / Bohemia 1739. 3 Kreuzer Ag "Karl VI" (1,35g) C:XF slightly bent Krause KM#709 ...... 5 000 30318.Csehország / Történelmi tartomány 1760. 1 Garas Cu T:2 / Bohemia 1760. 1 Greschl Cu C:XF Krause KM#791...... 3 000 30319.Franciaország 1787R 24s Ag "XVI. Lajos" (5,5g) T:2,2- / France 1787R 24 Sols Ag "Louis XVI" (5,5g) C:XF,VF Krause KM#569.12 ...... 6 000 30320.Franciaország 1791. 2S Br kiadó: Monneron fivérek, Párizs T:2 / France 1791. 2 Sol Br issuer: Monneron brothers, C:XF KM# Tn23 ...... 5 000 30321.Jersey 1861. 1/13Sh Cu "Viktória" T:2,2- ph. / Jersey 1861. 1/13 Shilling Cu "Victoria" C:XF,VF edge error Krause KM#3 ...... 3 000 30323.Kanada / Új-Fundland 1903. 10c Ag "VII. Eduárd" (2,31g) T:2,2- / Canada / Newfoundland 1903. 10 Cents Ag "Edward VII" (2,31g) C:XF,VF Krause KM#8 ...... 8 000 30324.Kanada / Új-Fundland 1919C 5c Ag "V. György" (1,15g) T:2 kis k. / Canada / Newfoundland 1919C 5 Cents Ag "George V" (1,15g) C:XF small scratch Krause KM#13 ...... 8 000 30325.Lengyel Királyság / Gdansk 1538. 1Gr Ag "I. Zsigmond" (1,7g) T:2,2- / Poland / Gdansk 1538. 1 Grossus Ag "Sigismund I" (1,7g) C:XF,VF Kopicki 7322...... 5 000 30326.Lengyel Királyság 1547. 1Gr Ag "I. Zsigmond" Krakkó (1,93g) T:2- / Poland / Kraków 1547. Groschen Ag "Sigismund I" Kraków (1,93g) C:VF Kopicki 435...... 6 000 30327.Lengyel Királyság / Riga 1593. 3Gr Ag "III. Zsigmond" (2,18g) T:2 / Poland / Riga 1593. 3 Grossus Ag "Sigismund III" (2,18g) C:XF Kopicki 8189...... 5 000 30328.Lengyel Királyság 1594. 3Gr Ag "III. Zsigmond" (2,3g) T:1-,2 / Poland 1594. 3 Grossus Ag "Sigismund III" (2,3g) C:AU,XF Kopicki 973...... 7 000

14 30329.Lengyelország / Forradalmi kiadás 1831KG 5ZŁ Ag "I. Miklós" (15,48g) T:2 ph., karc / Poland / Revolutionary Coinage 1831KG 5 Zlotych Ag "Nicholas I" (15,48g) C:XF edge error, scratch Krause C#124 ...... 11 000 30330.Lengyel Kongresszusi Királyság 1832KG 5Zł Ag "I. Miklós" (15,58g) T:2-,3 ph. / Poland / Congress Kingdom 1832KG 5 Zlotych Ag "Nicholas I" (15,58g) C:VF,F edge error Krause 116 ...... 11 000 30331.Lengyelország 1996. 20Zl Ag "Sündisznó" T:PP / Poland 1996. 20 Zlotych Ag "Hedgehog" C:PP Krause Y#312 ...... 10 000 30332.Lengyelország 1996. 20Zl Ag "Szarvasbogár" T:PP ujjlenyomat / Poland 1996. 20 Zlotych Ag "Stag beetle" C:PP fingerprint Krause Y#330 ...... 10 000 30333.Lengyelország 1998. 20Zl Ag "Nádi varangy" T:PP Poland 1998. 20 Zlotych Ag "Natterjack Toad" C:PP Krause Y#343 ...... 10 000 30334.Lengyelország 2004. 20Zl Ag "Delfin - Phocoena phocoena" T:PP / Poland 2004. 20 Zlotych Ag "Dolphin - Phocoena phocoena" C:PP Krause Y#515 ...... 10 000 30335.Lengyelország 2005. 20Zl Ag "Bagoly - Bubo bubo" T:1 (eredetileg PP) / Poland 2005. 20 Zlotych Ag "Owl - Bubo bubo" C:UNC (originally PP) Krause Y#531 ...... 10 000 30336.Lengyelország 2006. 20Zl Ag "Alpesi Mormota" T:PP / Poland 2006. 20 Zlotych Ag "Alpine Marmot" C:PP Krause Y#535 ...... 10 000 30337.Liechtenstein 1904. 5K Ag "II. János herceg" (23,98g) T:2,2- ph. / Liechtenstein 1904. 5 Kronen Ag "Prince John II" (23,98g) C:XF,VF edge error Krause Y#4 ...... 26 000 30338.Mexikó / Guanajuato 1821Go-JM 8R Ag "VII. Ferdinánd" (26,82g) T:2- / Mexico / Guanajuato 1821Go-JM 8 Reales Ag "Ferdinand VII" (26,82g) C:VF Krause KM#111.4 ...... 26 000 30339.Mexikó 1985. 100P Ag "Labdarúgó Világbajnokság 1986" tanúsítvánnyal, dísztokban (32,64g/0.925) T:PP fo. / Mexico 1986. 100 Pesos Ag "Football World Championship 1986" in case, with certificate (32,64g/0.925) C:PP spotted Krause KM#505 ...... 8 500 30340.Nagy-Britannia 1935. 1C Ag "V. György" (28,3g) T:1- kis k. / Great Britain 1935. 1 Crown Ag "George V" (28,3g) C:AU small scratch Krause KM#842 ...... 7 000 30341.Német Államok / Augsburg / Birodalmi Kamara 1515A (MDXV) 1B Ag "IV. Eberhard" (3,56g) T:2 kis ph. / German States / Augsburg / Imperial Chamberlain Administration 1515A (MDXV) 1 Batzen Ag "Eberhard IV" (3,56g) C:XF small edge error Krause MB#12 ...... 16 000 30342.Német Államok / Baden 1875G 5M Ag "I. Frigyes" a "BADEN" szóban "A" helyett fordított "V" (27,4g) T:2- karc,ph. / German States / Baden 1875G 5 Mark Ag "Friedrich I" inverted "V" for "A" in "BADEN" (27,4g) C:VF scratched,edge error Krause KM#263.2 ...... 16 000 30343.Német Államok / Braunschweig-Grubenhagen 1579. Tallér (24Gr) Ag "Wolfgang és II. Fülöp" (28,96g) T:2- ph. / German States / Brunswick-Grubenhagen 1579. Thaler (24 Groschen) Ag "Wolfgang and Philipp II" (28,96g) C:VF edge error Dav. 9018...... 30 000 30344.Német Államok / Braunschweig-Wolfenbüttel 1624. 4 Mariengroschen Ag (2,63g) T:1-,2 ph. / German States / Brunswick-Wolfenbuttel 1624. 4 Mariengroschen Ag (2,63g) C:AU,XF edge error Krause KM#345 ...... 12 000 30345.Német Államok / Braunschweig-Wolfenbüttel 1700RB Tallér Ag "Anton Ulrich" (28,8g) T:2,2- patina / German States / Brunswick-Wolfenbuttel 1700RB Thaler Ag "Anton Ulrich" (28,8g) C:XF,VF patina Krause KM#637 ...... 20 000 30346.Német Államok / Köln 1208-1212. Friesachi Denar Ag "Dietrich von Heinsberg" (1,5g) T:2- / German States / Cologne 1208-1212. Friesach Denar Ag "Dietrich von Heinsberg" (1,5g) C:VF ...... 9 000 30347.Német Államok / Poroszország 1907A 5M Ag "II. Vilmos" T:1-,2 / German States / Prussia 1907A 5 Mark Ag "Wilhelm II" C:AU,XF Krause KM#523 ...... 6 000 30348.Német Államok / Poroszország 1910A 3M Ag "II. Vilmos" T:2,2- ph. / German States / Prussia 1910A 3 Mark Ag "Wilhelm II" C:XF,VF edge error Krause KM#527 ...... 4 000 30349.Német Államok / Poroszország 1913A 3M Ag "Napóleon legyőzésének 100 éves évfordulója" T:2 patina, ph. / German States / Prussia 1913A 3 Mark Ag "100 Years - Defeat of Napoleon" (16,58g) C:XF patina, edge error Krause KM#534 ...... 5 000 30350.Német Államok / Poroszország 1913A 5M Ag "II. Vilmos" T:2 ph. / German States / Prussia 1913A 5 Mark Ag "Wilhelm II" C:XF edge error Krause KM#536 ...... 6 000 30351.Német Államok / Poroszország 1914A 3M Ag "II. Vilmos" T:2 / German States / Prussia 1914A 3 Mark Ag "Wilhelm II" C:XF Krause KM#535 ...... 4 000 30352.Német Államok / Szász-Albertine 1627H-I Tallér Ag "I. János György" (29g) T:2,2- patina / German States / Saxony-Albertine 1627H-I Thaler Ag "Johann Georg I" (29g) C:XF,VF patina Krause KM#132 ...... 40 000 30353.Német Államok / Szász-Albertine 1765EDC Tallér Ag "III. Frigyes Ágost" (27,72g) T:2- karc, ü., ph. / German States / Saxony-Albertine 1765EDC Thaler Ag "Friedrich August III" (27,72g) C:VF scratch, ding, edge error ...... 26 000 30354.Német Államok / Szászország 1909. 2M Ag "Lipcsei Egyetem 500. évfordulója" lezárt vákuumcsomagolásban T:1,1- / German States / Saxony 1909. 2 Mark Ag "500th Anniversary - Leipzig University" in sealed vacuumpacking C:UNC,AU Krause KM#1268 ...... 20 000 30355.Német Államok / Szilézia 1649. 3kr Ag "III. Ferdinánd" Boroszló (1,49g) + Csehország / Történelmi tartomány 1698GE 3kr Ag "I. Lipót" Prága (1,67g) T:2-,2 / German States / Silesia 1649. 3 Kreuzer Ag "Ferdinand III" Breslau (1,49g) + Bohemia 1698GE 3 Kreuzer Ag "Leopold I" Prague (1,67g) C:VF,XF Krause KM#336; KM#590 ...... 7 500 15 30356.Német Államok / Szilézia 1668SHS 3kr Ag "I. Lipót" (1,75g) T:1-,2- / German States / Silesia 1668SHS 3 Kreuzer Ag "Leopold I" (1,76g) C:AU,VF Krause KM#471 ...... 5 000 30357.Németország / Weimari Köztársaság 1928A 5M Ag (25g) T:1- apró ph. / Germany / Weimar Republic 1928A 5 Mark Ag (25g) C:AU small edge error Krause KM#56 ...... 22 000 30358.Niue 2010. 1$ Ag "Borostyánút / Szombathely" borostyán darabbal, az egyetlen magyar állomásról készült érme (28,65g/0.925/38,61mm) T:BU / Niue 2010. 1 Dollar Ag "Amber Route / Szombathely" with amber piece, coin commemorating the only Hungarian station (28,65g/0.925/38,61mm) C:BU Krause KM#398 ...... 18 000 30359.Olasz Államok / Aquileiai Patriarchátus 1195-1204. Friesachi Denár Ag "II. Pellegrino" (1,2g) T:2 / Italian States / Patriarchate of Aquileia 1195-1204. Friesach Denar Ag "Pellegrino II" (1,2g) C:XF ...10 000 30360.Olaszország 1862. 10c Cu "II. Viktor Emánuel" T:2 ph., apró ü. / Italy 1862. 10 Centesimi "Vittorio Emanuele II" C:XF edge error, tiny ding Krause KM#11.2 ...... 11 000 30361.Olaszország 1927R/VI 20L Ag "III. Viktor Emánuel" Róma (14,97g) T:1-,2 patina / Italy 1927R/VI 20 Lire Ag "Vittorio Emanuele III" Rome (14,97g) C:AU,XF patina Krause KM#69 ...... 20 000 30362.Orosz Birodalom 1842. 2k Cu "I. Miklós" T:2 ph. / Russian Empire 1842. 2 Kopeks Cu "Nicholas I" C:XF edge error Krause C#145.3 ...... 3 000 30363.Orosz Birodalom 1863EM 2k Cu-Ni "II. Sándor" Novodel próbaveret (9,52g) T:1,1- RR! / Russian Empire 1863EM 2 Kopeks Cu-Ni "Alexander II" Novodel trial strike (9,52g) C:UNC,AU VERY RARE! Krause Pn130var...... 280 000 30364.Orosz Birodalom 1913. 1R Ag "Romanov-dinasztia 300. évfordulója" (19,91g) T:1-,2 ph. / Russian Empire 1913. 1 Rouble Ag "300th Anniversary - Romanov Dynasty" (19,91g) C:AU,XF edge error Krause Y#70 ...... 20 000 30365.Osztrák Államok / Olmütz 1693. 6Kr Ag "II. Károly" (2,55g) T:2- ü. / Austrian States / Olmutz 1693. 6 Kreuzer Ag "Karl II" (2,55g) C:VF ding Krause KM#236.2 ...... 5 000 30366.Panama 1983. 1c-5B Br, Cu-Ni, Ag (8xklf) forgalmi sor dísztokban T:PP / Panama 1983. 1 Centesimo - 5 Balboas Br, Cu-Ni, Ag (8xdiff) coin set in case C:PP Krause KM#22, KM#85, KM#23.2, KM#87, KM#11a, KM#89, KM#90, KM#91 ...... 10 000 30367.Románia 1880B 5L Ag "I. Károly" (24,9g) T:2 kis ph. / Romania 1880B 5 Lei Ag "Carol I" (24,9g) C:XF small edge Krause KM#12 ...... 6 000 30368.Svájc / Chur 1735. 3kr Ag "Joseph Benedict" (1,39g) T:2- / Switzerland / Chur 1735. 3 Kreuzer Ag "Joseph Benedict" (1,39g) C:VF Krause KM#271 ...... 8 000 30369.Szovjetunió 1991. 5R "Bagoly" + 1991. 5R "Hegyi kecske" + Oroszország 1992. 10R "Vörösmellű Kazarka" + 1992. 10R "Tigris" + 1992. 10R "Kobra" + 1993. 50R "Fekete Medve" + 1993. 50R "Gekko" + 1993. 50R "Fajd" + 1993. 50R "Távol-keleti gólya" + 1993. 50R "Fekete tengeri delfin" + 1994. 50R "Vakond" + 1994. 50R "Bölény" + 1994. 50R "Gazella" + 1994. 50R "Vándorsólyom" + 1994. 50R "Flamingók" T:2 néhányon kis patina / Soviet Union 1991. 5 Roubles "Owl" + 1991. 5 Roubles "Mountain Goat" + Russia 1992. 10 Roubles "Red breasted Kazarka" + 1992. 10 Roubles "Tiger" + 1992. 10 Roubles "Cobra" + 1993. 50 Roubles "Black bear" + 1993. 50 Roubles "Gecko" + 1993. 50 Roubles "Grouse" + 1993. 50 Roubles "Far Eastern Stork" + 1993. 50 Roubles "Black Sea Porpoise" + 1994. 50 Roubles "Blind Mole Rat" + 1994. 50 Roubles "Bison" + 1994. 50 Roubles "Goitered Gazelle" + 1994. 50 Roubles "Peregrine Falcon" + 1994. 50 Roubles "Two flamingos" C:XF some with small patina Krause Y#280, Y#281, Y#307, Y#308, Y#309, Y#330, Y#331, Y#332, Y#333, Y#334, Y#367, Y#368, Y#369, Y#370, Y#371 ...... 40 000 30370.Velence 1642-1643AB 1 Scudo (140 Soldi) Ag "Francesco Erizzo" (31,48g) T:2 peremén kis rep. / Venice 1642-1643AB 1 Scudo (140 Soldi) Ag "Francesco Erizzo" (31,48g) C:XF small crack on edge Dav. 4249...... 40 000 30371.Venezuela 1921. 5B Ag "Bolivar" T:2 / Venezuela 1921. 5 Bolivares Ag "Bolivar C:XF Krause Y#24.2 ...... 5 000

