Lesson 3 Homework Practice

Lesson 3 Homework Practice

<p>NAME ______DATE______PERIOD ______Lesson 3 Homework Practice Multiply Decimals by Whole Numbers</p><p>Multiply.</p><p>1. 0.8 × 6 2. 0.7 × 4 3. 1.9 × 5 4. 3.4 × 9</p><p>5. 6 × 3.4 6. 5.2 × 9 7. 0.6 × 6 8. 4 × 0.8</p><p>9. 5 × 0.05 10. 3 × 0.029 11. 0.0027 × 15 12. 0.0186 × 92</p><p>13. 6 × 0.06 14. 2 × 0.037 15. 0.015 × 15 16. 0.45 × 45</p><p>17. ERASERS Vernon buys 12 pencil erasers. Each costs $0.85. How much does Vernon spend on the erasers before tax?</p><p>18. SOUP Hot ’n Spicy Soup costs $2.39 a can. Brand X Soup costs $1.93 a can. Which costs more, 10 cans of Hot ’n Spicy, or 12 cans of Brand X? What is the difference?</p><p>19. SHOPPING Basketballs sell for $27.99 each at the Super D and for $21.59 each at the Bargain Spot. If the coach buys a dozen basketballs, how much can he save by buying them at the Bargain Spot? Justify your answer.</p><p>20. SCHOOL Jaimie purchases 15 pencils at the school bookstore. They cost $0.30 each. How much did she spend on pencils?</p><p>Course 1 • Chapter 3 Compute with Multi-Digit Numbers 39</p>

View Full Text

Details

  • File Type
    pdf
  • Upload Time
    -
  • Content Languages
    English
  • Upload User
    Anonymous/Not logged-in
  • File Pages
    1 Page
  • File Size
    -

Download

Channel Download Status
Express Download Enable

Copyright

We respect the copyrights and intellectual property rights of all users. All uploaded documents are either original works of the uploader or authorized works of the rightful owners.

  • Not to be reproduced or distributed without explicit permission.
  • Not used for commercial purposes outside of approved use cases.
  • Not used to infringe on the rights of the original creators.
  • If you believe any content infringes your copyright, please contact us immediately.

Support

For help with questions, suggestions, or problems, please contact us