Azərbaycan Respublikası Prezidentinin İşlər İdarəsinin PREZİDENT KİTABXANASI P a Y T a X T Bakı Şəhəri
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin İşlər İdarəsinin PREZİDENT KİTABXANASI ———————————————————————————————————————————————————————————————————— P A Y T A X T Bakı şəhəri ................................................................................................................................................ 2 İçərişəhər abidələri .................................................................................................................................. 6 Dünya əhəmiyyətli abidələr .......................................................................................................... 6 Ölkə əhəmiyyətli abidələr ........................................................................................................... 14 Rəsmi sənədlər (Qərarlar, sərəncamlar, fərmanlar) .......................................................................... 23 Şamaxı quberniyasının Bakı quberniyası adlandırılması və quberniya idqrələrinin Şamaxı şəhərindən Bakıya dəyişdirilməsi haqqında fərman (6 dekabr 1859) ...................................... 23 16 yanvar 1878-ci ildə Bakı şəhər idarəsinin yaradılması haqqında Bakı quberniyasının şəhər məsələləri üzrə divanxanasının qərarından çıxarış (19 iyun 1879)................................ 24 Bakı qradonaçalnikliyinin təsis edilməsi haqqında fərman (28 oktyabr 1906) ....................... 25 Bakı şəhər İctimai Özünüidarəsinin fəaliyyətinin bərpa edilməsi haqqında Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti Nazirlər Şurasının qərarı (18 sentyabr 1918) ................................................... -
Azərbaycanin Demoqrafik Göstəriciləri Demographic Indicators of Azerbaijan
Azərbaycan Respublikasının Dövlət Statistika Komitəsi State Statistical Committee of the Republic of Azerbaijan AZƏRBAYCANIN DEMOQRAFİK GÖSTƏRİCİLƏRİ DEMOGRAPHİC İNDİCATORS OF AZERBAIJAN Rəsmi nəşr Official publication Statistik məcmuə Statistical yearbook Bakı – 2015- Baku 1 2 “Azərbaycanın demoqrafik göstəriciləri” “Demographic indicators of Azerbaijan” Statistik məcmuə/2015 Statistical publication/2015 Ünvan: Bakı şəhəri, İnşaatçılar Prospekti, Address: Baku city, İnshaatchilar av., Dövlət Statistika Komitəsi State Statistical Committee AZ 1136 AZ 1136 Telefon: (+994 12) 538 -51- 43 Tel. (+994 12) 538 -51- 43 Faks: (+994 12) 538- 74 -51 Fax (+994 12) 538-74 -51 E- poçt: [email protected] E-mail: [email protected] Məcmuəni Azərbaycan Respublikası The publication is available at Dövlət Statistika Komitəsinin webpage of the State Statistical http://www.stat.gov.az veb-portalından Committee of the Republic of Azerbaijan əldə etmək olar http://www.stat.gov.az Şərti işarələr Conventional sings məlumat işlənməmişdir «…» data not applicable məlumat yoxdur «-» data not available məlumat istifadə olunan uyğun magnitude not zero, but less ölçü vahiddən olduqca kiçikdir «0.0» than half of unit 3 Müqəddimə Foreword Statistik məсmuənin bu buraxılışında The publication reflects