<p> The Café word problems~Drinks</p><p>Cola Coffee Milk Orange Juice Milkshake $1.00 15 cents 20 cents 50 cents 80 cents </p><p>1. How much would it cost Sam to buy a can of cola and some orange juice? _____ If Sam pays with $2.00 how much change will he have? _____</p><p>2. Sarah bought a milkshake and some orange juice. How much did it cost? ______</p><p>3. Abbi bought a glass of milk, some coffee and some orange juice. How much did it cost? ______</p><p>4. John bought a cup of coffee. How much change from 50 cents did he get? ____</p><p>5. Lisa orders a cup of orange juice and a milkshake. How much would her order cost? _____ If Lisa pays with $2.00 how much change would she get? ______</p><p>6) Hannah had $1 to spend. How much more would she need if she wanted to buy a can of coke and a milkshake? ______Junk Food</p><p>Pizza Slice Hot Dog Beef Burger Cheese Burger Fish & Chips $1.00 $1.50 $2.00 $2.50 $2.00</p><p>1. How much would it cost to buy a slice of pizza and a beef burger?</p><p>2. Shilan bought a hot dog and a cheese burger. How much did it cost?</p><p>3. Tyler bought a beef burger, some fish and chips and a hot dog. How much did he spend?</p><p>4. A bacon burger costs 50 cents less than a beef burger. What item does a bacon burger cost the same as?</p><p>5. Nasra bought three Hot Dogs. How much change did she get from $5?</p><p>6. Which three meals can you buy for exactly $5?</p><p>7. Saleh had $2.50 to spend. How much more would he need if he wanted to buy some fish and chips and a slice of pizza?</p><p>8. Abdi-rahman wants to buy three slices of pizza and three lots of fish and chips. He has $7. Does he have enough money?</p><p>9. Rashea had $5. She got $3.50 change when she bought a meal. What did she buy?</p><p>10. Shakur goes out to buy a beef burger, a cheese burger and two slices of pizza. How much change would he get from $10? Fruit~Sheet 1</p><p>Pear Orange Apple Lemon Melon 10 cents 20 cents 15 cents 20 cents 30 cents</p><p>1. How much would it cost to buy a pear and a lemon?</p><p>2. Jannah bought and orange and an apple. How much did it cost?</p><p>3. Aisha bought a melon and an apple. How much did she spend?</p><p>4. A banana costs 10 cents more than an apple. How much do bananas cost?</p><p>5. Nasser bought four pears. How much did he spend?</p><p>6. Which two fruits can you buy for exactly 45 cents?</p><p>7. Samatar had 50 cents to spend. How much more would he need if he wanted to buy a melon, an apple and a pear?</p><p>8. Dylan has 50 cents to spend in the shop. He wants to buy three fruit. What could he get?</p><p>9. Daud had $1. He got 85 cents change when he bought a fruit. What did he buy? 10. Ahmed’s mom sends him to buy an orange, a melon, a lemon and a pear. She gives him 70 cents. Is this enough? At the Supermarket~Veggies~Sheet A</p><p>Pepper Tomato Sweet Corn Cabbage Onion 5 cents 2 cents 10 cents 15 cents 8 cents</p><p>Find the cost of…</p><p>1. one pepper and one tomato</p><p>2. one tomato and one onion</p><p>3. one sweet corn and one onion</p><p>4. one pepper and one sweet corn</p><p>5. one cabbage and one pepper</p><p>6. one pepper and one onion</p><p>7. one tomato and one cabbage</p><p>8. one pepper and one sweet corn</p><p>9. one sweet corn and one cabbage</p><p>10. one cabbage and one onion At the Supermarket~Veggies~Sheet B</p><p>Pepper Tomato Sweet Corn Cabbage Onion 15 cents 20 cents 30 cents 25 cents 10 cents</p><p>1. What does it cost to buy a pepper, a cabbage and an onion?</p><p>2. Nasra has 40 cents. She wants to buy a cabbage and some sweet corn. How much more does she need?</p><p>3. Which two items can you buy for exactly 55 cents?</p><p>4. Saleh had 60 cents to spend. How much change will he get if he buys some sweet corn and a cabbage?</p><p>5. Rashea has 50 cents to spend in the shop. She wants to buy three things. What could she get?</p><p>6. Hamda had $1. She got 70 cents change when she bought an item. What did she buy?</p><p>7. Shakur’s mom sends him to buy a pepper, some sweet corn and a cabbage. She gives him 70 cents. Is this enough?</p><p>8. Daud goes to the shop. He gives the shop keeper $1 to pay for a tomato, an onion and some sweet corn. The shop keeper gives him 30 cents change. Is this the correct amount? Sheet B - At the Supermarket</p><p>Pear Orange Apple Lemon Melon 5 cents 7 cents 4 cents 10 cents 12 cents</p><p>Find the cost of…</p><p>1. one melon and one pear</p><p>2. one orange and one apple</p><p>3. one lemon and one orange</p><p>4. one apple and one lemon</p><p>5. one apple and one pear</p><p>6. two lemons</p><p>7. one apple and one melon</p><p>8. one apple, one pear and one lemon</p><p>9. three apples</p><p>10. four pears</p>
Details
-
File Typepdf
-
Upload Time-
-
Content LanguagesEnglish
-
Upload UserAnonymous/Not logged-in
-
File Pages7 Page
-
File Size-