Cact Homepage

Cact Homepage

<p>CAcT HomePage ABCD of Gas Laws  Avogadros hypothesis  Boyles law  Charles law  Dalton law  >> Ideal Gas law</p><p>The Gas Constant R </p><p>P V 1 atm 22.4 L R = --- = ------n T 1 mol 273 K</p><p>= 0.08205 L atm / (mol·K) When SI units are desirable, P = 101325 N/m2 (Pa for pascal) instead of 1 atm. The volume is 0.0224 m3. The numberical value and units for R is </p><p>101325 N/m2 0.0224 m3 R = ------1 mol 273 K</p><p>= 8.314 J / (mol·K)</p><p>Note that 1 L atm = 0.001 m3 x 101325 N / m2 = 101.325 J (or N m). Since energy can be expressed in many units, other numerical values and units for R are frequently in use. For your information, the gas constant can be expressed in the following values and units. </p><p>R = 0.0805 L atm / mol·K Notes: = 8.3145 L kPa / mol·K 1 atm = 101.32 kPa = 8.3145 J / mol·K 1 J = 1 L kPa = 1.987 cal / mol·K 1 cal = 4.182 J = 62.364 L torr/ mol·K 1 atm = 760 torr Applications of the Ideal Gas Law P = n R T / V, (Boyles law) P = (n R / V) T (Charles law) </p><p>C = P / R T. n M P M = --- R T V P M = d R T / M d = n M / V - definition, and d = P M / R T M = d R T / P Example 1 An air sample containing only nitrogen and oxygen gases has a density of 1.3393 g / L at STP. Find the weight and mole percentages of nitrogen and oxygen in the sample. Solution From the density d, we can evaluate an average molecular weight (also called molar mass). P M = d R T M = 22.4 * d = 22.4 L/mol * 1.3393 g/L = 30.0 g / mol Assume that we have 1.0 mol of gas, and x mol of which is nitrogen, then (1 - x) is the amount of oxygen. The average molar mass is the mole weighted average, and thus, 28.0 x + 32.0 (1 - x) = 30.0 - 4 x = - 2 x = 0.50 mol of N2, and 1.0 - 0.50 = 0.50 mol O2</p><p>Now, to find the weight percentage, find the amounts of nitrogen and oxygen in 1.0 mol (30.0 g) of the mixture. Mass of 0.5 mol nitrogen = 0.5 * 28.0 = 14.0 g Mass of 0.5 mol oxygen = 0.5 * 32.0 = 16.0 g Percentage of nitrogen = 100 * 14.0 / 30.0 = 46.7 % Percentage of oxygen = 100 * 16.0 / 30.0 = 100 - 46.7 = 53.3 % Discussion We can find the density of pure nitrogen and oxygen first and evaluate the fraction from the density. </p><p> d of N2 = 28.0 / 22.4 = 1.2500 g/L d of O2 = 32.0 / 22.4 = 1.4286 g/L 1.2500 x + 1.4286 (1 - x) = 1.3393 Solving for x gives x = 0.50 (same result as above) Exercise Now, repeat the calculations for a mixture whose density is 1.400 g/L. Example 2</p><p>What is the density of acetone, C3H6O, vapor at 1.0 atm and 400 K? Solution The molar mass of acetone = 3*12.0 + 6*1.0 + 16.0 = 58.0. Thus, d = P M / R T = (1.0 * 58.0 atm g/mol) / (0.08205 L atm / (mol K) * 400 K) = 1.767 g / L Exercise The density of acetone is 1.767 g/L, calculate its molar mass. Midterm Test No. 1, Oct. 15, 12:30 Last Name starts with A to J write in ESC146/149 Last Name starts with K to Z write in DC1350 (lecture room)</p>

View Full Text

Details

  • File Type
    pdf
  • Upload Time
    -
  • Content Languages
    English
  • Upload User
    Anonymous/Not logged-in
  • File Pages
    4 Page
  • File Size
    -

Download

Channel Download Status
Express Download Enable

Copyright

We respect the copyrights and intellectual property rights of all users. All uploaded documents are either original works of the uploader or authorized works of the rightful owners.

  • Not to be reproduced or distributed without explicit permission.
  • Not used for commercial purposes outside of approved use cases.
  • Not used to infringe on the rights of the original creators.
  • If you believe any content infringes your copyright, please contact us immediately.

Support

For help with questions, suggestions, or problems, please contact us