basic statistical Azərbayсan Respublikası əhalisinin sayının indicators characterizing changes in the dəyişilməsi, eləсə də 2014-сü ildə ölkədə population size of the Republic of Azerbaijan demoqrafik prosesləri ötən illərlə müqayisəli and main demographic trends in 2014 şəkildə xarakterizə edən əsas göstəriсilər nəşr compared to previous years. edilmişdir. The first seventh sections of the Məсmuənin ilk yeddi bölməsində yaş publication contain data on population size by və сinslər üzrə əhalinin sayı və tərkibi, əhalinin sex and age structure, reproduction of təkrar istehsalının ümumi göstəriсiləri, nikah və population as well as data on marriages and boşanmalar, doğum, ölüm (yaşlar, сinslər və divorces, birth and death rates and migration. -
Azərbaycan Respublikasının Bəzi Rayonlarının Ərazisində Bələdiyyələrin Təşkil Edilməsi Haqqında AZƏRBAYCAN RESPUBLİKASININ QANUNU
Azərbaycan Respublikasının bəzi rayonlarının ərazisində bələdiyyələrin təşkil edilməsi haqqında AZƏRBAYCAN RESPUBLİKASININ QANUNU "Bələdiyyələrin birgə fəaliyyəti, birləşməsi, ayrılması və ləğv edilməsi haqqında" Azərbaycan Respublikası Qanununun 3-cü maddəsinə müvafiq olaraq Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisi qərara alır: I. Azərbaycan Respublikasının bəzi rayonlarının ərazisində adları aşağıda göstərilən bələdiyyələr təşkil edilsin: Bakı şəhəri Qaradağ rayonu üzrə: Korgöz qəsəbəsinin ərazisini əhatə edən Korgöz bələdiyyəsi təşkil edilsin. Ümid qəsəbəsinin ərazisini əhatə edən Ümid bələdiyyəsi təşkil edilsin. Ağdam rayonu üzrə: Qərvənd bələdiyyəsinin əhatə etdiyi Əhmədağalı, Çıraxlı, Kolqışlaq və Mirəşelli kəndlərində Əhmədağalı bələdiyyəsi təşkil edilsin. Mərzili kəndinin ərazisini əhatə edən Mərzili bələdiyyəsi təşkil edilsin. Üçoğlan bələdiyyəsinin əhatə etdiyi Alıbəyli, Böyükbəyli və Kiçikli kəndlərində Alıbəyli bələdiyyəsi təşkil edilsin. Təzəkənd kəndinin ərazisini əhatə edən Təzəkənd bələdiyyəsi təşkil edilsin. Əfətli bələdiyyəsinin əhatə etdiyi Hacıturalı, Həsənxanlı və Qəhrəmanbəyli kəndlərində Hacıturalı bələdiyyəsi təşkil edilsin. Çəmənli bələdiyyəsinin əhatə etdiyi Sarıcalı və Şükürağalı kəndlərində Sarıcalı bələdiyyəsi təşkil edilsin. Ağsu rayonu üzrə: Ərəbmehdibəy bələdiyyəsinin əhatə etdiyi Xəlilli və Mustafalı kəndlərində Xəlilli bələdiyyəsi təşkil edilsin. Dəvəçi rayonu üzrə: Gəndov bələdiyyəsinin əhatə etdiyi Leyti kəndində Leyti bələdiyyəsi təşkil edilsin. Uzunboyad bələdiyyəsinin əhatə etdiyi Məliklər kəndində -
İnzibati Ərazi Bölgüsü Təsnifatı, 2019
AZƏRBAYCAN RESPUBLİKASININ DÖVLƏT STATİSTİKA KOMİTƏSİ AZƏRBAYCAN RESPUBLİKASININ DÖVLƏT STANDARTI İNZİBATİ ƏRAZİ BÖLGÜSÜ TƏSNİFATI, 2019 AZS 882:2020 Rəsmi nəşr BAKI – 2020 Azərbaycan Respublikası Dövlət Azərbaycan Standartlaşdırma İnstitutunun Statistika Komitəsi kollegiyasının 2020-ci il 03 fevral tarixli 202323400016 2019-cu il 27 noyabr tarixli 10/4 nömrəli nömrəli əmri ilə təsdiq edilərək dövlət standartı qərarı ilə təsdiq edilmişdir kimi qeydiyyata alınmış və standartlaşdırma üzrə dövlət fonduna daxil edilmişdir AZƏRBAYCAN RESPUBLİKASININ DÖVLƏT STANDARTI ___________________________________________________________________________ İNZİBATİ ƏRAZİ BÖLGÜSÜ TƏSNİFATI, 2019 AZS 882:2020 ___________________________________________________________________________ Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisinin Aparatı ilə razılaşdırılmışdır Təsnifat T.Y.Budaqovun rəhbərliyi ilə Y.X.Yusifov, V.H.Məmmədəlizadə, L.H.Salamzadə və F.E.Qocayev tərəfindən işlənib hazırlanmışdır. İNZİBATİ ƏRAZİ BÖLGÜSÜ TƏSNİFATI, 2019 AZS 882:2020 GİRİŞ “İnzibati Ərazi Bölgüsü Təsnifatı, 2019”un hazırlanmasında əsas məqsəd son illərdə Azərbaycan Respublikasının inzibati ərazi bölgüsündə baş vermiş dəyişiklikləri nəzərə almaqdan ibarətdir. “İnzibati Ərazi Bölgüsü Təsnifatı, 2019” Azərbaycan Respublikasının Dövlət Statistika Komitəsi kollegiyasının 2013-cü il 10 aprel tarixli 10/1 saylı qərarı və Azərbaycan Respublikası Standartlaşdırma, Metrologiya və Patent üzrə Dövlət Komitəsinin 2013-cü il 30 may tarixli 51 saylı əmri ilə təsdiq edilmiş “İnzibati Ərazi Bölgüsü Təsnifatı”nın -
Včera Golf, Dnes Už Práca
najlepšie kurzy nike.sk Piatok 1X2 14. 9. 2018 33810 PARÍŽ ST. G. – ST. ETIENNE 1,22 7,20 16,3 72. ročník • číslo 212 33826 DORTMUND – FRANKFURT 1,46 4,90 7,65 cena 0,80 33830 FC PORTO – CHAVES 1,22 6,40 14,2 34005 GALATASARAY – KASIMPASA 1,51 4,45 6,10 33945 ST. MIRREN – CELTIC 13,3 6,40 1,24 32837 B. BYSTRICA – LIPT. MIKULÁŠ 1,23 7,32 8,88 32838 DUKLA TRENČÍN – HK POPRAD 1,63 4,98 4,09 32839 HK NITRA – DVTK MIŠKOLC 1,35 6,73 5,95 App Store pre iPad a iPhone / Google Play pre Android 32840 SKA PETROHRAD – SP. MOSKVA 1,36 6,24 7,05 Jurčo tri mesiace bez hokeja Slovenský hokejový útočník, v súčasnosti voľný hráč, je po druhej operácii platničky Strana 23 Včera golf, dnes Vajda (zatiaľ) tretí už práca Marián Vajda, ktorý bol pri všetkých štrnástich doterajších grandslamových tituloch Novaka Strana 23 Djokoviča, je tretí najúspešnejší tréner v tenisovej open ére. Ďalšie tri prípadné triumfy Srba na turnajoch veľkej štvorky ho vynesú na čelo rebríčka. FOTO FACEBOOK (nd) Strany 24 a 25 Emotívny Milamov návrat Najatraktívnejší zápas 1. kola nového ročníka hokejovej extraligy priláka späť pod Zobor Jamieho Milama. „Bude to pre mňa veľmi emo- tívne, zrejme sa neubránim nejakej tej slze,“ vraví americký obranca, ktorý ako hráč Nitry získal v uplynulých troch sezónach zlato, striebro i bronz. Dnes už bude bojovať na druhej strane barikády v drese Miškovca. FOTO PETER JESENSKÝ Strany 10 a 11 Kanadský tréner našej hokejovej reprezentácie Craig Ramsay sa v stredu vrátil z dovolenky na Slovensko, včera si ešte doprial obľúbený golf, avšak už oddnes sa pustí do práce, vrcholom ktorej bude svetový šampionát v Košiciach a Bratislave. -
Azərbaycanin Demoqrafik Göstəriciləri Demographic
