1 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI 13 GRUDNIA 2007

DOM AUKCYJNY ul. Marsza∏kowska 34-50 00-554 Warszawa, tel. (22) 584 95 31 tel. (22) 584 95 24 fax (22) 584 95 26 [email protected]

GALERIA GALERIA GALERIA MARSZA¸KOWSKA DESA MODERN STAROMIEJSKA ul. Marsza∏kowska 34-50 ul. Koszykowa 60/62 Rynek Starego Miasta 4/6 00-554 Warszawa 00-673 Warszawa 00-272 Warszawa tel. (22) 584 95 35 tel. (22) 621 96 56 tel. (22) 831 16 81 [email protected] [email protected] [email protected]

GALERIA GALERIA SALON DZIE¸ BI˚UTERII DAWNEJ NOWY ÂWIAT SZTUKI MARCHAND ul. Nowy Âwiat 48 ul. Nowy Âwiat 51 Pl. Konstytucji 2 00-363 Warszawa 00-042 Warszawa 00-552 Warszawa tel. (22) 826 44 66 tel. (22) 827 47 60 tel. (22) 621 66 69 [email protected] [email protected] [email protected]

TERMINY NAJBLI˚SZYCH AUKCJI W 2007 ROKU: 15 grudnia – aukcja prezentów

TERMINY AUKCJI W 2008 ROKU: Aukcja - Czwartek, 13 grudnia 2007, godz. 19 Auction - Thursday, December 13, 2007 at 7 pm Dzie∏a Sztuki i Antyki Sztuka Wspó∏czesna Galeria Domu Aukcyjnego Desa Unicum Desa Unicum Auction House Gallery 21 lutego 13 marca Warszawa, ul. Marsza∏kowska 34-50 , Marsza∏kowska str. 34-50 24 kwietnia 29 maja Wystawa przedaukcyjna: Viewing: 19 czerwca 9 paêdziernika od 1 do 13 grudnia 2007 from 1 to 13 of December 11 wrzeÊnia 18 grudnia Godziny otwarcia galerii: Our gallery opening hours are: 23 paêdziernika 11-19 od poniedzia∏ku do piàtku 11am to 7pm between Monday and Friday 4 grudnia 11-16 w soboty 11am to 4pm on Saturday

ok∏adka – Józef CHE¸MO¡SKI - Próba czwórki, 1878 r. pozycja w katalogu 15 Katalog dost´pny w internecie na stronach: Catalogue avaliable on internet at:

153 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI 153 AUKCJA strona przedtytu∏owa – Wojciech KOSSAK - "Bój o Olszynk´ 22 listopada 1831", lata 20 -te XX w. pozycja w katalogu 34 www.desa.pl oraz www.artinfo.pl www.desa.pl and www.artinfo.pl

2 1|Zygmunt WALISZEWSKI, (1897 Petersburg - 1936 Warszawa) Rysunek dwustronny - "Cap Martin", 1929 r. (awers) Dziewczyna z kwiatami (rewers) tusz/papier, 21,5 x 30,5 cm (w Êwietle passe - partout) awers sygnowany i datowany p. d.: 'Z. W. | Cap martin. | 929 | Pont union'; rewers sygnowany p. d.: 'Z. W. | ' Obraz reprodukowany [w:] Jerzy Wolff, Zygmunt Waliszewski, Warszawa 1969 r., s. 66 W okresie I wojny Êwiatowej walczy∏ w szeregach armii rosyjskiej. Kilka- krotnie odwiedza∏ Moskw´, gdzie pozna∏ sztuk´ z kr´gu Mir Isskustwa i wielkie kolekcje malarstwa francuskiego Siergieja Szczukina i Iwana Mo- rozowa. W latach 1921-1924 odby∏ studia w krakowskiej ASP w pracow- niach W. Weissa i J. Pankiewicza. W 1924 roku wyjecha∏ do Pary˝a w gro- nie cz∏onków Komitetu Paryskiego, by pod kierunkiem Pankiewicza konty- nuowaç studia malarskie. Uczestniczy∏ w pierwszej wystawie kapistów w paryskiej Galerie Zak (1930 r.) i w pokazie w Galerie Moos w Genewie (1931 r.). W 1931 powróci∏ do kraju; mieszka∏ w Warszawie, Krzeszowi- cach i Krakowie. Prezentowa∏ swe prace w Warszawie, w Polskim Klubie Artystycznym i na Salonach Instytutu Propagandy Sztuki - w latach 1930, 1931, 1933, 1936). Komponowa∏ fantastyczne sceny inspirowane przed- stawieniami komedii dell'arte, opracowywa∏ w wielu wariantach motyw Don Kichota. Drobnymi, urywanymi pociàgni´ciami p´dzla malowa∏ p∏a- skie, dekoracyjne, wibrujàce czystymi barwami kompozycje, w których syntetycznie uj´te postacie i przedmioty dookreÊla∏ kontur. Cena wywo∏awcza: 3 000 z∏ ~810 €

2|Feliks TOPOLSKI (1907 Warszawa - 1989) ˚ydzi - rodzajowe, póêniej realistyczne portrety i modne sceny salonowe. tusz, akwarela/papier, 47 x 47 cm, sygnowany o∏ówkiem l. d.: 'Feliks Topolski' 3|Leon WYCZÓ¸KOWSKI Podczas pobytu na Ukrainie w latach 1883-1893 tworzy∏ g∏ównie sceny na odwrocie napis o∏ówkiem (1852 Huta Miastkowska - 1936 Warszawa) przedstawiajàce rybaków i ch∏opów, podejmujàc w nich problematy- "Kazimierz nad Wis∏à" By∏ uczeniem T. Pruszkowskiego w ASP w Warszawie. W 1932 roku za- k´ Êwiat∏a i koloru. Po 1895 r. uleg∏ na krótko wp∏ywowi symbolizmu, akwarela/kredka/papier, 29,5 x 21,8 cm ∏o˝y∏ grup´ artystycznà Lo˝a Wolnomalarska. Od 1935 roku przeby- po czym zwróci∏ si´ w kierunku swoistego koloryzmu. Pos∏ugiwa∏ si´ sygnowany l. d.: 'LWyczó∏ Kazimierz | nad Wis∏a wa∏ w Londynie jako korespondent WiadomoÊci Literackich. W swych g∏ównie pastelem, akwarelà i tuszem. Malowa∏ nastrojowe pejza˝e, rysunkach ilustrowa∏ aktualne wydarzenia wojenne, przedstawiajàc W latach 1869- 1875 studiowa∏ w Klasie Rysunkowej w Warszawie g∏ównie tatrzaƒskie, zabytki architektoniczne, martwe natury, zw∏asz- np. konwoje atlantyckie, formowanie si´ armii genera∏a W. Andersa, m.in. u W. Gersona, A. Kamiƒskiego, R. Hadziewicza. Nauk´ kontynu- cza kwiaty. Tworzy∏ te˝ zró˝nicowane stylistycznie, wnikliwe portrety. walki na wielu frontach itp. Zdoby∏ du˝à popularnoÊç w Wielkiej Bry- owa∏ w Akademii w Monachium, a w latach 1877-1879 ucz´szcza∏ do Od ok. 1918 r. zajà∏ si´ grafikà (techniki trawione, autolitografia). tanii; zosta∏ cz∏onkiem Royal Academy. Jego prace zebrane sà w albu- SSP w Krakowie, gdzie pobiera∏ nauki u J. Matejki. W latach 1895- Jego twórczoÊç jest zaliczana do najwybitniejszych zjawisk artystycz- mach: 'Britain in War' (1941 r.), 'Russia in War' (1942 r.), 'Three Conti- 1911 by∏ profesorem ASP w Krakowie, a od 1934 r. prowadzi∏ katedr´ nych w sztuce polskiej prze∏omu XIX/XX w. nents' (1945 r.), 'Topolski's Chronicle' (cykl wydawany od 1953 r.). grafiki w SSP w Warszawie. W 1889 r. odby∏ podró˝ do Pary˝a, gdzie Cena wywo∏awcza: 10 000 z∏ Cena wywo∏awcza: 3 000 z∏ zetknà∏ si´ z impresjonizmem. Poczàtkowo malowa∏ obrazy historyczno ~ 2 700 € 153 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI 153 AUKCJA 153 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI 153 AUKCJA ~810 €

4 5 4|, (1875 Leorda w Rumunii - 1950 Kraków) 5|W∏odzimierz TERLIKOWSKI, (1873 Poraj ko∏o ¸odzi - 1951 Pary˝) tak˝e w 1913, 1916, 1917, 1929 oraz w 1973 wystawa Pejza˝ jesienny "Ma∏y rynek w Saint Tropez", 1924 r retrospektywna) i tam przede wszystkim prezentowa∏ swoje prace - w olej/p∏ótno, 47 x 65,5 cm, sygnowany l. d.: 'WW' (monogram wiàzany) olej/p∏ótno, 60 x 92 cm, sygnowany i datowany p. d.: '24 | Terlikowski' Galerie La Boîtie (1920 r.), Jean Charpentier (1927 r.), Galerie Barreiro (1931 r.), na Salonie Jesiennym (1912 - 1913) oraz na licznych Malarstwo studiowa∏ w Szkole Sztuk Pi´knych w Krakowie (w pracow- Literatura: Obraz reprodukowany [w:] Arsene Alexandre, wystawach grupowych, w tym tak˝e organizowanych przez niach W. ¸uszczkiewicza, J. Matejki i J. Unierzyskiego, J. Fa∏ata, a tak˝e W. de Terlikowski, Pary˝ 1927, il. 5. Êrodowisko polskie. Wystawia∏ tak˝e w Warszawie, Poznaniu i w klasie mistrzowskiej u L. Wyczó∏kowskiego). Kszta∏ci∏ si´ tak˝e za Brukseli. W 1920 roku zosta∏ odznaczony Legià Honorowà. Malarstwo Podró˝owa∏ wiele po Êwiecie (odwiedzi∏ Indie, Australi´, Nowà granicà: w Pary˝u, Rzymie i Florencji. Póêniej cz´sto przebywa∏ w Pary˝u, Terlikowskiego charakteryzuje si´ silnymi, nasyconymi kolorami oraz Zelandi´, pó∏nocnà Afryk´) oraz po Europie - by∏ w Anglii, Hiszpanii, b´dàcym ówczesnà stolicà Âwiata sztuki, a tak˝e wielokrotnie podró- grubà fakturà nak∏adanà szpachlà. Jego dzie∏a znajdujà si´ m. in. w Francji i W∏oszech. Prawdopodobnie studiowa∏ w akademii w ˝owa∏ do W∏och i po∏udniowej Francji. W 1907 r. rozpoczà∏ prac´ dy- muzeach w Troyes, Bordeaux, Clermont-Ferrand, Lyon, Marsylii, Monachium i u J.P. Laurensa w Pary˝u. Od ok. 1911 roku zamieszka∏ daktycznà w krakowskiej Akademii Sztuk Pi´knych. Nale˝a∏ do Towa- Villeneuve-sur-Lot, Tananarive (Madagaskar), Zbiorach Artystycznych na sta∏e w Pary˝u. Malowa∏ pejza˝e (owerniackie, bretoƒskie, rzystwa Artystów Polskich "Sztuka" i wielokrotnie wystawia∏ z wiedeƒskà Towarzystwa Historyczno-Literackiego w Pary˝u oraz licznych hiszpaƒskie, paryskie, weneckie, pó∏nocnej Afryki), portrety (m. in. dr "Secesjà". Poczàtkowo malowa∏ w duchu modernizmu pod wp∏ywem kolekcjach prywatnych we Francji. E. Muncha obrazy ekspresyjno-symboliczne. Póêniej ∏àczy∏ zaintereso- W. Kopaczewskiego, B. Biegasa, A. Bourdelle'a) i martwe natury. wania kolorem, wp∏ywy impresjonizmu i postimpresjonizmu z formu∏à Debiutowa∏ w Pary˝u wystawà indywidualnà w galerii Bernheim-Jeune Cena wywo∏awcza: 42 000 z∏ realizmu. Malowa∏ portrety, zmys∏owe akty kobiet, pejza˝e oraz sceny w 1900 roku (wystawy indywidualne artysty w tej galerii odby∏y si´ ~ 11 300 € figuralne. Jego malarstwo portretowe cechuje swobodna technika, uproszczone formy i ciemna kolorystyka, po∏àczona z silnymi akcentami jasnych barw. Cena wywo∏awcza: 25 000 z∏ ~ 6 750 € 153 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI 153 AUKCJA 153 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI 153 AUKCJA

6 7 6|Tymon NIESIO¸OWSKI, (1882 Lwów - 1965 Toruƒ) "Akt siedzàcy", ok. 1955 r. olej/p∏ótno, 62 x 54 cm, sygnowany l. d.: 'Tymon' na odwrocie papierowe naklejki: 1) odr´cznie wypisana atramentem: 'Tymon Niesio∏owski | "Akt siedzàcy" | olej - 62 x 54 cm'; 2) naklejka wystawowa: 'Muzeum | im. Leona Wyczó∏kowskiego | BYDGOSZCZ | Autor Tymon Niesio∏owski | Tytu∏ Akt siedzàcy | Technika olej | Wystawa PoÊmiertna | W∏. Janina Gardzielewska Toruƒ | 339/66 PZWS 42'; 3) naklejka z TPSP w Krakowie Literatura: Obraz by∏ prezentowany na wystawach indywidualnych Tymona Niesio∏owskiego i reprodukowany w katalogach: w 1957 r. w Krakowie, w 1966 r. w Bydgoszczy, w 1967 r. i 2005 r. w Toruniu. Ponadto by∏ reprodukowany w publikacji: Tymon Niesio∏owski – re- produkcje – Tymon Niesio∏owski. Malarstwo. DwadzieÊcia reprodukcji wielobarwnych, oprac. Z. Czerski, Bydgoszcz 1966, repr. XII. W ciàgu ponad pi´çdziesi´cioletniej twórczoÊci artystycznej Tymona Niesio∏owskiego akt by∏ jednym z g∏ównych tematów jego malarstwa. Forma obrazów ulega∏a zmianie w zale˝noÊci od wp∏ywów, którym artysta ulega∏. W latach dwudziestych odnajdujemy echa Picassa, w trzydziestych Bonnarda i kolorystów. Po wojnie i osiedleniu si´ ma- larza w 1945 r. w Toruniu, artysta opracowywa∏ nadal te same wàtki tematyczne, przede wszystkim akty. Prezentowany obraz jest jednym z najpi´kniejszych aktów namalowanych przez Tymona Niesio∏owskiego po drugiej wojnie Êwiatowej. Jest te˝ przyk∏adem najlepszych cech jego malarstwa: harmonii, ∏adu i dekoracyjnoÊci. „Obraz dla mnie – pisa∏ artysta – musi byç zamkni´tà ca∏oÊcià samà w sobie, czy linear- nie traktowany, czy Êwiat∏ocieniowo. Kompozycja musi byç zwarta, a za∏o˝enie dekoracyjne”. Usytuowana na tle wn´trza anonimowa modelka odwrócona jest do widza plecami, jej cia∏o wype∏nia trzy czwarte powierzchni p∏ótna. Oddzielone od t∏a wyraênym, ciemnym konturem, przyciàga uwag´ widza per∏owà tonacjà karnacji. Dekora- cyjne t∏o – wn´trze pokoju - rozbite na drobne, kolorowe fragmenty, podkreÊla delikatnà zmys∏owoÊç przedstawienia. Cena wywo∏awcza: 40 000 z∏ ~ 10 800 € 153 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI 153 AUKCJA 153 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI 153 AUKCJA

8 9 8|Julian FA¸AT, (1853 Tulig∏owy - 1929 Bystra) Pejza˝ górski, 1904 r. akwarela/papier naklejony na p∏ótno, 44 x 80 cm sygnowany i datowany d. Êr.: 'J. Fa∏at 904' na odwrocie pieczàtka na p∏ótnie: 'Wytwórnia ram stylowych (...) | B. GU¸A | Lwów, Romanowicza 10' oraz naklejka: 'L. KwaÊnik | Poznaƒ |Al. Marcinkowskiego 19 | telefon 531 - 27 | Artystyczna 7|Aleksander JAKIMCZUK, czynny w latach 1926 - 1939 Lwowie | Nr. ew. 371 R. 1938 | Autor Aleksander Jakimczuk | oprawa obrazów | rok za∏. 1932' "Dworek w Borsukach", ok. 1937 r. Tytu∏ dzie∏a Dworek w Borsukach | Rodzaj i technika: olejny | W latach 1869 - 71 studiowa∏ w krakowskiej Szkole Sztuk Pi´knych olej/p∏ótno naklejone na tektur´, 36 x 41 cm (w Êwietle passe - Cena | Podpis'; 7) EMIL RUCZ | WARSZAWA, WIDOK 22, TELE- u W. ¸uszczkiewicza i L. Dembowskiego. Nauk´ kontynuowa∏ w Aka- partout), sygnowany l. d.: 'Al. Jakim' FON 2 18 - 10 | OPRAWA OBRAZÓW | NAKL. PLANÓW, MAP | demii Monachijskiej u A. Strähubera i J. L. Raaba. Po studiach wiele na odwrocie naklejki: 1) (zachowana fragmentarycznie): '47206 RAMKI DO FOTOGRAFJI' podró˝owa∏- odwiedzi∏ Pary˝, Rzym, Hiszpani´, a w 1885 r. odby∏ po- Autor Jakimczuk Aleksander | (...)'; 2) 'Aleksander Jakimczuk | Malarz wystawiajàcy w warszawskiej Zach´cie oraz w Salonie Gar- dró˝ dooko∏a Êwiata. W latach 1886 - 1895 pracowa∏ w Berlinie jako Wystawa styczeƒ - luty 1939 r. TZSP | "Dworek w Borsukach" | liƒskiego w latach 1932-39, sporadycznie tak˝e w Krakowie nadworny malarz cesarza Wilhelma II. Po powrocie do kraju by∏ dyrek- Olej | Format 36 x 41 cm. | Cena z∏'; 3) Autor Aleksander i we Lwowie, kilkakrotnie nagradzany. W 1926 r. odby∏a si´ wysta- torem w Szkole Sztuk Pi´knych w Krakowie (1895 - 1910), a w latach Jakimczuk | TYTU¸ DZIE¸A Dworek w Borsukach | RODZAJ wa indywidualna artysty w ¸ucku. Mieszka∏ i pracowa∏ w Poczajo- 1905 - 09 rektorem tej uczelni. Zosta∏ nagrodzony z∏otym medalem DZIE¸A olej CENA | Podpis autora Al. Jakim'; 4) TOWARZYSTWO wie na Wo∏yniu. Malowa∏ sceny rodzajowe, sceny z polowaƒ oraz berliƒskiej i monachijskiej akademii. Jego obrazy przedstawiajà pejza- PRZYJACIÓ¸ SZTUK PI¢KNYCH W KRAKOWIE | R. 1938. Styczeƒ pejza˝e. Wiktor Podoski tak pisa∏ o obrazach artysty pokazanych na ˝e, sceny rodzajowe, krajobrazy zimowe, portrety i przede wszystkim Nr. 105 | Autor Jakimczuk Aleksander | Adres Poczajów - Wo- wystawie, która odby∏a si´ 1932 r. w Salonie Garliƒskiego: [artysta sceny z polowaƒ, których niejednokrotnie by∏ uczestnikiem. ∏yƒski | Dzie∏o Dworek w Borsukach | Wykonanie ol Cena'; 5) odtwarza∏] '˝ycie swego najbli˝szego otoczenia przy pracy codzien- Cena wywo∏awcza: 15 000 z∏ TOWARZYSTWO PRZYJACIÓ¸ SZTUK PI¢KNYCH W KRAKOWIE | nej. Charakter ich jest zdecydowanie realistyczny, a technika i uj´- ~ 4 000 € R. 1937. Nr. 1848 /73/ | Autor Jakimczuk Aleksander | Adres cie niewiele majà zwiàzku ze zdobyczami malarstwa doby ostatniej' Poczajów Wo∏yƒski | Dzie∏o Dworek w Borsukach | Wykonanie Cena wywo∏awcza: 10 000 z∏ ol Cena'; 6) TOWARZYSTWO PRZYJACIÓ¸ SZTUK PI¢KNYCH WE ~ 2 700 € 153 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI 153 AUKCJA 153 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI 153 AUKCJA