Külföldi emlékveretek, plakettek 30382.Amerikai Egyesült Államok 1986. "100 éves a Szabadságszobor" emlékérem szett, 12xklf: "Lincoln", "John F. Kennedy", "Washington crossing the Delaware", "Eisenhower", "Thomas Jefferson", "Francis Scott Key", "Charles Lindbergh", "Theodore Roosevelt", "Lewis and Clark", "Henry Ford", "Welcome to America" valamint 1986. 1$ Ag "100 éves a Szabadság szobor". Az érmék eredeti papír- és bársonydobozban tanúsítvánnyal és német nyelvű tájékoztató füzettel (érmenként: 26,73g/0.900/38,1mm) T:PP kis patina / USA 1986. "The Statue of Liberty Centennial Collection" commemorative medal set 12xdiff: "Lincoln", "John F. Kennedy", "Washington crossing the Delaware", "Eisenhower", "Thomas Jefferson", "Francis Scott Key", "Charles Lindbergh", "Theodore Roosevelt", "Lewis and Clark", "Henry Ford", "Welcome to America" and 1986. 1 Dollar Ag "Liberty Statue centennial". The medals in original paper and velvet box with certificate and German language Information Booklet (26,73g/0.900/38,1mm) C:PP small patina ...... 100 000 30383.Amerikai Egyesült Államok 1987. "We the People" ezüst emlékérem szett, 12xklf: "The signing of the Constitution", "James Madison", "Benjamin Franklin", "George Washington", "We the People", "Thomas Jefferson", "Alexander Hamilton", "Old Glory", "Abraham Lincoln", "The Supreme Court", "United States Mint" valamint 1987. 1$ Ag "Az Alkotmány 200. évfordulója". Az érmék eredeti papír- és bársonydobozban tanúsítvánnyal és német nyelvű tájékoztató füzettel (érmenként: 26,73g/0.900/38,1mm) T:PP kis patina USA 1987. "We the People" silver commemorative coin set, 12xdiff: "The signing of the Constitution", "James Madison", "Benjamin Franklin", "George Washington", "We the People", "Thomas Jefferson", "Alexander Hamilton", "Old Glory", "Abraham Lincoln", "The Supreme Court", "United States Mint" and 1987. 1$ Ag "200th Anniversary of the Constitution". The medals16 in original paper and velvet box with certificate and German language Information Booklet (26,73g/0.900/38,1mm) C:PP small patina ..100 000 30384.Argentína 1910. "Sociedad Científica Argentina 1872 / Congreso Científico International Americano - Reunido en Buenos Aires con Motivo de la Conmemoración del Centenario de la Revolución de Mayo de 1810 (Argentín Tudományos Társaság 1872 / Nemzetközi Amerikai Tudományos Kongresszus - Buenos Aires-i találkozó az 1810-es májusi forradalom centenáriumának megemlékezése alkalmából)" peremén jelzett Cu emlékérem (97,17g/60mm) T:2 patina / Argentina 1910. "Sociedad Científica Argentina 1872 / Congreso Científico International Americano - Reunido en Buenos Aires con Motivo de la Conmemoración del Centenario de la Revolución de Mayo de 1810 (Scientific Society of Argentina 1872 / American International Scientific Congress - Assembly In Buenos Aires in Commemoration of the Centenary of the Revolution of May 1810)" Cu commemorative medal, marked on edge (97,17g/60mm) C:XF patina ...... 5 000 30385.Ausztria 1902. "Wiener Regattaverein - XXII. Amateur Ruder Regatta 15. Juni 1902 / Fürst zu Fürstenberg Preis Junior Achter mit Steuermann" a Bécsi Regatta Klub amatőr bajnokságának jelzett Ag emlékérme (19,85g/0.900/35,5mm) T:1-,2 kis ph. / Austria 1902. "Wiener Regattaverein - XXII. Amateur Ruder Regatta 15. Juni 1902 / Fürst zu Fürstenberg Preis Junior Achter mit Steuermann" hallmarked Ag commemorative medal of the amateur championship of Vienna Regatta Club (19,85g/0.900/35,5mm) C:AU,XF small edge error ...... 3 000 30386.Ausztria ~1910. "Wagner" Br plakett, hátoldalán személyre szóló gravírozás. Szign.: Franz Stiasny (152,43g/65x58mm) T:1-,2 / Austria ~1910. "Wagner" Br plaque with personal engravement on back. Sign.: Franz Stiasny (152,43g/65x58mm) C:AU,XF ...... 8 000 30387.Ausztria 1911. "Genossenschaft der Bildenden Künstler Wiens 1861-1911 (Bécsi Képzőművészek Szövetkezete)" Br emlékplakett. Szign.: Arnold Hartig (212,42g/72x81mm) T:2- / Austria 1911. "Genossenschaft der Bildenden Künstler Wiens 1861-1911 (Cooperative of Visual Artists of Wien)" Br commemorative plaque Sign.: Arnold Hartig (212,42g/72x81mm) C:VF ...... 12 000 30388.Ausztria 1912. "K K Gewerbe Fordervngs Amt Edelmetall Fachavsstellvng - Wien (Császári Királyi Kézművesipari Támogatási Hivatal Nemesfém Szakkiállítás - Bécs)" Br emlékérem (37,94g/40mm) T:1- / Austria 1912. "K K Gewerbe Fordervngs Amt Edelmetall Fachavsstellvng - Wien (K.u.K. Precious Metal Crafts Exhibition - Vienna)" Br commemorative medal (37,94g/40mm) C:AU ...... 11 000 30389.Ausztria 1912. "X. Hadsereg Vívóbajnokság - Bécs 1912" peremén jelzett Ag emlékérem (6g/0.900/24mm) T:2 / Austria 1912. "10th Army Fencing Tournament - Vienna 1912" hallmarked on edge Ag commemorative medallion (6g/0.900/24mm) C:XF ...... 3 000 30390.Ausztria ~1914. "Ferenc Ferdinánd és Chotek Zsófia" jelzetlen Br plakett (40,87g/43x43mm) T:2 / Austria ~1914. "Franz Ferdinand and Sophie von Hohenberg" unmarked Br plaque (40,87g/43x43mm) C:XF ...... 5 000 30391.Ausztria 1817. "A császári pár erdélyi utazása alkalmából kiadott emlékérem" Br emlékérem (6,56g/27,5mm) T:2- / Austria 1817. "Commemorating the journey of Francis I and Caroline Augusta to Transylvania" Br commemorative medallion (6,56g/27,5mm) C:VF ...... 10 000 30392.Ausztria 1918. "Respublica Austriae 12. Nov 1918" a köztársaság kikiáltására kiadott Br emlékérem. Szign.: Arnold Hartig (75,88g/60mm) T:2,2- / Austria 1918. "Respublica Austriae 12. Nov 1918" Br commemorative medal about the Proclamation of Republic. Sign.: Arnold Hartig (75,88g/60mm) C:XF,VF ...... 11 000 30393.Ausztria DN "1683 Bécs felmentése" Br emlékérem (32,66g/44mm) T:2 ph. / Austria ND "The Relief of Vienna 1683 / DIESE MÜNTZ / ZEIGET DIE Ao. 1683 / 14/4 IUL. VON MAHUMED IV / BELAGERTE STATT WIEN / WELCHE ABER DURCH GOTT / UND DER KAYS: POLN: UND / REICHS-VöLCKER TAPFER: / KEIT DEN 12/2 SEPT: WIER: / DER DAVON BEFREY: / ET WORDEN" Br commemorative medal (32,66g/44mm) C:XF edge error ...... 10 000 30394.Franciaország ~1831-1841. "Institute Royal de France / P. L. E. Rossi (Francia Királyi Intézet / P. L. E. Rossi)" jelzetlen Ag emlékérem. Szign.: DUMAREST F. (65,42g/50mm) T:2 patina, ph. / France ~1831-1841. "Institute Royal de France / P. L. E. Rossi (Royal Institute of France / P. L. E. Rossi)" Ag commemorative medal without silver mark. Sign.: DUMAREST F. (65,42g/50mm) C:XF patina, edge error ...... 16 000 30395.Franciaország 1853. "Empire Francais - Enseignement Primaire (Francia Birodalom - Alapfokú oktatás)" peremen jelzett Ag emlékérem,"Mr Lt Dubois inst. 1re á Selommes (Loir et Cher) 1867-68." peremfelirattal. Szign.: Jean-Baptiste Eugene Farochon (64,67g/52mm) T:2,2- patina, ph. / France 1853. "Empire Francais - Enseignement Primaire (French Empire - Primary Education)" Ag commemorative medal, silver mark and caption "Mr Lt Dubois inst. 1re á Selommes (Loir et Cher) 1867-68." on edge. Sign.: Jean-Baptiste Eugene Farochon (64,67g/52mm) C:XF,VF patina, edge error ...... 16 000 30396.Franciaország 1885. "Conservatoire National de Musique et de Declamation - 2nd Prix d'Opéra - Mlle De Lafertrille (Nemzeti Zenei és Deklamációs Konzervatórium - második Opera-díj - Mlle De Lafertrille)" peremén jelzett Ag emlékérem. Szign.: Jules-Clément Chaplain (66,62g/50mm) T:1-,2 patina / France 1885. "Conservatoire National de Musique et de Declamation - 2nd Prix d'Opéra - Mlle De Lafertrille (National Conservatory of Music and Declamation - Mlle De Lafertrille)" Ag commemorative medal, marked on edge. Sign.:Jules-Clément Chaplain (66,62g/50mm) C:AU,XF patina ...... 14 000 30397.Franciaország 1886. "Ministere de l'Instruction Publique des Beaux Arts et des Cultes - École Nationale de Voiron - Inauguration 3 Octobre 1886 (Szépművészet és Kultusz Közoktatásügyi Minisztériuma - Voironi Állami Iskola - Beiktatás 1886. október 3)" peremén jelzett Ag emlékérem. Szign.: Eugene-André Oudiné (66,48g/51mm) T:2 patina, ph. / France 1886. "Ministere de l'Instruction Publique des Beaux Arts et des Cultes - École Nationale de Voiron - Inauguration 3 Octobre 1886 (Ministry of Public Instruction of Fine Arts and Cults - National School of Voiron - Inauguration 3 october 1886)" Ag commemorative medal, marked on edge. Sign.: Eugene-André Oudiné (66,48g/51mm) C:XF patina, edge error ...... 12 000 17 30398.Franciaország 1893. "Société d'Agriculture Commerce Sciences et Arts de la Marne - Champs d'Expériences - Mr E. Deliege Instituteur (Marni Mezőgazdasági Kereskedelmi Tudományos és Művészeti Társaság - Tapasztalati területek - Mr Ernest Deliege tanár)" peremén jelzett Ag emlékérem "BESCHER" gyártói jelzéssel (65,95g/51mm) T:2,2- patina / France 1893. "Société d'Agriculture Commerce Sciences et Arts de la Marne - Champs d'Expériences - Mr E. Deliege Instituteur (Agricultural Commercial Scientific and Artistic Society of the Marne - Fields of Experiences - Mr Ernest Deliege teacher)" Ag commemorative medal, marked on edge, with "BESCHER" makers mark (65,95g/51mm) C:XF,VF patina ...... 12 000 30399.Franciaország 1896. "Société d'Horticulture de Boulogne-sur-Seine - Mr. Deliege (Boulogne-sur-Seine-i Kertészeti Társaság - Mr. Deliege)" peremén jelzett Ag emlékérem "BESCHER ED" gyártói(?) jelzéssel. Szign.: A. BORREL F. (61,17g/51mm) T:2 patina, kis ph. / France 1896. "Société d'Horticulture de Boulogne-sur-Seine - Mr. Deliege (Horticulture Society of Boulogne-sur-Seine - Mr. Deliege)" Ag commemorative medal, marked on edge, with "BESCHER ED" makers(?) mark. Sign.: A. BORREL F. (61,17g/51mm) C:XF patina, small edge error ...... 12 000 30400.Franciaország ~1900. "Société de Tir de l'Armée Territoriale Á - Fondée en 1877 (Lyoni Lövész Honvéd Társaság - Alapítva 1877-ben)" peremén jelzett Ag emlékérem "A. ERDMANN" gyártói jelzéssel. "HONNEVR PATRIE" Szign.: Alphonse Hirsch (61,74g/50mm) T:2,2- / France ~1900. "Société de Tir de l'Armée Territoriale Á Lyon - Fondée en 1877 (Territorial Army Shooting Company of Lyon - Founded in 1877)" Ag commemorative medal, marked on edge, with "A. ERDMANN" makers mark. "HONNEVR PATRIE" Szgn.: Alphonse Hirsch (61,74g/50mm) C:XF,VF ...... 11 000 30401.Franciaország 1904. "Aux Poetes sans Gloire (Dicsőség nélküli költők)" peremén jelzett, sorszámozott ("187") Br emlékérem. Szign.: Louis-Alexandre Bottée (241.20g/89mm) T:2- patina / France 1904. "Aux Poetes sans Gloire (Poets Without Glory)" Br commemorative medal, hallmarked and numbered ("187") on edge. Sign.: Louis-Alexandre Bottée (241.20g/89mm) C:VF patina ...... 11 000 30402.Franciaország 1905. "Ministere du Commerce et de L'Industrie - Foire de Paris (Ipari és Kereskedelmi Minisztérium - Párizsi Vásár)" peremén jelzett Ag emlékérem. Szing.: Maurice Borrel (64,55g/50mm) T:2 kis ph. / France 1905. "Ministere du Commerce et de L'Industrie - Foire de Paris (Ministry of Commerce and Industry - Paris Fair)" Ag commemorative medal, marked on edge. Sign.: Maurice Borrel (64,55g/50mm) C:XF small edge error ...... 11 000 30403.Franciaország 1906. "École Nationale des Arts Decoratifs - Concovrs Annvel - 1r Prix Dessin-Ornemant-Bosse - Mignard, R (Dekoratív Művészetek Állami Iskolája - Éves verseny - Első díj - Mignard, R)" peremén jelzett Ag emlékérem. Szign.: Alphée Dubois (50,97g/45mm) T:1-,2 halvány patina / France 1906. "École Nationale des Arts Decoratifs - Concovrs Annvel - 1r Prix Dessin-Ornemant-Bosse - Mignard, R (National School of Decorative Arts - Annual competition - First price - Mignard, R)" Ag commemorative medal, marked on edge. Sign.: Alphée Dubois (50,97g/45mm) C:AU,XF slightly patina ...... 8 000 30404.Franciaország 1910. "A szakmai szövetség első évfordulója 1910. - F. Nicolai" Br emlékérem, eredeti tokban. Szign.: F. Chabaud F. (62,75g/50mm) T:1,1- / France 1910. "Association Amicale Fumisterie Cours Professionnel 1ére Anne 1910. - F. Nicolai" Br commorative medallion in original case. Sign.: F. Chabaud F. (62,75g/50mm) C:UNC,AU ...... 3 000 30405.Franciaország 1913. "Francia Köztársaság / Munka és Szociális Jóléti Minisztérium - Nemzeti Öregségi Nyugdíjpénztár" Br emlékérem, hátoldala gravírozva "Mr. Somain 1915", eredeti tokban. Szign.: A. Borrel (68,90g/50mm) T:1- ph. / France 1913. "République Francaise / Ministere du Travail et de la Prevoyance Sociale - Caisse Nationale des Retraites pour la Vieillesse" Br commemorative medallion, reverse engraved "Mr. Somain 1915", in original case. Sign.: A. Borrel (68,90g/50mm) C:AU edge error ...... 3 000 30406.Franciaország ~1918. "Entrainement Psysique - Preparation Militaire - Prix du Ministre de la Guerre (Fizikai edzés - Katonai felkészítés - Hadügy miniszteri-díj)" peremén jelzett Ag emlékérem. "SI VIS PACEM PARA BELLVM PRO PATRIA" Szign.: Paul Grandhomme (61,47g/49mm) T:2,2- ph. enyhe patina / France ~1918. "Entrainement Psysique - Preparation Militaire - Prix du Ministre de la Guerre (Physical training - Military Preparation - Award of the Minister of War)" Ag commemorative medal, marked on edge. "SI VIS PACEM PARA BELLVM PRO PATRIA" Sign.: Paul Grandhomme (61,47g/49mm) C:XF,VF edge error, slightly patina ...... 8 000 30407.Franciaország ~1918. "Concours de Tir / Offerte par la C.ie d'Assurances contre les Accidents - La Prévoyance (Lövész verseny / Balesetbiztosító által adományozott - Az előrelátás)" peremén jelzett Ag emlékérem. Szign: Henri Dubois (64,10g/50mm) T:2,2- kis ph., patina / France ~1918. "Concours de Tir / Offerte par la C.ie d'Assurances contre les Accidents - La Prévoyance (Shooting Competition - Offered by the Accident Insurance Company - Foresight)" Ag commemorative medal, marked on edge. Sign.: Henri Dubois (64,10g/50mm) C:XF,VF small edge error, patina ...... 8 000 30408.Franciaország 1924. "République Francaise / Chambre des Députés - Jean Ossola Alpes-Maritime (Francia Köztársaság / Képviselőház - Jean Ossola Alpes-Maritimes megye)" peremén jelzett Ag emlékérem. Szign.: Georges-Henri Prud'Homme (61,25g/50mm) T:2 patina / France 1924. "République Francaise / Chambre des Députés - Jean Ossola Alpes-Maritime (French Republique / House of Representatives - Jean Ossola Alpes-Maritime department)" Ag commemorative medal, marked on edge. Szign.: Georges-Henri Prud'Homme (61,25g/50mm) C:XF patina ...... 12 000 30409.Franciaország ~1925. "Conseil Municipal Tourcoing - Achille Guarin 1919-1925 (Tourcoing Városi Tanács - Achille Guarin 1919-1925)" peremén jelzett Ag emlékérem. Szign.: Henri Dubois, Daniel Dupuis (66,56g/50mm) T:2,2- karc, durva ph. / France ~1925. "Conseil Municipal Tourcoing - Achille Guarin 1919-1925 (Municipal Council of Tourcoing - Achille Guarin 1919-1925)" AG commemorative medal, marked on edge. Szign.: Henri Dubois, Daniel Dupuis (66,56g/50mm) C:XF,VF scratched, strong edge errors ...... 518 000 30410.Franciaország 1933. "TESTIS - HISTORIA - POSTEROS - MONET / Institute Historique - Société des Études Historique 1833-1872-1933 (Történeti Intézet - Történelmi Tanulmányok Társasága 1833-1872-1933)" peremén jelzett Br emlékérem. Szign.: Georges Ridet 1932 (143,26g/68mm) T:1- / France 1933. "TESTIS - HISTORIA - POSTEROS - MONET / Institute Historique - Société des Études Historique 1833-1872-1933 (Historical Institute - Historical Studies Society 1833-1872-1933)" Br commemorative medal, hallmark on edge. Sign.: Georges Ridet 1932 (143,26g/68mm) C:AU ...... 5 000 30411.Franciaország 1944. "Patriam Fideliter Colvit / Strasbourg" peremén jelzett Br emlékérem. Szign.: Raymond Delamarre (168,94g/68mm) T:2 / France 1944. "Patriam Fideliter Colvit / Strasbourg" Br commemorative medal, marked on edge. Sign.: Raymond Delamarre (168,94g/68mm) C:XF ...... 11 000 30412.Franciaország 1945. "Ville de St. Mandé / Challenge Liévyn - 2éme René Gillot St. Mandé (St. Mandé városa / Liévyn-i kihívás - második helyezett René Gillot St. Mandé)" peremén jelzett Ag emlékérem. Szign.: Jean Jacques Outhwaite (62,42g/50mm) T:2,2- patina / France 1945. "Ville de St. Mandé / Challenge Liévyn - 2éme René Gillot St. Mandé (City of St. Mandé / Challennge of Liévyn - second place René Gillot St. Mandé)" Ag commemorative medal, marked on edge. Sign.: Jean Jacques Outhwaite (62,42g/50mm) C:XF,VF patina ...... 8 000 30413.Franciaország 1951. "Republique Francaise / Assemblée Nationale - J. Schaff député (Francia Köztársaság / Nemzetgyűlés - J. Schaff megbízott)" peremén jelzett Ag emlékérem "G.B.L.BAZOR" gyártói(?) jelzéssel. Szign.: Robert Cochet (60,41g/50mm) T:2,2- patina / France 1951. "Republique Francaise / Assemblée Nationale - J. Schaff député (French Republic / National Assembly - J. Schaff megbízott)" Ag commemorative medal, marked on edge, with "G.B.L.BAZOR" makers(?) mark. Sign.: Robert Cochet (60,41g/50mm) C:XF,VF patina ...... 11 000 30414.Franciaország 1956. "Republique Francaise / Assemblée Nationale - J. Schaff député (Francia Köztársaság / Nemzetgyűlés - J. Schaff megbízott)" peremén jelzett Ag emlékérem "Georges Guiraud" gyártói jelzéssel. Szign.: Roger Bertrand Baron (63,99g/50mm) T:2 kis patina / France 1956. "Republique Francaise / Assemblée Nationale - J. Schaff député (French Republic / National Assembly - J. Schaff deputy)" Ag commemorative medal, hallmarked on edge, with "Georges Guiraud" makers mark. Sign.: Roger Bertrand Baron (63,99g/50mm) C:XF small patina ..11 000 30415.Franciaország 1962. "Republique Francaise / Assemblée Nationale (Francia Köztársaság / Nemzetgyűlést)" Ag emlékérem, peremén ezüstjellel és "1966"-os évszámmal, kitöltetlen utánveret. Szign.: Robert Cochet (76,12g/50mm) T:1-,2 / France 1962. "Republique Francaise / Assemblée Nationale (French Republic / National Assembly)" Ag commemorative medal, with silver mark and the year of "1966" on edge, unfilled restrike. Sign.: Robert Cochet (76,12g/50mm) C:AU,XF ...... 11 000 30416.Franciaország 1986. "Republique Francaise / Assemblée Nationale - M. Arreckx député (Francia Köztársaság / Nemzetgyűlést - M. Arreckx megbízott)" jelzett Ag emlékérem. Szign.: L. GIBERT, S. BRET (99,92g/49mm) T:1-,2 kis ph. / France 1986. "Republique Francaise / Assemblée Nationale - M. Arreckx député (French Republic / National Assembly - M. Arreckx deputy)" hallmarked Ag commemorative medal. Sign.: L. GIBERT, S. BRET (99,92g/49mm) C:AU,XF small edge error ...... 11 000 30417.Franciaország DN "École de Cordonnerie de Paris - A. Holczer (Párizsi Cipész Iskola - A. Holczer)" peremén jelzett Ag emlékérem (44,72g/51mm) T:2- patina, karc / France ND "École de Cordonnerie de Paris - A. Holczer (Shoemaker School of Paris - A. Holczer)" Ag commemorative medal, marked on edge (44,72g/51mm) C:VF patina, scratched ...... 5 000 30418.Jugoszlávia 1977. "Proleteri svih zemalja ujedinite se (Világ proletárjai egyesüljetek)" jelzett Ag emlékérem (35g/0.925/40,5mm) T:1- kis patina / Yugoslavia 1977. "Proleteri svih zemalja ujedinite se (Workers of the World, Unite)" hallmarked Ag commemorative medallion (35g/0.925/40,5mm) C:AU small patina ...... 8 000 30419.Nagy-Britannia ~1746. "Vilmos Cumberland hercege / Cullodeni csata" Br emlékérem (9,86g/34mm) T:2- patina / Great Britain ~1746. "WILL : DUKE CUMBERLAND - BORN ? 15 ? AP ? 1721 / REBELION ? JUSTLY ? REWARDED - CULLODEN 16 AP. 1746" Br commemorative medallion (9,86g/34mm) C:VF patina ...... 10 000 30420.Nagy-Britannia 1862. "Viktória királynő / Londoni Világkiállítás" ón emlékérem. Szign.: Ottley (33,28g/53mm) T:2,2- ph. / Great Britain 1862. "Queen Victoria / The International Exhibition of 1862" tin commemorative medal. Sign.: Ottley (33,28g/53mm) C:XF,VF edge error ...... 8 000 30421.Nagy-Britannia 1897. "VICTORIA ANNVM REGNI SEXAGESIMVM FELICITER CLAVDIT XX IVN MDCCCXCVII / LONGITVDODIERVM IN DEXTERA EIVS ET IN SINISTRA GLORIA" jelzetlen Ag emlékérem Viktória királynő uralkodásának gyémántjubileuma alkalmából (9,64g/0.925(?)/26mm) T:1- / Great Britain 1897. "VICTORIA ANNVM REGNI SEXAGESIMVM FELICITER CLAVDIT XX IVN MDCCCXCVII / LONGITVDODIERVM IN DEXTERA EIVS ET IN SINISTRA GLORIA" Ag commemorative medallion without hallmark for Queen Victoria's 60th Anniversary of reign (9,64g/0.925(?)/26mm) C:AU ...... 10 000 30422.Nagy-Britannia 1977. "II. Erzsébet - Ezüst Jubileum 1952-1977" Ag emlékérem eredeti dísztokban (40,42g/0.925/50mm) T:1-,2 (eredetileg PP) patina / Great Britain 1977. "Elizabeth II - Silver Jubilee 1952-1977" Ag commemorative medallion in original case (40,42g/0.925/50mm) C:AU,XF (originally PP) patina ...... 12 000 30423.Nagy-Britannia DN "W C H F PRINC AVR ET ANNA MAG BRIT / STADHOULDER ADMIRAAL & KAPTTEYN GENERAAL VAN 7 PROVINTIEN" kétoldalas Br emlékérem (16,69g/41mm) T:3 ki. / Great Britain ND "W C H F PRINC AVR ET ANNA MAG BRIT / STADHOULDER ADMIRAAL & KAPTTEYN GENERAAL VAN 7 PROVINTIEN" double-sided Br commemorative medallion (16,69g/41mm) C:F cracked ...... 10 000

