Tidningen för Sveriges alla travintresserade

trav• En tidning förhästen medlemmar i ASVT • Nummer 3 2016 . Tema: Unghästar 75 Reportage, intervjuer och det senaste inom forskningen

Intervju med Hans Adler “Sula” har satt 1500 unghästar i vagn

Kriteriehelg på Solvalla Trottex informerar om auktionen Förberedelser inför en auktion Vi besökte Långeruds Gård i Kristinehamn Möt Torbjörn och Madelen Ohlzon som lägger mycket tid på att hästarna ska vara i toppform vid försäljning

Nu införs ASVT – Arbetar för bättre villkor i sporten i allmänhet och bättre förutsättningar för uppfödarna i synnerhet avelsincitamenttill banornaSid 23 1 Vår häst­ försäkring tål att jämföras

Vi i Folksam älskar livet med hästar, precis som du. Vi vet att alla hästar är unika och att olika hästtyper drabbas av olika skador. Därför har vi delat in vår försäkring så att den passar just din häst. Samlingsrabatt Dessutom får du rabatt om du har hemmet försäkrat hos oss. när du har hemmet försäkrat Vår hästförsäkring tål att jämföras – kontakta oss så hjälper vi dig! hos oss Kontakta våra djurombud via folksam.se/djurombud eller ring oss på 020-57 57 22.

2 innehåll travhästen

14 40 10

Vår häst­ försäkring tål att jämföras 28 Föreningen 4 Ledare 6 ASVT just nu 38 Trottex informerar – Från Kriterie- och Elitauktionerna Vi i Folksam älskar livet med hästar, precis som du. Vi vet att alla hästar är unika och att olika hästtyper drabbas av olika skador. Tema Unghäst 10 Ett besök på Långeruds Gård Därför har vi delat in vår försäkring så att den passar just din häst. Samlingsrabatt 14 Ribbingstorp Stuteri Dessutom får du rabatt om du har hemmet försäkrat hos oss. när du har hemmet 16 Intervju – Hans “Sula” Adler försäkrat 20 Forskning – Margareta tipsar Vår hästförsäkring tål att jämföras – kontakta oss så hjälper vi dig! hos oss Blandad läsning Kontakta våra djurombud via folksam.se/djurombud eller ring 23 Avelsincitament till banorna oss på 020-57 57 22. 26 Elit - och diplomston 28 Sommarsvepet 34 Uppfödarprofilen – Auktionsexperten Johan Larsson 36 ASVT:S samarbetspartner – Folksam mitt i travet 40 Ungdomsprofilen – Moa Thörngren om sin satsning Statistik 42 3-åringsstatistik 34 44 4-åringsstatistik 46 Uppfödarstatistik

3 travhästen Ledare Hösten innebär auktionstider Årets auktionshästar blir tre år 2018. Missa inte! Kriteriehelgen på Solvalla 23-25 sep- Året då travsporten, enligt uppgörelsen med tember. Tre dagars Trottexauktion samt Svenskt Travkriterium och Svenskt Trav- Oaks. Det blir en av travsveriges största ATG om Pokalåret, skall få 270 nya miljoner. sportsliga höjdpunkter.

okalåret är tänkt att innebära en nivåhöjning av medel till sporten, inte bara vara en engångssumma som betalas ut. Vad ska dessa pengar då användas till? Sport- budgetgruppens ambition är att två tredjedelar, 180 Kriteriehelg miljoner kronor, ska gå till medel till de aktiva, det vill säga prispengar och uppfödarmedel. på Solvalla P I våras, någon vecka före Elitauktionen, kommunicerade Svensk 23-25 sept. Travsport ut att 50 miljoner av de 180 miljonerna under 2018 kommer Missa inte Trottex- att reserveras för att höja prismedlen till treåringar. Inga treåringslopp, auktionen som på någon bana i Sverige, kommer att köras med mindre än 50 000 kro- pågår tre dagar nor i förstapris och på storbanorna är det ännu högre nivåer som gäller. Detta innebär så klart att det är köpläge av ettåringar nu. Att det är köpläge av ettåringar har också visat sig på de auktioner som arrangerats i Sverige tidigare i år. Wenngarn Yearling Sales var till exempel en riktig framgång och det är en fantastisk miljö att sälja hästar i med Barockparken och slottet i bakgrunden. Nu står Kriterieauktionen för dörren. Om en vecka ska flera hundra hästar byta ägare under tre dagar på Solvalla. Jag hoppas och tror att köpfesten håller i sig. Citatet: Detta innebär så klart I våras, strax innan offentliggörandet av treårssatsningen, meddelade Svensk Travsport att det är köpläge av att man, i tillägg till de redan befintliga incitamenten som banorna jobbar med, kom- mer att införa även ett avelsincitament. Vad det innebär och varför det införs skriver jag ettåringar nu. om på sidan 23. Där kan du också läsa om vad ASVT istället föreslog för avelsincitament. Sara Blomhage Som du säkert redan noterat byter Travhästen layout till det här numret. Vi har gjort flera förändringar i tidningsproduktionen och distributionen i och med halvårsskiftet. En förändring är byte av samarbetspartner för lay- out, tryckeri och annonsförsäljning. En annan är att vi valt att på prov skicka tidningen tillsammans med tidningen Travet för att på så sätt försöka sänka kostnaderna.

Varmt välkommen till Solvalla och Kriterieauktio- nen nästa vecka. Jag hoppas vi ses där.

Sara Blomhage Generalsekreterare – [email protected]

ASVT Annonsförsäljning: travhästen. Solvalla Travbana, 161 89 Stockholm. Robert Veide, Mediakraft Tel: 08-445 23 00. Fax: 08-445 23 09, Web: asvt.se [email protected], Tel: 0762-96 09 62 Medlemstidning för Avelsföreningen för Svenska Varm- Robert Wallner, Mediakraft blodiga Travhästen. Tidningen ingår i medlemsavgiften Ansvarig utgivare: [email protected], Tel: 0709-92 53 43 på 450 kronor för ASVT:s medlemmar eller ungdoms- Sara Blomhage, Generalsekreterare, medlemsskap 150 kronor. [email protected], 070-748 03 93 Art director ASVT är en travpolitiskt aktiv förening som bland an- Daniel Wallin nat arbetar för ökade uppfödarpremier och prispengar. Vi Chefredaktör och stf ansvarig utgivare: vågar faktiskt påstå att ditt medlemskap gör både dig och Anne Adre Isaksson, frilansjournalist, Tryck: Uniprint din verksamhet starkare. [email protected], 070-561 1657 Omslagsbild: Castenoid/Fotolia

4 NYA RACING ERSÄTTER ÖVER 50 DIAGNOSER

• Kolik, buköppning • Sårskada NYA HÖGRE • Fraktur

Nya Agria Racing är en komplett försäkring som är anpassad för trav- och galopphästar. Du väljer själv ersättningsnivå för veterinärvård, med de nu höjda alternativen på 120 000, 80 000 eller 40 000 kronor. Försäkringen ersätter över 50 diagnoser.

I Nya Agria Racing ingår även ersättning för: • Utlämnad medicin • Djurambulans • Avlivningskostnad* • Veterinärens resor** • Agria Incident, olycksfallsförsäkring för kusk och skötare *max 6 000 kr **1500 kr/behandlingstillfälle

Vill du veta mer? Ring 0775-88 88 88 eller hitta din lokala säljare via agria.se eller på närmsta travbana.

Agria Djurförsäkringar är Länsförsäkringsgruppens specialistbolag för djur- och grödaförsäkring.

5 Onlinesidan för Kriterie- auktionen klar Nu finns online-sidan för Kriterie- auktionen klar. Läs hästarnas katalogsidor, se bilder och filmer på auktionshästarna. Läs mer på ASVT.se

ASVT:s Modernare utseende på Travhästen Styrelse Välkommen till en ny utformning av tidningen Travhästen! Efter flera år med

Ingemar Alin (Ordf) samma layout kände vi nu att den behövde förnyas. Tidningen har fått ett mo- Tel: 070-549 34 23 dernare utseende - ett fräschare omslag, nya rubriker och annorlunda form inne [email protected] i tidningen. Vi hoppas att du kommer att tycka om den lika mycket som vi på Johan Hellander (V. Ordf.) redaktionen gör. 070-772 05 24 Den här gången har du fått Travhästen tillsammans med tidningen Travet, som [email protected] är basorganisationernas nya medlemstidning och som ges ut av Svensk Travsport. Anders Jonsson Samdistributionen är ett test där ASVT försöker sam- 070-349 35 72 [email protected] ordna sina utskick för att kunna sänka kostnaderna. Tidningen har nu även nya annonsförsäljare, Håkan Karlsson Robert Veide och Robert Wallner på Mediakraft. 070-348 84 42 [email protected] De nås på e-post: [email protected] och [email protected] . mobil: 0762-96 09 62 Peter Martinson 073-358 49 38 och 0709-92 53 43. [email protected]

Gunilla Wilhelmsson Trevlig läsning önskar 070-676 28 35 Anne Adre-Isaksson, Chefredaktör [email protected]

Håkan Persson 070-330 31 10 [email protected] Christer Häggström ASVT:s Webshop ASVT utlyser 070-779 07 43 [email protected] Här kan du köpa auktions- och hingst- kataloger, teckna medlemsskap med ett stipendium Per-Åke Holm 0703-21 89 47 mera! När ASVT firade 75 år i samband med [email protected] årsstämman i mars erhölls en gåva från Svensk Travsport. Gåvan innebar 15 000 Anmäl till kronor att utdelas till en ung och engagerad uppfödare. Följ ASVT på Därför utlyser ASVT nu ett stipendium avelsvärdering om 15 000 kronor. Ansökan ska innehålla Facebook, Twitter Höstens avelsvärdering för varmblo- en förklaring om vad man vill göra med diga travhingstar sker vecka 44 på pengarna och en motivering till detta. och Instagram! Begreppet ung är lite flytande och vi väljer Sundbyholmstravet i samband med därför att inte sätta någon åldersgräns nu. Breeders’ Crown-finalerna. Sista an- Däremot kommer ålder att ingå i den sam- mälningsdag är den 1 oktober. lade bedömningen av de ansökningar som Anmälningsblanketter beställs hos inkommer. Vinnare av stipendiet meddelas Svensk Travsports kundtjänst, personligen och presenteras i nästa nummer av Travhästen. Ansökan mailas till sara.blom- 08-627 21 20 eller laddas hem på [email protected] senast den 20 oktober. www.travsport.se under blanketter.

6 IBLAND NÄR DET ÄR HALT, KAN DET VARA SVÅRT ATT HÅLLA SIG PÅ FÖTTERNA

Viking Ascent Spikes vinterkängan som garanterar torra fötter och bra grepp oavsett väder och underlag.

vikingfootwear.com

7

Friluftsliv_230x285_aug16_II.indd 1 23.08.2016 09.03.40 MENHAMMAR STUTERI Köp en Menhammar-uppfödning är ett av de klassiska svenska stuterierna med snart 70 års framgångsrik verksamhet. och få din bästa chans att besöka vinnarcirkeln! Årets uppfödarbragd 2011 och Årets Vinstrikaste Uppfödare åtta år i rad; 2007–2015. Vi har hittills fött upp 93 miljonärer. Vi säljer 34 ettåringar på årets Kriterieauktion. Är det månne du som blir ägare till vår nästa unghäststjärna? Torsdag 22 september 6: Appaloosa sto e. Maharajah – Quadrupedans e. Andover Hall – Decapode Menhammars U-kull född 2013 10: Akbar hingst e. Zola Boko – Rani e. Viking Kronos – Chili Khan 12: Addiction sto e. Maharajah – Smokeslikeachimney e. Muscles Yankee – Trolley Square Av U-kullens 92 avkommor har 28% segrat och 61% har startat! 17: Airy Fary sto e. Chocolatier – Superior Dust e. Super Photo Kosmos – Jubel Kemp 32: Anything Goes hingst e. Maharajah – Bourbon Eyes e. Smokin Yankee – Liquorish Menhammar har haft fina framgångar med sina nya kullar de senaste åren och årets 3-åringar (U-kullen) verkar 38: Anomura sto e. Yankee Glide – Decapode e. Cumin – Langouste slå alla tidigare rekord! Av de 92 avkommor som finns i vår 3-åringskull (U-kullen) har per den 18 augusti 56 startat 49: Armani Acqua sto e. Credit Winner – Exclusive Dust e. Pine Chip – Enlightenment (61%) och 26 av dessa har segrat. 28% av den totala kullen har således redan har besökt en vinnarcirkel och nästan 65: Amusing sto e. Maharajah – Jolly Broline e. Windsong’s Legacy – Justeen Hall hälften av de som startat har segrat! Totalt har kullen sprungit in över 6 miljoner kronor! Vi fick en fantastisk uppfödartrippel då Uncertain Age, s, (e. Jocose – Missis), Undine, s, (e. Zola Boko – Landlubber) Fredag 23 september och Unstirred Drink, s, (e. Maharajah – Yankee Martini) var etta, tvåa resp. trea i E3-finalen för 3-åriga ston på 88: Abeiller hingst e. Deweycheatumnhowe – Honeyed e. Mack Lobell – Sweet Young Thing Sundbyholmstravet den 2 juli. 96: Angel from Heaven sto e. From Above – Kastanjett e. Express Ride – Tapdancer 107: Allrisk hingst e. Conway Hall – Life Insurance e. Donerail – Catch a Fire 115: Alibi sto e. Zola Boko – Maffia e. Viking Kronos – Heavy Connection Uncertain Age 119: Activated sto e. Jocose – Marelle e. Viking Kronos – Play Around 120: Almond Paste sto e. Maharajah – Marzipan e. Viking’s Way – Eye Candy 122: Anchor Man hingst e. Jaded – Mermaid’s Twinkle e. Pine Chip – Sea Flirt 126: Artful Dodger hingst e. One too Many – Mistral’s Daughter e. Fast Photo – April Storm 129: Astronaut hingst e. Jocose – Nacelle e. Viking Kronos – Edames 132: Ageless hingst e. One too Many – Natural Beauty e. Mack Lobell – Sweet Young Thing 134: Anthem sto e. Going Kronos – Neith’s Song e. Windsong’s Legacy – Neith 139: Avalanche sto e. Zola Boko – Noisy Nellie e. Muscles Yankee – Armbro Volcano Undine 154: Abrystir sto e. Going Kronos – Pannacotta e. Offshore Dream – Sugar Step 156: Armagnac hingst e. Jaded – Peach Brandy e. Viking Kronos – Whisky Sour 158: Ashram sto e. Zola Boko – Promised Land e. Express It – A Gift From Heaven Starter Plac. Rekord Insprunget 159: Alfredo Sauce sto e. Maharajah – Putanesca e. Express It – Hot Enough Undine, sto e. Zola Boko – Landlubber e. Malabar Circle Ås 14 st: 6-4-1 *12,9am 1.374.200 kr 160: Ageratum sto e. Zola Boko – Queen Annes Lace e. Viking Kronos – Ikebana 163: At Anytime sto e. Zola Boko – Quelque Part e. Viking Kronos – Oaklea Omega Uncertain Age, sto e. Jocose – Missis e. Varenne 14 st: 3-5-3 13,4am 1.307.825 kr 164: All of a Sudden sto e. Jocose – Quotation e. Viking Kronos – Enough is Enough Unstirred Drink, sto e. Maharajah – Yankee Martini e. Self Possessed 12 st: 2-5-4 13,2ak 502.800 kr 165: Actually sto e. Maharajah – Really and Truly e. Varenne – Itty Bitty Ultra Bright , sto e. Zola Boko – Patina e. Viking Kronos 10 st: 3-3-1 *12,5ak 282.500 kr 166: Announcement hingst e. Zola Boko – Release Party e. Going Kronos – Information Center Urchin, hingst e. Muscle Hill – Kemp’s Emilie e. Enjoy Lavec 9 st: 3-2-0 13,5am 187.500 kr 168: Aboveboard sto e. Zola Boko – Rock The Boat e. Going Kronos – Gambari Unter Uns, sto e. Viking Kronos – Mixed Doubles e. From Above 11 st: 2-2-3 13,1ak 177.000 kr 176: Anatina sto e. One too Many – Sea Scallops e. Enjoy Lavec – Sea Flirt Looks LikeaQueen, sto e. Varenne – Make Approach e. Viking Kronos 6 st: 1-2-2 14,2am 156.800 kr 211: Au Pair Girl sto e. One too Many – Averynattiegirl e. San Pellegrino – Daisy Lauxmont 235: Allez Allez hingst e. Deweycheatumnhowe – Drive Through e. Quito de Talonay – Don’t Stop Me Dodi, hingst e. Zola Boko – Her Higness e. Caissier 15 st: 2-1-1 17,9am 15.322 euro 248: Abuko sto e. Yankee Glide – Gambia e. Malabar Man – Jungle Queen Ubangi, sto e. Yankee Glide – Gambia e. Malabar Man 6 st: 2-2-0 *15,2am 140.500 kr MahaMari, sto e. Maharajah – Åhlunda Julimara e. Juliano Star 7 st: 2-1-1 14,8am 123.200 kr Du är välkommen att se unghästarna på Menhammar men ring gärna före besöket. Under the Counter, sto e. Maharajah – Hush Money e. Express Ride 8 st: 2-1-0 13,5ak 122.500 kr Du kan se filmer på hästarna på vår hemsida. Unrestricted, sto e. Muscles Yankee – Drive Trough e. Quito de Talonay 8 st: 3-0-1 13,4am 131.000 kr Försäljning: Roland Davidsson 08-772 07 91, 070-772 07 91. Unique Findings, hingst e. From Above – Laborera e. Pine Chip 4 st: 3-0-0 (2)*17,3a 110.500 kr Kontor: 08-772 05 16, 070-772 05 16. E-mail: [email protected] Stuterichef Johan Hellander, 08-772 05 24, 070-772 05 24.

