11 Septembrie 2015 SPORT Pagina a VII-a Campionatul Județean Liga a VI-a Final de meci pe muchie de cuțit ! Programul turului ediției 2015/2016 CS Real Horia - Gloria L.T. II 5-3 (2-0) ETAPA I S.5.9 (ora 17): Victoria Nădlac - Gloria Neudorf D.6.9 (11): Citizens Arad - Mureșana Mândruloc D.6.9 (17): Viitorul Peregu-Mare - Voința D.6.9 (17): CS Real Horia - Gloria L.T. Cermei II D.6.9 (17): Șoimii Livada - Gloria ETAPA a II-a S.12.9 (17): Gloria L.T. Cermei II - Victoria Nădlac D.13.9 (15): Mureșana Mândruloc - Șoimii Livada D.13.9 (17): Viitorul Peregu-Mare - CS Real Horia D.13.9 (17): Voința Macea - Gloria Secusigiu D.13.9 (17): Gloria Neudorf - Citizens Arad ETAPA a III-a S.19.9 (17): Victoria Nădlac - Viitorul Peregu-Mare D.20.9 (11): Citizens Arad - Gloria L.T. Cermei II D.20.9 (17): Gloria Secusigiu - Mureșana Mândruloc D.20.9 (17): CS Real Horia - Voința Macea D.20.9 (17): Șoimii Livada - Gloria Neudorf ETAPA a IV-a S.26.9 (17): Gloria L.T. Cermei II - Șoimii Livada D.27.9 (17): Voința Macea - Mureșana Mândruloc D.27.9 (17): Gloria Neudorf - Gloria Secusigiu D.27.9 (17): Viitorul Peregu-Mare - Citizens Arad Lotul de jucători a echipei CS Real Horia, înaintea meciului de debut în ediția 2015/2016 D.27.9 (17): CS Real Horia - Victoria Nădlac CS Real Horia a trăit periculos de o lovitură liberă pe care tânărul por- a condus satisfăcător un meci care nu ETAPA a V-a finalul meciului cu Gloria Lunca Teuz tar Niculușcă o parează excelent, tri- i-a pus prea mari probleme de disci- S.3.10 (15): Victoria Nădlac - Voința Macea Cermei II, în prima etapă a noii ediții mițând mingea în corner. Din lovitura plină) arată trei minute de prelungire, D.4.10 (11): Citizens Arad - CS Real Horia de campionat 2015/2016 în de colț care a urmat, datorită unei bâl- iar ambele echipe caută să înscrie, gaz- D.4.10 (15): Gloria Secusigiu - Gloria L.T. Cermei II «Promoție» (Seria A)! Deși, la un bâieli în apărarea gazdelor, mingea se dele pentru a-și securiza victoria, iar D.4.10 (15): Șoimii Livada - Viitorul Peregu-Mare moment dat, în partea secundă a lovește de Mureșan (58) și din acesta oaspeții pentru a obține măcar un D.4.10 (15): Mureșana Mândruloc - Gloria Neudorf meciului, echipa antrenată de Marian ricoșează în propria poartă: 2-1. Ur- punct. Cei care se vor dovedi norocoși, ETAPA a VI-a Trif avea chiar și trei goluri diferență mează aproape zece minute de atacuri vor fi gazdele, care, prin reușita lui S.10.10 (15): Victoria Nădlac - Citizens Arad (conducea în minutul 74 cu 4-1!), în valuri ale oaspeților, dar apărarea Stochiță (90+2), vor stabili rezultatul S.10.10 (15): Gloria L.T. Cermei - Mureșana Mândruloc neatenția din apărare a făcut ca finalul celor din Horia este la post. Odată final: 5-3. D.11.10 (15): Viitorul Peregu-Mare - Gloria Secusigiu de meci să fie unul “pe muchie de depășit acest mo ment delicat, elevii lui Au jucat pentru CS Real Horia: D.11.10 (15): CS Real Horia - Șoimii Livada cuțit”. Începutul partidei avea să aparți- Marian Trif revin în atac și reușesc să Niculușcă - Biro, Ștefănescu, Franț (78 D.11.10 (15): Voința Macea - Gloria Neudorf nă gazdelor, care conduceau, după nici marcheze de alte două ori, mai întâi Crișan), Mureșan - Sima, V. Pele, Negru ETAPA a VII-a 30 de minute de joc, prin golurile mar- prin Sima (63), apoi prin Stochiță (86 Pătrașcu) - Zsigmond, Stochiță, D.18.10 (11): Citizens Arad - Voința Macea cate de Tomodan (20) și V. Pele (28), (74): 4-1. Inexplicabil, în ciuda jocului Tomodan (75 Ciobanu). Au arbitrat: D.18.10 (15): Șoimii Livada - Victoria Nădlac ambele reușite fiind spectaculoase: 2- bun practicat de gazde, oaspeții își vor Alin Bolcaș (puțin nesigur pe el, dar D.18.10 (15): Mureșana Mândruloc - Viitorul Peregu M. 0. Până la pauză, jocul se mai lin- reveni din pumni și vor marca de două fără greșeli grave), Mihai Stanciu și D.18.10 (15): Gloria Neudorf - Gloria L.T. Cermei II iștește, gazdele păstrează avansul de ori, mai întâi prin Sandu (76), apoi Tudor Groșan (ambii foarte bine și cu D.18.10 (15): Gloria Secusigiu - CS Real Horia două goluri, iar oaspeții nu au puterea prin Brândușe (90): 4-3, iar finalul semnalizări corecte a pozițiilor “afară ETAPA a VIII-a să revină. După pauză, oaspeții ies meciului devenea unul “fierbinte” de din joc”); observator AJF Arad: Eugen S.24.10 (15): Victoria Nădlac - Gloria Secusigiu ceva mai hotărât la atac și beneficiază tot! Centralul partidei, Alin Bolcaș (care