<p>Name ______Date ______</p><p>PMI – 5th Grade Division Unit</p><p>Lab – More For Your Buck</p><p>Smart shoppers always look for the lowest price for the items they want to purchase. Most supermarkets have many different brands that sell similar products. The packages may come in different amounts, and you may not realize which is a better deal for your money.</p><p>You can save a lot of money when you are able to accurately compare the price per item. To find the price per item, divide the total amount by the number of items in the package. This will ultimately help you find the best price per count. This is also called the item’s “unit cost.”</p><p>EXAMPLE:</p><p>Sam is going on a camping trip this weekend. He needs to buy at least four AA batteries for his flashlight. Extreme Battery batteries come in packages of 6 batteries that cost $6.95 each. Battery Bright sells its batteries in a pack of 8 for $8.39. Which is a better deal? Step 1: Determine the cost of each Extreme Battery battery by dividing the price by the total of batteries per package. Remember to always round final answers up to the nearest cent! $6.95 ÷ 6 = $1.16 per battery</p><p>Step 2: Determine the cost of each Battery Bright battery in the same way.</p><p>$8.39 ÷ 8 = $1.05 per battery</p><p>Step 3: Compare the price per battery. The Battery Bright battery has a lower price per battery at $1.05 compared to Extreme Battery at $1.16.</p><p>Sam wants to get the best price on other items he needs for his camping trip. To help him make the best choices, determine the unit cost of each brand and, decide which brand gives him the best value for his money. Round to the nearest cent. one dozen hot dogs for $4.59 an 8-pack of hot dogs for $3.35</p><p>______</p><p>NJ Center for Teaching and Learning ~ 1 ~ www.njctl.org one 72 oz. bag of Puffy marshmallows one 96oz. bag of Yummie For $3.75 marshmallows for $3.99</p><p>______a 24- pack of soda for $16.00 a 12-pack of soda for $9.28</p><p>______</p><p>Think of another item Sam will need for camping, and compare the approximate prices of 2 different brands.</p><p>Brand 1: Brand 2:</p><p>Package size ______@ $______Package size ______@ $ ______</p><p>Better buy is ______because ______</p><p>______</p><p>Answer Key</p><p>Sam wants to get the best price on other items he needs for his camping trip. To help him make the best choices, determine the unit cost of each brand and decide which brand gives him the best value for his money. Round to the nearest cent. one dozen hot dogs for $4.59 an 8-pack of hot dogs for $3.35</p><p>______.38 ______. 42 ______</p><p>NJ Center for Teaching and Learning ~ 2 ~ www.njctl.org one 72 oz. bag of Puffy marshmallows one 96oz. bag of Yummie For $3.75 marshmallows for $3.99</p><p>______.052 ______.042 ______a 24- pack of soda for $16.00 a 12-pack of soda for $9.28</p><p>______.67 ______.77 ______</p><p>Think of another item Sam will need for camping, and compare the approximate prices of 2 different brands. Answers will vary</p><p>Brand 1: Brand 2:</p><p>Package size ______@ $______Package size ______@ $ ______</p><p>Better buy is ______because ______</p><p>______</p><p>NJ Center for Teaching and Learning ~ 3 ~ www.njctl.org</p>
Details
-
File Typepdf
-
Upload Time-
-
Content LanguagesEnglish
-
Upload UserAnonymous/Not logged-in
-
File Pages3 Page
-
File Size-