19 30424.Német államok / Hannover 1769. "THE BRITISH GLORY REVIV D BY ADMIRAL VERNON / WHO TOOK PORTO BELLO WITH SIX SHIPS ONLY" kétoldalas Br emlékérem (13,44g/37mm) T:2 / German States / Hanover 1769. "THE BRITISH GLORY REVIV D BY ADMIRAL VERNON / WHO TOOK PORTO BELLO WITH SIX SHIPS ONLY" double-sided Br commemorative medallion (13,44g/37mm) C:XF ...... 44 000 30425.Német Államok / Bajorország 1858. "München / München városának 700. évfordulójára" aranyozott fém emlékérem. Szign.: I. W. Loewenbach (15,38g/31mm) T:2 / German States / Bavaria 1858. "Munich / 700th Anniversary of Munich" gold palted metal commemorative medallion. Sign.: I. W. Loewenbach (15,38g/31mm) C:XF ...... 3 000 30426.Német Államok / Köln 1865. "Általános mezőgazdasági kiállítás" jelzetlen Ag emlékérem (ANUGA kiállítás elődje) (36,2g/41mm) T:2 kis ph. R! / German States / Cologne 1865. "International Agricultural Exhibition" unmarked commemorative Ag medallion (predecessor of ANUGA exhibition) (36,2g/41mm) C:XF small edge error R! ...... 15 000 30427.Német Birodalom 1876. "Dem Verdienste (A szolgálatért)" ezüstözött Br emlékérem, nem eredeti tokban (780g/115mm) T:2 ph., kopott ezüstözés / German Empire 1876. "Dem Verdienste" silver plated Br commemorative medallion, in not original case (780g/115mm) C:XF edge error, worn silver plating ...... 26 000 30428.Német Birodalom / Bajorország 1888. "Erinnerung an den 29. Juli 1888 / Luitpold Prinz-Regent V. Bayern (1888. július 29-re emlékezve / Luitpold bajor régensherceg)" ezüstözött Br emlékérem (7,59g/28mm) T:2- ph., kopott ezüstözés / German Empire / Bavaria 1888. "Erinnerung an den 29. Juli 1888 / Luitpold Prinz-Regent V. Bayern (Memory of July 29, 1888 / Luitpold, Prince Regent of Bavaria)" silvered Br commemorative medal (7,59g/28mm) C:VF edge error, worn silver plating ...... 5 000 30429.Német Harmadik Birodalom 1935. " Lujza porosz királyné halálának 125. évfordulója" Br emlékérem, peremén "BAYER. HAUPTMÜNZAMT". Szign.: Karl Goetz (19,02g/36mm) T:2 / German Third Reich 1935. "Queen Luise of Prussia 125th Death Anniversary Medal" Br commemorative medal with "BAYER. HAUPTMÜNZAMT" on edge. Sign.: Karl Goetz (19,02g/36mm) C:XF ...... 5 000 30430.Német Harmadik Birodalom 1936. "Berlini olimpia / Olimpiai stadion" meisseni porcelán emlékplakett (155g/115mm) T:1- / German Third Reich 1936. "Berlin Olympics / Olympiastadion" Meissen porcelain commemorative plaque (155g/115mm) C:AU ...... 30 000 30431.Németország DN "Immanuel Kant" Br plakett peremen "C. POELLATH" gyártói jelzéssel. Szign.: Luise Staudinger (78,38g/61x44mm) T:2 / Germany ND "Immanuel Kant" Br plaque with makers mark "C. POELLATH" ont he edge. Sign.: Luise Staudinger (78,38g/61x44mm) C:XF ...... 8 000 30432.Németország DN "Winterszeit" Br plakett peremen "C. POELLATH" gyártói jelzéssel. Szign.: CP (73,93g/64x47mm) T:2 kis k., szennyeződés / Germany ND "Winterszeit" Br plaque with makers mark "C. POELLATH" on the edge. Sign.: CP (73,93g/64x47mm) C:XF small scratch, dirt ...... 4 000 30433.Olasz Államok / Nápoly és Szicília 1768. "Mária Karolina főhercegnő és IV. Ferdinánd nápolyi király házassága" Ag emlékérem (1,98g/21mm) T:2 k. / Italian States / Naples and Sicily 1768. "Marriage of Maria Carolina of Austria to Ferdinand IV" Ag commemorative medallion (1,98g/21mm) C:XF scratch ...... 8 000 30434.Olasz Államok 1797. "Presa del Palazzo di Broleto / Epoca Della Liberta Bresciana 18 Marzo 1797" Br emlékérem (88,28g/63mm) T:1-,2 ph. / Italian States 1797. "Presa del Palazzo di Broleto / Epoca Della Liberta Bresciana 18 Marzo 1797" Br commemorative medal (88,28g/63mm) C:AU,XF edge error ...... 24 000 30435.Olasz Államok / Lombardia-Velence / Milánó 1844. "Gian Galeazzo Visconti (1351-1402) / Milánói dóm" ezüstözött Br emlékérem, Francesco Broggi műve, jelzés nélkül (44,47g/47mm) T:2 ezüstözés kopott / Italian States / Lombardy-Venice / Milan 1844. "Gian Galeazzo Visconti (1351-1402) / Milánói Cathedral" silver plated Br commemorative medal by Francesco Broggi, without signature (44,47g/47mm) C:XF silver plating worn ...... 10 000 30436.Olaszország 1908. "III. Viktor Emánuel / Ipari és Munka Kiállítás - Róma 1908" aranyozott Br emlékérem. Szign.: Speranza (52,56g/48mm) T:1-,2 ph. / Italy 1908. "Vittorio Emanuele III / Exhibition of Work and Industry - Rome 1908" gold plated Br commemorative medallion. Sign.: Speranza (52,56g/48mm) C:AU,XF edge error ...... 5 000 30437.Olaszország 1922. "BENITO MVSSOLINI DVCE DEL FASCISMO (Benito Mussolini a fasizmus vezetője)" kétoldalas Br plakett (122,61g/69mm) T:1- kis patina / Italy 1922. "BENITO MVSSOLINI DVCE DEL FASCISMO (Benito Mussolini leader of fascism)" double-sided Br plaque (122,61g/69mm) T:AU small patina ...... 5 000 30438.Orosz Birodalom 1790. "II. Katalin / Béke Svédországgal" Ag zseton (4,84g/22mm) T:2,2- kis ph. / Russian Empire 1790. "Catherine II / Peace with Sweden" Ag commemorative jeton (4,84g/22mm) C:XF,VF small edge error ...... 26 000 30439.Orosz Birodalom 1791. "II. Katalin / Béke Törökországgal" Ag zseton (4,03g/22,5mm) T:2,2- ph. / Russian Empire 1791. "Catherine II / Peace with Turkey" Ag commemorative jeton (4,03g/22,5mm) C:XF,VF edge error ...... 90 000 30440.Orosz Birodalom 1797. "I. Pál koronázása" Ag zseton (3,84g/20mm) T:2 / Russian Empire 1797. "Coronation of Paul I" Ag commemorative jeton (3,84g/20mm) C:XF ...... 90 000 30441.Orosz Birodalom 1814. "I. Ferenc - I. Sándor - III. Frigyes Vilmos / Orosz, osztrák és porosz szövetség a franciák ellen" Br emlékérem (12,3g/36mm) T:2- / Russian Empire 1814. "Francis I - Alexander I - Friedrich Wilhelm III / Russian, Austrian and Prussian alliance against the French" Br commemorative medal (12,3g/36mm) C:VF ...... 10 000