10 11 9|Erno ERB, (1878 lub 1890 Lwów (?) - 1943 Lwów) 11|Feliks Micha∏ WYGRZYWALSKI Lwowskie targowisko (1875 PrzemyÊl – 1944 okolice Rzeszowa) gwasz/tektura, 33 x 46 cm (w Êwietle oprawy), sygnowany p. d.: 'E. Erb' Autoportret za sterem Ca∏e ˝ycie mieszka∏ i tworzy∏ we Lwowie oraz przez d∏u˝szy okres olej/p∏ótno, 50 x 63,5 cm, sygnowany l. d.: 'F. M. Wygrzywalski senior' w Truskawcu. Najcz´Êciej malowa∏ kompozycje olejne o bogatej fak- Studiowa∏ w monachijskiej ASP w latach 1893 - 1898 oraz w Aca- turze. Ulubionymi tematami artysty by∏ scenki rodzajowe z ˝ycia demie Julian w Pary˝u. W 1908 roku osiad∏ we Lwowie. Naturalizm miasta: przekupki sprzedajàce kwiaty na targu, typy ch∏opów ukra- i silna ekspresja jego poczàtkowych dzie∏, w których przedstawia∏ iƒskich i ˚ydów oraz martwe natury i portrety. prac´ ludzkà bàdê wydarzenia o du˝ym ∏adunku dramatycznym, Cena wywo∏awcza: 12 000 z∏ ustàpi∏y w póêniejszym okresie realistycznym pejza˝om w∏oskim ~ 3 200 € i ukraiƒskim. Wygrzywalski by∏ twórcà dekoracji lwowskiej Izby Prze- mys∏owo - Handlowej. Projektowa∏ równie˝ witra˝e, tworzy∏ sceno- grafi´ i kostiumy teatralne. Cena wywo∏awcza: 16 000 z∏ ~ 4 300 € 10|Stefan FILIPKIEWICZ , (1879 Tarnów - 1944 Matthausen) Pejza˝ letni z drzewami olej/tektura, 42,5 x 33 cm, sygnowany p. d.: 'Stef. Filipkiewicz' Studiowa∏ w krakowskiej Akademii Sztuk Pi´knych w latach 1900- 1908 pod kierunkiem Floriana Cynka, Józefa Mehoffera, Leona Wy- czó∏kowskiego, Józefa Pankiewicza i Jana Stanis∏awskiego. Wystawia∏ w Towarzystwie Przyjació∏ Sztuk Pi´knych w Krakowie i Lwowie oraz w warszawskim Towarzystwie Zach´ty Sztuk Pi´knych (od 1903 r.) Ste- fan Filipkiewicz uznawany jest za jednego z najwybitniejszych uczniów Jana Stanis∏awskiego. Malowa∏ g∏ównie pejza˝e- tatrzaƒskie i podgór- skie- oraz kwiaty i martwe natury. We wczesnym okresie twórczoÊci zajmowa∏ si´ tak˝e grafikà. Cena wywo∏awcza: 10 500 z∏ 153 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI 153 AUKCJA 153 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI 153 AUKCJA ~ 2 800 €

12 13 12|Zygmunt SZPINGIER, (1901 - 1960 Poznaƒ) 13|Abram WEINBAUM (Abraham (Albert) WENBAUM) Ulica w Pary˝u, 1930 r. (1890 Kamieniec Podolski - 1943 obóz koncentracyjny) akwarela, gwasz/papier, 28 x 29,5 cm (w Êwietle passe - partout) "Place Dupleix", 1930 r. sygnowany i datowany p. d.: 'Z. Szpingier | Paris | 1930' akwarela/papier, 39,5 x 50,5 cm (w Êwietle passe - partout) By∏ malarzem, scenografem i grafikiem - wykonywa∏ m.in. ilustracje sygnowany, datowany oraz tytu∏ autorski p. d.: 'A. Wenbaum Paris I do czasopisma Zdrój. Kszta∏ci∏ w Poznaniu. Prze∏omowy dla jego Place Dupleix 1930' twórczoÊci malarskiej by∏ pobyt w Pary˝u w 1925 roku; odby∏y si´ tam W latach 1906 – 14 uczy∏ si´ w ASP w Krakowie u J. Unierzyskiego, 3 wystawy indywidualne artysty - dwie w Galerie Bernheim - Jeune, W. Weissa i J. Pankiewicza. Prawdopodobnie studiowa∏ te˝ w Ode- jedna w galerii Andre Cheron w Wersalu. Póêniej uczestniczy∏ w wy- ssie. W czasie II wojny Êwiatowej mieszka∏ w Marsylii. Malowa∏ wido- stawach grupy Plastyka, której by∏ cz∏onkiem oraz w poznaƒskim ki miejskie i pejza˝e, zajmowa∏ si´ tak˝e ilustrowaniem ksià˝ek. TPSP. Jego wielkà fascynacjà by∏ teatr - projektowa∏ scenografie te- Cena wywo∏awcza: 5 000 z∏ atralne. Ulubionymi tematami jego prac by∏o ˝ycie miasta - spotkania ~ 1 400 € w kawiarniach, w teatrach, modnie ubrane kobiety dwudziestolecia, cyganeri´ artystycznà, g∏ównie Pary˝a. 14|Abram WEINBAUM (Abraham (Albert) WENBAUM) Cena wywo∏awcza: 3 500 z∏ (1890 Kamieniec Podolski - 1943 obóz koncentracyjny) ~ 950 € "Jardin de St. Medard", 1930 r. akwarela/papier, 40,5 x 55,5 cm (w Êwietle passe - partout) sygnowany, datowany oraz tytu∏ autorski p. d.: 'A Wenbaum Paris I 1930 | Jardin d. St. Medard' Cena wywo∏awcza: 4 500 z∏ 153 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI 153 AUKCJA 153 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI 153 AUKCJA ~ 1 200 €

14 15 15|Józef CHE¸MO¡SKI (1849 Boczki k. ¸owicza – 1914 Kuklówka na Mazowszu) Nadwàtlone strzechy, brudnawe szyby, zwichrowane okiennice, skrzywione kominy – wszystko to Che∏moƒski nie tylko widzi, ale Próba czwórki, 1878 r. jeszcze potrafi namalowaç. olej/p∏ótno dublowane, 71 x 174 cm Tonacja ca∏oÊci obrazu niemal monochromatyczna, ale jak˝e bogata sygnowany i datowany l. d.: 'JOZEF CHELMONSKI | 1878 Paris' w subtelne barwne zró˝nicowania, a w kontrapunkcie silne, kontra- Literatura: - Ilustracja drzeworytnicza z obrazu [w:] Stanis∏aw Witkie- stowe akcenty (np. czerwieni lub ˝ó∏ci). wicz, Józef Che∏moƒski, Tygodnik Ilustrowany, 1889, nr 316 /19 I/, s. Nie dziwi wi´c, ˝e to znakomite dzie∏o, za poÊrednictwem salonu 36 oraz [w:] Biesiada Literacka, 1894, nr 34, s. 220 [120] Goupila, jak mam podstawy mniemaç, w´druje szybko za ocean. - Obraz reprodukowany [w:] Antoni S∏onimski, Listy z Ameryki: Po- Stanis∏aw Witkiewicz w swym najwa˝niejszym tekÊcie dotyczàcym wrót i Che∏moƒski, WiadomoÊci Literackie, 1936, nr 9 /1 III/, s.4; Nie- twórczoÊci przyjaciela, wÊród pi´ciu drzeworytniczych reprodukcji znane dzie∏a wielkich mistrzów. Malarstwo polskie XIX/XX w. Pokaz obrazów Che∏moƒskiego, reprodukuje i nasz obraz, przez ten fakt depozytów, MN w warszawie, styczeƒ – luty 1999, katalog wystawy, w∏aÊnie, dzie∏o wydaje si´ byç nie bez znaczenia. (Stanis∏aw Witkie- s. 13 poz. 6, il. V na s. 10; Polswiss Art., 20. V. 2001, katalog aukcyj- wicz „Józef Che∏moƒski”. „Tygodnik Ilustrowany” 1889 nr 316/19 I/ ny, poz. 17; Tadeusz Matuszczak, Józef Che∏moƒski, Kraków, wyd. rycina na s. 36, rytowa∏ W. Ciechomski wed∏ug rysunku J. Che∏moƒskie- Kluszczyƒski, 2003, s. 53 go). Rycina zatytu∏owana „Próba czwórki” i tego te˝ tytu∏u trzymam si´ w moich opracowaniach, w stosunku do omawianego tu obrazu. Opinia Tadeusza Matuszczaka Nast´pnie ta sama drzeworytnicza reprodukcja zamieszczona zosta∏a Obraz zosta∏ namalowany przez Che∏moƒskiego w Pary˝u w 1878 roku. w „Biesiadzie Literackiej” w roku 1894 (nr 34 s. 220 [120]). Tym Malarz mieszka∏ i tworzy∏ w tym, bez wàtpienia, ówczesnym centrum razem z tytu∏em „Czwórka ognista”. sztuki Êwiatowej, od listopada 1875 do po∏owy roku 1887, czyli prawie A˝ do roku 1936 nie by∏o wiadomo, co si´ z obrazem dzieje. Dopie- dwanaÊcie d∏ugich lat. A co stanowi∏oby grubo ponad çwierç z okresu ro Antoni S∏onimski, sam wielki admirator twórczoÊci Che∏moƒskiego, ca∏ej artystycznej dzia∏alnoÊci Che∏moƒskiego. Po utarczkach z krytykà odkrywa to dzie∏o, wÊród czterech obrazów malarza, zgromadzonych i bezowocnych próbach „˝ycia ze sztuki” w Warszawie – tu w Pary˝u w pi´knej kolekcji Maksymiliana F. W´grzynka w Forest Hills w Nowym osiàga artysta spektakularny sukces i to zarówno artystyczny jak i fi- Jorku, gdzie W´grzynek by∏ wydawcà polskoj´zycznego pisma „Nowy nansowy. Interesujà si´ Che∏moƒskim paryscy marszandzi, wÊród nich Âwiat”. S∏onimski zamieszcza zdj´cie p∏ótna (jak i pozosta∏ych trzech ówczeÊnie najpot´˝niejszy, Adolphe Goupil. obrazów Che∏moƒskiego) w swym reporta˝owym tekÊcie dla war- Zdarzy∏o si´ bowiem tak, ˝e egzotyczne kresowe tematy, ukazujàce szawskich „WiadomoÊci Literackich”. (A. S∏onimski „ Listy z Ameryki: barwnie ca∏à galeri´ koƒskiego chowu (od dorodnych rumaków po Powrót i Che∏moƒski”. „WiadomoÊci Literackie” 1936 nr 9 /1 III/ s. 4). liche ˝ydowskie szkapiny), jak i takà˝ galeri´ malowniczych kresowych Obraz pozostaje w kolekcji W´grzynka a˝ do jego Êmierci 6 listopada typów (od zawadiackich, buƒczucznych szlagonów po obdartych 1946 r. Potwierdzajà ten fakt artyku∏y Ireny Piotrowskiej, polskiej proszalnych dziadów), a „wszystko to okryte tumanami pary, obry- historyczki sztuki dzia∏ajàcej w Nowym Jorku: (I. Piotrowska „Józef zgane b∏otem, mia∏o z p∏aszczyzny p∏ótna, obwiedzionej z∏otà ramà, Che∏moƒski’s art in the United States”. „Warsaw Weekly [Warszawa, wyrywaç si´ i ruszaç jak ˝ywe” – jak pisa∏ Stanis∏aw Witkiewicz, nie Londyn]. R. 3: 1937 nr 17/24 IV/ s. 3 oraz I. Piotrowska „Józef Che∏- tylko przyjaciel malarza, ale równie˝ genialny krytyk, nie raz walczàcy moƒski in american art collections”. “Polish Review” [New York] 1943 o uznanie wielkoÊci Che∏moƒskiego – trafi∏y idealnie w gusta kolek- /18 X/ s. 9). cjonerów amerykaƒskich, których wyprawy po „sztuk´” do Pary˝a, W 1947 r. obraz pozostaje w kolekcji wdowy po M. F. W´grzynku, mia∏y dla paryskich marszandów niebagatelny udzia∏ w utrzymywaniu o czym informuje ta˝ sama I. Piotrowska w swojej znakomitej ksià˝ce ich dzia∏alnoÊci. „The Art of ”. New York, Philosophical Library, 1947, s. 80, 83. Omawiana tu „Próba czwórki”, to w moim przekonaniu jedna z naj- Jeszcze za ˝ycia M. F. W´grzynka obraz zostaje pokazany na znaczà- bardziej dynamicznych kompozycji w twórczoÊci Che∏moƒskiego. cej wystawie pt. „Polish Paintings. A Loan Exhibition” eksponowanej Spieniona, galopujàca czwórka, zaprz´˝ona do kresowej bryczki, pró- w The Detroit Institute of Arts, w dniach od 1 czerwca do 1 lipca buje wykonaç gwa∏towny skr´t na samym Êrodku jakiejÊ podolskiej 1945 r. (zob. katalog wystawy, s. 56, il. 9, jako: „The Accident”). wioski. Przera˝ony woênica usi∏uje z ca∏ej swej mocy powstrzymaç Nie wiadomo kiedy i komu sprzeda∏a wdowa po M. F. W´grzynku rozhukane rumaki, ale jest ju˝ chyba za póêno, aby uchroniç bryczk´ „Prób´ czwórki”, wiadomo mi jedynie, ˝e obraz do roku 1981 by∏ od wywrotki. Tylne ko∏a wiszà ju˝ w powietrzu i balansujàcy drama- w kolekcji Stanis∏awa Staƒczyka w Londynie, skàd trafi∏ do kolekcji tycznie ca∏ym cia∏em powo˝àcy, niewiele ju˝ tu zdo∏a zmieniç. Podobnie obecnego w∏aÊciciela. jak i zabiegajàcy z boku jego kompan, batem starajàcy si´ wstrzymaç W koƒcu roku 1998 obraz zostaje przekazany w depozyt do Muzeum sp∏oszone konie. Narodowego w Warszawie (nr inw. Dep. III-656/98). T´ centralnà scen´ kompozycji obserwuje wieÊ: jakiÊ szlachciura z faj- W roku 1999 dzie∏o to zostaje pokazane na wystawie „Nieznane dzie∏a kà na d∏ugim cybuchu, jakiÊ ch∏op wychylajàcy si´ spod podcieni wielkich mistrzów. Malarstwo polskie XIX/XX wieku. Pokaz depozy- w kuêni, jakieÊ panny stojàce w drzwiach karczmy i sfora wiejskich tów” w Muzeum Narodowym w Warszawie, styczeƒ – luty 1999. burków kr´càcych si´ obok kuêni. (Zob. katalog wystawy, s. 13 poz. 6, il. kol. V na s. 10, jako: „Próba Nad tym wszystkim dominuje genialnie malowane, wszech roztacza- czwórki [Ognista czwórka]”). 20 maja 2001 r. obraz zostaje wysta- jàce si´ b∏oto, poznaczone g∏´bokimi koleinami. wiony w warszawskim Domu Aukcyjnym POLSWISS ART. Rewelacyjnie malowane konie, w pe∏nych dramaturgii skrótach i skr´- W roku 2003 reprodukcj´ tej pe∏nej impetu czwórki zamieszczam tach. Pi´kna ba∏agulska uprzà˝, nabijana polerowanymi çwiekami w swym albumie o Józefie Che∏moƒskim (Tadeusz Matuszczak „Józef i lustrami (szczególnie og∏owia). Che∏moƒski”. Kraków, Wydawnictwo Kluszczyƒski, 2003, il. kol. s. 53, Dech zapiera i podziw budzi malarska swoboda z jakà Che∏moƒ- jako: „Próba czwórki”). ski, pewnymi, d∏ugimi pociàgni´ciami p´dzla, buduje t´ specy- ficznà architektur´ kresowych wsi i miasteczek, której kolorystyka Cena wywo∏awcza: 1 500 000 z∏ oparta jest na subtelnych niuansach ró˝nych odcieni szaroÊci. ~ 405 000 € 153 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI 153 AUKCJA

16 16|Roman Kazimierz KOCHANOWSKI (1857 Kraków - 1945 Freising, Bawaria) Wiejska zagroda olej/deska, 15,5 x 25,5 cm, sygnowany l. d.: 'R. Kochanowski' Nauk´ rysunku zaczyna∏ w Krakowie u Maksymiliana Cercha. W latach 1873/74 i 1874/75 studiowa∏ w krakowskiej Szkole Sztuk Pi´knych u W. ¸uszczkiewicza i H. Grabiƒskiego. W 1875 roku wyjecha∏ do Wiednia, gdzie uczy∏ si´ w akademii u Christiana Grieppenkerla, póê- niej na wydziale pejza˝owym u Eduarda Lichtenfelsa. Debiutowa∏ na wystawie w krakowskim TPSP w sezonie 1877/78. Na wiosn´ 1881 roku przeniós∏ si´ na sta∏e do Monachium. Swoje prace prezentowa∏ 17|Zygmunt AJDUKIEWICZ na wystawach w Düsseldorfie, Monachium, Wiedniu, Berlinie i Sal- (1861 Witkowice pod Tarnobrzegiem - 1917 Wiedeƒ) zburgu; w 1891 roku otrzyma∏ na mi´dzynarodowej wystawie w Lon- Portret m´˝czyzny, 1902 r. dynie dyplom honorowy II klasy. w 1896 roku bra∏ udzia∏ w malowa- olej/deska, 35,5 x 26 cm, sygnowany i datowany p. d.: 'AZ 27.XI.902' niu panoramy Tatry. By∏ niezrównanym pejza˝ystà, oddajàcym w nie- na odwrocie trudno czytelna pieczàtka oraz naklejka: ''1917 | 1496' wielkich formatach liryzm i nastrój motywów otaczajàcej go natury; Zygmunt Ajdukiewicz nauk´ malarstwa rozpoczà∏ w krakowskiej Szko- jego krajobrazy o tematyce polskiej cieszy∏y si´ wielkim uznaniem le Sztuk Pi´knych, a nast´pnie studiowa∏ w akademii wiedeƒskiej wÊród krytyków i kolekcjonerów. (1880 - 1882) i monachijskiej (1883 - 1885). Po studiach stale miesz- Cena wywo∏awcza: 16 000 z∏ ka∏ w Wiedniu, gdzie dzi´ki mieszkajàcemu tam bratu stryjecznemu - ~ 4 300 € Tadeuszowi - rozwija∏ swojà karier´ portrecisty w sferach dworskich i arystokratycznych, m. in. do pa∏acu cesarskiego w Wiedniu wykona∏ cykl obrazów przedstawiajàcych mitologicznà histori´ Z∏otego Runa. W roku 1893 odwiedzi∏ Pary˝. Swoje obrazy prezentowa∏ w Warsza- wie, Krakowie, Lwowie, Wiedniu, Berlinie, Monachium i Pradze. Malo- wa∏ portrety, sceny rodzajowe o tematyce myÊliwskiej oraz obrazy historyczne. Zajmowa∏ si´ tak˝e ilustratorstwem. Cena wywo∏awcza: 20 000 z∏ 153 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI 153 AUKCJA 153 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI 153 AUKCJA ~ 5 400 €

18 19 18|Jan STANIS¸AWSKI (1860 Olszana na Ukrainie – 1907 Kraków) Sad w blasku ksi´˝yca, po 1900 r. olej/p∏ótno, 15,5 x 19 cm na odwrocie pieczàtka: 'JAN STANIS¸AWSKI | ZE SPUÂCIZNY PO- ÂMIERTNEJ. | Janina Stanis∏awska | 219' obraz posiada ekspertyz´ dr Beaty Lewiƒskiej - Gwóêdê Ukoƒczy∏ studia matematyczne na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Instytucie Technologicznym w Petersburgu. Malarstwa poczàtkowo uczy∏ si´ w Klasie Rysunkowej W. Gersona w Warszawie, nast´pnie w la- tach 1884 - 1885 w Pary˝u u E. Carolusa – Durana. Odby∏ wiele podró- ˝y artystycznych m. in. do W∏och, Hiszpanii, Austrii i Czech. W 1895 r. przebywa∏ w Berlinie i wspó∏pracowa∏ z W. Kossakiem przy realizacji pa- 19|Jacek MALCZEWSKI, (1854 Radom - 1929 Kraków) 1922 by∏ profesorem malarstwa w tamtejszej Szkole Sztuk Pi´knych (od noramy „PrzejÊcie przez Berezyn´”. W 1897 r. zamieszka∏ w Krakowie, 1900 r. - Akademii). Nale˝a∏ do Towarzystwa Artystów Polskich Sztuka gdzie wyk∏ada∏ malarstwo krajobrazowe w Szkole Sztuk Pi´knych. Jako Siedzàcy ch∏opiec, 1894 r. (Portret syna Rafa∏a ?) i do Grupy Zero. Pozostawi∏ po sobie bogatà spuÊcizn´ artystycznà; po- pedagog w pracowni pejza˝owej wprowadzi∏ metod´ studiów plenero- olej/deska, 36,5 x 18,5 cm, sygnowany i datowany czàwszy od realistycznych obrazów przedstawiajàcych popowstaniowe wych, która da∏a poczàtek rozwoju tego gatunku malarstwa w sztuce p. g.: 'J. Malczewski 94 | 6/II' losy Polaków na Syberii, po fantastyczno-baÊniowe, biblijne i symbolicz- polskiej na poczàtku XX w. By∏ wspó∏za∏o˝ycielem TAP „Sztuka”. Malo- Jacek Malczewski by∏ najwybitniejszym przedstawicielem polskiego ma- no-alegoryczne kompozycje, cz´sto splecione z wàtkami patriotyczny- wa∏ przede wszystkim ma∏e, nastrojowe, syntetyczne pejza˝e o szero- mi. Ponadto malowa∏ wiele portretów, autoportretów i pejza˝y. kiej plamie barwnej. larstwa symbolicznego. Uczeƒ Jana Matejki w krakowskiej Szkole Sztuk Pi´knych (1872-75 i 1877-79) i E. Lehmana w paryskiej École des Be- Cena wywo∏awcza: 58 000 z∏ Cena wywo∏awcza: 18 000 z∏ aux-Arts (1876-77); stale mieszka∏ i pracowa∏ w Krakowie. W l. 1896- ~ 15 600 € ~ 4 800 € 153 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI 153 AUKCJA 153 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI 153 AUKCJA

