WARSZAWA, 15 XI 2014 WARSZAWA,

DOM AUKCYJNY OKNA SZTUKI AUKCJA 37 (187 ) 15 listopada 2014 Maria i Andrzej Ochalscy Dom Aukcyjny OKNA SZTUKI 05-822 Milanówek ul. Grodeckiego 17 okl_337x235s5g7_184strA.qxd 10/26/14 11:21 PM Page 1 Page PM 11:21 10/26/14 okl_337x235s5g7_184strA.qxd okl_337x235s5g7_184strA.qxd 10/26/14 11:21 PM Page 2 Maria i Andrzej Ochalscy Dom Aukcyjny OKNA SZTUKI

Aukcja 37 (187)

w sobot´, 15 listopada 2014 w Klubie Ksi´garza Rynek Starego Miasta 22/24 poczàtek aukcji o godz. 10.30

Wystawa przedaukcyjna w dniu aukcji od godz 8.30 fotografi a cyfrowa – Agata Ciołek (tel. 22 822 73 74)

opracowanie grafi czne – ALFA T¸UMACZENIA i DTP D. Stukach i V. Stukach Spó∏ka Jawna – 0 601 156 866

katalog dost´pny w internecie: www.oknasztuki.pl, www.artinfo.pl

bliższe informacje, zamówienia pocztowe,telefoniczne i mailowe w Domu Aukcyjnym, 05-822 Milanówek, ul. Grodeckiego 17 tel. 503 122 535 tel. (22) 755 83 11 [email protected] [email protected]

katalog płatny 20 PLN przelewem na konto lub bezpośrednio w dniu aukcji

konto: Dzieła Sztuki, Maria Ochalska 66 1020 1097 0000 7902 0003 2409 Wydawca: Maria Ochalska, Dzieła Sztuki, Dom Aukcyjny OKNA SZTUKI Stare druki strona 4 Literatura 16 Satyra, groteska, żart liryczny 37 Książki dla dzieci i młodzieży 41 Polska ilustracja książkowa po 1945 roku 46 Książki o sztuce 56 Literatura dotycząca grafi ki i portretu z biblioteki Zbigniewa Rybczyńskiego 71 Historia 76 Regionalia 90 Pamiątki historyczne 97 Czasopisma 101 Druki bibliofi lskie 106 Ikonografi a 114 Portrety 115 Widoki miast 118 Sceny historyczne 122 Kartografi a 131 Varia 140 Indeksy 157

3 4 Stare druki

1 ABEL Caspar – Historia monarchia- i 1683; zmarł w 1692. Malarz, ale przede rum orbis antiqui, quae Sabiis, Aegyptiis et wszystkim wybitny sztycharz; wykonał wie- Aethiopibus, Israelitis, Syris, Assyriis, Chal- le grafi cznych wersji obrazów Rafaela, Carla daeis, Medis, Lydis, aliisque vindicandae, As- Maratty, A. Carracciego. Sztychy odtwarzają- syriaecae … Graecorum, Italorum, Celtarum, ce freski tego ostatniego w rzymskiej Galerii Scytharumque… Farnese uważane są za jego najwybitniejsze Lipsiae et Stendaliae, Sumptibus Ernesti dzieło. Henrici Campii, Bibliopolae Paleo-Marchici, Karl REMSHARD (1678-1735), kopista Anno MDCCXV [1715]. sztychów Aquili dla wydania augsburgskiego. o 8 , s.[14], 819, [53], s. 413/414 uzupeł- 2 000 niona ręcznym pismem w epoce. Brzegi kart barwione. Opr. pergamin z epoki. Szyldzik 3 BRINCKMANN Angelinus – Theolo- z ubytkami. Przebarwienia pergaminu. gia universa: Speculativa, Moralis, Polemica. Historia świata antycznego wg Caspara Speculativa De Deo, Angelis Incarnatione Abela (1676-1763), poczytnego wówczas & c. Moralis Cum Corollariis Casuum Con- autora opracowań dotyczących m.in. Prus scientiae, & Diretorio Confessarii; Polemica i Brandenburgii. Exhibens Doctrinam Acatholicam, Doctri- 400 2 [AQUILA Pietro] Galeriae Farnesia- ne Icones Romae in aedibus Sereniss. Dvcis Parmensis ab Annibale CARRACIO… a Petro Aquila delineatae incisae. To samo w jęz. nie- mieckim, po czym: „anjekund aber in kleinem Format herausgegeben und verlegt durch Joh. - Ulrich Krausen in Augspurg”. Według wyda- nia rzymskiego, J. J. Rubeisa z 1677 r.. wydał J. J. Kraus w Augsburgu (ok. 1700). Małe folio, trzy karty tytułowe, dwie sy- gnowane: „C. R.” i „Carol. Remshard”; 21 tablic (miedzioryty z akwafortą) wg fresków Annibale Carraciego w rzymskiej Galerii Far- nese. 22 sztychy na podwójnych tablicach (ok. 25 x 33 cm) i dwa pojedyncze. Tabl. 15 uszkodzona, reperowana. Na kilku tabli- cach ślady zalania. Opr. psk z epoki, grzbiet sześciopolowy, szyldziki. Przetarcia grzbietu i krawędzi oprawy. Annibale CARRACCI (1560-1609), przedstawiciel klasycyzującego nurtu w sztu- ce włoskiego baroku. Najwybitniejszym jego dziełem są freski w rzymskim Palazzo Far- nese, przedstawiające sceny mitologiczne i epizody zaczerpnięte głównie z Metamorfoz Owidiusza. Wystrój Galerii Palazzo Farnese, obok fresków Michała Anioła w Kaplicy Syk- styńskiej i stanz Rafaela, należy do najzna- komitszych zespołów malowideł ściennych w Rzymie. Pietro AQUILA, czynny w 2. połowie XVII stulecia, w Rzymie między r. 1673

5 2 nam Catholicam, Objectiones Acatholicas. 4 COLLIUS (Kollius, Kolle), Joach- Quae Tertia Editione auctor, Auctore R. P. …, im – Ein Rechtbuch/ Darinne die Artikele/ so Ord. S. Francisci FF. Minor… man Lübisch Recht nennet/ vnd in den ma- Wetzlariae, Typis Nicolai Ludovici Winck- nuscriptis Exemplaribus gefunden/ Nicht al- leri. Anno MDCCXXXIII [1733] leine in eine bequeme vnd richtige Ordenung 4o, k. tyt., s. [16], 483, [20]. gebracht/ Besondern auch das Sechsische/ współoprawne: Keyserliche vnd Göttliche Recht zugleich mit BRINCKMANN Angelinus – Controver- eingeführet vnd angezogen. siae Fidei Principaliores sive In materia Fidei Gedruckt zu Hamburg durch Hans Binder Doctrina Acatholica, Doctrina Catholica, Anno M. D. LXXXVI. [1586] Objectiones acatholicae, Doctrina Acatholica 4°, s. [99], brak karty [5]. Opr. wtórna: falsa & respuenda, Catholica vera & tenenda, ppł. Liczne marginalia i dopiski z epoki. Objectiones insuffi cientes & solutae: Quas Jedna z pierwszych prób krytycznej edy- pridem privato Discipulorum usui, publica- cji prawa lubeckiego (Lübisches Recht), na eque omnium utilitati nunc altera Editione podstawie źródeł średniowiecznych. Prawo sub Approbationibus & Censur prioris dedit wzorowane na prawie miejskim Lubeki było FF. … rozpowszechnione w XIII wieku w miastach Wetzlariae. Typis Nicolai Ludovici Winck- Hanzy jako jedno z najważniejszych praw leri. Anno MDCCXXXII [1732]. obok magdeburskiego. W roku 1257 przyjął S.151, [8]. Opr. psk z epoki, podniszczo- prawo lubeckie Kraków. Dzięki temu opraco- ny. Ślady po owadach. Brak s. 167-170. waniu historyk prawa Joachim Kolle stał się 240

6 autorytetem w tej dziedzinie (zob. hasło w: pieczątka: „O Brudertreue am Main/Schwein- Zedler-Lexikon, 1731-1754, t. 15, s. 1453). furt”; na k. przedtytułowej pieczątka: „Bru- Pozycja cytowana w literaturze fachowej, dertreue Schweinfrt / Bibliothek Nº” i odręcz- m.in.: Peter Oestmann, Rechtsvielfalt vor Ge- nie numer: „203”. richt: Rechtsanwendung und Partikularrecht Ustawa zasadnicza i statuty Wielkiej im Alten Reich, Frankfurt am Main 2002, Loży. We wstępie król Fryderyk Wilhelm s. 216. III gwarantuje loży wsparcie i ochronę, pod Rzadkie. warunkiem przestrzegania poniższych zasad 480 (z którymi się zapoznał). 1 200 5 GRUNDVERTRAG der GROSSEN Freymaurer-Loge Royale York zur Freund- 6 JAKLIŃSKI Józef Antoni – Academus schaft oder des unter Constitution und zu gratiarum. D. Joannes Cantius Confessor, Re- dem Systeme der Grossen Mutterloge R. Y. gni Poloniae Patronus […] a Iosepho Antonio z. F. vereinigten Logenbundes. Zweyte, durch- de Jasienná Iakliński […] Panegyrico cultu haus revidirte Ausgabe. Im Orient von Berlin. demonstratus. Anno Domini M. D. CC. XIX. 1800; [dołączone:] [1719] Die 22. 8bris. Cracoviae, Typis, Suc- GESETZBUCH der Grossen Freymau- cessorum Hebanowski. Folio, k. [12], na od- er-Loge Royale York zur Freundschaft… j.w. wrocie k. tytułowej miedzioryt przedstawiają- Dwie części w tym samym tomie. cy św. Jana Kantego w otoczeniu studiujących 8o, s. [4], LXXIV, [2], 195; na k. tytuło- księgi. Stan bardzo dobry. E. XVIII, 387. wych obu części dwukrotnie wielka pieczęć 700 loży w miedziorycie. Opr. wtórna: ppł. bi- blioteczne. Na k. tytułowej Grundvertrag…

5 7

7 7 JANOWSKI Florian Jan Nepomucen Skwarcz, Kazimierz Stęplowski; wiersz J. S. (de Janowka) – Floralia, primo vere, A Jagel- Skwarcza na cześć autora. E. XVIII, 463. lonica Pallade […] a V. Floriano Joanne Ne- 600 pomuceno de Janowka Janowski, Ejusdem Laureae Candidato, Metricô Calamô In vim fraterni affectûs descripta. Anno Domini INKUNABUŁ 1744. Die verò 31. Martij. Cracoviae Typis Universitatis. Folio, k. [11]. 8 [KORWIN Wawrzyniec] Cosmogra- Drzeworyt z herbem i obszerna dedykacja phia dans manuductionem in tabulas Ptho- Leopoldowi St. Kostce Niemyskiemu, w któ- lomei: ostendens omnes regiones terrae ha- rej genealogia Niemyskich; Wiersz do św. Jana bitabiles, diversa hominum genera, diversis Kantego; Panegiryki egzaminatorów i kandy- moribus et conditionibus viventes, annume- datów: Adalbert Biegaczewicz, St. M. Ficz- rans diversa aialia in diversis provincijs, in- kiewicz, Albert Foltański, Adalbert Jarzeń- sulas, maria, fl umina, et montes, et plurima ski, Adalbert Krzanowski, St. M. Patelski, scitu dignissima, una cum nonnullis epigra- A. A. Paprocki, J. A. Piątkiewicz, Jan Sebastian matibus et carminibus.

8 [Bazylea 1496], wyd. [Nicolaus Kessler]. 9 [KROMER] Marcina Kromera Bi- 4º, k. [55], opr. perg. z epoki. skupa Warmienskiego O sprawach, dzieyach Incunabula [Pol.] 1797, jako Corvinus y wszytkich inszych potocznościach Koron- Laurentius Silesius. E. XIV, 420. Wydanie nych Polskich: ksiąg XXX przez Marcina pierwsze. Opis świata autorstwa Wawrzyń- Błazowskiego z Błazowa: Wyraźnie ná pol- ca KORWINA (właść. Lorenz Rabe, przed ski ięzyk przetłumaczone, przydatkámi i do- 1477-1527), humanisty, poety, wykładowcy wodami niektoremi poniekąd utwierdzone, akademickiego, pisarza miejskiego Wrocławia y własnym onegoż kosztem z druku ná świat i Torunia, zwolennika reformacji. Korwin uro- podane. Cum Gratia et Privilegio S. R. M. dzony w patrycjuszowskiej rodzinie w Środzie w Krakowie w Drukárni Mikołaiá Lobá Roku Śląskiej, studiował w Krakowie, gdzie uzyskał Pańskiego 1611. Folio, k. [5], s. 599, [9] – Re- magisterium sztuk wyzwolonych. Obracając gestr. Drzeworytowe inicjały. się w kręgach akademickich poznał i zaprzy- Opr. skóra; brak tylnej okładki, grzbiet jaźnił się z Kalimachem i Konradem Cel- luzem. Braki: s. 41-64; 105-108; dwie k. Re- tisem. Był członkiem założonego przez tego gestru. Liczne reperacje stron. Pieczątki: drugiego humanistycznego stowarzyszenia „Z księgozbioru Igna.[cego] Machczyńskiego Sodalitatis Literiarae Vistulanae (Nadwiślań- z Sosnowa”, takiż wpis odręczny z datą „Roku skie Towarzystwo Literackie). Przyjaźnił się 1838mego” Na k. tytułowej dawniejsze, atra- też z Mikołajem Kopernikiem, który wta- mentem: „JStraszewski” oraz „Joanni Kutyń- jemniczył go w swoją teorię heliocentryczną. ski”. Karta tytułowa zachowana z uzupełnio- Astronomiczne i humanistyczno-starożytnicze nymi marginesami i minimalnym zaklejeniem zainteresowania Korwina zaowocowały wykła- części jednego wersu. W k. [2] podklejony dami prowadzonymi w Krakowie, których po- margines, w k. [5] podobnie, tu z niewielkim kłosiem było oferowane dzieło. zaklejeniem części marginaliów. Dwie k. Re- Praca dzieli się na dwie części, z których gestru z podklejonymi marginesami. Mini- krótsza to wykład geografi i matematyczno-fi - zycznej, a dłuższą stanowi charakterystyka trzech części świata (Afryki, Europy i Azji) według autorów starożytnych, przede wszyst- kim Strabona, Solina i Pomponiusza Meli (PSB). Na sposób opisu świata przez Korwina miała również wpływ wydana niewiele wcze- śniej „Kronika Świata” Hartmanna Schedla. Wiadomości o Polsce autor wyłożył w za- mieszczonej w dziele pięknej odzie safi ckiej o Polsce i Krakowie („Ode sapphica endescyl- laba dicolos tetrastrophos peonice de Polonia et ”). Krótszą odę poświęcił również rodzinnemu Śląskowi. Zachowana oprawa z epoki, do której wy- konania wykorzystano kartę pergaminową pochodzącą z rękopiśmiennej Biblii (XIV lub XV-wiecznej). Na oprawie tekst z „Księ- gi Izajasza” zdobiony rozbudowanymi inicja- łami, wykonanymi czerwonym i niebieskim atramentem. W tekście liczne łacińskie margi- nalia ręką XVI-wieczną. Zaplamienia, zabru- dzenia, drobne ślady zawilgocenia i zagięcia części kart. Niewielkie ślady po owadach na pergaminie opr., poza tym stan bardzo dobry. Opis tego cennego dzieła zawdzięczamy autorom katalogu XXXVII Aukcji Książek i Grafi ki Domu Aukcyjnego „Lamus” w War- szawie, gdzie wystawiono je do sprzedaży 7 grudnia 2013 roku. 33 000

9 malny ubytek tekstu n s. 582 (podklejenie). 10 [LÜNIG, Johann Christian], pod Narożnik dolny s. 239 /240 reperowany. Na pseudonimem Sincero Germano a Lapi- kilkunastu kartach śladowe plamy z inkaustu de - Mercurius Germanus, Praecipuarum (np. 39/40), zabrudzenia kilku stron: 264, Imperii Germanici Aularum: faciem moder- 265, 529, 536, 537. Liczne przybrudzone nam repraesentans Curioso nec non politico marginesy kart przy grzbiecie. orbi /detectus à Sincero Germano a Lapide. „Na odwrocie strony tytułowej w drzewo- Cosmopoli, Apud Ern. Waremundum. Anno rycie herby królestwa polskiego, szwedzkiego M. DC. LXXXV [1685]. i W.X.Lit. i na pochwałę tychże 16 wierszy” Miejsce (Cosmopoli) i wydawnictwo (E. XX, 285). Pierwsze polskie wydanie (Waremundus) fi kcyjne, przyjmuje się Lipsk kroniki Kromera, dzieła napisanego po jako miejsce wydania (VD17:23:303046Y). łacinie (wyd. 1555 r.). Biskup warmiński, 12°, k. [10] , s.706, k. [52], miedzioryt historyk i dyplomata w służbie Zygmunta frontispisowy. Opr. pergamin z epoki; lico Augusta, Marcin Kromer (1512-1589) repre- oprawy lekko zabrudzone. S. 200-220 z nie- zentował m.in. Polskę na Soborze Trydenc- znacznymi plamami. kim. Jego Kronika „głosząc wielkość i chwałę Podręcznik informujący o władcach, ich państwa polskiego, wywarła ogromny wpływ dworach, godnościach i urzędach na teryto- na polską, a także czeską historiografi ę aż po rium Świętego Cesarstwa Rzymskiego. Ukry- schyłek XVIII w.” (M. Kamler). wający się pod pseudonimem „Wiarygodne- 6 600 go Niemca…” doktor historii prawa Johann Christian Lünig (1662-1740) należał do naj- bardziej popularnych wówczas znawców dy- plomacji, etykiety dworskiej oraz genealogii – dziedziny, której również i w tej publikacji poświęcił znaczną część uwagi. Skrupulatnie zebrane, jak podkreśla autor w przedmowie, aktualne informacje dotyczące m.in. życia dworskiego, systemów polityczno-prawnych, czy też sztuki dyplomacji. Pierwsze wydanie, bardzo rzadkie. 2 500 11 NEINER Johann Valentin – Neu ausgelegter Curioser Tändl-Marckt der jetzigen Welt. In allerhand Waaren und Wahrheiten vorgestellt. Aus den Tändler -Butten Lustiger Einfäll heraus geklaubt. Und mit verschiedenen Realien und Moralien, Ge- schichten und Gedichten, vielen Merckwür- digkeiten… Ein Werck, welches nicht allein zu einem Haus-Buch sehr nutzlich, sondern auch wegen vielfältiger untermischten Bi- blischen Concepten und Sitten-Lehren vie- len Predigern auf denen Canzeln dienlich… Wienn u. Brünn 1734 J.P. Krauß. 4°, fronti- spis (miedzioryt), s. [10], 421, [28], ozdobne inicjały w drzeworycie. Opr. karton z epo- ki. Pieczęć XIX w. „Arcyprezbiterat Jelenia Góra”, wcześniejsze podpisy własnościowe oraz ekslibris heraldyczny Z. Rzeszotarskiego de Lehndorff.. Autor dzieła, właściwie J. V. Neuner (1679-1748) był popularnym satyrykiem, a jego praca stanowi również źródło do histo- rii regionalnej Wiednia. Efektowny frontispis przedstawiający życie miejskie (lekko uszko- dzony w górnej części). Str. 274-280 uzu- pełnione ręcznie w epoce. Brak kilku stron 9

10 11

końcowej bibliografi i oraz ubytki przy lite- rach indeksu. Grzbiet opr. postrzępiony, blok książki zwarty. 300 12 PIERIUS Urban – Examen/ Und Er- leuterung/ Der Leichtpredigt über D. / Ni- colaum Krell gehalten: Sampt beygefügter Abfertigung/ Des Ubiquistischen/ Predigers D. Philippi Nicolai zu Hamburg: Gestellet durch Urbanum Pierum D. Bremen 1603 Johann Wessels, 8°, s. [8], 264. Wydanie 1. Traktat teologiczny napisany w dobie podziałów na tle religijnym w Świętym Ce- sarstwie Rzymskim. Opracowanie autorstwa Urbana Pieriusa (1546-1616) dotyczy różnic w doktrynach luteranizmu i kalwinizmu i jest 12

11 oparte na tekstach skazanego na śmierć w 1601 roku kanclerza księcia-elektora Saksonii Krystiana I – Nicolausa Krella. [współoprawne, pergamin z epoki:] PFAFFRADIUS Caspar [Pfaffrad, Ka- spar] – Rathsames Bedencken Von Mitlen/ durch welchen rechter weg Christliche Einig- keit zwischen Lutherischer und Pfälzischen Kirchen endlich zu erlangen, eröffnet wer- den köndte. Halle, Christoph Bissmarck für J. Krüsick, 1613, s. 320. Wydanie 1. Trak- tat Pfaffrada (1562-1622) jest kontynuacją rozważań teologicznych w kwestii konfl iktu pomiędzy kościołami luterańskim a kalwiń- skim. Jest również próbą odpowiedzi na pyta- nie, czy koegzystencja tych dwóch Kościołów w Cesarstwie jest możliwa i osiągalna. 480 13 13 PLUTARCH z Cheronei – Les vies des hommes illustres. Traduites en Françoise, avec des Remarques historiques et critiques, par M.[André] Dacier. Nouvelle Édition, revue et corrigée. T. 2-10 (brak t. 1). Paris (Paryż) 1778. Chez Humblot, 12º, k. [2], s. 516; k. [2], s. 530; k. [2], s. 497; k. [2], s. 439; k. [2], s. 495; k. [2], s. 428; k. [2], s. 520; k. [2], s. 459; k. [2], s. II, [1], 4-512; k. [2] s. X [1], 12-432; k. [2], s. 442, winiet- ki, fi naliki (drzeworyty). Opr. jednolita z epo- ki – skóra z dwoma szyldzikami, złoceniami i superekslibrisem kurlandzkiego rodu ba- ronów Brincken; brzegi kart barwione. Francuska edycja „Żywotów sławnych mężów” – najwybitniejszego dzieła Plutarcha z Cheronei (50-125 n.e.), historyka, fi lozo- fa, jednego z największych pisarzy starożytnej Grecji. W skład „Żywotów” wchodzą biogra- fi e sławnych Greków, cesarzy rzymskich oraz żywoty równoległe. Oprawa jednolita z epoki: skóra marmurkowa, grzbiet pięciopolowy, na dwóch szyldzikach złocona tytulatura i nu- meracja tomów, w pozostałych polach złoco- 14 [HISTORIA Polski] Anecdotes du ne motywy roślinne, brzegi kart barwione. Na Nord comprenant le Suède, la Danemarck, okładkach odbity złotem superekslibris her- la Pologne, & la Russie depuis l’origine de bowy kurlandzkiego rodu baronów Brincken, ces monarchies jusqu’a present. Paris (Paryż) znanego w dziejach Rzeczypospolitej od XVII 1770. Chez Vincent, Imprimeur – Libraire wieku. W wieku XIX członkowie rodu posiada- rue S. Severin. 8˚, s. IV, 216; 156; 215, [1], li majątki ziemskie na Litwie i na Mazowszu. 208, [2]. Opr. z epoki: skóra, grzbiet sześcio- Juliusz Brincken (1789-1846) był nadleśni- polowy bogato zdobiony tłoczonym złotem czym lasów rządowych Królestwa Polskiego, ornamentem roślinnym, wyklejki marmory- a także autorem pierwszej monografi i Puszczy zowane, brzegi kart barwione. Białowieskiej. Dalsza proweniencja: „FRzewu- Dzieje Szwecji, Danii, Polski i Rosji do- ski” (odręczne podpisy na przednich kartach prowadzone do czasów wydania dzieła. Obok ochronnych). Otarcia krawędzi kilku tomów, tekstu tabele dynastii panujących w po- w dwóch tomach wycięte podpisy F. Rzewuskie- szczególnych krajach. go. Do kompletu brak tomu pierwszego. 3 200

12 Napis własnościowy: „Antonin Jacobson [?]”. E. XXI, 71 podaje [pod hasłem LA PLA- CE]: „Nie podpisani autorowie: Pierre Ant. de la Place, J. Fr. de la Croix marquis de Castries et Ant. Hornot”. 700 15 [RADZIEJOWSKI Michał] Leben des Cardinals Michael Radzieiowski Erz-Bi- schofs zu Gnesen, und Primas Regni in Polen, aus bewährten Nachrichten und Urkunden mit unpartheyischer Feder entworten Von einem genauen Kenner der polnischen Ge- schichte. Stockholm 1737 auf Kosten Olaus Karlaknapp. Carlskron, gedruckt durch Adal- bert de Groy. 8˚, k. [6], s. 94, portret Ra- dziejowskiego w miedziorycie. Psk z epoki, grzbiet czteropolowy, złoc. napisy. Stan do- bry. Literatura: Enc. Orgelbranda XIII, 531; NK 1, 23.

13 spitum Coronâ, Artium Liberalium & Philo- sophiae Baccalaurei Ritu solenni crearentur, A. V. Paulo Soldadini, Ejusdem Laureae Can- didato Artifi ciô Poéticô erectae. Anno Domini 1745. Die 23tia. Mensis Octobris. Cracoviae Typis Universitatis. Folio, k. [5]. Na odwrocie k. tyt. miedzioryt przedstawiający św. Jana Kantego [por. poz. 6], sygnowany „Paulus Jędrzeiowski Sc.”, w Zamościu [Zamoscij]. Wiersz na cześć św. Jana Kantego. Dedykacje egzaminatorom i wiersze na cześć kandyda- tów. Wiersz Sebastiana Kruzela dla autora. E. XXIX, 30. 500 17 STRADA Famianus – Histoire de la Guerre de la Flandre. Traduite par P. Du-Ryer. Premiere partie [tylko część pierwsza]. Anvers 1705 Chez la Veuve de Barthelemy Foppens. 8°, s. [12], 552, [40], frontispis w mie- dziorycie, sygn. „Harrewÿn”, 5 tabl. portretów [w miedziorycie]: Karol V, Filip II, Marguerite de Parme, kard. de Granvel, Książę Alba. Mie- dzioryt przedstawiający Karola V sygnowany: „Fran. de Ruelles”; 7 rozkładanych tablic mie- dziorytniczych przedstawiających wydarzenia historyczne i bitwy (16,5 x 13 cm, największa – 17 x 20 cm); dwie sygnowane: „L. Causé”. Opr. skóra marm. z epoki, dwa szyldziki. Przetarcia, niewielki ubytek grzbietu, przednia okładka luzem. Wewnątrz stan bardzo dobry. 480 18 [ SZEMBEK Krzysztof Jan] Synodus 17 Dioecesana Premysliensis, Ab Ilustrissimo, Excellentissimo, & Reverendissimo Domi- W t. XVIII Karol Estreicher przypisuje no, Domino Christophoro Joanne In Słvpow autorstwo pracy J. Z. Jungschultzowi, rekto- SZEMBEK, Dei & Apostolicae Sedis gratiâ, rowi szkół elbląskich. W t. XXVII wydawca, Episcopo Premisliensi… Celebrata, In Ecc- Stanisław Estreicher, prostuje omyłkę ojca, lesia Praepositurali Brzozoviensi, Domini- dociekając autorstwa dzieła na s. 414-415. ca Octavâ post Pentecosten, Die Vndecimâ, Być może autorem jest inny profesor elblą- & sequenti Duodecimâ mensis Iulij, Anno ski, Georg Daniel Seyler (1686-1765); w grę Domini, Millesimô, Septingentesimô, Vige- wchodzi również autorstwo M. Gerlacha. simô Tertiô. [1723] Cracoviae, Typis Iacobi Wyd. 1. Matyaskiewicz, S. R. M. Typographi. 2°, k. 44 Michał RADZIEJOWSKI (1641 Radziejo- [zamiast 45 – brak k. ostatniej]. Na odwrocie wice – 1705 Gdańsk, syn Hieronima), kardy- herb Szembeka i czterowiersz łaciński. Mowa nał, arcybiskup gnieźnieński i prymas. W 1673 bpa Szembeka na rozpoczęcie synodu; Akta kapelan Jana Sobieskiego pod Chocimiem, po i konstytucje SYNODALNE. To po łacinie; elekcji jego współpracownik. W 1704 r. zawią- następnie Krótkie zebranie Klątew Papieskich zał proszwedzką konfederację generalną i zde- i Biskupich; Święta…; Expozycya Dekretów tronizował Augusta II. Znawca sztuki, odbu- Świętego Concilium Trideńtskiego… Następ- dowywał rezydencje arcybiskupie. nie, znowu po łacinie, Mowa Andrzeja Pru- 360 skiego, Kanonika przemyskiego; Mowa Toma- sza Ligęzy Kurdwanowskiego na zakończenie 16 SOLDADINI Paweł – Columnae Vir- Synodu; tu brak zakończenia (k. ostatniej). tuti & Honori VII. VV. DD. Primae Laureae Broszura bez oprawy. Stan dobry. Rzadkie. Candidatorum, Dum In Alma Universitate Cracoviensi […] Praesente Magnorum Ho- 600

14 18

17 19 VARMEIER Theodor – Centuria. I. Differentiarum Iuris Civilis & Lubecani, Sive Thesium Et Anithesium, Joanis Sibrandi, I.U.D. & Cod. Professoris ... Rostochi. Typis Joahimus Pedanus M.DC XV [1615]. 4°, k. [28]. Nr. w VD17 (spis druków w strefi e niemiecko języcznej w XVII wieku) 23: 315391W. Przedmiotem tej pracy doktorskiej, pod patronatem profesora Johanna Sibranda (1569-1638), obronionej w dziedzinie prawa przez Theodora Varmeiera (1587-1672) i wy- danej w Rostoku, jest sto różnic między pra- wem rzymskim a lubeckim. Rzadkie. 300

15 16 Literatura

20 ALBIŃSKI M[aryan] i JUSZKIE- mową Ignacego Chrzanowskiego. Wydanie WICZ H[enryk] – „Narodzie, wróżę, zmar- drugie, uzupełnione. Warszawa 1922 nakła- twychwstaniesz…”. Stanisław Wyspiański dem Księgarni J. Lisowskiej. 22,5 cm, s. 389. o nocy niewoli i o wstającym dniu jedności Oprawa wtórna: ppł., tekt. oklejona papie- narodowej. Kraków 1916 nakładem Księgar- rem marmoryzowanym. „Skupiłam utwory ni K. Wojnara. Część pierwsza: Zagadnienia podług treści (Bóg, poezja, przyroda, kraj, bytu narodowego w twórczości Stanisława przeszłość, ostatnia doba, duch-humor)”, Wyspiańskiego. O niewoli i o miłości ojczy- pisze autorka. Wydanie 1, w 1899 r. wyszło zny. Napisał H. Juszkiewicz. Część druga: „pod czujnym okiem cenzury moskiewskiej, Symbole niewoli i zmartwychwstania naro- która usunęła z niej niejedną pieśń (…). Co du w twórczości Stanisława Wyspiańskiego. za radość pomyśleć sobie, że te czasy minęły Napisał M. Albiński. 18 cm, s. 65. Broszura i że nigdy już nie wrócą!” (I. Chrzanowski, wydawn. Okładki nieznacznie zabrudzone. 1921). Zamordowany przez Niemców w obo- 60 zie koncentracyjnym w Sachsenhausen, nie doczekał ponownej cenzury moskiewskiej. 21 ANCZYC Wł[adysław] L[udwik] 80 – Obrazki dramatyczne ludowe. Kraków 1873 W drukarni Leona Paszkowskiego. 18,5 cm, 25 [ASNYK Adam] Poezye przez El…y. s. [6], 289, opr. z epoki: psk z tłocz. i złoc. II. Lwów 1876 nakładem Księgarni Gubry- tytulaturą i monogramem B.P. na grzbiecie. nowicza i Schmidta. 18 cm, s. [4], 242, [4]. Wydanie 1. „Pierwsze, rzeczywiste Oprawa wtórna: pł., tłoczenia, złocone napi- i prawdziwe w polskim teatrze odbicie lu- sy na grzbiecie. Nieznaczne przetarcia i za- dowego życia”. Dramaty: Chłopi arystokraci brudzenia ładnej oprawy. (utwór wystawiony na krakowskiej scenie 70 pod koniec 1849 r.), Łobzowianie (1854), Błażek opętany (1856), Flisacy (1855). Włady- 26 ASNYK Adam [pseud.:] (El…y) sław Ludwik Anczyc (1823-1883), dramato- – Wybór poezji. Z portretem autora. Wyda- pisarz, wydawca, tłumacz, działacz ludowy. nie trzecie. Warszawa [ok. 1905] nakład Ge- Ekslibris Stefana Strusia i pieczątka Stefana bethnera i Wolffa. 11 cm, s. [2], 338, tablica Wesołowskiego. Otarcia oprawy; stan dobry. z portretem autora w stalorycie. Oprawa wy- Ładna oprawa z epoki. dawn.: psk, grzbiet sześciopolowy; szyldziki; 90 wyklejki marmoryzowane, brzegi kart złoco- ne. Biblioteka Miniaturowa. 22 ANTOLOGIA współczesnej poezji 100 polskiej. Zebrał i wstępem opatrzył Edward Słoński. Warszawa 1926 Bibljoteka Domu 27 BANDURSKI Wład[sław] ks. bi- Polskiego. 17,5 cm, s. 192. Broszura wydawn. skup – Polska a Rosya w pieśni największych z barwną okładką. wieszczów narodu. Kraków 1916 nakładem 70 Centralnego Biura Wydawnictw N. K. N. 20 cm, s. 47. Brak broszurowych okładek. 23 [antologia] KLEJNOTY poezji sta- Odczyt wygłoszony w Wiedniu w roku 1915. ropolskiej. Nowa antologia. Ułożył, wstę- Piecz. „Skład główny w księgarni Bogdana pem i przypisami opatrzył Gustaw Bolesław Chrzanowskiego w Poznaniu. Ulica Wilhel- Baumfeld. Warszawa-Kraków 1919 Towa- mowska 17”. rzystwo Wydawnicze w Warszawie. 17 cm, 50 s. XXVI, [2], 377, [7]. Oprawa wtórna: imi- tacja płótna, złoc. tytuł na grzbiecie. 28 BARTELS Artur – Piosnki i satyry. 90 Kraków 1888 nakładem K. Bartoszewicza. W drukarni A. Koziańskiego. 20,5 cm, s. 140. 24 [antologia] Z PIEŚNI naszych. Zebra- Oprawa wtórna: pł. Pieczątki: „Seyfarth ła i ułożyła C[elina] Niewiadomska, z przed- & Czajkowski WELWOWIE [!]” oraz „Bi-

17 90 30 BIAŁOSZEWSKI Miron – Obroty rzeczy. Wiersze. Wyboru dokonał Artur San- dauer. Okładkę projektował Marek RUD- NICKI. Warszawa 1956 Państwowy Instytut Wydawniczy. 17 cm, s. 138, [2]. Broszura wydawn. Nakład 1000 egz. Wydanie 1. 90 31 BOCHEŃSKI Jacek – Zgodnie z pra- wem [opowiadania]. Okładkę projektował Jan MŁODOŻENIEC. Warszawa 1954 Spół- dzielnia Wydawnicza „Czytelnik”. 19 cm, s. 193, [5]. Oprawa wtórna: ppł. biblioteczne. Brak wydawniczych okładek. Wklejona kar- ta z wydrukowaną dedykacją: „Uczestnikowi III Zlotu Czytelników M. O. /Autor /czerwiec 1954 r.” i autograf Jacka Bocheńskiego. Od wydawnictwa: „Jak sam Bocheński przyzna- je, sądy młodych robotników i chłopów, jakie usłyszał na zebraniach i dyskusjach w świetli- cach, kierują jego zainteresowania na zagad- nienia współczesnej wsi polskiej. Wiele czasu, bo prawie dwa lata, poświęca Bocheński pracy w terenie. Opowiadania pod tytułem Zgodnie z prawem są rezultatem tej pracy”. 70 32 BOCHEŃSKI Tadeusz – Olga i inne nowele. Okładkę rysował Bohdan KELLES- blioteka Stow. Wzajemnej Pomocy Kupców KRAUZE. Cieszyn 1923 Złożono i odbito i Młodzierzy[!] Handlowej we Lwowie”. Wg w drukarni H. Nowaka w Cieszynie; skład E. XIX2, II, 99 – są to dwa zeszyty tu połą- główny w Księgarni M. Arcta (Warszawa-Lu- czone; drugi wyszedł w r. 1890 (od s. 77 do blin). 16 cm, s. 57, [6]. Broszura wydawn. s. 140). 60 120 33 BOGURODZICA. Starożytna pieśń polska na chór mieszany z towarzyszeniem 29 BAUDELAIRE Karol – Moje ser- organów zharmonizował Stanisław Bursa. ce obnażone. Dzienniki poufne. Tłumaczył Ozdobił Jan BUKOWSKI. Kraków 1910 na- z francuskiego Czesław Jastrzębiec-Kozłow- kładem Krakowskiego Związku Okręgowego ski. Warszawa 1923 Tow. Wydawnicze „Ignis” Towarzystwa Szkoły Ludowej. Drukarnia Sp. Akc. 17 cm, s. 83, [5]. Książki Ignisa, tom Uniwersytetu Jagiellońskiego. 32 cm, s. [11], VIII. Podpis wł. „WJKasińscy”. Glosy ołówko- chromolitografi e otaczające nuty na każdej we J. Kasińskiego na s. [2] dotyczą ustalenia stronie. Okładka broszurowa i k. tytułowa dziennej daty śmierci Charlesa Baudelaire’a, także w chromolitografi i. Minimalne ubytki błędnie podanej przez redakcję. Oprawa wtór- krawędzi okładek. wewnątrz stan bardzo do- na: pł., złoc. napisy. bry. [współoprawne:] Charles BAUDELAIRE – Kwiaty grzechu. Przełożył Czesław Ko- 120 złowski. Warszawa-Kraków MCMXX [1920] 34 BRATNY Roman – 15 batalionów Wydawnictwo J. Mortkowicza. 17 cm, s. 275, [wiersze]. Okładkę projektował Stefan BER- [4]. Podpis wł. „WJKasińscy”. Glosy i po- NACIŃSKI. Warszawa 1948 Spółdzielnia prawki (ołówkiem i kredką) J. Kasińskiego, Wydawnicza „Książka”. 20,5 cm, s. 51, [2]. odnotowującego również wersy opuszczone Broszura wydawn. Ekslibris St. Marczaka- w tłumaczeniu. Tytuł ”Kwiaty grzechu” nie Oborskiego. Odręcznie fragment [?] dedyka- przyjął się w polszczyźnie, zastąpiony przez cji autora. „Kwiaty zła”. 50

18 39 DĄBROWSKI Witold – Rocznik 33 [wiersze]. Warszawa 1959 Czytelnik. 19,5 cm, s. 107, [1]. Broszura wydawn. z ob- wolutą projektu Andrzeja HEIDRICHA. Pieczątka „Edward Winnicki”. Na k. przed- tytułowej odręczna dedykacja autora dla E. Winnickiego. 60 40 DOBROWOLSKI Stanisław Ry- szard – Dom i inne wiersze. Warszawa 1964 Państwowy Instytut Wydawniczy. 16,5 cm, s. 78, [2]. Broszura wydawn. Okładkę pro- jektowała Danuta STASZEWSKA. Na k. przedtytułowej odręczna dedykacja autora: „Marii i Arturowi Starewiczom bardzo ser- decznie”, dat. „14. XI. 65 r.”. Artur Starewicz (1917-2014), działacz PZPR, członek władz partyjnych. 60 41 DONNAY Maurice – Le ménage de Molière. Comedie en cinq actes et six tableaux en vers, précéedée d’une introduction et suivie de notes. [Wydanie 1]. Paris 1912 Goupil & C-ie, 35 BRONIEWSKI Władysław – Krzyk Éditeurs-Imprimeurs. 27,5 cm, s. [4], XII, [4], ostateczny. Okładkę projektował Henryk TO- 197, [4], w tekście 18 winiet i fi nalików. 12 tablic MASZEWSKI. Warszawa 1948 Spółdzielnia w litografi i: 6 barwnych i 6 czarnobiałych Mau- Wydawnicza „Wiedza”. 21 cm, s. [34], 1. Bro- rice’a LELOIRA (1853-1940). Oprawa arty- szura wydawn. Wydanie 1. 70 36 [BYRON] Andrzej TRETIAK – Lord Byron. Poznań [ok. 1930] Wydawnictwo Polskie (R. Wegner). Projekt okładki – T[e- odor] ROŻANKOWSKI. 23 cm, s. [6], 395, [4], 16 tablic ilustr. (miedziodruki). Opra- wa wydawn.: pł., złocenia na licu i grzbiecie oprawy; szyldzik. 90 37 CZAR Jan – Dzieje kobiety. I. Ładna panna. II. Czar miłości. III. A kiedy będziesz moją żoną… Katowice 1935 Wydawnictwo św. Stanisława, Sp. z og. odp. 20 cm, s. 479, [1], ilustr., 20 tablic, w tym 1 barwna. Opra- wa wydawn.: pł. tłoczone, złocenia na grzbie- cie i licu oprawy [złocenia lekko przetarte]. 200 38 DANTE Alighieri – Boska Kome- dja. Przełożył Edward Porębowicz. Wydanie nowe, przerobione. Warszawa-Kraków 1909 nakład Gebethnera i Wolffa; G. Gebethner i Sp. 21 cm, s. [4], 715. Oprawa artystycz- na: psk (skóra zamszowa, zielona), tekt. Na skórze tłoczona złotem tytulatura. Wyklejki marmoryzowane. 120

19 43 DOSTOJEWSKI Teodor – Idjota. Przełożyła z oryginału Helena Grotowska. Cz. 1-2. Warszawa 1928 Towarzystwo Wy- dawnicze “Rój”. 17,5 cm, s. 357, [1]; 333, [1]. Opr. wydawn. w dwu wol.: pł., tłocz., złocenia na licu i grzbiecie opraw, szyldziki. Teodor Dostojewski – Dzieła. Serja 2. T. I-IV. Pod redakcją Melchjora Wańkowicza. Szyl- dzik cz. 1 podniszczony, cz.2 – dorobiony nowy. 120 44 DOSTOJEWSKI Teodor – Mło- dzik. Powieść w trzech częściach. Przełożyli z oryginału Marja Bogdaniowa i Kazimierz Błeszyński. Warszawa 1929 Towarzystwo Wydawnicze „Rój”. 18 cm, s. 667, [1]. Opr. wydawn.: psk z szyldzikiem, złocony motyw pszczoły na grzbiecie oprawy. Dzieła, Serja 6, tom I i II. Pod redakcją… j.w. 90 45 DOSTOJEWSKI Teodor –Wspo- mnienia z martwego domu. Przełożył z ory-

styczna: czerwony marokin, grzbiet sześcio- polowy, szyldzik. Wyklejki marmoryzowane, górne brzegi kart złocone. Okładka broszury wydawn. zachowana, wklejona. Oprawa sy- gnowana „Hübel & Denck Leipzig [Lipsk]”. Nakład 300 egz. numerowanych, drukowa- nych na papierze Van Gelder Zonen. Egz. nr 103. Maurice Donnay (1859-1945), wzięty dramatopisarz francuski, autor cyklu sztuk zatytułowanych „Théâtre d’Amour”, później także komedii obyczajowych rozgrywających się na prowincji francuskiej po I wojnie. Mał- żeństwo Moliera miało premierę w Comédie Française w marcu 1912 r. 1 900 42 DOSTOJEWSKI Teodor –Zbrodnia i kara. Przełożył z oryginału Dr. J. P. Zającz- kowski [pseud. redakcyjny Wydawn. „Rój”]. Warszawa 1928 Towarzystwo Wydawnicze „Rój”. 18 cm, s. XXI, [1] – studium A. Struga o Dostojewskim; 376, [1]; 291, [1]. Współo- prawne: psk z szyldzikiem, złocony motyw pszczoły na grzbiecie oprawy. Dzieła, Serja I. Tom I-IV. Pod redakcją Melchjora Wańko- wicza. Poprzedzone studjum Andrzeja Stru- ga. Na wyklejce kartka: „Księgarnia Oświata / Lwów Akademicka 8”. 100 41

20 ginału Józef Tretiak; Biedni ludzie. Przełożył 49 GAŁCZYŃSKI Konstanty Ildefons z oryginału Andrzej Stawar; Gracz. Przełożył – Niobe. Okładkę projektował Jan S. Mikla- z oryginału Władysław Broniewski. Warsza- szewski. Warszawa 1951 Czytelnik. 18,5 cm, wa 1929 Towarzystwo Wydawnicze „Rój”. s. 50, [2]. Broszura wydawn. Wydanie 1. 18 cm, s. 351; 287, [1]. Współoprawne: psk Nawiązujący do mitu o Niobe, jeden z naj- z szyldzikiem, złocony motyw pszczoły na ważniejszych utworów poety. grzbiecie oprawy; opr. wydawn. Dzieła. Ser- 80 ja 7. Pod redakcją… j.w. 100 50 GAŁCZYŃSKI Konstanty Ildefons – Niobe. Ilustracje Janina KRAUPE-ŚWI- 46 DOSTOJEWSKI Teodor – Opowie- DERSKA. Obwoluta i układ grafi czny Bożena ści: Wieczny małżonek. Przełożył Juljan Tuwim; Rogowska. wstęp Jerzy Kierst. Kraków [1957] Sen wujaszka. Przełożył z oryginału Władysław Wydawnictwo Artystyczno-Grafi czne RSW Broniewski; Wspomnienia człowieka z lochu. Prze- „Prasa” Oddział w Krakowie. 28 cm, s. IX, łożyła z oryginału Marja Grabowska; Potulna [1], 45, 14 ilustr. całostronicowych (w pagi- (Opowieść fantastyczna). Przełożył z oryginału nacji). Brak obwoluty – tylko część okładko- Józef Braun; Cudza żona. Przełożył z oryginału wa zachowana (z drobnym uszkodzeniem). Władysław Broniewski; Zimowe notatki o wraże- 100 niach z lata. Przełożył z oryginału Aleksander Wat. Sen śmiesznego człowieka; Imć Procharczyn. 51 GAŁCZYŃSKI Konstanty Ildefons Warszawa 1929 Towarzystwo Wydawnicze – Niobe. Z drzeworytami Jacka ŻUŁAW- „Rój”. 18 cm, 303, [1]; 304. Współoprawne: SKIEGO. Układ grafi czny Leona Urbań- psk z szyldzikiem, złocony motyw pszczoły skiego; Mariusza Sztuki. Warszawa 1970 na grzbiecie oprawy; opr. wydawn. Dzieła Ser- Wydawnictwo „Ruch”. 28,5 cm, s. XXX, [2], ja 8, t. I-IV. Pod redakcją… j.w. 10 drzeworytów w tekście, jako frontispis 120 – drzeworyt sygnowany ołówkiem przez arty- stę (z cyklu „Niobe”, 1966), 18,5 x 15,5 cm. 47 DOSTOJEWSKI Teodor – Skrzyw- dzeni i poniżeni. Powieść. Z oryginału rosyj- skiego tłumaczyła S. B., ilustrowała Jadwiga PRZERADZKA. Warszawa 1929 Bibljoteka Rodzinna; Drukarnia Wł. Łazarskiego. 17 cm, s. 377, 4 tablice ilustr. Oprawa wydawn.: pł., szyldzik, złoc., ornament na grzbiecie i napis na licu oprawy – sygnowana „Oprawiono u Wł. Łazarskiego w Warszawie”. 80 48 [GALLI Edward Marian] Pisma Edwarda Marjana. T. 1-3. Wilno 1842. Wyda- nie Adama Zawadzkiego. Nakładem i drukiem Józefa Zawadzkiego. 17,5 cm, s. 233, [1]; 212, 3, [1]; XVI, 217, [1]. Współopr. psk z epoki ze złoc. tytulaturą i monogramem T.G.R. na grzbiecie. Zbiór utworów o zróżnicowanej te- matyce. M.in. opowiadania historyczne (Inez de Castro), fi lozofi czne (Fatalizm i duch; Szkic fi lozofji greckiej), medyczne (Gorączka; Lekcja anatomii serca; Paracels), poezje liryczne, po- wieść poetycka (Zemsta) oraz Dramat w czte- rech częściach Torquato Tasso. Edward Marian Galli (1816-1893), le- karz, mineralog, literat. Egzemplarz prof. med. Stefana Wesołowskiego (wpis ołówkiem na przedniej wyklejce). Sporadyczne zażółce- nia w tekście, stan dobry. E. XIX2, VIII, 50. 140

21 54 GLIŃSKI Kazimierz – Królewska pieśń. [Poemat]. Wydanie trzecie z ilustracy- ami Władysława BARWICKIEGO. Warsza- wa 1910 nakładem autora [wyd. 1 – 1907]. 23 cm, s. [4], 513, [1], 12 tablic ilustr. Opra- wa wtórna: pł. z szyldzikiem. Wł. Barwicki (1865-1933), malarz, uczeń W. Gersona i W. Strzałeckiego. 90 55 GLIŃSKI Kazimierz – Wybór poezji. Z portretem autora. Warszawa-Kraków 1900 nakład Gebethnera i Wolffa; G. Gebethner i Spółka. 16 cm, s. [4], 322, [2], tablica z por- tretem autora. Oprawa wydawn.: pł., złocone napisy. Górne obcięcia kart złocone. Mini- malne uszkodzenie lica oprawy (górny róg); brak narożnika k. ostatniej, bez szkody dla tekstu. Poza tym stan bardo dobry. 90 56 GOMULICKIEGO Wiktora Wier- sze. Zbór nowy. Warszawa 1901 b. wyd. Dru- karnia A. T. Jezierskiego. 17 cm, s. 151. Opr. wtórna: ppł. z napisem na grzbiecie. Piecząt- ka wł. „Stanisław Sobieszczański Warszawa”.

Broszura wydawn. z obwolutą; na obwo- lucie drzeworyt. W tece tekturowej. Nakład 2 260 egz. numerowanych; egz. nr 270. 200 52 GAŁCZYŃSKI Konstanty Ildefons – Niobe. Recytuje autor. Nagranie archiwalne. Płyta: Polskie Nagrania, Muza L 0281. Lata 60- te XX w. Seria „Współczesna poezja polska”. 60 53 GIRAUDOUX Jean – Bella. Gravu- res de Hermine DAVID. Paris 1928 Éditions Émile-Paul Frères. 28 cm, s. [4], 237, [2]. 10 ilustr. w tekście, 9 tablic ilustr. (akwaforta, su- cha igła). Oprawa artystyczna sygn. „Louis Gilbert”: granatowy marokin, grzbiet sześcio- polowy, na nim złocona tytulatura. Okładki broszury wydawniczej zachowane, wklejone. Brzegi kart złocone Wyklejki barwne z hafto- wanym ornamentem i wewnętrzne, papiero- we prószone złotem – vide fot. na s. 16. Na- kład 225 egzemplarzy numerowanych; egz. nr 47. Hermine David (1886-1970), malar- ka, ilustratorka, grafi czka, żona malarza Jule- sa Pascina. Jean GIRAUDOUX (1882-1944), francuski powieściopisarz i dramaturg, tłuma- czony i wystawiany również w Polsce (Wojny trojańskiej nie będzie; Elektra; Wariatka z Chail- lot). Polski przekład Belli ukazał się w 1929 r.

1 800 53

22 Od s. 61 przekłady, m.in. z W. Hugo, G. Le- zabrudzona. Minimalny ubytek grzbietu bro- opardiego, A. Puszkina, Sully-Prudhomme’a, szury. J. Vchrlickiego. 50 60 59 IWASZKIEWICZ Jarosław – Dioni- 57 HARRIS Frank – W pogoni za peł- zje. Warszawa 1922 Towarzystwo Wydawni- nią życia. Autoryzowany przekład Stefana cze „Ignis”. 16 cm, s. 94, [1]. Opr. bibliotecz- Pomiana. Wstęp Pawła Hulki-Laskowskiego. na: ppł., tekt. Liczne pieczątki: „Jan Czekaj Okładkę projektował K[konstanty M[aria] /Gdańsk-Wrzeszcz /Wypożyczalnia książek SOPOĆKO. Wrocław – Katowice 1949 Wy- i czasopism”. Wydanie 1. dawnictwo „Dobra Książka”. Z praw wydaw- 60 niczych „Roju”. 25 cm, s. 393, [1]. Broszura wydawn.; ubytki grzbietu broszury; okładki 60 JASIŃSKI Kaźmierz Julian – Stara reperowane. Autobiografi a F. Harrisa (1855- Gwardya. Elegja Rycerska. Ilustracje Francisz- 1931) zatytułowana w oryginale „My Life ka SIEDLECKIEGO. 23,5 cm, s. 71, rysunki and My Loves”. Historia self-made-mana, w tekście, rysowane ozdobne inicjały, fi nali- awanturnika, korespondenta wojennego, ko- ki. 10 tablic ilustr., w paginacji. Oprawa wy- bieciarza, wreszcie wielkiego wydawcy – była dawn.: tekt., z tłoczonymi srebrem napisami ówcześnie niezwykle popularna, ale i cenio- na licu oprawy. Niewielki ubytek grzbietu, re- na przez sławy literackie od T. Manna po perowany. Franciszek Siedlecki (1863-1932), G. B. Shawa. malarz koni, rysownik, ilustrator książek dla 90 młodzieży. 160 58 HEINE Henryk – Niemcy (baśń zi- mowa) w przekładzie Józefa Jankowskiego. 61 KASSIL Lew – Szwambranja. Opo- Warszawa 1911 Wydawnictwo „Sfi nksa”. wieść z mapami, herbem i fl agą. Z rosyjskiego 18 cm, s. 115. Broszura wydawn. Okładka przełożyła Halina Pilichowska. Okładkę pro- jektował Mieczysław BERMAN. Warszawa 1936 Tow. Wydawnicze „Rój”. 18 cm, s. 283, [3], rys. w tekście. Brak k. przedtytułowej. Oprawa biblioteczna: ppł., tekt. Okładka oryginalna zachowana (nieznacznie przycię- ta z prawej strony; minimalne uszkodzenie u dołu); sygnowana „Berman”. Nieaktualne piecz. biblioteczne. 80 62 KIPLING Rudyard – Gawędy z pod Himalajów. Przekład autoryzowany Józefa Birkenmajera. Okładkę rysował T.RÓŻAN- KOWSKI. Poznań [l. 30-te] Wydawnictwo Polskie (R. Wegner). 19,5 cm, s. [8], 356, [4]. Oprawa wydawn.: pł., tłoczenia, złoc. Bi- blioteka Laureatów Nobla. Tom 69. Oprawa nieco zabrudzona. Drobne przetarcia naroż- ników i grzbietu oprawy. 70 63 KOLEDZY kolegom. Warszawa 1911 b. wyd. Druk K. Kowalewskiego. 20,5 cm, s. 47. Opr. wtórna: pł. Wszystkie utwory kryptonimowane. Wiersze autorstwa J. F., Zygfryda O., Juliusza F., Stefana M. oraz Krwawe echa… Fragment dramatyczny Stanisła- wa J., Hanuś – fragment prozy Szczęsnego B.; proza poetycka: Opowieść Wa c ława F. i Kru- ki Władysława K. Ciekawostka literacka;

23 zapewne własnym sumptem wydane na świat wam tańcując śpiewał krakowiaka. Wydanie poetyckie płody poronione. piętnaste. W Wadowicach nakładem i dru- 50 kiem Franciszka Foltina. 1908. 13 cm, s. 144. Broszura wydawn. z ilustr. na okładce. 670 64 KOPROWSKI Jan – Droga do War- czterowierszowych przyśpiewek. szawy. Haltern (Westfalia) 1946 nakładem 60 Tygodnika „Na Obczyźnie”. 21 cm, s. 44. Broszura wydawn. Tomik poezji, m.in. Szopen 67 [KRASICKI Ignacy] Dzieła Krasic- w powojennej Warszawie, Ulica Świętokrzyska, kiego. Dziesięć tomów w jednym, z portre- Wokulski w Paryżu, Cieniom Konrada, Julianowi tem autora. Edycya Barbezata. Paryż 1830 Przybosiowi. u Barbezata, przy Des Beaux-Arts, N° 6, Ge- 50 newa w Xięgarni tegoż. 24 cm, s. [4], VIII, 906 – druk dwuszpaltowy. Brzegi kart złoco- 65 KORZENIOWSKI Apollo Nałęcz ne. Portret Ignacego Krasickiego w stalorycie, – Komedja. Dramat w trzech aktach i Stro- sygn. „Rytował Antoni OLESZCZYŃSKI fy oderwane. Wilno 1856 nakład Mauryce- z rysunku Daniela Chodowieckiego znajdu- go Orgelbranda. Czcionkami A. Marcinow- jącego się w zbiorach L. Chodźki”. Oprawa skiego. 16,5 cm, s. 266, [2]. Oprawa wtórna: skóra; złocone napisy na grzbiecie, bordiura imitacja płótna; tytulatura złoc. na grzbiecie. na okładkach oprawy. Wycięte dwa niewielkie Zachowane okładki wydawnicze, broszurowe; fragmenty oprawy (ok. 1,5 x 7 cm), zapewne z niewielkimi ubytkami, reperowane, przy- z nazwiskiem właściciela. Oprawa odchodzi brudzone. Z okładką oryg. sklejona k. przed- od bloku książki. K. tytułowa obcięta u dołu, tytułowa. Poza tym wewnątrz stan bardzo do- poniżej ramki (ok. 2,5 cm od dołu karty), bez bry. E. 2, 487 podaje: „Komedya przerobiona szkody dla tekstu. z Grybojedowa”. Rzadkie. 180 120 68 [KRASIŃSKI] Tadeusz PINI – Kra- 66 [KRAKOWIAK] Najnowsze krako- siński. Życie i twórczość, z 8 portretami. wiaki. Żebyście poznali prawego Polaka Będę Okładkę rysował [Edmund] CZERPER.