8 www.menhammar.com www.menhammar.com MENHAMMAR STUTERI Köp en Menhammar-uppfödning är ett av de klassiska svenska stuterierna med snart 70 års framgångsrik verksamhet. och få din bästa chans att besöka vinnarcirkeln! Årets uppfödarbragd 2011 och Årets Vinstrikaste Uppfödare åtta år i rad; 2007–2015. Vi har hittills fött upp 93 miljonärer. Vi säljer 34 ettåringar på årets Kriterieauktion. Är det månne du som blir ägare till vår nästa unghäststjärna? Torsdag 22 september 6: Appaloosa sto e. Maharajah – Quadrupedans e. Andover Hall – Decapode Menhammars U-kull född 2013 10: Akbar hingst e. Zola Boko – Rani e. Viking Kronos – Chili Khan 12: Addiction sto e. Maharajah – Smokeslikeachimney e. Muscles Yankee – Trolley Square Av U-kullens 92 avkommor har 28% segrat och 61% har startat! 17: Airy Fary sto e. Chocolatier – Superior Dust e. Super Photo Kosmos – Jubel Kemp 32: Anything Goes hingst e. Maharajah – Bourbon Eyes e. Smokin Yankee – Liquorish Menhammar har haft fina framgångar med sina nya kullar de senaste åren och årets 3-åringar (U-kullen) verkar 38: Anomura sto e. Yankee Glide – Decapode e. Cumin – Langouste slå alla tidigare rekord! Av de 92 avkommor som finns i vår 3-åringskull (U-kullen) har per den 18 augusti 56 startat 49: Armani Acqua sto e. Credit Winner – Exclusive Dust e. Pine Chip – Enlightenment (61%) och 26 av dessa har segrat. 28% av den totala kullen har således redan har besökt en vinnarcirkel och nästan 65: Amusing sto e. Maharajah – Jolly Broline e. Windsong’s Legacy – Justeen Hall hälften av de som startat har segrat! Totalt har kullen sprungit in över 6 miljoner kronor! Vi fick en fantastisk uppfödartrippel då Uncertain Age, s, (e. Jocose – Missis), Undine, s, (e. Zola Boko – Landlubber) Fredag 23 september och Unstirred Drink, s, (e. Maharajah – Yankee Martini) var etta, tvåa resp. trea i E3-finalen för 3-åriga ston på 88: Abeiller hingst e. Deweycheatumnhowe – Honeyed e. Mack Lobell – Sweet Young Thing Sundbyholmstravet den 2 juli. 96: Angel from Heaven sto e. From Above – Kastanjett e. Express Ride – Tapdancer 107: Allrisk hingst e. Conway Hall – Life Insurance e. Donerail – Catch a Fire 115: Alibi sto e. Zola Boko – Maffia e. Viking Kronos – Heavy Connection Uncertain Age 119: Activated sto e. Jocose – Marelle e. Viking Kronos – Play Around 120: Almond Paste sto e. Maharajah – Marzipan e. Viking’s Way – Eye Candy 122: Anchor Man hingst e. Jaded – Mermaid’s Twinkle e. Pine Chip – Sea Flirt 126: Artful Dodger hingst e. One too Many – Mistral’s Daughter e. Fast Photo – April Storm 129: Astronaut hingst e. Jocose – Nacelle e. Viking Kronos – Edames 132: Ageless hingst e. One too Many – Natural Beauty e. Mack Lobell – Sweet Young Thing 134: Anthem sto e. Going Kronos – Neith’s Song e. Windsong’s Legacy – Neith 139: Avalanche sto e. Zola Boko – Noisy Nellie e. Muscles Yankee – Armbro Volcano Undine 154: Abrystir sto e. Going Kronos – Pannacotta e. Offshore Dream – Sugar Step 156: Armagnac hingst e. Jaded – Peach Brandy e. Viking Kronos – Whisky Sour 158: Ashram sto e. Zola Boko – Promised Land e. Express It – A Gift From Heaven Starter Plac. Rekord Insprunget 159: Alfredo Sauce sto e. Maharajah – Putanesca e. Express It – Hot Enough Undine, sto e. Zola Boko – Landlubber e. Malabar Circle Ås 14 st: 6-4-1 *12,9am 1.374.200 kr 160: Ageratum sto e. Zola Boko – Queen Annes Lace e. Viking Kronos – Ikebana 163: At Anytime sto e. Zola Boko – Quelque Part e. Viking Kronos – Oaklea Omega Uncertain Age, sto e. Jocose – Missis e. Varenne 14 st: 3-5-3 13,4am 1.307.825 kr 164: All of a Sudden sto e. Jocose – Quotation e. Viking Kronos – Enough is Enough Unstirred Drink, sto e. Maharajah – Yankee Martini e. Self Possessed 12 st: 2-5-4 13,2ak 502.800 kr 165: Actually sto e. Maharajah – Really and Truly e. Varenne – Itty Bitty Ultra Bright , sto e. Zola Boko – Patina e. Viking Kronos 10 st: 3-3-1 *12,5ak 282.500 kr 166: Announcement hingst e. Zola Boko – Release Party e. Going Kronos – Information Center Urchin, hingst e. Muscle Hill – Kemp’s Emilie e. Enjoy Lavec 9 st: 3-2-0 13,5am 187.500 kr 168: Aboveboard sto e. Zola Boko – Rock The Boat e. Going Kronos – Gambari Unter Uns, sto e. Viking Kronos – Mixed Doubles e. From Above 11 st: 2-2-3 13,1ak 177.000 kr 176: Anatina sto e. One too Many – Sea Scallops e. Enjoy Lavec – Sea Flirt Looks LikeaQueen, sto e. Varenne – Make Approach e. Viking Kronos 6 st: 1-2-2 14,2am 156.800 kr 211: Au Pair Girl sto e. One too Many – Averynattiegirl e. San Pellegrino – Daisy Lauxmont 235: Allez Allez hingst e. Deweycheatumnhowe – Drive Through e. Quito de Talonay – Don’t Stop Me Dodi, hingst e. Zola Boko – Her Higness e. Caissier 15 st: 2-1-1 17,9am 15.322 euro 248: Abuko sto e. Yankee Glide – Gambia e. Malabar Man – Jungle Queen Ubangi, sto e. Yankee Glide – Gambia e. Malabar Man 6 st: 2-2-0 *15,2am 140.500 kr MahaMari, sto e. Maharajah – Åhlunda Julimara e. Juliano Star 7 st: 2-1-1 14,8am 123.200 kr Du är välkommen att se unghästarna på Menhammar men ring gärna före besöket. Under the Counter, sto e. Maharajah – Hush Money e. Express Ride 8 st: 2-1-0 13,5ak 122.500 kr Du kan se filmer på hästarna på vår hemsida. Unrestricted, sto e. Muscles Yankee – Drive Trough e. Quito de Talonay 8 st: 3-0-1 13,4am 131.000 kr Försäljning: Roland Davidsson 08-772 07 91, 070-772 07 91. Unique Findings, hingst e. From Above – Laborera e. Pine Chip 4 st: 3-0-0 (2)*17,3a 110.500 kr Kontor: 08-772 05 16, 070-772 05 16. E-mail: [email protected] Stuterichef Johan Hellander, 08-772 05 24, 070-772 05 24. www.menhammar.com www.menhammar.com 9 travhästen unghästar

Långeruds gård Vi träffade Torbjörn och Madelen Ohlzon på Långeruds Gård för att ta reda på hur de arbetar med sina hästar. Snart auktionsdags – då ska hästen vara i topptrim

Text & Foto: Anne Adre-Isaksson

Hästarna går i stora hagar där det finns Att kunna stå still och låta sig hanteras är gott om utrymme att busa med varandra. När A och O för en unghäst vid auktioner. Det Travhästen är på besök ligger det utslagna föl här och där i hagen och sover gott medan andra kan också innebära att uppfödaren får bät- strosar runt tillsammans med sina mammor. Nyfiket kommer de fram och vill hälsa, nosar tre betalt för sin ettåring. och buffar på kameran så att linsen immar igen. Torbjörn och Madelen Ohlzon på Långer- Noga med information till ägarna uds Gård i Kristinehamn lägger ner mycket Torbjörns och Madelens goda unghästhantering tid på sina hästar för att de ska vara i topp- är välkänd och de är noga med att serva sina hästägare med information. form vid försäljningstillfället. – Vi skickar bilder till dem nästan varje dag. Det behöver inte vara något märkvärdigt. Att få en bild på sin fölunge som ligger och sover i edan när fölen är ett par dagar börjar Madelen leda hagen eller som fått en ny grimma, gläder häst- dem i grimma, in och ut ur stallet. När de är avvanda ägarna oerhört mycket. Man får aldrig glömma står de i egna boxar på nätterna och går ute tillsam- bort hästägarna, de blir med åren uppskattade mans på dagarna. vänner. – Vi håller koll på dem hela tiden. Torbjörn och Madelen tar ansvar Om någon inte får vara med placerar “Vi försöker hitta för föl och fölston från början ända Rvi om dem så att de går färre tillsammans i en egen det där lilla fram till auktionen. hage. Det ska vara lugnt och harmoniskt – det gäller – Det enda hästägaren behöver både föl och ston, säger Madelen, som ofta står och extra som blir göra är att lämna in ägarskiftet. tittar och lyssnar vid hagarna långa stunder. Resten sköter vi med deras medgi- Hovslagaren börjar kontrollera hovarna när ett mervärde för vande förstås. fölen är cirka tio dagar gamla och kan då, vid behov, Det sitter webbkameror i varje korrigera i tid. Det finns idag 55 hästar inklusive våra hästägare” fölbox. När fölungen är född och fölen på gården – 12 ston med föl som är födda här, allt är bra får hästägarna logga in tio hingstar och tio ston går på bete och några är här för att sedan sig och titta på sitt föl. Något som uppskattats säljas på auktion. Ett sto med föl har just anlänt från Italien. enormt. Själva har Madelen och Torbjörn åtta fölston. De hade tidigare – Här kan ägarna följa allt som händer ända fyra, fem men när beskedet om höjda uppfödarpremier kom be - fram till att vi flyttar dem. Vi försöker hitta det stämde de sig för att satsa. där lilla extra som blir ett mervärde för våra

10 Madelen Ohlzon har gått ASVT:s seminassistentkurs för att kunna seminera sina egna och kundernas ston. Inte för att ha seminstation på gården. “Jag har jobbat med semin i tio år på kor, som husdjurstekniker och rådgivare på dåvarande Skara Semin. Jag vill helst slippa åka iväg med fölen när stona ska betäckas igen, säger hon.

11 J.J. Watt är Viola Silas första avkomma och gillar när det händer saker. Han är en av de busigaste hästar Torbjörn och Madelen mött. Han gillar att ha dragkamp och hittar på olika hyss så fort han kan.

som sticker ut här och var på kroppen. Hovskägg och nacke klipps också så att de ser snygga ut. – Jag flätar luggen och sätter sidenband i manen och borstar, borstar och borstar, säger Madelen. Hon smörjer in dem med olja i ansiktet, runt mulen och ögonen. Nya grimmor beställs till alla samtidigt för att få rabatter. Så blir det billigare för hästägarna. – Vi visar dem med proppar i öronen och hingstbett. Det är lika för alla. Många av deras hästägare är inte praktiskt Madelen berättar att de har eget grovfoder som de tar analyser på. De vill ge så lite hästkunniga och litar därför helt och fullt på kraftfoder som möjligt. Torbjörn och Madelen. – En del är så nervösa inför auktionen så ibland hästägare. Många har inte möjlighet att komma hit, då kan de följa kan det vara besvärligare att ta hand om ägaren än med den här vägen i stället. om hästen, säger Madelen och skrattar. Två månader innan auktionen tas hästarna in från betet. Då är de redan välhanterade men det är nu upploppet börjar. De ska veta Härlig stämning på auktionerna vad som gäller – de ska kunna stå still, ställa upp sig, tåla att någon Hon berättar om en auktion för ett par år sedan lyfter på benen. Vara väl förberedda helt enkelt. då flera hästägare var på plats. – Även en hingst ska förstå detta. Blir han rädd ska han veta att – Vi blev nästan som en familj. Någon hade med han kan lita på den som leder honom och inte slita sig loss. Vi ska sig bullar, andra sprang och hämtade kaffe och vara en trygghet för dem. vatten, någon sålde för ett väldigt bra pris och då Alla hästar veterinärbesiktigas och skos en vecka före auktionen gladdes alla åt det och vi firade tillsammans. för att inte bli ömfotade. – Vi träffar nästan aldrig andra uppfödare – Visar man en häst mycket är det inte roligt om de är ömfotade. Vi så auktionerna blir som en firmafest. Det är så ska börja filma hästarna när de springer, både bakifrån och framifrån, himla kul! för att slippa den visningen vid auktionstillfället. Det är oftast när man Madelen hade ingen travbakgrund alls när springer med dem som de kan bli rädda för något och slita sig loss. hon träffade Torbjörn. Hon var ridtjej men blev, Dagen innan auktionen duschas hästarna, öron klipps liksom de strån som hon själv uttrycker det, gift med travet.

12 Nyinvald i Trottexrådet. Madelen Ohlzon har blivit tillfrågad att engagera sig i olika föreningar genom åren men hon har inte haft tid. Tillsammans med Torbjörn har hon varit på auktioner i 20 år. “Jag har tänkt att ska jag vara med i något så är det i Trottex”, säger hon.

– Jag tittar ju på de större loppen men inte rike, men har svenska ägare. När de är avvanda i september/oktober varje kväll. För mig är det hästintresset som är kommer de hit för att ”uppfostras”. större än intresset för trav. – Vi har eget grovfoder som vi tar analyser på. Vi vill ge så lite Torbjörn däremot följer med hela tiden. kraftfoder som möjligt. På vintern mäter och väger vi dem en gång i – Det är som en sjuka, säger han och skrattar. månaden och lägger in alla data i ett program som även ägarna får. Långeruds Gård köpte han och Madelen för tre år Det brukar vara uppskattat. sedan. Innan producerade de cirka 700 mellan- – Det är roligt att se kurvan, en del är mindre men kanske sent kalvar per år och hade fyra, fem ston vid sidan av födda. En som är född i juni och går tillsammans med föl som är födda och sålde hästar på ASVT:s auktioner. i mars, ser förstås mycket mindre ut. Det måste man komma ihåg. De fick många förfrågningar om att ta emot Själva har de satt en gräns på 142 centimeter när hästarna an- hästar, men hade ingen möjlighet på den dåva- mäls i februari. Är de mindre och för outvecklade rekommenderar rande gården. När de flyttade till Långerud av- Madelen ägarna att vänta till Kriterieauktionen. slutade de mellankalvsproduktionen och satsade helt på hästar. Och nu tar de emot hästar även från uppfödare i Finland, Norge, Frankrike och Fakta: Långeruds gård England. – Vi har bara fölen till efter sommarbetet, när Långeruds Gård ligger två mil söder om Kristinehamn i Värmland och tar emot unghästar och fölston för de är 1,5 år. Många säljs på auktion och andra, inackordering. Här bedrivs även egen uppfödning under som är sålda innan, åker iväg till någon tränare. ”kennelnamnet” Zon-hästarna. Gården består av 89 Vi kör inte in några hästar här. ha odlad mark och cirka 25 ha skog. Familjen består av Flera av hästarna på gården är födda i Frank- Torbjörn, Madelen samt barnen Philip och Lovisa.

13 travhästen unghästar Ribbingstorp – stuteri med gamla anor

På Stuteri Ribbingstorp har cirka 350 hästar fötts sedan 1962, då Ulf Eliassons pappa köpte gården och det första stoet. Mycket jobb har lagts ner för att få gården i det skick den är idag. Som mest fanns här 14 fölston. Idag finns det fyra. Vid sidan av aveln och jordbruket driver hustrun Birgitta bed and breakfast i den gamla rättarbostaden.

1. 3.

5. 4. 2. 1. Gården är från 1500-talet. Nuvarande huvudbyggnad är den tredje och byggdes 1822, samma år som Göta Kanal. Förutom de egna hästarna har Birgitta och Ulf Eliasson även en hel del inackorderingar. 2. Årets föl är efter Joke Face. Ulf Eliasson på Ribbingstorps Gård trivs i hagarna tillsammans med hästarna. 3. Fotografiet på väggen visar när Jet Ribb vann Derbyt. 4. I konferenssalen finns en hörna med minnen från stjärnan Jet Ribb. 5. Ulf Eliasson på gården.

är, strax utanför fullt i stallet med en hel del tränings- tvååring ihop med honom, efter Going Vara, låg centrat för verksamhet och inkörningar. Kronos. Han heter Rolls Ribb – tanken Travsverige en gång. Nu finns inga tävlingshästar kvar. Den är att han ska bli som en Rolls Roys, Ulfs pappa hade sista var Grace Ribb, som Ulf och Birgitta säger Ulf och ser förhoppningsfull ut. mycket samarbete ägde tillsammans med Hans Adielsson. År 2009 startade Birgitta B&B. I den med Ingmar Anders- gamla rättarbostaden var de tidigare Hson på Lassagården. Innan hade han haft Samarbete med Kolgjini tre lägenheter. Ulfs pappa byggde om halvblod och ardennerhästar och varje Det är bara ett föl som går på gården det till enfamiljsbostad. Nu är det alltså sommar var det premieringar på gården. i år. En hingst efter Joke Face, som omgjort igen med fyra rum, alla döpta Mycket har förändrats. Inget av förstås är lite extra värdefull just nu. efter deras framgångsrika Ribbhästar. Ulfs och Birgittas barn är intresserade Men två av märrarna hann betäckas – Vi har en stor konferenssal och av att ta över verksamheten. med Joke Face innan han gick bort. De cirka 1300 gästnätter per år. Det är – Det finns ingen som vågar satsa andra är betäckta med Raja Mirchi. många som vill bo såhär i stället för på jordbruk idag, säger Ulf. Så vi har – Vi har en del samarbete med Lutfi på de stora hotellkedjorna, säger Bir- legat lågt på avelssidan. Förr var det Kolgjini och har nu bland annat en gitta.

