Dinamo-Everton 5-1 Fotbalistii dinamovisti i-au umilit in "Groapa" pe englezii de la Everton

Dinamo Bucuresti a spulberat aseara pe teren propriu formatia engleza Everton, in prima mansa din turul I al Cupei UEFA. Elevii lui si-au asigurat practic calificarea in grupe, facand un meci senzational. "Cainii rosii" au "muscat" decisiv in repriza a doua. Claudiu Niculescu, , si au zburdat pe teren, incantand tribunele. Returul va avea loc joi, 9 septembrie, la Bucuresti. > In prima repriza, Dinamo n-a avut nici o ocazie importanta pana la golul lui Claudiu Niculescu. Atacantul "cainilor" a deschis scorul in urma unei faze create de Ianis Zicu si Florentin Petre. Elevii lui Ioan Andone s-au bucurat doar doua minute, Yobo reusind sa egaleze in minutul 29, dupa o gafa a portarului Gaev. > Dinamovistii au preluat din nou conducerea in repriza a doua. Titularizat in locul lui Florin Bratu, Zicu a reluat superb la centrarea lui Claudiu Niculescu, desi a fost incomodat de Yobo.

Claudiu Niculescu, luxatie claviculara > In minutul 58, Niculescu s-a accidentat la umar dupa un contact cu portarul Martyns. El a suferit o luxatie claviculara, fiind transportat la Spitalul de Urgenta Floreasca. > Cu 20 de minute inainte de final, Dinamo si-a marit avantajul in fata celor de la Everton, gratie lui Florentin Petre, internationalul romÅ’n reusind un gol de exceptie, cu un sut de la 18 metri. Bratu i-a ingenuncheat pe englezi in minutele 74 si 90. > Desi inainte de meci s-a anuntat prezenta a 1.500 de spectatori englezi, la stadion au ajuns doar 600 de fani din Insula. " Cea mai importanta victorie din cariera"

> Dupa ce UEFA a suspendat stadionul Stelei, oficialii de la Dinamo au facut apeluri disperate la public pentru a nu scanda mesaje rasiste. > La meci au asistat Viorel Paunescu (fost presedinte la Steaua), Dumitru Dragomir (seful LPF), selectionerul Victor Piturca si Ion Craciunescu (seful CCA). In tribune a fost prezent si marele arbitru suedez Andres Frisk. > Inainte de meci, o factiune a galeriei dinamoviste a dat jos panourile publicitare ale firmelor lui Cristian Borcea (director executiv la Dinamo), postand alte bannere. > Dupa meci, jucatorii de la Dinamo au cantat minute in sir in fata galeriei. La aceasta sarbatoare a fost prezent si Claudiu Niculescu, el sosind direct de la spital. "Este cea mai buna repriza a baietilor de cand sunt eu antrenor si cea mai importanta victorie din cariera" , a declarat antrenorul Ioan Andone.

Dinamo-Everton 5-1 Marcatori: Cl. Niculescu (27), Zicu (51), Fl. Petre (70), Bratu (74 si 90) / Yobo (29) Dinamo: Gaev 5 - L. Goian 5, Tamas 7, Moti 7, Pulhac 6 - Fl. Petre 8 (80, Galamaz), Margaritescu 6, Plesan 6 (76, Vl. Munteanu), Grigorie 6 - Zicu 7, Cl. Niculescu 8 (61, Fl. Bratu 7). Antrenor: Ioan Andone Everton: Martyn 4 - Hibbert 4, Yobo 6, Weir 4, Valente 4 - Cahill 5, P. Neville 4, Davies 4 (71, Kilbane 4), Osman 5, McFadden 4 (76, Ferguson) - Bent 5. Antrenor: David Moyes Stadion: "Dinamo" ; Spectatori: 12.000; Arbitri: G. Paparesta 7 - A. Stagnoli 7, F. Luciano 7

Un spectator mort in tribune Dincolo de victoria categorica a "cainilor rosii" , pe stadionul din Soseaua Stefan cel Mare s-a consumat un episod trist. Petre Barbulescu (67 de ani), un suporter dinamovist, a suferit un stop cardio-respirator in timp ce-si incuraja echipa de la tribuna I. Pret de cinci minute, Dinamo a ramas fara

Pagina 1 / 2 doctori. Acestia au urcat cu targa in tribune, transportandu-l pe suporter la spital. " Am incercat sa-l resuscitam, dar n-am mai putut face nimic. Am constatat decesul lui Petre Barbulescu la ora 23.15" , ne-a declarat doctorul Constantin Olteanu, de la Spitalul de Urgenta.