Azərbaycan Respublikasının Dövlət Statistika Komitəsi State Statistical Committee of the Republic of Azerbaijan AZƏRBAYCANIN DEMOQRAFİK GÖSTƏRİCİLƏRİ DEMOGRAPHIC INDICATORS OF AZERBAIJAN Rəsmi nəşr Official publication Statistik məcmuə Statistical yearbook Bakı – 2018 - Baku 1 “Azərbaycanın demoqrafik göstəriciləri” “Demographic indicators of Azerbaijan” Statistik məcmuə/2018 Statistical publication/2018 Ünvan: Bakı - AZ 1136, İnşaatçılar prospekti, 81 Address: Inshaatchilar avenue, 81 AZ 1136 - Baku Telefon: (+994 12) 538 -51- 43 Tel. (+994 12) 538 -51- 43 (+994 12) 538- 74 -51 (+994 12) 538-74 -51 E- poçt: [email protected] E-mail: [email protected] Məcmuəni Azərbaycan Respublikası The publication is available at Dövlət Statistika Komitəsinin webpage of the State Statistical http://www.stat.gov.az veb-portalından Committee of the Republic of Azerbaijan əldə etmək olar http://www.stat.gov.az Xüsusi işarələr: Special symbols: hadisə baş verməmişdir « - » not applicable məlumat mövcud deyil « … » data not available məlumat çox kiçik rəqəmlə data characterized xarakterizə olunur « 0,0 » by the least number müqayisə mümkün deyil « x » not comparable Qeydlər: - bəzi hallarda yekunla toplananların cəmi arasındakı fərq rəqəmlərin yuvarlaqlaşdırılması ilə izah olunur - in some cases discrepancy between total and the summed is explained by rounding - bəzi hallarda əvvəlki dövrlərdə nəşr edilmiş məlumatlarla cari nəşrdə həmin dövrlərə aid məlumatlar arasında yaranan fərq beynəlxalq praktikaya uyğun olaraq son statistik hesabatlar əsasında operativ məlumatlarda -
1.3 Establishment of GIS Database
The Master Plan Study on JICA Integrated Environmental Management in Baku City in Azerbaijan Republic KOKUSAI KOGYO CO., LTD. 1.3 Establishment of GIS Database 1.3.1 Introduction Information that is to be dealt with in environmental management is diverse and exists in various forms such as digital, texts, tables, maps and photographs. Information in inconsistent forms is, however important, difficult to efficiently utilise for intended purposes. Therefore, information integration is vital and nowadays, a geographical information system is widely considered indispensable. The GIS establishment at the BCE is one of the key tasks assigned to the team. The team has attempted to examine the purpose of database utilisation, methods of use, important areas, database items, data forms, and other elements of the database structure. The database particularly contains data on the environment, and will be fully used by the BCE. 1.3.2 Database Structure The environmental database structure established in this project consists of six main categories (refer to Table1-1). These databases were developed in Azerbaijan with the help of a local sub-contractor: (1) base map, (2) information on natural resources/conditions, (3) information on social resources/conditions, (4) environmental information - pollution source, (5) environmental information - ambient quality and (6) environmental information - pollution maps. Table 1-1: Database structure Main category Sub category Data type Base map Boundary (study area) Polygon Main roads Line Place names Point -
Inzibati – Ərazi Bölgüsü Təsnifati Azt046 -2013