20 21 20|Janusz KOTARBI¡SKI (1890 Go∏onóg - 1940 Zakopane) Dziewczyna w chuÊcie, 1930 r. pastel/papier, 60 x 48 cm (w Êwietle passe - partout) sygnowany i datowany p. d.: 'J. Kotarbiƒski Zakopane 1930' Kuzyn malarza Mieczys∏awa Kotarbiƒskiego. W czasie I wojny Êwiato- wej walczy∏ w Legionach. Ok. 1919 r. osiedli∏ si´ w Zakopanem, gdzie zwiàzany by∏ z grupà artystycznà Sztuka Podhalaƒska. Wystawia∏ w TZSP w Warszawie oraz w ¸odzi i w Budapeszcie na Wystawie Mi´- dzynarodowej w 1930 r. malowa∏ pejza˝e, przewa˝nie o tematyce tatrzaƒskiej, portrety, jest tak˝e autorem polichromii w zakopiaƒskim koÊciele parafialnym. Cena wywo∏awcza: 4 000 z∏ ~ 1 100 €

21|Stanis∏aw KAMOCKI (1875 Warszawa – 1944 Zakopane) Portret kobiety w stroju ludowym (na odwrocie szkic rysunkowy Portretu) akwarela/papier, 35,5 x 23,5 cm (w Êwietle passe - partout) sygnowany p. d.: 'St. Kamocki' W 1891 r. ukoƒczy∏ Szko∏´ Sztuk Pi´knych w Krakowie pod kierun- kiem F. Cynka, J. Unierzyskiego, L. Wyczó∏kowskiego, J. Malczewskie- go i J. Stanis∏awskiego. Dzi´ki stypendium kontynuowa∏ nauk´ w Pa- ry˝u. Odwiedzi∏ równie˝ W∏ochy, Niemcy i Szwajcari´. W 1919 r. ob- jà∏ katedr´ pejza˝u na Akademii Sztuk Pi´knych w Krakowie. Jako pe- dagog kontynuowa∏ program Stanis∏awskiego prowadzàc szko∏´ pej- za˝owà. W∏aÊnie od Stanis∏awskiego przejà∏ umi∏owanie przyrody, wra˝liwoÊç obserwacji, uczuciowy stosunek do krajobrazu wsi pol- skiej. Stàd cz´sto pojawiajàce si´ w jego malarstwie motywy: ∏any zbo˝a, zagony ziemniaków, stogi siana, drzewa, dworki, wiejskie ko- Êció∏ki oglàdane w ró˝nych porach roku. Tematów tych szuka∏ w´dru- jàc po wsiach Podola, Wo∏ynia, Spisza, a szczególnie ziemi podkra- kowskiej i podhalaƒskiej. Obrazy malowa∏ w plenerze. W pierwszym okresie twórczoÊci (1900-15) malowa∏ g´stà pastà olejnà, którà na- 22|Max HANEMAN (HANNEMAN) k∏ada∏ obficie, uzyskujàc efekt konkretnej materialnej powierzchni (1882 ¸ódê - zginà∏ w czasie II wojny Êwiatowej) malarskiej. Operowa∏ przy tym niezbyt szerokà gamà barwnà. W kra- Krawiec ˝ydowski, 1916 r. jobrazach letnich stosowa∏ ci´˝kie zielenie o niezbyt silnym napi´ciu olej/p∏ótno, 58 x 34,6 cm walorowym. Pos∏ugiwa∏ si´ na ogó∏ barwami lokalnymi i pozostawa∏ sygnowany i datowany l. g.: 'Max Hanemman | 1916' wierny przedmiotowi. W póêniejszym okresie farba k∏adziona by∏a na odwrocie 3 papierowe naklejki: 'Us∏ugowy Warsztat KuÊmierski | BO- pobie˝nie, szerokimi pociàgni´ciami p´dzla, nadajàc obrazom mato- LES¸AW WRÓBLEWSKI | Katowice, Kochanowskiego 11 | tel. 842 - 942' wà powierzchni´. Nale˝a∏ do TAP Sztuka, wiedeƒskiej Secesji, ZPAP, TZSP i in. Uczy∏ si´ w ASP w Krakowie u L. Wyczó∏kowskiego, T. Axentowicza w latach 1911 -14 i 1919 - 20, a tak˝e od 1916 r. w warszawskiej SSP. Cena wywo∏awcza: 5 300 z∏ Po studiach przeniós∏ si´ do Zakopanego, skàd wysiedlony zosta∏ ~ 1 400 € w czasie okupacji; zamieszka∏ wówczas w ¸odzi. Ok. roku 1925 od- by∏ podró˝ do Palestyny i Egiptu. Malowa∏ tatrzaƒskie pejza˝e oraz widoki o tematyce orientalnej. Jego prace mo˝na oglàdaç w zbiorach zakopiaƒskiego Muzeum Tatrzaƒskiego. Cena wywo∏awcza: 9 500 z∏ ~ 2 500 € 153 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI 153 AUKCJA 153 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI 153 AUKCJA

22 23 24|Zygmunt Józef MENKES, (1896 Lwów - 1986 Riverdale, USA) Martwa natura z portretem i akordeonem, ok. 1935 r. olej/p∏ótno, 46,5 x 81,3 cm, sygnowany p. d.: ‘Menkes‘ Obraz posiada opini´ prof. dr hab. Jerzego Malinowskiego Studiowa∏ w Szkole Przemys∏owej we Lwowie, nast´pnie w krakow- skiej ASP. Uczy∏ si´ tak˝e w pracowni A. Archipenki w Berlinie. W 1923 r. wyjecha∏ do Pary˝a, gdzie wszed∏ w kràg malarzy Ecole de Paris. Wy- stawia∏ na paryskich Salonach: Jesiennym, Niezale˝nych, Tuileries. Zwiàzany by∏ z ˝yciem artystycznym w Polsce. Nale˝a∏ do ugrupowa- nia Nowa Generacja, by∏ cz∏onkiem Zrzeszenia Artystów Plastyków Zwornik. Malowa∏ pejza˝e, kompozycje figuralne, akty, portrety, mar- twe natury, sceny z ˝ycia ˚ydów. Poza malarstwem olejnym, tworzy∏ równie˝ gwasze, akwarele i rysunki. Cena wywo∏awcza: 85 000 z∏ 23|Boles∏aw BAAKE, (1905 Kijów - 1963 Bhannesz (Liban) ~ 22 900 € "Zimowa baʃ" olej/p∏ótno dublowane, 76,5 x 74 cm obraz pochodzi ze spuÊcizny po Michalinie Krzy˝anowskiej, krewnej artysty (oÊwiadczenie spadkobiercy) Studiowa∏ malarstwo w latach 1929 - 38 w warszawskiej ASP u Tade- usza Pruszkowskiego - zosta∏ jego asystentem w 1938 r. Wystawia∏ swoje prace na salonach w Instytucie Propagandy Sztuki w Warszawie oraz w Zach´cie, bra∏ te˝ udzia∏ w wystawach grupy IV. W 1939 roku wyjecha∏ do Persji. Po II wojnie Êwiatowej osiad∏ w Bejrucie. Malowa∏ pejza˝e i sceny rodzajowe. Cena wywo∏awcza: 9 500 z∏ ~ 2 500 € 153 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI 153 AUKCJA 153 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI 153 AUKCJA

24 25 25|Józef SZERMENTOWSKI (SZERM¢TOWSKI) 26|Walery ELJASZ RADZIKOWSKI (1833 Bodzentyn - 1876 Pary˝) (1841 Kraków - 1905 Kraków) Przeprawa, 1856 r. Dumka Kozaka, 1861 r. olej/p∏ótno dublowane, 50,5 x 61 cm olej/p∏ótno, 92 x 114 cm, s sygnowany i datowany p. d.: 'J Szerm´towski | 1856' sygnowany i datowany l. d.: 'Walery Eliasz | 1861' Literatura: Obraz opisany i reprodukowany w katalogu aukcji domu Walery Eljasz Radzikowski by∏ uczniem W. ¸uszczkiewicza w krakow- aukcyjnego Agra Art z dnia 19. 06. 2005 r. skiej SSP (1856-1862). Pod wp∏ywem jego twórczoÊci zaczà∏ malo- Pierwsze nauki rysunku i malarstwa pobiera∏ w Kielcach u F. Kostrzew- waç kompozycje historyczne. Nauk´ malarstwa kontynuowa∏ w Mo- skiego. W latach 1853-57 uczy∏ si´ w warszawskiej SSP pod kierun- nachium, gdzie specjalizowa∏ si´ w malarstwie akwarelowym w pra- kiem Ch. Breslauera, a w 1858 roku ucz´szcza∏ do pracowni W. Ger- cowni T. Horschelta (1862-1865). TwórczoÊç Radzikowskiego rozwi- sona. W 1860 roku wyjecha∏ do Pary˝a, skàd parokrotnie przyje˝d˝a∏ ja∏a si´ w dwóch nurtach tematycznych - do pierwszego nale˝a∏y do kraju. We wczesnym okresie twórczoÊci malowa∏ pejza˝e z wido- kompozycje historyczne, inspirowane przesz∏oÊcià narodowà oraz li- kami architektury i zabytkowych miast, póêniej malowa∏ najch´tniej teraturà pi´knà; do drugiego nurtu nale˝a∏o malarstwo pejza˝owe, krajobrazy wiejskie z zaznaczajàcym si´ wp∏ywem francuskich mala- zw∏aszcza widoki tatrzaƒskie. rzy szko∏y barbizoƒskiej. Cz´sto malowa∏ pejza˝e rodzime oraz sceny Cena wywo∏awcza: 65 000 z∏ rodzajowe. ~ 17 500 € Cena wywo∏awcza: 49 000 z∏ ~ 13 200 € 153 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI 153 AUKCJA 153 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI 153 AUKCJA

26 27 27|Zygmunt ROZWADOWSKI, (1870 Lwów - 1950 Zakopane) "Polowanie" olej/tektura, 48 x 63 cm, sygnowany p. d.: 'Z. Rozwadowski' na odwrocie naklejka: "Polowanie" | Zygm. Rozwadowski | ze zbio- rów | Al. Leszczyców | Lwów - Ujejskiego 6' Zygmunt Rozwadowski studiowa∏ od 1883 do 1890 w krakowskiej Szkole Sztuk Pi´knych, m.in. u J. Matejki, a w latach 1891-93 w Mo- nachium, w prywatnej szkole A. AÏbego. Jeszcze jako student debiuto- wa∏ w TPSP w Krakowie, wystawiajàc pod nazwiskiem 'Jordan'. Po stu- diach mieszka∏ we Lwowie - uczy∏ w Szkole Przemys∏owej oraz wspó∏- pracowa∏ przy dekoracji sal lwowskiego teatru. W czasie I wojny Êwia- towej walczy∏ w Legionach. Po II wojnie zamieszka∏ w Zakopanem. Malowa∏ przede wszystkim obrazy batalistyczne z czasów napoleoƒ- skich i powstania listopadowego, sceny rodzajowe z motywami koni, rzadziej portrety i pejza˝e. Uczestniczy∏ w malowaniu popularnych panoram - Rac∏awic z Janem Stykà i Wojciechem Kossakiem, Golgoty, Panoramy siedmiogrodzkiej i M´czeƒstwa ChrzeÊcijan ze Stykà oraz Bitwy pod piramidami z Kossakiem. Wspólnie z Tadeuszem Popielem nii i Egiptu. W póêniejszych latach kilkakrotnie wyje˝d˝a∏ do Stanów namalowa∏ dioramy Branki tatarskie i Bitw´ pod Grunwaldem. 28|Wojciech KOSSAK, (1856 Pary˝ - 1942 Kraków) Zjednoczonych, realizowa∏ zamówienia portretowe. W 1913 r. by∏ mia- Cena wywo∏awcza: 19 000 z∏ U∏an na koniu, 1935 r. olej/tektura, 53 x 41 cm nowany profesorem warszawskiej Szko∏y Sztuk Pi´knych. By∏ wspó∏au- ~ 5 100 € sygnowany i datowany p. d.: 'Wojciech Kossak | 1935 torem panoram: Rac∏awice (1893-1894), Berezyna (1895-1896), Bitwa pod piramidami (1901) oraz szkiców do niezrealizowanej Samosierry By∏ synem i uczniem Juliusza Kossaka, ojcem Jerzego, tak˝e malarza (1900). By∏ niezrównanym malarzem scen batalistycznych i historycz- oraz poetki Marii Pawlikowskiej - Jasnorzewskiej i pisarki Magdaleny nych. Gloryfikowa∏ w nich wojsko polskie: u∏anów, szwole˝erów, legio- Samozwaniec. Kszta∏ci∏ si´ w krakowskiej Szkole Sztuk Pi´knych, Aka- nistów. Doskonale opanowa∏ sztuk´ malowania koni. demii monachijskiej oraz w Pary˝u. W latach 1895 -1902 przebywa∏ g∏ównie w Berlinie, gdzie pracowa∏ dla cesarza Wilhelma II; malowa∏ Cena wywo∏awcza: 15 000 z∏ te˝ dla dworu Franciszka Józefa II. Wiele podró˝owa∏, m.in. do Hiszpa- ~ 4 000 € 153 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI 153 AUKCJA 153 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI 153 AUKCJA

28 29 29|W∏adys∏aw GALIMSKI 31|Antoni GRAMATYKA (1860 Kijów - 1940 Bydgoszcz) (1841 Kalwaria Zebrzydowska - 1922 Kraków) ˚niwa Pejza˝ letni, 1867 r. olej/tektura, 23 x 33 cm, sygnowany l. d.: 'W. Galimski' akwarela/papier, 40 x 60 cm Studiowa∏ malarstwo w Akademii Sztuk Pi´knych w Petersburgu u sygnowany i datowany p. d.: 'A. Gramatyka 67' P. Czistiakowa (1880-88), gdzie otrzyma∏ tytu∏ "K∏assnyj chudo˝nik Zwiàzany z Krakowem swoje studia malarskie rozpoczà∏ w tamtejszej I stopnia". Za∏o˝y∏ w Kijowie wraz z W. Kotarbiƒskim, J. Stanis∏aw- Szkole Sztuk Pi´knych u W∏. ¸uszczkiewicza i J. Matejki. Nast´pnie skim i innymi artystami towarzystwo artystyczne oraz prywatnà studiowa∏ w Akademii wiedeƒskiej, a potem ponowie w Krakowie. szko∏´ rysunkowo-malarskà, przekszta∏conà póêniej w Polskà Szko- Swoje obrazy wystawia∏ g∏ównie w TPSP w Krakowie i Lwowie oraz ∏´ Sztuk Pi´knych. Wiele wystawia∏ m.in. w corocznych pokazach w TZSP w Warszawie. By∏ malarzem realistà. Obok rodzajowych scen akademii Petersburskiej (1885-1889), na Êwiatowej wystawie z ˝ycia wsi i miasta, portretów, obrazów historycznych i religijnych w Chicago w 1893 roku, w Kijowie, Krakowie (TPSP), Warszawie malowa∏ wiele pejza˝y z okolic Krakowa, Kalwarii Zebrzydowskiej, (TZSP), Charkowie, Moskwie, Odessie. Malowa∏ przede wszystkim ˚ywca, Podhala i Spiszu. sceny rodzajowe z ˝ycia wsi oraz pejza˝e. Cena wywo∏awcza: 9 000 z∏ Cena wywo∏awcza: 4 000 z∏ ~ 2 400 € ~ 1 000 €

30|W∏adys∏aw GALIMSKI (1860 Kijów - 1940 Bydgoszcz) Kobiety wiejskie olej/tektura, 20 x 32,4 cm , sygnowany l. d.: 'W Galimski' Cena wywo∏awcza: 4 000 z∏ ~ 1 000 € 153 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI 153 AUKCJA 153 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI 153 AUKCJA

30 31 33|Wilhelm KOTARBI¡SKI, ? Stamtàd wielokrotnie wyje˝d˝a∏ do Kijowa, gdzie mia∏ pracowni´ 32|Boles∏aw BIEGAS Studiowa∏ rzeêb´ w latach 1896-1901 w krakowskiej Akademii (1849 Nieborów - 1922 Kijów) w hotelu Praga, uczestniczy∏ w wystawach kijowskiego Tow. Artystycz- nego, a w 1893 roku by∏ wspó∏za∏o˝ycielem Towarzystwa Malarzy (1877 Koziczyn k. Ciechanowa - 1954 Pary˝) Sztuk Pi´knych pod kierunkiem A. Dauna i K. Laszczki. W 1901 r. Portret m∏odej kobiety zosta∏ wydalony z uczelni za rzeêby "Ksi´ga ˝ycia", które otacza∏a Kijowskich. Wraz z P. Swiedomskim, M. Niestierowem i M. Wrublem "Silence", ok. 1911 r. olej/p∏ótno dublowane, 66 x 50 cm, sygnowany p. g.: 'Kotarbiƒsky' atmosfera skandalu. Dzi´ki stypendium warszawskiego Towarzy- pracowa∏ przy dekoracji freskami kijowskiego soboru Âw. W∏odzimierza pastel, technika w∏asna/p∏ótno, 87 x 55,5 cm , sygnowany p. d.: 'B. Biegas' Prawdopodobnie wczesna praca artysty. Dom Aukcyjny umo˝liwi stwa Zach´ty Sztuk Pi´knych wyjecha∏ do Pary˝a, gdzie - z prze- (ukoƒczone 1894 - 95). By∏ autorem dekoracyjnych plafonów i malo- na odwrocie papierowa naklejka: 'Galerie Jan Krugier Geneve N JK nabywcy wyd∏u˝enie okresu gwarancyjnego, niezb´dne dla dalszych rwami na wyjazdy do kraju - pozosta∏ do koƒca ˝ycia. Wystawia∏ w wide∏ Êciennych m.in. w domu M. Tereszczenki i w pa∏acu B. Chanenki 1704 | Artiste Biegas Date Ca 1911 | Titre "Silence" | cm 91,5 x 60 cm badaƒ nad atrybucjà obrazu. Wiedniu - by∏ cz∏onkiem tamtejszej Secesji - Petersburgu (1903 r.), w Kijowie oraz w salonach pa∏aców w Petersburgu i Moskwie. Malo- Inches | Technique Pastel' wa∏ przede wszystkim kompozycje o tematach biblijnych bàdê antycz- Kijowie, a tak˝e Rzymie i Amsterdamie. Pod wp∏ywem filozofii Sta- Wilhelm Kotarbiƒski, brat stryjeczny Mi∏osza, malarza i rysownika. Stu- nych – z ˝ycia staro˝ytnego Wschodu, Grecji i Rzymu; tworzy∏ te˝ pejza- nis∏awa Przybyszewskiego tworzy∏ alegoryczno - symboliczne rzeê- diowa∏ w warszawskiej Klasie Rysunkowej pod kierunkiem Rafa∏a Ha- Obraz o tym tytule (Silence) pokaza∏ Biegas na: - 25éme Salon des ˝e oraz sceny fantastyczne i symboliczne. Obrazy artysty rzadko pojawiajà by i obrazy - zaczà∏ malowaç pod wp∏ywem Stanis∏awa Wyspiaƒ- dziewicza w latach 1867-71, a od roku 1872 tak˝e w Akademii Âw. ¸u- Indépendantes, 25 mars – 2er mai, 1909, numer w katalogu 168; - na si´ na rynku sztuki, poniewa˝ wi´kszoÊç jego dorobku artystycznego skiego ok. 1900 r. - o tematyce oddajàcej dramat ludzkiej egzy- kasza w Rzymie. Po ukoƒczeniu studiów otworzy∏ w Rzymie w∏asnà wystawie indywidualnej, zorganizowanej w swojej pracowni: Exposi- zagin´∏a lub uleg∏a zniszczeniu w czasie I wojny Êwiatowej i rewolucji. tion dans l’Atelier du 3 bis rue de Bagneux, 7 mai 1911. stencji. Tworzy∏ sceny fantastyczne, popiersia i akty. pracowni´, w której udziela∏ tak˝e lekcji rysunków; jego uczennicà by- Cena wywo∏awcza: 25 000 z∏ ∏a m.in. Maria Baszkircew. Do kraju wróci∏ w 1888 roku i odtàd prze- Cena wywo∏awcza: 110 000 z∏ 153 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI 153 AUKCJA 153 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI 153 AUKCJA Jeden z najwybitniejszych modernistycznych rzeêbiarzy polskich. ~ 6 700 € bywa∏ g∏ównie we w∏asnym majàtku Kalsk (lub Kulsk) na Bia∏orusi. ~ 29 000 €