20 30442.Orosz Birodalom 1856. "II. Sándor koronázása Moszkvában" Ag zseton (4,2g/22mm) T:1-,2 / Russian Empire 1856. "Coronation of Alexander II in Moscow" Ag commemorative jeton (4,2g/22mm) C:AU,XF ...... 30 000 30443.Orosz Birodalom 1883. "III. Sándor koronázása Moszkvában" Ag zseton (5,9g/26mm) T:2,2- ph. / Russian Empire 1883. "Coronation of Alexander III in Moscow" Ag commemorative jeton (5,9g/26mm) C:XF,VF edge error ...... 30 000 30444.Orosz Birodalom DN "Kurszki kormányzóság jutalomérme a mezőgazdaság terén elért érdemekért" Br emlékérem (59,76g/51mm) T:2 / Russian Empire ND "Medal of the Kursk Guberni Zemstvo for successful labours in agriculture" Br award medal (59,76g/51mm) C:XF ...... 10 000 30445.Románia 1862. "Elena Cuza által alapított árvaház Bukarestben" Br emlékérem (59,38g/51mm) T:2 ph. / Romania 1862. "Orphanage founded by Elena Cuza in Bucharest" Br commemorative medal (59,38g/51mm) C:XF edge error ...... 8 000 30446.DN "Anne Frank 1929-1945" jelzetlen Ag emlékérem, jelzett Ag keretben (a keret: 0.925; Br:23,44g/52mm) T:2 / ND "Anne Frank 1929-1945 - I want to go on living after my death. / And therefore I am grateful to God for giving me this gift...of expressing all that is in me." unmarked Ag commemorative medal in marked Ag frame (the frame is: 0.925; Br:23,44g/52mm) C:XF ...... 10 000

Ókori államok 30457.Kelták / Duna régió Kr. e. ~II. század Ag Tetradrachma Audoleon típus (12,6g) T:2,2- / Celtic Tribes / Danube region 2nd century BC Ag Tetradrachm Audoleon type "AUDWLEON--TOS" Banker's mark below belly of horse (12,6g) C:XF,VF ...... 60 000 30458.Kelták / Pannónia / Kotinok Kr. e. ~II-I. század Ag Tetradrachma (13,74g) T:2,2- / Celtic Tribes / Pannonia / Cotini 2nd-1st century BC Ag Tetradrachm (13,74g) C:XF,VF ...... 50 000 30459.Kolkhisz Kr. e. V-IV. század Ag Hemidrachma (2,46g) T:2 / Colchis 5th-4th century BC Ag Hemidrachm "Archaic female head right / Head of bull right" (2,46g) C:XF SNG Cop 98...... 50 000 30460.Makedónia / Római uralom Kr. e. 167-148. Tetradrachma Ag (16,74g) T:2 / Macedonia / Roman rule 167-148. Tetradrachm Ag "MAKEDONON - PROTES" (16,74g) C:XF BMC 7...... 40 000 30461.Pontosz / Amiszosz Kr. e. ~85-65. AE20 (7,8g) T:2,2- / Pontus / Amisus ~85-65. BC AE20 "Aegis with gorgon's head / Nike advancing with palm branch - AMI-S[OY]" (7,8g) C:XF,VF ...... 10 000 30462.Ptolemaida Egyiptom / III. Ptolemaiosz Euergetész Kr. e. 246-222. AE Tetrobol (44,18g/39mm) T:2-,3 / Ptolemaic Kingdom / Ptolemy III Euergetes 246-222. BC. AE Tetrobol "PTOLEMAIOU BASILEWS - E between legs" (44,18g/39mm) C:VF,F ...... 10 000 30463.Tauriké / Kherszonészosz Kr. e. ~480-350. Hemidrachma Ag (2,36g) T:2 ph. / Taurica / Chersonesos ~480-350. BC Hemidrachm Ag (2,36g) C:XF edge error ...... 10 000 30464.Tauriké / Pantikapaion Kr. e. IV. század AE18 (3,55g) T:2- / Taurica / Panticapaeum 4th century BC AE18 "Head of Pan left / P-A-N, head and neck of bull left" (3,55g) C:VF ...... 20 000 30465.Tauriké / Pantikapaion Kr. e. IV. század AE17 (4,51g) T:2- rep. / Taurica / Panticapaeum 4th century BC AE17 "Head of Pan left / P-A-N, head and neck of bull left" (4,51g) C:VF crack ...... 20 000 30466.Thrákia / Isztrosz Kr. e. IV. század Ag Drachma (5,16g) T:1-,2 / Thrace / Istros 4th century BC Ag Drachm "ISTRIH - A" (5,16g) C:AU,XF BMC 7...... 50 000 30467.Tauriké / Kherszonészosz Kr. e. ~480-350. Hemidrachma Ag (2,13g) T:2- / Taurica / Chersonesos ~480-350. BC Hemidrachm Ag (2,13g) C:VF ...... 15 000 30468.Római Birodalom / Hispánia (Colonia Caesarea Augusta?) / Augustus Kr. e. 19-18. Denár Ag (3,74g) T:2 ph / Roman Empire / Spain (Colonia Caesarea Augusta?) / Augustus 19-18. BC Denarius Ag "CAESAR - S-P - Q-R - AVGVSTVS - CLV" (3,74g) C:XF edge error RIC I 36...... 40 000 30469.Római Birodalom / Róma / Nerva 97. Denár Ag (3,16g) T:2- / Roman Empire / Rome / Nerva 97. Denarius Ag "IMP NERVA CAES AVG P M TR P COS III P P / LIBERTAS PVBLICA" (3,16g) C:VF RIC II 19...... 10 000 30470.Római Birodalom / Róma / Traianus 103-111. Denár Ag (3g) + Antiokheia / Gallienus 253-268. Antoninianus Ag (3,6g) + II. Valerianus 256-258. Antoninianus Ag (2,65g) T:2,2- / Roman Empire / Rome / Trajan 103-111. Denarius Ag "IMP TRAIANO AVG GER DAC P M TR P / COS V P P SPQR OPTIMO PRINC" (3g) + Antioch / Gallienus 253-268. Antoninianus Ag "GALLIENVS PF AVG / VIRTVS AVGVSTI" (3,6g) + Valerian II 256-258. Antoninianus Ag "P LIC COR VALERIANVS CAES / VICTO-RIA P-ART" (2,65g) C:XF,VF RIC II 142; V 672; 54...... 16 000 30471.Római Birodalom / Róma / Hadrianus 124-128. Denár Ag (3,23g) + Antiokheia / Herennius Etruscus 250-251. Antoninianus Ag (4,69g) + I. Valerianus 257. Antoninianus Ag (3,71g) T:2,2- / Roman Empire / Rome / Hadrian 124-128. Denarius Ag "HADRIANVS AVGVSTVS / COS III" (3,23g) + Antioch / Herennius Etruscus 250-251. Antoninianus Ag "HEREN ETRV MES Q V DECIVS CAESAR / VICTORIA AVG" (4,69g) + Valerian I 257. Antoninianus Ag " IMP VALERIANVS AVG / P M TR P V COS IIII P P" (3,71g) C:XF,VF RIC II 175; IV 161; V 277...... 16 000 30472.Római Birodalom / Róma / Antoninus Pius 158-159. Denár Ag (3,00g) T:2 rep. / Roman Empire / Rome / Antoninus Pius 158-159. Denarius Ag "ANTONINVS AVG PIVS P P TR P XXII / TEMPLVM DIV AVG REST - COS IIII" (3,00g) C:XF crack RIC III 290a...... 16 000 30473.Római Birodalom / Róma / Marcus Aurelius 163-164. Denár Ag (3,14g) T:2- / Roman Empire / Rome / Marcus Aurelius 163-164. Denarius Ag "ANTONINVS AVG ARMENIACVS / P M TR P XVIII IMP II COS III" (3,14g) C:VF RIC III 91...... 12 000

21 30474.Római Birodalom / Róma / Traianus Decius 249-251. Antoninianus Ag (3,5g) T:2 k. / Roman Empire / Rome / Trajan Decius 249-251. Antoninianus Ag "IMP C M Q TRAIANVS DECIVS AVG / ADVENTVS AVG" (3,5g) C:XF scratched RIC IV 11b...... 9 000

