Writing Algebraic Expressions

Writing Algebraic Expressions

<p>Writing Algebraic Expressions CONVENTION We generally write the variable before the number in an addition problem. [ x + 8 ] We generally write the number before the variable in a multiplication problem. [ 8x ]</p><p>ADDITION (see convention above) Total [A board is cut into two pieces. One piece has a length of 67 inches. If the other piece has a length of z inches, what was the total length of the board, in inches, before it was cut?  z + 67] Sum [The sum of 8 and w  w + 8] Altogether [ Jolene has w computers upstairs and eight computers downstairs. How many computers does she have altogether?  w + 8] More than*– not the same as IS MORE THAN [8 more than w  w + 8] Added to [8 added to w  w + 8] Increased by [w increased by 8  w + 8] Plus [8 plus w  w + 8]</p><p>SUBTRACTION (careful with order) Less than*– not the same as IS LESS THAN [18 less than y  y – 18] Difference [the difference of r and 4  r – 4] Other [If a 53-inch board is cut into two pieces and one piece is x inches, how long is the other piece?  53 - x] Left or left over [In a given month, Jolene earns d dollars and owes $987 in expenses. How much, in dollars, does she have left after paying for expenses?  d – 987] Decreased by [z decreased by 72  z – 72] Subtracted from* [8 subtracted from m  m – 8] Minus [7 minus n  n – 7]</p><p>MULTIPLICATION (see convention above) Product [the product of m and 7  7m] Twice [twice z  2z] Of [one-half of x  ½x] Times [three times z  3z] Multiplied by [g multiplied by 4  4g] At/each [y DVDs at $12 each  12y ]</p><p>DIVISION (careful with order) Quotient [the quotient of m and 3  m/3 ] Each—careful with “at” and “total” and other addition or multiplication words. (If 6 DVDs cost x dollars total, how much does each DVD cost?  x/6) Per [If Jolene earns y dollars in a year, how much is that per week?  y/52] Ratio [The ratio of n and 7  n/7] Divided by [n divided by 8  n/8] “percent” means “Divided by 100” [ z percent  z/100 ]</p><p>PROPORTIONS How many ______are in _____ [How many minutes are there in h hours?  60h] If one ______, how many are _____ [If one notebook costs n dollars, what is the cost, in dollars, of 15 notebooks?  15n]</p><p>*CAREFUL WITH ORDER —these words indicate switch the order From Than</p>

View Full Text

Details

  • File Type
    pdf
  • Upload Time
    -
  • Content Languages
    English
  • Upload User
    Anonymous/Not logged-in
  • File Pages
    1 Page
  • File Size
    -

Download

Channel Download Status
Express Download Enable

Copyright

We respect the copyrights and intellectual property rights of all users. All uploaded documents are either original works of the uploader or authorized works of the rightful owners.

  • Not to be reproduced or distributed without explicit permission.
  • Not used for commercial purposes outside of approved use cases.
  • Not used to infringe on the rights of the original creators.
  • If you believe any content infringes your copyright, please contact us immediately.

Support

For help with questions, suggestions, or problems, please contact us