24 Poznań [ok. 1930] Wydawnictwo Polskie 72 LISTY miłosne sławnych ludzi. Opra- (R. Wegner). 23 cm, s. [4], 321, [1], 8 tablic cował Dr. Bertold Merwin. Lwów-Poznań z reprod. portretów. Oprawa wydawn.: pł., 1922 Wydawnictwo Polskie. 19 cm, s. XVIII, złocenia na grzbiecie i licu oprawy; szyldzik. [2], 134, [10]. Oprawa wtórna: pł. z napisa- 90 mi na grzbiecie. Okładka broszury wydawni- czej zachowana, sygnowana „TR” – Teodor 69 KRUMŁOWSKI Konstanty – Wolne RÓŻANKOWSKI. miasto. Obraz historyczno-ludowy w 7 odsło- 80 nach. Ilustracje według zdjęć fotografi cznych. Kraków 1927 nakładem Księgarni „Wiedza 73 LESZCZYŃSKI Jan – Nawiedzenia. i Sztuka”. 21 cm, s. 178, 5 tablic fot. z przed- Poezje. Zewnątrz i wewnątrz zdobił książkę stawienia. Broszura wydawn. z fotografi ą na Zdzisław Truskolaski. Kraków 1928 Skład okładce. Rewolucja lutowa 1846 r. w Rze- główny Dom Książki Polskiej w Warszawie. czypospolitej Krakowskiej. Sztukę wystawił 18,5 cm, s. 61, [2], 4 całostronicowe ilustra- w maju 1927 r. Teatr im. Juliusza Słowackie- cje w ramach paginacji. Brosz. wydawnicza go w Krakowie. Wstęp („tło historyczne”) Bo- z barwną reprodukcją naklejoną na licu. Na lesława Pochmarskiego. s. [2]: „Wydanie drugie Metafi zyki i konstrukcji 60 pod zmienionym tytułem sprostowane i uzu- pełnione”. 70 LISIECKA Alicja – Kto jest „księciem 80 poetów”? czyli rzecz o Adamie Czerniawskim i innych, z wyborem wierszy Adama Czer- 74 ŁEPKOWSKI K. – Nasza wiosna. niawskiego. Londyn 1979 [Ofi cyna Poetów Z okładką i 8 ilustracyami Józefa ŚWIRYSZ i Malarzy]. 21,5 cm, s. 63. Oprawa wydawn.: RYSZKIEWICZA. We Wiedniu 1916 nakła- karton. dem Ilustrowanego Kuryera Codziennego 60 w Krakowie. 17 cm, s. 78, winietki i fi naliki, 8 tablic z reprod. rysunków J. Świrysz Rysz- 71 LISIECKA Alicja –Mandaryni i gry- kiewicza. Opr. wydawn. pł. z barwną ilustra- zipiórki. Wstęp do pamiętnika. Londyn 1973 cją na okładce. Niewielka plama na kilku Polonia Book Fund Ltd. 21,5 cm, s. 189, [2]. ostatnich kartach. Składka s. 67-78 luźna. Broszura wydawn. z życiorysem i fotografi ą Podpis wł. „Marja Larysz Niedzielska”. autorki na okładce. 90 60

25 75 MACKIEWICZ Józef – Lewa wolna. rowane, fachowo sklejone z blokiem książki. Powieść . Londyn 1965 Polska Fundacja Kul- Próba wznowienia po 1945 r. słynnego cy- turalna. 22 cm, s. 458, [1]. Oprawa wydawn.: klu wydawniczego, pierwszego tego rodzaju pł., tłoczone czarne napisy na licu i grzbiecie przedsięwzięcia w Europie. Od 1921 r. ukaza- oprawy. Pierwsze wydanie jednej z najważ- ło się 80 tomów Biblioteki Laureatów Nobla. niejszych polskich powieści XX w., odtwarza- Do 1926 redaktorem serii był Stanisław Lam, jącej wydarzenia z lat 1915-1921 na ziemiach od 1927 – Stanisław Wasylewski. polskich i w Rosji. 60 70 78 MAETERLINCK Maurycy –Ścieżka- 76 MAETERLINCK Maurycy – Inte- mi wzwyż (Les sentiers dans la montagne). ligencja kwiatów. Przekład autoryzowany Przekład autoryzowany F. Mirandoli. Przed- F. Mirandoli. Poznań 1928 nakładem Wy- mowa St. Wasylewskiego. Poznań [lata 30-te] dawnictwa Polskiego. 19 cm, s. [4], 258, [6]. Wydawnictwo Polskie R. Wegnera. 19 cm, Oprawa wydawn.: pł., złocenia. Bibljoteka s. XIV, [2], 249, [6]. Oprawa wydawn.: pł., Laureatów Nobla. Tom 13. Minimalne prze- złocenia [opr. nieznacznie podniszczona]. Bi- tarcia grzbietu i narożników oprawy. bljoteka Laureatów Nobla pod redakcją Sta- 60 nisława Wasylewskiego. Tom 72. 77 MAETERLINCK Maurycy – Inte- 50 ligencja kwiatów. Przekład autoryzowany 79 MAETERLINCK Maurycy – Życie F. Mirandoli. Okładkę projektował Jan Mar- mrówek (La vie des fourmis). Przekład au- cin SZANCER. Warszawa 1948 Wydawnic- toryzowany Adama i Marji Czartkowskich. two Polskie R. Wegner. 21 cm, s. [8], 209, Poznań [lata 30-te]. Wydawnictwo Polskie [1]. Broszura wydawn. z barwną okładką. R. Wegnera. 20 cm, s. [4], 248, [5]. Broszura Biblioteka Laureatów Nobla. Okładki repe-

26 okładka, k. tytułowa, s. 68, 8 tablic ilustra- cyjnych – fotografi e rys. Andriollego. Tekst i ilustracje w podwójnych ramkach, z wielo- ma ozdobnikami. Oprawa artystyczna: pł. tłocz. i barwione, na licu ornament fl ory- styczny z podwójną bordiurą; złocone napi- sy. Brzegi kart złocone. Oprawa sygnowana: „G. Fritzsche /Buchbinderei /Leipzig”. Pięk- nie wydany, wielokrotnie wznawiany poemat A. Malczewskiego (1825), inspirowany tra- gicznymi dziejami Gertrudy z Komorowskich Potockiej, porwanej i utopionej w 1771 r. na rozkaz teścia. Ilustracje Andriollego należą do najlepszych w jego dorobku. Powielenie ich w technice fotografi cznej to przejaw po- szukiwań nowych wówczas sposobów ilustra- cji książkowej. Banach 800 [mylnie r. wyd. 1884]; tamże reprodukcja na s. 309. 120 82 MANDELSZTAM Osip – Późne wier- sze. Wybór, przekład i opracowanie Stanisław Barańczak. Londyn 1977 Ofi cyna Poetów i Malarzy. 21,5 cm, s. 79, brosz. wydawnicza. Wydanie 1. Zbiór wierszy Osipa Mandelsztama (1891-1938), urodzonego w Warszawie rosyj- skiego prozaika i poety pochodzenia żydow- skiego. Najważniejsze, ocalałe utwory z jego pobytu na zesłaniu w Woroneżu (z tzw. „Zeszy- tów woroneskich”) oraz z lat 1930-1933. M.in. wiersz z listopada 1933 r., który przyczynił się wydawn. z barwną okładką T[eodora ] RO- do jego zsyłki w latach 1934-1937: ŻANKOWSKIEGO. Bibljoteka Laureatów „Żyjemy tu, nie czując pod stopami ziemi, Nobla pod redakcją Stanisława Wasylewskie- Nie słychać i na dziesięć kroków, co szepczemy, go. Tom 74. Niewielkie rozdarcia okładek A w półsłówkach, półrozmówkach naszych przy grzbiecie oprawy, podklejone taśmą. Cień górala kremlowskiego straszy…”. 60 Początek jego światowej sławy rozpoczął się dopiero w latach siedemdziesiątych XX w., 80 MAETERLINCK Maurycy – Życie za sprawą wdowy, Nadieżdy Mandelsztam, przestrzeni (La vie de l’espace). Przekład au- opisującej w książce Nadzieja w beznadziejności toryzowany F. Mirandoli. Przedmowa prof. los zmarłego męża. Pośmiertnie zrehabilito- dr. St. Błachowskiego. Poznań 1929 nakła- wany – wydarzenie to zainspirowało Jacka dem Wydawnictwa Polskiego. 20 cm, s. XIII, Kaczmarskiego do napisania piosenki „Zmar- [2], 181, [7]. Broszura wydawn. z barwnymi twychwstanie Mandelsztama”. Stan bardzo okładkami, sygn. „Lipski”. Bibljoteka Laure- dobry. atów Nobla. Tom 65. Na s. 178-181 podkre- ślenia i dopiski atramentem (podkreślenia też 80 na s. XII-XIII) czytelnika zawiedzionego nie- 83 MARAN René – Batuala. Prawdziwa dostatkiem antyklerykalnego wigoru autora. powieść murzyńska, odznaczona nagrodą lite- Tadeusz LIPSKI (1905-1987), malarz i ilu- racką Akademji Goncourtów w Paryżu 1921. strator; ukończył warszawską ASP w 1928 r. Autoryzowany przekład i wstęp Jana PARAN- 70 DOWSKIEGO. Bucarest 1923 nakładem Lector „Romania”. 17 cm, s. [4], XVI, 139. 81 MALCZEWSKI Antoni – Marya. Oprawa wtórna: ppł. biblioteczne. Podnisz- Powieść ukraińska przez… Z 8 fotografi ami czony ekslibris Wydawnictwa „Lektor. Insty- podług rysunku E. M. Andriollego. Wyda- tut Literacki. Sp. z o.o.” [oddział polski]. nie trzecie [właściwie czwarte]. Warszawa 1883 nakład Gebethnera i Wolffa. Drukował 60 W. Drugulin w Lipsku. 23 cm, wewnętrzna

27 84 MICKIEWICZ Adam – Dziady, część I, II i IV. Z illustracyami Cz[esława] B. JANKOWSKIEGO. Lwów [1896] nakła- dem Księgarni H. Altenberga. 37 cm, s. [4], 104; tekst w ozdobnej ramce. 4 tablice ilustr. z reprodukcjami rysunków. Oprawa wydawn.: płótno tłoczone, złote napisy na licu i grzbie- cie. Drobne przetarcia grzbietu i narożników oprawy. Płótno oprawy miejscami zaplamio- ne. Wewnątrz stan bardzo dobry, jedynie k. przedtytułowa z rdzawymi plamkami. 160 85 MICKIEWICZ Adam - Pan Tadeusz czyli ostatni zajazd na Litwie. Historya szla- checka z r. 1811 i 1812 we dwunastu księgach wierszem przez… Tom drugi [tylko]: Księgi VI-XII, Objaśnienia poety i Omyłki . Wydanie Alexandra Jełowickiego z po- piersiem autora. Paryż 1834 w Typografji A. Pinard, przy Wybrzeżu Voltaire, 15. Cena dwóch tomow zło. Pol. dwadzieścia. 17 cm, s. 300, [4]. Oprawa wtórna: pł., napisy na grzbiecie; okładki ochronne wy- dawnicze zachowane jako wyklejki oprawy. Drzeworytowe fi naliki na końcu ksiąg od VI do X; po księdze X (s. 205) portret Napole- ona. Podpis wł. „Niedzielski”. Ślady zalania u dołu na pierwszych kilkudziesięciu kartach. Pierwodruk tomu drugiego arcypoematu. 1 200 86 MICKIEWICZ Adam – Pan Tadeusz z ilustracjami E. M. ANDRIOLLEGO. Lwów [1882] nakładem Księgarni F. H. Richtera (H. Altenberga); Drukiem F. A. Brockhau- sa w Lipsku. 35,5 cm, s. [6], 285, [1]; tekst w ozdobnej ramce, ilustracje w tekście, ry- sunkowe inicjały, fi naliki; 25 tablic – drze- woryty A. ZAJKOWSKIEGO wg rysunków Andriollego. Oprawa wydawn: pł. tłoczone, barwne, złocenia; reperowana – płótno dublo- wane, ubytek grzbietu (górnej części). Orygi- nalne wyklejki zachowane. W tekście wiele plamek wynikających z utleniania się skład- ników zastosowanego papieru. Reperowane karty: s. 1/2, 27/28, 54/55, 103/104, 145, 185, 283/284, 285. Na k. przedtytułowej de-

28 dykacja odręczna z 2 lutego 1884 r. Banach rysunku. Na s. 111 kleks atramentowy. Ostat- 788. nia k. reperowana. Wydanie pełne, z epilo- 300 giem (jeszcze nazywanym tu „wstępem”, ale zamieszczonym na końcu), z dobrymi ilu- 87 MICKIEWICZ Adam – Pan Tadeusz stracjami. „Ludowe” stąd, że tanie, co tłuma- czyli ostatni zajazd na Litwie. Historya szla- czą wydawcy: chcą „uprzystępnić nabycie tej checka z r. 1811 i 1812 we dwunastu księ- prześlicznej powieści ilustrowanej i najmniej gach wierszem. Wydanie nowe. Kraków 1901 zamożnym”. nakład G. Gebethnera i Spółki. 11 cm, s. [4], 100 431, tablica z portretem autora w stalorycie. Oprawa wydawn.: psk, grzbiet sześciopolowy; 89 MICKIEWICZ Adam – Pan Tadeusz szyldziki; wyklejki marmoryzowane, brzegi czyli ostatni zajazd na Litwie. Historya szla- kart złocone. Biblioteka Miniaturowa. Podpis checka z r. 1811 i 1812 we dwunastu księgach wł. „Marja Larysz Niedzielska” (facsimile). wierszem przez… Mikołów-Poznań 1920 100 Spółka Wydawn. K[arola] Miarki; Spółka pe- dagogiczna. 18 cm, s. VIII, 269, [3]. Oprawa 88 MICKIEWICZ Adam – Pan Tade- wydawn.: pł., napisy na grzbiecie i licu opra- usz czyli ostatni zajazd na Litwie. Historya wy. Blok książki nieco poluzowany. Wydanie szlachecka z r. 1811 i 1812 r. przez… z il- bez Epilogu. Od Wydawnictwa: „Uważamy lustracyami. Wydanie ludowe. Mikołów przeto, że przyczynimy się do spotęgowa- [ok. 1915] nakładem Wydawnictwa Karola nia oświaty narodowej w zmartwychwstałej Miarki. 18,5 cm, s. 309, [3], 23 tablice ilustr. Ojczyźnie przez niniejsze popularne wyda- M. E. Andriollego z 1881 r Oprawa wtórna: nie…”. Na s. V – VIII: Przedmowa zawierająca ppł. biblioteczne. K. 17/18 i jedna z tablic popularnie ujęty życiorys Mickiewicza, pod- ilustr. luzem. Trzy karty ilustracji z nieznacz- pisana „Ks. W. R.”. nymi śladami zalania u góry, bez szkody dla 80 90 MICKIEWICZ Adam – Pani Twar- dowska. Ballada… Z ilustracjami A. ZA- LESKIEGO, wykonanemi na miedzi przez S. Łukomskiego. Poznań 1863 nakładem Jana Konstantego Żupańskiego. 33 cm, s. [4], s. 11, 5 tablic w miedziorycie z akwafortą. Oprawa wydawnicza: pł., tłoczenia, złocone napisy na grzbiecie i licu oprawy. Brzegi kart złocone. Rdzawe plamki na kartach tekstu i na marginesach rycin, właściwe dla użytego papieru. Grzbiet oprawy z przetarciami; płót- no okładek w kilku miejscach odbarwione. Banach 635. 150 91 [MICKIEWICZ] Sonety Adama Mic- kiewicza. Reprodukcja pierwodruku z roku 1826. Opracował Czesław Zgorzelski. Wro- cław 1976 Wydawnictwo Zakładu im. Osso- lińskich. 26 cm, s. [4], 48, [4] – reprint; s. 25, [1] – komentarz (tekst Cz. Zgorzelskiego i nota wydawcy). Oprawa wydawn.: tekt., tło- czenia, złoc. na licu oprawy. 50 92 [MICKIEWICZ] Hommage à Mic- kiewicz. Revue des Sciences Humaines – fa- scicule special publié à l’occasion de Cente- naire de la mort de grand écrivain . Kwartalnik. Lille. Wydawca: Faculté des Let- tres de l’Universite de Lille. Redaktor: Olivier 91

29 Lacombe. T. 80 – October-December 1955. marmoryzowane. Brzegi kart złocone. Podpi- 24 cm, s. 467-506. Broszura wydawn. Zeszyt sy wł. „Th. Buddeus”. Na wyklejce każdego specjalny z okazji 100-lecia śmierci wielkiego z tomów kartka: „Bücherei Dr. C. Rohrbach poety polskiego. Treść: M. Herman – Adam /Gotha”. Mickiewicz; W. Godlewski – Les Pèlerins de l’A- 200 venir (Mickiewicz et Lammenais); Jan Parandow- ski – Sur le Pavé de Paris. 98 NORWID Cypryan – Krakus. Ksią- 70 żę nieznany. Tragedya. Warszawa-Kraków MCMXXIII [1923] Wydawnictwo J. Mort- 93 [MICKIEWICZ] Jak pisał Adam Mic- kowicza (seria Panteon). 11,5 cm, s. [4], V, kiewicz (Antologia). Opracował A. L. Warsza- 6-90, [1]. Oprawa wydawn.: tekt., naklejony wa 1898 (Z upoważnienia rodziny Wieszcza) papier barwny z wzorem kwiatowym; grzbiet nakład i własność Towarzystwa Komandyto- wtórny, dorobiony. wego St. J. Zaleskiego & Co. 18 cm, s. [4], 60 167, tablica z portretem Mickiewicza. Oprawa wtórna: pł. ze złoconymi napisami na grzbie- 99 OJCZYZNA w piśmie i pomnikach. cie. Wypisy poprzedzone krótkim wprowa- Ilustrowane dzieje piśmiennictwa polskiego dzeniem: O Adamie Mickiewiczu (s. 1-4). opracowała Helena RZEPECKA. T. I – II. 60 Poznań 1911 nakładem Polsko-Katolickiej Księgarni Nakładowej Zdzisława Rzepeckie- 94 [MICKIEWICZ] Adam Mickiewicz. go i S-ki. 26 cm, t. I – s. [8], 447, liczne ilustr. Zarys biografi czno-literacki. Skreślił Piotr w tekście, 10 tablic chromolitografi cznych; Chmielowski. T. I-II. Warszawa-Kraków 1886 t. II – s. [8], 506, [6], liczne ilustr. w tekście, nakład Gebethnera i Wolffa. 19,5 cm, s. [6], 4 tablice barwne (portrety), 5 chromolitogra- 466, portret; [4], 482, portret. Współopraw- fi i. Oprawa wydawn. w 2 wol.: pł. tłoczone, ne: psk z epoki z szyldzikiem. Nieznaczne barwione, z ilustracją na licu. Grzbiety opraw przetarcia grzbietu oprawy; wewnątrz stan zachowane, naklejone na pł. wtórne. Chromo- bardzo dobry. litografi e wykonane w Zakładzie artyst.-litogr. 100 Pilczek i Putiatycki w Poznaniu. Kilkanaście 95 [MICKIEWICZ] Samuel FISZMAN – Mickiewicz w Rosji. Z archiwów, muze- ów, bibliotek Moskwy i Leningradu. Okład- kę projektowała Wanda Wernerowa. Układ grafi czny Stanisława Obtułowicza. Warsza- wa 1949 Państwowy Instytut Wydawniczy. 24 cm, s. 115, [1], liczne ilustr., reprodukcje autografów. broszura wydawn. z ilustr. na okładce. Okładki z drobnymi, grzbiet broszu- ry – z większymi ubytkami. Reperacje taśmą klejącą. Kompetentna, nowatorska praca źró- dłowa. 90 96 MIŁOSZ Czesław – Król Popiel i inne wiersze. Paryż 1962 Instytut Literacki. 21 cm, s. 55, [1], errata. Oprawa wydawn.: karton. Wydanie 1. Biblioteka “Kultury” Tom LXXIX. 90 97 [MOLIER] Oeuvres complètes de Molière précédées de la Vie de Molière par Voltaire. Tom I-II. Paris MDCCCLX [1860]. 22 cm, s. [4], XII, 798, [1], 8 tablic ilustr. (staloryty); s. [4], 782, [1], 8 tablic ilustr. (staloryty). Oprawa wydawn. w dwu wol.: skóra, złoc. napisy na grzbiecie. Wyklejki

30 kart naddartych na prawym marginesie. Kilka czesny. Pieczątki: „Z księgozbioru A. Mar- kart przybrudzonych. Poza tym stan dobry. kowskiego” i „A. M.”. Na tytułowej karcie 200 odręczna dedykacja tłumacza: „W-u Wincen- temu Bielskiemu Łaskawemu Przyjacielowi 100 [OSTROWSKI Krystyn] Badę- i Koledze ofi aruie tłomacz JNZ”. Na wstępie giada czyli Napoleon XIII, poemat hero- adres hołdowniczy tłumacza, ofi arowującego i-komiczny w dwudźestu pieśniach (1871). dzieło prymasowi Szczepanowi Hołowczyco- Wydańe trzeće. Paryż 1877 Auguste Ghio. wi. Louis Racine (1692-1763), syn wielkiego 14 cm, s. 298, 2 tablice ilustr., [1]. Broszura dramaturga i poety Jeana. Pisał popularne wydawnicza; znaczne ubytki grzbietu brosz. w tamtej epoce poematy dydaktyczne. E. IV, E. 6, 574; NK 8, 545. 25 [jako RASYN Ludwik]. Rzadkie. Wydanie pierwsze w 1871 r; poemat był 90 wielokrotnie wznawiany, do roku 1882 (wyd. ósme). Na s. 297-298 autor objaśnia reguły 105 RIMBAUD Jan Artur – Poezje. „zastosowanej w tém dźełku pisowni”, na- Warszawa 1921 Tow. Wydawnicze „Ignis”. śladującej pisownię fonetyczną. Krystyn 17 cm, s. 69, [2], fot. rzeźbiarskiego portre- Ostrowski (1811-1889), poeta, dramaturg, tu Rimbauda. Tom I „Dzieł wszystkich” tego publicysta, tłumacz, po upadku powstania li- autora, pod red. J. Iwaszkiewicza i J. Tuwima. stopadowego emigrant, czynny w Paryżu. Planowane dalsze dwa tomy nie ukazały się. 100 Na s. 7-13 przedmowa Jarosława Iwaszkiewi- cza, który też przełożył najwięcej – po Julia- 101 POLSKIE listy miłosne od XV. do nie Tuwimie – wierszy w tym tomiku. Pozo- XIX. wieku. Opracował Dr. Bertold Merwin. stali tłumacze: J.Kasprowicz, Cz. Kozłowski, 19 cm, s. XXXII, 178, [10]. Oprawa wtórna: Miriam, Br. Ostrowska, A. Słonimski. Drobne pł. z napisami na grzbiecie. Okładka broszury ubytki grzbietu okładki broszury oryg., przy- wydawniczej zachowana. brudzenia; wewnątrz stan bardzo dobry. 80 90 102 PRZYBOŚ Julian – Miejsce na ziemi. Warszawa [lipiec] 1945 Spółdzielnia Wy- dawnicza „Czytelnik”. 22,5 cm, s. 159, [4]. Oprawa wydawn.: karton. Zbiór wierszy z lat 1922-1944. 80 103 [RACINE Jean] Oeuvres de Jean Ra- cine précédées d’une notice sur sa vie et ses ouvrages par L. S. Auger. Paris [ok. 1900] Ancienne Libraire Furne Boivin & Cie, Édi- teurs. 23 cm, s. [4], XII, 719. [1], 12 tablic stalorytniczych (różni rytownicy). Oprawa: psk ze złoconym ornamentem i tytulaturą na grzbiecie. Wyklejki marmoryzowane. Jean Racine (1639-1690), wybitny francuski poeta i dramaturg epoki klasycyzmu. Dwanaście tekstów dramatycznych, m.in.: Fedra, Bry- tanik, Ifi genia, Atalia – w tym jedna komedia: Pieniacze. Dziesięć z nich przyswojono polsz- czyźnie jeszcze przed rokiem 1825. 180 104 [RACINE Louis] – Zbawienie. Poema Ludwika Rasyna Przełożone z Francuzkiego przez J. N. Zglinickiego i Węckiego w War- szawie 1821 Nakładem i Drukiem Uprzy- wilejowanych Drukarzy i Księgarzy Dworu Królestwa Polskiego. 17 cm, s. [4], 80. Brak ochronnej okładki papierowej; karton współ-

31 liczne ilustr. w tekście, również dwustroni- cowe w paginacji; 16 barwnych tablic ilustr. Oprawa wydawn.: pł.; tłoczenia i złoc. na- pisy na licu oprawy, złocenia na grzbiecie. Oeuvres complètes illustrées de Edmond Ro- stand. Ilustratorzy: François Cormon, Jean- Paul Laurens, Antonio de la Gandara, Gaston Latouche. Premiera „Orlęcia” odbyła się w te- atrze Sary Bernhardt 15 marca 1900 r. 120 109 ROSTAND Edmund – Orlę. Dramat w 6 aktach wierszem. Przekład Marjana Ta- tarkiewicza. Warszawa 1913 b. wyd. Skład gł. w Księgarni E. Wende i Ska. 20,5 cm, s. [4], 401, 24 tablice ilustr. – fotografi e z przedsta- wienia w Teatrze Wielkim w Warszawie (pre- 106 miera – wrzesień 1912). Oprawa wydawn.: pł z nicią złotą, złoc. napisy na grzbiecie 106 REY Miecislas – Etienne Marcel. Dra- i licu oprawy; górne brzegi kart barwione. me du temps de la révolution de Paris de l’an K. 105/106 i 107/108 naderwane u dołu 1357. Illustré par Pierre STACHIEWICZ. bez szkody dla tekstu, reperowane. Dedyka- Cracovie et Paris 1910 Édition de l’auteur. cja na odwrocie wyklejki. Rolę Orlątka, syna 22,5 cm, s. [4], 262 – papier czerpany, 10 ta- Napoleona grała w Paryżu Sarah Bernhardt, blic z ilustracjami Piotra Stachiewicza, w świa- w Warszawie – Juliusz Osterwa. tłodruku. Zachowane bibułki ochronne [poza 90 jedną] z podpisami do ilustracji. Przedmowa Władysława Mickiewicza – tłumacza drama- tu na jęz. francuski. Opr. wtórna: skóra, bez napisów. Zachowana okładka wydawnicza, z barwną naklejoną ilustr. sygn. „P. Stachie- wicz”. Luksusowo wydany dramat – niesce- niczny, sądząc po rozmiarach – hrabiego Mie- czysława Reya opowiadający o tzw. żakerii paryskiej z r. 1357 i jej przywódcy. Podjął ten temat niemal sto lat wcześniej Prosper Méri- mée w dramacie La Jacquerie. 90 107 ROMANOW Pantelejmon – Pierw- sza miłość. (Współczesna beletrystyka rosyj- ska. Tom 3). Warszawa 1928 Wydawnictwo „Alfa”. 19 cm, s. 211, [5], brosz. wydawnicza. Zbiór opowiadań psychologiczno-oby- czajowych rosyjskiego prozaika Pantelejmo- na Romanowa (1884-1938). M.in. Pierw- sza miłość, Zagadnienia płci, Olek, Wiosna, Tajemnica, Miłość, Listy kobiece. Przekład z rosyjskiego Jana Barskiego (pseud.) – właśc. Jadwiga Barbanell. W kilku miejscach poluzo- wane lub luźne składki, stan dobry. Rzadkie. Konstruktywistyczna, anonimowa okładka. 100 108 ROSTAND Edmond – L’Aiglon. Dra- me en six actes, en vers. Paris [1910] Librairie Pierre Lafi tte et Cie. 29,5 cm, s. [4], 337, [2], 108

32 113 SŁONIMSKI Antoni – Popiół i wiatr. Rysunki Feliksa TOPOLSKIEGO. Warszawa 1962 Czytelnik. 20 cm, s. 44, [3], 19 reprod. rysunków w tekście. Broszura wydawn. z ob- wolutą (z rysunkiem). 60 114 [SŁOŃSKI] Ta, co nie zginęła… Wy- bór wierszy Edwarda Słońskiego o Polsce, o wojnie i o żołnierzach. Okładkę rysował Prof. Ferdynand RUSZCZYC. Warszawa 1917 nakład Gebethnera i Wolffa. 13,5 cm, s. 208. Oprawa wtórna: pł., złocenia na licu oprawy; szyldzik. Okładka wydawnicza za- chowana, sygnowana „F. Ruszczyc”. Piecząt- ki: „Ex Libris Ks. Mgr. Ksawery Ziemiecki”. 90 115 SŁOWACKI Juljusz – Wybór pism. Wydanie drugie przerobione i uzupełnione. Wyboru tego dokonał Ferdynand Hoesick. 110 RYDEL Lucyan – Zygmunt Au- Z portretem autora. Warszawa-Kraków 1906 gust. Trylogia. Cz. 1 – Królewski jedynak. nakład Gebethnera i Wolffa; G. Gebethner Cz. 2 – Złote więzy. Cz.3 – Ostatni. Dramat i Spółka. 11 cm, s. [4], 548, tablica z popier- [w trzech tomach]. Kraków MCMXIII [1913] siem autora w stalorycie. Oprawa wydawn.: nakład S. A. Krzyżanowskiego. 17,5 cm; t. 1: s. 166; t. 2: s. [4], 137; t. 3: s. [4], 148. Opra- wa artystyczna, w 3 wol., pł. z czarnymi napisami na grzbiecie i złotymi medaliona- mi z wizerunkiem króla Zygmunta Augusta na każdym z tomów. Wszystkie sygnowane: „Karol Wójcik /Introligator Kraków”. Wszystkie okładki broszur wydawniczych za- chowane. Wydanie 1. 240 111 SCHNITZLER Artur – Taniec miło- ści (Reigen). Z czterdziestego trzeciego tysią- ca przełożył Marjan Zbaraski. Lwów – War- szawa – Poznań [lata 20-te]. Wydawnictwo „Kultura i Sztuka”. 20 cm, s. 144. Okładka sygnowana „LIPP”. A. Schnitzler (1862-1931) – dramaturg, prozaik, wiedeński modernista. Dziesięć dia- logów w formie dramatu – „Reigen” spowodo- wało proces po premierze, z powodu nieoby- czajności. Inny jego utwór – „Traumnovelle” został zekranizowany jako „Oczy szeroko za- mknięte” w reżyserii Stanleya Kubricka. . 90 112 SKOKOWSKI Stanisław Ed. – Za- kopiański farys. Zbiór poezji. Zakopane 1921 Nakładem autora. 21,5 cm, s. 112. Okładka barwna [druk w Litografi i W. Krzepowskiego w Krakowie]. Ekslibris St. Marczaka-Obor- skiego. Rzadkie. 70

33 psk, grzbiet sześciopolowy; szyldziki; wyklejki ne ubytki i przybrudzenia okładki. Wewnątrz marmoryzowane, brzegi kart złocone. Biblio- stan dobry. teka Miniaturowa. Podpis wł. „Marja Larysz 100 Niedzielska” (facsimile). 100 118 STAFF Leopold – Szumiąca musz- la. Warszawa 1921 Instytut Wydawniczy 116 SŁOWACKI Juljusz – Wybór poezji. „Bibljoteka Polska”. 15 cm, s. 143. Oprawa Okładkę projektował Mieczysław BERMAN. wtórna: pł. z barwnym wzorem geometrycz- Moskwa 1944 nakładem Związku Patrjo- no-kwiatowym. Wydanie 1. Pieczątka „Książ- tów Polskich w ZSRR; Odbito w Druk[arni] nica Koła T[towarzystwa] S[zkoły L[udowej] „Iskra Rewolucji”. 17 cm, s. 113, [3], portret. w Brzozowie”. Brak k. przedtytułowej. Oprawa wydawn.: tekt. Stan bardzo dobry. 70 80 119 STANLEY Henry Morton – Jak od- 117 [STALIN] Strofy o Stalinie. Wiersze szukałem Livingstona. Podróż. Podług prze- poetów polskich. [Drukowana dedykacja:] kładu H. Loreau. Lwów 1877 nakładem Księ- Józefowi Stalinowi w siedemdziesiątą rocz- garni Gubrynowicza i Schmidta. 20,5 cm, nicę urodzin poeci polscy. Okładkę projek- s. 195, [5]. Oprawa wtórna: psk z epoki, zło- tował Henryk TOMASZEWSKI. Warszawa cone napisy na grzbiecie. Ekslibris A. Jezier- 1949 Związek Literatów Polskich, nakładem skiego. Opis wydarzeń poprzedzających słyn- „Czytelnika”. 24 cm, s. 48, [4], portret Stali- ne pytanie „Doktor Livingstone, jak sądzę?” na. Utwory Wł. Broniewskiego, J. Putramen- – nie pozbawione walorów literackich; a także ta, L. Lewina, T. Urgacza, St. Wygodzkiego, to, co nastąpiło po 7 XI 1871 r. Biblioteka po- St. R. Dobrowolskiego, K. Gruszczyńskiego, wieści, pamiętników i podróży. E. I, 126. L. Pasternaka, K. I. Gałczyńskiego, J. Wir- 150 skiego, W. Wirpszy, T. Kubiaka, J. Laua. Drob- 120 [STEMPOWSKI Jerzy] Paweł Hosto- wiec [pseud.] – Dziennik podróży do Austrii i Niemiec. Rzym 1946 Instutut Literacki. 20 cm, s. 72, [3]. Broszura wydawn. Wyda- nie 1. Klasyczny „reportaż intelektualny” wybitnego eseisty. 70 121 ŚWIĘCICKI Julian Adolf – Historya literatury żydowskiej z ilustracjami napisana przez… Cz. I – II. Warszawa [1903] Drukar- nia A. T. Jezierskiego. 18 cm, s. 368; 312, liczne ilustracje w tekście. Oprawa wtórna, w 2 wol.: pł., złocone napisy na grzbietach. Historya literatury powszechnej w monogra- fi jach z ilustracjami napisana przez Juliana Adolfa Święcickiego. Tom VII – Literatura żydowska. Pieczątki wł.: „Dr F. Olszewski / Dobrzyn, Drw” oraz „Ex Libris /ks. Ksawery Ziemiecki”. 120 122 TAGORE Rabindra Nath – Poczta. [Dramat w dwu aktach] Odtworzył Jan Stur. Lwów 1922 [właściwie 1921] Wydawnictwo „Monsalwat”; Księgarnia Nowości. 29,5 cm, s. 48. Broszura wydawn. Znak Wydawnictwa na k. przedtyt. i tylnej okładce (w drzewory- cie). Pieczątki: „Księgarnia Nowości Lwów Kopernika 3”. Drobne ubytki grzbietu bro- szury; marginesy okładek miejscami nade- rwane; niewielkie zażółcenia okładek. Boha-

34 terem jest mały chłopiec, który mimo ciężkiej 100 choroby potrafi znaleźć piękno w okrutnym świecie i zaskarbia sobie przyjaźń otaczają- 129 TUWIM Juljan – Jarmark rymów. cych go ludzi. Janusz Korczak wystawił Pocztę Wydanie drugie. Okładka i rysunki Pika [Wł. w sierocińcu w getcie. Jan Stur (1895-1923), DASZEWSKI]. Warszawa 1935 Wydawnic- poeta, krytyk literacki, teoretyk ekspresjoni- two J. Przeworskiego. 22,5 cm, s. VIII, 226, zmu związany z poznańskim „Zdrojem”. [1], 3 rysunki w tekście, 7 rys. całostronico- wych (w paginacji). Opr. wtórna: ppł., tekt. 120 Brak obwoluty wydawniczej z portretem au- 123 TETMAJER Kazimierz Przerwa tora. 1. wydanie ukazało się w 1934 r. W dru- – Poezye. V. Wydanie drugie. Warszawa- gim autor nie wprowadził żadnych zmian Kraków 1912 nakład Gebethnera i Wolffa; w treści ani układzie grafi cznym. Władysław G. Gebethner i Spółka. 16 cm, s.[4], 241, [2]. Daszewski (1902-1971) – wybitny scenograf, Oprawa wydawn.: pł., napisy złocone. Górne grafi k, karykaturzysta, od 1934 profesor war- obcięcia kart złocone. M.in. cykl W Tatrach; szawskiej ASP. Rysunki do Jarmarku rymów na- Ciemnosmerczyński las; Marsz zbójnicki. leżą do jego najświetniejszych osiągnięć. W pierwszym powojennym niecenzurowanym 90 wydaniu Jarmarku… (w Pismach zebranych, 124 TETMAJER Kazimierz Przerwa – Czytelnik 1991 ) przedrukowano reproduk- Poezye. VI. Warszawa-Kraków 1916 nakład cję obwoluty i jeden z rysunków (do Kartki Gebethnera i Wolffa; G. Gebethner i Spółka. z dziejów ludzkości.) 16 cm, s. 221, [2]. Oprawa wydawn.: pł., na- 90 pisy złocone. Górne obcięcia kart złocone. 130 [ULATOWSKI] Wybranych utworów 90 literackich, malarskich & rysunkowych Jura 125 TETMAJER Kazimierz Przerwa – Ulatowskiego wydanie pośmiertne nakładem Otchłań. Fantazja psychologiczna. Warszawa- matki autora. Warszawa 1914 druk Zakł. Kraków 1900 nakład Gebethnera i Wolffa; Grafi cznych B. Wierzbicki & S-ka. 27 cm, G. Gebethner i Spółka. 16 cm, s. [2] [brak s. IV, 57, [3], liczne ilustr. w tekście; ozdobni- k. przedtytułowej], 183. Oprawa wydawn.: ki [A. Półtawskiego]; 24 reprod. naklejone na pł., napisy złocone. Górne obcięcia kart zło- karty książki (w paginacji), 2 reprod. barwne, cone. Wydanie 1. 2 tablice ilustracyjne z naklejonymi reprod. barwnymi. Oprawa wydawn., papier z tłoczo- 90 126 TETMAJER Kazimierz Przerwa – Poezje. Serja ósma. Warszawa 1924 Insty- tut Wydawniczy „Bibljoteka Polska”. 17 cm, s. 202. Oprawa wtórna: półpergamin, pł. z szyldzikiem, wyklejki z ornamentem roślin- nym. Brak wydawniczej okładki A. S. Procaj- łowicza. Wydanie 1. 60 127 [TOŁSTOJ] Leo Belmont – Lew To łstoj. Życie i dzieła. Zarys biografi czno- krytyczny. Kraków 1904 nakład Księgarni D. E. Friedleina. 19 cm, s. [4], 138, [1]. Bro- szura wydawn. Podpis wł. i pieczątka Stani- sława Fuksa. Niewielkie ubytki grzbietu bro- szury. Okładka minimalnie obcięta u dołu. 50 128 [TOŁSTOJ] Lew Tołstoj o wojnie. Kraków b.r. [1906?] nakładem Administra- cyi „Naprzodu”; Drukarnia Wł. Teodorczuka i Ski. 21 cm, s. 37, [2]. Broszura wydawn. z li- tografowaną okładką (sygnowaną „KS”). Pie- czątka. „Skolimowski Józef”. Grzbiet broszu- ry reperowany. Minimalne ubytki okładek.

35 nym nazwiskiem i barwną ilustr. na okładce. t. XXXVII – XL. [Wyd. trzecie]. Wydanie Oprawa podniszczona; dorobiony grzbiet 1 – 1905. broszury, drobne ubytki okładek; blok książki 80 rozszyty. Stan zachowania tekstu i ilustracji bardzo dobry. Rzadkie. Malarz zmarły w 21 134 WIRPSZA Witold – Polemiki i pieśni. roku życia. Warszawa 1951. 18,5 cm, s. 34, [4]. Broszura 100 wydawn. M.in.: Traktat polemiczny [z Czesła- wem Miłoszem, m.in. z Traktatem moralnym]; 131 WAŻYK Adam – Poemat dla doro- Na spadek funta; Koszt łodzi podwodnej; przekład słych i inne wiersze. Okładkę projektowała z Bertolda Brechta Pieśni o wrogu klasowym. Danuta Staszewska. Warszawa 1956 Pań- 50 stwowy Instytut Wydawniczy. 18 cm, s. 39, [1]. Broszura wydawn. Od publikacji Poema- 135 [WODZICKA Teresa z Potockich] tu dla dorosłych w „Nowej Kulturze” 21 VIII Dzieje perły. Opowiadanie rzymskiego legio- 1955 rozpocząła się, zdaniem wielu, odwilż nisty. Włodkowa. Wycieczka w Tatry. Wier- w Polsce. W tym tomiku także słynny wów- sze różne i tłomaczenia przez Autora „Iwara”. czas wiersz Qui tacent clamant, napisany po Kraków 1883 nakładem i czcionkami Dru- wkroczeniu Armii Czerwonej do Budapesztu karni „Czasu”. 16 cm, s. 218, [6]. Oprawa 4 XI 1956. wydawn.: pł. tłocz., złocone napisy na grzbie- 90 cie oprawy. Podpis wł. Oprawa podniszczona, ze śladami zalania. E. IV, 530. 132 WEYSSENHOFF Józef – Puszcza. 80 Powieść. Z 10 ilustracjami Kamila MACKIE- WICZA. Warszawa 1930 Gebethner i Wolff. 136 [WODZICKA Teresa z Potockich] 21,5 cm, s. 261, 10 tablic ilustr. (zachowane Iwar. Partya szachów. Wiersze różne. Kra- bibułki ochronne). Oprawa wydawn.: karton, ków 1880 nakładem i czcionkami „Czasu”. z naklejoną reprodukcją na okładce. 16 cm, s. [4], 200, [3]. Oprawa wtórna: pł. 100 tłocz., złocenia na grzbiecie oprawy. Podpis wł. „Andrzej Gieżkowski Janicki /wilja 1934”. 133 WEYSSENHOFF Józef – Syn mar- Rzadkie. notrawny. T. I-IV. Warszawa [ok. 1925] Wy- 100 dawnictwo Tygodnika Illustrowanego. 18 cm, s. 127; 115; 120; 116. Oprawa wtórna: pł. 137 WOROSZYLSKI Wiktor – Niezgoda ze złoc. napisami na grzbiecie. Pisma, t. IV na ukłon [wiersze]. Obwolutę projektował – VII; Bibljoteka Tygodnika Illustrowanego Andrzej HEIDRICH. Warszawa 1964 Czytel- nik. 19,5 cm, s. 50, [2]. Broszura wydawn. z obwolutą. Na k. przedtytułowej odręczna dedykacja autora datowana „14. V. 92”. 60 138 WYSPIAŃSKI Stanisław – Legenda. Wydanie trzecie. Kraków 1920 Nakład rodzi- ny autora. 20,5 cm, s. 120, tabl. ilustr. 3 (w tym 2 rozkł.). Opr. wydawnicza: tekt. oklejona pa- pierem. Literackie ujęcie prastarego podania o królu Kraku i jego córce Wandzie. Całość dramatu skomponowana jest z fragmentów pieśni, dialogów, monologów, obrazów z mi- tologicznymi odniesieniami. Składane tabli- ce sygnowane „SW 1904” zawierają rysunki do dekoracji teatralnych. Nieznaczne otarcia oprawy, wpis własnościowy, wewnątrz stan bardzo dobry. 100 139 WYSPIAŃSKI Stanisław – Warsza- wianka. Pieśń z roku 1831. [Wyd. 6]. Kraków 131 1910 nakładem rodziny. Skład w Księg[arni]

36 S. A. Krzyżanowskiego. 20,5 cm, s. 48. Opra- wa wydawn.: pł.z dwiema barwnymi krajkami Satyra, groteska, [dolna zachowana jedynie na licu oprawy]. Podpis wł. „Marja Larysz Niedzielska”. żart liryczny 60 142 [antologia] ESTRADA satyryczna. 140 ŻELEŃSKI Tadeusz (Boy) – Obra- Wybór tekstów estradowych z lat 1945-1955 chunki fredrowskie. Okładkę projektowała opracował Antoni Marianowicz. Ilustrował Jerzy Z. JAKIMOWICZ. Warszawa [1934] Gebeth- FLISAK. Okładkę projektował Aleksander STE- ner i Wolff. 19,5 cm, s. 262, [2]. Broszura wy- FANOWSKI. Warszawa 1955 PIW. 19,5 cm, dawn. z dwubarwną okładką. Ubytki okładek s. 181, [3], ilustracje w tekście. Broszura wydawn. i grzbietu oprawy. Wewnątrz stan dobry. Na Teksty m.in. J. Brzechwy, K. I. Gałczyńskiego, k. przedtytułowej odręcznie „Uczestnikom Stefanii Grodzieńskiej, J. Przybory, A. Słonim- Festiwalu /w Warszawie /Tadeusz Żeleński skiego, J. Tuwima, J. Waldorffa, Wiecha. (Boy) /Warszawa 9. X. 1937”. Wydanie 1. 60 100 143 [antologia] Na obie łopatki. ZBIÓR 141 [ŻEROMSKI] Zdzisław ŚLIWKA SATYR pod redakcją J[ana] Brzechwy i A[n- – Postawa wolnomyślicielska Stefana Że- toniego] Marianowicza. Okładka i ilustracje romskiego. Kielce 1964 Towarzystwo Szkoły J[erzego] ZARUBY. Warszawa 1952 Nasza Świeckiej. Biblioteka Filozofi czno-Pedago- Księgarnia. 21 cm, s. 171, [1], rysunki w tek- giczna. 24 cm, s. [8], 38, [2], maszynopis ście. Oprawa wydawn.: karton, na okładce powielony, errata, 11 tablic fotografi cznych. ilustracja sygn. „Zaruba 52”. Autorzy m.in.: Broszura wydawn. Nakład 770 egz. Niewiel- J. Brzechwa, Wł. Broniewski, K. I. Gałczyń- kie ubytki grzbietu broszury. ski, A. Marianowicz, J. Minkiewicz, A. Sło- 60 nimski, J. Tuwim, Wiech. „Związek Radziecki rzeki odwraca, w Związku Radzieckim radość i praca, w Związku Radzieckim siła i wolność! Ja to mówię a im nie wolno”. /Władysław Broniewski, Przeciw wściekliźnie”/. 80 144 BARTOSZEWICZ Kazimierz – Słownik prawdy i zdrowego rozsądku. Wa r- szawa 1905 Druk. i lit. Jana Cotty. 17,5 cm, s. [4], 142. Broszura wydawnicza; brak grzbie- tu, niewielkie uszkodzenia obu okładek. Ówczesny „alfabet” znanego humorysty. Ha- sła takie, jak Słowacki, Rafael, Sabała czy szla- chectwo – zawsze aktualne. 80 145 GAŁCZYŃSKI Konstanty Ildefons – Teatrzyk „Zielona Gęś” ma zaszczyt przed- stawić. Obwolutę projektował Jan MŁODO- ŻENIEC. Warszawa 1968 Czytelnik. 19,5 cm, s. 395, [1]. Broszura wydawn. z obwolutą. 100 146 HEMAR Marjan – Adolf Wielki. Pamfl et i dygresje. Londyn 1943 M. I. Ko- lin (Publishers) Ltd. 18,5 cm, s. [4], 49. W ochronnej kartonowej okładce zachowana

37 150 KERN Ludwik Jerzy – Bajki baj- ki bajki. Opracowanie grafi czne, ilustracje i okładka Daniela MROZA. Kraków 1963 Wydawnictwo Literackie. 20 cm, s. 151, [1], ilustracje w tekście. Broszura wydawn. z ob- wolutą. Niewielka plama na okładce, poza tym stan bardzo dobry. 100 151 KERN Ludwik Jerzy – Spacer z koniem. Ilustrował i obwolutę projektował Jan MŁODO- ŻENIEC. Warszawa 1963 Iskry. 19,5 cm, s. 156, [4]. Broszura wydawn. z obwolutą [nieznacznie zabrudzoną]. Biblioteka Stańczyka. 90 152 KOBYLIŃSKI Szymon – Rysunki. Wybór 24 (łącznie z okładkowym) rysun- ków z lat 1968-1987, każdy na kartonie 16 x 10,5 cm, w papierowej obwolucie. Ko- mentarz autora datowany „maj 87”. Wro- cław 1987 Teatr Współczesny. Wydane jako „pamiątka z premiery Zezowatego szczęścia c. d. J. St. Stawińskiego w Teatrze Współcze- snym we Wrocławiu w 1987 roku”. 80 153 LASKOWSKI K[azimierz] (El.) – Satyry polityczne. Warszawa 1907 Skład broszura wydawnicza. Barwna okładka wy- główny w Księgarni Gebethnera i Wolffa. dawnicza sygnowana „LEWITT-HIM”. Nad- 26,5 cm, s. [2], 61, [1]. Broszura wydawn. darcia okładki reperowane taśmą. Minimalny z rysunkiem na okładce przedstawiającym ubytek dolnego rogu okładki. Stańczyka. Grzbiet po konserwacji. Stan do- bry. Kazimierz Laskowski (1861-1913), po- 100 eta, dziennikarz, ówcześnie wzięty satyryk. 147 KERN Ludwik Jerzy – Tu są bajki. 70 Ilustrował Daniel MRÓZ. Okładkę projek- towała Barbara Gawdzik-Brzozowska. Kra- 154 LASKOWSKI K[azimierz] (El.) – ków 1954 Wydawnictwo Literackie. 20 cm, Wiersze i Śpiewki z przedmową A. Września. s. 129, [3], ilustracje w tekście. Broszura wy- Warszawa [1901] Biblioteka Dzieł Wyboro- dawn. Egz. nierozcięty. wych [t. 194]; Drukarnia A. T. Jezierskiego. 17,5 cm, s. 135, [8]. Opr. wtórna: ppł. 100 60 148 KERN Ludwik Jerzy – Bajki drugie. Ilustrował Daniel MRÓZ. Okładkę projek- 155 LEC Stanisław Jerzy – Z tysiąca i jed- towała Barbara Gawdzik-Brzozowska. Kra- nej fraszki. Ilustrował Henryk TOMASZEW- ków 1954 Wydawnictwo Literackie. 20 cm, SKI. Okładkę i obwolutę projektował Janusz s. 102, [4], ilustracje. Broszura wydawn. Egz. STANNY. Warszawa 1959 „Iskry”. 19,5 cm, nierozcięty. s. 135, [1], ilustracje (w paginacji). Broszura wydawn. z obwolutą. 100 100 149 KERN Ludwik Jerzy – Do widzenia zwierzęta! Ilustracje i okładka Daniela MRO- 156 LEC Stanisław Jerzy – Życie jest frasz- ZA. Kraków 1956 Wydawnictwo Literackie. ką. Fraszki i satyry. Warszawa 1948 Spółdziel- 20 cm, s. 90, [5], ilustracje w tekście. Bro- nia Wydawnicza „Książka”. 20 cm, s. 149, [1]. szura wydawn., ilustracja na okładce. Podpis Okładka projektu Henryka TOMASZEW- i pieczątka „Inż. Zbigniew Godlewski”. SKIEGO. Niewielkie ubytki okładki i grzbietu. 100 90

38 160 PASTERNAK Leon – Rzeź niewi- niątek. Ilustrował Mieczysław PIOTROW- SKI. Warszawa 1946 [właściwie 1947] Spół- dzielnia Wydawnicza „Czytelnik”. 25,5 cm, s. 126, [2], ilustracje w tekście. Broszura wydawn. z ilustr. na okładce. Wiersze z lat 1936-1946. 90 161 PRUTKOWSKI Józef – Gdybym był Gogolem… Okładkę i kartę tytułową projek- tował Andrzej Radziejowski. Warszawa 1955 Czytelnik. 19,5 cm, s. 120, [7]. Broszura wy- dawn. 60 162 SAMOZWANIEC Magdalena – Na ustach grzechu. Ilustrował Gwidon MIKLA- SZEWSKI. Katowice 1957 Wydawnictwo „Śląsk”. 20,5 cm, s. 138, [6], ilustracje w tek- ście. Oprawa wydawn.: karton z ilustr. na okładce. „Arcyparodia”, jak pisze Jerzy Wal- dorff we wstępie zatytułowanym Kilka słów do wnuków. Celna kpina z Tr ędowatej nic nie ujęła tej ostatniej z popularności, za to przyniosła sławę córce Wojciecha Kossaka. 60 163 SICHULSKI Kazimierz – Karykatu- 157 LEMAŃSKI Jan — Satyra polska. ry współczesne. Legiony – politycy – literaci Oprac. i wstępem opatrzył… T. 1-2. Warsza- – malarze – aktorzy. Kraków [1919] Księgar- wa [1913] S. Orgelbranda Synowie. 18 cm, nia J. Czerneckiego. 20 cm, s. 38, il. w tekście, s. XXIX, [1], 208; 235, Opr. w 2 wol.: pł. tabl. 32 z 64 reprodukcjami karykatur, opr. wy- Z dedykacją autora dla Andrzeja Niemo- dawnicza (wariant): ppł. tłocz., złocone napisy jowskiego, redaktora „Myśli Niepodległej” na licu. Okładki broszury wydawn. zachowane. z 14 III 1914 r. Antologia 65 autorów od XVI Sportretowani m.in. [wg podpisów pod ryc.]: do pocz. XX w. Seria „Muzy”, t. 13. Biblio- Piłsudski, Haller, Zagórski, Sikorski i Kot, Sie- teka Literacko-Artystyczna pod red. Jana Lo- roszewski, K. Tetmajer, Nowaczyński, Wyczół- rentowicza. kowski i Mitarski, Paderewski, Witos, Włodz. 140 Tetmajer, Zdz. Tarnowski, Lubomirski, Fr. Radzi- wiłł, Głąbiński i Grabski, Daszyński, Żeromski, 158 LIPIŃSKI Eryk – Uwagi o trady- Reymont, Kasprowicz, Rydel, Witkiewicz, Boy, cjach i o współczesnej karykaturze polskiej, Przybyszewski, Weyssenhoff, Dunikowski, Si- ok. 1950. Maszynopis powielony, 30 x 21 cm, chulski, Styka, Malczewski, Axentowicz, Solski, s. 14. Wystąpienie na naradzie środowisko- Solska. Zawiera także szkice Artura Schrödera wej poświęconej zadaniom karykaturzystów „Rozwój karykatury” (s. 5-25) i Władysława w walce o socjalistyczny, (etc. itp.) – jak to Kozickiego „Karykatury Sichulskiego” (s. 26- mniej więcej wówczas formułowano. Świa- 38). Stan dobry, drobne reperacje taśmą. dectwo czasu, dotąd niepublikowane. 120 100 164 SWINARSKI Artur Marya – Pam- 159 OSĘKA Janusz – Przełom w Bulwie. fl ety, parodie, paradoksy 1926-1946. Okład- Ilustrował Zbigniew LENGREN. Warsza- kę, ilustracje i znak wydawniczy rysował wa 1955 Spółdzielnia Wydawnicza Czytel- A. M. Swinarski. Katowice [1946] Wydaw- nik. 20 cm, s. 134, [2], ilustracje w tekście. nictwo Awir. 20,5 cm, s. 57, [6], liczne ilustr. Oprawa wydawn.: karton z barwną ilustr. na w tekście; tablica z fotografi ą autora. Broszu- okładce. Biblioteka Satyry. ra wydawnicza z barwną okładką. 80 80

39 165 SWINARSKI Artur Marya – Satyry. Ilustrował Daniel MRÓZ. Okładkę projek- tował Aleksander Stefański. Warszawa 1955 PIW. 19 cm, s. 288, [8], ilustracje w tekście. Broszura wydawn. Egzemplarz nierozcięty. 100 166 SWINARSKI Artur Marya – Paro- die. Rysował Julian ŻEBROWSKI. Okładkę projektował Jan MŁODOŻENIEC. Wydanie drugie. Warszawa 1956 Czytelnik. 19,5 cm, s. 170, [6], ilustracje w tekście. Broszura wy- dawn. z barwną ilustr. na okładce. Biblioteka Satyry. 90 167 SZTAUDYNGER Jan – Stare i nowe piórka. Wybór. Ilustrowała Maja BEREZOW- SKA. Warszawa 1957 Spółdzielnia Wydaw- nicza Czytelnik. 17 cm, s. 189, [3], ilustracje w tekście. Broszura wydawn. z ilustracją na okładce (sygn. „maja 56”). 90 168 SZTAUDYNGER Jan Izydor - Kro- ple liryczne. Ilustrowala Maja BEREZOW- SKA. Warszawa 1959 Spółdzielnia Wydaw- nicza Czytelnik. 17 cm, s. 110, [2], ilustracje w tekście. Broszura wydawn. z obwolutą; ilustr. na obwolucie sygn. „maja 59”. Biblio- teka Satyry. 172 VOCELKA Karl – K. u. K. Karika- 90 turen und Karikaturen zum Zeitalter Kaiser 169 SZTAUDYNGER Jan Izydor – Łatki Franz Josephs. Wien-München 1986 Jugend na szachownicy. Ilustracje i projekt obwoluty und Volk. 24,5 cm, s. 107, [4], liczne repro- Maja BEREZOWSKA. Łódź 1961 Wydaw- dukcje. Oprawa wydawn.: tekt., z barwną nictwo Łódzkie. 17 cm, s. 147, [5]. Broszura reprodukcją na okładce. Karykatura w mo- wydawn. z obwolutą. narchii habsburskiej od Wiosny Ludów do początków I wojny. Jest też rozdzialik „Pola- 90 cy” (s. 88/89). Reprodukcje tematycznie po- 170 SZWAJCER Jerzy (Jotes) (1892- dzielone, inteligentnie skomentowane. 1967) – Okiem karykaturzysty. Warszawa 100 [1930] Bibljoteka Groszowa, 17,5 cm, s. [4], 223, 22 tablice il. Opr. wydawnicza: ppł. tekt. 173 ZAŁUCKI Marian – Uszczypnij Piecz. własnościowa „Z Księgozbioru B.Wło- Muzo. Ilustrował Gwidon MIKLASZEW- darza”. Drobne przetarcia płótna na grzbiecie SKI. Kraków 1955 Wydawnictwo Literackie. opr. 20 cm, s. 132, [4]. Oprawa wydawn.: karton O karykaturze jako takiej; o polskich ka- z ilustracją na okładce (sygn. „mi”). Egz. nie- rykaturzystach; wspomnienia z pracy zagra- rozcięty. nicą. 80 80 171 TETMAJER Włodzimierz – Szopka polityczna (Ridendo castigat mores). Kraków 1926 nakładem przyjaciół autora; czcionkami Drukarni Ludowej w Krakowie. 18,5 cm, s. 40. Broszura wydawn. z ilustracją na okładce. 60