Militária 30485.Osztrák-Magyar Monarchia 1913. "Az Osztrák Légierőnek / Viribus-Unitis" Br emlékérem. Szign.: Gustav Gurschner (105,58g/65mm) T:2 ph. / Austro-Hungarian Monarchy 1913. "Für die Österr. Luft Flotte" Br commemorative medal. Sign.: Gustav Gurschner (105,58g/65mm) C:XF edge error .20 000 30486.Osztrák-Magyar Monarchia 1914. "Vörös Kereszt Bronz Díszérme hadidíszítménnyel" zománcozott Br kitüntetés modern mellszalagon T:1-,2 / Austro-Hungarian Monarchy 1914. "Red-Cross Bronze Medal with military ornament" enamelled bronze decoration on modern ribbon C:AU,XF NMK 287...... 20 000 30487.Osztrák-Magyar Monarchia 1914. "Ferenc József I. osztályú Ezüst Vitézségi Érem, ismételt adományozás" peremén jelzett Ag kitüntetés eredeti mellszalagon. Szign.: Leisek T:2 karc / Austro-Hungarian Monarchy 1914. "Silver Gallantry Medal, 1st Class, awarded for the second time" C:XF scratch NMK 130...... 10 000 30488.Osztrák-Magyar Monarchia 1914. "I. Hadsereg - Karácsony a fronton 1914" Br jelvény, "GUSTAV GURSCHNER" gyártói jelzéssel (26x41mm) T:1,1- hátlapon patina / Austro-Hungarian Monarchy 1914. "I. Armee - Weihnachten im Felden 1914" Br badge, with "GUSTAV GURSCHNER" maker's mark (26x41mm) C:UNC,AU patina on reverse ...... 8 000 30489.Osztrák-Magyar Monarchia 1914-1915. "Székesfehérvár" fém jelvény (30x53mm) T:1- / Austro-Hungarian Monarchy 1914-1915. "Székesfehérvár" badge (30x53mm) C:AU ...... 8 000 30490.Osztrák-Magyar Monarchia 1914-1915. Patrióta jelvény az Osztrák-Magyar Monarchia és a Német Birodalom zászlóival, zománcozott Br, T:1-,2 / Austro-Hungarian Monarchy 1914-1915. Patriotic badge with the flags of the Austro-Hungarian Monarchy and German Empire. Enamelled Br badge C:AU,XF ...... 4 000 30491.Osztrák-Magyar Monarchia 1914-1916. "Császári és Királyi Auguszta Barakk Tábori Kórház" bronzozott fém jelvény, "ARKANZAS" gyártói jelzéssel (31x40,5mm) T:1- / Austro-Hungarian Monarchy 1914-1916. "K.u.K. Augusta-Baraken-Spital" bronze plated badge, with "ARKANZAS" maker's mark (31x40,5mm) C:AU ...... 8 000 30492.Osztrák-Magyar Monarchia 1914-1916. "Légiharcz az Alpok fölött" fém jelvény, "ARKANZAS BP" gyártói jelzéssel (34x41mm) T:1- / Austro-Hungarian Monarchy 1914-1916. "Légiharcz az Alpok fölött (Aerial combat above the Alps)" badge, with "ARKANZAS" maker's mark (34x41mm) C:AU .....8 000 30493.Osztrák-Magyar Monarchia 1914-1916. "Két év a harcmezőn 1914-1916" Zn sapkajelvény, "K.u.K. KRIEGSMINISTERIUM KRIEGSFÜRSORGEAMT" gyártói jelzéssel (27x30mm) T:1- / Austro-Hungarian Monarchy 1914-1916. "Zwei Jahre im Felde 1914-1916 (Two Years on Battlefield 1914-1916)" Zn cap badge, with "K.u.K. KRIEGSMINISTERIUM KRIEGSFÜRSORGEAMT" maker's mark (27x30mm) C:AU ...... 8 000 30494.Osztrák-Magyar Monarchia 1914-1917. "SMS Temes" fém jelvény, "ARKANZAS"gyártói jelzéssel (26x39mm) T:1,1- / Austro-Hungarian Monarchy 1914-1917. "SMS Temes" badge, with "ARKANZAS" maker's mark (26x39mm) C:UNC,AU ...... 8 000 30495.Osztrák-Magyar Monarchia 1914-1917. "Császári és Királyi Légvédelmi ágyús alakulat" bronzozott fém sapkajelvény, "ARKANZAS" gyártói jelzéssel (27x40mm) T:1- / Austro-Hungarian Monarchy 1914-1918. "K.u.K. Luftfahrzeug Abwehr Kan. Abt." bronze plated cap badge, with "ARKANZAS" maker's mark (27x40mm) C:AU ...... 8 000 30496.Osztrák-Magyar Monarchia 1914-1918. "Félre a halállal előre Rohamzászlóalj!" a 15. Rohamzászlóalj Zn sapkajelvénye, "JEROUSCHEK BPEST"(?) gyártói jelzéssel. Szign.: Szász (25x36mm) T:1- tűhiány / Austro-Hungarian Monarchy 1914-1918. "Félre a halállal előre Rohamzászlóalj! (Cast aside death, forward Assault Battalion)" Zn cap badge of the 15th Assault Battalion, with "JEROUSCHEK BPEST"(?) maker's mark (25x36mm) C:AU missing needle ...... 8 000 30497.Osztrák-Magyar Monarchia 1914-1918. "Telefon" Zn sapkajelvény, "ARKANZAS" gyártói jelzéssel (37x41mm) T:1- / Austro-Hungarian Monarchy 1914-1918. "Telefon (Telephone)" Zn cap badge, with "ARKANZAS" maker's mark (37x41mm) C:AU ...... 8 000 30498.Osztrák-Magyar Monarchia 1914-1918. "K.u.K. RES. F.K.R. No 73" Zn sapkajelvény (36x43mm) T:1- kis oxidáció / Austro-Hungarian Monarchy 1914-1918. "K.u.K. RES. F.K.R. No 73" Zn cap badge (36x43mm) C:AU small oxidation ...... 8 000 30499.Osztrák-Magyar Monarchia 1914-1918. "35. - Weltkrieg" Br hiradós jelvény. Szign.: F. Trimmel (29x39mm) T:1- / Austro-Hungarian Monarchy 1914-1918. "35. Weltkrieg (World War)" Br Signal Troops cap badge. Sign.: F. Trimmel (29x39mm) C:AU ...... 8 000 30500.Osztrák-Magyar Monarchia 1914-1918. "46. Sch. D. v. Urbanski (46. Lövészhadosztály)" bronzozott tombak jelvény (33x43mm) T:1-,2 / Austro-Hungarian Monarchy 1914-1918. "46. Sch. D. v. Urbanski (46th Rifle Division)" Br plated tombak badge (33x43mm) C:AU,XF ...... 8 000 30501.Osztrák-Magyar Monarchia 1914-1918. "Vergebliches Vordringen Gegen Triest" fém sapkajelvény, "ARKANZAS" gyártói jelzéssel (36,5x38mm) T:1- / Austro-Hungarian Monarchy 1914-1918. "Vergebliches Vordringen Gegen Triest" cap badge, with "ARKANZAS" maker's mark (36,5x38mm) C:AU ...... 8 000 30502.Osztrák-Magyar Monarchia 1915. "Ferenc József / Bízom népemben, s ügyünk igazságában" Br emlékérem, zománcozott gyűrűben, fekete zománc. Szign.: Rudolf Neuberger (91,04g/65mm) T:1- / Austro-Hungarian Monarchy 1915. "Franz Joseph I" Br commemorative medallion in enamelled ring, black enamel. Sign.: Rudolf Neuberger (1861-1916) (91,04g/65mm) C:AU ...... 16 000 22 30503.Osztrák-Magyar Monarchia 1915. "Vörös Kereszt Ezüst Díszérme hadidíszítménnyel" női csokorszalagon, fémjel a fülön, eredeti díszdobozában T:1- / Austro-Hungarian Monarchy 1915. "Red-Cross Silver Medal with Military Ornament" on women's ribbon; in original case C:AU NMK 285...... 20 000 30504.Osztrák-Magyar Monarchia 1915. "Ferenc József - II. Vilmos / Németország - Ausztria Magyarország - Világháború 1914" Br propaganda emlékérem. Szign.: M&W St. (64,93g/54,5mm) T:1- / Austro-Hungarian Monarchy 1915. "Franz Joseph - William II / Deutschland - Österreich Ungarn - Weltkrieg 1914" Br propaganda commemorative medallion. Szign.: M&W St. (64,93g/54,5mm) C:AU ...... 12 000 30505.Osztrák-Magyar Monarchia 1915. "Festung Krakau 1914-1915 (Krakkó Erőd 1914-1915)" Br jelvény, "L.CHR. LAUER - NÜRNBERG BERLIN" gyártói jelzéssel. Szign.: K. Korschann (34x40mm) T:1- hátlapon patina / Austro-Hungarian Monarchy 1915. "Festung Krakau 1914-1915 (Fort Krakow 1914-1915)" Br badge, with "L.CHR. LAUER - NÜRNBERG BERLIN" maker's mark. Sign.: K. Korschann (34x40mm) C:AU patina on the reverse ...... 8 000 30506.Osztrák-Magyar Monarchia 1915. "Vater ich rufe dich (Atyám, hívlak)" Zn sapkajelvény. Szign.: Karl Perl (27,5x37mm) T:1- hátlapon patina / Austro-Hungarian Monarchy 1915. "Vater ich rufe dich / Father, I call you" metal cap badge. Sign: Karl Perl (27,5x37mm) C:1- patina on reverse ...... 8 000 30507.Osztrák-Magyar Monarchia 1915. "II. Vilmos - Ferencz József / Limanowai csata" Br emlékérem. Szign.: Rudolf Neuberger (58,14g/50mm) T:2,2- ph. / Austro-Hungarian Monarchy 1915. "Wilhelm II - Franz Joseph / Battle of Limanowa" commemorative Br medallion. Sign: Rudolf Neuberger (58,14g/50mm) C:XF,VF edge error ...... 6 000 30508.Osztrák-Magyar Monarchia ~1915. "Hötzendorf vezérezredes" Zn emlékérem "M&W.ST" gyártói jelzéssel (48,82g/54mm) T:2 / Austro-Hungarian Monarchy ~1915. "Hötzendorf colonel general" Zn commemorative medallion with makers mark "M&W.ST". "GENERALOBERST VON HÖTZENDORF / FEINDE RINGSUM - SIEG ODER TOD! 1914-1915 - AUF ZUM KAMPF!" (48,82g/54mm) C:XF ...... 5 500 30509.Osztrák-Magyar Monarchia ~1915. "A Nemzeti Áldozatkészség Szobra" zománcozott Br jelvény, hátlapon "HIVATALOS KIADVÁNY" felirattal, függőleges tűvel (47x24mm) T:2 / Austro-Hungarian Monarchy ~1915. "Statue of the National Generosity" enamelled Br badge with vertical pin, on the back "HIVATALOS KIADVÁNY (Official issue)" (47x24mm) C:XF ...... 3 000 30510.Osztrák-Magyar Monarchia 1916. "Jenő Főherceg Hadseregcsoport" ezüstözött fém jelvény, Gustav Gurschner "G" jelzésével (27x42mm) T:1,1- / Austro-Hungarian Monarchy 1916. "Heeresgruppe GO. Erzherzog Eugen (Prince Eugen Army Group)" badge, with Gustav Gurschner "G" sign (27x42mm) C:UNC,AU ...... 8 000 30511.Osztrák-Magyar Monarchia 1916. "V. Woyrsch Vezérezredes 1914-16" Zn sapkajelvény (31,5x32mm) T:1- / Austro-Hungarian Monarchy 1916. "Generaloberst V. Woyrsch (Colonel General V. Woyrsch)" Zn cap badge (31,5x32mm) C:AU ...... 8 000 30512.Osztrák-Magyar Monarchia 1916. "59. das Edelweiss dem Alpenkorps Gewidmet Erzh. Jos. Ferdinand" Br sapkajelvény, "GREINER WIEN VII" gyártói jelzéssel (53x54mm) T:1- / Austro-Hungarian Monarchy 1916. "59. Edelweiss dem Alpenkorps Gewidmet Erzh. Jos. Ferdinand" Br cap badge with "GREINER WIEN VII" maker's mark (53x54mm) C:AU ...... 8 000 30513.Osztrák-Magyar Monarchia 1916. "Tiroler Landesschützen - Weltkrieg 1914-1916 (Tiroli Népfelkelés)" Zn sapkajelvény T:1- / Austro-Hungarian Monarchy 1916. "Tiroler Landesschützen - Weltkrieg 1914-1916 (Tyrolean Irregulars)" Zn cap badge C:AU ...... 8 000 30514.Osztrák-Magyar Monarchia 1917. "Négyes Honvédek a Mte San-Gabrielen 1917" jelzett Ag medál, "J.M." gyártói jelzéssel (13,68g/21x36mm) T:1- ph. / Austro-Hungarian Monarchy 1917. "Négyes Honvédek a Mte San-Gabrielen 1917 (The 4th Honvéd Infantry Regiment on Monte San Gabriel 1917)" hallmarked Ag medallion with "J.M." maker's mark (13,68g/21x36mm) C:AU edge error ...... 12 000 30515.Osztrák-Magyar Monarchia 1917. "Szereth-Front 1914-1917" Zn sapkajelvény, "ARKANZAS" gyártói jelzéssel (25x45mm) T:1- / Austro-Hungarian Monarchy 1917. "Szereth-Front 1914-1917" Zn cap badge, with "ARKANZAS" maker's mark (25x45mm) C:AU ...... 8 000 30516.Osztrák-Magyar Monarchia 1917. "Karácsony 1917" Zn sapkajelvény, "LODER" gyártói jelzéssel (31x41mm) T:1- / Austro-Hungarian Monarchy 1917. "Weihnacht 1917 (Christmas 1917)" Zn cap badge, with "LODER" maker's mark (31x41mm) C:AU ...... 8 000 30517.Osztrák-Magyar Monarchia 1917. "Aknavető - Minenwerfer 1917" Zn jelvény, "ARKANZAS" gyártói jelzéssel (35x42mm) T:1 / Austro-Hungarian Monarchy 1917. "Aknavető - Minenwerfer (Mine Launcher)" Zn badge, with "ARKANZAS" maker's mark (35x42mm) C:UNC ...... 8 000 30518.Osztrák-Magyar Monarchia 1917. "46. Császári és Királyi Népfelkelő Zászlóalj 1916-1917 Durazzo " Zn sapkajelvény (30x33mm) T:1 / Austro-Hungarian Monarchy 1917. "K.K. LDST. INF. BAON. 46 - 1916-1917 Durazzo (46th K.u.K. Militia Infantry Battalion)" Zn cap badge (30x33mm) C:UNC ...... 8 000 30519.Osztrák-Magyar Monarchia 1917. "Károly-csapatkereszt" Zn kitüntetés mellszalaggal, mellette 2db klf viselésre jogosító igazolvánnyal. Az egyik feltehetőleg más írógéppel készült, több hibát tartalmaz T:2 / Austro-Hungarian Monarchy 1917. "Karl Troop Cross" Zn decoration with ribbon and with two different certificates, one with several grammar errors C:XF NMK 295...... 5 000 30520.Osztrák-Magyar Monarchia 1918. "Weltkrieg I.R. 40. 1914-1918. (40. Gyalogezred)" fém jelvény (29x48mm) T:1 / Austro-Hungarian Monarchy 1918. "Weltkrieg I.R. 40. 1914-1918. (World War 40th Infantry Regiment)" badge (29x48mm) C:UNC ...... 8 000

