Portal Województwa Lubuskiego

Ziemia Lubuska szczęśliwa dla polskich tenisistów!

Kategoria - Archiwum

Data publikacji -8 kwietnia 2013 godz. 14:20

Polska pokonała Republikę Południowej Afryki 3:1 w meczu by BNP Paribas, który od piątku rozgrywany był w hali Centrum Rekreacyjno- Sportowego w Zielonej Górze. Decydujący o wygranej biało-czerwonych punkt zdobył w niedzielę , zwyciężając w czterech setach

Strona 1/3 Ruana Roelofse’a. W piątek grę naszych reprezentantów oglądała z trybun marszałek Elżbieta Polak. Okazało się, że Lubuszanie kochają tenis i żywo dopingowali gwiazdy światowych kortów.

Mecz Polski z RPA od początku trzymał w napięciu. W inauguracyjnym pojedynku Jerzy Janowicz pokonał Jeana Andersena. Polak nie stracił w tej grze seta, choć nasz najlepszy tenisista z powodu przeziębienia nie był w pełni sił. Kłopoty zdrowotne dokuczały również Łukaszowi Kubotowi, który pojawił się na korcie w drugiej piątkowej grze i musiał uznać wyższość Rika de Voesta. Po pierwszym dniu zmagań był więc remis 1:1. W sobotę cenne zwycięstwo w deblu odniósł nasz eksportowy duet , , który po niezwykle zaciętym spotkaniu pokonał w trzech setach parę z RPA i Polska ponownie objęła prowadzenie w całym meczu.

Kropkę nad „i” postawił w niedzielne popołudnie Janowicz. „Jerzyk” borykał się z poważnym przeziębieniem, ale nie zawiódł. Zwyciężył rywala w czterech setach i zapewnił naszej reprezentacji prawo gry w barażach o Grupę Światową Pucharu Davisa. Przeciwnika i miejsce, w którym rozegrane zostanie to spotkanie poznamy o 17.04.

Po meczu Jerzy Janowicz długo dziękował lubuskim kibicom za doping i wsparcie podczas trzydniowych zmagań z RPA, podkreślając że atmosfera hali CRS i postawa publiczności miały duży wpływ na końcowy sukces reprezentantów Polski. Warto przypomnieć, że Centrum Rekreacyjno-Sportowym to inwestycja współfinansowana z Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

Puchar Davisa to najbardziej prestiżowe rozgrywki drużynowe w męskim tenisie. Oficjalnie nazywany jest Drużynowymi Mistrzostwami Tenisistów Międzynarodowej Federacji Tenisa. W rywalizacji bierze udział 135 narodowych reprezentacji, podzielonych na grupy według rankingu i wyników osiąganych w poprzednich latach. Szesnaście najsilniejszych reprezentacji rozgrywa spotkania w Grupie Światowej. Tylko one mają możliwość wygrania tych prestiżowych zawodów w danym roku.

WYNIKI

Polska – Republika Południowej Afryki 3:1

Strona 2/3 Piątek

Gra 1.: Jerzy Janowicz - Jean Andersen 6:4, 6:3, 6:3

Gra 2.: Łukasz Kubot - Rik de Voest 3:6, 7:6(3), 5:7, 4:6

Sobota

Gra 3.: Mariusz Fyrstenberg / Marcin Matkowski - Jean Andersen / Rik de Voest 7:5, 7:6(2), 7:5