40 174 ZBIERZCHOWSKI Henryk – Żon- gler. Rzeczy wesołe i smutne. Okładkę wy- Literatura dla dzieci konał Zygm[unt] KURCZYŃSKI. Lwów 1922 Nakładem „Szczutka”. 21,5 cm, s. 94, i młodzieży [2], liczne ilustr. w tekście [różnych autorów, sygn. monogramami]. Broszura wydawnicza 175 AMMERS-KŰLLER Jo von – Karin z barwną ilustr. na okładce, uszkodzoną przy i Lila. Przełożyła Zofi a Glarska. Nakład drugi. grzbiecie; grzbiet i tylna okł. zastąpione pa- Kraków 1943 Księgarnia Powszechna; Buch- pierem przyklejonym taśmą; kilka kart repe- druckerei Pospieszna, Krakau, Reichstras- rowanych, podklejonych. se 34. 20,5 cm, s. 204, [1], 4 tablice ilustr. Rzadkie. Oprawa wydawn.: tekt., ilustr. na okładce. 90 Przetarcia papierowego grzbietu, minimalne uszkodzenia okładek. Stan dobry. Rzadka edycja okupacyjna. 90 176 BADEN-POWELL Robert – Przygo- dy szpiega. Lwów-Warszawa 1925 Książnica Atlas. Przekład Bazyli Rogowski. 20,5 cm, s. 128, [4], 18 ilustr. w tekście. Broszura wy- dawn.; na okładce ilustr. sygnowana „Nowo- dworski”. Niewielkie ubytki grzbietu i bro- szurowych okładek. 1. wydanie angielskie My Adventures As a Spy – 1915. 70

41 177 BUYNO-ARCTOWA M. – Koledzy. 180 DZIEWCZĘ polskie. Książka zbio- Powieść dla młodzieży. Warszawa 1923 Wy- rowa dla dorastających panien ułożona pod dawnictwo M. Arcta. 20,5 cm, s. [4], 174. redakcją Anieli SZYCÓWNY. Okładkę i wi- Oprawa wydawn.: ppł., tekt. z ilustracją na niety rysował Antoni S. PROCAJŁOWICZ. okładce sygnowaną „RA”. Na k. tytułowej de- Ilustrował Kazimierz MŁODZIANOWSKI. dykacja z Wigilli 1928 r. Warszawa-Lwów 1914 nakład Księgarni 90 E. Wende i Spółka; H. Altenberg, G. Seyfarth. 22 cm, s. [8], 353, ilustr. w tekście, ozdobniki 178 CHRZĄSZCZEWSKA Jadwiga, rys., winiety. 10 tablic ilustr., w tym 4 barw- WARNKÓWNA Jadwiga – Z biegiem Wisły. ne. Oprawa wydawn.: pl. tłoczone, barwione. Obrazki i opowiadania o kraju z 221 rysun- Na licu oprawy sygnatura „rys. A. S. Procaj- kami w tekście i 4 mapami. Wydanie nowe. łowicz”. Liczne karty książki reperowane ta- Warszawa-Kraków 1904 nakład Gebethnera śmą na marginesach. i Wolffa; G. Gebethner i Sp. 21,5 cm, s. [4], 306, VI, ilustracje i 3 mapki w tekście, rozkł. 120 mapa Wisły. Oprawa wydawn.: ppł., tekt. 181 FREDRO Aleksander – Bajki. Ilu- z barwną ilustracją na okładce. Obcięty górny strował Jerzy SROKOWSKI. Warszawa 1956 brzeg przedniej wyklejki. Uszkodzony naroż- Nasza Księgarnia. 24 cm, s. 18, [2], ilustr. nik tekturowego lica oprawy. Minimalne prze- barwne, także na wyklejkach i okładce. Opra- tarcia na grzbiecie płótna oprawy. wa wydawn.: ppł. tekt. Na k. tytułowej od- 160 ręczna dedykacja z grudnia 1957 r. 179 CZYŻOWSKI Kazimierz Andrzej 60 – Mak. Syn Błękitnego Pułku. Ilustracje 182 HOFFMANN E[rnest] T[eodor] i okładka – Atelier „Olgierd”, Warszawa. A[madeusz] – Dziadek do orzechów. Na 19,5 cm, s. 190, [1], ilustracje w tekście. Opra- podstawie tłumaczenia Józefa Kramsztyka wa wydawn.: ppl., tekt. ilustr. na okładce. Blok opracowała Krystyna Kuliczkowska. Ilustro- książki odchodzi od oprawy. Kilka kart luzem. wał J[an] M[arcin] SZANCER. Wydanie II. Niewielkie uszkodzenia grzbietu i lica oprawy. Warszawa 1951 Książka i Wiedza. 29 cm, 50 s. 82, [2], ilustracje w tekście, 8 barwnych ta-

42 z 2008 na k. przedtytułowej. Bajka wydana w oryginale w 1844 r. 70 186 MAKUSZYŃSKI Kornel – Skrzydla- ty chłopiec. Powieść lotnicza dla młodzieży. Ilustracje i okładkę rysowała Dorota Ska- wińska. Wydanie VI. Warszawa 1949 nakład Gebethnera i Wolffa. 20 cm, s. 241, 6 tablic ilustr. (w paginacji). Oprawa wydawn.: ppł., tekt. z ilustracją na okładce sygn. „DSkawiń- ska”. Wydanie 1 ukazało się w 1933 r. 70 187 MORAWSKA Z[uzanna] – Zabawy w dawnych czasach. II. Pierścień. Wigilia św. Andrzeja. Gonitwy. Wszyscy święci w Nieświe- żu. Z rysunkami W. Kipmana. Warszawa-Kra- ków 1909 Wydawnictwo M. Arcta; S. A. Krzy- żanowski. 18,5 cm, s. 46, [2], ilustr. w tekście. Broszura wydawn. z ilustr. na okładce. Zajmu- jące czytanki historyczne 84. Serja 4. Nr. 11). 50 188 MORCINEK Gustaw – Narodziny serca. Powieść dla młodzieży. Z 4 ilustracjami W. Świerczyńskiego. Poznań 1948 Albertinum. Księgarnia św. Wojciecha. 20,5 cm, s. 183, [1], ilustracje w paginacji. Broszura wydawn. z ilustracją na okładce, sygnowaną „al. krak.” blic ilustr. Oprawa wydawn.: ppł., tekt. Prze- [Aleksander Krakowski]. tarcia grzbietu; okładki podniszczone. 60 50 183 [HOMOLACS Nina] KUDEŁEK na wsi. Opowiedziała i zilustrowała Nina Alek- sandrowicz-Homolacsowa. Warszawa b.r. 29,5 cm, s. [2], 29, [1], ilustr. w tekście, 10 tablic ilustr. (chromolitografi e). Oprawa wy- dawn.: ppł., tekt. Naklejona ilustr. barwna na licu oprawy. 150 184 JANOWSKI Aleksander – Maciuś Pędrak wśród Indjan. Warszawa b. r. nakła- dem Trzaski, Everta i Michalskiego. 20,5 cm, s. 340, [2], 18 fotografi i (w paginacji). Opra- wa wydawn.; ppł., tekt. Fotografi a na okład- ce. Dedykacja odręczna z r. 2000 na wyklejce. Nieznaczne przetarcia brzegów okładek. 80 185 JERSZOW P[iotr] P[awłowicz] – Konik Garbusek. Przełożył Igor Sikirycki. Ilustrował J[an] M[arcin] SZANCER. War- szawa 1952 Książka i Wiedza. 34 cm, s. 102, [2], ilustracje w tekście, 13 barwnych tablic ilustr., w tym 3 podwójne. Oprawa wydawn.: ppł., tekt. z ilustracją na okładce. Dedykacja

43 nowa. Drobne przetarcia, zadrapania, zapla- mienia, poza tym stan dobry. Dedykacja dla „Pawłowskiej Kamilii Uczennicy Klassy VI […] w Warszawie dnia 27 Czerwca 1861 r.”. Pieczęć okrągła z orłem carskim i napisem „SZKOŁA WYŻSZA ŻEŃSKA W WARSZA- WIE”, podpisy m.in. „Radca Stanu J. Papłoń- ski, pieczęć podłużna z herbem „X. MARYAN PAWŁOWSKI”. Kurjer Warszawski nr 168 z r. 1860 notuje Kamillę Pawłowską jako benefi - cjentkę nagrody w formie listu pochwalnego za wyniki w klasie V. Jan Wilbutowicz Papłoński (1819-1885) Rzeczywisty Radca Stanu, profesor Szkoły Głównej Warszawskiej, dyrektor Szkoły Żeń- skiej Rządowej przy ulicy Niecałej, dyrektor Instytutu Głuchoniemych i Ociemniałych, pochowany na Starych Powązkach. Książka zawiera 200 żywotów od Homera po Goethego. 500 191 PRZYBOROWSKI Walery – Berek pod Kockiem. „W tym wypadku huncfockiem Zginął Berek pod Kockiem”. Powieść histo- ryczna dla młodzieży z 14 rysunkami F. Szew- czyka. Warszawa [1912] nakładem Konstan- tego Treptego, Erywańska 16. 18 cm, s. 221, [3 – wyciąg z katalogu nakładowego księ- garni i Składu Nut Konstantego Treptego], 14 ilustr. w tekście. Oprawa wydawn.: ppł., tekt. z ilustr. na okładce sygn. „F. Szewczyk”. Drobne przetarcia okładek. Na pierwszych kartach książki naklejone kalkomanie. 90 189 [PLATER Emilia] Dziewica-bohater. 192 PRZYBOROWSKI Walery – Namio- Życiorys Emilii Platerówny kapitana 1 kom- ty wezyra. Powieść historyczna z czasów Jana panii 25 pułku (litewskiego) piechoty linio- III. Wydanie nowe z przedmową prof. Hen- wej wojsk polskich 1831 roku. Skreślił na tle ryka Mościckiego. Z rycinami prof. St[anisła- dziejowem Kazimierz ŻURAWSKI. Lwów wa] BATOWSKIEGO. Warszawa b.r. Insty- 1913 nakładem Koła Kobiet pracujących To- tut Wydawniczy „Bibljoteka Polska”. 20 cm, warzystwa Szkół Ludowych im. Emilii Plater s. VI, [2], 169, [2], 6 tablic ilustr. Oprawa we Lwowie; czcionkami Drukarni Jakubow- wydawn.: ppł., tekt. Brak k. przedtytułowej. skiego i Sp. 22 cm, s. 48, tablica z portretem Nieznacznie zaplamione s. 3-5. Przetarcia Emilii Plater. Broszura wydawn. z portretem płótna i lica oprawy. bohaterki na okładce. Podpis wł. (facsimile) „Marja Larysz Niedzielska”. Broszura nieco 80 sfatygowana. 193 PRZYBOROWSKI Walery – Na San 80 Domingo. Opowiadanie legionisty z początku XIX w. Z ilustracjami. Warszawa b.r. nakładem 190 [PLUTARCH dla młodzieży] Le Plu- Księgarni J. Przeworskiego. 20 cm, s. 237, [1]. tarque de la jeunesse ou Abrégé des vies des Ilustracji ani śladu wbrew zapowiedzi na s. ty- plus grands hommes de toutes les nations par tułowej. Oprawa wydawn.: ppł., tekt. Podpis Pierre BLANCHARD, Paris [1857]. 26 cm, wł. „Karolka Staniszewskiego /1940 r.” na s. [8], 504. Oprawa: psk z epoki, grzbiet pięcio- wyklejce. Drobne reperacje grzbietu oprawy. polowy, brzegi kart złocone. 8 miedziorytów Adolpha ROUARGUE (1810-1865), autora 80 grafi k m.in. z widokami Warszawy i Wila-

44 194 PRZYBOROWSKI Walery – Oblę- 199 ZALESKA M[aria] J[ulia] – Snopek. żenie Warszawy. Powieść historyczna z końca Powiastki, opowiadania, komedyjki dla mło- XVIII wieku. Warszawa 1949 Spółdzielnia docianego wieku opracowała… Z 8 drzewo- Wydawniczo-Oświatowa „Czytelnik”. 22 cm, rytami. Warszawa 1884 Nakład Maurycego s. 126, [1]. Broszura wydawn. z barwną ilustr. Orgelbranda. 17,5 cm, s. [2], 286, II, 8 tablic na okładce, sygnowaną „[Konstanty Maria] ilustr. – drzeworyty. Opr. wydawnicza: ppł., Sopoćko”. Tekst wg wydania z 1880 r. tekt. Wydanie 1. Przetarcia grzbietu oprawy; 60 zerwany fragment papierowej okleiny na tyl- nej okładce. Na kilkunastu kartach niewielkie 195 RODARI Gianni – Gelsomino w kraju plamy. S. 33 /34 obcięte od góry, ze szkodą kłamczuchów. Przekład i opracowanie Hanny dla tekstu (brak trzech wierszy druku). NK Ożogowskiej. Ilustrował Jan Marcin SZANCER. 16/1, 256. Warszawa 1962 Czytelnik. 24 cm, s. 129, [3], 90 ilustr. czarnobiałe w tekście [częściowo koloro- wane – dyskretnie – przez użytkowników książ- ki], 4 tablice ilustr. barwnych. Oprawa wydawn.: ppł., tekt., barwna ilustracja na okładce. 60 196 [UMIŃSKI] Młody jeździec indyjski. Powieść na tle życia myśliwego. Podług Paje- kena opracował Władysław Umiński. Wyda- nie czwarte. Warszawa 1938 Wydawnictwo M. Arcta. 17 cm, s. 158, [2]. Oprawa wtórna: imitacja płótna, ze złoc. napisami na grzbie- cie. Okładka wydawnicza zachowana (sygno- wana „Puchalski”). Na k. tytułowej odręczna dedykacja z 1943 r. 70 197 VILDRAC Karol – Młodzi osadnicy („Różowej wyspy” część druga). Powieść dla młodzieży. Przekład z francuskiego Julji No- wakowskiej. Ilustracje Edy Legrand. Kraków 1936 Księgarnia Powszechna. 19 cm, s. 230, [1], ilustr. w tekście. Oprawa wydawn.: ppł., tekt. z barwną ilustr. Blok książki odchodzi od oprawy. Niewielki ubytek grzbietu oprawy. Wewnątrz stan bardzo dobry. 80 198 WODZICKA Teresa z Potockich – Historya polska dla dorastającej młodzie- ży. C z ęść I-II. Kraków 1890-1895 nakładem autorki (część I.); nakładem Księgarni Spół- ki Wydawniczej Polskiej (cz. II); w Drukar- ni „Czasu” Fr. Kluczyckiego i Sp. 18 cm, s. VIII, s. 496; s. [4], 489, [2]. Oprawa wtór- na, w 2 wol.: ppł., złoc. napisy na grzbiecie. W części I s. V/VI reperowana; blok książ- ki odchodzi od grzbietu oprawy. Przetarcia grzbietu i okładzin w obu częściach. We- wnątrz stan dobry. E. IV, 530. Rzadkie. 120

196

45 46 Polska ilustracja książkowa po 1945 roku

201 [antologia] Dwa wieki POEZJI rosyj- 203 [antologia] SEKSCYTACJE. Anto- skiej. Antologia. Ułożyli i opracowali Mie- logia polskiej literatury frywolnej, rubasznej czysław Jastrun i Seweryn Pollak. Wydanie i obscenicznej. Wybór, wstęp, biogramy i noty drugie poprawione i rozszerzone. Okładkę – Andrzej Możdżonek. Rysunki – Franciszek projektował Jan Z. MIKLASZEWSKI. War- MAŚLUSZCZAK. B. m. 2009 Wydawnictwo szawa 1951 Spółdzielnia Wydawnicza „Czy- Interwers. 23 cm, s. 381, [1], ilustr. w tekście. telnik”. 20,5 cm, s. 620, [2]. Oprawa wy- Oprawa wydawn.: tekt. z ilustr. na okład- dawn.: tekt. z obwolutą. kach. Od Mikołaja Reja do Bronisława Maja 90 – wszystko w sprawie wiadomej. 60 202 [antologia] POEZJA gruzińska. An- tologia. Wybór Igora Sikiryckiego. Wstęp 204 BANACH Andrzej – Historia pięknej – Florian Nieuważny. Projekt okładki, ilustra- kobiety. Układ grafi czny i projekt obwoluty cje i opracowanie grafi czne – Andrzej STRU- – Daniel MRÓZ. Kraków 1960 Wydawnic- MIŁŁO. Łódź 1985 Wydawnictwo Łódzkie. two Literackie. 17 cm, s. 251, [1], liczne 23,5 cm, s. 630, [2], ilustracje w tekście, ilustr., fot., reprod. w tekście, 9 tablic ilustr. winiety. Oprawa wydawn.: pł., tłoczenia sre- barwnych. Oprawa wydawn.: pł. z obwolutą. brem. Na obwolucie reprodukcja obrazu Kazimie- 80 rza MIKULSKIEGO. 80

47 205 BANACH Andrzej – Sen miłosny. Rysunki Ryszarda OPALIŃSKIEGO. Pro- jekt okładki i opracowanie grafi czne – Beata BARSZCZEWSKA-WOJDA. Kraków 1992 Wydawnictwo Literackie. 24 cm, s. 142, [2], 20 całostronicowych rysunków erotycznych R. Opalińskiego (w paginacji). Oprawa wy- dawn.: karton, z ilustr. na okładce. Tom opo- wiadań, wydany po śmierci autora. 50 206 BRZĘKOWSKI Jan – Buty 138 [opo- wiadania]. Okładkę i obwolutę projektował Bohdan PRĄDZYŃSKI. Kraków 1978 Wy- dawnictwo Literackie. 19,5 cm, s. 121, [3]. Broszura wydawn. z obwolutą. 60 207 CARPENTIER Alejo – Królestwo z tego świata. Przełożyła Kalina Wojciechow- ska. Obwolutę, kartę tytułową i okładkę pro- jektował Władysław BRYKCZYŃSKI. War- szawa 1968 Czytelnik. 18,5 cm, s. 125, [3]. Broszura wydawn. z obwolutą. Minimalny ubytek grzbietu obwoluty. 60 208 CERVANTES Saavedra Miguel de – Intermedia. Przełożyła Zofi a Szleyen. Ilu- strował Józef WILKOŃ. Kraków 1967 Wy- dawnictwo Literackie. 21 cm, s. 193, [3], 10 całostronicowych ilustracji [w paginacji]. Opr. wydawnicza: pł. z obwolutą. 60 209 GAŁCZYŃSKI Konstanty Ildefons – (inc.:) Kiedy słońce przechodzi… Ilustrował Jan MŁODOŻENIEC. Warszawa 1964 Biuro Wydawnicze „Ruch”. Wybór poezji lirycznej – wydano z okazji XX-lecia PRL. Folder – 9 pocztówek w papierowej obwolucie; projekt obwoluty: Janusz STANNY. 50 210 GOMBROWICZ Witold – Iwo- na księżniczka Burgunda. Warszawa 1958 Państwowy Instytut Wydawniczy. Obwolu- ta i ilustracje Tadeusza KANTORA. 24 cm, s. 87, [1], 5 rozkładanych tablic ilustracyj- nych. Broszura wydawn. z obwolutą ilustr. Wydanie 1. Pierwszy dramat Gombrowicza; drukowany we fragmentach w „Skamandrze” w 1938 r. Jedyna praca ilustratorska Tade- usza KANTORA (1915-1990). Brak obwolu- ty. Zażółcenia okładek. 100 211 GÓRNICKI Wiesław – Ballada ho- 208 telowa przez… Okładka, obwoluta, ilustracje

48 – Andrzej KOWALCZYK. Kraków 1979 Wy- dawnictwo Literackie. 21,5 cm, s. 148, [4], liczne ilustr. Broszura wydawn. z obwolutą. 50 212 GÓRSKA Halina – Nad Czarną Wodą. Okładkę projektował Tadeusz GRO- NOWSKI. Wydanie czwarte. Warszawa 1949 Książka i Wiedza. 20 cm, s. 160, [3]. Broszura wydawn. 60 213 HARASYMOWICZ Jerzy – Pastorał- ki polskie. Opracował grafi cznie i fragmenta- mi polskich drzeworytów ludowych ozdobił Władysław DULĘBA. Kraków 1966 Polskie Wydawnictwo Muzyczne. 26 cm, s. 52, [4]. liczne ilustr. Broszura wydawn. z ilustracją na okładce. Nieznaczny ślad zalania u dołu okładki. 50 214 HUSZCZA Jan – Miasteczko nad Ol- szanką. Okładkę i ilustracje wykonał Ignacy WITZ. Warszawa 1948 Spółdzielnia Wy- dawnicza „Wiedza”. 19 cm, s. 138, [3], ilustr. w tekście. Broszura wydawn. 50 215 IWASZKIEWICZ Jarosław – Opo- wiadania 1918-1953. T. I-II. Obwolutę pro- jektował Jan MŁODOŻENIEC. Warszawa 1956 Czytelnik. 20 cm, s. 518, [2], tablica

49 cjały Mariana BOGUSZA. Warszawa 1948 Wydawnictwo „Prasa Wojskowa”. 20,5 cm, s. 29 [1]. broszura wydawn. Biblioteka Po- etycka Domu Wojska Polskiego. Podpis wł. i ekslibris St. Marczaka-Oborskiego. Okładka reprodukowana: P. Rypson, s. 400. 50 219 LEWIN Leopold – Sny o powrocie [wiersze]. [Projekt okładki – Witold KALIC- KI]. Warszawa-Kraków 1948 Wydawnictwo Eugeniusza Kuthana. 21 cm, s. 44, [3]. Bro- szura wydawn. z ilustracją na okładce (sygno- waną „Witold Kalicki. 47”). 60 220 MAKUSZYŃSKI Kornel – Bez- grzeszne lata. Wydanie nowe. Okładka proj. art. graf. Z[ygmunta] KOSMOWSKIEGO. Warszawa [1946] Wydawnictwo B. Matu- szewski. 22 cm, s. 198, [1], tablica – portret autora rysował Józef Wodyński. Oprawa wy- dawn.: karton z ilustr. na okładce. 60 221 OPOWIADANIA chińskie. Tłumaczył Stanisław Sielski. Okładkę projektowała Erna

fot. 1; 667, [1], tablica fot. 1. Oprawa wy- dawn. w 2 wol.: pł. z obwolutą. 50 216 JEROME K. Jerome – Trzech panów w łódce (nie licząc psa). Przełożył Kazimierz Piotrowski. Ilustrował Mieczysław PIO- TROWSKI. Okładkę projektował Stanisław ZAGÓRSKI. Warszawa 1956 Iskry. 20,5 cm, s. 244, [4], ilustracje. Broszura wydawn. z barwnymi ilustr. na okładkach. 50 217 KOCHANOWSKI Jan – Fraszki. Wybór. Słowo wstępne, wybór i opracowa- nie – Antonina Jelicz. Ilustrowała Maja BE- REZOWSKA. Okładkę projektował Marek RUDNICKI. Warszawa MCMLVI [1956] PIW. 30 cm, s. 86, [2], ilustr. w tekście, 6 ta- blic ilustr. barwnych. Oprawa wydawn.: pł. z obwolutą ilustr. Nieznaczne uszkodzenia obwoluty; poza tym stan bardzo dobry. 80 218 KUBIAK Tadeusz – Żołnierze i ro- botnicy. Okładka, opracowanie grafi czne i ini-

50 ROZENSZTEIN [tak pisane]. Warszawa 1952 „Książka i Wiedza”. 17 cm, s. 141, [2]. Opra- wa wydawn.: karton, z ilustracją na okładce. 60 222 [opowiadania] HISTORIE osobliwe i fantastyczne. Nowela francuska od Cazot- te’a do Apollinaire’a. Wybór, wstęp i noty – Jerzy Parvi. Ilustracje – Maciej URBANIEC. Obwoluta, okładka i koncepcja typografi czna – Wojciech FREUDENREICH. Warszawa 1975 PIW. 19,5 cm, s. 481, [1], 12 tablic ilustracji barwnych. Oprawa wydawn.: pł. z obwolutą (ilustracja na obwolucie – Maciej Urbaniec). . 80 223 OPOWIEŚCI z dreszczykiem. [Cz. 2]. Noc druga. Wybrał i opracował Ma- xim Lieber. Warszawa 1960 Iskry. 20,5 cm, s. 601, [3], brosz. wydawnicza. M.in.: Walter Scott (Opowieść kobziarza), Edgar Allan Poe (Studnia i wahadło), Henry James (Sir Edmund Orme), Robert Louis Ste- venson (Markheim), Joseph Conrad (Il conte). Okładkę projektował JAN MŁODOŻE- NIEC. Stan bardzo dobry. 80

224 OPOWIEŚCI niesamowite. Groza i nie- samowitość w poezji rosyjskiej XIX i początku XX w. Wybór, wstęp i noty o autorach – René Śliwowski. Ilustrował Andrzej STRUMIŁŁO. Wydanie drugie. Warszawa 1990 PIW. 19,5 cm, s. 450, [2], 28 tablic ilustr. Oprawa wydawn.: pł. z obwolutą (fot. na s. 46). 80 225 PASEK Jan – Pamiętniki. Opracował i wstępem opatrzył Roman Pollak. Ilustrował Adam MARCZYŃSKI. Okładkę i obwolutę projektował Aleksander STEFANOWSKI. Warszawa MCMLV [1955] Państwowy Insty- tut Wydawniczy. 23,5 cm, s. 451, [1], liczne rysunki w tekście. Oprawa wydawn.: pł. z ob- wolutą, ilustr. na okładce. Minimalne ubytki obwoluty, poza tym stan dobry. 60 226 [PAWLIKOWSKA] Dancing. Karnet balowy Marii Pawlikowskiej. Opracowanie grafi czne, obwoluta i rysunki Jerzego JAWO- ROWSKIEGO. Warszawa 1958 Spółdzielnia Wydawnicza „Czytelnik”. 19,5 cm, s. 41, [4]. Broszura wydawn. z obwolutą. 90

51 wydawn.: tekt. Klub Literacki „Odrodzenia”. Premia 1949. 50 230 RAVENSBRŰCK. Wiersze obozo- we. „Wciąż stoję w ogniu”. Zebrały i do dru- ku przygotowały Wanda Kiedrzyńska, Irena Pannenkowa, Eliza Sulińska. Okładka i ilu- stracje Marii HISZPAŃSKIEJ-NEUMANN. Warszawa 1961 Zarząd Główny ZBOWiD, Klub Ravensbrück. 20,5 cm, s. 192, 12 repro- dukcji rysunków i grafi k Marii Hiszpańskiej- Neumann, więźniarki tego obozu. Broszura wydawn. z obwolutą (reprod. na okładce). Minimalne ubytki obwoluty. 60 231 RÓŻEWICZ Tadeusz – Równina [wiersze]. Okładkę projektował i przerywni- ki wykonał Adam MARCZYŃSKI. Kraków 1954 Wydawnictwo Literackie. 19,5 cm, s. 46, [2]. Broszura wydawn. Wydanie 1. 50 232 RUSTAWELI Szota – Wiciądz w ty- grysiej skórze. Przekłady fragmentów, tra- westacje i słowo wiążące Jerzego Zagórskie- go. Konsultacje fi lologiczne dr Jana Brauna. Ilustracje, projekt okładki i obwoluty – Jerzy SKARŻYŃSKI. Kraków 1966 Wydawnictwo Literackie. 24 cm, s. 83, [1], liczne ilustr. 227 PIEŚNI ludowe celtyckie, germańskie, romańskie. Opracował Edward Porębowicz. Ilustrował Jan Marcin SZANCER. Okładkę i kartę tytułową projektowała Hanna Balicka- Fribes. Warszawa 1959 Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza. 17 cm, s. 296, [8], liczne ilustr. w tekście, tablica z portretem autora opraco- wania. Broszura wydawn. 90 228 POLSKA w poezji radzieckiej. Jak unieść wierszem Twoją chwałę. Wybrał i wstę- pem opatrzył Bazyli Białokozowicz. Posłowie Wojciecha Żukrowskiego. Zilustrowano grafi - kami Zygmunta MAGNERA, Janusza STAN- NEGO i Andrzeja STRUMIŁŁY. Opracowa- nie grafi czne Leona Urbańskiego. Łódź 1977 Wydawnictwo Łódzkie. 23,5 cm, s. 398, [2], 9 podwójnych tablic ilustr. – barwnych (6) i czarnobiałych (3). Oprawa wydawn.: pł., barwny ornament. 90 229 [PUSZKIN] Lutnia Puszkina. Wy- brał i przełożył Julian Tuwim. Przerywniki rysował Antoni UNIECHOWSKI. Warszawa 1949 Czytelnik. 20 cm, s. 254, [1], ilustr., wi- niety, tablica z portretem Puszkina. Oprawa

52 luty. Arcydzieło ilustracji we współpracy tak różniących się stylistycznie autorów. 80 235 STILLER Robert – Zwierzydełka. Okładka, ilustracje i układ grafi czny Dawid MRÓZ. Kraków 1977 Wydawnictwo Lite- rackie. 20,5 cm, s. 52, [4]. Oprawa wydawn.: karton, ilustr. 50 236 WAT Aleksander – Bezrobotny Lu- cyfer. Opowieści. Ilustracje – Jan LEBEN- STEIN. Posłowie Jana Zielińskiego. War- szawa-Kraków 2009 Fundacja „Zeszytów Literackich”; Wydawnictwo Austeria. 22 cm, s. 206 [reprint], [2], [14 – posłowie], 22 ta- blice z ilustracjami Jana Lebensteina. Oprawa wydawn.: tekt., reprodukcje rysunków tak- że na wyklejkach i okładkach. Nakład 1000 ręcznie numerowanych egzemplarzy; egz. nr 835. Fotokopia egzemplarza pierwszego wy- dania (Warszawa 1927 nakładem Księgarni

w tekście, w tym 11 całostronicowych (w pa- ginacji). Opr. wydawnicza: pł. z obwolutą barwną. Minimalne ubytki, ślady zalania ob- woluty. Poza tym stan bardzo dobry. 60 233 SĘP – SZARZYŃSKI Mikołaj – Ryt- my albo wiersze polskie. Posłowie – Jan Błoń- ski. Opracowanie grafi czne, ilustracje – Jan LEBENSTEIN. Lublin MCMXCV [1995] Wydawnictwo „Test”. 24 cm, s. 112, XLVII; teksty w ozdobnych ramkach, rysunki herbów, winiety. 15 tablic z reprodukcjami gwaszów Jana Lebensteina. Na tablicy i wyklejkach – reprodukcje stron z pierwszego wydania Rytmów… z roku 1601. Oprawa wydawn.: pł. z obwolutą. Na s. I – dedykacja odręczna Jana Lebensteina, datowana „14. XI. 95”, dla Lecha Emfazego Stefańskiego. 80 234 SŁOWACKI Juliusz – Preliminaria peregrynacji do Ziemi Świętej J. O. Księ- cia Radziwiłła Sierotki. Rysunki Antoniego UNIECHOWSKIEGO w układzie Henryka TOMASZEWSKIEGO. Warszawa MCMLIX [1959] PIW. 29,5 cm, s. [108], ilustracje barwne i czarnobiałe, wyklejki i okładki ilu- strowane. Oprawa wydawn.: tekt. Brak obwo- 236

53 F. Hoesicka), z poprawkami odręcznymi au- tora z 1954 r., dedykacją odręczną dla żony i późniejszą dla Jana Lebensteina, który „na nowo ożywił tę książkę naszej młodości”. Jan Lebenstein zilustrował poszczególne opowia- dania – narysował także okładki i wyklejki – w 1963 r. i taką ilustrowaną, unikatową księgę podarował Watowi. Obecna edycja sca- la te dwa autorskie egzemplarze. 90 237 [WIECHECKI Stefan] Wiech – Cafe „Pod Minogą”. Okładka i ilustracje Jerze- go ZARUBY. Warszawa 1958 Iskry. 21 cm, s. 198, [2]. Broszura wydawn. z ilustracją na okładce. Wydanie 1. 50 238 ZAKRZEWSKI Stanisław – Cyklon. Powieść. Okładkę projektował art. grafi k Z[yg- munt] KOSMOWSKI. Warszawa 1946 Wy- dawca Bolesław Matuszewski. 22,5 cm, s. 205, [2]. Okładkę wykonał zakład Lit[ografi a] Ar- t[ystyczna] W. Główczewski w Warszawie. 60

209

54 210

55 56 Książki o sztuce

239 [ARCHITEKTURA] Międzynaro- two Literackie. 17 cm, s. 340, [4], 225 ilustr. dowe spotkanie architektów w Warszawie w tekście. Opr. wydawnicza: pł. z obwolutą. 17-26 czerwiec [!] 1954. Warszawa 1955 50 Warszawski Tygodnik Ilustrowany „Stolica” na zlecenie SARP. 27,5 cm, s. 110, [2], ilustr., 244 [BEKSIŃSKI] Zdzisław BEKSIŃSKI. fotografi e, wykresy. Broszura wydawnicza. Obrazy i rysunki z lat 1968-1969 [katalog Wybór tekstów i koncepcja grafi czna: Adolf wystawy]. Warszawa, kwiecień 1970 Galeria Ciborowski i Stanisław Jankowski. Współczesna KMPiK „Ruch”, Gmach Teatru 90 Wielkiego. 23 cm, s. [12], 5 reprod. Broszu- ra wydawn. Nakład 500 egz. Wstęp Janusza 240 ARNAU Frank – Sztuka fałszerzy. Boguckiego. Okładki katalogu nieco zabru- Fałszerze sztuki. Trzydzieści wieków an- dzone. tykwarskich mistyfi kacji. Przełożył [z jęz. 50 niemieckiego, wyd. 1960] Franciszek Buhl. Ossolineum 1966. 24 cm, s. 338, [2], ilustr. 245 BIULETYN Historii Sztuki i Kultury. w tekście, 69 ilustr. na tablicach. Opr. wy- Kwartalnik wydawany przez Zakład Archi- dawnicza: pł. z obwolutą. Drobne uszkodze- tektury Polskiej i Historii Sztuki Politechni- nia obwoluty; poza tym stan bardzo dobry. ki Warszawskiej. R. V: 1937, nr 1, 2, 3/4. 60 Współopr.: ppł. 25 cm, s. 376 [paginacja cią- gła w roczniku], ilustr. 194 [j.w.]. M.in. Józef 241 ARRASY fl amandzkie w Zamku Kró- Dutkiewicz – O metodę badań historii sztuki pol- lewskim na Wawelu. Dzieło opracowano pod skiej; Michał Walicki – Pierwotny wygląd por- kierunkiem prof. dra Jerzego SZABLOW- talu czerwińskiego opactwa; Juliusz Starzyński SKIEGO. Warszawa 1975 [wyd. polskie] Wy- – Ze studiów nad malarstwem polskim XVII wie- dawnictwo Arkady; Fonds Mercator. 33,5 cm, ku; Jerzy Żukowski – Ze studiów nad huculskim s. 501, [5], 44 ilustr. czarnobiałe w tekście, budownictwem drzewnym; Władysław Tomkie- 91 reprod. barwnych, w tym 37 tablic rozkł. wicz – Grobowiec Jana Kazimierza w kościele [w paginacji]. Opr. wydawnicza w wersji luk- Saint-Germain-des-Prés w Paryżu; Zbigniew susowej: psk, tekt. z wytłaczanym złotem Dmochowski – Ze studiów nad polskim budow- herbem Polski z monogramem Zygmunta Au- nictwem drzewnym; Piotr Biegański – Koncepcja gusta na licu oprawy. Obwoluta z reprod. na Placu Teatralnego na tle twórczości Antoniego Cor- okładce. Futerał, pł., tekt. W wydawnictwie razziego; Kazimierz Michałowski – Wykopali- Fonds Mercator w Antwerpii w 1972 r. uka- ska w Edfu; Jan Zachwatowicz – Mury obronne zały się wersje w jęz. angielskim, fl amandz- Warszawy… kim, francuskim i niemieckim. 150 240 246 [BOBOWSCY] Katalog wystawy 242 ARRASY wawelskie Zygmunta Au- Konstantego i Zygmunta BOBOWSKICH. gusta. [Napisał] Dr Marjan Morelowski, ku- Salon H. Koterby, ul. Kredytowa 2/4 , War- stosz Zbiorów Państwowych na Wawelu. Wy- szawa, 18-30. IV 1938 roku. 19 cm, s. [4], danie drugie. Kraków 1929 Nakład Drukarni 2 ilustr. Folder. Narodowej w Krakowie. 29 cm, s. [4], 46, 47 40 ilustr. w tekście, 3 tablice barwne. Opr. wtór- na: tekt.; okładki broszury wydawniczej na- 247 [CIEŚLEWICZ] Roman CIEŚLE- klejone na nową oprawę. Pieczątka i podpis WICZ. Plakat. Kolekcja Edmunda Lewan- właściciela: „Inż. Andrzej Nitsch /architekt” dowskiego.[katalog wystawy]. Teatr Na- (skreślone). rodowy – Sala Vogla, Warszawa, kwiecień 60 – czerwiec 1980. 22 x 24 cm, s. 16, 6 fo- tografi i, 48 reprod. plakatów. Broszura wy- 243 BANACH Andrzej – O polskiej sztu- dawn. z reprod. plakatu na okładce. ce fantastycznej. Kraków 1968 Wydawnic- 90

57 świątynie w typie masońskim, budynki szkol- ne, biblioteki, muzea, obserwatoria astrono- miczne, latarnie morskie, hale targowe, te- atry, szpitale i więzienia oraz domy prywatne: domy miejskie, rezydencje wiejskie, kuchnie, stajnie, zajazdy itp. Na tablicy 24 – monu- mentalny projekt dla niezbudowanego pałacu w Petersburgu. Drobne otarcia i uszk. grzbie- tu oprawy, stan wewnętrzny bardzo dobry, tablice czyste. Bardzo rzadkie. 300 250 ELIASZ-RADZIKOWSKI Walery – Ubiory w Polsce i u sąsiadów skreślił Walery Eljasz. Od IX. do XIII. wieku włącznie. Tabel 22. (Wydanie drugie). W Krakowie 1889 na- kładem autora. 32 cm, s. IV, 34 [druk dwusz- paltowy], tablice 12-22. Opr. wtórna: psk; okładka oryginalna. zachowana. Część druga z trzech opublikowanych. E. I, 364. 120 FOLIA historiae artium. Kraków [Rocz- nik]. Wydawca: Polska Akademia Nauk – Od- dział w Krakowie, Komisja Teorii Historii Sztuki. 30 cm, broszura wydawnicza. 251 T. I V – 1967. Redaktor: Tadeusz Do- browolski. S. 126, 97 + 20 ilustr w tekście, 248 CERAMIKA i szkło. Szkic historycz- 1 reprod. barwna (naklejona na tabl.). Treść: ny. Napisał i rysunki wykonał dr Marceli Na- J. T. Frazik – Zagadnienia sklepień o przęsłach łęcz-Dobrowolski członek Komisyi Historyi trójpodporowych w architekturze średniowiecznej; Sztuki Akademii Umiejętności w Krakowie. H. Blum – Józef Mehoffer…; K. Piwocki – Lwow- Warszawa 1913 Nakładem Towarzystwa skie środowisko historyków sztuki. Egz. częściowo Opieki nad Zabytkami Przeszłości; Tłocznia nierozcięty. Na ostatnich kartach ślady zala- Wł. Łazarskiego, dawniej Banku Polskiego. nia. 23 cm, s. 59, [5], ilustr. w tekście. Broszura 50 wydawn. z ilustr. na okładce. Okładki zapla- mione; minimalne ubytki narożników okład- 252 T. XXVII – 1991. Redaktor: Lech ki; grzbiet reperowany. Kalinowski. S. 157, [3], 6 + 29 + 4 +16 80 ilustr. w tekście. Broszura wydawnicza. M.in. W. S. Aleksandrowycz – Nowe materiały do bio- 249 DURAND Jean-Nicolas-Louis – grafi i i twórczości Jerzego Szymonowicza starszego Précis des leçons d’architecture données oraz Jerzego Eleutera Szymonowicza-Siemiginowskie- à l’École Polytechnique. T. II. Paris (Paryż) go; W. B a łus – Artura Grottgera „Wieczorna mo- 1817 Chez l’auteur à l’École Polytechnique. dlitwa rolnika”. Próba interpretacji ikonografi cznej; 26 cm, s. [4], 104, tabl. ryc. 32 (miedzioryty M. Pokorska – „Cibus oculorum”. Uwagi o teorii wielofi gurowe, rozkł.), Opr. psk z epoki. Tylko dzieła sztuki w „Libri Carolini”. Ta k że nekrolog t. II, komplet rycin (sygn. C. Normand). prof. Jerzego Szablowskiego (1906-1989). Tre ść wykładów z architektury profeso- 50 ra politechniki paryskiej Jean-Nicolas-Louis Duranda (1760-1834). Wykłady prowadził 253 FUCHS Eduard – Ilustrierte Sittenge- w paryskiej École Polytechnique w okresie schichte vom Mittelalter bis zur Gegenwart. 1794-1820. Oferowany tom ukazuje niezre- [T. II:]. Die Galante Zeit. München [1910] Al- alizowane w większości projekty wielu bu- bert Langen. 28 cm, s. X, [2], 484, 429 ilustr. dynków użyteczności publicznej, takich jak w tekście, 65 tablic, w większości barwnych. grobowce, monumentalne bramy miejskie, Opr. wydawnicza: skóra (zamszowa) ze złoc. łuki tryumfalne, ulice, mosty, place miejskie, napisami na licu i grzbiecie; barwna ilustr. na

58 256 [GROTTGER] Antoni POTOCKI – Grottger. Lwów-Warszawa 1907 Nakład i własność Księgarni H. Altenberga; E. Wende i Spółka. 26,5 cm, s. VIII, 236; 252 repro- dukcje na osobnych tablicach. Górne brze- gi kart złocone. Opr. wydawnicza: psk, pł., tłocz. i złocony monogram artysty na licu oprawy; na grzbiecie złoc. napisy i złoc. wi- zerunek uwięzionego orła białego. Podpis wł. „Halina Kłobukowska”. Stan dobry; jedynie minimalne przetarcia górnej krawędzi grzbie- tu oprawy. 360 257 HOMOLACS Karol – Rękodzielnic- two jako sztuka. Szkic historyczny. Warsza- wa 1948 Państwowe Zakłady Wydawnictw Szkolnych. 24 cm, s. 291, [1], 89 ilustr. w tekście. Broszura wydawn. 80 258 [KARNY] Alfons Karny, napisała Bar- bara Wiśnioch. Warszawa 1957 Wydawnic- two Arkady. 28 cm, s. 22, [4], 54 tablice re- prod.; portret A. Karnego. Broszura wydawn. z obwolutą. 70 259 [katalog ofertowy] VIII subskrypcja licu oprawy. Brzegi kart barwione. Bogaty ma- GRAFIKI artystycznej, Warszawa 1959 -1960 teriał ikonografi czny z kilkuset reprodukcjami grafi ki i malarstwa epoki rokoka. Piękna książ- ka ilustrowana w znakomitym stanie. 180 254 [GOTTLIEB] Maurycy Gottlieb 1856- 1879. 26 reprodukcji według obrazów mistrza. [Kraków b. r.] Wydanie wielbicieli artysty; Drukarnia Chrystofa Reissera we Wiedniu. Teka: psk, tekt. ze złoconymi napisami na licu i grzbiecie oprawy. 42 x 31,5 cm, s. [8], 26 re- produkcji ( w tym 5 barwnych) naklejonych na karton, w kartonowym passe-partout. Z na- kładu odbito 100 egz. numerowanych, „na zbytkownym papierze, oprawnych w półskó- rek”. Egz. z tej serii; bez numeru. 1 000 255 [GROTTGER] Jan BOŁOZ AN- TONIEWICZ – Grottger. Napisał…, z 403 ilustracyami. Lwów-Warszawa 1910 Wy- dawnictwo Towarzystwa Nauczycieli Szkół Wyższych we Lwowie. 24 cm, s. [4], 592, 371 ilustr. w tekście, 32 tablice ilustr., w tym barwne. Opr. wydawnicza: pł., złoc. napisy, tłocz. i złoc. sygnet Towarzystwa na okładce. Nauka i Sztuka, tom XI. 280

59 262 [katalog] Salon Wiosenny maj – czer- wiec 1946. Muzeum Narodowe w Warszawie, ZZPAP. 21,5 cm, s. [16]. Broszura wydaw- nicza. Dołączono zaproszenie na otwarcie Salonu, 20 V 1946 dla Magdaleny Gross- Zielińskiej; k. 2, 21,5 cm. Zawiera spis 442 obiektów. 60 263 [katalog wystawy] Decorum życia Sar- matów w XVII i XVIII wieku. Katalog pokazu sztuki zdobniczej ze zbiorów Muzeum Narodo- wego w Warszawie. Warszawa 1980 Muzeum Narodowe. 24 cm, 62, [2], 112 ilustr. czarno- białych na tablicach, VII ilustr. barwnych na 4 tabl. Broszura wydawn. z obwolutą. 70 264 [katalog wystawy] Ministerstwo Kultury i Sztuki, Związek Polskich Artystów Plastyków – II Ogólnopolska Wystawa Plasty- ki. Malarstwo – rzeźba – grafi ka. Warszawa grudzień 1951 – luty 1952 Centralne Biuro Wystaw Artystycznych „Zachęta”. 21 cm, s. 52, 62 tablice reprodukcji. Broszura wy- dawn. Dokument serwilizmu sztuki późnych lat stalinowskich – wyłączywszy może kilku pejzażystów. Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych, 50 „Express Wieczorny”, „Życie Warszawy”, Podsekcja Grafi ki Artystycznej ZPAP Okręgu Warszawskiego. 20 cm, s. [20] – reprod. gra- fi k 42 artystów; dołączona k. 1 (maszynopis powielany) – cennik i komentarz. 50 260 KATALOG porcelany stołowej i porce- litu. Państwowa Fabryki Porcelany „Krister”, Wa łbrzych; Państwowa Fabryka Porcelany „Koenigszelt” Jaworzyna Śląska; Państwowa Fabryka Porcelany „Tielsch” Wa łbrzych; Pań- stwowa Fabryka Porcelany „Giesche”, Kato- wice; Państwowa Fabryka Porcelany „Cho- dzież” w Chodzieży. Łódź 1949 nakładem Centrali Handlowej Ceramiki. 17,5 x 24 cm, s. IV, k. 88, liczne ilustr. na tablicach. Broszu- ra wydawn. 120 261 KATALOG Powszechnej Wystawy Sztuki Polskiej we Lwowie 1910 w Pałacu Sztuki, Plac Powystawowy od d. 22. maja 1910. 24 cm, s. [66], reprodukcje na [72] tablicach, s. [6] – ogłoszenia. Broszura wy- dawn.; grzbiet uszkodzony, reperowany, drob- ne ubytki krawędzi okładek. 100

60 265 [katalog wystawy] PERSPEKTY- 271 [katalog wystawy] Współcześni ma- WA – iluzja – iluzjonizm. Katalog opraco- larze francuscy oraz ceramika Pabla PICASSA wała Dorota Folga-Januszewska. Warszawa, ofi arowana przez autora Muzeum Narodowe- kwiecień – maj 1981 Muzeum Narodowe. mu. Okładka Jana Białostockiego. Muzeum 21.5 x 22 cm, s. 105, [3], ilustr. w tekście, 98 Narodowe w Warszawie, listopad – grudzień reprod. na osobnych tablicach. Broszura wy- 1948. 21 cm, s. 11, [5], 8 tablic reprod. Bro- dawn. z obwolutą. szura wydawn. 80 60 266 [katalog wystawy] POLAKÓW por- 272 [katalog wystawy] Ronald de Leeuw, tret własny. Praca zbiorowa pod redakcją Lucia Thijssen – Związki między Holandią Marka Rostworowskiego. Cz. 1-2. Warszawa i Polską w XVI i XVII wieku. Gdańsk 1978 1983 – 1986 „Arkady”. 31,5 cm, s. 298, [2], Muzeum Morskie. 19 x 20 cm, s. 133, [1], 62 393 ilustr. barwne; s. 180, [4], 6 ilustr. Opr. reprodukcje na tablicach. Broszura wydawn. wydawnicza (w 2 wol.): pł. z obwolutą. z barwną ilustr. na okładce. 100 90 267 [katalog wystawy] WYSTAWA ma- larstwa krakowskiego Okręgu ZPAP 1945 Rzemiosło – 1956. Związek Polskich Artystów Plasty- ków, listopad 1956, Pałac Sztuki, pl. Szcze- 273 [katalog wystawy] Małgorzata Du- pański 4 i Dom Plastyków, ul. Łobzowska 3. browska, Andrzej Sołtan – Od guzika do 24 cm, s. [18], 60 reprod. na 30 tablicach. pomnika. BRĄZOWNICTWO warszawskie Broszura wydawn.; okładki nieznacznie za- XIX – XX w. Katalog wystawy zorganizowanej brudzone. w ramach obchodów IV wieków stołeczności 50 Warszawy. Oprac. grafi czne – Ewa Stiasny. Muzeum Historyczne m. st. Warszawy, czer- 268 [katalog wystawy] Wystawa rysun- wiec – wrzesień 1996. 19,5 x 20,5 cm, s. 61, ków Szymona Czechowicza, Franciszka Smu- [1], liczne ilustr. Opr. wydawnicza: tekt. z ilu- glewicza i Dominika Estreichera ze zbiorów stracją na okładce. Na k. przedtytułowej – od- Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ka- ręczna dedykacja autora. talog opracowała Irena Grodzińska. Rzeszów 1972 Muzeum Okręgowe. 20 cm, s. 29, [1], 70 12 ilustr. na 6 tablicach. Opis 86 rysunków. 274 [katalog wystawy] Halina Załęska Nakład 400 egz. – CERAMIKA. Techniki produkcji (Prze- 60 wodnik wystawy). Toruń 1954 Ministerstwo Kultury i Sztuki, Centralny Zarząd Muzeów 269 [katalog wystawy] Sztuka czasów i Ochrony Zabytków. 21 cm, s. 280, 48 ilustr. Michała Anioła. Wystawa w czterechsetną na osobnych tablicach. Broszura wydawn. rocznicę śmierci artysty. Warszawa, grudzień 1963 – marzec 1964. Muzeum Narodowe 60 w Warszawie. 20,5 cm, s. 200, [2], 80 tablic 275 [katalog wystawy] Maria Starzew- ilustr. [w paginacji]. Broszura wydawn. z ob- ska – Polska ceramika artystyczna pierwszej wolutą. Minimalne naddarcia górnej części połowy XX wieku. Wrocław 1952 Muzeum obwoluty. Śląskie. 21,5 cm, s. 113, [1], 44 ilustr., 12 70 reprodukcji znaków wytwórni w tekście. Bro- szura wydawn. 270 [katalog wystawy] Grosse Deutsche Kunstausstellung 1938 im Haus der Deut- 50 schen Kunst zu München. 10. Juli – 16 Octo- 276 [katalog wystawy] Grażyna Wró- ber 1938. 2 Aufl age. München [Monachium] blewska – Dawne FAJANSE polskie. Poznań 1938 Verlag F. Bruckmann KG. 21 cm, s. 98, 1976 Muzeum Narodowe. 24 cm, s. 46, [2], 79 tablic z reprodukcjami malarstwa i rzeźby, 49 ilustr. na osobnych tablicach. Broszura wy- 2 tablice ilustr., s. [8] – inseraty. Opr. wydaw- dawn. z obwolutą. nicza: karton z okładką w chromolitografi i projektu Richarda Kleina. Na okładce ponad- 60 to: Offi zieller Ausstellungskatalog. 277 [katalog zbiorów] Muzeum Narodo- 100 we w Krakowie – Bożena Zboińska-Daszyń-

61 ska - MAJOLIKI włoskie w zbiorach Czar- 284 [katalog wystawy] SZKŁO secesyj- toryskich w Krakowie. Kraków 1952. 21 cm, ne. Pokaz kolekcji Zuzanny Prószyńskiej., s. 25, XLIII tablice ilustr. Broszura wydawn.; Andrzeja Ryszkiewicza, Pawła Banasia. Płock minimalne ubytki grzbietu broszury. 1981 Muzeum Mazowieckie. 24 cm, s. 28, 50 10 tablic z reprodukcjami. Broszura wydawn. Scenariusz wystawy i wstęp – Paweł Banaś. 278 [katalog zbiorów] MINIATURY 60 w zbiorach Muzeum Mazowieckiego. Katalog opracował Arkadiusz Antoni Kwiatkowski. Płock 1982 Muzeum Mazowieckie. 24,5 cm, s. 60, 14 tablic ilustr. [w paginacji]. Opr. wy- 285 [katalog zbiorów] Muzeum Naro- dawnicza: tekt. dowe w Warszawie. Malarstwo obce. Wybór 60 48 dzieł. Warszawa 1929. 20 cm, s. [4], 48 tablic reprodukcji. Broszura wydawn. Wśród 279 [katalog wystawy] Wystawa MINIA- dzieł wybranych do katalogu – także obrazy TUR na tle wnętrz Pałacu hr. Pusłowskich, zniszczone lub zrabowane podczas wojny. opracowali Kazimierz Buczkowski, Zofi a 50 Przeorska-Exnerowa. Kraków MCMXXXIX [1939] Wydawnictwo Muzeum Narodowego 286 [katalog zbiorów] Muzeum Narodowe w Krakowie. 25 cm, s. 95, [1] – druk dwusz- w Warszawie. Sztuka zdobnicza. Dary i na- paltowy; ilustr. Broszura wydawn. bytki 1945-1964. Warszawa czerwiec–sierpień 70 1964 Muzeum Narodowe. 24 cm, s. 129, [3], 79 ilustr. na osobnych tablicach. Broszura wy- 280 [katalog wystawy] Niemieckie RZE- dawn. z obwolutą [obwoluta uszkodzona, repe- MIOSŁO artystyczne około 1900 ze zbiorów rowana; ubytki grzbietu obwoluty]. Kunstgewerbemuseum w Berlinie-Köpenick. 60 Płock 1978 Muzeum Mazowieckie. 24 cm, s. 53, [3], 16 tablic z reprod. Opr. wydawni- 287 [katalog zbiorów] Muzeum Wojska cza: tekt. z reprodukcją na okładce. Polskiego w Warszawie. Katalog zbiorów – wiek 60 XVIII. Warszawa 1960 Wydawnictwo Mini- sterstwa Obrony Narodowej. 23,5 cm, s. 213, 281 [katalog wystawy] Zachodnioeu- [3], XXXVI tablic ilustr. Broszura wydawn. ropejska RZEŹBA Z KOSCI w latach 1100 100 -1900 ze zbiorów Państwowego Ermitrażu w Leningradzie. Warszawa, czerwiec 1981 288 [katalog zbiorów] Muzeum Zamko- Muzeum Narodowe. 23,5 cm, s. 33, [3], 49 we Malbork – Przegląd broni białej: od Ko- ilustr. na osobnych tablicach. Brozura wy- ściuszki do Kościuszkowców. Malbork 1974 dawn. z reprod. na okładce. -1976. 21,5 x 22,5 cm, s. [4], X, k. 106, kilka- 70 set ilustracji. Broszura wydawn. z obwolutą. 70 282 [katalog wystawy] SREBRA rosyj- skie XIX wielu ze zbiorów Muzeum Naro- 289 [katalog zbiorów] POLISH Ma- dowego w Warszawie. Opracowali Ryszard sters from the Kosciuszko Collection, New Bobrow i Stanisław Czarnowski. Grudzień York 1995. 30 cm, s. 88, liczne reprodukcje 1975 – styczeń 1976. 24 cm, s. 27, [5], ilustr. barwne i czarnobiałe (w paginacji). Broszu- [znaki miejskie i znaki złotników]. Broszura ra wydawn., barwna reprod. na okładkach. wydawn. Biografi e artystów i opisy obrazów oraz noty 70 bibliografi czne opracowała Władysława JA- WORSKA. Na k. tytułowej odręczna dedyka- 283 [katalog wystawy] Polskoje srebro cja dla Wisławy SZYMBORSKIEJ, datowana XIII – naczała XX wieka. Iz sobranija Na- 8 V 1997 w Warszawie, podpisana „Michael cjonalnogo Muzeja w Warszawie. Gosudar- i Jane Sendzimir”. stwiennyj Ermitaż, Leningrad 1981. 21,5 cm, 100 s. 54, [2], liczne ilustr. w tekście. Broszura wydawn. z reprod. na okładce. Opis 92 obiek- 290 [katalog zbiorów] Romualda Han- tów. kowska – Malowany fajans włocławski. 60 Włocławek 1970 Muzeum Kujawskie. 14,5 x 20,5 cm, s. [12], 20 tablic ilustr. Bro- szura wydawn.

