Katalog 37 (187) Aukcji Domu Aukcyjnego Okna Sztuki Z 15-11

Katalog 37 (187) Aukcji Domu Aukcyjnego Okna Sztuki Z 15-11 okl_337x235s5g7_184strA.qxd 10/26/14 11:21 PM Page 1 DOM AUKCYJNY OKNA SZTUKI 37 (187 AUKCJA ) 15 listopada 2014 Maria i Andrzej Ochalscy Dom Aukcyjny OKNA SZTUKI WARSZAWA, 15 XI 2014 05-822 Milanówek ul. Grodeckiego 17 okl_337x235s5g7_184strA.qxd 10/26/14 11:21 PM Page 2 Maria i Andrzej Ochalscy Dom Aukcyjny OKNA SZTUKI Aukcja 37 (187) w sobot´, 15 listopada 2014 w Klubie Ksi´garza Rynek Starego Miasta 22/24 poczàtek aukcji o godz. 10.30 Wystawa przedaukcyjna w dniu aukcji od godz 8.30 fotografi a cyfrowa – Agata Ciołek (tel. 22 822 73 74) opracowanie grafi czne – ALFA T¸UMACZENIA i DTP D. Stukach i V. Stukach Spó∏ka Jawna – 0 601 156 866 katalog dost´pny w internecie: www.oknasztuki.pl, www.artinfo.pl bliższe informacje, zamówienia pocztowe,telefoniczne i mailowe w Domu Aukcyjnym, 05-822 Milanówek, ul. Grodeckiego 17 tel. 503 122 535 tel. (22) 755 83 11 [email protected] [email protected] katalog płatny 20 PLN przelewem na konto lub bezpośrednio w dniu aukcji konto: Dzieła Sztuki, Maria Ochalska 66 1020 1097 0000 7902 0003 2409 Wydawca: Maria Ochalska, Dzieła Sztuki, Dom Aukcyjny OKNA SZTUKI Stare druki strona 4 Literatura 16 Satyra, groteska, żart liryczny 37 Książki dla dzieci i młodzieży 41 Polska ilustracja książkowa po 1945 roku 46 Książki o sztuce 56 Literatura dotycząca grafi ki i portretu z biblioteki Zbigniewa Rybczyńskiego 71 Historia 76 Regionalia 90 Pamiątki historyczne 97 Czasopisma 101 Druki bibliofi lskie 106 Ikonografi a 114 Portrety 115 Widoki miast 118 Sceny historyczne 122 Kartografi a 131 Varia 140 Indeksy 157 3 4 Stare druki 1 ABEL Caspar – Historia monarchia- i 1683; zmarł w 1692. Malarz, ale przede rum orbis antiqui, quae Sabiis, Aegyptiis et wszystkim wybitny sztycharz; wykonał wie- Aethiopibus, Israelitis, Syris, Assyriis, Chal- le grafi cznych wersji obrazów Rafaela, Carla daeis, Medis, Lydis, aliisque vindicandae, As- Maratty, A. Carracciego. Sztychy odtwarzają- syriaecae … Graecorum, Italorum, Celtarum, ce freski tego ostatniego w rzymskiej Galerii Scytharumque… Farnese uważane są za jego najwybitniejsze Lipsiae et Stendaliae, Sumptibus Ernesti dzieło. Henrici Campii, Bibliopolae Paleo-Marchici, Karl REMSHARD (1678-1735), kopista Anno MDCCXV [1715]. sztychów Aquili dla wydania augsburgskiego. o 8 , s.[14], 819, [53], s. 413/414 uzupeł- 2 000 niona ręcznym pismem w epoce. Brzegi kart barwione. Opr. pergamin z epoki. Szyldzik 3 BRINCKMANN Angelinus – Theolo- z ubytkami. Przebarwienia pergaminu. gia universa: Speculativa, Moralis, Polemica. Historia świata antycznego wg Caspara Speculativa De Deo, Angelis Incarnatione Abela (1676-1763), poczytnego wówczas & c. Moralis Cum Corollariis Casuum Con- autora opracowań dotyczących m.in. Prus scientiae, & Diretorio Confessarii; Polemica i Brandenburgii. Exhibens Doctrinam Acatholicam, Doctri- 400 2 [AQUILA Pietro] Galeriae Farnesia- ne Icones Romae in aedibus Sereniss. Dvcis Parmensis ab Annibale CARRACIO… a Petro Aquila delineatae incisae. To samo w jęz. nie- mieckim, po czym: „anjekund aber in kleinem Format herausgegeben und verlegt durch Joh. - Ulrich Krausen in Augspurg”. Według wyda- nia rzymskiego, J. J. Rubeisa z 1677 r.. wydał J. J. Kraus w Augsburgu (ok. 