Problem of the Week Grade 8 Name______#_____Period____

Problem of the Week Grade 8 Name______#_____Period____

Problem of the Week Grade 8 Name___________________________#_____Period____ The Problem: The New York Knicks play in Madison Square Garden, the Los Angeles Lakers play in the Staples Center, and the Miami Heat play in American Airlines Arena. Madison Square Garden is about 2.8 × 10​3 m​ iles from the Staples Center and Madison Square Garden is about 1.4 × 10​3 miles from AmericanAirlines Arena. A. How many times of the distance the Knicks travel to play the Heat is the distance the Knicks travel to play the Lakers? B. How much further is the Staples Center than American Airlines Arena from Madison Square Garden? Restate the Problem: ​______________________________________________________________ _____________________________________________________________________________________ _____________________________________________________________________________________ Tell what steps you did to solve the problem: Explain why you did the steps that you did Conclusion: ________________________________________________________________________ Problem of the Week Grade 7 Name___________________________#_____Period____ The Problem: Daniel made a $3000 down payment on a car. The total cost of the car was $7500. He made 36 equal monthly payments to pay the car in full. How much did Ryan pay per month? Restate the Problem: ​______________________________________________________________ _____________________________________________________________________________________ ____________________________________________________________________________________ Tell what steps you did to solve the problem: Explain why you did the steps that you did Conclusion: ________________________________________________________________________ Problem of the Week Grade 6 Name___________________________#_____Period____ The Problem: On the planet Shnoidia, everyone earns 80 Quatloos a day. One Zerumba (a favorite food item) costs 7 Quatloos. How many Zerumba’s can be purchased if someone works for 3 days? Restate the Problem: ​______________________________________________________________ _____________________________________________________________________________________ _____________________________________________________________________________________ Tell what steps you did to solve the problem: Explain why you did the steps that you did Conclusion: ________________________________________________________________________ .

View Full Text

Details

  • File Type
    pdf
  • Upload Time
    -
  • Content Languages
    English
  • Upload User
    Anonymous/Not logged-in
  • File Pages
    5 Page
  • File Size
    -

Download

Channel Download Status
Express Download Enable

Copyright

We respect the copyrights and intellectual property rights of all users. All uploaded documents are either original works of the uploader or authorized works of the rightful owners.

  • Not to be reproduced or distributed without explicit permission.
  • Not used for commercial purposes outside of approved use cases.
  • Not used to infringe on the rights of the original creators.
  • If you believe any content infringes your copyright, please contact us immediately.

Support

For help with questions, suggestions, or problems, please contact us