KANADSKÝ POHÁR 1976

První ročník turnaje za účasti nejlepších evropských mužstev a kanadských a amerických profesionálů. Československo dosáhlo nečekaného úspěchu, když se probojovalo až do finále proti domácí Kanadě.

Zápasy:

Kanada - Finsko 11:2 (4:1, 2:0, 5:1) hráno 2.9. v Ottawě branky: Martin 3, B.Hull 2 , P.Esposito 2 , Leach, Shutt, Perreault, Sittler- Oksanen, Makkonen rozhodčí : G.Lee (USA)

USA - Švédsko 2:5 (0:5, 0:0, 2:0) hráno 3.9. v Torontu branky: Talafous 2 - B. Salming, R. Erikson. Hedberg, Widing, T. Lundström rozhodčí : Friday (Kan.)

ČSSR - SSSR 5:3 (2:0, 1:1, 2:2) hráno 3.9. v Montrealu branky: Nový 2, Pospíšil, B. Šťastný, Martinec - Malcev, Kovin rozhodčí: Hood (Kan.), 18 500 diváků ČSSR: Holeček - Machač, Pospíšil, Bubla, Kajkl, Chalupa, Dvořák - Augusta, Nový, Peter Šťastný - Marian Šťastný, Hlinka, Holík - Martinec, J. Novák, Bohuslav Šťastný SSSR: Treťjak - Vasiljev, Biljaletdinov, Lutčenko, Gusev, Babinov, Krikunov - Balderis, Malcev, Šalimov - Vikulov, Žluktov, Alexandrov - Lebeděv, Repněv, Kapustin - Skvorcov, Bělousov, Kovin. Otevřený a zajímavý hokej. SSSR odehrál turnaj bez trojky Michajlov, Petrov, Charlamov, ale mladí hráči hráli rychle a velmi nebezpečně. U našich zahráli výborně Nového pětka a Martinec SSSR - Finsko 11:3 (4:2, 4:1, 3:0) hráno 7.9 v Montrealu branky: Malcev 2, Žluktov 4, Repněv, Kapustin , Vikulov 2 , Kovin - Rautakalio, Makkonen, Hagman rozhodčí : Neagels (USA)

Švédsko - Kanada 0:4 (0:1, 0:2, 0:1) hráno 7.9. v Torontu branky: P.Esposito, Gainey 2, Dionne rozhodčí: Lee (USA)

ČSSR - USA 4:4 (0:0, 2:4, 2:0) hráno 7.9. ve Philadelphii branky: Hlinka 2, M.Šťastný, Augusta - Hangsleben, Patrick 2, Ftorek rozhodčí : Hood (Kanada), 9 515 diváků ČSSR : Holeček (41. Dzurilla) - Machač, Pospíšil, Bubla, Kajkl, Chalupa, Dvořák - P.Šťastný, Nový, Černík (21. Augusta) - M.Šťastný, Hlinka, Jiří Holík - Martinec, Jiří Novák, B.Šťastný USA : Curran - Sargent, Nyrop, Chartraw, Christie, Nanne, Milburry - Talafous, Ftorek, Jensen - Ahern, Polich, Curt Bennett - Williams, Harvey Bennett, Patrick - Noris, O'Flaherty, Hangsleben Američané byli bojovnější a jejich tvrdost nám dělala velké problémy. Naši byli kombinačně a technicky lepší, zasloužená remíza.

Švédsko - Finsko 6 : 8 (3:1, 2:4, 1:3) hráno 9.9. ve Winnipegu branky: Johansson, Hedberg, Hammarström, Ahlberg, L.E Ericsson, R. Ericsson - Oksanen 2, Tamminen 2, Rautakalio, Hagmen, Makkonen, Levo

SSSR - USA 5:0 (3:0, 1:0, 1:0) hráno 9.9. ve Philadelphii branky: Alexandrov 2, Žluktov, Vikulov, Repněv rozhodčí : Hood (Kanada)