1700). Małe folio, trzy karty tytułowe, dwie sy- gnowane: „C. R.” i „Carol. Remshard”; 21 tablic (miedzioryty z akwafortą) wg fresków Annibale Carraciego w rzymskiej Galerii Far- nese. 22 sztychy na podwójnych tablicach (ok. 25 x 33 cm) i dwa pojedyncze. Tabl. 15 uszkodzona, reperowana. Na kilku tabli- cach ślady zalania. Opr. psk z epoki, grzbiet sześciopolowy, szyldziki. Przetarcia grzbietu i krawędzi oprawy. Annibale CARRACCI (1560-1609), przedstawiciel klasycyzującego nurtu w sztu- ce włoskiego baroku. Najwybitniejszym jego dziełem są freski w rzymskim Palazzo Far- nese, przedstawiające sceny mitologiczne i epizody zaczerpnięte głównie z Metamorfoz Owidiusza. Wystrój Galerii Palazzo Farnese, obok fresków Michała Anioła w Kaplicy Syk- styńskiej i stanz Rafaela, należy do najzna- komitszych zespołów malowideł ściennych w Rzymie. Pietro AQUILA, czynny w 2. połowie XVII stulecia, w Rzymie między r. 1673 5 2 nam Catholicam, Objectiones Acatholicas. 4 COLLIUS (Kollius, Kolle), Joach- Quae Tertia Editione auctor, Auctore R. P. …, im – Ein Rechtbuch/ Darinne die Artikele/ so Ord. S. Francisci FF. Minor… man Lübisch Recht nennet/ vnd in den ma- Wetzlariae, Typis Nicolai Ludovici Winck- nuscriptis Exemplaribus gefunden/ Nicht al- leri. Anno MDCCXXXIII [1733] leine in eine bequeme vnd richtige Ordenung 4o, k. tyt., s. [16], 483, [20]. gebracht/ Besondern auch das Sechsische/ współoprawne: Keyserliche vnd Göttliche Recht zugleich mit BRINCKMANN Angelinus – Controver- eingeführet vnd angezogen. siae Fidei Principaliores sive In materia Fidei Gedruckt zu Hamburg durch Hans Binder Doctrina Acatholica, Doctrina Catholica, Anno M. D. LXXXVI. [1586] Objectiones acatholicae, Doctrina Acatholica 4°, s. [99], brak karty [5]. Opr. wtórna: falsa & respuenda, Catholica vera & tenenda, ppł. Liczne marginalia i dopiski z epoki. Objectiones insuffi cientes & solutae: Quas Jedna z pierwszych prób krytycznej edy- pridem privato Discipulorum usui, publica- cji prawa lubeckiego (Lübisches Recht), na eque omnium utilitati nunc altera Editione podstawie źródeł średniowiecznych. Prawo sub Approbationibus & Censur prioris dedit wzorowane na prawie miejskim Lubeki było FF. … rozpowszechnione w XIII wieku w miastach Wetzlariae. Typis Nicolai Ludovici Winck- Hanzy jako jedno z najważniejszych praw leri. Anno MDCCXXXII [1732]. obok magdeburskiego. W roku 1257 przyjął S.151, [8]. Opr. psk z epoki, podniszczo- prawo lubeckie Kraków. Dzięki temu opraco- ny. Ślady po owadach. Brak s. 167-170. waniu historyk prawa Joachim Kolle stał się 240 6 autorytetem w tej dziedzinie (zob. hasło w: pieczątka: „O Brudertreue am Main/Schwein- Zedler-Lexikon, 1731-1754, t. 15, s. 1453). furt”; na k. przedtytułowej pieczątka: „Bru- Pozycja cytowana w literaturze fachowej, dertreue Schweinfrt / Bibliothek Nº” i odręcz- m.in.: Peter Oestmann, Rechtsvielfalt vor Ge- nie numer: „203”. richt: Rechtsanwendung und Partikularrecht Ustawa zasadnicza i statuty Wielkiej im Alten Reich, Frankfurt am Main 2002, Loży. We wstępie król Fryderyk Wilhelm s. 216. III gwarantuje loży wsparcie i ochronę, pod Rzadkie. warunkiem przestrzegania poniższych zasad 480 (z którymi się zapoznał). 