Auction 369 Thursday,13 June 2019 at 4 Pm Torsdag 13 Juni 2019 Kl
International auction 369 Thursday,13 June 2019 at 4 pm Torsdag 13 juni 2019 kl. 16:00 Svartensgatan 6, Stockholm 3474 Mail bid sale 8300+ Also, (only on our website) do not lots only Anbudsauktion offered (bara på hemsidan) miss our ... online 13 June, 2019 at 2pm (14:00) AB PHILEA Svartensgatan 6, SE-116 20 Stockholm, Sweden Telephone: +46 (0)8 - 640 09 78 and +46 (0)8 - 678 19 20 E-post: [email protected] Internet: http://www.philea.se Sweden: PG 60 29 89-6. IBAN number: SE71 9500 0099 6042 0602 9896, BIC/Swift code: NDEASESS Finland: Nordea 182030-12575 IBAN number: FI11 1820 3000 0125 75, BIC/Swift code: NDEAFIHH Norway: Nordea 6021.05.08077 3103 3154 3734 To Our Foreign Customers (Bid deadline = day before auction) Table of Contents Innehållsförteckning The buyer´s commission is 25 % for all lots. Please use the bid form at the end of the catalogue, or bid through Internet: www.philea.se. 3 Info, abbreviations Information, förkortningar Our tele phone num bers are +46-8-640 09 78 and +46-8-643 43 31. AB Philea uses the margin scheme, hence no VAT is specified on invoices. 4 Auction in Stockholm: Auktion i Stockholm: Customers receive a pro forma invoice. Known customers buying for 4 Sweden Sverige about SEK 1000 receive lots against invoice. Credit card payments adds 40 Nordic countries Övriga Norden no extra charge. We accept Visa, Eurocard and Mastercard. 47 SEK 100 lots SEK 100 - objekt Bids are binding. Lots are sold to the highest bidder for the second 51 European collections Europasamlingar highest bid + an advance (of about 5-10 %). The auctioneer reserves 52 Worldwide collections Hela Världen-samlingar the right to refuse bids without giving reasons. 58 Non-Nordic A–Z Utomnorden A–Ö Complaints on lots have to be made within a week from delivery. 75 Numismatics Mynt Complaints are considered only if the lot content or quality differs 77 Miscellaneous Övrigt substantially from the description. If an invoice is paid too late the right to complain is voided. For further conditions or information please contact us or visit www.philea.se 82 Bid form Anbudsblankett Abbreviations / Förkortningar Budgivning: Se anbudsblanketten. Anbud bevakas på förmånligaste sätt. Deadline för skriftliga bud är klockan 14:00 på auktionsdagen. postfriskt mint unhinged obegagnat mint hinged Köparprovisionen är 25 % för alla objekt. () obeg. utan gummi mint without gum stämplat used Avhämtning i Stockholm, Göteborg och Kalmar: I Stockholm, under cds circular date stamp cirkelstämpel pågående auktion, därefter vardagar 10–17. Vi tar en avgift för att leverera objekt mnh mint never hinged postfriskt från Stockholm till Göteborg och Kalmar som är en kraftig rabatt jämfört med Postens kostnader: Ingen avgift för leveranser <2kg och SEK 100 för leveran- pc postcard brevkort ser 2-20 kg. För inköp över 20 kg sänder vi inköp på normalt sätt med normal ppc picture postcard vykort debitering av fraktkostnad om ingt annat avtalas för just det aktuella inköpet. pmk postmark stämpel s/s souvenir sheet block Utskick: Förskottsfaktura. Kända kunder som handlar upp till c:a SEK 1000 får material mot räkning. Vid kortbetalning tillkommer ingen avgift. Vi tar: Visa, Mastercard, Nummer inom parentes vid objekt = ungefärligt antal märken. Eurocard, Köpkort och Sparbankskort. Number within parenthesis for lots = approximate number of stamps. Osålda objekt säljes för utropspris + provision under några veckor efter auktion. De kan besiktigas i våra lokaler torsdagen och fredagen efter auktionen, därefter endast efter överenskommelse. Codes / Bokstavskoder Om ni besöker vår visning ber vi er att skriva hela lotnumret Resultatlista presenteras omgående efter auktionen på Internet och inklusive eventuella bokstäver. Detta anger vilken typ av objekt det skickas till budgivare/köpare som ej anmält e-postadress till oss. är fråga om så att vi lättare hittar dem: A = Album / Kataloger K = Envelopes / Kuvert Catalogues L = Box / Låda som visas i form av ”självservering” F Facit Y, Yv Yvert & Tellier P = Folder / Plastficka Mi Michel SG Stanley Gibbons V = In safe / Objekt i kassaskåp Two letters (e.g. Ea, Sb, Rd) = Placement code for boxes Books / Böcker Två bokstäver (t.ex. Ea, Sb, Rd) = Placering för lådor Ferdén = FERDÉN – CENSUS OF SWEDISH MAIL UNTIL 1940 Utan bokstav = singelmonterat objekt Vi erbjuder våra inlämnare ett svårslaget koncept: AB Phileas, Frimärkskompaniets, Nova Frimärkens, Göteborgs Frimärkslagers och Lars-Tore Erikssons kundregister har lagts ihop till det största i branschen i Sverige. Detta innebär att våra auktioner når ett rekordstort antal kunder. Lägg till alla våra internetkunder, och Dina objekt ses av tiotusentals kunder över hela världen. Alla våra kataloger trycks helt i färg. Det gäller både kvalitetsauktioner (2 ggr per år), internationella auktioner (4 ggr per år), och mynt- auktioner (2 ggr per år). Alla kataloger sänds gratis till aktiva kunder, och samtliga auktioner visas i sin helhet på Internet med tusentals bilder. Information i korthet – Vi redovisar c:a 5–6 veckor efter varje auktion. – Vår hemsida på Internet är den mest besökta i branschen i norra Europa. – Alla större auktioner visas dessutom på Stamp Auction Network (USA) och Philasearch (Tyskland). – Vi har mycket bred filatelistisk kunskap, vilket borgar för korrekta beskrivningar. – Förskott lämnas vid större inlämningar, och vi kan naturligtvis även erbjuda kontantköp. – Större inlämningar hämtas över hela landet. – Provision 20 % inkl moms. För stora inlämningar och dyra objekt kan provisionen diskuteras. – Varje inlämning ska ha ett samlat utrop på minst 2000:- – Vi har kontor i Stockholm, Göteborg, Kalmar, Malmö, Skara, Uppsala, Vindeln, och Helsingfors. Allt detta innebär att vi kan planera och dela upp Din inlämning på bästa sätt så att Du får så bra betalt som möjligt för dina frimärken och mynt. 3 International auction 369 Svartensgatan 6, Stockholm, Thursday 13 June 2019 at 4 pm Auction schedule Viewing: Svartensgatan 6, Stockholm Depending on the interest in the auction room, the auction will either be Tuesday 11 June – Wednesday 12 June 10 am–6 pm conducted ”the American way” – 10 lots at the time – or traditionally. Auction day 13 June 10 am–3 pm Lot no. Section Inquiries about lots can be answered a week before the auction onwards. 16:00 3001–4161 Sweden, 17:00 4162–4527 Nordic countries 4528–4713 SEK 100 lots Upcoming auctions Auction 370, Thursday 22 August. Break about 20 minutes / Paus ca 20 minuter Internet auction 371, Thursday 3 October. We serve a roll with beer or soft drink during the break Auction 372, Thursday 21 November. I pausen serveras fralla med öl alternativt alkoholfritt Internet auction 373, Thursday 12 December. 