Katalog 22 (172) Aukcji Domu Aukcyjnego Okna Sztuki Z 15-10
okl_412x260s5_22.qxd 9/13/11 11:23 AM Page 1 DOM AUKCYJNY OKNA SZTUKI 22 AUKCJA (172) 15 paêdziernika 2011 Maria i Andrzej Ochalscy Dom Aukcyjny OKNA SZTUKI Warszawa, Al. Ujazdowskie 16/8 WARSZAWA, 15 X 2011 okl_412x260s5_22.qxd 9/13/11 11:23 AM Page 2 Maria i Andrzej Ochalscy Dom Aukcyjny OKNA SZTUKI Aukcja 22 (172) w sobot´, 15 paêdziernika 2011 w Bibliotece Narodowej w Warszawie al. Niepodleg∏oÊci 213, wejÊcie A (od strony parku), w sali im. Stefana Dembego. Rozpocz´cie aukcji o godz. 10.30 Wystawa przedaukcyjna w sali im. Za∏uskich w dniu aukcji od godz. 8.00 katalog opracował Piotr Szcz´sny z udziałem Tomasza Lenczewskiego i Jana Stanisława Partyki fotografi a cyfrowa – Agata i Erazm Ciołkowie (tel. 22 822 73 74) opracowanie grafi czne – ALFA T¸UMACZENIA i DTP D. Stukach i V. Stukach Spó∏ka Jawna – 0 601 156 866 katalog dost´pny w internecie: www.artinfo.pl, www.ochalscy.eu bliższe informacje, dokumentacja, ekspertyzy, zamówienia pocztowe, telefoniczne i mailowe w Domu Aukcyjnym, 00-478 Warszawa, Al. Ujazdowskie 16/8 tel. 0 503 122 535 tel. (22) 626 85 08, (22) 625 57 64 e-mail: [email protected] [email protected] konto: Dzieła Sztuki, Maria Ochalska 66 1020 1097 0000 7902 0003 2409 Wydawca: Maria Ochalska, Dzieła Sztuki, Dom Aukcyjny OKNA SZTUKI ISBN 978-83-923644-8-1 Literatura 5 Książki dla dzieci i młodzieży 56 Oryginalne projekty ilustracji i książek 94 Historia 105 Józef Piłsudski i jego epoka 150 Judaica 156 Regionalia, podróże, ubiory 161 Stare druki 178 Rękopisy 194 Fotografi e 200 Grafi ka 212 Grafi ka polska 1. poł. XX w. 212 Widoki 222 Grafi ka polska XIX wieku 234 Grafi ka XVI-XIX wieku 238 Karykatury 248 Plakaty 253 Kartografi a 256 Sztuka 264 Sztuka książki 276 Czasopisma 282 Varia 288 Erotyka 297 *** Jan Straus – Historia polskiej okładki i oprawy wydawniczej, cz. 2 306 Indeks 323 3 4 Literatura 1 ANTOLOGIA obca. Wybór najcelniejszych utwo- rów poetów cudzoziemskich. Zestawił Władysław Bełza. Z 20 portretami. Lwów [1882] Nakładem H. Altenberga (Księgarnia F. H. Richtera). 20,5 cm, s. XIV, 370, portre- tów 20, opr. wydawnicza: pł. ze złoc. na licu i grzbiecie, brzegi kart złoc. Ładnie wydana antologia zawierająca m.in. utwory: Andersena, Byrona, Goethego, Heinego, Lermontowa, Puszkina, Schillera, Walter-Scotta. Tłumaczyli: Adam Asnyk, Władysław Bełza, Deotyma, Wiktor Gomulicki, Stanisław Koźmian, Adam Mickiewicz, Władysław Or- don, Karol Sienkiewicz, Władysław Syrokomla. Tytuł na okładce: „Antologia poetów obcych”. Płócienna, pięknie zdobiona czerwona oprawa wydawnicza (patrz poz. na- stępna – inny wariant kolorystyczny). Brak karty przed- tyt., grzbiet po konserwacji, miejscami zażółcenia w tek- ście, stan dobry. 160 2 ANTOLOGIA obca. Wybór najcelniejszych utwo- rów poetów cudzoziemskich. Zestawił autor „Antolo- gii polskiej”. Z 20 portretami. Lwów [1882] Nakładem H. Altenberga (Księgarnia F. H. Richtera). 