1 200 5 GRUNDVERTRAG der GROSSEN Freymaurer-Loge Royale York zur Freund- 6 JAKLIŃSKI Józef Antoni – Academus schaft oder des unter Constitution und zu gratiarum. D. Joannes Cantius Confessor, Re- dem Systeme der Grossen Mutterloge R. Y. gni Poloniae Patronus […] a Iosepho Antonio z. F. vereinigten Logenbundes. Zweyte, durch- de Jasienná Iakliński […] Panegyrico cultu haus revidirte Ausgabe. Im Orient von Berlin. demonstratus. Anno Domini M. D. CC. XIX. 1800; [dołączone:] [1719] Die 22. 8bris. Cracoviae, Typis, Suc- GESETZBUCH der Grossen Freymau- cessorum Hebanowski. Folio, k. [12], na od- er-Loge Royale York zur Freundschaft… j.w. wrocie k. tytułowej miedzioryt przedstawiają- Dwie części w tym samym tomie. cy św. Jana Kantego w otoczeniu studiujących 8o, s. [4], LXXIV, [2], 195; na k. tytuło- księgi. Stan bardzo dobry. E. XVIII, 387. wych obu części dwukrotnie wielka pieczęć 700 loży w miedziorycie. Opr. wtórna: ppł. bi- blioteczne. Na k. tytułowej Grundvertrag… 5 7 7 7 JANOWSKI Florian Jan Nepomucen Skwarcz, Kazimierz Stęplowski; wiersz J. S. (de Janowka) – Floralia, primo vere, A Jagel- Skwarcza na cześć autora. E. XVIII, 463. lonica Pallade […] a V. Floriano Joanne Ne- 600 pomuceno de Janowka Janowski, Ejusdem Laureae Candidato, Metricô Calamô In vim fraterni affectûs descripta. Anno Domini INKUNABUŁ 1744. Die verò 31. Martij. Cracoviae Typis Universitatis. Folio, k. [11]. 8 [KORWIN Wawrzyniec] Cosmogra- Drzeworyt z herbem i obszerna dedykacja phia dans manuductionem in tabulas Ptho- Leopoldowi St. Kostce Niemyskiemu, w któ- lomei: ostendens omnes regiones terrae ha- rej genealogia Niemyskich; Wiersz do św. Jana bitabiles, diversa hominum genera, diversis Kantego; Panegiryki egzaminatorów i kandy- moribus et conditionibus viventes, annume- datów: Adalbert Biegaczewicz, St. M. Ficz- rans diversa aialia in diversis provincijs, in- kiewicz, Albert Foltański, Adalbert Jarzeń- sulas, maria, fl umina, et montes, et plurima ski, Adalbert Krzanowski, St. M. Patelski, scitu dignissima, una cum nonnullis epigra- A. A. Paprocki, J. A. Piątkiewicz, Jan Sebastian matibus et carminibus. 8 [Bazylea 1496], wyd. [Nicolaus Kessler]. 9 [KROMER] Marcina Kromera Bi- 4º, k. [55], opr. perg. z epoki. skupa Warmienskiego O sprawach, dzieyach Incunabula [Pol.] 1797, jako Corvinus y wszytkich inszych potocznościach Koron- Laurentius Silesius. E. XIV, 420. Wydanie nych Polskich: ksiąg XXX przez Marcina pierwsze. Opis świata autorstwa Wawrzyń- Błazowskiego z Błazowa: Wyraźnie ná pol- ca KORWINA (właść. Lorenz Rabe, przed ski ięzyk przetłumaczone, przydatkámi i do- 1477-1527), humanisty, poety, wykładowcy wodami niektoremi poniekąd utwierdzone, akademickiego, pisarza miejskiego Wrocławia y własnym onegoż kosztem z druku ná świat i Torunia, zwolennika reformacji. Korwin uro- podane. Cum Gratia et Privilegio S. R. M. dzony w patrycjuszowskiej rodzinie w Środzie w Krakowie w Drukárni Mikołaiá Lobá Roku Śląskiej, studiował w Krakowie, gdzie uzyskał Pańskiego 1611. Folio, k. [5], s. 599, [9] – Re- magisterium sztuk wyzwolonych. Obracając gestr. Drzeworytowe inicjały. się w kręgach akademickich poznał i zaprzy- Opr. skóra; brak tylnej okładki, grzbiet jaźnił się z Kalimachem i Konradem Cel- luzem. Braki: s. 41-64; 105-108;
  • Chill-Out Party Showopens Watches & Jewellery New