AZƏRBAYCAN RESPUBLİKASININ DÖVLƏT STATİSTİKA KOMİTƏSİ AZƏRBAYCAN RESPUBLİKASININ DÖVLƏT TƏSNİFATI İNZİBATİ – ƏRAZİ BÖLGÜSÜ TƏSNİFATI AZT046 -2013 Rəsmi nəşr BAKI – 2013 Azərbaycan Respublikası Azərbaycan Respublikası Standartlaşdırma, Metrologiya və Dövlət Statistika Komitəsi Patent üzrə Dövlət Komitəsinin kollegiyasının 10 aprel 2013-cü il 51 saylı 30 may 2013-cü il tarixli 10/1 saylı qərarı ilə təsdiq tarixli əmri ilə təsdiq edilmişdir edilmişdir Dəyişikliklər və əlavələr: Azərbaycan Respublikası Azərbaycan Respublikası Standartlaşdırma, Metrologiya və Dövlət Statistika Komitəsi Patent üzrə Dövlət Komitəsinin kollegiyasının 27.10.2014-cü il 26.11.2014-cü il tarixli 138 saylı tarixli 27/2 saylı qərarı ilə təsdiq tarixli əmri ilə təsdiq edilmişdir edilmişdir İNZİBATİ – ƏRAZİ BÖLGÜSÜ TƏSNİFATI Bu təsnifat Standartlaşdırma, Metrologiya və Patent üzrə Dövlət Komitəsinin icazəsi olmadan rəsmi nəşr kimi tam və ya qismən yenidən çap oluna, çoxaldıla və ya yayıla bilməz Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin Aparatı ilə разылашдырылмышдыр ------------------------------------------------------------------------------- . Təsnifat A.M.Vəliyevin rəhbərliyi ilə R.A.Səlimov, A.H.Mansurov, Q.F.Əliyev, T.R.Əcəlov, L.H.Salamzadə və E.Ş.Aslanov tərəfindən işlənib hazırlanmışdır. AZƏRBAYCAN RESPUBLİKASININ DÖVLƏT TƏSNİFATI İNZİBATİ – ƏRAZİ BÖLGÜSÜ TƏSNİFATI AZT046-2013 ADMINISTRATIVE - TERRITORIAL DIVISION CLASSIFICATIONS Tətbiq edilmə tarixi 2013-05-30 GİRİŞ İnzibati Ərazi Bölgüsü Təsnifatının yenidən hazırlanmasında əsas məqsəd “Ərazi quruluşu və inzibati -
“Bələdiyyələrin Əraziləri Torpaqları Haqqında” Azərbaycan
“Bələdiyyələrin əraziləri torpaqları haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununa əlavə edilmiş “Azərbaycan Respublikasında bələdiyyələrin siyahısı”nın yeni redaksiyada verilməsi barədə AZƏRBAYCAN RESPUBLİKASININ QANUNU Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisi qərara alır: I. “Bələdiyyələrin əraziləri və torpaqları haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununa (Azərbaycan Respublikasının Qanunvericilik Toplusu, 1999-cu il, 12, maddə 689; 2001-ci il, 11, maddə 677; 2002-ci il, 5, maddə 237; 2003-cü il, 6, maddə 273, 8, maddə 419; 2004-cü il, 7, maddə 522, 10, maddə 784, 12, maddələr 982, 987; 2005-ci il, 4, maddə 283, 10, maddə 884; 2007-ci il, 3, maddə 212, 11, maddə 1051; 2008-ci il, 5, maddələr 346, 347, 8, maddə 708, 11, maddə 959; Azərbaycan Respublikasının 2009-cu il 17 mart tarixli 778-IIIQD nömrəli Qanunu) əlavə edilmiş “Azərbaycan Respublikasında bələdiyyələrin siyahısı” yeni redaksiyada verilsin (əlavə olunur). II. Bu Qanun dərc edildiyi gündən qüvvəyə minir. İlham Əliyev Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Bakı şəhəri, 29 may 2009-cu il. 827-IIIQ Azərbaycan Respublikasının 29 may 2009-cu il tarixli, 827-IIIQ nömrəli Qanunu ilə təsdiq edilmişdir Azərbaycan Respublikasında bələdiyyələrin SİYAHISI Sıra sayı Bələdiyyənin adı Əhatə etdiyi ərazi vahidləri 1 2 3 1 Bakı şəhəri 1.1 Binəqədi rayonu 1.1.1 Binəqədi bələdiyyəsi Binəqədi rayonu (aşağıda göstərilən bələdiyyələrin əraziləri çıxmaqla) 1.1.2 Biləcəri bələdiyyəsi Biləcəri qəsəbəsi 1.1.3 Binəqədi qəsəbə bələdiyyəsi Binəqədi qəsəbəsi 1.1.4 Xocəsən bələdiyyəsi Xocəsən,