14 konkurrenterna är dyrare upp till6 1 % Upplev alla våra bra billiga byggvaror – i din närmsta butik eller på byggmax.se! 13870,-

1172 7,-

115 47,-

11444,-

8599,- 10 76 1,- 9 6 0 8 ,-

bauhaus K-Rauta beijer bygg-ole woody bygma

Byggmax är klart billigast på staket. Plintar virke och fästmaterial till ca 50 m staket: bara 8599 kr. Tusentals kronor billigare än konkurrenten. Vi vann även Årets totala köpupplevelse: ”[...] I en bransch med traditionellt låg aktivitet online är denna aktör banbrytande och har lyft kundupplevelsen till en ny dimension [...]” Spana in Byggplaneraren på byggmax.se. 15 Testet är gjort av Matvarupriser.se och presenterades i Aftonbladet 6/4 2016. Priserna är avrundade till närmaste hel krona. travhästen unghästar

Sauveur blev hans stora räddning

Hans “Sula” Adler och hans stall är specialiserade på unghästträning – Vi besökte honom i hemmet och pratade om unghästar, hur allt startade och hur han ser på framtiden

Han har satt 1 500 unghästar i vagn, kört in ungefär 50 miljonärer och brukar få tampas med de mest besvärliga. Bara för att han kan. – Det är ju så förbannat roligt med häst, säger Hans ”Sula” Adler.

ula började med sju boxar 1976. Sen blev det 12, 18, 25, 38, 40…. Varje höst byggde han till. År 1990 flyttade han till gården i Fåglum i Nossebro. Som mest hade han 70 boxar här. Nu säger han att han inte ska hålla på så Hans “Sula” Adler hemma i köket. “Sula” började redan länge till. Men frågan är väl när han ska kunna slita sig 1976 och har bara ökat och ökat sin verksamhet. från det han tycker bäst om här i livet. S ”Sulas” stall är specialiserat på unghästträning. Här körs det in cirka 35 hästar varje år. Ungefär 25 av dem tränar ”Sula” vidare. – Hästar testar hela tiden och det gäller att Några säljs eller flyttas till andra tränare. vara med. Det får inte hända olyckor, det har de Han tycker att det är stor skillnad på hästarna idag jämfört med med sig hela livet sen. för 20 år sedan. Hästarna får aldrig bry sig om något annat än – De är tidigare nu, mer färdigväxta vilket gör att allt blir enk- det de håller på med för tillfället. lare. Men en del handlar förstås om min rutin också, säger han. – De är ute i 15-20 minuter och då ska de vara Unghästarna sätts i vagn i september/oktober. Framåt februari/ fokuserade. Det svåra är att även vi måste vara mars tycker ”Sula” att han kan se vad det kan bli av dem. lika fokuserade. Ibland är jag inte det och då fun- – Först och främst ser jag på exteriören och individen. Körmäs- derar jag på varför de försökte slå eller springa sigt känns det om det finns driv i hästen och om den vill träna och iväg. Då har jag kanske tittat på något annat. inte går åt fel håll när man kör ut ur stallet. Då gäller det att få dem Kusken måste vara med innan något händer, positiva, att träna annorlunda. konstaterar han. ”Sula” är noga med att vara fokuserad när han kör häst, och – Jag får alltid ta de svåraste hästarna. Då säger att det inte går att åka häst, man måste köra häst. kan jag inte vara ute och lulla. Jag vill att ung-

16 Unghästar hos Hans “Sula” Adler laddar för bus i hagen.“Sula” berättar i vår intervju bland annat om hästarnas fokus: “De får aldrig bry sig om något annat än det de håller på med för tillfället. De är ute i 15-20 minuter och då ska de vara fokuserade.” hästarna ska utsättas för så många störningsmoment som möjligt när de körs in. Vill hästen inte gå åt ett visst håll eller till en speci - “Jag får alltid ta de ell plats, får man inte ge sig förrän den gör det. De ska ta tömmen svåraste hästarna. Då kan direkt. jag inte vara ute och lulla. Många härliga historier och minnen ”Sula” har många minnen att dela med sig av – och gör det gärna. Jag vill att unghästarna När det gäller besvärliga hästar nämner han bland annat Shewill- blowyouaway. ska utsättas för så många – Det var en riktig yrhöna, men snäll. Jag fick henne i vagn och körde henne. Det var tomt i huvudet och hon bara rusade, men när störningsmoment som hon väl kommit iväg kunde hon inte fela, säger han med värme i möjligt när de körs in.” rösten. Han sålde henne till en pokerspelare som hade frågat hur hennes chanser var. ”Sula” svarade att det var ungefär som att ha tre sjuor på hand. ”Jag köper”, svarade han. ”Sula” minns också Com Lear, en bökig häst som i hans tycke var som en grävling – bara muskler. – Han vann på Vincennes några gånger och sprang in fyra miljo - ner. Den hästen glömmer jag aldrig. Vid sidan av träningen har han en liten uppfödning med tre, fyra fölston och brukar få två föl varje år.

17 Hans “Sula” Adler har sparat de flesta boxskyltarna och det finns mycket kuriosa att berätta om hästarna som stått i hans stall.

– Uppfödningen har varit väldigt rolig. Jag har en märr i Frankri- – Ögonen var superba fast hjärnan inte fun- ke nu som jag betäckt mycket med Echo. Hingsten gör inte allt men kade, säger han med ett leende. det har blivit bra avkommor. Han vågade inte satsa på en alltför dyr hingst till henne och valde Easy Lover eftersom han Räddaren kom travade bra. Resultatet blev Carmel som sprang Ibland har han misströstat. Uppfödningen har gnagt ekonomiskt på in drygt 2,5 miljoner. företaget och ibland har han varit på väg att ge upp. Men så kom han Samantha Avans dog 2010. ju – Sauveur! – Jag ser hennes ansikte framför mig än. Jag Han föddes i samband med ”Sulas” skilsmässa. Två fölungar gillade den individen. Det där utseendet, hon skulle döpas och han ville komma på några bra namn. var så fin, hade sådana rådjursögon. Att hon inte – Jag behövde en räddare i den situationen. Jag ringde en person kunde trava kunde hon inte hjälpa. i Frankrike och frågade vad räddare hette på franska. Så det blev Och eftersom den första avkomman travade Sauveur. Vilken bra tanke det blev! bra fortsatte han att betäcka henne med gott – Jag är oerhört stolt över den hästen. Jag märkte direkt att han resultat. var speciell men kunde ju inte drömma om att det skulle bli såhär. En annan häst han minns alldeles extra är Samantha Avans. Ett Så uppkom smeknamnet ostartat sto, som inte kunde trava, efter Sancho Panca. När vi pratar namn kommer förstås även frågan – Jag älskade henne för att hon var så fin i ansiktet och så snäll. om hans eget smeknamn upp. Det fick sin början Men hon var het som få och tog inte ett travsteg mer än två gånger. redan på 70-talet när de så kallade sviktsulorna ”Sula” valde ändå att låta henne bli fölmärr. Han blir rörd när hade sin storhetstid. ”Sula” var hos en skrotsam- han pratar om hur mycket han tyckte om hennes utstrålning. lare och tog vara på läder och gummi, köpte

18 lite lim och fixade till ett 50-tal sulor, som han sålde för 20 kronor styck. – Jag sålde många, bland annat till Sören, Gösta och Gunnar Nordin. De ville ha kvitto men jag var ju bara 14 år och hade inget sådant. Men de började kalla mig för ”Sviktsulan”, sen blev det bara ”Sula”. Och nu säger jag det själv också – alla känner mig som det idag. När han bestämmer sig för att hänga in tömmarna i sadelkammaren för gott är osäkert. Men han konstaterar att han skott hästar i 45 år, haft jordbruk och kört häst lika länge. För tre år sedan bytte han höftkula. Han har två barnbarn att leka och umgås med. Tiden går fortare och fortare. – Jag har mina funderingar, men energin och intresset är kvar. Varje gång jag åker ut är det kul och jag har drivet, säger han.

Fakta: Sulans trav Sulans Trav är ett stall som specialiserat sig på unghäst- träning. Gården Fåglum Källekrok ligger mellan Nossebro och Vårgårda i Västergötland. Här finns rakbana på 1000 meter, rundbana på 800 meter, walker för åtta hästar, gummigrop under tak, två skrittband för individuella Pigga och nyfikna unghästar. träningsprogram och miltals med löpvänliga grusvägar.

19 travhästen unghästar

Margareta tipsar Ny forskning kring unghästar

Nu börjar det bli dags att köra in våra ettåringar och även öka träningsdosen på många tvååringar. Då kan det vara bra att veta vad ny forskning kommit fram till!

åmjölk från kor kan behöll sin kondition om de gick på minska tiden en unghäst bete respektive uppstallades. Under 14 är förkyld. veckor studerade forskarna 16 försöks- 109 amerikanska full- hästar som användes i lätt till med- blodsåringar ingick i en elhårt arbete och delade in dem i tre studie över luftvägs- grupper: Beteshästar (som bara Rproblem där en del av dem gick på mycket stora beten, under 22 veckor fick ett till- P), uppstallade hästar som skott av råmjölk från kor, tränades (E) och uppstal- • Mjölksyrenivåerna var signifikant berikat bland annat med lade hästar som inte högre i testets jobbigaste del och även mineraler och vitaminer. tränades (S). Grupperna efter 10 minuters återhämtning för Alla unghästarna blev E och S gick ute i en min- S-gruppen sjuka, men de som fick dre hage över natten. • P-och E-grupperna hade signifikant tillskottet fick signifikant En mängd prover lägre temperatur både i testets jobbi- högre motståndskraft – de togs före, under och efter gaste del och 10 minuter efteråt var bara sjuka i knappt försöket, och hästarna • Resultaten visar, att S-gruppen två veckor jämfört med Margareta Bendroth genomgick också ett tappat i kondition medan P-gruppen, de andra, som var sjuka i Uppfödare i nästan 30 år och standardiserat tränings- trots att den bara gått på bete, inte fyra, fem veckor. hästrådgivare på Hushållnings- test. Hästarna bar GPS tappade sin kondition under försöket sällskapet Sjuhärad. för att man skulle kunna utan hade lika bra värden som den trä- Ingen träningseffekt på mäta hur mycket de rörde nade E-gruppen - och dessutom fick en senor och ligament samt brosk sig varje dag. I början och i slutet av högre skelettäthet. För hästar som inte efter unghästtiden försöket testades hästarna också för tränas så hårt kan alltså tid på stora Hästens muskler, skelett, hjärta och hand i skritt, trav och galopp med en beten ge samma effekt på konditionen lungor kan man belasta/träna hela återhämtningsfas på slutet. som en inte alltför hård träning. livet (även om den absoluta maxkapa- Skaderisken vid träning av unga citeten för hjärta och lungor bestäms Resultat: hästar kan minska med kortare trä- tidigt i livet), men senor, ligament och • P-hästarna rörde sig signifikant mer ningsdistanser. brosk går enbart att träna medan häs- per dag än de andra två grupperna I en 2,5 år lång svensk studie på ten är ung, till och med två års ålder. • Skelettätheten var signifikant större 16 varmblodstravare i träning med Därför är unghästtiden så oerhört i P-gruppen efter försöket början som ettåringar på hösten, viktig för framtida hållbarhet! • Om man jämförde testerna för hand undersöktes olika parametrar under före och efter försöket hade P-gruppen högintensiv träning på olika dis- Är tid i hagen lika bra eller bättre signifikant lägre hjärtfrekvens efter tanser (en kontrollgrupp, C, och en än träning? trav och galopp för hand, E-gruppen grupp som tränade på 30 procent Amerikanska forskare har undersökt signifikant lägre hjärtfrekvens vid kortare distans, R). Hästarna vete - vilken betydelse utevistelse har på galopp för hand, och S-gruppen hade rinärundersöktes ett antal gånger hästens kondition, och målet med högre hjärt- och andningsfrekvens 1 under perioden och objektiv bedöm - undersökningen var att se hur hästarna minut in i återhämtningsfasen ning av rörelseasymmetrier fram

20 och bak och subjektiv bedömning av hältor registrerades även vid olika “Man såg ett mer positivt svar från de hästar tillfällen, och man fann ingen skill - nad mellan de olika grupperna från som gick med bettlöst huvudlag och även ett början. Hästarnas hältor och asym- mindre stressrelaterat beteende. Bettlöst huvud- metrin i frambensrörelserna ökade på våren både som 2- och 3-åringar lag skulle därför kunna vara ett alternativ vid när hästarna började träna speed- och backträning. Bakbensasymme- inkörning av unga hästar” trin ökade på våren när hästarna var två år och kvarstod vid försökets slut. Hästar som kvalade tidigt hade sig- att vårt sätt att använda bett och öppnade munnen mer, skrapade i nifikant färre hältor och var mindre nosgrimmor ofta orsakar skador i marken och slog med svansen oftare asymmetriska i sin frambensaktion munnen på hästen. Nu har en mindre, än de med BL. Under tömkörningen än de som kvalade senare. C-gruppen australiensisk studie undersökt hur såg man, att BL-hästarna sänkte hade signifikant högre antal mis- bettlösa träns påverkar unghästen. huvudet oftare än TB-hästarna, att sade träningsdagar än R-gruppen, Sex tvååriga hästar (fullblod, travare antalet steg hästen tog efter man bett vilket kan öka risken för skador, men och arbetshästar) användes i studien den att stanna var fler hos TB-hästar- dock inte påverkade deras förmåga och den enda träning de fått innan na och att hjärtfrekvensen var högre att kvala och tävla i det här försöket. försöket var att ledas i grimma och för TB-hästarna vilket tyder på ökad Forskarna diskuterade också om grimskaft. stress. ändrade/varierade träningsmetoder Man mätte hjärtfrekvens och stu- Sammanfattningsvis såg man ett kan påverka förändrade rörelseasym- derade hästens beteende vid betsling, mer positivt svar från de hästar som metrier hos unga hästar och därmed tömkörning och ridning. gick med bettlöst huvudlag och även minska andelen skador samt få dem De bett som användes i studien var ett mindre stressrelaterat beteende. tidigare till start. ett huvudlag med ett vanligt tvådelat Bettlöst huvudlag skulle därför tränsbett (TB) och ett bettlöst huvud- kunna vara ett alternativ vid inkör- Bettlöst huvudlag under inkörning/ lag (BL) med en rem som löpte under ning av unga hästar, och också för grundträning av unga hästar käken och drogs åt när man tog i hästar som har skador i munnen av Hästens mun är oerhört känslig och tömmar/tyglar. Resultat: Hästarna de vanliga betten, åtminstone under ett antal undersökningar har visat som bar TB tuggade mer på bettet, vissa perioder.

21 fattigdom. Världen slut. behöverflerlyckliga våra av något stöd och vi-effekten av del en Bli bordet. på mat får länder fattigaste världens i människor att till vi ser självhjälp orättvisor. till och hjälp Genom i Zambia gjort. De är ett levande exempel på att det finns hopp för alla somlider av hungersnöd Med ditt stöd kan fler människor ta klivet ur fattigdom för gott. Precis som familjen Sictimbale FLER LYCKLIGA SLUT. till 72900 såbidrardumed50kronor.Sms:a WEEFFECT50till DU KAN BIDRA TILL BIDRA DU KAN TILLSAM MAN S MOTFA TTI G D O M 251 projekt i kampen mot kampen i projekt 251 Foto: AndersHansson |

114 251

Barnen i familjen Sictimbale med Anasi, Mabotu och Nzila i förgrunden i Zambia. avelsincitament travhästen Avelsincitament införs till banorna I slutet av april presenterade Svensk Travsport ett nytt avelsincitament för banorna som ska införas från och med 2017. Varför gör man då det och varför ger man inte bara pengarna direkt till uppfödarna? Hur mycket pengar handlar det om och vad innebär det?

Text: Sara Blomhage Foto: Claes Kärrstrand

Under 2014 presenterades projektet Banornas uppdrag. Projektet resul- “Tanken är att ett incitament som stimulerar terade i en incitamentsmodell med rekryteringsfokus. Tidigare var det rekrytering av hästar ska öka det lokala engage- i princip antalet tävlingsdagar och manget i uppfödnings- och hästägarfrågor.” spelutvecklingen som påverkade hur mycket pengar de olika banorna tillde- Christina Olsson, avelschef på Svensk Travsport lades. Pengar som skall användas till prispengar samt till drift av anlägg- ningen. kunna få en rad gynnsam- uppfylla när ett förslag skall ma effekter. konkretiseras. Det incita- Incitamentsmodellen infördes – Tanken är att ett in- ment som nu skall införas 2015 infördes därför ett antal direk- citament som stimulerar blir svårt att påverka i tincitament. Banor som lyckas bra rekrytering av hästar ska någon större grad för den med rekrytering av nya hästägare, öka det lokala engage- enskilda banan. aktiva och spelare, hade nöjd banpu- manget i uppfödnings- blik, extra många startande hästar och hästägarfrågor, något ASVTs förslag och omfattande travskoleverksamhet som bidrar till en långsiktigt Under 2014 och 2015 jobbade får nu mer pengar än de banor som positiv utveckling för travsporten och ASVT med att ta fram förslag till inte är lika bra på dessa saker. travintresset i regionen. Men, jag vill Svensk Travsport för ett avelsincita- betona att det nya avelsincitamentet på ment till Incitamentsmodellen. Ett Avelsincitament in och nya intet sätt ersätter de tidigare satsning- av de två förslag som lämnades in ATG-medlemmar ut arna på bland annat hästägandet utan till Svensk Travsport via avelsrådet Under 2016 togs incitamentet för nya endast ska ses som ett komplement innebar ett incitament som premierar ATG-medlemmar bort och från och säger Christina Olsson, avelschef på banorna som har köpare, både tränare med 2017 införs alltså ett nytt av- Svensk Travsport. – Ett större hästun- och ägare, av svenskfödda ettåringar elsincitament istället. Travsällskapen derlag är förstås positivt för tränar- på svenska auktioner. Ett incitament kommer att belönas med 1 100 kronor na, hästägarna och utformningen av som betalas ut genom ett belopp per för varje nytt, färdigregistrerat föl tävlingsprogrammen men det bidrar genomfört auktionsköp. Banorna inom regionen. Och det är uppföda- också till landsbygdsutveckling, flera skulle på detta sätt tjäna ännu mer rens hemadress som styr vilken bana arbetstillfällen och ett ökat travint- på att hjälpa sina tränare att få in som får tillgodoräkna sig beloppet. resse. Många kommer ju faktiskt in i unghästar i sina träningsverksamhe- Pengarna som delas ut till banorna är sporten just den vägen, via hästarna ter. Det andra förslaget ville stimulera alltså inte några nya pengar utan en på granngården säger Christina. de banor som skriver ut lopp för ston. omfördelning av de pengar som hela Ett incitament där banorna premieras tiden har delats ut till banorna. Vad krävs för att incitament ska för andelen starter som görs av ston på kunna fungera? banan. Detta givetvis för att öka efter- Vad får avelsincitamentet för Grundkraven för ett incitament är frågan på ston. Dessa båda förslag till betydelse? att det ska vara enkelt att mäta, att incitament skulle båda ha varit enkla Förhoppningen från Svensk Travsport banorna själva ska kunna påverka att mäta och banorna skulle själva är att det nya avelsincitamentet ska sti- utfallet och att det är relevant och kunna påverka utfallet. Inget utav mulera rekrytering av unghästar inom rättvist. Kraven kan tyckas ganska dessa förslag vann dock något gehör varje banas region, vilket i sin tur skulle självklara, men är inte helt enkla att hos Svensk Travsport.