    WEDNESDAY 14 MAY TFWA ASIA PACIFIC EXHIBITION & CONFERENCE 2014 22 SHOW OPENS Comprehensive news from the exhibition floor 04 CHILL-OUT PARTY Last night at the SkyPark, Marina Bay Sands 09 WATCHES & JEWELLERY The bold & the beautiful 28 NEW AND RETURNING EXHIBITORS Welcome to Singapore Scan this code to visit tfwa.com Sponsored by: T I R C Luxurious jewellery parure’s, expertly handcra ed in 18ct gold and containing the very rare Welsh gold, as used by British Royalty since 1911 Visit Clogau at stand C2 at the TFWA Asia Pacifi c Exhibition, Sands Exhibition Centre, Marina Bay, Singapore, 11th - 15th May 2014 www.clogau.com @Clogau www.facebook.com/clogaugold TFWA ASIA PACIFIC EXHIBITION & CONFERENCE WEDNESDAY 14 MAY 2014 WELCOME MESSAGE INTRODUCTION area of the website. Of celebrity diva Ting course, we are constantly Ting. It’s going to be a COMBINING CONTINUITY – considering ways to add fabulous evening – let’s to and improve these just hope the rain holds AND INNOVATION marketing tools; if you off this year! It starts at have any suggestions, 20:00, so do leave good please do let us know. time to get to the venue Marketing is an ever- meetings service, first 256 in total, as always ongoing with information You can contact us via from your hotel. changing subject; it is introduced seven years with a mix of categories provided through the [email protected]. I must also thank vital that we keep the ago. Last year some that reflects the nature of TFWA website, enews, The marketing team is our many and varied offer fresh and innova- 300 meetings were the travel retail industry.
  • ABL: Celebrate Package Liquor Stores in November Building A
    NOVEMBER 13, 2015 | MODERN DISTILLERY AGE VOLUME 6 | NUMBER 40 Building a Healthy ABL: Celebrate Package Liquor Stores in November Foundation for Your Startup November is National Package Liquor Store Month, sponsored by American Distillery Beverage Licensees (ABL) since 2009. Merriam-Webster’s Dictionary defines a by Matthew P. McLaughlin, Baker Donelson “Package Store” as “a store that sells bottled or canned (alcohol) beverages for Undertaking any entrepreneurial endeavor can consumption off the premises” and traces its usage back to 1918. be a daunting task. It can get very complicated when doing so in a highly regulated environment, such as the one that governs the manufacture and sale of alcohol-related products. And while every company founder will inevitably make some mistakes, here are some suggestions on how to build a healthy foundation for your startup distillery. Build a Team Going at it alone almost ensures failure. The overwhelming majority of success stories in the distilled spirits industry are those of teams — teams of founders that surround themselves with knowledgeable mentors and advisors familiar with the industry. Getting the team right early in the business life cycle is critical, because it increases the likelihood of success and sets the course of the company culture. Steve Jobs said it best: “My model for business is The Beatles. They were four guys who kept each other’s kind of negative tendencies in check. They balanced each other and the total was greater than the sum of the parts. That’s how I see business: great things in business are never done by one person, they’re done “ABL proudly supports our package liquor store members,” said ABL by a team of people.” continued on page 8 President Warren Scheidt, a package store owner in Columbus, Ind.