62 50 291 [katalog zbiorów] Wiesława Ozdo- ba-Kosierkiewicz – Grafi ka polska. Katalog zbiorów Muzeum Narodowego w Kielcach. Kraków 1986 Krajowa Agencja Wydawnicza. 15,5 x 23,5 cm, s. 184, liczne il. w tekście. Broszura wydawn. z ilustr. na okładce. 60 292 [katalog zbiorów] ZŁOTNICTWO w zbiorach Muzeum w Toruniu. Toruń 1967. 20 cm, s. 69, [3], 34 reprod. na osobnych ta- blicach. Broszura wydawn. z obwolutą. 60

293 [KICZ] Andrzej Banach – O kiczu. Kraków 1968 Wydawnictwo Literackie. 24 cm, s. 354, [2], 281 ilustracji. Opr. wy- dawnicza: pł. z obwolutą. 60 294 [KICZ] MAGNUM. Zeitschrift für das moderne Leben [dwumiesięcznik]. Köln [Kolonia]. Wydawca: Verlag M. DuMont Schauberg. Redaktor naczelny: Karl Pawek. Zeszyt 37 – August 1961. 33 cm, s. 78, liczne ilustracje. Broszura wydawn. Numer poświęcony zjawisku kiczu w sztuce i życiu społecznym – Geliebter Kitsch. Grzbiet broszu- (niekiedy powiększonej do 12 s.). Niniejszy rowej oprawy z nieznacznymi przetarciami, tom obejmuje edycje od października 1981 poza tym stan dobry. do grudnia 1985. 30 cm; opr. pł.; papier ga- 80 zetowy, ilustracje, fot. Po nr 11 z grudnia (w ciągłej numeracji 107) nastąpiła przerwa 295 [KOLEKCJA PORCZYŃSKICH] w wydawaniu; kolejny 108 numer – jako BIULETYN Historii Sztuki. Kwartalnik wy- 1 z r. 1982 – ukazał się w marcu. Autorzy dawany przez Instytut Historii Sztuki PAN m.in.: Stanisław Ledóchowski, Janusz Milisz- oraz Stowarzyszenie Historyków Sztuki. Rok kiewicz, Jerzy Hołubiec, Wojciech Niemirycz, LIV: 1992, nr 2. 29 cm, s. 110, liczne ilustr. Stanisław Przyjemski, Piotr Rogóyski, Feliks w tekście, tablica barwna z reprod. Broszura Kietowicz, Marek Cabanowski. wydawn. W treści m.in.: Mieczysław Morka 180 – Malarstwo włoskie w kolekcji J. i Z. K. Porczyń- skich. Problemy atrybucji (s. 1-30) – rzetelnie 297 [KOPERSKI] Malarstwo Zygmunta udokumentowana analiza części tej kolekcji, KOPERSKIEGO. [katalog wystawy]. Warsza- z uwzględnieniem mylnych atrybucji, kopii wa 1949 Klub Młodych Artystów i Naukow- i falsyfi katów. Ponadto, m.in.: Halina Stępień ców. 20,5 cm, s. [8], 5 ilustr. Broszura wy- –„Przed pojedynkiem” – zapomniany, wczesny dawn. z barwną reprod. na okładce. Nakład obraz Aleksandra Gierymskiego; Joanna Winie- 200 egz. numerowanych; egz. nr 157. wicz – Paweł Fontana i inni architekci Fontanowie 50 w Polsce; recenzje wystawy Olgi Boznańskiej w Bibliotece Polskiej w Paryżu. 298 KRUPPÉ Jerzy – Studia nad ceramiką 90 XIV wieku ze Starego Miasta w Warszawie. In- stytut Historii Kultury Materialnej PAN, Osso- 296 KOLEKCJONER POLSKI 1981- lineum 1961. 25 cm, s. 232, 77 ilustr. w tek- 1985, nr 9 (105) – nr 12 (152). Miesięczny ście, tabl. rozkł. z ilustracją. Broszura wydawn. dodatek do „Kuriera Polskiego”. Ukazywał się Egzemplarz nierozcięty. Nakład 680 egz. od grudnia 1972 r., w objętości ośmiu stron 60

63 299 KRUSZYŃSKI Tadeusz ks. dr. 305 [MIERZEJEWSKI] Szczęsny Rut- – Dzieje sztuki starochrześcijańskiej. Kra- kowski – Jacek Mierzejewski. Z 32 reproduk- ków [1914] Nakładem i drukiem Księgarni cjami. Warszawa 1927 Nakład Gebethnera J. Czerneckiego w Wieliczce. 23,5 cm, s. [6], i Wolffa. 18 cm, s. 16, 32 tablice reprod. 461, [3], LXXVII, [3]. 352 ilustr. czarnobiałe, Broszura wydawn. z reprodukcją na okładce. 20 barwnych, naklejonych na tablicach [po- Monografi e artystyczne tom XII. winno być 21; brak ilustr. przed s. 65]. Opr. 50 wydawn.: pł. tłocz., złocone napisy na grzbie- cie, sygnowana „Zakład Introligatorski 306 MIĘDZY fi guracją a abstrakcją. Ma- Fr. Terakowskiego w Krakowie”. Grzbiet teriały związane z seminarium dyskusyjnym, opr. reperowany, wtórnie naklejony na płót- Muzeum Nadwiślańskie [Oddział Zamek no; otarcia narożników. Wyklejki wtórne, w Janowcu] 6 września 2003 r. Wystawa: Ga- pierwsze trzy karty ze śladami zalania. We- leria Letnia, Muzeum Nadwiślańskie w Ka- wnątrz stan dobry. zimierzu Dolnym sierpień – wrzesień 2004. 240 Lublin [2005] Wydawnictwo-Drukarnia L-Print. 24 cm, s. 114, [2], 16 reprod. barw- 300 LEPSZY Leonard – Przemysł złotni- nych na tablicach [w paginacji]. Opr. wy- czy w Polsce [tytuł okładkowy: Złotnictwo dawnicza: tekt. M.in. rozprawy o Zbigniewie w Polsce]. Kraków 1933 nakładem Miejskie- TYMOSZEWSKIM, Andrzeju WRÓBLEW- go Muzeum Przemysłowego imienia dra Ad- SKIM; rozmowy z Wiesławem Juszczakiem, rjana Baranieckiego. 25 cm, s. 358, [2], 330 Leszkiem Mądzikiem i Jackiem Waltosiem. cech miejskich i znaków imiennych w tekście. 60 Broszura wydawn. z ilustracją naklejoną na okładce. Egzemplarz częściowo nierozcięty. 307 [MIKULSKI] Janusz Bogucki – Mi- Grzbiet broszury zastąpiony taśmą. kulski. Kraków 1961 Wydawnictwo Literac- 80 kie. 17 cm, s. 45, [3], 30 tablic reprod., w tym 8 barwnych. Opr. wydawnicza: pł. z obwolutą 301 ŁUKASIK Jan – Kościół Akademicki [projektu Kazimierza Mikulskiego]. św. Anny w Warszawie. [Warszawa 1938]. 50 31 cm, s. 14, 10 ilustr. w tekście, 1 tablica barwna [w paginacji]. Broszura wyd. z drze- 308 [MŁODOŻENIEC] Plakaty. Jan worytem na okładce, sygnowanym „J.Ł” (Jan MŁODOŻENIEC [katalog wystawy]. Dom Łukasik). Odbitka z nr. 10 miesięcznika „Ar- Artysty Plastyka, Warszawa, Mazowiecka 11. kady”, październik 1938. 15 – 30 listopada 1969. 21,5 cm, s. [8], repro- 60 dukcje 16 plakatów. Folder. 40 302 MAŃKOWSKI Tadeusz – Dzieje wnętrz wawelskich. Warszawa 1952 Mini- 309 [MONOGRAMY] J. G. Théodore sterstwo Kultury i Sztuki, Centralny Zarząd GRAESSE – Guide de l’amateur d’objects Muzeów. 24 cm, s. 76, 53 ilustr. w tekście. d’art et de curiosité ou Collection des mono- Broszura wydawn. grammes des principaux sculptures en pierre, 70 métal et bois, des ivoiriers, des émailleurs, des armuriers, des orfèvres et des médailleurs du 303 MAUCLAIR Camille – Florencja. moyen-âge et du rococo. Deuxième Édition Przekład autoryzowany z francuskiego Le- revue et augmentée. opolda Staffa. Z 75 rycinami. Lwów – Po- Dresde [Drezno] 1877 G. Schoenfeld. znań b. r. Nakładem Wydawnictwa Polskiego. 18,5 cm, s. XX, 69, [1], litografowane mono- 24,5 cm, s. IX, [1], 255, [1], 75 tablic ilustr. gramy. Opr. wtórna: pł. tłocz., złocone napisy na licu Opr. wtórna: ppł., tekt. z szyldzikiem, i grzbiecie. Okładka wydawnicza, broszurowa sygnowana pieczątką: „C. Koerner /Buchbin- – zachowana. der /Frankfurt a. M.”. Nieaktualna, skreślona 100 pieczęć [dublet] biblioteki: „Freiherrlich Carl von Rothschild’sche öffentlische Bibliothek- 304 [MICHALSKI] Leon MICHALSKI Frankfurt a. M”. [katalog wystawy]. Warszawa maj – czerwiec 160 1948 Klub Młodych Artystów i Naukowców. 19 cm, s. [2], 8, 5 ilustr. Broszura wydawn. 310 [MROWIŃSKI] Stanisława MRO- 50 WIŃSKIEGO rysunki i litografi e. XXXIII Sa-

64 lon Ziemi Kaliskiej. Kalisz, maj 1968 Redak- bu Radwan,ze słynną Anną Oświecimówną, cja tygodnika „Ziemia Kaliska”, Klub MPiK. której nieszczęśliwa miłość do brata stała się 24 cm, s. [16], 8 reprod. na 4 tablicach. Bro- w XIX w. motywem przewodnim wielu utwo- szura wydawn. Dołączone dwie litografi e, rów literackich i muzycznych. Część drugą sygnowane oł. pod kamieniem monogramem wypełnia szkic o portretach rodów magnac- autora „sm”. Nakład 400 egz. Dołączone za- kich i wielkopańskich (Ilińskich, galicyjskich proszenie na wernisaż. Komorowskich, Lubomirskich i Potockich). 100 Tablice na pap. kredowym przełożone oryg. bibułkami. Zażółcenia na tych ostatnich. 311 [MUZEUM Narodowe] Rocznik Poza tym stan bardzo dobry. Muzeum Narodowego w Warszawie R. I: 90 1938. 25 cm, s. [6], 209, [1], 44 tablice ilustr., w tym jedna z naklejoną reprod. barw- 315 NIEWIADOMSKI Eligjusz – Wie- ną, 3 rozkł. tablice planów pomieszczeń Mu- dza o sztuce na tle jej dziejów. Malarstwo zeum. Broszura wydawn.; drobne uszkodze- – architektura – rzeźba – przemysł artystycz- nia grzbietu i okładki; nieznaczne plamy na ny. Warszawa 1923 Nakładem Trzaski, Ever- okładce. Wewnątrz stan bardzo dobry. Treść: ta & Michalskiego. 23 cm, s. [4], 464, [2], Stanisław Lorenz – Muzeum Narodowe w War- 347 ilustr. w tekście. Opr. wtórna: pł. Na licu szawie (zarys historyczny); Stefan Kozakiewicz oprawy naklejona okładka broszury wydaw- – Bibliografi a Muzeum Narodowego; rozprawy, niczej. Na k. tyt. podpis własnościowy: „Sta- m.in. o Madonnie Pinturicchia (J. Starzyński), nisław Niewiadomski”. Na wyklejce dedyka- nieznanym obrazie Jana de Bray (M. Walic- cja późniejszej właścicielki z 11. 10. 2001 r. ki), młodzieńczej pracy Daniela Chodowiec- podpisana „M. M. Niewiadomska /stryjeczna kiego (Z. Batowski); komunikaty i kronika. wnuczka Autora”. 80 120 312 [MUZEUM Narodowe] Rocznik 316 NIKE. Czasopismo poświęcone pol- Muzeum Narodowego w Warszawie. R. XX: skiej kulturze plastycznej [w 1939 – kwartal- 1976. Redaktorzy: St. Lorentz, K. Michałow- nik]. Warszawa. Wydawca: Instytut Propa- ski. 24,5 cm, s. 677, [3], 80 +42 +100 +64 gandy Sztuki. Redaktor: Juliusz Starzyński. +32 ilustr. w tekście, 1 tablica genealog. Opr. Opracowanie grafi czne Stanisław Ostoja- wydawnicza: pł. z obwolutą. Zawiera m.in.: Chrostowski. R. I – 1937; R. II – 1939, J. Ruszczycowa – Nieznane portrety ostatnich z. 1 i 2 (komplet). Współoprawne: opra- Jagiellonów; J. Waniewska – Portrety rodziny wa artystyczna, pergamin marmoryzowany Walickich; J. Jaworska – Album Wileńskie; St. w kolorze zielonym, sygnowana (kartka na Lorentz – Wystawy Muzeum Narodowego w la- tylnej wyklejce) „Chyła St[anisław] Intro- tach 1945-1975. ligator Rzeszów”. 28 cm, s. 312, 20 ilustr., 60 51 tablic; s. 195, 144 ilustr. na osobnych ta- blicach. Zachowane oryginalne okładki ze- 313 [MUZEUM Wojska Polskiego] Ma- szytów. Ekslibris w drzeworycie sygnowany ria Halina Słoniewska – Wystawy Muzeum monogramem „EK” – Franciszka Moskwy, Wojska Polskiego w latach 1920 – 1985. datowany „Rzeszów /R./ 1944”. Grzbiet Warszawa 1988 Wydawnictwo Ministerstwa oprawy pięciopolowy; wyciśnięty na licu Obrony Narodowej. 20,5 cm, s. 236, [4], 16 superekslibris z napisem „PRZESZŁOŚĆ tablic reprod. Broszura wydawnicza. Nakład NAUKĄ PRZYSZŁOŚCI”; na odwrocie opr. 1000 egz. monogram „FM” i data „Rzeszów 1944”. 70 M.in. M. Walicki o wystawie polskiej sztuki gotyckiej, J. Starzyński o stylu w sztuce no- 314 MYCIELSKI Jerzy – I. Cztery por- woczesnej, omówienia twórczości Tadeusza trety rodziny Oświecimów w kościele OO. Kulisiewicza, Władysława Skoczylasa, Ferdy- Franciszkanów w Krośnie; II. Kilka polskich nanda Ruszczyca, Adama Chmielowskiego; portretów z końca wieku XVIII przez Jerzego Józef Czapski i Henryk Stażewski o twór- Mycielskiego. Kraków 1903 Nakł. Tow. Opie- czości Cezanne’a, August Zamoyski O rzeź- ki nad Polskimi Zabytkami Sztuki i Kultury. bieniu, H. Blum o nadrealizmie; o malarstwie 21 cm, s. [2], 25, tabl. ilustr. [9]. Opr. wtórna monumentalnym i malowidłach ściennych pł., przednia okł. brosz. zachowana. Studium artystów Bractwa św. Łukasza. Poza tym spra- autorstwa profesora Uniwersytetu Jagielloń- wozdania Instytutu Propagandy Sztuki z wy- skiego o wizerunkach rodu Oświecimów her- kazem odczytów, wystaw i sprzedaży dzieł.

65 Proweniencja: egzemplarz Franciszka Mo- talogowana przez Władysława Tatarkiewicza. skwy (1901-1981), kupca i bibliofi la rzeszow- Warszawa 1910 b. wyd. 21,5 cm, s. 56. Bro- skiego, mecenasa sztuki. Ilustracja na stronie szura wydawn. Skatalogowano 186 prac. 56. Wystawy retrospektywne Towarzystwa 480 Zachęty Sztuk Pięknych w Król. Pol., [nr] 2. Niewielki ubytek okładki, bez szkody dla 317 [NIKIFOR] Andrzej Banach – Pamiąt- tekstu. ka z Krynicy. Kraków 1959 Wydawnictwo Li- 80 terackie. 17 cm, s. 118, [6], 8 tablic reprod. barwnych, w tym 5 rozkładanych. Opr. wy- 320 [PANKIEWICZ] Jadwiga Dmochow- dawnicza: pł z obwolutą. ska – W kręgu Pankiewicza. Wspomnienia 60 i listy 1906 – 1940. Kraków 1964 Wydaw- nictwo Literackie. 17 cm, s. 232, [4], liczne 318 [NOAKOWSKI] Architektura Rosji ilustr. w tekście, 6 tablic reprod. barwnych; w rysunkach Stanisława NOAKOWSKIEGO. portret artysty. Opr. wydawnicza: pł. tłocz. Dla uczczenia 50 rocznicy Wielkiej Socjali- z obwolutą. stycznej Rewolucji Październikowej[katalog 60 wystawy]. Wrocław 1967 Muzeum Architek- tury i Odbudowy. 15,5 x 17 cm, s. 25, [1], 321 PASSERON Roger – La gravure im- 20 tablic z naklejonymi reprodukcjami rysun- pressioniste. Orgines et rayonnement. Paris ków. Wystawiono 64 obiekty. 1974 Offi ce du Livre. 36 cm, s. 224, liczne 70 ilustr., także barwne. Opr. wydawnicza: pł. W tekturowym pudełku. 319 [ORŁOWSKI] Wystawa dzieł Ale- 100 xandra ORŁOWSKIEGO (1777-1832). Ska- 322 POLAKÓW portret własny. Praca zbio- rowa. Kraków 1979 Wydawnictwo Literackie. 24 cm, s. 175, [5], 72 ilustr. na osobnych ta- blicach. Brosz. wydawnicza z obwolutą. Piszą: Marek Rostworowski, Aleksander Gieysztor, Janusz Tazbir, Stefan Kieniewicz, Janusz Żar- nowski, Jan Błoński, Stefan Nowak. Zbiór esejów z powodu wystawy zapowiedzianej na setną rocznicę utworzenia Muzeum Narodo- wego w Krakowie. Por. poz. 266. 50 323 POŁUDNIE. Kwartalnik ilustrowa- ny poświęcony sztuce i krytyce artystycznej. Warszawa. Redaktor naczelny: St. Woźnicki. R. III, 1924, zeszyt 1. 24 cm, s. 74, 18 tablic ilustr. Broszura wydawn. M.in. St. Woźnic- ki – Od malowniczości do linearyzmu („Sztuka” i „Styl”); Stefania Zahorska – Kubizm i jego pochodne; Jan Dąbrowski – Prądy współczesnej inscenizacji scenicznej. Okładki lekko zabru- dzone; minimalny ubytek narożnika okładki. Wewnątrz stan dobry. 60 324 PRZEGLĄD Artystyczny. Pismo Państwowego Instytutu Sztuki I Związku Polskich Artystów Plastyków. Warszawa. Wy- dawca: Państwowy Instytut Sztuki. Redaktor naczelny: Mieczysław Porębski. [R. I:] 1952, nr 5. 30 cm, s. 80, liczne ilustr. Broszura wy- dawn. Numer poświęcony malarstwu rosyj- skiemu i radzieckiemu (artykuły Jerzego Za- 328

66 nozińskiego i Lecha Budreckiego). Ponadto szkic Jana Lenicy – Plakat – sztuka dzisiejszych czasów, ilustrowany reprodukcjami 70 pol- skich plakatów z lat 1945-1952. Niewielkie ubytki grzbietu oprawy broszurowej. 80 325 [przewodnik muzealny] Ks. Dr. Edward Górski – Diecezjalne Muzeum SANDOMIERSKIE. Sandomierz 1946 wyda- ne z zapomogi Ministerstwa Kultury i Sztuki; Drukarnia Polska, Radom. 21,5 cm, s. 23, 16 reprod. na 8 tablicach. Broszura wydawn. 60 326 [przewodnik muzealny] Dział sztuki baroku w Muzeum w ŁOWICZU. Przewod- nik opracował doc. Stanisław Gebethner. Ło- wicz 1962 Muzeum w Łowiczu, oddział Mu- zeum Narodowego w Warszawie. 16,5 cm, s. 18, [2], 6 ilustr. Broszura wydawn. z fot. na okładce. 40 327 [RAMY, historia] Werner EHLICH – Bilder-Rahmen von der Antike bis zur Ro- manik. Dresden 1979 VEB Verlag der Kunst. 21,5 cm, s. 173, [3], rys. w tekście, 77 ilustr. na osobnych tablicach. Opr. wydawnicza: pł. 335 z obwolutą. wystawy]. Warszawa 1956 Muzeum Naro- 80 dowe. 20,5 cm, s. 136, [6], 73 reprod. na osobnych tablicach. Broszura wydawn. z ob- 328 RHEINLANDE, (Die). Monatschrift wolutą. Niewielkie ubytki krawędzi i grzbietu für deutsche Kunst. 1900-1901, zeszyt 1-6 obwoluty. Poza tym stan bardzo dobry. (półrocznik). October 1900 – März 1901. 31 cm, każdy zeszyt – 52 strony; liczne ilu- 80 stracje, tablice reprodukcji malarstwa. 5 ory- 331 [SCHÖNBORN B. W.] – Portale ginalnych litografi i: Christensena, A. Deus- domów krakowskich XV-XVIII w. według sera, O. Heicherta, H. Hermannsa, E. Kampfa. oryginalnych rysunków B. W. Schönborna. Współoprawne: pł., napisy tłocz., złocone na Kraków 1954 Centrala Przemysłu Ludo- grzbiecie i licu oprawy. wego i Artystycznego Ekspozytura w Kra- 300 kowie. 33 cm, s. [4], 12 tablic reprodukcji. W tece wydawniczej: pł. tłoczone, złocony 329 [REMBRANDT] Waldemar von tytuł na licu. Wykonał Zakład Introligatorski Seidlitz – Die Radierungen Rembrandts mit C.P.L.i A. Okładkę teki projektował Henryk einem kritische Verzeichnis und Abbildung Stażyński. sämtlicher Radierungen. Lepizig 1922 Ver- lag von E. A. Seeman. 24,5 cm, s. 278, [2], 90 kilka ilustr. w tekście (fi naliki); reprodukcje 332 SIEDLECKI Franciszek – Grafi ka pol- 375. akwafort w światłodruku, na osobnych ska w świetle krytyki zagranicznej. Warszawa tablicach. Opr. wydawnicza: psk, grzbiet sze- MCMXXVII [1927] Nakładem Związku Ar- ściopolowy, szyldzik z tytułem złoc. [górne tystów Grafi ków. 23,5 cm, s. 31, 44 reproduk- pole grzbietu oprawy z ubytkami, naderwane; cje na 22 tablicach. Broszura wydawn.; pod- narożniki z przetarciami]. Wyklejki przednie pis wł. „Wanda Wyszyńska”. Drobne ubytki zabrudzone; wewnątrz stan dobry. grzbietu broszury. Nieznaczne zabrudzenia 160 okładek. Wewnątrz stan bardzo dobry. 330 [REMBRANDT] Rembrandt i jego 90 krąg. 15 marca – 30 kwietnia 1956 [katalog

67 339 333 [SLENDZIŃSKI] Ludomir ŚLEN- Elżbieta Grabska. Wystawa zorganizowana DZIŃSKI. Malarstwo. Warszawa, paździer- wspólnie przez Muzeum Bourdelle’a w Pary- nik 1976 Galeria P. P. Desa „Koszykowa”. żu oraz Muzeum Literatury i Muzeum Na- 22 x 22 cm, s. [12], 3 ilustr. Broszura wydawn. rodowe w Warszawie, jesień 1996 (Paryż), z barwną reprodukcją naklejoną na okładce. luty – marzec 1997 (Warszawa). Paris 1996 50 Paris-Musées. 28 cm, s. 170, [6], liczne re- produkcje barwne i czarnobiałe (w paginacji). 334 [SLENDZIŃSKI] Wystawa prac Lu- Opr. wydawnicza: tekt. z barwną reprod. na domira Ślendzińskiego. Warszawa 1960 Za- okładce. chęta, ZPAP. 23,5 cm, s. [8], 16 reprod. na 90 8 tablicach. Broszura wydawn. 60 337 [SZTUKA pierwszych lat porewo- lucyjnej Rosji] Sierdcem słuszaja Rewoluciju… 335 [SURREALIZM] Surrealist Art. [ka- Iskusstwo pierwych let Oktabrja. Opracował talog aukcyjny:] Sotheby’s London, 5 Febru- i napisał wstęp Michaił German. Leningrad ary 2007. 29,5 cm, s. 104; opr. wydawnicza: 1985 Izdatielstwo Awrora [wyd. 2 – pierw- tekt.. Reprodukcje obrazów S. Dali, Delvaux, sze ukazało się w 1977]. 30,5 cm, s. 34, [4], Duchampa, Ernsta, Magritte’a, Man Raya, 384 reprodukcje na tabl., s. [5]. Opr. wydaw- Massona, Matty, Picabii, Tanguya. nicza: pł. z obwolutą. Skasowane pieczątki 90 biblioteczne. Niewielkie ubytki obwoluty. Wewnątrz stan bardzo dobry. Ikonografi a re- 336 [SZTUKA polska w Paryżu] Autour wolucji bolszewickiej w malarstwie, rzeźbie, de BOURDELLE. Paris et les artistes polona- plakacie, sztuce użytkowej i propagandzie. is 1900-1918. Koncepcja wystawy i katalogu; 120

68 338 TOŁWIŃSKI Tadeusz – Urbanisty- 340 T. XIV, 1966, Nr 13-24 (289-300) ka. Tom I – Budowa miasta w przeszłości. [II półrocze]. „China”; zawiera 12 arkuszy Tom II – Budowa miasta współczesnego. War- reportażu z pobytu artysty w Chinach. szawa 1934 – 1937 Wydawnictwo Zakładu 300 Budowy Miast (Urbanistyki) Politechniki Warszawskiej. 25,5 cm; t. I: s. [10], 379, [1], 341 TRETER Mieczysław, Dr. – Zbiory 283 ilustr.: rys., fot. i plany miast, w tym 6 ta- państwowe w Zamku Królewskim w Warsza- blic rozkładanych, pozostałe w tekście. T. II: wie (doba St. Augusta a czasy dzisiejsze), z 35 s. [8], 435, [1], 302 ilustr., w tym 25 tablic rycinami. Warszawa MCMXXIV [1924] Na- rozkł. Opr. wydawnicza w 2 wol.: tekt. W obu kład Gebethnera i Wolffa. 28 cm, s. 32 [druk tomach brak grzbietów opraw (zastąpione dwuszpaltowy], 35 ilustr. w tekście. Broszura kartonem). Minimalny ubytek okładki t. II wydawn. z winietą na okładce (wg rysunku (przy grzbiecie oprawy). Wewnątrz stan bar- Bogny Krasnodębskiej). dzo dobry. 50 180 342 [WEISS] Grafi ka Wojciecha Weissa. TOPOLSKI’S CHRONICLE. Feliks To- Techniki artystyczne – monotypie – grafi ka polski studiował w ASP w Warszawie pod użytkowa. [katalog wystawy]. Kraków, paź- kierunkiem T. Pruszkowskiego i należał do dziernik 1975 Muzeum Narodowe. 20,5 cm, „Loży Wolnomalarskiej”. W 1933 przeniósł s. 58, [4], 30 reprod. na 28 tablicach. Broszu- się na stałe do Anglii. Od 1935 r. ukazują się ra wydawn. z reprod. grafi ki na okładce. jego albumy rysunkowe („The London Spec- 60 tacle”, 1935). W latach 1940-1945 jako ko- respondent wojenny Armii Polskiej wykonał 343 WIĘCEK Adam – Dzieje sztuki me- tysiące rysunków dokumentujących walki na dalierskiej w Polsce. Wydanie drugie posze- wszystkich frontach, wydane w wielu tomach, rzone i uzupełnione. Kraków 1989 Wydaw- które przyniosły mu sławę światową (Britain nictwo Literackie. 22,5 x 23,5 cm, s. 325, [2], in Peace and War, 1941; Russia In War, 1942). 507 ilustr. w tekście, XIV ilustr. barwnych na Malarz, portrecista, podróżnik, kronikarz osobnych tablicach. Opr. wtórna, : wojen i codziennego życia, zdobywa ogrom- skóra, złoc. napis na grzbiecie, ornamenty na ną popularność. Pozowali mu m.in.: królowa grzbiecie i narożnikach. Elżbieta II, Bertrand Russell, Winston Chur- 280 chill i Charles de Gaulle. „Kronika” ukazują- ca się od 1953 do 1967 r. została nazwana 344 [WITKIEWICZ] Katalog wystawy „antologią życia współczesnego, którą talent prac malarskich Stanisława Ignacego WIT- Feliksa Topolskiego przemienia w dzieło sztu- KIEWICZA. Nowy Targ 1957 Pow[iatowy] ki, przekraczające swój czas”. Retrospektyw- Dom Kultury. 20,5 cm, s. 23, [1]/. Broszura ne wystawy „Kronik” urządzano w galeriach wydawn. Spis obrazów obejmuje 294 pozy- Nowego Jorku, Moskwy, Tokio, Hamburga cje! Przedrukowano też Regulamin Firmy Por- i Izraela; również w Krakowie w TPSP w maju tretowej… z 1928 r. 1965 r. Wystawa monografi czna artysty zo- 60 stała pokazana w Warszawskim Muzeum Na- rodowym w 1961 r. 345 [WYSPIAŃSKI] Zdzisław Kępiński 339 T. XII, 1964 Nr 1-12 (253-264) – Stanisław Wyspiański. Warszawa 1984 Kra- [I półrocze]. Zawiera: The Pilgrimage of His jowa Agencja Wydawnicza. 27,5 cm, s. 227, Holiness Pope Paul VI to the Holy Land, Jor- [3], 150 ilustracji, w tym barwne. Opr. wy- dan– Israel (nr 1-6); The Royal Society. Ter- dawnicza: pł. tłoczone z obwolutą. cenery Celebrations (nr 7-8); New York. Har- 160 lem Riots. July 1964 (nr 9-12). 346 [WYSPIAŃSKI] Stanisław Wyspiań- W tece oryginalnej, tekt. z napisem Topol- ski. Napisała Helena Blum. Warszawa 1969 ski‘s Chronicle. Volume Twelve. Fot. przedstawia Auriga. 36 cm, s. 41, [11], 19 ilustr. w tekście, scenę z wizyty papieża Pawła VI w Ziemi tablice z 147 reprodukcjami czarnobiałymi, Świętej. Podpis do tej kroniki: Christus vincit, XXI tablic barwnych. Opr. wydawnicza: pł. Christus regnat, Christus imperat. z obwolutą. U dołu oprawy i obwoluty – śla- 900 dy zalania. wewnątrz stan dobry. 120

69 347 [WYSPIAŃSKI] Tadeusz Makowiecki muzeum”; Tadeusz S. Jaroszewski – Kilka uwag – Poeta – malarz. Studjum o Stanisławie Wy- o stylu bizantyjskim w architekturze polskiej XIX spiańskim. Warszawa 1935 Nakładem T-wa wieku; Piotr Skubiszewski – Skarbiec opactwa Lit[erackiego] im. A. Mickiewicza i Instytutu Sante-Croix w Poitiers… Także bibliografi a prac Wydawniczego „Biblioteka Polska”. 24 cm, drukowanych Zdzisława Żygulskiego jun. s. 254, [1], 14 tablic ilustr. Opr. wtórna: ppł.; i jego „Noty autobiografi czne”. Odręczna de- okładka broszury wydawn. naklejona na lico dykacja na k. tytułowej. oprawy. 90 90 353 [ŻYW] EDINBURGH As the Artist 348 [WYSPIAŃSKI] Muzeum Narodowe Sees It by ALEKSANDER ŻYW, with an In- w Krakowie – Stanisław Wyspiański 1907 troduction by H. Harvey Wood. Edinburgh – 1957. Grudzień 1957 – czerwiec 1958. 1946 [wyd. 2. – pierwsze w 1945] Macniven 21 cm, s. 32, [2], 17 tablic ilustr. Broszura & Wallace. 19 x 20 cm, s. 48; reprodukcje wydawn. z reprodukcją na okładce. Wydaw- rysunków od s. 10 do 48. Broszura wydawn. nictwo z okazji obchodów 50 rocznicy śmier- z barwną reprodukcją na okładce. Na odwro- ci artysty. cie okładki – dedykacja dla „Major Borowso- 60 ski” oraz ekslibris A. Jezierskiego. Aleksander Żyw, ur. 1905 w Lidzie, uczeń 349 [ZACHĘTA ] Salon wiosenny ar- Tadeusza Pruszkowskiego w warszawskiej tystów warszawskich, maj – czerwiec 1913 Akademii. Żołnierz polskich sił zbrojnych na [Warszawa] Towarz. Zachęty Sztuk Pięknych Zachodzie, po wojnie zamieszkał w Wielkiej w Król. Polskiem. 18 cm, s. [32], 40 tablic Brytanii, a następnie we Włoszech, gdzie ilustr. Broszura wydawn. Pieczątka: „Piotr zmarł w 1995 r. Ceniony i popularny w obu Ostromęcki /Tomaszewice”. Grzbiet broszury tych krajach, mało znany w ojczyźnie. po konserwacji. Miejscami w tekście podkreś- 60 lenia kredką. Stan dobry. 80 350 [ZAK] Stefanja Zahorska – Eugenjusz Zak. Z 32 reprodukcjami. Warszawa 1927 Nakład Gebethnera i Wolffa. 18 cm, s. 24, 32 tablice reprod. Broszura wydawn. z reproduk- cją na okładce. Monografje artystyczne tom XV. Okładki nieco zabrudzone. Na k. przed- tytułowej i tytułowej rdzawe plamki. 50 351 [ZAMECZNIK] Katalog wystawy: Wojciech Zamecznik 1923-1967. Warszawa 1968 Muzeum Narodowe. 22 x 22 cm, s. 138, liczne czarnobiałe reprodukcje plakatów, gra- fi ki użytkowej, fotogramów, 8 wklejonych barwnych reprodukcji. Broszura wydawn. 70 352 [ŻYGULSKI Zdzisław, jun., Prof. dr hab.] Księga pamiątkowa dla Zdzisława Ży- gulskiego jun. Pszczyna 1992 Wydawnictwo Muzeum Wnętrz Zabytkowych w Pszczynie. Materiały Muzeum…, t. VII. 24 cm, s. 338, [2], 106 ilustr.; portret uczonego. Broszura wydawn. 25 rozpraw, także w jęz. angielskim, niemieckim i rosyjskim, uczonych z wielu krajów. M.in.: Juliusz A. Chrościcki – Islam w nowożytnych ulotkach; Tadeusz Chrzanow- ski – Refl eksje nad zbiorami parafi alnymi; Irena Huml – Warsztaty krakowskie a idea „żywego

70 Literatura dotycząca Kunstinstitut und Städtische Galerie. 24 cm, s. 175, [3], liczne ilustr. w tekście. Broszura grafi ki i portretu. Z biblioteki wydawn. z ilustr. na okładce. Zbigniewa RYBCZYŃSKIEGO. 80 360 [CHODOWIECKI] Katalog wysta- 354 ADHÉMAR Jean – Europäische Gra- wy: Daniel Chodowiecki. Muzeum Pomorskie phik im 18. Jahrhundert. Köln b.r. Editon w Gdańsku, grudzień 1951 – luty 1952. Ka- Berend von Nottbeck. 21 cm, s. 255, liczne talog opracowała Anna Gosieniecka. 20,5 cm, ilustr. w tekście (także barwne). Opr. wy- s. 94, ilustr. na osobnych tablicach. Broszu- dawn.: pł. z obwolutą. Przekład z jęz. fran- ra wydawn. z ilustr. na okładce. Nakład cuskiego – Rolf Schott. Minimalne ubytki 1000 egz. obwoluty, poza tym stan oprawy, tekstu i ilu- 70 stracji bardzo dobry. 100 361 CZARNOCKA Krystyna – Półto- ra wieku grafi ki polskiej. Warszawa 1962 355 BABENDERERDE Peter – Dekorati- Wiedza Powszechna. 20,5 cm, s. 378, [2], ve Graphik. 2. Vermehrte und verbesserte Au- 193 ilustr. w tekście. Oprawa wydawn.: pł. fl age. Braunschweig 1975 Klinkhardt & Bier- z obwolutą. Ubytki obwoluty. mann. 24 cm, s. VI, [2], 339, liczne ilustr. 60 w tekście (także barwne). Opr. wydawn.: pł., złoc. tytulatura. Bibliothek für Kunst und 362 [DAHLBERG] Bronisław HEYDUK – Antiquitätenfreunde, Band XLV. Dahlberg w Polsce. Dziennik i ryciny szwedz- 180 kie z dziejów „Potopu” 1656-1657. Wstęp Adama Przybosia. Wrocław [i in.] 1971 356 [CHODOWIECKI] Ewa ŁOMNIC- Zakład Narodowy imienia Ossolińskich. KA-ŻAKOWSKA – Ryciny Daniela Chodo- 29,5 cm, s. 205, [3], liczne ilustr. w tekście wieckiego w zbiorach Muzeum Narodowego i na osobnych tablicach (w paginacji). Opra- w Warszawie. Warszawa 2010 Wydawnictwo wa wydawn.: pł. z obwolutą. Uszkodzenia D i G. 28,5 cm, s. 409, [3], ponad 500 ilustr. obwoluty. na osobnych tablicach. Opr. wydawn.: tekt. 90 z ilustracjami na okładkach. 90 363 FALCK Polonus i współcześni rytow- nicy gdańscy. [Katalog wystawy – oprac. Anna 357 [CHODOWIECKI] Irena TURNAU Gosieniecka]. Państwowe Muzeum w Gdań- – Kultura materialna Oświecenia w rycinach sku, listopad-grudzień 1949. 20,5 cm, s. 58, Daniela Chodowieckiego. Wrocław-Warsza- [6] tablic ilustracji. Broszura wydawn. Na- wa-Kraków 1968 Zakład Narodowy imienia kład 1000 egz. Na 3. okładce odręczne wpisy Ossolińskich. 16 cm, s. 132, [4], 193 ilustr. (rachunki), poza tym stan dobry. na osobnych tablicach. Broszura wydawn. In- 80 stytut Historii Kultury Materialnej PAN. Żró- dła do Historii Kultury Materialnej pod red. 364 [FALCK, HONDIUSZ] Portrety i sce- Adama Wolffa. Minimalne ubytki okładek. ny polskie w sztychach Falcka i Hondiusza. 50 Opracowali: Zofi a Jakrzewska, Irena Fabia- ni-Madeyska, Marian Pelczar. Gdańsk 1955 358 [CHODOWIECKI] Katalog an- Zakład imienia Ossolińskich we Wrocławiu. tykwaryczny:Preussen und Chodowiecki. Teil 30 cm, s. 124, [4], 52 tablice ilustr. (w pagi- I – Preussen 1701. Teil II – Daniel Nicolaus nacji). Broszura wydawn. Nakład 2467 egz. Chodowiecki. Zeichnungen und Radierun- Biblioteka Gdańska Towarzystwa Przyjaciół gen. Galerie Jens. H. Bauer, Kunstantiquariat, Nauki i Sztuki w Gdańsku. Seria Grafi czna Hannover 2001. Katalog 48. 30 cm, s. [2], Nr 4. Okładki poplamione, z drobnymi ubyt- 92, liczne ilustr. w tekście. Broszura wydawn. kami; grzbiet reperowany. Wewnątrz stan do- 40 bry. 359 [CHODOWIECKI] Katalog wy- 80 stawy: Bürgerliches Leben im 18. Jahrhun- 365 GRAFIKA szkół obcych w zbiorach dert. Daniel CHODOWIECKI 1726-1801. polskich. Wstęp Marii Mrozińskiej. Warszawa Zeichnungen und Druckgraphik. Frankfurt 1978 Arkady. 30 cm, s. 178, [2], 199 ilustr., am Mein, Juni-August 1978, Städelches w tym barwne, na osobnych tablicach (w pa-

71 ginacji). Oprawa wydawn.: pł., złoc. tytula- skich. 29,5 cm, s. 143, [1], liczne ilustr. Opra- tura, obwoluta (uszkodzona). Polskie zbiory wa wydawn.: pł. z obwolutą. grafi czne. Dedykacja na k. przedtytułowej. 80 80 372 [katalog wystawy] Eighteen Century 366 HIND Artur – A History of Engraving Italian Prints. Canaletto – Piranesi – Tiepo- & Etching from the 15th Century to the Year lo. Pace Master Prints, New York, April-May 1914. 111 Illustrations. New York [1923] Do- 1986. 21 cm, s. [16], liczne ilustr. w tekście. ver Publications, Inc. 21,5 cm, s. XVII, 487, Broszura wydawn., ilustr. na okładkach. [5], frontispis i 110 ilustr. w tekście. Broszu- 50 ra wydawn. z ilustr. okładką. Powtórzenie powiększonego i zmienionego, trzeciego wy- 373 [katalog wystawy] Grafi ka barwna dania A Short History of Engraving and Etching, XVIII w. Katalog opracowały Elżbieta Bu- dokonane w 1963 r. w Kanadzie. dzińska i Teresa Armółowicz. Warszawa 1964 100 Biblioteka Uniwersytecka, Gabinet Rycin. 21 cm, s. 61, [5], 14 tablic ilustr. Broszura 367 HOKUSAI – nach Edmond de Gon- wydawn. Nakład 525 egz. court. Redaktion der deutschen Ausgabe 60 – Klaus H. Carl. New York 2008 Parkstone International. 32 cm, s. 255, liczne tablice 374 [katalog wystawy] Grafi ka francuska ilustr. barwnych (w paginacji). Oprawa wy- XVII wieku… w oprac. Heleny Domaszew- dawn.: tekt. z ilustr., obwoluta. skiej. Muzeum Zamkowe w Malborku lipiec- 150 sierpień 1964. 17,5 cm, s. 36, [4], 30 tablic ilustr. Broszura wydawn.; brak obwoluty. Na- 368 [HOLLAR] Wenzel Hollar (1607- kład 500 egz. 1677). Radierung und Zeichnungen aus dem 80 Berliner Kupferstichkabinett. Bearbeitet von Hans Mielke. Berlin 1984, Staatliche Museen 375 [katalog wystawy] Grafi ka francuska Preussicher Kulturbesitz. 26 cm, s. 55, 156 XVII wieku. Opracowała Teresa Armółowicz- ilustr. na osobnych tablicach. Broszura wy- Kosecka. Wstęp Teresy Sulerzyńskiej. Warsza- dawn. z ilustr. na okładkach. wa 1969 Biblioteka Uniwersytecka, Gabinet 120 Rycin. 20,5 cm, s. 75, [5], 22 ilustr. na osob- nych tablicach. Broszura wydawn. z ilustr. na 369 IMAGO Poloniae. Dawna Rzeczpo- okładce. Nakład 500 egz. Drobne przetarcia spolita na mapach, dokumentach i starodru- grzbietu okładki. Podpis własn. Zbigniewa kach w zbiorach Tomasza Niewodniczań- Rybczyńskiego. skiego. Tomy I-II. Warszawa 2002 Tomasz 80 Niewodniczański (Bitburg) – wydawca i re- daktor odpowiedzialny. Katalogi towarzyszą- 376 [katalog wystawy] Grafi ka maryni- ce wystawom w Berlinie, Warszawie (2002), styczna Reinera Noomsa zwanego Zeemanem Krakowie i Wrocławiu (2003). 33 cm, s. 388; (1612-1664) ze zbioru Muzeum Narodowe- 324 [druk czteroszpaltowy]; teksty w jęz. pol- go w Gdańsku. Muzeum Narodowe w Gdań- skim i niemieckim. sku 1991. 25 cm, s. 23, 15 ilustr. w tekście. W obu tomach liczne reprodukcje, także Broszura wydawn. z ilustr. na okładce. barwne. Oprawa wydawn.: tekt., ilustracje 50 okładkowe. 377 [katalog wystawy] Italian Etchers 200 of the Renaissance & Baroque. [Oprac.] Sue 370 JAKIMOWICZ Irena – Pięć wieków Welsh Reed, Richard Wallace. Museum of grafi ki polskiej [katalog wystawy]. Warszawa Fine Arts Boston, Massachusetts; The Cleve- 1997 Muzeum Narodowe. 29 cm, s. 445, [3], land Museum of Art; National Gallery of Art, 320 ilustr. w tekście, w tym barwne. Broszura Washington, 1989. 29,5 cm, s. XLVII, 302, wydawn. liczne ilustr. w tekście. Broszura wydawn. 100 z ilustr. okładką. 200 371 JAKRZEWSKA-ŚNIEŻKO Zofi a – Gdańsk w dawnych rycinach. Wrocław 378 [katalog wystawy] Mity greckie. Te- [i in.] 1977 Zakład Narodowy im. Ossoliń- matyka mitologiczna w grafi ce europejskiej XVI-XIX wieku. Wystawa ze zbiorów Mu-

72 zeum Narodowego w Warszawie, maj-czer- 385 LUMDSEN E. S. – The Art of Et- wiec 1997. 29,5 cm, s. 69, [1], 67 tablic ilustr. ching…, with 208 Illustrations. New York Broszura wydawn. z ilustr. na okładce. [1924] Dover Publications, Inc. 20,5 cm, 90 s. 376, [10], liczne il. Broszura wydawn. z ilustr. okładką. Powtórzenie edycji 379 [katalog wystawy] Widoki miast eu- z 1924 r. dokonane w 1962 w Kanadzie [Ge- ropejskich w grafi ce XIX w. ze zbiorów książąt neral Publishing Company, Ltd. w Toronto]. Sanguszków w Gumniskach. Muzeum Okrę- Dedykacja na k. przedtytułowej. gowe w Tarnowie, luty-kwiecień 2007. 22 cm, s. 44, [4], liczne ilustr. w tekście. Broszura 90 wydawn. z ilustr. na okładce. 386 ŁOMNICKA-ŻAKOWSKA Ewa 60 – Grafi czne portrety Augusta II i Augusta III Wettynów w zbiorach Muzeum Narodowe- 380 [katalog wystawy] Złoty Wiek An- go w Warszawie. Warszawa 1997 Muzeum twerpii. Wystawa ze zbiorów Gabinetu Ry- Narodowe. 23,5 cm, s. 469, [3], liczne ilustr. sunków i Rycin Miasta Antwerpii. Katalog w tekście. Oprawa wydawn.: tekt. z ilustr. na opracował Léon Voet. Muzeum Narodowe okładce. w Warszawie, październik 1980. 23,5 cm, s. 38, [2], 46 tablic ilustr. Broszura wydawn. 80 z ilustr. okładką. 387 ŁOMNICKA-ŻAKOWSKA Ewa 60– Grafi ka polska XVIII wieku. Rytownicy pol- scy i w Polsce działający. Warszawa 2008 Wy- 381 [katalog wystawy] Zum 200. Grün- dawnictwo D i G. 28 cm, s. 509, liczne ilu- dungstag der Chalcographischen Gesellschaft stracje na osobnych tablicach (w paginacji). Dessau. Herausgegeben von Norbert Michels. Oprawa wydawn.: pł. z ilustr. na okładce. Anthaltische Gemäldgalerie Dessau, October- November 1966. 24 cm, s. 294, [1], liczne 60 ilustr. w tekście (także barwne). Oprawa wy- 388 ŁOMNICKA-ŻAKOWSKA Ewa dawn.: pł. z obwolutą. – Grafi ka portretowa epoki saskiej w Polsce 160 w relacji z późnobarokową grafi ką europej- ską. Warszawa 2003 Wydawnictwo Neriton. 382 KOLEKCJA Jacoba Kabruna. T. I – Ry- 24 cm, s. 302, [1], 354 ilustracje na osobnych ciny. Historia i dokumentacja. T. III – Ryciny. tablicach. Oprawa wydawn.: tekt. z ilustr. na Ilustracje. Opracowanie: Kalina Zabuska. Po- okładce. Nakład 500 egz. znań 2000 Ministerstwo Kultury i Dziedzic- twa Narodowego, Biuro Pełnomocnika Rządu 60 do spraw Polskiego Dziedzictwa Kulturalnego 389 [MUNCH] Werner Timm – Edward za Granicą. 24 cm; T. I – s. 50 [tekst polski Munch Graphik. Berlin 1979 Henschelverlag i angielski], ilustr. w tekście; reprint katalo- Kunst und Gesellschaft. 27 cm, s. 313, [1], gu w jęz. niemieckim wyd. w Gdańsku, 1861 185 tablic ilustr. Oprawa wydawn.: pł. z tło- – s. [8], 194. T. III – s. [1-5], 6-256: ilustra- czoną ilustr., obwoluta. Drobne ubytki obwo- cje. Oprawa wydawn. [t. I i III]: pł. ze złoc. luty, poza tym stan bardzo dobry. tytulaturą. 100 100 390 [NORWID] Cyprian Norwid. Wysta- 383 KURKOWA Alicja – Grafi ka ilustra- wa w 125 rocznicę urodzin. Warszawa 1946 cyjna gdańskich druków okolicznościowych Muzeum Narodowe; Druk W. Brasse, War- XVII wieku. Wrocław [i in.] 1979 Zakład szawa. Katalog opracowali Juliusz Wiktor Narodowy imienia Ossolińskich; Biblioteka Gomulicki, Zofi a Rothertowa i Jerzy Stankie- Gdańska PAN. 24 cm, s. 252, 163 ilustr. w tek- wicz. 20,5 cm, s. 130, [4], 12 tablic ilustracji. ście. Broszura wydawn. z ilustr. okładką. Broszura wydawn. Trzy ostatnie karty tablic 50 przerwane, bez szkody dla reprodukcji. Drob- ny ubytek grzbietu broszury. 384 LEPORINI Heinrich – Deutsche Holzschnitte. Ein Brevier. Braunschweig 100 1955 Klinkhardt & Biermann. 20 cm, s. 51, 391 OPAŁEK Mieczysław – Litografi a [1], frontispis barwny, 20 ilustr. w tekście. lwowska 1822-1860. Wrocław-Kraków 1958 Oprawa wydawn.: pł. z obwolutą. Zakład Narodowy im. Ossolińskich. 20,5 cm, 60

73 s. 107, [1], 20 ilustr. całostronicowych (w pa- w zbiorach Muzeum Narodowego w Pozna- ginacji). Broszura wydawn. niu, czerwiec 1960. Towarzystwo Przyjaciół 100 Sztuk Pięknych, Poznań; Stowarzyszenie Hi- storyków Sztuki Oddział w Poznaniu. 20 cm, 392 [ORŁOWSKI] Aleksander ORŁOW- s. [24], 9 tablic ilustr., s. [2]. Broszura wy- SKI (1777-1832). Wystawa dzieł ze zbiorów dawn. Nakład 300 egz. radzieckich i polskich. Muzeum Narodowe 50 w Warszawie, grudzień 1957 – luty 1958. 20,5 cm, s. 309, [3], 80 tablic ilustracyjnych 399 [REMBRANDT] Katalog wystawy: na osobnych tablicach. Broszura wydawn. Rembrandt i jego krąg. Rysunki – grafi ka. Mu- z obwolutą. Drobne ubytki obwoluty. zeum Narodowe w Warszawie, 15 marca – 30 80 kwietnia 1956 roku. 20,5 cm, s. 126, [4], 56 tablic ilustr., s. 12, tablice ilustr. 57-72. Bro- 393 [PIRANESI] Andrew ROBISON – Pi- szura wydawn. z obwolutą [podniszczoną]. ranesi. Early Architectural Fantasies. A Cata- 80 logue Raisonné of the Etchings. Washington [1986] National Gallery of Art; The Univer- 400 [REMBRANDT] Katalog wystawy: sity of Chicago Press. 28,5 cm, s. 241 [druk Ryciny Rembrandta. Wystawa ze zbiorów dwuszpaltowy], liczne ilustr.; reprodukcje fi li- Museum Het Rembrandthuis w Amsterda- granów. Broszura wydawn. z ilustr. okładką. mie. Zamek Królewski w Warszawie, marzec- 200 maj 2004. 24 cm, s. 111, liczne ilustr. w tek- ście. Broszura wydawn. z ilustr. na okładce. 394 [PIRANESI] Luigi FICACCI – Gio- Dołączone zaproszenie na wystawę. vanni Battista Piranesi. Köln [i in.] 2006 60 Taschen [Edycja w jęz. angielskim, przekład Bradley Baker Dick]. 21,5 cm, s. 351, [1], 401 [REMBRANDT] W kręgu rembrand- 453 ilustracje. Oprawa wydawn.: tekt. z ob- towskiej tradycji. Rysunki i grafi ka. Muzeum wolutą. Narodowe w Warszawie, 1961. Katalog pod 160 redakcją Ireny Jakimowicz. 21 cm, s. 121, [3], 23 tablice ilustracyjne. Broszura wydawn. 395 POLSKIE kolekcjonerstwo grafi ki z obwolutą. Niewielkie uszkodzenia obwoluty. i rysunku. Wstęp Stanisławy Sawickiej. War- 60 szawa 1980 Arkady. 30 cm, s. 217, [3] – druk dwuszpaltowy. Oprawa wydawn.: pł., tłocz. 402 ROUR Eugène – Europäische Gra- tytulatura. Brak obwoluty. Polskie zbiory gra- phik im 17. Jahrhundert. Darmstadt b. r. Edi- fi czne. tion Berend von Nottbeck. 20,5 cm, s. 252, 80 liczne ilustr. w tekście. Oprawa wydawn.: pł. z obwolutą. Tłumaczenie z jęz. francuskiego: 396 RASTAWIECKI Edward – Słownik Peter Kammitzer. rytowników polskich tudzież obcych w Pol- 100 sce osiadłych lub czasowo w niej pracujących. Poznań 1886 z Drukarni J. I. Kraszewskiego 403 SEWERYN Tadeusz – Staropolska (Dr. W. Łebiński). 24 cm, s. VIII, 316, [2]. grafi ka ludowa. Warszawa 1956 Wydawnictwo REPRINT w nakładzie 800 egz. numerowa- „Sztuka”. 24 cm, s. 205, [3], 157 ilustr. w tek- nych (egz. nr 352), Warszawa 1980 WAiF. ście. Oprawa wydawn.: pl. [brak obwoluty]. Pań- Oprawa plast., tekt., złoc. na grzbiecie. Pod- stwowy Instytut Sztuki; Polska sztuka ludowa pis własnościowy Zbigniewa Rybczyńskiego. pod redakcją naukową Aleksandra Jackowskiego. 60 Minimalne uszkodzenie grzbietu oprawy. 50 397 [REDON] The Graphic Works of Odi lon Redon. 209 Lithographs, Etchings 404 [TYCJAN] Katalog wystawy: TIZIAN and Engravings, with an Introduction by Al- and the Venetian Woodcut. Intoduction and fred Werner. New York [1969] Dover Publi- Catalogue by David Rosand, Michelangelo cations, Inc. 31 cm, s. XXVII, [1], 209 tablic Muraro. A Loan Exhibition Organized and ilustr. Broszura wydawn. Circulated by International Exibitions Foun- 120 dation [USA], 1976-1977. 25,5 cm, s. 315, liczne ilustr. Broszura wydawn. 398 [REMBRANDT] Katalog wysta- 100 wy: Akwaforty Rembrandta i jego uczniów

74 405 WIDACKA Hanna – Jan III Warszawa 1997 Muzeum Pałac w Wilanowie. w grafi ce XVII i XVIII wieku. Warszawa 1987 21 cm, s. 120, [2], liczne ilustr. Broszura wy- Państwowe Wydawnictwo Naukowe. 20,5 cm, dawn. z ilustr. na okładce. s. 176, [4], 167 ilustracji na odrębnych tabli- 70 cach. Broszura wydawn. z obwolutą. 50 412 POLSKI portret wojskowy XVIII i XIX w. Katalog wystawy ze zbiorów Muzeum Woj- 406 WIDACKA Hanna – Słynne pięk- ska Polskiego w Warszawie. Muzeum w Gru- ności w grafi ce XVI – XIX wieku. Warszawa dziądzu, grudzień 1981 – luty 1982. 20 cm, 1998 Biblioteka Narodowa. 24 cm, s. 158, s. 35, 12 tablic ilustr. Broszura wydawn. [2], 46 ilustr. w tekście. Broszura wydawn. z ilustr. na okładce. Nakład 300 egz. z ilustr. okładką. 60 50 413 WASYLEWSKI Stanisław – Portret 407 WINKLER R. Arnim – Die Frühzeit kobiecy w Polsce XVIII wieku. Z 32 repro- der deutchen Lithographie. Katalog der Bild- dukcjami. Warszawa 1926 Nakład Gebeth- drucke von 1796-1821. München [1975] nera i Wolffa. 18 cm, s. 24, 32 tablice ilustr. Prestel-Verlag. 24 cm, s. 467, liczne ilustr. na Broszura wydawn. Monografi e artystyczne osobnych tablicach (w paginacji). Oprawa tom I. Niewielkie ubytki grzbietu broszury. wydawn.: pł. z obwolutą. „Neunzehntes Jahr- 40 hundert”. Forschungsunternehmen der Fritz Thyssen Stiftung. Materialen zur Kunst des 414 PORTRETY osobistości dawnej Rze- 19. Jahrhunderts, Band 16. czypospolitej w zbiorach mińskich. Katalog 240 wystawy opracowali Jerzy T. Petrus i Taisija A. Karpowicz. Państwowe Zbiory Sztuki na Wawelu; Państwowe Muzeum Sztuki BSRR, Portret w malarstwie Kraków 1991. 20 cm, s. 92, [6] – tekst polski i grafi ce i białoruski, tabl.: I-VIII (barwne), 1-32, A-1 - A-4. Broszura wydawn. z ilustr. na okładce. 408 KATALOG portretów osobistości pol- 80 skich i obcych w Polsce działających. Tomy 1-8 i Suplementy. Warszawa 1990-1998 Bibliote- ka Narodowa. 24 cm. Oprawa wydawn. t. 1 – pł., z obwolutą; pozostałe tomy – broszura wydawn. 200 409 KATALOG portretów książąt San- guszków w zbiorach Muzeum Okręgowego w Tarnowie. [Napisała] Paulina Chrzanow- ska; opracowała i uzupełniła Kinga Sołtys. Tarnów 1994. 23 cm, s. 260, liczne tabl. in- formacyjne (w paginacji). Oprawa wydawn.: pł. z obwolutą. 60 410 LISZEWSKA Krystyna, PLAPIS Janusz – Portrety osobistości i mieszkańców Warszawy w zbiorach Muzeum Historyczne- go m. st. Warszawy. Warszawa 1990 Państwo- we Wydawnictwo Naukowe. 21 cm, s. 269, [3], liczne ilustr. w tekście; errata. Oprawa wydawn.: ppł., tekt. z ilustr. na okładkach. 90 411 [PORTRET] Louis de Silvestre (1676- 1760), francuski malarz dworu Augusta II i Augusta III. Obrazy ze zbiorów polskich.

