Dior już w Łodzi. Projekty światowego 02-10-21 1/3 wizjonera mody zobaczysz w CMW

Dior już w Łodzi. Projekty światowego wizjonera mody zobaczysz w CMW

20.04.2018 13:50 Marlena Kamińska / BPKSiT kategoria: Aktualności kulturalne

Kreacje, biżuteria, buty, kapelusze marek: Dior, Coco , Yves Saint Laurent, Givenchy dotarły do Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Wernisaż wystawy w czwartek, 26 kwietnia.

Część wystawy poświęcona jest kreacjom spod znaku domu mody Dior , fot. Radosław Żydowicz / UMŁ

Polska premiera ponad 300 eksponatów zaprojektowanych przez znanych na całym świecie projektantów mody odbędzie się 26 kwietnia o godz. 18. Jednak już dziś w łódzkim muzeum zaprezentowano osiem sylwetek z wystawy "Christian Dior i ikony paryskiej mody z kolekcji Adama Leja". Były oryginalne stroje, kapelusze, torebka z latarką oraz perfumy z 1947 roku w słynnym flakonie przypominającym amforę.

- Dlaczego akurat osiem manekinów? Otóż Christian Dior uwielbiał symbolikę i "8" jest taką jego szczęśliwą liczbą. Ósemka jest nieskończonością oraz przypomina sylwetkę kobiecą i do niej też nawiązuje styl "New Look"oraz prezentowane perfumy Miss Dior - podkreślał właściciel kolekcji Adam Leja, dzięki któremu Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi ma niezwykłą okazję przypomnieć dokonania Christiana Diora, a także powojennych paryskich mistrzów .

Wystawa składa się z dwóch części. Pierwsza ma być poświęcona wyłącznie kreacjom spod znaku domu mody Dior. Prezentowane będą oryginalne stroje, ale także uzupełniające je akcesoria - kapelusze, buty, jak również biżuteria. Będzie to swoista podróż przez całą historię tego domu mody, ukazująca, jak interpretował on w swoich strojach tendencje pojawiające się w nieustannie zmieniającej się rzeczywistości kolejnych dziesięcioleci. Ciekawostką będzie oryginalny autograf Christiana Diora i pierwsze perfumy oraz projekty Diora.

Szerszy kontekst prezentacji nadaje druga część wystawy. Ukaże ona najważniejsze powojenne tendencje światowego krawiectwa w interpretacji czołowych paryskich projektantów. Na ekspozycji zobaczyć będzie można kreacje haute couture największych domów mody Paryża takich jak: Jacques Heim, Nina Ricci, Jacques Griffe, Pierre Balmain, Jeanne Lanvin, Roger Vivier, Douillet Doucet, Jean Patou, Coco Chanel, , Hubert de Givenchy, Pierre Cardin, André Courrèges, Paco Rabanne, Yves Saint Laurent,

Dior już w Łodzi. Projekty światowego wizjonera mody zobaczysz w CMW Dior już w Łodzi. Projekty światowego 02-10-21 2/3 wizjonera mody zobaczysz w CMW

Thierry Mugler, Jean Louis Scherrer, Ted Lapidus, Loris Azzaro, Philippe Venet, Olivier Guillemin, , Christophe Josse i wielu innych. Zaprezentowane chronologicznie projekty będą odzwierciedleniem zmian społecznych i kulturowych poszczególnych dekad, ukazując, jak silną rolę w wieloaspektowej dyskusji kolejnych epok zawsze odgrywała moda. Obecne będą też akcenty łódzkie w postaci kreacji Loli Prusac.

- Zaprezentujemy żakiet projektu Loli Prusac, która była córką łódzkiego fabrykanta Maurycego A. Prussaka. Projektantka ta zaprojektowała pierwszą damską kolekcję dla domu mody Hermès - mówiła Aneta Dalbiak, dyrektor CMWwŁ.

W ubiegłym roku dom mody Dior obchodził 70. rocznicę inauguracji swojej działalności. Jubileuszowe wystawy odbywały się w Paryżu czy Londynie. Centralne Muzeum Włókiennictwa wpisuje się w ten nurt postrzegania mody jako sztuki oraz honorowania najbardziej znaczących na świecie marek modowych i projektantów. Wszystkie zaprezentowane na wystawie obiekty są pokazane w Polsce po raz pierwszy.

- Ta wystawa to sygnał, że zaczynamy profesjonalnie zajmować się modą w naszym muzeum. Będzie to jeden ze stałych punktów działalności w naszej placówce w przyszłości - informuje Joanna Dalbiak.

Pierwszy i bardzo słynny pokaz marki Dior odbył się 12 lutego 1947 r. Przyniósł on Christianowi Diorowi międzynarodową sławę, a Paryżowi przywrócił miano światowej stolicy mody. Za sprawą zachwyconej śmiałymi i nieco teatralnymi projektami ówczesnej redaktorki Harper’s Bazaar, Carmel Snow, kolekcja otrzymała przydomek the new look. Hasło szybko stało się symbolem nowej epoki, odważnie odwoływało się do elegancji, podkreślającej wąską talię, biust i biodra. Kreacje Diora zrewolucjonizowały nie tylko modę, ale i kulturę. New Look stał się znakiem luksusu w kraju sparaliżowanym strajkami, kryzysami i traumą wojny. Siła mody zapoczątkowanej przez Diora tkwiła w tym, że wyrażała nadzieję na zmianę.

Dior już w Łodzi. Projekty światowego wizjonera mody zobaczysz w CMW Dior już w Łodzi. Projekty światowego 02-10-21 3/3 wizjonera mody zobaczysz w CMW

Zobacz także

Dior i ikony paryskiej mody w Łodzi. Kreacje te będą pokazane w Polsce po raz pierwszy

Dior już w Łodzi. Projekty światowego wizjonera mody zobaczysz w CMW