32 33 34|Wojciech KOSSAK, (1856 Pary˝ - 1942 Kraków) "Bój o Olszynk´ 22 listopada 1831", lata 20 -te XX w. olej/p∏ótno, 85 x 139 cm, sygnowany p. d.: 'Wojciech Kossak' na odwrocie odr´czny napis: 'Bój o Olszynk´ 22. list. 1831 malowa∏em w r. 1887 | spalony przez Moskali w r. 1914 w Boryniczach | ze zmianami odtworzy∏em w 1924 i 1925 | Wojciech Kossak' oraz 2 jednobrzmiàce naklejki: 'Prezydium Rady Narodowej | w m. Krakowie | wydzia∏ sztuki | miejski konserwator zabytków | (...) | W. Kossak "Olszynka" | olej na p∏ótnie | 138 x 85. | Miejski Konser- wator Zabytków (podpis)' oraz naklejka: 'MUZEUM HISTORYCZNE | m. st. Warszawy | nr inw 1043/D' Pierwsza wersja Olszynki Grochowskiej (170 x 250 cm) zosta∏a namalowana przez Wojciecha Kossaka w latach 1886- 87 i otrzyma∏a pierwszy medal na wystawie sztuki polskiej w Krakowie w 1887 roku. P∏ótno przedstawiajàce walk´ 4 pu∏ku piechoty liniowej o lasek olszynowy na przedpolach Warszawy 25 lutego 1831 roku przynios∏o Wojciechowi wielki rozg∏os i s∏aw´. Obraz sp∏onà∏ w po˝arze pa∏acu Mycielskich w Boryniczach, a artysta namalowa∏ w okresie mi´dzywojennym kilka replik obrazu, m.in. replika I [1930], Muzeum Narodowe w Warszawie, replika III [1928], Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

By∏ synem i uczniem Juliusza Kossaka, ojcem Jerzego, tak˝e ma- larza oraz poetki Marii Pawlikowskiej - Jasnorzewskiej i pisarki Magdaleny Samozwaniec. Kszta∏ci∏ si´ w krakowskiej Szkole Sztuk Pi´knych, Akademii monachijskiej oraz w Pary˝u. W latach 1895 -1902 przebywa∏ g∏ównie w Berlinie, gdzie pracowa∏ dla ce- sarza Wilhelma II; malowa∏ te˝ dla dworu Franciszka Józefa II. Wiele podró˝owa∏, m.in. do Hiszpanii i Egiptu. W póêniejszych latach kilkakrotnie wyje˝d˝a∏ do Stanów Zjednoczonych, realizo- wa∏ zamówienia portretowe. W 1913 r. by∏ mianowany profeso- rem warszawskiej Szko∏y Sztuk Pi´knych. By∏ wspó∏autorem pano- ram: Rac∏awice (1893-1894), Berezyna (1895-1896), Bitwa pod piramidami (1901) oraz szkiców do niezrealizowanej Samosierry (1900). By∏ niezrównanym malarzem scen batalistycznych i histo- rycznych. Gloryfikowa∏ w nich wojsko polskie: u∏anów, szwole˝e- rów, legionistów. Doskonale opanowa∏ sztuk´ malowania koni. Cena wywo∏awcza: 100 000 z∏ ~ 27 000 € 153 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI 153 AUKCJA 153 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI 153 AUKCJA

34 35 35|Erno ERB, (1878 lub 1890 Lwów (?) - 1943 Lwów) 36|Zdzis∏aw CZERMA¡SKI, (1900 Kraków - 1970) "Targ kwiatowy we Lwowie", 1924 r. Widok miejski, 1944 r. olej/sklejka, 48 x 39 cm, sygnowany l. d.: 'E.Erb' olej/dykta, 35 x 46,2 cm, sygnowany i datowany p. d.: 'Czermaƒski 44' na odwrocie napis: Erno Erb | "Targ Kwiatowy we Lwowie" 1924 | Rysownik satyryczny i karykaturzysta. Znakomity twórca karykatur por- ol/dykta 47 x 38 cm tretowych znanych osób - m.in. jest autor teki rysunkowej i 2 albu- Ca∏e ˝ycie mieszka∏ i tworzy∏ we Lwowie oraz przez d∏u˝szy okres mów poÊwi´conych Józefowi Pi∏sudskiemu. Uczy∏ si´ malarstwa w Truskawcu. Najcz´Êciej malowa∏ kompozycje olejne o bogatej fak- u K. Sichulskiego oraz F. Legéra. Od roku 1920 publikowa∏ swoje ry- turze. Ulubionymi tematami artysty by∏ scenki rodzajowe z ˝ycia mia- sunki w "Szczutku", a póêniej wspó∏pracowa∏ tak˝e z wieloma innymi sta: przekupki sprzedajàce kwiaty na targu, typy ch∏opów ukraiƒskich pismami, m.in. "Cyrulikiem Warszawskim" i "WiadomoÊciami literacki- i ˚ydów oraz martwe natury i portrety. mi". By∏ równie˝ malarzem, rysownikiem oraz prozaikiem. Kilka lat Cena wywo∏awcza: 5 000 z∏ przed wybuchem II wojny Êwiatowej wyemigrowa∏ do Anglii, a nast´p- ~ 1 350 € nie wyjecha∏ do USA (1941 r.), gdzie jego prace ukazywa∏y si´ w czo- ∏owych periodykach amerykaƒskich - Fortune Magazine, Look, Life. Cena wywo∏awcza: 4 600 z∏ ~ 1 200 € 153 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI 153 AUKCJA 153 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI 153 AUKCJA

36 37 37|Stefan FILIPKIEWICZ , (1879 Tarnów - 1944 Matthausen) 39|Micha∏ Gorstkin WYWIÓRSKI Pejza˝ z Zakopanego (1861 Warszawa - 1926 Warszawa) akwarela, o∏ówek/papier, 34,5 x 49,5 cm W zagrodzie sygnowany p. d.: 'Stefan Filipkiewicz' olej/p∏ótno, 67 x 100 cm, sygnowany p. d.: 'M. G. Wywiórski' Studiowa∏ w krakowskiej ASP w latach 1900- 1908 pod kierunkiem Floriana Studia artystyczne odby∏ w latach 1883-1887 w Monachium Cynka, J. Mehoffera, L. Wyczó∏kowskiego, J. Pankiewicza i J. Stanis∏awskiego. u K. Rauppa i N. Gysisa oraz w pracowniach J. Brandta i A. Wieru- Wystawia∏ w Towarzystwie Przyjació∏ Sztuk Pi´knych w Krakowie i Lwowie sza-Kowalskiego. Od 1904 r. dzia∏a∏ aktywnie w Poznaniu, gdzie by∏ oraz w warszawskim Towarzystwie Zach´ty Sztuk Pi´knych (od 1903 r.) S. Fi- cz∏onkiem TPSP i stowarzyszenia Artystów. Wystawia∏ w Poznaniu, lipkiewicz uznawany jest za jednego z najwybitniejszych uczniów J. Stanis∏aw- w Krakowie, Warszawie i Lwowie, a tak˝e w Berlinie, Petersburgu, skiego. Malowa∏ g∏ównie pejza˝e- tatrzaƒskie i podgórskie- oraz kwiaty i mar- Monachium i Kijowie. Wspó∏pracowa∏ przy tworzeniu kilku pano- twe natury. We wczesnym okresie twórczoÊci zajmowa∏ si´ tak˝e grafikà. ram: z J. Fa∏atem, W. Kossakiem, A. Piotrowskim i J. Stanis∏awskim Cena wywo∏awcza: 4 500 z∏ przy realizacji "Berezyny"; z J. Stykà - przy malowaniu "Bema w Sied- ~ 1 200 € miogrodzie"; z W. Kossakiem, J. Ryszkiewiczem i K. Rozwadowskim - przy komponowaniu "Napoleona pod Piramidami". Dominujàcym tematem w twórczoÊci artysty by∏ realistycznie traktowane pejza˝e ze szczególnym uwzgl´dnieniem efektów luministycznych. 38|Micha∏ STA¡KO, (1901 - 1969) Cena wywo∏awcza: 49 000 z∏ "Pejza˝ I", 1954 r. ~ 13 200 € olej/tektura, 30 x 41 cm, sygnowany i datowany p. d.: 'M. Staƒko | 954' na odwrocie papierowa naklejka: 'Centralne Biuro Wystaw Artystycz- nych Oddzia∏ w Krakowie | Autor Staƒko Micha∏ | Nazwisko w∏aÊci- ciela | Adres w∏aÊciciela | Tytu∏ dzia∏ Pejza˝ I | Nr porzàdkowy zg∏o- szenia | Technika wykonania olej | Wymiary: wys. Cm szer. cm 31 x 41 | Nr leg Z.P.A.P. Cena 1 200' Artysta mieszka∏ i tworzy∏ w Sosnowcu. Nale˝a∏ do Zwiàzku Polskich Artystów Plastyków. Uczestniczy∏ m. in. w wystawie Szczepu Roga- tych Serc w Instytucie Propagandy Sztuki w Warszawie w 1936 r. Ma- lowa∏ przede wszystkim pejza˝e, a jego ulubionymi tematami by∏y motywy tatrzaƒskie; malowa∏ te˝ przedstawienia religijne. Prace arty- sty znajdujà si´ m.in. w Muzeum w Nysie. Cena wywo∏awcza: 4 500 z∏ 153 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI 153 AUKCJA 153 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI 153 AUKCJA ~ 1 200 €

38 39 40|Apolinary Stanis∏aw KOTOWICZ (1859 Biecz - 1917 Jas∏o) Portret m∏odej kobiety olej/deska naklejona na tektur´, 14,5 x 13,5 cm sygnowany l. Êr.: 'Apollin Kotowicz' na odwrocie (na ramie) papierowa naklejka: 'FABRYKA I SK¸AD | ROBÓT POZ¸OTNICZYCH | RZEèBIARSKICH | ALEKSANDRA KRY- WULTA | W KRAKOWIE. | Ul. Floryaƒska, L 322' Studiowa∏ w Szkole Sztuk Pi´knych w Krakowie w latach 1878/79 - 1887/88 u Jana Matejki i W∏adys∏awa ¸uszczkiewicza. W latach 1888 - 90 dzi´ki uzyskanemu stypendium wyjecha∏ do Monachium, gdzie uczy∏ si´ w pracowni Simona Hollosy'ego. Po powrocie do kraju pra- cowa∏ jako dekorator i wspó∏pracowa∏ z teatrami w Poznaniu i Krako- wie. W latach 1894 - 95 malowa∏ w Tatrach szkice do Panoramy Tatr. Malowa∏ obrazy rodzajowe, studia portretowe, pejza˝e, widoki ogro- dów. Malowa∏ równie˝ polichromie, zajmowa∏ si´ konserwacjà i do- kumentacjà zabytków, zw∏aszcza w rodzinnym Bieczu. Wystawia∏ w TPSP w Krakowie, w Salonie Krywulta w Warszawie oraz we Lwo- wie i w JaÊle. Cena wywo∏awcza: 6 000 z∏ ~ 1 600 €

41|Malarz polski, pocz. XIX w. Portret oficera olej/p∏ótno, 48 x 39,5 cm Cena wywo∏awcza: 8 700 z∏ ~ 2 350 €

42|Aleksander AUGUSTYNOWICZ do W∏och i na W´gry. Mieszka∏ we Lwowie, Zakopanem i Poznaniu. Nale- (1865 Iskrzynia, pow. Krosno - 1944 Warszawa) ˝a∏ m.in. do warszawskiego Towarzystwa Zach´ty oraz ZAP. W 1896 roku, na Mi´dzynarodowej Wystawie w Berlinie, otrzyma∏ z∏oty medal. Tematem Portret kobiety w sukni balowej, 1895 r. jego prac by∏y najcz´Êciej pejza˝e, portrety, sceny rodzajowe i kwiaty. olej/p∏ótno dublowane, 151 x 105,5 cm Obrazy artysty znajdujà si´ m.in. w Muzeum Narodowym w Warszawie, sygnowany i datowany p. d.: 'Augustynowicz | 1895' Krakowie i Muzeum im. L. Wyczó∏kowskiego. W latach 1883 - 86 studiowa∏ w SSP w Krakowie u F. Szynalewskiego, J. Matejki i W. ¸uszczkiewicza. Nauk´ kontynuowa∏ w 1888 roku w pra- Cena wywo∏awcza: 15 000 z∏ 153 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI 153 AUKCJA 153 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI 153 AUKCJA cowni Stefana Hollósy'ego w Monachium. Odby∏ wiele podró˝y artystycznych ~ 4 050 €

40 41 43|Ludwik DILL, (1848 Gernsbach - 1940 Karlsruhe) ¸odzie w lagunie olej/p∏ótno, 54 x 73 cm, sygnowany Êr. dó∏: 'L. DILL' Niemiecki pejza˝ysta i marynista. Poczàtkowo studiowa∏ na Poli- technice w Stuttgarcie, a nast´pnie w akademii monachijskiej pod kierunkiem K. von Piloty`ego. W 1875 r. odwiedzi∏ Szwajcari´, a w 1878 r. pojecha∏ do Wenecji, gdzie zaprzyjaêni∏ si´ z Gustawem Schönleberem. W 1893 r. zosta∏ przewodniczàcym ugrupowania ar- tystów „Secesja Monachijska” i zamieszka∏ w Dachau, gdzie zwiàza∏ si´ z Adolfem Hölzerem i Arturem Langhammerem. Wspólnie za∏o- ˝yli grup´ „Die Dachauer”, która w 1898 r. osiàgn´∏a du˝y sukces w Berliƒskiej Galerii Narodowej. W 1899 r. Dill przeprowadzi∏ si´ do Karlsruhe, gdzie powo∏ano go na stanowisko profesora malarstwa w tamtejszej akademii. W pierwszym okresie twórczoÊci malowa∏ przede wszystkim przedstawienia wybrze˝y, rybaków, okr´tów i lu- dzi morza, ze wszystkimi szczegó∏ami, które zaobserwowa∏ w cza- sie pobytu nad morzem Pó∏nocnym oraz w Wenecji. Wraz ze swym 44|Alphonse PALISA (?) przyjacielem, malarzem Schönleberem, poszukiwa∏ motywów ma- Rybak z koszem larskich na rybackiej wyspie Chioggia. Powsta∏o tam wiele realistycz- olej/deska, 54 x 42 cm nych obrazów o bogatej kolorystyce. sygnowany p. d.: 'Alphonse Palisa Paris' Cena wywo∏awcza: 15 000 z∏ Cena wywo∏awcza: 12 000 z∏ ~ 4 050 € ~ 3 200 € 153 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI 153 AUKCJA 153 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI 153 AUKCJA

42 43 45|Carl Ernst MORGENSTERN 46|Richard FISCHER , (1826 Gdaƒsk - ?) (1847 Monachium – 1928 Wilcza Por´ba k. Karpacza) Na wrzosowisku W blasku ksi´˝yca olej/p∏ótno, 78 x 109 cm, sygnowany p. d.: 'R. Fischer' olej/deska naklejona na sklejk´, 57 x 75 cm Studiowa∏ w Düsseldorfie w latach 1847 - 50 u C. Sohna, Th. Hilde- sygnowany l. d.: 'C. E. Morgenstern | Eigentum v. branda i Schirmera. Mieszka∏ i tworzy∏ w Gdaƒsku, skàd cz´sto wyje˝- Elizabeth Morgenstern' d˝a∏ do Berlina. Wystawia∏ w Dreênie i Wiedniu. Malowa∏ przede Pierwszych lekcji rysunku udziela∏ mu ojciec Christian oraz monachij- wszystkim pejza˝e. ski miniaturzysta Carl Restallino. Póêniej korzysta∏ (w latach 1868 – Cena wywo∏awcza: 22 000 z∏ 75) ze wskazówek przyjació∏ i uczniów ojca, g∏ównie pejza˝ystów – ~ 5 900 € Josefa Schertla, Eduarda Schleichla st., Fritza Bambergera, Johanna Gottfrieda Steffana oraz animalisty Friedricha Voltza. Ok. 1880 roku osiedli∏ si´ w Starnberg nad Jeziorem Starnberskim. Debiutowa∏ na wystawie w Monachium w 1869 roku. W 1884 roku objà∏ prowadze- nie Klasy Malarstwa Krajobrazowego we wroc∏awskiej Szkole Sztuki, a w 1887 roku otrzyma∏ tytu∏ profesora. Malowa∏ pejza˝owe motywy z okolic Wroc∏awia, póêniej z Karkonoszy, a od 1905 roku tak˝e krajobrazy tatrzaƒskie. Cena wywo∏awcza: 23 000 z∏ ~ 6 200 € 153 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI 153 AUKCJA 153 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI 153 AUKCJA

44 45 47|Jan GRUBI¡SKI, (1874 Warszawa - 1945 Rabka Zdrój) Zimowy las olej/p∏ótno, 71 x 110 cm, sygnowany p. d.: 'J. Grubiƒski' Studiowa∏ w SSP w Krakowie u J. Malczewskiego (1896 - 1897). Nauk´ kontynuowa∏ w Pary˝u u R. Collina. Po powrocie zamieszka∏ w Warszawie. Nale˝a∏ do Towarzystwa Zach´ty i tam wystawia∏ swo- je prace. Tematem jego obrazów by∏y g∏ównie pejza˝e przedstawiajà- ce las o ka˝dej porze dnia i nocy, cz´sto w zimowej scenerii. 48|Zygmunt ROZWADOWSKI, (1870 Lwów - 1950 Zakopane) Cena wywo∏awcza: 15 000 z∏ ~ 4 050 € Polowanie na lisa, 1921 r. olej/tektura, 50 x 63,5 cm sygnowany i datowany p. d.: 'Z. Rozwadowski 1921' Zygmunt Rozwadowski studiowa∏ od 1883 do 1890 w krakowskiej Szkole Sztuk Pi´knych, m.in. u J. Matejki, a w latach 1891-93 w Mo- nachium, w prywatnej szkole A. Azbego. Jeszcze jako student debiu- towa∏ w TPSP w Krakowie, wystawiajàc pod nazwiskiem 'Jordan'. Po studiach mieszka∏ we Lwowie - uczy∏ w Szkole Przemys∏owej oraz wspó∏pracowa∏ przy dekoracji sal lwowskiego teatru. W czasie I wojny Êwiatowej walczy∏ w Legionach. Po II wojnie zamieszka∏ w Zakopa- nem. Malowa∏ przede wszystkim obrazy batalistyczne z czasów napo- leoƒskich i powstania listopadowego, sceny rodzajowe z motywami koni, rzadziej portrety i pejza˝e. Uczestniczy∏ w malowaniu popular- nych panoram - Rac∏awic z Janem Stykà i Wojciechem Kossakiem, Gol- goty, Panoramy siedmiogrodzkiej i M´czeƒstwa ChrzeÊcijan ze Stykà oraz Bitwy pod piramidami z Kossakiem. Wspólnie z Tadeuszem Popie- lem namalowa∏ dioramy Branki tatarskie i Bitw´ pod Grunwaldem. Cena wywo∏awcza: 16 000 z∏ ~ 4 300 € 153 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI 153 AUKCJA 153 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI 153 AUKCJA

46 47 49|Stanis∏aw GROCHOLSKI 50|Jacek MALCZEWSKI, (1854 Radom - 1929 Kraków) (1858 ˚o∏ynia - 1932 Buffalo, Stany Zjednoczone) Portret w´drowca, 1909 r. "Odczynianie uroku", przed 1888 r. olej/tektura, 75 x 54 cm olej/p∏ótno dublowane, 118 x 157 cm sygnowany i datowany p. g.: 'J. Malczewski | 1909' sygnowany p. d.: 'St. Grocholski' Jacek Malczewski by∏ najwybitniejszym przedstawicielem polskiego ma- Literatura: Obraz reprodukowany [w:] Tygodnik Ilustrowany, 1 (13) larstwa symbolicznego. Uczeƒ Jana Matejki w krakowskiej Szkole Sztuk paêdziernika 1894, nr 41 (250) oraz Mistrzowie Dzie∏a Sztuki Drze- Pi´knych (1872-75 i 1877-79) i E. Lehmana w paryskiej École des Be- worytniczej wydanej w 1888 r. w Lipsku, wydawnictwo Verlagsbu- aux-Arts (1876-77); stale mieszka∏ i pracowa∏ w Krakowie. W l. 1896- chhandlung von J. J. Weber, il. XV 1922 by∏ profesorem malarstwa w tamtejszej Szkole Sztuk Pi´knych (od 1900 r. - Akademii). Nale˝a∏ do Towarzystwa Artystów Polskich Sztuka Studiowa∏ malarstwo w krakowskiej Szkole Sztuk Pi´knych w latach i do Grupy Zero. Pozostawi∏ po sobie bogatà spuÊcizn´ artystycznà; po- 1877 - 80 u W∏adys∏awa ¸uszczkiewicza i Jana Matejki. Uczy∏ si´ tak- czàwszy od realistycznych obrazów przedstawiajàcych popowstaniowe ˝e w Wiedniu i Pary˝u. 18.X. 1881 roku zapisa∏ si´ do akademii mo- losy Polaków na Syberii, po fantastyczno-baÊniowe, biblijne i symbolicz- nachijskiej; studiowa∏ u Alexandra Wagnera, gdzie zosta∏ nagrodzony no-alegoryczne kompozycje, cz´sto splecione z wàtkami patriotyczny- dwoma bràzowymi medalami. Przez ponad 20 lat mieszka∏ i praco- mi. Ponadto malowa∏ wiele portretów, autoportretów i pejza˝y. wa∏ w Monachium. Zapewne w 1891 roku otworzy∏ w Monachium prywatnà szko∏´ malarstwa i rysunku, która dzia∏a∏a do 1901 roku; Cena wywo∏awcza: 95 000 z∏ w latach 1891 - 93 prowadzi∏ jà wraz z Wac∏awem Szymanowskim. ~ 25 600 € W pracowni tej uczyli si´ m.in. M. Trzebiƒski, G. Gwozdecki i H. Szczy- gliƒski. By∏ cz∏onkiem ugrupowania Münchener Sezession. Wspó∏pra- cowa∏ jako rysownik z wieloma czasopismami niemieckimi - 'Jugend', 'Moderne Kunst' oraz polskimi: 'K∏osy, Tygodnik Ilustrowany, Âwiat. Swoje prace przesy∏a∏ na wystawy do warszawskiej Zach´ty i Salonu Krywulta oraz TPSP we Lwowie i Krakowie. W 1901 roku przeniós∏ si´ do USA, gdzie osiad∏ na sta∏e w Buffalo i prawie ca∏kowicie zerwa∏ kontakty z krajem. Malowa∏ sceny rodzajowe i religijne oraz portrety. Cena wywo∏awcza: 49 000 z∏ ~ 13 200 € 153 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI 153 AUKCJA 153 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI 153 AUKCJA