75 76 Historia

415 ALBUM mundurów 1-go Polskiego 392, [1]. Opr. wtórna: pł., złoc. napisy na Korpusu. Warszawa 1919 nakładem Polskiego grzbiecie. Piecz. „Prywatne Gimnazjum Mę- Stowarzyszenia Wydawniczego „Placówka”. skie im. Bolesława Prusa w Warszawie”. 39 tablic w litografi i barwnej (fi rma Litogra- 100 fi a Artystyczna W. Główczewski w Warsza- wie), 24,5 x 17 cm, k. tyt. i 1 k. „Objaśnień” 420 BRUS Władysław – Urojenia i rze- podpisanych „J. Dowbor Muśnicki”. W tece czywistość. Prawda o ZSRR. Łódź 1946 Spół- tekt. 26,5 x 18 cm, złoc. tytulatura na licu. dzielnia Wydawnicza „książka”. 20,5 cm, Rys. na karcie tytułowej sygnowany „[Ignacy] s. 117, [2], 2 wykresy. Broszura wydawn. WRÓBLEWSKI”. Teka sygn. „Tow. Koman- podpis wł. „Stanisław Marczak-Oborski”. dytowe Puget, Jerzyna i S-ka /Warszawa 60 Marjensztad [!] 16”. Nieznaczne ubytki papierowej okładziny na grzbiecie teki; we- 421 [CHYRÓW] Księga pamiątkowa wnątrz stan bardzo dobry. 50-lecia Konwiktu i Gimnazjum OO. Je- zuitów w Chyrowie 1886 – 1936. Kraków 200 MCMXXXVI [1936] nakładem Konwiktu 416 ARCHIWUM Wybickiego. T. I-III. w Chyrowie. 30,5 cm, s. 189, [1], liczne ilustr. Zebrał i wydał A.[dam] M.[ieczysław] Skał- w tekście, 16 tablic ilustr. Opr. wtórna: psk, kowski. Gdańsk 1948 – 1950 – 1978 nakła- pł., tłocz. i złocona tytulatura na licu oprawy. dem Towarzystwa Przyjaciół Nauki i Sztuki 100 w Gdańsku [t. I-II], Gdańskiego Towarzystwa Naukowego [t. III]. 25 cm [t. I, II], s. XIII, [3], 541, 3 tablice ilustr; VIII, 567, 5 tablic ilustr. T. III – 24 cm, s. 382, [2]. Broszury wydawn. W t. I i II niewielkie ubytki broszu- rowych opraw. 120 417 BIELAJEW W. – Barbarzyńcy w mo- noklach (Niemcy w Polsce). Przekład z rosyj- skiego. Moskwa 1942 Wydawnictwo Litera- tury w językach obcych. 14 cm, s. 52, [3]. Broszura wydawn. „…Luźne opowiadania uchodźców z Polski, którzy jesienią 1939 roku schronili się na terytorium ZSRR przed bestialstwami najeźdźców niemieckich”. 50 418 BIEŃKOWSKI Władysław – Nauka o Polsce współczesnej. Opracowanie grafi czne Mieczysława BERMANA. Warszawa 1948 Państwowe Zakłady Wydawnictw Szkol- nych. 23,5 cm, s. 260, 91 ilustr. [w pagina- cji], rozkł. mapa Polski. Broszura wydawn. 60 419 BOBRZYŃSKI Michał – Szkice i studja historyczne, z przedmową prof. Sta- n[isława] Estreichera. Tomy 1 – 2. Kraków 1922 nakładem Krakowskiej Spółki Wydaw- niczej. 18,5 cm, s. XIII, [1], 257, [2]; [4],

77 422 CIECHANOWSKI Jan – O genezie i 1809, ze względem szczególniejszym na i upadku II Rzeczypospolitej. Londyn 1981 czynności korpusu polskiego, przez… Wyda- Odnowa. 20,5 cm, s. 44. Broszura wydawn. nie j. w., Kraków. S. 94. Rzecz przedrukowana Na k. tytułowej odręczna dedykacja autora, z pisma czasowego „Pamiętnik warszawski”, datowana „30-9-81”. na rok piąty (1810), tom XIII.. Pieczątki wł. 50 „Z księgozbioru Bronisława Gałczyńskiego”. Opr. psk z epoki 423 CZACKI Tadeusz – Rozprawa o Ży- 120 dach i Karaitach przez… (Pierwszy raz druko- wana 1807 r. w Wilnie u Józefa Zawadzkiego.). 424 EICHHORN Karol Fryderyk – Sto- Z dodatkiem wiadomości o życiu i pismach sunek xiążęcego domu Radziwiłłów do domów autora. Wydanie Kazimierza Józefa Turow- xiążęcych w Niemczech uważany ze stanowi- skiego. Kraków 1860 nakładem Wydawnic- ska historycznego pod względem praw nie- twa Biblioteki Polskiej. 18,5 cm, s. 178, [2]. mieckich politycznych i xiążęcych; przez…, [współoprawne]: SKARGA Piotr, Ksiądz radcę dworu i professora prawa w Göttyndze. – Kazania sejmowe, także Wzywanie do po- Z niemieckiego języka na polski przełożył kuty obywatelów Korony Polskiej przez… L. Hr. Rzyszczewski. Warszawa 1843 w księ- Wydanie j. w., Kraków 1857. S. XXXII [wstęp garni Aug. Emm. Glücksberga. 22 cm, s. [4], K. J. Turowskiego], 160, tablica rozkł. – fak- III, [1], 155, [56]. Broszura wydawn. [brak symile autografu ks. Skargi. [współoprawne]: okładek]. E. I, 455. Pieczątki: „z Księgozbio- LESZCZYŃSKI Stanisław, król polski, ru A. Markowskiego” i „A. M.”. wielki książę litewski & & książę Lotaryngii 200 i Baru – Głos wolny wolność ubezpieczający. Wydanie j. w. , Kraków 1858. S. 180. [współ- 425 FILIPOWICZ Zofi a – Pamięt- oprawne]: MROZIŃSKI Józef, Jenerał – Ob- nik. Wydanie pośmiertne. Układ książki, lężenie i obrona Saragossy w latach 1808 portret i ozdoby według rysunków Jana

78 BUKOWSKIEGO. Kraków MCMV [1905] Wydawnictwo „Naprzodu”; Odbito w Dru- karni [Władysława] Teodorczuka. 16 cm, s. 88, [2], rysunki w tekście, portret autorki na s. 5, rysowana k. tytułowa. Druk na sza- rym papierze czerpanym. Broszura wydawni- cza, okładka sygnowana „J. B.” – Jan Bukow- ski. Piękny druk secesyjny. Nieznaczne ślady zalania w narożniku okładek. Zofi a Filipo- wicz (1876-1900), młodo zmarła poetka. To- mik zawiera – oprócz fragmentów pamiętnika – także jej wiersze i prozę poetycką. Maliszewski 3564. 160 426 FREDRO Jędrzej Maksymilian – Dzieje narodu polskiego pod Henrykiem Walezyuszem królem polskim a potém fran- cuzkim. Przełożył z łacińskiego, życiorysem i objaśnieniami uzupełnił Władysław Syro- komla. Petersburg i Mohylew 1855 nakładem Bolesława Maurycego Wolffa. 21 cm, s. [4], XI, [1], 155. razem złączone: Leonarda GORECKIE- GO, szlachcica polskiego, opisanie wojny Iwona, hospodara wołoskiego z Selimem II,

cesarzem tureckim, toczonéj w roku 1574. Przełożył z łacińskiego, życiorysem i obja- śnieniami uzupełnił Władysław Syrokom- la. Petersburg i Mohylew 1855 nakładem B. M. Wolffa, s. [4], VI, 44. Razem złączone: Jana ŁASICKIEGO, Historya wtargnienia Polaków na Wołoszczy- znę (…) roku 1573. Przełożył…[j. w.] Peters- burg… [j. w.], s. X, 25. Opr. psk z epoki, zło- cone napisy na grzbiecie. Pieczątka herbowa i monogram „BW [?]”. E. I, 516. 120 427 GIERTYCH Jędrzej – Polityka Ol- szowskiego. Zeszyt przedostatni tomu drugie- go „Polityki Polskiej w Dziejach Europy”. Londyn 1953 nakładem autora. 17 cm, s. 197, [3]. Broszura wydawn. „Książkę niniejszą wydaję sposobem litografi cznym. Płyty litografi czne własnoręcznie przepisuję na maszynie typu Varityper” [z przedmowy]. Biskup chełmiński i podkanclerzy, później prymas – Andrzej Olszowski kierował polską akcją dyplomatyczną i w znacznym stop- niu polityką polską w latach 60-tych XVII w. Głównie jego zasługą była elekcja Michała Korybuta na króla, wbrew kandydatom cu- dzoziemskim. 100

79 428 GOMUŁKA Władysław – Wiesław, Portret Jana Brosciusza, profesora Akademii Sekretarz Generalny KC PPR – Ku nowej Pol- krakowskiej, datowany „1839”, wg rysunku sce. Sprawozdanie polityczne i przemówienia Jana Nepomucena Bizańskiego litografował wygłoszone na I Zjeździe PPR. [Łódź] 1945 Wittmann w zakładzie Simona w Strasbur- Spółdzielnia Wydawnicza „Książka”. 22 cm, gu. Pieczątka wł. „Z księgozbioru Strachoc- s. 157, [3], wklejona fot. z portretem Wł. kich”. E. II, 72; zawartość podaje E. XIX2, IX, Gomułki. Broszura wydawn. Ubytki grzbie- s. 184-185. Rzadkie. tu tylnej okładki i ostatniej karty; plamy na 180 przedniej okładce. Wewnątrz stan bardzo do- bry. 430 GRONIOWSKI Krzysztof – Raliza- 60 cja reformy uwłaszczeniowej 1864 roku. War- szawa 1963 Państwowe Wydawnictwo Na- 429 GRABOWSKI Ambroży – Staro- ukowe, Instytut Historii PAN. 24 cm, s. 285, żytności historyczne polskie, czyli pisma [3]. Broszura wydawn. Nakład 900 egz. i pamiętniki do dziejów dawnej Polski, listy 50 królów i znakomitych mężów, przypowieści, przysłowia itp. Z rękopismów zebrał i przydał 431 HARBUT Juljusz Stanisław – Po żywoty uczonych Polaków. Tom 2. [brak t. 1] prochy generała Bema. Wrażenia i rozwa- (z rycinami). Kraków 1840 nakładem i dru- żania z podróży przez Rumunję, Bułgarję, kiem Józefa Czecha. 21,5 cm, s. [8], 536, ta- Tu r c j ę, Palestynę i Syrję, z 30 fotografjami blica – portret w litografi i. Opr. wtórna: ppł. i ilustracjami. Warszawa 1929 Zjednoczone z szyldzikiem, tekt., brzegi kart prószone. Zakłady Kartogr[afi czne] i Wydawnicze Tow.

80 Naucz[ycieli] Szkół Średnich i Wyższych S. A. 24 cm, s. VII, [1], 190, [1], 30 ilustr. w tekście. Brosz. wydawnicza z naklejoną ilustr. na okładce – reperowana [brak oryg. grzbietu i tylnej okładki broszury]; wewnątrz stan bardzo dobry. Piecz. „Z księgozbioru Rajmunda Ulatowskiego”. 60 432 HERTZ-BARWIŃSKI Henryk – Woyska polskiego konterfektów gładkich 20 gwoli uciechy komiltonów swoich wyimagino- wał – a gwoli pożytku nierycerskiego pospól- stwa w tysiącznej mnogości wytłoczyć zezwo- lił Henryk Hertz Barwiński ppor. 1 Brygady L[egionów] P[olskich], serya 1, nakład 2, Lito- grafi a Inż. W. Krzepowski. Kraków [1917]. 20 litografi i barwnych z portretami legio- nistów, sygn. i częściowo dat. na kamieniu, wymiar arkuszy: 28 x 21,5 cm, brosz. wydaw- nicza szyta, reperowana (przetarcia na brze- gach). Zawiera m.in. wizerunki: Józefa Pił- sudskiego, Edwarda Rydza-Śmigłego, Stefana Felsztyńskiego [malarz], Jana Skotnickiego [malarz]. Wszystkie portrety wymienione i częściowo reprodukowane w Katalogu portre- tów osobistości polskich i obcych w Polsce działają- cych, BN Warszawa 1990-1997. 432 400 Lwowskiego Związku Okręgowego Towarzy- 433 [HUBERT Leopold] Pamiętniki hi- stwa Szkoły Ludowej”. storyczne wydał… Tom drugi [brak tomu 120 pierwszego]. Warszawa 1861 Nakładem i Drukiem Jana Jaworskiego. 19,5 cm, s. [8], 435 JABŁONOWSKI Aleksander – Pi- 352, [1 – errata]. Opr. wtórna: pł. Ekslibris sma… Tom IV. Wołyń, Podole i Ruś Czerwo- Stanisława Zielińskiego. na. Warszawa 1911 skład główny w Księgarni Zawiera m.in.: Punkta od wojska podane E. Wende i S-ka; Tłocznia Wł. Łazarskiego. do sejmu 1622 r.; Zatargi z Turcją w 1667 23,5 cm, s. [2], 532, [1]. Opr. wtórna: ppł. roku i poselstwo Hieronima Radziejowskiego; biblioteczne; wydawnicze okładki broszuro- O zamiarach uspławienia rzek za czasów Sta- we zachowane. Piecz. „Biblioteka Publiczna nisława Augusta; O Sądzie Konfederacji gene- Lwowskiego Zarządu Okręgowego Towarzy- ralnej obojga narodów od roku 1773 do roku stwa Szkoły Ludowej”. 1775; Regulamen przepisany regimentom ka- 400 2 waleryi (1767). E. XIX , X, 425. 436 JACOBMEYER Wolfgang – Heimat 80 und Exil. Die Anfänge der polnischen Unter- 434 IWASZKIEWICZ Janusz – Litwa grundbewegung im Zweiten Weltkrieg. Sep- w roku 1812. Kraków – Warszawa 1912 tember 1939 bis Mitte 1941. Inaugural-disser- Z zapomogi Kasy Pomocy dla osób pracu- tation zur Erlangung des Grades eines Doktors jących na polu naukowem imienia dr. med. der Philosophie in der Abteilung für Geschicht- Józefa Mianowskiego; druk W. L. Anczyca swissenschaft der Ruhr-Universität Bochum. i Spółki. Monografi e w zakresie dziejów no- Hamburg [1972] Leibniz-Verlag. 22 cm, s. 369, wożytnych, wydawca Szymon Askenazy, tom [2]. Opr. wydawnicza: pł. z obwoluta. Dyserta- IX. 21,5 cm, s. XIV [przedmowa Szymona cja doktorska oparta na archiwalnych źródłach Askenazego], 439, [8]. Opr. wtórna: ppł. bi- polskich w Londynie oraz publikacjach krajo- blioteczne; okładka wydawnicza, broszurowa wych, ukazująca powstanie i rozwój państwa zachowana. Pieczątki: „Publiczna Książnica podziemnego w pierwszym okresie wojny. 90

81 Gen. J. H. Dąbrowski; Legia Nadwiślańska; Wojsko Księstwa Warszawskiego; Pułk Lek- kokonny Polski Gwardyi; Francya i koalicja; Życie publiczne i prywatne; Monety Księstwa Warszawskiego [opisał Marian Gumowski]; Różne. Ponadto indeksy, spis wystawców. Blok broszury pęknięty, drobne ubytki okła- dek i grzbietu. Wewnątrz stan dobry. 160 440 KATALOG Wystawy powstania listo- padowego z uwzględnieniem czasów przed i po popowstaniowych. Warszawa 1931 Mu- zeum Narodowe i Muzeum Wojska. 19,5 cm, s. 219, 8 tablic z reprodukcjami. Brosz. wy- dawnicza. Ekslibris: „Zbiór Andrzeja Rysz- kiewicza” (drzeworyt Zygmunta Kamińskie- go). Opis 1655 obiektów w działach: obrazy olejne, akwarele, gwasze, pastele, miniatury, rysunki, ryciny, rzeźby, plakiety, medale, pie- częcie, monety i banknoty, rękopisy, druki, ubiór i oporządzenie wojskowe, broń, chorą- gwie i sztandary, ordery i odznaki honorowe, pamiątki, ubiory, obyczaje. 160 441 KATALOG Wystawy Wołyńskiej.; 437 KARPIŃSKI Ignacy – Krótki rys Warszawa MCMXXXV [1935] Bibljoteka ustroju dawnej Polski i poglądy na przeszłość. Narodowa. 23,5 cm, s. 126, [2], 6 reprod. Wiązarek przyrzeczony niegdyś Uczniom na 3 tablicach. Broszura wydawn. Katalogi moim, dziś poważnym ojcom rodzin dla sy- wystaw V. Niewielkie uszkodzenia grzbietu nów ich i wnuków. Napisał … Rektor Emeryt, broszury. Nieznacznie zaplamienia okładek. Obywatel Sandomierza. Tom II [brak t. I]. Opis 930 obiektów. Warszawa 1887 Nakładem Autora, W Dru- karni „Kupieckiej”, Elektoralna Nr. 8, róg Or- 80 lej. 20,5 cm, s. 509, [3], VI [lista prenumera- 442 KIENIEWICZ Stefan – Ignacy Dzia- torów]. Opr. wtórna: psk z epoki, złoc. napisy łyński 1754-1797. Kórnik MCMXXX [1930] na grzbiecie. E XIX2, XIV, 166. nakładem Bibljoteki Kórnickiej. Życiorysy 90 zasłużonych Polaków wieku XVIII i XIX. 25 cm, s. 177, [1], 4 tablice ilustr. Broszura 438 KATALOG Wystawy Kościuszkow- wydawn. Egz. częściowo nierozcięty. Grzbiet skiej w Muzeum im. Mielżyńskich w Pozna- broszury reperowany, podklejony. niu. Poznań 1917 Czcionkami Drukarni Bra- ci Winiewiczów (właściciel Józef Winiewicz). 70 23 cm, s. 34, 11 tablic ilustr. Broszura wy- 443 KONECZNY Feliks – Tadeusz KO- dawn. z reprod. na okładce. Drobne uszko- ŚCIUSZKO. Na setną rocznicę zgonu Na- dzenia grzbietu okładki. czelnika. Życie – czyny – duch, napisał 50 Dr. … Poznań 1917 Wielkopolska Księgarnia Nakładowa Karola Rzepeckiego. 24,5 cm, 439 KATALOG Wystawy Napoleońskiej s. 388, [4], liczne ilustr. w tekście – także ca- (Doby Księstwa Warszawskiego), otwartej łostronicowe [w paginacji], 12 tablic ilustr. w Gmachu Muzeum Narodowego i Muzeum z zachowanymi bibułkami ochronnymi – na Wojska Polskiego w Warszawie, dn. 5 maja nich podpisy do ilustracji. Oprawa wydawn.: r. 1921. Opracował B[ronisław] G[emba- pł. tłoczone, złocenia, krzyż Virtuti Militari rzewski]. Warszawa 1921. 20 cm, s. [4], 248. na licu oprawy [sygn. „Bronisława Konecz- Brosz. wydawnicza. Podpis wł. „ARyszkie- na”]. Przetarcia i naderwania grzbietu opra- wicz” i data VI. 1958. wy. Wewnątrz stan bardzo dobry. 1277 obiektów w działach: Napoleon; Rząd Księstwa Warszawskiego; Książę Józef; 180

82 444 KONFEDERACJA polsko-czeska 449 KRAUSHAR Alexander – Neo-cyga- (Przedruk z „Pobudki” Lipiec 1942 r). Warsza- nerya warszawska. Wspomnienia o ludziach wa [TWZW] 18 cm, s. 28. Ochronna okładka i rzeczach literackich z niedawnej przeszłości kartonowa z pieczątką (powtórzoną na s. 1): (1870-1880). Warszawa [1913] Biblioteka „Zbiór inż. Leopolda Kummanta”. Druk kon- Dzieł Wyborowych. 18 cm, s. 2, 119. Opr. spiracyjny. Chojnacki, poz 506. wydawn.: pł., złocone napisy na licu i grzbie- 100 cie oprawy. 80 445 KOZŁOWSKI F[elicjan Antoni] – Dzieje Mazowsza za panowania Książąt. 450 [KRÓLESTWO POLSKIE] Hand- Warszawa 1858 Nakład i druk S. Orgelbran- buch von Polen (Kongress-Polen). Beiträge zu da Księgarza i Typografa. 21 cm, s. 579, 3 einer allgemeinen Landeskunde. Herausge- – omyłki druku], rozkł. tablica genealogiczna geben unter der Redaktion von Dr. E. Wun- w litografi i. Opr. wtórna: psk z szyldzikiem. derlich… Zweite vermehrte Aufl age… Berlin Wiele kart z rdzawymi plamami, typowymi 1918 Verlag von Dietrich Reimer (Ernst Voh- dla użytego papieru. Brak k. tytułowej; na sen). 27,5 cm, s. XXXII, 511, [9], 50 ilustr. k. przedtytułowej naklejone: nazwisko autora w tekście, 55 tablic fotogr., 19 barwnych map oraz dane o wydawnictwie (wycięte z k. tytu- rozkł. Opr. wydawn.: ppł., tekt. Veröffentli- łowej). Kartka wł. z monogramem „G.R.”. Od chungen der Landeskundlichen Kommission s. 518 do końca – rozprawa Czersk historycznie beim Kaiserl. Deutschen Generalgouverne- i statystycznie opisany przez Kornelego Kozłowskie- ment Warschau. go [syna autora]. E. II, 455. Rzadkie. 200 600 451 KSIĘGA CHWAŁY PIECHOTY. Re- 446 [KOŹMIAN] Pamiętniki Kajetana daktor: Eugeniusz Quirini. Układ grafi czny Koźmiana obejmujące wspomnienia od roku oraz projekt oprawy – Anatol Girs i Bole- 1780 do roku 1815. Część I – VI. Warszawa sław Barcz. Plakietę na okładce projekto- 1907 Biblioteka Dzieł Wyborowych; Drukar- wał Bolesław Barcz. Warszawa 1937-1939 nia Ed. Nicz i S-ka. 17,5 cm, s. 143; 125, [3]; Departament Piechoty Ministerstwa Spraw 142, [2]; 144; 144; 149, [3]. Opr. wydawni- Wojskowych; druk – M. Arct, S. A. 35 cm, cza w 6 wol.: pł. z tłoczonymi napisami na s. XII, 462, [2] – druk dwuszpaltowy; s. [128] grzbietach. Podpisy wł. „Stanisław Bieniak” – metryki chwały pułków piechoty; Lista ka- . 100 walerów Orderu Virtuti Militari. Liczne foto- grafi e, rysunki, szkice; 3 portrety, w tym dwa 447 [KOŹMIAN] Z pamiętników Kaje- w litografi i; 20 barwnych tablic ilustr. Oprawa tana Koźmiana. Część pierwsza (od r. 1779 wydawn. (wykonana w Zakładach Introliga- do epoki Czteroletniego Sejmu). Objaśnie- torskich Boleslawa Zjawińskiego w War- niami zaopatrzył Piotr Parylak. Lwów 1891 szawie): ppł., tekt., mosiężna plakieta na licu nakładem Towarzystwa Nauczycieli Szkół oprawy. Stan zachowania: grzbiet oprawy re- Wyższych. 19,5 cm, s. 175. Opr. wtórna: ppł. perowany, zastąpiony wtórnym płótnem; na Biblioteka dla Młodzieży, 5. Str. 3 i 4 z drob- tylnych wyklejkach i kilku ostatnich kartach nym ubytkiem na marginesie (bez szkody dla ślady zalania w górnej części. tekstu), reperowanym taśmą klejącą. Poza tym 360 stan dobry. E II, 341 [więcej nie wyszło]. 60 452 KUCHARZEWSKI Jan – Od bia- łego caratu do czerwonego. T. I-VII. War- 448 [KRACZKOWSKI J. F.] Russko-pol- szawa 1925 – 1935 Wydawnictwo Kasy im skija otnoszenija. Niekotoryja zamieczatel- Mianowskiego, Instytutu popierania Nauki. nyja po etomu predmietu mysli, słowa, reczy, 23 cm, T. I – Epoka Mikołaja I-go, s. [4], 431, uzakonienija, rozmyszlenija i razsużdenija. [1]. Wydanie drugie. T. II – cz.I: Geneza mak- Sobrał iż gazet, żurnałow i otdielnych iz- symalizmu; cz. II – Dwa światy, s. 456, [3]. danij Bibliofi l [pseud.]. [Wyd. 2] Izdanie T. III – Lata przełomu. Romanow, Pugaczew wtoroje, znaczitielno dopołniennoje. Wilna czy Pestel?, s. [4], VII, [1], 750, [2], 1 tabli- 1897 skład gł. w Russkoj Kniżnoj Torgow- ca ilustr. T. IV – Wyzwalanie Ludów, s. [8], le A. G. Syrkina. 21,5 cm, s. XX, 178. Opr. 509, [3]. T. V – Terroryści, s. [4], 478, [2]. wtórna: plast., tekt.; tylna okładka broszury T. VI – Rządy Aleksandra III, s. [4], 521, [2]. wydawn. zachowana. T. VII – Tryumf reakcji, s. [4], 367, [1]. Opr. 150 wtórna jednolita w siedmiu wol., imitacja

83 456 LESCOEUR P. L. – Le schisme mo- scovite et la Pologne catholique. Discours prononcé a Montmorency, le 21 mai 1859, au service funèbre des Polonais morts dans l’émigration. Paris 1859 Librairie de Charles Douniol. 23 cm, s. 37. Broszura oryginalna [brak grzbietu]. E. odnotowuje jedynie w spi- sie chronologicznym (X, 339). Autor opubli- kował w 1876 r. obszerną pracę o kościele ka- tolickim w Polsce pod zaborem rosyjskim. 50 457 LIPIŃSKI Wacław – Walka zbrojna o niepodległość Polski 1905-1918. Wydanie drugie rozszerzone (czwarty – ósmy tysiąc). Warszawa 1935 Instytut Badania Najnowszej Historii Polski. 23,5 cm, s. XX, [2], 486, [1], liczne ilustr. w tekście. Opr. wtórna: imitacja płótna, złoc. napisy na grzbiecie. Stan bardzo dobry. 90 458 LIPKOWSKI Leon – Moje wspo- płótna z szyldzikami. Obcięcia kart prószone. mnienia 1849-1912. Kraków 1913 nakładem Wszystkie okładki broszur wydawniczych za- autora; druk W. L. Anczyca i Spółki. 31 cm, chowane. Stan bardzo dobry. Monumentalna s. [4], 324, [1], liczne ilustr., rysunki herbów. (nieukończona, autor planował dziesięć to- Oprawa: pł. ze złoc. napisami na licu i grzbie- mów) historia polityczna Rosji. cie, sygnowana „K. Wójcik /Introlig[ator] Kraków”. Ślady zalania w całym egzempla- 700 rzu, również oprawa ze śladami odbarwień. 453 KUTRZEBA Stanisław – Polska Maliszewski 5437 [z komentarzem: „Z życia Akademia Umiejętności 1872-1938. Kraków ziemiaństwa na Podolu i Ukrainie”]. 1939 {PAU]; drukarnia Uniwersytetu Jagiel- 100 lońskiego. 26 cm, s. [4], 51, [1], 12 tablic ilustr. Broszura wydawn. Ubytki krawędzi 459 ŁĄCKI Kazimierz – Notatki histo- broszurowych okładek, minimalny ubytek ryczne o parafi i Dobrków. Część pierwsza. Do grzbietu broszury. Wewnątrz stan bardzo do- roku 1810. Dobrków 1953. 28,5 cm, k. tyt., bry. k. [2], s. 127. Maszynopis powielony. K. ty- tułowa pisana tuszem, z autografem autora. 60 Opr. ppł., tekt. Parafi a nad Wisłoką w gminie 454 LASKOWSKI Otton – Młodość woj- Pilzno k. Tarnowa. Opis obejmuje lata 1358 skowa Jana Sobieskiego. Wydanie III. Warsza- (zachował się akt fundacyjny) – 1810. wa 1933 Wydawnictwo Komitetu Obchodu 220 250-lecia Zwycięstwa pod Wiedniem. 17,5 cm, s. 48, tablica z portretem Jana III. Broszura wy- 460 MARK B[ernard] – Powstanie dawn. Piecz. „Publiczna Szkoła Powszechna nr w ghetcie warszawskiem. Moskwa 1944 Na- 2 w Lublinie. Bibljoteka” oraz „A. Pietrzak”. kładem Związku Patrjotów Polskich w ZSRR; Minimalne ubytki grzbietu broszurowych okła- Drukarnia „Iskra Rewolucji”. 16,5 cm, s. 70, dek. Wydania poprzednie – 1922, 1929. [2]. Broszura wydawn. Okładkę projektował Mieczysław BERMAN. Minimalny ubytek 50 narożnika broszurowej okładki. Poza tym 455 [LELEWEL Joachim i inni] Komitet stan dobry. Narodowy Polski do ziomków we Francji. Pa- 70 ryż 25 września 1832 w Drukarni A. Pinard. 21,5 cm, s. 3, ilustr. na s. 1. Przeciw „hanieb- 461 [MOCHNACKI Maurycy] PO- nej myśli wplątania nas w wojnę domową” LEN, seine Revolution und sein Recht. Von w Portugalii. Rzadkie. einem prussischen Staatsbeamten. Mit Ak- tenstücken. Leipzig [Lipsk] 1846 Ernst Keil 80

84 & Comp. 16,5 cm, s. VI, 333. Opr. wtórna: 466 MYCIELSKI Andrzej – Obsada psk współczesny ze złoc. napisami na grzbie- urzędu Prezydenta Rzeczypospolitej. Studja cie. Brak s. 235-238. Ślady zalania. Zabru- prawne na tle europejskich konstytucyj po- dzona s. 10. Przedmowa podpisana „Moch- wojennych. Kraków 1930 nakładem autora. nacki”. Przekład Powstania narodu polskiego 24 cm, s. 74, [1]. Broszura wydawn. [okładki w r. 1830 i 1831 (wyd. 1 – Paryż 1834). Wy- przybrudzone]. Na k. 1 odręcznie: „Z prośbą danie 1 niemieckie. E. 3, 148 i 448. NK 8, o recenzję /Autor”. 404. Rzadkie. 50 100 467 NOWAKOWSKI Zygmunt – Wie- 462 MOŚCICKI Henryk – Generał Ja- czory pod dębem. Gawędy historyczne opra- siński i Powstanie Kościuszkowskie. Ze 101 cowała Lidia Ciołkoszowa. Obwoluta i rysun- ilustracyami. Warszawa 1917 nakład Gebeth- ki Ireny Ludwig. Słowo wstępne Leopolda nera i Wolffa. 24 cm, s. [4], 435, 96 ilustr. Kielanowskiego. Londyn 1966 Gryf Publi- w tekście, 5 tablic ilustr., mapa rozkł. Opr. cations Ltd.; Stowarzyszenie Polskich Kom- wtórna: pł. ze złoc. napisami na licu i grzbie- batantów. 21,5 cm, s. XV, [1], 506. Broszura cie oprawy oraz ilustr. na licu; zachowane wydawn. z obwolutą. okładki wydawnicze. Narożniki i grzbiet opra- 70 wy z przetarciami i niewielkimi ubytkami. Na s. 398 i 399 nieznaczne plamy z atramentu; 468 [PANSLAWIZM] Drugi Wiec poza tym stan dobry. Wszechsłowiański w Moskwie, 4-5 kwietnia 100 1942 r. [tytuł okładkowy: Do broni Słowia- nie!] Moskwa 1942 Wydawnictwo Literatury 463 MOŚCICKI Henryk, CYNARSKI w Językach Obcych. 21,5 cm, s. 115, [1], fo- Jan – Historja XX wieku 1900-1934, opra- cowali… Wydanie II. Warszawa 1936 na- kładem Księgarni J. Przeworskiego. 24 cm, s. 775, [1], liczne ilustr. w tekście, mapy; 12 tablic ilustr., 8 tablic z naklejonymi reproduk- cjami barwnymi, 2 barwne mapy rozkł. Opr. wydawnicza: pł. tłocz., szyldziki na grzbiecie, złoc. napis i plakietka na licu oprawy. W tekt. futerale. Nieaktualne pieczątki biblioteczne. 120 464 MOŚCICKI Henryk, CYNARSKI Jan – Historja najnowsza (wiek XIX i XX) pod redakcją Prof. … T. I-III. Warszawa 1933 -1934 Wydawnictwo „Kultura i Wiedza”. 24 cm, s. [4], IV, 5-678, liczne ilustr. w tek- ście, 24 tablice ilustr., w tym 12 barwnych reprod. naklejonych na tekt., mapa rozkł. barwna. T. II – s. 662, liczne ilustr. w tekście, 24 tablice ilustr., w tym 12 barwnych reprod. naklejonych na tekt. T. III – s. 777, [1], liczne ilustr. w tekście, 28 tablic ilustr., w tym 12 barwnych j. w., 2 mapy barwne rozkł. Opr. wtórna: (w 3 wol.): pł. W t. 1 s. 229-234 uszkodzone, z nieznacznym ubytkiem tekstu. Poza tym stan dobry. 240 465 MUZEUM Narodowe Polskie w Rap- perswilu. Kraków 1906 nakładem Dyrekcyi Muzeum. 19 cm, s. 108, [1], liczne fot. Opr. wtórna: pł. Okładki broszury wydawniczej za- chowane. Ekslibris Stanisława Zielińskiego. 90 470

85 tografi e portretowe. Broszura wydawn. Pod- Eugeniusz Kwiatkowski, Mieczysław Bogucki, pis wł. „Stanisław Marczak-Oborski”. M.in. Władysław Kosianowski, Stanisław Poraj, Ka- wystąpienie Wandy Wasilewskiej. zimierz Demel. W treści m.in. Walka o morze; 60 Polskie porty morskie (Gdynia, Gdańsk); Ma- rynarka wojenna; Ludność Pomorza; Morze 469 [PIŁSUDSKI] Komendant do żołnie- w sztuce polskiej; Liga Morska i Kolonialna. rza polskiego. Kraków 1917 nakładem Redak- Całkowite opracowanie grafi czne, kolorowe cyi „Kultury Polski”. 17 cm, s. 45, 5 fotografi i plansze, oprawa oraz niektóre fotografi e Ate- na osobnych tablicach. Broszura wydawn. lier Grafi czne GIRS-BARCZ w Warszawie. Pierwsze cztery karty i pierwsza ilustracja, 250 także okładka – ze śladami zalania, bez szko- dy dla tekstu i fotografi i. 474 POLSKA w kulturze powszechnej. 70 Dzieło zbiorowe pod redakcją Feliksa Ko- necznego. Cz. I. Ogólna. Cz. II. Szczegółowa. 470 POGODIN M. P. – Polskoj wopros. Kraków 1918 staraniem i nakładem Polskich Sobranije razsużdenii zapisok i zamiecza- Spółek Oszczędności i Pożyczek. 22 cm; nii… 1831-1867. Moskwa 1867 w Tipografi i t. I – s. XXIII, 419 [brak k. przedtyt.]; t. II Gaziety „Russkij”. 21,5 cm, s. VIII, 240. Opr. – s. XXV, [1], 649. Opr. (w 2 wol.) wtórna: wtórna: ppł. Pozostałości nieaktualnych pie- ppł. biblioteczne [podniszczone]. Pieczątki czątek bibliotecznych z Wilna. E. III, 437. „Główny Zarząd Polskiego Związku Kolejow- 150 ców w Warszawie”. 100 471 POLSKA droga 1939-1946. Opraco- wał Stefan Kos. Italia [1946] Instytut Wy- 475 POLSKA w roku 1914 /15. Zeszyt 1 dawniczy „Rodło”. 20,5 cm, s. 127, liczne – Pobojowisko. Oprac. Stanisław Dzikowski. ilustr., fotografi e, rys., fotomontaże [w pa- Warszawa 1915 [„Za zezwoleniem wojennej ginacji]. Broszura wydawn. Teksty i stresz- cenzury /7 stycznia 1915 roku”] E. Wende czenia także w jęz. angielskim. Na okładce & Ska. 21 x 28,5 cm, s. [8], plansz 39 – fo- tytuł: Polska droga. The Poles will not accept de- tografi e naklejone na tekturę, z podpisami feat. Okładki zabrudzone. Niewielkie ubytki objaśniającymi. Opr. wtórna: ppł., tekt. Ślady grzbietu broszury. Ślady zalania w górnej czę- taśmy klejącej przy bloku albumu; naddarcia ści pierwszych kart. i nieznaczne zaplamienia kart tekstu; stan fo- 70 tografi i dobry. 120 472 [POLSKA LUDOWA] 22 VII 1944 – 22 VII 1949. Pięć lat Polski Ludowej. Opra- 476 POWSTANIE Listopadowe. L’In- cował Komitet Redakcyjny w składzie: Józef surection de Novembre. The Novembre Siemek, Stefan Staszewski, Adam Wendel, Insurrection. 1830-1831. Z upoważnienia Roman Werfel. Materiał ilustracyjny zebrał Obywatelskiego Komitetu Obchodu Stulecia i opracował grafi cznie Mieczysław BERMAN. Powstania Listopadowego we Lwowie opraco- Warszawa 1949 Książka i Wiedza. 33,5 cm, wał i wydał Komitet Redakcyjny z inicjatywy s. 310, [10], druk dwuszpaltowy; liczne fo- Józefa Lackowskiego [to samo w jęz. francu- tografi e, reprodukcje, rysunki, fotomontaże. skim i angielskim]. 30 cm, s. 400, liczne ilu- Oprawa wydawn.: pł.; czerwona tytulatura na stracje. Opr. wtórna luksusowa: psk, grzbiet licu i grzbiecie oprawy. sześciopolowy, złoc. napisy na grzbiecie. 90 473 POLSKA na morzu. Warszawa 1935 Główna Księgarnia Wojskowa. 32 cm, s. XV, 235, tabl. 4 (reprodukcje 2 miedziorytów i 2 akwafort); tabl. ilustr. 12 (kolor). Opr. wy- dawnicza: pł. z tłocz. i złoc. na licu i grzbiecie. K. 36 /37 luzem. Bogato ilustrowana monogra- fi a polskiej obecności nad Bałtykiem w okre- sie międzywojennym. Praca zbiorowa wydana pod protektoratem Ligii Morskiej i Kolonial- nej. Współautorami byli m.in. gen. Gustaw Orlicz-Dreszer, budowniczy portu w Gdyni

86 Stan bardzo dobry. Piszą m.in. A. Śliwiński, M. Gumowski, E. Ligocki, Wł. Bandurski, St. Wasylewski, E. Łepkowski, L. Belmont, A. Sujkowski, E. Łuniński, A. Ossendowski, A. Kraushar. Utwory poetyckie Słowackiego, Mickiewicza, Wyspiańskiego, Konopnickiej, C. Delavigne’a, Tennysona. Bogata ikonogra- fi a Powstania i epoki. 480 477 RINGEL Michał, Dr., b. senator Rzpl- tej [!] i Prezes Senackiej Komisji Prawniczej – Na trybunie i przed trybunałem (dookoła kwestii żydowskiej). Warszawa b. r. b. wyd. Skład główny: Księgarnia F. Hoesick. Odbito w Lwowskiej Drukarni Nowoczesnej. 24 cm, s. VII, [1], 130, [7], portret autora. Broszu- ra wydawn. „W książce tej zebrane są mowy, które wygłosiłem imieniem Koła żydowskiego w ciągu pięcioletniej kadencji Senatu, trwa- jącej od roku 1922 do 1927. […]. Zamykają zbiór przemówienia wygłoszone na kongre- sach sjonistycznych” [z przedmowy]. Okład- ki poplamione; minimalne ubytki okładek i grzbietu broszury. 90 478 RYDEL Lucjan – Mała historja Polski. tają Narody – symbolizowane przez kobiety Kraków 1919 nakładem i drukiem D. E. Frie- – w 1945 r. dleina. 14 cm, s. 64, 9 ilustr. w tekście. Bro- 50 szura wydawn. Okładki nieznacznie zapla- mione. 481 SEJDAMET Dżafar – Krym. Prze- 60 szłość, teraźniejszość i dążenia niepodległo- ściowe Tatarów krymskich. Warszawa 1930 479 RZEPECKI Ludwik – Pamiętna noc nakładem Instytutu Wschodniego. 21.5 cm, listopada czyli dzieje wojny narodowej z roku s. XXVIII, 169, [1], V, [5], 12 tablic ilustr., 1830 i 31-go wnukom opowiedziane przez rozkł. mapka Krymu. Broszura wydawn. żołnierza Czwartaka napisał w roku jubile- 150 uszowym 1880-tym dr. fi l. …, uzupełnił Karol Rzepecki. Poznań 1915 nakładem Wielkopol- 482 SEMKOWICZ Władysław Dr. Pro- skiej Księgarni Nakładowej Karola Rzepeckie- fesor Uniwersytetu Jagiellońskiego – Encyklo- go. 25 cm, s. 308, [3], liczne ilustr. w tekście, pedja nauk pomocniczych historji. Wydanie 8 tablic reprod. barwnych. Opr. wtórna: pł. II. Kraków 1929 nakładem Koła Historyków ze złoconym napisem na grzbiecie; okładka Sł[uchaczy] UJ w Krakowie. Wykonano w po- wydawnicza, sygnowana „Maryan Rybkowski wielarni Towarzystwa Bibljoteki Słuchaczów /1914”, przeniesiona na lico nowej oprawy. Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego. 29 cm, Oryginalne wyklejki zachowane. s. [2], 218. Maszynopis powielony. Broszura 150 wydawn. Nieznaczne ubytki grzbietu broszu- ry. Na okładkach u dołu ślady zalania. 480 SARRAZIN Bernard – La geste de 80 Pologne. Vienne (Isère) 1959 Éditions Ternet -Martin. 23,5 cm, s. 119. Broszura wydawni- 483 SKRZYŃSKI Aleksander – Mowy i prze- cza. Egz. częściowo nierozcięty. Dramat osnu- mówienia Ministra Spraw Zagranicznych Dr. … wy- ty na tle dziejów Polski i literatury polskiej głoszone w czasie pobytu w Stanach Zjednoczonych (występują m. in. królowa Jadwiga, Zagłoba, Ameryki Północnej w lipcu 1925 roku. Warszawa Jurand, Mickiewicz, , Paderewski, 1925 Drukarnia Ministerstwa Spraw Zagranicz- a także Polonia). „Quo vadis Pologne?” py- nych. 23 cm, s. [2], 80, [1]. Broszura wydawn. 60

87 484 STPICZYŃSKI Wojciech – Pol- dowódcy i koledze, bohaterskiemu szefo- ska, która idzie. Warszawa 1929 F. Hoesick. wi Mostu – organizatorowi transportu V2 19,5 cm, s. XI, [1], 239. Opr. wtórna: pł. – na pamiątkę działalności dla wspólnej idei Ucięta większa część ostatniej karty książki i w poczuciu zaszczytu i dumy, że danym mi (s. 239), bez szkody dla tekstu; na odwro- było wśród Was wszystkich pracować – Wan- cie k. tytułowej ślady wywabiania pieczęci. da. W-wa [data nieczytelna]”. „Wanda” to M.in.: Spekulacja i lenistwo myślowe sejmów; pseudonim autorki w Sztabie Wydziału Lot- Piłsudczycy na dalszych etapach drogi Piłsud- niczego Komendy Głównej AK. Z majorem skiego; Konfl ikt między biurokracją a społe- Styką współpracowała w operacji „Most” czeństwem; Oligarchia możnowładców w wal- – organizowaniu przerzutu do Londynu ce z ideą demokratyczną. części rakiety V2. Helena Szołdrska (1909- 60 1992) z ziemiańskiej rodziny wielkopolskiej. Uczestniczyła w obronie Warszawy, ciężko 485 SYNODUS provincialis Ruthenorum ranna 23 IX 1939 r. Od jesieni 1941 r. w kon- habita in Civitate Zamosciae Anno MDC- spiracji, łączniczka w powstaniu warszawskim. CXX. Sanctissimo Domino Nostro Benedicto Po wojnie ukończyła Wydział Humanistycz- PP. XIII. dicata. Editio altera. Romae 1838 ny Uniwersytetu Poznańskiego, otrzymała Typis Sacrae Congregationis de Propaganda doktorat na UW z historii. Fide. 21,5 cm, s. XXII, 178. Opr. wtórna: ppł., 90 złoc. tytuł na grzbiecie. Piecz. „Biblioteka Russkago Narodnogo Doma we Lwowie [cy- 489 ŚWIĘTOCHOWSKI Robert – Ger- rylicą]”. Akta Synodu Zamojskiego z r. 1720. manizacja nazwisk polskich na terenie Estreicher (XIX, 267) wymienia pierwsze wy- Gdańska w latach 1874-1944. Wrocław-War- danie rzymskie z 1724 r. i drugie, wileńskie szawa-Kraków 1966 Zakład Narodowy im z 1777, pod hasłem: Kiszka Leon…; wyda- Ossolińskich. Polska Akademia Nauk – Od- nia XIX-wiecznego nie odnotowuje. Synod dział w Krakowie. Prace Komisji Językoznaw- zamojski ustalił m.in. zasady powoływania stwa, Nr 9. Nakład 580 egz. 25 cm, s. 123, do godności biskupiej w cerkwi unickiej. Wg [5]. Broszura wydawn. Słownik o charakterze ustaleń synodu, biskupem mógł zostać wy- encyklopedycznym; obejmuje 24810 osób, brany tylko zakonnik. 100 486 SZELĄGOWSKI Adam – Dzieje po- wszechne i cywilizacyi. Tom I-IV. Warszawa 1913-1918 druk i nakład Tow. Akc. S. Orgel- branda S-ów. 18 cm, s. [2], IV, 451, 256 ilustr. w tekście, 2 tablice (mapy); s. VII, 392, 279 ilustr, 5 tablic (mapy i plany); s. VII, [1], 512, 299 ilustr., 4 mapy; s. VII, 555, 252 ilustr. Opr. wtórna: ppł. 120 487 SZOŁDRSKA Halszka –Polska wcze- snodziejowa. Wizja literacka i fakty nauko- we. Ossolineum 1979 Polskie Towarzystwo Archeologiczne i Numizmatyczne. 20,5 cm, s. 252, [2], 12 ilustr. w tekście. Broszura wy- daw. Odręczna dedykacja autorki na s. przed- tytułowej. Popularnonaukowa Biblioteka Ar- cheologiczna, nr 21. 60 488 SZOŁDRSKA Halszka – Walka z kul- turą polską. Uniwersytet Poznański podczas okupacji. Poznań 1948 Księgarnia Akademic- ka. 21,5 cm, s. XV, [1], 233, [1], 2 tablice ilustr. Broszura wydawn. Na k. przedtytuło- wej odręczna dedykacja autorki: „Mjr Styce

88 którym zmieniono nazwiska polskie i narzu- 496 WARSZEWICKI Krzysztof – O po- cono nazwiska o brzmieniu niemieckim. śle i poselstwach, opracował Jerzy Życki. 80 Przedmowa Ignacego Matuszewskiego. War- szawa 1935 nakładem Księgarni F. Hoesic- 490 TEKI HISTORYCZNE, Tom XXI. ka. 15,5 cm, s. VII, [1], 271, [2]. Broszura Londyn 1994-1995 Polskie Towarzystwo Hi- wydawn. Podpis i pieczątka Łucji Malinow- storyczne w Wielkiej Brytanii. Tom poświęcony skiej z Warszawy. Krzysztof Warszewicki pamięci płk. dypl. prof. dr. Stanisława Biegań- (1543-1603), poseł ziemi czerskiej, dworza- skiego (1894-1994). 21,5 cm, s. 384, fot. St. nin, sekretarz królewski, kanonik krakowski Biegańskiego. (1598-1603). W 1595 wydał w Krakowie 50 podręcznik dyplomacji „De legato et legatione”; przekład J. Życkiego oparty jest na wydaniu 491 [Towarzystwo Demokratyczne Pol- gdańskim z 1646 r. skie] Zbiór ustaw i postanowień Towarzystwa 70 Demokratycznego Polskiego. Poitiers 1837 w Drukarni F. – A. Saurin. 14 cm, s. 39. Bro- 497 WASILEWSKI Zygmunt – Pomnik szura wydawn. Egz. nierozcięty. Rzadkie. Mickiewicza w Warszawie 1897-1898, skre- 120 ślił… członek – sekretarz komitetu Budowy. Warszawa 1899 nakładem Komitetu Budowy 492 TOWARZYSTWO Demokratyczne Pomnika. 25,5 cm, s. 131, 63 ilustr. w tek- Polskie. Dokumenty i pisma. Wyboru doko- ście, 3 tablice ilustr. Opr. wtórna: psk z epoki, nał i wstępem opatrzył B[ronisław] Baczko. złocone napisy na grzbiecie. piecz. „Z księgo- Warszawa 1954 Książka i Wiedza. 24 cm, zbioru St. Sobierajskiego”. Brak k. przedty- s. XLIX, [1], 380, [2], 12 tablic reprod. Opr. tułowej, poza tym stan bardzo dobry. E. IV, wydawn.: pł. 473. 70 100 493 URBARZE śląskie z końca XVIII wie- 498 WĄSOWICZ J., ZIERHOFFER A. – ku. Wyboru dokonali i do druku przygotowali Świat w cyfrach. Rocznik 1932. Lwów–War- Kazimierz Orzechowski i Zygmunt Szkurłatow- szawa 1932 Książnica-Atlas. 13,5 x 20 cm, ski. Wrocław-Warszawa-Kraków 1961 Zakład s. VII, [1], 101, 2 ilustr. Broszura wy- Narodowy im Ossolińskich; Instytut Historii dawn. Rocznik Instytutu Kartografi cznego PAN, Zakład Historii Śląska. Urbarze śląskie, im. E. Romera, R. III. Na k. tytułowej – od- Tom II. 25 cm, s. XXIV, 443, mapka rozkł., 2 ręczna dedykacja autorów dla prof. J[ana] tablice rozkł. Broszura wydawn. Nakład 780 Czekanowskiego. egz. Egzemplarz częściowo nierozcięty. Na 90 k. przedtyt. dedykacja autora – Z. Szkurłatow- skiego – dla prof. Jakuba Sawickiego. 499 [WOJNA 1920] Sąsiedzi wobec wojny 80 1920 roku. Wybór dokumentów. Opracował Janusz Cisek. Londyn 1990 Polska Fundacja 494 WALISZEWSKI K[azimierz] – Kata- Kulturalna. 21,5 cm, s. 324. Opr. wydawn.: rzyna II. Dzieło nagrodzone przez Akademję tekt. z fotomontażem na okładce (projektu Francuską. Opracowanie i przekład Stanisława Tadeusza Filipowicza). Słowo wstępne Wa- Wasylewskiego z przedmową autora do czytel- cława Jędrzejewicza. ników polskich. Poznań [1929] Wydawnictwo 60 Polskie R. Wegnera. 22 cm, s. [6], XV, [1], 365, [3], 16 tablic ilustr. Oprawa wtórna: pł. tłocz., złocone napisy na grzbiecie i licu oprawy. 90 495 [WARSZAWA] Co dzień niesie. No- winy dla żołnierzy. 3 – styczeń 1946. Numer specjalny gazetki wydawanej przez Oddział Propagandy Głównego Zarządu Polityczno- Wychowawczego Wojska Polskiego, poświę- cony rocznicy wyzwolenia: „Rok wolnej War- szawy”. 21 x 15 cm, s. 4, ilustracje. 50

89 ścioła Marjackiego, 7. Bibljoteka Jagiellońska, Regionalia 8. Katedra na Wawelu, 9. Dziedziniec Zamku królewskiego na Wawelu, 10. Fragment kruż- 500 [BRZEŻANY] Józef CZERNECKI ganku Zamku królewskiego na Wawelu, 11. – Brzeżany. Pamiątki i wspomnienia. Lwów Stara synagoga na Kazimierzu, 12. Widok 1905 nakładem Towarzystwa Nauczycieli ogólny Krakowa od południa”. Szkół Wyższych. 22,5 cm, s. [4], 109, [2], 760 23 ilustr. w tekście, 3 na osobnych tablicach [w paginacji]. Opr. wtórna: ppł. bibliotecz- 505 [LWÓW] Dr. Tadeusz RUTOWSKI ne. Kartki biblioteczne: „Państwowy Wyższy – W sprawie Galeryi Miejskiej z planem Kurs Nauczycieli we Lwowie” oraz na licu „Pałacu Sztuki”. Lwów 1907 Księgarnia oprawy: „Staatliche Pädagogische Zentral-Bi- H. Altenberga; Drukarnia i Litografi a Pillera, bliothek Lemberg”. Neumanna i Sp. 25 cm, s. [4], 100, 4 tabli- 120 ce ilustr. Broszura wydawn. Ubytki grzbietu brosz. i niewielkie – okładki. K. przedtyt. za- 501 CZĘSTOCHOWA. Opracował Wło- plamiona. Wewnątrz stan dobry. dzimierz TRĄMPCZYŃSKI. Wydanie dru- 70 gie. Warszawa 1909 Biblioteka Dzieł Wy- borowych [t. 601]; Druk. Ed. Nicz i S-ka. 506 [ŁÓDŹ – ZAKOPANE] GIEWONT. 18,5 cm, s. 133, [11]. Opr. wydawn.: pł., zło- Ilustrowane czasopismo poświęcone sztu- cone napisy na licu i grzbiecie oprawy. ce, literaturze, sprawom rozwoju uzdrowisk, 90 monografi i miast Polski. Warszawa – Łódź. Założyciel, wydawca i redaktor: Adam Ko- 502 [GDYNIA] Zofja LIPKOWSKA walczewski-Siedlecki. Winiety oraz projekt – Gdynia. Z cyklu: Miasta polskie. Bibljoteka okładki – Z. Wilski. Nr 3, styczeń – ma- Szkoły Powszechnej Nr. 56. Lwów 1933 na- rzec 1928 [druk ukończono 15 IX 1928]. kładem Państwowego Wydawnictwa Książek 31,5 cm, s. [16], 240 – druk dwuszpaltowy. Szkolnych. 18,5 cm, s. 44, ilustracje w tek- Strony [1-16] i 226-240: inseraty. Liczne fo- ście. Broszura wydawn. Na kilku kartach ba- tografi e, rysunki. Opr. wydawn.: karton barw- zgroły ołówkiem. Minimalny ubytek narożni- ny [niebieski] z tłoczonymi srebrem napisami ka okładki broszury. i herbem. W treści m.in.: Tatry i Zakopane; 60 Plastyka polska ostatniej doby; Przyszłość Zako- panego; Obłoczym szlakiem – z wycieczki łodzian; 503 KRAKÓW. 10 drzeworytów St[a- Myślenice. W części Łódź: Rodowód Łodzi; Łódź nisława] RACZYŃSKIEGO. Kraków b.r. przed 100 laty; Wojna – Bitwa pod Łodzią; Piękno b. wyd. 33,5 cm, s. [4], 9 tablic [zamiast 10] Łodzi; teatry łódzkie; prasa; instytucje kultury z drzeworytami dwubarwnymi, 21,5 x 16 cm, i życia społecznego; największe zakłady prze- sygnowanymi oł. przez autora. Zachowane mysłowe miasta. „Giewont” powstał w Łodzi, bibułki ochronne; s. [2] – spis plansz. Brosz. jako swego rodzaju uzupełnienie „Tygodnika wydawnicza z drzeworytem na okładce, zwią- Łódzkiego”. Nr 1 czasopisma dotyczył Zako- zana tasiemką. Brak drzeworytu nr 1 – Ko- panego i tam się ukazał; tematem Nr 2 był ściół Mariacki – ul. Floriańska. Kraków. Blok książki luźny; oprawa repero- 240 wana. Stan wewnątrz dobry. Rzadkość. 400 504 [KRAKÓW] Jan GUMOWSKI – Wi- doki Krakowa, rys. … wydane staraniem 507 [NAROCZ] Jezioro Narocz i okolice. Muzeum Narodowego w Krakowie MDCCC- Album 47 fotografi i Jana BUŁHAKA. Fo- CXXVI [1926]. 12 plansz litografowanych tografi e, przeważnie formatu 9 x 14 cm lub widoków zabytków Krakowa, 43 x 29,5 cm, 12 x 16,5 cm, papier fotogr., naklejone na sygnowane na kamieniu monogramem arty- karton 24,5 x 35 cm. Kilkanaście fot. sygno- sty „JG”, niektóre – „J. Gumowski”. W tece wanych „J. BUŁHAK. WILNO” [suchy tłok]. kartonowej 45 x 33 cm – na licu litografowa- Album sztuczny, pł., grzbiet przewiązany ny tytuł, na odwrocie spis grafi k, odbitych – 25 x 35,5 cm. w Zakładzie Litogr. Franciszka Zielińskiego Narocz – jezioro w północno-zachodniej i Sp. Zawiera: „1.Barbakan, 2. Brama Florjań- Białorusi (obwód miński), największe w tym ska i baszta pasamoników, 3. Baszta stolar- kraju. Do 1939 roku jezioro Narocz znajdo- ska, 4. Ulica Florjańska, 5. Szczyty Sukiennic wało się na terenie Polski będąc największym i wieże kościoła Marjackiego. 6. Wnętrze ko-

90 507 jeziorem w kraju (osiem tysięcy hektarów po- wierzchni). Jan Bułhak (1876-1950) – nestor pol- skiej fotografi ki krajobrazowej – nie tyl- ko uwieczniał Narocz na kliszy. Do nie- zwykłych zdjęć dołożył także opis: „Narocz odróżnia się od naszych jezior ob- szarem i prostotą. Prawdziwa wielkość nie po- trzebuje drobiazgowej ozdobności. Obchodzi się bez niej i Narocz (…) Ma fi gurę obłą, ła- godnie wyokrągloną i kształtem przypomina prawdziwe ludzkie serce. Gdyby nie potężny trójkątny półwysep Nanosów, co jak róg noso- rożca bodzie jezioro, gdyby nie przerost lewej komory na północy, byłoby to prawidłowe ludzkie serce, wymalowane szafi rem na szma- ragdowej mapie kraju przez przedwieczne kataklizmy …” (Jan Bułhak – Narocz najwięk- sze jezioro w Polsce. 38 ilustracji autora, Wilno 1935). 7 000