18:00 4714–5703 Europe, Worldwide, Non-Scandinavian countries 19:00 5704–5867 Numismatics, etc Deadline for consignments normally approx. 2 months before each auction. Bids submitted beforehand must reach us on the day before the auction. NB! The buyer commission on all items of the auction is 25%. Engelsk beskrivning på alla objekt Då andelen internationella kunder ständigt ökar har vi övergått till att beskriva alla objekt på engelska, alltså även svenska objekt. Vi kan bistå med översättningshjälp vid behov. Det finns dessutom en engelsk-svensk ordlista på www.philea.se. Objekt som auktioneras i Stockholm kan avhämtas i Stockholm vardagar 10–17. Thursday 13 June 2019 at 4 pm Sweden / Sverige 3019K NORRKÖPING 23.9.1832. Type 2 on cover sent to Stockholm. Prephilately / Förfilateli Superb. Postal: 500:- 300:- 3001K General post. Letter with notation “Snällpost” (express mail, 3020 SÄTHER 14.7.1832 type 1 on cover to Falun Postal: 1500:- 400:- P: +600:-). Sent from ÖREBRO 28.8.1850 (type 5) to Stockholm. 3021K WIMMERBY 15.6.1832 type 1 on cover with contents, dated Superb. 500:- Hagelsrum 15.6.32 Postal: 2500:- 500:- General mail / Allmän post Rectangular postmarks / Fyrkantstämplar 3002K MARIESTAD 16.6.1848, general post. Cover with notation “afgår 3022K CIMBRITSHAMN 1845–1850. Three beautiful covers sent to med extra post” (Postal: +2500:-), sent to Skövde. 1.500:- Karlshamn and Malmö, respectively. (3). 500:- 3023K CIMBRITSHAMN 17.6.1845. Cover sent to Malmö. EXCELLENT. 400:- Stockholm 3024K CIMBRITSHAMN 15.8.1856. Letter sent during the skill bco 3003K Unpaid cover with EXCELLENT cancellation OBETALDT, plus stamp period to Kristianstad. Superb. 300:- pmk LOKALBREF 2NDRA TN 4.11.1858. A few age spots. 400:- 3025K CIMBRITSHAMN 18.4.1851. Cover sent to Lund. EXCELLENT. 200:- Postage due covers / Lösenförsändelser 3026 MORA 14.2.1843 on cover to Falun Postal: 1500:- 400:- 3004K 12 ÖRE STOCKHOLM 1.11.1859, type 3, on letter dated “Norrköping 3027K SIGTUNA 13.12.1848. Type 2 on cover sent to Stockholm. Superb. den 31 Oct 1859” sent “p. Ångf. Nore” (notation about steamer). 600:- Postal: 600:- 400:- 3005K 12 ÖRE STOCKHOLM 16.4.1859, type 3, on cover to Gustafsbergs 3028K SÄTHER 29.3.1855 BLUE on cover with contents Postal: 2500:- 800:- Porslins Fabrik and Free-cover to Skenninge from STOCKHOLM 3029K SÖLFVITSBORG 3.8.1839. Type 1 on beautiful letter sent to FR:BR 4.9.1860. (2). Superb quality. 300:- Stockholm. Superb. Postal: 800:- 500:- 3006K 108 ÖRE on cover sent from NEWCASTLE ON TYNE 24.FE.65, 3030K THORSHÄLLA 24.3.1853. Type 1 on registered letter sent to Great Britain, to Stockholm, “via Ostende”. Cancellations LONDON Stockholm. Postal: 800:- 500:- 25.FE.65, HAMBURG 26.2.65 and HAMBURG KSPAD 27.2.1865. 350:- 3031K WARBERG 25.8.1853. Type 4 in blue colour on cover sent to Gothenburg. Postal: 800:- 500:- Bandeaustämplar / Ribbon postmarks 3032K WAXHOLM 9.8.1852. Type 1 (last year) on beautiful 2-fold 3007K STOCKHOLM type 3 on fresh cover dated “1731” in cryon, sent cover sent to Stockholm. EXCELLENT. Postal: 500:- 400:- to Västerås. Postal: 2000:- 800:- 3033K ÅBY 15.12.1853.