23 Ännu mer på engelsons.se

SKALBYXA High Mountain Vind- och vattentät skalbyxa i överdragsmodell. Dragkedja ändå upp till knät för att lättare 795:- kunna ta på och av. Resår i midjan med hällor samt gylf med dragkedja och knapp. Sidfickor med dragkedja. Maskintvätt 40°.Färg: Svart HERR – Art nr 6224 Stl. C46–64. D96–112. 349:- DAM – Art nr 6223 Stl. 34/36–50/52. Stl. kort benlängd: 34/36–50/52. Kort benlängd ca 5 cm KORTARE än normal. 249:-

Allt för friluftslivet på engelsons.se

upp till 54/56

FLEECEJACKA Branäs – Art nr 2618 HERR/DAM Varm, funktionell fleecejacka med pälsliknande, lätt och mjuk GRILLPINNE trähandtag långhårsfleece. Sidfickor med dragkedja. Maskintvätt 40°. SKALJACKA Ätran Färg: Antracitgrå, Turkos, Lila • Damstl. 34/36–54/56 Art nr 1241 Teleskopisk grillpinne. Vattentät, multifunktionell skaljacka med optimal andasfunktion. Lätt och smidig! Utfälld 80 cm Fast, ställbar huva med skärm. Något längre baktill. Ventilationsöppning med Infälld 23 cm tvåvägsdragkedja i ärmhålorna. Bröstficka, två sidfickor samt en innerficka. Vattenavvisande tvåvägs YKK-dragkedja. Maskintvätt 40°. Vårt pris 55:-/st HERR – Art nr 4316 DAM – Art nr 4315 Färg: Blå, Grön • Herrstl. C46–58 Färg: Blå, Rosa • Damstl. 34–48

4-pack 160:- 3-pack 198:-

MERINOULL underställ – Art nr 2712 COOLMAXSTRUMPA Funktionsunderställ i 100 % mjuk och skön Art nr 2003 Rek pris 995:- merinoull, 220 gram/m2. Merinoullen reglerar Otroligt skön och funktionell värme och transporterar bort fukt från kroppen. med suverän passform och hög Håller dig garanterat varm och torr kalla dagar. slitstyrka. Reglerar temperaturen Kan användas både som LAGER-1 och LAGER-2. 595:- och transporterar bort fukt från Tröjan är förlängd baktill. Byxan har resår i midjan. foten. Maskintvätt 40°. Herrbyxa med gylf. Maskintvätt 40°. Färg: Grå/Svart • Stl. 37/39–46/48 HERR • Färg: Svart/blå sömmar Vårt pris 89:-/par Herrstl. S–3XL DAM • Färg: Svart/lila sömmar Damstl. 34/36–50/52

Engelsons_Friluftsliv_ Nr_3_2016_uppslag.indd 2 2016-08-17 13:25:26 nnu mer på Ä Helags BYXA Stretchig, slitstark byxa engelsons.se Stretchig och slitstark fritidsbyxa i hög kvalité till ett för ett aktivt hundliv! fantastiskt pris! Perfekta för vandring, arbete och ett aktivt friluftsliv. Midja med komfortresår i sidorna. Sidfickor, benfickor samt bakfickor med dragkedja. Förböjda knän. Ställbart och uttagbart band i benslut. Maskintvätt 40°. HERR – Art nr 2202 Stl. C46–58 Färg: Röd, Svart, Terrakotta, Gul, Grön Stl. C148–154 Färg: Röd, Svart SKALBYXA High Mountain Stl. D96–112 KOLLA Vind- och vattentät skalbyxa i överdragsmodell. Färg: Röd, Svart, Terrakotta, Grön Dragkedja ändå upp till knät för att lättare 795:- PRISET! kunna ta på och av. Resår i midjan med hällor DAM – Art nr 2203 samt gylf med dragkedja och knapp. Sidfickor Stl. normal benlängd: 34–48 med dragkedja. Maskintvätt 40°.Färg: Svart Färg: Röd, Svart, Terrakotta, Gul, Grön, Cerise HERR – Art nr 6224 Stl. kort benlängd: 36–48 Stl. C46–64. D96–112. Färg: Röd, Svart, Terrakotta, Grön, Cerise 349:- DAM – Art nr 6223 Stl. lång benlängd: 36–48 Stl. 34/36–50/52. Färg: Röd, Svart, Cerise Stl. kort benlängd: 34/36–50/52. Vårt pris 395:- Kort benlängd ca 5 cm KORTARE än normal. BARN – Art nr 2201 Färg: Svart, Röd, Grön, Cerise Stl. C110–170 Vårt pris 295:- 249:- KORT = ca 5 cm KORTARE än normal benlängd LÅNG = ca 5 cm LÄNGRE än normal benlängd 395:- HERR/DAM/BARN AAlllltt fföörr ffrriilluuffttsslliivveett ppåå eennggeellssoonnss..ssee upp till DAM Rek pris 1599:- OTROLIGT 54/56 Rek pris 2495:- Art nr 4381 PRIS! FLEECEJACKA Branäs – Art nr 2618 HERR/DAM HERR 395:- Varm, funktionell fleecejacka med pälsliknande, lätt och mjuk GRILLPINNE Art nr 4382 1 inkl. Coolmaxstrumpor långhårsfleece. Sidfickor med dragkedja. Maskintvätt 40°. trähandtag 695:- 1 inkl. Coolmaxstrumpor SKALJACKA Ätran Färg: Antracitgrå, Turkos, Lila • Damstl. 34/36–54/56 Art nr 1241 Teleskopisk grillpinne. Vattentät, multifunktionell skaljacka med optimal andasfunktion. Lätt och smidig! Utfälld 80 cm Fast, ställbar huva med skärm. Något längre baktill. Ventilationsöppning med tvåvägsdragkedja i ärmhålorna. Bröstficka, två sidfickor samt en innerficka. 375:- inkl. Coolmaxstrumpor Infälld 23 cm Vattenavvisande tvåvägs YKK-dragkedja. Maskintvätt 40°. Vårt pris 55:-/st HERR – Art nr 4316 DAM – Art nr 4315 Färg: Blå, Grön • Herrstl. C46–58 Färg: Blå, Rosa • Damstl. 34–48

4-pack

3-pack DAM 160:- HERR Art nr 4380 Art nr 4383 198:- Meindl KANSAS GTX Salomon XA PRO 3D GTX Walkingsko BERGEN – Art nr 2616 Vattentät, bekväm och slitstark kvalitetskänga. Mångsidig GORE-TEX®-sko med fantastisk passform och En smidig, lätt och bekväm allroundsko i vatten- Smidigt nubuckläder med GORE-TEX®. unik kombination av låg vikt, hållbarhet, stabilitet och avvisande softshell och syntetskinn. Idealisk för MERINOULL underställ – Art nr 2712 HERR – Art nr 2892 • Stl. 41–47 skydd. Här får du verkligen mycket sko för pengarna. promenader, jobb och fritid.Stl. 37–46 COOLMAXSTRUMPA Herrstl. 40–49⅓ • Damstl. 36–40⅔ Funktionsunderställ i 100 % mjuk och skön Art nr 2003 DAM – Art nr 2891 • Stl. 36–40 Rek pris 995:- merinoull, 220 gram/m2. Merinoullen reglerar Otroligt skön och funktionell värme och transporterar bort fukt från kroppen. BESTÄLL DYGNET RUNT PÅ: med suverän passform och hög Håller dig garanterat varm och torr kalla dagar. slitstyrka. Reglerar temperaturen Kan användas både som LAGER-1 och LAGER-2. 595:- och transporterar bort fukt från www.engelsons.se Tröjan är förlängd baktill. Byxan har resår i midjan. foten. Maskintvätt 40°. Herrbyxa med gylf. Maskintvätt 40°. TELEFONTID BUTIKEN I FALKENBERG Färg: Grå/Svart • Stl. 37/39–46/48 HERR • Färg: Svart/blå sömmar Mån-fre 7.30-18.00 Mån-fre 7.30-18.00 Vårt pris 89:-/par Herrstl. S–3XL Lördag 10.00-13.00 Lördag 10.00-14.00 Övr tid automatisk telefonsvarare DAM • Färg: Svart/lila sömmar ADRESS: Kanslistvägen 6 Damstl. 34/36–50/52 0346-71 38 40 311 39 FALKENBERG

Engelsons_Friluftsliv_ Nr_3_2016_uppslag.indd 2 2016-08-17 13:25:26 Engelsons_Friluftsliv_ Nr_3_2016_uppslag.indd 3 2016-08-17 13:25:39 travhästen elit - och diplomston

Delight Ås Ostartad Här är alla Född 2002, e. Striking Sahbra - Proxima e. Speedy Crown Uppfödare: Ann-Christin Lorentzon & J-E Magnusson. Ägare: ACL Stuteri AB, Vislanda Nya Elit- och Avkommor (resultat per 16 augusti 2016) 2007 Tryptophan Ås hingst Conway Hall 1.13,0ak 1 187 189 kr Diplomston 2008 Delectable Ås valack Chocolatier 1.13,8am 287 200 kr 2010 Heartbreaker As (US) sto Crazed 2011 Conlight Ås hingst Conway Hall 1.11,2am 3 694 578 kr I februari sammanträdde Elitsto- 2014 Starlight As (US) hingst Allstar Hall 3 000 USD kommittén, vilket resulterade i tre nya 2015 Red Rock Canyon Ås hingst Break the Bank K. Elitston och fem Diplomston. Här följer Delight Ås förblev ostartad, men har i aveln främst gjort avtryck med hel- syskonen Conlight Ås och Tryptophan Ås. en presentation av dessa. Conlight Ås inledde med att kvala som tvååring, men debuterade som treåring med att segra direkt. Han tog ytterligare två segrar den säsongen, i ett uttagningslopp till Svenskt Travkriterium (femma i Text: Håkan Persson finalen) och i Breeders’ Crown-semifinalen (diskad i fina- Foto: Kanal 75 len). Det var dock som fyraåring som hans hittills största Blev seger togs när han segrade i försök och final av Svenskt miljonär - Travderby. Det blev även seger i Najos elit Minne och han kvalade in till i kriteriet ston Breeders’ Crown-finalen (diskad igen). Han avslutade säsongen med en femteplats på Vincennes i Criterium Continental. Kiss of Life Tryptophan Ås kvalade på Meadowlands som tvååring innan han återvände till Sverige i Mar- 1.22,6 (kval) • 0 kr • 1: 0-0-0 cus Lindgrens regi och hann med fyra starter Född 1998 e. Tenor de Baune – Dear One e. Mack Lobell Uppfödare: Hans Adielsson, Malmö den säsongen, varav en slutade med seger och Ägare: Anders Satrell, Bro två andraplatser. Han inledde starkt som treåring med att vinna Grains lopp, Holm Holmsens Min- Avkommor (resultat per 16 augusti 2016) nelöp, Sommarfavoriten för att avsluta säsongen med Conlight Ås. en tredjeplats i Svenskt Travkriterium och bli miljonär. 2004 Liebchen Amok valack Smok’n Lantern 1.17,2k 18 900 kr 2007 Kadett C.D. hingst Scarlet Knight 1.09,8ak 7 931 820 kr 2008 Llyod C.D. valack Tap In 2009 Mustang C.D. valack Super Photo Kosmos 2010 Nimbus C.D. valack Mythical Lindy 1.09,8ak 3 125 000 kr Dew Princess 2011 Officer C.D. valack Scarlet Knight 1.12,0ak 720 500 kr 1.14,2ak • 609 758 kr • 60: 5-12-10 Född 1996, e. J.R.Broline - Daiquiri E. e. Messerschmitt 2013 Quidditch C.D. valack Scarlet Knight Uppfödare: Stallpet HB, Aneby 2015 Spartacus C.D. hingst Formula One Ägare: Hb Ybena, Aneby 2016 Ej färdigregistrerad hingst E L Titan Avkommor (resultat per 16 augusti 2016)

Kiss of Life gjorde en start och det var som treåring. Då som favorit galop- 2003 Ulrica M. sto Red Xing 1.13,4ak 470 500 kr perade hon och blev diskad. Hon lyckades desto bättre i avelsboxen där hon 2005 Lindholmens Xing valack Red Xing 1.13,8ak 204 000 kr hittills lämnat två 1.09-travare som är multimiljonärer. 2006 Good As Princess sto Good As Gold 1.11,8ak 1 198 400 kr Kadett C.D. debuterades som tvååring med att vinna två 2007 Dewson valack Red Xing raka segrar, bl.a. i ett försök till Norrländsk 2-åringselit Har (trea i finalen). Han kvalade via en försöksseger in till 2010 Neona Princess sto Gigant Ne 1.11,5ak 4 082 360 kr Svenskt Travkriterium som treåring, men blev där oplac- 7,9 miljoner 2011 Carabinieri hingst Wellino Boko 1.12,1am 1 181 311 kr erad. Kadett C.D. var kullens vinstrikaste hingst/valack på kontot 2012 Smokey Herman valack Adrian Chip 1.14,5ak 151 600 kr som fyraåring och bland meriterna finns segrar i Grand Prix de l’U.E.T., Breeders’ Crown och Norrlands Grand Dew Princess tävlade framgångsrikt och tjänade drygt 600 000 kronor. Prix, samt andraplatser i Criterium Continental och Konung Gustaf V:s Pokal. Hon segrade i två gånger som treåring och var trea i E3 – Revanschen. Som Dessutom kvalade han in till Svenskt Travderby och blev femma. Han har fyraåring kvalade hon in till StoChampionatsfinalen via en andraplats bakom fortsatt framgångsrikt som äldre och står nu mer nära åtta miljoner kronor på Dame East, men i finalen som vanns av Sweet As Candy blev hon oplacerad. kontot. Säsongen avslutades med en andraplats i ett V75-lopp för ston. I aveln Nimbus C.D. inledde karriären som treåring med att vinna sex lopp, bl.a. i visade hon fina kvalitéer och fick sex av sju avkommor till start, varav tre ett uttagningslopp till Svenskt Travkriterium (oplacerad blev miljonärer. i finalen) och han avslutade säsongen med att i Neona Princess segrade i mer än hälften av 28 sina starter. De främ- december vinna på 1.11,0 i ett 100 000 kronors- sta segrarna togs som fyraåring i miljonloppen StoChampionatet och lopp på Solvalla. Han kvalade via en andraplats Derbystoet. På meritlistan ryms även en andraplats i Breeders’ Crown i försöket in till Svenskt Travderby där han (4 år), samt fjärdeplatser i Svenskt Trav-Oaks, Breeders’ Crown (3 år) blev oplacerad i finalen. Karriären tog ny och Drottning Silvias Pokal. fart som femåring och han ståtade med fem Good As Princess hade en hedersam tävlingskarriär med 112 starter. raka segrar, samtliga tagna i rikstotolopp! Hennes främsta merit var när hon som fyraåring segrade i Diamantstoets Bland dessa fanns seger i Jubileumspokalen, final. Bollnäsloppet (Gulddivisionen), två försök och Carabinieri segrade som treåring i Klass II och som fyraåring i Klass I. Senare en final i Silverdivisionen. Nu står han med över på fyraåringssäsongen segrade han i ett uttagningslopp till Svenskt Travderby tre miljoner kronor intjänat. där han i finalen blev oplacerad. Officer C.D. har segrat i ett Klass I-försök och tagit Ulrica M. blev nästan halvmiljonär och hon var som treåring trea i E3 – Kadett. C.D. tre andraplatser på V75. Revanschen.