21 cm, s. XIV, [2], 370, portretów 20 w tekście, opr. wydawnicza: pł. ze złoc. na licu i grzbiecie, brzegi kart złoc. 1 Ładnie wydana antologia zebrana przez Władysła- wa Bełzę (1847-1913). Drukowana u F. A. Brockhausa w Lipsku. Zawiera m.in. utwory: Andersena, Byrona, Go- ethego, Heinego, Lermontowa, Puszkina, Schillera, Wal- ter-Scotta. Tłumaczyli: Adam Asnyk, Władysław Bełza, Deotyma, Wiktor Gomulicki, Stanisław Koźmian, Adam Mickiewicz, Władysław Ordon, Karol Sienkiewicz, Wła- dysław Syrokomla. Tytuł na okładce: „Antologia poetów obcych”. Płócienna oprawa wydawnicza w kolorze zielo- nym (patrz poz. poprzednia). Blok po konserwacji, grzbiet współczesny zielony z zachowanymi pozostałościami ory- ginalnego, karta przedtyt. po konserwacji, miejscami za- żółcenia w tekście, stan dobry. 240 2 5 3 ANTOLOGIA polska. Wybór najcelniejszych utworów poetów polskich. Zestawił Władysław B[ełza]. Z 12 illustracyami Andriollego, Brandta, Gersona, Kossa- ka, Lessera, Pillatego i Żmurki. Wydanie drugie znacznie pomnożone. Lwów-Lipsk-Warszawa [1882] F. H. Richter, F.A. Brockaus, Gebethner i Wollf. 21 cm, s. XVI, 486, tabl. ryc. 12 (drzeworyty), opr. wydawnicza: pł. z boga- tymi złoc. i barwieniami na okładzinach i grzbiecie, brzegi kart złoc. Pięknie wydany zbiór poezji drukowany u F. A. Brock- hausa w Lipsku. Ilustrowany 12 drzeworytami wy- konanymi przez wybitnych rytowników warszawskich A. Zajkowskiego i Z. Szymańskiego (wyd. 1 ukazało się w 1880 r., było uboższe objętościowo i posiadało tylko 6 drzeworytów). Tytuł na oprawie: „Antologia poetów polskich”. Płócienna, brązowa oprawa wydawnicza wyko- nana w Lipsku, sygnowana złoconym napisem na przed- niej i tylnej okładzinie: „R. Gerhold’s G.-A. Leipzig”. Brak części tylnej wyklejki, grzbiet po konserwacji, sporadyczne zbrązowienia (głównie na marginesach kilkunastu pierw- szych kart), otarcia oprawy, ogólnie stan dobry. 240 4 [ANTOLOGIA] PROZA polska 1939-1945. T. 3. Pokolenie podziemia. Nowele i opowiadania. Zebrał Sta- nisław Lam. Paryż [ok. 1945] Księgarnia Polska. 17 cm, s. 153, [2], brosz. wydawnicza. Wśród autorów: Jerzy Andrzejewski, Kazimierz Bran- dys, Romana Dalborowa, Paweł Hertz, Irena Krzywicka, Stanisława Kuszelewska, Stanisław Piętak, Artur Sandauer, Wanda Żółkiewska. Okładka wg rysunku J. Rzewuskiej. Egz. częściowo nierozcięty, stan dobry. 100 5 AUGUSTYN św. – Wyznania. Z łacińskiego prze- tłumaczył, wstępem i komentarzem zaopatrzył ks. dr. Jan Czuj. Poznań 1929 Fiszer i Majewski Księgarnia Uniwer- sytecka. 21,5 cm, s. XIX, 420, niesygnowana opr. arty- styczna Franciszka Joachima Radziszewskiego: szeroki psk z tłocz. złoc. i barwiony na czerwono, zachowane okł. brosz. wyd. Pisma Ojców Kościoła w polskiem tłumaczeniu pod na- czelną redakcją prof. Uniwersytetu Poznańskiego dr. Jana Sajdaka. Tom IX. Otarcia grzbietu, wewnątrz stan bardzo dobry. Ładna oprawa. 500 6 6 BENTKOWSKI Felix – Historya literatury pol- skiey wystawiona w spisie dzieł drukiem ogłoszonych… T. 1 [z 2]. Warszawa-Wilno 1814 Nakładem Zawadzkiego i Komp. Drukowano w Warszawie w Drukarni Rządowey. 20,5 cm, s. XXIV, 712, opr. wtórna: psk z szyldzikiem, grzbiet reperowany. 280 7 BERSON Jan Otmar – Kreml na biało. Warszawa 1936 Towarzystwo Wydawnicze „Rój”. 22,5 cm, s. 357, [1], ilustr. w tekście, opr. wtórna: ppł. Cieszące się dużą popularnością opisy rzeczywistości sowieckiej. Drugi tom Nowej Rosji Jana Bersona (1903- 1946), korespondenta Polskiej Agencji Telegrafi cznej w Moskwie (1932-1935), skąd został wydalony w 1935 r. Stan bardzo dobry. 