Katalog 37 (187) Aukcji Domu Aukcyjnego Okna Sztuki Z 15-11
okl_337x235s5g7_184strA.qxd 10/26/14 11:21 PM Page 1 DOM AUKCYJNY OKNA SZTUKI 37 (187 AUKCJA ) 15 listopada 2014 Maria i Andrzej Ochalscy Dom Aukcyjny OKNA SZTUKI WARSZAWA, 15 XI 2014 05-822 Milanówek ul. Grodeckiego 17 okl_337x235s5g7_184strA.qxd 10/26/14 11:21 PM Page 2 Maria i Andrzej Ochalscy Dom Aukcyjny OKNA SZTUKI Aukcja 37 (187) w sobot´, 15 listopada 2014 w Klubie Ksi´garza Rynek Starego Miasta 22/24 poczàtek aukcji o godz. 10.30 Wystawa przedaukcyjna w dniu aukcji od godz 8.30 fotografi a cyfrowa – Agata Ciołek (tel. 22 822 73 74) opracowanie grafi czne – ALFA T¸UMACZENIA i DTP D. Stukach i V. Stukach Spó∏ka Jawna – 0 601 156 866 katalog dost´pny w internecie: www.oknasztuki.pl, www.artinfo.pl bliższe informacje, zamówienia pocztowe,telefoniczne i mailowe w Domu Aukcyjnym, 05-822 Milanówek, ul. Grodeckiego 17 tel. 503 122 535 tel. (22) 755 83 11 [email protected] [email protected] katalog płatny 20 PLN przelewem na konto lub bezpośrednio w dniu aukcji konto: Dzieła Sztuki, Maria Ochalska 66 1020 1097 0000 7902 0003 2409 Wydawca: Maria Ochalska, Dzieła Sztuki, Dom Aukcyjny OKNA SZTUKI Stare druki strona 4 Literatura 16 Satyra, groteska, żart liryczny 37 Książki dla dzieci i młodzieży 41 Polska ilustracja książkowa po 1945 roku 46 Książki o sztuce 56 Literatura dotycząca grafi ki i portretu z biblioteki Zbigniewa Rybczyńskiego 71 Historia 76 Regionalia 90 Pamiątki historyczne 97 Czasopisma 101 Druki bibliofi lskie 106 Ikonografi a 114 Portrety 115 Widoki miast 118 Sceny historyczne 122 Kartografi a 131 Varia 140 Indeksy 157 3 4 Stare druki 1 ABEL Caspar – Historia monarchia- i 1683; zmarł w 1692. Malarz, ale przede rum orbis antiqui, quae Sabiis, Aegyptiis et wszystkim wybitny sztycharz; wykonał wie- Aethiopibus, Israelitis, Syris, Assyriis, Chal- le grafi cznych wersji obrazów Rafaela, Carla daeis, Medis, Lydis, aliisque vindicandae, As- Maratty, A. Carracciego. Sztychy odtwarzają- syriaecae … Graecorum, Italorum, Celtarum, ce freski tego ostatniego w rzymskiej Galerii Scytharumque… Farnese uważane są za jego najwybitniejsze Lipsiae et Stendaliae, Sumptibus Ernesti dzieło. Henrici Campii, Bibliopolae Paleo-Marchici, Karl REMSHARD (1678-1735), kopista Anno MDCCXV [1715]. sztychów Aquili dla wydania augsburgskiego. o 8 , s.[14], 819, [53], s. 413/414 uzupeł- 2 000 niona ręcznym pismem w epoce. Brzegi kart barwione. Opr. pergamin z epoki. Szyldzik 3 BRINCKMANN Angelinus – Theolo- z ubytkami. Przebarwienia pergaminu. gia universa: Speculativa, Moralis, Polemica. Historia świata antycznego wg Caspara Speculativa De Deo, Angelis Incarnatione Abela (1676-1763), poczytnego wówczas & c. Moralis Cum Corollariis Casuum Con- autora opracowań dotyczących m.in. Prus scientiae, & Diretorio Confessarii; Polemica i Brandenburgii. Exhibens Doctrinam Acatholicam, Doctri- 400 2 [AQUILA Pietro] Galeriae Farnesia- ne Icones Romae in aedibus Sereniss. Dvcis Parmensis ab Annibale CARRACIO… a Petro Aquila delineatae incisae. To samo w jęz. nie- mieckim, po czym: „anjekund aber in kleinem Format herausgegeben und verlegt durch Joh. - Ulrich Krausen in Augspurg”. Według wyda- nia rzymskiego, J. J. Rubeisa z 1677 r.. wydał