26 elit - och diplomston travhästen

diplom- ston

BLI EN AV OSS VI SÖKER EN Simb Capi. CHEFVETERINÄR

Simb Capi Evidensia Djursjukhuset Karlstad Född 1994, e. Probe – Cap And Tassel e. Arnie Almahurst bedriver verksamhet dygnet runt med Uppfödare: Ulrik & Ylva Lindh Ägare: Boko Stables Holland BV, Nederländerna ca 55 anställda varav 15 veterinärer. Vinstrikaste avkommor, Bret Boko (3 257 463 kr) och Zimba Boko (1 466 804 kr). Melody d’Amour Som chefveterinär hos oss har du det Född 1997, e. Super Arnie – Miss Melody e. Tibur veterinärmedicinska ansvaret på Uppfödare/Ägare: Lars-Otten Froode, Trensum Vinstrikaste avkommor, Reven d´Amour (6 844 170 kr) och Online d´Amour (1 073 sjukhuset vilket bland annat innebär att 659 kr). du driver den veterinärmedicinska Shella Gold utvecklingen framåt samt ansvarar för Född 2002, e. Good As Gold – Shella Key e. Pershing Uppfödare: Prestera International AB, Lund att vi kontinuerligt har en god kvalité på Ägare: Tomer Textrade Holding AB, Östersund Vinstrikaste avkommor, Olympia Gold (1 159 500 kr) och Chocolate Gold (938 vården. 600 kr). So Long Farewell (US) I din roll ingår även att leda och coacha Född 1998, e. Lindy Lane – Slipstitch e. Arnies Exchange våra veterinärer i deras arbete och Uppfödare: James A & Patricia Crawford J:r, USA Ägare: Stall T.Z. (Melander Stefan) fortsatta kompetensutveckling. Du ingår Vinstrikaste avkommor, Long Night (1 496 627 kr) och So Here I Am (1 482 000 kr). i ledningsgruppen för sjukhuset där du Tropic Heat tillsammans med sjukhuschef och Född 1994 e. Sugarcane Hanover – Lady Lexington e. Speedy Crown Uppfödare: European Trotters Breeding AB, Möndal kollegor får möjlighet att bidra till Ägare: A.H.L. INVEST, Belgien Vinstrikaste avkommor, Pau (3 338 313 kr), Sammarco (1 304 264 kr), plus halvmiljonär- sjukhusets långsiktiga utveckling. erna Uroy och Vacqueyras. Prissummor per 5 februari 2016 Välkommen med din ansökan till [email protected] Fakta: Elitsto Mer info hittar du på • I Elitstokommittén sitter Håkan Persson (sammankallande, ASVT), www.evidensia.se/jobba-hos-oss Ronny Olofsson (ASVT), Ove Konradsson (ASVT), Christina Olsson (Svensk Travsport) och Lars G Dahlgren (Travronden). • Begreppet Elitsto infördes i samband med ASVT:s 50-årsjubileum 1991 och omfattar ston födda 1941 eller senare. Utnämningen kan tilldelas ston som visat utomordentlig förärvning med avkommor som uppfyllt rasens målsättningar och hävdat sig i klassiska lopp eller andra större löpningar. Vid bedömningen läggs stor vikt vid stoets totala förärvning. • Diplomsto är en utmärkelse som instiftades 2009 och då ersatte det tidigare hedersomnämnandet.

27 Det var försökstvåorna Nuncio och Resolve som gjorde upp och det blev Stall T.Z.:s Nuncio som segrade på 1.09,2a/1609m med Örjan Kihlström i sulkyn. Stefan Melander tränar som bekant femåringen. Foto: Lars Jakobsson/Kanal 75. Sommarsvepet Här kommer ett försök att sammanfatta några av de största loppen som kördes under sommaren. Från Elitloppshelgen till Jubileumspokalen, start och mål på Solvalla. 2016 Text: Håkan Persson Foto: Kanal 75

28 sommarsvepet travhästen

I Jämtlands Stora Pris blev det hårt i mål. Det var tre hästar i bredd på mållinjen, men segern gick still Stall Zets Call Me Keeper före El Mago Pellini och Nimbus C.D.

under hela dagen. Jämtlands Stora Pris Montéeliten vanns av Två veckor senare var en son till ”monté- det dags för Jämtlands monstret” Scipion Stora Pris och här blev du Goutier, Be det hårt i mål. Det Mine de Houelle var tre hästar i bredd (FR) (e. Scipion du på mållinjen, men Goutier – Olita segern gick till Stall de Kefrauso e. Full Zets Call Me Keeper (e. Account) på vassa Pine Chip – Eliza Keeper 1.10,2a/1609m. Finska e. Credit Winner) före El stoet Ratu Royale (FI) Mago Pellini (e. Chocolatier (e. Credit Winner – Margret – My Intuition e. Andover Hall) Palema e. Alf Palema) skrällde till seger och Nimbus C.D. (e. Mythical Lindy – Kiss på 1.11,0a/1609m i Treåringseliten för of Life e. Tenor de Baune). Samtliga tre ston och Stall Zets Wild Honey (US) (e. noterade 1.11,4a/2140m. Cantab Hall – U.Wanna Lindy e. S.J.’s Photo) favoritsegrade i Fyraåringseli- Norrbottens Stora Pris ten för ston på 1.10,9a/1609m. Seger- Nya framgångar för Stall Zet när Norr- maskinen Makethemark (e. Maharajah bottens Stora Pris avgjordes på Boden- – Global Naughty e. Conway Hall) travet. Nu var det femårige Propulsion imponerade igen när han segrade på (US) (e. Muscle Hill – Danae e. Andover 1.11,8a/1609m i Treåringseliten. Hall) som segrade på 1.11,7a/2140m. Då var det dags för Elitloppsför- söken och det började med seger Your Highness för Timoko (FR) (e. Imoko – Kiss Me Det svenskfödda stoet Your Highness (e. Coulonces e. And Arifant) som segrade Chocolatier – La Belle Lady e. Conway på nya svenska rekordet 1.09,1a/1609m. Hall) segrade i både Copenhagen Cup Franskt även i andra försöket genom och Oslo Grand Prix. Först tog hon Un Mec d’Heripre (FR) (e. Orlando Vici – hem segern i Copenhagen Cup på I Love You Darling e. Buvetier d’Aunou) 1.11,5a/2011m. Sedan åkte hon till som segrade på 1.09,3a/1609m. Innan Norge och satte löpningsrekord i Oslo finalen fick vi se en härlig fight mellan Grand Prix med 1.10,5a/2100m, en hals Elitloppslördagen två potentiella Elitloppsfinalister 2017 före Elitloppsvinnaren Nuncio (US). Cup vanns av Dante Boko (e. när Pinkman (US) (e. Explosive Mat- Going Kronos – Margherita Rosa e. ter – Margie Seelster e. Angus Hall) E3-finalerna 2140m Abo Volo) som segrade i både försök segrade före Uncle Lasse (US) (e. Donato Dags för den första stora uppgörelsen och final. Segertiden i finalen blev fina Hanover – Solveig e. Yankee Glide) som för treåringarna och bland killarna 1.10,1a/1609m med Adrian Kolgjini i båda noterade 1.09,9a/1609m i Fyraår- imponerade Policy of Truth (e. Explo- sulkyn. Prestigefyllda Harper Hano- ingseliten. sive Matter – Champange e. Super- vers Lopp fick se en fransk segrare i När det blev dags att avgöra Elit- gill) som segrade på 1.13,6a/2140m. femårige Bird Parker (FR) (e. Ready Cash loppsfinalen var det dock ingen av de Tjejernas final vanns av Uncertain – Belisha e. Fakir du Vivier) som satte franska försöksvinnarna som stred om Age (e. Jocose – Missis e. Varenne) på världsrekord med 1.12,1/3180m. Det är de två förstaplaceringarna, utan det var 1.13,5a/2140m. För övrigt en mäktig också värt att nämna att Lady Snärts försökstvåorna Nuncio (US) (e. Andover trippel av Menhammar Stuteri som lopp – Stoeliten vanns av Moving On (e. Hall – Nicole Isabelle e. Lindy Lane) och fött upp även tvåan Undine (e. Zola Quite Easy U.S. – Kings Blondie e. Ride Resolve (CA) (e. Muscle Hill – Anikawi- Boko – Landlubber e. Malabar Cirlce the Night) på fina 1.09,9a/1609m. esahalee e. Credit Winner) som gjorde Ås) och trean Unstirred Drink (e. upp och det blev Stall T.Z.:s Nuncio som Maharajah – Yankee Martini e. Self 2016 Elitloppssöndagen segrade på 1.09,2a/1609m med Örjan Possessed), samt snygg dubbel för Easy Det var inget undantag i år, de fantas- Kihlström i sulkyn. Stefan Melander KB vars olika konsortier ägde båda E3- tiska prestationerna avlöste varandra tränar som bekant femåringen. vinnarna och sto-tvåan.

29 travhästen Sommarsvepet

Hugo Åbergs Memorial vanns av Propulsion (US) som fick lucka mitt på upploppet och kunde spurta till segern på nya svenska rekordet 1.08,9a/1609m före Mosaique Face. Foto: Lars Jakobsson/Kanal 75.

Sprintermästaren I år blev det återigen seger för Stall I år blev det återigen seger för Stall T.Z. i T.Z. och Stefan Melander i Sprinter- Sprintermästaren. Ifjol segrade Nuncio, men i mästaren. Ifjol segrade Nuncio (US), men i år var det dags för Uncle Lasse år var det dags för Uncle Lasse som vann på (US) (e. Donato Hanover – Solveig e. Yankee Glide) som vann på nytt euro- nytt europeiskt rekord 1.09,3a/1609m. peiskt rekord 1.09,3a/1609m. Stosprintern vanns av Raja Mirchi- dottern Treasure Kronos (IT) (e. Raja och det blev favoritseger Åbergskvällen Mirchi – Glide About e. Yankee Glide) för Stall Courants I fyraåringsloppet Prix som segrade på 1.11,1a/1609m. Cruzado dela Noche Cagnes-sur-Mer seg- (US) (e. Muscle rade Tango Negro (IT) Årjängs Stora Sprinterlopp Massive – Alidade (e. Infinitif – Lisetta Här blev det ännu en imponerande e. Credit Winner). Real e. Lemon Dra) seger för Nuncio (US) som segrade från Fyraåringen no- på 1.11,1a/1609m. dödens. Han gjorde ett topplopp när terade segertiden Treåringsloppet han segrade på 1.09,7a/1640m. 1.11,4a/2140m. Premio Going Kronos – Breeders Course Fyraåringstestet StoChampionatet gick till läckert stam- Fjolårets Kriterievinnare Readly Det blev en ama- made Unica Gio (IT) (e. Express (e. Ready Cash – Caddie Dream törtränad segrare för Donato Hanover – Ilaria Jet e. Viking Kronos) var ute i Fyraårings- första gången sedan 1996 e. Pine Chip) som ägs av Stall testet på Sundbyholm. Han segrade när Malin Bergström-tränade Galac- Courant. Modern Ilaria Jet (IT) segrade överlägset på nya svenska rekordet tia (e. Super Photo Kosmos – Hulma i storlopp redan som tvååring, men 1.12,1a/2640m. Laday e. Buzzin Brian) segrade på även som äldre och fick ihop över nio 1.13,2a/2640m. Fadern Super Photo miljoner kronor under sin enastående Norrlands Grand Prix Kosmos hade även vinnaren för tre år karriär. Bergsåker körde Norrlands Grand Prix sedan när Blended Scotch segrade. Kvällens huvudlopp Hugo Åbergs

30 Så här förlänger du den goa semesterkänslan ❂ Minns härliga stunder och låt leendet smitta kollegorna. ❂ Planera för lugna morgnar. ❂ Stoppa fötterna i de skönaste jobbskor du kan hitta.

Vi föreslår någon av höstens nya sandaler med Softsole 8.0.

Se alla nyheter och boka in höstens visning på www.jobi.se!

649:-

649:- 749:-

Alexander Zetterman vet… …att om hästen skall prestera till 100%, måste pälsen och huden vara ren och välmående. Han vet även att det handlar om att få fram en excellent skinande vacker päls, man och svans för att hamna överst på prispallen. För honom är bara det bästa gott nog – därför använder han och andra proffs K9 Horse – världens bästa och mest lättarbetade groomingserie! Ps. Nu vet du också…

i o t n i

t

e

p

c m o

www.k9horse.com travhästen Sommarsvepet

Åby Stora Pris avgjordes som heatlopp med två olika segrare i heaten. Först segrade Propulsion och andra heatet gick till Un Mec d’Heripre (bilden). I skilje- heatet var Un Mec d’Heripre den starkaste och segrade på 1.11,0a/1640m.

Memorial vanns av Propulsion (US) e. Angus Hall) på 1.11,3a/1609m. Jim Big Noon-pokalen där French Laundry som fick en perfekt lucka mitt på upp- Doherty Memorial vanns av All The (US) (e. Muscles Yankee – Creamy Mimi loppet och kunde spurta till segern på Times helsyster Ariana G (US) (e. Muscle e. Conway Hall) segrade på svenskt re- nya svenska rekordet 1.08,9a/1609m Hill – Cantab It All e. Cantab Hall) som kord, 1.11,7v/1660m och Prix Maharajah före ledande Mosaique Face (e. Classic tog fjärde raka segern och noterade (European Championships for Mares) Photo – Iona L.B. e. Supergill). Se- 1.10,4a/1609m. Som om Muscle Hill- som blev en rafflande duell mellan dan var Ready Cash-sonen Reckless dominansen inte var nog, så segrade Anna Mix (FR) (e. Ludo de Castelle – Ires (e. Ready Cash – Haver e. Supergill) även Resolve (CA) i John Cashman Jr e. Tenor de Baune) och Some Summit (e. starkast i Malmö Stads Pris när han Memorial på 1.08,6a/1609m. Dream Vacation – Graceland Summit e. segrade på banrekordet 1.13,2v/3180m. Armbro Trick). Endast en nos skiljde till Åby Stora Pris fransyskans fördel och båda stona note- Sommartravets Final Åby Stora Pris avgjordes som heatlopp rade 1.11,5a/2140m. I Jubileumspokalen Det blev en hemmaskräll i Somm- med två olika segrare i heaten. Först seg- blev det favoritseger för en av som- martravets Final på Rättvik när rade Propulsion (US) på 1.10,5a/1640m marens allra bästa hästar, Nuncio (US) Hans R Strömberg segrade med och andra heatet gick på en något som segrade på nya svenska rekordet fyraårige Olympic Torch (e. Victory tung bana till Un Mec d’Heripre (FR) på 1.10,7a/2140m. Abroad – Mrs Moose e. Super Arnie) på 1.10,8a/1640m. I skiljeheatet var dock 1.14,3v/2140m. Un Mec d’Heripre den starkaste och seg- Ännu en fantastisk travsommar att rade på 1.11,0a/1640m, via vrålsnabba blicka tillbaka på med många maka- Hambletonian Day 1.07,2 sista halvvarvet. lösa prestationer. Även denna som- I år kördes för mar med många svenska rekord. Nu 91:a gången och det blev seger för Jubileumspokalen kan vi blicka framåt mot höstens alla Marion Marauder (US) (e. Muscle Hill – Innan huvudloppet kördes bland annat storlopp. Spellbound Hanover e. Donerail) som segrade i både försöket och finalen. I finalen spurtade han till segern på Uppfödare till svenskfödda storloppsvinnare 1.09,5a/1609m. Sweden Cup, Dante Boko – Annemanna AB, Ekerö gick till All The Time (US) (e. Muscle Treåringseliten, Makethemark – AB NIAN, Älvsbyn Hill – Cantab It All e. Cantab Hall) som Jämtlands Stora Pris, Call Me Keeper – Mats B Eriksson, Rättvik vann på 1.09,7a/1609m. Oslo Grand Prix, Your Highness – Bengt-Åke & Kjell Nyberg Peter Haughton Memorial har de se- E3 2140, h/v, Policy of Truth – Stefan Johansson, Stockholm E3 2140, ston, Uncertain Age – Menhammar Stuteri AB, Ekerö naste åren successivt tappat prispengar Fyraåringstestet, Readly Express – O.Carlsson Ekonomi AB & AB Lavec och status i Nordamerika. Ingen skugga StoChampionatet, Galactia – Malin, Jörgen & Viviann Bergström ska dock falla över vinnaren What The Malmö Stads Pris, Reckless – Annika Goop, Kil Hill (US) (e. Muscle Hill – K T Cha Cha Sommartravets Final, Olympic Torch – Deseks AB, Vara Dante Boko.

32 HAMMARS

Passion för kvalitet Genom att se helheten har vi tagit fram produkter som inte bara ser bra ut vid leverans utan också efter åratal av användning. Vi bygger för att inredningen ska hålla.

Modell: Siljan Genom att fokusera på detaljerna förbättrar vi de där små men viktiga sakerna. Varje modell är t.ex. utveck- lad för att vara så tyst som möjligt. Det är kanske inte det första man tänker på när man inreder ett stall, men något vi lovar att du kommer uppskatta i vardagen.

Vi bryr oss!