91 Polesiu; O wjunach; Przyszłość Polesia w związku z projektem melioracji. Rzadkie. 100 512 POLESIE pod znakiem „nastawki” i dykty. Pińsk 1936 nakład i wydanie Koła Krajoznawczego Uczniów Gimnazjum Pań- stwowego im. Marszałka J. Piłsudskiego; Druk. Diecezjalna w Pińsku (Nr. 3). 16,5 cm, s. 54 [9], 1 fot., rys. Broszura wydawn. Na- stawka to typowa dla Polesia sieć rybacka. Po- nadto: Kościoły w Pińsku; Żydzi w Pińsku; opis miasteczek Łahiszyn, Horodno, Drohiczyn Poleski – i tytułowa Produkcja dykt na Polesiu; liczne inseraty lokalne. Rzadkie. 508 [OJCÓW] Widoki Ojcowa. Ojców 100 b.r. [ok. 1900] nakład Bazaru Warszawskiego 513 POLSKA. Słowo wstępne napisał w Ojcowie. 14,5 x 21 cm, k. tyt., k. 16 reprod. i zdjęcia ze zbiorów Wydziału Turystyki Mi- fotografi cznych. Oprawa wydawn.: tekt. z tło- nisterstwa Komunikacji wybrał Ferdynand czonym ornamentem secesyjnym i złoconym Goetel, członek Polskiej Akademii Literatu- tytułem. ry. Całkowite opracowanie grafi czne Anatol 120 GIRS i Bolesław BARCZ. Warszawa 1938 Główna Księgarnia Wojskowa. 31 cm, s. [18], 509 [OLSZTYN] Amtsblatt der Köni- 177 – fotografi e, [7]. Oprawa wydawnicza: glichen Regierung zu Allenstein [Olsztyn]. ppł., tekt. z tłocz. i złoceniem na licu okład- R. 1913, nr 1 – 52 [kompletny rocznik]. ki. Tytuł i wstęp także w jęz. francuskim; Druk: W. E. Harich, Allenstein. 25 cm, s. 335 podpisy do zdjęć czterojęzyczne – także po oraz osobna numeracja Dodatków, druk angielsku i niemiecku. Fotografi e m.in. Jana dwuszpaltowy. Dołączony spis zawartości Bułhaka, St. Kolowca, H. Poddębskiego, J. Ja- rocznika (s. 22). Opr. biblioteczna: ppł. Nie- roszyńskiego. Brak naklejonej ilustracji na wielkie uszkodzenia grzbietu oprawy. s. [9]. Niewielkie uszkodzenia narożników 100 i krawędzi oprawy. 510 [PODOLE] A. d’Abencourt – Kla- 120 syfi kacja i rozwój dolin podolskich. J. Czy- 514 POLSKA w krajobrazie i zabytkach żewski – Gęstość sieci dolinnej na Podolu. T. I-II. Warszawa 1930 Wydawnictwa Dra M. Koczwara – Rozwój polodowcowej fl ory Tadeusza Złotnickiego. Autorzy artykułów: i klimatu Podola…, A. Zierhoffer – Północna Aleksander Janowski, Dr. Alfred Lauterbach, krawędź Podola w świetle rzeźby powierzchni prof. Juljusz Kłos, Władysław Miedniak, kredowej. Lwów-Warszawa 1927 Książnica- Dr. Mieczysław Orłowicz, gen. Marjusz Za- Atlas. 27,5 cm, s. V, [1], 95, 23 ilustr. w tek- ruski. Zdjęcia: Jan Bułhak, Jan Jaroszyński. ście, 1 tablica rozkł., 2 mapki barwne. Prace Zdzisław Marcinkowski, Henryk Poddębski geografi czne wydawane przez prof. E. Ro- i inni. Fotografi e zebrał i ułożył Prof. Wł. mera, zeszyt IX. Opr. wtórna: ppł., tekt. Na Dzwonkowski. Opisy zdjęć: tenże oraz Inż. k. tytułowej zamazany napis własn. Pieczątki: Antoni Karczewski. 32,5 cm. T. I – s. XLVII, „Zbiory Bogodara Winida”. [3], 140 – druk dwuszpaltowy; fot. 1 – 713 80 na osobnych tabl. T. II – s. 137, [1] – druk dwuszpaltowy; fot. 714 – 1446. Opr. wydawn. 511 [POLESIE] Z krainy wjunów z Pole- [w 2 wol.]: pł. tłocz., złocenia napisów na licu sia. Pińsk 1935 nakład i wydanie Koła Kra- i grzbiecie oprawy. K. IX/X – naddarta w kil- joznawczego Uczniów Gimnazjum Państwo- ku miejscach bez ubytku tekstu. W t. II tylna wego (Nr. 2). 18,5 cm, s. 61, [1]. Broszura wyklejka uszkodzona, sklejona. Grzbiet opra- wydawn. Wjun to w gwarze tutejszej piskorz. wy t. I z przetarciami, częściowo przyklejony Tomik – jak i następny – wypełniają artykuły do bloku książki. Grzbiet t. II z przetarciami. pisane przez uczniów gimnazjalnych. M.in.: Nieznaczne zaplamienie oprawy. Uwagi [a właściwie: sprostowania nieścisłości] dotyczące „Polesia” F. A. Ossendowskiego; Dzie- 200 je wielkiej synagogi w Pińsku; Obrzędy weselne na

92 515 POZNAŃ – KSIĘGA pamiątkowa Lwów”. Podpis wł. „JGrochowski” na k. tytu- miasta Poznania. Dziesięć lat pracy polskie- łowej. Stan zachowania: brak tylnej okładki, go Zarządu stołecznego miasta Poznania. grzbiet broszury reperowany; nieznaczne pla- Poznań 1929 Nakładem Magistratu stołecz- my na s. 1; na końcu, od tablicy V – ślady za- nego miasta Poznania. 28,5 cm, s. VIII, 715, lania przy grzbiecie książki; karta z tablicami tabl. ilustr. 1 (barwna), kilkaset ilustr. w tek- IX i X zabrudzona, naddarta z minimalnymi ście i na osobnych tabl. czarnobiałych, opr. ubytkami (bez szkody dla ilustracji). wydawnicza: pł. tłocz., złocone lico z herbem 120 miasta oraz napisy na grzbiecie. Brak planu miasta. Stan dobry; lekkie od- 519 [ŚNIATYŃ] ABITURENCI Państw. barwienia grzbietu oprawy. Gimn(azjum) w Śniatynie – 1938. Fot. 100 [J.] Schmitzler. Mal. [Stanisław] Bober. Table- au 12 osobowej kadry nauczycielskiej i 45 ab- 516 POZNAŃ. Napisał Nikodem PAJZ- solwentów gimnazjum z widokiem ogólnym DERSKI. W tekście 152 ilustracyj. Okład- gmachu gimnazjalnego oraz jednej z klas. Fo- ka i wyklejki – wg rysunku A. Harland-Za- tografi a, 16,5 x 22 cm, naklejona na ozdobny jączkowskiej. Lwów-Warszawa MCMXXII karton, opr. ramka złoc. 28 x 36 cm. Z lewej [1922) Książnica Polska. 24,5 cm, s. 129, strony tablicy wizerunek greckiego olimpij- [3], 152 ilustr., w tym 2 osobne tabl. barw- czyka z lirą i ręka trzymająca laur wg projek- ne i rozkł. plan m. Poznania. Papier kredowy. tu malarza i fotografi ka Stanisława Bobera Opr. wydawnicza: pł., tekt., obwoluta. Okł. (1908-1990), czynnego na Pokuciu. Na każ- sygnowana „Harland-Zajączkowska”, rys. na dej z fotografi i stylizowany podpis (przeważ- obwolucie sygn. „HZ”. Nauka i Sztuka. Wy- nie trudny do odczytania). Śniatyń – miasto dawnictwo Tow. Naucz. Szkół Wyższych we powiatowe w województwie stanisławowskim, Lwowie pod redakcją Zygmunta Harlanda. gdzie w okresie międzywojennym działało Tom XIV. Obwoluta z naddarciami, z niewiel- Państwowe Gimnazjum im. Marszałka Józefa kim ubytkiem grzbietu. Poza tym stan bardzo Piłsudskiego. dobry. 120 90 520 [WARMIA] Pastoralblatt für die 517 [PRZEMYŚL – diecezja przemyska] Diözese Ermland. Miesięcznik. Braunsberg Kościoły i kaplice diecezji przemyskiej wybu- [Braniewo] Wydawca: Albert Hennig, Sub- dowane w latach 1967-1978. Przemyśl 1979. regens biskupiego seminarium duchownego Album 214 fotografi i, ca 9 x 14 cm, przed- w Braniewie. T. 47 i 48 – R. 1915 i 1916. stawiających 122 obiekty sakralne. Spis miej- Druk: C. Skowroński w Braniewie. 27 cm, scowości (k. 1 maszynopisu) naklejony na od- s. 104; 108. Opr. biblioteczna: ppł., tekt. wrotną stronę lica oprawy. Spis zawiera 124 Oprawiony na początku indeks zawartości pozycje, do dwóch nie zamieszczono fotogra- dwu roczników, k. [2]. Liczne polonica. fi i. Fotografi e naklejone – po trzy lub cztery 150 na karty albumu o formacie 32,5 x 45 cm. Nazwy miejscowości wpisane odręcznie. Na 521 [WILNO] Widoki Wilna. Turystyczny tylnej wyklejce spis „Kościoły i kaplice w trak- album Wilna. Cykl artystycznych pocztówek cie budowy (stan, lipiec 1979 r.)”, zawierający I widoków pamiątkowych z opisem historycz- 32 miejscowości. Album 33,5 x 46,5 cm, psk, nym. Kraków 1936 Salon Malarzy Polskich. pł. barwne granatowe ze srebrnymi aplika- Drukarnia „Akropol”. 10 x 23 cm, k. 10, cjami, w grzbiecie związany. Na licu oprawy broszura wydawn. ze złoc. tytulaturą i wycię- plakietka z tytułem. Album unikatowy – lub tym owalnym okienkiem na licu. Komplet. z bardzo krótkiej, zapewne liczącej pięć lub Każdy z kartoników składa się z pocztówki mniej egzemplarzy serii; według tradycji, (którą można było oderwać i wysłać) oraz przeznaczony dla prymasa Józefa Glempa. z miniatury widoku z opisem historycznym. 1 500 Zawartość: Widok ogólny; Ostra Brama; Uli- ca Adama Mickiewicza; Katedra św. Stanisła- 518 [STRYJ] Antoni PROCHASKA – Hi- wa; Dziedziniec Uniwersytetu St. Batorego; storja miasta Stryja. Lwów 1926 nakładem Wzgórze Trzech Krzyży; Pałac reprezentacyj- miasta Stryja. 24 cm, s. IV, 261, [3], tabe- ny; Klasztor oo. Bazylianów; Teatr Polski na la rozkł., tablice I-X (na 9 kartach), rozkł. Pohulance; Góra Zamkowa. Niewielkie zagię- plan miasta z 1788 r. Broszura wydawn.; cia okładki. Stan bardzo dobry. Rzadkie. okł. i k. tyt. sygnowana „Rud[olf] Mękicki 90

93 niu” (s. 265-285) Stanisław Dzikowski dzieli się warszawskimi wspomnieniami z l. 1914- 1944. Jan Bystroń (1892-1964) – wybitny etnograf i socjolog, profesor uniwersytetów w Poznaniu, Krakowie i Warszawie. 90 525 KOBENDZA R. i KOŁODZIEJ- CZYK J., Dr. – Przewodnik fl orystyczny po okolicach i parkach Warszawy. Słowo wstęp- ne napisał dr. Bolesław Hryniewiecki, profe- sor Uniwersytetu Warszawskiego. Warszawa 1922 Wydawnictwo M. Arcta. 18 cm, s. 99, [5], VI mapek w tekście, 6 tablic fot. Broszu- ra wydawn. Na k. tytułowej odręcznie: „od autorów”, ciąg dalszy dedykacji zamazany atramentem; podpis wł. nieczytelny i „ks. inw. 374”. Grzbiet broszury reperowany. 60 526 ORŁOWICZ Mieczysław, Dr. – Krót- ki ilustrowany przewodnik po Warszawie. Z 96 ilustracjami w tekście, planem miasta i mapą okolic. Warszawa 1922 nakładem Pol- skiego Tow. Krajoznawczego. 17 cm, s. 215, [1], 96 ilustr., rozkł. barwny plan Warszawy, 29 x 30 cm. Opr. wtórna: ppł., tekt. Brak 522 [WILNO] Pamiątka z Wilna. Mój mapy okolic Warszawy. Piecz. biblioteki przewodnik. 18 widoków Wilna z planem I. Gimnazjum Miejskiego w Warszawie. miasta. Tekst P. Sankowski. Projekt okładki 80 – S. Matusiak. Fotografi e m.in. Jan Bułhaka. Wilno b. r. nakładem Księgarni Kazimierza 527 PRZEWODNIK geologiczny po War- Rutskiego. 15 cm, s. 32, 18 fotografi i, plan szawie i okolicy z mapą geologiczną. Opraco- miasta. Broszura wydawn. wali: J. Lewiński, A. Łuniewski, St. Małkowski, J. Samsonowicz. Warszawa 1927 Wydawnic- 100 two Oddziału Warszawskiego Komisji Fizjo- WARSZAWA grafi cznej Polskiej Akademii Umiejętności; Kasa im. Mianowskiego. 17 cm, s. [4], XV, 523 BARUCH Maksymilian – Ród Fukie- [1], 178, [6], XXV tablic ilustr., 2 mapki (jed- rów. Warszawa 1922 Nakładem Tow. Miło- na rozkł.), 1 tabl. rozkł. (tekstowa). Pod opa- śników Historyi. 21,5 cm, s. [4], 115, [2], 16 ską barwną: rozkł. „Mapa geologiczna okolic tablic ilustr., tablica genealogiczna. Broszura Warszawy”, 45 x 55 cm. Broszura wydawn. wydawn. reperowana. Biblioteka Historycz- 100 na im. T. Korzona, Nr. 19. Monografi a jed- nego z najsłynniejszych warszawskich rodów 528 PRZYPKOWSKI Tadeusz, dr. – War- patrycjuszowskich, wspólnego pochodzenia szawa, Varsovie. Traduction: Serge Gloor. Pho- z niemieckimi Fuggerami. tographies de l’auteur. Varsovie MCMXXXVI [1936] b. wyd.; Zakłady Drukarskie Gajewski 60 i Dau. 23,5 cm, s. 19, [3], 40 tablic z nakle- 524 BYSTROŃ Jan Stanisław – Warsza- jonymi reprodukcjami fotografi i Tadeusza wa. Warszawa [1949] Wydawnictwo Józefa Przypkowskiego. Wersja francuskojęzyczna Kubickiego. 26 cm, s. 285, [2]. Opr. wtórna: albumu o Warszawie. Opr. wydawn.: karton pł. ze złoc. napisami na grzbiecie; brzegi kart barwny z wytłoczonymi srebrem napisami nakrapiane. Stan bardzo dobry. Encyklopedia i herbem Warszawy. Drobne ubytki broszuro- historyczno – obyczajowa Warszawy na prze- wego grzbietu. Wewnątrz stan bardzo dobry. strzeni wieków. Najważniejsze wydarzenia 70 z historii i socjologii miasta ukazane w przej- rzystym układzie hasłowym. W „Zakończe-

94 529 SZTUKA WARSZAWSKA od śre- dniowiecza do połowy XX wieku. Kata- log wystawy jubileuszowej zorganizowanej w stulecie powstania Muzeum 1862-1962. Warszawa maj-wrzesień 1962 Muzeum Na- rodowe. 22 cm, s. LI, [1], 122, 49 ilustr. na osobnych tablicach; s. 70, [2], 627, [1], 183 ilustr. na osobnych tablicach. Opr. wydawni- cza: pł. z napisami na licu i grzbiecie. Stan bardzo dobry. 120 530 [ŚWIATOWY Festiwal Młodzieży i Studentów w Warszawie] Mój pamiętnik festiwalowy 31. 7 – 14. 8. Warszawa 1955 nakładem Wydawnictwa „Sztuka”; Polski Ko- mitet Organizacyjny V Światowego Festiwalu Młodzieży i Studentów. 10 x 14 cm, s. [60], 12 tablic fotogr., 5 rozkł. barwnych planów miejsc wydarzeń festiwalowych w mieście, w tym rys. Stadionu Festiwalowego. Opr. wy- dawn.: tekt. z wizerunkami fl ag 18 państw. Informator festiwalowy, zawierający niezbęd- ne wiadomości o Warszawie, o terminach i miejscach spotkań. Kilka wpisów, adresów – w miejscach do tego przeznaczonych w pa- miętniku. 90 531 WARSZAWA. Opracowali: teksty Je- daktorów: ppłk Bronisław Baczko, inż. arch. rzy Klukowski, foto reprod. Konrad Chrostek. Jerzy Grabowski, Edward Strzelecki. Okładkę Monachium 1946 Wydawnictwo „Słowo Pol- projektował Mieczysław Jurgielewicz. War- skie” 14 x 21 cm, s. 78, [1], 37 fotografi i. Bro- szawa 1949 Społeczny Fundusz Odbudowy szura wydawn. Okładki nieznacznie zapla- Stolicy. 34 cm, s. 184, [4], liczne fotografi e, mione. Teksty objaśniające zdjęcia Warszawy rys., szkice, reprodukcje. Opr. wydawn.: kar- przedwojennej – i zburzonej oraz poezje: Pol- ton z rysunkami i herbem Warszawy. Album ski podziemnej, Kazimierza Wierzyńskiego, kilkuset fotografi i, pogrupowanych w dzia- Jerzego Bazarewskiego i innych. łach: Warszawa w starych obrazach – minio- nej epoki – walcząca – w ruinach – wyzwolona 60 – w odbudowie – Warszawa przyszłości oraz 532 WARSZAWA stolica Polski. Redak- Rewolucyjny lud Warszawy i Ludzie odbu- cja ilustracyjna i techniczna – Dr. Kazimierz dowy. Kilkudziesięciu autorów zdjęć, m.in.: Saysse-Tobiczyk. Zespół autorów i współre- Jan Bułhak, Stefan Bałuk, Zofi a Chomętow- ska, Edward Falkowski, Leonard Jabrzemski, Zdzisław Marcinkowski, Henryk Poddębski, Tadeusz Przypkowski, Leonard Sempoliński, Zdzisław Wdowiński. Na k. przedtyt. odręcz- na dedykacja w jęz. litewskim, dat. „1950. V. 1 /Vilnius”. Drobne uszkodzenia okładek. wewnątrz stan dobry. 150 533 WŁASNEMI siłami. 9 czerwca 1928 r. [Warszawa] Nakładem Komitetu Bu- dowy Gmachu dla Wydziału Farmaceutycz- nego Uniwersytetu Warszawskiego. Zdobił Tadeusz GRONOWSKI. Nakład 1500 egz. numerowanych, z czego 500 egz. na papierze czerpanym; egz. nr 207. 31,5 cm, s. 78, [2],

95 534 rys. w tekście, winieta tytułowa. Broszura 535 [ZAOLZIE] Paweł HULKA-LA- wydawn. z tłoczonym na okładce herbem SKOWSKI – Śląsk za Olzą, z 274 ilustra- Wydz. Farmacji UW Jednodniówka. Wybitni cjami i 2 mapami. Układ grafi czny i okładka przedstawiciele świata nauki apelują o pomoc Czesława RZEPIŃSKIEGO. Katowice 1938 fi nansową, niezbędną dla oddania gmachu Wydawnictwo Instytutu Śląskiego, Pamiętnik do użytku. Tadeusz Gronowski (1894-1900, Instytutu Śląskiego, VI; skład główny: Nasza jeden z najznakomitszych twórców grafi ki Księgarnia – Warszawa. 24 cm, s. 493, [3], użytkowej, ilustracji książkowej i plakatu. 274 fot., reprod. w tekście, 2 mapy rozkł.: 80 Mapa Cieszyńskiego i Okręgu Czadeckiego; Ludność polska w czechosłowackiej części 534 ZALESKI Bronislas – La Vie des Śląska Cieszyńskiego. Opr. wtórna: ppł., tekt. steppes Kirghizes. Descriptions, récits & con- Piękna typografi cznie książka z bogatą ikono- tes. Texte et Illistrations à l’eau-forte par… grafi ą. Słowo wstępne autora – datowane „we Paris 1865 J.-B. Vasseur, Libraire-Éditeur. wrześniu 1937”. Nieaktualne pieczątki bi- 30 x 43 cm, s. [2], 54, [11] – druk dwuszpal- blioteczne [z Pińska]; także: „Z księgozbioru towy; 22 akwaforty na osobnych tablicach, A. Jezierskiego”. Dwie pierwsze karty lekko sygnowane na płycie „Br. Zaleski Sc.”. Opra- zabrudzone, poza tym stan dobry. wa wydawn.: psk, pł. z ozdobnym tytułem 200 (złoc. ) na licu. Przetarcia grzbietu; częścio- wo spłowiałe płócienne lico i tył oprawy. We- wnątrz stan bardzo dobry. Banach 654. 1 100

96 Pamiątki historyczne

536 KOMPLET sześciu klasycystycznych ŁYŻECZEK z motywem postaci kobiecej w stroju antycznym wspartej o kotwicę (sym- bol nadziei). Ornamentyka roślinna, na kar- tuszu wygrawerowany monogram: „MB”. Sre- bro złocone, cecha „12” oraz punca złotnika „JGZ”. Długość 16 cm, waga łączna 90 g. Polska, lata 20-30. XIX w. Zachowany futerał z końca XIX w. Ilustr. na str. 99. 1 800 537 ZEGAREK z wizerunkiem Matki Boskiej i napisem na wstędze „Nie opusz- czaj nas” oraz Orzeł i Pogoń grawerowane na wieczku. Na drugim wieczku: „Cylindre 10 Rubis”. Cyferblat porcelanowy, wskazówki ludwikowskie. Mechanizm, tzw. cylinder, na- dal sprawny. Cechy srebra „800”, niemieckie z końca XIX w. Średnica zegarka 4,5 cm. De- wizka srebrna (?) z końca XIX w. 1 000 538 ZAWIESZKA patriotyczna z ema- liowanymi herbami Polski, Litwy i Rusi z 1863 r. oraz Orłem w koronie cierniowej. Popiersie Kościuszki. Srebro lub biały metal, 9,5 cm. Koniec XIX w. 1 000 539 KAŁAMARZ bibliofi lski w posta- ci mebla – szafki. Na blacie ustawiony lich- tarz oraz książki, po których biegają myszy. W dolnej części zaczajony kot. Brąz srebrzo- ny, postacie myszy i kota złocone. Brak wkła- du szklanego. Wysokość 11 cm. Postument kamienny. Rosja lub Niemcy, 2 poł. XIX w. 1 800 540 TABAKIERKA z papier-maché, lakiero- wana, z plakietką na pokrywce przedstawiającą namiestnika PASKIEWICZA w mundurze galo- wym; Rosja, lata 30-40. XIX w.; średnica tabakierki – 8,6 cm, plakietki – 4 cm. Napis: É‡Ù˙ è‡ÒÍ‚˘˙ ÖË‚‡ÌÒÍiÈ äÌflÁ¸ LJ¯‡‚ÒÍiÈ. Iwan Paskiewicz (1782-1856), hrabia erywański (od 1828), ksią- żę warszawski (od 1832). Głównodowodzący na Kaukazie w wojnie rosyjsko-perskiej 1826-1827, zdobywca Erywania, feldmarszałek od 1829. Po śmierci Dybicza głównodowodzący armii rosyj- skiej w wojnie 1831 r. Za zdobycie Warszawy i stłumienie powstania nagrodzony tytułem księ- cia warszawskiego. W l. 1832-1856 namiestnik Królestwa Polskiego. 300

97 541 PIECZĘĆ lakowa, XVI w. (?) w pusz- Znaki probiercze: niemieckie, próba „800” ce cynowej z pokrywką, średnica – 10 cm. Lak i znak używany od 1888 r.: korona cesarstwa popękany, pieczęć zachowana (z minimalnym i półksiężyc (jako symbol srebra). Ponadto ubytkiem). Napisy i herb niemal całkowicie cecha celna do oznaczania sreber importowa- starte. Zachowane jedynie mało czytelne nych do Austrii po 1901 r. Waga 80 g. fragmenty: „MDLIX [?]” – końcówka daty 300 niepewna. „DG” [Deo Gratia(e) ?] Do cyno- wej puszki przytwierdzony fragment sznurka, 543 TALERZYK srebrny sześcioboczny, niegdyś łączącego pieczęć z pergaminowym Polska (zabór pruski), po 1887 r. Brzeg pe- dokumentem. rełkowy; na licu ryty herb z orłem na tarczy 300 i okiem opatrzności w trójkącie, z promienia- mi na szczycie wizerunku. 13 x 15 cm, pró- 542 KIELISZEK srebrny, koniec XIX w. ba srebra „800”, korona cesarstwa i półksię- z herbem Rzeczypospolitej pod koroną kró- życ. Złotnik J. BERGER. Naczynie używane lewską, na tarczy herby Korony, Litwy i Rusi. zapewne w loży wolnomularskiej. Waga 115 g. 360

98 99 100 Czasopisma

CHIMERA – legendarne czasopismo pł. z szyldzikiem; bark oryginalnych okładek Młodej Polski propagujące nowe kierunki zeszytów. w literaturze i sztuce. Wychodziło w latach 400 1901-1907 (łącznie 30 zeszytów w 10 to- mach), w nakładzie ok. 620 egz. Piękny 545 TOM V – lipiec-wrzesień 1902, przykład secesyjnej sztuki wydawniczej i ty- z. 13, 14, 15. Okładka J. MEHOFFERA pografi cznej. Stworzone i redagowane przez (z. 13), w z. 15 okładka E. OKUNIA; tychże Zenona Przesmyckiego (1861-1944). Współ- ilustracje i winiety. Pierwodruki m.in. Mil- pracowało z wieloma wybitnymi grafi kami czenia NORWIDA i Micińskiego W mroku i malarzami. gwiazd. Poezje M. Komornickiej, B. Leśmia- 544 TOM II – kwiecień-czerwiec 1901, na, K. Zawistowskiej. Przekłady G. d’Annun- zeszyty 4-5, 6. 22 cm, s. 526. Ilustracje, wi- zia, Ch. Baudelaire’a, J. Zeyera. Stan średni: niety, inicjały – St. Dębickiego, J. Mehoffera, broszury rozszyte, okł. zaplamione. Brak K. Krzyżanowskiego, J. Stanisławskiego. Ini- okładek do z. 14. cjały i rysunki Gustawa KLIMTA, Kolo MO- 400 SERA, Felixa VALLOTONA. Pierwodruki wariantów „Króla Ducha” J. SŁOWACKIE- 546 TOM VI, październik–grudzień GO, „Próchna” W. Berenta [c.d. w tomie III], 1902, zeszyty 16, 17, 18. 25 cm, s. 488. J. Kasprowicza („Salve Regina”), St. Przyby- Zachowane okladki z. 16 i 18 w litografi i szewskiego (fragmenty „Synów ziemi”); wier- J. Mehoffera, z. 17 w rys. E. Okunia. Pier- szy Leopolda Staffa, Stanisława K. Brzozow- wodruki: Cypriana K. NORWIDA (Tajemnica skiego, Bronisławy Ostrowskiej. Opr. wtórna, Lorda Singelworth i Ostatnia z bajek), Tadeusza

544 545

101 MICIŃSKIEGO Dolina mroku, Berenta prze- kład Z psychologii sztuki Nietzschego. Rysun- ki E. Burne-Jonesa, Dębickiego, Mehoffera, Okunia, F. Ropsa, Stanisławskiego. Brak świa- tłodruku wg akwaforty Norwida; reprodukcja L. Della Robbi (po s. 374) odbita kserogra- fi cznie. Egz. nieobcięty, stan dobry. 400 547 TOM X., zeszyt 28/30, R. MCMVII [1907]. 25 cm, s. 606, [2]. Egz. nieobcię- ty, rozszyty. Brak okładki; tylna okladka zachowana. Pierwodruki: J. Kasprowicza – Narodziny Marchołta [cz. 1. tragikomedii]; Wł. St. Reymonta – Ostatni; nieznany list Juliusza Słowackiego, wiersze B. Leśmia- na, L. Staffa, M. Komornickiej. Przekłady poezji francuskiej, m.in. S. Mallarmégo, P. Verlaine’a; fragmenty Bojaźni i drżenia S. Kierkegaarda. Karta tytułowa projektu Edwarda OKUNIA zachowana. Rysunki, wi- niety – St. Dębickiego, J. Mehoffera, E. Oku- nia, O. Redona, F. Siedleckiego, J. Stanisław- skiego, M. Wawrzenieckiego. Brak ilustr.: Zwiastowania I. Pieńkowskiego (autotypia), reprod. rysunków A. Beardsleya, K. Tichego, 545 G. Moreau, rzeźby K. Laszczki, repr. Głowy Chrystusa z Ostatniej wieczerzy Leonarda da Vinci. 400 548 [CZAS] Księga pamiątkowa na dzie- więćdziesięciolecie dziennika „Czas”. 1848 Kraków – 1938 Warszawa. Warszawa 1938 Redakcja „Czasu”; Drukarnia Polska. 34 cm, s. 210, [1], druk dwuszpaltowy; w tekście re- produkcje, fotografi e, inseraty. Broszura wy- dawn. Grafi cznie opracował Z. Suliński. 120 549 DROGA. Miesięcznik poświęcony sprawie życia polskiego. Warszawa 1922- 1937. Wydawca: Jan Dąbkowicz, od 1925 Adam Skwarczyński, od 1927 Czesław Ję- drzejewicz. Od nr 3/1928 – brak danych. Re- daktor: Jan Guliński, od 1923 Adam Skwar- czyński, od 1927 Stanisław Vincenz, od 1929 Wilam Horzyca. Rok XV: 1936 Nr 1 – marzec. 25,5 cm, s. 100. Broszura wy- dawn. M.in.: C. Norwid – W rocznicę powsta- nia styczniowego. Mowa wygłoszona 22 stycznia 1875 r. …/; K. Jaworski – Katastrofa młodzień- cza w życiu Brzozowskiego; przekłady Leopolda Lewina, poezje Jana Brzękowskiego, polemika Karola Irzykowskiego. 90

544

102 550 DZIENNIK Praw [Królestwa Polskie- go]. Nieregularnie, od 1815 do 1871 r. Rok 1817/1818 T. czwarty; z. 16; 17; 18. 16 cm, s. 418, [7]. Oprawa z epoki: psk z szyldzikiem. Nieznaczne ślady po owadach. Piecz. „Biblioteka W-łu Prawnego Rad[omskiej] Dyr. Kol[ei]”; „Bibl- joteka D.O.K.P w Radomiu”. Wyklejki i ostatnie karty z nieznacznymi plamkami. Ślady po owa- dach w skórze oprawy. M.in.: Prawo o normalném rozgraniczeniu dóbr wszystkich nieruchomych gruntowych w kraiu Króle- stwa Polskiego (s. 290-406) oraz Uznanie szlachec- twa tych osób którym zaszczyt ten przez Króla Imci Saskiego w iakiéy bądź epoce udzielonym został. 120 KU WOLNEJ Polsce. Codzienne pismo Strzelców Karpackich. Wydawca: Referat Oświaty i Propagandy Brygady Strzelców Karpackich.

551 Nr 5 – 29 sierpnia 1940, s. 6, maszy- nopis powielony. 80 552 Nr 23 (400). 21 czerwca 1942 Ty- godnik Wojska Polskiego na Środkowym Wschodzie. 31 cm, s. 16 (druk, ilustr.). 558 zeszyt 20-ty: 10 lipca 80 50 553 Nr 103 – środa, 25 grudnia 1940, s. 16, maszynopis powielony. 559 zeszyt 21-szy: 29 września 80 50 554 KURJER Warszawski. Dziennik, 560 zeszyt 22-gi: 10 października. Brak 1821-1939. Rok 1851, nr. 1 (1 stycznia) tylnej okładki – 168 (30 czerwca). Półrocznik. 24,5 cm, 50 s. 896, druk dwuszpaltowy; współoprawne: pł. z szyldzikiem. Liczne inseraty, rozkładane 561 zeszyt 23-ci: 19 października tablice, tabele wygranych loteryjnych. Nieak- 50 tualne piecz. biblioteczne. 562 zeszyt 24-y: 26 października 360 50 NARÓD a Państwo. Dwutygodnik PODCHORĄŻY. Organ Szkół Podcho- (X. 1906 – XI. 1907); po wznowieniu: 1918, rążych i Legji Akademickich. Dwutygodnik. 6. I – 9. XI, nieregularnie. Warszawa. Wydaw- Warszawa 1932-1939. Wydawnictwo Woj- ca i redaktor: Władysław Studnicki. 24,5 cm. skowego Instytutu Naukowo-Oświatowego. Broszura wydawn. Okładka sygnowana „E.J.” Redaktor: Tadeusz Żenczykowski. 31 cm, [Edward John?]. ilustr. fot., barwna okładka.

555 zeszyt 8-my: 3 Marca 1918 563 Rok VIII: 1938. Nr 2 (146), 18 X. 50 60 556 zeszyt 11-ty: 6 kwietnia 564 Nr 4 (148), 15 XI 50 60 557 zeszyt 18-ty: 18 czerwca 565 Nr 15 (159), 30 IV 1939 50 60

103 573 PRZYJACIEL Ludu. Czyli Tygodnik potrzebnych i pożytecznych wiadomości. Po- znań i Leszno, nakładem i drukiem Ernesta Güntera. 1834-1849. Rok 1840 – całość. Rok szósty: 1840 nr 27 (4 Stycznia) – 52 (27 Czerwca); Rok siód- my: nr 1 (4 Lipca) – 26 (26 Grudnia). 27 cm, s. 209-416; s. 1-208; współoprawne pł. W tekście liczne litografi e. Nr 26 z 26 grud- nia 1840 przestawiony w oprawie przed nr 1 z 4 lipca. Banach 938. 800 574 RZECZPOSPOLITA Polska. Numer specjalny. Warszawa. Rok IV: 1944 nr 9 (81), 17 czerwca. 24 cm, s. 8 [druk], fotografi a na okładce. Gazeta konspiracyjna. 568 90 575 [SZTUM] Kreis-Blatt Königlich Preu- 566 Nr 19 (163), 1 VII 1939 s[siche] Landraths-Amts Stuhm. 51. Stuhm, 60 am 16ten December 1848, gedruckt in der Wernerschen Buchdruckerei. 22 x 18,5 cm, 567 Rok IX: 1939 Nr 1 (187), 1 wrze- s. [101] – 104. Na s. 104 – tekst dwujęzyczny, śnia 1939 .Zawartość: Kazimierz Wierzyński po niemiecku i po polsku, dotyczący Ligi pol- – Święty Boże; fotografi a marszałka Śmigłego- skiej. Ślady zalania, nieznaczne zabrudzenia. Rydza; Orędzie P. Prezydenta Rzplitej do Na- rodu; Rozkaz Naczelnego Wodza do Wojska; 100 Wodzu prowadź!; Barbarzyńcy odrzucili maskę; Janusz Meissner – Nocna wyprawa; Warszawa jest spokojna; Od Redakcji – informacja o prze- kształceniu „Podchorążego” w tygodnik. 100 568 PRZEGLĄD Warszawski. Miesięcz- nik poświęcony literaturze, sztuce i nauce. Warszawa X. 1921 – XII. 1925. Wydawca: Instytut Wydawniczy „Bibljoteka Polska”. Re- daktor: Wacław Borowy (do nr 15), Stefan Ko- łaczkowski (do nr 24), Mieczysław Treter (od nr 25 do ostatniego, nr 51). Całość wydaw- nictwa w 17 tomach. Oprawa jednolita, psk, grzbiet sześciopolowy, napisy złocone. Górne brzegi kart złocone. Stan bardzo dobry. 1 700 PRZEKRÓJ. Pierwszy numer tygodnika aktualności. Kraków. Redaguje zespół. 569 Nr 1 – 15 kwietnia 1945 60 570 Nr 2 – 22 kwietnia 60 571 Nr 3 – 29 kwietnia 60 572 Nr 4 – 6 maja 60

104 TYGODNIK Illustrowany – warszaw- 578 Rok 1900 Nr 1 – 52, s. 1032. Kom- skie czasopismo kulturalno-społeczne, wy- pletny rocznik w 2 wol. Oprawa: psk ze złoc. dawane w latach 1859-1939, założone przez tytulaturą na grzbiecie. M.in. dokończenie Józefa Ungera. Pismo nie było związane Krzyżaków H. Sienkiewicza; liczne reproduk- z żadną opcją polityczną, publikowało wie- cje obrazów J. Brandta, H. Siemiradzkiego, le materiałów historycznych i utworów lite- J. Fałata, L. Wyczółkowskiego. Stan bardzo rackich, zamieszczało również reprodukcje dobry, jedynie brak s. 169-172; s. 437/438 dzieł plastycznych. Z pismem współpracowa- błędnie oprawione przed s. 419. W cz. 2 brak ło wielu pisarzy, m.in. Henryk Sienkiewicz, s. 765-768. Piecz. i podpis wł. „ks. Adam Wy- Eliza Orzeszkowa, Bolesław Prus. W okresie rębowski”; piecz. „Kazimierz Kostecki”. pozytywizmu był to najbardziej popularny 600 tygodnik ilustrowany w Polsce, dzięki m.in. zastosowaniu pionierskiej wtedy, na terenach 579 Rok 1912 nr 1 – 52, s, 1094. Kom- polskich, techniki drzeworytniczej. Wydaw- pletny rocznik w 2 wol. Oprawa: psk, złoco- ca założył własną drzeworytnię na potrzeby na tytulatura na grzbiecie. Stan dobry, brak pisma, co pozwoliło publikować w „Tygodni- jedynie s. 297/298. M.in.: niedokończona ku…” liczne reprodukcje malarstwa (m.in. powieść Przemiany Boleslawa Prusa; Numer obrazów Matejki, Chełmońskiego, Stanisława specjalny poświęcony Bolesławowi Prusowi Witkiewicza i Gierymskiego). Zamieszczano (zmarł 19 maja); powieść W. Reymonta Rok również humorystyczne szkice Franciszka 1794. Liczne ilustracje, także barwne (m.in. Kostrzewskiego, a z inicjatywy Juliusza Kos- Wojciecha Kossaka). saka (kierownika artystycznego pisma w la- 600 tach 1862-1868) wprowadzono stałą rubry- kę Dawne ubiory i uzbrojenie, poszerzając i tak 580 Rok 1926 nr 1 – 52. Kompletny rocz- obszerny dział historyczny. Pismo wyróżniał nik, w 2 wol. Oprawa: ppł., tekt. M.in. foto- również nietypowy jak na owe czasy format reportaż z ulic Warszawy w dniach zamachu (35 x 27 cm). W „Tygodniku Illustrowanym” majowego. ukazywały się w odcinkach m.in. Ogniem 500 i mieczem, Nad Niemnem, Faraon. W 1858 roku liczba prenumeratorów 581 WIZERUNKI i roztrząsania nauko- wynosiła 3000, natomiast pod koniec wieku we. Poczet nowy. Tomik dwudziesty trzeci. zbliżała się do 11000. Przez 80 lat ukazywa- Wilno 1838 Józef Zawadzki własnym nakła- nia się „Tygodnik…” był głównym pismem dem. Oprawa: pperg. z epoki, z szyldzikiem. polskiej inteligencji. Wiele uwagi poświęcał Złoc. na grzbiecie. Wewnątrz ślady zalania kształtowaniu świadomości historycznej i zja- (w górnej części kart). Treść; O zachowaniu się wiskom nowoczesnej cywilizacji, postępowi wstrzemięźliwém i wpływie jego na zdrowie; Jan technicznemu, podróżom i odkryciom. Sebastyan Bach organista; Rozmaitości (m.in. 576 Rok 1883, tom I: od 1 I do 30 VI, Karol Lipiński w Wilnie). s. 416. Kompletny półrocznik. Ponad 130 100 drzeworytów, m.in. wg rysunków Andriol- lego, obrazów J. Brandta, Juliusza Kossaka, A. Wierusza Kowalskiego, A. Kędzierskiego. Oprawa: psk ze złoconą tytulaturą. 700 577 Rok 1884, nr 1 – 52, s. 416; 416. Kompletny rocznik. Ponad 250 drzewory- tów, m.in. wg rysunków Andriollego, akwarel Juliusza Kossaka, obrazów W. Gersona, Li- pińskiego, Malczewskiego, Siemiradzkiego, Szernera. Oprawa w 2 wol.: cz. 1 – ppł., tekt., cz. 2 – psk z epoki ze złoconą tytulaturą na grzbiecie. Podpis wł. „S. H-Heybowicz”. Nie- które karty naddarte, bez szkody dla tekstu i rycin. Niewielkie zabrudzenia. 1 200

105 106 Druki bibliofilskie

582 BALICKI Stanisław Witold – Mi- ny wzorowano na najstarszym wydaniu sterjum na Rynku Krakowskim. Poznań pierwszej polskiej książki kucharskiej z roku MCMXXXII [1932] Rolnicza Drukarnia 1682 wg egzemplarza ze zbiorów Muzeum i Księgarnia Nakładowa. 22 cm, s. 13, [2] na im. Przypkowskich w Jędrzejowie. […] Księgi papierze czerpanym. Broszura wydawnicza; oprawiono w skórę w pracowni Wydawnic- znak na okładce rysunku Stanisława KU- twa Artystycznego Urszuli Kurtiak i Edwar- GLINA. Nakład – 120 numerowanych eg- da Leya w Koszalinie”. 22,5 cm, s. [10], 95, zemplarzy; egz. nr 20. Ekslibris Stanisława [9], winiety, fi naliki, inicjały, herb Szreniawa. Marczaka-Oborskiego. Oprawa wydawn.: skóra, grzbiet pięciopolo- 80 wy, tłoczenia; tytuł tłoczony na licu oprawy; złoc. i tłoczenia na grzbiecie. Egz. bez nu- 583 BOCHEŃSKI Aleksander – List do meru. bibliofi lów o braciach Załuskich. Do druku 500 przygotował Tadeusz Zakrzewski. Opracował grafi cznie Zygfryd Gardzielewski. Warszawa- 586 GADKI toruńskie czyli zagadki we- To r u ń 1978 Towarzystwo Przyjaciół Książ- selne z przełomu XVII i XVIII wieku. Wy- ki w Warszawie; Towarzystwo Bibliofi lów boru dokonał i wstępem opatrzył Stanisław im. J. Lelewela w Toruniu. 24 cm, s. 13, [3], Salmonowicz. Grafi cznie opracował Zygfryd 8 reprodukcji na 4 tablicach. Broszura wy- Gardzielewski. Toruń 1980 Towarzystwo dawn. z obwolutą. Nakład 300 egzemplarzy Bibliofi lów im. Joachima Lelewela. 22 cm, ręcznie numerowanych; egz. nr 245. s. 29, [2], ilustr. – przerywniki z toruńskich 90 panegiryków weselnych XVII i XVIII w. Broszura wydawn. z obwolutą. Nakład 200 584 BRAHMER Mieczysław – Anatol numerowanych egz.; egz. bez numeru. France i książka. Kraków 1925 nakładem 80 Towarzystwa Miłośników Książki. Tłoczo- no w Drukarni „Czasu”. 23,5 cm, s. 37, [2]. 587 GAŁCZYŃSKI Konstanty Ildefons Broszura wydawn. Minimalne ubytki grzbie- – Książka mówi do stroskanego. Z autogra- tu i narożnika okładki. Uzupełniona odbitka fu wydał i posłowiem dopełnił Rafał Lesz- z 32 zeszytu „Przeglądu Współczesnego”. czyński. Opracowanie – Michał Kuna. Opra- Nakład 350 egzemplarzy. wę sporządził Zdzisław Michalak. „Grafi kę 80 oryginalną (wypukłodrukiem) wykonał […] Henryk PŁÓCIENNIK”. Łódź 1974 Łódz- 585 CZERNIECKI Stanisław – Compen- kie Towarzystwo Przyjaciół Książki; Związek dium ferculorum albo Zebranie potraw Przez Literatów Polskich Oddział w Łodzi; Urząd Urodzonego… J. K. M. Sekretarza A Jaśnie Miasta Łodzi Wydział Kultury i Sztuki. Wielmożnego Jego Mości Pana Aleksandra 24 cm, s. [12], tabl. z oryg. grafi ką, sygnowa- Michała Hrabię na Wiśniczu i Jarosławiu ną ołówkiem pod klockiem „H. Płóciennik LUBOMIRSKIEGO, Wojewody Krakowskie- 74”, reprod. autografu K. I. Gałczyńskiego. go, Sandomierskiego, Zatorskiego Niepołom- Oprawa wydawn.: broszura z obwolutą. Na- skiego, Lubaczewskiego, Ryckiego. & c & c. kład 400 egz. numerowanych; egz. nr 277. Starosty: KUCHMISTRZA, Ad usum Publi- Druk bibliofi lski dedykowany Festiwalowi cum napisane. W Jędrzejowie W Ofi cynie Poezji – Łódzka Wiosna Artystyczna 1974. Wydawniczej Poligrafi a S. A. Roku Pańskiego 100 2002. „Nakładem POLIGRAFII S.A. w Kiel- cach w Ofi cynie Wydawniczej w Jędrzejo- 588 GOMBROWICZ Witold – Listy do wie wg projektu i pod kierunkiem Elżbiety Adama Mauersbergera. Przygotowanie listów CHODKIEWICZ-PRZYPKOWSKIEJ wy- do druku i opatrzenie ich przypisami – Ja- konano 500 numerowanych egzemplarzy nusz Majcherek. Opracowanie typografi czne na papierze ręcznie czerpanym z czerpalni – Elżbieta Kaźmierczak, Grzegorz Matuszak. Poligrafi i S. A. w Bilczy. Układ typografi cz- Łódź 1988 Łódzkie Towarzystwo Przyjaciół

107 pierwodruku. Nakład 650 + 35 egz. nume- rowanych; egz. nr 52. Przedmowa Stanisława Helsztyńskiego; reprodukcja pierwodruku; reprod. linorytu Zygmunta Kowalskiego z wydawn. „Alma Mater Vilnensis” zeszyt 9, Wilno 1930. 80 591 [KORN W. B.] Do mojego przyjacie- la Wilhelma Bogumiła Korna w Wrocławiu Wiersz pamiątce odwiedzin w piękney wsi Jego w Oswitzu i miłemu wspomnieniu na go- ścinność w domu Jego doznaną poświęcony. Dnia 1. sierpnia 1824 roku. Wrocław 1986 Oddział Wrocławski TPK dla uczczenia VIII Walnego Zjazdu Delegatów Towarzystwa Przyjaciół Książki (16-18 maja 1986 w War- szawie). 23 cm, s. [12]. Broszura wydawn. Nakład 350 egz. Przypomniany po latach druk okolicz- nościowy. Autorem wierszowanej pochwały Osobowic i – w istocie, Jana Bogumiła Kor- na, zasłużonego dla polskiej książki wydawcy i księgarza wrocławskiego, a nie jego ojca, już wówczas nieżyjącego Wilhelma, pod którego imieniem działała fi rma – był Ignacy Franci- szek Stawiarski (1776-1835). 60 592 KRASICKI Ignacy – Prawdziwa po- wieść o kamienicy narożnej w Kukurowcach. Warszawa 1983 Państwowy Instytut Wydaw- 587 niczy; Ofi cyna Drukarska Książnicy Miejskiej Książki. 24 cm, s. [16]. Broszura wydawn. im. M. Kopernika w Toruniu. 24 cm, s. [8], z obwolutą. Nakład 600 egz. [12 – podobizna autografu]; [28 – podobizna pierwodruku z 1794 r.]; 9 - 18: transkrypcja 100 autografu; 19 – [22] – nota wydawnicza. Na- 589 HAFIZ – Gazele. Przełożył z orygi- kład 450 + 250 egz. nału perskiego Władysław Dulęba. Kraków 70 b.r. Katedra Grafi ki Książki ASP. „Całkowite opracowanie plastyczne zaprojektował absol- 593 KSIĄŻECZKA o książce. Opracował went studium grafi ki Akademii Sztuk Pięk- grafi cznie i drzeworyty wykonał Konstanty nych w Krakowie Andrzej STEFANOWSKI M[aria] SOPOĆKO. Warszawa 1961 Pań- […] Pierwodruki dla autora i do zbiorów stwowy Instytut Wydawniczy. 17 cm, k. 14, Katedry wykonano w Pracowniach Doświad- [1], 7 drzeworytów w tekście. czalnych Zakładu Grafi ki Użytkowej ASP Nakład 150 egz. numerowanych i sygno- w Krakowie”. 28 cm, s. [28]. Broszura wy- wanych, na papierze ręcznie czerpanym z Je- dawn. z ilustr. na okładce. ziorny. Egz. nr 108; sygnatura K. M. Sopoćki. Edycja unikatowa. Praca dyplomowa. Broszura wydawn. z obwolutą. 100 100 590 KOCHANOWSKI Jan – Iż pijaństwo 594 [MAJAKOWSKI] Włodzimierz Ma- jest rzecz sprosna a nieprzystojna człowie- jakowski. Poeta robotnik, w przekładach kowi. Redakcja: Wacław Błażejewski. Układ Witolda Wandurskiego i Władysława Bro- grafi czny: Tadeusz Dworzański. Warszawa niewskiego. Łódź 1971 Łódzkie Towarzystwo 1967 Towarzystwo Przyjaciół Książki. 24 cm, Przyjaciół Książki; Wydawnictwo Łódzkie. s. 17, [3], 4 tablice ilustr. Broszura wydawn. 35 cm, k. [4], akwaforta Jerzego STANEC- z obwolutą, na której reprodukcja fragmentu KIEGO, sygnowana oł. pod płytą „Stan 68”.

108 Broszura wydawn., grzbiet związany. Na- wydawn.: tekt. Nakład 1500 egzemplarzy kład 300 egz. ręcznie numerowanych; egz. numerowanych; egz. nr 388. nr 12. Komentarz do dzieła Wawrzyńca Go- 120 ślickiego De optimo senatore. Ukazało się ono w Wenecji w 1568 r. Istnieje tłumaczenie an- 595 MÉYET Leopold – Listy do Włady- gielskie z 1733 r. sława Bełzy. Opracował Stanisław Fita. Opra- Praca W. J. Stankiewicza, napisana cowanie grafi czne Zygfryd Gardzielewski. w 1944 r. na uniwersytecie w St. Andrews, Warszawa 1983 Państwowy Instytut Wydaw- jest czwartą pozycją Ofi cyny Warszawskiej niczy; Ofi cyna Drukarska Książnicy Miejskiej na Obczyźnie – kontynuacji O. W. założonej im. M. Kopernika w Toruniu. 23,5 cm, s. 36, w 1938 przez Anatola Girsa i Bolesława Bar- [3], 3 tablice z reprod. autografów. Nakład cza. Dorobek wydawnictwa został zniszczony 450+50 egz. Pieczątka „Z księgozbioru Zyg- podczas powstania warszawskiego; poległ Bo- munta Saloniego”. lesław Barcz. Anatol Girs kontynuował dzia- 90 łalność na emigracji. 90 596 NORWID Cyprian Kamil – Forte- pian Chopina. Le piano de Chopin. Redak- 600 WACHHOLZ Leon – Z historii alko- tor wydania Roman Chrząstowski. Grafi cznie holu i alkoholizmu. Warszawa 1967 Towarzy- opracował Zygfryd Gardzielewski. Warszawa- stwo Przyjaciół Książki. 23,5 cm, s. 23, [7], Katowice 1980 Towarzystwo im. Fryderyka tablica z portretem autora. Broszura wydawn. Chopina w Warszawie; Towarzystwo Przy- Nakład 650 + 35 egzemplarzy numerowa- jaciół Książki w Katowicach, Oddział Ślą- nych; egz. nr 52. ski; Ofi cyna Drukarska Książnicy Miejskiej Przedruk z „Pamiętnika X Polskiego Kon- im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. 22,5 cm, gresu Przeciwalkoholowego w Krakowie 11- s. 31, [4]. 13.X.1931”, Warszawa 1935 r. Tekst przej- Tytuł i tekst także w jęz. francuskim; 2 ta- rzał i zaktualizował dr Zbigniew Woźniewski. blice ilustr. Broszura wydawnicza z wytłoczo- Przedmowa Stanisława Helsztyńskiego. nym wizerunkiem Chopina na okładce. Na- 60 kład 777 egz. 100 601 WYKA Kazimierz – List do Jana Bu- gaja. Droga do Baczyńskiego. Opracowała 597 PRZYBYSZEWSKI Stanisław – List i przypisami opatrzyła Aniela Kmita-Pioruno- do Marii Szafranówny. Ze zbiorów Książnicy wa. Opracowanie grafi czne – Zygfryd Gardzie- Miejskiej im. M. Kopernika w Toruniu do lewski. Warszawa 1986 Państwowy Instytut druku przygotował i komentarzem opatrzył Wydawniczy; Ofi cyna Drukarska Książni- Zefi ryn Jędrzyński. Toruń 1991 Książnica cy Miejskiej im. M. Kopernika w Toruniu. Miejska. 24 cm. s. 21, [3], reprodukcje auto- 24 cm, s. 41, [2], reprodukcja. Broszura wy- grafów. Broszura wydawn. Nakład 300 egz. dawn. z obwolutą. Nakład 710+250 egz. 80 60 598 [RYBIŃSKI] Jana Rybińskiego Gęśli 602 [ZAK] – La Porte Lourde. Poèmes en roznorymnych księga I. Toruń 1969 Zakłady prose. Paris 1929 Édition de Galerie Zak. Grafi czne w Toruniu. 23,5 cm, s. [8]; [32 – po- 22,5 cm, s. [10], 37, [3], 9 tablic z oryginal- dobizna pierwodruku z 1593 r.]; [30 – trans- nymi grafi kami Eugeniusza ZAKA (miękki krypcja pierwodruku]; [10 – Jan Rybiński poeta werniks), sygnowanymi na płycie. Oprawa dawnego Torunia Alojzego Tujakowskiego]; [4]. wydawnicza: karton z obwolutą. Broszura wydawn. Odbito w ilości 311 egz. numerowanych, Nakład 500 egz. Wydano z okazji uro- w tym 300 na welinie z Arches; oferowany czystości jubileuszowych czterech wieków egz. ma nr 247. drukarstwa toruńskiego. Eugeniusz Zak (1884-1926), wybitny 90 malarz polski, niemal całe życie spędził we Francji, gdzie na przemian z Polską wiele wy- 599 STANKIEWICZ W[ładysław] J[ó- stawiał. Czerpiąc z włoskiego renesansu stwo- zef] – The Accomplished Senator of Lau- rzył charakterystyczny styl z wydłużonymi, rentius Goslicius. B. m. 1946 Ofi cyna War- giętkimi postaciami zaludniającymi pejzaże szawska Abroad. 21 cm, s. 40, [1]. Oprawa melancholijnego, wyidealizowanego świata. Grafi ki opisane i reprodukowane: Barbara

109 602

Brus-Malinowska, Eugeniusz Zak (1884-1926). Katalog wystawy monografi cznej, Warszawa 2004 Muz. Narodowe, s. 220-221. 4 000 603 ZALESKI Zygmunt L[ubicz] – O rzeczach błahych i wiecznych, z drze- worytami Konstantego BRANDLA. Paryż 1929 Polskie Towarzystwo Przyjaciół Książki. 28 cm, s. 65, [5], w tekście 26 drzeworytów. Druk dwubarwny na welinie z papierni w Ar- ches. Broszura wydawn. z obwolutą. Czwarte wydawnictwo PTPK w Paryżu. Nakład 500 egz. numerowanych i podpisanych przez pre- zydium Towarzystwa; autografy prezesa – St. Piotra Koczorowskiego i sekretarza – Marji Rakowskiej. Egz. nr LX [ze stu przeznaczo- nych dla Członków Towarzystwa]. 240

110 OFICYNA STANISŁAWA GLIWY conym – na okładce. Nakład 300 egz. ręcz- nie numerowanych; egz. bez numeru. 604 DRUK okolicznościowy z okazji wizy- 100 ty Tadka Szumanskiego „Dziada”, Krystyny i Ryszarda Zakrzewskich, Bozenki, Zacha- 606 [katalog wystawy] Stanisław GLIWA riasza i Andrzeja Jaworskich którzy własno- 1910-1986. Polski artysta książki na obczyź- ręcznie wykonali tłoczenia „antiquo modo” nie. Pamiątka wystawy pośmiertnej. Wystawę na ręcznej prasie Albion (z roku 1872) w Ofi - i wydawnictwo opracował grafi cznie Zygfryd cynie Marii i Stanisława GLIWÓW w dniu Gardzielewski. Nota wydawcy i reprodukcja 18 września, millenijnego roku 1966. Jeden Tadeusza Zakrzewskiego. Toruń 1987 Książ- z pierwszych, inaugurujących wieloletnią nica Miejska im. M. Kopernika; Towarzystwo tradycję okolicznościowych druków wyko- Bibliofi lów im. J. Lelewela. 29,5 cm, s. [20], nywanych przez gości odwiedzających Stani- linoryty w tekście, tablica z fot. autora w Ofi - sława Gliwę w jego ofi cynie. Druk jednostron- cynie, s. [12 – Bibliografi a wydawnictw i dru- ny na papierze żeberkowym, sygnet Ofi cyny, ków artystycznych Stanisława Gliwy]. Bro- 31 x 23,5 cm. szura wydawn. z obwolutą, z linorytem na 100 okładce. Nakład 300 egzemplarzy. 120 605 GLIWA] Stanisław Gliwa o własnej ofi cynie wędrownej, z siedmioma linorytami 607 AGÓRRIZ-MELGAR José – Poussière autora tudzież jego sygnetem drukarskim na mienne. Southend-on-Sea 1965 Ofi cyna Sta- okładce. Wstęp napisał Andrzej Kłossowski. nisława Gliwy. 20 cm, s. 27, [4]. Na s. nlb. Opracowanie grafi czne Zygfryda Gardzielew- [28] – portret autora w linorycie, sygnowany skiego. Toruń 1989 Towarzystwo Bibliofi lów „s.gliwa”. Nakład 250 egz., z czego 222 ręcz- im. J. Lelewela w Toruniu. 24 cm, s. 25, [3], nie numerowanych, pozostałe 28 jako „spéci- 8 linorytów [wbrew tytułowi], Broszura wy- men”; ten egzemplarz – spécimen. dawn. z sygnetem ofi cyny – tłoczonym i zło- 100 608 NAGRODA im. Anny Godlew- skiej ufundowana przez syna Juliana, 1963 – 1973. Do druku przygotował Kazimierz F. Vincenz. Londyn 1974 nakładem Funda- cji Nagrody im. Anny Godlewskiej (Solura). 24 cm, s. 80, 6 fotografi i, linoryt St. Gliwy. Oprawa wydawn.: tekt. Nakład 500 egz. Au- torzy tekstów: Wiesław Wohnout, Kazimierz F. Vincenz, Tadeusz Nowakowski, Jan Fryling, Johann Arnold Wirth. 120 609 OFICYNA Stanisława GLIWY… [Ulotny druk reklamujący Ofi cynę w jęz. an- gielskim]. K. 1, 15 x 10 cm, sygnet drukarski na odwrocie. 50 610 XXV-lecie Zwycięstwa. Program uro- czystości w XXV-lecie zwycięstwa bitwy o Monte Cassino [13. 8 – 27. 8. 1969]. Fol- der, s. 8, 21,5 x 12,5 cm. Na okładce linoryt St. Gliwy. 100 611 100 Years of Socialist International. 6-7.IX.1964 Brussels [Bruksela]. Odezwa Polskiej Partii Socjalistycznej [na emigracji] z okazji obchodów stulecia Międzynarodów- ki Socjalistycznej. tekst po polsku oraz w jęz. 607 francuskim i angielskim. 25 x 16,5 cm, s. [4].