48 49 51|Wiktor KORECKI 52|Wlastimil HOFMAN (1890 Kamieniec Podolski - 1980 Milanówek k. Warszawy) (1881 Praga – 1970 Szklarska Por´ba) Pejza˝ ze stogami Portret m´˝czyzny olej/p∏yta, 45 x 86 cm, sygnowany l. d.: 'W. KORECKI' olej/tektura, 35 x 49,5 cm, sygnowany l. g.: 'Wlastimil Hofman' Studiowa∏ w Szkole Rysunkowej N. Muraszki w Kijowie. W 1921 r. prze- W latach 1895-1899 studiowa∏ w krakowskiej SSP pod kierunkiem prowadzi∏ si´ do Warszawy, gdzie otworzy∏ w∏asnà pracownie; sp∏on´- F. Cynka, J. Malczewskiego, J. Unierzyskiego i J. Stanis∏awskiego. ∏a ona podczas Powstania Warszawskiego, a wraz z nià wiele jego prac. Lata 1899-1901 sp´dzi∏ w paryskiej Academie des Beaux-Arts u J. W 1946 r. zamieszka∏ w Komorowie, skàd przeniós∏ si´ do Milanówka. L. Gerôme`a. Podczas II wojny Êwiatowej by∏ w ZSSR, Tel-Avivie i Je- Tematem jego obrazów by∏y g∏ównie nastrojowe pejza˝e i krajobrazy rozolimie. Po powrocie do kraju zamieszka∏ w Krakowie, a nast´p- Mazowsza przedstawiane w ró˝nych porach roku. Na jego twórczoÊç nie przeniós∏ si´ do Szklarskiej Por´by. Nale˝a∏ m.in. do TAP "Sztu- wp∏yn´∏o malarstwo pejza˝owe J. Che∏moƒskiego i J. Rapackiego. ka", Grupy Zero, Grupy Pi´ciu oraz "Secesji" wiedeƒskiej. Na jego Cena wywo∏awcza: 9 000 z∏ prac´ ogromny wp∏yw mia∏a symboliczna twórczoÊç J. Malczew- ~ 2 400 € skiego. Hofman malowa∏ g∏ównie obrazy religijne, sceny rodzajo- we, portrety i pejza˝e. Jego modelami byli cz´sto biedni, proÊci lu- dzie, którzy zyskali w jego pracach ponadczasowà godnoÊç. Cena wywo∏awcza: 19 000 z∏ ~ 5 100 €

53|Wlastimil HOFMAN (1881 Praga – 1970 Szklarska Por´ba) ZamyÊlona dziewczyna olej/tektura, 54 x 69 cm, sygnowany l. d.: 'Wlastimil Horman' Cena wywo∏awcza: 19 000 z∏ ~ 5 100 € 153 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI 153 AUKCJA 153 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI 153 AUKCJA

50 51 54|Nikifor KRYNICKI, (ok. 1895 – 1968) 56|Henryk UZIEMB¸O KoÊció∏ek (1879 MyÊlachowice k. Krakowa – 1949 Kraków) akwarela/tektura, 23,5 x 16,5 cm Wie˝e koÊcio∏a Mariackiego w Krakowie napis u do∏u: 'ZAKRAPANEWSIMIASTOSE¸020027' akwarela/tektura, 49,5 x 34,5 cm, sygnowany p. d.: 'H. Uziemb∏o' na odwrocie okràg∏a pieczàtka: 'PAMIÑTKA Z KRYNICY | NIKIFOR Nauk´ rozpoczà∏ w Szkole Przemys∏owej w Krakowie, by po czterech ARTYSTA MALARZ | NIKIFOR MALARZ | KRYNICA | 200 Z¸' latach kontynuowaç jà w wiedeƒskiej Kunstgewerbeschule. W 1902 r. Nikifor- zwiàzany z Krynicà ¸emko z pochodzenia, samouk, na wpó∏- wstàpi∏ do krakowskiej ASP i studiowa∏ pod kierunkiem S. Wyspiaƒ- analfabeta, malarz- amator, jeden z najwybitniejszych twórców "sztu- skiego i T. Axentowicza. Zas∏ynà∏ jako wybitny pejza˝ysta, pozostajà- ki naiwnej". Wiedza na temat pochodzenia i m∏odoÊci artysty jest skà- cy pod wp∏ywem sztuki Jana Stanis∏awskiego. Oddzia∏ywanie mistrza pa i niepewna. Zapami´tany jako "od zawsze" fragment folkloru Kry- przejawia si´ w manierze malowania g´stà pastà, wzbogacaniu fak- nicy. Nie mia∏ ˝adnego wykszta∏cenia, u∏omnoÊç psychiczna i fizyczna tury impastami oraz budowaniu dalszych planów krajobrazowych utrudnia∏a mu kontakt z otoczeniem. ¸àcznikiem ze Êwiatem ze- syntetycznymi pociàgni´ciami p´dzla. Malowa∏ przede wszystkim pej- wn´trznym by∏o dla niego malowanie. Jego obrazki powstawa∏y na za˝e, widoki Krakowa, pejza˝e miejskie. niedu˝ych formatach zdobytego papieru, kartonikach, opakowa- Cena wywo∏awcza: 1 800 z∏ niach, kartkach zeszytowych- niekiedy zapisanych po jednej stronie. ~ 480 € Rysowa∏ o∏ówkiem, kredkà, malowa∏ akwarelà otaczajàcy go Êwiat, wzbogacony osobistà fantazjà i prze˝yciami. Malowa∏ przede wszyst- kim pejza˝e architektoniczne trudnych do rozpoznania miasteczek z akcentami w postaci wie˝ koÊcielnych lub ratuszowych. Fascynowa∏ go dworce, wiadukty i pociàgi; tworzy∏ tak˝e portrety i sceny religij- ne. Cz´sto podpisywa∏ swoje prace niezrozumia∏ymi bàdê cz´Êciowo tylko czytelnymi wyrazami zapisanymi nieudolnie wielkimi literami. Przedstawiany przez niego przedmiot obrysowywany by∏ mocnymi konturami, które wype∏nia∏ barwnymi plamami. Na niepowtarzalnoÊç i Êwie˝oÊç malarstwa Nikifora zwróci∏ uwag´, jeszcze przed wojnà, Je- rzy Wolff. W 1947 roku zosta∏ ponownie "odkryty" zyskujàc s∏aw´, uznanie i majàtek. Po wojnie zosta∏ przyj´ty do Zwiàzku Polskich Ar- tystów Plastyków. Cena wywo∏awcza: 3 000 z∏ ~ 810 €

55|Nikifor KRYNICKI, (ok. 1895 – 1968) Pensjonat akwarela/tektura, 31,5 x 21,5 cm napis u do∏u: 'KRYNICAWILLAIIMARJAPENGONAT na odwrocie okràg∏a pieczàtka: 'NIKIFOR MATEJKO | ARTYSTA | MALARZ' 57|Soter Jaxa MA¸ACHOWSKI Cena wywo∏awcza: 2 500 z∏ ~ 670 € (1867 Wolanów pod Odessà - 1952 Kraków) "Poranek w Gandawie", 1928 r. akwarela, gwasz/papier, 46 x 54 cm sygnowany i datowany p. d.: 'S. Jaxa | 1928' na odwrocie papierowa naklejka: 'Tytu∏ Poranek w Gandawie | Roz- miary 50 x 70 cena 350 | Soter Jaxa Ma∏achowski | Adres | Kra- ków, ul. Wolska 32' Studiowa∏ w krakowskiej Szkole Sztuk Pi´knych pod kierunkiem F. Cynka, I. Jab∏oƒskiego i W∏. ¸uszczkiewicza. Od roku 1894 w konty- nuowa∏ studia artystyczne w Szkole Rysunku i Malarstwa Stanis∏awa Grocholskiego w Monachium, gdzie mieszka∏ do 1901 r. W roku na- st´pnym powróci∏ do kraju i osiad∏ na sta∏e w Krakowie. Wielokrotnie podró˝owa∏ do W∏och. TwórczoÊç artysty obejmuje przede wszystkim malarstwo pejza˝owe. Dla malarskiej twórczoÊci Jaxy charakterystycz- ne sà zw∏aszcza pejza˝e morskie i nokturny. Artysta bra∏ udzia∏ w wie- lu wystawach - w TPSP w Krakowie, TZSP w Warszawie, w Salonie Krywulta w Warszawie, w TPSP we Lwowie, w ¸odzi, Poznaniu, Lubli- nie. Prace Jaxy – Ma∏achowskiego znajdujà si´ w zbiorach muzeów polskich oraz kolekcjach prywatnych. Cena wywo∏awcza: 4 800 z∏ ~ 1 250 € 153 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI 153 AUKCJA 153 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI 153 AUKCJA

52 53 58|J. KONARSKI, XIX/XX w. Luzaki olej/deska, 27 x 25 cm, sygnowany u do∏u: 'Konarski' Malarz monachijski, naÊladowca twórczoÊci Alfreda Wierusza-Kowal- skiego. Istnieje równie˝ hipoteza, ˝e „J. Konarski” to pseudonim sa- mego A. Wierusza-Kowalskiego u˝ywany przez malarza w póêniej- szym okresie twórczoÊci (zob. m.in. w opracowaniu Hansa-Petera Bu- ehlera, Polska szko∏a monachijska, Józef Brandt, Alfred Wierusz-Ko- walski i inni, Amber, Warszawa, 1998, s.124). Inna teoria wysuni´ta przez badaczy podaje, ˝e sygnaturà „J. Konarski” pos∏ugiwa∏ si´ Fran- ciszek Bujakiewicz (1856 - 1918). Cena wywo∏awcza: 19 000 z∏ ~ 5 100 €

58|Micha∏ ICHNOWSKI, (1857 Radom - 1915 Kraków) Gerwazy, 1889 r. olej/tektura, 39,5 x 26 cm sygnowany p. d.: 'Ichnowski' i datowany p. g.: 'Pro publico bono' | Kraków 1889' By∏ malarzem i rzeêbiarzem. Studiowa∏ w krakowskiej ASP w latach 1878 - 1882, gdzie w 1881 r. uzyska∏ czteroletnie stypendium im. H. Siemiradzkiego, dzi´ki któremu kszta∏ci∏ si´ w akademiach wiedeƒ- skiej i monachijskiej. Malowa∏ pejza˝e, studia portretowe, sceny ale- goryczne i religijne; cz´ste w jego twórczoÊci by∏y humorystyczne scenki rodzajowe oraz karykatury. Modelowa∏ w gipsie i terakocie. Je- go obrazy znajdujà si´ w Muzeum Narodowym w Krakowie oraz w Lwowskiej Galerii Obrazów. Cena wywo∏awcza: 19 000 z∏ ~ 5 100 €

60|Autor nierozpoznany, XVIII w. Portret konny Karola XII (1706 - 1709 ?) olej/p∏ótno, 253 x 243 cm Obraz pochodzi z kolekcji Paƒstwa Tarnowskich, która jeszcze w 1948 roku znajdowa∏a si´ w zamku w Suchej Beskidzkiej. Potem zosta∏ przeniesiony do zamku Królewskiego w Warszawie (depozyt Nr inw. 15801 Rew. 19514 262/8/71) - na odwrocie naklejka depozytowa. Obraz konserwowany by∏ w latach 70-ych. Dzie∏o opisane i reprodu- kowane [w:] Mieczys∏aw Morka, Polski nowo˝ytnej portret konny i jego europejska geneza, PAN Instytut Sztuki, 1986, s. 114, il. 150 Cena wywo∏awcza: 95 000 z∏ ~ 25 600 € 153 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI 153 AUKCJA 153 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI 153 AUKCJA

54 55 61|Zygmunt LANDAU (¸ódê 1898 - Pary˝ 1962) We wn´trzu olej/p∏yta, 49 x 44 cm, sygnowany p. d.: 'Landau' Studiowa∏ w ∏ódzkiej Szkole Rysunkowej Jakuba Kacenbogena. Potem uczy∏ si´ w warszawskiej Akademii Sztuk Pi´knych w pracowni Sta- nis∏awa Lentza. Bra∏ udzia∏ w ∏ódzkim ˝yciu artystycznym, równie˝ po wyjeêdzie do Pary˝a w 1919/1920. Nad Sekwanà zamieszka∏ na Montparnasse w “La Ruche” – pawilonie mieszczàcym pracownie i mieszkania dla artystów, ucz´szcza∏ do Académie de la Grande Chaumiere i Academie Colarossi, cz´sto odwiedza∏ paryskie muzea, przyjaêni∏ si´ m.in. z Moj˝eszem Kislingiem i Amedeo Modiglianim. W 1928 roku przyjecha∏ do Polski z okazji swoich wystaw w War- szawie i ¸odzi. Mieszka∏ przez pewien czas w Saint-Tropez ze zna- nym angielskim krytykiem i malarzem, g∏ównym ideologiem Blo- omsbury Group, Rogerem Fryem, który propagowa∏ twórczoÊç Lan- daua w Anglii i w Stanach Zjednoczonych. Po wojnie mieszka∏ tak- ˝e w Nicei i Pary˝u, wystawia∏ w Londynie i Sztokholmie. Pod ko- niec lat 50. przeprowadzi∏ si´ do Izraela gdzie kontynuowa∏ prac´ malarskà. W 1962 roku wykona∏ swe ostatnie dzie∏o – witra˝e dla ma∏ej kaplicy przy siedzibie YMCA w izraelskiej Tyberiadzie. Cena wywo∏awcza: 6 500 z∏ ~ 1 750 €

62|Molli CHWAT (1888 Bia∏ystok – 1979) "Martwa natura" olej/p∏ótno, 65,5 x 46 cm, sygnowany l. d.: 'M. Chwat' na blejtramie nalepka z napisem powtórzonym na p∏ótnie: 'M.Chwat | 14.Pl. du Dr Paul Michaux Paris (16e) | Nature morte' Przedstawiciel Ecole des Paris, zwiàzany g∏ównie ze Êrodowiskiem rosyj- skim. Urodzony w Bia∏ymstoku, studiowa∏ w Sankt Petersburgu w aka- demii sztuk pi´knych. W 1906 roku kontynuowa∏ nauk´ w Pary˝u. Lata 1910-1918 lub 1925 sp´dzi∏ w Rosji, nast´pnie od 1918 lub 1925 za- mieszka∏ w Pary˝u i kontynuowa∏ nauk´ w Ecole des Beaux-Arts. Lata II wojny Êwiatowej sp´dzi∏ w Casablance, nast´pnie powróci∏ do Pary˝a. Wystawia∏ m. in. w Salon d’Automne (1952-68), Salon des Beaux Arts 63|Felicjan Szcz´sny KOWARSKI (1956), jego wystawy indywidualne odby∏y si´ m.in. w Pary˝u (Galerie (1890 Starosielce w Bia∏ostockiem - 1948 Konstancin) Zak 1951-52, Galerie Montmorency 1958), Brukseli 1953, Nancy Adam i Ewa (1954), Sarrebrück (1955). Malowa∏ g∏ównie ekspresjonistyczne pejza- olej/p∏ótno dublowane, 41 x 53 cm ˝e i portrety, a po 1945 r. równie˝ sceny biblijne. trudno czytelny napis p. d. Cena wywo∏awcza: 11 000 z∏ opinia dr Stefanii Krzysztofowicz - Kozakowskiej ~ 2 900 € Uczy∏ si´ malarstwa w Odessie (do 1908 r.) oraz w akademii petersbur- skiej w latach 1910 - 18. W 1920 roku powróci∏ do kraju. W 1923, 1924 i 1925 wyje˝d˝a∏ do Francji i W∏och. Malowa∏ pejza˝e, kompozycje figuralne, portrety, martwe natury, zajmowa∏ si´ malar- stwem Êciennym. W 1923-29 by∏ profesorem malarstwa dekoracyjne- go i monumentalnego w krakowskiej ASP, a od 1930 r. profesorem ASP w Warszawie. Nale˝a∏ do ugrupowania Rytm, by∏ wspó∏za∏o˝ycielem Cechu Artystów Plastyków Jednoróg. Malowa∏ kompozycje figuralne in- spirowane biblià i mitologià, tak˝e sceny rodzajowe. Cena wywo∏awcza: 25 000 z∏ ~ 6 700 € 153 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI 153 AUKCJA 153 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI 153 AUKCJA

56 57 64|Otto PRESS , (przed 1866 - ?) 65|Josef Carl Berthold PÜTTNER W´drowiec w górach (1821 Plan (Czechy) - 1881 Vöslau) olej/p∏ótno dublowane, 31,5 x 39 cm Sztorm na morzu na odwrocie napis atramentem: 'Otto Press | ec. A II' olej/p∏ótno dublowane, 69 x 96 cm na odwrocie naklejka: 'm. MUNK | k. u. k. Hoflieferant | 2/46 Cena wywo∏awcza: 8 500 z∏ Wien I. Graben 12. | Bewegte Marina mit (...) | Rettungboten ~ 2 200 € von Josef Püttner 1821 - 1881 | (...)' Cena wywo∏awcza: 36 000 z∏ ~ 9 700 €

66|George STAINTON, (ok. 1860 - 1890) ¸odzie na morzu olej/p∏ótno, 52 x 77 cm, sygnowany p. d.: 'G. STAINTON' na odwrocie odr´czny napis: 'ON THE MEDWAY | G. STAINTON' Cena wywo∏awcza: 12 000 z∏ ~ 3 200 € 153 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI 153 AUKCJA 153 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI 153 AUKCJA

58 59 67|Wiktor KORECKI 68|Adam SETKOWICZ, (1879 Kraków - 1945 Kraków) (1890 Kamieniec Podolski - 1980 Milanówek ) Przed kuligiem Zachód s∏oƒca akwarela/papier, 26,5 x 45,5 cm (w Êwietle passe - partout) olej/p∏yta, 53,5 x 85 cm, sygnowany l. d.: 'W. KORECKI' sygnowany l. d.: 'A. Setkowicz' Studiowa∏ w Szkole Rysunkowej N. Muraszki w Kijowie. W 1921 r. prze- Adam Setkowicz kszta∏ci∏ si´ w Akademii Sztuk Pi´knych w Krakowie prowadzi∏ si´ do Warszawy, gdzie otworzy∏ w∏asnà pracownie; sp∏on´∏a w latach 1891- 1894. Wiadomo, ˝e w 1933 r. bra∏ udzia∏ w wysta- ona podczas Powstania Warszawskiego, a wraz z nià wiele jego prac. wie w Piotrkowie Trybunalskim. Malowa∏ przewa˝nie akwarelami, W 1946 r. zamieszka∏ w Komorowie, skàd przeniós∏ si´ do Milanówka. chocia˝ znanych jest wiele jego prac olejnych. Ulubionà tematykà Tematem jego obrazów by∏y g∏ównie nastrojowe pejza˝e i krajobrazy artysty by∏y sceny rodzajowe z ˝ycia polskiej prowincji, wyprawy na Mazowsza przedstawiane w ró˝nych porach roku. Na jego twórczoÊç polowania, wiejskie obejÊcia, kuligi, konne zaprz´gi. wp∏yn´∏o malarstwo pejza˝owe J. Che∏moƒskiego i J. Rapackiego. Cena wywo∏awcza: 3 900 z∏ Cena wywo∏awcza: 7 000 z∏ ~ 950 € ~ 1 900 €

69|Wiktor KORECKI (1890 Kamieniec Podolski - 1980 Milanówek ) Ma∏a ogrodniczka olej/p∏ótno, 60 x 50 cm, sygnowany l. d.: 'WIKTOR KORECKI' Cena wywo∏awcza: 9 000 z∏ ~ 2 400 € 153 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI 153 AUKCJA 153 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI 153 AUKCJA

60 61 71|Eustachy WASILKOWSKI (1904 Rohatyn - 1977 Poznaƒ) Kwiaty w b∏´kitnym wazonie olej/p∏ótno, 61 x 46 cm, sygnowany l. d.: 'Eustachy Wasilkowski' Studiowa∏ w Wiedniu i we Lwowie. Odby∏ wiele podró˝y artystycznych po Niemczech, Szwajcarii, Francji i Rosji. Zwiàzany by∏ z lwowskà gru- pà "Linia". W 1948 roku zosta∏ profesorem Wy˝szej Szko∏y Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Malowa∏ krajobrazy, martwe natury, widoki ma∏ych miasteczek oraz kwiaty. Cena wywo∏awcza: 5 000 z∏ ~ 1 350 €