Roșu. C. IACOB D.25.10 (11): Citizens Arad - Șoimii Livada D.25.10 (15): CS REAL HORIA - MUREȘANA MÂNDRULOC D.25.10 (15): Voința Macea - Gloria L.T. Cermei II Înfrângere... pentru că așa au vrut arbitrii! D.25.10 (15): Viitorul Peregu-Mare - Gloria Neudorf Citizens Arad - Mureșana Mândruloc 4-3 (3-1) ETAPA a IX-a (ultima din tur) S.31.10 (15): Gloria L.T. Cermei II - Viitorul Peregu M. În prima etapă a sezonului instalează, încet-încet, în terenul nos- două minute de la reluare, noul intrat D.1.11 (14): Gloria Neudorf - CS Real Horia 2015/2016 a Campio natului Județean tru, în timp ce Mureşana stă la cutie şi Popi (47) reduce din diferenţă, cu un D.1.11 (14): Mureșana Mândruloc - Victoria Nădlac «Promoție» (Seria A), Mureşana încearcă mai mult pe cartea contraata- şut din centrul careului, după ce în pre- D.1.11 (14): Gloria Secusigiu - Citizens Arad Mândruloc avea o deplasare la una cului, dar ocaziile întârzie să apară în alabil este găsit excelent de Ceh: 3-2. Paradoxal, pe fondul dominării D.1.11 (14): Șoimii Livada - Voința Macea dintre cele mai puternice echipe din dreptul „şoimilor”. Citizens marchează Mureşanei, Citizens marchează prin * Componența Seriei B (în ordine alfabetică): CS , Crișul serie, Citizens Arad, formaţie ce a două goluri din penalty (din care unul, continuat în această ligă, deşi pro- cel puţin discutabil), prin Moşneag Todea (78), la o lovitură liberă de la 20 Chișineu-Criș II, CS , Național Sebiș II, Podgoria Șiria, movase în sezonul trecut într-un eşalon (13) şi Drăgan (35), şi scorul devine de metri, perfect executată: 4-2. AS Pro Gurba, Speranța Chier, Victoria Seleuș, Viitorul Caporal superior. 2-0, în timp ce noi nu ne regăsim pe Mureşana nu renunţă la luptă şi îşi Alexa și Voința Sintea-Mare. Gazdele încep mai tare meciul şi se teren. continuă atacurile, sperând că până la Gazdele îşi continuă atacuri- final va reuşi egalarea, mai ales că în Mureșana Mândruloc a răspuns invitației echipei Olimpia Bujac ! le, însă şuturile lor ocolesc mitanul secund a arătat că are energie poarta lui Codorean, aflat la pentru a ţine piept mult mai experi- După un meci util debutul său în tricoul Mure- mentatei formaţii arădene. Pe final de Mureşanei, formaţia noas- şanei. Totuşi, Mureşana va meci, Sîrb (85) marchează din apro- tră s-a impus cu scorul de marca prin Muntean (40), pierea porţii, după ce Huţan respinge în 8-4 (4-3), rezultatul având atacantul nostru având o acţi- lateral şutul lui Muntean şi readuce o mai mică importanţă, tes- une personală în zona centrală, speranţele egalării în tabăra noastră: tul în sine fiind util în pregă- îl învinge pe Huţan cu un şut 4-3. Din păcate, Mureşana nu reuşeşte tirea confruntării cu Livada, frumos: 2-1. să mai marcheze, deşi se aruncă cu de duminică de la ora 15 Bucuria Mureşanei este de toată “artileria” în atac şi meciul se (ora a fost schimbată, scurtă durată, pentru că încheie cu victoria celor de la Citizens. deoarece în localitate are gazdele refac avantajul de Au jucat pentru Mureșana Mân- loc prima ediţie a Rugii de două goluri printr-o reuşită druloc (antrenori: Dumitru Covaci și la Mândruloc). De remarcat dintr-o suspectă poziţie de Ciprian Ceh): Codorean - Sîrb, Mun- Miercuri 9 septembrie, de la ora 18:30, Mureşana este apetitul ofensiv al lui Rujescu, cel care a marcat de ofside a lui Drăgan (44) şi tean, Ceh, Vesa (85 Matei) - Rujescu, Mândruloc a întâlnit, într-o partidă de verificare, pe patru ori în poarta gazdelor. În echipa Mureşanei şi-a făcut repriza se încheie cu un linişti- Tătaru (75 Iovescu), Pășcălău - Ianto, Olimpia Bujac, la invitaţia lui Petru Botiş, cel care se apariţia şi preşedintele echipei, Doru Huzur, evoluţia lui tor 3-1 pentru gazde. L. Rus, Broșteanu (39 Popi). Au arbitrat ocupă de destinele acestui grup. La începutul acestui fiind ca pe vremuri (poate se reactivează ca jucător)! După pauză, Mureşana iasă (cu multe greșeli): Emil Cristea, Cătălin sezon, Olimpia trebuia să evolueze în Liga a VI-a, dar, din După meci, frumoasa atmosferă a continuat la un gră- mai motivată de la vestiare şi Iova și Alexandru Lovas; observator păcate, formaţia arădeană nu a fost înscrisă în ultima ligă tar şi o bere, o astfel de acţiune se merită a fi repetată într- pune stăpânire pe joc, încer- AJF: Gabor Biro. judeţeană! un viitor apropiat. (L.R.). când să revină şi pe tabelă. La LUCIAN RUS e-mail: [email protected] * internet: http://www.primariavladimirescu.ro