111 Na okładce barwny linoryt St. Gliwy. Druk: ŻYCZENIA bożonarodzeniowe i nowo- S. Gliwa private press studios, Southend – on roczne, rozsyłane przez Marię i Stanisława – Sea, Essex. Gliwów w latach 1949-1986. 100 613 1972: linoryt barwny, 21 x 21 cm, 612 POLSKI Ośrodek Społeczno-Kul- z odręcznym dopiskiem: „przesyłają Maria turalny {POSK]. Zaproszenie na otwarcie i Staszek”. Sali Teatralnej w gmachu POSK, 5.VI.1982. 80 20,5 x 29,5 cm, druk barwny dwustronny. Tekst po polsku i angielsku. Linoryt St. Gli- 614 1974/75: linoryt czarnobiały, wy. Designed and printed by hand at Ofi cyna 21 x 21 cm; znak Ofi cyny; z odręcznym dopi- STANISŁAW GLIWA. skiem „z świątecznymi ucałowaniami przesy- 100 łają Maria i Staszek”. 80

112 614 615 1981: linoryt barwny z motywem Po- 617 bez daty: linoryt sygnowany ołówkiem mnika poległych stoczniowców, prasą drukar- „St. Gliwa” i tytuł grafi ki „Drukarz wędrow- ską i gołębiem pokoju, 19,5 x 22,5 cm z do- ny XVII w.” (oł.), 21 x 13 cm. Na odwrocie, piskiem „Hance i Rodzinie przesyłają Maria odręcznie: „Kochanym Krysio-Rysiom z czu- i Staszek”. łościami przesyłają Maria i Staszek”. 80 80 616 bez daty: linoryt barwny, 20,5 x 24 cm, z dopiskiem: „Krysi i Ryszardowi najstarszym przyjaciołom życzymy – Marysia i Staszek”. 80

113 114 Ikonografia

Portrety

618 „FRIDERICVS CHRISTIANVS LEOPOLDVS…”. Miedzioryt z akwafortą, ok. 1763, 22 x 15,5 cm, sygnowany „J[o- hann] E[saias] Nilson”. Wśród postaci alego- rycznych – Chronos; u dołu herb Wettynów. Katalog portretów… BN, poz. 1222 i reprod. t. VI, s. 139. Fryderyk Christian (1722-1763), króle- wicz polski, elektor saski, syn Augusta III. Johann Esaias Nilson (1721-1788), malarz miniatur, rysownik i miedziorytnik ze znanej rodziny artystycznej z Augsburga. 280 619 [KOŚCIUSZKO Tadeusz] „Thaddeus Kosciusko, Polsk Fälkherre”, sygn. „Joh[an] 619 Fred[rik] Martin del. et Sc. 1797”. Miedzio- ryt punktowany, akwatinta, 20 x 23,5 cm. miedziorytu punktowego, m.in. u Bartoloz- Katalog portretów… BN nie notuje. J. F. Mar- ziego i Woolleta. tin (1755-1816), szwedzki grafi k, w l. 1770- 500 1781 pracował w Londynie, ucząc się techniki 620 „MARIA Iosepha Regina Polonia- rvm…”, ok. 1750. Miedzioryt, 19 x 14 cm, sygn. „Comes [Pietro Antonio] Rotari. pi- nx[it]”, „Joseph Canale Sculp[sit]”. Katalog portretów… BN, poz. 3252 i reprod. t. VI, s. 381. Maria Józefa (1690-1757), królowa Polski, żona Augusta III. 300 621 MELECH Augustus Hultazob – Sa- mozwańczy „książę z Ameryki” w stroju orientalnym, 1718. Miedzioryt, 26 x 17 cm, sztychował Christian Winkler (1677-1741) wg rysunku J. H. Lindemana, wykonanego „na żywo” w 1718 r., gdy „książę” odwiedził Wrocław. Miedzioryt po konserwacji. 280 622 Abraham ORTELIUS (Spectandum dedit Ortelius mortalib. orbem, Orbi spec- tandum Galleus Ortelium). Miedzioryt ręcz- nie kolorowany akwarelą, 32 x 21 cm na ar- kuszu 42 x 26 cm. Pochodzi z Theatrum Orbis Terrarum, Antwerpia 1579, wyd. Ph. Galle (kolejna edycja łacińska atlasu z 1570 r.). Abraham Ortelius (1527-1598), twórca no- woczesnej kartografi i, działający w Antwer- 618

115 pii. Philipp Galle (1537-1612), wydawca i sztycharz antwerpski, przyjaciel i współpra- cownik Orteliusa. 600 623 „POTOSKI [!] Generale Della CORO- NA di POLONIA contro MOSCOVITI &”, 1670. Miedzioryt, akwaforta, 23 x 16,5 cm. Pochodzi z: G. Gualdo-Priorato, Historia di Leopoldo Cesare…, t. 1, Wiedeń 1670. Kata- log portretów… BN, poz. 4206 i reprod. t. VII, s. 59. Stanisław Rewera POTOCKI (1579- 1667), hetman wielki koronny. 480 624 [RÓŻYCKI] „SAMUEL RÓŻYCKI Generał…”. Litografi a ręcznie kolorowana akwarelą, 36 x 27 cm na arkuszu 49 x 34 cm, sygnowana na kamieniu p.d. „w Krakowie w Litog. P. Wyszkowskiego”. W Katalogu por- tretów… BN nie notowana. Rzadkie! Po sta- rannej konserwacji. Liczne rdzawe plamki. Samuel Różycki (1784-1834), generał bryga- dy, po powstaniu na emigracji w Szwajcarii. 400 625 [ZYGMUNT III WAZA, król] „SI- 624 GISMUNDUS III. D. G. REX. POL:.…”, 626 [SŁOWACKI] „Juljusz Słowacki”, początek XVII w. Miedzioryt, 27 x 17,5 cm; ok. 1925. Linoryt, 20 x 14 cm, sygn. p.d. oł.: u dołu sześciowiersz łaciński „Dum ME Sar- „BogKrasnodębska”. Wystawiany: Wystawa maticis…”. Katalog portretów… BN, poz. 6463 polskiej grafi ki międzywojennej ze zbiorów i reprod. t. VII, s. 413. prywatnych, Muzeum Okręgowe w Toruniu 700 III-VI 1985. Bogna KRASNODĘBSKA-GAR- DOWSKA (1900-1986), grafi czka, uczennica W. Skoczylasa w ASP w Warszawie w latach 1922-1926. 600 627 „STANISLAVS AVGVSTVS D. G. Rex Poloniae et Lith;”, przed 1789. Akwaforta, miedzioryt ręcznie kolorowany, 21,5 x 15,5 cm w świetle passe-partout, sygn. „Joh[ann] Es[aias] Nilson inv[enit] Sculp- s[it] et excud[it] A[uguste] V[indelicorum]” – w Augsburgu . Katalog portretów… BN, poz. 5039 i reprod. t. VII, s. 188. 800 628 [PONIATOWSKI Józef] Książę Józef Poniatowski wg obrazu J. Grassiego sztycho- wał J. K. Wolff. Miedzioryt, 21,5 x 19 cm, sygn. na płycie: l.d. „Pinx. J. Grassi”, p.d. „sculp. J. K. Wolff”. Katalog portretów… BN nie notuje. 600 629 WYCZÓŁKOWSKI Leon – AU- TOPORTRET, ok. 1920. Autolitografi a, 623 25 x 21 cm, sygnowana l.d. na kamieniu

116 628 „LWyczół”. Pochodzi z Grafi ki Hieronima Wildera (Lwów 1922). 400 Wizerunki świętych patronów. Wydaw- 625 ca: Driendl, Monachium b.r. (przełom XIX i XX w.). Chromolitografi e w ozdobnej lito- grafowanej ramce 35,5 x 27 cm na arkuszu 50,5 x 35 cm. U dołu pod ramką imiona świę- tych w 6 językach, w tym po polsku.

630 Święty Andrzej Apostoł (Protokletos – Pierwszy Powołany). Brat rodzony św. Pio- tra. Święty wszystkich kościołów chrześcijań- skich. Jego atrybutem jest krzyż w formie li- tery X „(krzyż św. Andrzeja”) i księga. Patron narodów słowiańskich, orędownik małżeństw i zakochanych. 280 631 Święta Joanna. Joanna de Valois, hrabina Orleanu, królowa Francji. Założyciel- ka zakonu klauzurowego Najświętszej Marii Panny. Kanonizowana w 1950 roku przez pa- pieża Piusa XII. 280 632 Święta Katarzyna ze Sieny. Włoska tercjanka, mistyczka, doktor kościoła, patron- ka Europy. Znana z ciętego języka i poryw- czego charakteru. 280 627

117 Widoki miast

635 BILNITZ w Saksonii, jeden z pałaców króla polskiego, połowa XVIII w., Francja. Tekst w jęz. francuskim i angielskim. Mie- dzioryt na papierze żeberkowym, ręcznie ko- lorowany akwarelą, 23 x 38,5 cm, na arkuszu 33 x 49 cm. Niesygnowany. U góry płyty ty- tuł pismem lustrzanym. 600 636 GDAŃSK – przytułek zbudowany w 1699 r. (Spendhauz in Dantzick erbawet im Jahr M. DCXCIX), początek XVIII w. Mie- dzioryt, 20,5 x 35,5 cm. Wg rysunku Johanna J. Fyrabenta szty- chował Samuel Donnet (czynny w Gdańsku w l. 1699-1734). Literatura: Ewa Łomnicka- Żakowska, Grafi ka polska XVIII wieku, Warsza- wa 2008, s. 58-59 i reprodukcja na s. 285. 480

629 637 GRODNO Im GrossHertzogthũ Lit- thauen, ok. 1700. Miedzioryt, 16 x 21,5 cm 633 Święta Maria Magdalena (Maria w świetle passe-partout, sygnowany p.d. z Magdali). Należala do kręgu uczniów Chry- „G. Bodenehr fec. et ex.” stusa; przyłączyła się do niego po tym, gdy Gabriel Bodenehr st. (1673-1766), szty- wypędził z niej siedem złych duchów. Była charz augsburski specjalizujący się w wido- inspiracją dla wielu malarzy. Najczęściej kach miast. przedstawiano ją z długimi, rozpuszczony- 800 mi włosami trzymającą w dłoni swój atrybut – pojemnik z wonnościami. 638 Plan miasta KOŁA i okolicy. Karol 280 Gustaw w obozie pod Kołem przyjmuje po- selstwo polskie, 16 sierpnia 1655 r. 634 Święty Jan Nepomucen (ur. Dwie ryciny z jednej płyty. miedzioryt, ok. 1350 r.). Męczennik, patron Czech i Ślą- 30 x 38 cm. Reprodukcja: B. Heyduk, Dahl- ska a także jezuitów i spowiedników. Ka- berg w Polsce… Wrocław 1971, s. 90. nonizowany przez papieża Benedykta XIII 800 w 1729 r. Zrzucono go z mostu Karola do Wełtawy gdy odmówił wyjawienia tajemnicy spowiedzi świętej. Według tradycji ludowej chroni przed powodzią i suszą, stąd do dziś spotkać można wiele jego fi gur przy polach i drogach. 280

636

118 635 639 [KRAKÓW] Stanisław OSTOJA- litografi a barwna na papierze, CHROSTOWSKI – „Wawel”, 1934. Drzewo- 26,5 x 42,5 cm, sygnowana i datowana na ryt, 17,5 x 21 cm na arkuszu 25 x 28 cm, sy- kamieniu l.d. „Odo Dobrowolski 915 Lwów”. gnowany na klocku „SC” i ołówkiem u dołu Z teki „Lwów 1914-1915”, Lwów 1915. „St. O.-Chrostowski” i dat. „1934”. Literatu- 750 ra: A. Pietrzak, Stanisław Ostoja-Chrostowski (1900-1947), Warszawa 2007 Biblioteka Na- 641 PARYŻ. Brama Saint Denis (La Porte rodowa [katalog zbiorów], poz. 151 i reprod. St. Denis sortant de Paris; to samo po łacinie), na s. 171. 2. polowa XVIII w. Miedzioryt na papierze 600 naklejonym na tekturę, kolorowany ręcznie akwarelą, 30 x 44 cm. Wydawca: Daumont, 640 POMNIK ADAMA MICKIEWICZA rue St. Martin. Nad podpisami: „68-e Vue WE LWOWIE – litografował Odo DOBRO- d’Optique”. WOLSKI, 1915. 600

637 638

119 640 642 [PIOTRKÓW] Grundriss der Stadt 644 RZYM, SCHODY prowadzące do Petricow, początek XVIII w. Miedzioryt, ROTUNDY służącej jako sala widowiskowa 28 x 17 cm, sygnowany „Gabriel Bodenehr w Rzymie (Grouppe d’escaliers…), ok. połowy exc. Aug[ustae] Vind[elicorum]”. Gabriel Bo- XVIII w. Miedzioryt na papierze naklejonym denehr, rytownik i wydawca z Augsburga. na tekturę, 26 x 37 cm. Wydawca: Daumont. 600 Kilka fragmentów naddartych i sklejonych u dołu ryciny; minimalne ubytki w lewym 643 [RZYM] „Polacy w Rzymie. Jenerał dolnym rogu. Karol Kniaziewicz, na czele Legii polskiej we 500 Włoszech, zajmuje Kapitol Rzymski i zakłada w nim główną kwaterę od d. 3 Maja 1798 roku”. To samo w jęz. francuskim; lata 40-te XIX w. Wg rysunku Michała Sokolnickiego sztycho- wał W. A. Le Petit. Staloryt, 10,5 x 15,5 cm. 240

641 642

120 644 645 [ŚREM] „Das Rathaus in Schrimm (War- 646 theland)”, ok. 1940. Linoryt, 18 x 24 cm na arku- Litografi a, 17 x 196 cm [skladane w har- szu 21,5 x 30 cm, sygnowany ołówkiem p.d. „Org. monijkę], sygnowana „J. A. Mayer”. W tekt. Linolschnitt Handdrück von Josef Erdreich”. okładkach z epoki. Ekslibris heraldyczny; nie- 200 rozpoznany herb pod koroną książęcą, dru- kiem: „zur K. F. Sammlung” i „F. A. II” 646 TROKI „Trokiy. Quartier Général le 4 Juillet” [1812 r.], ok. 1830. Litogra- 150 fi a, 21,5 x 30 cm, sygnowana na kamieniu 648 WROCŁAW – plan miasta, początek l.d. „AAdam”. Wydawcy: Hermann & Barth XX w. „Breslau. Mastap 1:19 500”. Offset w Monachium. barwny, 23 x 29,5 cm w świetle passe-partout. Widok miasta Troki na Wileńszczyźnie Wydawca: Bibliographisches Institut, Lipsk. z kościołem Bernardynów; żołnierze napole- ońscy przed kwaterą główną założoną w mie- 240 ście podczas kampanii 1812. Albrecht Adam 649 WROCŁAW – Hala Stulecia. „Bre- (1786-1862), monachijski malarz-batalista, slau. Jahrhunderthallen – Panorama”, towarzyszył wojskom Napoleona w wyprawie ok. 1912. Offset barwny, 10 x 41 cm w świe- rosyjskiej. tle ramy. Uszkodzone (pęknięte) oryginalne, 400 „panoramiczne” szkło oprawy. 647 [WENECJA] Panoramiczny widok 480 w lipcu 1826 r. z wieży kościoła św. Marka. 650 WROCŁAW – Zbiór 32 widokówek Kreis-Ansicht von WENEDIG im Juli 1826 auf (panneau), czarnobiałych i barwnych z lat dem St. Marcus–Thurm gezeichnet von Haupt- 1912-1922. Całość: 91 x 66,5 cm w świetle man C.v. MARTENS; B. wyd. ok. 1826. ramy. 32 obiekty naklejone na tekturę. Przed- stawiają Halę Stulecia i jej otoczenie. 800

121 Sceny historyczne

Sceny biblijne i mitologiczne

654 BRACIA Józefa wrzucają go do stud- ni (Iosephum fratres in foveam conjiciunt). Mie- dzioryt na papierze naklejonym na tekturę, kolorowany ręcznie akwarelą, 30,5 x 42 cm, sygnowany „Georg Balthasar Probst excud[it] A[ugustae] V[indelicorum]” – w Augsburgu. Nad kompozycją, w odbiciu lustrzanym na- pis „SES FRÈRES IETTÈRENT DANS UNE FOSSE”. 500 652 655 CASTIGLIONE Giovanni Benedet- Plany twierdz polskich z dzieła Samuela to – Madonna z Dzieciątkiem w otoczeniu Pufendorfa De rebus a Carolo Gustavo Sueciae aniołów i Boga Ojca, l. 40. XVII w. Akwafor- Rege gestis…, Norymberga 1696. Rysował Erik ta, 32 x 46 cm [grafi ka przycięta do płyty]. Dahlberg. Sygnowana na płycie l.d.: „Gio. Benedetto 651 [WIŚNICZ] – Zamek w Wiśniczu Castiglione Genoue in.” oraz pod ramką oraz obronny klasztor Karmelitów. „Coypel. ex cum privilegio Regis”. Na od- Miedzioryt, 26 x 32 cm. Reprodukcja: wrocie znak kolekcjonerski z monogramem B. Heyduk, Dahlbergh w Polsce…, Wrocław „H. P.”. Grafi ka podklejona na prawym i dol- 1971, s. 200. nym marginesie. 400 Giovanni Benedetto CASTIGLIONE (1609-1664), znakomity malarz i grafi k, wy- 652 ŚWIECIE – Plan i widok zamku zaję- nalazca techniki grafi cznej monotypii. Naj- tego przez Szwedów 4 X 1655 r. większy zbiór jego rycin znajduje się w Alber- Miedzioryt, 26 x 31,5 cm. Reprodukcja tinie w Wiedniu i w królewskiej kolekcji na j.w., s. 181 zamku w Widsorze. 400 600 653 [TENCZYNEK] Ichnografi a Arcis mu- 656 ŚWIĘCI PIOTR i PAWEŁ, 1527 nitissimae Tinzchinensis… – Zamek w Ten- Lucas van LEYDEN (1494-1533). Miedzio- czynku zajęty po upadku Krakowa w 1655 r. ryt, 10 x 14,5 cm (obcięty do odcisku płyty). Miedzioryt, 26 x 32,5 cm. Reprodukcja: Sygnowany p.d. monogramem artysty „L” j.w., s. 186 i datowany [na kamieniu] „1527”. Wielka 500 rzadkość!. Lucas van Leyden (1494-1533), wybitny miedziorytnik niderlandzki, konku- rent Albrechta Dürera (spotkali się zresztą w 1521 r., Dürer wykonał wówczas jego por- tret). 4 000 657 MONTAGNANI Pietro Paolo – SCHOLA ITALICA artis pictoriae sive Tabvlae insigniores in romanis pinacothecis adservat- tae, tabvlis aere incisis nvnc primvm /editae svmptibvs Petri Pauli Montagnani-Mirabili. Rome 1806. 57,5 cm, s. [42], tablic 40 [łącz- nie z k. tyt.] w miedziorycie. Oprawa z epo- ki: psk; tłocz. i złoc. tytulatura na grzbiecie; górne obcięcia kart złocone. Arcydzieła wło- skiego malarstwa, m.in. Michała Anioła, Ra- faela, Caravaggia, Guerciniego, Correggia etc.

122 655

656

123 w mistrzowskich miedziorytach wybitnych Franciszek Smuglewicz (1745 Warsza- sztycharzy, m.in.: Perini, Capellan, Volpato, wa – 1807 Wilno) jest pierwszym polskim Cunego, wykonanych pomiędzy 1769 a 1772 malarzem historycznym. W czasie pobytu rokiem. Wydanie drugie. w Warszawie, inspirowany przez Kołłątaja, Polonik: fakt sponsorowania albumu zamierzył cykl Historyi Krajowej w stu kopersz- przez Marcelinę z hr. Bielskich Worcelową tychach. Ukazało się jedynie 9 rycin, ponadto oraz Ludwikę hr. Łoś, póżniejszą żonę An- Smuglewicz wykonał jeszcze 6 rysunków do toniego Kownackiego. Pod dwiema rycinami planowanego cyklu. Rysunki Smuglewicza umieszczono dedykacje im poświęcone wraz były rytowane w Rzymie, Dreźnie i Warsza- z herbami Bielskich – Jelita i Łosiów – Dą- wie. Mieszka I… wykonał Girolamo Carattoni browa. (1749-1809). Rycina po starannej konser- 5 800 wacji. Literatura: W kręgu wileńskiego klasycy- zmu. Katalog przygotowany pod kierunkiem Elżbiety Charazińskiej i Ryszarda Bobrowa. Warszawa 2000 Muzeum Narodowe, s. 231- 233 i reprodukcja tamże. Rzadkość antykwa- Sceny z dziejów Polski ryczna. 4 000 658 MIESZKO I wprowadza chrześcijaństwo POTOP SZWEDZKI do Polski (Miecislaus I. Idola confringi per totum Regnum lege publica jubet), ok. 1791. Miedzioryt, Przedstawienia z dzieła Samuela PUFEN- 35,5 x 39,5 cm, sygnowany pod kompozycją: DORFA De rebus a Carolo Gustawo Sueciae Rege „F. Smuglewicz inv.t et delin.t in Varsaviae” oraz gestis…, Norymberga 1696. Rysował Erik „Hier. Carattoni sculp. Romae”. Przed uroczy- Dahlberg (1625-1703). stością chrztu w Gnieźnie, Mieszko I rozkazał zniszczyć posągi i świątynie pogańskie (wg Dłu- 659 PRZYSIĘGI PANÓW POLSKICH gosza, co powtarza w Historii… Naruszewicz). – DWIE SCENY PRZYSIĘGI PANÓW POL- Sam władca nadzoruje wykonanie rozkazu. SKICH na wierność Szwedom na przedpo-

124 658 lach Krakowa i Sandomierza, październik i li- 662 BITWA POD WARSZAWĄ, trzeci stopad 1655 r. dzień, 20 lipca 1656. Miedzioryty, 29,5 x 38,3 cm, sygnowane Miedzioryt, 30 x 56 cm. „Dahlbergh ad vivum delin.” we wspólnej ra- Wielkich rozmiarów kartusz, zawierający mie z dwoma ozdobnymi kartuszami. opis ważniejszych wydarzeń tej fazy bitwy, Reprodukcja: Bronisław Heyduk – Dahlbergh zwieńczony portretem Karola Gustawa. Sy- w Polsce… Wrocław, 1971 Ossolineum, s. 99. gnowany „Dahlbergh ad vivum delin.” 900 Reprodukcja: Bronisław Heyduk, j.w., s. 116. 660 BITWA w WIDŁACH RZEK WI- 2 000 SŁY i SANU, 25 marca 1656. Miedzioryt, 28,5 x 56,5 cm. 663 SPOTKANIE KAROLA GUSTAWA Reprodukcja: Bronisław Heyduk, j.w., z JERZYM RAKOCZYM, 7 kwietnia 1656. s. 107. Miedzioryt, 30 x 38,5 cm, sygnowany 1 000 „Dahlberg ad vivum delin.” Reprodukcja: Bronisław Heyduk, j.w., 661 BITWA POD GNIEZNEM, maj s. 122. 1656. 800 Miedzioryt, 29,5 x 37,5 cm. Reprodukcja: Bronisław Heyduk, j.w., s. 109. 900

125 664 BITWA WARSZAWSKA 1656 (Sla- get vid Warschau 1656), ok. 1900. Litografi a barwna, 48,5 x 79 cm, sygnowana pod kom- pozycją: „O. Mankell” (rys. i lit.). Wydawca: Zakład Litogr. Schlachter & Seedorf. Kompo- zycja przedstawia drugi dzień bitwy, 19 lipca o świcie. Wielka rzadkość. 3 000 665 [KOŁOBRZEG] Zdobycie Kołobrze- gu przez armię rosyjską pod dowództwem gen. Rumiancowa (Prise de Colbert par l’Ar- mée Russe aux ordres du Général Roumazowz [!]). Miedzioryt na papierze żeberkowym, ko- lorowany ręcznie akwarelą, 22 x 42 cm. Nad kompozycją napis w odbiciu lustrzanym Pri- 659 se de Colbert. Epizod z wojny siedmioletniej. Dowodzący armią rosyjską gen. Rumiancew postanowił wziąć miasto głodem. Blokada wraz z ciągłym ostrzałem artyleryjskim Ko- łobrzegu trwała prawie pięć miesięcy (od 16 sierpnia). Zmusiła armię pruską do odejścia spod miasta i 16 grudnia 1761 roku do ka- pitulacji twierdzy. 900 666 ELEKCJA króla Polski (Perspective de la grande sale de varsovie ou se sont assemblé tout 660 les nonces et seigneur de la pologne pour l’élection du nouveau [Roi…; dalej obcięte], po 1764 r. Wy- dawca: Basset (w Paryżu). Miedzioryt, 28 x 40,5 cm [obcięty do odcisku płyty], ręcz- nie kolorowany akwarelą. Nieznaczne zabru- dzenia fragmentów ryciny. Nieprawdopodob- na scena elekcji w Sali Zamku Królewskiego. Rycina przeznaczona do oglądania w specjal- nych urządzeniach optycznych. 650 667 PRZEJŚCIE NIEMNA na początku kampanii napoleońskiej 1812 roku (The Bo- 662 asting Crossing of the Niemen…), Londyn 1816, wyd. E. Orme. Akwatinta barwna, 19,5 x 27,5 cm na ar- kuszu 25,5 x 32 cm. „We d ług rysunku ofi cera [uczestniczą- cego w tym wydarzeniu], sztychowali Clark i Dubourg”. Pochodzi z dzieła Historic, Mili- tary and Naval Anecdotes, Londyn 1816, wyd. Edward Orme. Sztychowali: John Heaviside Clark /ok.1771-1863/, Matthew Dubourg /1774 – ok. 1820/. 400

663

126 664

665

127 668

669

128 668 ŚMIERĆ księcia Józefa PONIATOW- SKIEGO, ok. 1820. „Józef Xiąże Poniatowski ginie przebywaiąc Elsterę 19 Października 1813” (tytuł także w jęz. francuskim). Akwa- tinta, 61 x 79 cm. Według obrazu Horacego VERNETA (1789-1863) rytował Louis Phi- libert DEBUCOURT (1755-1832), wybitny grafi k i malarz. Grafi czne wersje słynnego ob- razu H. Verneta były wówczas częste i popu- larne w Europie. Ta uważana jest za najlepszą. Rycina po starannej konserwacji, zdublowana na bibułkę. 3 200 669 NA SZAŃCACH WOLI – generał SOWIŃSKI. Akwaforta (odbitka autorska), 32,5 x 43 cm, sygnowana oł. pod płytą p.d. „Hoppen”. Wielka rzadkość antykwarycz- na. Generał Józef Sowiński, wybitny artyle- rzysta, nogę stracił pod Możajskiem w czasie wojny z Rosją. Podczas wojny polsko-rosyj- skiej we wrześniu 1831 r. dowodził obroną Fortu Wola. Poległ w walce w pobliżu kościo- ła św. Wawrzyńca. Scena przedstawia domnie- mane okoliczności śmierci J. Sowińskiego na wałach otaczających kościół. Przypuszcza się, że zginął walcząc z wdzierającą się do szańca piechotą rosyjską. Jednakże nie jest to pewne, bowiem większość świadków poległa, zaś cia- ła generała po bitwie nigdy nie odnaleziono. Jerzy HOPPEN (1891-1969) grafi k i malarz 670 wileński; profesor Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu w Wilnie; od 1946 r. w Toru- niu. 1 800 Ubiory historyczne

670 WĘGLARZ. Charbonnier, 1817. Akwatinta barwna, 16,5 x 10,5 cm na ar- kuszu 21,5 x 14,5 cm. Według rysunku J. P. Norblina sztychował L. P. Debucourt. Pochodzi ze zbioru 40 sztychów wydanych w Paryżu w 1817 r. z tytułem francuskim i polskim: Collection de costumes polonais… oraz Zbiór wzorowy rozmaitych polskich ubiorów, pędz- lem znanego malarza Norblina wydanych, a przez sławnego Debucourt na miedzi wyrzniętych. 800 ALBUM Wojska Polskiego z 1831 roku zawierające 12 tablic odręcznie kolo- rowanych rysunku Jul. Kossaka, W. Eliasza, W. Mottego i innych artystów. Poznań 1886 nakładca i wydawca K[arol] Kozłowski. Z drukarni J. I. Kraszewskiego w Poznaniu. 6 plansz z Albumu: cynkografi e kolorowane 671

129 672 675

676 674 674 VIII. Pułk V. strzel. Kon. b. Gwar- ręcznie akwarelą, ok. 19 x 25 cm na arku- dyi. Pułk Grenadyer. b. Gward. Pułk I. IV. szach ok. 32 x 41 cm. II strzelców kon. Pułk XVI. Piech. Pułk III. Strzel. Kon. 671 V. Pułk IV. Piechoty. Pułk I. Ułanów 120 (Ofi cer i prosty). Puk [!] II, III, i IV Ułanów. 120 675 IX. Pułk Mazurów. Legia Wołyńska. Legia Ukraińska. Strzelec kaliski. Pułk IX. 672 VI. Jazda Płocka. Trębacz. Jazda Pod- piechoty. Kurpik. laska. Jazda Lubelska. Legia Nadwiślańska. 120 Pułk VI Ułanów (Dzieci warszawskie). 120 676 XI. Pułk VIII. piechoty. Saper. Wete- ran czynny. Jazda kaliska. Pułk II. Krakusów 673 VII. Pułk V. V i VII. piechoty. Pułk konnych. X. piechoty. Pułk XIV i XV piechoty. Pułk III 120 i IV. strzelców pieszych. 120

130 Kartografi a

677 [Księstwo Oświęcimskie i Zator- skie] Ducatus Oswieczensis & Zatoriensis descriptio 1592, Kolonia 1592. Miedzioryt kolorowany akwarelą, 26,5 x 18,5 cm. Mapę opracował i rytował Matthias Quad (1557- 1613). Wydawca – Johann Bussemacher (wer- sja łacińska; na odwrocie opis: Oswieczensis et Zatoriensis Ducatus). Z atlasu Quada Europae totius orbis Terrarum descriptio. Literatura: Imago Poloniae…, t. II, K 87/4; Mojski 264. 1 600 678 [WIELKOPOLSKA] Basse ou Grande POLOGNE, ou sont les Palatinats the Posna, 678 Calisch, Sirad, Lencici, Rava, Brest et Ino- włocz), Paryż 1665. Miedzioryt kolorowany liniowo, 42 x 56 cm. Autor – Nicolas Sanson d’Abeville. Sztychował Abraham Peyrounin. Wydawca – Pierre Mariette II. Literatura: Imago Poloniae…, t. II, K 83/1 i reprodukcja na s. 181. 2 000 679 ZIEMIE RZECZYPOSPOLITEJ po dwu zaborach (POLAND with its Dismem- bred Provinces…), Londyn 1794. Miedzioryt kolorowany akwarelą, 22 x 27,5 cm. Wy- dawca: R. Wilkinson w Londynie. Rytował T. Conder. 900 680 PODOLE, BRACŁAWSZCZYZNA (UKRAINA polska), 1789-1791. Mapa z atla- su wydanego w Wiedniu przez Franza Johan- na REILLY’EGO (1766-1820). Miedzioryt 679 kolorowany akwarelą, 22 x 30 cm na arkuszu 29 x 40 cm. 280

677 680

131 681

685 684 POLSKA (Poland), 1919, offset dwu- barwny, 17,5 x 11,5 cm w świetle passe-par- tout. Wydawca: J. N. Matthews Co., Buffalo, N. Y. Zaznaczone tereny sporne między Pol- ską a Niemcami. 682 240 681 WSCHODNIA GALICJA (okolice Stryja, Brzeżan, Złoczowa, Tarnopola, Sta- 685 ŚLĄSK pruski z planem Wrocławia nisławowa, Zaleszczyk), 1789-1791. Mapa (A New & Accurate Map of the North East z atlasu j.w. Miedzioryt kolorowany akware- part of Germany containing the Dominions lą, 23,5 x 27,5 cm na arkuszu 31,5 x 48 cm. of the Electors of Saxony & Brandenburg 280 with SILESIA, ceded to the K[ing] of Prussia by the Treaty of Breslaw. Also the Duchys 682 POMORZE (La Duche de Pomeranie of Mecklemburg, Pomerania & c.), ok. 1745. en l’etat quil etoit en 1757), Paris 1759. Mie- U dołu płyty: A Plan of The City of BRE- dzioryt kolorowany akwarelą, 20,5 x 27,5 cm SLAW Capitol of Silesia [z legendą]. Miedzio- na arkuszu 23 x 30,5 cm. Autor – Georges Lo- ryt kolorowany akwarelą, 33 x 23 cm. Autor uis de Rouge. i wydawca – Emanuel Bowen (1693/1694- 1 300 1767), londyński rytownik i wydawca map i sztychów. Mapa Śląska po traktacie przeka- 683 [KRÓLESTWO POLSKIE i okolice zującym ziemie śląskie Królestwu Prus. Warszawy] Karte von Pohlen und den Umge- 1 700 bungen Warschaus, 1 połowa XIX w. Litogra- fi a, 37,5 x 28,5 cm, sygnowana „C. Seidler 686 PRUSY (Royaume de Prusse par lith.”. Wydawnictwo C. Hennig w Pradze M. Bonne…), Paris 1787. Miedzioryt ko- i Berlinie. lorowany liniowo akwarelą, 24,3 x 35,5, na 500 arkuszu 29,5 x 41 cm. Rigobert Bonne (1727-1795), inżynier i kartograf w służbie

132 687 marynarki. Rytował Gaspard André, czynny w l. 1770-1788 w Paryżu. 900 687 MAPA POCZTOWA NIEMIEC i po- granicznych krain (Postkarte DEUTSCH- LAND und den angraenzenden Laendern), Wiedeń 1808. Rysował i wydał Ignaz HEY- MANN, „K. K. Oberpostamts Offi zier” w Trie- ście. Wydanie 3, poprawione. [To samo w jęz. francuskim]. Miedzioryt, 104 x 164 cm, po- dzielona na 64 sekcje, naklejone na płótno. Ozdobny kartusz. Obejmuje tereny od Słup- ska na pn. do Ferrary na płd. i od Zaleszczyk na wsch. do Amiens na zach. Bardzo dokład- na. Rzadkość. 1 800 688 [Wojskowa mapa Śląska] Militarische 688 Űbersichts Karte von dem Herzogthum Schlesien… trasy dyliżansów, zamki, kościoły, rezydencje Wiedeń 1816 Wydawca Ludwig Maisch. Mie- i posiadłości magnackie. Stan bardzo dobry. dzioryt, 101 x 89 cm, w czterech arkuszach Rzadkie! naklejonych na płótno; w każdym arkuszu 12 sekcji umożliwiających złożenie i umiesz- 4 800 czenie mapy w dołączonym, ozdobnym fu- 689 [NIEMCY] POST&REISE – KAR- terale (psk). Rytował S. Dreschler, rysownik: TE von Deutschland und den nachbar Sta- „L. F. v. S” (inicjały nierozszyfrowane). Mapa aten bis Kopenhagen, Cover, Paris, Lyon, opublikowana po Kongresie wiedeńskim, Turin, Ferrara, Ofen, Debrecin, Lublin, Grod- dla cesarskiego dworu Habsburgów, ukazuje no, Tauroggen. Autor: F. Handtke. Glogau Śląsk z zaznaczeniem granic części austriac- [Głogów] 1872 wyd. C. Flemming. Druk kiej i pruskiej. Naniesione drogi, stacje poczt, barwny, 86 x 108 cm, składana, z 36 sekcji

133 691

693

694 692 692 BELGIA [dzisiejsza] (Carte des Paus Bas naklejonych na płótno; w płóciennej oprawie, Catholiques…), Paryż 1780. Miedzioryt kolo- 22 x 12,5 cm. rowany liniowo, 48 x 62 cm. Wg Guillaume’a 600 DELISLE’A (1675-1726) rysował jego uczeń Philippe BUACHE (1700-1773). Wydawca 690 ROSJA zachodnia (Neue militari- Jean-Cloude Dezauche właśnie w r. 1780 prze- sche Situations = und Postkarte von WEST jął płyty obu wybitnych, nieżyjących już kar- = RUSSLAND), Norymberga 1812. Tytuł tografów. Mapa powstała zatem wcześniej. i legenda także w jęz. francuskim. Miedzioryt 800 kolorowany liniowo, 52,5 x 80 cm w świetle passe-partout. Autor – J. E. Knittel. Wydawca 693 DANIA (Daniae Regnum cum Du- Friedrich Campe w Norymberdze. catu Holsatiae et Slesvici nec non Insulae Da- 1 000 nicae, et Iutia cum parte Scaniae), Augsburg ok. 1740. Miedzioryt kolorowany akware- 691 AMERYKA (Amérique ou Indes Occiden- lą, 51 x 59 cm. Autor: Matthäus SEUTTER tales), Paryż 1778. Miedzioryt kolorowany (1678-1756). Piękny kartusz heraldyczny. akwarelą, 50 x 65 cm w świetle passé-partout. 1 200 Autor, Didier ROBERT de Vaugondy (1723- 1786), nadworny geograf królów Ludwika XV 694 FRANCJA (La France…), Paryż 1773. i Stanisława Leszczyńskiego [gdy ten był już Miedzioryt kolorowany liniowo, 50 x 71 cm. także księciem Lotaryngii i Baru]. Pobocznie: Autor: Didier ROBERT de Vaugondy (j.w.). wyspy Martynika i Dominikana. Pobocznie: Korsyka. 1 800 800

134 696

698

699 697 695 [FRANCJA – Opis statystyczny] Sta- 696 HISZPANIA i PORTUGALIA (Car- tistique générale et particulière de la France et de ses te des Royaumes d’Espagne et de Portugal), Pa- colonies […]. Collection de Tableaux et Cartes. Paris ryż 1780. Miedzioryt kolorowany liniowo, an XII (1804) Chez F. Buisson. Tom określony 50 x 71 cm. Autor: Didier ROBERT de Vau- jako kolekcja tablic i map – jeden z siedmiu gondy (j.w.). całości wydawnictwa – zawiera 13 rozkła- 1 000 danych tablic statystycznych, 9 map rozkł. w miedziorycie, kolorowanych liniowo akwa- 697 HOLANDIA [dzisiejsza] (Carte des relą. Dwie mapy Francji [ok. 58 x 52 cm], Province unies de Pays Bas…), Paryż 1780. mapy kolonii (ok. 48 x 42 cm): Antyle; San Miedzioryt kolorowany liniowo, 48 x 62 cm. Domingo; Gujana Francuska i Holenderska; Wg G. Delisle’a – dalej jak w poz. 692. Afryka; zachodnie wybrzeże Afryki, posia- 800 dłości w Indiach, rzeka Mississipi z Luizjaną i dwiema Florydami oraz częścią St. Zjed- 698 NIEMCY (L’ALLEMAGNE), Paryż noczonych. Mapy rysował J. B. Poirson, 1780. Miedzioryt kolorowany akwarelą, sztychował w miedziorycie J. B. P. Tardieu 51 x 64 cm. Wg G. Delisle’a – dalej jak w poz. [i inni]. 30 cm, k. [2], s. 52 (kopalnie i wy- 692. dobycie minerałów). Oprawa wydawn.: tekt. 1 000 ochronna (podniszczona). Stan map, tablic i tekstu – bardzo dobry. Na wyklejce – dawny 699 CESARSTWO NIEMIECKIE i CZE- napis cyrylicą. CHY (Carte de L’Empire d’Allemagne avec les Etats de Boheme), Paryż, przed 1776. Mie- 3 000 dzioryt kolorowany akwarelą, 60 x 85 cm.

135 700

Autor: Giovanni Antonio RIZZI ZANNONI 701 MORZE ŚRÓDZIEMNE (część (1736-1814); dedykuje tę mapę ambasadoro- wschodnia) i wybrzeża Turcji, Anatolli, Syrii, wi Najjaśniejszej Republiki Wenecji na dwo- Egiptu etc. (Partie Orientale de la Mer Méditer- rze Francji, A. Tiepolemu. W istocie zasięg ranée…), Paryż 1758. Miedzioryt kolorowany mapy obejmuje wiele krain (także część Pol- liniowo, 51 x 57 cm. Autor: Didier ROBERT ski): od Wenecji po Memel i od Cherburga de Vaugondy. Mapa pokazuje przede wszyst- po Brześć. kim Morze Czarne i jego wybrzeża, Gruzję 1 400 i Armenię, a także Grecję. Fot. na s. 139. 1 000 700 EUROPA – Carte de L’Europe, Wiedeń 1797. Atlas złożony z 50 tablic w miedzio- 702 [MAPA NIEBA] Planisphaerium coele- rycie, 45 x 26 cm, na arkuszach 60 x 40 cm. ste. Amsterdam 1709. Miedzioryt ręcznie Dzieło kartografa Jeana Baptiste’a de BOUGE kolorowany akwarelą (w epoce), 48 x 55 cm, (1757-1853). Szczegółowe mapy wszystkich na arkuszu 50,5 x 59,5 cm. Sztychował Peter krajów europejskich, włącznie z Rosją. Polska SCHENK. Z atlasu Harmonia Macrocosmica została przedstawiona w kształcie terytorial- seu Atlas Universalis… A. Cellariusa. Przed- nym przedrozbiorowym, na 5 tablicach. Opra- stawia dwie planisfery z gwiazdozbiorami wa: teka, psk (współczesny). Niektóre miedzio- widzianymi z ziemi, znaki zodiaku, postacie ryty kolorowane liniowo. Stan dobry. Nieliczne mitologiczne i zwierzęta, od których gwiaz- marginesy zabrudzone (m.in. karty tytułowej). dozbiory wzięły nazwę. Na tle nieba rysunki Nieaktualna pieczątka wł. (Biblioteka Misjona- objaśniające teorie ptolemejską i kopernikań- rzy Prow. Niemieckiej Tow. Jezusowego). ską. 4 200

136 702 Polonik: Scutum Sobiescianum, „Tarcza So- 704 MAPA ŚWIATA ANTYCZNEGO bieskiego” – gwiazdozbiór nazwany na cześć – część wschodnia (Partie Occidentale de la Car- Jana III. Mapa po konserwacji. Stan dobry. te…), j.w. Miedzioryt kolorowany liniowo, Rzadkie. 51 x 66 cm. 3 400 400 703 MAPA ŚWIATA ANTYCZNEGO 705 BISKUP Marcin, TOMCZAK An- – część zachodnia (Partie Occidentale de la Car- drzej – Mapy województwa pomorskiego te des Anciennes Monarchies…), Paryż 1737. w drugiej połowie XVI w. I. Rozmieszczenie Miedzioryt kolorowany liniowo, 51 x 66 cm. własności ziemskiej. II. Śieć parafi alna. Toruń- Autor: Gilles ROBERT de Vaugondy (1688 Warszawa 1955 PWN; Roczniki Towarzystwa – 1766). Rytował Le Tellier. Pobocznie: Gre- Naukowego w Toruniu. Rocznik 58, zeszyt 1. cja. 24,5 cm, s. 180, 2 mapy rozkł. (w tym barw- 400 na) pod opaską. Broszura wydawn. Nakład 1320 + 160 egz. Egzemplarz nierozcięty. 120

137 703

706 OLSZEWICZ Bolesław – Polska kar- tografi a wojskowa (zarys historyczny). War- szawa 1921 Główna Księgarnia Wojskowa. 25,5 cm, s. 199, [1], LXXVIII, [2], 9 ilustr. (reprod. map). Broszura wydawn. Blok książ- ki częściowo rozszyty. Grzbiet broszurowej oprawy dorobiony. Ubytki okładek. Wewnątrz stan dobry. Na okładce dedykacja autora dla prof. Stanisława Kutrzeby. 120 707 OLSZEWICZ Bolesław – Polskie zbiory kartografi czne. Warszawa 1926 To- warzystwo Biblijofi lów Polskich, w drukarni Wł. Łazarskiego. 20 cm, s. 118, [2]. Broszura wydawnicza. Odbito 414 egz. ręcznie nume- 704 rowanych, sygnowanych przez autora; egz. nr 200. Piecz. „dar Księdza Regensa Kanoni- ka Romana Archutowskiego dla Swego Semi- narium Duchownego w Warszawie.” Podpis wł. „A. Ryszkiewicz” – z księgozbioru prof. Andrzeja RYSZKIEWICZA. 90

138 701 708 POLSKIE Słownictwo geografi czne. I. Ludomir SAWICKI – Terminologia regio- nalna ziem polskich… Kraków 1922 nakła- dem Księgarni Geografi cznej „Orbis”. 19 cm, s. 16, mapka rozkł. Broszura wydawn. II. Je- rzy SMOLEŃSKI – Słownictwo geografi cz- no-fi zyczne. Kraków 1925 j.w., s. 114, [2]. broszura wydawn. Terminologia polecana – i uchwalona – przez Zjazd Geografów pol- skich w Krakowie (1922). 90

139 140 Varia

709 ALMANACH Woreyd 1928. War- Redakcja: Zofi a Jabłonowska-Ratajska, szawa (1927) Drukarnia Rolnicza, 32 cm, Wanda Kossobudzka-Orłowska, Anna Rości- s. 454, [4], tabl. inseratów reklamowych 14. szewska, Anna Orłowska. Opr. pł. wyd.z tłocz. złotem na licu i grzbie- 23,5 cm, s. 320, ilustracje, fot. w tekście, cie tytułem. Kalendarz na rok 1928. Po czę- 6 tablic ilustr. barwnych (inseraty). Opr. wy- ści ofi cjalnej (strony rządowe, dyplomatyczne dawnicza: pł. z tłocz. złotem na licu i grzbie- i kościelne) almanach towarzyski zawierający cie tytułem. Wznowienie przedwojennego wykaz osobowy wraz z adresami kilku tysię- wydawnictwa – swoistej księgi adresowej „elit cy osób ze sfer arystokratycznych, ziemiań- społecznych i politycznych, także tych zna- skich, urzędniczych, przemysłowych oraz ze czących w dziedzinie gospodarki i kultury” świata kultury i nauki. Nieoceniony materiał (ze wstępu). M.in. Władze Rzeczypospolitej; do poszukiwań genealogicznych. Korpus dyplomatyczny; Kościoły…; Nauka; Przetarcia płótna przy krawędziach Stowarzyszenia i Organizacje; Muzea i Te- grzbietu i okł. Blok książki minimalnie polu- atry; obszerna lista adresowa (s. 137-304). zowany, złoc. wyblakłe. Stan ogólny dobry. Interesujące teksty w dziale Sztuka życia, 280 m.in. Marty Leśniakowskiej Polskie dwory. Na koniec – Indeks nazwisk panieńskich oraz Tytuły 710 ALMANACH Woreyd 2000. Opra- i zwroty grzecznościowe. cowanie grafi czne i skład: Tomasz Włodar- 100 czyk. Warszawa 1999 Woreyd Sp. z o.o.

709 712

141 Nakład 2265 egz. numerowanych; egz. numer 1018. Piecz. „Bronisław Gołębiowski Bibliote- ka Domowa”. Na k. przedtytułowej, ołówkiem: „Do studiów p. BW [?] nad Nowym Średnio- wieczem /15 III 42”. Stan bardzo dobry, jedy- nie na małym fragmencie grzbietu nieznaczne zarysowanie i wgniecenie płótna oprawy. 90 714 CHYCHŁA Zygmunt – Między lina- mi ringu. Wspomnienia opracował Zbigniew K. Rogowski. Warszawa 1950 Sport i Tury- styka. 12 cm, s.127, [1]. Opr. wydawnicza: pł. ze złoconymi napisami na grzbiecie i licu opra- wy. Drobne ubytki płótna i nieznaczne zapla- mienia. 50 715 CZERWIŃSKI Kazimierz – Wypisy z zakresu teorii ewolucji (Lamarck, Darwin, Wallace). Z 12 rysunkami. Warszawa 1927 nakład Gebethnera i Wolfa. 21 cm, s. [6], 175, 12 ilustr. w tekście. Broszura wydawnicza. Piecz. „Z Księgozbioru Leona Sujeckiego”. 80 716 DEMEL Kazimierz – Biologia morza. Rys ogólny z uwzględnieniem życia Bałtyku. 711 [BEZPIEKA] Protokół z konferen- Z 56 rysunkami. Warszawa 1927 nakład Ge- cji Najwyższego Aktywu M[inisterstwa] bethnera i Wolffa. B[ezpieczeństwa] P[ublicznego] z listopada 21 cm, s. X, 155, 56 ilustr. w tekście. Bro- 1954 r. Pierwsza publikacja protokołu po- szura wydawnicza. Brak k. przedtytułowej. wstałego częściowo z nagrania ukrytym ma- Bibljoteka Biologiczna pod redakcją prof. dr. gnetofonem – w „Kulturze”, Nr 11 z 1992 r., J. Wilczyńskiego, N° 4. s. 3-35. 60 50 717 [ENCYKLIKA] Z akt Stolicy Apostol- 712 BURZYŃSKI Zbigniew, kpt. obs. skiej. Ojca Św. PIUSA XI z Boskiej Opatrz- bal. – „Kościuszko” nad Ameryką. Układ ności papieża. Encyklika o chrześcijańskim książki, okładkę i obwolutę projektował wychowaniu młodzieży (Divini illus magistri) Konstanty SOPOĆKO. Warszawa 1934 Wy- z dnia 31 grudnia 1929 roku. Z oryginału ła- dawnictwo Aeroklubu R. P.; nakładem Lu- cińskiego przetłumaczył, wstępem i komenta- cjana Złotnickiego. 24 cm, s. 143, 16 tablic, rzem opatrzył ks. biskup dr Michał KLEPACZ. fotografi e na wkładkach rotograwiurowych, Opracowanie grafi czne Adama Półtawskiego. 2 tablice (mapy). Opr. wydawnicza: pł. ze Kielce MCMXLVII [1947] Verbum; Księgar- złoconą tytulaturą na grzbiecie i rys. złoc. na nia i Drukarnia „Jedność” w Kielcach. licu oprawy. Brak obwoluty; stan bardzo do- 21,5 cm, s. 70, [2]. Broszura wydawni- bry. O zwycięstwie w zawodach im. Gordon cza. Benneta we wrześniu 1933 r; po raz pierwszy 80 puchar zdobyli Polacy: autor i F. Hynek. 120 718 ENCYKLOPEDJA Nauk Politycz- nych (Zagadnienia społeczne, polityczne i go- 713 BYSTROŃ Jan Stanisław – Megalo- spodarcze). Redaktor naczelny – dr Edmund manja narodowa. Warszawa 1935 Towarzystwo Jan REYMAN. T. I-IV. Warszawa 1936 - 1939 Wydawnicze „Rój”. 22,5 cm, s. 268, [4]. Opr. Wydawnictwo Instytutu Społecznego i In- wtórna: pł., złoc. tytuł na grzbiecie. Wydanie 1.