72|W∏adys∏aw KRZY˚ANOWSKI (1889 Lwów - ok. 1973 Edynburg) Martwa natura z rzeêbà olej/p∏ótno, 81,5 x 65 cm sygnowany p. d.: W∏ad. Krzy˝anowski' na odwrocie pieczàtka z zak∏adu ramiarskiego: 'RÑCZYK BENEDYKT | ¸ÓDè' Studiowa∏ w krakowskiej ASP pod kierunkiem J. Pankiewicza, a na- st´pnie w Pary˝u. Po powrocie do kraju w 1925 w∏àczy∏ si´ bardzo aktywnie w nurt ˝ycia artystycznego, zw∏aszcza Lwowa i Krakowa. By∏ cz∏onkiem cechu artystów plastyków Jednoróg, Zwiàzku Dzie- si´ciu Artystów Plastyków, grup Awangarda i Nowa Generacja oraz ZZAP. Malowa∏ martwe natury, pejza˝e i studia figuralne, o kompo- zycji wynikajàcej z g∏´bokich przemyÊleƒ prac Cezanne'a, w których rol´ nadrz´dnà odgrywa∏ kolor. 70|Henryk HAYDEN, (1883 Warszawa - 1970 Pary˝) Cena wywo∏awcza: 5 500 z∏ ~ 1 500 € Kwiaty w wazonie olej/p∏ótno dublowane, 47 x 33,5 cm, sygnowany p. d.: 'Hayden' Studiowa∏ w Warszawie w SSP i na Politechnice oraz w paryskiej Aca- demie "La Palette". Wystawia∏ w Pary˝u na Salonach: Niezale˝nych, Tuileries i Majowym. Du˝o czasu sp´dza∏ na po∏udniu Francji. Mia∏ in- dywidualne wystawy w renomowanych galeriach Pary˝a i Londynu. W latach 1922-1953 malowa∏ realistyczne pejza˝e i portrety. Pod koniec ˝ycia nawiàza∏ do swych kubistycznych doÊwiadczeƒ z m∏odo- Êci, tworzàc obrazy z pogranicza sztuki figuralnej i abstrakcyjnej. Cena wywo∏awcza: 25 000 z∏ ~ 6 700 € 153 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI 153 AUKCJA 153 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI 153 AUKCJA

62 63 73|Tadeusz KULISIEWICZ, (1899 Kalisz - 1988 Warszawa) 75|Rafa∏ MALCZEWSKI "Ouro Preto w Brazylii", praca z cyklu "Wspomnienia z podró˝y", 1970 r. (1892 Kraków - 1965 Montreal) tusz/papier, 38 x 50 cm, sygnowany p. g.: 'Kulisiewicz' Pejza˝, 1934 r. Poczàtkowo studiowa∏ w SSD w Poznaniu. Studia kontynuowa∏ w warszaw- akwarela/papier, 11,5 x 14,5 cm (w Êwietle passe - partout) skiej ASP w pracowniach M. i M. Kotarbiƒskich oraz u W. Skoczylasa. Du˝o sygnowany l. d.: 'Rafa∏ Malczewski' oraz napisy: '(…) | Pologne podró˝owa∏, odwiedzi∏ Chiny, Meksyk, Brazyli´, Indie, kraje Europy. Podró˝e Muszka 21 III 34. Cracovie' sta∏y si´ inspiracjà do artystycznych cykli rysunków obrazujàcych odwiedza- Warsztatu malarskiego uczy∏ go ojciec - Jacek. Studiowa∏ filozofi´, ne kraje - ich pejza˝, przyrod´ oraz ˝yjàcych tam ludzi. Operowa∏ niezwykle architektur´ i agronomi´ w Wiedniu w latach I wojny Êwiatowej. Od lapidarnà, oszcz´dnà kreskà, uzyskujàc rysunek o bardzo silnym, czytelnym 1917 r. do 1939 r. mieszka∏ w Zakopanem (wspomnienia z tego okre- wyrazie. By∏ profesorem ASP w Warszawie. su opisa∏ w ksià˝ce "P´pek Êwiata"). By∏ cz∏onkiem Towarzystwa Sztuka Cena wywo∏awcza: 3 000 z∏ Podhalaƒska, a od 1929 r. Stowarzyszenia "Rytm". Stworzy∏ w∏asny styl ~ 810 € odrealnionych, rozleg∏ych pejza˝y. Malowa∏ najch´tniej technikà akwareli, która pozwala na szybkie notowanie pomys∏ów malarskich. 74|Wac∏aw SIEMIÑTKOWSKI, (1896 Cielàdz - 1977) Losy wojenne rzuci∏y go do Ameryki, a w 1942 r. mieszka∏ na sta∏e w Montrealu. Odby∏ wiele podró˝y po kontynencie amerykaƒskim. Wieczór w Kazimierzu, 1930 r. Malowa∏ pejza˝e, zw∏aszcza ulubione motywy górskie. akwarela/papier, 46 x 57,5 cm (w Êwietle passe - partout) sygnowany i datowany l. d.: 'W. Siemiàtkowski 30 r.' Cena wywo∏awcza: 2 500 z∏ ~ 670 € Rozpoczà∏ nauk´ w ASP w Warszawie w 1916 roku; u m.in. u profesorów Kotarbiƒskich i E. Trojanowskiego. Zajmowa∏ si´ malarstwem Êciennym, gra- fikà warsztatowà (linoryt, litografia) oraz u˝ytkowà - plakaty, ilustracje, pro- jektowa∏ znaczki pocztowe. Wystawia∏ m. in. w warszawskiej Zach´cie w 1936 r. Od 1936 roku do wybuchu wojny pracowa∏ jako grafik we Lwowie, po wojnie mieszka∏ w Otr´busach ko∏o Warszawy. Cena wywo∏awcza: 3 600 z∏ ~ 970 € 153 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI 153 AUKCJA 153 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI 153 AUKCJA

64 65 Wn´trze pa∏acu w Peczarze, fotografia z 1914 r.

76|Biurko hrabiów Potockich z Tulczyna herbu Pilawa Petersburg 1800 - 1810 Henryk Gambs (1765 – 1831) (?) konstrukcja sosna i dàb, okleina mahoniowa wys.: 144 cm, szer.: 141 cm, g∏.: 77 cm Biurko s∏u˝àce do pisania i przechowywania dokumentów, wykonane z drewna mahoniowego. Dwukondygnacyjne, wsparte na wysokich czwórgraniastych nogach zw´˝ajàcych si´ ku do∏owi. W kondygnacji dolnej trzy szuflady, górna du˝a szuflada po wysuni´ciu i od∏o˝eniu lica s∏u˝y do pisania, dno wy∏o˝one skórà, wewnàtrz ma∏e szufladki. Wy˝sza kondygnacja ma trójdzielny pionowy podzia∏ wyznaczony pilastrami, Êrodkowa szafka nieco wy˝sza od dwu pozosta∏ych posiada dwuskrzyd∏owe drzwiczki z czarnymi naro˝ami wype∏nionymi aplika- cjami z ogniowo z∏oconego bràzu. Wn´trza szafeczki podzielone sà poziomymi pó∏eczkami s∏u˝àcymi do uk∏adania papierów. Pod szafkami szuflady ze schodkowymi licami. Liczne starannie wykonane aplikacje ze z∏oconego bràzu dodajà bla- sku tej pi´knej sekreterze. Jej Êwietne proporcje i mistrzowskie wyko- nanie, a tak˝e pochodzenie mebla, mogà sugerowaç, ˝e mebel po- wsta∏ w Petersburgu, w warsztacie Henryka Gambsa (1765 – 1831). By∏ uczniem i wspó∏pracownikiem Dawida Roentgena, jednego z naj- wspanialszych ebenistów w dziejach. Gambs przyby∏ do Petersburga w 90-tych latach XVIII w., w roku 1810 otrzyma∏ przywilej u˝ywania tytu∏u nadwornego stolarza carskiego. Wiele jego prac zdobi∏o i zdobi magnackie pa∏ace w Rosji. W zbiorach Ermita˝u mo˝na obejrzeç biurko bardzo przypominajàce prezentowane na aukcji, przypisywane Gamb- sowi, a pochodzàce z petersburskiego pa∏acu hrabiego Szeremietiewa. Âcis∏e zwiàzki polityczne i rodzinne Pilawitów z Tulczyna z petersbur- skim dworem w du˝ej mierze uwiarygodniajà tez´ o autorstwie mebla. Cena wywo∏awcza: 290 000 z∏ ~ 78 300 € 153 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI 153 AUKCJA 153 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI 153 AUKCJA

66 67 Sekretera, którà oferujemy widoczna jest na fotografii z ok. 1914 r. a ok. 1858 r. wyjecha∏ na sta∏e do Francji. Dziesi´ç lat póêniej, w 1869 przedstawiajàcej jeden z salonów w pa∏acu Potockich w Peczarze na r. sprzeda∏ Tulczyn Marii z Potockich Strogonowowej; ta z kolei w latach Podolu. Mebel jest opatrzony naklejkami przedstawiajàcymi herb siedemdziesiàtych sprzeda∏a go przyjacielowi cara Aleksandra II, Piotro- Potockich Pilaw´ wraz z imieniem „Jaros∏aw Potocki”, co Êwiadczy, ˝e wi Oldenburskiemu. Ostatni w∏aÊciciel Tulczyna jeszcze przed 1875 r. nale˝a∏ do jednego z synów Stanis∏awa Szcz´snego Potockiego (1752- sprzeda∏ pa∏ac skarbowi paƒstwa; urzàdzono tam wówczas kasyno ofi- 1805) i Józefiny Amalii z Mniszchów – Jaros∏awa. cerskie i byç mo˝e w∏aÊnie, dlatego, ˝e by∏ to budynek ‘paƒstwowy’, nie W opisie wn´trz pa∏acu w Peczarze, sporzàdzonym dla Romana Afta- zniszczono go w czasie rewolucji 1917 r. Odwiedzajàc w 1864 Tulczyn, nazego przez siostr´ ostatniego w∏aÊciciela Peczary, Zofi´ Potockà, poeta i zbieracz pamiàtek narodowych Adam Mieleszko Maliszkiewicz i wdow´ po nim, Mari´ Ma∏gorzat´ z Radziwi∏∏ów Franciszkowà Potockà, zasta∏ pa∏ac bezpaƒskim. Jedynie gabinet Szcz´snego Potockiego, we- wymienione sà cztery biurka, jednak˝e tylko jedno okreÊlone jest jako d∏ug s∏ów Mieleszki, „przedstawia∏ rodzaj muzeum pamiàtkowego, biurko-sekretarzyk. Mebel ten znajdowa∏ si´ w salonie tzw. „przejÊcio- zawieszony miniaturami, portretami i sylwetami rozmaitych osób, wido- wym”, pokoju, który s∏u˝y∏ równie˝ jako buduar pani domu. „By∏a tam kami Zofiówki, symbolicznymi kompozycjami. Nad wspania∏ym biurkiem posadzka skomponowana z ma∏ych kwadratów, w których na jasnym by∏ umieszczony pi´kny bardzo i kosztowny pancerz Szcz´snego hetmana tle wpisano gwiazdy ciemne […] W pokoju tym sta∏y równie˝ serwantki wielkiego koronnego, dziada, a doko∏a wisia∏a broƒ rozmaitego gatunku, z figurynkami, przewa˝nie z porcelany saskiej, w pobli˝u okna biurko- po∏yskujàca drogimi kamieniami”. -sekretarzyk, ozdobiony bràzami […]”. Opis salonu przejÊciowego” Syn Jaros∏awa i Marii z Rzewuskich, wnuk Stanis∏awa Szcz´snego, odpowiada wn´trzu na zdj´ciu z 1914 r., choç w ksià˝ce Romana Atana- Konstanty (1816-1857), oko∏o 1840 r. wykupi∏ od Âwiejkowskich zego Materia∏y do dziejów rezydencji, tom Xa, b∏´dnie podpisano go po∏o˝ony nad rzekà Boh majàtek Peczara i tam postanowi∏ urzàdziç jako Salon Gobelinowy (Czerwony). g∏ównà swojà siedzib´. Zbudowany na poczàtku XIX w. w Peczarze Jaros∏aw (1784-1838) by∏ trzecim synem Stanis∏awa Szcz´snego pa∏ac klasycystyczny by∏ w mniejszej skali powtórzeniem pa∏acu w Tul- Potockiego. To w∏aÊnie on w 1804 r. kierowa∏ w Tulczynie pogrzebem czynie. Dwukondygnacjowy korpus g∏ówny o planie szerokiego pro- Stanis∏awa Szcz´snego Potockiego. który „odprawi∏ si´ z wielkà wspa- stokàta ∏àczy∏ si´ çwierçkolistymi galeriami z dwiema jedenastoosiowymi nia∏oÊcià przez Jaros∏awa przepysznie urzàdzonà”. Pa∏ac w Tulczynie oficynami bocznymi. Fasad´ zdobi∏ portyk z tympanonem opartym si´ na Podolu, wspania∏a rezydencja kresowa Stanis∏awa Szcz´snego na czterech kolumnach joƒskich. W korpusie g∏ównym na parterze Potockiego, jeszcze dziÊ zdumiewa ogromem. Utrzymany w stylu kla- mieÊci∏y si´ sieƒ, hall, apartament mieszkalny pani domu (salonik, sycystycznym pa∏ac sk∏ada∏ si´ z siedemnastoosiowego korpusu g∏ów- sypialnia, gotowalnia), pokój goÊcinny, kancelaria pana domu oraz je- nego, liczàcego 68 m. d∏ugoÊci, i dwóch oficyn bocznych po∏àczonych go sypialnia, wielka sala biblioteczna powsta∏a w latach 1914-15 z po- çwierçkolistymi galeriami z korpusem g∏ównym. Budow´ pa∏acu roz- ∏àczenia dwóch pokojów goÊcinnych. Na pi´trze by∏y pomieszczenia pocz´to po roku 1775, ukoƒczono zaÊ, przynajmniej korpus g∏ówny, reprezentacyjne - galeria, trzy pokoje mieszkalne, z których jeden s∏u- zapewne w 1782 roku. Pi´ç lat póêniej, w 1787 roku Tulczyn odwie- ˝y∏ jako biblioteka, salon zwany Czerwonym lub Gobelinowym, sala dzi∏ król Stanis∏aw August. Towarzyszàcy królowi Adam Naruszewicz balowa, salony „przejÊciowy” i „z or∏ami”, pokój b´dàcy sypialnym pisa∏ w Diariuszu, ˝e król „oglàda∏ pokoje pa∏acu tego, wspania∏oÊcià wraz z obszernà alkowà. Pa∏ac pe∏en by∏ przedmiotów zabytkowych, architektury, wewn´trznym dysponowaniem i kosztownym umeblo- obrazów, kobierców, zegarów, rzeêb, kandelabrów, szk∏a, porcelany, waniem onych, najpierwszym w kraju równajàcego si´”. Równie˝ srebra. Konstanty, zmieniajàc siedzib´ rodziny z Sitkowic do Peczary, Julian Ursyn Niemcewicz, który widzia∏ Tulczyn w latach 1786, 1788 przeniós∏ tam zbiory pochodzàce z Tulczyna oraz zbiory zgromadzone i 1818, zachwyca∏ si´ „bogactwem sprz´tów i mebli”, bo nie zdarzy∏o przez ˝on´ Jaros∏awa, Mari´ z Rzewuskich. Zapewne wtedy przewie- mu si´ „bogatszych widzieç podwojów”. ziono do Peczary sekreter´ Jaros∏awa. Po Êmierci w 1804 r. Stanis∏awa Szcz´snego Potockiego olbrzymim Kolejnym w∏aÊcicielem Peczary by∏ syn Konstantego – Konstanty Józef majàtkiem mia∏ zarzàdzaç jego najstarszy syn z drugiego ma∏˝eƒstwa Potocki (1846-1909) i Janina Zofia z Potockich herbu Z∏ota Pilawa Stanis∏aw Jerzy. W wyniku uk∏adów rodzinnych w 1809r., Jaros∏aw (1851-1928), ostatnim zaÊ Franciszek Salezy Potocki (1877-1949), o˝e- otrzyma∏ „klucz sitkowicki’, natomiast ‘klucz tulczyƒski’ przypad∏ Mie- niony z Marià Ma∏gorzata Radziwi∏∏ównà (1875-1962). W czasie rewo- czys∏awowi (1799-1878), m∏odszemu z synów Stanis∏awa Szcz´snego lucji 1917 r. pa∏ac zniszczono ca∏kowicie, rozebrano na ceg∏y. Cz´Êç wy- i Zofii z domu Glavani. Zofia, do czasu pe∏noletnioÊci syna, mia∏a posa˝enia uda∏o si´ uratowaç i przewieÊç do Krakowa. zarzàdzaç dobrami. W 1820 r., pe∏noletni ju˝ Mieczys∏aw przejà∏ Prezentowana sekretera pozosta∏a w r´kach rodziny Potockich do póê- Bieliêniarka mahoniowa, przypisywana Henrykowi Gambsowi Sekretera z pa∏acu Szeremietiewa w Petersburgu przypisywana w∏adz´ nad dobrami i pa∏acem; zarekwirowa∏ kosztownoÊci matki nych lat dwudziestych XX w. Jest meblem unikatowym, jednym z nie- ilustracja: Rosyjskie meble w zbiorach Ermita˝u, Leningrad 1973, il.150 Henrykowi Gambsowi, datowana 1800 – 1810. Obecnie w Ermita˝u. i doprowadzi∏ do usuni´cia jej z pa∏acu. Prowadzi∏ ˝ycie awanturnicze, wielu tej klasy i proweniencji w r´kach prywatnych. 153 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI 153 AUKCJA 153 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI 153 AUKCJA

68 69 78|Lampa stojàca z kloszem witra˝owym, ok. 1914 r. prawdopodobnie wg projektu Józefa Mehoffera (1869 - 1946) drewno, mosiàdz, szk∏o oprawne w o∏ów, wys.: ok. 206 cm, Êr.: klosza: 58 cm wykonanie: krakowski zak∏ad witra˝ów, oszkleƒ artystycznych i mozaiki szklanej Stanis∏aw Gabriel ˚eleƒski Jedna z 4 znanych lamp projektu Mehoffera znajduje si´ w zbiorach Muzeum Mazowieckiego w P∏ocku Józef Mehoffer by∏ malarzem, grafikiem, dekoratorem, scenografem i pedagogiem. Malarstwa uczy∏ si´ w latach 1887-94 w krakowskiej Szkole Sztuk Pi´knych u W. ¸uszczkiewicza i J. Matejki, równoczeÊnie studiujàc prawo na Uniwersytecie Jagielloƒskim. Kontynuowa∏ nauk´ w paryskich uczelniach: Académie Julian, Académie Colarossi (u P. - J. Blanca, G. Courtoisa) i École des Beaux-Arts (u L. Bonnata). Po stu- diach w latach 1894-96 przebywa∏ na zmian´ w kraju, Pary˝u i w Szwajcarii. Za projekt witra˝y do kolegiaty we Fryburgu otrzyma∏ I na- grod´ na mi´dzynarodowym konkursie (realizacja witra˝y trwa∏a do roku 1934). W roku 1896 zamieszka∏ w Krakowie i od 1900 zosta∏ wy- k∏adowcà w Akademii Sztuk Pi´knych. By∏ cz∏onkiem i wspó∏za∏o˝ycie- lem Towarzystwa Artystów Polskich Sztuka (1897). Malowa∏ dekoracyj- ne portrety, kompozycje symboliczne, pejza˝e i martwe natury. Cena wywo∏awcza: 19 000 z∏ ~ 5 100 €

77|Konsola w stylu Napoleona III, 2 po∏. XIX w. drewno, dekoracja - wycisk w masie gipsowej, z∏ocenia; nogi z∏àczone trawersem z dekoracyjnym wazonem z girlandami kwiatów i ptaszkiem; p∏yta przyÊcienna z okràg∏ym lustrem; blat - szary mar- mur, wys.:83 cm, szer.: 98 cm, g∏.: 39 cm elementy stylu Ludwika XVI Cena wywo∏awcza: 5 000 z∏ ~ 1 350 € 153 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI 153 AUKCJA 153 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI 153 AUKCJA

70 71 79|Para wazonów, XIX/XX w. porcelana, wys.: 27 cm, Êr.: 12 cm Cena wywo∏awcza: 4 500 z∏ ~ 1 200 €

82|Posàg Buddy siedzàcego w pozie medytacyjnej, XIX/XX w. Azja Po∏udniowo - Wschodnia bràz patynowany, wys.: 52 cm Cena wywo∏awcza: 4 000 z∏ ~ 1 000 €

80|Akwarium, XIX w. Chiny porcelana malowana podszkliwnie kobaltem, wys.: 57,5 cm, Êr.: 59 cm 4 uchwyty w formie antab, dekoracja - motywy stylizowanych kwiatów i smoków Cena wywo∏awcza: 11 000 z∏ ~ 2 900 €

83|Sepet, XIX/XX w. Japonia drewno pokryte czarnà lakà, dekoracja - malowane kwiaty i ptaki, uchwyty i okucia - miedê, wys.: 47 cm, szer.: 30 cm Cena wywo∏awcza: 2 500 z∏ 81|Figura - Porwanie Europy, ok. 1900 r. ~ 670 € Pary˝, firma Bourdois&Bloch porcelana malowana r´cznie, wys.: 24 cm, szer.: 21 cm Cena wywo∏awcza: 4 900 z∏ ~ 1 300 € 153 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI 153 AUKCJA 153 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI 153 AUKCJA

