6 Sport Miercuri, 30 septembrie 2020 Victoria carierei pentru Irina Bara la Paris UTA, primul succes de la promovare S-a califi cat în turul II Bihorenii Hora și Rusu au răpus Dinamo Doi bihoreni au contribuit decisiv la o la Roland Garros! victorie a echipei UTA Arad pe terenul lui Şteianca Irina Bara (25 Dinamo București după o așteptare de 53 ani) a furnizat una dintre de ani. Juniorul Denis Rusu a obținut o surprizele zilei de ieri la Ro- lovitură de la 11 metri, din care Ioan Hora a land Garros. Ajunsă în pre- marcat unicul gol al meciului. mieră pe tabloul principal la un turneu de La primul său joc titular în Liga I, Rusu după ce a trecut trei tururi (19 ani) a jucat dezinvolt, punând probleme de califi cări, Irina (nr. 142 adversarilor prin cursele sale în viteză pe WTA) a avansat în runda a partea stângă. O pătrundere în careul advers doua după succesul asupra în minutul 42 a fost stopată neregulamentar Donnei Vekic (24 ani, Croa- de experimentatul Puljic, iar penalty-ul a fost ţia, 30 WTA), a 26-a favorită transformat de orădeanul Ioan Hora (32 ani). la competiţia pariziană. „Toți colegii mei m-au încurajat. M-am simțit bine după ce am scos acel penalty. A fost pri- Într-o partidă întreruptă în mul meu meci ca titular în Liga I și mă bucur două rânduri din cauza ploii, că mi-am ajutat echipa. Orice jucător visează Irina Bara a dispus cu 6-3, 6-4 să joace în Liga 1. Mă bucur că am reușit să de o adversară mai experimen- ajung aici la UTA, unde antrenorul îmi dă în- tată la acest nivel, pe care nu o credere. Vreau să dedic victoria mamei mele și mai întâlnise până acum în cir- tuturor suporterilor noștri. Neymar este idolul cuitul profesionist. Înainte de meu”, a declarat după meci mijlocașul originar a închide meciul, Irina a irosit din Avram Iancu, format la LPS Bihorul Ora- trei mingi de meci, două la 5-2 dea și împrumutat în vară de UTA de la Șoimii şi una la 5-4, fructifi când până tur a trecut de Rebecca Peter- Ana o va întâlni în următo- În turul doi se înfruntă as- Lipova. la urmă această oportunitate son (25 de ani, 50 WTA), scor rul meci pe americanca Sofi a tăzi, în jurul orei 12.00, Simo- „Denis Rusu este un copil cu calitate pe care după o oră şi 57 de minute de 2-6, 6-3, 6-1. Până aseară, la Kenin (6 WTA). na Halep (2 WTA, 29 de ani) eu l-am urmărit de multă vreme. Cumva, am joc. închiderea ediţiei, nu a fost sta- În schimb, Sorana Cârstea şi Irina Begu (30 de ani, 73 fost forțați să-l aducem și în urma situației Aşadar, victoria carierei bilită ora de start a meciului. şi au pără- WTA), meciul fi ind transmis create de cazurile de Covid în rândul juniori- pentru tenismena bihoreană Pentru parcursul de până sit ieri întrecerea în proba de de Eurosport. o lor noștri. Mă bucur tare mult pentru el, dar, simplu. Elena Rybakina (Ka- conduce pe Irina Begu la întâl- în proba de simplu, după ce la acum, Irina este răsplătită cu totodată, aș vrea ca el să rămână echilibrat. E zahstan, 18 WTA) a trecut uşor niri directe cu scorul de 7-0. adevărat că a făcut un joc foarte bun, e chiar dublu, în urmă cu doi ani, atin- 70 de puncte WTA, pe lângă de Sorana Cârstea (30 ani, 84 În turul secund va juca as- la primului lui meci ca titular în Liga 1. E un sese faza sferturilor de fi nală la cele 40 acumulate în califi cări, WTA), cu 6-0, 6-3, iar Dani- tăzi şi Patricia Maria Țig (26 început pentru el și sper să rămână pe aceas- Roland Garros. şi un premiu de 84.000 de euro. elle Collins (SUA, 57 WTA) a de ani, 59 WTA) împotriva tă linie pentru că are potențial foarte