J. J. Kraus w Augsburgu (ok. 1700). Małe folio, trzy karty tytułowe, dwie sy- gnowane: „C. R.” i „Carol. Remshard”; 21 tablic (miedzioryty z akwafortą) wg fresków Annibale Carraciego w rzymskiej Galerii Far- nese. 22 sztychy na podwójnych tablicach (ok. 25 x 33 cm) i dwa pojedyncze. Tabl. 15 uszkodzona, reperowana. Na kilku tabli- cach ślady zalania. Opr. psk z epoki, grzbiet sześciopolowy, szyldziki. Przetarcia grzbietu i krawędzi oprawy. Annibale CARRACCI (1560-1609), przedstawiciel klasycyzującego nurtu w sztu- ce włoskiego baroku. Najwybitniejszym jego dziełem są freski w rzymskim Palazzo Far- nese, przedstawiające sceny mitologiczne i epizody zaczerpnięte głównie z Metamorfoz Owidiusza. Wystrój Galerii Palazzo Farnese, obok fresków Michała Anioła w Kaplicy Syk- styńskiej i stanz Rafaela, należy do najzna- komitszych zespołów malowideł ściennych w Rzymie. Pietro AQUILA, czynny w 2. połowie XVII stulecia, w Rzymie między r. 1673 5 2 nam Catholicam, Objectiones Acatholicas. 4 COLLIUS (Kollius, Kolle), Joach- Quae Tertia Editione auctor, Auctore R. P. …, im – Ein Rechtbuch/ Darinne die Artikele/ so Ord. S. Francisci FF. Minor… man Lübisch Recht nennet/ vnd in den ma- Wetzlariae, Typis Nicolai Ludovici Winck- nuscriptis Exemplaribus gefunden/ Nicht al- leri. Anno MDCCXXXIII [1733] leine in eine bequeme vnd richtige Ordenung 4o, k. tyt., s. [16], 483, [20]. gebracht/ Besondern auch das Sechsische/ współoprawne: Keyserliche vnd Göttliche Recht zugleich mit BRINCKMANN Angelinus – Controver- eingeführet vnd angezogen. siae Fidei Principaliores sive In materia Fidei Gedruckt zu Hamburg durch Hans Binder Doctrina Acatholica, Doctrina Catholica, Anno M. D. LXXXVI. [1586] Objectiones acatholicae, Doctrina Acatholica 4°, s. [99], brak karty [5]. Opr. wtórna: falsa & respuenda, Catholica vera & tenenda, ppł. Liczne marginalia i dopiski z epoki. Objectiones insuffi cientes & solutae: Quas Jedna z pierwszych prób krytycznej edy- pridem privato Discipulorum usui, publica- cji prawa lubeckiego (Lübisches Recht), na eque omnium utilitati nunc altera Editione podstawie źródeł średniowiecznych. Prawo sub Approbationibus & Censur prioris dedit wzorowane na prawie miejskim Lubeki było FF. … rozpowszechnione w XIII wieku w miastach Wetzlariae. Typis Nicolai Ludovici Winck- Hanzy jako jedno z najważniejszych praw leri. Anno MDCCXXXII [1732]. obok magdeburskiego. W roku 1257 przyjął S.151, [8]. Opr. psk z epoki, podniszczo- prawo lubeckie Kraków. Dzięki temu opraco- ny. Ślady po owadach. Brak s. 167-170. waniu historyk prawa Joachim Kolle stał się 240 6 autorytetem w tej dziedzinie (zob. hasło w: pieczątka: „O Brudertreue am Main/Schwein- Zedler-Lexikon, 1731-1754, t. 15, s. 1453). furt”; na k. przedtytułowej pieczątka: „Bru- Pozycja cytowana w literaturze fachowej, dertreue Schweinfrt / Bibliothek Nº” i odręcz- m.in.: Peter Oestmann, Rechtsvielfalt vor Ge- nie numer: „203”. richt: Rechtsanwendung und Partikularrecht Ustawa zasadnicza i statuty Wielkiej im Alten Reich, Frankfurt am Main 2002, Loży. We wstępie król Fryderyk Wilhelm s. 216. III gwarantuje loży wsparcie i ochronę, pod Rzadkie. warunkiem przestrzegania poniższych zasad 480 (z którymi się zapoznał). 