ČSSR - Kanada 1:0 (0:0, 0:0, 1:0) hráno 9.9. v Montrealu branka : Nový (56.) rozhodčí : Lee (USA), 17 400 diváků ČSSR : Dzurilla - Machač, Pospíšil, Bubla, Kajkl, Chalupa, Dvořák - Černík (2. třetina P.Šťastný, 3. třetina Martinec), Nový, Augusta - Eberman (2. třetina M.Šťastný), Hlinka, Holík - M.Šťastný , P.Šťastný, Pouzar (1. a 3. třetina) - Martinec, Jiří Novák, B.Šťastný (2.třetina) Kanada : Vachon - Orr, Potvin, Robinson, Savard, Lapointe - McDonald, Sittler, Gainey - Lafleur, Mahlovlich, Martin - Dionne, P. Esposito, B. Hull - Leach, Clarke, Barber - Perreault Výborný zápas, výborný soupeř. Jeden z nějvětších zápasů historie československého hokeje. V první třetině byla Kanada lepší, ale bojovností a vyjímečným výkonen brankáře Dzurrily jsme udrželi čisté konto. Od druhé třetiny se začala karta obracet a ve třetí už jsme měli navrch. Rozhodl Milan Nový po přihrávce Josefa Augusty.

Finsko - USA 3:6 (2:0, 0:4, 1:2) hráno 11.9. v Montrealu branky: Repo, Litma, Rautakalio -Ahern, Ftorek 2, Milburry, Nyrop, Polich rozhodčí : Karandin (SSSR)

ČSSR - Švédsko 1 : 2 (0:0, 1:0, 0:2) hráno 11.9. v Quebecu branky: Martinec (32.) - B.Salming (41., 48.) rozhodčí : Hood (Kanada), 9 600 diváků ČSSR: Dzurilla - Machač, Pospíšil, Bubla, Kajkl, Chalupa, Dvořák - Martinec, Nový, Augusta (od 2. třetiny B. Šťastný) - Eberman, Hlinka, Holík - M. Šťastný, P. Šťastný, Pouzar (od 2. třetiny Augusta) Švédsko: Högosta - B.Salming, Johansson, Esbjörs, Waltin, Sjöberg, S. Salming - Wickström, Lundström, Widing - Hedberg, U. Nilson, Labraaten - Hammarstöm, R. Ericsson, L. G. Nilsson - Ahlberg, Brasar, Ericsson Naši nedokázali zopakovat výborný výkon ze zápasu s Kanadou. A Švédové měli Börje Salminga, skvělého obránce, který již v té době hrál NHL za Toronto Maple Leafs.

Kanada - SSSR 3 : 1 (2 : 1, 0 : 0, 1 : 0) hráno 11.9. v Torontu branky: Perreault, Hull, Barber - Malcev

tabulka: 1. Kanada 4 0 1 22 : 6 8 2. ČSSR 3 1 1 19 : 9 7 3. SSSR 2 1 2 23 : 14 5 4. Švédsko 2 1 2 16 : 18 5 5. USA 1 1 3 14 : 21 3 6. Finsko 1 0 4 16 : 42 2 finále

1. zápas

Kanada - ČSSR 6 : 0 (4 : 0, 0 : 0, 0 : 2) hráno 13.9. v Torontu branky: Orr (14., 52.) , Pereault ( 2.), , Lafleur (18.), Potvin (8.), Sittler (60.) rozhodčí: Lee (USA) - po jeho zranění Dahlberg (Švédsko) - Šubrt (ČSSR) , Pavelich (USA) Kanada : Vachon - Orr, Savard, Potvin, Lapointe, Robinson - Leach, Clarke, Barber - Shutt, P. Mahovlich, Lafleur - Dionne, Perreault, B. Hull - McDonald, Sittler, Gainey - Esposito ČSSR : Dzurilla (21. Holeček) - Machač, Pospíšil, Bubla, Kajkl, Chalupa, Dvořák - Martinec (ve 2. třetině P.Šťastný), Nový, Augusta - Eberman (ve 2. třetině M. Šťastný), Hlinka, Holík - M. Šťastný, P. Šťastný, Pouzar (ve 3.třetině Pouzar) - Martinec, Novák, B. Šťastný (všichni ve 2. třetině) Kanaďané si v prvním finálovém zápase vynutili značnou převahu a vytvořili hodně příležitostí. Tým ČSSR byl celý zápas pod tlakem a ke střelbě se téměř nedostal.