72 73 84|Bruno ZACH, (1891 - 1935) Figurka - Kolekcjoner koÊç, bràz patynowany, podstawa marmur, wys.: 28 cm sygnatura ryta na podstawie: 'Zach' Cena wywo∏awcza: 15 000 z∏ ~ 4 050 €

85|Figura - Siedzàcy Orfeusz, 2 po∏. XIX w. Wiedeƒ bràz, podstawa czerwony marmur, wys.: 29 cm, wymiary podsta- wy: 17 x 14,5 cm sygnatura ryta: 'T. Curtis', wycisk piecz´ci odlewni wiedeƒskiej: 'COPY RIGHT VIENNA THENN' Cena wywo∏awcza: 9 000 z∏ ~ 2 400 €

86|Richard PAULI (?), (1855 - 1892) Popiersie m∏odej dziewczyny, pocz. XX w. alabaster, podstawa z czarnego marmuru, wys.: 16 cm sygnowane: 'R. Pauli' Cena wywo∏awcza: 1 800 z∏ ~ 480 € 153 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI 153 AUKCJA 153 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI 153 AUKCJA

74 75 87|Peter Carl FABERGE (1846 St. Petersburg – 1920 Lozanna) Para dzbanków do wina, 1905 - 1918 szk∏o kryszta∏owe, r˝ni´te, wys.: 20,5 cm, okucia i uchwyty z pokrywami srebro pr. '84', wewnàtrz z∏ocone próba gwarancyjna probierza z lat 1905 - 1918 na zewnàtrz wieczka grawerowany, wiàzany monogram, wewnàtrz napis cyrylicà: '6-go WrzeÊnia I 1915' Cena wywo∏awcza: 120 000 z∏ ~ 32 400 € 153 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI 153 AUKCJA 153 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI 153 AUKCJA

76 77 88|Cukiernica, XIX/XX w. Francja wk∏ad - kryszta∏ szlifowany, oprawa i pokrywka - srebro, próba nieczytelna, wys.: 24,5 cm Cena wywo∏awcza: 5 500 z∏ ~ 1 500 €

91|Zestaw 8 no˝yków do owoców w etui, oko∏o 1824 r. 92|Komplet 12 ∏y˝eczek do herbaty Pary˝, z∏otnik August Touron i szczypce do cukru w etui srebro pr. '1', z∏ocone, waga: 385 g Pary˝, po 1838 r. obiekt posiada opis p. Adama Konopackiego srebro z∏ocone pr. '2', waga: 300 g 89|Para karafek, XIX/XX w. Cena wywo∏awcza: 3 600 z∏ Cena wywo∏awcza: 3 000 z∏ srebro pr. '800', szk∏o - dekoracja szlifowana ~ 970 € w formie kwiatów i ptaków, wys.: 30 cm i 27 cm ~ 810 € Cena wywo∏awcza: 2 500 z∏ ~ 670 €

90|Dzban do wina, po 1888 r. Niemcy szk∏o bezbarwne, kryszta∏owe, r˝ni´te, okucie i uchwyt srebro pr. '800', wys.: 28 cm Cena wywo∏awcza: 2 800 z∏ ~ 750 €

93|Komplet sztuçców do deserów dla 2 osób, 2 po∏. XIX w. 94|Zestaw obiadowy: 6 widelców i 6 ∏y˝ek,1780-1789 Pary˝, z∏otnik Armand-Eduard Cardeilhac (1851-1904) Francja srebro pr. '1', z∏ocone, waga: 135 g srebro z∏ocone, waga: 563 g Cena wywo∏awcza: 3 000 z∏ Cena wywo∏awcza: 6 000 z∏ ~ 1 600 € 153 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI 153 AUKCJA 153 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI 153 AUKCJA ~ 810 €

78 79 95|P∏askorzeêba, XVII w. drewno modrzewiowe ze Êladami polichromii i z∏oceƒ, wymiary: 17 x 25 cm p∏askorzeêba przedstawiajàca dwa kl´czàce anio∏y, podtrzymujàce kartusz z popiersiem Cena wywo∏awcza: 2 500 z∏ ~ 670 €

96|Elementy dekoracyjne, 2 po∏. XVIII w. drewno lipowe ze Êladami z∏oceƒ siedem elementów dekoracyjnych w formie ornamentu ma∏˝owinowego Cena wywo∏awcza: 2 500 z∏ ~ 670 €

98|Kaseta, 2 po∏owa XIX w. drewno mahoniowe, plakiety - cyna (?) z∏ocona, wymiary: 20,6 x 26 x 20,5 cm kaseta prostokàtna z profilowanymi kraw´dziami; w p∏ycinach deko- rowana reliefowymi plakietami, przedstawiajàcymi sceny zwiàzane z osobà Ksi´cia Józefa Poniatowskiego - 'Zdobycie Samosierry', Próba lancy', Odwrót spod p∏onàcej Moskwy', 'Âmierç ksi´cia Józefa Ponia- towskiego w Elsterze'. na uchylnym wieku okràg∏y medalion z popier- siem Ksi´cia Józefa Poniatowskiego, otoczony wieƒcem laurowym ze skrzy˝owanymi choràgwiami; kaseta wsparta na 4 nó˝kach w formie sp∏aszczonych kul; wewnàtrz 3 przegródki z drewna mahoniowego wyÊcie∏anego aksamitem wg rodzinnej historii w∏aÊciciela: 'Jest to jeden z niewielu przedmio- tów, który przetrwa∏ dywanowy nalot bombowy na Warszaw´ we wrzeÊniu 1939 roku. Ca∏kowitemu spaleniu uleg∏ wtedy Dom Mody 97|G∏owa anio∏ka, XVIII w. "Bogus∏aw Herse" zlokalizowany przy ulicy Marsza∏kowskiej 105 wraz drewno lipowe, polichromowane z obrazami, bi˝uterià i meblami zgromadzonymi tam mi´dzy innymi i z∏ocone, wys.: 18 cm, szer.: 24 cm przez mojego Dziada, Wincentego Herse (26.III.1894 – 18.XI.1923). Cena wywo∏awcza: 1 500 z∏ Rodzinny przekaz mówi, ˝e kasetka zosta∏a wr´czona Wincentemu ~ 400 € Herse przez Rodzin´ w uznaniu Jego udzia∏u w Bitwie Warszawskiej 1920 roku. Za swoje zas∏ugi wojenne Wincenty Herse zosta∏ odzna- czony krzy˝em V klasy Virtuti Militari osobiÊcie przez Marsza∏ka Józe- fa Pi∏sudskiego. Stàd te˝ baretki tego orderu s∏u˝àce do wyjmowania 2 przegródek znajdujàcych si´ w prezentowanej kasetce'. Cena wywo∏awcza: 25 000 z∏ ~ 6 750 € 153 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI 153 AUKCJA 153 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI 153 AUKCJA

80 81 991|Patera, pocz. XX w. 102|Czajniczek, 1891 r. srebro, pr. '750', waga: 410 g, d∏.: 37, dno z∏ocone Moskwa, z∏otnik P. Owczynnikow, probierz 'PB' Cena wywo∏awcza: 3 800 z∏ srebro pr. '84', waga: 390 g, izolatory z masy per∏owej ~ 1 000 € czajniczek srebrny wewnàtrz z∏ocony, dekoracja grawerowana w formie kwiatów, wiàzany monogram w kartuszu Cena wywo∏awcza: 5 000 z∏ ~ 1 350 €

100|Karol Filip MALCZ, (1797 - 1867) Sitko, 1860 r. srebro, pr. '84', d∏.: 22 cm, waga: 59 g cechowanie na trzonku: 'Malcz', probierz 'W. K | 1860', znak próby oraz znak z∏otnika kotwica w owalu 103|Owocarka, 1 çw. XX w. Cena wywo∏awcza: 1 200 z∏ Austro - W´gry ~ 300 € srebro, waga: 522 g, Êr.: 19,6 cm okràg∏a patera z dwoma uchwytami, kraw´dê - a˝urowa Cena wywo∏awcza: 3 800 z∏ ~ 1 000 €

101|Patera secesyjna, po 1888 r. 104|Pó∏misek, 2 çw. XIX w. Niemcy Kalisz, z∏otnik Suck srebro, pr. '800', waga: 468 g srebro kute pr. '12', waga: 962 g, 42 x 26,5 cm dekorowany pere∏kowaniem Cena wywo∏awcza: 3 600 z∏ ~ 970 € Cena wywo∏awcza: 4 700 z∏ ~ 1 270 € 153 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI 153 AUKCJA 153 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI 153 AUKCJA

82 83 105|Kropielniczka, XIX/XX w. 108|Pojemnik na wyka∏aczki, 1866 r. Hanau (?) Wiedeƒ srebro próby fantazyjne, waga: 148 g srebro pr. '12', waga: 32 g dekoracja rokokowa z przedstawieniem Madonny pojemnik na wyka∏aczki w formie figurki z Dzieciàtkiem wg Rafaela niedêwiedzia wspartego o pieƒ Cena wywo∏awcza: 2 500 z∏ Cena wywo∏awcza: 600 z∏ ~ 670 € ~ 160 €

106|Iwan Pietrowicz CHLEBNIKOW, (1855 - 1888) 109|Torebka balowa, XIX/XX w. PapieroÊnica, Moskwa, 1882 r. srebro pr. '800', materia∏ wyszywany koralikami, srebro, pr. '84', wewnàtrz z∏ocona, wewnàtrz wy∏o˝ona irchà waga: 117 g, probierz: 'W. S.' dekoracja o motywach kwiatowych Cena wywo∏awcza: 5 000 z∏ Cena wywo∏awcza: 2 500 z∏ ~ 1 350 € ~ 670 €

107|Kaganek, 1 po∏. XIX w. 110|Szklanica do piwa, XIX w. srebro kute, repusowane, waga: 74 g, wys.: 9 cm Niemcy, Fritz Heckert szk∏o bezbarwne, dekoracja i napisy Cena wywo∏awcza: 1 000 z∏ w j´zyku niemieckim malowane ~ 270 € farbami emaliowymi, wys.: 24 cm Cena wywo∏awcza: 4 000 z∏ ~ 1 000 € 153 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI 153 AUKCJA 153 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI 153 AUKCJA

84 85 111|Zegarek, XIX/XX w. Wiedeƒ srebro pr. '12', wys. 9 cm w uchwycie w formie stojàcego putta zegarek szwajcarski firmy 'CYMA' Cena wywo∏awcza: 6 500 z∏ ~ 1 750 €

114|Waza dekoracyjna z pokrywà, XIX w. Berlin, z∏otnik ‘Humaert&Sohn’ 113|Ka∏amarz, 1905 - 1918 srebro, pr. ‘12’, waga: 5 890 g waza z pokrywà, na podstawie, uchwyty koÊç Rosja, z∏otnik 'BA' szk∏o kryszta∏owe, okucie srebro pr. '84', Cena wywo∏awcza: 29 000 z∏ wys.: 13 cm, pokrywa od wewnàtrz z∏ocona ~ 7 800 € Cena wywo∏awcza: 12 000 z∏ ~ 3 200 € 153 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI 153 AUKCJA 153 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI 153 AUKCJA

86 87 115|Model galeonu, 1886 - 1938 Portugalia, Porto srebro pr. '833', waga: 2510 g wys.: 61 cm, d∏.: 58 cm Cena wywo∏awcza: 65 000 z∏ ~ 17 560 €

116|Antoni MÖLZER (dzia∏a∏ od 1740 r.) 117|Adam Mickiewicz, Sonety Krymskie Zegar szafkowy sto∏owy Florencja 1929 r. tarcza grawerowana, obudowa drewno, czterostronnie przeszklona, oficyna Tyszkiewiczów, 112 stron, 10 akwafort i 18 inicja∏ów w miedzio- wsparta na 4 nó˝kach w formie lwich ∏ap; skrzynka zwieƒczona ko- rycie Maryli Tyszkiewiczowej, portret poety, mapa Krymu i strona tytu∏owa pulastym daszkiem z 4 sterczynkami z pierwszego wydania w technice graficznej; oprawa pergaminowa mechanizm spr´˝ynowy z wychwytem wrzecionowym i wahad∏em; wydawnicza; nak∏ad 144 egzemplarzy numerowanych; egzemplarz nr 3 bicie: kwadranse, pó∏godziny i godziny - ka˝dy z w∏asnym nap´- z autografem Samuela Tyszkiewicza; stan zachowania: bardzo dobry; dem; system bicia grzebieniowy, regulator wiatraczkowy; tzw. ma∏e luksusowe wydanie na papierze czerpanym bicie - mechanizm repetiera; mechanizm wmontowany w prostokàt- Cena wywo∏awcza: 15 000 z∏ ne p∏yty mosi´˝ne, tylna - grawerowana; tarcza zegara z pó∏kolistym ~ 4 000 € zwieƒczeniem; pierÊcieƒ wskazaƒ srebrzony z cyframi rzymskimi go- dzinowymi i arabskimi minutowymi; na tarczy otwór z widocznym kontrwahade∏kiem i okràg∏y otwór datownika; w kolistym medalio- nie sygnatura: 'Antoni | Mölzer | Wienn', poni˝ej 2 tarczki regulujà- ce bicia zegara; Cena wywo∏awcza: 17 000 z∏ ~ 4 600 € 153 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI 153 AUKCJA 153 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI 153 AUKCJA

88 89 POWSTAJE NOWY POCZET POLSKICH W¸ADCÓW Autorem prac jest Waldemar Âwierzy. LICYTACJA CHARYTATYWNA NA RZECZ RODZINNYCH DOMÓW DZIECKA W ˚ABICACH I W BOHUKA¸ACH Waldemar Âwierzy (ur. 1931 r., Katowice) "Król Jan Sobieski" akwarela, gwasz/papier, 50,5 x 36 cm na odwrocie odr´czny napis: 'Król Jan Sobieski | Szkic barwny do | Poczet W∏adców Polski | autor: Waldemar Âwierzy' Cena wywo∏awcza: 1 000 z∏

Od czasu stworzenia oryginalnego pocztu Matejki min´∏o ju˝ 115 lat. Dlatego pod- j´liÊmy prób´ stworzenia wizerunków bardziej wspó∏czesnych, choç oczywiÊcie z za- chowaniem dba∏oÊci o realia historyczne, zgodnie z aktualnà wiedzà na ten temat. Idealnym autorem dla tak ambitnego przedsi´wzi´cia jest jeden z najwybitniejszych polskich plakacistów, wspó∏twórca Polskiej Szko∏y Plakatu, autor tysi´cy prac gra- ficznych, g∏ównie portretowych - profesor Waldemar Âwierzy. Tworzy on wspó∏cze- sne, autorskie portrety w∏adców widzianych oczami wspó∏czesnego artysty. Pomys∏odawcà i organizatorem przedsi´wzi´cia jest Andrzej Pàgowski i jego firma Kreacja Pro. Andrzej Pàgowski zabiega∏ o realizacj´ projektu przez kilka lat, dopraco- wujàc szczegó∏y i szukajàc Êrodków na jego godnà opraw´. Projekt wszed∏ w ˝ycie dzi´ki pomocy i specjalnej ˝yczliwoÊci Sponsora G∏ównego, którym zosta∏ Bank PKO BP SA, który dzi´ki tej realizacji po raz kolejny po∏àczy∏ tradycj´ z nowoczesnoÊcià. Praca nad ca∏à realizacjà przewidziana jest jeszcze na dwa lata. Wizerunki w∏adców polskich by∏y prezentowane w drukach ju˝ od XVI wieku. Jed- nym z pierwszych tego typu wydawnictw by∏a Chronica Polonorum Macieja Mie- chowity z 1519. W latach 1768-71 na zamówienie Stanis∏awa Augusta Marcello Bacciarelli wykona∏ 22 portrety polskich królów. Na potrzeby tego pocztu sprowa- dzono do Warszawy istniejàce wówczas wizerunki w∏adców, a sam król dokony- wa∏ wyboru najw∏aÊciwszego. Najs∏ynniejszy Poczet Królów i Ksià˝àt Polskich au- torstwa Jana Matejki powsta∏ troch´ przypadkowo, bo na zamówienie wiedeƒ- skiego wydawcy Maurycego Perlesa. Poczet opublikowano drogà subskrypcji w la- tach 1890 -1892 w formie albumu reprodukcji Êwiat∏odrukowych z komentarza- mi historycznymi Stanis∏awa Smó∏ki i Augusta Soko∏owskiego. Projekty wykonane by∏y w technice rysunku, pozbawione koloru i dostosowane do ówczesnych tech- nik drukarskich. W okresie póêniejszym by∏y kolorowane lub na ich podstawie in- ni artyÊci malowali swoje portrety w∏adców. Tak wi´c kolorowe portrety powszech- nie kojarzone jako dzie∏o Matejki nie sà do koƒca (bàdê wcale) jego autorstwa. Dzie∏om Bacciarellego i Matejki zarzucono nieÊcis∏oÊci, co nie przeszkodzi∏o im za- w∏adnàç na wiele pokoleƒ wyobraênià Polaków. O wiarygodnoÊç detali historycznych dba zespó∏ ekspercki pod przewodnictwem mediewisty prof. B∏a˝eja Âliwiƒskiego (dyrektora naukowego Encyklopedii Gdaƒ- ska). Eksperci przygotujà materia∏y êród∏owe: istniejàce wizerunki, detale histo- ryczne, akcesoria, teksty historyczne, na podstawie których artysta tworzy wizje portretów w∏adców. Do tej pory powsta∏o 12 portretów, ale chcielibyÊmy stworzyç pe∏en poczet naszych w∏adców tak, aby powsta∏a unikatowa w skali Êwiatowej ga- 153 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI 153 AUKCJA 153 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI 153 AUKCJA leria pi´çdziesi´ciu portretów.

