Plochá dráha - IV/2010

První letošní plo- chodrážní Grand Prix hostilo polské Leszno

Autor: Vladimír Neumann Foto: Pavel Fišer, město Leszno a archív autora

24. dubna hostilo polské Leszno na stadiónu Al- freda Smoczyka první závod plochodrážního se- riálu Grand Prix jako Velkou cenu Evropy. Jak již to bývá v Polsku zvykem, stadión byl zaplněn do posledního místa a závod byl parádní podívanou. Obhájce loňského titulu mistra světa australan vykročil skvěle i do letošního roč- níku. Ve čtvrté jízdě se utkal se svým mladičkým krajanem Chrisem Holderem. Hned od startu se dostal do čela následován Jasonem Crumpem, Magnusem Zetterströmem ze Švéd- ska a Dánem Hansem Andersenem. Až do po- sledního kola sváděli Holder s Crumpem nádherný souboj, ve kterém získal nakonec ví- tězství zkušený Crump. Tato jízda byla jednou European , Leszno (POL), z nejdramatičtějších v celém závodě. Jason foto: archív autora. Crump si tak připsal první tři body za vítěznou jízdu, což dokázal ještě dvakrát zopakovat a po třech sériích se tak dostal jednoznačně do čela titulu skončil v základní části závodu na druhém závodu s devíti body. Ačkoliv v poslední sérii ne- místě s deseti získanými body. O jeden bod více bodoval, nakonec loňský obhájce mistrovského vybojoval domácí a zároveň klubový jezdec Ja- roslav Hampel. Velkým překva- pením závodu se stal další polský jezdec Janusz Kolodziej, kterému byla pro závod udě- lena divoká karta. V základní části závodu vybojoval čtvrtou pozici, což mu zaručovalo po- stup do semifinále. Mladičký Rus Emil Sajfutdinov, jenž v loňském roce překvapivě zís- kal bronzovou medaili v seriálu Grand Prix, skončil po dvaceti jízdách na třetí pozici a doka-

Stadión Alfreda Smoczyka, Leszno (POL), foto: město Leszno.

8 2010/IV - Plochá dráha zuje, že jeho výkony nejsou náhodné. Naopak vyhrál před Jaroslavem Hampelem a Emilem Saj- domácí závodník a stálice plochodrážních závodů futdinovem. Na čtvrtém místě byl pak klasifiko- posledních let nebyl se svými vý- ván Janusz Kolodziej, který i přes vyloučení sledky spokojen, stejně jako jeho příznivci. Po z opakované finálové jízdy může být se svým vý- dvaceti jízdách vybojoval šest bodů a nedostal se konem maximálně spokojený. Jako jeden z mála do dalších jízd. V prvním semifinále se nakonec jezdců na divokou kartu si vybojoval účast ve fi- utkali od vnitřní strany oválu tři domácí jezdci Ja- nále. nusz Kolodziej, Jaroslaw Hampel a Seriál Grand Prix bude pokračovat závodem ve s Britem Chrisem Harrisem. Polští jezdci nepone- švédském Göteborgu 8. května a o dva týdny po- chali nic náhodě a do finále se kvalifikovali Ja- zději bude možné navštívit třetí závod mistrov- roslaw Hampel a Janusz Kolodziej. Ve druhém ství světa v České republice na plochodrážním semifinále se utkali Emil Sajfutdinov, Jason stadiónu na Markétě v Praze. Crump a Dánové Kenneth Bjerre s Nicki Peder- senem. Do finále se probojovali Jason Crump Výsledky závodu: a Emil Sajfutdinov. Ve finálové jízdě nastoupil na 1. Jason Crump 15 (AUS) 3 3 3 1 0 3 6 19 vnitřní dráhu Jason Crump, na vnější Emil Saj- 2. Jaroslaw Hampel 2 (POL) 3 1 2 2 3 3 4 18 futdinov a uprostřed byli oba domácí jezdci, Ja- 3. Emil Sajfutdinov 12 (RUS) 3 1 1 3 2 2 2 14 roslaw Hampel a Janusz Kolodziej. V první 4. Janusz Kolodziej 6 (POL) 1 3 3 2 1 2 X 12 zatáčce však došlo k pádu Emila Sajfutdinova a 5. Kenneth Bjerre 3 (DNK) 1 2 2 2 3 0 10 hlavní rozhodčí označil za viníka pádu Janusze 6. Rune Holta 8 (POL) 2 3 1 1 2 1 10 Kolodzieje. Tak došlo k opětovnému startu finá- 7. 5 (DNK) 3 2 0 0 3 1 9 lové jízdy, ke které nastoupili pouze tři jezdci. 8. Chris Harris 1 (GBR) 2 3 0 0 3 0 8 Jason Crump se dostal do čela a finálovou jízdu 9. Fredrik Lindgren 9 (SWE) 1 1 3 3 0 8 10. Hans N. Andersen 16 (DNK) 0 2 2 3 1 8 Stupně vítězů, zleva: Jaroslaw Hampel (POL), Jason 11. Chris Holder 14 (AUS) 2 2 0 2 2 8 Crump (AUS) a Emil Sajfutdinov (RUS), 12. Tomasz Gollob 10 (POL) 2 0 2 1 1 6 foto: Pavel Fišer. 13. 7 (SWE) 0 1 1 1 2 5 14. 4 (USA) 0 0 3 0 1 4 15. Magnus Zetterström 13 (SWE) 1 0 0 3 0 4 16. Tai Woffinden 11 (GBR) 0 0 1 0 0 1