<p>Grade 7 Review for Final – Unit 1</p><p>1) C 2) B 3) A 4) C 5) B 6) A 7) B 8) C 9) A 10) B 11) B 12) B 13) C</p><p>14) B 15) D 16) B 17) D 18) C 19) C 20) C 21a) w=9+2h 21b) 8 hours</p><p>22) Table 1 starts at 2 and goes up by 4 while table 2 starts at 4 and goes up by 2</p><p>23ab) 23c) p = 4n + 2</p><p>24a) 3b + 2 24b) 25ab)</p><p>25c) 2n – 1 25d) 19</p><p>26)</p><p>Grade 7 Review for Final – Unit 2</p><p>1) C 2) A 3) D 4) B 5) D 6) B 7) C 8) B 9) D 10) D 11) C 12) A 13) B</p><p>14) C 15) B 16) B 17) C 18) B 19) (+7)+(-1) and (+9)+(-3) 20) -2 </p><p>21) 22) If Jimmy used then there would only be left for Johnny to use. Since , Johnny could not have used </p><p>23) 24) Answers will vary: (-8) + (+3) = (-5) and (-1) – (+4) = (-5) are two possible answers.</p><p>25) 6th floor Grade 7 Review for Final – Unit 3</p><p>1) B 2) A 3) C 4) B 5) C 6) B 7) A 8) B 9) B 10) C 11) B 12) C 13) A</p><p>14) B 15) C 16) B 17) D 18) C 19) D 20) D 21) 4.9 22A) $51.00 22B) $57.63 23A) 20</p><p>23B) 0.5 24) $49.30 25) No. The total cost of this purchase would be $81.23.</p><p>26) 7.96 27) $48.03 28A) 70% 28B) 8 29A) $14.30 29B) $124.30</p><p>30) $45.00 -15.50 = $29.50; $29.50 – (3 x 7.50) = $7.00. After he pays for his admission and 3 rides he has $7.00 left. He can afford the hotdog. </p><p>Grade 7 Review for Final – Unit 4</p><p>1) D 2) C 3) A 4) C 5) C 6) D 7) B 8) D 9) B 10) A 11) B 12) D 13) C</p><p>14) B 15) B 16) C 17) C 18) C 19) C 20) C 21) B 22) D 23) D 24) B</p><p>25) </p><p>26) 3600 cm2</p><p>27) </p><p>28)</p><p>29) 615.44 mm2 - 200.96 mm2 = 414.48 mm2</p><p>Grade 7 Review for Final – Unit 5</p><p>1) C 2) B 3) A 4) D 5) D 6) A 7) D 8) B 9) A 10) A 11) D 12) B 13) D</p><p>14) B 15) C 16) D 17) B 18) D 19) D 20) D 21) D 22) B 23) B 24) A 25) 26) </p><p>27)If Jimmy used then there would only be left for Johnny to use. Since , Johnny could not have used </p><p>28) 29) 30) 31) 32) Grade 7 Review for Final – Unit 6</p><p>1) d 2) d 3) b 4) C 5) A 6) B 7) B 8) A 9) D 10) A 11) A 12) B 13) D</p><p>14) D 15) A 16) A 17) A 18) D 19) x = 2 20) NO. $8(6) + $25 = $48 + $25 = $73 not $111</p><p>21) 22) x = -2 23) </p><p>24A) w = 9 + 2h 24B) 8 hours.</p><p>Grade 7 Review for Final – Unit 7</p><p>1) C 2) B 3) A 4) D 5) D 6) D 7) D 8) D 9) D 10) C 11) A 12) B 13) A</p><p>14) C 15) B 16) D 17) B 18) B 19) C 20) B</p><p>21A) 21B) 22A) </p><p>22B) 23A) 23B) </p><p>24A) 24B) Grade 7 Review for Final – Unit 8</p><p>1) D 2) C 3) C 4) A 5) A 6) B 7) C 8) B 9) A 10) B 11) C 12) B 13) B</p><p>14) A 15) D 16) B 17) 18)</p><p>19) 20) </p><p>21) 22) </p>
Details
-
File Typepdf
-
Upload Time-
-
Content LanguagesEnglish
-
Upload UserAnonymous/Not logged-in
-
File Pages4 Page
-
File Size-