90 91

REGULAMIN AUKCJI

Oferta aukcyjna Przebieg Aukcji: Przedmiotem aukcji sà dzie∏a sztuki lub inne obiekty kolekcjonerskie odda- O wysokoÊci postàpienia decyduje aukcjoner, zwyczajowo nie sà one jed- ne do sprzeda˝y komisowej przez W∏aÊcicieli lub stanowiàce w∏asnoÊç DE- nak wy˝sze ni˝ 10%. SA UNICUM Sp. z o.o. Zakoƒczenie licytacji nast´puje w momencie uderzenia m∏otkiem przez Au- Dom Aukcyjny podejmuje si´ sprzeda˝y, w imieniu W∏aÊciciela, obiektów kcjonera i jest równoznaczne z zawarciem umowy. b´dàcych rzeczywistà w∏asnoÊcià Sprzedajàcego nie obj´tych post´powa- Dom Aukcyjny zastrzega sobie prawo do licytowania jedynie wczeÊniej niem sàdowym i skarbowym, wolnych od zaj´cia i zastawu oraz jakichkol- zg∏oszonych przez uczestników aukcji obiektów. W sytuacji takiej numery wiek praw osób trzecich. obiektów sà przed aukcjà zg∏aszane do aukcjonera. Dom Aukcyjny zapewnia fachowà wycen´, rzetelny opis katalogowy powierzo- Aukcja jest prowadzona w j´zyku polskim, jednak na ˝yczenie klientów nie- nego do sprzeda˝y przedmiotu, a tak˝e pokrywa koszty jego ubezpieczenia. które spoÊród licytacji mogà byç równolegle prowadzone w j´zyku angiel- Aukcjoner ma prawo do dowolnego rozdzielania lub ∏àczenia obiektów skim i niemieckim. ProÊby takie powinny byç sk∏adane najpóêniej na godzi- oraz do ich wycofania z licytacji bez podania przyczyn. n´ przed aukcjà wraz z informacjà, których obiektów dotyczà Opisy zawarte w katalogu aukcji mogà byç uzupe∏nione lub zmienione Licytacja odbywa si´ w tempie 60 -100 obiektów na godzin´ przez Aukcjonera lub osob´ przez niego wskazanà przed rozpocz´ciem licytacji. Transakcje warunkowe: Organizator nie ponosi odpowiedzialnoÊci za wady fizyczne i prawne ku- Dom Aukcyjny dopuszcza zawieranie na aukcji transakcji warunkowej. Zdarza si´ pionych przedmiotów. Wszelkie mo˝liwe reklamacje b´dà rozpatrywane tak w momencie braku zainteresowania klientów obiektem. Aukcjoner ma wów- zgodnie z przepisami prawa polskiego. czas mo˝liwoÊç zaproponowania obiektu po obni˝onej cenie (zwyczajowo nie Organizator zapewnia, ˝e opisy katalogowe przedmiotów wystawionych wi´cej ni 25%). W przypadku zainteresowania kupujàcych obiektem poni˝ej ceny na aukcji wykonane zosta∏y w najlepszej wierze z wykorzystaniem do- wywo∏awczej zawierana jest transakcja warunkowa. Dom Aukcyjny zobowiàzuje Êwiadczenia i wiedzy fachowej pracowników Domu Aukcyjnego oraz si´ w imieniu nabywcy negocjowaç z w∏aÊcicielem obiektu mo˝liwoÊç obni˝enia wspó∏pracujàcych z Domem Aukcyjnym ekspertów. ceny do kwoty wylicytowanej. Zawarcie transakcji warunkowej jest traktowane Cena wywo∏awcza przez Dom Aukcyjny jako wià˝àca oferta nabycia po cenie wylicytowanej (w przy- Cena zamieszczona w katalogu pod opisem jest cenà wywo∏awczà i jest padku akceptacji ceny przez w∏aÊciciela). zarazem cenà minimalnà, poni˝ej której Dom Aukcyjny nie mo˝e sprzedaç Je˝eli w ciàgu pi´ciu dni (roboczych) od aukcji negocjacje nie przyniosà po- obiektu. Dom Aukcyjny nie stosuje cen rezerwowych co oznacza, ˝e ka˝da zytywnego skutku, obiekt uznaje si´ za niesprzedany. transakcja zawarta za cen´ wywo∏awczà lub powy˝ej jest transakcjà ostatecznà. P∏atnoÊci: Opata aukcyjna i podatek VAT Kupujàcy jest zobowiàzany do zap∏aty za wylicytowane obiekty w terminie Do kwoty wylicytowanej Dom Aukcyjny dolicza op∏at´ aukcyjnà w wysoko- 10 dni od daty aukcji. Êci 10% kwoty wylicytowanej. Kwota wylicytowana wraz z op∏atà aukcyjnà Dom Aukcyjny przyjmuje nast´pujàce formy p∏atnoÊci: zawiera podatek od towarów i us∏ug VAT. Gotówka: Dom Aukcyjny wystawia faktury VAT; mar˝a. PLN - wszystkie transakcje zawierane sà w polskich z∏otych. Wadium Inne waluty – na specjalne ˝yczenie po wczeÊniejszym uzgodnieniu, Dom Dom Aukcyjny pobiera wadium w wysokoÊci 500 z od uczestników aukcji Aukcyjny mo˝e przyjàç wp∏at´ w: Euro, Dolarach, Funtach brytyjskich. Prze- oraz 10% wartoÊci cen wywo∏awczych obiektów, które zosta∏y zg∏oszone liczenie b´dzie nast´powa∏o po dziennym kursie Êrednim Narodowego do licytacji telefonicznych oraz w imieniu klienta. Banku Polskiego powi´kszonym o 3%. Osobisty udzia∏ w aukcji Karty Kredytowe: W aukcji mogà braç udzia∏ osoby wczeÊniej zarejestrowane posiadajàce nu- Dom Aukcyjny akceptuje nast´pujàce karty kredytowe: mery aukcyjne. MasterCard, VISA, Maestro, VISA electron Numery aukcyjne mo˝na otrzymaç przy stanowisku rejestracyjnym po wy- Przelew bankowy na rachunek: pe∏nieniu formularza udzia∏u w aukcji. Pracownik dokonujàcy rejestracji ma DESA UNICUM SP. Z O. O. prawo poprosiç o dokument potwierdzajàcy to˝samoÊç osoby rejestrowa- Ul. Marsza∏kowska 34-50, 00-554 Warszawa nej. Po licytacji nale˝y zwróciç numer aukcyjny, a w przypadku zakupu ode- Dla przelewów krajowych: braç potwierdzenie zawartych transakcji. 69 1060 0076 0000 3200 0089 2057 Licytacje telefoniczne: Dla przelewów zagranicznych: Kupujàcy, którzy chcà licytowaç przez telefon, proszeni sà o przesy∏anie zle- NAZWA BANKU: BPH SA ceƒ najpóêniej na jeden dzieƒ przed dniem aukcji. Formularz zlecenia do- NR IBAN: PL69 1060 0076 0000 3200 0089 2057 st´pny jest w katalogu (na ostatnich stronach), w siedzibie Domu Aukcyj- SWIFT: BPHKPLPK nego oraz na stronie internetowej www.desa.pl/zlecenie . Formularz nale˝y przes∏aç faksem na numer (+48 22) 584 95 26, lub zostawiç osobiÊcie w Odbiór obiektów siedzibie Domu Aukcyjnego. Odbiór wylicytowanych obiektów jest mo˝liwy po dokonaniu pe∏nej zap∏a- Z tytu∏u licytacji telefonicznych Dom Aukcyjny nie pobiera ˝adnych dodat- ty i powinien nastàpiç w terminie 10 dni od daty aukcji. W innych przypad- kowych op∏at. Do kwoty wylicytowanej doliczana jest op∏ata aukcyjna w kach przechowywanie i dostarczanie przedmiotów odbywa si´ na koszt i wysokoÊci 10%. ryzyko Nabywcy. Je˝eli klient nie za˝yczy sobie inaczej, rachunek za zawarte transakcje zosta- Obowiàzujàce przepisy prawa nie przes∏any na adres podany na formularzu. Aukcja jest prowadzona zgodnie z polskimi przepisami prawnymi przez Licytacje w imieniu klienta: upowa˝nionà osob´ zwanà dalej Aukcjonerem. Dom Aukcyjny mo˝e reprezentowaç kupujàcego na podstawie „zlecenia li- Dom Aukcyjny przypomina, ˝e zgodnie z przepisami ustawy z dnia 23 lipca 2003 cytacji w imieniu klienta”. Formularz zlecenia dost´pny jest w katalogu (na r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz. U. Nr 162 poz. 1568) wywóz ostatnich stronach), w siedzibie Domu Aukcyjnego oraz na stronie interne- okreÊlonych obiektów poza granice kraju wymaga zgody odpowiednich w∏adz. towej www.desa.pl/zlecenie. W przypadku zlecenia licytacji w imieniu klien- Dom Aukcyjny przypomina, ˝e zgodnie z ustawà z dnia 21 listopada 1996 ta Dom Aukcyjny stara si´ zakupiç obiekt w mo˝liwie najni˝szej cenie. For- r. o muzeach (Dz. U. z 1997 r. Nr 5, poz. 24, z póêniejszymi zmianami) mu- mularz nale˝y przes∏aç faksem na numer (+48 22) 584 95 26, lub zostawiç zea rejestrowe majà prawo pierwokupu obiektów bezpoÊrednio na aukcji osobiÊcie w siedzibie Domu Aukcyjnego. za kwot´ wylicytowanà. Z tytu∏u licytacji telefonicznych Dom Aukcyjny nie pobiera ˝adnych dodat- Dom Aukcyjny przypomina, ˝e zgodnie z obowiàzujàcymi przepisami jest kowych op∏at. Do kwoty wylicytowanej doliczana jest op∏ata aukcyjna w zobowiàzany do zbierania danych osobowych klientów dokonujàcych

153 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI 153 AUKCJA wysokoÊci 10%. transakcji w kwocie powy˝ej 15 tysi´cy euro.

94 AUKCJA 153 Dzie∏a Sztuki i Antyki 13 grudnia, 2007 godz. 19 153 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI 153 AUKCJA 153 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI 153 AUKCJA

96 97 ZAMAWIAM ROCZNÑ PRENUMERAT¢ KATALOGÓW AUKCYJNYCH NA 2008 ROK: 153 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI 153 AUKCJA

98 INDEKS AUTORÓW

AJDUKIEWICZ Zygmunt ...... 17 KULISIEWICZ Tadeusz ...... 73 AUGUSTYNOWICZ Aleksander ...... 42 LANDAU Zygmunt ...... 61 BAAKE Boles∏aw ...... 23 MALCZ Karol F...... 102 BIEGAS Boles∏aw ...... 32 MALCZEWSKI Jacek ...... 19, 50 CHE¸MO¡SKI Józef ...... 15 MALCZEWSKI Rafa∏ ...... 75 CHWAT Molli ...... 62 MA¸ACHOWSKI Soter Jaxa ...... 57 CZERMA¡SKI Zdzis∏aw ...... 36 MENKES Zygmunt J...... 24 DILL Ludwik ...... 43 MÖLZER Antoni ...... 115 ERB Erno ...... 9, 35 MORGENSTERN Friedrich E...... 45 FABERGE Peter Carl ...... 87 NIESIO¸OWSKI Tymon ...... 6 FA¸AT Julian ...... 8 PAULI Richard (?) ...... 88 FILIPKIEWICZ Stefan ...... 10, 37 PRESS Otto ...... 64 FISCHER Richard ...... 46 PÜTTNER Josef C. B...... 65 GALIMSKI W∏adys∏aw ...... 29, 30 RADZIKOWSKI ELJASZ Walery ...... 26 GRAMATYKA Antoni ...... 31 ROZWADOWSKI Zygmunt ...... 27, 48 GROCHOLSKI Stanis∏aw ...... 49 SETKOWICZ Adam ...... 68 GRUBI¡SKI Jan ...... 47 SIEMIÑTKOWSKI Wac∏aw ...... 74 HANEMAN Max ...... 22 STAINTON George ...... 66 HAYDEN Henryk ...... 70 STANIS¸AWSKI Jan ...... 18 HOFMAN Wlastimil ...... 52, 53 STA¡KO Micha∏ ...... 38 ICHNOWSKI Micha∏ ...... 59 SZERMENTOWSKI Józef ...... 26 JAKIMCZUK Aleksander ...... 7 SZPINGIER Zygmunt ...... 12 KAMOCKI Stanis∏aw ...... 21 TERLIKOWSKI W∏odzimierz ...... 5 KOCHANOWSKI Roman K...... 16 TOPOLSKI Feliks ...... 2 KONARSKI J...... 58 UZIEMB¸O Henryk ...... 56 KORECKI Wiktor ...... 51, 67, 69 WALISZEWSKI Zygmunt ...... 1 KOSSAK Wojciech ...... 28, 34 WASILKOWSKI Eustachy ...... 70 KOTARBI¡SKI Janusz ...... 20 WEINBAUM Abram ...... 13, 14 KOTARBI¡SKI Wilhelm ...... 33 WEISS Wojciech ...... 4 KOTOWICZ Apolinary S...... 40 WYCZÓ¸KOWSKI Leon ...... 3 KOWARSKI Felicjan S...... 63 WYGRZYWALSKI Feliks M...... 11 KRYNICKI Nikifor ...... 54, 55 WYWIÓRSKI Micha∏ Gorstkin ...... 39 KRZY˚ANOWSKI W∏adys∏aw ...... 72 ZACH Bruno ...... 86

Wydawca Redakcja ISBN 83-89668-29-7 DESA Unicum Sp. z o.o. ul. Marsza∏kowska 34-50 Nak∏ad: 1 800 egzemplarzy 00-554 Warszawa Zarzàd tel. (22) 584 95 25 Opracowanie graficzne Gra˝yna Faltyn Juliusz Windorbski - Prezes Zarzàdu fax (22) 584 95 26 Jan Koszutski - Cz∏onek Zarzàdu [email protected] Zdj´cia www.desa.pl Agnieszka Grajda Dyrektor Finansowy Maciej K∏osiƒski Adam Che∏stowski Konsultacja Magdalena KuÊ Irena Bal Ksi´gowoÊç Marek Rygiel Ma∏gorzata Kulma Joanna Tarnawska 153 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI 153 AUKCJA

100

18 153 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI Cena wywo∏awcza:16000z∏ wÊród krytykówikolekcjonerów. jego krajobrazyotematycepolskiejcieszy∏ysi´wielkimuznaniem wielkich formatachliryzminastrójmotywówotaczajàcejgonatury; niu panoramyTatry. By∏niezrównanympejza˝ystà,oddajàcym wnie- dynie dyplomhonorowyIIklasy. w1896rokubra∏udzia∏malowa- zburgu; w1891rokuotrzyma∏nami´dzynarodowejwystawieLon- BerlinieiSal- na wystawachwDüsseldorfie,Monachium,Wiedniu, roku przeniós∏si´nasta∏edoMonachium.Swojepraceprezentowa∏ wystawie wkrakowskimTPSPsezonie1877/78.Nawiosn´1881 niej nawydzialepejza˝owymuEduardaLichtenfelsa.Debiutowa∏ gdzieuczy∏si´wakademiiuChristianaGrieppenkerla,póê- Wiednia, u W. ¸uszczkiewiczaiH.Grabiƒskiego.W1875rokuwyjecha∏do 1873/74 i1874/75studiowa∏wkrakowskiejSzkoleSztukPi´knych Nauk´ rysunkuzaczyna∏wKrakowieuMaksymilianaCercha.Wlatach olej/deska, 15,5x25,5cm,sygnowanyl.d.:'R.Kochanowski' zagroda Wiejska (1857 Kraków-1945Freising, Bawaria) 16|Roman KazimierzKOCHANOWSKI ~ 4300 €

Sekretera, którà oferujemy widoczna jest na fotografii z ok. 1914 r. a ok. 1858 r. wyjecha∏ na sta∏e do Francji. Dziesi´ç lat póêniej, w 1869 przedstawiajàcej jeden z salonów w pa∏acu Potockich w Peczarze na r. sprzeda∏ Tulczyn Marii z Potockich Strogonowowej; ta z kolei w latach Podolu. Mebel jest opatrzony naklejkami przedstawiajàcymi herb siedemdziesiàtych sprzeda∏a go przyjacielowi cara Aleksandra II, Piotro- Potockich Pilaw´ wraz z imieniem „Jaros∏aw Potocki”, co Êwiadczy, ˝e wi Oldenburskiemu. Ostatni w∏aÊciciel Tulczyna jeszcze przed 1875 r. nale˝a∏ do jednego z synów Stanis∏awa Szcz´snego Potockiego (1752- sprzeda∏ pa∏ac skarbowi paƒstwa; urzàdzono tam wówczas kasyno ofi- 1805) i Józefiny Amalii z Mniszchów – Jaros∏awa. cerskie i byç mo˝e w∏aÊnie, dlatego, ˝e by∏ to budynek ‘paƒstwowy’, nie W opisie wn´trz pa∏acu w Peczarze, sporzàdzonym dla Romana Afta- zniszczono go w czasie rewolucji 1917 r. Odwiedzajàc w 1864 Tulczyn, nazego przez siostr´ ostatniego w∏aÊciciela Peczary, Zofi´ Potockà, poeta i zbieracz pamiàtek narodowych Adam Mieleszko Maliszkiewicz i wdow´ po nim, Mari´ Ma∏gorzat´ z Radziwi∏∏ów Franciszkowà Potockà, zasta∏ pa∏ac bezpaƒskim. Jedynie gabinet Szcz´snego Potockiego, we- wymienione sà cztery biurka, jednak˝e tylko jedno okreÊlone jest jako d∏ug s∏ów Mieleszki, „przedstawia∏ rodzaj muzeum pamiàtkowego, biurko-sekretarzyk. Mebel ten znajdowa∏ si´ w salonie tzw. „przejÊcio- zawieszony miniaturami, portretami i sylwetami rozmaitych osób, wido- wym”, pokoju, który s∏u˝y∏ równie˝ jako buduar pani domu. „By∏a tam kami Zofiówki, symbolicznymi kompozycjami. Nad wspania∏ym biurkiem posadzka skomponowana z ma∏ych kwadratów, w których na jasnym by∏ umieszczony pi´kny bardzo i kosztowny pancerz Szcz´snego hetmana tle wpisano gwiazdy ciemne […] W pokoju tym sta∏y równie˝ serwantki wielkiego koronnego, dziada, a doko∏a wisia∏a broƒ rozmaitego gatunku, z figurynkami, przewa˝nie z porcelany saskiej, w pobli˝u okna biurko- po∏yskujàca drogimi kamieniami”. -sekretarzyk, ozdobiony bràzami […]”. Opis salonu przejÊciowego” Syn Jaros∏awa i Marii z Rzewuskich, wnuk Stanis∏awa Szcz´snego, odpowiada wn´trzu na zdj´ciu z 1914 r., choç w ksià˝ce Romana Atana- Konstanty (1816-1857), oko∏o 1840 r. wykupi∏ od Âwiejkowskich zego Materia∏y do dziejów rezydencji, tom Xa, b∏´dnie podpisano go po∏o˝ony nad rzekà Boh majàtek Peczara i tam postanowi∏ urzàdziç jako Salon Gobelinowy (Czerwony). g∏ównà swojà siedzib´. Zbudowany na poczàtku XIX w. w Peczarze Jaros∏aw (1784-1838) by∏ trzecim synem Stanis∏awa Szcz´snego pa∏ac klasycystyczny by∏ w mniejszej skali powtórzeniem pa∏acu w Tul- Potockiego. To w∏aÊnie on w 1804 r. kierowa∏ w Tulczynie pogrzebem czynie. Dwukondygnacjowy korpus g∏ówny o planie szerokiego pro- Stanis∏awa Szcz´snego Potockiego. który „odprawi∏ si´ z wielkà wspa- stokàta ∏àczy∏ si´ çwierçkolistymi galeriami z dwiema jedenastoosiowymi nia∏oÊcià przez Jaros∏awa przepysznie urzàdzonà”. Pa∏ac w Tulczynie oficynami bocznymi. Fasad´ zdobi∏ portyk z tympanonem opartym si´ na Podolu, wspania∏a rezydencja kresowa Stanis∏awa Szcz´snego na czterech kolumnach joƒskich. W korpusie g∏ównym na parterze Potockiego, jeszcze dziÊ zdumiewa ogromem. Utrzymany w stylu kla- mieÊci∏y si´ sieƒ, hall, apartament mieszkalny pani domu (salonik, sycystycznym pa∏ac sk∏ada∏ si´ z siedemnastoosiowego korpusu g∏ów- sypialnia, gotowalnia), pokój goÊcinny, kancelaria pana domu oraz je- nego, liczàcego 68 m. d∏ugoÊci, i dwóch oficyn bocznych po∏àczonych go sypialnia, wielka sala biblioteczna powsta∏a w latach 1914-15 z po- çwierçkolistymi galeriami z korpusem g∏ównym. Budow´ pa∏acu roz- ∏àczenia dwóch pokojów goÊcinnych. Na pi´trze by∏y pomieszczenia pocz´to po roku 1775, ukoƒczono zaÊ, przynajmniej korpus g∏ówny, reprezentacyjne - galeria, trzy pokoje mieszkalne, z których jeden s∏u- zapewne w 1782 roku. Pi´ç lat póêniej, w 1787 roku Tulczyn odwie- ˝y∏ jako biblioteka, salon zwany Czerwonym lub Gobelinowym, sala dzi∏ król Stanis∏aw August. Towarzyszàcy królowi Adam Naruszewicz balowa, salony „przejÊciowy” i „z or∏ami”, pokój b´dàcy sypialnym pisa∏ w Diariuszu, ˝e król „oglàda∏ pokoje pa∏acu tego, wspania∏oÊcià wraz z obszernà alkowà. Pa∏ac pe∏en by∏ przedmiotów zabytkowych, architektury, wewn´trznym dysponowaniem i kosztownym umeblo- obrazów, kobierców, zegarów, rzeêb, kandelabrów, szk∏a, porcelany, waniem onych, najpierwszym w kraju równajàcego si´”. Równie˝ srebra. Konstanty, zmieniajàc siedzib´ rodziny z Sitkowic do Peczary, Julian Ursyn Niemcewicz, który widzia∏ Tulczyn w latach 1786, 1788 przeniós∏ tam zbiory pochodzàce z Tulczyna oraz zbiory zgromadzone i 1818, zachwyca∏ si´ „bogactwem sprz´tów i mebli”, bo nie zdarzy∏o przez ˝on´ Jaros∏awa, Mari´ z Rzewuskich. Zapewne wtedy przewie- mu si´ „bogatszych widzieç podwojów”. ziono do Peczary sekreter´ Jaros∏awa. Po Êmierci w 1804 r. Stanis∏awa Szcz´snego Potockiego olbrzymim Kolejnym w∏aÊcicielem Peczary by∏ syn Konstantego – Konstanty Józef majàtkiem mia∏ zarzàdzaç jego najstarszy syn z drugiego ma∏˝eƒstwa Potocki (1846-1909) i Janina Zofia z Potockich herbu Z∏ota Pilawa Stanis∏aw Jerzy. W wyniku uk∏adów rodzinnych w 1809r., Jaros∏aw (1851-1928), ostatnim zaÊ Franciszek Salezy Potocki (1877-1949), o˝e- otrzyma∏ „klucz sitkowicki’, natomiast ‘klucz tulczyƒski’ przypad∏ Mie- niony z Marià Ma∏gorzata Radziwi∏∏ównà (1875-1962). W czasie rewo- czys∏awowi (1799-1878), m∏odszemu z synów Stanis∏awa Szcz´snego lucji 1917 r. pa∏ac zniszczono ca∏kowicie, rozebrano na ceg∏y. Cz´Êç wy- i Zofii z domu Glavani. Zofia, do czasu pe∏noletnioÊci syna, mia∏a posa˝enia uda∏o si´ uratowaç i przewieÊç do Krakowa. zarzàdzaç dobrami. W 1820 r., pe∏noletni ju˝ Mieczys∏aw przejà∏ Prezentowana sekretera pozosta∏a w r´kach rodziny Potockich do póê- w∏adz´ nad dobrami i pa∏acem; zarekwirowa∏ kosztownoÊci matki nych lat dwudziestych XX w. Jest meblem unikatowym, jednym z nie- i doprowadzi∏ do usuni´cia jej z pa∏acu. Prowadzi∏ ˝ycie awanturnicze, wielu tej klasy i proweniencji w r´kach prywatnych. 153 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI 153 AUKCJA

68