bun”, a În turul 2, Irina o va înfrun- Tot ieri s-a califi cat în turul învins-o pe Monica Niculescu americancei Christina McHal- comentat, pentru sportarad.ro, Laszlo Balint, ta astăzi, pentru prima dată, doi şi (93 WTA), (141 WTA), scor 2-6, 6-2, 6-1. le (28 ani, 81 WTA), după ce a antrenorul principal al echipei arădene. pe (26 după victoria asupra unguroai- Monica şi Sorana rămân cu 40 eliminat-o pe Stefanie Voegele Golul lui Hora a fost echivalent cu prima de ani, 65 WTA, Belgia), o ju- cei Tamara Babos (107 WTA), de puncte WTA şi cu premiul (30 de ani, 117 WTA), scor 7-5, victorie a UTA-ei în actuala ediție de campio- cătoare masivă, care în primul scor 6-4, 6-2 de 60.000 de euro. 7-5.  Horia BUZ nat. „E o victorie importantă pentru noi, care ne permite să nu rămânem în coada clasamen- CN de cros pentru copii tului. Am avut și puțină șansă, dar ne-am sacri- fi cat cu toții pe teren. Etapa asta au fost multe surprize. La lovitura de la 11 metri important este că am rămas calm și am putut marca. Am LPS Bihorul are două vicecampioane naționale avut un portar mare (n.r. Iacob) și am avut și un Desfășurate la fi nele săptă- a reușit să termine pe locul al copil care ne-a ajutat enorm (n.r. Denis Rusu)”, mânii trecute, naționalele de doilea un concurs în care au a spus Hora, revenit la UTA tot în vară de la cros pentru copii au consem- luat startul nu mai puțin de 39 Gaz Mediaș. Ajuns la cota 53 de goluri în pri- nat cucerirea a două medalii de sportive. Ea a fost devansa- ma ligă, atacantul format şi el la LPS Bihorul a de argint de către reprezen- tă de către Bianca Valc, de la ieşit accidentat în minutul 67 după un contact tantele LPS Bihorul. Cele CSȘ Blaj, care a încheiat pe mai tare cu venezueleanul Gonzalez. două performere sunt Andra primul loc cu timpul de 3:53 După cinci etape, UTA ocupă locul 9, cu șase Daria Danciu și Miklovits minute, în timp ce pe poziţia a puncte, iar Dinamo este abia pe 14, cu cinci puncte. Linette. 3-a s-a situat Eliza Manolache  Horia BUZ de la CSM Bacău, care a în- Etapa fi nală din cadrul Cam- cheiat cursa cu timpul de 3:59 pionatului Național de cros s-a minute. Aceeași performanță desfășurat pe 26 septembrie, la a reușit și Miklovits Linette în Botoșani, iar în cadrul acestei proba de 1.500 metri copii I, competiții, LPS Bihorul a fost eleva profesorului Călin Laza reprezentat de către mai multe terminând cursa cu timpul de atlete pregătite de profesorul 5:11 minute. Ea a fost devan- Călin Laza. Dintre acestea, sată cu doar 2 secunde de că- Andra Danciu și Miklovits tre Bianca Rusu Eremia de la Linette au avut evoluții apre- Steaua Bucureşti, care s-a im- ciate, reușind să cucerească în pus cu timpul de 5:09 minute. medalia de bronz obţinută de le. Drept dovadă am reuşit să premieră medaliile de argint la Podiumul a fost completat de Verdes Diana la Campionate- venim de la Botoşani cu două nivel național. Cea dintâi a de- Cristina Stamburici de la CS le Naţionale desfășurate în aer vicecampioane naţionale ale venit vicecampioană națională Teleorman, cu timpul de 5:14 liber, de la Cluj-Napoca, a dat României, Andra Danciu şi la copii II în proba de 1.200 minute. La această probă au elan şi celorlalte fete, acestea Miklovits Linett Julia”, a de- metri cu timpul de 3 minute participat în total 29 de atlete. dorindu-şi, la rândul lor, me- clarat profesorul Călin Laza. şi 56 de secunde. De remarcat „Felicitări fetelor pentru re- dalii la Campionatele Naţiona-  Sorin ILISIE performanța tinerei atlete care zultatele obţinute. Se pare că