142 stytutu Wydawniczego „ Bibljoteka Polska”. [Wychodziła w zeszytach – 6 rocznie]. 27 cm (druk dwuszpaltowy). T. I – s. [6], IV, 1006. T. II – s. [6], 859; dołączony spis zawartości, s. [12]. T. III – s. [6], 1010. T. IV ukazały się tylko 3 zeszyty: z. 1 – marzec 1939, s. [4], 160; z. 2 – czerwiec, s. [2], 161- 370; z. 3 – lipiec, s. 371-530 [tylko hasło „Polska”, ostatnie w nieukończonej edycji]. Opr. wtórna w 3 wol.: pł., tłoczone i zło- cone napisy na grzbietach oprawy. Zeszyty tomu 4 – broszury wydawn. 480 719 GWIAZDY sceny i ekranu. Poznań [1928] Wydawnictwo fi rmy Henryk Żak – Poznań, Fabryka Perfum, Kosmetyków, My- deł i Przetworów Chemicznych. 24 cm, s. [32], 14 fotografi i aktorów z po- dobiznami autografów; 15 rys. prezentują- cych wyroby fabryki. Broszura wydawnicza związana w grzbiecie; okładka z nadrukiem złotym. Druk reklamowy. Okazuje się, że Mira Zimińska najchętniej używa perfum „Daj-go” Żaka, Ada Sari nie wyobraża sobie wytwornej kobiety bez pudrów Żaka, a Jan Kiepura uważa „Przemysławkę” za doskonałą do rannej toalety [skądinąd, „Przemysławki europejski zapach… ”]. 100 720 [HOFFMANOWA z Tańskich Kle- mentyna] – Encyklopedya doręczna czyli 20,5 cm, s. [4], 152, 11 ilustr. w tekście; zbiór ciekawych wiadomości dla panien przez 10 tablic ilustr. w litografi i [Lit. W. Głów- Autorkę Pamiątki po dobréj Matce. Tom II. czewskiego w Warszawie]. Opr. wydawnicza: N-Z. Warszawa 1851 Nakład i druk S. Orgel- ppł. branda Księgarza i Typografa. 16 cm, s. [4], Przetarcia, ubytki tekturowych okładek. 170, III. Opr. wtórna: psk. Tylko drugi tom, Na k. tytułowej i s. ostatniej - zamazane pie- bez pierwszego. Rzadkie. E. 2, 137. czątki własnościowe. Wewnątrz stan dobry. 120 E. XIX², XII, 232. Rzadkie. 721 JANIK L. A. – Skarbnica wiedzy. Pod- 120 ręcznik chemiczno-techniczny do fabrykacji 723 [KALENDARZ gospodarczy] G. Re- artykułów pierwszej potrzeby dla chemików, genhardt’s GESCHÄFTSKALENDER für drogerzystów, fabrykantów i wszystkich inte- den Weltverkehr. Das Handbuch für direkte resujących się tanią fabrykacją. Zawiera 3000 Auskunft und Inkasso. 66. Jahrgang: 1941 przepisów niezbędnych dla każdego domu, Berlin [1940] Verlag von C. Regenhardt kupca, rzemieślnika i rolnika. Warszawa 1936 K. - G. Bibljoteka Dzieł Naukowych 21 cm, s. VI, 624, XXII, IX, druk [w czę- 23 cm, s. 646, [1]. Opr. wtórna: ppł., tekt. ści głównej] trzy - i pięcioszpaltowy; liczne in- Okładzina tylna zaplamiona, drobne ubytki seraty. Opr. wydawnicza: ppł. Na s. 844-848: tektury. Wewnątrz stan bardzo dobry. Generalgouvernement. 100 100 722 JANKOWSKI Edmund – Ogrody 724 [KALENDARZ] Informacyjny Ka- na piasku, z 10 planami ogrodów. Warszawa lendarz Wojskowy na rok 1935 (Rocznik 1897 nakładem autora; Druk Józefa Sikor- dziewiąty) opracowany przez grono ofi ce- skiego. rów dyplomowanych pod redakcją Tadeusza

143 znania zasad „racjonalnego gospodarstwa społecznego”, jak to nazwali organizatorzy – w wydaniu międzywojennym. 80 726 KATALOG ofi cjalny Wystawy Ziem Odzyskanych. Wrocław, lipiec - sierpień - wrzesień 1948 Spółdzielnia Wydawnicza „Prasa” i „Wiedza”. 23 cm, s. 192; 176; fot., liczne inseraty, rozkł. Uproszczony plan Wrocławia. Broszura wydawnicza. 120 727 [KOPERNIK] Mikołaj Kopernik i me- dycyna. Opracował grafi cznie Zygfryd GAR- DZIELEWSKI. Warszawa 1937 Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich. 29,5 cm, s. 47, [3], 25 ilustr. w tekście. Broszura wydawnicza z wyciśniętym facsimi- le autografu Kopernika na okładce. Nakład 1500 egz. Zawiera: St. Konopka, Mikołaj Kopernik wśród lekarzy; St. Flis, Kopernik u schyłku życia; Bibliografi a. 70 728 KOSSAKOWSKI Kalikst – Gram- matyka języka żmudzkiego ułożona przez… Kałbrieda leżuwio Żiamaytiszko. Wilno 1832 nakład i druk Ma- nesa. Dekańskiego. Warszawa 1934 nakładem wła- 17 cm, s. XIII, snym. 156, [4]. Opr. psk 20,5 cm, s.[32] – inseraty, fotografi a; 523, z epoki. Brak kar- [1], 57 – inseraty; 2 tablice fot.; k.2 oraz za- ty tytułowej. Na kładka z ogłoszeniami reklamowymi. Broszu- k. przedtytułowej ra wydawnicza. Okładki przybrudzone; we- odręczna dedykacja wnątrz stan dobry. autora dla J. W. Gro- 120 chowskiego, „admi- 725 [Katalog] Wystawa budowlano- nistratora: Żwin- mieszkaniowa Banku Gospodarstwa Krajowe- guwskiego”. go w Warszawie na Kole, maj - sierpień 1935. Żwingi – mia- Katalog opracowany pod redakcją magr. [!] steczko w okręgu Tomasza Bobera – dyrektora Wystawy. Opra- tauroskim na Litwie. cowanie grafi czne – Adam Bowbelski. War- Bardzo rzadkie. szawa 1935 Związek Propagandy Turystycz- E. 2, 446 nej m.st. Warszawy 300 24,5 cm, s. [8]. 79, [13] – druk dwuszpal- 729 KOWALSKI Kazimierz Ks. Dr. – towy; errata; fotografi e, rys., plany, tabl. roz- Podstawy fi lozofji. Gniezno 1930 nakładem kładana. Broszura wydawn. z fotomontażem „Studia Gnesnensia”; drukiem Józefa Pan- na okładce. kowskiego w Gnieźnie Ekslibris Michała Kaczorowskiego 22,5 cm, s. 272. Broszura wydawnicza. (w l. 30. wiceprzewodniczący Komisji Pla- Studia Gnesnensia, I. Minimalne ubytki nowania Regionalnego Warszawy). Okładki grzbietu i okładki broszury. Poza tym stan i grzbiet broszury z ubytkami, reperowane. dobry. Egz. ze śladami zalania. Mimo niezadawa- lającego stanu, wydawnictwo istotne dla po- 90

144 730 KRYMINALISTYKA. Na podsta- wie B. M. Szawera i A. I. Winberga przej- rzał i wstępem opatrzył prof. M[ieczysław] Siewierski. Opracowali: mgr Boleslaw Le- wenberg, mgr Leon Schaff. Okładkę i układ grafi czny książki projektował Adam Johann. Warszawa 1949 Wydawnictwo K[omendy] G[łównej] M[ilicji] O[bywatelskiej]. 21 cm, s. 512, XIX, [1], liczne ilustr., fot., rysunki i wykresy. Opr. wydawnicza: ppł. z fotografi ą na okładce, obwoluta [podniszczona; ubytki grzbietu obw.]. Na okł. i obwolucie napis: „dr M. Siewierski”. Na skrzydełku wydawcy zapewniają, że Kryminalistyka „nie pretenduje do podręcz- nika…”, a w następnym zdaniu oświadcza- ją: „Podstawą podręcznika była praca auto- rów radzieckich…”. Być może rozwiązanie tego paradoksu przynosi kolejna informacja: „Przedstawia zagadnienia posługując się je- dyną naukową metodą poznania – metodą dialektyki marksistowskiej”. Po tym wyja- śnieniu czytamy ze zrozumieniem wskazów- ki w rodzaju: „przy przesłuchaniu nie należy być natrętnym” (s. 311), gdyż mogą dotyczyć przesłuchiwanego. 90 731 MAURIZIO Adam, profesor Politech- niki Lwowskiej – Pożywienie roślinne i rolnic- two w rozwoju dziejowym. Z 60 rycinami. czego I-ego Zjazdu… oraz Związku Miast Warszawa 1926 wydane z zasiłku Ministra Polskich. Wyznań Religijnych i Oświecenia Publiczne- 24 cm, s. 79, [1]. Broszura wydawnicza. go; nakładem Kasy Mianowskiego. Plamy na okładce. 24 cm, s. XX, 409, 60 ilustr. w tekście, tablica 80 rozkł. Broszura wydawnicza. Na czterech pierw- szych kartkach ślady zalania. Broszurowe okładki 734 MULFORD Prentice – Przeciw śmier- z niewielkimi plamami. Wewnątrz stan dobry. ci. Przekład i słowo wstępne Stanisława Michal- 90 skiego. Wydanie trzecie, przejrzane przez tłó- macza. Warszawa 1910 Księgarnia M. Arcta. 732 MAZUREK Stanisław – Balonem do 18,5 cm, s. 179, [13]. Opr. wtórna: pł., stratosfery, z przedmową gen. dyw. inż. Leona złocone napisy; okładka wydawnicza zacho- Berbeckiego. 22 ilustracje i wykresy w tekście. wana. Odręczna dedykacja na k. tytułowej. Warszawa [1939] nakładem Zarządu Głów- 60 nego L.O.P.P. 20,5 cm, s. 209, [3], 20 ilustracji na 12 735 [MUZEUM Śląskie] Stanisław JA- tablicach. Broszura wydawnicza z chromoli- NIK – Zwiedzajcie Muzeum Śląskie [1939]; tografi czną ilustr. na okładce. Ubytki grzbietu gwasz, 39 x 30 cm, sygnowany po prawej broszury, niewielkie – okładki; plamy na obu farbą „St. Janik”, u dołu po lewej ponownie, okładkach. U góry karty tytułowej wycięty atramentem „Stanisław Janik”. Na odwrocie podpis własnościowy. Wewnątrz stan dobry. napis atramentem: „prof. Rutkowski/ Wy- 90 konanie trwało 4 godziny wraz ze szkicami wstępnymi”. Praca powstała podczas zajęć 733 [MEDYCYNA] Pamiętnik I Zjazdu Rysunkowego Ogniska Wakacyjnego Liceum Lekarzy i działaczy samorządowych szpital- Krzemienieckiego. Kazimierz M. RUTKOW- nych w Łodzi, dnia 17 czerwca 1928 roku. SKI (1899-1949), malarz i grafi k, był wykła- Łódź 1928 nakładem Komitetu Wykonaw- dowcą na tych kursach. 280

145 Myślistwo seraty], liczne ilustr., fot. Broszura wydawn. z ilustr. na okładce. 736 DOMANIEWSKI Janusz – Ornitolo- 90 gia łowiecka (Ptaki łowne Europy). T. I – III. 739 KOŻUCHOWSKI Jerzy – Dzikie Warszawa 1951-1952 Państwowe Zakłady kaczki. Warszawa 1951 Państwowe Wydaw- Wydawnictw Szkolnych. 25 cm, s. 231, 102 nictwo Rolnicze i Leśne. 23,5 cm, s. 330, [1], ilustr. w tekście; 224, 80 ilustr.; 275, errata, 106 ilustr. w tekście. Broszura wydawn. 102 ilustr. Broszury wydawn. w 3 wol. Stan 70 bardzo dobry. Egz. częściowo nierozcięte. Pie- czątki wł. „Grąziewicz Barbara”. 740 ŁUCZYŃSKA Halina, WOJTUSIAK 300 Roman Józef – Z życia i obyczajów zwie- rząt. Kraków 1938 Księgarnia Powszechna. 737 FOÁ Edward – Polowania na grubego 22,5 cm, s. 264, liczne ilustr. w tekście (au- zwierza w Afryce środkowej, w przekładzie torstwa Haliny Łuczyńskiej). Oprawa wtórna: Gustawa Dolińskiego, z przedmową Juliana pł., złocenia. Nieaktualne piecz. biblioteczne. Ochorowicza (Z ilustracjami). Warszawa 1899 Biblioteka Naukowa dla Młodzieży, tom IX. Biblioteka Dzieł Wyborowych [114] s. 138, 80 2, [4], ilustr. w tekście, 8 tablic fotogr. Opra- wa wtórna: pł., tłoczenia; złocone: napis na 741 PUCHALSKI Włodzimierz – W kra- grzbiecie i tłoczony rys. na licu oprawy. Okład- inie łowów. Wydanie II, rozszerzone, z oka- ki broszury wydawn. zachowane. Druga część zji 50-lecia Polskiego Związku Łowieckiego. wspomnień myśliwskich autora (pierwsza Obwoluta, oprawa i karta tytułowa – Ma- część – t. 113 BDW). Rzadkie. E. I, 401. rian STACHURSKI. Plansze kolorowe – Jan 100 Marcin SZANCER. Układ grafi czny – Julian Pałka. Warszawa 1973 Wydawnictwo Sport 738 HOPPE Stanisław – Polski język i Turystyka. 27 cm, s. 245, [3], fotografi e, łowiecki. Podręcznik dla myśliwych opraco- reprodukcje, 4 tablice barwne. Oprawa wy- wał… Rysunki wykonał Włodzimierz Jagosz. dawn.: pł. z obwolutą. Warszawa 1939 [nakład autora] Skład gł. 70 Księgarni Rolniczej. 21 cm, s. 145, [7 – in- 742 SOKOŁOWSKI Jan – Ptaki ziem polskich. Rysunki, tablice barwne i fotografi e wykonał autor. T. I-II. Warszawa 1958 Pań- stwowe Wydawnictwo Naukowe. 25,5 cm. T. I – s. 441, [1], 136 ilustr. w tekście, 65 tablic w paginacji, 10 tablic barwnych; t. II – s. 569, [2], 175 ilustr. w tekście, 56 tablic w pagina- cji, 10 tablic barwnych. Oprawa wydawn. w 2 wol.: pł., tytulatura. Oprawy obu tomów nieco przybrudzone; niewielka plama w t. II. We- wnątrz stan bardzo dobry. Podstawowa mono- grafi a. T. I ukazał się w 1936 r.; autor treść jego „gruntownie zmienił i przystosował do potrzeb obecnych”. T. II – wydanie 1. 280

743 NORKOWSKA Marta – Piekarnia i cukiernia wytworna i gospodarska. Najnow- szej kuchni część druga z ilustracyami. Warsza- wa – Kraków b.r. nakład Gebethnera i Wolffa; G. Gebethner i Spółka. 19,5 cm, s. [4], 160, ilustr. w tekście. Wie- le k. zaplamionych. Opr. wtórna: ppł. Podpis wł. „Marja Larysz Niedzielska (facsimile)”. 80

146 744 [POLSKIE RADIO] X lat Polskiego Prezydenta Rzeczypospolitej. Sprawozdanie Radja. Warszawa 1935. Album opracowało z przebiegu obrad. Warszawa 1929 Drukar- Biuro Prasy i Propagandy Polskiego Radja nia Rolnicza. pod naczelną redakcją D-ra Władysława Kły- 22 cm, s. 38, [1], 3 fotografi e. Broszura wy- szewskiego. Okładka, układ i opracowanie dawnicza. Okładki nieznacznie zaplamione. grafi czne całości – Marjan Jerzy MALICKI. 60 Druk i klisze wykonano w Zakładach Gra- fi cznych E. i D-ra K. Koziańskich, Warszawa, 746 ROSPOND Stanisław – Słownik Krakowskie Przedmieście 66. 30 cm, s. [48], nazw geografi cznych Polski zachodniej i pół- [4] – streszczenie w jęz. francuskim; liczne nocnej według uchwał Komisji Ustalania fot., ilustracje, wykresy, fotomontaże. Brosz. Nazw Miejscowości pod przewodnictwem wydawnicza z fot. okładką. Stanisława Srokowskiego. Część II niemiec- Marian J. Malicki (1895-1946) należał ko-polska. Uzupełnienia. Wrocław-Warsza- do awangardowego ugrupowania Praesens, wa 1951 Polskie Towarzystwo Geografi czne. wystawiał w Warszawie, Paryżu, Brukseli 24 cm, s. 419-794. Opr. wtórna: psk z szyl- i w Moskwie. Uprawiał abstrakcję geome- dzikiem; okładka broszury wydawn. zacho- tryczną. Projektował dekoracje teatralne wana. Stan bardzo dobry. Tylko część II, bez i fi lmowe, opracowywał grafi cznie katalogi pierwszej, polsko-niemieckiej. wystaw i publikacje takie jak tu prezentowa- 180 na. Z jego twórczości malarskiej nic nie prze- trwało II wojny. Opracowanie grafi czne X lat 747 ROSSET Edward – Prawa demografi cz- Polskiego Radia wymienia Słownik artystów pol- ne wojny. Referat, wygłoszony na Międzynaro- skich… (t. V, s. 298). dowym Kongresie Badań Ludnościowych w Rzy- 120 mie w dniu 8 września 1931 roku rozszerzony i uzupełniony. Łódź 1933 odbito w „Drukarni 745 [ROLNICTWO] I-sze Uroczyste Polskiej” Ludomira Mazurkiewicza i S-ki. 25 cm, Zebranie Rady Głównej Centralnego Towa- s. 63. Egz. nierozcięty. Brosz. wydawnicza. Od- rzystwa Organizacyi i Kółek Rolniczych na bitka z „Dziennika Zarządu m. Łodzi”, nr 7 i 8 Zamku Królewskim w Warszawie w dniu z dnia 15 lipca i 15 sierpnia 1933 r. Okładka 10-ym lipca 1929 roku. W obecności Pana

147 funkcjonalna, zapewne projektu Ludomira Ma- 750 SIEROCIŃSKI Teodozy – Gramma- zurkiewicza. tyka polska ułożona przez… członka Komitetu 90 Egzaminacyjnego, profesora języka polskiego w Gimnazyum Guber[nialnym] Mazow[ieckim]. 748 ROSTAFIŃSKI Józef – Przewodnik Wydanie drugie. Warszawa 1840 w Drukarni do oznaczania roślin w Polsce dziko rosną- Maxymiliana Chmielewskiego. cych. Wydanie 15 opracowała i uzupełniła 21 cm, k. tytułowa, s. 121, [21]. Egz. dr Olga Seidl. Warszawa 1953 Państwowe [przeznaczony do oprawy] nierozcięty, nie- Wydawnictwo Rolnicze i Leśne. 16,5 cm, obcięty; ochronne okładki papierowe. Tego s. 369, [1], errata. 440 ilustracji w tekście. wydania E. nie notuje. Opr. wydawnicza: ppł., tekt. Wklejony „Exli- 150 bris Dr. Joannis Rostafi ński”, syna autora, profesora SGGW, specjalisty z dziedziny ho- 751 SLASKI Jan Inż. dr – Sadownictwo dowli i żywienia zwierząt (1882-1966). karłowe. Warszawa 1937 Zarząd Główny Podstawowy podręcznik, autorstwa jedne- Rodziny Kolejowej, Wydawnictwa Gospodar- go z najwybitniejszych botaników polskich, cze. wydany po raz pierwszy w r. 1901 i wielo- 23 cm, s. 111, [1], 87 ilustr. w tekście krotnie wznawiany, aż do 1979 r. – fot., rys., portrety. Broszura wydawnicza. 50 Na okładce i dwu pierwszych kartach plama. Poza tym stan dobry. 749 [SAMORZĄD] Piotr TYPIAK – Sa- 90 morząd terytorialny w Polsce. Warszawa 1946 Wydawnictwo Wydziału Prasy i Propa- 752 S[połeczne] P[rzedsiębiorstwo] B[u- gandy P. S. L. dowlane] w latach 1929-1933. Z doświad- 20 cm, s. 35, [1]. Broszura wydawnicza. czeń społecznego budownictwa mieszkanio- Biblioteka Ruchu Ludowego, nr 4. wego w Polsce. Warszawa 1934 [nakładem 50 SPB]; Druk: Sp. Nakładowo-Wydawnicza „Robotnik”

148 spondencja. Wydanie trzecie. Warszawa 1928 Wydawnictwo M. Arcta. 19 cm, s. 144, [2]. Broszura wydawnicza. Brak k. przedtytułowej. 80 755 [WOJNA] W. KING – Opticzeskije TELEGRAFY i primienienije ich k wojen- nomu diełu. S-Peterburg 1888 Tipografi ja i Litografi ja W. A. Tichonowa. 24 cm, s. [2], II, 149, [1], 10 tablic rozkładanych ze 150 rysunkami, w LITOGRAFII [P. J. Iwanow w Petersburgu]. Oprawiono ponadto cztery artykuły o piorunochronach, zaczerpnięte z periodyków technicznych z l. 1887-1891, wraz z 3 tablicami rozkładanymi (dwie lito- grafi czne). Opr. wtórna: psk z epoki. Na k. ty- tułowej podpis wł. Niektóre tablice połączone z blokiem książki taśmą klejącą. Rzadkie. 180 Muzyka

756 MIERCZYŃSKI Stanisław – Muzy- ka Podhala. La musique du Podhale. Zebrał i opracował … Ilustrowała Zofi a STRYJEŃ- SKA. Wstęp napisał Karol Szymanowski. Układ grafi czny [przy współudziale Edwarda Manteuffl a] Jerzy WARCHAŁOWSKI. Lwów- Warszawa MCMXXX [1930] Książnica-Atlas. 23,5 cm, s. 60, [4], fotografi e, wykresy, 36 cm, s. XXIII, 71, [4], 9 tablic barwnych rysunki, tablica rozkł. Broszura wydawnicza z ilustr. Zofi i STRYJEŃSKIEJ, liczne ozdob- z fotomontażem na okładce. Ekslibris Mi- niki, nuty. Teksty również w jęz. francuskim. chała Kaczorowskiego (w l. 30. wiceprzewod- Oprawa artystyczna: skóra tłoczona z nabi- niczący Komisji Planowania Regionalnego janymi metalowymi elementami geometrycz- Warszawy). Nieznaczne przetarcia krawę- nymi; złocona, tłoczona tytulatura; wyklejki dzi okładki. Druk funkcjonalny, znakomicie marmoryzowane; oryginalna okładka bro- skomponowany. szurowa zachowana. Egz. nr 498. Karta ty- 100 tułowa z zagnieceniami; s. VIII/IX w dolnym rogu reperowana taśmą klejącą; poza tym stan 753 TRĘBICKI Stanisław – Prawo do bardzo dobry. Fot. na s. 140. szczęścia. Warszawa 1925 nakładem autora. 23 cm, s. 112. Broszura wydawnicza z ilustra- 900 cją na okładce (sygnowaną „B.O.”). Grzbiet 757 SOWIŃSKI Albert – Słownik muzy- broszury zastąpiony papierem. Okładki nie- ków polskich dawnych i nowoczesnych, kom- znacznie poplamione. Na tylnej okładce – Pi- pozytorów, wirtuozów, śpiewaków, instru- sma poprzednie Stanisława Trębickiego. mencistów, lutnistów, organmistrzów, poetów 70 lirycznych i miłośników sztuki muzycznej. Zawierający krótki rys historyi muzyki w Pol- 754 VAUBAN Marja i KURCEWICZ Mi- sce; opisanie obrazów cudownych i dawnych chał – Zasady i nakazy dobrego wychowania instrumentów. Z muzyką i portretem autora według zwyczajów współczesnych opracowa- przez… Paryż 1874 nakładem autora, skład li… główny w Księgarni Luxemburgskiej. 24 cm, Zwyczaje życia codziennego. Etykieta ży- s. LX, 436, [16 – nuty], 1 tabl. il. z portretem cia publicznego. Stosunki towarzyskie. Wizy- autora w drzeworycie, 1 tablica rozkł. z nu- ty. Przyjęcia i zabawy. Kalendarz towarzyski. tami w reprodukcji homeografi cznej Adama Obyczaje wielkoświatowe i dyplomatyczne. i St. Pilińskich. Oprawa: psk z epoki, złoc. Strój obowiązujący. Sprawy honorowe. Kore-

149 tytulatura na grzbiecie, marmoryzowane wy- klejki. Lekkie przetarcia skóry na grzbiecie i narożnikach; ślady zalania na górnych i dol- nych marginesach (poza tekstem). Na k. tyt. próba usunięcia pieczątki „Z bibljoteki Mie- czysława Olszewskiego”. 150 758 Harfen–klänge der Loge zur gold- nen Harfe in Marienwerder, gewidmet vom Dr.**********r. Zur Unterstützung der durch die Cholera Leidenden. Marienwerder [Kwi- dzyn] 1931 in Comission bei Albert Bau- mann, gedruckt in der Buchdruckerei von Carl Heinrich Harich. 15,5 cm, s. 14, [1]. Wydany w Kwidzynie, w intencji cierpiących na cholerę śpiewnik loży masońskiej Pod Złotą Harfą. 160 Fotografi a

759 [katalog wystawy] THE FAMILY OF MAN. The greatest photographic exhibition of all time – 503 pictures from 68 countries – created by Edward Steichen for Museum of Modern Art. New York 1955 Museum of Modern Art. Wstęp Carl Sandburg. 28 cm, s. 192, 503 tabl. fotograf.; broszura wydawn. Na słynną wystawę w MoMA nadesłano po- nad dwa miliony zdjęć „z każdego zakątka ziemi”; do ekspozycji wybrano „503 zdjęcia 273 autorów, kobiet i mężczyzn – amatorów i profesjonalistów, znanych i nieznanych” (z Przedmowy Edwarda Steichena). Wysta- wa gościła w wielu krajach świata, również w PRL. 90 760 KOSIŃSKI Jerzy – „Outward Forms“, ok. 1990. Fotografi a, papier światłoczuły na- klejony na piankę, 68,5 x 48,5 cm. Odbitka autorska. Na odwrocie kartka wystawowa z informacjami (autorstwo, tytuł, data po- wstania, nowojorski adres); pismo maszyno- we. Poniżej dedykacja wdowy po artyście: „Tony dear, Jurek wanted you to have this! / Kiki /July 1991 /Kiki Kosiński, New York“. Jerzy Kosiński (1933 Łódź – 1991 New York), popularny pisarz (Malowany ptak, Wystarczy być), socjolog, wybitny fotogra- fi k. W 1957 r. wyemigrował do USA. Zmarł śmiercią samobójczą w maju 1991 r. Por. dwie reprodukcje fotografi i Kosińskiego w publika- cji Muzeum Atystów, Łódź 1996, s. 439. 4 000 760

150 761 [LEICA] Paul WOLFF – Meine erfah- rungen mit der Leica von Dr. … Ein histori- schen Querschnitt aus fast 10 Jahren Leica- Photographie. 192 Bilder in Kupfertiefdruck und 11 Bildtafeln in Buchdruck. Frankfurt A. M. [1934] H. Bechhild Verlagsbuchhan- dlung. 27,5 cm, s.192 .Oprawa wtórna: pł., złocone napisy na licu i grzbiecie ; k. przedty- tułowa reperowana. Na s. 64-192 fotografi e. 100 Artur SZYK (ur. 16 czerwca 1894 w Ło- dzi, zm. 13 września 1951 w New Canaan w stanie Connecticut w Stanach Zjdnoczo- nych) – artysta grafi k, ilustrator książek, sce- nograf, karykaturzysta. Jako grafi k i ilustrator zyskał uznanie już w okresie międzywojen- nym – jego prace były wystawiane i publiko- wane we Francji, Wielkiej Brytanii i USA. „Statut Kaliski” Artura Szyka powstał w latach 1926-1928 i zajmuje obok później- szej „Hagady” szczególne miejsce w dziejach kultury polskiej. Ten akt dziejowej tolerancji pozostał jako trwały element stosunków pol- sko-żydowskich. „Jestem Żydem, a Polska jest moją ojczyzną.[…] W Statucie kaliskim glory- fi kuję jeden z najpiękniejszych aktów libera- lizmu polskiego w dziejach Europy” ( Artur Szyk podczas wystawy autorskiej w Warsza- wie w 1932 roku). Druk w technice heliograwiury trwał 765 trzy lata i został ukończony 25 stycznia 1932 I PONIÓSŁ GO WYSOKO PONAD LUD”, roku, w drukarni F. Bruckmanna S.A. w Mo- WARSZAWA DN. 15. II. 1861; nachium, dla Wydawnictwa Okrągłego Stołu 180 w Paryżu. Mniej więcej w tym samym czasie musiały powstać pocztówki z reprodukcjami 767 KARTA TYTUŁOWA z Paktu Ligi Na- kart ze Statutu, które prezentujemy. Sygnowa- rodów ne są: „Zakopane 1932 Artur Szyk”, format 180 10,5 x 15 cm.

762 „KARTA TYTUŁOWA” 180 763 „STRONICA TEKSTU” 768 SZEMBEKOWIE, WIELOPOLSCY 180 – Kolekcja fotografi i rodzinnych. 764 „ŚMIERĆ BERKA JOSELEWICZA” 28 odbitek na papierze albuminowym 180 na tekturze, w formatach: ok. 16 cm x 10 cm (15); 10 cm x 10 cm (1); 22 cm x 14 cm (2) z innych wydawnictw: oraz w formacie wizytowym, 10 cm x 7 cm (10). 765 „NA SZAŃCACH NOWEJ EURO- Kolekcja z przełomu XIX i początku XX wie- PY”, z cyklu „Rok 1920”; ku. Na szczególną uwagę zasługują zdjęcia 180 przedstawiające prawdopodobnie synów Józe- fa Szembeka z różnych okresów ich dorastania. 766 „ŻYD LANDE UJĄŁ KRZYŻ WY- Zbiór interesujący dla badań genealogicznych, PADAJĄCY Z RĄK ZABITEGO STARCA a także wartościowy historycznie, reprezentujący rozmaite zakłady fotografi czne owych czasów.

151 M. in. Waalerego RZEWUSKIEGO, Juliana herbu Gryf i jego syna Witolda Hieronima. MIENA, Józefa SEBALDA, Piotra MIECZKOW- Wydany przez Wydział Krajowy Królestwa SKIEGO w Krakowie oraz we Lwowie: L. BŁA- Galicyi i Lodomerii z Wielkim Księstwem CHOWSKIEGO i E. TRZEMESKIEGO. Krakowskiem, w dniu 2 czerwca 1874 r. Do- 500 kument na pergaminie, pismo odręczne, wy- różnione fragmenty – malowane złotą, srebr- Dokumenty, autografy ną i czerwoną farbą. Herb Gryf – gwasz, tempera. Podpisy: Leon X[ią]że Sapieha, Marszałek krajowy, etc.; Oktaw z Sumiszów 769 [AUGUST III król Polski] Dyplom Bietowski – członek Wydziału Krajowego; Ja- – przywilej dla królewskiego radcy Gaultera nuary Skarzyński, Dyrektor kancelarii Rady Augusta BIRTMANA w sprawie reprezen- tegoż Wydziału; archiwista Hipolit Duszyń- towania władcy w sporze i roszczeniach te- ski. Stan zachowania dokumentu bardzo rytorialnych do hrabstwa Hanau po zgonie dobry. Arkusz podwójny pergaminu formatu w 1736 roku Johanna Reinharda hr. Hanau. 42 x 28 cm, związany w grzbiecie. Znaczek Datowany: Warszawa 26 kwietnia 173(?). opłaty kancelaryjnej wartości 1 fl orena, z na- Dokument drukowany, odręczny podpis drukiem „1870”. W tubie cynowej. Dołączo- króla Augusta III i odręcznie wpisana data; na pieczęć z herbem Królestwa pod koroną pieczęć opłatkowa z herbami Rzeczypospoli- i napisem w otoku: „Wydział Kraj. Król. Gali- tej i Saksonii. Język niemiecki. Nieaktualna, cyi i Lodom. i W. X. Krakowskiego” (w pusz- mało czytelna pieczęć tuszowa niemiecka ce blaszanej). z XIX w. Naderwania brzegów na złożeniach. 2 000 1 600 771 PATENT OFICERSKI dla ppor. Tade- 770 CERTYFIKAT SZLACHECTWA dla usza Zdzisława Szefera – na stopień poruczni- Stanisława Jakóba JAXA BYKOWSKIEGO ka w Korpusie ofi cerów artylerii. „Nr. 1560”.

152 769 Wystawiony 10 X 1932 r. przez Ministra Spraw Wojskowych, Józefa PIŁSUDSKIEGO (odręczny podpis); podpis nieczytelny Szefa Biura Personalnego Min. Spraw Wojskowych. Miedzioryt na pergaminie, 33 x 48 cm na arkuszu 43 x 57,5 cm, sygnowany p.d. „W JA- STRZĘBOWSKI” (rys.), l.d. „ryt Jan WOJ- NARSKI”. Pieczęć (suchy tłok) Minister- stwa Spraw Wojskowych. Arkusz pergaminu naklejony na tekturę; naturalne sfałdowania pergaminu; stan dobry. 500 772 [AXENTOWICZ] bilet wizytowy, 5,5 x 9,5 cm z wydrukowanym imieniem i nazwiskiem TEODOR AXENTOWICZ i odręcznie; „Szanowny Panie /Dziękuję za łaskawą / pamięć i proszę /przyjąć życze- nia szczęśliwego nowego roku 911 / Kraków 2/I 911”. Teodor Axentowicz (1859-1938), malarz. 240 773 [FAŁAT] dwa bilety wizytowe, po 5,5 x 9,5 cm. Na jednym z nich wydrukowa- ne imię, nazwisko i adres z numerem telefonu oraz odręcznie: „WP. Konrad Kolszewski” [na licu] i na odwrocie: „Oczekuję Was na skrom- ny obiad, przychodźcie natychmiast ściskam Fałat /22 /VIII 1928”. Drugi – wydrukowane „Juljan Fałat”. Julian Fałat (1853-1929), ma- larz. 300

153 dziesięciu mistrzów sztuki drukarskiej w XVI, XVII, XVIII w. 180 776 PERETIATKOWICZ [Antoni], Prof. dr. – Współczesna encyklopedia polityczna. Podręczny informator dla czytelników gazet (pojęcia, państwa, import, eksport, partje, prasa, publicyści, politycy współcześni). Wy- danie uzupełnione. Poznań-Warszawa 1927 [nakład autora]; skład główny: Gebethner i Wolff. 16 cm, s. [4], 526, 38 [uzupełnienia], [4]. Oprawa wtórna: ppł. Brzegi kart barwio- ne. 100 777 [KSIĘGA liturgiczna dla Zborów] Kirchen-Agende für die Hof-und Domkirche in Berlin. Zweite Aufl age. Berlin 1822 Druk Dieterici. 26 cm, s. VII, [1], 12 tablic nut w miedziorycie, S. 9-72. Część II: Anhang von Gebeten, Sprüchen u. s. w. … für die Li- turgie an Sonn= Und Freitagen ein gerichtet; nebst einem Auszuge aus der Liturgie für Kir- chen… Berlin 1823 [Druk Dieterici?], s. V, 6-52, [24 puste]. Dodatek muzyczny Musik- Anhang (z części drugiej, s. 1-12) dla celów liturgicznych został przeniesiony przed tek- stami części pierwszej. Oprawa luksusowa: skóra z epoki ze złoceniami na grzbiecie i obu okładkach. Na licu tłoczony złotem krzyż, na tylnej okładce superekslibris donacyj- ny króla FRYDERYKA WILHELMA III dla kościoła w Arensdorf [obecnie STANICA, 774 DUNIKOWSKI Emil Habdank – Od woj. lubuskie]. Księgę liturgiczną przekazał Atlantyku poza Góry Skaliste. Szkice przy- w darze kościołowi w STANICY król Fryde- rodnicze z dwukrotnej podróży do Ameryki ryk Wilhelm III w roku 1824. Kirchen-Agenda Północnej. Skreślił Dr. … Profesor Uniwer- wzorowana jest na nabożeństwach na dworze sytetu Lwowskiego. Z licznymi ilustracyami królewskim w Berlinie. Kilka stron z fachowo i portretem autora. Lwów 1893 Seyfarth reperowanymi marginesami, drobne zapla- & Czajkowski. 23 cm, s. [4], 354, [2], ilu- mienia, poza tym stan dobry. stracje w tekście, liczne drzeworyty, tablica z portretem autora, mapa rozkł., tablica lito- 900 grafi czna. Oprawa wtórna: ppł. biblioteczne; okł. wydawnicza w litografi i zachowana (Lit. A. Przyszlak Lwów). Piecz. Biblioteki Wyż- szego Kursu Nauczycielskiego we Lwowie; „Biblioteka Lwiwskogo Dierż. Ged. Institu- tu”. E. XIX2, V, 230. Rzadkie. 200 775 JESSEN Peter – Meister der Schre- ibkunst aus drei Jahrhunderten. 200 Bildtaf- feln herausgegeben von… Stuttgartt [1936] Julius Hoffmann Verlag. 33 cm, s. 12, [100], 200 tabl. ilustr., s. [4]. Oprawa wydawn.: ppł., tekt.; złocona tytulatura na grzbiecie. Stan bardzo dobry. Wydanie drugie. Bogaty materiał ilustrujący dokonania ponad pięć-

154 155 WARUNKI SPRZEDAŻY

1. Przedmiotem aukcji są książki i obiekty kolekcjonerskie, powierzone przez Klientów Domowi Aukcyjnemu. 2. Dom Aukcyjny OKNA SZTUKI podejmuje się sprzedaży, w imieniu Właścicieli, przed- miotów będących ich wyłączną własnościa, nie objętych postępowaniem sądowym i skarbo- wym, wolnych od zajęcia i zastawu oraz jakichkolwiek praw osób trzecich. 3. Ceny podane w katalogu są cenami wywołania rozpoczynającymi licytacje. 4. Aukcja jest prowadzona zgodnie z polskimi przepisami prawnymi przez upoważnioną osobę – Aukcjonera. 5. Aukcjoner ma prawo wycofać dowolne obiekty bez podania przyczyny, decyduje o tzw. postąpieniu w licytacji, a także rozstrzyga sytuacje sporne. 6. Opisy zawarte w katalogu mogą być uzupełnione lub zmienione przez Aukcjonera przed rozpoczęciem licytacji. 7. W licytacji biorą udział wyłącznie osoby, które posiadają numer licytacyjny. Odbiór numeru licytacyjnego jest równoznaczny z zaakceptowaniem Regułaminu aukcji i warunków sprzedaży. 8. Osoby, które nie biorą osobiście udziału w aukcji, mogą dokonać zakupu za pośrednic- twem organizatora, lub korespondencyjnie z podaniem oferowanej ceny – limitu, który po- zostaje informacją ściśle poufną. Zgłoszenie udziału w aukcji za pośrednictwem organizatora zobowiązuje Klienta do kupna obiektu co najmniej po cenie wywołania. 9. W zamówieniach korespondencyjnych prosimy podać nr katalogowy, nazwisko autora i pierwsze słowo tytułu oraz najwyższą oferowaną cenę (limit). Informacje te mają charakter ściśle poufny. Korespondencję prosimy kierować na adres: Dom Aukcyjny OKNA SZTUKI, 05-822 Milanówek, ul. Grodeckiego 17, e-mail: [email protected], [email protected] 10. Zakończenie licytacji danego obiektu następuje w momencie uderzenia mlotkiem przez Aukcjonera i jest równoznaczne z zawarciem umowy kupna-sprzedaży. 11. Do wartości kontraktu doliczamy 7% opłaty organizacyjnej. 12. Kupione przedmioty wysyłamy pocztą kurierską; można je także odebrać w siedzibie Domu Aukcyjnego, w Milanówku, ul. Grodeckiego 17. 13. Całość należności za kupione przedmioty powinna być zapłacona gotów- ką lub przelewem, nie później niż po siedmiu dniach od daty Aukcji. Po tym terminie Dom Aukcyjny ma prawo anulować kontrakt i obciążyć Nabywcę kosztami wynikły- mi z tego tytułu. Wpłaty prosimy kierować na konto: Dzieła Sztuki, Maria Ochalska 66 1020 1097 0000 7902 0003 2409. 14. Prawo własności zakupionego obiektu przechodzi na Nabywcę w momencie dokonania całej wpłaty. 15. Dom Aukcyjny OKNA SZTUKI gwarantuje zgodność opisu katalogowego ze stanem faktycznym. W przypadku wykazania rażącej niezgodności stanu przedmiotu kupionego z opi- sem, nabywca ma prawo zwrotu takiego obiektu do 14 dni od daty aukcji. 16. Dom Aukcyjny OKNA SZTUKI nie ponosi odpowiedzialności za wady prawne i ukryte wady fi zyczne wystawionych na aukcję przedmiotów. 17. Biblioteka Narodowa, Biblioteka Jagiellońska, Archiwum Główne Akt Dawnych oraz Muzea Narodowe mają prawo pierwokupu po najwyższej wylicytowanej cenie.

Dom Aukcyjny przypomina: zgodnie z obowiązującymi przepisami gromadzimy dane osobowe Klientów dokonujących transakcji o wartości powyżej 15 000 euro.

156 Indeks osobowy

ABEL Caspar 1 BEKSIŃSKI Zdzisław 244 BUKOWSKI Jan 33 425

ABEVILLE BERMAN Mieczysław 61 116 BUŁHAK Jan 507 Nicolas Sanson 678 418 460 472 BURZYŃSKI Zbigniew 712 ADHÉMAR Jean 354 BIAŁOSZEWSKI Miron 30 BUYNO-ARCTOWA M. 177 AGÓRRIZ-MELGAR José 607 BIEGAŃSKI Stanisław 490 BYKOWSKI ALBIŃSKI Marian 20 BIELAJEW W. 417 Stanisław Jaxa 770

AMMERS-KŰLLER Jo 175 BIEŃKOWSKI BYRON George 36 Władysław 418 ANCZYC Władysław 21 BYSTROŃ Jan Stanisław 524 BISKUP Marcin 705 713 ANDRZEJ św. apostoł 630 BLUM Helena 316 CARPENTIER Alejo 207 ANTONIEWICZ BOŁOZ Jan 255 BŁOŃSKI Jan 322 CARRACCI Annibale 2

AQUILA Pietro 2 BOBOWSKI Konstanty 246 CASTIGLIONE Giov. B. 655

ARNAU Frank 240 BOBOWSKI Zygmunt 246 CERVANTES Miguel 208

ASNYK Adam 25 26 BOBRZYŃSKI Michał 419 CHMIELOWSKI Adam 316

AUGUST III, król 769 BOCHEŃSKI Aleksander 583 CHODOWIECKI Daniel 311 356-360 AXENTOWICZ Teodor 772 BOCHEŃSKI Jacek 31 CHRZANOWSKI Ignacy 24 BABENDERERDE Peter 355 BOCHEŃSKI Tadeusz 32 CHYCHŁA Zygmunt 714 BADEN-POWELL BONNE Rigobert 686 Robert 176 CHRZĄSZCZEWSKA BOUGE Jean B. de 700 Jadwiga 178 BALICKI Stanisław Witold 582 BOWEN Emanuel 685 CIECHANOWSKI Jan 422

BANACH Andrzej 204 205 BRAHMER Mieczysław 584 CIEŚLEWICZ Roman 247 243 293 BRANDEL Konstanty 603 COLLIUS Joachim 4 BANDURSKI Władysław 27 BRATNY Roman 34 CYNARSKI Jan 463 464 BARCZ Bolesław 451 473 599 BRINCKMANN Angelinus 3 CZACKI Tadeusz 423

BARTELS Artur 28 BRONIEWSKI Władysław 35 CZAPSKI Józef 316 BARTOSZEWICZ CZAR Jan 37 Kazimierz 144 BRUS Władysław 420 CZARNOCKA Krystyna 361 BARUCH Maksymilian 523 BRZĘKOWSKI Jan 206 BUACHE CZECHOWICZ Szymon 268 BAUDELAIRE Charles 23 Philippe 692 697 698 CZERNECKI Józef 500 BAUMFELD G. B. 29 BUDRECKI Lech 324

157 CZERNIECKI Stanisław 585 FREDRO HEINE Henryk 58 Jędrzej Maksymilian 426 CZERWIŃSKI Kazimierz 715 HEMAR Marian 146 FRYDERYK Christian 618 CZYŻOWSKI Kazimierz HERTZ-BARWIŃSKI Andrzej 179 FRYDERYK Henryk 432 Wilhelm III 5 777 DAHLBERG Erik 362 638 HEYDUK Bronisław 362 651-653 659-663 FUCHS Eduard 253 HEYMANN Ignaz 687 DANTE Alighieri 38 GALLI Edward M 48 HIND Artur 366 DASZYŃSKI Ignacy 442 GAŁCZYŃSKI Konstanty Il- defons 49 50 51 52 145 209 HOFFMANN DĄBROWSKI Witold 39 587 Ernest Teodor Amadeusz 182

DEBUCOURT L. P. 668 670 GIERTYCH Jędrzej 427 HOFFMANOWA z Tańskich Klementyna 720 DELISLE G. 692 697 698 GIEYSZTOR Aleksander 322 HOLLAR Wenzel 368 DEMEL Kazimierz 716 GIRAUDOUX Jean 53 HOMOLACS Karol 257 DOBROWOLSKI Odo 640 GIRS Anatol 451 473 599 HOMOLACS Nina 183 DOBROWOLSKI Stanisław GLIŃSKI Kazimierz 54 55 Ryszard 40 HOPPE Stanisław 738 GLIWA Stanisław 604-617 DOMANIEWSKI Janusz 736 HOPPEN Jerzy 669 GOMBROWICZ Witold 210 DONNAY Maurice 41 588 HUBERT Leopold 433

DOSTOJEWSKI Teodor 42 GOMULICKI Wiktor 56 HULKA-LASKOWSKI 43 44 45 46 47 Paweł 535 GOMUŁKA Władysław 428 DUNIKOWSKI Emil H. 774 HUSZCZA Jan 214 GOTTLIEB Maurycy 254 DURAND Jean N. 249 IWASZKIEWICZ Janusz 434 GÓRNICKI Wiesław 211 EDWARD Marian Galli 48 IWASZKIEWICZ GÓRSKA Halina 212 Jarosław 59 215 EHLICH Werner 327 GRABOWSKI Ambroży 429 JABŁONOWSKI EICHHORN Karol 424 Aleksander 435 GRONIOWSKI Krzysztof ELIASZ-RADZIKOWSKI 430 JACOBMEYER Wolgang 436 Walery 250 GRONOWSKI Tadeusz 533 JAKIMOWICZ Irena 370 ESTREICHER Dominik 268 GROTTGER Artur 252 255 JAKLIŃSKI Józef 6 FALCK Polonus 363 364 256 JAKRZEWSKA-ŚNIEŻKO FAŁAT Julian 773 GUMOWSKI Jan 504 Zofi a 374

FILIPOWICZ Zofi a 425 HAFIZ 589 JAN Neponucen św. 634

FISZMAN Samuel 95 HARASYMOWICZ Jerzy 213 JAN III SOBIESKI, król 454

FOÁ Edward 737 HARBUT JANIK L. A 721 Juliusz Stanisław 431 FREDRO Aleksander 181 JANIK Stanisław 735 HARRIS Frank 57 JANKOWSKI Edmund 722

158 JANOWSKI Aleksander 184 KOSIŃSKI Jerzy 760 LEPORINI Heinrich 384

JANOWSKI Florian Jan 7 KOSSAKOWSKI Kalikst 728 LEPSZY Leonard 300

JAROSZEWSKI Tadeusz S. KOŚCIUSZKO LESCOEUR P. L. 456 Tadeusz 438 443 538 619 JASIŃSKI LESZCZYŃSKI Jan 73 Kazimierz Julian 60 KOWALSKI Kazimierz Ks. Dr 729 LEWIN Leopold 219 JEROME K. Jerome 216 KOZŁOWSKI LEYDEN Lucas van 656 JERSZOW Felicjan Antoni 445 Piotr Pawłowicz 185 LIPIŃSKI Eryk 158 KOŹMIAN Kajetan 446 447 JESSEN Peter 775 LIPIŃSKI Wacław 457 KOŻUCHOWSKI Jerzy 739 JOANNA de VALOIS 631 LIPKOWSKA Zofi a 502 KRACZKOWSKI J. F. 448 JUSZKIEWICZ Henryk 20 LIPKOWSKI Leon 458 KRASICKI Ignacy 67 592 KARNY Alfons 258 LISIECKA Alicja 70 71 KRASIŃSKI Zygmunt 68 KARPIŃSKI Ignacy 437 LISZEWSKA Krystyna KRASNODĘBSKA-GAR- KASSIL Lew 61 DOWSKA Bogna 626 LUMDSEN E. S. 385

KATARZYNA II 494 KRAUSHAR Aleksander 449 LŰNIG Johann Ch. 10

KATARZYNA sieneńska 632 KROMER Marcin 9 ŁĄCKI Kazimierz 459 KERN Ludwik Jerzy 147-151 KRUMŁOWSKI Konstanty 69 ŁEPKOWSKI K. 74 KIENIEWICZ ŁOMNICKA-ŻAKOWSKA Stefan 322 442 KRUPPÉ Jerzy 298 Ewa 386-388

KING W. 755 KRUSZYŃSKI Tadeusz 299 ŁUCZYŃSKA Halina 740

KIPLING Rudyard 62 KUBIAK Tadeusz 218 ŁUKASIK Jan 301

KOBENDZA R. 525 KUCHARZEWSKI Jan 452 MAETERLINCK Maurycy 76 77 78 79 80 KOBYLIŃSKI Szymon 152 KULISIEWICZ Tadeusz 316 MACKIEWICZ Józef 75 KOCHANOWSKI KURCEWICZ Michał 754 Jan 217 590 MAISCH Ludwig 688 KURKOWA Alicja 383 KOŁODZIEJCZYK J. 525 MAJAKOWSKI KUTRZEBA Stanisław 453 Włodzimierz 594 KONECZNY Feliks 443 474 LASKOWSKI MAKUSZYŃSKI Kornel 186 KOPERNIK Mikołaj 727 Kazimierz (El.) 153 154 220

KOPERSKI Zygmunt 297 LASKOWSKI Otton 454 MALCZEWSKI Antoni 81

KOPROWSKI Jan 64 LEC Stanisław Jerzy 155 156 MANDELSZTAM Osip 82

KORN Wilhelm B. 591 LELEWEL Joachim 455 MAŃKOWSKI Tadeusz 302

KORWIN Wawrzyniec 8 LEMAŃSKI Jan 157 MARAN René 83

KORZENIOWSKI LENICA Jan 324 MARIA Józefa, królowa 620 Apollo Nałęcz 65

159 MARIA NIEWIADOMSKI PICASSO Pablo 271 Magdalena z Magdali 633 Eligjusz 315 PIERIUS Urban 12 MARK Bernard 460 NIKIFOR 317 PIŁSUDSKI Józef 469 484 MAUCLAIR Camille 303 NOAKOWSKI Stanisław 318 432 771

MAURIZIO Adam 731 NORKOWSKA Marta 743 PINI Tadeusz 68

MARAN René 83 NORWID Cyprian 98 390 PIRANESI Giovanni B. 393 545 546 596 394 MAZUREK Stanisław 732 NOWAK Stefan 322 PLATER Emilia 189 MĄDZIK Leszek 306 NOWAKOWSKI PLUTARCH 13 190 MELECH August 621 Zygmunt 467 POGODIN M. P. 470 MERWIN Bertold 72 102 OLSZEWICZ Bolesław 706 707 POIRSPON J. B. 695 MÉYET Leopold 595 OLSZOWSKI Andrzej PONIATOWSKI MICHALSKI Leon 304 prymas Polski 427 Józef, książę 628 668

MICKIEWICZ Adam 84-96 OPAŁEK Mieczysław 391 POTOCKI Antoni 256

MIERCZYŃSKI ORŁOWICZ Mieczysław 526 POTOCKI Stanisław Rewera Stanisław 757 623 ORŁOWSKI Aleksander 319 MIERZEJESKI Jacek 305 392 PROCHASKA Antoni 518

MIKULSKI Kazimierz 307 ORTELIUS Abraham 622 PRUTKOWSKI Józef 161

MIŁOSZ Czesław 97 ORZECHOWSKI Kazimierz PRZYBOROWSKI Walery 493 191-194 MOCHNACKI Maurycy 461 OSĘKA Janusz 159 PRZYBOŚ Julian 102 MOLIER 41 98 OSTOJA-CHROSTOWSKI PRZYBYSZEWSKI Stanisław Stanisław 639 MONTAGNANI Pietro P. 657 597 OSTROWSKI Krystyn 101 MORAWSKA Zuzanna 187 PRZYPKOWSKI Tadeusz 528 PAJZDERSKI Nikodem 316 PUCHALSKI MORCINEK Gustaw 188 Włodzimierz 741 PANKIEWICZ Józef 320 MOŚCICKI Henryk 462 463 PUSZKIN Aleksander 229 464 PASEK Jan 225 QUAD Matthias 677 MROWIŃSKI Stanisław 310 PASKIEWICZ Iwan 540 RACINE Jean 103 MROZIŃSKI Józef 423 PASSERON Roger 321 RACINE Louis 104 MULFORD Prentice 734 PASTERNAK Leon 160 RACZYŃSKI Stanisław 503 MUNCH Edward 389 PAWLIKOWSKA-JASNO- RZEWSKA Maria 226 MYCIELSKI Andrzej 466 RADZIEJOWSKI Michał 15 PERETIATKOWICZ RASTAWIECKI Edward 396 MYCIELSKI Jerzy 314 Antoni 776 REDON Odilon 397 NEINER Johann 11 PFAFFRADIUS Caspar 12 NIEWIADOMSKA Celina 24 REILLY Franz J. 680 681

160 REMBRANDT 329 330 398- SARRAZIN Bernard 480 STANLEY Henry M. 119 401 SAWICKI Ludomir 708 STANISŁAW REMSHARD Karl 2 August, król 627 SCHENK Peter 702 REY Mieczysław 106 STANISŁAW SCHNITZLER Artur 111 Leszczyński, król 423 RIMBAUD Jan A. 105 SCHÖNBORN B. W. 331 STANKIEWICZ RINGEL Michał 477 Władysław J. 599 SEJDAMET Dżafar 481 RIZZI ZANNONI STEMPOWSKI Jerzy 120 Giovann A. 699 SEMKOWICZ Władysław 482 STILLER Robert 235 ROBERT Didier de Vaugondy 691 694 SEUTTER Matthäus 693 STRADA Famianus 17 696 701 SEWERYN Tadeusz 403 STAŻEWSKI Henryk 316 ROBERT Gilles de Vaugondy 703 704 SĘP-SZARZYŃSKI STARZYŃSKI Juliusz 316 Mikołaj 233 RODARI Gianni 195 STEMPOWSKI Jerzy 120 SICHULSKI Kazimierz 163 ROMANOW STPICZYŃSKI Wojciech 484 Pantelejmon 107 SIEDLECKI Franciszek 332 SWINARSKI ROSPOND Stanisław 746 SIEROCIŃSKI Teodozy 750 Artur Marya 164 165 166

ROSSET Edward 747 SKARGA Piotr 423 SZELĄGOWSKI Adam 486

ROSTAFIŃSKI Józef 748 SKOCZYLAS Władysław 316 SZEMBEK Krzysztof Jan 18

ROSTAND Edmund 108 109 SKOKOWSKI Stanisław 112 SZEMBEKOWIE 768

ROSTWOROWSKI SKRZYŃSKI Aleksander 483 SZKURŁATOWSKI Marek 322 Zygmunt 493 SLASKI Jan 751 ROUGE SZOŁDRSKA Halszka 487 Georges Louis de 682 SŁONIMSKI Antoni 113 488 ROUR Eugène 402 SZTAUDYNGER Jan SŁOŃSKI Edward 22 114 167 168 169 RÓŻEWICZ Tadeusz 231 SŁOWACKI Juliusz 115 116 SZYK Artur 763-768 RÓŻYCKI Samuel 624 234 544 547 626 SZWAJCER Jerzy (Jotes) 170 RUSTAWELI Szota 232 SMOLEŃSKI Jerzy 708 SMUGLEWICZ ŚLENDZIŃSKI Ludomir 333 RUSZCZYC Ferdynand 316 Franciszek 268 658 334

RUTOWSKI Tadeusz 505 SOKOŁOWSKI Jan 742 ŚLIWKA Zdzisław 141

RYBIŃSKI Jan 598 SOLDADINI Paweł 16 ŚWIĘCICKI Julian A. 121

RYDEL Lucjan 110 478 SOWIŃSKI ŚWIĘTOCHOWSKI Józef, generał 669 Robert 489 RZEPECKA Helena 99 SOWIŃSKI Albert 757 TAGORE Rabindra Nath 122 RZEPECKI Ludwik 479 STAFF Leopold 118 TETMAJER SAMOZWANIEC Kazimierz Przerwa 123 124 125 126 Magdalena 162 STALIN Józef 117

161 TETMAJER Włodzimierz 171 WALTOŚ Jacek 306 WRÓBLEWSKI Andrzej 306

TOŁSTOJ Lew 127 128 WARNKÓWNA Jadwiga 178 WYBICKI Józef, generał 416

TOŁWIŃSKI Tadeusz 338 WARSZEWICKI WYCZÓŁKOWSKI Leon 629 Krzysztof 496 TOMCZAK Andrzej 705 WYKA Kazimierz 601 WASILEWSKI Zygmunt 497 TOPOLSKI Feliks 339 340 WYSPIAŃSKI WAT Aleksander 236 Stanisław 20 138 139 345 TRĄMPCZYŃSKI 346 347 348 Włodzimierz 501 WAŻYK Adam 131 ZAHORSKA Stefania 350 TRETER Mieczysław 341 WĄSOWICZ J. 498 ZAK Eugeniusz 350 602 TRETIAK Andrzej 36 WEISS Wojciech 342 ZAKRZEWSKI Stanisław 238 TRĘBICKI Stanisław 753 WEYSSENHOFF Józef 132 133 ZALESKA Maria J. 199 TURNAU Irena 357 WIDACKA Hanna 405 406 ZALESKI Bronisław 534 TUWIM Julian 129 WIECHECKI Stefan 237 ZALESKI Zygmunt 603 TYCJAN 404 WIELOPOLSCY 768 ZAŁUSKI Marian 173 TYMOSZEWSKI Zbigniew 306 WIĘCEK Adam 343 ZAMECZNIK Wojciech 351

ULATOWSKI Jur 130 WINKLER R. Arnim 407 ZANOZIŃSKI Jerzy 324

UMIŃSKI Władysław 196 WIRPSZA Witold 134 ZBIERZCHOWSKI Henryk 174 VARMEIER Theodor 19 WIŚNIOCH Barbara 258 ZIERHOFFER A. 498 VILDRAC Karol 197 WITKIEWICZ Stanisław Ignacy 344 ZYGMUNT III Waza 625 VOCELKA Karl 172 WODZICKA ŻELEŃSKI VAUBAN Maria 754 Teresa 135 136 198 Tadeusz (Boy) 140

WACHHOLZ Leon 600 WOJTUSIAK Roman J. 740 ŻEROMSKI Stefan 141

WALICKI Michał 316 WOLFF J. K. 628 ŻYGULSKI Zdzisław, jun. 352 WALISZEWSKI WOLFF Paul 761 Kazimierz 494 ŻYW Aleksander 353 WOROSZYLSKI Wiktor 137

162 Indeks rzeczowy

ALMANACHY 709 710 JUDAICA 120 423 477 762 763 764 766 ANTOLOGIE 22 23 24 99 117 142 143 144 KALENDARZE 705 710 723 724 180 201 202 203 228 230 KARYKATURA 158 163 170 172 432 ARCHITEKTURA 239 249 318 331 338 514 517 533 725 752 KATALOGI SZTUKI 246 247 259-292 297 304 308 310 319 335 344 372-382 408-412 ARRASY 241 242 251 414 438-441 529 606 BALONIARSTWO 712 732 KICZ 293 294 BILNITZ (pałac) 635 KIRGIZJA 534 BIOGRAFIE 190 252 490 494 581 KOBIETA 37 180 720 BOTANIKA 748 KOLEKCJONERSTWO 295 296 395 539 BRACŁAWSZCZYZNA 680 KOŁOBRZEG 665 BRĄZOWNICTWO 273 KRAKÓW 503 504 639 BROŃ biała 288 KRYM 481 BRZEŻANY 500 681 KRYMINALISTYKA 730 CERAMIKA 248 271 274 275 276 277 298 KULINARIA 585 743 CHYRÓW 421 LITWA 434 „CZAS”, dziennik 548 LWÓW 505 640 DOBRKÓW 459 ŁÓDŹ 506 DRUKI KONSPIRACYJNE 444 574 MASONERIA 5 543 759 DYPLOMACJA 483 709 MEDYCYNA 733 ENCYKLOPEDIE 482 489 718 720 776 MINIATURY 278 279 EPISTOLOGIA 72 101 MONOGRAMY 309 GALICJA 681 MUZEUM NARODOWE w Rapperwilu 465 GDAŃSK 636 MUZEUM Śląskie 735 GDYNIA 502 MUZYKA 33 756 757 758 GETTO warszawskie 460 MYŚLISTWO 736-742 FAJANS 270 290 NAROCZ 507 FESTIWAL Młodzieży i Studentów 1955 530 OBYCZAJE 187 586 600 754 FOTOGRAFIA 507 517 519 760-762 OGRODNICTWO 722 FUKIEROWIE 523 OJCÓW 508 HISTORIA POLSKI do 1918 r. 14 99 424 426 OPRAWY SYGNOWANE 41 53 81 316 415 427 429 430 431 437 438 439 440 441 444 451 458 585 445 446 447 448 450 455 456 457 469 470 471 474 475 478 480 487 514 520 679 713 PAMIĘTNIKI, WSPOMNIENIA 425 433 446 447 449 458 714 HISTORIA POWSZECHNA 463 464 486 PANSLAWIZM 468

163 PERSPEKTYWA 265 SZTUM 575 PIORUNOCHRONY 755 SZTUKA 240 241 245 252 253 257 259 269 281 285 291 299 315 316 321 322 PLAKAT 308 324 323 324 325 326 328 336 337 341 PODOLE 510 680 SURREALIZM 335 POLESIE 511 512 ŚREM 645 POLSKA LUDOWA 418 428 472 495 711 726 TATRY 123 506 757 749 TEATR 21 41 65 69 103 108 109 110 145 POLSKA MIĘDZYWOJENNA 719 422 466 473 502 513 709 713 TOWARZYSTWO DEMOKRATYCZNE POLSKIE RADIO 744 POLSKIE 491 492 PORCELANA 260 TROKI 646 POWSTANIE KOŚCIUSZKOWSKIE 438 443 UBIORY 250 670 462 WARSAVIANA 341 449 495 523-532 POWSTANIE LISTOPADOWE 440 461 476 479 669 671-676 WAWEL 302 PRAWO 466 477 485 491 550 730 WENECJA 647 REKLAMA 719 744 WILNO 521 522 RAMY-historia 327 WOJNA ŚWIATOWA I i II 417 436 444 471 475 488 551 552 553 RELIGIA 301 325 485 517 717 777 WOJNA 1920 499 RĘKODZIELNICTWO 257 280 286 292 300 343 WOJSKO 415 432 450 473 563-567 571-576 671-676 706 ROLNICTWO 745 WOŁYŃ 441 ROSJA 324 337 448 452 456 494 540 690 ZSRR 420 450 SREBRA 283 283 ZABAWY, ZABAWKI 187 586 754 STYLE w sztuce 306 335 ZAKOPANE 506 STANICA (Armsdorf) 777 ZAOLZIE 535 STATYSTYKA 498 ZŁOTNICTWO 292 300 SZKŁO 248 284

164 165 WYKAZ SKRÓTÓW

acc. = accessit (współwydane/y) NK = Nowy Korbut adl. = adligat (współoprawne/y) opr. = oprawa akw. = akwaforta pap. = papier b.a. = bez autora perg. = pergamin b.m. = bez miejsca wydania pl. = plansza, karta BN = Biblioteka Narodowa pł. = płótno b.r. = bez roku wydania p.-p. = passe-partout b.w. = bez wydawcy PSB = Polski Słownik Biografi czny brosz. = broszura psk= półskórek ded. = dedykacja ppł. = półpłótno drzew. = drzeworyt pperg. = półpergamin E. = Estreicher ryc. = rycina egz. = egzemplarz rys. = rysował faksym. = faksymile, faksymilia ryt. = rytował fot. = fotografi e s. = strona/y ilustr. = ilustracje sygn. = sygnował/sygnatura j.w. = jak wyżej t. = tom k. = karta tabl. = tablica/e k. tyt. = karta tytułowa tłocz. = tłoczenia litogr. = litografi a wol. = wolumin/y łac. = łaciński/a/e współopr. = współoprawny miedz. = miedzioryty wyd. = wydanie/wydał złoc. = złocenia

166 167 168 okl_337x235s5g7_184strA.qxd 10/26/14 11:21 PM Page 2 WARSZAWA, 15 XI 2014 WARSZAWA,

DOM AUKCYJNY OKNA SZTUKI AUKCJA 37 (187 ) 15 listopada 2014 Maria i Andrzej Ochalscy Dom Aukcyjny OKNA SZTUKI 05-822 Milanówek ul. Grodeckiego 17 okl_337x235s5g7_184strA.qxd 10/26/14 11:21 PM Page 1 Page PM 11:21 10/26/14 okl_337x235s5g7_184strA.qxd