1 200 5 GRUNDVERTRAG der GROSSEN Freymaurer-Loge Royale York zur Freund- 6 JAKLIŃSKI Józef Antoni – Academus schaft oder des unter Constitution und zu gratiarum. D. Joannes Cantius Confessor, Re- dem Systeme der Grossen Mutterloge R. Y. gni Poloniae Patronus […] a Iosepho Antonio z. F. vereinigten Logenbundes. Zweyte, durch- de Jasienná Iakliński […] Panegyrico cultu haus revidirte Ausgabe. Im Orient von Berlin. demonstratus. Anno Domini M. D. CC. XIX. 1800; [dołączone:] [1719] Die 22. 8bris. Cracoviae, Typis, Suc- GESETZBUCH der Grossen Freymau- cessorum Hebanowski. Folio, k. [12], na od- er-Loge Royale York zur Freundschaft… j.w. wrocie k. tytułowej miedzioryt przedstawiają- Dwie części w tym samym tomie. cy św. Jana Kantego w otoczeniu studiujących 8o, s. [4], LXXIV, [2], 195; na k. tytuło- księgi. Stan bardzo dobry. E. XVIII, 387. wych obu części dwukrotnie wielka pieczęć 700 loży w miedziorycie. Opr. wtórna: ppł. bi- blioteczne. Na k. tytułowej Grundvertrag… 5 7 7 7 JANOWSKI Florian Jan Nepomucen Skwarcz, Kazimierz Stęplowski; wiersz J. S. (de Janowka) – Floralia, primo vere, A Jagel- Skwarcza na cześć autora. E. XVIII, 463. lonica Pallade […] a V. Floriano Joanne Ne- 600 pomuceno de Janowka Janowski, Ejusdem Laureae Candidato, Metricô Calamô In vim fraterni affectûs descripta. Anno Domini INKUNABUŁ 1744. Die verò 31. Martij. Cracoviae Typis Universitatis. Folio, k. [11]. 8 [KORWIN Wawrzyniec] Cosmogra- Drzeworyt z herbem i obszerna dedykacja phia dans manuductionem in tabulas Ptho- Leopoldowi St. Kostce Niemyskiemu, w któ- lomei: ostendens omnes regiones terrae ha- rej genealogia Niemyskich; Wiersz do św. Jana bitabiles, diversa hominum genera, diversis Kantego; Panegiryki egzaminatorów i kandy- moribus et conditionibus viventes, annume- datów: Adalbert Biegaczewicz, St. M. Ficz- rans diversa aialia in diversis provincijs, in- kiewicz, Albert Foltański, Adalbert Jarzeń- sulas, maria, fl umina, et montes, et plurima ski, Adalbert Krzanowski, St. M. Patelski, scitu dignissima, una cum nonnullis epigra- A. A. Paprocki, J. A. Piątkiewicz, Jan Sebastian matibus et carminibus. 8 [Bazylea 1496], wyd. [Nicolaus Kessler]. 9 [KROMER] Marcina Kromera Bi- 4º, k. [55], opr. perg. z epoki. skupa Warmienskiego O sprawach, dzieyach Incunabula [Pol.] 1797, jako Corvinus y wszytkich inszych potocznościach Koron- Laurentius Silesius. E. XIV, 420. Wydanie nych Polskich: ksiąg XXX przez Marcina pierwsze. Opis świata autorstwa Wawrzyń- Błazowskiego z Błazowa: Wyraźnie ná pol- ca KORWINA (właść. Lorenz Rabe, przed ski ięzyk przetłumaczone, przydatkámi i do- 1477-1527), humanisty, poety, wykładowcy wodami niektoremi poniekąd utwierdzone, akademickiego, pisarza miejskiego Wrocławia y własnym onegoż kosztem z druku ná świat i Torunia, zwolennika reformacji. Korwin uro- podane. Cum Gratia et Privilegio S. R. M. dzony w patrycjuszowskiej rodzinie w Środzie w Krakowie w Drukárni Mikołaiá Lobá Roku Śląskiej, studiował w Krakowie, gdzie uzyskał Pańskiego 1611. Folio, k. [5], s. 599, [9] – Re- magisterium sztuk wyzwolonych. Obracając gestr. Drzeworytowe inicjały. się w kręgach akademickich poznał i zaprzy- Opr. skóra; brak tylnej okładki, grzbiet jaźnił się z Kalimachem i Konradem Cel- luzem. Braki: s. 41-64; 105-108;