Uppfödare till svenskfödda storloppsvinnare

Sober Elegant Flexibel

www.hammars.se ♦ 023-705070 ♦ [email protected]

Hammars-Siljan-210b297h_Rev03.indd 1 2014-04-15 15:45:21 travhästen uppfödarprofilen

Lite av en auktionsexpert skulle man nog kunna kalla Johan Larsson på Ilboäng utanför Sala. Han har varit på de flesta i både USA, Frankrike och Sverige. Och han tror på framtiden för uppfödarna. Johan tror på framtiden

ohan Larsson blev delägare i runt om i världen men den köpkraft sin första häst när han var 16 som var på Deauville i Frankrike för år. Han har spelat på trav så några år sedan, när svenskarna köpte länge han kan minnas och hästar för 10-tals miljoner kronor, får Jträffade sin nuvarande fru vi nog inte se igen, säger Johan. Jenny på en Axevallahelg för 13 år sedan. Det har blivit en tradition att Mer köp från utlandet åka till Stochampionatet varje år. Däremot tror han att de senaste sats- Knappt ett år efter att de träffats ningarna på unghästar leder till att köpte de gården utanför Sala och det blir stor köpkraft från utlandet på bestämde sig för att ha två hästar. de svenska auktionerna. Särskilt avelsintresserad var inte – Det känns som att det är bra tryck nu Johan på den tiden men han har alltid och positivt för uppfödarna. För fyra år haft koll på fadershingstarna. Men det sedan sa vi att vi skulle satsa oss ur krisen, blev som det brukar bli – hästarna blev och nu känner vi att det har vänt. fler och fler och gården byggdes ut med Johan och Jenny säljer nästan ytterligare boxar och tre lösdriftsstall. alltid sina hästar på auktion eftersom Idag finns det cirka 35 hästar här, 16 det är enkelt och smidigt, men det är fölston varav fem är deras egna och tre trots allt mycket jobb. De har lagt ner äger de till hälften. Dessutom har de två både tid och pengar på att rusta går- fölston i Frankrike. De brukar ha 10-15 den. Båda arbetar heltid och uppföd- föl per år men i år blev det bara nio. Nu Johan är platschef på ett mark- och asfaltskontor i ningen ska skötas efter arbetstidens är samtliga 16 ston dräktiga igen. Stockholm. Jenny är legitimerad djursjukvårdare på slut. Att Jenny jobbar nätter underlät- Att välja hingst till stona är alltid häst och arbetar natt på Strömsholm. tar förstås. lika spännande. Johan brukar använda – I år missade jag inte en enda sig av tre olika hingstar som han vet han använder varje år. I år har de även fölning, flera av stona fölade på efter- är eftertraktade på auktionerna. Han ställt sig i kö till en fransk hingst efter middagen, säger Jenny. har köpt in sig i Trixton men är annars Ready Cash, som kommer till avel nästa Hon har sin ”svarta bok” där alla väldigt förtjust i franskt blod. Bold Eagle år. Namnet vill de dock inte avslöja. märrar skrivs upp varje år, när de är en stor favorit, liksom Zola Boko som – Jag har varit på många auktioner är beräknade att föla, vilket datum

34 Johan blev delägare i sin första häst redan när han var 16 år. Sin nuvarande fru Jenny träffade Johan på en Axevallahelg för 13 år sedan. Idag har de en gård tillsammans utanför Sala där de har cirka 35 hästar i stallet, 16 fölston varav fem är deras egna och tre äger de till hälften. Dessutom har de två fölston i Frankrike.

“Det känns som att det är bra tryck nu och posi-

tivt för uppfödarna. För fyra år sedan sa vi att ten binds de upp två gånger om dagen när de ska fodras. vi skulle satsa oss ur krisen” – De har sina egna platser så att alla får sin ranson och får tid att äta. de fölar, alla tecken innan och hur Om jag hade haft en vild fölunge De står kvar tills alla har ätit klart, fölningen var. skulle jag inte få in den i transpor - annars är det lätt att de går runt och De har fölkameror i alla boxar och ten, men nu kan jag lasta själv utan stressar varandra. har köpt två ligglarm. Redan när fölen problem. Med allt det arbete Johan och Jenny är två dagar gamla börjar Jenny leda De har Västerbo stuteri i närheten lägger ner efter ordinarie arbetstids dem i grimma. och tycker att det fungerar smidigt att slut, är det förstås oundvikligt att – Det har man igen sen. De är utan åka dit med fölstona. ibland fråga sig vad man håller på grimma i hagen och de första dagarna med. Särskilt när snön ligger djup och kan det vara lite krångligt att få på Vet vilka föl som trivs ihop vattnet fryser. den där ute. Men efter bara några da- De skiljer fölen från stona från en dag – Men det är så fantastiskt kul att gar står de stilla och låter mig sätta på till en annan i slutet av november. I titta på fölungarna när de går i hagen, den utan konstigheter. drygt en vecka får de stå två och två utbrister Johan. Jenny lastar märrar och fölungar i box på nätterna, med en kompis de – Idag tog det mig en timme bara själv när hon åker iväg för att semi- gillar. Jenny har studerat fölen och att ge dem vatten eftersom jag stod nera stona. vet därför vilka som trivs ihop. När de och tittade en lång stund. Det är här- – Då måste jag ha kontroll på allt. sedan släpps ut tillsammans i lösdrif- ligt!

35 travhästen asvt:s samarbetspartner

Folksam mitt i travet Med båda fötterna i travet är Tomas Thell den idealiska ombudsmannen för Folksam. Han har varit med från början, då det allra första avtalet mellan dåvarande försäkringsbolaget Yorkshire och ASVT skrevs runt år 1999. Med åren har samarbetet inneburit stora fördelar för ASVT:s medlemmar.

ellan åren 1986-1998 att ASVT:s medlemmar har sparat arbetade Tomas Thell många miljoner under åren, säger på ASVT:s Hingstde- Tomas Thell. pån. Idag driver han själv Hingstdepån i Fått jobba med sin hobby Östergötland AB. Det roligaste med uppdraget tycker M Hästar och trav har varit en stor han varit att få följa med Folksam på del av hans liv sedan barnsben. Han resan framåt. köpte sin första travhäst 1982 och har – Jag känner mig involverad och har i många år arbetat med marknadsfö- sett utvecklingen genom åren. Jag har ring och journalistik parallellt med fått jobba med min hobby hela mitt liv. uppdraget som försäkringsombud, Hingstdepån är den stora motorn i hans uppfödare och hästägare. Tomas Thell, ombudsman från Folksam. Med åren verksamhet. Men där tar sonen Sebas- – När jag slutade på ASVT fick jag har samarbetet med Folksam inneburit stora tian över mer och mer. Dottern Alexan- fördelar för ASVT:s medlemmar. Folksams önskan en förfrågan om att bli ombud. Senare är att försäkringsombuden ska finnas ”mitt i dra är numer även hon försäkringsom- såldes det engelska försäkringsbolaget travet”. bud för Folksam men arbetar mer med till Folksam. Då fanns redan avtalet andra typer av djurförsäkringar. med ASVT men det har utvecklats Idag har ASVT:s medlemmar många – Jag ska försöka arbeta mindre enormt under åren. rabatter, även på andra försäkringar. framöver för att hinna göra annat som Folksams önskan är att försäk- Och alla som får ett föl och grund- jag inte hunnit än, säger Tomas. ringsombuden ska finnas ”mitt i försäkrar det i Folksam får ett års Bland annat vill han åka och hälsa travet” och att de har ett brett kon- gratis veterinärvård för fölet. på alla travvänner världen över. taktnät. Tomas Thell är ett utmärkt – Det här är väldigt förmånligt och – Jag har tusentals besök att göra. exempel på det. Han arrangerar jag råder alla uppfödare att nyttja den Travet är som en liten familj, avslutar hästägardagar, event i samband här förmånen. Avtalet har inneburit Tomas Thell. med större lopp, finns med på alla auktioner och har ett finger med lite överallt inom travet. – Det handlar också mycket om Fakta: Medlemsförmåner kunskap. Jag vill inte att mina kunder ASVT-medlemmar har tio procents rabatt på Folksams djurförsäkringar. Medlem med familj ska ringa till Kundtjänst. De ska ringa omfattas av en olycksfallsförsäkring som omfattar kostnader för tandskador, invaliditetsersättning vid bestående skada (max tio basbelopp) samt dödsfall på grund av olycksfall (0,5 basbelopp). I mig. Jag hjälper dem med allt från att olycksfallsförsäkringen ingår även ett skydd för medhjälpare. Observera att denna försäkring ska ses fylla i en blankett till att erbjuda rätt som ett komplement till en allmän olycksfallsförsäkring. försäkring. Att vara ombud handlar också Gratis försäkring för föl: ASVT-medlemmar har gratis A6 veterinärvårdsförsäkring för samtliga födda föl under tolv månader från försäkringens ikraftträdande. Från och med den 5 juni 2008 finns om förtroende. Det gäller att kunna en alternativ rabatt för de ASVT-medlemmar som hellre vill veterinärvårdsförsäkra sitt föl i A1. Folk- villkoren och att ge korrekta upplys- sam lämnar då 20 procent på första årets veterinärvårdspremie. Alternativet ett års gratis A6 Enkel ningar till kunderna. Veterinärvårdsförsäkring kvarstår givetvis.

36 SynchroGait® Testet för travgenen

AnvänderVID ANVÄNDNING du franskt AV FRANSKT blod? BLOD SKICKA IN ETT HÅRPROV •• FörMe dval e nav na avelsdjurturlig ta ochlang för fö attr re urskiljan trav blrentravandeir hästarn a lättare Allt som krävs för att utföra unghästar at tredan träna innan och kdeom sättsmer i sträningnabbare till start testet är ett enkelt hårprov. FÖR• AA KALLBLODSTR hästar har höAVgAREre avelsvärden och tjänar mer Vilka hästar som testas be- pengaMed hjälpr än av C Atestet och CCkan- hädetst franskaar blodet handlas • Ovärderligt redskap för att para rätt kombinationer • användasoch för val påav etttävlingshästar säkrare sätt vi finns på plats underunder elitauktionenelitauktionen SAGT om SYNCHROGAIT® SynchroGait- Jag ha gerr f uenllt större förtroend förståelsee fförör – Jag har fullt förtroende varförteste kallblodstravarent och tycker rörat tsig te somknike denn gör.ge Upptäcktenr spännand bekräftare mö någotjlighe somte rjag i för testet och tycker att har haft på känn länge – att de finns en ” vårgent avelsarbe med stor effektte. på travteknik tekniken ger spännande möjligheter i vårt avelsarbete. Johan Hellande/Jan-Olov Perssonr, stuterichef Johan Hellander, stuterichef på Menhammar Stuteri AB på Menhammar Stuteri AB www.capiletgenetics.com Telefon: 0727 - 44 88 00

Annonsera i Travhästen Kontakta Mediakraft: Robert Veide [email protected] 0762-96 09 62 Robert Wallner [email protected] 0709-92 53 43

Inga mer leriga hagar eller sjukhagar – Paddex är lösningen – SSAB Merox OXELÖSUND 0155-25 44 00

37 travhästen trottex informerar Kriterieauktionen Mer tid för besiktning efter justerade starttider Under tre dagar skall 367 hästar säljas på Kriterieauktionen den 22- 24 september. Det är tredje gången auktionen arrangeras på Solvalla sedan auktionen flyttade tillbaka från Infra City.

Justerade starttider Då antalet hästar i årets auktionska- talog är färre än tidigare har start- tiderna för auktionen kunnat justeras så att mer tid finns för besiktning av hästar framförallt under fredagen och lördagen. Första utrop blir klockan 20 på torsdagens selektauktion samt på lördagen efter V75 och på fredagen, då ett större antal hästar bjuds ut, startar auktionen klockan 18.00.

Auktionstält även i år Precis som i fjol arrangeras auktio- nen i ett stort tält på grusplanen vid korsningen Bällstavägen och Travba- nevägen. I skissen här bredvid visas hela auktionsområdet med boxar, visningsytor och auktionslokal.

Frukost och lunchbjudning Så här såg det ut ifjol på Kriterieauktionen. Även i år så arrangeras auktionen i ett stort tält. De 500 De 500 första gästerna serveras varm första gästerna serveras varm lunch under auktionsdagarna. lunch i auktionstältet under auktions- dagarna. Lunchserveringen startar klockan 12 och pågår så länge det S finns mat kvar, dock längst fram till N Enköping klockan 14. Alla säljare kommer precis Uppsala Sundbyberg Stall A som tidigare kunna hämta kaffe och Stall B 279 Stall E Ulvsundavägen Stockholm/Bromma smörgås under förmiddagen. Stall G Stall J Stall L Många sätt att ta del av utbudet Stall C

Hus Stall D Stall F Stall H Auktionshästarna finns som vanligt Hästsportens Stall K WC presenterade på asvt.se, i equinline- WC appen för iPad och i en tryckt auktions- AuktionsarenaWC

Restaurang Bällstavägen Sekretariat katalog. På asvt.se kan varje säljare också Travbanevägen ladda upp bilder och länka till you tube- Mässa filmer. Auktionskatalogen går också att ladda ner i sin helhet gratis i ASVTs webshop. Däremot kostar det några kro- P Personbilar nor att få hem den tryckta varianten i Hästtransporter

Restaurang- Islandstorget brevlådan, om du inte köpt eller sålt häst entrén de senaste åren, för då skickas katalogen direkt från tryckeriet. En beställning av Här är en översiktskarta över området. Här ser du vart auktionen äger rum och även grafik på vart alla en katalog görs lättast i webshopen. boxarna finns.

38 trottex informerar travhästen

Charmeur Ima (Ready Cash – Along the Way U.S.) var den dyraste hästen vid elitauktion i år. Priset blev 500 000 kronor.

Elitauktionen Fler fick bättre betalt Elitauktionskatalogen innehöll i år 83 hästar, några färre än i fjol. Medelpriset sjönk, men medianpriset steg med sex procent jämfört i fjol. Även stopriserna steg jämfört med 2015.

Snittpriset vid årets Elitauktion blev steg med åtta procentenheter till 82 30 procent. Till största delen beroende 205 806 kronor, vilket är en minsk- procent. på bättre stopriser, inte på sjunkade ning med 11 procent jämfört med i försäljningspriser på hingstarna. fjol. Däremot steg medianpriset med 6 Stopriserna upp procent till 170 000 kronor. Vid fjolårets Elitauktion var skillna- Utlandsköp Ett högre medianpris tyder på att den i snittpris hela 158 143 kr mel- Genom åren har en betydande andel fler fick bättre betalt för sina hästar lan hingstar och ston. Det berodde hästar vid Elitauktionen ropats in av jämfört med i fjol. Däremot sakna- givitvis till en del på att de extrema utländska kunder. Mellan åren 2012- des de riktigt höga topparna vilket topparna under fjolårets auktion var 2015 kom 17-29 procent av den totala medförde att snittpriset sjönk. I fjol hingstar. Men vid en jämförelse av försäljningssumman från utländska såldes Coys Rain (Muscke Hill – Savvy medianpriserna för ston och hings- köpare. I år sjönk den siffran till 10 Yankee) för 1 260 000 kronor. tar vid förra årets Elitauktion kan procent. Man kan också konstatera I år blev toppnoteringen 500 000 konstateras att skillnaden i försälj- att de utländska köparna till skillnad kronor för Charmeur Ima (Ready ningspris var stor mellan ston och mot de senaste två åren återgått till Cash – Along the Way U.S.). Att fler hingstar. Skillnaden i medianpris var att köpa hästar som sålts under det fick bättre betalt återspeglar sig då 100 000 kronor. I år sjönk skillna- genomsnittliga försäljningspriset på också i att försäljningsprocenten den i medianpris mellan könen med auktionen.

39 travhästen ungdomsprofilen Moa satsar på en framtid inom travet Eftersom hennes kusin fick en egen pon- nytravare, ville hon också ha en. Då var hon åtta år, hade gått på ridskola och haft en ridponny sedan hon var tre. – Susanne Oscarsson är min moster och mamma jobbade hos henne och Jim när jag föddes, så jag har varit hos dem sedan jag var liten, säger Moa Thörngren.

Kusinen är förstås Kevin Oscarsson, som Moa inspirerats av en hel del. “Jag trivdes jättebra där och det var kul att se Hon körde ponnytrav tills hon fyllde 15 år men hade ett varmblod också. hur travsporten fungerar där. Det var också Så fort hon fick började hon köra spännande att få se hur de tränar sina ung- stor häst. – Jag har kört ganska många pon- hästar, men även de äldre hästarna.” nylopp, vunnit monté-SM på shetlands- ponny, kört storhästlopp och vunnit tre. Moa har gedigen travbakgrund och se hur de tränar sina unghästar, men Hon är nybliven ungdomsmedlem i tog studenten från Solvalla travgym- även de äldre hästarna. ASVT – för att moster Sussie sa att det nasium i våras. Sedan dess arbetar var bra att vara det. hos som hästskötare hos Svante Båth. Har egen uppfödning – Det finns ju många fördelar Men hon har också jobbat extra hos Travhästen träffar Moa på Wenngarns med medlemskapet som lät bra, Claes Sjöström under tre år och varit auktion. Hon berättar att hon brukar säger Moa. på praktik i USA, , i två må- gå på så många auktioner som möjligt Vid sidan av jobbet som hästsköta - nader hos Jimmy Takter och Marcus och ser nu förstås fram emot Kriterie- re har hon en egen uppfödning med Melander. auktionen. ett varmblodssto som fick sitt första – Jag trivdes jättebra där och det – Det är kul att titta på alla hästar föl i våras. Ett stoföl, Miss Investiga- var kul att se hur travsporten funge- som säljs och alltid lär man sig något, tor, (Andover Andover-Ullis Å-Lucky rar där. Det var också spännande att få säger Moa. Po) som hon har stora drömmar för.

Energy Pro Balance - massor med skonsam energi till hästen Läs mer på www.trikem.se

ShowJump_185x30.indd 2 2014-03-13 21:26 40 Moa Thörngren tillsammans med sitt föl Miss Investigator (e Andover Andover - u Ullis Å. - ue Lucky Po).

– Självklart skulle jag vilja ha med henne i något stort årgångslopp – Oaks eller Derbystoet, säger Moa och får något längtansfullt i blicken. – Drömmar kostar ju ingenting! Moa stortrivs att jobba som häst- skötare och har inga andra planer för framtiden just nu. Men om något år vill hon gärna åka tillbaka och jobba i USA igen. – Då kanske jag provar Florida ef- tersom det är så varmt och skönt där, säger hon och skrattar. Det är just hästarna som är det roligaste med travet, tycker Moa. Att pyssla med dem varje dag, borsta och bara vara med dem. – Och att få vara med hela vägen, från att sköta om dem hemma och sen åka på trav och följa dem i lop- Moa Thörngren kör sitt sto Ullis Å. pen.

VI TAR HAND Vi tar hand om allt pappersarbete OM ALLT för Andelshästen! PAPPERSARBETE Besök gärna vår nya hemsida! Tel: 018-12 40 04 FÖR ANDELS- www.easykb.se E-post: [email protected] HÄSTEN! Tel 018-12 40 04, Fax 018-12 60 0 www.easykb.se 41 travhästen 3-åringsstatistik

Sammanställning: Joakim Fredriksson, Statistik [email protected] 3-åringar

Födda 2013, per 1/8 2016. Rankat på Relativt värde. Hingstar med minst 20 avkommor.