23 30521.Osztrák-Magyar Monarchia 1918. "K.u.K. RES. F.K.R. No 73" Br sapkajelvény (33x34mm) T:1-,2 / Austro-Hungarian Monarchy 1914-1918. "K.u.K. RES. F.K.R. No 73" Br cap badge (33x34mm) C:AU,XF ...... 8 000 30522.Osztrák-Magyar Monarchia ~1918. "I.R. 33 - Galicia Kárpátok Lemberg Wolhynia Cesuna Bukovina Szerbia Krn Lovcsen Isonzo (33. gyalogezred)" Zn sapkajelvény (37x47mm) T:2 tű nélkül, kitörés / Austro-Hungarian Monarchy ~1918. "I.R. 33 - Galicia Kárpátok Lemberg Wolhynia Cesuna Bukovina Szerbia Krn Lovcsen Isonzo (33rd Infantry Regiment)" Zn cap badge (37x47mm) C:XF without needle, broken edge ...... 8 000 30523.Osztrák-Magyar Monarchia 1918. "Béke 1918" Zn sapkajelvény (35x39mm) T:1 hajlott tű / Austro-Hungarian Monarchy 1918. "Frieden 1918 (Peace 1918)" Zn cap badge (35x39mm) C:UNC bent needle ...... 8 000 30524.~1920-1930. "NYUKOSZ (Nyugdíjas Katonatisztek Országos Szövetsége)" Br jelvény, részben zománcozva (26x31mm) T:1- / Hungary ~1920-1930. "NYUKOSZ (National Alliance for Retired Officers)" Br badge, partially enamelled (26x31mm) C:AU ...... 8 000 30525.1922. "Magyar Koronás Bronzérem" aranyozott Br kitüntetés mellszalagon és eredeti, szép állapotban megmaradt adományozói dísztokban T:1-,2 / Hungary 1922. "Hungarian Bronze Medal with the Holy Crown" Br gold plated decoration with ribbon, in well preserved original box C:AU,XF NMK 412...... 40 000 30526.~1930. "M. Kir. Honv. Tábori-Tüzérség - Szt. Borbála / Szent Borbála nevében tüzér becsülettel - A hazáért" kétoldalas porcelán plakett, "HEREND" jelzéssel. Szign.: Bugyinszky J (323,86g/163mm) T:1- / Hungary ~1930. "Hungarian Royal Honvéd's Field Artillery - Saint Barbara / In Saint Barbara's name with Artillerymen Honor - For the Country" double-sided porcelain plaque, with "HEREND" makers mark. Sign.: Bugyinszky J. (323,86g/163mm) C:AU ...... 36 000 30527.1935-1945. "A Magyar Érdemkereszt III. osztálya" aranyozott és zománcozott Br kitüntetés, hátoldalán függőleges tűvel (50mm) T:1- / Hungary 1935-1945. "Hungarian Cross of Merit, 3rd Class" gold plated and enamelled Br decoration with vertical pin (50mm) C:AU NMK 377...... 110 000 30528.1938-1941. A Légoltalmi Liga őrségparancsnokának karjelvénye, igazolvánnyal és határozattal T:2 / Hungary 1938-1941. Badge and official documents of a Watchcommander of the Air-raid Shelter League C:XF ...... 10 000 30529.1939-1945. "Magyar Nagy Ezüst Vitézségi Érem" ezüstözött Br kitüntetés, fémjel a peremen modern mellszalaggal, nem eredeti tokban. Szign.: Berán Lajos T:1- / Hungary 1939-1945. "Large Hungarian Silver Gallantry Medal" silver-plated Br decoration, hallmark on edge on modern ribbon, in not original case. Sign.: BERÁN L. C:AU NMK 433...... 50 000 30530.~1940. "Gyorslevente jelvény" fém gomblyukjelvény (23,5x20mm) T:1- / Hungary ~1940. "Levente qualification badge for motorised troops" metal button badge (23,5x20mm) C:AU Sallay 194...... 5 000 30531.1943. "A Magyar Szent Korona-rend lovagkeresztje hadidíszítménnyel és kardokkal" aranyozott szegélyű, zománcozott Ag kitüntetés, hátoldalán az eredetileg tervezett alapítási év "1942", eredeti mellszalagon, nem saját dísztokban (szalaggal együtt 34,78g/42mm) T:1-,2 / Hungary 1943. "Order of the Hungarian Holy Crown, Knight's Cross with war decoration and swords" enamelled Ag decoration with gold plating on the legs of the cross, the planned original founding year "1942" on the back of the medallion, with original ribbon in not its own case (with ribbon 34,78g/42mm) C:AU,XF NMK 466...... 200 000 30532.Ausztria 1916. "Viktor Graf von Scheuchenstuel vezérezredes, a 11. Hadsereg 8. Hadtestének parancsnoka 1914-1918" Br emlékérem. Szign.: R. Pfeffer (115,05g/65mm) T:1- ph., patina / Austria 1916. "Colonel-General Viktor Graf von Scheuchenstuel, Commander of the 8th Army Corps, 11th Army 1914-1918" Br commemorative medallion. "GENERALOBERST VIKTOR GRAF SCHEUCHENSTUEL - 1914 KOMMANDANT 8. KORPS U. 11. AMRMEE 1918 / BELGRAD 1915 - ZUGNA TORTA 1916 COL SANTO". Sign.: R. Pfeffer (115,05g/65mm) C:AU edge error, patina ..10 000 30533.Finnország 1968. "Finn Fehér Rózsa Lovagrend" zománcozott, jelzett Ag kitüntetés mellszalaggal, fémjelek, a fülön finn próbajel, "813H" és "P7", eredeti "A. Tillander" gyártói tokban T:1 / Finland 1968. "Order of the White Rose of Finland" enamelled, hallmarked Ag decoration on ribbon, with hallmarks, on the ear Finnish assay mark, "813H" and "P7" in original "A. Tillander" maker's case C:UNC ...... 40 000 30534.Franciaország 1870-1940. "Francia Becsületrend Parancsnoki Keresztje" zománcozott Au kitüntetés, arany karcpróba fémjellel, mellszalagon, "ARTHUS BERTRAND" jelzésű, eredeti gyártói tokban T:1- több kis zománchiba / France 1870-1940. "Commandeur de l'Ordre de la Légion d'Honneur ( Commander's Cross)" enamelled Au decoration with scratch trial hallmark, on ribbon, in original "ARTHUS BERTRAND" case C:AU several small enamell errors ...... 140 000 30535.Franciaország / Harmadik Köztársaság 1870-1940. "Médaille Militaire (Hadiérem)" jelzetlen, zománcozott, aranyozott Ag kitüntetés mellszalagon T:2,2- kopás / France / Third Republic 1870-1940. "Médaille Militaire (Military Medal)" enamelled, gilt Ag decoration with ribbon, without hallmark C:XF,VF worn ...... 24 000 30536.Lengyelország 1945. "Grünwaldi Emlékérem" Br kitüntetés eredeti tokban (27x54mm) T:2 / Poland 1945. "Grunwald Award" Br decoration in original case (27x54mm) C:XF ...... 8 000 30537.Nagy-Britannia(?) 1950-1953. "Koreai Háború Sorkatonai Szolgálati Érem" aranyozott Br kitüntetés szalagon, angol nyelvű típus "Az Egyesült Nemzetek Alapokmánya alapelveinek védelme érdekében". Eredeti, "E" jelzésű (England?), sérült tokban (35mm) T:2 / Great Britain 1950-1953. "Korea Korean War Service Military Medal" gilt Br decoration with ribbon, English language type "For Service in Defence of the Principles of the Charter of the United Nations". In original, "E" marked (England?), damaged case (35mm) C:XF ...... 8 000 24 30538.Német Birodalom ~1900. Pickelhaube típusú sisakhoz tartozó sas jelvény (~120x111mm) T:2 / German Empire ~1900. Eagle badge for Pickelhaube type helmet (~120x111mm) C:XF ...... 15 000 30539.Német Birodalom 1914-1915. "Kárpáti őrség 1914-1915 - Déli Német Hadsereg" fém jelvény (24x30mm) T:1-,2 / German Empire 1914-1915. "Karpathen wacht 1914-1915 - Deutsche Südarmee (Carpathian Watch 1914-1915 - German Southern Army" badge (24x30mM) C:AU,XF .....8 000 30540.Német Birodalom 1914-1918. "Porosz Frontharcos Háborús Kereszt kardokkal" zománcozott kitüntetés mellszalag nélkül T:2,2- / German Empire 1914-1918. "Prussian War Honor Cross with swords" enamelled decoration without ribbon C:XF,VF ...... 10 000 30541.Német Harmadik Birodalom ~1939-1945. "Repülőgépgyártás Érdemjelvénye" ezüstözött és zománcozott Br jelvény, hátoldalán "GES. GESCH." jelzéssel (17x25mm) T:2- zománchiány / German Third Reich ~1939-1945. "Aircraft Industry Merit Badge" silver plated and enamelled Br badge with "GES. GESCH." on its back (17x25mm) C:VF enamell missing ...... 5 000 30542.Pápai Állam 1849. "Róma visszafoglalása alkalmából adományozott érem IX. Pius pápa által" Br kitüntetés szalag és fül nélkül (16,72g/32mm) T:2- / Papal State 1849. "Medal On Restoration of the Papal Throne awarded by Pius IX" Br decoration without ribbon and ear (16,72g/32mm) C:VF ..10 000 30543.Svájc 1932. "Leszerelési Konferencia / Genf 1932" Br jelvény "HUGUENIN" és "LE LOCLE" gyártói jelzésekkel (28mm) T:1- / Switzerland 1932. "Desarmament Conference / Geneve 1932" Br badge with "HUGUENIN" AND "LE LOCLE" makers marks (28mm) C:AU ...... 3 000 30544.Szovjetunió DN "Légvédelem és vegyvédelem" zománcozott fém jelvény (22x24mm) T:2 / Soviet Union ND "Anti-Aircraft and Chemical Defense" enamelled metal badge (22x24mm) C:XF ...... 3 000 30545.Vatikán 1849. "SEDES APOSTOLICA ROMANA / PIVS IX PONT MAX ROMAE RESTITVTVS CATHOLICIS ARMIS COLLATIS AN MDCCCXLIX" aranyozott fém kitüntetés, eredeti mellszalaggal T:1-,2 / Vatican 1849. "SEDES APOSTOLICA ROMANA / PIVS IX PONT MAX ROMAE RESTITVTVS CATHOLICIS ARMIS COLLATIS AN MDCCCXLIX" gilt decoration on original ribbon C:AU,XF ...... 30 000

Falerisztika: Kitüntetések, jelvények 30554.~1900. "Könyves Kálmán Páholy jelvénye" zománcozott Br gomblyukjelvény. "AZ ELŐÍTÉLETEK LEGYŐZÉSÉHEZ - KÖNYVES KÁLMÁN - PEST - KEL: - 000872 - I. 24." (39x31mm) T:1- / Hungary ~1900. "Coloman the Learned Lodge badge" enamelled Br button badge (39x31mm) C:AU ...... 26 000 30555.~1910-1920. "Schlaraffia Budapest - A.U. 48. XXV." zománcozott jelvény, hátoldalon "MORZSÁNYI J. BUDAPEST" gyártói jelzéssel (48mm) T:1- / Hungary ~1910-1920. "Schlaraffia Budapest - A.U. 48. XXV." enamelled badge with "MORZSÁNYI J. BUDAPEST" maker's mark on reverse (48mm) C:AU ...... 10 000 30556.~1930. "Fővárosi Tűzoltóság" fém sisakjelvény (88x70mm) T:2 / Hungary ~1930. Budapest firefighters metal helmet badge (88x70mm) C:XF ...... 8 000 30557.~1930-1940. "Gy. G. (Gyors- és gépíró)" kék zománcos fém jelvény, "BERÁN N. BPEST" gyártói jelzéssel, és "BN" beütéssel (24mm) T:1- / Hungary ~1930-1940. "Gy. G. (Shorthand and Touch typing)" blue enamelled badge with "BERÁN N. BPEST" makers mark and "BN" hallmark (24mm) C:AU ...... 5 000 30558.~1930-1940. "M.GY.O.SZ. (Magyar Gyorsírók Országos Szövetsége)" ezüstpatinázott fém jelvény, "BERÁN N. BPEST" gyártói jelzéssel, és "BN" beütéssel (14x19mm) T:1- / Hungary ~1930-1940. "M.GY.O.SZ. (Hungarian Shorthand Writers Alliance)" silver plated badge with "BERÁN N. BPEST" makers mark and "BN" hallmark (14x19mm) C:AU ...... 5 000 30559.~1930-1940. "Orvos" zománcozott Br jelvény, "Erdély és Szabó Műszergyára Budapest" gyártói jelzéssel (38x48mm) T:1- / Hungary ~1930-1940. "Orvos (Doctor)" enamelled Br badge, with "Erdély és Szabó Műszergyára Budapest" maker's mark (38x48mm) C:AU ...... 36 000 30560.1946. "Magyar Köztársasági Érdemrend Középkeresztjének csillaga" zománcozott Ag csillag, hátoldalán függőleges tűvel (80mm) T:1-,2 / Hungary 1946. "Order of Merit of the Hungarian Republic, Commander's Cross Star" enamelled Ag star with vertical pin on back (80mm) C:AU,XF NMK 489...... 200 000 30561.1948. "Kossuth-díj I. fokozata" aranyozott Br kitüntetés, részben zománcozott, domború "1949" adományozási évszámmal a koszorú egyik ágán (22x25mm) T:1 / Hungary 1963. "Kossuth Prize, Golden badge" gilt Br decoration, partially enamelled (22x25mm) C:UNC NMK.: 525.a ...... 16 000 30562.~1948. "TÜKER NV (Tüzelőanyag-nagykereskedelmi Nemzeti Vállalat)" zománcozott Br jelvény, hátoldalán "BENE BÉLA BPEST IV. VÁCI U. 76." gyártói jelzéssel (53x72mm) T:2 kis zománchiba, sérült rögzítők a hátoldalán / Hungary ~1948. "TÜKER NV" enamelled Br badge with "BENE BÉLA BPEST IV. VÁCI U. 76." makers mark on reverse (53x72mm) C:XF small enamell error, damaged pins on reverse ...... 12 000 30563.1949. "Magyar Népköztársasági Érdemrend III. fokozata" aranyozott és zománcozott Br kitüntetés mellszalagon, szalagon miniatűr, mellette szalagsáv szintén miniatűrrel, valamint ezüstszínű, zománcozott csillag függőleges tűvel, a tű belső oldalán verdejel, eredeti adományozói dísztokban! T:1-,2 kis zománchiba, csillagtest végeinél kis hajlások / Hungary 1949. "Order of Merit of the Hungarian People's Republic 3rd Grade" enamelled, and gold plated decoration with ribbon and miniature on the ribbon, also with thin ribbon and miniature, and silver colored, enamelled star with vertical pin, makers mark on inside of the pin, in original case! C:AU,XF small enamell error, some endpoint od the breast star are slightly bent NMK. 531...... 180 000

25 30564.1949. "A Magyar Népköztársasági Érdemérem arany fokozata" zománcozott aranyozott bronz kitüntetés mellszalaggal, szalagsávval és miniatűrrel adományozói tokban, igazolvánnyal T:2 / Hungary 1949. "Medal of Merit of the Hungarian Peoples Republic Gold class" enamelled gilt Br decoration on ribbon, with thin ribbon and miniature in original case, with bearers document C:XF NMK 534...... 8 000 30565.1952. zománcozott Olimpiai jelvény, Rákosi-címerrel (32x35mm) T:1- / Hungary 1952. enamelled Olympic badge with "Rákosi coat of arms" (32x35mm) C:AU ...... 12 000 30566.1957. "A Magyar Népköztársaság Érdemes Művésze" Ag kitüntetés, hátlapon fémjel, eredeti mellszalaggal (24mm) T:1 / Hungary 1957. "Title for the Artist of Merit of the Hungarian People"s Republic" Ag decoration, hallmark on reverse, on original ribbon (24mm) C:UNC NMK.: 541 ...... 16 000 30567.1957. "A Magyar Szabadság Érdemrend bronz fokozata" Br kitüntetés mellszalagon eredeti tokban T:1-,2 / Hungary 1957. "Order of Merit of the Hungarian Freedom, Bronze Grade" Br decoration with ribbon, in original case C:AU,XF NMK 483...... 12 000 30568.1963. "Kossuth-díj I. fokozata" aranyozott Br kitüntetés, részben zománcozott (22x25mm) T:1 / Hungary 1963. "Kossuth Prize, Golden badge" gilt Br decoration, partially enamelled (22x25mm) C:UNC NMK.: 525.b ...... 16 000 30569.1963. "Állami díj I. fokozat" aranyozott Br kitüntetés, részben zománcozott (22x25mm) T:1 / Hungary 1963. "State Prize 1st grade" gilt Br decoration, partially enamelled (22x25mm) C:UNC NMK.: 704 ...... 16 000 30570.1976. "A Magyar Népköztársaság rubinokkal ékesített Zászlórendje" aranyozott, zománcozott tombak kitüntetés, rubinokkal díszítve. (80mm) T:2 / Hungary 1976. "Flag Order of the Hungarian People's Republic, 1st Grade, decorated with rubies" gold-plated, enamelled tombac decoration with rubies. (80mm) C:XF NMK 683...... 120 000 30571.1991. "A Magyar Köztársasági Érdemrend lovagkeresztje, polgári tagozat" zománcozott, aranyozott Ag kitüntetés fémjel nélkül, mellszalagon, eredeti tokban T:1- / Hungary 1991. "Order of Merit of the Hungarian Republic, Knight's Cross, Civilian Grade" enamelled, gold plated Ag decoration without hallmark, with ribbon, in original case C:AU NMK 741...... 20 000 30572.1991- . "Magyar Köztársasági Érdemrend Tisztikeresztje, polgári tagozat" zománcozott kitüntetés hátlapi medallion és fémjel nélkül, vízszintes tűvel T:1 / Hungary 1991- . "Order of Merit Hungarian Republic, Officer's Cross, Civil Grade" enamelled decoration, without reverse medallion and hallmark, with horizontal pin C:UNC NMK.: 739.var ...... 30 000 30573.1991. "A Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztje csillaggal, polgári tagozat" karikán jelzett zománcozott és aranyozott Ag kitüntetés nyakszalaggal, valamint brillantírozott, zománcozott ezüstcsillag függőleges tűvel, rajta fémjelzés. Eredeti díszdobozában. T:1,1- kis patina / Hungary 1991. "Order of Merit of the Hungarian Republic, Star of the Grand Cross, Civil Grade" enamelled and gold plated Ag decoration hallmarked on ring with neck ribbon, also with enamelled Ag star with vertical pin, hallmark on pin. In original case. C:UNC,AU small patina NMK 735...... 200 000 30574.2000- . "Kossuth-díj" aranyozott kitűző, eredeti tokban (17x25mm) + a Kossuth-díj nem adományozott hengere (59x254mm). A Koto fából készült dísztokban T:1,1- / Hungary 2000.- "Kossuth Prize" gilt pin of the high State Decoration in original case (17x25mm) + the not handed out Kossuth Prize statuette cylinder in the Koto wood display case for the Prize's statuette C:AU,XF MNK.: 729...... 70 000 30575.DN "Debreceni Zsidó Gimnázium" zománcozott kitűző (12,5x22mm) T:1-,2 / Hungary ND "Debrecen Jewish Grammar School" enamelled pin (12,5x22mm) C:AU,XF ...... 4 000 30576.Franciaország 1866-1955. "Francia Akadémiai Pálma Rend Tiszti fokozata" jelzett Ag kitüntetés, zománcozással, mellszalagon (28x35mm) T:2 zománchiány / France 1866-1955. "Order of the Academic Palms, Officer" hallmarked Ag decoration, enamelled, with ribbon (28x35mm) C:XF some enamel missing ...... 18 000 30577.Franciaország ~1900. Szabadkőműves? Ag kitüntetés mellszalagon, ezüstjelzés a kitüntetés hátoldalán (Br.:24,08g/45mm) T:2 / France ~1900. Masonic? Ag decoration with ribbon, silver hallmark on reverse (Br.:24,08g/45mm) C:XF ...... 20 000 30578.Franciaország 1920-1985. "Médaille de la Famille (Családi Érem)" jelzett Br kitüntetés szalagon. Szign.: Léon Deschamps T:2 / France 1920-1985. "Médaille de la Famille (Medal of the Family)" hallmarked Br decoration with ribbon. Sign.: Léon Deschamps C:XF ...... 3 000 30579.Német Harmadik Birodalom / Haag am Hausruck 1938. "1. Bausängerfest des Hausruckbaues nach der Heimkehr ins Reich (1. Építők dalfesztivál a Birodalomba való hazatérés után)" Br lemezjelvény, hátoldalon "SCHWERTNER - EGGENBERG & CIE GRAZ" gyártói jelzéssel (30x46mm) T:1- / German Third Reich / Haag am Hausruck 1938. "1. Bausängerfest des Hausruckbaues nach der Heimkehr ins Reich" Br sheet metal badge with "SCHWERTNER - EGGENBERG & CIE GRAZ" makers mark on reverse C:AU ...... 16 000