100 8 BERSON Jan Otmar – Minus Moskwa (Wołga – Kaukaz – Krym). Warszawa 1935 Towarzystwo Wydaw- nicze „Rój”. 19,5 cm, s. 229, [11], brosz. wydawnicza. Doświadczenia z podróży odbytej przez autora w 1934 r. na Kaukaz i Krym. Współcześnie dorobiony grzbiet płócienny, znaki własnościowe, stan dobry. 100 9 BOCCACCIO Giovanni – Dekameron. Pełne wy- danie stu opowieści przełożył z włoskiego, komentarza- mi i posłowiem opatrzył dr. Edward Boyé; słowo wstępne Kornela Makuszyńskiego; ilustracje Maji Berezowskiej. Warszawa 1930 Nakładem Bibljoteki Arcydzieł Litera- tury. 27 cm, s. XXXIV, 745, [1], tabl. ilustr. 19 (winno być 20), opr. współczesna: psk z tłocz. i złoc. na grzbiecie, brzegi kart barwione. Słynne opowieści erotyczne fl orenckiego humanisty Giovanniego Boccaccia (1313-1375), spopularyzowane w Polsce w dużej mierze przez frywolne ilustracje Maji Berezowskiej (1893-1978), malarki, grafi czki, karyka- turzystki i scenografa. Współczesna oprawa luksusowa wykonana w Wydawnictwie i Introligatorni „Librarium” Dominiki Borysławskiej – szeroki półskórek koloru ciem- nobrązowego, grzbiet sześciopolowy ze złoconym tytułem i autorem w jednym z pól; ze ślepymi tłoczeniami w po- zostałych. Pieczątka: „Księgozbiór Eugenjusza Paterkow- skiego”. Brak jednej ilustracji oraz słowa wstępnego Kor- nela Makuszyńskiego (s. V-XII); błąd w oprawieniu (dwie karty ze s. XXXI-XXXII, [1] wszyto po s. XVIII), oprócz tego ładny, czysty egzemplarz. Efektowna oprawa. 800 9 7 10 10 BRECHT Bertold – Matka Courage i jej dzieci. 11 BRONIEWSKI Władysław – Krzyk ostateczny. Kronika z wojny trzydziestoletniej. Kraków 1965 Wy- Warszawa 1950 Książka i Wiedza. 18,5 cm, s. 40, [1], dawnictwo Literackie. 28,5 x 24,5 cm, s. 188, [3], liczne brosz. wydawnicza. ilustr. w tekście, opr. wydawnicza: pł., obwoluta. Zbiór wierszy Władysława Broniewskiego (1897- Głośna sztuka teatralna Bertolda Brechta „Mutter Co- 1962), wyrażający niepokój przed faszyzmem i wybu- urage und ihre Kinder” napisana w 1939 r. pod wpływem chem wojny (wyd. 1, 1938). M.in. Magnitogorsk albo rozmo- wybuchu II wojny światowej. Wydrukowano 2900 egz. na wa z Janem, Mój pogrzeb, Do przyjaciół poetów, Twarde ręce, Na papierze offsetowym. Tłumaczył z niemieckiego Stani- śmierć Andrzeja Struga, No pasaran! Grzbiet po konserwacji, sław Jerzy Lec. Obwoluta, oprawa, układ grafi czny Zofi a stan dobry. Darowska. Ilustrował Tadeusz Kulisiewicz (1899-1988). 90 Niewielkie uszkodzenia obwoluty. Stan bardzo dobry. 12 BRONIEWSKI Władysław – Mazowsze i inne 140 wiersze. Warszawa 1952 Książka i Wiedza. 20,5 cm, s. 52, [4], ilustr. w tekście, brosz. wydawnicza. Wydanie 1. Tomik wierszy z ilustracjami Antoniego Uniechowskiego (1903-1976), przedstawiającymi rów- nież widoki Warszawy. M.in. Ballada o Placu Teatralnym, Mój pogrzeb, Cytadela, Most Poniatowskiego, Mazurek Szopena, Kolumna. Wpis własnościowy: „D. i Z. Waszewscy”. Stan dobry. 100 8 13 13 13 CHMIELOWSKI Benedykt – Nowe Ateny albo 14 CHMIELOWSKI Piotr – Nasi powieściopisarze. Akademia wszelkiej sciencyi pełna, na różne tytuły iak Zapisy literackie. T. 1-2. Kraków 1887-1895 Nakład księ- na classes podzielona, mądrym dla memoryału, idiotom garni J.K. Żupańskiego i K.J. Heumanna. 20,5 cm, s. 631,