  • Food, Wine, Beverage, Spirits and Cigar List with Some of Our Personal Recommendations ANTIPASTO / STARTERS
    Food, Wine, Beverage, Spirits and Cigar List With some of our personal recommendations ANTIPASTO / STARTERS Classic Caesar Salad R 120 Cos Lettuce, Bacon Lardons, Anchovies, Gently Boiled Egg, Parmesan Shavings Parma Ham and Melon Salad R 150 Parma Ham, Melon, Rocket leaves, White Vinaigrette Carpaccio di Manzo R 120 Paper thin slices of raw Fillet, Mushroom, Parmesan Shavings, Celery Buffalo Mozzarella R 120 Tepid Seared Spinach, Black Truffle and Roasted Garlic and Anchovy Butter Sicilian Orange Salad R 100 Fresh Orange, Fennel, Mint, Black Olives, Spanish Onion, Citrus Dressing Soup of the Day R 70 Chefs Choice on the day, Always Vegan Fresh Luderitz Oysters (Each) When Available R 25 Served on a bed of shaved ice Lamb Kidneys R 120 Marsala Wine, Cream, Dijon Mustard, Black Pepper Free Range Chicken Wings R 120 Signature Chilli, Herb and Garlic Marinade Chicken Livers R 100 Caramelised Onions, Peri Peri, Herbs Charcuterie & Cheese Board (Per Person) R 150 Italian Cold Meats, Speciality Local Cured Meats, Olives, Dip, Local and Imported Artisan Cheese, Speciality of the House. Sliced A-La-Minute Vegan & Vegetarian Friendly Food Prepared by our Chef Team completely seperately. Vegan food prepared without using and animal or dairy products whatsoever. Vegetarian food may contain dairy or egg products Rocket, Roasted Butternut, Roasted Vine Tomato and Cashew Nut Salad R 150 Sicilian Orange Salad R 100 Vegetarian Carpaccio R 120 Shaved Mushrooms, Fresh Lemon, Coriander and Olive Oil Emulsion Mixed Bean and Broccoli Stew R 120 Parmigiana di Melanzane R 150 Layers of Bringal with Tomato, Mozzarella and Parmesan roast in the oven Roast Potato Villa Murat R 180 Roast Potato Topped with a Garlic, Artichoke and Caper Topping Tossed with Olive Oil Fresh Vegetable Stirfry R 150 Seasonal Vegetables, Garlic, Cashew Nuts, Herbs, Soy Sauce Vegan Pasta and Salad are also Available.
  • New York Liquor Retail
    Form PS-2A Schedule of Liquor Prices to Retailer Age or Price to # of Term % Wholesalers btls. Discount of Brand Label Registration # Neutral Alcohol per per per for Type of Beverage & Brand Name NYSItem Sale Size Spirits % btl. case case Quantity Brandy Pear Williams Purkhart Osterreichischer Williamsbrand Pear Brandy BLR# 5108158/ HZ5000 NYS 375ML N/A 40 21.00 252.00 12 $0.50 ON 6BT, $1.50 ON 12BT HZ5050 NYS 750ML N/A 40 29.50 354.00 12 $0.50 ON 6BT, $1.50 ON 12BT, $2.50 ON 36BT Elicsir Combier Liqueur BLR# 5109166/ CAD8000 NYS 375ML N/A 76 19.99 269.19 12 $1.23 ON 6BT, $2.24 ON 12BT Pour Moi Cognac Brandy TTB#BLR# P5110630/ NYS 375ML N/A 40 9.92 119.00 12 Net Royal Combier Grande Liqueur BLR# 5112886/ NYS N/A 38 0.00 167.88 12 $1.00 ON 12BT NYS N/A 38 0.00 98.00 50 Net Royal Combier Grande Liqueur (CAD1800WC) BLR# 5112886/ CAD1800 NYS 750ML N/A 38 29.99 189.68 6 $1.32 ON 3BT, $2.33 ON 6BT, $3.34 ON 12BT Singani 63 Brandy Distilled from Muscat of Alexandria Grapes BLR# 5117869/ SIN1000 NYS 750ML N/A 40 0.00 270.00 12 $12.00 ON 3CS, $22.00 ON 5CS Control C Pisco BLR# 5117936/ NYS NV 40 4.49 215.52 48 Net CAD5000 NYS 750ML N/A 40 19.99 124.80 6 $1.22 ON 3BT, $2.23 ON 6BT, $3.24 ON 12BT, $4.25 ON 30BT ILE DE RE 'Double Matured' Cognac BLR# 5118056/ with box LCU21568206 NYS 750ML N/A 40 0.00 195.00 6 Net Conjure Cognac Brandy BLR# 5121339/ 4D to BG NYS 375ML N/A 40 0.00 215.00 12 $21.50 ON 1CS, $27.95 ON 3CS, $32.25 ON 5CS, $38.70 ON 10CS 4D to BG NYS 750ML N/A 40 0.00 177.84 6 $8.89 ON 1CS, $17.78 ON 3CS, $21.34 ON 5CS, $26.68 ON 10CS Palinka Apricot Palinka Fruit Brandy BLR# 5122773/ NYS N/A 40 0.00 234.00 6 $8.00 ON 6BT, $13.00 ON 12BT MHW 1129 Northern Blvd., Suite 312 Manhasset, New York 11030 Effective Month of April 2021 SCHEDULE OF LIQUOR PRICES TO RETAILERS 1 Age or Price to # of Term % Wholesalers btls.
  • Katalog 2020-1.Indd
    ANTYKWARIATY WARSZAWSKIE 50 AUKCJA KSIĄŻEK I GRAFIKI na portalu www.secretera.pl WARSZAWA 23-24 MAJA 2020 $8.&-$.6,Ąĩ(.,*5$),., na portalu www.secretera.pl $5,$ A NR $8.&-$.6,Ąĩ(.,*5$),., QDSRUWDOXZZZVHFUHWHUDSO 23.05. (sobota) RGJRG]3R]\FMH 24.05. (niedziela) RGJRG]3R]\FMH 6NáDGDQLH]DPyZLHĔID[HPSRF]WąPDLORZąLWUDG\F\MQą GRGRJRG] 6NáDGDQLH]DPyZLHĔQDSRUWDOXLQWHUQHWRZ\P ZZZVHFUHWHUDSOGRGRJRG] 2ELHNW\PRĪQDRJOąGDüSRZF]HĞQLHMV]\PXPyZLHQLXWHUPLQX ZVLHG]LELHDQW\NZDULDWXZ:DUV]DZLH SU]\XO6DQGRPLHUVNLHM UyJ5DNRZLHFNLHM RGGQLDPDMD Katalog opracował zespół Antykwariatu „Lamus” Skład komputerowy: Dariusz Górski Na okładce: poz. 225. J. Gielniak. Przeciw chorobom. 1960. Fotografi e: Konrad Wiślicz-Węgorowski © ANTYKWARIAT LAMUS 2020 Niniejszy katalog, w tym wszelkie zawarte w nim opisy i zdjęcia, podlega ochronie na podstawie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Jakiekolwiek kopiowanie, reprodukowanie i rozpowszechnianie katalogu w całości lub części bez uprzedniej zgody ANTYKWARIAT LAMUS stanowi naruszenie praw majątkowych zagrożone odpowiedzialnością cywilną i karną. REGULAMIN AUKCJI 1. Ceny podane w katalogu są cenami wywołania (w PLN). Ceną nabycia jest cena wylicytowana, do której Antykwariat doliczy 10% opłaty organizacyjnej. 2. W aukcji można wziąć udział przez Internet po uprzednim zarejestrowaniu się i zapoznaniu z zasadami i techniką licytacji (patrz „Instrukcja uczestnictwa w aukcji na portalu secretera.pl” znajdująca się na końcu katalogu). Na portalu www.secretera. pl można składać zamówienia przed aukcją lub uczestniczyć w aukcji online w sobotę, 23.05.2020 i niedzielę 24.05.2020 od godz. 10.00. 3. W aukcji można uczestniczyć również w sposób tradycyjny, poprzez wysłanie pisemnego zamówienia faxem, pocztą mailową lub tradycyjną. Druk zamówienia dostępny jest na stronie www.lamus.pl oraz portalu www.secretera.pl.