Papír és fém szükségpénzek 30590.Komárom 1849. 5kr 3mm-es betűk + 10kr 3mm-es betűk mindkét bankjegy kartonlapra ragasztva a felső szélüknél T:III,III- / Hungary / Komárom 1849. 5 Kreuzer 3mm wide letters+ 10 Kreuzer 3mm wide letters, both banknotes glued to cardboard at their upper edges C:F,VG Adamo KOM-3.1.1, KOM-3.2.1 ...... 18 000 30591.Erdély / Temesvár 1840-1850. "Pflastergeld (Útadó)" 8kr-ról T:II / Transsylvania / Timisoara 1840-1850. "Pflastergeld (Pavement Tax)" about 8 Kreuzer" C:XF ...... 17 000

26 30592.Erdély / Temesvár 1850-1860. "Pflastergeld (Útadó)" 10 krajcárról, "P.S.P." T:II- szakadás / Transsylvania / Timisoara 1850-1860. "Pflastergeld (Pavement Tax)" about 10 Kreuzer "P.S.P." C:VF tear ...... 17 000 30593.Erdély / Temesvár 1850-1860. "Pflastergeld (Útadó)" 10 krajcárról, "P.S.P." T:II / Transsylvania / Timisoara 1850-1860. "Pflastergeld (Pavement Tax)" about 10 Kreuzer "P.S.P." C:XF ...... 17 000 30594.Erdély / Temesvár 1850-1860. "Pflastergeld (Útadó)" 15 krajcárról, "P.S.P." T:II szakadás / Transsylvania / Timisoara 1850-1860. "Pflastergeld (Pavement Tax)" about 15 Kreuzer "P.S.P." C:XF tear ...... 17 000 30595.Erdély / Temesvár 1850-1860. "Pflastergeld (Útadó)" 4 osztrák értékű forintról és "Standgeld (Helypénz)" 2 osztrák értékű forintról, "P.S.P." T:II szakadás / Transsylvania / Timisoara 1850-1860. "Pflastergeld (Pavement Tax)" about 4 Austrian value Forints and "Standgeld" about 2 Austrian value Forint "P.S.P." C:XF tear ...... 17 000 30596.Osztrák-Magyar Monarchia / Temesvár 1860-1870. "Pflastergeld (Útadó)" 8 osztrák értékű forintról, "Philipp Schak", zöld T:III / Austro-Hungarian Empire / Timisoara 1860-1870. "Pflastergeld (Pavement Tax)" about 8 Austrian value Forint, "Philipp Schak", green C:F ...... 17 000 30597.Osztrák-Magyar Monarchia / Temesvár 1860-1870. "Pflastergeld (Útadó)" 13 osztrák értékű forintról, "Philipp Schak", rózsaszín T:II / Austro-Hungarian Empire / Timisoara 1860-1870. "Pflastergeld (Pavement Tax)" about 13 Austrian value Forint, "Philipp Schak", pink C:XF ...... 17 000 30598.Osztrák-Magyar Monarchia / Temesvár 1869. "k.k. Weg- und Brückenmanthgebür", "Leon D. Magyar" T:II- sarokhiány / Austro-Hungarian Empire / Timisoara 1869. "k.k. Weg- und Brückenmathgebür", "Leon D. Magyar" C:VF missing corner ...... 17 000 30599.Osztrák-Magyar Monarchia / Temesvár 1870-1880. "Pflastergeld (Útadó)" 4 osztrák értékű forintról, fehér T:II kis szakadás / Austro-Hungarian Empire / Timisoara 1870-1880. "Pflastergeld (Pavement Tax)" about 4 Austrian value Forint, white C:XF small tear ...... 17 000 30600.Osztrák-Magyar Monarchia / Temesvár 1870-1880. "Pflastergeld (Útadó)" 13 osztrák értékű forintról, "K. & S.", rózsaszín T:I- / Austro-Hungarian Empire / Timisoara 1870-1880. "Pflastergeld (Pavement Tax)" about 13 Austrian value Forint, "K. & S.", pink C:AU ...... 17 000 30601.Osztrák-Magyar Monarchia / Temesvár 1870-1880. "Pflastergeld (Útadó)" 13 osztrák értékű forintról, kék T:II,II- kis szakadás / Austro-Hungarian Empire / Timisoara 1870-1880. "Pflastergeld (Pavement Tax)" about 13 Austrian value Forint, blue C:XF,VF small tear ...... 17 000 30602.Osztrák-Magyar Monarchia / Temesvár 1870-1880. "Pflastergeld (Útadó)" 14 osztrák értékű forintról, zöld T:II / Austro-Hungarian Empire / Timisoara 1870-1880. "Pflastergeld (Pavement Tax)" about 14 Austrian value Forint, green C:XF ...... 17 000 30603.Osztrák-Magyar Monarchia / Temesvár 1870-1880. "Pflastergeld (Útadó)" 20 osztrák értékű forintról, rózsaszín T:III / Austro-Hungarian Empire / Timisoara 1870-1880. "Pflastergeld (Pavement Tax)" about 20 Austrian value Forint, pink C:F ...... 17 000 30604.Osztrák-Magyar Monarchia / Temesvár 1880-1890. "Pflastergeld (Útadó)" 8 osztrák értékű forintról, "K. & S.", lila T:II / Austro-Hungarian Empire / Timisoara 1860-1870. "Pflastergeld (Pavement Tax)" about 8 Austrian value Forint, "K. & S.", purple C:F ...... 17 000 30605.Osztrák-Magyar Monarchia / Temesvár 1880-1890. "Pflastergeld (Útadó)" 20 osztrák értékű forintról, bézs T:II / Austro-Hungarian Empire / Timisoara 1880-1890. "Pflastergeld (Pavement Tax)" about 20 Austrian value Forint, beige C:XF ...... 17 000 30606.Budapest 1919. 5K "Ganz-Törzsgyár Munkásai" utalvány sorszám nélkül T:I- hajtatlan, szélén kis sérülés / Hungary / Budapest 1919. 5 Korona "Ganz Factory Workers" coupon without serial C:AU unfolded, small damage at edge Adamo BUC-84.3.1 ...... 3 000 30607.~1920. "Trianoni határon Csonka Komáromban 1920. évben augusztus hó 1-én alakult ipartestület téglajegye" 1P-ről bélyegzéssel T:I- / Hungary ~1920. "Brick ration of the Guild of Truncated Komárom on the Trianon Border, founded 1st August 1920" about 1 Pengő with stamp C:AU ...... 3 000 30608.Pest ~1822. 3kr "Hídbárca" T:III / Hungary / Pest ~1822. 3 Kreuzer "Bridge token" C:F ...... 3 000 30609.Nagy-Britannia 1868. Váltó 50Ł értékben "J. & J. Stuart & Co. Bankers" bélyeggel és bélyegzéssel, vízjeles papír T:III kis szakadás / Great Britain 1868. Exchange bill for 50 Pounds "J. & J. Stuart & Co. Bankers" with stamp and overprint, watermarked paper C:F small tear ...... 11 000 30610.Nagy-Britannia 1882. Váltó 5Ł és 8sh értékben, bélyeggel, lyukasztással érvénytelenítve T:III / Great Britain 1882. Exchange bill for 5 Pounds and 8 Shillings with stamp, cancelled with holes C:F .8 000 30611.Spanyolország ~1930. 5c + 10c (3x) + 15c (3x) bélyeges szükségpénz T:I- / Spain ~1930. 5 Centimos + 10 Centimos (3x) + 15 Centimos (3x) emergency stamp money C:AU ...... 4 600

Numizmatikai irodalom, numizmatikával kapcsolatos egyéb tételek 30622.Györik Márton: Dr. Schimko Dániel-féle Érem- és Régiség-gyűjteménynek katalógusa II. kötet. Pozsony, 1895. Néhány lap kijár, korához képest jó állapotban. / Hungary 1895. Márton Györik: Dr. Dániel Schimko's Coin and Antiquity Catalog Vol. 2. Bratislava, 1895. Some loose pages, in good condition considering it's age ...... 13 000 30623.Horváth Endre festőművész és grafikus (1896-1954) Magyar Pénzjegynyomda Rt., Budapest. Újszerű állapotban. / Hungary Endre Horváth painter and graphic artist (1896-1954) Magyar Pénzjegynyomda Rt., Budapest. In near mint condition...... 11 000 30624.Huszár Lajos: Az Erdélyi Fejedelemség pénzverése. Akadémiai Kiadó, Budapest 1995. Újszerű állapotban. / Hungary Lajos Huszár: Coinage of Principality of Transylvania. Akadémiai Kiadó, Budapest 1995. In near mint condition...... 20 000 27 30625.Nudelman László: Magyar és Erdélyi Pénzek-Emlékérmek - 1. Numizmatikai Aukció - 1995 szeptember 15. péntek és 1995 szeptember 16. szombat, Grand Hotel Corvinus Kempinski Budapest. Az árverési tételek elkelési listájával. Jó állapotú, használt példány. + A Szabadságharc Emléktárgyai Aukció - Nudelman Gyűjtemény 1998. március 10-11. Az árverési tételek elkelési listájával. Rendkívül jó állapotban. / Hungary László Nudelman: 1st Numismatic Auction - Hungarian and Transylvanian Coins and Medallions. With realized prices list. In used, good condition. + Memorabilia of the 1848 Revolution - Nudelman Collection. With realized prices list. In exceptionally well condition...... 11 000 30626.Constantin Preda: Monedele Geto-Dacilor (Géta és dák pénzek), Editura Academiei Republicii Socialiste Romania, Bukarest, Románia, 1973. Illusztrációkkal, román nyelvű. Használt, a papírborító szétszakadva, egyébként nagyon jó állapotban. / Constantin Preda: Monedele Geto-Dacilor (Coins of Getae and Dacians), Editura Academiei Republicii Socialiste Romania, Bucharest, 1973. With illustrations, in Romanian language. Used, the cover is torn apart, otherwise in very good condition...... 30 000 30627.Soós Ferenc: A magyar fémpénzek feliratai és címerei. Argumentum, Budapest 2014. Szerző által dedikált új állapotú példány. / Hungary Ferenc Soós: Inscriptions and Crests of Hungarian Coins. Argumentum, Budapest 2014. With Author's dedication, in mint condition ...... 10 000 30628.Dr. Unger Emil: Magyar éremhatározó. I. kötet (1000-1540). Budapest, Ajtósi Dürer Könyvkiadó, 1997. Újszerű állapotban + Dr. Unger Emil: Magyar éremhatározó. II. kötet (1526-1740). Budapest, Ajtósi Dürer Könyvkiadó, 2000. újszerű állapotban, borító jobb felső sarkában szamárfül + Dr. Unger Emil: Magyar éremhatározó III. (1740-1922) Ajtósi Dürer Könyvkiadó, Budapest, 2001. újszerű állapotban / Dr. Emil Unger: Hungarian Cons Vol. 1 (1000-1540). Budapest, Ajtósi Dürer Könyvkiadó, 1997. In near mint condition + Dr. Emil Unger: Hungarian Coins Vol. 2 (1526-1740). Budapest, Ajtósi Dürer Könyvkiadó, 2000. In near mint condition, upper right corner with fold + Dr. Emil Unger: Hungarian Coins Vol. 3. (1740-1922) Ajtósi Dürer Könyvkiadó, Budapest, 2001. In near mint condition...... 18 000 30629.Vagyóczky Károly del. et sc. Magyar Pénzjegynyomda Rt., Budapest. A könyv a Pénzjegynyomda Rt. szakembereinek munkája, kereskedelmi forgalomba nem került. Dedikált, benne egy meghívó a könyvbemutatóra. Újszerű állapotban, a papírborító kissé karcos. / Hungary Vagyóczky Károly del. et sc. Magyar Pénzjegynyomda Rt., Budapest. The Book was written by the employees of the Pénzjegynyomda Rt., non-commercial issue. Dedicated by Vagyóczky. In near mint condition...... 20 000 30630.Státní Tiskárna Cenin (Állami Nyomda), Állam Nyomda Művek, Csehszlovákia, 1988. Számos képpel, cseh nyelven. Nagyon szép állapotban, néhány lap nyomdahibás. / Státní Tiskárna Cenin (State Securities Printer), State Printing Works, Czechoslovakia, 1988. With several pictures, Czechoslovakian language. In very good condition, some of the pages are misprinted...... 11 000 30631.Svájc Hans Peter Albisser: Historische Wertpapiere (Történelmi értékpapírok) Basel, Galerie Sevogel 1980. / Switzerland Hans Peter Albisser: Historische Wertpapiere Basel, Galerie Sevogel 1980...... 11 000 30632.Svájc "The Nicolas M. Salgo Collection of Coins and Medals of Hungary and Transylvania" a Salgó Miklós gyűjtemény árverési katalógusa, mellékelve fénymásolt újságcikk a gyűjtemény és az árverés rövid történetével. Zürich, 1994. / Switzerland "The Nicolas M. Salgo Collection of Coins and Medals of Hungary and Transylvania", with photocopy of a Hungarian language article about the story of the collection and the auction. Zürich, 1994...... 6 000 30633.Több 17. századi, leginkább holland nyelvű numizmatikai értekezés, szakkönyv kolligátuma; többek között Beeldenaer Ofte Figuer-Boeck, Graven Haghe, 1622. + Ordonnantie Des Coninghs Op Het Reglement Van Sijne Munte, Antwerpen, 1652. + Expliction de deux Medailles a l'Honneur de leurs Hautes Puissance les Etats Generaux des Provinces-Unies, 17. század. Rengeteg éremképpel, kissé kopott vászonkötésben, egyébként jó állapotban. / Colligate of several, mainly Dutch numismatic tractes and books from the 17th century; among others Beeldenaer Ofte Figuer-Boeck, Graven Haghe, 1622. + Ordonnantie Des Coninghs Op Het Reglement Van Sijne Munte, Antwerpen, 1652. + Expliction de deux Medailles a l'Honneur de leurs Hautes Puissance les Etats Generaux des Provinces-Unies, 17th century. With a lot of images of the coins, in slightly worn out linen binding, otherwise in good condition...... 5 000 30634.Budapest 1924. "Magyar Nemzeti Bank" magyar, angol, francia, német és olasz nyelvű részvénye 100 Arany Koronáról, szárazpecséttel és szelvényekkel T:III,III- / Hungary / Budapest 1924. "National Bank of Hungary" Hungarian, English, French, German and Italian language share about 100 Gold Korona, with embossed stamp and coupons C:F,VG ...... 5 000 30635.Bécs 1806. Udvari leirat a Bécsi városi bankócédulák 25, 50 és 100G-es névértékeinek kibocsátásáról, a bankjegyek leírásával, és a korábbi kiadású bankjegyek bevonásáról német nyelven. A mellékletben a három bankjegy formuláréjával. Összesen nyolc, merített papír alapú lapon, rendkívül szép állapotban megőrizve. / Vienna 1806. Royal Announcment about the issue of the 25, 50, 100 Gulden banknotes, with description of the new and ingathering of old banknotes in german language. Appendix with the Formulare of the 3 new banknotes. In all on 8 pages in exceptionally well preserved condition...... 20 000 30636.1983. "Pénzjegynyomda csipkenaptár" falra akasztható, benne 4db klf különleges csipkéből kialakított kép, a Pénzjegynyomda kiadásában. Ritkaság! / 1983. "Pénzjegynyomda lace calendar" wall calendar, with 4pcs of diff special lace pictures, made by the Hungarian banknote printing company. Rare! ...... 30 000 30637.Ausztria 1841. Hirdetmény 50G, 100G és 1000G bankjegyekről német nyelven T:III / Austria 1841. Announcement about 50 Gulden, 100 Gulden and 1000 Gulden banknotes in German C:F ...16 000

