<p>NAME ______DATE______PERIOD ______Write yes or no in the answer column. 6. Ratios & Proportions Study ______Guide SCORE ______7. ______Directions: Show ALL work for this test. way ______NO WORK, NO CREDIT. Please write s. _ the correct answer with the correct units Sim in the answer column. plif 6. Charlotte earns $255 by working 15 8. y hours each week. How much money ______Solve each problem below. Show ALL the does Charlotte earn per hour? ______work for each. rati _ os if 1. You are making bags of trail mix for pos 9. a camping trip. You have 48 ounces sibl Write the ratio as a unit rate. Don’t ______of peanuts and 20 ounces of e. forget to label the units in the answer ______cashews. You need to have the same column. _ amount of each type of nut in each 7. 162 heartbeats in 9 seconds bag. Which is the maximum number 10. of bags that you can make? How Write each ratio as a rate. Don’t forget ______many ounces of each nut will be in ______each bag? Express the sum of nuts to label the units in the answer column. using the distributive property to 5. Det 8. $630 for 18 hours 11. support your answer (Hint: use your erm ______notes to help you with the last part). ine ______if the 12. rate ______2. You need a plumber to fix some s 1. ______leaks in the bathroom. The faucet $16 drips every 6 seconds. The shower 8 ______13. drips every 9 seconds. If both rais ______fixtures just dripped at the same ed ______time, how long will it be before they for both drip at the same time again? was ______14. hing ______24 2. ______cars and 3. ______15. $28 ______0 4. ______3. 20 mi/h = ______ft / min rais ed ______16. for ______was ______hing 40 5. ______cars 4. On his fruit salad, Arshia has 13 are papayas, 23 star fruits, 35 mangos equi The distances and times of practice runs for four students on a and 19 strawberries. What is the ratio valecross-country team are show in the table below. of the number of mangos to the total nt. number of fruit. Write the ratio all 3 Runner Distance Time NAME ______DATE______PERIOD ______</p><p>(miles) (minutes) Is this a proportional relationship? Write yes or no in the answer column. Emma 3 24</p><p>Lily 4 28</p><p>Paige 5 35</p><p>Jennifer 2 12 Genesis took 25 tests in 135 days. At this rate, in how many days will she take another 10 tests? </p><p>Which statements are correct? Mark all that apply. </p><p>A. Emma’s average time per miles was 7 minutes. B. Lily’s average time per miles was 8 minutes. After working for 40 hours, Kirsten made $390. Predict how Paige’s average time per mile was 7 minutes. C. much she would make after 10 hours of work. D. Jennifer’s average time per mile was 6 minutes. (Hint: round your answer to the nearest cent). E. Paige had the fastest average time per mile. F. Emma had the slowest average time per mile. </p><p>10. The table below shows results of a survey about the types of video games students own. Find the ratio of the number of Mrs. Plonka bought 6 pounds of grapes for $18. At this rate, video games rated “Everyone 10+” to the total number of video how much would 72 ounces of grapes have cost? games. Do NOT simplify this ratio answer. (Hint: 16 ounces = 1 pound) (Hint: round your answer to the nearest cent) Rating Video Games Rated Number of Games 8 mm = ______cm Early Childhood 133 16. 6 yd ≈ ______m</p><p>Everyone 130</p><p>Everyone 10+ 140</p><p>Teen 212</p>
Details
-
File Typepdf
-
Upload Time-
-
Content LanguagesEnglish
-
Upload UserAnonymous/Not logged-in
-
File Pages2 Page
-
File Size-