1 2 Hingst Far BLUP Mor BLUP Avk. Startat Start% Segrar Segerkvot Intjänat kr Snitt/avk kr Rel. värde Vinstrikaste avk. intj. kr

1 6 Joke Face 126 107 31 19 61,29 14 45,16 1 412 511 45 565 112,94 Robinia Face, 657 642 2 4 Maharajah 121 106 79 40 50,63 49 62,03 4 292 466 54 335 111,36 Makethemark, 1 292 500 3 2 Ready Cash 135 107 42 19 45,24 27 64,29 2 390 100 56 907 111,05 Caddie Lisieux, 475 000 4 14 Yankee Glide 122 110 24 14 58,33 11 45,83 685 622 28 568 110,51 Ubangi, 140 500 5 12 Raja Mirchi 125 107 52 28 53,85 22 42,31 1 637 870 31 498 110,36 Rajesh Face, 183 500 6 10 Going Kronos 123 109 36 23 63,89 21 58,33 1 409 181 39 144 110,23 Electric Light, 395 000 7 8 Muscle Hill 129 112 37 20 54,05 22 59,46 1 469 428 39 714 110,15 Destiny Am, 255 000 8 9 Adrian Chip 115 103 29 19 65,52 13 44,83 1 135 269 39 147 109,65 Diamanten, 615 000 9 13 Cantab Hall 125 109 20 11 55,00 13 65,00 598 599 29 930 108,99 Gwenda di Quattro, 161 475 10 15 Scarlet Knight 116 105 91 48 52,75 24 26,37 2 255 680 24 788 106,80 D’Laina, 192 400 11 7 Zola Boko 119 107 76 35 46,05 24 31,58 3 220 760 42 378 105,78 Undine, 1 239 200 12 1 Make it Happen 119 103 30 16 53,33 11 36,67 2 603 549 86 785 105,76 Gareth Boko, 2 228 500 13 5 Quite Easy U.S. 119 104 40 17 42,50 14 35,00 2 044 135 51 103 105,64 M.T.Le Bron, 1 164 500 14 20 Andover Hall 119 108 25 14 56,00 8 32,00 420 912 16 836 105,53 Bungle Rain, 110 000 15 11 Orlando Vici 119 104 101 49 48,51 24 23,76 3 361 418 33 281 104,97 Racing Mange, 1 117 730 16 22 Jaded 115 105 30 19 63,33 8 26,67 451 781 15 059 103,91 Ural, 92 700 17 17 Mr Pine Chip 109 104 24 12 50,00 4 16,67 480 162 20 007 102,21 Jaanus Tooma, 211 600 18 19 Love You 118 105 36 15 41,67 13 36,11 617 007 17 139 101,72 Laura Vixi, 125 500 19 3 Sahara Dynamite 116 99 24 8 33,33 7 29,17 1 362 500 56 771 101,33 Zahara Goj, 1 120 500 20 24 Pastor Stephen 105 61 25 40,98 8 13,11 871 800 14 292 101,08 Saint Patrick, 119 500 21 28 Nu Pagadi 119 103 21 11 52,38 2 9,52 212 500 10 119 100,73 Rorri Bris, 78 700 22 18 Infinitif 123 102 51 20 39,22 19 37,25 876 899 17 194 100,22 Han Herred, 225 000 23 29 Donato Hanover 127 110 23 8 34,78 2 8,70 221 300 9 622 99,57 Under the Table, 68 000 24 23 From Above 114 104 68 23 33,82 15 22,06 977 400 14 374 99,23 Pastore Bob, 153 000 25 26 Enjoy Lavec 101 100 31 12 38,71 2 6,45 360 350 11 624 98,34 Enjoy’s Boy, 116 900 26 31 Dream Vacation 112 102 77 32 41,56 12 15,58 690 989 8 974 97,76 Stepping Spaceboy, 122 100 27 30 Juliano Star 108 105 37 14 37,84 5 13,51 353 495 9 554 97,70 Queen C.D., 141 000 28 25 Text Me 110 103 45 17 37,78 7 15,56 525 086 11 669 97,58 Twinklw Laday, 141 400 29 32 Pine Chip 108 103 42 13 30,95 6 14,29 375 800 8 948 96,69 Defrag Am, 93 200 30 36 Symphonic Hanover 115 103 26 10 38,46 2 7,69 148 800 5 723 96,42 Symphonie Teemer, 61 700 31 33 Judge Joe 113 105 29 9 31,03 3 10,34 223 900 7 721 96,42 Julius Leejs, 109 500 32 21 Andover Andover 106 99 109 35 32,11 12 11,01 1 813 506 16 638 96,11 Dream on Honey, 567 600 33 27 Up Front Larry 108 100 28 7 25,00 0 0,00 287 600 10 271 96,07 On the Line, 108 300 34 37 Rite On Line 111 101 22 7 31,82 0 0,00 121 500 5 523 95,23 Stepping Baby, 54 500 35 16 Triton Sund 111 101 38 11 28,95 6 15,79 860 373 22 641 94,70 Borups Powerful, 726 700 36 40 Super Arnie 109 100 20 6 30,00 1 5,00 63 800 3 190 94,03 Jolly Tooma, 20 800 37 34 So Perfect 105 98 29 9 31,03 4 13,79 177 600 6 124 93,56 Perfect Dynamite, 98 200 38 38 Caramba Hall 113 96 25 6 24,00 2 8,00 125 650 5 026 93,35 Tequila Arette, 46 200 39 35 Marion Mad Money 105 97 23 6 26,09 0 0,00 132 000 5 739 92,87 Ginger Lynn, 91 900 40 39 Conny Nobell 113 99 25 5 20,00 1 4,00 93 900 3 756 92,72 Edwin Hornline, 33 500 41 41 Turbo Sund 112 99 40 7 17,50 0 0,00 114 400 2 860 90,01 Ingrosso, 76 300 42 42 Intoxicated 114 99 54 7 12,96 0 0,00 78 792 1 459 89,76 Bravo Power Dirt, 28 700

115,78 103,52 2831 1079 38,11 607 21,44 59 905 788 21 161 100,00

Förklaring 1) Ranking utifrån “relativt värde” 2) Ranking utifrån “snitt intjänat per avkomma” Mor-BLUP, Snitt BLUP för mödrarna. Källa Blodbanken.nu

Relativt värde Varje avkomma får en transformerad prissumma, enligt formeln naturlig logaritm med prissumman + 1000 kr. Sedan räknas medelvärdet av de transformerade pris- summorna ut per hingst. För att man ska få ett grepp om värdet har vi räknat om medelvärdet till 100. En hingst som har 107 i relativt värde ligger således 7% över medel, medan en hingst som har 95 i relativt värde ligger 5% under medel.

42 notiser travhästen Topptravare från Värva medlemmar!

Medlemsavgiften för 2017 är 450 kronor. En summa som snabbt tjänas in - Trottex auktioner såväl i kunskap och gemenskap som genom att utnyttja de förmåner ASVT Listan över de topphästar som sålts på Trottex auktioner är lång. Just nu leder erbjuder fullbetalande medlemmar via våra sam- Your Highness (bilden) listan över de vinstrikaste svenskfödda hästarna 2016 arbetspartners. Fler och fler ungdomar väljer också med närmare sex miljoner insprunget på nio starter i år. att bli medlemmar tack vare att alla förmåner även 2010 leddes superstoet in i auktionsringen, men gäller för ungdomsmedlemskap för dem mellan ropades tillbaka för 140 000 kr. 16-25 år för 150 kronor per år.

Korsordslösning från Travhästen, nr 2 Annonsera Pristagare Jenny Sjöberg, Alingsås. Pris: 2 fölgrimmor

STICKER EU CHEFAR i Travhästen GURK- KAN SES I DAGFINNS FÖRE VÄXT LEVE- I ANDRA STALL RANSEN K EU LEDET B BURKHÖG SOM DEN BESVÄR- K A L E B A S S Kontakta Mediakraft: LIGASTE HELA SURVEN A V I G A S T E TVISTER FÖRST I Robert Veide OCH OX- A L L A GURGEL K FORD O X SVAMP [email protected], 0762-96 09 62 TÖM L Ä R K S O P P PLATS FÖR SPORT PAT- RASK R E M ÅTER I P P A Robert Wallner TÄT LÄGE FÖRE SJÄLV- TILL- BARCE- FÖR- STÅNDS- LONA VÅLLAD BEVISEN N I V Å F C DIMMA [email protected], 0709-92 53 43 ROV- LEJDARE IN- HÅLLER MON- FINNS FRI FRÅN GER GIN- FÅGELS- FÖR GODS FILTRA- INANDET ARK- SÄRSKILD VATTEN MÅNAD ET DESS MAKAR FÖR HÄST- TÖREN UTE SMAK C I G A R R Ö K LEDEN L M ERNA R FÖR OXID- VAR FINA HÅLLER LAGERN ERING- LITET FISK- EFTER KVAR EN E N E N KPML EN R ÅNGA Ö L K A P S Y L E R 1000- GYLLEN- TACKA KLUBBEN HAMMAR ÄR SOLU- IBLAND Ä R G VISTATS D R Ö M G R Ä N S TION P G HÖGA G Ö RUTA TORK- FUNKAR FÖRVALT- HUSET SOM NINGSMY- PROTE- FÖDA NDIGHET T E V E STERAR R I A N STRÖM Ä T L I G H E T JUL IN- VIGNINGS- F I N A N S I N S P E K T I O N E N MAT SJUKDOM FÄRSK- TUNISISK BAS I OCH SMÅ DINAR SIREN TORSDAGS- PRES- MAT TRIUMFER HÅRT F SAT R GARN T N D A L A R M UTTALADE Ä R T A KARTONG TVISTADE SMÅPAS- M I N I S E G R A R DRÄNKA P A SAGEN S T R E D VRID- TA ISÄR LEGAT SPOR- GÅR UPP NINGS- FÖRE NED- TAR STORBRIT- S K Y T T MOMENT E VISNING ANNIEN Ö P P N A SMUTSAD A R V 22/11- FET FARSGRIS VID 21/12 FISK MORGON I NÖD ELIMIN- LONDON A M IHOP Å S K R U V A P Å ERADE O R N E SOV- PREFIX STUND HÖRT AV TILL- S T A L L S K R I K E N VÄXTER L U R SIG A N TIPSEN LÄNGST KÖR AV RIKT- FÖRSE MÄTT- PÅ VISS FRAM DRÄNGAR MED NING BACKE ANDE STEN BITTER BUSKE E N RANCUNE N O BLUSLIV O D R PERSON Ö S T E R T U N G H Ä S T P Å T Ö M K Ö R N I N G

FÖR- FÖRE VISS FÖRE HUR SOF- AND- ALLA I 7-14 DAGS? FAD L A T ERSON O P KAKTYP S I N G O N Ä R FORSELL CHIKA- A S I A T NERADE G R Y JAPAN BE- SVÄRAT A N T A S T A T FÖRR NATRIUM SAND PÅ FÄRJE- KRUX Ä N G STAD D Å N A VALL BE- BACKE SKATTAD T A X E R A D KAINS BROR FIXAR A R R A BRA LUFT A B E L OMARBE- TA MUSIK STR- FISK BLEV ECK UTAN O R A D E I O P L A C E R A D

En lastartraktor perfekt för hästgården RYMLIG HYTT

SMIDIG

BRA SIKT

SMARTA FINESSER

Söderberg & Haak Maskin AB 046-25 92 00 • www.sodhaak.se PREMIUM TECHNIK

43 travhästen 4-åringsstatistik

Sammanställning: Joakim Fredriksson, Statistik [email protected] 4-åringar

Födda 2012, per 1/8 2016. Rankat på Relativt värde. Hingstar med minst 20 avkommor.

1 4 Conway Hall 119 105 21 18 85,71 43 204,76 3 999 484 190 452 119,96 Flash Håleryd, 888 550 2 1 Muscle Hill 129 109 61 53 86,89 115 188,52 17 265 072 283 034 119,93 Princess Face, 4 472 500 3 7 Raja Mirchi 125 106 30 27 90,00 56 186,67 4 100 960 136 699 118,76 Target Kronos, 573 655 4 6 Ready Cash 127 105 62 56 90,32 120 193,55 11 044 169 178 132 117,18 Readly Express, 3 330 000 5 11 Scarlet Knight 116 103 86 75 87,21 96 111,63 8 572 847 99 684 113,49 Toohotforyou, 930 900 6 3 Ken Warkentin 119 105 39 30 76,92 67 171,79 7 631 975 195 692 112,52 Heavy Sound, 2 523 050 7 5 Jocose 119 99 20 16 80,00 26 130,00 3 598 156 179 908 112,05 Sucre, 1 528 000 8 2 Going Kronos 123 106 35 26 74,29 51 145,71 7 081 235 202 321 110,81 Spoil Me, 3 479 000 9 10 Zola Boko 119 103 114 96 84,21 179 157,02 12 999 405 114 030 109,71 Tunika, 2 383 000 10 17 Orlando Vici 119 102 32 26 81,25 36 112,50 2 070 203 64 694 108,30 Hawk Cliff, 281 750 11 9 Celebrity Secret 114 104 30 24 80,00 33 110,00 3 725 251 124 175 106,89 Pacific Broline, 1 599 300 12 15 Gift Kronos 119 101 49 35 71,43 50 102,04 3 592 531 73 317 106,30 Pajas Face, 700 000 13 29 Super Arnie 109 101 39 33 84,62 29 74,36 1 740 279 44 623 105,94 Order by Heaven, 225 000 14 21 Andover Hall 119 106 29 20 68,97 29 100,00 1 555 156 53 626 105,34 Fury Heart, 333 700 15 31 Quaker Jet 106 103 21 16 76,19 20 95,24 888 343 42 302 105,26 High on Heels, 151 650 16 20 Credit Winner 118 105 22 17 77,27 15 68,18 1 218 000 55 364 105,14 Jeppas Pointer, 197 350 17 14 Judge Joe 113 100 62 45 72,58 60 96,77 4 633 508 74 734 104,93 Cupido Sisu, 992 450 18 25 Muscles Yankee 116 104 29 24 82,76 30 103,45 1 441 346 49 702 104,88 Run Ceasar Run, 201 200 19 27 Mr Pine Chip 109 101 56 40 71,43 36 64,29 2 650 873 47 337 103,11 Mhona’s Sister, 272 600 20 26 Make it Happen 119 102 41 31 75,61 23 56,10 1 952 536 47 623 102,50 Staro Juventus, 264 050 21 8 Super Photo Kosmos 109 98 23 13 56,52 26 113,04 2 874 171 124 964 102,38 Galactia, 1 570 500 22 24 Micro Mesh 113 98 39 30 76,92 25 64,10 1 952 846 50 073 101,90 Dragster, 477 372 23 23 Symphonic Hanover 115 102 36 23 63,89 28 77,78 1 803 094 50 086 101,41 Aron Palema, 224 000 24 18 Adrian Chip 115 103 41 31 75,61 43 104,88 2 432 388 59 327 101,38 Kiss Me Kate T.J., 409 500 25 36 Text Me 110 99 38 26 68,42 21 55,26 1 396 096 36 739 101,19 Harkeröds Mimmi, 137 900 26 12 From Above 114 102 66 41 62,12 61 92,42 6 012 846 91 104 100,79 Timbal, 2 342 166 27 37 Rite On Line 111 98 65 51 78,46 34 52,31 2 189 866 33 690 100,25 Incognito Tooma, 300 900 28 22 Revenue 110 101 57 36 63,16 41 71,93 2 882 753 50 575 98,81 In Vain Sund, 848 320 29 13 Lindy Lane 109 102 26 14 53,85 21 80,77 2 198 264 84 549 98,54 Breidabliks Nubbe, 1 113 600 30 16 Andover Andover 106 96 29 16 55,17 23 79,31 2 035 574 70 192 98,52 Mr Perfect, 721 000 31 30 Igor November 110 93 28 19 67,86 20 71,43 1 234 250 44 080 97,84 Cigor Coyote, 290 900 32 40 Dream Vacation 112 102 46 30 65,22 19 41,30 1 496 265 32 528 97,36 Devs Dragon, 151 800 33 19 Quevert 107 96 21 11 52,38 14 66,67 1 167 192 55 581 97,29 Bottnas Commandeur, 490 800 34 41 Kiss Francais 109 99 23 13 56,52 13 56,52 734 145 31 919 97,00 Persephone Face, 166 450 35 47 Enjoy Lavec 108 100 31 23 74,19 10 32,26 635 056 20 486 97,00 The Swede, 163 550 36 33 Jaded 115 101 44 27 61,36 26 59,09 1 683 567 38 263 96,50 I’m Just a Sund, 445 500 37 28 Password 107 101 38 23 60,53 23 60,53 1 774 177 46 689 96,06 Counterfeightr, 410 113 38 38 Olimede 103 101 29 16 55,17 17 58,62 967 518 33 363 95,64 Gene Kelly Am, 204 450 39 43 Conny Nobell 113 100 21 12 57,14 12 57,14 568 479 27 070 95,63 Xanthis Amazing, 149 800 40 42 Marion Mad Money 105 95 29 16 55,17 17 58,62 904 015 31 173 95,27 Il Mio Dea, 204 000 41 32 Pine Chip 108 101 30 16 53,33 13 43,33 1 265 150 42 172 94,77 Tro Lo Lo, 467 300 42 39 Order By Fax 103 97 36 22 61,11 12 33,33 1 182 100 32 836 94,63 Reorder, 399 900 43 35 So Perfect 105 97 53 29 54,72 29 54,72 1 985 731 37 467 93,74 Andover Streamline, 569 750 44 44 Turbo Sund 112 96 72 38 52,78 33 45,83 1 788 831 24 845 92,72 Tromb Access, 273 900 45 46 Uptown Yankee 107 93 24 13 54,17 6 25,00 496 850 20 702 92,44 Sahara Sun, 146 650 46 34 Triton Sund 111 100 54 28 51,85 26 48,15 2 035 147 37 688 91,74 Xceed G.T., 721 300 47 49 Juliano Star 108 99 36 19 52,78 11 30,56 575 397 15 983 90,79 Fetiche Boko, 144 000 48 48 Flirtin Man 105 100 47 26 55,32 13 27,66 785 805 16 719 90,25 Costa del Sol, 159 700 49 45 Laddie 107 97 30 14 46,67 15 50,00 740 750 24 692 89,99 Donna Dixie, 184 600 50 50 Racer Bourbon 97 99 24 11 45,83 11 45,83 368 029 15 335 89,45 Gloria Band, 94 800 51 51 Tap In 104 93 20 9 45,00 3 15,00 283 950 14 198 88,78 Parkes, 118 900 52 52 Double Eagle 94 100 21 5 23,81 3 14,29 122 150 5 817 81,82 Ivan, 38 300

111,9 100,56 3108 2022 65,06 2426 78,06 201 343 565 64 782 100,00

44 notiser travhästen Kriterievinnare vi minns Det allra första Kriteriet,1927, vanns Många av de verkligt stora stjär- av hästen Ibrahim Pascha med sin norna i svensk travsport har använt tränare, danske Sophus Sörensen i Kriteriet som avstamp mot de högre sulkyn. Loppet kördes på Jägersro, höjderna. Några av de främsta vinnar- eftersom Kriteriet (liksom Derbyt) na är Lime Abbey, Gay Noon, Julienne, ambulerade mellan de tre storbanorna Grain, Mack the Knife, Piper Cub, Ina i Sverige; Jägersro, Solvalla och Åby. Scot, Zoogin, Remington Crown, Hilda Ibrahim Pascha. Foto: P&R-ANDERSSON Detta var inte en helt lyckad lösning Zonett, From Above och Maharajah. PRESSBILD för dessa banor, så sedermera per- Vinnare av Svenskt Trav-Kriterium manentades Uppfödningslöpningen 2015 var Readly Express, tränad av kronor på Kriterieauktion 2013. Reds. och Derbyt till Jägersro, Kriteriet till Timo Nurmos, ägd av Brave AB & Bro anm.) tränad av Roger Walmann, ägd Solvalla medan Åby tog hand om det Byggnads AB och körd av Jorma Kontio. av AB Svensk Reklamfinans och med med tiden inte lika fullt betydelsefulla Vinnare av Svenskt Trav-Oaks Kenneth Haugstad i sulkyn. Källa: Svenskt Trav-S:t Leger. 2015 var Spoil Me, (såldes för 220 000 Svensk Travsport.