28 30638.Nagy-Britannia 2000. Bankjegy tervezet névérték nélkül, De La Rue bankjegynyomda kiadásában T:I / Great Britain 2000. Test banknote without value, made by De La Rue banknote printing company C:UNC ...... 3 000 30639.Nagy-Britannia DN Bankjegy tervezet névérték nélkül, csak előlap, De La Rue bankjegynyomda kiadásában T:II-,III szép papír / Great Britain ND Test banknote without value, only front side, made by De La Rue banknote printing company C:VF,F nice paper ...... 3 000

Gyűjteményes tételek 30650.1946-2009(?) Rendkívül tartalmas forint-fillér gyűjtemény technológiai és verdehibás érmékből 2f-től a 200Ft-os címletekig bezárólag. Többek között lapkahibás, félrevert, kicsípett érmék, egyoldalas- és duplaveretek, látványos elő- és hátlapi eltolódások. 9db tálcán szépen rendezett anyag, az érmék jelentős része feliratozva a hibák megjelölésével, alumínium kofferban. Minden tálcáról külön kép! Izgalmas gyűjtői anyag, érdemes megtekinteni! / Hungary 1946-2009(?) Incerdibly rich Forint-Fillér lot with strike and technologic error strikes from the 2 Fillér to the 200 Forint value coins. Among them plantchet errors, misstrikes, gouges, one sided and double strikes, spectacular front and reverse shifts. On nine trays, well organized, mostly labeled with the errors in Aluminium case. Pictures about every tray! Interesting Collector Material. Well worth seeing! ...... 450 000 30651.Vegyes 589db-os papírpénz gyűjtemény a világ minden tájáról összesen 107 országból. Sokszínű, tartalmas tétel, érdemes megtekinteni! T:I / Mixed 589pcs of paper money lot from all around the world, in sum total banknotes of 107 different countries. Colorful, interesting lot, well worth seeing! C:UNC ...... 60 000 30652.1901-2002. Magyar labdarúgó-bajnokcsapatok jelvényei. ~115db klf jelvényt tartalmazó különleges gyűjtemény, üvegezett fakeretben. A csapatok jelvényei mellett megtalálható még benne a Magyar Labdarúgó Szövetség néhány érdekes jelvénye, továbbá a "A Magyar Labdarúgó Bajnokcsapatok 1901-1975" című minikönyv. A keret sérült, a jelvények többsége szép tartású. Megtekintésre ajánlott! T:1-,2 / 1901-2002. Badges of Hungarian football champions. A special collection of ~115pcs of diff badges in wooden frame. Beside the badges of the teams are some Hungarian Football Association pins, and a mini book titled "Hungarian Football Champion Teams 1901-1975". The frame is damaged, but the badges are in very nice condition. Worth seeing! C:AU,XF ...... 500 000 30653.1921-1946. "Foederatio Emericana" kitüntetés- és dokumentum gyűjtemény. A katolikus egyetemi és főiskolai hallgatókból álló szövetség 1921 és 1946 között működött Magyarországon mint a legnagyobb katolikus egyetemi ifjúsági szervezet. A tételben 28db kitüntetés és jelvény található két tálcán, 2db eredeti tokban, legtöbb mellszalagon, közte ~1933-1946. "Priorissa kereszt" zománcozott, aranyozott kitüntetés fém láncon, "WALTHER E BUDAPEST TÖRV VÉDVE" gyártói jelzéssel, eredeti, címerrel ellátott, "Walther E. Budapest IV., Harisköz 6." jelzésű, ragasztott tokban + ~1933-1946. "Káptalai Kereszt" zománcozott, aranyozott kitüntetés szalagon, "WALTHER E BUDAPEST TÖRV VÉDVE" gyártói jelzéssel, eredeti, címerrel ellátott, "Fistétényi Walther E. Budapest" jelzésű tokban + ~1921-1946. "Senior Ifjúsági jelvény" zománcozott jelvény szalagra tűzve (19mm), valamint Bakos Miklós: A Foederatio Emericana jelvényei és érmei különlenyomat fénymásolata, leírásokkal, képekkel; egy adományozói oklevél; az "Emericana" folyóirat több száma (1928 január, 1928 december, 1929 február, 1929 március); illetve egyéb folyóirat mellékletek és cikkek a szervezetről; egy báli és egy piknik meghívó; néhány levél; kézikönyvek ~1923-ból, mindez tartalomjegyzékkel ellátva és listával a kitüntetések neveiről. Izgalmas, érdekes tétel, érdemes megtekinteni! T:2 kopás, kis patina / Hungary 1921-1946. ,,Foederatio Emericana" decoration and document collection. The Alliance of Catholic University and College Students, operated between 1921 and 1946 in Hungary, as the largest Catholic Youth Organisation. In the lot there are 28pcs of decorations and badges on two trays, 2pcs in original case, most with ribbon, including: ~1933-1946. "Priorissa Cross" enamelled, gilt decoration with metal chain, with "WALTHER E BUDAPEST TÖRV VÉDVE" makers mark, in original, sticked case with coat of arms and "Walther E. Budapest IV., Harisköz 6." makers mark + ~1933-1946. "Káptalani Cross" enamelled, gilt decoration with ribbon and "WALTHER E BUDAPEST TÖRV VÉDVE" makers mark, in original case with coat of arms and "Fistétényi Walther E. Budapest" makers mark + ~1921-1946. "Senior Youth Badge" enamelled badge on ribbon (19mm). As well as a photocopy of Miklós Bakos: Badges and Medallions of Foederatio Emericana with descriptions and pictures; a deed of gift; some issues of the ,,Emericana" magazine (1928/1., 12., 1929/2., 3.); as well as other magazine appendixes and articles copies; RSVP for ball and picnic; couple of letters; handbooks around 1923. Neatly organised with table of contents and a list with the names of the decorations and badges. Exciting, interesting lot, well worth seeing! C:XF worn, small patina ...... 400 000 30654.Több száz darabos "Demokratikus Ifjúsági Világszövetség" és "Béke, barátság.." témájú jelvény és kitűző, üvegezett fakeretben. A jelvények között a magyar darabok mellett sok külföldi tagszervezet jelvénye is megtalálható. A legtöbb kitűzőn megjelenő téma a béke és a nukleáris fegyverek elleni tüntetés. A jelvények jelentős része szép állapotú, a fakeret borítása sérült. Megtekintésre ajánlott! T:1-,2,2- / Collection of several hundred ,,World Federation of Democratic Youth" and "Peace, Friendship..." themed badges and pins in a large wooden frame. Beside the Hungarian pieces there are many badges from other member organizations. Most of the pins are about world peace and the anti-nuclear war movement. Most of the badges are in nice condition, the felt covering the frame is damaged. Worth seeing! C:AU,XF,VF ...... 200 000 30655."Érmék 20 évszázadból" 20db klf érme a Kr. u. I. századtól kezdve egészen a XX. századig, benne több érdekes és ritka érmével (kidariták, Bizánc, India, Kína, Szafavidák). Az egész gyűjtemény kapszulákba és mágneszáras gyűjtői díszdobozban T:2-3 / "20 Centuries A.D. Coin Collection" 20pcs of diff coin from 1st century AD to the 20th century with several interesting and rare coins (Kidarites, Byzantium, India, China, Safavid). The entire collection in magnetic seal box C:XF-F ...... 1829 000 30656.Szovjetunió 30db-os nagy kitüntetés tétel, mind különféle, közte sok érdekes darabbal! Közte az elfoglalt városok kitüntetései: Berlin, Budapest, Königsberg, Bécs, Prága, Varsó és Belgrád. Közte még "Moszkva védelméért", "A Kaukázus védelméért", "Kijev védelméért"; "Dicső Anya I., II. és III. osztálya"; "Munka Érdemrend III. osztálya". Minden kitüntetés mellszalaggal! Megtekintésre ajánlott! T:1-,2,2- / Soviet Union 30pcs of different decorations with several interesting pieces! Included Second World War offensive campaing medals: Berlin, Budapest, Königsberg, Vienna, Prague, Warsaw, Belgrade. Also some defensive campaing medals: "For the Defence of Moscow", "For the Defence of the Caucasus", "For the Defence of Kiev"; "Order of Maternal Glory 1st, 2nd and 3rd class"; "Order of Labour Glory 3rd Class". All medals on ribbon! Worth seeing! C:AU,XF,VF ...... 70 000

30 DARABANTH Bélyegkereskedelmi és Aukciósház Kft. 1061 Budapest, Andrássy út. 16.

Megbízás a 29. Nagyaukcióre

Átvétel módja: személyesen postai úton

Megbízom a Darabanth Kft-t, hogy az alábbiakban felsorolt tételeket a megadott maximális licitár erejéig részemre vásárolja meg. Az árverési szabályokat ismerem és elfogadom. A megvásárolt tételek ellenértékét a számla kézhezvételekor kifizetem.

Dátum:...... Aláírás:......

Tételszám Ajánlat Tételszám Ajánlat Tételszám Ajánlat

Kérjük csak licitlépcsőre eső ajánlatot tegyenek!

Újdonság, katalógus rendelés ...... A 28. Nagyaukció árverés eredménylistája 30000 150000 30091 65000 30175 22000 30296 6000 30403 5000 30501 6500 30001 180000 30092 65000 30180 22000 30297 32000 30407 6000 30502 12000 30003 140000 30093 65000 30181 26000 30299 46000 30408 12000 30506 11000 30004 180000 30096 65000 30182 11000 30300 28000 30410 5500 30507 11000 30008 170000 30099 65000 30186 60000 30301 40000 30411 5500 30510 14000 30009 130000 30101 95000 30197 4000 30302 80000 30412 7000 30511 28000 30013 180000 30104 40000 30200 7000 30303 34000 30414 30000 30525 22000 30014 140000 30106 220000 30204 5000 30304 50000 30418 15000 30526 34000 30015 150000 30107 80000 30205 100000 30305 22000 30419 11000 30527 42000 30016 190000 30108 60000 30209 9000 30307 90000 30424 9500 30528 17000 30017 160000 30119 4000 30212 7500 30309 60000 30426 5000 30529 36000 30018 100000 30123 40000 30213 10000 30312 16000 30430 4000 30531 14000 30019 120000 30124 7500 30214 9000 30313 4200 30431 8500 30536 15000 30024 75000 30125 5500 30215 6500 30314 34000 30436 26000 30539 16000 30028 75000 30127 8500 30216 7000 30315 28000 30442 11000 30540 9500 30039 75000 30129 38000 30227 20000 30323 32000 30443 9500 30541 19000 30040 75000 30131 500000 30228 20000 30324 30000 30444 8500 30542 19000 30041 75000 30134 16000 30229 9000 30326 32000 30445 9500 30552 24000 30042 70000 30135 180000 30234 4000 30332 42000 30446 9000 30553 12000 30044 80000 30136 85000 30235 46000 30333 16000 30447 4000 30554 6500 30045 70000 30137 46000 30236 40000 30334 22000 30448 32000 30558 144000 30046 85000 30138 44000 30237 46000 30348 650000 30449 9500 30569 10000 30047 40000 30139 60000 30239 12000 30349 280000 30450 4200 30572 4400 30048 85000 30140 20000 30240 22000 30350 46000 30452 9000 30580 12000 30049 85000 30141 9500 30242 28000 30353 16000 30454 12000 30581 6000 30050 70000 30142 5500 30246 24000 30354 22000 30456 10000 30583 18000 30051 70000 30143 9500 30248 18000 30357 6000 30457 20000 30585 5500 30052 70000 30145 12000 30249 13000 30360 14000 30460 5500 30586 15000 30056 85000 30146 13000 30250 20000 30363 9000 30461 11000 30587 4800 30057 130000 30147 10000 30253 55000 30365 80000 30462 5500 30588 24000 30058 75000 30148 9000 30256 16000 30366 300000 30463 8000 30589 26000 30059 150000 30149 11000 30257 12000 30367 46000 30464 7000 30592 4000 30060 75000 30150 8000 30260 44000 30368 7000 30466 28000 30593 17000 30061 90000 30151 4000 30261 9000 30372 42000 30467 12000 30597 11000 30062 90000 30152 12000 30262 22000 30379 30000 30471 5000 30608 32000 30063 110000 30153 4200 30266 12000 30380 13000 30473 24000 30611 26000 30066 150000 30154 3600 30268 28000 30381 7500 30475 24000 30622 26000 30067 140000 30155 8500 30269 8500 30382 20000 30476 20000 30623 18000 30068 180000 30156 11000 30271 40000 30383 13000 30477 10000 30624 80000 30070 160000 30157 9000 30274 60000 30384 12000 30478 4600 30625 7000 30071 85000 30158 8000 30275 9000 30385 5500 30479 36000 30626 11000 30072 110000 30159 3800 30277 36000 30386 32000 30480 60000 30628 3800 30074 150000 30160 8500 30280 10000 30387 13000 30481 9000 30629 11000 30075 70000 30161 7000 30284 26000 30389 11000 30482 5500 30630 3400 30076 70000 30162 10000 30286 4000 30390 6000 30484 22000 30631 3200 30077 150000 30163 3600 30287 4200 30391 24000 30485 6000 30632 3400 30078 70000 30164 7000 30288 8500 30393 7000 30487 13000 30633 20000 30079 90000 30165 3800 30289 7000 30394 12000 30488 5000 30635 3600 30080 150000 30166 3600 30290 11000 30395 11000 30492 8000 30636 34000 30081 70000 30167 28000 30291 5000 30396 11000 30494 17000 30637 18000 30082 65000 30168 17000 30292 16000 30397 10000 30496 28000 30639 150000 30083 65000 30169 120000 30293 18000 30398 24000 30497 5000 30640 70000 30086 70000 30172 38000 30294 160000 30400 6500 30499 26000 30642 90000 30090 65000 30174 12000 30295 4400 30401 8000 30500 9000 30643 190000 30644 60000 30754 17000 30645 3000 30755 17000 30646 9000 30756 24000 30647 320000 30757 13000 30648 55000 30759 5500 30649 4000 30760 120000 30650 220000 30761 60000 30651 220000 30773 75000 30652 260000 30775 75000 30653 340000 30776 4000 30654 40000 30777 12000 30655 150000 30778 11000 30657 4000 30779 10000 30663 40000 30781 11000 30664 140000 30784 3200 30675 11000 30785 3400 30676 10000 30678 3000 30679 5500 30681 4000 30683 11000 30684 6500 30685 36000 30686 4400 30689 5000 30691 17000 30692 4000 30693 36000 30694 60000 30695 320000 30696 200000 30698 5000 30699 240000 30701 50000 30702 65000 30703 16000 30707 310000 30708 48000 30710 11000 30711 42000 30712 30000 30713 26000 30715 48000 30716 6000 30718 50000 30722 220000 30724 8000 30733 32000 30736 19000 30737 6500 30738 4400 30742 24000 30743 5500 30745 60000