2. zápas

Kanada - ČSSR 5 : 4 po prodloužení ( 2 : 0, 0: 1, 2 : 3, 1 : 0) hráno 15.9. v Montrealu branky : Perreault (2.), Esposito (4.), Clarke (48.), Barber (58.), Sittler (72.) - Nový (30.), Pouzar (43.), Augusta (56.), M. Šťastný (57.) rozhodčí : Dahlberg (Švédsko) - Šubrt (ČSSR), d´Amico (Kanada) Kanada : Vachon - Orr, Robinson, Potvin, Savard, Lapointe - Leach, Clarke, Barber - Shutt, P. Mahovlich, Lafleur - Dionne, Perreault, B. Hull - McDonald, Sittler, Gainey - P. Esposito ČSSR : Holeček (4. Dzurilla) - Machač, Pospíšil, Bubla, Kajkl, Chalupa, Dvořák - Martinec, Nový, Augusta - M. Šťastný, P. Šťastný, Pouzar - Eberman, Hlinka, Holík - Černík Ve druhém finále se hrál vyrovnaný zápas. ČSSR dokázala otočit z 2:0 na 3:4 a Kanaďané dokázali vyrovnat až v dramatickém závěru. V druhém prodloužení rozhodl útočník Toronta Darryl Sittler, který ujel po levém křídle a překonal Dzurrilu. Nádherný hokej.

All-star team Brankář: Rogatien Vachon - (Kanada) Obránci: Börje Salming - (Švédsko); - (Kanada) Útočníci: Darryl Sittler - (Kanada); Milan Nový - (ČSSR); Alexandr Malcev - (SSSR) Nejlepším hráčem turnaje - Bobby Orr - (Kanada) Nejlepší hráči jednotlivých týmů: Kanada - Rogie Vachon ČSSR - Milan Nový Finsko - Matti Hagman Švédsko - Börje Salming USA - Robbie Ftorek SSSR - Alexandr Malcev

Soupiska Kanady brankáři 1 Glenn "Chico" Resch New York Islanders 30 Rogatien Vachon Los Angeles 31 Gerry Cheevers Cleveland/Boston

obránci

2 Carol Vadnais Boston/ 4 Bobby Orr Boston 5 Guy Lapointe Montreal 6 Denis Potvin New York Islanders 18 Serge Savard Montreal 21 Jimmy Watson Philadelphia 23 Larry Robinson Montreal

útočníci 7 Boston/New York Rangers 8 Richard Martin Buffalo 9 Winnipeg 10 Guy Lafleur Montreal 11 Gilbert Perreault Buffalo 12 Lanny McDonald Toronto 15 Marcel Dionne Los Angeles 16 Bobby Clarke Philadelphia 17 Bill Barber Philadelphia 20 Pete Mahovlich Montreal 22 Steve Shutt Montreal 26 Danny Gare Buffalo 27 Darryl Sittler Toronto 28 Reggie Leach Philadelphia 34 Bob Gainey Montreal

trenér Scotty Bowman Československo brankáři 1 Vladimir Dzurilla ZKL Brno 2 Jiři Holeček Sparta Praha 3 Pavol Svitana Dukla Jihlava obránci 4 Oldřich Machač ZKL Brno 5 Milan Chalupa Dukla Jihlava 7 František Pospíšil SONP Kladno 9 Miroslav Dvořák Motor Ćeské Budějovice 17 Milan Kajkl Škoda Plzeň 19 Jiří Bubla CHZ Litvínov 8 Vladimir Šándrik VSŽ Košice 15 František Kaberle SONP Kladno