MissaMissa inte!inte! 15% Pristagare rabattrabatt påpå SatsarSatsar på på kvalité kvalité och och smarta smarta lösningar! lösningar! plastplank Jenny Sjöberg, Alingsås. Pris: 2 plastplank City-BoxenCity-Boxen är helhetsleverantör är helhetsleverantör av avstallinredning stallinredning och och stalltill stalltillbehörbehör med med egen egen tillverkning.tillverkning. Hos Hos oss osshittar hittar du alltdu alltdu dubehöver behöver för förfölgrimmor att att inreda inreda och och färdigställa färdigställa ditt ditt stall. stall. RejälaRejäla och ochlättmonterade lättmonterade boxar, boxar, utestall, utestall, vindskjul, vindskjul, stallfönster, stallfönster, dörrar, dörrar, boxmattor,boxmattor, vattensystem, vattensystem, krubbor, krubbor, solarium, solarium, skrittmaskin skrittmaskin m.m. m.m. City-boxen International AB • Televägen 2, 291 62 Kristianstad City-boxen International AB • Televägen 2, 291 62 Kristianstad Tel: 044-20 44 40 • Fax: 044-20 44 45 • e-mail: [email protected] • www.city-boxen.se Tel: 044-20 44 40 • Fax: 044-20 44 45 • e-mail: [email protected] • www.city-boxen.se

”Rätt val för dig med höga krav”

Många hästvänner runt om i landet har redan upptäckt förde- larna med att bygga i betong. Det är enkelt, underhållsfritt och kostnadseffektivt. Och det innebär att du får tid över för det du gillar bäst; dina hästar. Välkommen att kontakta oss du också.

0470 965 00 | stalloridhus.se

45 travhästen Uppfödarstatistik Uppfödarstatistik Varmblod Källa: Svensktravsport.se Sammanställning: Joakim Fredriksson, [email protected] 100 vinstrikaste uppfödare 2016. Kördatum 2016-08-25.

namn Starter 1:a 2:a 3:a Vinst% Vinstsumma namn Starter 1:a 2:a 3:a Vinst% Vinstsumma

1 Menhammar Stuteri AB, Ekerö 1 716 213 203 68 12,4 20 000 817 51 Höglund Jan-Eric & Lisbet 82 11 12 5 13,4 1 010 580 2 Kolgjini Lutfi & Svensson Anna 761 97 65 68 12,7 10 193 607 52 Brixton Medical AB, Örsundsbro 80 12 9 7 15 996 700 3 Nyberg Bengt-Åke & Kjell 158 18 13 20 11,4 6 985 083 53 Easy KB, Uppsala 99 8 15 9 8,1 980 693 4 Annemanna AB, Ekerö 555 64 45 61 11,5 6 484 100 54 Telebolaget MK AB, Örebro 68 9 11 5 13,2 971 500 5 Sisyfos Breeders AB, Märsta 508 56 44 58 11 5 478 959 55 Breidablik häst AB, Blentarp 19 2 3 4 10,5 943 400 6 Broline International AB 445 51 47 35 11,5 4 811 422 56 Falk Göran, Klågerup 93 12 8 4 12,9 917 618 7 Lorentzon A-C & Magnusson J-E 254 28 26 24 11 3 692 185 57 WF Förvaltning AB, Boden 81 7 13 6 8,6 904 400 8 Västerbo Stuteri AB, Heby 444 43 32 39 9,7 3 675 480 58 Stall Silvio AB, Åstorp 46 7 7 5 15,2 898 981 9 Stefan T.Z. Melander HB 393 34 34 32 8,7 3 609 057 59 Liedman Kristina, Laholm 44 8 3 6 18,2 883 848 10 Erikssunds Trotting AB, Sigtuna 221 30 25 20 13,6 3 538 081 60 Stall Futura KB, Forsmoo M & B 21 4 3 2 19 882 050 11 Misty Trotting AB, Strängnäs 373 36 50 38 9,7 3 512 154 61 Conradsson Ove, Falköping 116 17 11 13 14,7 870 097 12 Am Bloodstock AB, Halmstad 296 39 40 39 13,2 3 474 047 62 Persson Tobias, Stockholm 30 3 8 2 10 868 789 13 Deseks AB, Vara 213 28 25 35 13,1 3 344 012 63 Jonsson Tomas, Nossebro 143 13 11 14 9,1 843 900 14 Mellby Gård AB, Malmö 222 37 25 31 16,7 3 150 030 64 Bergman Mats, Göteborg 13 3 3 0 23,1 842 500 15 Global Farm AB, Nacka Strand 398 48 42 32 12,1 3 137 738 65 Allev. Kronos S.R.L. Soc Agr 51 7 5 10 13,7 833 244 16 Boko Stables Holland BV 327 38 39 31 11,6 3 114 702 66 Olofsson Ronny & Vanja 126 12 11 14 9,5 832 125 17 Stefan T.Z.Melander HB 439 32 31 39 7,3 2 884 381 67 Eliasson Ulf, Vara 86 10 10 9 11,6 822 900 18 Oscarsson J, S, K & N 95 10 13 11 10,5 2 825 735 68 Nilsson Marie & Hagström Birgitta 8 1 0 0 12,5 819 065 19 Eriksson Mats B, Rättvik 16 10 3 0 62,5 2 730 682 69 Stejdahl Robert, Mariannelund 90 4 11 8 4,4 815 992 20 Bender Karl-Erik, Kvänum 379 25 41 41 6,6 2 637 177 70 Goop Annika, Kil 36 4 4 4 11,1 802 378 21 AB Hornline, Västervik 480 35 42 35 7,3 2 499 146 71 Carlsson Peter & Lars-H, Berggren 47 5 8 5 10,6 788 179 22 Håleryd AB, Örkelljunga 177 28 15 17 15,8 2 297 851 72 Löfstedt Mats, Ösmo 61 8 4 2 13,1 782 440 23 Pellpac AB, Torekov 104 10 18 12 9,6 2 256 939 73 Sandberg Thord & Gunilla 56 6 9 4 10,7 758 891 24 Adler Hans, Nossebro 35 3 4 0 8,6 2 088 000 74 Nordemo Alf, Norrtälje 87 7 10 9 8 747 070 25 Thomas Persson Finans AB 187 23 34 18 12,3 2 083 984 75 Veterinär D Söderberg AB, 75 4 12 3 5,3 745 725 26 Eriksson Eva, Simrishamn 50 7 5 6 14 2 015 079 76 Prestera International AB, Lund 93 13 9 3 14 741 759 27 Olofsson Johnny & Gunilla 75 9 10 10 12 1 783 830 77 Stall Tilly AB, Stocksund 104 10 8 15 9,6 740 000 28 AB NIAN, Älvsbyn 25 8 1 1 32 1 739 700 78 Stall Torpet HB, Bredbyn 31 3 3 5 9,7 735 019 29 O.Carlsson Ekonomi AB 58 16 4 5 27,6 1 680 282 79 Hansson Fredrik & Månsson Peter 21 6 4 5 28,6 733 800 30 Invexbo AB, Bredaryd 116 16 9 8 13,8 1 639 408 80 Mäenpää Oskari, Finland 21 2 1 1 9,5 732 904 31 Tal AB, Arvika 146 21 23 15 14,4 1 551 734 81 Hultberg Dan, Hallsberg 214 11 16 23 5,1 728 500 32 Brodda Stuteri AB, Skurup 201 27 25 8 13,4 1 528 041 82 Puro Petri, Eldsberga 40 10 4 4 25 696 171 33 Snogarps Gård AB, Ystad 85 21 8 10 24,7 1 394 370 83 Wolf Werner, Tyresö 23 3 1 4 13 684 357 34 Nilsson Staffan B, Ramkvilla 261 20 24 15 7,7 1 374 076 84 Alebäcks Stuteri AB, Lidköping 102 12 7 13 11,8 682 973 35 Djupdahl Madeleine, Grimeton 42 9 2 8 21,4 1 374 035 85 Eriksson Ulla & Håkan 115 18 12 11 15,7 676 696 36 Happy People Racing AB, Tranås 234 26 23 21 11,1 1 293 675 86 Karlsson Konny, Västerås 22 4 3 2 18,2 674 828 37 Froode Lars-Otten, Trensum 63 11 7 4 17,5 1 290 449 87 Launcher AB, Stockholm 128 10 14 11 7,8 655 901 38 Bergström Malin & Jonas 10 4 1 2 40 1 276 000 88 Ströby Ann-Marie & Olsson Bengt 10 2 4 3 20 617 500 39 Johansson Stefan, Stockholm 23 6 0 0 26,1 1 273 100 89 Aulin Lars-Erik, Lindesberg 46 8 8 3 17,4 604 600 40 Stal Quattro V.O.F. (NL) 52 7 6 5 13,5 1 270 743 90 Kolgjini Lutfi & Lind Catharina 9 2 2 3 22,2 596 250 41 Satrell Anders, Bro 28 3 6 5 10,7 1 232 206 91 HB Stall Lundensis, Lund 18 5 2 0 27,8 590 685 42 Svensson Ralph, Skivarp 51 10 9 5 19,6 1 213 009 92 Svensson Ola & Lörincz Maria 29 4 3 0 13,8 590 519 43 Fermskog Magnus, Lenhovda 72 10 10 5 13,9 1 203 300 93 Elmqvist Ulf & Larsson Sam 23 8 2 0 34,8 587 929 44 Eriksson Maria & Blomkvist Lars 9 2 3 1 22,2 1 160 000 94 Ekström Robert & Pia, Åland 74 14 9 7 18,9 585 435 45 Oxalis AB, Solna 341 20 25 24 5,9 1 147 875 95 Jakobsson Kenneth & Gun 26 5 3 2 19,2 574 700 46 Brodda International HB, Lund 98 12 10 15 12,2 1 129 368 96 Olsson Annelie & Fredriksson 53 9 2 4 17 570 601 47 Quantum Farms AB, Götene 244 17 26 18 7 1 128 425 97 Nelén Hans, Nacka Strand 98 5 14 13 5,1 564 577 48 Nilsson Nils-Göran & Olsson Göran 21 2 6 5 9,5 1 117 040 98 Skråmsta Stuteri HB, Bro 99 10 9 9 10,1 560 910 49 Johansson Per-Olof, Gotlands 120 19 12 14 15,8 1 036 899 99 Strömline AB, Moheda 147 8 8 15 5,4 558 130 50 Wall Åke A & Mona 87 3 11 11 3,4 1 012 350 100 Bendz Eril, Växjö 62 9 5 10 14,5 557 000

46 NYHET! TRAVSVERIGES POPULÄRASTE FODER I NY DESIGN.

51 Höglund Jan-Eric & Lisbet 82 11 12 5 13,4 1 010 580 52 Brixton Medical AB, Örsundsbro 80 12 9 7 15 996 700 53 Easy KB, Uppsala 99 8 15 9 8,1 980 693 54 Telebolaget MK AB, Örebro 68 9 11 5 13,2 971 500 55 Breidablik häst AB, Blentarp 19 2 3 4 10,5 943 400 56 Falk Göran, Klågerup 93 12 8 4 12,9 917 618 57 WF Förvaltning AB, Boden 81 7 13 6 8,6 904 400 58 Stall Silvio AB, Åstorp 46 7 7 5 15,2 898 981 59 Liedman Kristina, Laholm 44 8 3 6 18,2 883 848 60 Stall Futura KB, Forsmoo M & B 21 4 3 2 19 882 050 61 Conradsson Ove, Falköping 116 17 11 13 14,7 870 097 62 Persson Tobias, Stockholm 30 3 8 2 10 868 789 63 Jonsson Tomas, Nossebro 143 13 11 14 9,1 843 900 64 Bergman Mats, Göteborg 13 3 3 0 23,1 842 500 65 Allev. Kronos S.R.L. Soc Agr 51 7 5 10 13,7 833 244 66 Olofsson Ronny & Vanja 126 12 11 14 9,5 832 125 67 Eliasson Ulf, Vara 86 10 10 9 11,6 822 900 68 Nilsson Marie & Hagström Birgitta 8 1 0 0 12,5 819 065 69 Stejdahl Robert, Mariannelund 90 4 11 8 4,4 815 992 70 Goop Annika, Kil 36 4 4 4 11,1 802 378 71 Carlsson Peter & Lars-H, Berggren 47 5 8 5 10,6 788 179 72 Löfstedt Mats, Ösmo 61 8 4 2 13,1 782 440 73 Sandberg Thord & Gunilla 56 6 9 4 10,7 758 891 74 Nordemo Alf, Norrtälje 87 7 10 9 8 747 070 75 Veterinär D Söderberg AB, 75 4 12 3 5,3 745 725 76 Prestera International AB, Lund 93 13 9 3 14 741 759 77 Stall Tilly AB, Stocksund 104 10 8 15 9,6 740 000 78 Stall Torpet HB, Bredbyn 31 3 3 5 9,7 735 019 79 Hansson Fredrik & Månsson Peter 21 6 4 5 28,6 733 800 80 Mäenpää Oskari, Finland 21 2 1 1 9,5 732 904 81 Hultberg Dan, Hallsberg 214 11 16 23 5,1 728 500 82 Puro Petri, Eldsberga 40 10 4 4 25 696 171 83 Wolf Werner, Tyresö 23 3 1 4 13 684 357 84 Alebäcks Stuteri AB, Lidköping 102 12 7 13 11,8 682 973 85 Eriksson Ulla & Håkan 115 18 12 11 15,7 676 696 86 Karlsson Konny, Västerås 22 4 3 2 18,2 674 828 87 Launcher AB, Stockholm 128 10 14 11 7,8 655 901 88 Ströby Ann-Marie & Olsson Bengt 10 2 4 3 20 617 500 89 Aulin Lars-Erik, Lindesberg 46 8 8 3 17,4 604 600 90 Kolgjini Lutfi & Lind Catharina 9 2 2 3 22,2 596 250 91 HB Stall Lundensis, Lund 18 5 2 0 27,8 590 685 92 Svensson Ola & Lörincz Maria 29 4 3 0 13,8 590 519 93 Elmqvist Ulf & Larsson Sam 23 8 2 0 34,8 587 929 94 Ekström Robert & Pia, Åland 74 14 9 7 18,9 585 435 95 Jakobsson Kenneth & Gun 26 5 3 2 19,2 574 700 96 Olsson Annelie & Fredriksson 53 9 2 4 17 570 601 97 Nelén Hans, Nacka Strand 98 5 14 13 5,1 564 577 SWEDISH HORSE NUTRITION 98 Skråmsta Stuteri HB, Bro 99 10 9 9 10,1 560 910 99 Strömline AB, Moheda 147 8 8 15 5,4 558 130 Nu byter våra produkter utseende och några får även nytt namn. 100 Bendz Eril, Växjö 62 9 5 10 14,5 557 000 Men fodret i säckarna ändrar vi inte på! Du kan förvänta dig högsta kvalitet och fortsatt fina resultat. Hela sortimentet hittar du på krafft.nu och har du frågor är du välkommen att ringa Krafft Direct på 020-30 40 40.

47 EXPERIENCE THE DIFFERENCE

Hästkrafter på stadig fot: Gator XUV 855D och XUV 560 Våra XUV 855D och XUV 560 Gator har arbetshästens styrka och uthållighet, plus temperamentet och farten hos ett fullblod. Så oavsett om du transporterar foder och utrustning, förfl yttar människor eller helt enkelt vill komma fortare till dina hästar, är det värt att ta en noga titt på dessa enastående arbetare. Kontakta en återförsäljare och provkör!

Gilla oss på och följ oss på JohnDeere.se 2701

2701 SETU_Gator_TX30030_210x265+5.indd 1 29/08/2016 11.50